ONS BLAD LEEKEPREEKEN AAN ONZE H.H. ADVERTEERDERS ABONNE’S N DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 154 ZATERDAG 4 JULI 1931 f 760, A udiëntie Bloemkoolkweekers VOORNAAMSTE cNTEUWS te Beverwijk nr Tooaeelkiikers Verrekijkers Fabrieksbrand te Tilburg De aardbeiencampagne Overstrooming in China en r De brand in het Nederlandsch Paviljoen Groote heidebrand in het Gopi JOH. LAUWERS PAYGI OP 3 ALKMAAR Z.Exc. Mgr. W. H. Nolens ongesteld I to I f 3000.- f760.- f250.- f 125.- dbu«^v"ln^ f 50.- ot AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEDEH UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De „Graf Zeppelin” De afsluitincr der Zuiderzee nr.) o im- l 6 De brand te Vincennes. n. De Mgr. moet voorloopig rust houden o HE1' ANDERE UITERSTE Een minimum-prijs vastgesteld ze. eere-rechtbank de voor Een geheimzinnige melding M<r. dr. W. H. Nolens ongesteld. te Jd. K>- Ruim 8 H.A. vernield sp. Brand in de Si. Stephanuskerk te Bremen. lts bet hadden zeer veel Ja m m te zr ia Eere-Rechtbank Journalistiek «e Barometerstand 9 uur v.m.: 7A9 stilstand. M ■n ir lederen a te Ek S" ir ts n n 20 Juli naar de Pool De brand te Arnhem Het tweede kind overleden Nog geen verbetering De krantenmagnaat Privaat-docent in de Journalistiek De heer W. N. van der Hoat toegelaten Meer dan 100 personen verdronken Frankeerzegels van 21 cent HOMO SAPIENS. x>. tv NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD V - - Opening van een sluis in den Wieringenneerpolder os. im. Qe. ort l— It leer wel Z. H. Exc. de Biaschop van Haarlem zal Donderdag der volgende week geen audiën tie verleenen. Tot den bouw van een nieuw Nederiandseh paviljoen op de Koloniale tentoonstelling te Parijs besloten. De confectiefabriek van de firma Gebrs. Mutsaen te Tilburg in vlammen opgegaan. Ongeveer M H.A. beide in het Gooi ver brand. Internationale journalisiek. Fransche gezant in Den Haag naar Moskou. Naar een ontwerp van wijlen prof. Veth Door overtreding van het rookverbod eer I is ui len 1st. eo. half vijf waren reeds 8 H.A. en de daarop staande beplan- van het Natuurreservaat verloren ge- Bjj een oerstrooming in China zijn meer dan 100 personen omgekomen. De verdere onderhandelingen over Hooverplan. Op 20 Juli vertrekt de „Graf Zeppelin-* naar de Noordpool. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het Roktn niet en de Vijzelgracht wel te dempen. De onderhandelingen tusschen Nederland en België. U na. k. gebruikte in de groote land- in den Wieringenneerpolder bij verlies van 'n anderen vinger De ..LuchtscbepenwerC' deelt mede, de door haar in samenwerking met de eeniging voor poolavlatlek stad ders zonder Het de In van voegde mannen van christelijken huize samenwerken en practisch vele punten van aanraking hebben. Waar de socia list opkomt voor de maatschappelijk misdeelden, waar hij strijdt tegen uit wassen van het kapitalisme waar hij overheidszorg vraagt voor den sociaal Ook het tweede kind, dat bij den brand in de O. A. Smitstraat te Arnhem ernstige brandwonden had opgeloopen, is aan de gevolgen overleden. Het derde kind wordt thuis verpleegd. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft den heer W. N van der Hout, secretaris van den Nederlandschen Journalistenkring te •s Oravenhage, bjj de faculteit der letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht toegelaten als privaat-docent in de publidtettsleer, om college te geven In on derwerpen betreffende publidteitsleer, pers en journalistiek. ADVERTENTIEPRIJS! Van 1—5 regels f L25: elke regel meer 9.25. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 9-S9. RUBR1EK .VRAAG EN AANBOD" bij* vooruitbetaling per plaatsing S.SS per advertentie van 5 regels; iedere regel meer f 8.12 sebe deelneming aan de Internationale Ko- loaüale Tentoonstelling te Parijs, beeft gis tenen met medewerking van Jhr. Dr. Loudon, 1CRL graant te Parijs, de noodlge besprekin gen gevoerd over al hetgeen thans moet ge schieden in verband met de wederinrichting van de Nederlandsche Expositie in het Bots de Vincennes. De gulle wijze waarop vele Nederlanders hun Indische verzamelingen ter beschikking stelden voor het nieuwe paviljoen, heeft het Comité ten zeerste verheugd; het is waar schijnlijk dat een deel dier verzamelingen zal worden benut Wat aangaat den bouw van het nieuwe paviljoen is b|j t comité geble ken dat het overbrengen van Nederland naar Parijs van ijzeren of houten loodsen, te kost baar zal zjjn, dan wel te veel tijd in beslag zal nemen. Het Comité heeft daarom in beginsel be sloten dat het nieuwe paviljoen in Parijs zelf zal worden gebouwd. Het zal een opper vlakte beslaan van tenminste 3 maal de oppervlakte van het door den brand ge spaarde paviljoen voor de Nederlandsche particuliere Inzendingen, zoodat de beschik king zal worden verkregen over drie ineen- loopende zalen elk van 18 x 30 M. De bouw zal waarschijnlijk aan een Nederlandschen aannemer worden opgedragen, opdat over een paar weken reeds met de inrichting van de Economische afdeeling kan worden be gonnen. Om alle werkzaamheden zoo vlot mogelijk te laten verloopen zal het Secretariaat-Ge neraal tljdeljjk naar het tentoonstellings terrein te Parijs worden overgebracht. De Algemeene Voorzitter, Mr. D. Fock vertrekt Zondag met den Socretaria-Generaai Dr. L. J. d. Waals naar Parijs, teneinde met met den gedelegeerde, den heer P. A. J. Moo- jen een zoo doelmatig mogelijke verdeellng der werkzaamheden vast te stellen. Ook de vice-voorzitter, Mr. A. G. N. Swart zal zich Zondag weder naar Parijs begeven. Het Comité heeft goeden moed dat het nieuwe paviljoen in den loop van de volgen de maand voor het publiek opengesteld kan worden. Levenslange sebeele ongeechiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide boenen of beide ooeen De plechtige Installatie van de internatio nale eere-rechtbank voor de Journalistiek, in het leveft geroepen door de Ffdératton Internationale des Journalistes, en waarvan onze landgenoot mr. B. O. J. Loder het voor zitterschap heeft aanvaard, is ultgusteld tot begin October. De Installatie aal zoo goed als zeker ge schieden in het Vredes-paleis te Graven- Op verzoek van het bestuur der Interna tionale Joumalisten-Federatle heeft de heer Aristide Briand, de bekende Fransche staatsman, zich bereid verklaard het presi dium van de installaUeplechtigheid op zich te nemen. Ter gelegenheid van deze plechtigheid zal Het Comité Exécutif van de F. I. J. hier te lande te Amsterdam of te ’s Gravenhage zijn baU-jaarlljkacbe vergaderingen hou den. Reeds eenlge dagen waren wjj, schrijft de „Msb”, op de hoogte met de ongesteldheid van Z. Exc. den Minister van Staat mgr. prof. mr. dr. W. H. Nolens. Het blad meende, dat publicatie onnoodig was, doch daar het nu verneemt, dat Mgr. de heden te houden vergadering van den Hoogen Raad van Arbeid niet zal presidee- ren, waaruit dus de ongesteldheid blijkt, meende het niet langer te mogen verzwij gen, dat Mgr. vooral sinds zjjn reis naar Genève, en de werkzaamheden ter arbeids- conferentie aldaar, zeer ernstig vermoeid is en voorloopig volstrekte rust moet houden. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9A3 en overmorgen 9.51. Van Vrijdag 10 tot Maandag 13 Juli wordt in het retraitehuis ..Loyola” te Vught een retraite gegeven voor Universlteit- en Hoogeschoolstudenten. Degenen die aan deze retraite wen- schen deel te nemen, gelieven zich zoo spoedig mogeluk op te geven bij de Direc tie van bovengenoemd retraitehuis. Een felle uitslaande brand heeft gister middag de Tllburgsche confectiefabriek der firma Gebr. Mutsaers aan de Zuid Ooster- straat in asch gelegd. BU het schoonmaken met benzine van een buis vatte de benzine vlam, waarschijnlijk doordat, ondanks het verbod, bü het werk werd gerookt. De jon gens die met het werk bezig waren, lieten de brandende buis vallen en deze kwam terecht op de volle benzinebus, waaruit ter stond een geweldige vuurzuil oprees, De -vlammen grepen zoo snel om zieli been, dat een veertigtal op de verdieping wer kende meisjes, langs de brandtrap móesten vluchten, waarbij enkelen zoo zeer door schrik werden bevangen, dat zij het bewust zijn verloren. Gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatste en tastte met een zestal stralen op de motorspuit het geweldig naar buiten uitslaande vuur aan. Van het gebouw en den inhoud kon men echter nog slechts weinig redden. Zelfs een aantal fietsen van het pezsoneel werden een prooi der vlam men. De brandweer moest alle krachten bil zetten om den brand tot het fabrieksperoeel te beperken, waarin zij, door het energieke optreden onder leiding van commandant Haarselhorst slaagde. Na een half uur was men het vuur meester en kon men tot na- blusschlng overgaan. Eerst des avonds cm negen uur kon de brandweer Inrukken, na dat vele doorgebrande en voor het verkeer gevaar opleverende muren waren neerge haald. De aangerichte schade is groot, doch wordt door verzekering gedekt. Tot wederopbouw van het Paviljoen besloten ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal, voor Alkmaar Ij— Voor bulten Alkmaar 2.85 -Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Nu te Parijs van offlcieele zijde eenlge malen verklaard is, dat de gedachte aan op zettelijke brandstichting in ons paviljoen moet worden uitgesloten, werd geen melding gemaakt van een bepaalde omstandigheid, om *t onderzoek, dat achter de bescherming van deze offlcieele verzekeringen werd Ingesteld, niet te bemoeilijken, meldt het Jidbd Thans wordt die echter in „Excelsior” open baar gemaakt en kan nu ook hier wel gezegd worden, dat de brandweer in den nacht van Zaterdag op Zondag kort voor 13 uur is gealarmeerd door middel van dienzelfden brandmelder, voor ons paviljoen staande, dien de waker Spoorman den volgenden ochtend gebruikt heeft om de ramp te mel den. De brandweerwagen is toen Ijlings komen aanrijden, maar aangezien men aan het gesloten en duister paviljoen niets on gewoons gespeurde, veronderstelde de brandweer dat het Inslaan van het ruitje het werk was van een of anderen kwajon- gensachtlgen grappenmaker (men had ge meend bij het aankomen kinderen te zien wegvluchten) en rukte zonder verder onderzoek weer in. Toen nu om 4 40 de brandweer opnieuw gealarmeerd werd en in twee minuten ter plaatse was (er is een brandweerpost óp de tentoonstelling self), stond het geheele paviljoen reeds In lichtelaaie en was er geen blusschen meer aan. ^„Men kan aannemen”, schrijft het Parlj- tche blad, „dat het vuur lang heeft liggen smeulen, dat het later lichter brandbare stoffen heeft bereikt, dat het onbrandbaar maken den voortgang er van heeft belem merd en dat het pas op het laatste oogen- bllk in al zijn kracht is uitgebroken. Maar er blijft één mysterie; de ruit van den mel der la om 11.43 Ingeslagen. de averij, welke de Amerikaansche* „Nautilus”, waarmede Sir Hu bert Wilkins zijn Pooltocht wilde onderne men, heeft opgeloopen, zal het niet mogelijk zijn, dat deze expeditie de expeditie met de „Zepp" zal ontmoeten. Amerikaansche Hearst, die door groote financieele offers de tot stand koming van de expeditie mo- gelljkt maakt en zich derhalve de bericht geving voor zijn bladen heeft verzekerd is op zijn overeenkomst teruggekomen. Thans zal Ullstein” de rechten verkrij gen voor de berichten- en radioberichten betreffende den Pooltocht. De overeen- komst met deze uitgeverszaak is tot stand gebracht door dr. Eckener. i openbare macht en invloed gewonnen, op ordelijke wijze aan het bestuur van land en niet veel an- een democratische partij In de Donderdagavond lp hotel Terburg te Beverwijk gehouden vergadering van de Vereenlglng van Bloemkoolkweekers is be sloten om, evenals verleden Jaar. een mini mumprijs voor de bloemkool vast te stellen. De minimumprijs werd vastgesteld op 3 ct. per stuk. Wanneer de kool dezen prijs niet kan opbrengen, zullen de leden deze voor gezamenlijke rekening laten Inzouten, waar voor de Fa. Docter te Beverwijk is aange zocht. De vereenlglng zal aan de veilingen een verzoek richten om geen bloemkool beneden den prijs van twee cent te doen verkoopen. Voorts zal aan de veilingen verzocht wor den om geen bloemkool uit andere plaatsen op dé veiling toe te laten en in ieder geval deze niet beneden den prijs van twee centen te doen verkoopen. Het is nJ. voorgekomen, dat uit andere plaatsen een minderwaardig product werd aangevoerd, dat hier vervelld werd. Ter vergadering had verder de uitbetaling plaats van de kool, welke het vorig jaar is ingezouten en die bereids verkocht is. pen?” Binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van nieuwe frankeerzegels met een waarde van 31 cent. Zegels van die waarde ztjn tot dusver alleen in den vorm van een rooden opdruk ,^1” op de bulten gebruik gestelde zegels van 23 cent verschenen, waarvan de voorraad evenwel eerlang zal zijn uitgeput. De nieuwe zegels zullen worden aange maakt naar het ontwerp van wijlen prof. Veth en in de kleur van de vervallen ze gels van 23en 35 cent. De nog aanwezige zegels van 22^ en 35 cent zullen, zoolang de voorraad strekt, voorloopig nog aan de verzamelaarsloketten verkrijgbaar hlljwm, Retraite Universiteit- en Hoogeschoolstudenten Binnenkort zullen er postzegels van 21 cent worden uitgegeven naar een ontwerp van wijlen prof. Veth. Wjj meenen goed te doen nog eens onder de aandacht te brengen, dat onae administratie naast bet plaatsen van Uw advertentiën in ome eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voor het plaatsen van Uw gelegenhelds-advertentten ook in andere bladen. U kunt van onse bemiddeling gebruik maken tonder dat de prjjs van Uwe annonce daardoor maar eenlgs- rins wordt verhoogd. Wjj bonden om gaarne aanbevolen. DE ADMINISTRATIE len en diamanten in koper zet. Welnu, wie zich door enkele bijkomstigheden van de socialistische practljk niet laat misleiden, die ondervindt bij deugdelijk onderzoek, dat ook bet tegenwoordige socialfsme nog altijd dezelfde onchriste lijke basis heeft, njn. de ontkenning van de noodzakelijkheid van den per soonlijken eigendom, de heilzaamheid van den klassenstrijd en de stoffelijke welvaart der massa als einddoel van alle menschelljk streven. Vooral In dit laatste belichaamt zich het socialisme. Men dwaalt, wanneer men van socialis me geen andere voorstelling heeft dan ’t werk, dat men de roode politieke partij in parlementen en gemeenteraden ziet doen. Men dwaalt, wanneer men meent, dat met enkele leuzen van ontwapening en medezeggenschap der arbeiders de socialistische leer is aangegeven. Het socialisme is wel degelijk een maat schappelijk stelsel, en de leiders beijve ren zich met een in haar soort voor beeldige propaganda, dit stelsel tot le vensbeschouwing der massa te doen worden. Daarom wordt de jeugd in eigen organisaties opgevoed; daarom worden de volwassen volgelingen dag aan dag voorgellcht in eigen pers, In dagbladen en brochures, op meetings en met huis bezoek; daarom worden zelfs de vrou wen In een eigen beweging geleid. En wie dagelijks van deze propaganda ken nis neemt, die weet, dat de socialistische levensbeschouwing een zuiver materia listische is; dat daarin geen plaats is voor een hooger beginsel, maar dat den mensch als hoogste geluk wordt voor gehouden zichzelf het aardsche leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken. In wezen is het socialisme zuiver heiden dom, niet dat van de negers uit de oer wouden, maar het verlichte heldendom van Grieken en Romeinen. Daartegenover staat de christelijke levensbeschouwing als een berg tegen over een andere: onoverbrugbaar. De christelijke leer staat op den reëelen bodem van de gevallen menschelijke na tuur, gaat uit van zondeval en verlos sing en weet daarom op alle levens raadsels antwoord te geven. Het socia lisme kan niet anders dan beloven en wekt overal bittere teleurstelling, waar getracht wordt de leer In volle practijk te brengen, wat niet anders kan, omdat het geen rekening houdt met de onvol maakte menschelijke natuur en de on gelijkheid van alle menschen. De chris telijke leer daarentegen, welke als gouden midden tusschen de twee uiter sten van individualisme en socialisme ligt, wekt alleen daar teleurstelling, waar ze slechts in naam bestaat, maar niet of zeer gebrekkig beleefd wordt. Waar ze tot volle ontplooiing kan komen bereikt ze den hoogHen graad van te vredenheid en welvaart. Dit mogen wjj een volgenden keer nog nader aantoo- nen. Gistermorgen heeft in den Wlerlnger- meerpolder de offlcieele opening plaats ge had van de nieuwe sluis, genaamd Sluis I. Onder de talrijke aanwezigen waren de dlrecteur-generaal der Zuiderzeewerken, de heer Ir. De Blocq van Kuffeler en de heer Ir Lely, hoofddirecteur-uitvoerder der Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken. Het gezelschap, komende van Kolhorn, voer met twee booten door de sluis naarde Haukes en bouwschuren de lunch. bi) een breuk van 140 I zwakke, daar vindt hij den christen po- 1 llticus of socialen voorman aan zijn zijde. Deze samenwerking en dit samen voelen ontgaat de massa niet en zoo gemakkeUJk ontstaat bij minder ont wikkelden, die doorgaans ook een scherp onderscheidingsvermogen missen, de vraag; waarom gaan socialisten en ka tholieken niet schouder aan schouder staan; ja, waarom werpt de groote massa der onzen zich niet op als ka tholiek- of christen-socialisthoe spoe dig zou de maatschappij dan niet her vormd zijn! Deze gedachte woelt ongetwijfeld In hoofden en harten van tienduizenden, en hier en daar zooals in de Rijn streek van Duitschland is zij zelfs al in practijk omgezet. De jongste ency cliek van Pius XI heeft alleen daarom al onvergankelijke verdiensten, omdat daarin deze denkfout scherp is belicht en alle twijfel omtrent de al of niet mo gelijkheid van een „katholiek socialis me” in de meest krasse termen is opge heven. Men vraagt, zegt de Paus, of het tegenwoordige socialisme zijn dwalingen misschien zoozeer heeft herzien, dat men het zonder vrees voor eenig chris telijk beginsel kan toelaten, of men het, om zoo te zeggen „doopen” kan. En het antwoord luidt: „dat het socialisme niet in overeenstemming kan worden gebracht met de dogma’s der katholieke kerk, omdat zijn opvatting van de maatschappij ten sterkste strijdt met de christelijke waarheid.” Wie in het socialisme klanken meent te hoorèn, welke met het Evangelie schijnen overeen te stemmen; wie meent, dat het socialisme, mits gekerstend, het aanschijn der wereld zou kunnen ver anderen, moet voorzichtig zijn als de man, die in een kroon een paar stee nen ziet flonkeren. De kenner laat zich niet door enkel achoonen schijn verlok ken en begint met eerst de kroon zelf op goudgehalte te onderzoeken, wel we- xlët gebeuren, t« laten verleiden. Umd. dat men niet licht kostbare paar- dat ver- voorgenomen Poolexpeditie thans definitief is vastgesteld op 20 Juli. Dr. Eckener zal de algeheele leiding voor den tocht hebben, de wetenschappelijke lei ding zal bij prof. Samollowltsch berusten Zooals bekend, is Samollowltsch de Russi sche geograaf en leider van de „Krassin" bij de reddlngsexpeditie ten behoeve van Nobile en zijn makkers. Door onderzeeër Tengevolge van de stortregens der laat ste dagen zijn tal van rivieren in China bulten haar oevers getreden. De overstroo- mlngen hebben in verschillende deelen des lands verwoestingen aangeriebt. In Zuid-West-MantsjoerlJe zijn meer dan 100 menschen verdronken en duizenden dakloos. Gistermiddag te omstreeks 2 uur brak aan de Crailoosche brug te Hilversum een heidebrand uit, welke zich zeer snel ult- breldde. De Hllversumsche brandweer, ge steund door gemeentewerklieden, vermocht tegen de vuurzee niets uit te richten. Het vuur verspreidde zich zeer snel in de rich ting van Laren en Bussum. Omstreeks heidegrond ting gaan. Vele brandweerlieden last van de hitte. Toen het vuur reeds aan de grens der gemeente Laren was gekomen, was de La- rensche brandweer nog niet ter assistentie verschenen. Een groote menachenmenigte sloeg den brand gade. Met angstwekkende snelheid breidde de brand zich uit naar de bebouw de kom der gemeente. Op verzoek van Ir. Groote, directeur van de Gemeentewerken te Hilversum, hielpen vele burgers bU het blusschlngswerk mede. Men trachtte het vuur met takken te doo- ven, doch de verzengende hitte en de ver stikkende rook deden de brandweer steeds terugtrekken. Uit het legerkamp van Laren kwamen 100 militairen te hulp, terwijl uit Bussum, La ren en Hilversum steeds meer burgers, teza men 1000 personen, zijn opgekomen, die allen het hunne hebben gedaan om den brand te beperken. Tegen half ses was het gevaar voor ver dere uitbreiding geweken. De brand had hiermede het fietspad van het St. Janskerkhof bereikt. WIJ hebben ons gewend tot den voorzitter van Stad en Lan de van Gooiland, die eigenaar is van deze gronden, welke bestemd zijn om in het re servaat te worden opgenomen. De heer Luden meende, dat op grond van zijn ervaring van heidebrand binnen twee jaren de heide zich geheel zal hebben her steld. De schade aan dennengewas heeft men nog niet kunnen opnemen. BUREAU HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633 De beheerschers van het kapitaal, zooals wij ze in onze moderne maat schappij kennen, zijn de overtuiging toegedaan, dat, hoe minder handen het geld beheeren, hoe beter de productie en hoe grooter de welvaart is. Vandaar hun onverschilligheid voor het gevaar lijke verschijnsel van een verproletari- seerlng der massa. Een vorige maal hebben wij op de valschheid dezer men taliteit gewezen en gezien, hoe de Kerk deze overmacht van weinigen veroor deelt. Blijft een ander uiterste, nm. de leer, dat alle eigendom aan de gemeenschap moet behooren, ten einde door aller medewerking aan het productieproces allen gemeenschappelijk rijk te maken. Wij bedoelen de leer van het socialisme en communisme. Te recht schrijft Plus XI in zijn jongste encycliek, dat als waarschuwing tegen het communisme maar weinig woorden noodlg zijn. Het communisme is de partij van het ge weld: het voert een verwoeden klassen strijd en elscht zonder eenlge beperking de afschaffing van het privaat bezit. In het najagen van zijn doel schrikt het communisme voor niets terug. „Waar het de macht in handen heeft gekre gen, toont het zich zoo wreed en onmeh- schelijk, dat er niets ongelooflljker en monsterachtiger lijkt,” schrijft de Paus in zijn laatsten omzendbrief. Dit eene is het voordeel als men het zoo noemen mag bij het communisme, dat het zich openlijk tot een vijand van God, de Kerk en den godsdienst verklaart en daardoor althans nog af schrikt allen, die een grein eerbied voor het bovenmen- achelljke behouden hebben. In be schaafde landen als het onze heeft dan ook een bestrijding van het commu nisme als maatschappelijk stelsel weinig zin. Het volk heeft over het algemeen te veel gezonden zin om zich door de voorspiegelingen van wat het in Rus land Maar wel gevaarlijk is de geheime pro paganda, die naast de openlijke wordt gevoerd, het gift, dat op dulvelsche manier In fabrieken en werkplaatsen, op kantoren en in scholen, In de pers in lederen vorm, voortdurend wordt verspreid. *t Is huiveringwekkend om aan te zien, hoe lichtzinnig de zich nu nog beschaafde, „christelijke” volkeren noemende naties niets degn om dat gift tegen te gaan. Nationaal en internatio naal is de bescherming der openbare gezondheid georganiseerd. Steeds loeren ambtenaren aan de grenzen, aan bin nenkomende stoomschepen, ja zelfs in de lucht of er ook voor de gezondheid schadelijke stoffen, menschen of dieren willen binnendringen. En het eerste teeken der besmetting wordt onmlddel- Hjk in de kiem gesmoord. Roekeloos daarentegen laat men de veel erger besmetting van het communisme de harten en geesten van de massa, vooral van de Jeugd, vergiftigen, met de zekere wetenschap, dat men zijn eigen graf graaft. Het woord van den Paus, die in zijn laatste encycliek ten strengste ver oordeelt allen, „die nalaten de toestan den tegen te gaan en te veranderen, welke de geesten der volken opzweepen en zoo den weg bereiden voor de om wenteling en vernietiging der samenle ving” is zeker op de eerste plaats tot de kinderen der Kerk zelf gesproken, die op «enigerlei wijze in macht of over heid zijn gesteld. Hoe langer hoe moei lijker wordt in onzen tijd de houding der Kerk tegen over de andere partij, die nog altijd .socialisme” heet, doch door velen naast en In tegenstelling met het barre com munisme als een eenvoudige hervor mingspartij wordt beschouwd. Toen Leo XIII zijn Rerum Novarum uitgaf, was het socialisme de vijand zonder meer. Sinds dien heeft de leer van Marx heel wat veranderingen ondergaan en ziet men het socialisme op verschillende manieren toepassen en beleven. Het komt zelfs, zooals bijv. In Engeland, voor, dat men een partij met den naam socialistisch betitelt, terwijl de wezen lijke kenmerken van het stelsel ontbre ken. Bovendien valt niet te ontkennen, dat de socialisten in vele landen waar aij aan hebben meewerken aan het bestuur en land en niet veel dan een democratische godsdienstigen grondslag zijn, grootste gevaar schuilt hierin, dat voormannen der socialisten zoowel regeeringscolleges als in besturen vakvereenlgingen met gelijk be- De aardbeiencampagne, welke op het oogenblik te Beverwijk in vollen gang is, toont nog steeds geen verbetering. De oogst is overvloedig doch de prijzen zijn zoo slecht, dat zij bezwaarlijk loonend genoemd kunnen worden. Was de doorsneeprljs Dinsdag JJ. tot 1580 ct per K.G. gedaald, gisteren liepen de prijzen weer eenigszlns naar boven en varieerden van ongeveer 17 H21 ct. per K.G., hetgeen niettemin nog een zeer lage prijs is. Waarschijnlijk zullen de aanvoeren de vol gende week het hoogtepunt bereiken. Daar de aardbeienteelt voor zeer veel tuin ders in Kennemerland nog een merkbaar bestaansdeel uitmaakt, is het te hopen, dat de prijzen zich dan eenigszlns zullen her stellen. Het lijkt er echter nog niet veel op, zoodat de campagne, wat den handel be treft, een mislukking dreigt te worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1