ONS BLAD ie DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 25 JUNI 1931 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. VOORNAAMSTE cKIEUWS lijkverassching Italië en de H. Stoel JOH. LAUWERS EN PAYGLOP 3 te Brillenreparatie’s vlug en billijk Telegrafisch 'Weerbericht u Koninkl. Nederlandsche Middenstandsbond Belastingheffing in Noord-Holland Groote brand te Telok Betong Financieele hulpverleening aan Duitschland Drie jongens door zand bedolven AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 5^ ■Mg» Nieuwe leening Noord-Holland De Bondsdagen te Zandvoort Schade Uitslagen nui gemeenteraadseerkiesingen. I Opcenten op eigendommen Italie’s antwoord-nota overhandigd Ir. Jos. Cuypers de het lawel, Huldiging te Amsterdam van k. Barometerstand 3 uur v.m.: 7.70,vooruit. De Algemeene Vergadering Stormwaarschuwingsdienst Vlucht om de wereld lam. rer- Schade ruim f 100.000 i. Een doode De Vermakelijkheidsbelasting Het Herstelvraagstuk komt tot de volgende Bespreking van Hoover. Mills en Stimson De kroonprins van Dell te Amsterdam Amsterdam Is aangekomen de oudste Aan de gevolgen overleden De grondbelasting in Engeland Nieuwe clausule aanvaard Oceaanbevlieging De tocht der Deensche vliegers U- 4' bi) een breuk van arm en moratorium. Frank- i Amerika overhandigd. De oudste soon van den Sultan van DeU te Amsterdm aangekomen. Opdat het Rijk zijn verplichtingen kan nakomen opvattingen, zóó n&ast elkaar kunnen van Löben Zandvoort- ?«ter B. L Rot- O. xxt. Te Winschoten il)n twee kinderen onder sand bedolven. Eén doode, één gewonde. Groote brand te Telok Betong. ruim f 1M.6M. Antwoordnota van Italië aan den H. Stoel overhandigd. sii verlies vso 'u «aderen vineer rak ce bioo- berg, B. L tter- pro- vragen Bedrijfsradenwet Als inleider over de Bedrijfsradenwet zal optreden de heer H. H. 3. v. d. Pol, bestuurs lid der Deutsche Handelsvereenlging en lid van de Commissie van Voorbereiding, welke te dezer zake advies aan den Hoogen Raad van Arbeid heeft uitgebracht. Geseind hedenmorgen om 10-35 van De Bilt, aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: «Attentleseln neer!" Een interdepartementale commissie onder zoekt het vraagstuk der nlet-Nederlandaehe arbeiders in Nederland. Ten opsichte van Nederlandsche arbeiders in België zal men tot een bevredigende regeling komen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen warden opgestoken om 954 uur. Goedkeeuring door de Belgische Kamer van de militaire credieten. I weer, 4Jk de Inden! sr óók groote en I hebt eeftijd hlUer, in. zij -ssant, i niet henes, waren heer 1, er op er Maar :hter- loede- i den 20ste t ge- ndln- men- ■gma- >t, de haar n, de wat eljjke naar en en Inger ven- Mr. xsn. ■BJ. Jos. O M. hee- x>rd?" da- raat W. ABONNEMENTSPRIJS) ger kwartaal, voor Alkmaar 2. goor buiten Alkmaar 2.15 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.80 honger Nieuw snelheidsrecord De vliegers, die op hun paa aangevangen wereldvlucht zoo snel den Atlantischen Oceaan zijn overgestoken, hebben een nieuw snelheidsrecord gevestigd, door den afstand van 2300 mijl in 14 uur 45 min. af te leg gen. Herstelvraagstuk rijks antwoord aan Rede yan Snowden. Hoogste barometerstand 776 te Shields. Laagste barometerstand 750.4 te Sejjdls- fjord. Verwachting: Matige tot zwakken, Noord- Oostelijke tot Noordelijken of Noord-Weste lijken wind. Licht tot half bewolkt, droog weer, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. Later iets warmer. tlng van van een sommige enbare r bles suren! m aan ter* te belas- I. De bloeco kkelu- ar die 1st ze i geen t een- aalen ie ge- Wat den staatkundigen kant van de kwestie betreft, deze is niet zoo gemak kelijk. Ongetwijfeld valt een toelaten de crematie te verdedigen, wanneer ®en den Staat met name den Ne- derlandschen Staat niet wenscht te beechouwen als een christelijken Staat. Zóó als de toestand nu is, kan het lang meer duren. Als iemand het ta Öjn hoofd krijgt zijn lijk zooals de Perzen in de open lucht te laten lig gen om het door dieren en „roofvogels” (in Nederland!) te laten oppeuzelen, kan hjj of liever: dan kunnen zijn nako melingen dat gerust doen, zonder vrees voor strafrechtelijke vervolging. Iemand, die, zooals de Indiërs, een doode aan t water wil toe vertrouwen, kan hoogstens in botsing komen met eventueele ge- meentereinlgingsv oorschriften. Er moet dus een uitspraak komen. Eenerzijds zal het wellicht zeer moei lijk zijn een scherp verbod van den staat voor andersdenkenden voldoende te tno- tlveeren, (voor ons, Katholieken, is het feitelijk onverschillig, omdat wjj aan het kerkelijk verbod genoeg hebben, men niemand dwingt tot crematie zich tot de vrijheid beperkt), den anderen kant is het toch ook Pijnlijke vraag, in hoeverre wij Een groote brand woedde in het Chlnee- sche Telok Betong en legde een complex toko-gebouwen in de asch. De totale schade wordt officieel geschat op ruim één ton. Zij wordt grootendeels door verzekering ge dekt. Het blusschlngswerk is nog niet afge- loopen. Uit Washington wordt gemeld, dat Presi dent Hoover gisterenavond met Staatssecre taris Stimson en den waarnemend secreta ris van de Schatkist Mills, een bespreking had. die ongeveer drie uur duurde en om trent den inhoud waarvan het diepste stil zwijgen wordt bewaard. Naar van welingelichte zijde echter wordt gemeld. werden verschillende antwoord nota’s ontworpen, speciaal de nota in ant woord op het Fransche Memorandums Na afloop der bespreking verklaarde Stimson tegenover de pers: „Wij staan midden in de onderhandelingen en besprekingen, die nog eenigen tijd kunnen duren. Ik ben zeer op timistisch". De „Herald Tribune" acht het vrijwel ze ker, dat Hoover den Inhoud van de Fransche antwoordnota acceptabel vindt. De verdere onderhandelingen met de mogendheden over de uitvoering van het plan-Hoover zullen waarschijnlijk onder de strengste geheim houding worden gevoerd. In politieke kringen is men algemeen van meening. dat de Ame- rikaansche regeering. hoewel zij het Young- plan voor een jaar wenscht stop te zetten, wel degelijk rekening houdt met de hulo aan Frankrijk, die zij eveneens noodzak el'jk acht. Hoover zal alles in het werk stellen om de Franschen ervan te overtuigen, dat zijn voorstel geen annuleering van bet Young-plan beteekent. De geruchten omtrent neen groote Ameri- kaansche leening ten behoeve van Duitsch land. blijven nog steeds in omloop. De gou verneur van de Federal Reserve Board. Eugene Meyer, meldde zich gisteravond aan het Wlte Huis voor een bespreking met Hoo ver. maar aangezien de President reeds in conferentie was met Mills $n Stimson, moest Meyer onverrichter zake teruggaan. ADVERTENTIEPRIJS: Vaa 1— regels 1.25: elke regel meer 6-25. RECLAME per regel 8.7» voer de eerste pagina; voer de overige pagina s f 9M. RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" b(j vooruitbetaling per plaatsing I.M per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 6.12 Ged. Staten stellen voor, te besluiten: ter bestrijding van de uitgaven der Pr<^ vincle in het dienstjaar 1932 voor dat jaar te heffen: Twintig opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen; Twintig opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen De Italiaansche regeering heeft door mid del van haar gezant bij het Vaticaan haar antwoord op de nota van den H. Stoel over handigd. De Italiaansche regeering bevestigt nog maals haar protest tegen de ongeoorloofde inmenging van den H. Stoel in de binnen- landsche aangelegenheden van Italië en klaagt er over, dat de H. Stoel volhardt In zjjn houding en er naar streeft, de gebeur tenissen uit haar natuurlijk kader te lich ten door middel van redevoeringen en tele grammen, waarin een beroep wordt gedaan op de publieke opinie van het buitenland, enz. De regeering is met den H. Stoel van mee ning, dat het opportuun is, den Inhoud van artikel 43 van het concordaat, het eenlgs artikel van de Lateraansche verdragen, waar omtrent meeningsverschll bestaat, nader te preciseeren. De maatregelen, die tegen bepaalde orga nisaties, die van de Katholieke actie af hankelijk rijn. werden genomen loopen niet vooruit ep de Interpretatie van genoemd ar tikel, daar zl) genomen werden tegen die organisaties, welke een actie ontplooien, flie gericht is tegen den Staat en zjjn wetten en die zichzelf daarom buiten de reeks van organisaties stelden, die vallen onder artikel 43 van het concordaat. De regeering verklaart ten slotte, dat zij geenerlel moeilijkheid heeft tegen het voor stel van den H. Stoel, om onderhandelin gen aan te knoopen, teneinde het geschil in der minne en spoedig op te lossen. In het antwoord der Italiaansche regee ring op de nota van den H. Stoel wordt er op gewezen, dat een streng onderzoek wordt ingesteld, ten einde vast te stellen, of en op welke wijze de persoon van den H. Va der werd beleedlgd en welke schade aan de pauselijke paleizen werd toegebracht. In de verzekering, om tegen de schuldi gen op te treden, is tevens het leedwezen der Italiaansche regeering over de laatste gebeurtenissen vervat. Op haar beurt verlangt de Italiaansche regeering van den H. Stoel, dat deze zijn leedwezen zal te kennen geven over de ern stige antl-Itallaansche manifestaties van den kant der Joego-Slavische kerkelijke auto riteiten. van dit twee Het plan bestaat, architect Jos. Cuypers. die 10 dezer den leeftijd van 70 jaar be reikt beeft, op 27 dezer een hulde te be reiden. Dit zal geschieden in een bijeen komst in het Paviljoen Vondelpark te Amsterdam, wam- van ’s mldags. 3 uur af gelegenheid zal zijn den feesteling te com- pllmenteeren. Om half 4 zullen een oor konde en een album warden aangeboden. Het huldigingscomlté bestaat uit de vol gende dames en heeren. Ir. Alph. Siebers. W. Mengelberg, W. I. Sandhövel, Nlc. Mo lenaar, Ed. Brom en Phemia Molkenboer. Penningmeester is de beer Willem F. G O. Reinders, N.Z Voorburgwal 336338. Amsterdam, postgiro 13500, Gem. giro van Amsterdam R 974. niet perse uitingen van de door haar ge wraakte overtuigingen, en daarop is dan ook de kerkelljke veroordeellng niet ge- baaeerd. Dit verbod is gebaseerd op het feit, dat deze overtuigingen uit mumml- flceeren of cremeeren het sterkst spre ken, het meest voor de hand liggen voor den gewonen mensch. De groote taak der Kerk de opvoeding der menschen vervult zij voor een zeer groot deel door haar symboliek. De symboliek nu der crematie is de hare niet en kan zelfs gemakkelijk tegen de hare ingaan. De symboliek der begrafenis daarente gen met haar herinnering aan de be grafenis van Christus, haar vergelijking met den eeuwigen slaap en haar wijzen naar de opstanding uit den dood, geeft haar de mooiste motieven voor het be- leeren van haar kinderen in de eeuwige waarheden. Moderne menschen spotten daarmee. Toch eischen zij precies hetzelfde als het om andere, véél onschuldiger dingen gaat. Een enkel voorbeeld: de pacifisten verklaren tegenwoordig met veel succes, dat de ouders de kinderen moeten ver bieden soldaatje te spelen. Waarom? Niet, omdat soldaatje spelen per se verkeerd is of p e r s e getuigt van of opvoedt tot een oorlogszuchtigen geest, maar omdat het een gevaar daartoe biedt. Precies hetzelfde. De belde Amerlkaansche Oceaanvliegers Post en Gatty hebben gisteravond om 18 uur 40 op het vliegveld van Hannover een tusschenlandlng gemaakt. Om 18 uur 55 1 zijn de piloten weer opgestegen„ even later werd opnieuw geland om benzine in te 1 nemen. Om 19 uur 13 Is het toestel naai 1 Berlijn vertrokken, waar zij om 20 uur 30 op het Tempelhof er vliegveld zjjn geland. 1 Heden naar Moskou? 1 De wereld vliegers werden op Tempelhof kort maar hartelijk ontvangen. De vliegers zijn van plan, den tocht heden naar Moskou voort te zetten en daarvoor heel vroeg te vertrekken. ongevallen venekerd voor een der voleknó^u'ltkeerlneen'' f 3ooo.- onmehiktbeid tot werken door 75Q bijeenonRewal met ?50 bij verliet ren een band f «HC trtj verlfea van een f CQ verlies van beide armen, beide beenen of beide omen 1 doodeliiken afloop AdU." TOet of een oo< duim of wijsvinder 1 been of Van de Deensche vliegers Htllig en Holr’s. die gistermorgen uit Harbour Grace zijn gestart, heeft men tot nog toe niets meer gehoord. Zij vliegen zonder radio aan boord. ZIJ worden tegen 3 uur vanmiddeg in Kopenhagen verwacht. In bet Engelscbe Lagerhuis heeft Snow den, de kanselier van de schatkist, een nieuwe clausule op het financieelewets ontwerp Ingediend, teneinde gevolg te ge ven aan bet comnromis tusseben de re geering en de liberalen van de vorige week met betrekking tot de betaling der inkom stenbelasting en de nieuwe grondbelasting, een compromis dat de dreigende minlste- rteele crisis bezwoer Dese clausule is met 286 tegen 237 stem- men kungPTuynpn Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor hen te machtigen ten bate van de Provincie aan te gaan geldleenlngen van zoodanige nominale bedragen als noo- dig zullen blijken otn eene som te ver krijgen ter voldoening van: a. f 2.244.000 wegens uitkeerlng aan het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf ten behoeve van de uit breidingswerken; b. f 600.000 wegens ult- keering aan het Provinciaal Waterleiding bedrijf ten behoeve van de uitbreidings werken; c. f 57.000 wegens bijdrage aan het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor buitengewone werken; d. f 20570 we gens kosten van net treffen van voorzie ningen op het kampeerterrein op het Pro vinciaal Landgoed onder Castricum; e. t 80.000 wegens bijdrage aan het Provinciaal Ziekenhuis te Medcmbllk; f. f 100.000 we gens uitkeerlng aan het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf ten behoeve van aan de N V. KJEM-A. te verstrekken gelden en te be palen, dat deze leenlngen zullen worden aangegaan tegen eene reëele rente van ten hoogste 4% pet. ’s jaars. mits en maar van een ertoe mogen medewerken. Iets christelijks uit de Nederlandsche wetgeving t^^ffiSen wegnemen, den Nederlandsci^etT staat minder gekenmerkt te domF^worden als een christelijken Staat. t Is moeilijk.' En toch moet er een oplossing komen. Indisch bezoek aan Nederland Het Congrés Het 28ste Nationaal Middenstandscongres wordt Woensdagmiddag 1 Juli te twee uur geopend met een rede van den Bondsvoor zitter, den heer Ed. G. Schtlrmann. Hierbij zullen verschillende autoriteiten aanwezig zijn. Prof. Dr N. J. Polak, hoogleeraar In de bedrijfsleer aan de Nederl. Handelshooge- school te Rotterdam, zal daarna een voor dracht houden over ,J)e huidige depressie en de gevolgen daarvan voor den midden stand." Te zeven uur wordt de offlcleele maaltijd in de groote eetzaal van het „Groot-Bad- huis” gehouden, waaraan ook verschillende autoriteiten zullen aanzitten. Te tien uur begint het concert, aangeboden en uitge*- voerd door de Zandvoortsche Muziekkapel op het terras, vanwaar de congressisten het vuurwerk zullen gade slaan, dat te half elf op Wet strand wordt afgestoken en aangebo den is door de vereeniglng voor Vreemde lingenverkeer. Hierna gezellig samenzijn. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redaetle No. M3 De twee vereenigingen, die In ons land opkomen voor „Het goed recht der jjjkverasschlng”, hebben dat recht weer eens laten verdedigen door een aantal ^bevoegde personen”, wier oordeelen In een bundeltje van 40 bladzijden werden uitgegeven. Nóch dit brochuurtje, waaraan elf menschen meewerkten, nóch een on langs in de „Antlrevolutlonnalre staat kunde” diametraal tegen de lijkverbran ding ingaand artikel van Dr. J. Hoek, hebben eenlg nieuw inzicht In deze pre caire kwestie gebracht. Allerlei argumenten worden van weerskanten aangevoerd en weerlegd. Er wordt betoogd, dat lijkverbranding technisch en hygiënisch te prefereeren valt boven of tenminste op gelijke hoogte staat met de beaatding. Men verhaalt, hoe de Germanen en Kelten onze voorvaderen hun lijken deden opgaan In het vuur, hoe de Grieken en Romeinen de voorvaderen van onze cultuur ook vaak een vlammende punt zetten achter hun leven en hoe ook thans nog vele volkeren van de lijk verbranding een groote symbolische plechtigheid maken. En men elscht het recht, hetzelfde te mogen doen in den Nederlandschen staat, waar nog steeds de crematie een strafbare daad Is, hoe wel zij niet gestraft wordt, daar de wet gever verzuimd heeft den persoon aan te wijzen, die aansprakelijk moet wor den gesteld. BU een beschouwing bleem moet men toch s. lerp onderscheiden: Vooreerst: waarom verbiedt Kerk? Ten tweede: waarom verbiedt het de Staat? De Amerikanen hedenmorgen weer gestart De beide Amerlkaansche Oceaan- en wereldvüegers Gatty en Pact, die heden morgen om 735 van Tempelhof te Ber lijn zijn gestart, om hun wereldvlucht voort te zetten, zullen zoo mogelijk vandaag nog doorvliegen naar Irkoetsk. Het vliegtuig heeft voor 13 k 15 uur benzine aan boord. De Amerikanen maakten een eere-ronde boven het vliegveld en de stad en verdwe nen tegen kwart voor acht in Oosteljjke richting. Namens het rijksminlsterle voor verkeerswezen was de regeerlngsraad Sahl- mann aanwezig, terwijl tevens eenige hee ren van de Deutsche Lufthansa de vliegers vaarwel waren komen zeggen. Zooals reeds eerder werd gemeld, worden de Alg. Vergadering van den Kon. Nederl. Middenstandsbond en het daaraan verbon den 28e Nationaal Middenstandscongres op 30 Juni, 1 en 2 Juli as. te Zandvoort ge houden. De Minister van Arbeid. Handel en Nijver heid heeft het voornemen om op Woensdag 1 Juli de mlddagzittlng bij te wonen. Dinsdagavond te half negen vangt de Alg. Vergadering in de Concertzaal van het „Groot-Badhuis” aan met een welkomstwoord van den heer E. H. Brokmeljer namens de Zandvoortsche Handelsvereenlging. Na de openingsrede van den Bondsvoorzit ter zullen verschillende huishoudelijke zaken aan de orde komen. De Vereeniglng „Handel en Nijverheid” te Winschoten heeft voorgesteld om bij hoofde lijke stemming uit te maken of: a. het thans geldende gesprekkentarief der Rljkstelefoon aan de wenschen van den mid denstand voldoet; b. weder-lnvoering van het vroegere abon nementstarief gewenscht wordt. Het Bondsbestuur heeft op dit voorstel een afwijzend prae-advies uitgebracht en stel» voor dit punt zonder verdere discussie van de agenda af te voeren. Dezelfde vereeniglng wenscht een uitspraak over het beleid van het Bondsbestuur inzake de Tarwewet (Maal- en Menggebod), waar tegen de Bond zich heeft verzet. Waar het hier een vraagstuk betreft, dal zeer gecompliceerd is, en het Bondsbestuur gehoord de groepsbesturen gemeend heeft te handelen in den geest der overgroote meerderheid der bij den Bond aangesloten middenstanders, stelt het voor dit punt zpn- der verdere discussie van de agenda af te voeren. De Delftsche Handelsvereenlging heeft voorts voorstellen ingediend tot het in over weging nemen van een andere werkwijze van de Alg. Vergadering en van het Congres van den Kon. Ncd. Middenstandsbond. Het Bondsbestuur heeft daartegen in be ginsel geen bezwaar, doch acht het onge- wenscht gebonden te worden aan een onmid- dellijke uitvoering, welke niet mogelijk wordt geacht. De katholieke Kerk verbiedt de crematie ten eenenmale. Dit komt niet voort uit een zedelijke veroordeellng van de verbranding als zoodanig, noch uit een dogmatisch of uit de Schriftuur geput verbod, doch is niets anders dan een betuiging van eer bied aan een eeuwenoude traditie, met een rijken symbollschen zin. In het algemeen weerspiegelt zich in de behandeling der lijken de opvatting over het leven na den dood. De Egyptenaren, die hun dooden mummificeerden, gaven daarmee ten duidelijkste hun overtuiging te kennen, dat het leven hiernamaals afhing van het voortbestaan der lichamen. Dat hoefde wel niet, maar het was zoo. Lijkverbranding daarentegen demon- streerdef de meening, dat de dood een punt zet achter het bestaan van het lichaam, dat alleen de „psyche” haar wandeling voortzet door de eeuwen heen. Beide gezet, kunnen eenlgszlns aantoonen, hoe de Kerk de begrafenis ziet. Zij staat als het ware tusschen beide In. Tegen over de eerste houdt zij de superioriteit van de ziel, tegenover de laatste het voortbestaan van het lichaam, tot in eeuwigheid na zijn opstanding. Nu weten wij heel goed, dat de belde bovengenoemde vormen van lijkverzor- ging volstrekt moeten zijn De landbouwer P. v. d. B„ die te Ooster- wolde onder een auto is geraakt, is aan de gevolgen van zijn bekomen verwondin gen overleden. Over dit in de Alg. Vergadering te behan delen actueele onderwerp beeft de heer A. de Hoop, administrateur van den Nederl. Bioscoopbond te Amsterdam, een prae-ad vies uitgebracht waarin de volgende conclu sies worden gesteld: I. De belasting op tooneelvertoonlngen en andere vermakelijkheden die in haar ouden vorm ’t kenmerk droeg van „bestem- mingsbelasting”. doch nog altijd heet te zijn een weeldebelasting, waarmede bedoeld wordt een belasting op niet noodzakeljjke verterin gen, die door de verbruikers (in casu de be zoekers der vermakelijkheden) wordt opge bracht, mist als zoodanig haar rechtsgrond wijl: le concerten, schouwburg, bioscoop, sport en café in het leven der menschheid geen weelde meer geacht kunnen worden; en 2e deze belasting niet voor afwenteling op de 'bezoekers vatbaar is. II. Daar gebleken is, dat door verhooglng der entreeprijzen wegens den druk der Ver makelijkheidsbelasting het bezoek aan con certen, tooneel-, film- en andere vertoonln- gen afneemt, kan als vaststaand worden aangenomen, dat deze belasting de cultu- reele belangen van het volk ernstig schaadt. III. In werkelijkheid is de Vermakelijk heidsbelasting een zakelijke heffing, die niet naar winst vraagt, doch een belangrijk deel van de bruto-ontvangsten, ongeacht of er winst dan wel met verlies gewerkt wordt, op grove wijze confisqueert. IV. In aanmerking nemende, dat een belas- nimmer mag worden aangewend om overheidswege de nlet-fiscale belangen een bepaalde groep te bevorderen, is gedifferentieerde heffing, gelijk die in gemeenten wordt toegepast ten voordeele van de nietfiscale belangen oa. van het tooneel, absoluut te veroordeelen. V. De omstandigheden, dat de vermake lijkheidsbelasting als weeldebelasting niet meer houdbaar en als zakelijke heffing zoo wel cultureel als economisch afkeurens- waardig is, maken de afschaffing dezer be- vsting gebiedend. Te zoon van den sultan van Dell met gevolg. De kroonprins reist incognito doch zal na den terugkeer van de Koninklijke familie in Nederland een officieel bezoek van drie dagen op het Loo brengen. De Kroonprins heeft met zijn gevolg intrek genomen in het Amstel-hotel. Gistermiddag om half zes waren drie zoontjes van de familie Roelfsema, wonende op den Garst, te Winschoten, in een zand groeve nabij de spoorbaan aan het spelen. Plotseling is het zand Ingestort en werden de drie kinderen bedolven. Twee konden on- mlddelUJk worden gered, waarvan een met een gebroken been naar het R. K. Zieken huis werd vervoerd. De 7-jarige Johannes R. werd een kwar tier later uitgegraven. Het ventje b.eek te zijn gestikt. Het andere knaapje kreeg geen letsel. Nader wordt gemeld, dat het oudste jon getje zichzelf wist te bevrijden en naar huis is gehold om zijn ouders te waarschuwen Inmiddels was er van andere zijde hulp ko men opdagen, waardoor de andere kinderen konden worden bevrijd, de drle-jarlge Jan Roelfsema bleek reeds te zjjn gestikt, terwijl zijn vier-jarig broertje ernstig aan belde beenen was gekneusd, en zooals gemeld, in het R. K Ziekenhuis te Winschoten werd opgenomen. Plaats en taak van den midden stand in het economische leven Donderdagochtend 2 Juli te 10 uur wordt het congres hervat. Aan de orde komt dan het prae-advies van Dr. C. Visser, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Delft en omstreken, getiteld ..Plaats en taak van den middenstand in bet eéonomisch leven.” De prae-adviseur heeft zijn behandeling aa menge vat in de volgende conclusie: le. Het zelfstandige bedrijf zal in onze maatschappij dón ontstaan, wanneer de be hoefte aan een bepaalden dienst in leder der consumptie- of productle-eenheden be langrijk ongelijkmatiger voorkomt dan In de massa der bestaande productie- of consump- tle-eenheden de behoefte aan dezen dienst wél in ieder der productie- of consump— tie-eenheden gelijkmatig voorkomt, doch slechts In zoo geringen omvang, dat het on mogelijk is om de productie-technlache voordeelen, welke productie in het groot van dit goed of den dienst in kwestie oplevert, In de productie- of consumptle-eenheld zelve te realiseeren, terwijl zulks voor de massa-behoefte wél mogelijk is. 2e. Het zelfstandige distributiebedrijf is regel, omdat uitschakeling door den consu ment door middel van de coöperatie geen wezenlijke bezuiniging biedt an de uitscha keling door den producent slechts mogelijk is dóór, waar de producent een voldoend grooten en gelijkmatlgen afzet voor de eigen producten heeft. 08 6*^1 van het grootbedrijf geeft een&fïïJIJS aanWIdfng tot het ten ondergaan van tal van kleine bedrijven door uitschake ling, anderzijds echter worden juist tal van zelfstandige distributie-bedrijven daardoor in het leven geroepen. 4e. De zelfstandige handeldrijvende mid denstand is slechts één van de vele catego rieën, welke de distributie in onze maat schappij kunnen verzorgen. 5e. De zelfstandige handeldrijvende mid denstand, hoewel een economisch nuttige taak vervullende, en zéér zeker productief werk verrichtende, is economisch niet on misbaar, juist omdat ook anderen de distri butieve functie verrichten. 6e. De vraag, of de middenstand dan wel een der concurreerende organisatievormen zal overwinnen kan niet voor den midden stand in zijn geheel, doch slechts branche voor branche behandeld worden, omdat men met alle bijzonderheden, voortvloeiende uit den aard en den omvang vgn de behoefte de verspreiding van de consumenten enz., rekening moet houden. Hier ligt eea dankbaar terrein van onder zoek voor elk der vakorganisaties. 7e. Aan de hand van algemeen onderzoek en van büsondere onderzoekingen door de vakgroepen, zullen de landelijke midden standsbonden de vraag moeten onderzoeken, hoe in de voornaamste vakken de concurren tieverhoudingen liggen tusschen elk der concurreerende organisatievormen en den middenstand. Deze onderzoekingen zullen positieve resul taten kunnen opleveren, welke dit prae-ad vies, dat slechts het inzicht wil verscherpen, niet leveren kan. Plaats en taak van den grossier in het distributieproces. Tenslotte zal Dr. J. F. ten Doesschate, se cretaris van den Nederl. Grosslersbond te Amsterdam, een' prae-advies verdedigen ge titeld „Plaats en taak van den grossier in 't distributieproces.” De prae-adviseur conclusies: le. Zoowel de zelfstandige winkelier als de zelfstandige grossier vervullen in het dis tributieproces een economisch nuttige func tie, zonder nochtans een van beide onver vangbaar te zijn. 2e. Zjj worden beide gelijkelijk bedreigd door uitschakeling van de zijde der fabri kanten en van die der consumenten en beb- ben uit dien hoofde een gemeenschappelijk belang tot verweer. 3e. Voor beide partijen is het dientenge volge kortzichtige politiek om door het zoe ken naar rechtstreekse!) voordeel elkanders positie duurzaam te verzwakken. De .Dally Telegraph" meldt, dat de Bank van Engeland, de Bank van Frankrijk, de New-Yorksche Federal Reservebank en de Bank voor Internationale Betalingen heb ben besloten, van 26 Juni af een credlet van 100 mlllioen dollar ter beschikking te stel len van de Dultsche Rijksbank tot 16 Juli u., teneinde de Rijksbank in staat te stel len aan haar op het einde van deze maand vervallende betalingsverplichtingen te vol doen. Elk der 4 banken neemt voor 25% aan de leening deel. De V. 8. waren eerst bereid mee te doen na een aantal conferenties, die in de afgeloopen twee dagen werden gehou den. Tenslotte was de New-Yorksche Fede ral-Reservebank tot deelneming bereid. Het Eere-Comite Er heeft zich een Eere-Comlté gevormd, dat bestaat uit de heeren Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Konlng in de Pro vincie Noord-Holland, Eerevoorzitter; H. van Alphen, Burgemeester der gemeente Zand voort, voorzitter; N. Padt, voorzitter van de vereeniglng voor Vreemdelingenverkeer en wethouder van Zandvoort; E. H. Krelage. voorzitter der Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken; A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, voorzitter van de afdeeling Oroot-bedrljf der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem; W. J. B. van Liemt, voorzitter van de a idee ling Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem; Jhr. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem; Ir. J. J. Klompe. hoofdinspecteur van den Arbeid en- Dis trictshoofd der Arbeidsinspectie, 6e District, te Haarlem en Mr. Th. A. M. f Seis, Rechtskundig adviseur der sche Handelsvereenlging. De Zandvoortsche Handelsvereenlging heeft In samenwerking met het Bondsbureau een congresgids doen verschijnen, waarin bijdra gen voorkomen van de hand van den heer H. van Alphen. burgemeester; N. Padt. voor zitter van de Vereeniglng voor Vreemdelin genverkeer; Ed. G. Schtlrmann, Bondsvoor zitter en E. H. Brokmeljer, voorzitter der E. H. V. Naast een opgave van de verschillende Bondsinstellingen en aangesloten vereenigin gen, is daarin het volledige programma op genomen. Ontvangst door het Gemeentebestuur Dinsdagavond, nadat te vijf uur een reunie der congressisten in Café-Restaurant ,Mus- tert" heeft plaats gehad, gaat men gezamen lijk naar het Gemeentehuis, waar te half zes een offlcleele ontvangst door het Gemeente bestuur wordt aangeboden. Hierbij zullen de Burgemeester en de Bondsvoorzitter toe spraken houden, waarna een thee wordt ge serveerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1