BRILLEN I Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs >1 NA DE RAMP TE VINCENNES N.Y. VRIESIA - JAN DEVRIES ZAADMARKT 58 TtlefMi 324 ALKMAAR I '1 p Ernstige brand te Lith GEMENGD NIEUWS MARKTNlEirWS 120U Een goede vangst der Haarlemsche politie o 6 o VOOR 227*4 26% 244% 116’-,. 'I ■4 van Van een ladder doodgevallen fa Kostbare viool vergeten Slachtoffer van den dansvloer? r r stuk*. 0 DINSDAG 30 JUNI 1931 <caole> i Hoe moet ik solliciteeren? i Baanbrekend werk van een werklooae DINSDAG 30 JUNI 1931 Cabaretartist-advocaat 134 voor moet 1* de Inbraken te Katwijk aan Zee 355 171 Schotsche men voor ilongatte Voetganger: «Na u mijnheer* Na ut" 1 Re daders van een tiental inbraken gearresteerd Zes uur met een zieke voor het Moerdijkveer Inbraak in hotel Hamdorff te Laren De inzendingen uit Neder- landsch-Indië 37% 84 y, 3 5 1 I I I i I I i Vorige Koenen 185 109 80% 45 101% 103% 103% 101% 97% Koen 1» >r i- 0 1. o 1. ndustr. Buitenland Anaconda Bettnehem Steel O. 8 Leather intern. Nickel 34 80% 96 75 50 53 40 34/t. 125 117 133% 227 265 49% 301»/, 40 66% 54»/, 8% 16’-, Biggen i 194, 12% 10% 44% 125 7% 10»/, ky Banken Koloniale Bank Indische Bank Oert. Handel-MQ. spoorwegen □won Pacific Waoasn Jhle Milw Si Paul Kansas City Soutr Erie Rallr 224 263 <6% £263 >L ij. Parijs Brussel uonden New-York Berlijn Zünch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopennagun Praag Weenen - Warschau I. X s muizen 630- 9.70 34.55 12.08% 2.48 58.95 48.05 12.75 23.40 66.50 66.60 66.50 7.30 34.85 27.— tabak Dell Batavia Oude Dell- «ottkust lenembah laxwell 9.73 34.62 12.C9 2.48»//C, 58.98% 48.12% 13.01 24.— 66.57% 66.65 66.57% 7.36 34.92% 27.— 361 65 8 9”/,, 8«/„ Robber A dam Rubber Bandar T Dell Batavia Rubb Rolt Tapanoeu Serbadjadl Sllau V L C. O.- Allied Intercontln Rubber -eiker U V A. ’oerworedjo /orstenlanden Actions idem i vebeepvaart Holl Amerika i4)n lito Oem Eigenu Kon. Ned Stoomt: Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. Telegram van de Koningin 'H. M de Koningin heeft vanuit Trols Epls aan mr. Fock het volgende telegram gezon den: Smartelijk bewogen door de catastrophe, die ons paviljoen heeft getroffen, wil ik u en uwe medewerkers mijn zeer levendig meege voelen uitdrukken. Ik heb gelukkig van mijn dochter vernomen, dat het Balineesche dorp en zijn bewoners gespaard zijn gebleven. wg. WILHELMINA. 1 Staatsleningen 5 Nederland 1919 «H Neden isie 4S Neder! 191? 4% Nederland 1931 brief. Hh NJntLUMB Ken Inwoner van Utrecht, die op weg was van Bergen naar de plaats van zijn Inwo ning, liet, toen hij te Amsterdam aankwam er. overstappen moest, een viool, die een waarde had van f 1300, In het bagagenet lig gen. Hjj heeft bij de Ned. Spoorwegen geïn formeerd of op de afdeellng gevonden voor werpen de viool was gedeponeerd, doch zulks bleek niet het geval te zijn. Vermoedelljk is het Instrument dus gestolen. 36 De brand en de Katholieke Missie Door den brand van het Nederlandsch pa viljoen op de Internationale koloniale ten toonstelling te Parijs, is ook al bet' rijke technische materiaal verloren gegaan, dat de katholieke missie daar samenbracht uit onze overzeesche gewesten door middel der missie orden en congregaties, die In het hoofd- en de sub-comlte's vertegenwoordigd waren. Het initiatief Is nu onmiddellijk door den heer L. A. P. van den Broeke, als hoofdre dacteur van „De Technische Gods" voor be sturen van katholieke instellingen genomen, om zooveel mogelijk al de technische gege vens betreffende moderne scholen, kerken en' geslchtenbouw in Oost en West weer bij een te krijgen en dit overzichtelijk en Inzich telijk in genoemden gids te publlceeren. Daarvoor Is reeds een beroep op desbetref fende personen en lichamen gedaan. Juist deze week verschijnt ,,De Techni sche Olds” alreeds, aan de technische belan gen van de missie gewijd. Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Ook hadden zij verscheidene pogingen tot Inbraak gedaan. Bij al deze Inbraken werden geld en goe deren ontvreemd. De meeste van de ontvreemde goederen zijn ten huize van den werkman terug ge vonden en in beslag genomen. De drie personen zijn in verzekerde be waring gesteld. industrieën Onliever Oalve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Fat Nieuwe Philips Kucn Accoustiek Ned. Ford- De morgen poet. Stapels brieven, voor bet meerendeel ge stoken in een sakelijke enveloppe met ge drukt hoofd. Eenlge drukwerkjes en gebrui kelijke copie van correspondenten uit alle mogeljjke plaatsen. De Inhoud van de prullenmand rijst zien- deroogen. Een keurige enveloppe van geschept Oud- HoUandsch papier. Waarschijnlijk een hu welijksaankondiging van een of ander mede werker. Inhoudkeurig dubbel gevouwen waarop met een fjjn, modern lettertje ge drukt: 189»-, 110% 8! 45% 117 57 302% 100 78 55 27 66% 28 54% 3“/., geenerlei ceremonie overtroffen had kunnen worden. De heer Moojzn en zijn medewerkers gin gen daarop onmlddellijk aan het werk. Het gi (Kitste deel der commissarissen keert direct naar Holland terug, om deer be schikkingen te nemen. °°k te Parijs is direct met het algemeen tentoonstelllngsbestuur in overleg getreden voor de beschikkingen, die de werkzaamheden zullen eischen. 101’/.. 103% 103% 101% 97% 62»/, 54*/. 8 3elgiache deelneming Onmiddellijk na ontvangst van het bericht van de verwoesting van het Nederlandsche Paviljoen heeft de Belgische commissarls- generaal Henri Carton telegrafisch zijn deel neming betuigd aan gezant Loudon, maar schalk Lyautey en den Nederlandschen commissaris-generaaL Naar wij vernemen, zijn het Indische co mité voor de Parijsche koloniale tentoonstel ling en bet Bataviaasch genootschap toot kunsten en wetenschappen zeer ernstig on gerust over het lot van de Inzendingen uit Ned.-Indlë in het Nederlandsch Paviljoen te Parijs. Zij verklaren, dat deze inzendingen van de grootste waarde waren en geheel samenge steld uit orlgineele stukken. HoeWel geen van deze lichamen bericht heeft ontvangen, of door de organisatie te Parijs voldaan ia aan de hunnerzijds gestelde voorwaard., dat alle gouden, zilveren en bronzen voorwerpen in brandkasten zouden worden opgeborgen, hoopt men dat zulks toch is geschied. Nederlandsche koloniën bezocht hebben, sullen ongetwijfeld een groote droefheid gevoeld hebben bij het vernemen van hst jka»nieuws. En zij, die het Holland- .vlljoen niet kennen, zullen het nooit België stelt zijn paviljoen ter beschikking B. T. A bericht uit Brussel: Het departement van koloniën deelt mede, dat in den gisteren gehouden minis terraad de minister van Koloniën beeft voorgesteld aan de Nederlandsche regeerlng een gedeelte van het Belgische paviljoen aan te bieden, om daarin desgewenscht een nieuwe Nederlandsche Inzending in te richten. De Belgische regeerlng heeft haar gezant te 's-Oravenhage opgedragen dit aanbod ever te brengen aan de Nederlandsche re geerlng en tevens de deelneming van de Belgische regeerlng te betuigen met de wreede ramp, die de noorderburen heeft ge troffen. De Bejische minister van koloniën beeft minister de Graaf zijn oprechte sym pathie betuigd wegens den brand. Ook de commlssarts-generaal van de Nederland sche afdeellng mr. Swart, ontving een sym- pathle-betuiglng van den Belgischen minis ter. De vlag in top Toen het besluit genomen was, onze deel neming' voort te zetten en onmlddellijk het bouwen van een paviljoen te ondernemen, heeft de heer Moojen zijn medewerkers last gegeven, een vlaggehstok te pjaatsen. om onze driekleur op bet terrein te handhaven Het personeel, dat op het terrein aanwezig was schaarde zich rondom den vlaggenstok terwijl bet de vlag opengevouwen aan den voet liet liggen, waarna men den-tAer Moo jen en de verdere commissarissen ging halen. De heer Moojen werd verzocht, de vlaghU- schlng te verrichten. Deze greep met vaste hand het koord' en deed de vlag uitwaaien. Het was een prachtig moment, dat door Spelen mot luciferz de eeraaak? Het vermoeden heeft poet gevat dat de brand is veroorzaakt door kinderen die met lucifers moeten hebben gespeeld. Het politie onderzoek heeft hieromtrent echter nog geen voldoende zekerheid gegeven, meldt de .Tel.". In elk geval staat vast, dat de bewoners van de boerderij van Joh. van Schijndel werden gealarmeerd door het geroep „brand, brand- van een aantal kinderen. Alleen de vrouw des huizes was met een kind aanwezig en spoedde zich, naar bulten. Het stroodak stond toen reeds In lichte laaie en de hevige wind ver spreidde een dichten vonkenregen over den omtrek, waardoor enkele oogenbllkken later ook de boerderij van de weduwe Je Jong In brand geraakte. Ook het stroodak van deze boerderij was v$or de vlammen een gretige prooi. De burgemeester de heer J A. van Heeswijk, die uit het raadhuis het onheil zag, luidde persoonlijk de brandklok. In dé vuurzee zijn omgekomen bi> de wed. De Jong het gebeele huisraad, 30 biggen, een varken en een volwassen kalf; bij Van Schijn- del 13 biggen, drie zeugen, een kalf en ver- moedelijk alle kippen. De overige bewoners hebben al het huisraad en eenig klein vee verloren. Slechte luttele voorwerpen zooals een schamel kastje, een paar stoeien en wat beddegoed. Is het eenlge wat uit de woningen werd gered. Hoewel de bewoners vrijwel allen verzekerd zijn bij den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond en particuliere maatschappijen, beteekent de brand hen toch een belangrijke schade. Het snelle voortwoeden van den brand is bijna uitsluitend aan den wind toe te schrij ven en de droogte van den laatsten tijd. De stroodaken brandden in een mini mum van tijd als fakkels, waartegen men volkomen machteloos stond. Zes boerderijen door het vuur f vernield Ten huize van mej. v. d. B. In de Baljuw- straat te Katwijk aan Zee is door opensenui- ving van een raam Ingebroken, terwijl de be woonster afwezig was. Vermoedelljk met een valschen sleutel heeft men de linnenkast De voortzetting van de Nederlandsche deelne ming verzekerd Het uitvoerend comité heeft gisteren om 1 uur, na afloop van een langdurige zitting, de volgende mededeeling aan de pen ge daan, welke al zeer onverwacht kwam en waarop eigenlijk niemand had durven reke nen, nadat tevoren tamelijk positief ver klaard was, dat herbouw onmogelijk sou zijn. De mededeeling luidt sla volgt: Het uitvoerend comité voor de Nederland sche deelneming aan de internationale Kolo niale tentoonstelling te Parijs heeft zich, ter stond na ontvangst van het bericht van den brandvan het Nederlandsche paviljoen, naar Parijs begeven en is onmlddellijk begon nen met de noodlge voortjereldende bespre kingen voor de verkrijging' van de schade vergoeding van de Fransche assurantie- maatschappijen, bij welke krachtens het ten- toonstellingsreglement de inzendingen en het gebouw tegen brand zijn verzekerd. Het comité heeft terzake als gemachtigde aangewezen de firma R. Mees en Zoonen, makelaars in assurantiën. Het comité is ten zeerste getroffen door de deelneming, welke van alle zijden Is be tuigd met t verlies van het schoons gebouw en zijn kostbaren Inhoud en in het bijzonder is het comité dank verschuldigd aan de Ne derlanders, die zich spontaan bij het comité hebben aangemeld voor het verleenen van hulp, zoowel persoonlijk als financieel. Onze landgenoot, de heer A. Hartogh te Parijs stelde aanstonds een zeer aanzienlijk bedrag ter beschikking van het comité. Hoewel de vruchten van georganiseerden arbeid van eenige Jaren in een uur tijds zijn vergaan, voelt het comité in de eerste plaats behoefte er zijn diep leedwezen over uit te spreken, dat de Instellingen en de particulie ren, zoowel In Nederland als Nederlandsch- Indlë, die indertijd niet geaarzeld hebben zeldzame en dikwijls kostbare voorwerpen aan het Nederlandsch paviljoen ter beschik- hun verzameling moeten missen. Al mogen die voorwerpen zijn verzekerd, in vele gevallen moet hier inderdaad gesproken worden van een onherstelbaar verlies. 9 Het comité heeft terstond de mogelijkheid in overweging genomen, het paviljoen weer op te bouwen. De wederopbouw van het paviljoen In den vorm en in den omvang van het verbrande moet echter geheel onmogelijk worden ge acht, omdat de tijd daartoe veel te kort is. Het comité is achter van oordeel, dat het Nederlandsch terrein in het Bols de Vincen nes gedurende de vier volgende tentoonstel- llngsmaanden niet een aanbllk mag blijven opleveren van verlatenheid en verslagenheid en dat de nationale eer elscht d^t de ver woesting zoo spoedig mogelijk wordt her steld. Het comité heeft daarom unaniem beslo ten om. Ingeval de assurantle-maatachappijen zich van haar plicht tot uitbetaling kwijten, met kracht de herinrichting van de Ne derlandsche deelneming, zij het dan op be scheiden schaal, aan te vatten. De heer de Hartbgh, die de groote gift heeft gedaan, welke de hoop op doorzetting van onze deelneming heeft doen verlevendi gen, is oud-ltd van den raad van bestuur ryan de Unilever. Men schrijft uit Dordrecht aan de „Crt.": Het rijksveer aan den Moerdijk zet tot des nachts half twaalf over, tot des morgens half zeven wordt normaal niet overgezet. Tusschen half twaalf en half zeven ext-a worden betaald. In den nacht van 22 op 33 Juni moest de vrouw van schipper 8., liggende te Terneu- zen vervoerd worden naar Dordrecht. De dokter adviseerde snel vervoer en per auto vertrok men 's avonds 7 uur van Temeu- zen. Door onbekendheid met den weg kwam men te kwart over een uur na middernacht aan den Moerdijk Het personeel werd ge wekt, doch de schipper moest een bedrag van f 30 betalen voor den overtocht. Dit bedrag had de man niet en hoewel hij wees op zijn zieke vrouw, ging het personeel ter ruste en liet den auto staan. Zelfs toen omstreeks half vier een extra dienst werd gedaan om een auto te balen van de overzijde, werd de auto met de zieke vrouw niet medegenomen. Aldus geschiedde, dat van 's nachts één uur tot 's morgens half zeven de auto moest wachten om >vergezet te worden. Er blijkt uit de geschiedenis noe broodnoodig of het is. dat dit veer ook des nachts op gewone wijze dient beschikbaar te zijn. Bovendien rijst de vraag of biet een rege ling mogelilk ware geweest om in dit b.jóon- dere en dringende geval dezen auto over te zetten. AMSTERDAM, datum postmerk. Mijne Heeren, Ondergeteekende, door zeer bijzondere omstandigheden momenteel werkloos ge worden, biedt by voorkomende gelegen heid op deze wijze zijn dienstén aan ais Machlnezetter (zoowel Linotype als Inter- type, alle modellen). Mijn jarenlange praktijk zij U een waar borg zoowel voor productie als machlne- kennis, terwijl ik mjj bovendien ook op de handzetterij thuis gevoel. Hoewel zelf natuurlijk niet telefonisch aangesloten, heeft de firma X op zich ge nomen eventueele oproepingen op die wijze terstond aan mij door te geven. Hoogachtend. Te Haarlem zijn in den afgeloopen tijd verscheidene inbraken gepleegd. Zoo ook. in den nacht van Zaterdag op Zondag in perceelen in de Romolenstraat en het Wijde Geldeloozepad. Oeldeloozeped. Thans is de recherche er in geslaagd een drietal personen te arresteeren in verband met deze laatste twee inbraken. Aangehou den zijn in verband hiermee een 35-jarig los-werkman. een 22-jarige kellner en vrouw van den werkman. De Haarlemsche politie heeft met deze arrestatie een goede vangst gedaan I De aangehoudenen bekenden dat de twee mannen Zaterdagnacht hadden ingebroken, terwijl de vrouw op den uitkijk stond. Tevens verklaarden zü de daders te zijn van de in braken welke gepleegd werden in perceelen aan de Raamvest hoek Ged. Raamgracht, Spxanschevaartstraat, Johan de Breukstraai, Baijuwslaan. Zuid-Brouuerstraat en de in den afgeloopen nacht gepleegde Inbraak op de boot „Maria". vreesdij! sche pa’ genoeg kunnen betreuren; zij zullen nooit tan volle beseffen, hoe groot het verlies la, dat de brand van dezen nacht, aan de Tentoonstelling berokkend heeft”, vervolgt het blad. En even verder: ,Men heeft veel gesproken over de Temple d’Angkor. Men heeft niet genoeg gesproken over bet paleis der Nederlanden. Nu is het te laat. Alle complementen en alle betui gingen van bewondering gaan nu nog maar tot de rookende pulnhoopen. Dat de Hollan ders er echter van overtuigd zijn, dat hun werk op zeer hoogen prijs is gesteld en dat wij hun droefheid over het verlies van zoo veel rijkdom en zooveel schoons ten volle begrijpen De laatste neem ik natuurlijk gaarne aan. maar de rest is niet geheel juist. Het is waar, dat er veel gesproken is over den buitengewoon moolen tempel van Angkor maar er is stellig niet minder gesproken ever het Nederlandsche paviljoen. Het blad bedoelt ongetwijfeld (maar dat het daar liever niet voor uit wil komen. Is voor insi ders heel begrijpelijk) dat er over de Nederlandsche deelname niet voldoende geschreven is en dat het meer dan treurig is. dat er een dergelijke ramp noodig was cm <Je Parijsche pers te bewegen, den Hol landers de eer toe te kennen, die hun zoo lulmschoots toekomt. ,JLk étalt un des joyaux de l’Exposltlon. si ce n’en étalt le clou...." (Daar bevond zich een der juweelen van de Tentoonstel ling, indien het er niet het hoogtepunt van uitmaakte....) zoo ongeveer las ik in de meeste Parijsche bladen en het was IndleiL Ik me niet hëel erg vergis voor het eerst, dat de Parijsche journalisten werkelijk hun meening omtrent het Hol- landsche paviljoen neergeschreven hadden Waarom men de Nederlandsche deel name steeds willens en wetens op den achtergrond gehouden heeft? Jaloezie of juister, chauvln'sme, een weinig, doch voor- i.amelilk was het een kwestie van betalen. In Frankrijk en vooral tn Parijs, werkt oe pers geheel anders dan In Holland en een goede recensie, een goede critlek. In een Parljsch blad moet.betaald worden! Men moet den verslaggever In kwestie .spek ken” om het eens echt op z’n Hollandse!) uit te drukken en heel dikwijls moet dr krant zelf ook nog betaald worden! En aan deze gewoonte hebben de Hollanders zeer terecht natuurlijk niet willen meedoen zooals dr Van der Waals, secretarls-gens- raal der Nederlandsche afdeeljpg, me tijdens een, op den openingsdag,' aan de leden der perssyndicaten aangeboden dejeu ner, mededeelde. Wat het verdwenen paviljoen betreft, ik heb het in een mijner vorige brieven ultvoe* rlg beschreven en over den brand zelf be hoef ik hier niet uit te wijden, daar deze onge twijfeld reeds elders in dit blad beschreven Is. Over de schade loopen de meenlngen nog al uiteen; vijftien mlllloen las ik in een krant, zeventig mlllloen in een andere.... Doch is het flnancieele verlies hier eigen- ll’k niet maar ondergeschikt! En vormen de verloren gegane kunstschatten en zeldzame verzamelingen al zijn die dan niet tot ge tallen van zes cijfers te herleiden niet verreweg de grootste schade....? opengebroken en uit een geldkistje een be drag van f 100 ontvreemd. Als verdacht van deze Inbraak zijn door de politie aangehouden J. K. en U. v. d. B„ beiden in diezelfde straat woonachtig. Bij den badondernemer D. v. D. uit de Burgerdijkstraat te Katwijk aan Zee, is uit zijn bureau aan bet Katwjjksebe strand een bedrag van t >0 ontvreemd. De directeur van hotel Hamdorff te Laren, zag. toen hij zich Zaterdagnacht ter ruste wilde begeven, licht branden in het kantoor. Daar hij dit kort tevoren had ultgedraa-.C. ging hij poolshoogte nemen. Hij trof bij het schrilfbureau een jongmenzeh. In wien hij iemand herkende, dien hij wegens wanbeta ling en wangedrag de vorige week na her haalde waarschuwingen den toegang tot danstu.n en café had ontzegd. ..Ik zoek u juist om u eens te spreken, waarom ik hier niet meer mag dansen.” „A ja”, zei de heer Buurke lakoniek, „en nu zoekt u mij in dat laadje, dat u net hebt open getrokken." „Nou. ik dacht, u zou wel op kantoor zijn en anders kon ik wel wachten, maar ik zal maar eens een anderen keer terugkomen." jw.JIeelemaal niet noodig. u bent toch hief*, dus we kunnen best rustig praten, ik zal er nog iemand bijhalen, ook voor de gezellig heid”, vond de hotelier, terwijl hij met een hand naar de telefoon greep en met de an dere het jongmensch het ontkomen wilde beletten. „Geen politie", riep de late bezoeker en er ontstond een worsteling, waardoor een huisgenoot ter-plaatse kwam, die de politie opbelde. Inmiddels legde de heer B. *t jongmensch uit,'dat deze er met een pak slaag afgeko men zou zijn. Indien zijn gedrag van de laat ste weken geen aanleiding was geweest om de justitie naar een middel ter verbetering te doen zoeken. Het jongmensch, dat te Hil versum woont, Is thans in het Huls van Be waring te Amsterdam ingesloten, bericht .Het Volk”. AMSTERDAM, 30 Juni. Aardappelprijzen. Zeeuwsche eigenheimers 11 ct„ Blauwe eigen heimers 11 ct., Andijker Muizen 11—13 ct„ Kleine 6%7 ct. Aanvoer 15190 Kg. ALKMAAR. 29 Juni. Exportvelllng. Aardappelen 2 30—450 per 100 Kg.; Aard beien 030—0.80 per slof; Andijvie 0.40—2.30 per 100 stuks; Bloemkool 1ste soort 1016, idem 2e soort 59 per 100 stuks; Doperwten 17—18 per 100 pond; Kropsla 0.50—1.80 per 100 stuks; Komkommers 311 per 100 stuks; Perziken 512 per 100 stuks. Postelein 0.39 0.70 per bakje; Peulen 2023 per 100 pond; Rabarber 37 pet 100 bos; Spinsde 0.14 per bakje; Snijboonen 1928 per 100 Ppnd; Dub bele Spercieboonen 2730 per 100 pond; Tuinboonen 5—8 per 100 pond; Tomaten 15 tot 20 per 100 pond; Uien 2.604 30 per 100 bos; Wortelen 4.5012.60 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK 30 Juni 23 200 KG. Tomaten A f 39.40—39.60; idem B 37.70; idem O 40.10; idem CC 38.10; 275.000 KG. Aardappelen: Schoteche Muizen 790 11X0; Blauwe Eigenheimers 9X0—9.80; Drie lingen 3.706.40 Kleine 11.40; 15000 boe wortelen 690 -8 80; 188 stuks bloemkool 1ste soort 12901590; idem 2de soort 6.40; 760 K G. Roode kool 13—14 10. NOORD-SCHARWOUDE. Veiling van 30 Juni. 84800 K.G. aardappelen. Schotsche muizen f 9.2011. Drielingen f 4.606. ld kleine f 0.603X0. 300 Stuks bloemkool 1ste soort, f 9 60. AVENHORN, Juni 1930 Coöp. Land en Tuinbouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken Vroege aardappelen: Groote Schotsche f 7X0—8.10 per 100 K.G.. aanvocr 45000 K G Kleine Schotsche 3.40—390 per 100 K.G„ aanvoer 10.000 KG. WARMENHUTZEN, 29 Juni 1931. Heden besteedde ”0—9X0 voor Schotsche drielingen 10 per 100 K.G. Petroleum Tortsche Petr Oaboes Kon Olie Perlak Peudswa Continental OU Shell Onion OU Nederland bouwt een nieuw paviljoen - Een prachtig aanbod de Belgische regeerin# Deze werkloose verricht baanbrekend werk. We waren wei gewoon aan venters in brief papier, gehuld in een kostbaar zomer- costuum en gestropt in een moderne Parij sche das, latest fashion. Dit is iets nieuws! Men kan er over denken zoo men wil. maar het drukwerkje doet in ieder geval prettiger aan dan een brief met hanepooten en inxt- vlekken. De ernst van de werkloosheid treedt ech ter duidelijk naar voren, als menschen met zulk een initiatief geen emplooi kunnen vinden. Aan de Amsterdamsche Unlversltelt is ge slaagd voor het candldaatsexamen In de rechtsgeleerdheid de heer L Coopman. Het eigenaardige Is, dat de heer Coopman on der den schuilnaam Henry Marchand is op getreden als variété-artist en o.a. in het vroegere Mille Colonnes conferencier en voordrachtkunstenaar was. De heer Coopman slaagde in 1927 en 1918 voor de Middelbare Acte Staathuishoudkun de en Staatsinrichting. Aan de Oranjelaan te 's-Oravenhage heeft Maandagmiddag omstreeks twee uur. een droevig ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De zestienjarige schildersgezel H. K.. viel vermoedelljk door het breken van een sport van zijn ladder, van een aanzienlijke hoogte, tengevolge waarvan hjj doodelijke kwetsuren bekwam. De Geneeskundige Dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. waar hij kort na aankomst is overleden. Eerst nu schrijft men over ons paviljoen Onze Parijsche correspondent schrijft ons nog d.d. 28 Juni: „Plus rlen. 11 ne reste plus rien du mer- vellleux palals des Indes Néerlandalses" «Niets, niets is er meer over van het be- wonderenswaardlge paleis van Neder landsch-Indlë), aldus Paris-Solr van heden avond. En helaas, met deze paar simpele regel tjes is alles gezegd.... ^Ulen, die het fraaie paviljoen (tor Gistermiddag tegen twee uur is te Lith door tot nog toe onbekende oorzaak, brand ontstaan, welke spoedig een grooten om vang aannam. De boerderijen van J. van Schijndel, de wed. De Jong. W. van Dijk. J. de Jong. Van Nunen en P. Jansen wer den een prooi der vlammen. De plaatselijke brandweer kon tegen over deze vuurzee niets uitrichten, zoo- dat hulp werd gerequlreerd uit Oss. De brandweer ven deze gemeente was spoedig ter plaatse, doch kon evenmin ver hoeden, dat de boerderij tot den grond toe afbrandde. De verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk. Wat de nachtwaker zag De Parijsche Maandagochtendbladen wijd den uit den aard der zaak, lange artikelen aan de tragische gebeurtenis, welke het Ne- derlandsche Paviljoen in de asch legde. Alle betreuren het verlies, zoowel voor de tentoon stelling als voor ons land, terwijl tevens Let verlies der enorms kunstschatten betreurd wordt Matin” verhaalt van het bezoek van Prinses Juliana aan' de pulnhoopen. Het verdriet over dit verlies teekende zich duide lijk op het gelaat van H.K.H. af, en toen zö het terrein van de ramp verliet ortbloot- ten de duizenden toeschouwers eerbiedig hun hoofden, geen geluid werd uit de menigte ver nomen totdat de Prinses uit het gezicht ver dwenen was. Het blad had voorts een onderhoud met den waker die den brand ontdekte. De 52- jarige Alphonse Spoormans, Hollander van geboorte was van 6 uur ’s avond, tut 7 uur ’s morgens belast met de bewaking vau bet Nederlandsche hoofdgebouw. Over de ont dekking van den brand deelde hij het vol gende mee: „Tot middernacht had Ik verscheidene rondes door het groote paviljoen gemaakt, zonder daarbij iets bijzonders of abnormaals op te merken. Volgens voorschrift, begaf ik mij te 12 uur ■s nachts naar het kleine, vertrek, dat als vestalre dienst doet, gelegen rechts van den heofdlngang van het paviljoen. In dlc ver trek bevindt zich de schakelaar van den transformator voor het electriach licht. Ik heb alle lampen uitgedreald, en der, stroom afgesloten. Tot het aanbreken van den dag maakte ik, met behulp van een zaklantaarn verschillende rondes. Om 4 uur 4G zat Ik In de nabijheid van het paviljoen, toen ir plot seling vier zwakke knallen hoorde zoo on geveer van de kracht van een revolverschot, die uit de richting van de vestiaire schenen te komen Ik spoedde mij er direct heen doch binnentreden kon Ik niet meer. Bi; het ope nen der deur sloegen mij de vlammen tn *t gelaat, en braakten dikke rookwolk .•n naar bulten. Direct snelde ik naar de alarmklok voor de brandweer, waarschuwde de „pom piers” van de tentoonstelling en ging daarop den heer Moojen wekken De brand breidde zich met een dusdanige snelheid uit dat de heer Moolen niets eens meer den tijd had zlcó aan te kleeden en zich met zijn vroiw. door eer. venster in veiligheid moest stellen.” Het onderzoek naar de oorzaak Intusschen had in den namiddag het nieu we onderzoek naar de oorzaak van de ramp plaats en dat bracht een zeer groote verras sing. De overtuiging dat kortsluiting de oorzaak is geweest, heeft haar stelligheid verloren. Integendeel is de zekerheid buitengewoon groot dat kortsluiting als oorzaak moet wor den buitengesloten. De commissaris van politie van het ten toonstellingsterrein, de heer Lerrlche, verge zeld van den ingenieur Soulier van het elec- tro-technlsch toezicht der stad Parijs, de Ingenieur van de tentoonstelling, de inge- nleur-expert van de verzekering, de verte genwoordiger van het electrotechnlsch bu reau van Groenevelt en v. d. Pol, dat de in stallatie heeft uitgevoerd de heer Moojen. verschillende commissarissen en de vertegen woordigers der Hollandsche pers hebben een bezoek gebracht aan de Installaties waarvan de onze deel uitmaakte. Het gemetselde transformatorenhulsje bleek niet alleen onaangetast, doeh zelfs de zekeringen waren niet doorgebrand. Dit verklaart ook de bewering van sommi gen, die bij het uitbreken van den brand zijn toegesneld, dat zjj electrisch licht hebben zien branden en ook dat tn de belde hotels het licht eerst gerulmen tijd na den brand is uitgegaan. De verschillende deskundigen zijn zeer ver sterkt In hun overtuiging, dat van kortslui ting geen sprake kan zijn geweest. Intusschen deelden de Ingenieurs van de stad en van de tentoonstelling met de con trole der electrlsche installaties belast, mede, dat zij Vrijdag nog opnieuw geheel de Hol landsche installatie hadden onderzocht, haar hadden bewonderd en een rapport hadden uitgebracht vol lof over de Hollandsche In stallatie. die daarin een model werd genoemd. De doffe slagen, welke Spoormans gehoord heeft, worden ook meer en meer beschouwd als veroorzaakt te zijn door het door den luchtdruk springende glas. HEILOO, 29 Juni J3t. Willlbrordus" Aardbeien, vroege 0.190X5, Idem, late 0.17 —029, Doperwten 0280.32, Peulen 030 0 39, Tuinboonen 0.11—0.14. Dubbele stam- slaboonen 0.48—0X4 per K.Q., Rabaiber 038—0 45, Wortelen 0 70—1.10 per 10 boe. Kropsla 0.602.10, Bloemkool, le soort 1230 —1730, Idem, 3e soort 6 70—8.40 per 100, Postelein 035—030 per kistje. PURMEREND. 30 Juni Aangevoerd on geveer 23.000 K.O. kaas: Kleine Pabrieks- kaas f 817 per 50 K.O.; Kleine Boerenkaas 26—36 50 per SO K.G; Boter 3847 KG.: Welboter 098—130 per K.G Melkboter 71.101 50 per K.O., handel vlug; 388 Run deren! waaronder 238 vette 096—1.02 per K.G melk- en gelde 153 stuks 153—380 per stuk, handel stug. 21 Stieren f 0.750.86 per K.G., handel ma tig. 39 Paarden f 80200 per stuk, handel stug. 65 Vettekalveren f 11.20 per K.O. handel stug. 294 Nuchtere kalveren f 930 per stuk, handel vlug. Fokkal veren f 1830 per stuk, handel vlug. 414 Vette varkens f 0 360.43 per K.G., handel vlug. Magere Varkens 67. 1033 per stuk, vlug; Zouters 0.37038 per K. G„ Idem; T' 167, 611 per stu.c idem; Schapen 2433, per stuk, vlug; Lammeren 286, 1623 per stuk, stug; Piepkuikens 1.20130 per K.G Kipeieren 330—430 per 100 Eendeieren 3.40 per 100 stuks. ni 6% 34 25

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10