Bergen aan Zee 25 jaar badplaats F( JO Laatste Nieuws I De herdenkingsfeesten LA WNTENNIS GEMENGD NIEUWS VOETBAL ONZE OOST BOEKBESPREKING VRAGEN BUS SPORT EN SPEL MOTORSPORT MARKTNIEUWS 4THLETIEK den K. R. O. J. N. J. E. Heerkens Thijssen 65 jaar Ajax-Wiener Sport Club jonge (Eerste dag) Faillissementen Failliet verklaard: der ouderen, heeft knap werk gemaakt goed-overzichtelUk ten toon te stel den Wat is „Hooikoorts” onze lezers nogmaals op Duurt onverminderd voort De Sehildertfen-tentoonstelling, Bandjirs in het Padangsche Aanbesteding Kind meegesleurd Rijkswaterstaat FR E MD EN - Uit een dakvenster gevallen Opperman gedood Frankrijk Iaat zijn bezwaren vallen. De broedermoord te Aalten daarbij varieerend en ke in Circuit van Drente 11 Juli aa. Boerenhoeve afgebrand 16 varkens omgekomen 26 —7 50; l Een toeneming De „Stadion”-wedstrijden op 28 Juni Alkmsir. Heiloo. Llm- Interaationale deelnemers Olympisch het De KJLO. in het gelijk gesteld Schotsche 5 millioen werkloozen in de Ver. Staten niet doch Te Borneren Is afgebrand de boerenhoeve van W. Hurkmans. 16 Varkens kwamen In de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Door bandjirs in de Padangsche Bovenlan den zijn enkele bruggen weggeslagen Een inlandsch kind van 1H jaar werd meegesleurd en is niet teruggevonden. De uitvloeiing van lava op de Westelijke helling van den Merapi duurt onverminderd voort, zoodat de lavadam weer 12 M. hooger en het aantal afstortingen zeer groot is. Onderzoek naar verdachte» geest vermogens jaren een Zijn kinderen bij het Reenen-Volkers bracht. mr. F. W. in de bü en mag be- zlch van ve te De Internationale T enniskampioenschappen Wimbledon In de tweede ronde van bet dames dubbel spel verloren Mevr. DrosCanters (Holland) en Madame Mathieu (Frankrijk) van Mrs. Satterthralte en Miss Ma. Thomas (Enge land) met 75, 60. DE TENTOONSTELLING Reeds aanstonds als men het monumen tale gebouw betreedt, krijgt men den mdruk. dat hier iets grootsch tot stand is gekomen. De rijke aankleeding met Perzische tapij ten en meubelen uit de woning-lnrichtlng van den heer Joh. Bakker, te Bergen, geeft het geheel een voornaam cachet. Doch dit is slechts bijzaak. In de benedenhal heeft Burgemeester secretaris van Egmond-Bin- „HEIDELBERGER BLATT". Van de Hcldelberger Verlagssmstalt und Drückerei" -ontvingen wü de groote Neder- landsche uitgave van het „Heidelberger Fremdenblatt” voor 1931. Op fraai kunstdrukpapier schitterend uit gevoerd, doet de uitgave prachtig aan. Het is een genoegen, het door te bladeren, waarbij men telkens vol bewondering de fijne foto's beschouwt en met belangstelling ken nis neemt van den tekst. Een prachtig nummer, dat een plaats Lu de boekenkast volkomen waard is. De kinderkrant van Op het Amsterdamsche Stadion heeft gis teravond de voetbalwedstrijd plaats gehad tusschen Ajax en de Wiener Sport Club. De einduitslag was 22. De rechtbank te Zutphen heeft heden uitspraak gedaan In de strafzaak tegen D. J. P, landbouwer te Aalten, thans gedetineerd in het Huts van Bewaring te Zutphen. ver dacht van doodslag op zijn broeder. De rechtbank heeft beslist, dat de stukken zullen worden gesteld in handen van den rechter-commissaris, teneinde een onderzoek ie doen instellen naar de geestvermogens en speciaal of hjj de strekking van de door hem gegeven antwoorden op de gestelde vragen begrijpt Een 45-jarige opperman wilde uit een 12 Meter boven den grond gelegen dakvenster van een in aanbouw zijnd perceel aan de Laurierstraat te Amsterdam op het daar onder gelegen verandaplat springen HU gleed uit en stortte naar beneden, waar hu bewusteloos bleef liggen. Bü aankomst in 1 ziekenhuis bleek hü te zün overleden. De litteraire afdeeiing. welke zich in de bovenhal bevindt, is onder gebracht in twee ruime vitrines, waardoor het. mogeluk was de werken zorgvuldig en tevens len. Deze tentoonstelling moet meer beschouwd worden als een plëteits-uiting ten opzichte van de kunstenaars, die in Bergen en zUn mooie natuur woonden en zich daar geïnspi reerd voelden voor het scheppen van wer ken. die hunne namen en die van ons mooie Bergen onsterfelUk hebben gemaakt De uitgeefster van Adama Van Scheltema. de N.V. W L. en J. Brusse te Rotterdam, heeft alle werken van den dichter, w.o. hét lijvige boekdeel: .Kunstenaar en samenle ving" geëxposeerd; 'sdichters weduwe, die In de samenstelling van deze litteraire tentoon stelling een werkzaam aandeel had, heeft er eenige van 's dichters handschriften bjjge- voegd. Van Marie van Bergen, (pseudoniem voor mevr. M E baronesse Taets van Ameron- genVan Reenen) vinden we er den door de badplaats geinspireerden roman: De Zee Verder noemen we A Roland Holst. Her man Gorter, mevr. Selleger, Anke Servaes en Rein Valkhoff, allen Bergenaars, van wie er de werken en eenige handschriften lig gen. Er zijn er echter nog meerderen, die in Bergen schreven en dichtten; van ieder ligt er, behalve zUn (haar) volledige uitgave, een portret. Voor letter lievenden is dit zeker een interessante tentoonstelling. Voor muziekliefhebbers zijn de werken van Jac. Jansen en Van Domselaar zeker Interessant om even in te zien. aardewerk, brons en hardsteen. Radeker heeft een drietal maskers brons, waarvan de „negerin" zeker niet minste is. zün teak-houten fruitschalen ver dienen bUzondere aandacht. foto's van de verschillende stadia van ont wikkeling. waardevol zijn ze door de jaar tallen. die er zjjn bügevoegd. We Sen er fo to's van Bergen aan Zee. toen er nog geen huis stond en lales nog maagdelUk duin was; verder de eerste beplantingen, de moestui nen, de eerste huizen, de eerste waterstraal, het eerste vervoermiddel enz. Betreffende den aanleg van den Zeeweg is er een aardige collectie teekenlngen en fo to's; o.a. de teekenlng. die den opzichter bü de uitvoering van het werk dagelijks bij zich droeg en waarop de verschillende metingen en profielen te zien zijn. Ook van Hotel „Nassau-Bergen" ziet men de verschillende ontwikkelingsstadia in beeld. Voorts run aardig te zien de plannen in kleur van Dr H P Berlage. zooals men zich oorspronkelijk den aanleg van de badplaats gedacht had. Tenslotte als beeld van den modernen tud waarin we thans gekomen zün: Bergen aan Zee in vogelvlucht, volgens een luchtopname van de K. L. M. Alles bij elkaar een waar- lUk historische tentoonstelling, die zeker geen Bergenaar zal verzuimen te gaan zien. Hedenmiddag te 2 uur had op het Stations plein de onthulling van het herinnerings monument plaats, waarna te 3 uur door de borstbeeld van mevr, van een zanghulde werd ge- Het moratorium-voorstel van Hoover De werking van den Merapi Volgens een schatting van den president van de Amerikaansche Arbeidsfederatle Wil liam Green, is het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten sinds einde Mei met hon- derdvUftlgdulzend toegenomen en zou het totaal aantal werkloozen ongeveer 5.300.000 bedragen. Hedenmorgen wer4. vanwege den hoofd- ingenieur-dlrecteur van den RUkswater- staat, in de directie Noord-Holland, te Haar lem aanbesteed: het maken van twee dui kers van gewapend beton in de Rükswegen no. 9. gedeelte AlkmaarStolpen, en no. 10, (Stolpende Kooy—Den Helder), met bU- komende werken, onder de gemeente Züpc. Raming 23.500. Ingekomen w-aren 16 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: W. Boltje te Heerenveen 20.879. P. Buis te Oudorp 22.000. Doedens en Schilder te X Zand 20.887. C. Klinkert te Oudkarspel 22.263. J. Veuger Hzn. te St. Maartensbrug 21.606— P. Cuyjfer te Petten 21.834. F. Middendorp te Haarlem 22 800 Cl. Zilver te Hoogwoud 22.652. J. Jac. de Groot, Alkmaar 22900 P. Tuin, X Zand 19.800.—. P. Doorn te St. Maartensbrug 22340.—. W. Aafjes te Assendelft 22.680. G. Koorensman te Willemsdorp 24.370. Firma J. Heidsma. Harlingen 21380.—. I. C. Kooiman, Harlingen 21.890. Groote Prijs van Nederland Josef Eduard Heerkens geboren 27 Juni 1866 te het gymnasium in zün ge- hebben bezocht, werd hü Zooals wü reeds mededeelden, heeft de uitgeefster van het jeugd- en kinderblad ..Jong Nederland” voor eenige maanden een ’■ordering ingesteld tegen den KR.O.. we gens h»t feit, dat deze omroepvereeniè^" naar het oordeel van de uitgeefster, onrt :h voorzitter van den Raad van Beroep (On gevallenverzekering) te Haarlem, welke functie hü in 1917 neerlegde, ón 1915 werd hU benoemd tot wethouder der gemeente Haarlem. Ook was hü reeds sinds 1904 lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land, Uit welk college hü in 1922 is ge treden. In 1922 wérd mr. Heerkens ThUs- sen gekozen tot lid der Eerste Kamer, ter wijl hU in 1923 is opgetreden als waarne mend burgemeester van Schoten, in vele vereenlglngen en organisaties bekleedt mr. Heerkens Thijssen een leidende functie, van welke wü noemen: voorzitter der Katho liekendagen in het diocees Haarlem; pen ningmeester van de Alg. Ned. Katholieken dagen; bestuurslid van de rechtsgeleerde afd. der Kath. Wetensch. Vereenlglng; pre sident van den Reclasseeringsraad te Haar lem; lid van het hoofdbestuur van het Ge nootschap tot zedeluke verbetering van Ge vangenen; voorzitter afd. Haarlem; direc teur van de Holl. Mij. der Wetensch.; pres regent van het St. Elisabeth-gasthuis te Haarlem; pres, van het bestuur Van den R. K. RUkskieskring Centrale Haarlem, enz. Van zijn werken is vooral bekend .Het Ge heim van den Medicus". Mr. Heerkens Thü*- sen is ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De feesten ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van Bergen aan Zee zün heden morgen ingezet met de officleele opening der herdenkingstentoonstelling in „Het Russenduin", door zijne Exc. Jhr. Mr. Dr. A Itoëll, commissaris der Koningin in Noord- Holland nyMun en zUn Amerikaansche stadsge- ijfen$Un knap van kleur en origineel van iposine. Verder Fllarsky. die na zUn bul- tenlandüche reis X vorig jaar. als vernieuwd en verjongd weer voor den dag is gekomen. ZUn „Corté-Corsica" getuigt ervan. Ook voor Wieg.nan, zeker een van de voor naamste zoo niet de voornaamste artist in deze expositie geldt dit in zekere mate. Niet dat zUn vroeger werk niet de aandacht trok; doch zijn werk van de laatste getuigt van een rijke inspiratie, van steeds frlsschen en productleven geest, werk dat hier hangt, vonden we grooten- deels op zijn tentoonstelling, dit voorjaar in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehou den. Nieuw is echter het pas-voltooide doek „BoerderU te Bergen", dat niet in de cata logus vermeld staat en niet bü zUn overige ingezonden doeken hangt. Dit is* een waar schilderstuk, vol van kleur en „af” van compositie. Hier toont Wiegman zich een waar meester van het palet. ZUn"„Adam en Eva” als proeve van zün religieus werk, is de Wiegman, die het ware durft, omdat het schoon is. Ofschoon dit doek evenals zUn meeste religieus werk voor velen nog een onbegre pen uiting is van de hedendaagsche kunst of beter, van de kunst, die komen gaat is het X werk waarin Wiegman zich de meester toont van zUn tUd- Het ruimte-bestek laat niet toe hier ver der op in te gaan. We hopen dit echter bü een andere gelegenheid nog eens uitvoeriger te doen. Van de overige schilders noemen we voorts Leo Gestel, die met de decoratieve'vrouwen figuren, welke zich kenmerken door een bru- Beeldhouwwerk. In de hall en in de verschillende zaaltjes staat het beeldhouwwerk van Tjipke Vis ser en W Radeker. Eerstgenoemde, ofschoon een van de groep der ouderen, heeft knap werk gemaakt in De stichting Bio-Vacantle-ooru die het „Rusaenduln" voor deze belangrijke tentoonstelling afstond, heeft in een aparte afdeeiing de plannen geëxposeerd voor de verbouwing van het kasteel lot herstellings oord voor een 100-tal stadache bleekneusjes. Ook deze afdeeiing zal men zeker niet voor- bügaan. Vermelden we nog. dat de tentoonstelling In dit bëzlenswaardige gebouw, geopend is, dagelijks van 10 tot 5 uur tot 15 Augustus. veer Maart verpotten in voedzamen, niet te zweren grond. Vr.: MUn clivia is uitgebloeid. De bladen krijgen nu witte vlekjes en blUven slap. Kimt u mU zeggen, wat daarvan de oorzaak is en hoe deze vlekjes weg te krij gen zün? Antw Zet uw Clivia op een half bescha duwd plaatsje bulten in den tuin. Zorg er voor dat ze niet te veel koude ondervindt bU vele regens. VermoedelUk zUn de witte vlekjes woUuis. GemakkelUk te verwijderen door de plant horizontaal onder sterken straal van de waterleiding te houden en haar zoodoende schoon te spuiten. Vr.: Ik heb een veredelden sering. Deze heeft in 3 jaar 1 maal gebloeid en nu in 2 jaar al niet meer. In Februari heb ik hem naar een zonniger plaats verplant. Wat kan de oorzaak zün. dat er geen bloemen meer aankomen? Antw Zonder meer gegevens is de juiste oorzaak niet vast te stellen. Vr.: MUn pruimeboom draagt vruchten, maar zit dik onder de luis. Wat is hier tegen te doen? Antw.: Na zonsondergang bespuiten met 1 Phitophiline-oplosslng. ALKMAAR, 26 Juni Kaasmarkt Aangevoerd 84 stapels, wegende 178.000 kilo. Fabrieks kleine f 36 50, idem commissie f 35, Boeren commissie f 38, idem kleine f 36. Handel vlug. HU is ongetwijfeld een .Jiervorragend" ar tist. doch een gewaardeerd en bemind schil der als b v. een Wiegman zal hü nooit war den. B. Essers, toont zich ni zün houtsneden een knap artist, die met het mes vaardig weet om te gaan en met slechts zwart en wit een grootsch effect weet te bereiken; beter dan zün duinlandschappen in Oost-Indïsche inkt zün zün houtsneden. Van Colnot hangt hier ook waardevol werk; heel goed is zün „Hof in den Winter"; zün polderlandschappen getuigen van meer le- vensblüheid dan zün vroeger werk. Jan Bleys een van de ouderen, heeft een tweetal pastels, die frappeeren om rükdom van kleur; heel lief is het kinderkopje. Van Jaap Weyand hangen er in een mooi zaaltje eenige imponeerende boechland- schappen. terwijl de Schoorlaar Lau, met zün twee doeken zich doet kennen als een apart kunstenaar met nieuw werk. Charley Toorop heeft in „Moeder en kind", haar meest sympathieke werk hangen; de overige, getuigen wel van een knap talent, doch missen alle levensbhjheid. Vermeld dienen nog te worden J. Pontstün Roelf Jongman en Graadt van Roggen De overigen. Hans Beers. H. v. Bloem. Bell Bok. C Hammes. O Kamerllngh Onnes. Fok- ke Kamstra. George Kockx en Jaccba Mar chant zün zoekers, waarvan er eenige nog wel zullen vinden wat ze zoeken, maar waar van de anderen er nooit toe zullen komen.- Wij maken er attent dat de revue kosteloos kan bezocht worden in bepaalde daarvoor bestemde vak ken Omtrent de vlaggenrit deelen wü nog mede, dat deze zal worden opgeluisterd door Bergen's Harmonie en ..St. Louis" uit Alk maar. Voor de vlaggenrit zün tevens 6 fles- schen champagne extra beschikbaar gesteld, terwül de Biscuitfabriek „Verkade" voor lede ren automobilist te Bergen aan Zee arrivee- rend, een blikje biscuits beschikbaar stélt. De biscuitfabriek ,De Lindeboom” heeft voor de kinderfeesten 200 blikjes blsriults geschonken. Tenslotte deelen wü nog mede, dat de eerepoort des avonds feestelük geïllumineerd zal zün. In het Olympisch Stadion vinden as. Zondag wedstrijden plaats waar talrüke deelnemers der Olympiade 1928 elkaar we derom zullen ontmoeten. Vooral uit Skandi- navië zün vele goede cracks naar Amster dam gekomen. WU denken dan In de eerste plaats «sn de speerwerpen Sunde en Peutilae die belde circa 67 Meter gooien en dus de Hollanders Knol, Visser en Meül evenals den Belg Cas ton Etienne achter zich sullen laten. Voor de Hollanders een goede leerschool. De Zweed Carlsson loopt 5 K. M. ZUn tüd 14 min. 50 sec. doet ons zün overwin ning voorspellen. Zeegers en Baars zullen aan den Duitscher Petri hun handen vol heb- matig reclame per radio maakte voor een jeugd- en kinderblad, door den K.R.O. uitge geven, waardoor de elscheres aanzienlüke schade had geleden. Heden deed de Tweede Kamer der Am sterdamsche rechtbank In deze zaak uit spraak en verklaarde den eisch niet ontvan- kelljk. Zü overwoog, dat het radforeglement geen bescherming geeft tegen derden, zoo als eischeres. Ook de schade is geen te verwachten gevolg van de beweerde overtre ding van de omroepvereenlging. omdat het blad van eischeres geen politieke strekking heeft en de courant van gedaagde wel. Ook was het optreden van den K RO. niet in strüd met de behoorlUkheld en zorgvuldig heid ten opzichte van eens anders goed en was er dus ook geen oneerlüke concurrentie. Voor de eischende partij was opgetreden Mr. E Emmering. Voor den K.R.O. mr. P. J. Witteman. ALKMAAR. 26 Juni 1931. Graanmarkt Aangevoerd totaal 220 HL. 24 Tarwe f 550 12 Gerst f 6 25—7; ld. Chev. f 7.50; 21 haver f 7—7.50; 10 bruine boonen f 9 12; 52 erwten; kleine erwten groen f9; ld. grauwe f 2940; 1 blauwmaanzaad. Alles per 100 Kg. Handel goed. Spr. heeft met groote aandacht de logus doorgezien en verheugt zich er over te gaan zien alles wat hier is geexpoeeerd door zoo’n groot aantal kunstenaars. Spr. heeft ook vernomen dat dit gebouw tot doel heeft een vacantie-oord te zün voor de jeugd. Spr. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thüssen, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. hoopt Zaterdag 27 Juni zün 65en verjaardag te vieren. Joan Nicolaas Thijssen werd Arnhem. Na boorteplaats te hebben bezocht, werd hU als student Ingeschreven aan de universi- teit te Leiden, waar hü in de rechten stu deerde en op 15 December 1890 promo veerde. Na zün promotie was mr. Heerkens Thijssen eenigen t-üd werkzaam als com mies op de gemeente-secretarle te Arn hem. waarna hü geplaatst werd als amb tenaar ter Provinciale Griffie van Noord- Holland. In 1903 werd hü benoemd als Vraag: Hoeveel KM. Is het van Heer- Hugowaard-Noord naar Leiden? Antw Heer-Hugowaard, Alkmaar, Llm- men, Castricum, Beverwük, Velsen, Sant poort. Haarlem, Heemstede. Bennebroek, Warmond, Versterkte nachttrein naar het Noorden. Op verzoek van de Organisatie-Comm<s„le hebben de Nederlandscne Spoorwegen be sloten in de nacht van 10 op 11 Juli een versterkten nachttrein naar het Noorden te laten loopen. Vertrek Amsterdam 0.18 uur. Utrecht 1.48 uur. Amersfoort 2.19 uur, Zwolle 330. Aan komst te Assen 4.47. Op het Startterretn te De Haar zal gesia tionneerd worden Philips’ „Stem van den Reus", zoodat het publiek voortdurend op de hoogte zal iün van de stand der races. 1 Bü de intrede van bet warmere jaarge- tüde worden telken jare niet weinig men- schen gekweld door verkoudheid of „hooi koorts”. De benaming veikoudheid klinkt on schuldig en dlkwüls wordt iemand, die het is er nog om uitgelachen. Niettemin is het 1 een ware bezoeking voor de betrokkenen De naam .hooikoorts” heeft zich jaren terug ingeburgerd, toen men van de oor zaak en het wezen van deze kwaal over het algemeen nog weinig wist. De hooikoorts heeft echter, zooals thans vaststaat, met hooi of hooioogst niets uit te staan. Men verstaat onder hooikoorts een ziek- tecomplicatie met talrijke en ulteenloo- pende symptonen. De kwaal wordt ver oorzaakt door bet stuifi van de pluimen der ol graansoorten. Mei la de maand waarin het ziektever- schünsel begint. X Hoogtepunt wordt on geveer begin Juli bereikt en duurt bü min der vatbare personen tot eind Juli, meer vatbare personen tot Augustus September. In het geheel genomen men hooikoorts als een vergiftiging schouwen, welke ontstaat door het vastzetten van het stuifmeel op de slUm- vliezen van den neus en de overige adem halingsorganen en de oogen, ooren, enz. Zü. die eens door deze ziekte bezocht zün, worden telken jare weer getroffen en wel van jaar lot jaar in ergere mate. De voor naamste symptomen zijn: verkoudheid met Zeer sterke afscheiding, niezen tot soms 100 keer), wekenlange totale verstopping van den neus, ontstekingsverachünselen, 'gepaard gaande met zeer zware hoofdpün, sterke ontstekingen der andere luchtwegen en der luchtpUntakken, asthma van vaak heftigen aard, jeuken der ooren en ooront steking. hinderlüke jeuk aan de oogleden en binnen In het oog met hardnekkigheid optredende bindvUescatarrh en tenslotte hartaffectatie. In zeer ernstige gevallen worden slechts de slümvliczen aangedaan, heeft zich ook exoeem op de andere huid gevormd, als steenpuisten, gordelroos, e.d. BU veel lüden aan hooikoorts treden drie groote symptomen (oog- en neusaandoe- nuig en asthma te zamen op. Het komt echter ook vaak voor, dat iedere vorm afzonder! Uk optreedt. AMSTERDAM. 26 Juni. Aardappelprijzen. Aanvoer 23925 K.G. Prüzen onveranderd. BROEK OP LANGENDUK. Veiling van 26 Juni. 5400 K.G. Tomaten A f 3950. Id. B f 3730. Id. U. f 37.60. ld. CC. f 27.10. 315.000 K.G. aardappelen. Schotsche muizen f 9.70. Drielingen f 3.80—6.40. Kleine t 1—1 40. 13.100 bos wortelen f 720—8.90. 125 K.G. roode kool (vroege) f 12.10. M. J. Poot, vertegenwoordiger Singer Mü te Castricum. Mr. A. H. Ledeboer rechter commissaris; mr. H. Th. A. v. d. Loos, curator. J. Kooten, Breedstraat. Enkhulzen. J. Krabbe, rechter-commissaris; C. Dwars, curator. Opgeheven, wegens gebrek aan baten, het faillissement van J. H. Willers, manufactu rier te Llmmen. NOORD-SCHARWOUDE. Veiling van Juni. 83.500 K.G. aardappelen. Schotsche muizen f 6308.10. Drielingen f 330—5.10. Kleine f OM2, alles per baal. die is ondergebracht in een 15-tal kabinetjes en zaaltjes, omvat, zooals wü reeds eerder schreven, het werk van een 30-tal artisten. We zullen ons er niet aan wagen van ieder afzonderlük een critlsche beschouwing te schrijven; daarvoor is de verzameling te heterogeen, daarvoor is het aantal te groot. Men begrüpt. het is hier niet een tentoon stelling van één richting, van één school of één groep van schilders-; er zün hier verte genwoordigers van de ouderen en jongeren, van de impressionisten en de naturalisten, van de Berger School en van de andere groepen. Het geldt hier een verzameling van een 125- tal werken van alle schilders, die in Bergen momenteel werken, of die er vroeger eenige jaren gewerkt hebben; er is zelfs werk van een jeugdigen artist, die in Bergen niet meer dan in de wieg gelegen heeft; het is de 16- jarige Max Radeker, zoon van den Amster- danischen beeldhouwer W. Radeker, vroeger in Bergen woonachtig. Van hem hangen een drietal doeken, die we zeker stellen bo ven het werk van menig ander, die hier een plaatsje gekregen heeft; maar zün werk getuigt nog niet van een uitgesproken per- soonlükheid, het is nog een te veel spon taneïteit en een te weinig deflnleerends. Als hü gelegenheid krijgt om eerst eens rustig te teekenen, en wellicht in een voor hem ge heel vreemde omgeving, dan zal er zeker een goed artist van hem worden. Om met de jongeren door te gaan het zelfde zouden we willen zeggen van Cees Boendermaker, in wiens werk van de laat ste jaren een stilstand schijnt te zün geko men. Ook voor hem zou een andere omge ving. een ander milieu, waar meer drang- en-dwang-om-te-schllderen zich van hem zou meester maken, zeker inspireerend en vruchtbaar werken. Wanneer Tnen zoo langs deze tentoonstel ling wandelt en iets weet van de artisten, die hier hun werk hebben hangen, dan komt men tot de conclusie, dat zü die niet steeds aan één [riekje op de wereld gebonden zün. werkelük productief en daarbü varieerend en gewild zün. We noemen o.a. Else Berg en haar echt genoot Schwarz: zü vertoeven momenteel in Joego-Slavië en komen nog meer elders, dan hun woonplaats Amsterdam; hun werk we noemen ..Meisje" van Else Berg en „Man met Paard" van Schwarz getuigt van iets eigens, van een los-van-anderer invloed. Het „Naakt” van Else Berg is fün en teer; hier is de vrouw-artist aan het werk geweest; de Indruk is lós van alle sensualiteit. We noemen verder Adi*. Lubbers, die in Amerika nogal succes oogst; zün stilleven is voor zichi conij WARMENHUIZEN., 25 Juni 1931 Marktbericht Heden besteedde men voor Schotsche muizen f 6.708.70, Schot- che drielingen f 4.205.50, kleine f 0902.00, per 100 kilo. hoopt, dat deze kinderen ook de vreugde zullen opdoen, die hier in Bergen te vinden is, terwül spr. persoonhjk zoowel als het Prov. Bestuur waardeert deze daad van de stichting „Bio-Vacantie-Ooord”. Spr. brengt hulde aan de commissie, die deze tentoonstelling heeft samengesteld en uit den wensch, dat deze tentoonselllng een schitterend succes zal hebben. Spr. eindigt voorts met den wensch, dat deze tentoon stelling, die de feestelükheden opent, het symptoom moge zün van wat deze 3 dagen zullen bieden en dat zü grooten luister moge bijzetten aan den roem van Bergen. De heer Terllnden, voorzitter van de stichting „Bio-vacantie-oord” richtte eenige woorden van gelukwensch tot de familie van Reenen. Met vreugde heeft de stichting dit gebouw voor deze tentoonstelling beschikbaar willen stellen, hopende daarmede de eerste goede daad in Bergen verricht te hebben. Spr. hoopt op de medewerking van het ge meentebestuur als straks het gebouw volgens de plannen van den architect Henri Eller voor Zün1 doel ingericht zal worden, om te kunnen voldoen aan de verlangens van vele kinderen. Spr. eindigt met een verzoek om aandacht te schenken aan de plannen, wel- 1 der zalen zün tentoongesteld. werd de tentoonstelling door de aanwezigen bezichtigd. Jhr. Roel! werd rond geleid door burgemeester van Reenen en be tuigde zün groote voldoening over hetgeen hier is tot stand gekomen. De Historische Tentoonstelling een plaatsje gekregen. Voor buitenstaanders d.w.z. voor niet- I Bergenaren zal deze afdeeiing niet van zóó groote Interesse zün. Des te meer ech ter voor de inwoners van Bergen en Bergen aan Zee, die in deze waardevolle collectie materiaal die slechts op de kwart-eeuw- historie van de badplaats betrekking heeft zeker met blijde belangstelling zullen neu zen. Dank zü de goede zorgen van den heer en mevrouw baron en baronesse Taels van AmerongenVan Reenen is hier veel inte ressants büeen gebracht. We zien daar een oude landkaart, waarop Bergen aan Zee nog niet vermeld staat en de kaart van Blaeu (1650), waarop 't wacht huis. de vuurboet en enkele kleine huisjes staan aangegeven, op de plaats, waar zich thans de badplaats uitstrekt. Ook de oude zandweg, langs de route, welke thans de Zeeweg volgt, is er op uit gestippeld. Het voornaamste „historische" van Bergen aan Zee, dat we op deze tentoonstelling vinden, zün echter de kaarten, teekenlngen en foto’s betrekking hebbende op de plan nen, den aanleg en de ontwikkeling van de badplaats. Groot en aardig is de verzameling De op<ning. Tegen elf uur hadden zich zeer vele ge- noodlgden In de groote hal van „Het Rus senduin" verzameld. Tegenwoordig waren o.a.: en Wethouders en de gem. Bergen, de burgemeester van nen, Ds. van den Kicboom. notaris van Riet, en zeer veel schilders- en schrüvers-expo santen; ook was Mevr, de Wed Adama van Scheltema aanwezig. Burgemeester H. D. A. van Reenen heet te als eere-voerzitter van het comité alle aanwezigen van harte welkom, in de eerste plaats de Commissaris van de Koningin, die door zün tegenwoordigheid blük gaf van zün gevoelens voor deze gemeente en meer deren luister aan deze feestviering wilde bu retten door de herdenkingstentoonstelling te openen. Welkom heette spr. ook het bestuur het gesticht ..Bio-vacantle-Oord", en de >e kunstenaars, die op deze expositie zien zullen geven wat Ui Bergen ooit door hen is gewrocht. Speciaal heette spr. welkom den heer Klomp, aan wien spr. als organisator van de tentoonstelling allereerst dank brengt. t>pr. prüst de zorg waarmede de catalogus is samengesteld. Verder dankt spr. den heer F Boendermaker voor het arrangement van de tentoonstelling en Mevr. Adama van Scheltema met den heer Clinge Doorenbos. die de litteraire afdeeiing verzorgden. Als ook dankt spr. Baron Taets van Amerongen. die de historische tentoonstelling verzorgde en de heer Joh. Bakker, die het gebouw met tapüten en meubelen aankleedde. Mo ge deze verzameling, aldus spr., bü u allen in den smaak vallen en u doen zien wat de kunstenaars, die hier wonen, en waar wü allen trctsch op zün, vermogen. Spr. ver zocht daarna den Commissaris der Koningin de tentoonstelling te openen. Jhr. Roëll reide volgaarne aan het ver zoek te voldoen deze tentoonstelling te ope nen. Eigenlük doet hü het met bijzondere rchroom, want hü had de eer gaarne ge gund aan den heer J. van Reenen. aan wien het te danken is, dat Bergen aan 2tee thans dezen dag kan oeleven. Spr. gewaagt daarna van de nagedachtenis van Mevr, van Ree nenVolter, die hooge vrouwe, die met haar scherpen blik en haar buitengewoon orgnnlsatie-vermogen en haar nobel ini tiatief werkte aan het tot stand komen van deze badplaats. Aan haar is mede dank ver schuldigd bü de herdenking van dit 25-Ja- rig bestaan. Het is spr. een voorrecht deze eerste van de Bergensche feestelükheden met een en kel woord te mogen openen. De Bergenaren hebben recht om dit feest te vieren en spr. richt zich dan ook in de eerste plaats tot de Bergenaren. Er bestaat weliswaar een groot verschil tusschen de Eeuwfeesten, welke spr. oa. te Amsterdam en Beverwük mede maakte en dit 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee. De voorbüe 25 jaar geven echter ongetwüfeld het recht aan de ge meente om met groote ingenomenheid dit feit te herdenken. Spr. noemt het dan ook een büzonder gelukkige gedachte aan deze feestelükheden een tentoonstelling te ver binden, waarop de kunstenaars kunnen too- nen, wat zü aan Bergen te danken hebben. cata- oen. roien zona retziewiekz op ae 1500 M Dans en Wichmann zün zün sterkste concur renten naast den Zweed Orne. Öe sprlntnummers vragen sterk de aan dacht. Vooral de 100 Meter met Bergerv. de Berge, Koning, Jonatb, Borghmeüer en Kraemer, belooft een uiterst spannende 100 Meter te zullen worden. Zal Berger ditmaal zegevieren?? Ook op de 200 Meter komen deze titanen tegenover elkaar. Het zal een harde strüd worden en indien de baan goed is kon de sprint nog wel eens een recordvei betering opleveren. Hierbü denken wü speciaal aan de 4 X 100 Meter. Zes sterke ploegen starten o.a. Haarlem, K.N.A.U. Charlottenburg die met 403 sec. het wereldrecord op haar naam heeft, etc. Ongetwüfeld zal dit slotnummer een groote sensatie zün. Op polshoog noemen wü slechts: Wegener 4.10 Meter. Llndblad 4.05 Meter, v. d. Zee 330 M. Etienne 3.70 Meter. Deze- namen spreken voos zich zelf. De leiding van den wedstrijd is in handen van den heer Burger, bijgestaan door schelds- ter Meüer en starter Willink. Het Chronologisch overzicht is als volgt vast gesteld: 2. uur: Series 100 Meter. Polshoog. 2 15 uur: 400 Meter. 2.25 uur: Series 100 Meter, dames. 2.40 uur: Beslissing 100 Meter. 3. uur: Speerwerpen. 3.05 uur: Polshoog finale. 3.10 uur: 800 Meter. 3 20 uur: 200 en 200 M. extra klasse. 3.25 uur: Finale 100 M. dames. 3 40 uur: 5000 Meter. 4 uur: 1500 Meter. 4.05 uur: Finale speerwerpen. 4 20 uur: 4 x 100 M. estafette. Castricum, Beverwük, Velsen, Haarlem, Heemstede, Hillegom, Lisse, Sassenheim. Lelden. 669 K.M. Vr.Welke is de mooiste weg van Scha- gen naar Rüswük? Antw.: Behagen. Züdenwind, X Verlaat. Heer Hugowaard (zie verder het antwoord op de vraag Heer HugowaardLeiden tot Sassenheim), verder Oegstgeest, Haagsche Schouw, Den Deyl, 's Gravenhage, Rüswük. Totaal 99.1 KM Vr. 1: Welke is de kortste weg van Kleef naar Amsterdam, per rijwiel? 2. Is deze afstand in één dag te berijden? Antw.: Kleef. Nutterden, Cranenburg, Wijler, grens. Beek. Ubbergen, NUmegen. 16.2 K M Lent, Ölük-Ewük, Loenen, Hien, Dodewaard, Opheusden. veer over den Rün, de Grebbe. Rhenen, Eist, Amerongen, Leer- sum, station Maanbergen. Woudenberg, Nieuw Leusden. Amersfoort, 57.8 KM, Soest, Soestdük, Eemnes-binnen, Eemnes- buiten. Laren, Naarden. Hakkelaarsbrug, Mulden, Amsterdam, 469 K M. Totaal 120.9 KM. 2. Dat is wel te doen naar onze meening. Vr.: Welke is de kortste weg van Oudorp naar Eek en Wiel (Gelderland)? Hoeveel K M Antw.: Oudorp, men. Uitgeest, Krommenledük, Wormerveer. Koog aan de Zaan, Zaandam. Amsterdam. 39.4 KM Duivendrecht, Abcoude, Baam- brugge, Loenersloot, Loenen, Nleuwersluis, Breukelen. Maarssen, Utrecht, 382 KM De Bilt, Zeist, Rüsenburg, Driebergen. Doorn. Leersum. Amerongen, Eek en Wiel, 32.1 K.M. Totaal 109.7 KM. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg van Hilversum naar Borculo per auto en hoeveel KM is dit? Antw.: Hilversum. Hooge Vuursche. Soest dük, Soest. Amersfoort. HoevelakenjyVoort- huiaen, Oud-Milligen, Nieuw-Milllgen; Apel doorn, 61.4 KM„ Voorst, Zutphen, Vorden. Ruurlo, Borculo, 46.1 KM. Totaal 1073 K M. Vr.: Hoe moet men een Amarylles Hyp- pidatium behandelen als zü uitgebloeid is? Antw.: Veer mest en water tot ongeveer Augustus, daarna droog houden en in een Volgens de laatste berichten uit Parijs, zouden de kansen voor de voorstellen van President Hoover zün verbeterd. In verband met de besprekingen, die Mellon onmiddel- lük na zün aankomst te Parus met den Amerikaanschen ambassadeur te Parüs had. wordt aangenomen, dat Frankrük zün te genvoorstellen op de voorstellen van Pre sident Hoover zal intrekken. Van Amerikaansche züde worden echter geen redenen opgegeven, waarom men dit verwacht. Slechts wordt medegedeeld, dat wordt verwacht, dat de Fransche bezwaren tegen het betrekken van de onbeschermde Duitsche betalingen in de overeenkomst zullen worden teruggenemen. Er wordt daar bü opgemerkt, dat Frankrük alleen niet de verantwoordelükheid kan dragen voor de beslissing van het voorstel van President Hoover. wordt !meel, voomamelük doelende gras- en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 15