ONS BLAD NA DE RAMP TE VINCENNES HET LEVEN IN DUITSCH LANDS HOOFDSTAD E el- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VUF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 158 DINSDAG 30 JUNI 1931 BRIEVEN UIT DUITSCHLAND VOORNAAMSTE cN*IEUWS rN Emstige brand te Lith „De Tribune” verandert niets Vreeselijk drama te Amsterdam JOH. LAUWERS PAVGI OP 3 ALKMAAR Verbandartikelen en Verbanddoosen Tocht van de „Graf Zeppelin” Nederland bouwt een nieuw paviljoen - Een prachtig aanbod de Belgische regeering 13000- nso- ïïjSusrfnS 1250- 1125- ssjts-jkus»oo.- MRGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, OESCHIEDER UITERLIJK ORIEMAAL VIER ER TWIRTIG OKER RA HET ORGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD stten voet Echtpaar levend verbrand van atn twee De verUesingen in Spanje, den Barometerstand 9 uur vjo.: 771. Vooruit. ▼an De roman van een leven Aan den H. Vader werd het volgende te- ML De bandjir te Padang Schade van f 110.000 aan handelsgeederen X boerderij tot den grond Spelen met lucifers de oorzaak? Het vermoeden heeft post gevat dat de Ik o J 1 lOO- ome am bo- <en len. het dat het ror- he- ;«1- Telegram namens Nederland* Katholieken aan den Paus voortzetting van de deelne- Twee Nederlanders onder de passagiers meid der rdl- catie der Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen zoo goed als niets Hier en daar Is de kamer In de Jordaan te Amsterdam onde menschen verbrand. BU een brand te Lith zUn ses boerderijen in de asch gelegd. nare gre- fcre- PPe- crljk Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.53. De ramp te Vincennes: kortsluiting niet de oorzaak van den brand. België biedt een deel van «Un paviljoenrulmte aan voor een nieuwe Nederlandsche Inzending. echt flin ch t, Iten, nut, het het dek, ise- als aa- k— m- d. ite it- schade handelsgoederen te Padang 110.000 draagt. ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar t.— Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 8.80 hooger Moeilijkheden ten aamien van het mora torium- vraagstuk. MacDonald ever de ontwapeningskwestie. welk een vreeselijk :_J afge- de menschen van alle ch- irpe een o tö ter- mi. ter- >n- en aar- sche amd den icht unl- igen den vele held van rder laar een- xten het het en den <to Nfr. «L ta«. ftc. OO FT.) doe len. rhr. vn, en. ho- en- Mr. UJk. België stelt zijn paviljoen ter beschikking B. T. A. bericht uit Brussel: Het departement van koloniën deelt mede, dat in den gisteren gehouden minis- Tocht van de „Graf Zeppelin" naar het Noorden. Onder de passagiers bevinden zich twee Nederlanders. en de Katholieke Weer een lage prent Telegram van de Koningin H. M. de Koningin heeft vahult Trols Epls aan mr. Fock het volgende telegram gezon den: Smartelijk bewogen door de catastrophe, die ons paviljoen heeft getroffen, wil Ik u en uwe medewerkers mijn zeer levendig meege voelen uitdrukken. Ik heb gelukkig van mijn dochter vernomen, dat het Balineesche dorp en zijn bewoner* gespaard zijn gebleven. w.g. WILHELMINA. ADVERTENTIEPRIJS: Va» 1—5 regels t LM: elke regel meer f *-25. RECLAME por regel 0T5 de eerste pagina; voer de overige pagina s f M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.40 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0.18 werkloozen, die door den Staat gesteund worden. Doch het droevig lot der dulsenden, die zoo verarmden, is maar weinigen bekend. Een woning met 12 kamers op den Kur- ftlrstendamm staat al een jaar leeg. De huur van deze woning bedroeg vroeger 9000 Mark. Voor 8000 Mark wil de huiseigenaar haar nu graag verhuren. Vóór een pear jaar nog zou om zoo n woning een wedloop hebben plaats gehad. De huiseigenaren uit het Wes ten hebben nu al uit eigen beweging een vermindering van de huur met 10 procent voorgeslagen, als de huurder voor enkele ja ren een nieuw contract wil teekenen. Deze woningen zijn voor de huidige omstandighe den te groot, te weelderig, te duur. Een ver kleining schijnt niet mogeljjk te zijn. De vlucht uit de groote woningen is niet alleen een verschijning der ëkdhomlsche krisls. de levensopvattingen zijn anders geworden. Jn de groote bloeiperiode. onmkldellUk na "70"71, is een menigte huizen gebouwd met reuzen-wonlngen, die men thans niet meer wil, evenmin als ,4e pracht" der zalen, en salons, die den modernen smaak niet meer Past. Belgische deelneming Onmlddellljk na ontvangst van het bericht van de verwoesting van het Nederlandsche Paviljoen heeft de Belgische commlssaris- generaal Henri Carton telegrafisch zijn deel neming betuigd aan gezant Loudon, maar schalk Lyautey en den Nederlandschen commlssaris-generaaL legram verzonden: Aartsbisschop, Bisschoppen, geestelijkheid en katholieke volk van Nederland, met groote droefheid gadeslaande de moeilijk heden. welke de H. Vader thans moet on dervinden, en met vurig verlangen uitetend naar een bevredigende oplossing, betuigen innige deelneming, en scharen zich des te nauwer om den troon van hun gemeen- schappelijken Vader, en zenden inmiddels hun vurige gebeden op tot God. JANSEN. Aartsbisschop van Utrecht. weergevonden te hebben en haar nu onbezorgd leven te kunnen schenken, onbeschrijfelijk' brand is veroorzaakt door kinderen die met lucifers moeten hebben gespeeld. Het politie onderzoek heeft hieromtrent echter nog geen voldoende zekerheid gegeven, meldt de „Tel.". In elk geval staat vast, dat de bewoners van de boerderij van Joh. van Schijndel werden gealarmeerd door het roep „brand, brand" van een aantal kinderen. Alleen de vrouw des huizes was met een kind aanwezig en spoedde zich naar bulten. Het stroodak stond toen reeds in lichte laaie en de hevige wind ver- cpreidde een dichten vonkenregen over den omtrek, waardoor enkele oogenblikken later ook de boerderij van de weduwe Je Jong in brand geraakte. Ook het stroodak van deze boerderij was voor de vlammen een gretige prooi. De burgemeester de heer J. A. van Heeswjjk. die uit het raadhuis het onheil zag, luidde persoonlijk de brandklok. In de vuurzee zijn omgekomen by de wed, De Jong het geheele huisraad, 30 biggen, een varken en een volwassen kalf; bij Van Schjjn- del 13 biggen, drie zeugen, een kalf en ver moedelijk alle kippen.” De overige bewoners hebben al het huisraad en eenig klein vee verloren. Slechts luttele voorwerpen zooals een schamel kastje, een paar stoelen en wat beddegoed. is het eenlge wat uit de woningen werd gered. Hoewel de bewoners vrijwel allen verzekerd zijn bU den Noord-Hollandschen Christelijken Boerenbond en particuliere maatschappij, beteekent de brand voor hen belangrijke schadebosch Het snelle voortwoeden van den brand ia bijna aan den wind uitsluitend toe te schrij ven den wind en de droogte van de laatsten tijd. De stroodaken brandden in can mini mum van tijd als fakkels, wnartctm mm volkomen machteloos stond. De „Tribune" heeft weer een laagheid uit gehaald door een prent te geven met het onderschrift„Waartoe de Gekruisigde .dient” en dan een skelet aan het kruis af te beel den. Het opschrift I.NJt.I. is vervangen door •Leugens van het proletariaat”, waaruit rilka- daalders rollen, die worden opgevangen door een op de hurken zittenden dikken pater en een wezenloos ultzienden dikken mijnheer. Het is wel droevig, dat er door de ellen dige langzaamheid, waarmede onze parlemen taire molen maalt, van het goedbedoelde wetsontwerp van minister Donner voorlooplg niets terecht zal Komen. Of zou bet niet mogelUk zijn ook zonder dit wetsontwerp «?e lasteraars met don straf- wachter in aaurakiiiff ▼rij held behoeft toch niet te teteekenen, dat de meerderheid van het Nederlandsche volk straffeloos in haar heiligste overtuiging mag gegriefd en beleedigu woideo. De inzendingen uit Neder- landsch-Indië Naar wij vernemen, zijn het Indische co mité voor de Parjjsche koloniale tentoonstel ling en het Batavlaasch genootschap voor kunsten en wetenschappen zeer ernstig on gerust over het lot van de Inzendingen uit Ned.-Indië in het Nederlandsen Paviljoen te Parijs. Zij verklaren, dat deze inzendingen van de grootste waarde waren en geheel samenge steld uit origlneele stukken. Hoewel geen van deze lichamen bericht heeft ontvangen, of door de organisatie te Parijs voldaan is aan de hunnerzijds gestelde voorwaarde, dat alle gouden, zilveren en bronzen voorwerpen in brandkasten zouden worden opgeborgen, hoopt men dat zulks toch is geschied. Zes boerderijen door het vuur vernield De gouverneur van Sumatra’s Westkust seinde aan de regeering te Buitenzorg, dat de dcor den bandjir aangerichte schade aan be- Opening van het internationale congres voor de hulp aan lichamelijk-gebrekklgen. De vlag in top Toen het besluit genomen was, onze deel neming voort te zetten en onmlddellljk het bouwen Van een paviljoen te ondernemen, heeft de heer Moojen zijn medewerkers last gegeven, een vlaggenstok te plaatsen, om onze driekleur op het terrein te handhaven. Het personeel, dat op het terrein aanwezig was schaarde zich rondom den vlaggenstok, terwijl het de vlag opengevouwen aan den voet Het liggen, waarna men den heer Moo jen en de verdere commissarissen ging halen. De heer Moojen werd verzocht, de vlaghjj- schlng te verrichten. Deze greep met vaste hand het koord en deed de vlag uitwaaien. Het was een prachtig moment, dat door geenerlei ceremonie overtroffen had kunnen worden. De heer Moojen en zijn medewerkers gin gen daarop onmlddellljk aan het werk. Het grootste deel der commissarissen keert direct naar Holland terug, om daar be schikkingen te nemen. Ook te Parijs is direct met het algemeen tentoonstelllngsbestuur In overleg getreden voor de beschikkingen, die de werkzaamheden zullen elschen. Gistermiddag tegen twee uur is te Lith door tot nog toe onbekende oorzaak, brand ontstaan, welke spoedig een grooten om vang aannam. De boerderijen van J. van Schijndel. de wed. De Jong, W. van Dijk, J. de Jong. Van Nunen en P. Jansen wer den een prooi der vlammen. a De plaatseHJke brandweer kon tegen over deze vuurze». niets uitrichten, zoo- dat hulp werd gerequireerd uit Oss. De brandweer van deze gemeente was spoedig ter plaatse, doch kon evenmin ver hoeden, dat de toe afbrandde. De verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk. hadden daardoor in hun armoede door In flatie of andére omstandigheden, een be hoorlijk bestaan. Menig oud paartje hoopte rifn laatste leven.'’aren hierdoor nog rustig «n zonder zorgen te kunnen genieten. Daar is voor deze menschen in den laat- tijd een treu-f>re verandering in vekom-n. De huurders vertrokken, gingen in de voor steden wonen, waar ze goedkooner wonen en In vlendelijker omgeving Het vele bou- I wen in de voorsteden heeft de vlucht uit de stad bevorderd. Ta’rljke vroeger zeer vermo- Sende famt’ies. die van het kamers-verhuren leefden, hebben de oude, deftige woningen, waarin ze 3040 jaren hebben geleefd, moe ten ve-laten en zijn zoo goed als tot den !*delstraf gebracht. Men kent den nood der Wat de nachtwaker zag De Parijsche Maandagochtendbladen wijd den uit den aard der zaak, lange artikelen aan de tragische gebeurtenis, welke het Ne derlandsche Paviljoen In de asch legde. Alle betreuren het verlies, zoowel voor de tentoon stelling als voor ons land, terwijl tevens Let verlies der enorme kunstschatten betreurd wordt. ,Xe Matin” verhaalt van het bezoek van Prinses Juliana aan de puinhoopen. Het verdriet over dit verlies teekende zich duide lijk op het gelaat van HKH. af, en toen zij het terrein van de ramp verliet ontbloot ten de duizenden toeschouwers eerbiedig hun hoofden, geen geluid werd uit de menigte ver nomen. totdat de Prinses uit het gezicht ver dwenen was. Het blad had voorts een onderhoud met den waker die den brand ontdekte. De 52- Jarige Alphonse Spoormans. Hollander van geboorte, was van 6 uur 's avond, lol 7 uur ’s morgens belast met de bewaking van het Nederlandsche hoofdgebouw. Over de ont dekking van den brand deelde hij het vol gende mee: „Tok middernacht had Ik verscheidene rondes door het groote paviljoen gemaakt, zonder daarbij Iets bijzonders of abnormaals op te merken. Volgens voorschrift, begaf ik mij te 12 uur 's nachts naar het kleine vertrek/ dat als vertaire dienst doet, gelegen rechts van den hoofdingang van het paviljoen. In dit ver trek bevindt zich de schakelaar van den transformator voor het electrisch licht, heb alle lampen uitgedrsald, en deo stroom afgesloten. Tot het aanbreken van den dag maakte ik, met behulp van een zaklantaarn verschillende rondes. Om 4 uur 40 zat Ik in de nabijheid van het paviljoen, toen ik plot seling vier zwakke knallen hoorde, zoo on geveer van de kracht van een revolverschot, die uit de richting van de vestiaire schenen te komen. Ik spoedde mij er direct heen doch binnentreden kon ik niet meer. Bi] het ope nen der deur sloegen mij de vlammen In 1 gelaat, en braakten dikke rookwolken naar bulten. Direct snelde ik naar de alarmklok voor de brandweer, waarschuwde de ..pom piers” van de tentoonstelling en ging daarop den heer Moojen wekken De brand breidde zich met een dusdanige snelheid uit, dat de heer Moojen niets eens meer den tijd had zich aan te kleeden, en zich met zijn vro iw, door Mn venster in stellen terraad de minister van Koloniën heeft voorgesteld aan de‘Nederlandsche regeering een gedeelte ran hat Belgische paviljoen aan te bieden, om daarin desgewenscht een nieuwe Nederlandsche inzending in te richten. De Belgische regeering heeft haar gezant te 's-Gravenhage opgedragen dit aanbod over te brengen aan de„Nederlandsche re- leelneming van de betuigen met de rderburen heeft ge- De brand Missie Door den brand van het Nederlandsch pa viljoen op de Internationale koloniale ten toonstelling te Parijs, Is ook al bet rijke technische materiaal verloren gegaan, dat de katholieke missie daar samenbracht uit onze overzeesche gewesten door middel der missie orden en congregaties, die in het hoofd- en de sub-comlté’s vertegenwoordigd waren. Het initiatief is nu onmiddellijk door den heer L. A. P. van den Broeke, als hoofdre dacteur van ..De Technische Gods" voor be sturen van katholieke instellingen genomen, om zooveel mogelijk al de technische gege vens betreffende moderne scholen, kerken en geslchtenbouw In Oost en West weer bij een te krijgen en dit overzlchteljjk en inzich telijk in genoemden gids te publiceeren. Daarvoor Is reeds een beroep op desbetref fende personen en lichamen gedaan. Juist deze week verschijnt HDe Techni sche Gids" alreeds, aan de technische belan gen van de missie gewijd. I stegerwald, de Rijksmlnlster van arbeid, I heeft In een Centrumsvergadering meege- I deeld. dat hjj nu wel niet langer behoefde I te verzwijgen, dat Dultschlahd voor enkele I dagen gestaan heeft voor de ineenstorting. I WIJ kunnen den emlnenten man gelooven. I Om zijn verdediging der omineuze noodver- I ordening kracht bij te zetten, zal hij dez» I mededeellng niet gedaan hebben. Hoe dtk- I wijls echter is In den loop der Jaren na den I wereldkrljg niet gesproken van den rand des I afgronds, tot waar Dultschland was gedron- I gen: eenmaal toen de vrede van Versailles I was uitgebroken; eens bij de oproeren der I Spartacisten; eenmaal na den marsch der I Baltlsche troepen, dat laatste gedisciplineer de restje der keizerlijke armée, door de Bran- I denburgerpoort, onder toezicht van den meesmuilenden Ludendorff op het trottoir I in civiel met een paraplule waarvoor I de renubilkelnsche regeering hals over kop vluchtte naar.Weimar; dan bij de bezetting van bet Roergebied door de Fransche troe pen op bevel van Poincaré; 52 keer per jaar In den inflatietijd; verleden Jaar nog eeu paar keer en verleden week alweer. Dit Is I geen spotternij, vele gevallen waren ernstig i genoeg om een volk In den afgrond te stor ten, in den chaos, de anarchie. Men zie eens, hoe onder al deze omstandigheden, afgezien van het bakkeleien der radicale jeugd, het verarmde volk ordelijk Is gebleven en vlijtig, zoolang het gelegenheid had tot arbeiden. Waar een ordelijke huisvrouw heerscht. is ook In armoede nog wat behaaglijkheid. Dat past op alles wat men ziet In de Duttsche steden en op het land. De dronkaard krijgt In zijn armoede spoedig het ty]>e van een verloopen kerel, de ordelijke mensch In de bitterste armoede nooit. Deze zal zich bij den weg nog steeds graag voordoen alsof het zoo erg niet met hem gesteld is. Ah! Ik ken ze zool! Van nabij 1 Als fatsoenlijk heer vriéndelijk begroet en groetend, terend op wat brood en een enkel schamel mlddag- maa'tje per week In het goedkoope restau rantje zender blerdwang. En niemand heeft eenige ,-Ahnung”. Dit Indlvidueele past op het geheel. Het verklaart, hoe een door oorlog en Inflatie verarmd en door Versailles uitgemergeld volk zelfs nog In deze malaise zich zelf bleef, or delijk In houding en kleedlng. En door het bewustzijn van zijn spreekwoordelijke vlijt en taaie energie niet wanhoopte, maar hoop vol bleef en soms zich opgewekt toonde. Doch allee heeft zijn grenzen. Menig oppervlakkig bezoeker uit den vreemdege wicht ig m et de 1 zending belast den toestand eens op te ne men. rapporteerde, dat het met de bevolking L.— nog lang niet zoo slecht gesteld was. Wil hl) hier eerst de ellende uit alle hoeken en ga ten alen pullen, voor hij een beknotting ur gent belieft te vinden van het Youngplan, dat Dultschland een jaarlUksch tribuut op legt van 1800 mtllioen goudmark? Er zijn nog andere teekenen, die er op wijzen, dat van een lamgeslagen volk nog geen sprake kan zijn. Het moet voor hem pleiten en vertrouwen wekken, dat ook nu nog zoo deggeHjlc en aesthetisch de woning nood wo dt bestreden. Maandelijks ziet men in de boschrijke omgeving der stad nieuwe huizenblokken verrUren, zoo ingedeeld, dat elke woning met kleinen voor- en achtertuin zich voordoet als een kleine, vriéndelijke villa. Een lust, daar te wonen! In het Zui den van Berlijn zullen door een Coöperatieve vereenlclng op een terrein, dat de stad be hoort, 6000 woningen gebouwd worden, het volgend jaar naar behoefte nog 10 tot 12000. Er zullen 2- en 3-kamerwonlngen worden gebouwd en de huurprijzen bedragen van 385 tot 816 Mark per Jaar. Het terrein Is groot 200 Hectaren, waarvan 40 percent open terrein zal moeten blijven. De eerste 6000 wo ningen zullen 60 mtllioen Mark kasten. Tien duizend arbeiders zullen er twee jaren lang te werk gesteld worden. De onderneming zal gefinancierd worden door eerste hypotheken ten bedrage ven 40 procent en tweede hypo theken van 40 tot 90 procent met ga_antie van het Rijk. De stad Berlijn maakt hierbij een goed zaakje. Het kapitaal, dat zij voor Jaren voor het terrein betaalde en nu met winst In de berooide stadskas zal terug vloeien, kan zij goed gebruiken. Bij den nog steeds ernst'.gen woningnood Is er In het Centum en In het Westen van Berlijn toch haast geen huis meer te zien, zonder de bekende bord’es Woning te huur”. Ttendutrend woningen staan reeds gerul- men tijd leeg en geen liefhebber is komen opdagen. Het zltn 6- en meer kamerwoningen waarvan de huur den meesten te hoog Is, terwijl de vermogenden de groote woningen met 1520 en meer kamers verlieten, om bulten de stad In heerlüke omgeving villa's te betrekken die In huur be’angrljk minder riln. Ook het lev^n d»zer J'w’«n is eenvou diger geworden. Hrt behoorde tot den “De den toon, groote gezelschappen te ontva*i-en In vco-treffellfke zelen en salons, waarbij men elkaar trachtte te overtreffen in repre- sentatleweelde. Zooals elke burgerwoning haar huiskamer heeft, moest elke .Jiochher- schaftllche” woning baar zalen „der Repré- sentatlon” hebben. Dit Fransche woord Is ren geliefkoosde benaming voor dergeHJke zalen en kleinere vertrekken. Nog dweept men graag met z’n .Jleprésentatlon-RAume", »1 Is de eene verhuurd als zit-slaapkamer en de andere in tweeën gedeeld voor eigen gebruik. De upper-ten heeft kleinere wonin- gen betrokken en leeft buiten aangenamer en I goedkooper dan midden In de stad en I grootere gezelschappen worden in hotels Iontvangen. I Velen, die het geluk hadden uit betere I dagen een goed gemeubileerde 6- A 10- I kamerswonlng in huur te hebben, verhuur- I den tegen goeden prijs de meeste kamers en geering en tevens de Belgische regeering wreede ramp, die de lli troffen. De Bellsche minister van koloniën heeft minister de Graaf zijn oprechte sym pathie betuigd wegens den brand. Ook de commissaris-generaal van de Nederland sche afdeellng mr Swart, ontving een sym- pathle-betulging van den Belgischen minis ter. Het luchtschip „Graf Zeppelin” Is heden ochtend te 5.35 uur, onder commando van Dr. Eckener, voor een vlucht naar het Noor den vertrokken. Aan boord bevinden zich 12 passagiers, onder wie twee Nederlandsche koopvaardU-offlcleren, de Amerikaansche luchtschepencommandant Smith en de di recteur van de Dultsche zeewacht te Ham burg, Dr. Karl Holtau. Het luchtschip zal langs* de kust van Noorwegen tot den Noordkaap vliegen. Boven Relkjavik zal poet worden afgegeven en op genomen. De terugvaart zal waarschijnlijk langs de Engelsche kust geschieden. Het luchtschip wordt Donderdagmiddag in Reykjavik en in den loop van Vrijdag weer In Friedrichshafen verwacht. Nader vernemen wij, dat met het lucht schip „Graf Zeppelinzijn meegegaan d<* heeren G. B. J. Sorgdrager, Inspecteur van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland” te Am sterdam en H G. J. ter Marsch, inspecteur van den Rotterdamscben Lloyd te Rotter dam. Belde heeren maken deze vlucht mede in opdracht van het syndicaat, dat zich beeft gevormd in verband met het tot stand bren gen van een eventueele verbinding met Ne- derlandsch-Indlë door middel van luchtsche pen, in welk syndicaat belde genoemde maat schappijen zitlng hebben. De reis van de heeren is bedoeld als stu diereis, om kennis te maken met de wijze van relsen aan boord van een luchtschip. Dezer dagen vonden een vader en doch ter elkander na een scheiding vau 13 jaar weer terug. De voorgeschiedenis van dit ge val Is zeer eigenaardig: Voor ongeveer twin tig jaren leefde een Jong echtpaar gelukkig eu tevreden In een groote stad. Op zekeren dag moest Je man voor za ken op reis, doch keerde hiervan nooit te- iug. Zijn vrouw zun zich zijn verdwijning maar niet verklaren, wa,.t er heerschte ab soluut geen misverstand tusschen hen. Zij hoorde echter absoluut niets meer van hrm. Het duurde niet lang, of haar middelen waren uitgeput en zij moest de woning ver laten, die zij tot nu toe met haur dochter tje bewoonde. ZU had geen ouders meer en stond geheel alleen in de wereld; zoodoen de bekommerde zich niemand om haar en niemand hoorde verder nog Iets orntient haar verblijf. Eenlge maanden later kwam er een tele gram aan haar adres, dat echter als <”n'oe- stelbaar teruggestuurd moest worden. On- middellijk daarna kreeg de huisbaas een schrijven van den verdwenen man, die opge wonden naar de verblijfplaats van zijn vrouw informeerde. Daar men hem hierop ten ant woord moest geven, dat niemand wist, waar zijn vrouw gebleven was, kwam hij ee. ige dagen later zelf om een onderzoek in te stellen, dat echter geen enkel resultaat op leverde. Hij verklaarde zijn „verdwijning” op de volgende manier: Op zijn zakenreis was hij bij een treinbotsing zwaar gewond en be wusteloos in een ziekenhuis gebracht. Zijn koffer, waarin zich zijn Identiteitspapieren bevonden, waren bij de ramp verloren ge gaan. In het begin beschouwde men zijn toestand voor hopeloos, langzamerhand trad echter beterschap In, hij had echter gedeel telijk zijn geheugen verloren en kon niet zeggen, wie hij was. In zijn koorts riep hij vaak den naam van een vrouw. De ver pleegster vroeg hem, wie deze vrouw was en haar hoop, hem hierdoor het geheugen te rug te schenken, ging In vervulling. De naam van zjjn vrouw bracht hem alle levensom standigheden weer In herinnering. Nog den- zelfden dag werd het telegram verzonden. Maar zijn zoeken naar de verdwenen vrouw en dochter bleef tevergeefsch. Hij moest er zich bij neerleggen, dat een on verbiddelijk noodlot hen van elkander ge scheurd had. Achttien jaren later, toen hij al lang een groot en rijk Industrieel was, bezocht hy met enkele vrienden het theater. Onder de figuranten viel hem een meisje op, dat een groote gelijkenis^ vertoonde met zijn verdwenen vrouw. Deze gelijkenis liet hem geen rust. Hij Het zich aan het jonge meisje voorstellen en op zijn vraag wie haar ouders waren, antwoordde zil. dat zjj die nooit gekend had, maar dat zij door een tooneelspelersfamilie opgenomen was. Deze familie had haar uit het vondelingenhuxs ge kregen. Hij begaf zich dn eet daarheen en hoorde, dat men 18 Jaar geleden het kind si.nocdlg gekleed voor de deur gevonden had en naast haar een voüedig uitgenutte Jonge vrouw. Beiden werden opgenomen, de Jonge vrouw stierf echter den volgerden dag reeds, zonder nog tot bewustzijn geweest te zijn. Papieren had zij niet bij zich Alleen de to tografie van een man had men bil haar ge vonden en dit portret had men bewaard. De fabriekseigenaar herkende er een jeugd foto van zichzelf in. Het geluk zijn dochter - was Een vreeselijk drama heeft zich gister middag tegen half zes afgespeeld In de Llndenstraal 27 te Amsterdam. De eerste verdleplnb van dat perceel, een voor- en achterkamer, wordt bewoond door het echtpaar HaanappelKramer. Op een fornuisje In de achterkamer stond tegen dien tijd een brandend petro leumstel. De man het nog speurde toen, dat er brand heeft de brandweer gewaarschuwd, deze kwam, vond zij de twee nog als een klomp vuur. De toen bij den gootsteen in de achterkamer. heeft hij neg pogingen ge- Vennoedelijk heeft hij nog pogingen ge daan om de vlammen met water te dooven. De vrouw lag bij het raam In de achter kamer. Belden waren toen reeds dood. Van belden zijn de kleeren geheel ver brand en de man vertoonde vreeselijke brandwonden aan armen en het onderlijf. Ook de vrouw vertoonde deerlijke brand wonden aan armen en andere deelen van het Uchaam. De brand zelf had te beteekspen. wat geschroeid. Toen bekend werd, drama zich In enkele minuten had speeld. stroomden kanten toe. Weldra waren ook de commissaris ren politie, de heer Pijper, en de commandant van de brandweer, de heer Gordijn. ter plaatse. De Geneeskundige Dienst bracht de In eengeschrompelde lijken van man en vrouw naar het Wilhelmlnagasthula. BUREAU l HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie Na 483 Redactlr No. iM De Nederl andsche tning verzekerd "Het uitvoerend comité heeft gisteren om 1 uur, na afloop van een langdurige zitting, de volgende mededeellng aan de pers ge daan, welke al zeer onverwacht kwam en waarop eigenlijk niemand had durven reke nen, nadat tevoren tamelijk positief ver klaard was, dat herbouw ónmogelijk zou zijn. De mededeellng luidt als volgt: Het uitvoerend comité voor de Nederland sche deelneming aan de internationale kolo niale tentoonstelling te Parijs heeft zich, ter stond na ontvangst van het bericht van den brandvan het Nederlandsche paviljoen, naar Parijs begeven en is onmlddeUijk begon nen met de noodlge voorbereidende bespre kingen voor de verkrijging van de schade vergoeding van de Fransche assurantle- maatschappijen, bij welke krachtens het ten- toonstellingsreglement de inzendingen en het gebouw tegen brand zijn verzekerd. Het comité heeft terzake als gemachtigde aangewezen de firma R. Mees en Zoonen, makelaars In assurantiën. Het comité is ten zeerste getroffen door de deelneming, welke van alle zijden Is be tuigd met *t verlies van het schoone gebouw en zijn kostbaren Inhoud en in het bijzonder is het comité dank verschuldigd aan de Ne derlanders, die zich spontaan bij het comité hebben aangemeld voor het verleenen van hulp, zoowel persoonlijk als financieel. Onze landgenoot, de heer A. Hartogh te Parijs stelde aanstonds een zeer aanzienlijk bedrag ter beschikking van het comité. Hoewel de vruchten van georganlseerden arbeid van eenlge Jaren in een uur tljds zjjn vergaan, voelt het comité In de eerste plaats behoefte er zijn diep leedwesen over uit te spreken, dat de insteUlngen en de particulie ren, zoowel In Nederland als Nederlandsch- Isdlë, die Indertijd niet geaarzeld hebben zeldzame en dikwijls kostbare voorwerpen aan bet Nederlandsch paviljoen ter beschik- hun verzameling moeten missen. Al mogen die voorwerpen zijn verzekerd, In vele gevallen moet hier inderdaad gesproken worden van een onherstelbaar verlies. Het comité heeft terstond de mogelijkheid In overweging genomen, het paviljoen weer Lp te bouwen. D* wederopbouw van het paviljoen In den wums en in den omvang van bat verbrand* ^sost echter gehasl ónmogelijk worden ga- aofet, omdat de tijd daartoe veel te kort ia. 1 Het comité Is echter van oordeel, dat het ‘Nederlandsch terrein in het Bols de Vincen nes gedurende de vier volgende tentoonstel- Ungsmaanden niet een aanblik mag blijven opleveren van verlatenheid en verslagenheid en dat de nationale eer eischt dat de ver woesting zoo spoedig mogelijk wordt her steld. Het comité heeft daarom unaniem beslo ten om. Ingeval de assurantie-maatschappijen zich van haar plicht tot uitbetaling kwijten, met kracht de herinrichting van de Ne derlandsche deelneming, zij het dan op be- sehelden schaal, aan te vatten. De heer de Hartogh, die de groote gift beeft gedaan, welke de hoop op doorzetting van onze deelneming heeft doen verlevendi gen, is oud-lid van den raad van bestuur van de Unilever. Het onderzoek naar de oorzaak Intusschen had In den namiddag het nieu we onderzoek naar de oorzaak van de ramp plaats en dat bracht een zeer groote verras sing. De overtuiging dat kortsluiting de oorzaak Is geweest, heeft haar stelligheid verloren. Integendeel is de zekerheid buitengewoon groot dat kortsluiting als oorzaak moet wor den buitengesloten. De commissaris van politie van het ten toonstellingsterrein, de heer Lerriche, verge zeld van den Ingenieur Soulier van het elec- tro-technlsch toezicht der stad Parijs, de ingenieur van de tentoonsteUlng, de Inge- nleur-expert van de verzekering, de verte genwoordiger van het electrotechnlach bu reau van Groenevelt en v. d. Pol, dat de In stallatie heeft uitgevoerd de heer Moojen, verschUlende commissarissen en de vertegen woordigers der Hollandsche pers hebben een bezoek gebracht aan de installaties waarvan de onze deel ultmaakte. Het gemetselde transformatorenhulsje bleek niet alleen onaangetast, doch zeil* de Bekeringen waren niet doorgebmnd. Dit verklaart ook de bewering van sommi gen, die bij het uitbreken van den brand zijn toegesneld, dat zij electrisch licht hebben zien branden en ook dat in de belde hotels het licht eerst geruimen tijd na den brand is uitgegaan. De verschlHende deskundigen zijn zeer ver sterkt In hun overtuiging, dat van kortslui ting geen sprake kan zijn geweest. Intusschen deelden de ingenieurs van de stad en van de tentoonstelling met de con- tróle der electriache Installaties belast, mede, dat zij Vrijdag nog opnieuw geheel de Hol landsche Installatie hadden onderzocht, haar hadden bewonderd en een rapport hadden uitgebracht vol lof over de Hollandsche in stallatie, die daarin een model werd genoemd. De doffe slagen, welke Spoormans gehoord heeft, worden ook meer en meer beschouwd als veroorzaakt te zijn door het door den luchtdruk springende glas. heeft dat petroleumstel, toen brandde bijgevuld met petro leum. Het toestel is daarbij in brand ge vlogen en de vlammen deelden zich mede aan de kleeren van den 65-Jarlgen Haan appel. Zijn 62-Jarige vrouw, mejuffrouw C. Kra mer, die erg bijziende is, heeft toen ge tracht de vlammen te dooven en Is daar door zelf ook In brand geraakt. De buurvrouw beneden. Juffrouw Denijs, hoorde hevig gillen en heeft haar schoon zoon, den heer Strober. die op de tweede verdieping woont, gewaarschuwd. Deze be was en hij 2. Toen menschen man lag

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1