DE SITUATIE DER DUITSCHE RIJKSBANK R.K. VOLKSBOND afd. ALKMAAR ALKMAAR BINNENLANDSCH NIEUWS Bijlagen tot den Raad VEILING-O VERZICHT PROVINCIAAL NIEUWS KUNST EN KENNIS LUCHTVAART VRAGENBUS gemengd nieuws FAILLISSENMENTEN RECHTSZAKEN G A Het vliegongeluk bij Hirson SCHAGEN TEXEL WARMENHUIZEN OPPERDOES LIMMEN 1 de de namen 24 personen Dr. Hans Luther, President der Rijksbank ^teche Rijksbank en als ma'; Naar de Zuiderzeewerken zi van Dr. Frederik van Eeden Mr. H. Ciltay bü den dichter op beioek H MELKAUTO OMGEVALLEN Thans deeleu A Die gaan voorloopig niet door* een verdediger wU Wat welkom Den den Adres bewoners Nlenwianderstngd (Bijlage Nr. 190 Het „Moerdijk kanaal" sou door Brussel worden prijsgegeven der echt Commissie van advies voor het ge meentelijk Bureau voor Sociale Za ken. bQla<e nr. 124 een tele- Namens de commissie, N. P. STAM. Secretaris. Tulpstraat 8 A, Alkmaar. in vc dc rrf d< ht d< hi ar di re rc in hc na Vt Ut op zi< ve le nt op m al vc va Q B de va Al hi re w< d< V di bi 78 bi hc di ee m< be de te be dL de of in ar zes dooden; de vliegers gearresteerd Er was reeds aardig wat deelname. Aa. Woensdag om 8 uur aan de badinrichting de Wiel kan men zich alsnog opgeven. In het zwemmend redden treedt op heer Boon, terwijl Dr. A. v. d. Sluis onder richt zal geven in wat moet worden gedaan als de drenkeling aan wal is gebracht. redden van drenkelingen uitgaande van de afd. Schagen en omstreken van het Roode Kruis en de bad- en zweminrichting Wiel. Er was reeds aardig wat deelname. Gratis conus Roode Kruis Door Dr. A. v. d. Sluis is een cursus geopend voor het eerst voor een groot concern te werken, had het daarna over een „eigen zaak" en vroeg later zelfs aan de vertegenwoordigers der bladen of zj niet een dagblad voor hem te koop wisten. Maar het moest „erstklasslg" zijn. Toen kwam het verhaal, dat hü alle huizen aan de Poten zou koopen. Waar het dan eigenlijk om ging? Ja, kappersartikelen, permanent wave. Dat h(j In de kanpersbranche werkzaam was, bleek uit den auto, welke voor de deur wachtte en waarin op de achterbank twee keurig gekapte wassen poppen rechtop ston de étalages - - - .J be goot de rechtbank te Dordrecht is giste ren behandeld de zaak tegen een scheeps bouwkundige te Dordrecht en een chauffeur te Rotterdam. Zij zouden door middel van valsche verklaringen van eigendom, die zij ten kantore der scheepsbe wijzen te ordrecht als echt inlrverden. dezelfde iepen meer dan één:. aal met een eerste •potheek hebben bezwaard. Beiden ver dachten was de malversatie met de hypo theken ten laste gelegd, terwijl de scheeps bouwkundige zich bovendien had te verant- den, zooals men ze ook wel in van kapperszaken aantreft. Het bleek spoedig, dat hij niet over contanten schikte. De chauffeur van dezen auto, een huurauto, was door den man 's nachts om 5 uur aan het telegraafkantoor besteld. De telegrammen aan de bladen had hjj na vie ren afgegeven. Het kamertje in de Lange Poten had hü via derden gehuurd Hij had ”t dus alles nogal grootscheeps opgezet, eigen dagblad, huizen koopen.... vooruit maar! Ook voor den mondvoorraad had hjj goed gezorgd. In het kale kamertje sjorde hij nJ. vóór de besprekingen een kist vol met bananen naar binnen. Verhon geren zou hü dus den eersten tijd niet! De politie, die met het zonderlinge gedrag van het jongmeusch op de hoogte gesteld werd, heeft hem echter kort daarna aange houden op klacht van vermoedeiijke op lichting en voorloopig op bet hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. Een man met grootsche plannen .Malversaties met Scheepshypotheken - 2e prijs Keizer, 343 soorten, 2e Behandeling voor de Dordrechtsehe rechtbank Burg. Stand. GeborenMaria Jacoba, d. van Jacs. Pepping en M. J. Res. Catharina Oeertruida. d. van C. Glorie en M J. Ver ver. Johanna Maria, d. van A. Vennlk en J. M. Appel. Margaretha Maria, d. van 8. Groentjes en C. Th Dekker. Margaretha, van van Th Hollander en M Glorie. Getrouwd: P. Schuyt te .Heemskerk en S. P. van Roode. Overleden: Arte Mors, 74 jaar. wed van Margaretha Buter Emerentia Cornelia Duin, 72 jaar. een ------een tafel met schrijfmachine, niets in stond, een ongeveer 25-jarig jongmensch, Duitacher, die de verzender van de grammen bleek te zijn. Hij deed nogal vreemd, beweerde In aansluiting aan hun "oorstel, opgeno men in bijlage nr. 89, bieden B en W. den Raad thans aan de van het Bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon ontvangen voordracht voor de benoeming, overeenkomstig artikel 5, Se alinea, der Verordening op het Gemeente lijk Bureau voor Sociale Zaken, van twee leden der Commissie van advies voor dit Bureau. Hoewel deze voordracht op grond van aangehaald artUel behoort te bestaan alt twee personen voor elke vacature, meenen B. en W ten deze te mogen volstaan met de aanbieding van de voordracht, zooals zjj deze van het bestuur van de Gem. Instel ling voor Maatschappelijke Hulpbetoon heb ben ontvangen en waarmede zU zich kun nen vereenlgen. B. en W. stellen den Raad vóór tot benoe ming van twee leden der bovengenoemde Commissie van advies over te gaan. woorden wegens het opmaken van valsche verklaringen. De officier van Justitie mr. Kronenberg eischte tegen den scheepsbouwkundige drie jaar gevangenisstraf met aftrek; tegen den tweede verdachte eischte spr. negen maan den gevangenisstraf. Rfjwieldief gearresteerd Gedurende de Eermlsweek zijn hier een paar rijwielen en eenige portememnaies ontvreemd. De rijwie len zijn echtez^teruggevonden. één hiervan was door een kermisreiziger medegenomen. De gemeentepolitie ontdekte echter den naam van een hier gevestigd rijwielhande laar op het achterspatbord en rekende een verdachte in Van de portemonnaies werd echter niets meer vernomen. De gewoonte, die In deze gemeente be staat, om rijwielen en tasachen onbeheerd te laten staan, is vooral gedurende de ker mis zeer gevaarlijk. De situatie van de de mogelijkheid voor hinr. de Duitse he valuta te verdedigen, verdient de aandacht, ook buiten de grenzen van Dultschland. Dit blijkt ook weer uit de laatste bespreking in de bultenlandsche commissie der Partjsche Ka mer. waarbij Loucheur zeide, dat de Duit sche valuta opnieuw zwaar bedreigd is en dat er internationale maatregelen noodlg zijn om ze te beschermen. De president der Duitse he Rijksbank heeft nu dezer dagen in een groote rede verklarin gen gegeven omtrent de positie van de Rijks bank in de wisselwerking der politieke ont wikkeling en omtrent de verdediging van de Duitsche geldwaarde. Dr. Luther schetste de wisselwerking tusschen de economische ge beurtenissen en de Rijksbank sedert het eind van 1929. De dlconto-verlaglngen van 7.5 tot 4 tn Juli 1930 Is wel verlichtend voor het economische leven geweest en het was verblijdend, dat de afstand tot den disconto voet van het buitenland tot op 1 vermin derd was. maar dit was toch eigenlijk niets anders dan de uitdrukking van den begin nenden economlschen nood In de heele we reld. Van af September 1930. vooral na de Rljksdag-verkiezingen. Is de ontwikkeling van den Dultschen toestand afgelost door de steeds toenemende daling van interest in de overige wereld. De sterke reactie op den afloop der toenmalige verkiezingen, welke de Rijksbank meer dan een milliard goud en deviezen heeft gekost, is alleen te begrijpen op den achtergrond van de.algemeene onrust, die In de wereld-economie reeds bestond. Het regeertngsprogramma en de bevestiging der regeering-Brtlnlng door den Rijksdag, gepaard met het overbruggingscrediet. dat onder Amerikaansche leiding is tot stand ge komen. zouden voldoende zijn geweest, om tot Mei een eenlgszins evenwichtige ontwik keling te waarborgen, die met een toename der Rijksbank aan goud en deviezen, ter waarde van ongeveer 900 millloen, afsloot. De toenemende crisis der wereld-economie en de gevolgen hiervan veroorzaakten In sommige landen een nieuwe zenuwachtigheid, vooral ook tegenover Dultschland. Een bijzondere rol speelden hierbij de voorvallen bij’ de Oostenrijkse he Creditanstalt, die hun diepe- ren oorsprong hebben in de vernietiging van het oude Oostenrijk. In Dultschland zelf waa er niets acuuts gebeurd, dat de reden had kunnen zijn voor de nieuwe beweging, goud en deviezen terug te trekken. De nieuwe ver- Uesperlode der Rijksbank, die eind Mei in zet. Is, zooals president Luther verklaarde, alleen daardoor mogelijk geworden, omdat het buitenland heel goed weet, dat Duitsch- land met reparaties belast Is. die het niet in staat is te dragen. Het gevoel der on zekerheid. wat er op het gebied der repara ties gebeuren sou, werd voortdurend grooter. Zooals in het vorige najaar heeft de Rijks bank ook nu het disconto niet eerder ver- Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland werd gisterenmorgen een aanvrage vin A. Wüker-Dekker, J. Gul en C. de Graaff, allen te Egmond aan Zee, cm vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Egmond aan Zee naar IJmulden en terug, behandeld. Bezwaarschriften waren ingekomen de Ned. Auto Car Onderneming, in verband met de onderhanlelingen inzake overname van lijnen; van den heer C. Bellekom. die opmerkt, dat tij reeds een goeden dienst exploiteert en dat een tweede niet noodlg is. De gemeente Beverwijk heeft geen be zwaar tegen de vergunning, mits het in- en uitlaten van passagiers voor en van IJmul den in die gemeente verboden wordt. De Ned. Spoorwegen overwegen, dat op 1 traject CastridUm—Umuiden ieder uur een electrische «érblnding aanwezig is en dat al leen een busdienst Castricum-Egmond nut zou kunnen hebben. De gemeente Castricum acht geen enkele factor voor verleenlng van de vergunning aanwezig. Vanmorgen werden de bezwaren monde ling toegelicht. Voor v Bellekom c.q. trad op de heer Kraak Steeman die betoogde, dat er een geregelde dienst cj het traject is en dat een teveel aan verkeersmiddelen ge weerd moet worden. Mr. Langeveld sprak namens aanvragers en merkte op, dat zijn cliënten reeds 8 jaar hebben gereden op het traject. ZU hebben er niet aan gedacht offlcieele erkenning te vragen en nu is er plotseling een aanvrager, die de kaart van Noord-Holland bestudeerd heeft, komen opdagen. Elke-dienst heeft zijn eigen publiek en deze ondernemers brengen en halen de vlsschers van de schellen. De dienst is dus zeker niet overbodig. De bur gemeester van Egmond zou het betreuren als geen vergunning verleend werd. Het be stan van den dienst, als speciale visschers- dlenst, is een gemeentebelang en daartegen kan toch geen bezwaar bestaan. Na re- en dupliek verklaarde de commissie nader te zullen beslissen. Garantie geldleenlng N. V. Alkmaarsche Exportveiling van Land- en Tnlnbonwpe»- dncten. Bijlage Nr. U9 Het verschrikkelijke vliegongeval, dat Zondag heeft plaats gehad tijdens den vliegdag te Hirson, heeft thans het zesde offer geëischt. Uit het onderzoek is gebleken, dat den belden bestuurders van het vliegtoestel, dat het ongeluk heeft veroorzaakt, uitdrukke lijk was bevolen, niet op te stijgen. Niette min hebben zü een startpoging ondernomen. Kort na het opstijgen stortte de machine van geringe hoogte neer op de toeschou wers, nadat de propeller in de draden van een telefoonleiding verstrikt was geraakt. De beide vliegers zyn in arrest gesteld. X Wij hebben plaats voor R. K. arbeiders van alle vakken, om mede op te trekken op 8 September naar Utrecht, en aldaar uwe denkbaarheid te betuigen, ter herdenking dat 40 jaren geleden de encycliek Rerum Novarum werd uitgegeven Dankbaarheid op de eerste plaats aan den Schrijver en Zen der van dien wereldbrief, waarin HU geeselt het individualisme, dat den mensch ver laagde tot een stuk machine en hem niet hooger waardeerde dan zijn arbeidskracht reikte. Waarin HU veroordeelde hen. die niet anders zagen dan hun brandkast, en van de proletariërs vergden, dat zü als de vies zouden aanvaarden: Leef, werk en ver teer! HU wierp zich Immers op als van die rü proletariërs, wien als het ware een slavenjuk was opgelegd. Het is verder niet te ontkennen, dat door het werk van Leo XIII z.g. het werk op het terrein van den arbeid stap voor stap voor waarts werd gedrongen, teneinde de positie der arbeiders in het algemeen te verbeteren. Van welk een invloed de actie, door de vakorganisatie ontwikkeld, op het maat schappelijk leven is geweest, blükt in vol doende mate, wanneer wij ons even terug denken in den tUd. dat de encycliek Rerum Novarum het licht zag. Het heele maatschappelijke leven was als 't ware opgebouwd, op den persoonhjken mensch. Van sociale wetgeving was geen sprake. Een leder zorgde maar zoo goed als hij kon voor zich zelven. Had eop werkman iets met zün patroon, hu kon liet zelve probeeren In orde te maken, als er althans van in orde krijgen sprake kon zün. Het was een tüd. dat de meester op zijn woord werd geloofd, de ar beider was als ’t ware rechteloos. Stelt daar tegenover den tUd van heden. Nu ia er ge regeld overleg tusschen de besturen der vak organisaties van werkgevers en werknemers over alle mogelijke zaken. De rechtspraak is in voorkomende gevallen tn handen van be- drijfsgenooten. Ten aanzien van de sociale wetgeving wor den door de landsregeertng de vertegenwoor digers der arbeiders geraadpleegd. Er ge beurt bijna niets op het terrein van den ar beid of er wordt met de organisatie reke ning gehouden en overleg gepleegd. Het pensoonluke heeft afgedaan. Het zün de In de raadsvergadering van 27 November 1930 werd bü de regeling der werxverschaffmg voor den afgeloopen winter o_m. besloten tot verbreedlng van den Nleuwlandersingel, tus- schea het Overdlepad en de Bleekersloot. waarvoor een credlet van 2560 beschikbaar werd gesteld In laatstgenoemd bedrag was niet begrepen de verbreedlng der bestaande bestrating, waarvoor een bedrag van 2400 noodlg is. dat vermoedeluk gevonden kan worden uit den post van gewoon onderhoud van straten en pleinen. Aanvankelijk waren B. en W. van meening, dat met de verbreedlng der bestrating naar de zijde van de slngelgracht kon worden vol staan. Intusschen is gebleken, dat ondanks de daarmede verkregen verbetering het aan brengen van een verhoogd voetpad gewenscht blUft. Wordt een trottoir van 1 50 M. breedte aangelegd, dan b’Uft nog een rijweg van 550 M. breedte over. De kosten van een verhoogd voetpad, uitgevoerd in tegels en afgesloten door betonbanden. worden geraamd op 2500. Uitvoering in gele klinkertjes, welke thans In den rtjweg liggen, komt op 2250. Een verzoekschrift van de belanghebbenden om een trottoir ten behoeve van het verkeer aan den Nieuwlrr.de c ivel aan te brengen, bereikte den Raad op 6 April jJ., welk adres gedagteekend op 19 Maart t. 'v., in handen van B. en W. om bericht en raad werd ge- ste’d. In verband met het vorenstaande mee nen B. en W., dat het verzoek voor inwilli ging in aanmerking komt. In overeenstemming met het advies der Commissie van bUstand voor openbare wer ken. stellen B. en W. voor, aan den Nieuw- landerslrgel tusschen de Bleekerssloot en het Overdlepad een trottoir van tegels, afgesloten door betonbanden aan te leggen en ons College daarvoor een credlet toe te staan van 2500, nader te regelen bU suppletolre tee- grooting. De bekende promotor van de laatste Van Eeden-huldlglng, mr. H. CUtay, heeft een bezoek gebracht aan „Walden" en vertelt in het „Vaderland” hoe hU er den ouden en zieken dichter heeft aangetroffen. Van Eeden ligt sinds maanden te bed, zit alleen nu en dan nog een uurtje op het balcon van zUn slaapkamer, in t sonnetje. En dan vertelt mr. Glltay: Toen wU boven kwamen, sliep hU. Vredig lag het doorgroefde gelaat met den rwaren grijzen baard op het kussen, zonder tragiek nu, zonder spanning. WU lieten hem stil slapen. Maar het duurde niet lang, of de oogen gingen open, wUd-open, en staarden ons verbaasd aan. nlet-begrtjpend Lanzaam, heel langzaam, keerde de geest weer van zün verre innerlUke zwerftochten terug en herkende ons. Een glimlach zweefde om zün mond en hu begon te spreken. Weinig dingen zün zoo smartdUk-ontroe- rend als dit: de onmacht van een geest, die zich uiten wil, die nog verstandhouding zoekt met anderen, en niet meer kan. Het verbroken-zün van het subtiele verband tusschen gedachte en woord. Maar dit is het niet alleen. Ook de eenheid, de samen hang der ziel Is verbroken. Gedachten fUtaen,op, spinnen zich een eindweegs voort, maar knappen dan plotseling af, als twügen in den storm. Toch hebben ze even geleefd en iets geopenbaard van wat eens was, of liever: van wat nog is, maar voor ons niet meer kenbaar. Midden in sen onbegrüpelük gemurmel op, eens volkomen duidelUk: „Ik heb zulke prachtige droomen gehad!” En dan: „je bluft nu, nietwaar? Er zün bedjes”. En ais ik zeg: „we moeten straks weer weg, maar kosnau gauw terug", klinkt het met komieke berusting: „zls je, daar heb je *t nu al!” Dan zinkt de blik weer weg, hü ziet ons niet, hü ziet alleen het spel züner ziel; er spreekt angst uit zün oogen. Ik vertel hem van brieven, die ik onlangs ontving van onbekende vrienden van hem. die bU mü Informeerden, hoe het hem ging en hun liefde uitspraken voor zün werk. Plotseling is zün aandacht weer gespannen: „Mün werk? Wat schreven ze?” Ik vertel van een schoolhoofd in een klein plaatsje, die schreef, hoeveel hü voor zün vorming aan Frederik van Eeden te danken had. Even kijken de grUze oogen blU, maar dan trekt er een floers over ze heen en ik hoor: „Geweest, alles geweest....- De zuster vertelde nog een en ander over Van Eeden's toestand: HU is rustiger dan hu geweest is. Maar de nachten zün soms nog verschrtkkelük. Dan kan hü niet slapen en opstaan, staat ook op, wil naar zün werkkamer, om iets te zoeken. Wat hü zoekt, weet niemand, hü zegt het ook niet. Vellingoverzlcht „O. V. V." van Janl tot en met 4 Jali 1931. De tweede veilingweek in dit seizoen is thans achter onzen rug, voor zoover wij het thans kunnen beküken, zal de omzet over Juli bü dezen voortgang zeer waarschünlük die van Juli 1930 overtreffen. Gelukkig is het te noemen dat de weersgesteldheid in deze afgeloopen week van dien aard is ge weest. dat menschelijkerwUze gesproken, uit breiding van de aardappelenziekte uitgeslo ten is. Het is voor onze tuinders van harte te hopen, dat het droge weer nog eenigen tüd stand houdt. Mocht het soms binnen kort flink beginnen te regenen, dan zal dat voor de tuinders een ramp zün, daar dan de ziekte, welke thans hoofdzakelijk nog in het lot zit, zeer zeker zal overgaan op de aard appelen zelf. De prijzen zün momenteel van dien aard, dat wü er over tevreden kunnen zün. Vergelijkt men de prüzen van thans met die van het vorige jaar otn dezen tüd, dan komen wü tot de conclusie, dat verleden jaar de Schotache muizen de helft goedkooper waren dan thans. En dit moet ml. al een reden tot tevredenheid zijn. Tot en met jl. Dinsdag in deze week be taalde men voor de gewone Schotache mui zen f 8.30 tot f 1050 per 100 Kg. Deze prüs van f 10.50 was in dit seizoen nog niet be steed De vraag naar Schotache muizen was jl. Dinsdag dan ook aanmerkelük grooter dan 's Zaterdags van te voren. Woensdag en Donderdag da.v. was naar Dinsdag 30 Juni gerekend in de prijzen een vrü sterke daling waar te nemen. Op Donderdag 2 Juli werd voor de gewone Schotache mui zen zelfs nog betaald f 6.50 tot f 8.40 per 100 Kg elukkig herstelden de prüzen zich jl. Vrüdag weer grootendeels. De noteerlng van de gewone Schotache muizen bedroeg op laatstgenoemden dag van t 850 tot f 950 per 100 Kg. Op den laatsten dag van deze veilingweek zou het er met de prüzen van de Schotsche muizen slecht uitgezien hebben, indien niet tüdens de veiling de prüzen pl.m. f 1 omhoog gegaan waren. Bü het begin van de veiling van jl. Zaterdag waren de Schotache muizen toch minstens t 2 goed kooper dan daags te voren. De noteerlng van Zaterdag bedroeg van f 6.10 tot f 850. Voor drielingen werd in deze week be taald van f 5.10 tot f 7.10 per 100 Kg en voor de kleine Schotsche muizen van f 1.10 tot f 3 10. Voor de grove Schotache muizen werd bedongen van f 450850 per 100 Kg Deze laatste prüs van f 8.50 werd betaald op Vrüdag jl. De aanvoer van aardappelen bedroeg in deze week in totaal 338326 Kg. De grootste aanvoer was op jl. Zaterdag nl. 82226 Kg. De totale aanvoer van aardappe len bedroeg in de vorige week 183225 Kg. Bloemkool. 130 stuks blr—nkool werd jl. Vrüdag verkocht voor f 10 70 tot f 14.90 per 100 stuks. Burgerlijke Stand Geboren; Gerke, d. van S. Fabriek en R. v. d. Tap; Klaas, z. van J. Zwaan en A Hakker. Getrouwd: 8. Strobos en Q. Kramer; J. Koff en D. Vlam. Overleden: M. Swler, echtgenoote van T. Sluüs. hoogd. dan noodlg was Sedert de verhooging In het najaar 1930 op 5 heeft de Rüks- bank de ondervinding opgedaan, hoe moellük het onder ue gegeven omstandigheden voor Dultschland is, van een diaconto-verhooging weer naar beneden te gaan. Daarom heeft ce Rjksbank in het belang der Duitsche econo mie. pas tot een nieuwe verhooging beslo ten. nadat het terugtrekken van goud en deviezen buitengewone afmetingen had aan genomen. De verhooging van 5 op 7 is gebleken juist geweest te zün. De overdrijving in de crisis van het vertrouwen berust op de al- gemeene zenuwachtigheid in de heele we reld. Door het qpergieke politieke handelen der Rüksregeering Is voor korten tijd het wegvloeien van goud en deviezen büna tet stilstand gebracht. Dan echter zette de be weging opnieuw in. De redenen voor het aanhouden der crisis lagen bulten Dultsch land. De Rüksbank heeft, daar ze zich door de jongste gebeurtenissen bedenkelük tot bü de dekkingsgrens genaderd zag. onmiddellUk restrictlemaatregelen genomen, die weer los ser konden woiden gemaakt, toen, door het Initiatief van Hoover, de groote politieke en economische gebeurtenis voor de heele we reld een aanvang nam. Om den ultlmo-elsch te overbruggen is, in den geest van de co öperatie der notenbanken, een redisconto- credlet door de Rükrbank afgesloten. President Luther besluit zün verklaringen: Hoewel het verlies aan goud en deviezen van dit voorjaar weer meer dan 1 milliard Mark bedraagt, blükt uit de ontwikkeling toch be slist. dat de Rüksbank in leder geval in staat is, de Duitsche valuta met succes te verdedi gen. De Rüksbank zal deze, haar eigenlüke taak geen oogenblik veronachtzamen, want, hoeveel moeilijkheden er ook voor regeering en economie nog zün te overwinnen, de sta biliteit der valuta is de voorwaarde voor her stel en genezing Niets is zoo dwaas, als het praatje van een nieuwe inflatie De omloop der betaalmiddelen ligt, tengevolge der eco nomische depressie, op het oogenblik zelfs aanmerkelük onder het normale. Het behoud van het Duitsche volk en de Duitsche econo mie kan alleen van den politieleen kant ko men. De Duitsche nood is. binnen de econo mische crisis, 'wel iets bijzonders, maar ver hoogt weer de algemeene crisis De pas van President Hoover mag niet alleen van *t stano- punt uit worden beoordeeld, dat hü bepaald la. om Dultschland alleen te helpen; het Is tevens een daad, om de wereld-crisis te helpen ver lichten. Het initiatief van Hoover, dat is voortgevloeid uit een klaar inzicht in den sa menhang der wereld-economie. heeft er eln- delük toe geleid, dat de waarheid omtrent Dultschland s situatie is doorgebroken. De wereld kan en moet nieuw vertrouwen winnen. Dultschland heeft door inspanning van al zün krachten bewezen, dat het hiertoe het züne wil büdragen. lüstje is van personen, welke dit voorjaar voor het eerst aan een wedstrüd deelnemen. J. Duin Jr., 229 soorten, ie prtjs; A. Dui kers loot. 202 soorten. 2e prüs; C. Denne- man 158 soorten, 3e prüs: Nic. Veeken, 154 soorten. 3e prüs; Ant. Admiraal 149 soor ten. 3e prüs. J. Kaandorp. 138 soorten. 3e prüs. Zoo mogelük zal nog deze week in een büzondere vergadering der afdeellng van Bloembollencultuur, de prUs''<trelklng plaats vinden. Uit het rapport, dat ons ter inzage ver strekt werd, blükt dat voor dezen wedstrüd wederom veel animo bestond, zoowel van de züde der patroons els der knechts. Het aantal bijdragen was aanmerkelijk ge stegen. zoodat thans aan vele deelnemers een prüs kan worden toegekend. Ten slotte werd in het rapport nog een bijzondere wensch uitgesproken: sommige kweekers hebben nog steeds de gewoonte otn in plaats van naametlketten voor de bolgewassen, er nummerhouten voor te plaatsen. Hierdoor worden de arbeiders ver hinderd de soorten te leeren kennen, en toch Is dit van zeer groot belang Maandagmorgen omstreeks 6 uur. reed op den Hollewalsweg de bestuurder K. met zün auto in flinken vaart tegen een boom. Gelukkig was de boom nog niet zeer groot, zoodat deze omviel en da auto met zich meesleurde. Een paar In de nabüheld vertoevende personen, hieljien den chauffeur, die weinig letsel had bekomen, uit den auto. De auto was gebroken en büna alle melk bussen waren 'eeggeloopen. Vermoedelük is een defect aan de stuur inrichting de oorzaak geweest. De Nederlandsche Spoorwegen organisee- ren een goedkoope reis per trein en per boot naar de Zuiderzeewerken van de sta tions Rotterdam D.P.. Schiedam. Delft, den Haag H8 MLeiden, Haarlem. Utrecht C.8., Hilversum. Amersfoort, Amsterdam CS.. Zaandam, Wormerveer. Uitgeest, Alkmaar en Hoorn 4per trein) naar Enkhuizen en terug. Van Enkhuizen vaart een der boo ten van den veerdienst. De toebt wordt ge houden op Woensdag 15 Juli 1931 uitslui tend voor reizigers le en 2e kl en op Don derdag 16 Juli 1931 uitsluitend voro reizi gers 3e kl. Nederland en België BLOEMBOLLENCULTUUR Dit voorjaar is hier wederom, onder lei ding van den heer P. Boechman. een wed strüd gehouden in soortenkennis van in bloei staande tulpen. Deze wedstrüd werd gehouden voor de vroege soorten op 4. 5 en 8 Mei en op 18 en 19 Mei voor late soorten. Aan den wedstrüd deel. Het aantal vroege soorten op naam te stellen bedroeg 155, latere soorten 224. In totaal 379 soorten. De volgt:: C. Aatjes, 355 soorten, le prüs met dlplo- F. Hollenberg, 347 soorten, met diploma; Jb. prüs met diploma; W. Castricum, 337 soor ten. 3e prüs met diploma; J. Leüer, 337 soorten, 3e prüs met diploma; D. Valkering, 311 soorten, 3e prüs met diploma; F. van der Peet. 261 soorten, 4e prüs met diploma; C Metselaar Hz.. 239 soorten. 4e prus met diploma; B. Zonneveld, 229 soorten, 4e prtjs met diploma; W. Hageman. 220 soorten. 4e prüs met diploma; O. Haanraads, 214 soorten, 5c prüs met diploma; J. Speur. 213 soorten, 5e prüs met diploma; C. Zon neveld, 194 soorten, 5e prtjs met diploma; J. van Roode, 159 soorten, 6e prüs met di ploma, J. Kraakman. 155 soorten, 6e prüs met diploma; prtjs met diploma. Bovengenoemde meermalen aan men. Het navolgende Van de commissie door den Raad op 4 Juni jJ. ingesteid, teneinde een onderzoek in te stellen naar den toestand van de N. V. Exportvelllng van Land- en Tuinbouwpro ducten, alhier, ontvingen B. en W. onder- staand rapport: ,j3e Commissie, welke uw Raad in zün vergadering van 4 Juni JJ. heeft belast met een onderzoek, betreffende de exportvelllng alhier, bericht u, dat zü in haar heden ge houden vergadering met het bestuur, dan accountant, den heer Torna, een bespreking heeft gehad omtrtent de vraag, of de val ling al dan niet een bedrag van 5000.— ter beschikking kan stellen voor den bouw van een nieuwe groentenloods. Bü dit onderzoek bleek, dat ten aanxien van deze aangelegenheid een misverstand in het spel is geweest, waartoe onbedoeld het adres van het bestuur, dd. 29 December 1930. aanleiding heeft gegeven. In dien brief wordt namelük gezegd: „dat met een en ander een bedrag van omstreeks vüftien duizend gulden gemoeid zal zjjn, waarvan de N.V. een bedrag van vüf duizend gulden uit hare kasmiddelen kan beschikbaar stel len, zoodat nog te voorzien Is in een bedrag van plus minus tien duizend gulden”. Des* mededeellng van het bestuur deed bü vele raadsleden de meening post vatten, .dat op 29 December jl. het bedrag van 5000. beschikbaar zou zün geweest. Uit de Inmid dels overgelegde balans en verlies- en winstrekening over 1930 bleek daarentegen, dat bedoelde som noch in kas, noch gere serveerd was, waardoor omtrent de mede deellng van het bestuur diens eng»and» oenlge onzekerheid kwam te heerachen. Het bestuur en de accountant hebben thans uiteengezet, dat het volstrekt niet In de bedoeling heeft gelegen de meening te vestigen, alsof op het tüdstip der aanvraag om borgstelling het bedrag van 5000, beschikbaar wm. Hoofddoel van het adres was geweest het verzoek om borgstelling en slechts om te doen uitkamen, dat de ge meente niet voor het volle bedrag borg zou behoeven te zün was als terloops gezegd, dat de veiling zelf 5000.zou kunnen be talen, d. w. z. op het oogenblik dat zulks noodlg zou zün, t. w. omstreeks April of Mei van dit Jaar. Het bestuur en de accoun tant hebben verder ten genoege van de commissie aangetoond, dat de veiling in staat is genoemd bedrag voor het beoogde doel te bestemmen. De commissie is unaniem van meening. dat deze zaak administratief volkomen in orde is en dat de Juistheid van den inhöud van het adres niet in twüfel behoeft te worden getrokken. Waar overigens de indruk bestaat, dat algemeen de bouw van de nieuwe loods zeer iu het belang van de veiling wordt be schouwd, is er naar het oordeel der com missie voor de gemeente geen aanleiding zich van de medewerking hiertoe te ont houden. Zü adviseert u mitsdien uw besluit van 26 Februari JJ. te handhaven en de aanvul ling van dit besluit, door Burgemeester en Wethouders voorgesteld in de bülage nr. 17 van dit jaar, zonder meer aan te nemen. De commissie zet Inmiddels haar onder zoek naar de gegrondheid van eventueele grieven tegen den gang van zaken aan de veiling voort. Haar rapport hieromtrent zal u spoedig bereiken”. Uit het adres van .de N.V. aan den Raad d.d. 29 December 1930 hebben B. en W ge concludeerd, dat de N. V. op dat oogen blik de beschikking had over 5000.Nu gebleken is, dat de N. V. dit niet heeft wil len zeggen, maar dat zü het bedoelde be drag beschikbaar zou hebben omstreeks April of Mei 1931, wanneer de bouw van de loods noodlg zou zün en de N.V. daarvoor thans voldoende kasmiddelen heeft, bestaat bü het College van B. en W. tegen de ge vraagde garantie geen bezwaar meer en kunnen B en W. zich vereenlgen met het advies der Raadscommissie. J. Temming, 148 soorten. 6e nma. personen hadden reeds een wedstrüd deelgeno- Autobusdienst Egmond aan Zee IJmuiden Verklaring van uitslag van den wedstrüd is 6 Juli opgegeven door v. d. Graaf en Co. N V. (Afd. Handelslnformatles). Uitgesproken. 3 Juli: L. Haagmar., koopman, Den Haag. Oranjepleln 58. R.c. Mr. A. B. Botnmezün. Cur Mr. M. P. Plantenga, Den Haag, Hee- renstraat 13. 3 Juli H Schoo, caféhouder, Den Haag. Wagenstraat 100. R.c. Mr. A. N. Kuhn. Cur. Mr. W g. Bellnfante, den Haag. Laan van Meerdervoort 8. 3 Juli. A. G. Jansen, koopman. Den Haag. Hensterhulsstraat 39. R.c. Mr. F. Hülnk. Cur. Mr. Job. van Raalte, Haag. Groenhovenstraat 5. 3 Juli. A. N van Delft, bloembollenkwee- ker, Oegstgeest. Heerenweg 1. Rc. Mr. Jhr. Th. W. c. Calkoen. Cur. Mr. A. J. Scr- manl. Lelden. Uitgesproken door Gerechtshof Den Haag: N. V. Kleiwarenfabrtek Nijverheid in li quidatie, Hazerswoude R.c. Mr. G. H B van den Boom Cur. Mr E. J. M H. Bol- slus. Stationsweg 8a, Leiden. Opgeheven wegens gebrek aan actief: H. de Jong, den Haag. P. Vonk, Haag. J. V. Rodenko, den Haag. Benoemd Onze vroegere plaatsgenoot, de beer W. Porte, hoofd der O. L. school te Iipendam, is als zoodanig benoemd te Midden - Beemster. De laatste dagen zün verschillende berich ten uit Brussel verschenen, waarin sprake is van nieuwe onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en Belgische regeering. De beweringen en tegenspraken in de bladen over de geheim gehouden beraadslagingen latende voor wat zij waard zün. kan het „D. v. N.-B." op gezag van goed ingelichte per soonlijkheden medbdeelen. dat er in den laat sten tüd In ieder geval wel het een en ander gebeurd is. waardoor een toenadering tus schen de vragende partij, België, én onze regeering mogelük wordt gemaakt. Tot deze gebeurtenissen behoort o.m. een kennisgeving namens de Belgische regeering, dat men te Brussel geneigd is. de keuze der uitmonding van de verlangde verbinding tus schen Schelde en Rijn geheel voor de verant woordelijkheid der Nederlandsche regeering te laten. Dit zou niets minder beteekenen. dan dat Brussel het tot dusver geeischte Moerdük- kanaal opgeeft en genoegen wil nemen met een nieuw kanaal tusschen Westerschelde en Hollandsch Diep, dat, overeenkomstig het bestaande outwerp-Van Konijnenburg en de door onzen minister van bultenlandsche za ken gestelde voorwaarden, binnen de grenzen der schctdingsregeling van 1839 bluft. ideeën van Leo XIII zg. die in het maat schappelijk leven maatgevend zün. De meening van den enkeling gaat ver loren. Hü heeft afgedaan. En dan zün er nog. ook onder de arbeiders, die de vraag nog wel eens stellen: wat doet nu eigenlük die organisatie? Die kerels moesten gejonast worden, want andere middelen zün er niet om ze goed te maken. En zü die zeggen: ik bemoet mu niet met de sociale kwestie, mogen wel ter dege opletten, want de sociale kwestie be moeit zich wel met hen, met het wei en wee van hun huisgezinnen Het is de organisatie geweest, die door haar optreden en ingrüpen in het econo misch gebeuren algeheels veranderingen heeft weten te bewerkstelligen, zoodat wü nu veilig mogen zeggen, dat wü hard op weg zün naar de organische maatschappij en dat in een tüdszerloop Van 40 jaren. Maar daar is dan ook voor gewerkt en geploeterd, vooral door hen. die als de eerstelingen van onze beweging moeten worden genoemd. Het waren in die dagen de kerelz met de harde koppen en vereelte knuisten, die den weg gebaand hebben, langs welken de groot- arbeid, dien wü nu aanschouwen kan wor den gelegd. Diezelfde kerels, die. nu vergrijsd in hun nen arbeid, mogen aanschouwen, dat hun arbeid onder Gods zegen duizendvoudige vrachten heeft afgeleverd De plaatseluke commissie te Alkmaar heeft gemeend nu de R. K. arbeidersbeweging zich opmaakt om in Utrecht een demonstratief congres te houden alle leden van vak en stendorgani- satle te verzoeken propagandist te worden, en niet te rusten, voordat de laat-te arbeider medegaat Ook muziekkorpsen zün een ieder geve zich dus op. Een bespreking had reeds plaats met een vertegenwoordiger van de directie der Ned. Spoorwegen. Voor allen, die zulks wen- schen. zal de gelegenheid worden openge steld om tegen verlaagd tarief op Zondag 6 September naar Utrecht te komen. De reiskosten zulle i bedragen 3 15 cent per K M dus ongeveer f 2 50 voor heen en terug. Vraag 1 Kunt U mu BrtfKcn of ik kip peneieren kan inleggen in kalk? 2. Dc heb een ouden waschketel, die door roestplekken niet meer voor de wasch ge bruikt kan worden. Kan Ik dat nu tn dezen ketel doen? 3. Hoeveel kalk heb ik dan noodlg voor 300 eieren? 4. Is de kalk, die ik er voor hebben moet, ongebiuschte kalk of is bet dezelfde kalk, die de metselaar gebruikt? Antwoord: Haai waterglas bü uw drogist en neem hiervan één deel en zes schoon koud water. Roer bet door en leg er voorzichtig één el op. Bluft dit drüven. dan doet ge er nog water bü totdEt bet ei langzaam zinkt. De eerste paar dagen kunt ge de eieren er bü doen, maar zoodra de vloeistof wat gelel-achtig is geworden, niet meer. Ge kunt dan beter weer opnieuw in maken. Indien ge zelf kippen hebt, maak de eieren dan in kleine potten in, want ze moeten zoo versch mogelük zün. Gebruix daarvoor liefst geen ouden, roestigen wasch ketel. Vraa#: 1. Kunt u mü eenige secretariaten opgeven van R. K. Bonden voor chemisch of chemisch-technisch personeel? 2. Waar zün deze secretariaten gevestigd? Antwoord Wendt u tot het secretariaat van den R. K. Gfafischen Bond te Utrecht. Vraag: Zoudt u mü kunnen opgeven op welke tüden het a. s. Zondag eb en vloed is tusschen IJmuiden en Noordwük? Dit in verband met een te maken fietstocht langs het strand. AntwodH: Ons nigt bekend. Vraag: I. Is de verloting der Wereld tentoonstelling te Antwerpen al afgeloo pen? II. Zoo ja, waar kan Ik dan een trek- kingslüst bekomen? Antwoord: I. Ja. II Ons niet bekend. Vrüwel alle te Den Haag verschünende bladen ontvmgen dezer dagen een telegram van een Duitscher om advertentle-pagina's voor hem te willen reserveeren. Nadere in lichtingen kon men verkrügen aan adres in de Lange Poten aldaar. Hier zetelde, aldus de „H. C.”, in kamertje, waar, behalve een stoel en VI vi k( as st OI n H i v I Wl Wl m vi te d< re s< ki ki el

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6