Buitenlandsch cd^Cieuws v.ROSSEM's TROOST FEUILLETON JUBILEUM Caravellis DE MAN VAN NERGENSHUIZEN Heerenbaai EEN DUBBELTJE RADIO-OMROEP N KORT NIEUWS la Gemengde Qduitenlandsche berichten r Het nieuwe Oostenrijksche Ministerie Tragisch einde van Jeanne d’Arcfeesten o Litauen en het Vaticaan Herstelbetalingen en moratorium 3FIETSBANDEN conferentie Vergaderingen te Londen zullen Een ambtenaar de schuldige De vrijheid van een volk De herdenkingen van flreiherr wou Stein. en h. brand te Spandau. Fabriek HU zal ter dood veroordeeld wordtn Ge Een gevaarlijke spreekbeurt bij De Düsseldorfsche moordenaar Majoor Franco breekt een been 1 te Mellon Meisje krankzinnig geworden op 11 opvarenden verdronken mis- eere- maar (Wordt vervolgd) I Verbreken der betrekkingen te verwachten De in ongenade gevallen Dowgalewski gearresteerde geschied, leidden tot de ont- en lee dei Te we Kleine plaats afgebrand. In den nacht van Woensdag op Donder dag Is In het plaatsje Pemeck In het Bo- hemerwald een brand uitgebroken, die snel om zich heen greep en binnen betrekkelijk korten tijd bijna het geheele plaatsje In de asch legde; 34 hulzen brandden volkomen af. De burgemeester, zijn vrouw en kind kwamen door rookvergiftiging <xn het le ven. Bo sta tin ma 15( gel t of Ad ma 35 al on or HUIZEN, Ui trending 10.00—1130 Had tuurt je op bei N. Ze EM da Geen offficieel antwoord van Japan Men rekent er op, dat Japan het onder soek Inzake Hoover's voorstel heden zal be- Ook de socialistische Kamerfractie heeft het door haar bestuur tegenover het voorstel van Hoover ingenomen standpunt goedge keurd. Zij zal voorts de regeering verzoeken, de ultnoodiging van den Duitschen rijks- kanselier om Duitsch-Fransche besprekingen te houden In gunstigen zin te beantwoorden. Parijs aangekomen. De Amerikaansche kanselier voor de Schat kist, Mellon, is Donderdagmiddag uit Londen te Parijs aangekomen, waar hij aan het station door verscheidene officieele persoon lijkheden werd verwelkomd. Hij zou hedenmorgen door den Fransehen ministerpresident worden ontvangen en direct de besprekingen aanvangen met hem en den minister van Financiën, Flandin. DonderdagmiSdag^te^ongeveer een uur Is een zeer hevige brand ultgebrokne In de Duitsche Industrie Werke Coleman te Span dau. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse kwam, stond een fabrieksgebouw In lichter laaie. In het bijzonder vond het vuur gretig voedsel in den voorraad films. Verscheidene personen werden gewond. De brandweer bestreed het vuur met zes stra len. Ten slotte is het gelukt den brand tot het fabrieksgebouw te beperken. Drie mannen en een vrouw werden zwaar gewond, terwijl acht personen lichtere ver wondingen opliepen. Tegen drie uur was het vuur gebluscht. Het gebouw is geheel uit gebrand. De oorzaak van den brand is on bekend. Waarschijnlijk is de brand uit kort sluiting ontstaan. kend, reeds gerulmen tijd de hem ter be schikking zijnde telegrammen aan een vriend te hebben gegeven. Deze vriend, een effectenhandelaar, die reeds geen blanco strafregister meer heeft, is gearresteerd. Hij verklaarde, dat hij de telegrammen gebruik te om aan de beurs te kunnen speculeeren. De in verband met de zaak der cijfer telegrammen en documenten van het minis terie van bultenlandsche zaken gearresteer de personen, zoo wordt nader gemeld, zijn Cagnaud (vijftig jaar oud), ambtenaar In het bureau voor het ontcijferen van tele grammen, die den titel van kanselier draagt, en Cohard. coulissier ter beurze. Cagnaud zou een aantal cijfertelegram men hebben ontvreemd en deze aan Co hard doen toekomen, teneinde de beursope raties te vergemakkelijken. Het meerendeel der berichten was uit Amerika afkomstig. Huiszoekingen, die bU de personen zijn dekking van een aantal telegrammen berichten uit het ministerie afkomstig. Bij de Jeanne d'Arc-herdenklngen te Ver sailles heeft zich een tragisch Incident voor gedaan. De feestcommissie aldaar had beslo ten den lijdensweg van Jeanne d'Arc op te voeren. Voor de vertolking van den rol van de heilige was een jong meisje uitgekozen, dat zich reeds weken te voren met vuur toelegde op de studie van haar rol. Volgens de toeschouwers is haar uitbeelding inder daad aangrijpend geweest. Toen men haar ten slotte naar den brandstapel voerde en het Bengaalsch vuur opvlamde, stiet het meisje een luiden kreet uit en zakte ineen. Nog steeds waren de toeschouwers van meening, dat zij acteerde, zoodat zij in luid applaus losbarstten. Toen de actrice echter roerloos liggen bleef begon men eindelijk Italië's aanvaarding De Itallaansche regeering heeft de regee- ringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitschland officieel in kennis gesteld van de aanvaarding van Hoover's voorstel door Italië. Gisteren had, volgens de directieven van het hoofd der regeering, op het ministerie van bultenlandsche zaken een bijeenkomst plaats van de ministers van bultenlandsche zaken en van financiën en van den gouver neur van de Bank van Italië, teneinde de noodige maatregelen te nemen, om met in gang van 1 Juli een nauwgezette en alge- heele uitvoering van Hoover's voorstel te verzekeren. de zij zich door fakkeldragende mannen omringd. De behandelende geneesheeren ho pen het meisje, hoewel na een lange en moeilijke behandeling, weer te kunnen ge nezen. Spastische instemming. In een interview met de correspondenten der bultenlandsche bladen, heeft de Spaan- sche minister-president verklaard. dat Spanje, hoewel het niet direct er bij betrok ken is. het voorstel van Hoover toejuicht, aangezien dit een essentieele schrede is op den weg naar definitieven vrede. Sir John Simon uit de Liberale Partij? Volgens de „Daily Herald” zou het beken de liberale parlementslid Sir John Simon voornemens zijn binnen afzienbaren tijd uit de Liberale Partij te treden. Als motief voor deze houding zou gelden het feit, dat Sir John Simon en eenige zij ner aanhangers ni® langer de door de li beralen gevoerde partijpolitiek zouden kun nen steunen. Vermoed wordt, dat Sir John zich later bij de Conservatieve Partij zal aansluiten. In verband met den a.s. honderdsten ge boortedag van Freiherr von Stein heeft de „Westfalenbund Gross Berlin" in de zittings zaal van den Rijksdag een herdenkings plechtigheid gehouden, waaraan vele voor aanstaande persoonlijkheden deelnamen. Aan het einde van de betooging werd nog het woord gevoerd door dr. Brüning. die er den nadruk op legde, dat de vrijheid, die door Freiherr von Stein bevochten was In de eerste plaats gebondenheid, offervaardig heid en gemeenschapsgevoel beteekende. Het kan aldus spr. een volk nooit slecht gaan wanneer het deze opvatting van de vrijheid blijft vasthouden en er steeds aan denkt, dat de vrijheid slechts door opoffe ring. plicht en verantwoordelijkheid kan wor den bevochten. Belangrijke Mededeeling I D« termijn voor Inlovorlng dor JobHowm-Zopol» H verlengd tot 15 NOVEMBER 1931. raakt? Hoe het ook zij. wij bereikten de hal zonder stoornis en nadat ik de knip van de deur zoo zacht mogelijk had afgeschoven, opende Ik haar zoover, als noodlg was, om mijn bezoekster door te laten. Zoodra zu bulten was, volgde ik haar en sloot de deur achter mU „Ik zal even voorultloopen om een rijtuig voor u te halen”, zei ik vriendelijk. Bu het schijnsel van de lantaarn, zag ik een uitdrukking van geweldige vrees in haar oogen flitsen. „Neen, neen", fluisterde zij. „U moet op staanden voet terug gaan: het Is gevaarlijk." „Ik ben het volkomen met u eenszei ik. ,,'t Is vreeseluk gevaarlijk voor een jonge dame, om In dit nachtelijk uur alleen in Londen te loopen. Daarom ben ik voorne mens een rijtuig voor u te zoeken.” Zij legde haastig haar hand op mijn arm. „Ik begrijp er niets van”, sprak zij klagend. „Het is alles zoo geheel anders, dan Ik ver wacht had, maar o! hoe zal Een geratel van wielen onderbrak haar en er verscheen een tamelijk onooglijk huur rijtuig om den hoek. Ik gaf den koetsier een toeken en hij stopte onmiddellijk. „Ziezoo, nu zijn wij er”, zei ik vriendelijk, „zoo is de zaak tn orde.” 8ren beslissing over zijn lot Naar het persbureau van den ,,Verein Deutsche Zeitungsverleger" uit welingelich te bron verneemt, zou het nog lang duren, voordat de commissie voor justitie van den Pruisischen landdag het omvangrijke mate riaal betreffende den massamoordenaar Kürten zal hebben doorgewerkt. Eerst dan kan de beslissing over het lot van Kürten vallen. Het volgens de wet toelaatbare beroep op den staat zou de door de regeering genomen beslissing niet meer kunnen beïnvloeden. Volgens een mededeeling van den Prui sischen landdag werd het Duitsch-nationale voorstel, om het doodvonnis van Kürten te voltrekken, afgewezen. Het voorstel werd in principe afgewezen, daar aanneming hiervan de voor de justitie en het parlement onmogelijke gevolgtrekking met zich zou kunnen brengen, dat de landdag ieder doodvonnis nogmaals voor het parle ment zou moeten brengen. Tsr «RfogeRlteld vso mi JUBILEUM WrUrr wij slkso C«ravallli-rssk«r ••o waardavol M passend JUBILEUM-GESCHENK Zl« da etalages en lees de bi|- senderheden In onze doosjes standlgheden vind ik hem eenlgszins plaatst.” „Ja, U kunt spotten,” riep zy bitter, „niet voor niets noemde men U: de Satyr van Culebra." „Werkelijk!” zei ik, „U maakt mU verle gen. Ik wist niet, dat de menschen zoo com plimenteus waren. Maar wat heb ik eigen lijk gedaan, om zooveel onderscheiding te verdienen?” „Wat U heeft gedaan!” Zij wrong haar handen en haar boezem ging van veront waardiging snel op en neder. „U vraagt mij, wat gij hebt gedaan, ter„„ wijl de graszoden op mijn vaders graf' nog* niet zijn vastgegroeid!” Zij begroef haar gelaat In haar handen en snikte als een kind. Ik moet bekennen, dat ik een gevoel kreeg of Ik een onuitsprekelijke bruut was en in wendig vervloekt ik Northcote. „ti kunt mij gelooven of niet; zooals U verkiest." zei Ik, „maar Ik heb met uw va ders dood evenmin iets uit te staan als U." Zij hield op schreien, nam haar handen van haar gelaat weg en staarde mij woest aan. „Wat zegt U toch?” kreunde zU. „Waar toe dient het mU voor te liegen! Stond Ik niet aan zijn zijde, toen zij hem neerscho ten? Zie eens hierZij stroopte de mouw van haar japon op tot aan haar schouder, en toonde mij een groot, leehjk litteeken. dat haar albasten arm ontsierde. Hier is bet teeken, dat uw kogels hebban Duitsch bezoek aan Parijs? Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat officieel van een bezoek van Dr. Brue- ning en Dr. Curtius aan Parijs niets bekend is. De Fransche minister van Bultenlandsche Zaken zou den Duitschen ambassadeur heb ben medegedeeld, dat de Fransche regeering met genoegen een bezoek der beide Duitsche ministers zou tegemoet zien. In officieele Fransche kringen houdt men zich reeds thans bezig met de samenstelling van het programma voor een eventueel be zoek. Waarschijnlijk zouden dan eerst be sprekingen plaats hebben tusschen Dr. Bruening en Laval en tusschen Briand en Dr. Curtius, waarna In een bijeenkomst van vier een algemeene gedachtenwisseling zou kunnen plaats hebben. De Europa-reis van Stimson Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat het Vaticaan zich door de ongehoorde be handeling van zijn nuntius door de Litau sche regeerig diep getroffen gevoelt. De H. Vader zelf heeft, toen Hij vernam, dat de Pauseiyke nuntius, aartsbisschop Bartoloni, door den Lltauschen staatspresi dent met de geschenken van Z. H. niet ontvangen was. onmiddellijk bevolen het ge schenk van den staatspresident, dat tot dan toe in Zijn particuliere bibliotheek en Zijn particuliere audiëntiekamer werd bewaard, terug te geven. Het bevel werd terstond op gevolgd en het geschenk is reeds den 19en Juni aan het Litausche gezantschap terug bezorgd. Denzelfden dag werd een protestnota we gens de beleedigende uitwijzing van den Pauselijken nuntius, mgr. Bartoloni uit Li-, tauen door het Vaticaan aan de Litausche regeering verzonden. De Litausche gezant by den H. Stoel, die den 19en Juni bU den kardinaal-staatssecre taris om een audiëntie verzocht, werd niet ontvangen. Onder deze omstandigheden is het afbre ken van de betrekkingen tusschen het Va ticaan en de Litausche regeering te ver wachten. eindigen en na afloop van een kabinetszit- ting in den vorm van een verklaring zijn „principieele welwillende goedkeuring” zal geven. Daar de Japansche regeering officieel geen mededeeling over het voorstel betreffende een moratorium ontvangen heeft, zou deze vorm van een verklaring worden gebruikt in plaats van een officieel antwoord. Naar thans Inzake het sensationeele spionnagegeval aan den Quay d'Orsay ver luidt. heeft een ambtenaar van den Quay d'Orsay, een voormalig Fransch consul, be- Groote branden in Duitschland T s jecho-Slowa kije i Stimson’s reis naar Europa Volgens een bericht uit Washington heb ben de berichten, welke van den Amerikaan- schen gezant te Parijs ontvangen zijn, In re geert ngsk ringen een zoo gunstigen indruk ge maakt, dat staatssecretaris Stimson besloten heeft zijn oorspronkelijk reisplan niet te wij zigen. Hij zal Zaterdag aan boord van de Conte Grande" gaan om daarmede den overtocht naar Napels te maken. Hij zal zich korten tijd te Rome ophouden en vervolgens naar Parijs gaan, waar hij vermoedelyk 17 Juli zal aankomen. 21 Juli wordt hjj te Berlijn verwacht. Ver volgens gaat hl) naar Londen en zal dan, na een langdurige vacantie In Schotland, begin September naar Washington terugkeeren. Op het departement van bultenlandsche zaken werd verklaard, dat men den toestand in overeenstemming met het doel der plan nen van Hoover reeds zoozeer opgehelderd beschouwd, dat Stimson het best kan wagen een zeereis van 12 dagen te maken. In Europa zal hy door persoonlijk contact met de toonaangevende staatslieden en door het gezag van zijn hooge positie er veel toe kunnen bijdragen, dat overeenstemming over de noodige bijzonderheden voor het 1-jarlg moratorium kan worden bereikt. Op het departement is men van opvatting, dat de hoeksteen voor het welslagen van Hoover’s plan gelukkig is gelegd. In de eerst volgende weken zal het zwaartepunt der di plomatieke onderhandelingen In Europa lig gen. Hoover van zyn kant zal er te Washington voor werken, dat de aanneming van zijn voorstel door het congres worde verzekerd, wat niet moeilijk zal zijn aangezien de meer derheid der congresleden daarvoor reeds ge wonnen is. De datum der besprekingen. Over den termijn der Fransch-Dultsche ministerbesprekingen schrijft de „D. A. Z." o.a„ dat Duitschland In geen geval kan toe stemmen In een datum, die het gevaar met zich mede zou brengen, dat de Duitsche wil om tot overeenittomming te geraken in zekeren zin tegen het plan-Hoover zou wor den uitgespeeld. De wensch om deze bespre kingen zoo spoedig mogelijk te houden, gaat geheel van Frankrijk uit, aangezien men daar het dreigende isolement pijnlijk voelt. Duitschland heeft door de woorden van den rjjkskanseller het uiterste aan tegemoet komendheid en verzoeningsgezindheid gzw boden. Het heeft geen zin. het resultaat der! besprekingen daardoor vast te leggen, dat de' Fransche wenschen alleen op kosten van Duitschland onder het oog worden gezien. Voor het van kracht worden van bet plan- Hoover is een samenkomst der ministers hoogst bedenkelijk te noemen. De gedachten wisseling kan zeer goed worden uitgesteld tot de besprekingen met de Engelsche staats lieden en het bezoek van Stimson voorbU zijn. In den Landdag bestaat geen meer derheid voor de aansluiting van Mecklen burgStrelitc bij Pruisan. Incident in de Belgische Kamer De fronter. Ward Hermans verzocht In de Belgische Kamer den minister van bulten landsche zaken te mogen interpelleeren over de plannen betreffende het antwoord, dat door België op het voorstel van Hoover zal worden gegeven. De voorzitter verklaarde, dat men den minister niet Interpelleert over de plannen der regeering. Hermans antwoordde hierop: „Ik zou wel eens willen weten, met welk land Hij mans onderhandelt, voordat hij de Amerikaansche regeering een antwoord zendt.” HiJmans zeide daarop, dat het geen ge woonte is, In bet openbaar mede tp deelen, met welk land de regeering onderhandelt. Hiermede werd aan dit incident een einde gemaakt. De Fransche nota aan de Ver- eenigde Staten. De Berlijnsche bladen melden uit Was hington: De mededeeling, dat de Fransche ambassa deur te Washington, staatssecretaris Stimson, de Fransche antwoordnota op het voorstel van Hoover heeft overhandigd, werd later door bevoegde instanties verbeterd. De Fran sche ambassadeur Claudel werd slechts ont vangen In verband met West-Europeesche aangelegenheden Aan de mededeeling wordt toegevoegd, dat men geen inlichtingen wenscht te ver strekken over den inhoud van de nota. Stimson heeft In het Witte Huls een vrij langdurige conferentie gehad met Hoover, den plaatsvervangenden secretaris voor de Schatkist, Mellls, en Senator Vatton. De Brittche premier. MacDonald, de oud- premier Baldwin en de oud-minister Lloyd George hebben er in toegestemd, de volgen de maand in Albert Hall het woord te voeren In een bijeenkomst welke gehouden zal wor den ter ondersteuning van de a.s. Ontwape- nings-conferentie. De redevoeringen warden uitgezonden. Veldmaarschalk Sir Wiliam Robertsen zal de bijeenkomst presideeren. Ongeluk met een kanonneerboot Ook naar Berlijn Voor zijn vertrek naar Frankrijk, ant woordde de Amerikaansche minister van Financiën, Mellon, op de vraag of hij zich na zjjn bezoek aan Parijs ook naar Berlijn zal begeven, dat hij niet wil zeggen, niet naar Berlijn te zullen gaan. Hij wilde en kon niets zeggen," aangezien hij zich tijdens zijn verblijf te Londen van iedere mede deeling heeft onthouden. achtergelaten en gij durft hier voor mjj staan liegen. O! zyt go een menseb of een duivel?” Zij zonk weer terug op de sofa en berstte los in een uiting van hartstochtelijke droef heid. Met bijna bovenmenscheiyke inspanning bedwong ik een wild verlangen, om haar m mijn armen te sluiten en haar de geheele waarheid te bekennen. „Zie mij aan”, rei ik eenlgszins ernstig, waarna zij haar hoofd oplichtte. „Zie ik er uit als een man, die staat te liegen?”, ver volgde is mei nog meer ernst. „Ik zweer u bij den naam mijner dierbare moeder, bij alles wat mi) heilig ia, dat ik in geen enkel opzicht schuldig ben aan den dood van uw vader. Ik kan u op het oogen- blik niet meer zeggen, maar voor Gods aan gezicht bezweer ik u. dat ik de letterlijke waarheid spreek.” De opgewondenheid en de ernst die in mijn stem weerklonk, schenen eenige uit werking te hebben. In haar strak op mij ge richte oogen scheen een soort van twijfel^ glans op te lichten en met verward gebaar streek zij haar hand, over haar voorhoofd. „Ik Ik begrijp het niet”, klonk het zwakjes, terug. „Guarez Toen brak zij plotseling af. „Ja, en”, zei Ik op aanmoedigenden toon. Het schoot mij opeens te binnen, dat Guarez mogelijk iemand was, van wlen het mogelijk reer nuttig kon zijn, iets meer te weten. Naar uit Moskou wordt gemeld, is tegen Dowgalewski, ambtenaar van de Sovjetver- tegenwoordiging te Hamburg, een straf vervolging Ingesteld wegens hoogverraad. Het proces wordt in afwezigheid van be klaagde gevoerd. Naar verluidt, zal Dowgalewski ter dood worden veroordeeld, aangezien bij geweigerd heeft naar de Sovjet-Unie terug te keeren. Dowgalewski was lid der Communistische Partij en genoot het vertrouwen van de Centrale Executieve. Zaterdagavond om 9 uur Is door Bonds president Mlklas het nieuwe Oostenrijksche ministerie beëedigd, dat onder voorzitter schap van dr. Buresch, tot nu toe Landes- hauptmann van Neder-Oostenrijk, is ge vormd. Beschouwt men de krisis en haar de finitieve oplossing nader, dan komt men tot de gevolgtrekking, dat het twee kwesties zijn geweest, welke tot een groote afmatting van de regeering-Ender hebben geleid en ten slotte tot het aftreden van drie ministers: nX de ambtenaarskwestie en de aangelegen heid der Creditanstalt.^ Deze vaststelling wordt ook bevestigd do<# het feit, dat Bonds kanselier Dr. Ender zelf en de minister van financiën, Dr. Juch, de eenige persoonlijk heden zijn, die uit het Kabinet zijn getreden. Men had dus min of meer met een formeêle demissie te doen, die door de intrede van an dere persoonlijkheden, nl. den nieuwen Bonds kanselier en een nieuwen minister van finan ciën, kon worden opgelost, terwijl de overige leden van bet kabinet hun portefeuilles be hielden en de vroegere ministers Dr. Resch, Dr. Schüj-ff en Ingenieur Winkler weer in het Kabinet terugkeerden. Men zou dus de vraag kunnen stellen, waarom dan deze heele kablnets-krisls? Zou er geen andere vorm mogelijk zijn geweest, om de moeilijkheden bij te leggen? Deze vraag Is gemakkeiyker gesteld dan beant woord; er is alleen op te zeggen, dat toch tenslotte alleen het aftreden van bet heele kabinet tot een oplossing kon leiden. Dr. En der en zijn minister van financiën hadden zich herhaaldelijk doodverklaringen omtrent verschillende vraagstukken vastgelegd, zoodat ze onmogelijk een politiek van compromissen hadden kunnen volgen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het nieuwe mlnisterle-Buresch een ministerie van compromissen genoemd mag worden. Alleen door het genoemd van twee energieke mannen, die juist in de bovengenoemde kwesties geheel onverbruikt zijn de Bondskanselier zelf en de minis ter van financiën, Dr. Redlich is het mo gelijk, met andere middelen hetzelfde doel te bereiken. Onnoodlg te zeggen, dat. met het oog op den economischen toestand, die In de laatste weken veelal met de bultenlandsche politiek Identiek Is geworden, het noodzake- HJk was, de continuïteit In de buitenland- sche politiek door het verdere aanbltjven van Dr. Schober te accentueeren. De opgaven van het ministerie Buresch—Redlich—Schober zijn in hoofdzaak dezelfde gebleven als in de vorige regeering. Het gaat er in de eerste plaats om, het evenwicht in het staatshuls- houden te herstellen. Met het oog op de sommen, waarom het hier gaat, is de taak van het standpunt eener groote mogendheid, natuurlijk minimaal; voor Oostenrijk echter zijn deze moeilijkheden even groot als die van de ministers van groote staten. Deze opgaven werden steeds dringender, toen onverwacht, als een bliksemstraal uit ’n wolkelooze lucht, de moeilijkheden der Cre ditanstalt er nog bij kwamen. Deze namen de heele kracht der regeering EnderJuch in beslag, zoodat de afgetreden regeerings- chef zich veel minder met de kwesties der binnenlandsche politiek heeft kunnen bezig houden, dan noodlg zou zijn geweest. Nu is door de laatste daden van minis ter Juch de oplossing voorbereid. Ja. men .kan gerust zeggen, gevonden. Juch Is er In geslaagd, met het internationale consortium van schuldeischers een overeenkomst te slui ten van zich stil te houden en verder heeft Engeland voor de, door Oostenrijk voorge nomen, uitgifte van schatbrieven een voor schot In vreemde valuta, voor een totaal be drag van 150 millioen Schilling, toegestaan. Deze laatste daad van het aftredende mi nisterie heeft het nieuwe ministerie een ze keren termijn om te leven verzekerd en er is niet aan te twijfelen, dat de onderhandellngs- kunst van den nieuwen regeeringschef Bu resch en de internationale relaties van den nieuwen minister van financiën, Dr. Red lich, hier eindelijk de definitieve oplossing zullen vinden. Het project van Seipel, con centratie van alle krachten In dea?n staat, met ander woorden dus. de deelneming der sociaal-democratie aan de regeering, Is geble ken op het oogenblik nog niet actueel te zijn. In leder geval kan men van Bonds kanselier Buresch verwachten, dat hij zijn bekende onderhandellngskunst zal toepassen, om het scherpe verzet In den Natlonalrat van den kant der oppositie te verminderen, in sommige gevallen misschien zelfs geheel Uit den weg te ruimen. Van zekere opposl- tioneele zijde heeft men het mlnisterle- Buresch een zeer korten levensduur voor speld. Bekijkt men de mannen echter goed, die de belangrijkste ressorts in dit kabinet vertegenwoordigen, dan zou men eerder tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat het oude woord waar zal worden: dat de zoo genaamde zwakke ministeries heel dikwijls een veel langer leven hebben dan de sterke. Maar er scheen zich plotseling een hard nekkig besluit bjj haar te hebben vastgezet, want haar lippen klemden zich op elkaar en zij stond van de sofa op zonder den zin te voleinden. Dit hinderde mij geweldig, want het scheen mij toe, dat ik op het punt stond. Iets betreffende mijn onbekend en vermoe- deiyk veelbewogen verleden te vernemen. Ik kon haar niet verder ondervragen, zonder mijn gegeven woord aan Northcote te bre ken Inderdaad, mijn geweten verweet mij. dat Ik reeds de opvatting van mijn eed niet al te strikt had opgenomen. „Enfin”, zei ik schoaschouderend, „laten wij hier niet verder op ingaan. Ik geef u de volle vrijheid, dit huls te verlaten, wanneer u wilt.” Ik stak mijn hand in mijn zak en voelde het pistool. „Ja”, rel Ik, terwijl ik het te voorschijn haalde en het haar overreikte. ..aangezien u mij mijn huissleutel heeft terug gegeven, moet ik u minstens uw eigendom ter hand stellen.” Zij nam het met een uitdrukking van ver bazing aan. „U heeft natuurlijk nog meer patronen bij u”, vervolgde Ik, „maar ik vertrouw op uw eer „Eer!”, onderbrak zij mij. preekt u mij van eer! U!" De gevolgtrekking liet voor mij aan dui delijk niets te wenachen over. „Waarom niet?” vroeg Ik. „Ik heb u reeds De spionnage aan den Quay d’Orsav Tijdens een rede, die majoor FYanco In een vergadering te Sevilla hield, stortte het spreekgestoelte in, waarop hjj stond. Hjj brak een been. Verscheidene andere perso nen werden eveneens gewond. gezegd, dat ik geheel onschuldig ben aan de misdaden, waanan u mij beschuldigt." Ik deed een stap voorwaarts en nam den sleutel van de sofa. „Misschien kunt u nog zeggen, of er van dit artikel nog meer in omloop zijn te Lon- den', vroeg ik, den sleutel opheffend; „in.* dien dit zoo u. dan zal ik mU de uitgaaf van een nieuw slot moeten getroosten.” Zij schudde haar hoofd en staarde mjj aan. als een of ander raadselachtig wonder „Ik weet het niet”, sprak zij. „Het doet er weinig toe. Of gij schuldig dan wel on schuldig zljt, er Is geen macht, die u kan redden.” Dit klonk vrenselfjk vriéndelijk. „Misschien heeft u gelijk",zei Ik. „Maar in ieder geval zal ik zien, wat de smid morgenochtend doen kan. Minstens kan hij eenlg uitstel van de geschiedenis bewerken." Ik ging naar de deur, opende haar voor zichtig en luisterde eenige oogenblikken, of mijn huisgenooten nog op waren. „De kust Is vrO”. rei Ik; „ik zal u voor gaan en u uitlaten.” Zij maakte een beweging, alsof zij tegen dat voorstel wilde opkomen, doch zU scheen zich te bedenken. „Zeer goed”, sprak zij gelaten. Met een Inwendig gebed, dat niemand van het personeel ten tooneele mocht verschij nen. ging ik haar voor. Voorzichtig daalde <1* breede trap af. Het was een vreemde vertoonlng. maar was Ik de laatste uren niet aan vreemde vertoonlngen gewoon ge- Op het traject SavonaTurijn zijn by een ernstig ongeluk vyf wegwerkers om het leven gekomen, terwijl nog negen andere arbeiders levensgevaarlüke verwondingen opliepen. De meening der Fransehe nu!.- ■ocialisten. Het partybestuur der radicaal-socialistische party kwam onder voorzitterschap van Daladier bueen om te beraadslagen over het moratorium-voorstel van president Hoover. Daladier verklaarde, dat by een weigering om het Amerikaansche voorstel te aanvaar den, Frankryk zich de vyandschap van de geheele wereld op den hals zou halen. Het aanvaarden van het voorstel beteekende echter een onrechtvaardig offer voor Frank rijk en het In gevaar brengen van het Young-plan zelf. Daladier critiseerde in scherpe bewoordingen de tot nog toe door de Fransche regeering gevolgde politiek en concludeerde, dat men niet van het organiseeren van den vrede mag spreken, omdat men den oorlog niet goedkeurt. Hij elschte opnieuw, dat de re geering in persoonlUke besprekingen met de leidende Duitsche staatslieden zou treden. Nadat Herriot en verschillende andere sprekers nog het woord hadden gevoerd, werd een besluit aangenomen, waarin de elsch werd gesteld, dat op den grondslag van de herstelregelingen maatregelen getroffen dienden te worden, die rekening hielden met den Europeeschen noodtoestand. 10.00 Dansmuziek muziek. PARUS. „RADIO-PARIS”, 1725 M. 8 05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek 4.50 Dansmuziek 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Concert m. jn. v. solist, afgew. door gramofoonmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—830 Gra mofoonpl. 10351135 Gramofoonpl. 1135—12.15 Gramofoonpl. 1230 Gramo- foonpl. 1352.50 Orkestconcert 5.20— 6.10 Concert 6.106.40 Dansmuziek 8.20 Vrooiyke avond 10.5011.50 Concert. Or kest en liedjes bij de luit 11.50130 Dansmuziek. KALUNDBOG, 1153 M. 1230—230 Or- kestconoert 2.50— 330 Gramofoonpl. 3.20 Kinderuurtje 3.505.50 Orkestconcert en violist 8.20930 Zang en voordracht 9.2010.20 Orkestconcert 103511.05 Declamatie 11.051235 Dansmuziek. BRUSSEL, S>8,5 en 338.2 M. 508.5 M. 5 20 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 6.50 Gramofoonmuziek 830 Militair con cert 9.06 Lezing 930 Vervolg militair concert 9.50 Concert. Orkest Alexys 338.2 M. 5.20 Orkestconcert 605 Or kestconcert 6.50 Gramofoonmuziek 83# „Princesse Rayon de Soleil”. opera, Gilson. ZEESEN, 1635 M. ca, 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.55—12.25 Berichten 12.25 Koorconcert 1.15—2.20 Berichten 2.20— 3.20 Gramofoonpl. 3 304.50 Lezingen 4.50—5.50 Concert 5.50—8.20 Lezingen 8.20 Concert op Volksmuzlekinstrumenten 9.20 „Verkehrsbüro", vrooiyke avond met Curt Alexander en Max Ophüls 1030 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek door de kapel Barnabas von Geczy. ZATERDAG 27 JUNI 1931 1879 M. Uitsluitend KBO.- 8.009.15 GramofooupL Gramofoonpl. 1130 Godsd. door Pastoor Perquln 12.00 FoliUeber. 12.15—1.45 KRO -Sextet <x L v. P. Lustenhouwer 1.45230 Gramofoonpl. 2303.00 Vragenhalfuurtje 3.00430 Kinderuurtje 4.456.00 Concert KRO. Kunstensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer 6.00 Sportpraatje 8. P. J. Borsten 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart 635 Gramofoonpl. 7.00 Ir, W. M. M, Pilaars: „Het vergiftlglngsgevaar door auto- moblel-ultlaatgassen” 730 Polltleber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert KRO.- Salonorkest o. 1. v. M. van X Woud m. m. v. L. Barnard (chansonnier), J. Meyer (accor deon). M. van 1 Woud (saxofoon) 9.00 Vaz Dias 9.10 A. Obdeyn „Banketbakkerij vroeger en thans” 11.00—12.00 Gramo foonpl. HILVERSUM. 298 M. 6 45—7.00 en 730 7.45 Gymnastiek o. 1. v. C. Kleerekoper 8.00 Gramofoonpl. 12.00 GramofoonpL 3.00 Concert VARA.-Mandollne-EnsemUe o. 1. v. J. B. Kok 3.45 Vervolg Mandoline concert 5.35 Vocaal concert. Klein Dames koor o. 1. v. D. Bellnfante. J. Braakstna (piano) 6.15 Vervolg vocaal concert 10 00 Vaz Dias. DAVENTRY. 1554,4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 1.20 Orkestcon cert 2.20 Tennisverslag 4.05 Militair orkest, afgewisseld door demonstraties met vliegtuigen 4.40 Tennisverslag 5.10 Ver volg van 4.05 535 Kinderuurtje 630 Berichten 6.45 Cricketmatch Engeland— Nieuw Zeeland 7.00 Recital door L Isaacs 730 Lezing 7.35 Lezing 730 Concert 8.10 Cabaret-programma 9.20 Nieuwsber. 936 Berichten 9.40 Lezing 10.50—1330 Dans- Een Argentynache kanonneerboot is In de haven van Buenos Aires In botsing gekomen met een stoomschip De kanonneerboot werd zoo ernstig beschadigd, dat zU binnen en kele minuten zonk. Elf leden der bemanning zyn verdronken. Aan haar ceintuur hing een klein lederen taschje, zooals men wel in de fjUnste win kels van de Bondstreet ziet. Zij deed 't open, haalde er zonder een woord te spre ken ’n sleutel uit en wierp hem op de sofa. „Dank u”, zei ik. ,JEn nu, als u mU niet al te nieuwsgierig vindt, mag ik dan van u weten, waarom u verlangde mij dood te schieten?” ZU staarde mjj aan met een blik, waarin afschuw en verrassing om den voorrang stre den. „Waarom geeft u voor, bet niet te weten?” vroeg zU smalend. Ik schudde mijn hoofd. „Op mijn woord”, zei Ik, ,Jk heb er niet het flauwste begrip van.” Haar lip krulde verachteiyk, maar ver hoogde Indien mogelijk baar schoonheid nog. ZJj rekte zich in haar volle lengte uit. ,Jk ben Wercia Solano”, sprak zjj. Ik maakte een buiging. „X Is een lieve naam”, merkte ik op, „maar ouder deze om- ongerust te worden. By onderzoek bleek dat het meisje in diepe bewusteloosheid verzonken was. Naar een ziekenhuis overgebracht, bleek zy krankzinnig te zyn geworden. In onsamenhangende zinnen riep

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2