ONS BLA.D^ i ll OPROEP PAUSELIJKE ENCYCLIEK OVER DE KATHOLIEKE ACTIE GEEFT ENGELAND HET VOORBEELD? JOH.LAUWERS VUT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 155 MAANDAG 6 JULI 1931 a DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f50 f750 VOORNAAMSTE cKIEUWS In verband met de gebeurtenissen te RomeDe gewelddaden gelaakt De ramp te Vincennes I naar Felle brand te Bloemendaal Verdrukte Andersdenkenden? „Justitioneele moord” „De Dageraad” Limburg Athletiek Geboorhoorns ook etectr. •Jr PAYGLOP 3 ALKMAAR Het proces Hulstijn contra Vogt C.S. .1 f 250.- h‘oïi f 125.- f 50.- &T b™k f 40.- AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL te I bij verlies vea 'n justitioneel® „De De onderhandellngen over het moratorium. Jaarvergadering ran den Bond Hl fiineehwt. Ds. Ungbeek uit de Tweede Kamer? Geen kwaadwilligheid? ontbreken tentoonstellings-comlté Barometerstand 9 uur rm.: 7.90 stilstand. 2.169.000 •amen 2.176.000 In Engeland Het Nationaal Comité: 1.132.538 1348.000 f 56.000 Van de R. K. Werkgevers 3 Maansverduistering op 26 September. op de ongunst der tijden. Dese raakt hierdoor onder een auto en overlijdt aan zfjn verwondingen Fietser geeft anderen wielrijder een^duw Complex van drie villa’s totaal afgebrand 131.000 359.322 642416 990.000 424.000 755.000 1930 52.4 78 24.3 16.9 26.6 935 Levenslange geheele onaeechlktheid tot werken door verllee van beide armen, beide boenen of beide oogen reikten regelen. Examen-curiosum Als zeldzame gebeurtenis in het Academie leven zij vermeld het merkwaardige feit, dat de heer J. J. A. Wijs, doctor in de Schei kunde te 's Oravenhage, aan de Rijks Unl- versiteit te Leiden op 67-jarigen leeftijd is geslaagd voor het candidaats-examen in de Rechtsgeleerdheid. De heer Mr. van Hellenberg Hubar aangekocht Encycliek van Z. H. den Paus over de Ka tholieke Actie en de daarmede verband hou dende gebeurtenissen te Rome. Uitstekend geslaagde eerste Bondsdag der Katholieke Middenstands Vereenigingen in het Bisdom Haarlem, in de Bisschopestad ge houden. Het ontwerp Bedrjjfsraden-organlsatie door den Hoogen Raad van Arbeid verworpen. Engeland Amerika Frankrijk Italië Japan Duitschland 1924 56 70 133 93 23 Te Bloemendaal sijn drie, onder «én dak gebouwde perceelen platgebrand. De Nederiandsch-.Fabrikaan-Demonstmtte 1932 to Arnhem gaat niet door. getal wel ia. Economische opheffing van de Bovenwind- sche Eilanden. Naar ..Hemel en Dampkring” mededeelt, zal er op 26 September een totale maans verduistering plaats vinden, welke In Neder land goed waarneembaar zal zijn. De totale verduistering zal om 8 uur 26 (Amsterd. Zo mertijd) beginnen en om 9 uur 50 eindigen. De grootte der verduistering is 143 (maan- middellijn 1). Het proces van den beer Hulstijn contra W. Vogt c* Geen kwaadwilligheid bij de ramp te Vin cennes? I Samenstelling van Ged. Steen van Noord- Holland. De heer Moojen onderscheiden. De heer Moojen is door de Fransche re- geerlng benoemd tot officier in het Legioen van Eer. Belangrijke rede van Stalin. Het Bmafsehe vijfjarenplan mislukt. Afwending van de. communist be he methoden? HDLUNDSCH.DAGBLID En tijdens de Londensche conferentie in 1930: in Duitschland in Italië in Frankrijk In de vergadering van het dageljjksch be stuur der A. R. K. W. V. werd besloten in te gaan op het verzoek van de Haarlemsche ledenvergadering en een telegram te zenden namens de georganiseerde Katholieke Werk gevers In Nederland aan Z. H. den Paus, waarin tot uitdrukking komt de trouwe aan hankelijkheid en hooge eerbied jegens den H. Vader in de huidige voor Hem zoo kom mervolle omstandigheden, alsmede grooten dank voor en algeheele onderwerping aan de wijze lessen en voorschriften van de nieuwe Encycliek. IndHk laeili uiililar Het college van burgemeester en wethou ders van Batavia besloot de Inzending van de gemeente Batavia op de interntlonale koloniale tentoonstelling te Parijs te recon- strueeren en per snelste gelegenheid naar Parijs te doen expedleeren. ADVERTENTIEPRIJS: Vau 1-5 regels f 125: elke regel meer 635. RECLAME pm regel 6.78 voor de eerste pagina; voot de «vorige pagina’s 0.5a. RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing f SM ftr advertentie van 8 wegels: teteve regel meer 6.12 Bij de Zondag te Rotterdam gehouden In ternationale atletiekwedstrijden van ..Pro Patrla", werd In bet nummer hoogspringen het Ned. record verbeterd en door W. Hof man (A. V. 1926) gebracht op 1.844 M. In het nummer 110 M. hordenloop wisten W. Kaan en A. Kaan (H. A. VJ resp. de 2e en 3e plaats te bezetten. De uitslag In dit nummer was: 1. Wleneke, 8. V. 1899, Duisburg. 155 sec.; 2. W. Kaan, H. A. V.. Haarlem, 15.7 sec.; 3. A. Kaan. H. A. V, Haarlem. Engelsche sympatUe-betaigtng. Door tusschenkomst van het Brltsche Ge zantschap te 'sGravenhage heeft de Minister van Koloniën een betuiging van deelneming ontvangen van den Engelschen Minister van Koloniën, lord Passfield, ter gelegenheid van de verwoesting van het Nederlandsche pavil joen op de internationale koloniale tentoon stelling te Vincennes. De Minister van Koloniën heeft naar aan leiding hiervan aan lord Passfield de ver zekering doen geworden, dat hij dit bewijs van sympathie op den hoogsten prijs stelt. Schadeloosstelling van geëischt Naar de „Msbd.” verneemt, zal In den loop van deze week de dagvaarding worden uitgebracht inzake de bekende procedure van den heer Wouter Hulstijn tegen de hee ren Willem Vogt en oud-kolonel van Gheel Oildemeester. resp. directeur en secretaris van de Algemeene Vereenlging Radio Om roep. In deze dagvaarding stelt de heer Hul stijn, dat de heeren Vogt en van Oheel Oil demeester door een demarche bij den heer Holdert, directeur van „De Telegraaf” zijn ontslag als leider der afdeeling wetenschap pen van genoemd dagblad hebben veroor zaakt. Deze démarche had tot doel den heer Hulstijn als lid van het dageljjksch tuinbe stuur te dwingen tot het volgen eener be paalde gedragslijn In overeenstemming met de plannen van de heeren Holdert en Vogt. Aangezien gedaagden door te handelen gelijk zij deden tegenover den elscher een onrecht matige daad hebben gepleegd elscht de heer Hulstijn een schadeloosstelling van f 56.000 of zooveel minder als de rechtbank In goede justitie zal noodig oordeelen. Aangezien de onrechtmatige daad door de gedaagden te zamen werd gepleegd stelt dg dagvaarding, dat zij derhalve ieder voor het geheel aan sprakelijk zijn voor vergoeding der geleden of te lijden schade. De eerste indrukken. Een Vas Dias-telegram uit Rome bericht: Voor Maandag kan men geen stelling neming verwachten tot den Zaterdagmiddag o.a. in den „Osservatore Romano” gepubll- oeerden brief van den Paus. Deze brief heeft door da scherpte waarmede hij is opgesteld algemeen opzien gebaard, vooral daar ver luidt, dat de Paus hem eigenhandig ontwor pen heeft en geredigeerd. Mussolini heeft waarschijnlijk den brief niet ontvangen voor laat in den middag. Men kan niet nagaan welke houding hi) zal aannamen. Volgens hier loopende geruchten zal de Congregatie van het H. Officium, het belang rijkste orgaan van het katholieke centrale kerkbestuur, ingesteld tot het zulverhouden van geloofs- en zedenleer, een veroordeellng bekend maken van zekere principes van het fascisme betreffende jeugdopvoeding. Wan neer dit waar mocht blijken, zou de thans gepubliceerde brief van den Paus slechts een eersten stap vormen. In officleele kringen bewaart men volledige reserve tegenover den nieuwen toestand. In fascistische kringen heerscht echter ernstige ontstemming en men verwacht een energiek antwoord van Mussolini. De „Giornale d' Italia” zegt in een desbe treffend bericht: „Het schijnt dat de politieke invloed van den clerus op de massa is overschat. In leder geval schijnt het, dat deze Invloed afneemt, wanneer hij niet door den staat als werkelijke macht wordt ondersteund. Dit blijkt bijv, bij de tot voor eenige jaren als bijzonder reli gieus beschouwde volkeren als Russen, Tur ken en misschien tegenwoordig de Spanjaar den. De Heilige Stoel moet zich door zekere successen (bedoeld schijnen hiermede de be tuigingen van Instemming uit de geheele wereld) niet tot overschatting van moreele krachten laten verleiden. HIJ behoort den invloed van de Kerk op den staat niet te forceeren, aangezien hij dan gevaar loopt. religleuse autoriteit der geestelijken, cMt kerkelijke organisaties en in laatste Instan tie ook het religleuse gevoel van oe massa's te compromltteeren.” LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 930. Het comité bovengenoemd stelt er prijs op te verklaren dat het Is geconstitueerd in allerijl onder den drang der omstandigheden. De actie moest onverwijld ter hand worden genomen. Dit Is de reden waarom het Co mité een minder veelzijdige samenstelling vertoont dan anders bij ruimer beschikbaren tijd had mogen worden verwacht. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het jubileum van „Pastoor” Perquin Zooals gemeld, zal de radiopastoor L. H Perquin op 15 Augustus aA. rijn 40-jarig priesterfeest vieren. In den Kath. Radiogids wordt nu me degedeeld, dat op uitdrukkelijk verlangen van den Jubilaris alle ulterlijk feestvertoon zal achterwege blijven, sulks met het oog Alle abonne'a op dit blad zijn Ingevolge de vanekeringsvoorwaarden f ‘Ififif) tagan ongevallen verzekerd voAr eea der volgende uitkeeringen1 JUUU <46 Het W_B.%eint uit München; De „Bayrische Kurier” publiceert, als eerste Duitache courant, een nieuwen Pau selijke omzendbrief aan de patriarchen, prematen, aartsbisschoppen, bisschoppen en andere ordinarii der Katholieke kerk, over Adres aan Z. H. den Paus Langenooten. Een zware ramp, we aarze len niet de woorden van onzen Minister van Kolnniën tot de onze te maken. „Een natio nale ramp” heeft ons door den brand op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs getrof fen. Ons schitterend paviljoen daarginds met zijn geheelen kostbaren Inhoud Is verloren gegaan. Maar, wat behouden gebleven is. dat Is onze vaderlandache energie, onze nationale trots. Het Uitvoerend Comité voor de Nederland sche afdeeling op de Kol. Tentoonstelling heeft, door zijn besluit om, ten koste wat wille, over te gaan tot den bouw van een nieuwe Nederlandach paviljoen, als het ware op de pulnhoopen van het oude en tot het daarin opnemen van een tweede expositie op waarlijk schoone wijze, het devies In ons wapen „Je Malntiendrai” in toepassing ge bracht. Een daad welke, zoowel in het binnenland, als overal in het buitenland den dlepsten eerbied heeft afgedwongen voor Nederland en ons volk. Van talrijke zijden werden, naast betuigingen van medeleven en sympa thie reeds toezeggingen gedaan om collecties en kunstvoorwerpen voor de tentoonstelling beschikbaar te stellen, terwijl zoowel door landgenooten als door vreemdelingen bijdra gen Ingeld werden gezonden om de taak van het Comité te verlichten. Het is thans aan ons, landgfnooten, om de handen Ineen te slaan en alles in het werk te stellen, teneinde het mogelijk te maken ook met de nieuwe Nederlandsche af deeling, ons land als koloniseerende mogend heid op waardige wijze voor den dag te doen komen. Van de zijde van de Fransche regeering werd het aanbod gedaan, een bedrag van 3 millloen francs ter beschikking te stellen voor den wederopbouw der verloren gegane Nederlandsche afdeeling. Hoezeer ook dit royale aanbod valt te waardeeren, het kon en mocht niet worden aanvaard. Neen, op de plaats waar onze Nederland sche driekleur ons fraaie gebouw heeft ge sierd, waar onze vlag ook nu nog wappert daar kan alleen verrijzen een Neder- landach gebouw, ontstaan en geschraagd door de offervaardigheid van ons Nederlandsche volk. Het tentoonstellings-comlté heeft ver klaard, indien noodig, de hulp van ons volk te zullen aanvaarden. Welnu, die hulp is noodig, opdat, wat onleuw tot stand zal worden gebracht een geheel zal kunnen vormen, een der grootste koloniale mogendheden waard. Voor het verleenen van die hulp heeft zich onderstaand Nationaal Comité gevormd, dat rich In nauw contact met en met vol komen Instemming van het Nederlandsche Tentoonstelllngscomit’. bij desen wendt tot u, Nederlanders bier te lande en elders met een dringend beroep of) uw hul en steun. Op welke wijze gij dien steun kunt ver leenen? Door uwe bijdragen te zenden aan den penningmeester van het Comité (alge meen secretaris-pennlngmeester der Veree nlging „Oost en West”, en Haag-giro No. 19574) door met behulp van plaatselijke or ganisaties gelden in te zamelen.^ door u be reid te verklaren eventueel in uw bezit zijn de collecties en voorwerpen ter expositie af te staan en ons daarvan mededeeling te doen. Door uwe bereidwilligheid, en wij den ken hier aan de directies der vele In Ne derland verschijnende dagbladen op welker hulp in dezen in het bijzonder een beroep wordt gedaan om gelden in ontvangst te nemen, te verantwoorden en aan ons over te maken. Kortom door elk middel dat ons gelegenheid biedt een zoo groot mogelijk bedrag, een zoo ruim mogelijke collectie' voorwerpen ter beschikking van het Ten- toonstelllngscomlté te stellen. Moge de spontane daad van onzen land genoot te Panjs navolging vinden. Helpt ons naar vermogen en.... helpt ons vlug. Reeds in Augustus moet de nieuwe expo sitie gereed zijn. De tijd dringt. Daarom niet geaarzeld. Laat opnieuw de gansche beschaafde we reld er getuige van zijn hoe Nederland en het Nederlandsche volk rampen weet te dragen ente boven te komen. Den Haag, Juli 1931. Engeland te dus het eenige land, dat een gestadige vermindering van deze be dragen heeft doorgevoerd. Met de uitgaven aan het leger is dit zelfde verschijnsel wel niet zoo frappant waar te nemen, maar met een beetje goeden wil en met een vergelijkend oog op de militaire budgetten der andere mogendheden kan men wel aannemen, dat het denzelfden kant opgaat Soortgelijke statistieken kan men vin den over het personeel van de vloot, over het aantal schepen (tot 1930) en over de luchtvloot. Kortom, Engeland geeft het voorbeeld, dat te het refrein van de ministerleele rede. Helaas echter te het een feit, dat men met cijfer» wel veel, maar niet allee kan bewijzen. De rijen van het hierboven afgedrukt stattetiekje die door Mac Donald van links naar rechts werden gelezen kunnen helaas ook van bovenaar be neden worden bekeken. In dat geval zijn de cijfers voor Engeland nog vol strekt zoo gunstig niet. Dan staat het nog steeds vlak onder Amerika. Dan geeft het meer uit aan zijn vloot, dan Frankrijk, Italië en Duitschland de overige Europeesche machten tesamen. Ook is inderdaad de vloot van Albion grooter dan de Fransche, Italiaansche en Duitsche tesamen. Eenige maanden geleden, in den tijd van de vlootconferentie, deelde admiraal Docteur in de „Matin” de volgende cij fers mede over den tonnen-inhoud van de verschillende vloten: Deze beliep in 1914: in Duitschland in Italië in Frankrijk Voor de benoeming tot burgemeester van Rijswijk is aangezocht de heer mr. Van Hel lenberg Hubar, lid der Tweede Kamer en wethouder van Rijswijk. De heer Hellenberg Hubar heeft echter gemeend van deze aanbieding geen gebruik te moeten maken in verband met rijn drukke werkzaamheden. In kringen van Kamer- en Statenleden is men nog niet zoo zeker, dat de annexatie een voldongen feit aü worden, In een dagblad heeft een advertentie ge staan, waarin deelnemers worden gevraagd voor een propagandatocht van „De Dage raad” naar Limburg „als protest tegen de verdrukking onzer geestverwanten in het Zuiden”. Naar aanleiding hiervan schrijft men aan ,J>e Tijd" uit Limburg: Als de heeren vrijdenkers van „verdruk king” willen spreken, dienen ze tevens te ka men met bewijzen. In afwachting rtaarran mogen wij van onzen kant enkele feiten aandragen, ten bewjjze, dat andersdenken den, óók vrijdenkenden, in Limburg aanga- naam kunnen verblijven. Protestanten, Israëlieten, Socialisten, blij ven In Limburg gerespecteerd als zij zelf het lespeet Jegens andersdenkenden bewaren. Een Israëliet heeft eens verklaard, dat hij in het Zuiden zóó gelijk met de anderen werd behandeld, dat hij het als een plicht beschouwde, bij Katholieke feesten buis en straat mee te sieren. En een Protestant in Maastricht was daar zoo zeer Ingeburgerd, dat hij eens gekozen werd tot leider van een Maria-optocht. Andersdenkenden bekomen in Limburg subsidie voor hun kerken en steun voor hun Instellingen, zonder dat daarover ophitsend van Katholieke zijde wordt gesproken en ge schreven. Een ander sprekend feit haalt de „Zuld- Limburger” uit Kerkrede aan, toen daar in 1923 een Protestant, voor het eerst in den gemeenteraad werd gekozen, terzelfdertijd tot wethouder verheven, ofschoon de Katho lieken de verdeeling der wethouderszetels In handen hadden. Bij dese enkele feiten zullen we het laten, omdat de practijk steeds weer bewijst, dat de stemming der andersdenkenden in het Katholieke zuiden over het algemeen goed is te noemen. Zelfs de vrijdenkers kunnen hier rustig le. ven, mits ze zich rustig houden, dat wil zeg gen: ons Katholieke volk met rust laten. De verdraagzaamheid In Limburg steekt wel gunstig af bij die in het Noorden. Lazen we niet pas dezer dagen, dat aan zeker ly ceum te Haarlem bij uitgemaakte zaak geen Katholiek of Christelijk leeraar kon worden benoemd vanwege het .sectarlsme”? Tenslotte is ons advies aan de vrijdenkers: geeft u de moeite, enkele bewijzen uwerzijds ruchtbaar te maken, alvorens met uW propa gandatocht naar Limburg af te rakken En deelt dan tevens mede, hoe groot het uwer geestverwanten in het Zuiden In de Rozenstraat te Rotterdam waren Zaterdagmiddag twee fietsers tegen elkaar gebotst. De een gaf hierbij den ander een duw, waardoor deze onder een auto geraakte en zwaar gewond naar het ziekenhuis werd overgebracht. Hij is daar overleden. Het slachtpffer was een zekere J. D. Lagendijk. Nadat de politie om Inlichtingen had ver zocht, heeft de andere fletser zich bij de politie aangemeld. Hü heeft verklaard, dat hij den overledene niet met opzet een duw had gegeven. Er werd evenwel tegen hem toch procesverbaal opgemaakt. Mr. Dr. voorz. Is losgebroken tegen datgene, wat den Paus en de Kerk het dierbaarst 1b, tegen de vrij heid en rechten der zielen, ofschoon de Paus herhaaldelijk en plechtig verklaard heeft, dat de Katholieke Actie, krachtens haar wezen en karakter, en krachtens de duidelijke en nadrukkelijke orders van den H. Stoel, bulten en boven alle partij-poll- tlek staat. De encycliek spreekt ook van de verhou ding tusschen de vroegere volkspartij en de Katholieke Actie, en constateert, dat niemand, die een leidende positie in de volkspartij destijds bekleedde, tegelijk in de Katholieke Actie eeci vooraanstaande plaats had kunnen Innemen. Gevallen, dat gewezen plaatselijke leiders der volkspartij later groepsleiders der Ka tholieke Actie werden, zijn er slechts vier. De Paus, noch de Kerk, zoo heet het verder, de godsdienst, noch de geloovlge katholieken hebben tot dankbaarheid re den. In strijd met de andersluidende bewerin gen heeft men de vrijmetselarij wel eerst De burgemeester van Rijswijk Naar aanleiding van de vele geruchten, die omtrent de oorzaak van den noodlottlgen brand in het Nederlandsche paviljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs de ronde doen, had een persvertegenwoordiger een onderhoud met den met de leiding van het onderzoek belasten commissaris van politie, Leriche, die thans reeds een week met het onderzoek bezig is en dus over meer feiten materiaal kon beschikken, dan in de eerste dagen na den brand. De heer Leriche verklaarde, dat het. bij het ontbreken van zekerheid omtrent de oorzaak van een brand als deze, haast niet te verwonderen valt, dat allerlei wilde ge ruchten de ronde gaan doen en heel makke lijk ontstaat dan de beschuldiging, dat kwaadwilligheid den brand heeft veroor zaakt. Wanneer, zooals thans het geval is, slechts wat asch en puin Is overgebleven, valt zulks enmogelijk met zekerheid vast te stellen. Niettemin verzekerde commissaris Leriche, dat de mogelijkheid van kwaadwilligheid al zijn aandacht heeft gehad en dat hij alle aanwijzingen, die hij in deze richting heeft gekregen nauwkeurig heeft onderzocht. Het resultaat hiervan was echter in alle gevallen negatief. Op het oogenbllk bezit men niet de minste aanwijzing of waarschijnlijkheid, die de veronderstelling wettigt, dat de brand door kwaadwilligen is aangestoken. In de gevangenis te Keulen is de dood straf voltrokken aan Peter Kuerten, den on gelukkige, die zich aan talrijke moorden had schuldig gemaakt. „Het Volk” schrijft moord voltrokken.” Vergeet het blad, zoo vraagt de ,Msb dat in Pruisen een sociaal democraat minis ter van Justitie Is en een soclaal-democraat premier en dat de Pruisische regeering toch het gratieverzoek afwees? WIJ hebben over de motieven van die re geerders niet te oordeelen. Maar, dat zij in toepassing van de doodstraf geen schennis van socialistische beginselen zien en geen „moord”, staat toch wel vast. En dat ..Het Volk" onnoodlg groote woor den gebruikt, eveneens. Ih het Engelsche Parlement heeft Ramsay Mac-Donald In het begin van deze week een merkwaardige rede ge houden over de ontwapenlngskwestle. Zijn betoog kwam hierop neer, dat En geland momenteel de andere mogend heden vér vooruit is in daadwerkelijke vermindering van bewapening en oor- logsbudgetten. De minister voerde tot staving van zijn bewering o.a. de volgende cijfers aan: In 1914 beliepen de uitgaven voor de Engelsche vloot in hedendaagschen geldkoers 76 millloen in 1924/’25 nog slechts 56 millloen en In 1930 52.400.000 pond sterling. Dat beteekent een vermindering van 23.700.000 sinds 1914 en van 3.500.000 pond sinds 1924. Vergelijken wij deze cijfers met die van de overige landen, dan krijgen wij een beeld, dat als volgt in statistiek Is te brengen: Uitgaven in millloenen p. st. 1914 76 42 294 18.25 15.4 31 BUREAU! BOF 8. ALKMAAR Tstetoon: Admtnbtratls ^Radsetta Na. 633 ABONNEMENTSPRIJS» Pw kwartaal, voor Alkmaar Voor bultea Alkmaar 346 Mal GeillnstreOTd Zondagabiad 0.60 hoor?r - --■ - -L1.J- - „ma u.r- - - Zaterdagmiddag ongeveer half vijf wilde de heer De Hondt, wonende In een villa aan de Houtvaartkade In Bloemendaal een bad ne men. Toen hij den geyser aanstak ontstond een ontploffing; In een oogwenk stond de badkamer In lichterlaaie en spoedig vatte het dak van de villa vlam. De bewoner trachtte terstond het vuur te blusschen, hetgeen hem niet gelukte. De brand was zoo hevig, dat de bewoner zoo snel mogelijk moest vluchten. De woning van den heer De Hondt maakt deel uit van een complex van drie villa’s, welke onder een gemeenschappelijk rieten dak liggen. Vla het dak deelde het vuur zich dan ook aan de andere woningen mede. Een er van was nog niet bewoond, van het an dere waren de bewoners tijdelijk afwezig. De Bloemendaalsche brandweer was met twee motorspuiten aanwezig en bestreed de vuurzee met tien stralen; zij kon niet ver hinderen, dat het geheele complex zoo goed als volkomen uitbrandde. Van het meubilair kon zoo goed als niets worden gered.. Ver zekering dekt grootepdeels de schade. Te zeven uur was het vuur gebluzcht. andere ordinarii der de Katholieke Actie. De Inleiding van het Pauselijk schrijven vermeldt, dat het noodzakelijk is, ter zake van de gebeurtenissen, die den laatsten tijd te Rome en In heel Italië plaats grepen, in bijzonderheden te treden. Men heeft getracht, aldus het Pauselijk schrijven, datgene doodelUk te treffen, wat den Paus, als Vader en Herder der zielen, het dierbaarst is, en de wijze, waarop dit is geschied, Is uiterst kwetsend geweest. Daarom Is het den H. Vader een behoefte en acht Hij het een plicht, rich tot de katholieken der geheele wereld te wenden, om de waarheid en de gerechtigheid te ver dedigen In een zaak, die de vitale belangen en de rechten raakt der Katholieke kerk. De H. Vader betuigt dan allereerst Zijn dank aan de geestelijkheid, hoogwaardlg- heldsbekleeders en clerus, voor de blijken van trouw, den laatsten tijd den Paus ge- geven. Het is voor den Opperpriester, aldus het Pauselijk schrijven, tep zeerste bemoedigend en troostend geweest, de Katholieke Actie van alle landen In deze dagen om haar gemeenschappelijken Vader te zien ge schaard. In strenge woorden worden dan de ge welddaden gelaakt, welke in Italië zijn be gaan en de oneerbiedigheden In woord en daad, waarbij zelfs de persoon des Pausen niet werd ontzien en In het bijzonder ook de vijandige perscampagne. Vanzelf dringt zich, bij zoo vele vijandigheden, de gedachte cp.dat rfet parool daartoe van hoogerhand is gegeven. Het Pauselijk schrijven meldt vervolgens, dat men de verzinsels, leugens en lasterin gen der vijandlg-gerinde partijpers, zoo niet alle, dan toch de voornaamste, in één document verzameld heeft, dat voorzichtl- gerwijze ,^en boodschap” genoemd werd. Van deze „boodschap” zegt bet Pauselijk schrijven, dat de H. Vader zelden een document beeft gezien, zóó tendentieus opgesteld en zóó In strijd met de waarheid en de rechtvaardigheid ten opzichte van den H. Stoel en de Katholieke Actie. Er is in die „boodschap” o. sprake van den „zwarten ondank” der priesters, dia zich tegen de partij stelden, welks, naar hare meenlng, de waarborg dar godsdienst vrijheid In heel Italië is geworden. De omzendbrief gewaagt vervolgens van de vrees en de bezorgdheid van den Opper priester in verband met de aanslagen op de godsdienstvrijheid. Deze aanslagen be- hun hoogtepunt in polltle-maat- welke de H. Stoel ten slotte tot tegenmaatregelen noopten. Met onzegbaar leed, aldus het Pauselijk schrijven, ziet de H. Vader, hoe in Rome en geheel Italië een ware laster-campagne R. Zulderhof, alg. voorz. van „Oost en West”. C. J. Feith, voorz. der Ver van Ambtenaren B.B. In Ned. Indlë. W. M. Westerman, vice- van de Ver. Nederland in den Vreemde. M. P. Westerveld. secr. Kon. Ver. „Het Kol. Instituut”. Mr Joh. Belinfante, dir. van het Ned. Corr. Bureau van Dagbladen. Mr. J. J. van Bolhuis, voorz. Haag- sche Journallstenver. D. Hans, voorz. Ned. Journalisten Kring. H. Salomonsen. dir. Persbur. ..Aneta”. J. Vesters, voorz. Ned. Journ. Ver. A. F. H. Winter. Kol. der Art. b. d. F. H. K. v. d. Brugh, alg. secr.-penn. Ver. „Oost en West”. samen In EngelaiM Met andere woorden: de bewapening is over heel de wereldlinle afgenomen, maar Engelands aandeel ter zee blijft nog steeds Juist in vergelijking met de anderen op hetzelfde peil. Mac Donald heeft dit feit niet belicht en onder applaus van het parlement verklaard, dat de andere mogendheden het voorbeeld van Engeland eerst dienen te volgen, dat Engeland vóór dien tijd niet meer verder kan gaan. Zou dh na al een naderend onheils- teeken zijn voor de ontwapeningsconfe rentie? Dreigen nu al conflicten uit het scherp stelling nemen der mogendheden tegen over elkaar? Het Is te hopen, dat de socialistische Internationale krachtig genoeg zal zijn om tenminste met haar eigen wereld- petitlonnement de oogen te openen van haar eigen „partijgenoot”, die eerste mi nister is van het Brltsche wereldrijk. bulten bet land gezet, maar daarna de deur toch weer wijd voor haar open gezet. De strijd, die thans gestreden wordt, is geen politieke, maar een godsdienststrijd. De H. Vader verlangt, dat men aan het land en aan heel de wereld de bewijsen voorlegt, dat de Katholieke Actie politiek heeft gevoerd, of politieke plannen heeft beraamd, welke gevaar voor den staat zou den be teek enen. Het Pauselijke schrijven trekt ten slotte de conclusie, dat de verdachtmaking, als zoude de Katholieke Actie staatsgevaarlijke politiek voeren, slechts een voorwendsel Is, om aan de Katholieke Actie en aldus aan de Kerk de jeugd te ontrukken. De opvoeding Is echter door God aan de Kerk opgedragen en de Kerk heeft dus den „goeden strijd voor vrijheid en geweten” te strijden. Het een ongerechte en een met den naam van Katholiek onvereenigbare vermetelheid, als geloovlgen de Kerk en haar opperhoofd te willen voorschrijven, wat voor de christe lijke opvoeding en vorming der zielen vol doende is. Een opvatting van den staat, welke de jonge generatie geheel en zonder uitzonde ring, van de eerste kinderjaren af tot den rijpen leeftijd voor den staat opeischt, is voor een katholiek on vereen igbaar met de katholieke leer en met het natuurrecht van het gezin. Na zijn afkeuring te hebben uitgesproken over de eedsaflegging, welke het fascistische bewind van de jeugd elscht, beveelt de Paus den jongens en meisjes aan, In verband met de moeilijkheid om In dezen tijdsomstandig heden dien eed te weigeren, „voor God en het eigen geweten, het voorbehoud te ma ken,” voor zoover niet in strijd met de gebo den van God en de Kerk. Aan het slot van zijn schrijven spreekt de Paus de hoop uit, dat God de geesten tot de waarheid moge geleiden, opdat men ophoude de Kerk te bestrijden in datgene, wat haar recht is, nX de christelijke opvoeding der jeugd. Drie heerenhuizen te Aerdenhou* afge- brand.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1