Het JIASCH.'WIDDEL voor SCHAPEN en LAMMEREN TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 WOENSDAG 1 JULI 1931 ALKMAAR De schoolfeesten BINNENLANDSCH NIEUWS Vertrokken personen In een week de wereld rond Een Stedelijk Museum BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Haar Onze Gemeente-secretaris e PROVINCIAAL NIEUWS Het drama te Bilthoven Een aardige reclame Son o tot 10 jaar veroordeeld Bijlage tot den Raad Nederlandsch De verkiezingen in Spanje LUCHTVAART Het goud van de „Tiihanria" Nieuwe parochie te Zoeterwoude Hoe moet ik solliciteeren? Het moratorium KERKNIEUWS Pleidooi voor den Landlooper Fransch-Amerikaansche te Laren JAMMER VAN ZOO’N MOOIEN VULPENHOUDER I BERGEN „VRIESIA” van een tiental inbraken gearresteerd Botsing tusschen sneltrein en autobus uitlating van Professor Pompt man uit het raam geduwd? Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting „Graf Zeppelin” FABRIKANT JAN DE VRIES N. V. CHEMISCHE FABRIEK Tocht van de Moord op stoomschip verpleegster, van de Personalia van man Verdachte vrijgesproken Slachtoffer van den dansvloer? Gevonden voorwerpen De daders maanden O. M had 3 jaar en Auto te water 8 De feesten te Bergen aan Zee De drukte in cijfers. de 28 Dooden en gewonden in- Verklaring van Maar* Hofmeester doodgestoken be- Groote brand in de Jodenwijk van Salonlki Baanbrekend werk van een werklooze De a.s. Meelcentrale GeMle-rrng b<j de Nutsspaarbark Pater M. Gillet O. P. In Nederland gearriveerd (Buen Humor) i „stellingoorlog” Postduivenvereniging Steeds in Spanning” Inbraak in hotel Hamdorff Boven Utrecht Het luchtschip ..Graf Zeppelin” passeert!' half een boven Utrecht en verdween in de richting van Rotterdam. van hieruit de vlsltatlereis door de Neder- landsche Provincies der Dominicanen onder nemen. straf, nood Voor onlangs vrouw O zijn ml> Gelijk gemeld, zal met ingang van 5 Juli as. te Zoeterwoude een nieuwe parochie wor den gesticht der E.E.P.P. Kruisheeren. De titel der nieuwe kerk zal zijn: de H. Kruis verheffing. Tot pastoor der parochie is benoemd de Zeereerw. heer G. J. Klaverweijde. Pastoor Klaverweüde is geboren te Alkmaar 24 Juli 1880. priester gewijd 22 Dec. 1906, en is thans rector van het Studiehuis te Zoeterwoude. r MAAR nc OA EVEN NAAR DE VULPENKLINIEK, PAYGLOF 18. ALS ER NOG WAT VAN TE MAKEN IS WORDT IE DAAR WEL OPGEKNAPT. Post en Gatby weer op Amerlkaansch gebied De gemeenteraadsverkiezingen Naar wij vernemen, hebben al degenen, die by Pde j.l. gehouden gemeenteraadsverkiezingen zijn gekozen, hun benoeming aangenomen, behalve de heer Blankendaal. wiens plaats nu door den heer J. Voüte zal worden In genomen. Botsingen tusschen Grieken en Joden 1 5358 153 47 1 1. 5 3. 1. 49 2.1651 2.2754 2.38.11 Gisteravond vond aan boord van het In de haven van Hartlofull liggende Spaansche sa. Ellgia S. de Perez” een ketelontplofflng plaats, waardoor twee leden van de beman ning op slag werden gedood, terwijl de scheepskok zoodanig gewond werd, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis over leed. Twee Spanjaarden van de bemanning en een Engelsche douanebeambte, die zich toe vallig aan boord bevonden, werden zóó em- ztlg gewond, dat zij In een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Boven Nijmegen. Het luchtschip „Graf Zeppelin” verscheen vanmorgen tegen 10 minuten voor 12 boven de grens. Eenige minuten later vloog het luchtschip op ongeveer 300 M. hoogte boven Nijmegen. .Alles loopt me zoo tegen, dat ik met genoceen zou willen sterven." ..Als Ik je was, ging ik gauw een dokter raadplegen.” In het Stedelijk Museum te Alkmaar zal van Woensdag 1 Juli as. af een tentoon stelling van werk van Plet Wiegman worden gehouden, werk Boven Vleuten. Hedenmiddag te 12.35 uur geheel onver wachts voor de Inwoners van Vleuten ver scheen de „Graf Zeppelin" boven Vleuten. Verscheidene menschen kwamen op het ge ronk der motoren uit hun hulzen. Het lucht schip volgde de Waal en verdween in Wes telijke richting. Dit werk bestaat uit een tiental hout sneden, voorstellingen van den arbeid in de Limburgsche steenoskkerljen. In de week van 21 Juni tot en met Juni zijn aan de Alkmaarsche bad- un zwem inrichting genomen door: heeren 873 baden; dames 814 baden; jongens 243 baden; meisjes 187 baden. Totaal 2216 baden. De hoogste temperatuur bedroeg 89 gra den. Maura verklaarde, dat de rechts-publlkel- nen de nederlaag hebben geleden. De socia listen zullen meer dan 130 zetels bezetten O* hen volgen de radicalen, de rechts-republl- kelnen en de radicaal-soclallsten. Onder de gekozenen zijn Romanones. Mllquladez, kende figuren van het oude regiem. Straatnaam Onder dagteekening van 4 Juni JJ. Is het College van B. en W. een adres Inge komen van het bestuur der R. K. Woning bouwvereniging „Goed Wonen” alhier, hou dende ojn. het verzoek den Raad voor te stellen aan de straat of kade gelegen aan de slootzyde van den tuin „Versteeg” den naam te geven van Dr. Schaepmankade of -straat. De meerderheid van het College heeft geen bezwaar den Raad een daartoe strekkend voorstel te doen. De minderheid heeft zich alleen vereenlgd met het voorstel, omdat het de consequentie is van het Raadsbesluit vau 19 Februari J.l. Inzake de Mr. P. J. Troel- strakade. B. en W stellen den raads mitsdien vóór te besluiten: de straat of kade, aan de Westzijde van ds gracht ontworpen ten Oosten van het z-g. terrein-Versteeg den naam te geven van Dr. H. J. A. M. Schaepmankade. dan geen delen en Naby het station Nogasala is de sneltrein BoekarestConstanza in botsing gekomen met een volle autobus, doordat de afsluit- ixximen niet gesloten waren. De bus werd werd ondersteboven geworpen en raakte In brand, met het verschrikkelijke gevolg, dat 5 Inzittenden werden gedood en 18 zwaar 'tewond. Ook de chauffeur behoorde tot de 1 slachtoffers. Ketefontploffing op een Spaansch schip luchtschip zeer groot. Het was een buitenge woon statig gezicht de „Graf Zeppelin” te zien. Het luchtschip vloog In Westelijke richting en verdween toen uit net gezicht. Het luchtschlp werd gevolgd door een vliegmachine. M J. Schenk, nJi., Meppel naar Kennemerstraatweg 135. T. R. Mulder. nJi.. zonder beroep, van Lelden naar Westerweg 41. G. F. Galema. geen, zonder beroep, van Leiden naar Ntm»ni«»n 42. A. E. W. Ales geen, rjjtulgpoetser N. S„ van Voorburg naar Teijlingenstraat 10 De mprgcnpost Stapels brieven, voor het meerendeel ge stoken in een zakelijke enveloppe met ge drukt hoofd. Eenige drukwwkjes en gebrui kelijke copie van corresp^denten uit alle mogelijke plaatsen De inhoud van de prullenmand rijst zien- deroogen. Het Gemeentebestuur van Egmond-Binnen heeft krachtens het goedgekeurd Raadsbe sluit van 21 Mei 1931 eene geldleemng ge sloten met de Nut -spaarbank te Alkmaar, ten bedrage van 9000. Deze gelden dienen voornamelijk tot dekking der kosten van aanleg van een drietal proefvakken teer- macadam wegbeharding. Bovengenoemde vereeniglng hield op Zon dag 28 Juni een wedvlucht vanuit Corbeil: afstand 475 KM.; gelost om 6 uur met Noorden wind en heldere lucht. Aankomst als volgt: C. J. Paulisse H. Mooi) M. Kroese C. J. Paulisse H. Moojj C. J. Paulisse H. Moolj Bij de te Oudenbosch gehouden examens voor onderwijzer is geslaagd onze oud- plaatsgenoot, broeder Faustlnus (in de we reld H. Molekamp). Omtrent het afbreken der Fransch-Ame rikaansche onderhandelingen verklaarde een der betrokken Fransche ministers het vnlgendo; „Nieuwe TUburgsche Courant” de aandacht gevestigd op Maandagmidag geraakte de auto van den heer Kloet, aan de Oudegracht, waarschijn lijk door het niet vast staan der remmen, te water. De reddingswagen van de firma Met bracht de drenkeling op het droge. Geen persoonlijke ongelukken. Naar de Hollandsche gre s. De „Graf Zeppelin" is vanmorgen te 1035 uur (Amsterd. tijd) Keulen gepasseerd en kwam te 11 uur boven Düsseldorf. Te 1135 uur vloog het luchtschip boven Crefeld en verdween tn de richting van Nijmegen naar de Hollandsche grens. Charbarowsk ovef Siberië, Momé in Alaska te landen. Na een korte tusschenlanding startten de vliegers weer om hun vlucht voort te zetten naar Fairbanks In Alaska. De Hoogeerw Pater M. Gillet O. P„ Ma gister-Generaal der Dominicanen-orde, is gisteravond te Hulun gearriveerd en aal Een keurige enveloppe van geschept Oud- Hollandsch papier. Waarschijnlijk een hu welijksaankondiging van een of ander mede werker. Inhoud: keurig dubbel gevouwen brief, waarop met een fijn, modem lettertje ge drukt: Te Haarlem zijn In den afgeloopen tijd verscheidene Inbraken gepleegd. Zoo ook, In den nacht van Zaterdag op Zondag In perceelen In de Romolenstraat en het Wijde Geldeloozepad. Geldeloozepad. Thans Is de recherche er In geslaagd een drietal personen te arresteeren In verband met deze laatste twee inbraken. Aangehou den zijn in verband hiermee een 25-jarig los-werkman, een 22-jarige kellner en vrouw van den werkman. De Haarlemsche politie heeft met deze arrestatie een goede vangst gedaan I De aangehoudenen bekenden dat de twee mannen Zaterdagnacht hadden lijgebroken. terwijl de vrouw op den uitkijk stond. Tevens verklaarden zij de daders te zijn van de in braken welke gepleegd werden In perceelen aan de Raamvest hoek Ged. Raamgracht, Spaanschevaartstraat, Johan de Breukstraa! Baljuwslaan, Zuid-Brouwerstraat en de in den afgeloopen nacht gepleegde inbraak op de boot „Maria". Ook hadden zij verscheidene pogingen tot inbraak gedaan. Bi] al deze inbraken werden geld en goe deren ontvreemd. De meeste van de ontvreemde goederen zijn ten huize van den werkman terug ge vonden en In beslag genonAi. De drie personen zijn In verzekerde be waring gesteld. Een Hagfütreerpotje van bijzonder vernuf tige constructie kregen wij dezer dagen te zien. Het is goed Nederlandsen fabrikaat uit Maastricht en bestaat uit een artistiek ge vormd parafeu-potje met een diep In het potje ziftenden filter. Het voordeel van deze constructie is, dat het kokende water de koffie gedurende bet extractieproces geregeld omspoelt en zoo doende de heerlijke geur- en smaakgevende stoffen tot 100 pet. worden uitgetrokken. Op het kannetje prijkt het welbekende merk Koffie Hag, een merk, dat door ge- neesheeren aanbevolen wordt, omdat het gegarandeerd coffeïnevrij is overeenkomstig de voorschriften van onze Warenwet. Zij verklaren het te zijn een onschade lijke koffie die noch slapeloosheid noch andere nerveuze storingen veroorzaakt en ook door menschen met een gevoelig organisme goed kan worden verdragen. De belde Amerikaansche vliegers Dóst en Gatby zijn weer op Amerlkaansch grondge bied geland, na juist een week geleden (op Dinsdag 23 Junl> van net New Yorksche vliegveld Rosefield In den ochtend te zijn vertrokken naar Harbour-Grace en vandaar des avonds te 19.27 uur (Mldd. Eur. tijd) te zijn gestart voor een Oceaanvlucht naar Engeland, waar zij den volgenden dag te Chester daalden, om nog denzelfden avond met een tusschenlanding te Hannover Ber lijn te bereiken. In vlot tempo en zonder In cidenten. vlogen zij via Moskou. Irkoetsk en I om thans te Een zekere dood voor LUIZEN en TEEKEN jen ter voor koming en genezing van Wormziekte en Schurft, alsook ter bevordering van den groei en blankheid der Wol. Ver krijgbaar In elke hoeveelheid. Eervolle vermeldingen 1919, 1920 en 1921. De heer Ir. J. G Hazeloop, alhier, is be noemd tot lid van de commissie welke in 1931 belast is met het afnemen van het examen ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van lager on derwijs In de beginselen der landbouwkunde, en in de beginselen der tuinbouwkunde. begrepen op welken grond kan: als landlooper, strafbaar. Vele personen komen In minder gunstige situatie, maar daarom worden zij nog niet gestraft. Men is er toch #wel overheen, dat een failliet gestraft moet worden; zou men cok het denkbeeld, dat landloopers en bedelaars gestraft moeten worden, niet ter zijde kunnen stollen? Ik kan m(j maar één grond van straf voorstellen, maar een grond, die zlchze” veroordeelt: het is de reden, die Shaw noemt In zijn Majoor Barbara: de eigenlijke misdaad is de ar moede." De schoolfeestdag van de R K. Jongens scholen is uitstekend geslaagd. Dit kon men aanstonds constateeren toen de groote drie dekker met z’n druk-doende passagiers te ruim 8 uur Maandagavond de stad bereikte. Telkens en telkens steeg een oorver- doovend gejuich uit de honderden jongens- kelen op, en dit ondanks de groote ver moeienissen van den voorbijen middag. Vrijdag 30 Januari JJ. speelde zich te Bilthoven een vreeselljk drama af. Tijdens de afwezigheid van den heer Soeparwl, heeft de Javaansche bediende Sono In de woning mevrouw Soeparwl en haar belde zoontjes van het leven beroofd, door hen alle drie met een mes In den hals te steken. Na mevrouw Soeparwl en haar kinderen te hebben gedood, trachtte t >no zich zelf door gasverstikking om het leven te bren gen. Deze poging mislukte echter. Na door de Utrechtsche rechtbank tot 12 jaar gevangenisstad te zijn veroordeeld, wees het Hof te Amsterdam heden In hon ger beroep arrest. Het Hof vernietigde op formeele gronden het Utrechtsche vonls en veroordeelde Sono tot een gevangenisstraf van 10 Jaar. De reederfj Gebr. v. Uden te Rotterdam kreeg begin Mel mededeellng van den gezag voerder van haar stoomschip „Delfshaven”, dat tijdens de reis onder de Amerikaansche kust de hofmeester J. van den B., uit Vlis- singen, was doodgestoken door den 23-jari- gen messroombediende W. T. uit Rotterdam. Toen het vaartuig op de terugreis naar Bre men was, verzocht de kapitein den dader van boord te laten halen. Doch in overleg met de rivierpolitie te Rotterdam, meldt de „Tel heeft de kapitein den dader In arrest gesteld en dezen gisteren na aankomst te Rotterdam aan de rivierpolitie overgeleverd. De man is terstond aan een verhoor onder worpen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en bleek diep onder den Indruk te zijn van zijn daad, die niet zoo ernstig be doeld was. Hij verklaarde reeds gedurende de geheele reis ruzie met den hofmeester te hebben gehad. Op zekeren dag liep de twist zóó hoog, dat hij In een vlaag van drift, waarbij hij niet meer wist wat hU deed, zijn tegenstander met een mes te lijf ging. De hofmeester werd zóó ernstig verwond, dat hij eenige uren na de vechtpartij aan de beko men verwondingen bezweek. De dader Is In arrest gesteld. Boven Den Haag. Het luchtschip ..Graf Zeppelin” zette van Rotterdam koers naar Den Haag en ging daarop in Westelijke richting over Scheve- nlngen, waar het te 1.10 uur passeerde. De directeur van hotel Hamdorff te Laren, zag, toen hij klch Zaterdagnacht ter ruste wilde begeven, licht branden in het kantoor. Daar hij dit kort tevoren had uitgedraaid, ging hU poolshoogte nemen. H« trof bij het schrijfbureau een jongmensch, In wien htf iemand herkenae, dien hij wegens wanbeta ling en wangedrag de vorige week na her haalde waarschuwingen den toegang tot danstuln en café had ontzegd. ,Jk zoek u juist om u eens te spreken, waarom Ik hier niet meer mag dansen." ••A ja", zei de heer Buurke lakonlek, „en nu zoekt u mij in dat laadje, dat u net hebt opengetrokken.” „Nou, ik dacht, u zou wel op kantoor zijn en anders kon ik wel wachten, maar ik zal maar eens een anderen keer terugkomen.” „Heelemaai niet noodlg, u bent toch hier, dus we kunnen best rustig praten, ik zal er nog iemand bijhalen, ook voor de gezellig heid", vond de hotelier, terwijl hij met een hand naar de telefoon greep en met de an dere het jongmensch het ontkomen wilde beletten. „Geen politie”, riep de late bezoeker en er ontstond een worsteling, waardoor een huisgenoot ter plaatse kwam, die de politie opbelde. Inmiddels legde de heer B. 1 jongmensch uit, dat deze er met een pak slaag afgoko- men zou zijn. Indien zijn gedrag van de laat ste weken geen aanleiding was geweest om de Justitie naar een middel ter verbetering te doen zoeken. Het Jongmensch. dat te Hil versum woont, Is thans In het Huls van Be waring te Amsterdam Ingesloten, bericht „Het Volk”. het Amsterdamsche Hof stond terecht de 32-jarige Utrechtsch- van D., verdacht van poging tot doodslag Zij zou, volgens de dagvaarding op 24 October JJ. haar man. toen deze bezig was met het schoonmaken der ramen, eer duw hebben gegeven, waardoor de man op straat viel en hoogst ernstig werd gewond De Utrechtsche rechtbank veroordeeld? de vrouw tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van een deel der voorloopige hechte nis. Het geëischt. De procureur-generaal elschte bevestiging van het vonnis. Het Hof, heden arrest wijzend, sprak verdachte van het haar ten laste gelegde vrij. Het herinneringsvermogen van den mun was na het gebeurde zóódanig geschokt, zoo overwoog het Hof. dat op d- verklaringen van den echtgenoot geen ver- cordeellng kan volgen, noch op de andere getuigenverklaringen. Verdediger was mr. B J. Simons uit Utrecht. Nadat het vrijsprekend vormig was voor gelezen, klonk applaus op de tribune. De tram vervoerde dezer dagen een 6000 passagiers, waarvan ruim 2000 uit Alkmaar, naar Bergen aan Zee. Volgens de offlcleele verkeerstelling, van wege de politie kijn tusschen 10 uur vjn. en 10 uur n.m. bij ,J)e Franschman” den Zee weg gepasseerd: Zaterdag 27 Juni: 625 auto’. 61 motor rijwielen en 2010 rijwielen. Zondag 28 Juni: 1000 auto's. 318 motor rijwielen en 4901 rijwielen. Behoudens enkele kleine aanrijdingen, welke slechts materieele schade veroorzaak? ten, werden geen verkeersongevallen gerap porteerd. AMSTERDAM, datum postmerk. Mijne Heeren. Ondergeteekende. door zeer bijzondere omstandigheden momenteel werkloos ge worden. biedt U by voorkomende gelegen heid op deze wijze zijn diensten aan als Machlnezetter (zoowel Linotype als Inter- type. alle modellen). MUn Jarenlange praktijk zjj een waar borg zoowel voor productie als machlne- kennls, terwijl ik mij bovendien ook op de ïiandzetterii thuis gevoel. Hoewel zelf natuurlijk niet telefonisch aangesloten, heeft de firma X op zich ge nomen eventueele oproepingen op die wijze terstond aan mij door te geven. Hoogachtend. Deze werklooze verricht baanbrekend werk. We waren wel gewoon aan venters In brief papier, gehuld In een kostbaar zomer- oostuum en gestropt in een moderne Parjj- sche das, latest fashion. Dit is iets nieuws! Men kan er over denken zoo men wil, maar het drukwerkje doet in leder geval prettiger aan dan een brief met hanepooten en Inxt- vlekken. De ernst van de werkloosheid treedt ech ter duidelijk naar voren, als menschen met zulk een Initiatief geen emplooi kunnen vinden. Het onderzoeklngsvaartu'g ..Reclaimer”, dat 18 Mei vertrok met onbekende bestem.mng, maar dat, naar men algemsen aannam, wilde trachten den goudschat van de „Tu- bntla” te zoeken, Is te Sunderland terug gekeerd. De eenige mededeellng. welke de eige naars wilden doen, was, dat zy aan hun contractueele verplichtingen hadden voldaan en niet naar het wrak zullen terugkeeren. Men vermoedt, dat de ..Reclaimer” dul- kerwerk heeft verricht, om naar het goud van de „TubanUa" te zoeken, maar dit Met heeft gevonden. Men gelooft, dat. nadat de duikers hun arbeid hadden verricht en rapport hadden uitgebracht over hun bevindingen, bes’o- ten werd, het verdere onderzoek te sta ken. W. B. Bruin, n.h tuinman van Aster- straat 19 naar Pijnacker. E. Thieme, geen, dienstbode, van Lange- straat 94 naar Franeker. J. J. Meijer, rJc., los arbeider, van Kenne merstraatweg 64 naar Wormerveer. J. Morsch, rk., slagersknecht, van Rltse- voort 26 naar Bergen. O. van Dijk. nJi. hulp in de huishouding, van 2e Kanaalstraat 9 naar Zwolle M. KasteleinSterk. g.k_ van Zeglis 85 naar Dordrecht. J. van Goor. n_h teekenaar N. 8., van Stationsweg 132 naar Utrecht. J. C. Richardson, geen, zonder beroep, van Rochdalestraat 17 naar Oudorp. E. Tlx. n-h.. dienstbode, van Ridderstraat 14 naar Wielingen. J. Deurloo. geen, boekbinder, van Kanis straat 9 naar Helloo. Wed. P. StamKooijman, n .h., zonder beroep, van Stationsstraat 74 naar Berk hout. M. v. d. Klooster en gezin, geen, fitter wa terleidingbedrijf, van Zocherstraat 28 naar Woerden. C. B. Konlng, rJc, winkeljuffrouw Dubbelebuurt 14 naar Sassenhelm. J. H. v. d. Heuvel, geen, van Trompstraat 18 naar Vlisslngen. N. Th. Rood, r.k.. slagersknecht, van Fnki- sen 121 naar Beverwyk. L. C. Kouwen, n.h„ dienstbode, van Doe lenstraat 13 naar St. Pancras. J. M. A. Betzou, rJt., leerl. verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Hilversum. G. Toxopeus. officier Leger des Hells, van Limmerhoek 40 naar Breda H. de Wit en gezin. nJi., reiziger in boter, van v d. Woudestraat 3 naar Oudorp. C. Mulder. r.k„ zonder beroep, van Ken nemerstraatweg 19 naar Helloo. Subsidie arbeiderzentwikkeltng Door den heer H. Sletsma zijn aan B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Hebben Burgemeester en Wethouders kennis genomen van het Koninklijk besluit, waarbij ongegrond is verklaard het beroep van den gemeenteraad van Arnhem tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Gelderland, houdende nlet-goedkeuring van zijn besluit om een subsidie te verleenen aan de afdeellng Arnhem van het instituut voor arbeidersontwikkeling en van de over wegingen, die de Kroon daartoe hebben ge leld? 2. Zoo ja. zijn Burgemeester en Wethou ders dan niet van meening, dat, waar de Raad van Alkmaar voor eenzelfde subsidie gelden heeft gevoteerd, dit subsidie niet ge rechtvaardigd is te achten? 3. Welke maatregelen denken Burge meester en Wethouders te dien opzichte te treffen? Het College van B. en W. heeft op deze vragen het volgende geantwoord: le. Wy hebben uit de dagbladen van den Inhoud vim bedoeld Koninklijk besluit kennis genomen. 2e. De Kroon heeft bij haar besluit al leen een uitspraak gedaan over het door den Arnhemschen gemeenteraad verleende subsi die. Het door den Raad van Alkmaar ver leende subsidie wordt door het Koninklijk besluit niet getroffen. Keuren Gedeputeerde Staten de gemeen tebegrooting voor 1931 goed, dan is het subsidie tevens door het hooger gezag als wettig en daarmede als ge rechtvaardigd erkend. 3e. Met het oog op ons antwoord sub 2e bestaat voor ons College tot het nemen van „maatregelen" geen aanleiding. Washington heeft thans bet woord. Men moet echter toegeven dat Dultschland de zaak niet vergemakkeiykt. Stellig zou alles op 1 Juli as. klaar kunnen zijn, maar wy kunnen niet sneller bandelen dan wy thans doen, wy blijven echter optimistisch over het definitieve resultaat der onderhandelin gen. Minister-president Laval verklaarde, dat zijn antwoord aan Mellon volkomen overeen stemde met de meening van alle leden der regeerlng. Hy verklaarde verder woordeiyk: „President Hoover kan zich achter Congres verschansen en Ik verschans achter de Kamer, die haar meening te ken nen heeft gegeven Ik voel, dat wij met onze concessies aan de uiterste grens van het mo- geiyke zyn gekomen. De Fransche publieke opinie zou niet begrijpen ais wy nog verder gingen. Ik blijf oprecht, doch handhaaf mijn standpunt. Woensdag zullen wy weten, waar wy aan toe zijn. Pertlnax schrijft in de „Echo de Paris”, dat Dultschland bU de huidige onderhande lingen een zeer bepaalde rol speelt. De Ryks- regeenng heeft zelfs niet het voorstel van Hoover afgewacht .want reeds op 17 Juni had de Dultsche ambassadeur Von Hoeseb den Franschen minister van Financiën Flan- din gezegd, dat Dultschland van het recht op een moratorium gebruik zou maken. De ambassadeur nad er toen serfs aan toege voegd en dat nad hU tot dan toe altijd verzwegen dat de Dultsche betalingen dan waarschyniyk niet meer hervat zouden wor den. Laval en Brland hadden later den Rykskanseller en den Duitschen minister van Bultenlandsche Zaken ultgenoodlgd om reeds op 27 Juni naar Parys te komen en aan de onderhandelingen deel te nemen. De beide Dultsche Rijksmlnisters nadden echter hun bezoek afgezegd. Zelfs by een mislukking der Fransch-Amerikaansche bespreking zou de positie van Frankrijk niet ongunstiger worden. Dank zij haar flnancleele macht zou de Fransche regeerlng Dultschland steeds haar wil kunnen opleggen. In zeker opzicht zou het voor Frankryk zelfs voordeelig zijn om direct met Dultschland te kunnen on derhandelen, met uitschakeling van Amerika. De heer A. Koelma, die sinds 1923 onze gemeente-secretaris is, slaagde dezer dagen aan de Geme-nt.-iyke Unlversltelt van Am sterdam, voor het doctoraal examen in de rechten. Reeds by zyn komst in Alkmaar, was mr. Koelma candidaat In de rechten, doch de eerste jaren kon ny zich begrUpeiykerwUze n!-t me» zijn verder- studie bezig houden Later beeft hy zich geleidelijk verder be kwaamd In de rechtswetenschap. Welke stu die thans bekroond is door den goeden uit slag van het doctoraal examen. Mr. Koelma, van harte onzen geluk- wensch. Boven Rotterdam. Het luchtschip verscheen hedenmiddag te kwa:t over 1 uit Oosteiyke richting boven Rotterdam. Uit den aard was op dit tydstlp van den middag de belangstelling voor het Nadat in de laatste dagen reeds te Salo-. nikl verschillende botsingen tusschen Grie ken en Joden hebben plaatsgevonden, heb ben de incidenten gisteravond in de geheele stad een zeer em-.tlgen omvang aangenomen, en duurden zt tot laat in den nacht voort. Grleksche vluchtelingen uit Klein-Azië trokken des nachts de Jod-nwijk In en over vielen op verschillende plaatsen de Joden. De politie slaagde erin de rust te herstellen, doch kon niet verhinderen dat In een andere buurt van de Jodenwijk een aantal nationa listen met troepen uit de kazerne van den Vliegdlenst, opnieuw de Jodenwyk introkken Een officier van de vliegermanschappen, qie zich by de nationalisten hadden aangeslo ten, werd door de Joden tydens een gevecht vnstig mishandeld. De nationalisten legden twee groote houtvuren aan, waardoor een aantal hulzen in brand vloog en In totaal twintig woonhuizen en de Synagoge in de asch werden gelegd. Onder de bevolking en vooral onder vrouwen en kinderen ontstond een paniek en in nachtgewaad stormden velen de straat op. De brandweer stangde erin, een verdere uitbreiding van den brand ie voorkomen. Inmiddels hadden de commu nisten demonstraties belegd tegen de natio nalisten, waardoor de verwarring nog ver groot werd. De Gouverneur der stad heeft den staat van beleg afgekondlgd. Van regeeringszijde wordt verklaard, dat '.oowel de Grleksche regeerlng als het Grtek- tehe volk de Incidenten ten zeerste betreu ren. omdat men tot nog toe In de grootste verdraagzaamheid met de aanhangers van alle religies heeft geleefd. De incidenten worden dan ook voornamelijk toegeschreven *an de hetze van verdwaasde nationalist!- ■che elementen. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 28 tot en met 29 Juni 1931: handschoenen, colllertje, zak boonendoppen, portemonnale inh. rozenkrans, portemonnaie. Aanwezig en te bevragen by de navolgende Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 26 tot en met 29 Juni 1931: E Luiten. Friescheweg 142, leeren ceintuurtje: P. Dekker, Metlusstraat 16a, portemonnaie met Inhoud; E. Commandeur, Elkelenbergstraat 78. konijn; J. v. d. Horst, Halmstraat 51, stropdas; J. HaMog, Schar- loo B 18. ritwielbelastingmerkJ. Helder man, Uitenboschstraat 47, rozenkrans, P. Bentveld, Koolmeerlaan 59, Helloo. autospie gel; H. Stam, Laat 87. kinderschoentjeD. Toorenburg, Lindegracht 27, tasch met In houd; N. D. de Boer, Kennemersingel 1, ro zenkrans; J. Weel. Egmondermeer 470. Eg- mond-Blnnen, vulpen; R. Molekamp, v. d. Woudestraat 49, portemonnaie met Inhoud; J. Martin. Korte 8t. Jozefstraat 2, kettinkje met banger, waarin rozenkrans; M. v. Zon. Dykgraafstraat 7 étui met rooenkrans; J. Dik. Ritsevoort 38, portemonnaie met houd. Wanneer men weder in bet bezit Is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan bet Bureau van politie. In vonden wy enkele uitlatingen van prof. dr. W. Pompe, geult by een bespreking van prae-advlezen over het onderwerp- „Voorkomen en be strijden van bedelarij en landloopery”. Prof. Pompe zei o. m.: .Jk wensch mijn betoog aan te vangen met de verklaring, dat Ik onkundig ben van hel terrein van den bedelaar en van den landlooper. Ik heb echter het woord verzocht, omdat ik mij als Jurist af vraag: Op welken rechtsgrond zou men speciaal tegen bedelaars en landloopers met straf optreden? Ik heb nooit begrepen, waarom het Iemand, onder bedreiging met verboden wordt, om. Indien hij In verkeert, anderen, zy het dan ook In het openbaar, hulp te vragen. In de veronder stelling, dat het publiek het onaangenaam zou vinden, zoo'n man te laten gaan zonder hem Iets te geven of dergeiyke armoede op straat te zien geëtaleerd, kan men be zwaarlijk voldoender grond vinden. Nog gekker is het gesteld met de hou ding tegenover den landlooper, den die zonder middelen van bestaan rond zwerft. Wanneer iemand zonder middelen van bestaan is, Is de kans heel groot, dat hy zijn huls zal moeten verlaten. Hij heeft ander alternatief dan te wan- daarmede^ een strafbaar feit te plegen, of stil te staan. Ik heb nooit men zeggen zoodra gU gaat rondloopen, zyt gy. De heer J. F. Mean directeur Dezer dagen i/"de benoeming te verwach ten van den heer J. P. Meurs. te Alkmaar, voorzitter van de Amst. Ver. van Mee’impor- teurs. tot directeur van de Meel”- ’’e. („Hdbd.”).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11