7 5 ROEP O VRAGENBUS KUNST EN KENNIS LANDBOUWEN VISSCHERIJ VS LANDBOUW EN VEETEEL1 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE l PROVINCIAAL NIEUWS ONDERDIJK CALLANTSOOG MEDEMBLIK GROOTEBROEK HOORN WINKEL BEEMSTER TEXEL DEN HELDER ZWAAGDIJK ZIJPE LIMMEN BOVENKARSPEL WESTWOUD HEEMSKERK SCHADEN BLOKKER Neen, deze biljetten hebben geen De brand te New-Brunswick ,J5t. een Hittegolf te New-York toen eenmaal nieuwe bouwstoffen In Amokmakend politie-agent van het jubüeerende 8t. Jozef- MIs opdragen in de parochiekerk alhier. De samenstelling van het bestaw siteit ero- dan Mosselvisscherij in de Zuiderzee Gedeeltelijk gesloten verklaard De De beste boerderij nen worden. 4 De „Graf Zeppelin” niet naar de Noordpool Kln- I Con- beiderswet, met het verzoek betuiging aan haar adres het percentage ingevolge directeur Hem Waarschijnlijk naar Siberië en de Caraïbische Zeer ord een »tst den hü Personalia Geslaagd voor het eerste ge deelte van het notarieel examen (candidaat) de heer H. J. Stompff, alhier. kost- van 10—2.20 »rt en 920— i-voor- - 11.15 de de de bond de bond 0 Gra- npl. estcon- 0 Gra- m.nuv. «arna: ,fge- i ver vaar laat, i 8.05 1.25 8.20 9.06 Iding r ge- den- srri- aaef □ge- sch- salarls i 2850—, tee- gaf, zich en on elke ben, fort de >ote, sine tjes ezig had rug irde irin jnd th. ken ing er >r de ?t de i met maat, be- eslnit rende m. I be- ische t een t so- een 8 5 M. rtje Opera chool on- oten, laats ramo- Gra- 2.20— ;en en -r Mord an A. urn,” iierna vaean- ge- dorgen- 'rgelspel T. Gor- Agnes olen icert 655 oor L. 8.10 rramma 9.40 ntet, E. smuziek Opdracht In een algemeene ledenver gadering van de Land- en Tuinbouwver- eeniglng „Nieuw Leven” alhier, is het rijden van bloembollen opgedragen aan den heer Zwaan te Enkhuizen. Er waren 7 inschrij vingen. Personalia Door de heeren Vermeer en De Jong, werkzaam aan de Coöp. Zuivelfa briek „Concordia", werd dezer dagen het diploma behaald van kaasmaker F N 2 en botermaker. Gemeenteraad Een vergadering van den gemeente werd Maandag g*- Gewetensgeld K BIJ den ontvanger der directe belastingen alhier is f 173.04 aan ge wetensgeld ingekomen. Federatie van zangersbonden In de afgeloopen dagen heeft in New-York en omgeving weer een hittegolf een groot aantal slachtoffers gemaakt. In totaal zijn 26 personen aan de gevolgen van de hitte overleden. Gisteren is echter wat wind komen op zetten. waardoor de Invloed van de warmte gebroken werd en vandaag viel boven de stad een mtlsche regenbui. „De Tuinbouw” Vanaf heden is aan de veiling „De Tuinbouw” de maat voor Nine- van 40 I Afscheid van kapelaan Van der Eem De gezamenlijke vereenlgingen waarvan de tot pastoor benoemde WelE. Heer Kapelaan Var. der Eem adviseur was, zullen een afscheids avond houden op Donderdag as. in het Ge zellenhuls. II KRO. 0 KRO. nofoonpi. - 10.15— Duyven- imeskoor 1«. Half- 'olltleber. oJv. p. >onpl. 315—3.45 enuurtje voor de de Vries 15 Knlp- 30 Poli- 00—10.45 o. Stam 100—9.30 oorzaken 10.10— lofoonpl. RO-ült. - 10.00 lofoonpl. iet oj.v. eporkett Lezing O Naal- - 4.30- M Lajos ollander en zyn 7.30 laagsche 00 Gra- ig Con- ouw-or- an We— 10—12.00 tyfold gesteld op 36 m.M. in plaats m.M. UITSLAG VERKIEZING GEMEENTERAAD De stemming voor den gemeenteraad heeft tot resultaat gehad, dat de raad thans be staat uit: van lijst no. 1, Neutralen, P. Dekker Dz.; van lijst no. 2, VJJ., D. Brug man Jz. en G. Kamp; van lijst no. 3. 8. D. A- I». van Wijk, P. van Zoonen en Pb. de Pree; van lijst no. 4 VB. J. de Veer. Gemeenteraad In de Jongste raadsver- ggderlng deelde de voorzitter mede dat bij de opneming van de kas en boeken van den ge- oeenta-ontvanger alles in orde was bevon den met een kassaldo van f 2478.41. Beslo ten werd aan de gymnastlekvereeniging Hercules” Dinsdag-, Vrijdag- en Zaterdag avond het gebruik van het gymnastieklokaal bü de openb. lagere school aan den Rjjper- veg met toestellen en werktuigen onder door groote stad, aan de vele technische en so ciale vraagstukken, die daarmee samenhan gen. Hoe en wat er op bet platteland ge bouwd wordt, schijnt bulten de belangstel ling van ingenieur en architect te liggen. En toch heeft bet platteland, neeft de landbouw, in dit opzicht wellicht nog meer voorlichting, nog meer d< hulp van de mo derne techniek en ratlonaliseering van noode dan de groote stad. Juist wijl de landbouw de laatste jaren met moeilijkheden heeft te kampen, die over bet algemeen nog heel wat grooter zyn dan die van handel en Industrie. Ook en vooral voor den landbouw moet het eerste en voornaamste streven zjjn: prijsverlaging. Maar een vermindering opbrengst van deze goederen thans f 76.609. De Inzet was Iedere boerderij een kleine fabriek Iedere boerderij moet, als geheel, een klei ne fabriek zijn, In dier voege, dat men ook hier er steeds op„ult moet zijn arbeid, en dus kosten, te sparen; zóó gebouwd en zóó Ingedeeld, dat men met de minste moeite het beste resultaat verkrijgt. In vele gevallen kan men ónmogelijk van een reeds bereikt ideaal spreken En wat er deze maanden op de groote bouwtentoonstel- ling op dit gebied te zien is, bedoelt ook geenszins een definitieve oplossing te geven van alle problemen, die zich kunnen voor doen, maar wel een aanwijzing voor het groote aantal problemen, dat er bestaat. Men heeft hier op het open gedeelte van de tentoonstelling een groot aantal model boerderijen gebouwd; de benedenverdiepin gen geheel afgewerkt en ingericht; boven verdieping en dak slechts tn constructie, zoo- dat men methode en techniek van den bouw geheel kan volgen. Daarenboven Is een van de groote tentoonstellingszalen geheel inge richt met alles wat op den landbouw be trekking heeft. Paardensport Uitgaande van de Sport- vereeniging „Texel’’ zal op Zondag 28 Juni op het sportveld nabij Den Burg door de Ryvereeniglng Anna Paulowna een demon stratie gegeven worden van een Paarden- pushbalwedstrljd. De Rljvereenlglng Anna Paulowna heeft in dezen tak van sport een zoo groote bedrevenheid verkregen, dat zij de kans durft wagen op de Nat. Sportwed strijden te Amsterdam uit te komen. Daar paardensport hier altijd veel belang stelling trekt, zal dit extra-nummer zeker nog meer personen naar Den Burg trekken. Brand Maandag brandde een schuur af achter het café van mej. de wed. N. P. Buljstnan. Ook een der belendende perceelen werd door het vuur aangetast. De schuur brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. héér W. de Wit voor deze vergadrmg niet gconvocerd. Volgens de gewijzigde Ge meentewet is het niet mer toelaatbaar dat een benoemd raadslid zitting neemt in ~e vergadering, waa: in de geloofsbrieven wor den onderzocht. Binnen 8 dagen na ondei- 8°ek kan op toelating een beroep worden «daan. De heer Veul kan niet meer als Gewetensgeld By den Inspecteur der directe belastingen alhier is f 125 aan gewe tensgeld ingekomen. a St. Josephsgezellen Ternauwernood had pastoor Verwer zijn herderlijk ambt aan vaard, of hij wijdde zijn volle aandacht aan de jeugdorganisatie. Om de Josephsgezeilen, wier aantal steeds toeneemt, behoorlijk te kunnen herbergen^ zal aan de R.K. bewaar school een lokaal als vereenlgingszaal wor den aangebouwd. Personalia Door de afdeellngen Zwaag- dijk. Werversboot. Opperdoes. Onderdijk en Medembllk Is candidaat gesteld als lid van het hoofdbestuur der Bloembollenvellings- vereenlglng „West-Friesland” de heer J. Neefjes, alhier. Vr. De laatste week heb Ik veel last van de z.g. pismieren. Het zyn kleine roode beestjes en bijten verschrikkelijk. Ze zijn niet weg te krijgen en de kinderen hebben er erg veel last van. Ze zitten onder den vloer van het huis. Kunt u mil ook een middel opgeven, om ze afdoend te verwijderen. Antw. Het eenlge afdoende middel is. den taad dezer houden. Afwezig was de heer J. v. d. Plas; 1 va cature. Na opening werden de notu'en van de vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Hierop deelde de voorzitter mede, dat de Het is merkwaardig, dat, wanneer er van ..bouwen” gesproken wordt, bijkans iedereen onmiddellijk denkt aan het bouwen in de woning Raadsleden De op 19 Juni jl. benoem de leden van den Gemeenteraad van Z.jpe hebben thans allen hun benoeming aanrs- nomen. Veiling vaste goederen Gisteren werd alhier in het café van J. Groot, ten over staan van notaris J. P. Stuljt te Castrlcum, de afslag gehouden van de in opbod staande eigendommen van den heer D. Schoenma ker. De uitslag was als volgt: Perceel 1, 2, 3. Rentenierswoning met erf en tuin aan den Rijksweg, groot 0.22.80 H-A., in bod op 6142. Gemijnd op 200 door den heer J. Valkering Fz„ alhier. De perceelen 10, 11, 12, 13, 14 en 15, be staande uit de Lageweide, de Malenweide en De Hales, In totaal groot 13.28.40 H.A. Wei land bij combinatie in opbod op f 26.075, gemijnd op 45 door den heer N. Kuys, alhier. Perceel 21. De Kampjes, groot 2.4850 H-A., in opbod gebracht op 2300.gemijnd op f 10 door den, heer Blakker. Perceel 22. Welland in het Overdie, groot 2.47.70 H.A., In opbod gebracht op 3120. gemijnd op 100.door den heer J. San ders te Akersloot. Verder werd nog afgemijnd op 12 door deti heer Westerhoven te Sassenhelm, het perceel welland, genaamd de „Groote Wei de”, groot 2.88 H.A waardoor dit perceel werd gebracht op f 5037. a Verschillende combinatiën werden nog beproefd, 'doch daarvoor waren geen lief hebbers, het bouwland was blijkbaar te hoog aangeboden. De totale bedraagt 75565. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 25 Juni 1931 tot een nader vast te stellen da tum, gesloten verklaard voor de vlsscherij met eenig mosselvtecbtulg het gedeelte van de Zuiderzee, tn het noorden begrenso ooor de lijn, gaande van het kustlicht bjj de Ven (Noord-Holland) naar den toren van Warns (Friesland), en in het zuiden door de lijn, gaande van den liebtopstand op den Leeker- hoek (Noord-Holland) over de roode ton met bol no. 6. de roode tonnen no. 5 en no. 4, de roode lichtboei no. 3 van het Enk- hulzerzand over de R.Z.H.S. bolton van het Val van Urk en over de zwarte lichtboei van den Stellen Hoek naar den toren <an Sondel (Friesland). Gemeenteraad Een vergadering van óen raad dezer gemeente wordt Vrijdag 26 Juni, des namiddags 8 uur (n. t.) ten Raadhulze gehouden. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken; 2. Onderzoek ge loofsbrieven van de raadsleden; 3. Rekening Broekerhaven 1930; 4. Begrooting Broeker- haven 1932; 5. Balans, verlies- en winst rekening der Wonlngbouwvereeniging; 6. Wijziging begrooting dienst 1930 7. Wjj- sigïng begrooting dienst 1931; 8. Rekening Gezondheidscommissie 1930; 9. Begrooting Gezondheidscommissie 1932; 10. Ontslag aanvrage Th. P. Koster ais lid der Plaats”- lijke Schoolcommissie; 11. Verzoek van le Pólltie-Radio-Commissie om een bijdrage; 12. Vaststelling van den pensioensgrondslag van H. Key; 13. Herziening strafverorde ningen; 14. Goedkeuring vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting feest der Zusters, 15. Bijdrage Burgerwacht voor aankoop van een Prijs voor wedstrijd; 16. Verkoop stukje bouwterrein aan Jac. Kok; 17. Voorstel ver- timmering secretariswoning; 18. Voorstel tot geleidelijken aanleg van trottoirs in de Hocfóstraat; 19. Bezwaarschrift Hondenbe- hzting. Te Utrecht heeft een vergadering plaats gehad der federatie van Nederlandsche zan- gertbonden Vertegenwoordigd waren: bond van Haagsche zangvereenlglngen, bond van Leidscae zangvereenigingen, bond van zangkoren in Friesland, de van Amsterdamsche zangvereenlglngen. Noord -Hollandsche zangersbond, de van Haarlemsche zangvereenlglngen, de bond van Amsterdamsche Christelijke zang- en muziekvereeniglngen. de bond van Christe lijke zang- en muziekvereeniglngen in den Zuld-Oosterhoek van Friesland, de bond van Christelijke gem. zangvereenlglngen in de Provincie Groningen en de bond van Chris telijke zangkoren in Drenthe, vertegenwoor digende 294 zangvereenlglngen met 14500 zangers en zangeressen. Bonden, die nog geen mandaat tot aanslui ting hebben, werden verzocht dit alsnog voor 1 November aA definitief aan het secreta riaat op te geven. Tot dagelijksche bestuur ders werden gekozen: P. Verslopt te Nijmegen, voces.; W. Kreeft, Leldschewëg 150, Voorschoten, secr., en J. R. Visser te Amsterdam, penningmeester. Ais algemeene bestuurders werden aangewezen J. C. G. van Evers. Den Haag; A. Lek, Ber gen; D. F. Algera. Tijnje (Fr); F. 8. Heem stra, Groningen' B. A. Kooper, Haarlem; (voorlooplg) en H. L. Verleur, Amsterdam. Het dagelijksch bestuur werd opgedragen een ontwerp statuten en huishoudelijke reg lementen samen te stellen, welke op een nader te bepalen vergadering zuilen worden vastgesteld. tegen het einde van Juni twee andere vluchten maken en wel een naar Siberië en ten naar de Caraïbische zee en Mldden- Amerika. dat de per in- Een amokmakende politieagent ver moordde door messteken den opperhout vester bjj den dienst van het postwezen, van het departement van landbouw, nijver heid en handel, C. R. Helgezon Hanser, In het Tombolosche (Celebes). van den burgemeester zal bedragen Nog was ingekomen een adres van den ya" vereeniging volgens de Landar- om adhaesle- om verlaging van - -- van genoemde wet ter zake het verkrijgen van een platasj in eigendom als by d Wet bedoeld. Voorzitter zet. dat de Minister reeds in dien geest werkzaam is, zoodat adhaesiebetulglng eigenlijk overbodig is. Feestelijke bijeenkomst In verband met net 25-jarig bestaan van het Onder steuningsfonds ,J3t. Jozef”, werd onder groote belangstelling van de zijde der leden en genoodlgden Zondagavond in het lokaal vén den heer L. Vlaar. café „de Landbouw” feest gevierd. In alle opzichten zal het als prachtig geslaagd in blijde her innering der talrijke aanweziaen voort leven. Onder de aanwezigen merkten wij op dr. Scheeren, notaris Koerman, leden van het R.K. Armbestuur, de heer J. A. Spigt en enkele donateurs van het fonds, zoomede de Z.Eerw. heer A. P. C. Konijn, pastoor van de St. Laurentlus-parochle te Hoogkarspel. Van pastoor Mulder, burge meester Middelhoff en burgemeester Haver kamp was bericht van verhindering Inge komen. Door het muziekgezelschap „Aml- cltla” te Hoogkarspel werd het feest met een prachtig nummer ingezet, waarna ge zamenlijk het gebrutkeiyk openingsgebed werd verricht. Door den voorzitter van het Ondersteuningsfonds, den heer G. Bot, werd in diens kort doch krachtig openings woord in herinnering gebracht de blijde be- teekenis fonds. Vertrouwende dat allen onder de H.H. Missen in de gebeden zouden hebben her dacht de overleden leden zoomede den over leden stichter pastoor Trautwljn, Sloot spreker zijn interessante rede. Vervolgens werd door allen gezongen het lied „Roomsche Blijdschap”, waarna eenige nummers onberispelijk door -Amlcltla” wer den uitgevoerd. Door den secretaris van het Ondersteuningsfonds werd een duidelijk overzichtelijk verslag der werkzaamheden van het fonds gedurende de afgesloten periode uitgebracht. Uit het verslag vernemen wij, dat vanaf de oprichting drie leden van het bestuur zitting hebben, nl. voorzitter, se cretaris en penningmeester De vereeniging werd opgericht met 53 leden en 17 dona teurs. In het geheel zijn 259 leden aange sloten geweest, waarvon 125 door verhuizing, overlijden zjjn afgeschreven. Het ledental bedraagt thans 134. Spreker moest tot zijn spyt opmerken, dat nog zeer velen buiten de vereeniging staan en riep aller mede werking dienaangaande In, opdat spoedig het ledental tot 200 zal zijn gestegen. Alhoewel vele weldoeners door vertrek of overlijden niet meer aanwezig waren, sprak de secretary den wensch uit. dat God allen hier of hiernamaals hun loon zal geven. Na deze duidelijke uiteenzetting werden de drie jubüeerende functionarissen met züveren insigne gedecoreerd. Uit een kort overzicht over het 25-jarig tijdperk door den nennlng- meester. den heer A. Ruyter uitgebracht, bleek dat de ontvangsten en uitgaven slui ten met een bedrag van f 1537451. Over 11298 ziektedagen werd uitkeering verstrekt. Vervolgens werd het Jubüeerende bestuur door den heer D. Schouten namens het be stuur onder toepasselijke woorden een stof felijk blijk van waardeering aangeboden. Na dat de voorzitter den secretaris en pen ningmeester dank had gebracht voor hun duidelijke verslagen, bracht spreker dank aan het bestuur, ook namens ziln mede- jubilarissen voor het aangeboden cadeau. Spreker meende naar beste weten, steeds door de mede-bestuursleden biieestaan, de belangen van het fonds te hebben behar tigd en sprak den wensch uit. dit nog vele jaren te kunnen doen. j De Z.Eerw. heer Pastoor Konijn, hierna het woord verkrijgende, was van meening. na hetgeen hier gehoord, dat aller dank moet uitgaan naar boven, dank naar God voor den initiatiefnemer pastoor Traut- wyn. Deze heeft, aldus spreker, niet kun nen bevroeden, hoeveel goeds in menig huis gezin in de reeks van 25 jaren is gedaan. Zijn Eerw. dankte de drie luhüarissen en andere leden van het bestuur. Spreker hul digde het bestuur en waardeerde diens moeilijke taak. Z Eerw. hoopte, als pastoor van de parochie Hoogkarspel. dat de ver eeniging nog veel meer goeds tot stand zal brengen, dit door uitbreiding van het leden tal. want er valt volgens spr. nog veel te doen. De voorzitter dankte Z.Eerw. voor diens harteiyke waardeerende woorden en propa gandistische rede. Dr. Scheeren zei. dat het hem in de 13 jaar tjjd van zijn practyk altijd een groot genoegen is geweest, het werken van het Ondersteuningsfonds gade te slaan. Met des te meer groot genoegen feliciteerde hij de vereeniging en het be stuur. De vereeniging werkt, aldus spr., stlg en bescheiden. Nadat de voorzitter dr. Scheeren dank ge bracht had, werden nog door enkele spre kers het, bestuur van het 8t. Jozeffonds de beste wenschen toegesproken. Vervolgens werd nog eenlgen tijd in ge zellig samenzijn doorgebracht, terwijl de hu moristen P. Bot en F. Entius do feestelyke stemming vergrootten door hun leuke voor drachten. In zijn slotrede zei de voorzitter tot zijn voldoening te kunnen besluiten het 25-jarig bestaansfeest heeriyk te hebben ge vierd. Spreker bracht dank aan allen die hiertoe op eenige wijze hadden medegewerkt. H. Priesterwijding 19 Juli a s. wordt de Eerwaarde heer P. de Ruyter (zoon der parochie) priester gewyd in het St. Joseph College te MUI HUI, en 26 Juli d.a.v., zal ae pas gewyde priester zün eerste plechtige 11. Aan B. en W. werd een crediet verleend ygn f 5000 voor het doen uitvoeren van eenige veranderingen aan en het Inrichten van het postkantoor te Midden-Beemster, in verband met het daarin vestigen der ge meente-secretarie. Tot wederopzegging toe werd vergunning verleend tot het onderbrengen van de Nut»- blbliotheek in een der lokalen der gemeente lijke ziekenlnrichttng, waarvan geen gebruik wordt gemaakt. Het voorstel-Groot, om de gemeente-se- cretsrie eenmaal per week des avonds een uur open te stellen voor het publiek, werd met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Aan den heer J. A. van de Hoef, hoofd der ol. school te Midden-Beemster, werd eervol ontslag verleend. Op voorstel van den heer Van Baar werd de voordracht van B. en W.r lo. om deel te nemen voor f 500 in het aandeelen-kapttaal van de N-V. tot keuring van Electro-technl- sche Materialen te Arnhem. 2o. de BedriJfsverordenlng van het Gem Hectr. Bedrijf in dien zin te wijzigen, dat huisinstallaties slechts aan het stroomnet worden aangesloten, wanneer zij door een erkend installateur zjjn aangelegd. Erken ning geschiedt onder zekere voorwaarden door het verbond van electro-technische handel en industrie. Besloten werd het voormalige schoolge bouw met onderwyzerswonlng te Oost-Beem- ster publiek te verkoopen. De landbouw op de Internationale Bouwtentoonstelling in Berlijn O. 1 biljet van 1000 en 1 bUJet van 20 kronen van Hongarije, gedateerd respectie velijk 1 Juli 1023 en 1 Jan 1920 Hebben deze bUjetten nog waarde? Zoo ja, hoeveel? Antw.; waarde. Vraag: Ik heb een nieuw huis en nu loopen er sinds een paar dagen in de hoeken veel mieren. Wanneer ik er nu petroleum over giet verdwijnen ze dan, of acht u het raadzamer bet mierennest op te sporen? Het bevindt zich waarschijnlijk onder den vloer. Antw.: Het eenige af doende middel Is het nest opsporen en met petroleum begie ten om het te vernietigen. Vraag: Ik heb kleine wratjes op m|jn handen. Alles heb ik geprobeerd doch tever geefs. Kunt u mij een afdoend middel op geven of het adres van een huidarts In Lelden? Antw.: de onkosten tot bet laagst moaeltjk pijl kan slechts dan tot stand worden gebracht, wan neer alle factoren meewerken; wanneer met aUeen de techniek van het bedrijf, maar ook de organisatie daarvan zoover doorgevoerd wotjdt, dat met de minst mogelijke kosten en moeite het grootst mogelijk n ittig effect be reikt wordt. En daarvoor is tn de eerste en- voornaamste plaat* een goed gebouwde, goed ingerichte boerdery noodig. Man en vrouw werken op het land vaak dertien uur per dag. En juist dit werk in woning en keuken, in stellen en op het land bestaat uit een groote reek» geheel verschil lende arbeidshandellngen. waarby het heen en weer loopen zonder direct nuttig effect een zeer groote rol speelt. Kan men nu. door boerdery en stallen op de juiste manier te bouwen en in te deelen, by al deze hande lingen ook maar een uiterst kleine spanne tyds sparen, dan kan men in een Jaar niet alleen uren en dagen, maar zelfs maanden uitsparen. De boerdery is in den loop oer eeuwen tot een organisch geheel gegroeid Zoolang deze boerderij met plaatselijke arbeidskrachten en uit het ter plaatse aanwezige materiaal ge bouwd werd, zoolang de boer genoeg ver diende om zonder machines zich en zijn ge zin te onderhouden, was het eigenlijk niet noodig aan de bouwtechniek iets te veran deren. Maar en bouwmachlnes hun weg naar het platte land vonden, toen de economische omstan digheden voor den landbouw steeds moeilU- ker werden, was het noodig hier dezelfde beginselen toe te passen, die de industrie sinds jaar en dag op haar gebied aanwendt. Goed. d.wj. efficient bouwen, beteekent niet alleen zoo goedkoop mogelijk bouwen, want het is heel goed mogeiyk, en zelfs zeer waarschijnlijk, dat tenslotte het goedkoopste het duurste blijkt te zijn. Want wat baat het. of men op de kosten van muren en dak spaart, wanneer daardoor de warmteisolatie van wonlhg en stallen zoo sterk achteruit gaat, dat men meer moet stoken ofkou moet lijden. Er iljn de laatste Jaren tal van nieuwe bouwmaterialen, van nieuwe bouwmethoden gekomen, die op bet platteland nog niet voldoende Ingang hebben gevonden. Huizen, samengesteld uit hout en staalconstructies, bekleed met platen van net een of andere lichte materiaal. Constructies, die het ook zonder een extra geraamte, mogeltjk maken op de bouwkosten te sparen en tegelijk een grootere warmteisolatie te krijgen dan met gewone baksteen. Van even groot belang Is de Indeel ing van de boerderij, van woning en stallen. Wjj hebben in ons land verschillende typen van boerderijen, typen, die met de provincie wis selen, die honderd, vtfftig jaar geleden wel licht, een uit de historie gegroeiden, idealen toestand beteekenden, maar die thans geens zins meer een optimum aan efficiency le veren. van de Nederlandsche Spoorwegen (H. 8. M. bestaat niet meer), Utrecht. Vraag: Ik ben in het bezit van twee ka narievogels. Deze hebben veel last van luis. Ik heb de kooi al 2 A 3 maal schoongemaakt met kokend water en soda. Ook heb ik hen al eens ingespoten met Insectenpoeder, doch alles tevergeefsch. Misschien kunt U ml) een geheel af doend middel opgeven? Antw.: De diertjes lyden waarschijnlijk aan verzwakking. Geef ze als hoofdvoedsel goed raapzaad en als byvoer een hard ge kookt ei met beschuit vermengd of dagelijks een stukje vogelbiscuits. Vraag: Ik ben als dagmeisje in betrekking. Nu heb ik den loden van deze maand mijn betrekking opgezegd. Ik ontvang de eerste van de maand myn salaris. Ben ik nu ver plicht tot de volgende maand 10 Juli te biyven, of kan ik met den laatsten van de ze maand vertrekken? Antw.: De wetteiyke opzegtermijn is 1 Augustus. Er moeten tusschen de opzegging en het vertrek twee betalingstermynen lig gen. Vraag: Eenige personen (bezoekers van mijn café) willen een heel lot gaan spelen in de 376ste Hamburger Staatslotery. waar van directeuF is: Samuel Heckscher 8enr„ Dammtorstraat 14. Hamburg 36. Is de Ham- burgsche Staatsloterij waarvan Samuel Heckscher Snr. directeur is, betrouwbaar? Antw.: wy kunnen ons over de betrouw baarheid van loterijen niet uitlaten. Vraag: Is men verplicht een vaste werk ster bij ziekte haar loon uit te betalen? 2. Is men tevens verplicht een vaste werkster uit te betalen als de Jamüle voor korten of langen tijd op reis gaat? Antw.: 1. By ziekte gaat het loon gedu rende een korten tijd door, b.v. 8 of 14 da gen. 2. Ja. Vraag: Ik ben 1 April 1930 als winkeljuf frouw In betrekking gegaan. In dat jaar heb ik een week vacantie gehad. Nu ben ik per 1 Juli 1931 opgezegd en krijg 4 dagen va cantie. Is dit juist? Ik ben met contract voor 8 dagen per jaar aangenomen. Antw.: U hebt geen recht op meer tie. Immers er worden 8 dagen vacantie ge geven voor elk jaar dat u in dienst bent. Voor het eerste jaar hebt u de vacantie ge had en voor het tweede hebt u nog geen recht Vraag: 1 September 1930 huurde ik DE A.S. WF.THOUDER8KEUZE Samenwerking van Schagens Belang en 8. D. A. P. Naar wjj uit onbetwiste bron vernemen, heeft de heer J. Schoort Pz., de tegenwoor dige wethouder, reèSs den dag na de ge meenteraadsverkiezing de gekozen Candida- ten van .Schagens Belang" bijeengeroepen tot een vergadering in de „Ceres”. In die vergadering. IJ. Zaterdag gehouden, deelde hy mede, dat by hem, wel typeerend, een aanbod was ingekomen van de 8. D. A. P om samenwerking op voorwaarde, dat J. Schoort Pz. en Jn. Blaauboer, beiden van Schagens Belang, wethouder zouden wor den. De overige heeren van Schagen’s Belang zyn hierop vocra'snog niet ingegaan. Men wilde deze kwestie in handen geven van het bestuur van de Kiesvereenlging Schagens Belang. De bedoeling zit dus by de firma Schoort en Co. (Bakker) voor, de zaak te besten digen als zij tenminste de andere heeren op sleeptouw mee kan krijgen. Wy zyn benieuwd of de nieuwe raads leden van Schagens Belang zich dat zullen laten aanleunen, allen verkiezingsbeloften ten spijt. Gemeenteraad Ee v vergadering van den gemeenteraad werd gehouden Maandag 22 Juni. De voorzitter, burgemeester H. Oostveen, opende de voltallige vergadering, waarna de notulen werden vastgesteld. Het bekende adres inzake adhaesie-betuiging om te ko men tot verlaging van de rente voor stich tingen bedoeld by de Landarbeiderswet werd voor kennisgeving aangenomen, mede op grond, dat door den Raad van Staten deze zaak aanhangig is. Ook het schrijven van den minister van Onderwbs. inhoudende dat deze gemeente aan de H.B.8. te Hoorn een bedrag van f57.74. heeft te voldoen, werd voor kennis geving aangenomen. De voorzitter deelde mede dat de zeven nieuw benoemde leden van den raad allen hun benoeming hebben aangenomen en hun geloofsbrieven hebben ingezonden. Tot het nazien dezer stukken werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Water, Dudlnk en van der Laan, waartoe de verga dering werd geschorst Na wederopening rapporteerde de heer Water dat alles In orde was bevonden. Nadat met algemeene stemmen tet toelating was besloten bood de voorzitter aan, de herbe noemden zyn gelukwenschen aan. Na een toelichting van den voorzitter be treffende een cursus voor polltie-personee! werd op voorstel van B. en W. besloten, den veldwachter dezen cursus te laten volgen. De kosten hiervan bedragen f 30 aan lesgeld per .man en per jaaL Aan de orde kwam dan het voorstel tot verhooging van bydrage in de kosten van kanalisatie Hoorn-Medemblik. De heer v. d. Laan vroeg wanneer de be talingen der bUdragen zuüen aanvangen en wanneer de verdere kanalisatie zal volgen. De voorzitter antwoordde dat de bydrage zal worden verleend, wanneer het plan zal worden uitgevoerd volgens het project op de kaart aangegeven, terwyi de betaling zal ge schieden wanneer men zal beginnen te gra ven. Voor de verdere plannen kan nog geen zekerheid worden gegeven. Na verdere discussie zei de voorzitter, van gevoelens te zyn, dat de raad met dit voor stel nog geheel vrij biyft. Het is bJ. alleen een bewijs van goeden wil, terwyi later nog zal gepraat worden over de voorwaarden. Het voorstel werd ten slotte met alge- mcene stemmen aangenomen. In behandeling kwam nog een wijziging polltle-verordenlng. Deze wyzlging betreft het reiht van toegang te verleenen aan hen die terzake het opsporen van de bastaard-satynrups, door het gemeentebestuur zullen worden aangewezen. Tweedens een aanvulling van het verbod tot besproeiing met arsenicum houdende vloeistoffen in den bloeitijd van bessenstruiken en vruchtboomen. Na eenige discussie werd besloten alsnog een afwachtende houding aan te nemen en wel om het resultaat af te wachten, dat de besproeiing met andere preparaten zal op- levereii. Hierna volgde sluiting. vloer opbreken, het nest opzoeken en dit verdelgen door het te begieten met petro leum. Vraag: Hoe kan men het best zomersproe ten verwijderen en wegwerken? Antw.: Vragen van geneeskundigen aard worden in deze rubriek niet beantwoord. Wendt u daarvoor tot een geneesheer. Vragen omtrent loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om te trachten een betrekking te krtjgen aan de H S M Antw.: Wendt u tot de directie yeg met toestellen en werktuigen onder door B. en W. vast te ateUen voorwaarden toe te staan tegen een vergoeding van f 20 per - lid worden toegelaten, omdat deze de ge meente heeft evrlaten. Verder werd medegedeeld, dat B. en W een 2e hands schrijfmachine hebben aange schaft voor 186, model 1930. De oude ma chine voldeed niet meer. Naar aanleiding van een vraag van het raadslid Krult, gedaan in de vorige verga dering. betreffende aanspoeling van vuil aan het strand, deelde spr. mede, dat hy een conferentie heeft gehad met den g„ dey gemeentereinlgtng te Den Helder, werd de absolute verzekering gegeven, dat het niet meer zal gebeuren, voor zoover zulks van den directeur afhangt. Het zou toch kunnen gebeuren .dat bewoners aan den dijk te Den Helder het vuil over den dijk wer pen. waar moeüyk wat tegen te doen is. Van de inspectie der directe belastingen was de mededeellng ontvangen, dat aan kwade posten nog moet worden voldaan: op brengst gemeentefondsbelasting f 380; ver mogensbelasting 1340; personeele belas ting 1341. Van het Prov. Bestuur bericht, Rjjksuitkeering zal bedragen H.32'71 woner of totaal 11921. De toelage op hét De modelboerderij Langs de verschillende wegen, die het on afzienbare terrein binnen de yzeren pergola doorsnijden, werden meer dan tien verschil lende boerderijen gebouwd, waarbij niet al leen gebruik werd gemaakt van de nieuwste en gISiedkoopste bouwmaterialen en bouw- methbden, maar waarbij, volgens aanwijzing ook van een commissie, uit vrouwen van landbouwers bestaande, de indeeling aóó wend gekozen, dat al hét werk, dat er ge daan moet worden, in den kortst mogelijken tjjd en met de minste moeite gedaan kan worden. Eerst iets over de bouwmethoden. De kosten van de gebouwen nemen, in ver houding tot de totaalkosten van een boerde rij, een wel zeer groote plaats in. En men moet in de allereerste plaats er naar stre ven deze kosten zoo laag mogeltjk te hou den. Een zoo groot mogeltjk deel van het bouwwerk zal In den winter gedaan moeten kunnen worden; weinig metselwerk dus; veel geraamten uit hout- of tjzerconstructie; be dekt met platen van „h»rakllth. tekton, ten- test” of hoe deze materialen meer mogen heeten. De gemetselde muren worden, 20 tot 25 cM. dik. uit holle baksteenen gebouwd, waardoor de warmteisolatie grooter is by de vroegere muren van 38 c.M. Er zijn op deze tentoonstelling drie model- boerderyen voor 15 HA. In een daarvan zyn woning en stal onder één dak saamge- bracht; de schuur staat los daarvan; beide gebouwen hebben een schuin dak. By de twee andere voorbeelden werden woning, stal en schuur te saam gebouwd onder één plat dak (een definitief antwoord op de vraag, wat beter is: een schuin of een plat dak, Is nog niet gevonden). Een van deze laatste boerderijen is als een kwaoraat ge bouwd, waardoor de oppervlakte van den buitenwand het geringst is en de afkoeling eveneens zoo laag mogelyk blyft. In de meeste boerderijen werd een woon keuken gebouwd om de plaats, waar de maaltijden gebruikt worden, bulten de eigen lijke keuken te houden. Maar ook de woon keuken is. in den zomer, geen ideale ver blijfplaats en men ging er dan ook toe over, in deze woonkeuken een aparte nis te ma ken. waar gekookt en afgewasschen wordt Ook de verschillende problemen, die zich by de voedselbereiding voor het vee kunnen voordoen, worden hier opgelost. De stallen zyn alle modelstallen, met de beste en nieuwste methoden van veebeves- tigtng. verlichting en ventilatie. Aan de oostzyde van het terrein vindt de bezoeker een hoenderfarm voor 1000 kippen, met allerlei electriache apparaten ingericht. Dan drie verschillende warmoezeryenéén kweekery met 500 vierkante meter onder glas; één vrucht- en één bloemkweekerij. De beide laatste zjjn ongeveer gelijk ingericht, alleen is bij de laatste voning een tweede verdieping aanwezig, terwijl bij de eerste woning, bureau en bergplaatsen alle op den beganen grond liggen. Op deze wyze hoopt men mee te helpen aan de beantwoording van de vraag, welke bouwmethode voor een _I voor één familie economischer is, één of twee verdiepingen. De bloemkweekerij tenslotte is geheel uit 1 hout gebouwd, met het gevolg, dat de isola tie veel gunstiger is dan bij steenen gebou wen. Voor en aleer men echter dit laatste systeem, dat bouw en warmte technisch zoo veel voordeelen heeft, verder zal kunnen in voeren. zullen hypotheekbanken en verzeke- rtngsmaatschappyen deze methode moeten bestudeeren. Economisch bouwen immers is slechts dz 1 mogeltjk, wanneer deze woningen evena andere gebouwen beleen-’ en verzekerd ki” Wend u voor de beantwoording van deze vraag tot een geneesheer in deze rubriek, doch het adres opgeven van dokter kunnen wy niet. In de vragenbus in het blad van Vrijdag 12 dezer zyn de gegeven antwoorden op vragen over erfrecht niet juist. De antwoorden moeten zyn: 1. Ja. de vrouw kan onterfd worden, doch alleen by testament. 2. In dat geval houdt de vrouw haar recht op de halve gemeenschap (dus haar reeds bestaande eigendom) en erft het kind de rest, dus de geheele nalatenschap van den vader. Vraag: Is een patroon wettelljk verplicht gelegenheid te geven voor doktersbezoek en mag hjj dit verzuim inhouden ja, of neen? Volgens de geneeskundige is hij wettelljk verplicht daartoe. Ze kan echter deze wet telijke bepaling niet achterhalen. Antw.: Voor zoover ons bekend neen. Vraag: 1 Welke taal is de handelstaal? 2. Welke taal is de wereldtaal? 3. Is het Esperanto een taal met succes In de toekomst? Antw.: 1. Een „handelstaal” Is er niet. In den handel wordt veel gebruik gemaakt van Engelsch. Dultech, Fransch en Spaansch; 2. Een wereldtaal kennen wij niet; 3 Er zyn menschen, die beweren van wel, zeker weten doet niemand zulks. Vraag 1; Mag iemand lid zijn van den Land- arbeidersbond en tevens van den L. T. B en als het winter is, van dien Landarbelders- bond trekken? 2. Kan een invalide ook in den Land- arbeidersbond zijn, wanneer hy ongeveer f 55.— per jaar vah den Raad van Arbeid trekt en des zomers en des winters zoo lang als er werk is by de landbouwers, werkt? Antw. 1: 4en kan wel lid van belde bon den zijn, doch wanneer men lid van den L. T: B. is, kan men als regel niet uit de werkloozenkas van den Landarbeidersbond trekken. Antw. 2: Lid van den Landarbeidersbond kan men wel zijn, werkloozengeld is alleen voor hen, die wel werken willen en kunnen, doch geen werk kunnen vinden. Nu. aangezien de .Jiautüus” van Sir Hubert Wilkins averij heeft, waarschijnlijk de pooltocht van de duikboot niet doorgaat, heeft dr. Eckener definitief ook de vlucht naar het Noordpoolgebied van de „Graf Zeppelin” afgezegd. Waarschijnlijk zal het luchtschip in de plaats van deze vlucht 1 oeptemoer 1930 huurde ik een slaapkamer met gedeeltelijk pension A 30 gl. per maand, welk bedrag steeds op den Isten der maand voldaan werd. 1 Mei 1931 heb ik de kamer opgezegd op 15 Juni, dus zes weken van te voren. 1 Juni voldeed ik de schuld over de maand Mei en by mjjn vertrek op den 15den Juni betaalde ik 15 gld. voor de halve maand. De pensionhoudster meent recht te hebben op 30 gld., dus het volle be drag over de maand Juni. Wie is in dit ge val wettelljk in zjjn recht? Antw.: De kamerhuurder is niets meer schuldig. Vr.: Eenlgen tijd geleden stond er in uw blad een bericht aangaande de T.T.-races van 11 Juli te Assen. In dit bericht werd medegedeeld, dat er binnenkort een boek je zou verschynen met bijzonderheden aangaande de races, hotels, enz. Ik heb bij verschillende restaurants hier ter stede ge ïnformeerd, maar deze hadden niets ont vangen. Tot wien moet ik mjj wenden om zoo’n boekje te krijgen en wat is de prijs daarvan? Antw.: Voor alle gewenschte bijzonder heden moet u zich wenden tot de Propa ganda Commissie der T.T., Beüerstraat 97 Assen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, waar de halve en lange Goedenwagenspypen ver krijgbaar zjjn? Ik ben al in verschülende winkels geweest maar tot nu toe zonder resultaat. Antw.: In een goed gesorteerden winkel kunt u ze wel krijsen. De firma Goeden wagen is gevestigd te Gouda. Vraag: Ik heb iemand opdracht gegeven een waschfomuis te verkoopen en dat daar iets voor hem aan zat. Nu is het verkocht en de tusschenpersoon heeft 1.— gekre gen Nu elscht de kooper dien gulden, daar hy meent, dat die hem toekomt, omdat hy het fornuis gekocht heeft. Voor wie is nu die gulden? Antw.: Voor den tusschenpersoon natuur- Hjk. Vraag: Ik ben In het bezit van A, een bü- jet van 1000 kronen, gedateerd 2 Januari 1902 met een rood stempel: DeutschOes- tereisch. B. één biljet van 1 kroon, gedateerd 1 Dec 1916 eveneens DeutschOestereich De brand, die heeft gewoed te New- Brunswick. de haven van 8t. John, is de grootste brand, dier, men in Canada heeft gehad sinds in 1917 het westeiyk deel van de stad Halllfax door het vuur werd ver vernield. De schade wordt geschat op 10 millioen dollar. Slechts aan Tiet feit; dat de wind draal de, is het» te danken, dat niet de geheele stad, die 60.000 Inwoners telt, door het vuur is vernield.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 3