FEUILLETON Buitenlandsch cd^Qieuws De nieuwe Spaansche Grondwet DE MAN VAN NERGENSHUIZEN RADIO-OMROEP Het moratorium-vraagstuk Orkaan boven Louisville KORT NIEUWS F1 f i* //cf> //oopecict HEVt A-üliW LUHU! De tarievenkwestie in Engeland De hitte in de Vereenigde Staten Gemengde ^Buitenlandsche ^Berichten De verkiezing Het ontwerp gereed de militaire macht ▼oor De De Engelsche Museumkwestie Nederlaag voor de regeering bestaat uit Nof meer uittredingen offlcleele Groote vernieling Meubelfabriek verwoest andere doch „Ja, dat komt best in orde, Milford", iel 13. onderge- dat Is beroerd lastig k Wordt vervolgd' zal antwoordde ■Jk Een voorstel tot uitbreiding verworpen Men moet onverwacht - Ik had genoeg van Northcote gezien, om te weten, dat, indien ik er prijs op stelde mijn Identiteit, of liever de zijne, te bewu- ik mij wachten moest vcor uiterlijke Bij een botsing tusschen politie en communisten is te Berlijn een polltle-amb- tenaar doodgeschoten. Gramofoonplaten. 125—240 Orkestconcert De geval Italë maakt een begin met het moratorium Italiaansche agentschap De splitsing bij de Engelsche liberalen Het Belgische antwoord. De tekst van het antwoord der Belgische regeerlng op het voorstel van Hoover luidt als volgt: De Belgische regeerlng heeft het voorstel van den president der Vereenigde Staten als een daad van groote beteekenis begroet. ZU ziet er het begin in van een groote onder neming van internationale solidariteit strek kende tot wederopbeurlng van net algemeene economische leven en waarvan het vooruit ziet! alleen al allerwege een gevoel van ver trouwen en hoop heeft gewekt. nen brandweerwagens, aangezien de' brand* woedde in de ag. gevaarlijke zóne der City, in de or.middcllijke omgeving van het St. Bartholomeusziekenhuls. Het Is den honderden brandweerlieden, die met 16 stralen water gaven, ten slotte ge lukt den braad tot den haard te beperken. De materieele schade is aeer groot. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. De oor zaak van den brand Is tot nu toe onbekend. In het staatsdepartement is de verk'aring der Italiaansche regeerlng, waarin zij mede deelt, het plan Hoover uit eigen bewoging reeds in werking gesteld te hebben, bijzon der gunstig opgenomen. Men noemt dit optreden van Italië een „buitengewone daad", welke door volkeren moet worden nagevolgd. Groote brand in de Löndensche City Fransch-Amerikaansche bespre- klngen niet. Een verklaring zijnerzijds zal van veel nut kunnen zijn. die bij de laatste verkiezingen voor bet Frome district, is ultede partij ge treden en beeft tegelijkertijd zijn diensten aangeboden aan Baldwin, den leider der Conservatieve Partij, voor de volgende ver kiezing. Dinsdagmorgen is een meubelfabriek, welke gevestigd was in de Löndensche City, geheel door brand vernield. De'Vlammen vonden in den houtvoorraad gretig voedsel, legden de fabriek binnen en kele uren geheel in de aseb. De brandweer kon zich slechts bepalen tot bet nathouden der aangrenzende pakhuizen. Uit bjjna alle deelen van Londen versche- De nieuwe Badensche regeering den staat verzekerd. De wetgevende macht berust volgens artikel 32 bij het Volk, dat deze macht door het parlement uitoefent. De Volksvertegenwoordiging Congres en Senaat. Het Congres bestaat uit vertegenwoordi gers van het Volk, die door algemeen, direct en geheim kiesrecht zullen word-n gekozen door alle mannelijke en vrouwelijke Bpaan- sche ingezetenen, die hun 33ste levensjaar hebben volbracht. De Senaat zal bestaan uit 340 leden, van wie 60 door de werkgevers, 60 door de arbei ders, 60 door de vrije beroepen en 60 door de Universiteiten en kerkelijke gemeen schappen zullen worden afgevaardigd De MM Ieder Tot nu toe hebben 500 personen ten ge- vo'ge van de hittegolf het leven verloren, waarvan alleen reeds In de afgeloopen dagen 230 door zonnesteek of verdrinking. In het bijzonder worden de middenstaten geteisterd. De boeren zijn hier gedwongen des nachts te werken. De oogst komt in ge vaar. Bovertdlen worden Noord- en Zuld-Dakota en Nebraska door een sprinkhanenplaag ge teisterd. De stap van Italië Een offleieele mededeellng over den Ita- llaanschen stap is te Berlijn nog niet ont vangen. In welingelichte kringen wordt deze daad echter warm begroet. Bij de debatten over de nieuwe museum wet In het Hoogerhuis. is de Engelsche regee rlng In de minderheid gebleven met 53 te gen 10 stemmen. In deze wet wordt de re geerlng gemachtigd, waardevolle Engelsche schilderijen en kunstwerken naar het bui tenland in leen in geven. Tijdens de debatten tegen deze wet zette o.a Lord Hanworth uiteen, dat de schil derijen In het buitenland aan groote ge varen zijn blootgesteld. Als bewijs noemde spr de ongunstige ervaringen 41e de Inzen ders hadden oprredaan on de tentoonstelling te Londen bij den brand in het Nederland- sche paviljoen te ParUk en bij <jen brand, die gewoed heeft In het Glaspaleis te Mün chen. De Universiteit van München gesloten Tijdens het college van prof. dr. Nawiasky hebben zich te München opnieuw ordeversto ringen voorgedaan. De Natlonaal-Boclallstl- sche studenten organiseerden voor de aula een manifestatie. De beambten van het Universiteitsgebouw zagen zich genoodzaakt de hulp der politie in te roepen, die de studenten met den gum mistok uiteendreef. De Universiteit werd door den Senaat tof nader order gesloten. Dr. Stahmer overleden De voormalige Duitsche ambassadeur te Londen, dr. Stahmer. is. tengevolge van eer. hartve-Iammlng, overleden. Friedrich Stahmer werd 24 November 1656 te Gross Weeden nabij Lauenburg geboren. Na zjjn juridische studie te Hamburg te heb ben beëindigd, werd hij In Juli 1904 senator van de vrije stad Hamburg en In December 1919 eerste burgemeester der ;tad. Echter vertrok hij reeds in Februari 1922 als chargé d'Affalres naar Londen, waar hij later tot Duitsch ambassadeur werd benoemd. Deze functie bek’eedde hy tot October 1930. waar-, na hy te Hamburg van zijn rust ging ge nieten. De ex-koninfllu van Spanje Is tdt Parijs te Londen aangekomen. Aan het station werd zij verwelkomd door prinses Beat ice, ex-koning Alfonso en vele anderen. De ex-konlngln heeft zich met Don Alfonso naar het Kensington Palace begeven. Hy wenschte, dat ik vermoon} zou worden, om zichzelf aldus voor altyd aan het gevaar te onttrekken, dat boven zijn hoofd hing. Trouwens, hy kon zelfs alles gelogen heb ben! Ik dacht er echter niet over, om mi) nu aan het avontuur te onttrekken. Ik wasi besloten de geheele geschiedenis voor nyn eigen voldoening af te wikkelen. Ik heb er een ernstig bezwaar tegen, vermoord te worden, zelfs by vergissing, in piaats van iemand anders, en het was mijn vurigste wensch, dat bezwaar met alle my ten dien ste staande middelen aan myn onbekende tegenstanders duidelijk te maken. Boven dien was Mercia er nog. Wat zy eigenlijk met die bende te maken had, kon ik niet zeggen, maar geluk de held in een tooneel- ‘Stuk, was ik er ten volle van verzekerd, dat het daar geen plaats voor haar was. Ik schilderde haar in een geheel verschillende omgeving, hetgeen een aangename verpoo- zing voor mijn gedachten was. die mijn stemming weer geheel in orde bracht. Op eens drong het tot my door, dat ik eigen lek naar boven was gegaan, om het notitie boekje van Northcote te halen. Ik had hem beloofd, gevolg te geven aan de afspraken, welke hy voor de eerstvolgende dagen had gemaakt en ik wilde zien, of er >ok aan- teekeningen in stonden voor dezen middag. De stad Louisville (Kentucky) is door een orkaan geteisterd, zoo hevig, als men er nog nimmer heeft meegemaakt. RuiteB werden verbrijzeld, boornen ontworteld, da ken afgerukt. Er zyn verschelden gewon den. Op den orkaan volgde een stortregen. Senaat kan niet worden ontbonden der vier groepen wordt om de vier jaren vernieuwd. Leden van de gewapende macht kunnen noch senator noch congreslid worden. Beide Kamers komen jaarlijks lien 2den October Ween en zullen tenminste vier maanden haar werkzaamheden vervullen. By artikel 43 wordt de regeerlng zoowel in den Senaat als in het Congres het recht van initiatief toegekend. De Wetsontwerpen van het Congres zullen ter verdere behandeling aan den Senaat worden voorgelegd. Indien de Senaat een wetsontwerp goedkeurt, wordt het den presi dent van den Staat ter onderteekenlng voorgelegd, in het tegengestelde geval kan de Senaat de ontwerpen weer naar het Con gres terugzenden. De tweede maal wordt het ontwerp met de absolute meerderheid van het Congres wet. Artikel 49 bepaalt, dat de president van de republiek gekozen wordt door de ver eenigde vergadering van Kongres en Senaat. Hiervoor wordt verelscht de aanwezigheid van ten minste twee derden van het aantal leden en de absolute meerderheid van dezen. Gekozen kunnen slechts worden Spanjaar den van ten minste 40 jaren oud, niet be boerende tot de weermacht, geesteiyken en leden van de voormalige regeerende familie. Om het even in welken graad van bloedver wantschap zy staan met het hoofd van het voormalige vorstenhuis. Genaturaliseerde Spanjaarden vallen even eens onder dit verbod. De amtsperiode van den president der Re publiek zal zijn ses Jaren. Herkeuze is niet toegestaan. In geval van overleden of aftreden van Italië maakt een begin van uitvoering De ernstige moeilijkheden van bet oogen- blik kunnen slechts worden overwonnen als de volken zich bewust zijn van hun gemeen- schappelyke belangen, alle motieven voor onrust en wanorde ter zyde stellen en hun pogingen samenvoegen in een breeden geest van samenwerking en wederzydschen steun. De Belgische natie wenscht oprecht het welslagen van het Amerikaansche Initiatief maar zy brengt eenparig in herinnering dat Beglë het onvervreemdbare recht be houdt op herstel van de schade die het on rechtmatig heeft geleden. Dit recht werd bevestigd in plechtige ver klaringen der regeeringen zoowel als tn tus- seben haar gesloten verdragen; het werd nimmer betwist en het bezo-gde België by de regeling der schadevergoedingen en oor- lo’sschulden een speciale behandeling, voor welker opheffing geenerlei motief aanwezig is. Onder deze omstandigheden zou het klaar blijkelijk niet toelaatbaar zijn dat de beoovde wede-zydsche steun voor Be’glë byzonder nadeelige consequenties meebracht en het blootstelde aan ernstige flnancieele moeilijk heden. Onder voorbehoud van deze overwegin gen betuigt de Be’ctsche regeerlng haar zeer oprechte instemming met het beginsel van het voorstel. ove~tui«d dat de president der Vereenigde Staten de noodzakeiykheid er van zal erkennen de wijze van uitvoering aldus te bepa’en dat het beoogde plan in overeen- t-mmlng wordt gebracht m^t de spe ciale positie en de rechten van België. heel opgeknapt hebben. Op het oogenblik echter moet u zeer stil biyven liggen en pre cies doen, wat u ge^gd wordt. Ik zal direct een verpleegster bü u zenden en vanmiddag kom ik zelf nog even kyken”. Milford maakte een zwak gebaar alsof hy tegen een dergelijke luxe protesteerde. „Ja, dat komt best in orde, Millord'', iel ik. uJe moet nu maar alles doen, wat de dokter zegt en Je over het huishouden niets aantrekken." Gistermiddag werd door den Badenschen Landdag de nieuwe regeerlng gekozen. Voor den aanvang der verkiezingen verklaarden Communisten, Nationaal-Soclallsten. Duitsch Natlonalen, Evangellschen Volksdienst. Eco nomische en Boerenparty en Staatsparty, dat zy tegen de nieuwe samenstelling der regeerlng wam. Met zeer geringe meerderheid werden ten slotte gekozen: Wittemann (Centrum), Staatspresident en Minister van Justitie. Maler (Soc. Democraat), Blnnenlandsche Zaken en plaatsvervangend Staatspresident. Dr. Josef Schmitt. Onderwijs en Eere- dienst. Dr. Mattes <D. V. P.), Minister van Fi nanciën. Meening van hooge Amerikaansche zijde Van hooge regeeringszyde werd heden in verband met het plan-Hoover medegedeeld: Het uitstel van alle betalingen gedurende een Jaar beduidt o.l. geen aantasting van de heiligheid der verdragen en In eik geval worden zy daardoor niet ongeldig. Hoover's proclamatie had spoedig zegen- like en goede gevolgen in de heele wereld en clle groote naties, behalve Frankrük, stemden er volkomen of principieel mee in. Frankrijk heeft er zelfs niet principieel mee ingestemd. Eerst verlangden de Fransche dubbele Duitsche betalingen in het volgend jaar.' Dat was onaannemehjk en wy stelden om aan Frankrijks wensch nopens de onschendbaar - held der internationale verdragen tegemoet te komen voor, dat Dultschland wel het onuit- stelbare deel zou betalen, maar het geld ter stond als crediet zou terugkrijgen. Frankrijk eischte nu. dat bedoeld crediet niet aan de rijksregeering, maar aan zekere Duitsche industrieën zou worden verstrekt. Wy achten een dergelyk voorstel van zuiver poll tleken aard en niet In overeenstemming met het plan-Hoover. Juist de rijksregeering heeft het volle be drag noodig voor de versterking en het in evenwicht brengen d?r begroeting. wy zyn ten volle bereid ook andere landen te helpen, maar in de eerste plaats moet Dultschland weer op de been komen. Daarna kwam de kwestie van het garantie fonds. Frankrijk eischte, dat in geval van een Duitsch moratorium, een waarborgfonds by verzekering der Duitsche betalingen zou worden gevormd. Wy zouden het echter in strijd met het plan-Hoover achten, als de hulpactie werd gebruikt om Dultschland een dubbele last op te leggen. De onderhandelingen met Frankrijk zyn niet afgebroken, wy zyn niet pessimistisch maar hopen op overeenstemming. Omtrent de leveringen in natura zouden Dultschland en Frankrijk overeenkomen, dat alleen de loopende contracten worden uit gevoerd. De leveringsvoorwaarden zyn niet zwaar en kunnen dus worden nagekomen. wy hebben in de kwestie van het crediet toegegeven en verlangen slechts, dat het In vollen omvang aan de rijksregeering en voor zoo lang moge’.yken tyd wordt verstrekt, mear vyf jaar is te weinig. Op de vraag, of er gevaar bestond, dat Frankrijk om de vervulling van het plan- Ycung af te dwingen, Dultschland zou bin nenrukken, werd geantwoord: Dit schouwspel zal de wereld niet weer beleven. Zooveel is Beker, dat Milford er nog slech ter uitzag dan zooeven De aderen op zyn grauw gelaat waren gezwollen en zyn lippen rekten zich van pyn. Ritchie stapte direct naar het bed toen hy zag, dat de patiënt zich beleefdheidshalve wilde oprichten. .Neen neen", zei hy vritndeiyk, „u moet stil biyven liggen.” Toen nam hy een stoel en begon, terwyl hy de oogleden onderzocht en den pols voel de. eenige vragen te stellen, zyn gelaat stond zeer ernstig. TV vrees, dat u iets heeft gegeten, dat u ernstig in de war heeft gebracht”, zei hy elndeiyk. Milford lag achterover op zyn kussen en vertrek zyn lippen langzaam heen en weer. „Zou Ik dood gaan, mijnbeer?” fluisterde hy. „Geen kwestie vgn. goede vriend", zei Rit chie met een bemoedigend glimlachje. Bin nen een week of zoo zullen wy u weer ge- Georgehospltaal met volledige instructies. Zelf kom ik tegen twaalf uur terug.” TV deed myn best, het niet te laten biy- ken, doch ik was geheel van streek en ko kend van woede. Zou het mogeiyk kunnen zyn, dat Mil ford het slachtoffer was geworden van een vriendeiyke attentie, welke voor my bestemd was? Of had men het eenvoudige feit van zyn gehechtheid aan my als een voldoende reden beschouwd, om liern uit den weg te ruimen? Hoe het ook zy. ik nam my vast voor om. zoodra de gelegenheid zich bood, het den aanlegger van dezen mislukten aan slag duur betaald te zetten. Ik geleidde Ritchie naar de hal, waar wy het geval nog eens bespraken. Ik kon zien, dat de goede man ontdaan was over de ongewone ver- schUnselen. die het kenmerkten. Doktoren zien( in hun dageiyksche praktUk soms vreemde dingen, maar een huisknecht in een villa van Park-Lane aan te treffen, die symptomen vertoont van moedwillige vergif tiging is wel meer dan voldoende, om bun benydenswaardlge gelijkmoedigheid aan het wankelen te brengen. Hy weerhield zich, mij op den man af te vragen, of ik eenige verdenking koesterde, doch ik voelde, dat de vraag op zyn tong lag. Ik veronderstel, dat hy het best oordeelde, om onder deze omstandigheden, het verdere verloop af te wachten. „Tegen den middag kom ik terug", zei hy elndeiyk. terwyl hy zyn Jas aantrok en zyn hoed nam. „Zeer goed”. Viscount Allendale, penningmeester van de Engelsche Liberale Party, beeft Dinsdag middag deze functie ter beschikking gesteld en tegeiykertyd bedankt als lid der Liberale Party. Als motief voor zyn uittreden geeft Allendale op zijn misnryzen van de leiding door Lloyd George. Ondanks zyn uittreden uit de Liberale Party zal Lord Allendale, naar hy ve-klaart, toch de principes der Liberale Party ver dedigen. hoogstwaarschijnlijk thuis zyn, doch zoo niet, dan bel ik u even op om uw bevinding te hooren.” Toen liet ik hem uit. Nadat ik de deur achter hem had geslo ten, stond ik een oogenblik in twijfel stil, in de hal. Ik was het met myzelf niet eens, of het aanbevelingswaardig was, Maurice te ver tellen. wat Ik had vernomen, of hem een voudig te zeggen, dat Milford ernstig onge steld was. Myn Instinctmatig wantrouwen tegen den Jongen man behield ten slotte de overhand en ik besloot, dat ik, althans voor t tegen woordige, een bescheiden stilzwygen zou handhaven. Het kon onder de gegeven om standigheden geen verwondering wekken, dat ik tegenover iedereen ea alles achter docht koesterde. Toen ik de eetkamer bin nenkwam. groette Maurice my met een ge rekt. ,AVel?” „Ongelukkig is het juist dat. wat Milford niet is; hy is er beroerd slecht aan toe.” zei ik kort en onvriendeiyk. „Wat scheelt er aan?” vroeg hy. Ik schudde myn hoofd. Ritchie weet het niet,” antwoordde ik met een koelheid, een Ananias waardig. ,JUj denkt, dat het een kwestie van eenige weken is. Er komt een verpleegster, om hem op te passen.” Maurice geeuwde. „X voor Je,” merkte hy op. „Ja zei ik, nu iets vriendeiyker, ,4k denk dat ik een anderen huisknecht zal huren." 500 slachtoffers van hittegolf In het Engelsche Lagerhuis is door Amery. voorgesteld de bestaande prefentleele reduc ties op de tarieven tan de begrootlngswet uit te breiden tot suiker, melasse, glucose De houding van dr. Bruenlng vergemakke- j en saccharine zyn voorstel werd verworpen I lijkt de Fransch-Amerikaansche b'spre- met 284 tegen 226 stemmen. Araery voerde als argumenten voor zyn amendement dan de moeiiyke positie der suikerproductie- in de koloniën, vooral in West-Indlë en op Mauritius. Van regee- ringswege werd tegen het amendement be zwaar gemaakt, aangezien het een verschil van 2 millloen in een Jaar zou uitmaken. Eb Partfsche onderhandelingen Parljsche av ondbladen beoordeelen den stand van de Amerikaansch-Fransche onderhandelingen met gelyke kalmte als de ochtendbladen. Zelfs rechtsche bladen, zooals de ,Xi- berté", die nog voor enkele dagen op bui tengewoon scherpe wüze aanvallen richtten op den Amerikaanschen Staatspresident, behandelt heden de aangelegenheid zoo rustig en zakelyk mogelyk. Het blad wendt zich tegen de Duitsche houding, die duide- lyk den wil der Ryksrcgeerlng weergeeft, geen verplichtingen aan te gaan. De „Intranslgeartt” waarschuwt tegen overdreven verontrusting. In beide kampen wordt ondanks den stilstand der onder- handelingen zeer yverig gewerkt. Ook de „Tempa” is de meening toege daan. dat er te veel motieven van alge- i meenen en bijzonderen aard zyn, die een mislukken der onderhandelingen verhin- I derden. Hoover zal daardoor niet alleen iedere hoop opgeven, doch de Amerikaan sche belangen, die men heeft willen ver- eenigen met de Europeesche, worden ern stig in gevaar gebracht. Deze motieven al- I leen reeds zouden genoeg moeten zyn, om j de Amerikaansche regeering een verzoe- nender houding te doen aannemen. De socialistische „Soir” verk aart. dat af gezien van de meening. die men kan heb ben over het plan Hoover, een mislukken der onderhandelingen voor Amtr ka en Frank- i rijk even nadeelig zal zyn als voor Europa. DONDERDAG 3 JUU 193L HUIZEN, 298 M. 8.M—«.15 KRO„ 10 «0 - 11.00 NCBV„ 11.00—840 KRO. Dan NCRV. 8.009.15 Oramofoonpl. 10.0010.15 Zang Dameskoor NCRV. 10.1510.45 Ziekendienst. 10.4511.00 Zang Dameskoor NCRV. 11.00— 1130 Gramofoonpl. 1130 Gedsd. Halfuurtje Pastoor Ferquln. 13.00—130 Concert KRO- Trio. 1302.00 Gramofoonpl. 3.15 Gramofoon- platen. 2 153.15 Knipcursus. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.45 Concert door K. Hartvelt, alt viool; Dirk Hartvelt, viool en plano. 6.45— 7.00 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 730 Gramofoonpl. 7.458.00 Spreker. 8.00—9.00 Concert Chr. Radio-orkest o. 1. van G. Stam, m. m. van D. yoa, viool. 9.00 Dr. C. J. Honig: „Ons zenuwstelsel in den strijd van het "leven”. 930—10.45 Vervolg concert. 10.00—1010 Vai Dias. 10.45—1130 Gramo- foon platen HILVERSUM. 1875 M. Ultel. AVRO-Ulta. 8.0010.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwy- dlng. 10.1511.00 Gramofoonpl. 11.0013.00 Concert. A. Tolk, plano; I B. Biegel, zang; J. Pieters, viool; vleugelbeleldlng: Eeb. Veen. 13.15— 2.00 AVRO-kwartet o. 1. van D. Groe- neveld. 3.003.30 „Vacantie-gangers.at tentie!" A. D. Hildebrand spreekt over Bel gië. 3.003.30 Gramofoonpl. 3304.00 Mo- depraatje door Mevr. I. de Leeuw van Rees. 4.004.30 The 4 Serenaders Accordeon-vlr- tuocen). 4.305.30 Ziekenuurtje. 530630 Concert Omroeporkest o. L van N. Troep m. m. van Sietske Bolter, mezzo-sopraan. 630 7.00 Sportpraatje door- H. Hollander. 7.00 7.30 Vervolg Omroeporkest. 7307.45 Gra mofoonpl 7.45 Dr. P. H. Ritter Jr.l „Ver schillende voordrachten uit de werken van Herodotus”. 8.1510.15 Aansluiting Concert gebouw Amsterdam, Concertgebouworkest o. 1. van A. v.- r lalte, m. m. van G. Kulen kamp, viool. 10.15 Vaz Dias. Daarna KoVkca Lajoa en zyn orkest. Bob Scholte (refreln- zang). DAVINTBT,. 1554.4 M. 1035 Morgenwy- ding 11.0511.26 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Concert. M. Congreve, so praan: T. Dance, bariton; J. McGown, piano. 2302.50 Gramofoonpl. 320 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 535 Klnder- uurtje. 6 20 Ferichtcn. 655 Verslag van Ten niswedstrijden te Wimbledon. 7.00 Pianospel V. Hely-Hutchlnson. 720 Lezing. 740 „Chi nese White", Hoorspel van Val Gielgud. 930 Berichten. 935 Berichten. 9.40 Lezing. 945 Orkestconcert. 10301220 Dansmuziek. 1220 —1225 Televisie. LANGENBERG. 473 M. 725—820 Gramo- foonplaten. 1035—12.15 1230 Gramofoonplaten. 125240 Or kestconcert. 5.206.20 Orkestconcert en zang 8209.00 Orkestconcert. 9.00920 Lle- deren-voordracht. 920 Concert orkest en viool. Daarna Berichten en tot 1220 Dans muziek. PARIJS „RADIO PARIS”. 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 125 Gra mofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 435Klnderuurtje. 6.50 Gramofoonpl. 820 Gramofoonpl. 9.06 Kamermuziek MlleMancau, zang. KALUNDBORG. 1153 M. 1220—220 Or kestconcert. 3 205.20 Orkestconcert en voor dracht 8.30850 Liederen-voordracht. 9.20 —1220 Radlo-Bal, Dansorkesten en refrein- zang. BRUSSEL. 3382 en 4084 M. 3382 M 520 Orkestconcert. 640 Oramofoonpl. 820 Or kestconcert en zang. 920 Concert, orkest en plano. 508.5 M.t 520 Orkestconcert. 640 Ora- mafoonpl. 830 Concert. Orkest en piano. 935 Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—7.50 Gramofoon pl. 10 551220 Lezingen 1220 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten 220—3.10 Gramofoonpl. 3.10440 Lezingen. 4 50540 Concert. 540 8.45 Lezingen. 8.45 Der Wassertriger", opera van Cherubini Regie: Beyer Muzik. leiding: A Seeker. 945 Lezing. 1° 35 Berich ten-en daarna concert door het Werkloosen- orkest van Berlijn m. m. van Guido Gial- dinl, kunstflultist. Het meldt: Terwyl men verwacht, dat de op bet oogenblik loopende onderhandelingen zoo spoedig mogelyk zullen lelden tot een defi nitieve overeenkomst tusschen belangheb- by de regeeringen, heeft de Italiaansche re geerlng in vervolg op haar volledige en van harte gegeven toestemming in het voorste! van president Hoover, er van te voren voer gezorgd, een aanvang te maken met het uitvoeren van het Amerikaansche plan. Te dien einde heeft de minister van Bulten- landsche Zaken, na overleg met den mi nister van Financiën, de regeeringen der verschillende staten er van in kennis ge steld, dat de Italiaansche regeerlng de som men, die zy volgens het Youngplan en de Haagsche overeenkomst per 1 Juli te vor deren heeft, niet zal opelschen. .Tegeiyker- tyd heeft de Italiaansche regeerlng, de regeeringen der credlteurstaten ervan in kennis gesteld, dat de regeerlng in afwach ting van een beslissing de betaling van de door Italië op den eersten Juli verschuldig de sommen zal ophouden. Alpinisten in levensgevaar Zondag is de lithograaf Gruetter. een be kend alpinist, met zyn verloofde den Prax- warerkar-berg in bet Karwendelgebergte (Tirol) opgegaan. Zondagavond zyn zy niet teruggekeerd, zoodat Maandag een expeditie werd uitgezon den. Aan den Noordwand zyn duide'yk hulp kreten waargenomen. De beide toeristen kon den evenwel zelf niet worden opgespoord. Tot Maandagavond heeft men hooren roe pen. Dinsdag is opnieuw een expeditie uitge zonden, doch tot op het oogenblik is niets naders bekend. Het Duitsche bezoek aaa Rome Onder den titel „Nuttige bezoeken" schrijft Gaida in het „Giomale dltalla", klarbiykeiyk na overleg met de autoritei ten. het volgende: Wy kunnen niet anders dan met genoeg doening de berichten over het initiatief van RykskanscUer dr. Bruening en den minister van Buttenlandsche Zaken, dr. Curtius, aan Rome, opnemen. Deze byeenkomst met den Itallaanschen regeeringschef zal vooral van belang zyn als aanvulling op de onlangs door Rykskanselier Bruenlng uitgesproken rede, die dat moet opzettelyk gezegd worden Italië ecnigszlns verrast heeft, daar ondanks het feit, dat zy werd uitge sproken op den dag na de onmiddeliyke bereidwillige toestemming can Ita lë in het Hooverplan, de grootmoedige geste van Ita lië niet byzonder scheen te waardeeren, ter wyl Italië niet zonder aanzleniyke offers voor zyn begrootlng dit uitstel, ook van de onbeschermde Duitsche betalingen aanvaardde. den president, neemt de president van den Senaat de functie waar. De president der Republiek benoemd naar eigen goedvinden den premier en deze weer de ministers. Merkwaardig is de zinsnede dat de Presi dent der Republiek geen andere orlogsVer- klaringen mag onderteekenen dan die voor gerechtvaardigde oorlogen, welke zyn vast gesteld in de Internationale Verdragen, die door het Spaansche volk plechtig zyn gera tificeerd en door den Volkenbond geregis treerd. Ook deze orlogsverklaringen hebben een wettige machtiging noodig. De Justitie is autonoom en een attribuut van den Staat. De Jurisdictie wordt opgeheven. Oe Spaansche Grondwet-commissle heeft Maandag haar werkzaamheden beëindigd Dezer dagen zal zy het ontwerp-grondwet by de voorlooplge regeerlng Indienen, welke deze aan de Nationale Vergadering ter be handeling zal voorleggen. Het ontwerp is nog niet gepubliceerd. Het is evenwel moge- UJk het een en ander van zijn inhoud reeds thans mede te deelen. De Grondwet bestaat uit 102 art lillen. Artikel 1 verklaart Spanje een Atmocra- tische Republiek, waarin de macht by het volk berust. De artikelen 2 tot 5 behandelen de kwes ties van zelfbestuur. Er wordt geconsta teerd. dat verschillende gemeenten, a.e tot dezelfde of ook tot verschillende provincies behooren, kunnen worden samengevoegd Ook mchillende provincies zouden zich kunnen vereenigen en aldus autonoom wor den. In belde gevallen moet yt van het aantal stemgerechtigden zulks goedkeuren. Indien een autonoom rayon wordt ge constitueerd, dan moet dit zich een eigen administratie geven. De Staat kan nimmer de volgende rechten af staan: De betrekkingen tusschen de burgers en een Staat, die der bultenlandsche politiek het recht van oorlog en vrede, het douane wezen, de strafwetgovlng, de valutaaangele- genheden, maten en gewichten, verkeers wezen, enz, „regionale statuten" zullen in geen in strijd mogen zyn met de wetten van den Staat. Artikel 6 bepaalt uitdrukkeiyk, dat er geen staatsgodsdienst meer bestaat. De Katholieke Kerk is een publlekrechteiyke corporatie, als hoedanig z.ch ook anuere godsdienstige gemeenschappen kunnen con- stltueeren. Artikel 10 betreft de adeliyke titels, die niet meer door den staat erkend worden, doch part-culler mogen worden gevoerd. Artikel 11 betreft de vrijheid van geloof ®n geweten. By artikel 27 verplicht de Staat zich de eigendommen te beschermen, terwyl tegeiy- kertyd in de mogeiykheid wordt voorzien goederen door dwangmaatregelen te ontei genen, indien zulks in het belang van het algemeen noodig wordt geacht. De arbeid wordt by arVkel 38 als een j maatschappeiyke plicht verklaard en onder fcyzondere beschaming der wetgevmg ge- steld. De Republiek «al wetten uitvaardigen inzake alle arbeidsaangelegenheden en de iredezeggingschap der arbeiders, zoomede het aandeel der arbeiders in de winst der endernemingen. Het onderwys wordt staatszaak en Is op de volksscholen waar het verplichtend wordt, gratis. Het volgen van godsdienst- ren, vormen van sentimentaliteit. „Weet Je. wat Je moet doen,” zei Maurice, ..ga maar met my mede naar het verhuur kantoor van Seagrave. Ik moet in de buurt van Hannoversquare een boodschap doen en dan kunnen wy daar even aanloopen en dat meteen in orde maken. Zij hebben daar steeds een aantal fatsoenlijke sollicitanten in hun boeken staan." Dit denkbeeld kwam my zeer verstandig voor en ofschoon ik geheel Instemde met het wantrouwen van Northcote ten opzichte van zyn neef, gevoelde ik geen lust nu met hem te twisten. Dat was een luxe, die ik moest uitstellen tot ik vasteren grond on der myn voeten had. „Zeer goed,” zei ik. .Binnen een minuut ben ik klaar Ik moet even naar boven, eenige papieren we-rslulten." „In orde," teemde hy, .jaaaar bluf niet te lang weg.” In niet al te aangename stemming ging Ik de trap op. Open gevaar kan ik met kalmte tegemoet zien, maar dit geheimzin nigs sluipmoordenaarssysteem begon op mijn zenuwen te werken. Ik begreep nu, waarom Northcote tot zulk een wanhopigen stap was overgegaan, en ik vervloekte myn dwaasheid, dat ik geen vollediger uiteenzet ting van hem had verlangd, alvorens de zaak te beklinken. Het was zeer duldeiyk: Met een flauw glimlachje dankte hy my en nadat wU hem goed hadden stopt, verlieten wy het vertrek. Zoodra wy de trap op waren en in de gang stonden, richtte ik my tot Ritchie. ,Bu", zei ik, „wat denkt u, dat het is?" Er volgde niet cnmlddeliyk antwoord. - „Het is", sprak Ritchie kalm, „een geval van vergiftiging. Ik weet niet waarom ik verschrikt een stap achteruit deed, maar het laatste woord van Dr. Ritchie deed mij rillen. „Vergiftiging", riep ik. „Bedoeldt u, Milford opzettelyk vergiftigd is?" Ritchie fronste zyn voorhoofd. ..Dat kan ik niet zeggen. Het is een eigenaardig geval, maar het is buiten eiken twyfel. dat hy lydt aar de gevolgen van een of anderen vorm van vergiftiging.” „Wat moeten wü doen?” vroeg ik. „Het eenige" zei Ritchie, „wat op T oogenblik te doen staat is, een sterk braak middel geven en hem warm houden. Ik send onmiddeUyk een verpleegster uit bet Bt. Besluit van den Franschen Senaat Geiyk verwacht werd, heeft de Fransche Senaat met197 tegen 5 stemmen met 90 stemmen blanco, zyn vertrouwen in de re geerlng uitgesproken Voor de stemming legde Laval een korte, doch duidelijke verklaring af. De situatie is zeer moeilijk geweest, precairder dan ooit sedert den oorlog. Uit dé woorden van alle sprekers blijkt, dat zy de regeerlng willen sterken by haar onderhandelingen. Laval keerde zich tegen de bewering, dat Frank- rijk door het voorstel van Hoover zou zyn Franschen gezant Claudel van te voren op verrast. Integendeel, Stimson heeft den i de hoogte gebracht. Alle landen hebben het voorstel van Hoover aangenomen, ook Frankr 'k. Met byzondere warmte verdedig de Laval dë houding van Amerika, dat niet als een hard schuldeischer beeft gehan deld. De openbare meening vergist zich, wanneer zy dit gelooft. Men moet Intus- schen de reserves, die Frankrijk beeft ge maakt, niet onderschatten. In de onder handelingen, die morgen zullen worden voortgezet, zal Frankrijk zich waardig ge- dragen. Het zal er aan herinneren, dat het in 1926 alleen zUn crisis heeft overwonnen en dat deze analoog was aan de crisis, waar onder Dultschland thans gebukt gaat. Ten einde verrassingen te voorkomen, houdt Laval het voor noodzakeiyk, dat tusschen de Ryksregeering en de Fransche regeerlng openhartig onderhandelingen worden ge voerd. Andere verklaringen kon spr. op het oogenblik niet geven. De regeerlng heeft een krachtig gezag noodig en verwacht een versterking van dit gezag door het votum van den senaat. Het woord werd nog gevoerd door de senatoren Lemery, Mlllerand en Henry de Jouvenel. Lemery beklaagde zich er over, dat het parlement onder esn moreelen druk beraadslaagt, evenals In 1929. tegenover de Amerikaansche heid d® Fransche koelbloedigheid stellen, onderwys Is facultatief, doch wordt door Het voorstel van Hoover heeft slechts zin, wanneer het voor meer dan een jaar wordt uitgevoerd. MiUerand legde er den nadruk op, dat hy de regeerlng zyn vertrouwen schenkt, ten einde de momenteele moeilijkheden niet nog te vergrooten. Frankrijk kan zyn schulden aan Amerika slechts erkennen, onder voor waarde, dat Dultschland ook betaalt. Reeds in 1929 heeft spr. gewezen op de gevaren van een voortijdige ontruiming van het Rijnland. De Ryksminlster van bultenland sche zaken heeft er persooniyk op g3wezeu, dat geen enkele Dultschers de Oosteiyke grenzen zou kunnen erkennnen. .Hier zwemt reuze veel visch!" Jammer dat we ze niet kunnen vangen!" „Waarom niet?" .Nou waar moeten wy dan biy- ven?” (Buen Humor) o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2