^Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer De ramp te Vincennes GEMENGD NIEUWS Een ongeluk LANDBOUWBON VEETEELT r. - 4 - Onweer boven Groningen Groote brand te Amsterdam Fabriek tot den rrond afffebrand De politie schiet Vyf arrestatie. Vechtpartij in Utrecht Twee belhamels verwyderd Een zwaar gewonde Roode Kruis- Gevaren van den weg Een 63-jarige man overreden Communiaten-actle te Vincennes Een Haagsche beroofd in Berlijn Auto tegen een boom By de botsing in brand geraakt Vooron twerp-Bedrijf sradenwet Ernstig auto-ongeval Het advies van den Hoo<ra Raad van Arbeid Over den weg geslingerd Een ernstig gewonde Voetganger aangereden Het slachtoffer overleden Onde man van een ante gevallen en gedood id Wederom inbraken te Eindhoven De daders niet te vinden e- Gevaarlijke grap Ernstige aanrijding het licht en gonsden om haar el In den nacht. Een indringer in een meisjeskamp en: Hij was thuis en zij stond tegenover hem Gevraagd: een A.V.R.O.-vooratter T Ongeregeldheden bij de werkverschaffing J Nederlandsche dankbetuiging i Frankrijk 4 in regie zal eventueel w- ^spontanen aandrang” uit »ooe al en als ze had, dan “g to en in te *g lat de an en an li en 97 ks u> or at en et n tr ss n terover wielen sters hebben hem evenwel niet herkend, zoo- dat deze man weer op vrije voeten la gelaten. Uiteraard beeft het gebeurde In het kamp veel consternatie veroorzaakt. Voortaan wordt het kamp des nachts bewaakt. haar klant de blauwe voor r ee an nt in At :n le W 1- !t a s a o- •n te or Je ee lit ir le Id- en en, ra te lde le it le >0 d n 3. n ro- er- n- (u 11- lat »r e- n- ng it- ijn net mg le ien ing ei- L— uw len in bet ber lef en len an len el- rag es» ele op n s. it n re. en nu rd. M- Iks tel n- de iat te Uitvoering Tarwe wet De tarwe-organisaties Het gebeurde toen Driek van huls was. HU had werk gekregen bij een zandgravlng. Op den Kruisweg te Monster is een auto van O. uit Monster te wate gereden en zoo goed als geheel vernield. O. kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd en zijn zwager uit Amsterdam nog ernstiger wonden aan het gelaat. De zwager moest onmid- deliyk naar het Ziekenhuis in Den Haag vervoerd worden. Zijn toestand baart thans geen zorg meer. O. reed met een flink gangetje op den Kruisweg in de richting van de Zwartendljk- sche veiling. Plotseling sloeg een portierdeur van den auto aan den kant van den be stuurder open, waardoor deze doordat hy tegen het deurtje geleund sat bijna uit den auto viel. Hierdoor raakte O. zijn stuur kwijt, tengevolge waarvan de auto in volle vaart de sloot In reed O. en zijn zwa ger konden met moeite uit hun benarde positie bevrijd worden. Maandagmiddag begaf de 63-jarige 8. 8. uit Blerick zich per fiets van Venlo in de richting Kaldenklrchen. Ongeveer ter hoogte van het klooster „Bethanlë” is hü plotseling van het rechtsche gedeelte van den weg naar Maandagnamiddag is de den Horsterweg te Blerick een ledige vrachtauto bestuurd door den 33-jarlgen aannemer J. Th. uit Venlo, met zeer groote vaart tegen een boom langs den weg gereden, waarbij de motor in brand vloog. Ijlings toegeschoten hulp slaagde er in den gewonden bestuurder, die in bewusteloozen toestand verkeerde, uit de brandende cabine te trekken, terwijl het ook nog mocht geluk ken, den brandenden auto te blusschen. Th. had een diepe wonde aan het hoofd en verscheidene brandwonden bekomen en zijn rechtervoet bleek ernstig gekneusd. Per auto werd de gewonde naar het R. K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, daar men Th. nog niet heeft kunnen hooren. De Minister van Staat, Minister van BIn-, nenlandsche Zaken en Landbouw heeft toe gelaten: Als gewestelijke tarwe-organisaties: de vereen! ging Ge westelijke Tarwe-Orga- nisatie voor Gelderland, Utrecht en Overijs sel, gevestigd te Arnhem, onder bepaling, dat haar arbeidsgebied zich zal uitstrekken over de provinciën Gelderland, met uitzondering van den Bommelerwaard en het Land van Maas en Waal, Utrecht, met uitzondering van het gedeelte ten westen van den spoor weg AmsterdamWoerden, en Overijssel, be nevens het gedeelte van de provincie Noord- holland ten oosten van genoemden spoor weg; de vereen iging Gewestelijke Tarwe-Organl- satle voor Noord-Holland, gevestigd te 's-Gravenhage onder bepaling, dat haar ar beidsgebied zich zal uitstrekken over de pro vincie Noord-Holland, met uitzondering van X gedeelte ten oosten van den spoorweg Am sterdam—Woerden, benevens het gedeelte van de provincie Utrecht ten westen van ge noemden spoorweg en het gedeelte van de provincie Zuidholland ten noorden van den Ouden Rijn; de vereeniging Gewestelyke Tarwe-Orga nisatie voor Zuid-Holland onder bepaling, dat haar arbeidsgebied zich zal uitstrekken over de provincie Zuid-Holland, met uitzonde ring van het gedeelte ten noorden van den Ouden Rijn. Op den Scheumlksweg te Enschede is de 57-jarige schilderspatroon J. Graaff aange reden door een vrachtauto uit Losser. De heer De Graaff werd met een schedelbreuk naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. links overgestoken. De bestuurder van een hem achterop komenden luxe-auto, de ta bakshandelaar O. uit Venlo, die het nade rende onheil zag. poogde nog uit alle macht te remmen en het stuur zooveel mogelijk naar links om te gooien, doch kon niet verhinde ren, dat 8. door den auto werd gegrepen en met het hoofd onder den wagen terecht kwam. Tengevolge van het krachtige remmen en het plotseling omwerpen van het stuur kan telde de auto. Dr. Paulussen, die spoedig ter plaatse was, liet den gewonde, die een ernstige hoofd wonde had opgeloopen per ziekenauto naar het R. K. Ziekenhuis vervoeren. Kort na aan komst aldaar is 8. aan de bekomen verwon dingen overleden. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Sedert enkele jaren gaan leerlingen van de Rotterdamsche industriescholen in de zomer- vacantle in groepjes van 20 tot 25 meisjes met enkele leeraressen als leidster, een weekje doorbrengen in de Hollandsche Radlng. bij Maartensdijk, waar aan de Binkhorstlaan het Berkenhuisje ligt, dat daartoe speciaal is ingericht. Bij dit houten huisje behooren nog een paar houten gebouwtjes, en in den loop van de vorige week hebben twee van de leid sters in zulk een bijgebouwtje overnacht, in plaats van, zooals gebruikelijk was, in X hoofdgebouw by de meisjes. Het terrein is slechts door een lage rletheinlng van den openbaren weg gescheiden. Om middernacht werd een van de twee leidsters uit haar slaap opgeschrikt, doordat een man door het openstaande venster naar binnen kwam. Ook de andere leidster werd wakker. De indringer, die blijkbaar met on eerlijke bedoelingen was gekomen, heeft de beide meisjes bedkelgd. zy boden hem geld aan, om hem te bewegen heen te gaan. Eerst wilde de man er niets van hooren, maar toen de aangeboden som opgeloopen was tot f 170. Jhr. Loudon. Nederlandach gezant te Pa rijs, thans te 's-Gravenhage vertoevend, heeft aan den Franschen minister van ko loniën het volgend telegram gezonden. Harer Majesteit* regeerlng. seer gevoelig voor uw nobel initiatief, heeft mij opgedra gen U haar diepe erkentelijkheid te betui gen voor de bewonderenswaardige geste van de Fransche regeerlng, die aanbood met 3 millioen frames by te dragen aan den her opbouw van ons paviljoen. WUl Nederland evenwel besloot, ten spoe digste een nieuw paviljoen op te richten, welks kosten door verzekering en aanbiedin- gen van verscheidene Nederlanders reeds wörden gedekt, is de Nederlandsche regee- ring van oordeel, dat er geen reden meer is voor het Fransche gouvernement, gevolg te geven aan zyn edelmoedig voornemen, waarvoor zy U intusachen nogmaals haar diepen dank betuigt. Vechtpartij in een café Slachtoffer aan de gevolgen overleden ‘r X 1“ t, ir Een B. T. A.-telegram meldt d.d. 5 Juli uit Parijs: Gisteravond werden politie en electricl- teitsbedrijven gewaarschuwd, daar de elec- trische stroom in bet Indo-Chlneeeche kamp, achter den tempel van Angkor-Vat op de koloniale tentoonstelling te Vincen nes afgesneden bleek. De stroom kon echter spoedig weer worden ingeschakeld. Het ondersoek bracht communistische pamfletten aan het licht, welke, in Anami- tische taal opgesteld, in het donker in het kamp waren verspreid. De daders zyn nog niet opgeapoord. ARBEIDSLOON EN KOSTPRIJS In dezelfde vergadering besloot de Hooge Raad van Arbeid zich tot den Minister ran Arbeid, Handel en Nyverheld te wenden met het verzoek, in aansluiting op de reeds op dit gebied plaats hebbende onderzoekingen, een onderzoek te doen Instellen naar de sa menstelling van den kostprijs van byvoor- beeld een lO-ta] belangrijke artikelen, ver deeld over enkele bedrijfstakken, ten einde te weten te komen, welken Invloed het ar beidsloon heeft op den prijs van het pro duct by het verlaten van de fabriek en op den winkelprijs, en meer in het byzonder, of door styging van het per arbeider In de industrie belegde vaste kapitaal de factor arbeidsloon San beteekenis ge"' tetTeten. vergadering werd voor «en gedeel» door den Minister van Arbeid, Handel en «ijverneM bygewoond. Zaterdagnacht is ingebroken by den foto graaf Van Beurden aan de Nieuwstraat te Eindhoven. Uit den winkel hebben de Inbre kers de kssa meegenomen en naar de achter plaats gesleept, waar zy haar openbraken en den Inhoud meenamen. Ook twee fietsen werden gestolen. In een nabygelegen woning aan den Vest dijk werd in denzelfdën nacht op geheel de zelfde wijze Ingebroken, doch hier is alleen eenlg geld ontvreemd. Voorts is Zondagavond tijdens de kermis gebruik gemaakt van de afwezigheid der be woners door In te breken by een koopman aan de Oude Torenstraat No. 2. Een groot aantal doublé, gouden en zilveren sieraden werden ontvreemd. Van de daders geen spoor. Gistermiddag ontstonden ernstige onregel matigheden by de werkverschaffing van het waterschap de Beneden-Slinge te Ruurloo, waar een 50-tal werkloozen uit Helmond te werk is gesteld. Reeds by het verlaten van den trein te Ruurloo bleek, dat verschillende der mannen in beschonken toestand verkeerden. By het kamp gekomen, was een gedeelte der arbei ders bereid de werkzaamheden te beginnen, doch een ander gedeelte weigerde. De met het toezicht belaste ambtenaar waarschuwde den hoofdopzichter van de Nederlandsche Heldemaatschapy, den heer Wijnbergen, on der wiens leiding het werk berust. Deze ver scheen weldra ter plaatse met zes mare chaussee’* en veldwachters. Aangezien het bekend was, dat er in het kamp verschillende revolvers aanwezig waren, werd voorzichtig te werk gegaan. Na eindeloos geduld en veel moeite gelukte het twee der ergste belhamels uit de keeten te verwijderen. Zy werden over gebracht naar het politiebureau te Ruurloo, vanwaar zy zullen worden teruggezonden. Twee weken geleden speelden zich met de zelfde groep vrywel dezelfde gebeurtenissen af. Toen werd een voorwerker in den buik ge stoken en gevaariyk gewond. Naar de hr. wynbergen ons mededeelde heeft hy uit verschillende plaatsen van het land ca. 1200 werkloozen onder zijn hoede, waar mede op uitstekende wyze werd gewerkt, ter- wyi van de Helmondache werkloozen reeds zeven zyn ontslagen, welke niet meer voor steun in aanmerking komen. Gistermiddag'heeft boven de stad en pro vincie Groningen een zwaar onweer gewoed, vooral boven de provincie heeft het zeer lang aangehouden. Te kwart voor vier sloeg de bliksem in de kapitale boerdery van den heer H. Mellema te Winschoterzulderveen. In korten tijd stond alles in lichter laaie. Het vee, dat in den stal was, kon worden gered. De boerdery brandde totaal af. Verzekering dekt de schade. De 75-jarige heer H. is in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Parallelweg te Bussum door een auto aangereden. Hy werd naar de Majellastichting vervoerd, waar hy in den loop van Zondagochtend is overleden. De heer H. was slecht ter been. De auto mobilist, de heer M.. had gewaarschuwd, doch kon niet verhinderen, dat de heer H. onverhoeds onder de auto kwam. In een hotel aan de Potsdammerplatz te Beriyn drong gisternacht een Inbreker met valsche sleutels in een kamer, die door mevr. C. Stove, uit Den Haag, werd bewoond. Kostbaarheden ter waarde van 8000 Mark zyn in zyn handen gevallen. Droevig einde van een rijtoer Het besuur van de A.V.R.O. heeft thans naar „De'Radlobode' meldt, een Algemeene Vergadering bijeengeroepen, die op 26 Juli te Utrecht zal plaats vinden. Als punt 7 komt op de agenda van deze vergadering voor: „Bespreking in verband met het vacant ko men van den voorzitterszetel.” Deze aankondiging, aldus bleek het „Volk” dezer dagen, heeft niet slechte in kringen van A.V.R.O.-leden. maar ook in die van het Algemeen Bestuur verwondering gewekt. In de kringen van dat Algemeen Bestuur ny was uiuia en iij sivuu tegenover nem voor de tafel, zy had hem alles verteld met een huilerige stem en vol uitweidingen, „t Was een ongeluk.” En voor zyn vagen blik, haar aanzag, zonder te zien, vond zy telkens nieuwe bij zonderheden, in haar yver om zich zelf vry te pleiten van alle schuld. „zy was aan het goed spoelen en het kind stond er by; je wist nooit met kinderen; het totale bedrag dat in huis was, accep- je kon niet overal je oogen hebben, zy had teerde hy X en hy verdween, maar niet zon der den dames bevolen te hebben, zich nog gerulmen tijd stil te houden. Aan dit bevel is gehoorzaamd; eerst nadat de Indringer ge ruimen tijd vertrokken was, zyn zy luidkeels om hulp gaan roepen. Het Berkenhulsje ligt vry eenzaam. Een paar boschwachters, die in de buurt wonen, hebben op het gegil geen acht geslagen, om dat er wel eens meer lawaai klonk, en dan bleek by onderzoek, dat men aan het stoelen was. Ten slotte Is de politie verschenen en deae heeft een uitgebreid onderzoek Ingesteld. Er is een man aangehouden. De beide leid- Zondagavond is op den nieuwen Ryksweg naby de Brasserkade te Delft de motorryder Groeneveld Uit Rotterdam met zyn motor met zyspan In botsing gekomen met een auto die te ver uithaalde om een aanryding met een wielrydster te voorkomen, die plotseling den weg overstak. De heer G., zyn vrouw, die op den duo zat en zyn belde kinderen, een Jongen en een meisje die in 't zyspan zaten, werden over den weg geslingerd. De heer G. die een ernstige schedelfractuur had bekomen, werd door de politie naar het gasthuis vervoerd, zyn toestand is hoogst ernstig, zyn zoontje die enkele verwondin gen had bekomen werd ter plaatse verbon den. Mevrouw G. en haar dochtertje bekwa men geen letsel. Het motbrrywiel werd zwaar beschadigd. u Tegen twee uur in den afgeloopen nacht ontdekte de heer Nonhebel, brouwer aan Heineken’s Blerbrouwery aan de Stadhou derskade te Amsterdam, dat er» brand v.as by de N. V. Fabriek van Bronswerken, voorheen Becht Dyserinck, op den hoek van de Stadhouderskade en de Vari der Helststraat. De man waarschuwde onmld- deliyk de brandweer. Toen deze na enkele oogenblikken ter plaatse arriveerde, begreep zy dadeiyk. dat zy voor een zware taak kwam te staan, want de vlammen woedden reeds in een groot gedee'je van het gebouw, dat zich uitstrekt van de Stadhouderskade tot aan de Tweede Jacob van Campenstraat. Al heel spoedig sloegen de vlammen door ’t dak. Met groote snelheid vrat het vuur verder naar de werkplaatsen, die achter den winkel zyn gelegen. Om kwart over twee reeds stortte het dak van het gebouw in. Zeer veel brandweermateriaal kwim op de plaats des onhells. Geweldige vlammen sloe gen hoog ten hemel. Een groot aantal stra len stortte een overvloed van water In het brandende gebouw, waaruit aan alle kan ten de vlammen sloegen. Over een drietal ladders, een aan de Stadhouderskade, een In de Van der Helststraat en een in de Ja cob van Campenstraat werd eveneens van bovenaf water in den vuurpoel gegoten. Om half drie bezweek onder donderend geweld X dak van de werkplaats aan de Van der Helststraat. Dc brandweer hield aan de Ja cob van Campenstraat taal vast, teneinde ’n pear hulzen op den hoek te sparen, hetgeen haar ten slotte mocht gelukken. Om kwart voor drie arriveerde ook de Jan van der Heyden, die weldra meehielp met haar krachtige st.alen een einde te maken aan de vlammenzee. Ongeveer half vier ver minderde het vuur zienderoogen Maar het geheele gebouw is tot den grond toe uit gebrand. Zondagmiddag heeft te Someren-Eind een byzonder droevig ongeluk plaats gehad. Ter getegenheid van de kermis aldaar waren enkele personen in een vrachtauto, bestuurd door v. d. L., aan het toeren. Op zeker oogenbllk verloor de vader van den chauf feur, de 68-Jarige P. v. d. L., die ook op den vrachtwagen zat, het evenwicht, sloeg ach- van den auto en kwam onder de terecht. Een der achterwielen ging den ongelukkige over zyn hoofd. Zeer ern stig gewond werd de man opgenomen en binnengebracht by een tweeden zoon, die juist tegenover de plaats woonde, waar het ongeluk plaats vond. In alleryi werd geeste- lyke en geneeskundige hulp Ingeroepen, doch de laatste mocht nietmeer baten. De man heeft nog slechts enkele minuten ge leefd. Uit het polltle-onderzoek is gebleken, dat den bestuurder van den vrachtauto geen schuld treft. en hy zag niet naar haar om, hy deed alsof ze niet in de kamer was. En, langzaam bekroop een andere angst haar, In de tegenwoordigheid van den zwy- genden man. Een angst, vager, akeliger dan de eerste, een geheimzinnige vrees, byge- loovlg in haar sombere fantasie: „Hoe hid hy het geweten, wie had het hem gezegd? Had het onnoozele schaap zich gewroken? Was het de geest van hun kind?” Gisterenavond is in een café aan den Nieboerweg te Den Haag een vechtparty ontstaan, waarby een zestal Schevenlngers betrokken waren. Op sommatie van de po litie wilden zy het café niet verlaten en namen ze zelfs een dreigende houding aan, zoodat de politie van den wapenstok gebruik moest maken. Toen ook dat niet hielp en de vechtersbazen de agenten te hjf gingen, trok een van de politiemannen zyn revol ver, dreigde er eerst ijiede en schoot ten slotte een vier-en-twintlgjarlgen man uit de Scholstraat in den buik. Toen kalmeer de de troep en bulten gelukte het met be hulp van vier andere agenten de belhamels in te rekenen., vyf werden er achter,slot en grendel gezet. Le gewonde Is naar het Ziekenhuis overgebracht. is het een publiek geheim, dat aan het be sluit van dr. Molhuysen. nu eenige weken geleden, om terug te treden, voorafging een langdurig bezoek van den heer H. M. O. Hol- dert aan het A.V.R O.-bureau. Koldert was voor deze conferentie expresselijk uit Pa rijs gekomen. Nadat de berichten over zyn terugtreding (naar den zin van sommige A V RO.-leiders te vroeg) in de pers waren gekomen, is dr. Molhuyseh naar Parijs vertrokken voor nieuwe besprekingen, die, verneemt het blad .verder, niet uitsluitend betroffen zyn eere- lidmaatschap van een komende Radlo-Ten- toons telling Intusschen Is men er nog niet in geslaagd, een gegadigde te vinden voor de voorzltters- functle. Etteiyke personen zijn reeds aange zocht, zelfs personen, die aanvankeiyk als minder geschikt ter zyde waren gelegd, maar een voorzitter heeft men nog niet kunnen vinden. Men hoopt nu vóór den 25en Juli te slagen. Mocht dit echter niet gelukken, dan zal door de Utrechtsche vergadering ..spontane aan drang" worden uitgeoefend op dr. Molhuysen, om aan te biyven. De zin in het bestuurs- communiqué, dat de vergadering aankondig!: „Leden, die de vergadering willen pywonen. wordt verzocht van dat voornemen kennis te geven vóór den 19 Juli a.s. met het oog op de behoefte aan zaalruimte” zou volgens de zegslieden (die in de Avro een belang rijke rol spelen) een onderdeel zyn van de regie van dezen „spontanen aandrang”. Zondag is op den Loevenhoutschen dyk te Utrecht een vechtparty ontstaan tusschen twee gebroeders en een familie, bestaande uit een vader en diens belde zoons. Een der gebroeders kreeg drie messteken in den rug. zoodat hy in zorgwekkenden toestand naar de Rykskltnleken moest worden vervoerd. De politie, die later ter plaatse verscheen om de vechtersbazen te arresteeren. bleek onmach tig hiertoe over te gaan, daar vader en zoons zich in hun woning hadden verscholen en weigerden deze te verlaten. Den geheelen nacht is daarop voor de deur gepost en eerst om kwart voor zes gisterochtend, toen alle drie zich naar 't werk wilden begeven, durfde de politie het ten slotte aan hen naar het bureau over te brengen. In aansluiting op hetgeen vry gisteren meldden omtrent de uitspraak van den Hoogen Raad van Arbeid over het vooront werp van een bedryfsradenwet, dat Minister Verschuur by den Raad had aanhangig ge maakt, laten wy hier het officieel communi qué over de desbetreffende zitting van den Hoogen Raad volgen. By de besprekingen van het voorontwerp zyn vier verschillende opvattingen op den vóórgrond getreden. In dé eerste plaats la een aantal leden van oordeel, dat de wetgever geen taak heeft te vervullen door, zooals het voorontwerp doet, de Instelling van colleges te bevorde ren, aan welke voorloopig nog slechte advl- scerende en op den duur allicht verder strek kende bevoegdheden zullen worden geschon ken. Deze leden meenen. dat ten aanzien van elke wet afzonderiyk moet worden bezien op welk terrein behoefte aan wyziging of de centralisatie bestaat en zoo ja .welke wyze daartoe het meest geëigend is. Op dien ggond staan deae leden afwyzend tegenover het voorontwerp. Een tweede groep van leden is van mee- nïrtg. dat op dl» gebied wel een taak voor de overheid is weggelegd, doch dat de over heid dergeiyke colleges niet moet instellen, doch dat zy moet volstaan met aan uit het vrije bedryfslevm opgekomen organen, ad- viseerende en uitvoerende functies toe te kennen. Op dien grond geven deze leden aan de grondgedachte van het ontwerp der studiecommissie de voorkeur boven het voor ontwerp. Een derde groep van leden heeft tegen het voorontwerp voornamelijk twee beswa ren. Deze leden zouden wenechen, dat de wetgever de instelling van ondernemingsra den in de eerste plaats zou ter hand nemen. Voorts zou de taak van de in te stellen be dril fsraden niet moeten liggen op het ge bied der arbeidsvoorwaarden, doch in hoofd zaak op dat van de productie en de distri butie, in verband daarmede zouden naast werkgevers en werknemers tevens vertegen woordigers van het algemeen belang zitting moeten hebben in den bedryfsraad. Een vierde jroep van leden ten slotte kan zich in het algemeen met het voorontwerp vereenigen. zy het ook, dat sommige deser leden de waarde van het voorontwerp voor na meiyk zien in het perspectief dat het opent, terwyi andere leden de totstandko ming van deze wet zouden toejuichen, ook al zou het vaststaan, dat deze regeling vooralsnog tot hetgeen het voorontwerp be vat werd beperkt. By de eindstemming over het vooront werp bleek een kleine meerderheid in den Hoogen Raad van Arbeid (2117) een wet in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp niet gewenacht te achten. In het zeer uitvoerige advies wordt stil gestaan by de vragen, of de bedryfsraden hun werkkring moeten uitstrekken tot de arbeidsvoorwaarden, of tot de productie en distributie, of zy over verordenende en rechtsprekende bevoegdheid en over het recht van enquête moeten beschikken en of in die bedryfsraden vertegenwoordigers van het algemeen belang opgenomen moeten worden. heel in Holland en het kon nog wel een week of drie aanloopen, eer hy terug sou zyn. Toen hy pas weg was, verdronk het kind, hun eenigst, in de sloot achter hun huls. Maar dat zou hy eerst hooren, als hU weerom kwam; hy noch z’n vrouw waren vlug met de pen en ze schreven elkaar geen brieven. Zy, de moeder, was den eersten dag In huls gebleven, by het lykje; tegen schemer avond ging ze uit. Ze kwam by den bak ker om brood; ze scheen zeer bedaard en sprak van het gebeurde niet. De bakkers vrouw, die haar hielp, wilde wel iets zeggen, maar ze wist niet wat. Voor tranen of ru moerige klachten had ze een overvloed van troostwoorden kunnen vinden, tegenover deze vreemde kalmte, beving baar een on gewone schroom. Het rook in den winkel naar versch brood en koffie, juist zooals anders en X was toch anders, dat voelden de beide vrouwen. Toen de bakkersvrouw haar klant de brooden in X omgeslagen, blauwe voor schoot legde, zei ze, hoofdschuddend, met een blik naar den' groenen trommel op de toonbank: ,Jk zal „Ik zal er nooit pepernoten meer voor hem hoeven by te doen; X is toch spy tig.” „Ja, X is een ongeluk,” zei de andere vrouw, en toen ging ze heen, even stil en bedaard als ze gekomen was. „Ze heeft er veel weet van,” dacht de bakkerin. „XIs een ongeluk,” daarmede hadden de buren haar getroost en zy had de woorden werktuigeiyk herhaald. .Zulke dingen, daar kón je niet tegen in, daar kon niemand voor....” En zóó had zy wel willen getroost zyn, totdat zy het kind en zich zelf was gaan beschouwen met een soort van verteederde meewarigheid, als slachtoffers van het on geluk; X had zoo moeten wezen. Later had zy oogenblikken van weelde in haar leed, zy was trotsch op het hikje, toen het zoo stil en bleek lag tusschen al dat wit. ,J7et een engeltje in den hemel." By haar weinig diepe natuur beschouwde zy het kind al meer als een heilig speel goed in haar huis, iets om te vertoonen en te laten bewonderen, dan als iets, dat ge leefd had en dat zy had lief gehad. En dan begon ze het te pryzen: „X Was toch soo’n lief kind," en onderwyi liet zy de tranen langs haar wangen looped, zonder ze te drogen, met een. zich flauw bewust vertoon van gepaste droefheid. Na de begrafenis vond zy het leeg in huis en ze liep nog meer by de buren dan vroe ger en naarmate de dagen vorderden, kwam *s avonds, als ze alléén was, een vage angst over haar. „Wat zou Driek zeggen?” Als ze zat In haar kamertjej met haar ellebogen op de tafel en de brandende lamp voor zich, haar schaduw op den muur, on- natuuriyk vergrojt. ryzend en dalend met de bewegingen, die zy maakte, dan bekroop haar die schuwe vrees. De muggen vlogen om de lamp, getrok ken door het licht en gonsden om haar heen, zy klapte er met haar handen naar yr een dood tusschen de vingers hoorde zy dadelyk daarop weer hetzelfde eentonige, zingende geluid, dicht aan d’r oor. Zy zag ze komen onder het licht van de lamp en weer terug zweven in het donker en ze hielden haar bezig, werktuigelyk, droomeiig, uren lang, ’s Nachts hielden ze haar uit den slaap en dan kwam weer die angst over haar. En de slagen, die ze wel had willen terug houden, kwamen, onverbiddeliyk met de zelfde gedachte: „Hy was goedig, maar een driftkop; wat zou hy doen?” Soms kon ze het vergeten en dacht ze niet aan hem, maar alleen aan hun kind, „dat nu een engeltje was in den hemel”, „geen mensch sterft voor z’n tyd; had zoo moeten wezen.” Dan werd ze rustiger. uit moest denken, moest zoeken te verstaan, naar een flauwen schyn, die begon te schemeren in zyn begrip en toen ze hem zoo stil zag, vatte zy moed en begon weer van voren af aan met haar huilerige stem. Hy hoorde, door z’n verwarde gedachten heen alleen haar geluld, nauweUjks wat ze zeide, en ze zei telkens weer het zelfde. Zy stond zich te prijzen om haar moed, om haar da delyk vooroverbuigen in het water, haar grijpen naar het kind, en dat zy het bestierf toen het oBder haar handen wegglipte. Hy hoorde haar stem altyd door zyn ge dachten heen, als iets, dat hem belette dul- delyk te zien; als een valsche toon, die hem hinderde en hy maakte een onwillekeurige heftige beweging van ongeduld. Zy deinsde zóó plotseling achteruit, dat hy haar aankeek, nu met bewustheid. Zy hield haar arm afwerend vóór haar gezicht alsof zy dacht, dat hy haar ging slaan en hy zag in haar gezicht een doodeiyken, wil den angst. En alsof eensklaps de nevel scheurde in zyn verwarde gedachten, zag hy de waar heid: „X Is gelogen!” riep hy, hard met de vuist op tafel slaande; ,Je was er niet by. je stond met buurvrouw Mulders te praten.” Hy lette niet op de uitwerking zyner woorden. zy waren niet gesproken om haar te be proeven, opdat zy zich zou verraden, ze wa ren niet listig overdacht; ze hadden zich ge vormd als vanzelf, als bulten zyn wil of be grip om. en dat ééne oogenbllk, toen hy de waarheid zag. omdat hy haar kende. Zy had alles verraden in die onbewuste beweging van schrik, in haar angst voor hem. Ze kon niet bleeker worden dan ze al was, maar zy kromp Ineen, sidderend, ver nietigd. Hoe wist hij het; had hy het in de buurt gehoord, eer hy by haar kwam? Wisten ze het allemaal? zy geloofde toch, dat zy het zoo goed had verborgen. Zy had het lykje gevonden toen ze thuiskwam, maar na haar eersten gil van schrik, had zy zich bedwongen en eerst veel later misbaar gemaakt. Zy had aan anderen verteld wat ze hem zeide, en niemand had haar verdacht van te liegen. Hy wist het. Zy herstelde zich, toen ze zag dat hy geen geweld gebruikte, maar zy dorst geen woord meer te zeggen, in ontkenning niet en niet in zelfverdediging. Hy zat stil te rooken en stopte de eene pyp na de andere. Hy gaf geen antwoord als ze iets zei, bevend, omzichtig. Hy lette er niet op. zoomin als hy er op lette, dat de klok de uren sloeg en zy deed haar gewone werk in huls, en toen het tyd was, schonk ze hem koffie. Maar hy liet die koud wor den op de plaats, waar zy ze had neergezet Vrydag JJ. richtte de 18-jarige arbeider 8., werkzaam op de bovengrondsche werken van Staatsmyn Maurits spelende een slang, waaruit samengeperste lucht stroomde, op het zitvlak van zyn mede-arbeider R. De samengeperste lucht drong in het darmka naal van R„ dat daardoor ernstig werd verwond. Onmiddellyk werd R. overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen, waar een operatie niet meer mocht baten. De onge lukkige Is thans aan de gevolgen overleden. Tegen F. is proces-verbaal opgemaakt. De getroffene was 31 jaar oud en gehuwd. I hem nog gegrepen, maar hy schoot onder haar handen weg. Ui de diepte, en ze ein digde met den troost van de nienschen aan haar: „Als het ongeluk je wil?...!” Al den tyd dat zy sprak, was langzaam by den man het onbestemde gevoel gerezen dat ze loog; hy kon die gedachte niet vat ten. niet vasthouden of formuleeren, hy ver dacht haar niet, hy had alleen een vage gewaarwording van iets onwaars, dat er was in haar woorden en in haar zelf. Hy bleef zwygen; hy zocht in zyn her sens naar iets, dat hy niet begreep, dat hy

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7