ONS BLAD WOENSDAG 8 JULI 1931 1 tö JOH LAUWERS PAYGLOP 3 alkmaar DIT NIIMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VUT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 157 f50 Beloven en regeeren Prov. Staten VOORNAAMSTE cMEUWS van Noord-Holland De De o verstrooming in China L7 Telegrafisch Weerbericht In een grooten tijd Noodweer in Berlijn ONS PETITIONNEMENT AAN GENÈVE De krisis in het Duitsche zakenleven VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING ElasL Kousen en Kniestukken f 3000.- AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAM VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE BEDRIJFSRADENWET Mm oaxevalleo veraekerd Noodweer in Berlijn. Vee. VERSCHUKE «On MM Vee. KOOIMAN Verklaring Vrijheidsbond De opstand op Pern geëindigd. Oreisti oeming nabij Antwerpen. De artsen en de actie toot ontwapening. Barometerstand 9 uur vm.: 137 stilstand. Vierduizend dooden 8ee- De bijeenkomst der deskundigen Dat de heer Belize- Een aanbod 1000 firma’s De Dyserinck Ondersoek naar de oorzaak De brandweer 160 maal gealarmeerd Het van en richtte Een nieuw record Orsenigo bij Mussolini Ond-hoogleeraar te Utrecht Op naam van Frank Hawks 1 oti verlies een 'a anderen vinger Te Rotterdam Is oen valache betrapt. De aftredende leden van Ged. Staten van Noord-Holland zijn allen herkozen. Maria-verschijning in Spaansch dorp? Prof. Mr. L. P. A. Molengraaf? overleden bureaus Telefoon: Uitgebracht 75 stemmen, waarvan 83 op den heer P. J M. Verschure, 3 op den heer Seegers en 10 blanco. Herkozen de heer Ver seb ure Uitgebracht worden 73 stemmen, waarvan op den heer Koolman (V. D.) 59 stemmen, op den heer Seegers 3 en blanco 11, zoodat de heer Koolman herkozen is. DE STEMMINGEN Vac. OERHARD. Te Erica (Dr.) zijn 1M personen door het eten van worst ziek geworden. Twee vol wassenen en drie kinderen verkeeren in le vensgevaar. Een patiënt overleden. Bij de overstrooming in China dooden te betreuren. leeft land aar- ter- eeds voor ;wcg Uder otor auto met Hing die een sten. 31n- toe- ABGNNEMENTSPRUS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar US Met Geilhutreerd Zondagsblad i 9,99 hugrr - Buitengewoon lid Tot buitengewoon Ud der Staten werd ge kozen jhr. Mr. D. E. van Lennep <C. H.) met 68 stemmen tegen 1 op den heer De Jong Schouwenburg (C. H en 5 stemmen blanco. Vac.-BRUCH Uitgebracht 75 stemmen, waarvan 82 op Mr. A. Bruch (A. Fl.). 3 op den heer Seegers en 10 bianco, zoodat mr. Bruch herkozen is. 3 Katholieken hadden per abuis op mr. Bruch gestemd. Het mijn wetsontwerp in derde lezing doer het Engelache Lagerhuis aangenomen. Hoogste barometerstand 765.8 te Toulouse. Laagste barometerstand TM.O te Kopenha gen. Verwachting: Meest matige. Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken. Later opklarend, aanvankelijk nog regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. Ontwerp van wet betreffende de vorming van één gemeente voor den gebeden Wlerin- igel- het rloo, d te tie, welke Rusland. Conferentie te Londen over de uitwerking van Hoover’s plan. TS van a de ema tend stal xkle pro ceed, lang rga- njs- dat over ring van ring oor- be- ird- xn- inl- te ar- wo rn lm- elte P- de den a te men het bei- nen, met iwde sche on- ver- are- het :nde di tig veel mels >ver- rloo, den. de ssen cge- tuur het K>gst dln- »n- :wa- rerd ve ilig, ken de den NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De bekende vlieger Frank Hawks bijge naamd de vliegende vogel, die na in Europa ten aantal snelheidsrecords te hebben ge broken, naar dé V. 8. is teruggekeerd, beeft wederom een nieuw record op zijn naam gebracht door van Montreal naar New-York te vliegen in 1 uur en 45 minuten. De firma Becht Dyserinck, te Amster dam, wier toonkamers gisternacht totaal zijn afgebrand, was voor 435.000 verzekerd. De officier van Justitie en de rechtercommissa ris hebben een onderzoek ingesteld, dat niets heeft opgeleverd Deskundigen zullen worden benoemc om de zaak verder te onderzoeken. Sloopers waren gisteren bezig met de top gevels omver te halen. Het linksche orgaan neemt dan in *t ootje de wfjze. waarop een en ander wordt goed gepraat en geeft vervolgens de leiders een standje, dat ze niet genoeg geprofiteerd heb ben van de buitengewoon .gelukkige” situa tie: de malaise en werkloosheid Het blad vergeet echter er bij te voegen, schrijft Criticaster In de „Res.b.”, dat de 8. D. A. P. het tegenwoordig in die groo- tere plaatsen niet meer laten kan bij agi- teeren en beloven, maar dat ze moet meere- geeren. En dan hebben de bedrogen arbei ders heel spoedig in de doppen, dat al die mooie beloften niet vervuld worden. Van daar dat de „onweerstaanbare opmarsch” ge stuit wordt. Door het gfzond verstand der arbeiders. der niet heeft uitgesteld, direct heeft afgewezen. Niet bepaald een gunstig verschijnsel voor de 8. D. A. Pdaar heeft de „Socialist" volkomen gelijk in. ...Ome toekomst hangt af van de snel heid waarmee we in de groote steden, tn de groote industrie-centra vooruitgaan. En dia snelheid is tusschen 1937 en 1931 nagenoeg nul!** Mussolini heeft den Italiaanschen minis ter van Bultenlandsche Zaken Qrandl, die vergezeld was van Orsenigo die was uitge- noodigd naar Rome te komen ten einde rapport uit te brengen, ontvangen. Orsenigo Baroni heeft Mussolini een schrijven over handigd van Rijkskanselier Bruenlng. Mus solini heeft den Italiaanschen gezant te Berlijn opgedragen het antwoord op dit schrijven te overhandigen. Verschenen is bet Voorioopig Verslag der Tweede Kamer ever bet wetsontwerp tot strafbaarstelling van godslasteringen in het openbaar. andere functies? Zco rubriek van publieke schande is voor den ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels IJS: elke regel meer f»M. RECLAME per regel 8.15 voor de eerste pagina; voer de overige pagina s f 6JA RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b(j vooruitbetaling per plaatsing 8.60 per advertentie van 5 regels; Iedere regel moer f 8.12 Uitgebracht 75 stemmen, waarvan 83 op den heer A. H. Oerhard <8. D. A. P.j, 3 op den heer L. Seegers (C. P.) en 10 blanco Herkozen de heer Oerhard. In de Parijsche ochtendbladen wordt met weinig geestdrift gesproken over de Engel- sche ultnoodlging. Men schrijft het voornamelijk aan de goede Pransch-Engelsche betrekkingen toe. dat Frankrijk gedeeltelijk heeft besloten op deze ultnoodlging in te gaan. De meeste bladen zijn van meenlng, dat Parijs als plaats der besprekingen veel gun stiger zou zijn geweest. De „Echo de Paris” wijst er op, dat het program der conferentie nog geenszins vaststaat. Men weet zelfs nog niet, of Duitschland op deze conferentie vertegenwoordigd zal zijn, evenmin als men thans reeds vooruit kan zeggen, of de deskundigen zich slechts met financieel-technlsche vraagstukken zul len bezig houden, of ook de juridische kwesties zullen pverwegen. Het blad acht een bijeenkomst van deskundigen in zoo verre raadzaam, dat dezen de mogelijkheid hebben In volledige vrijheid van handelen een regeering te kunnen desavoueeren, wat bij regeertngspersonen niet het geval is. De „Ouvre” meent te weten, dat Briand een beslissing over het Engelsche voorstel voor een latere bijeenkomst van ministers bi) het Young-plan betrokken landen heeft uitgesteld, maar het voorste! Licht ap De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.M. Zitting van het RijkskabizwC Hedenmorgen kwam het RUkskablnet in vergadering bijeen. Waarschijnlijk zal de re geering zich in hoofdzaak bezig houden met het aanbod der Duitsche industrieelen van een waarborg voor de begroeting van vijf honderd mlllioen Ook de president van de Rijksbank, dr. Luther, neemt aan de bespre kingen van het Kabinet deel. De brand bij Becht en of de geheele de vervulling Ged. Staten, samenvoeging ontstaat er Na de aanvaarding van het moratorium .siiiaii Levenslange xeheele onneachiktbeld tot werken door f TEH onzwel met ff rerliee van een hand ff 4 4C bij rerliee van een 'roor een éer volgende uitkeerinaenWwUW» verlies ran beide armen, beide beenen ot beide oogen wU. doodeüjken afloop een voet ot een oog duim of wijsvinger wwe been of De Hooge Raad van Arbeid heeft met 21 tegen 17 stemmen de vraag ,Js een wet In den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp tot Instelling van bedrijfsraden gewenscht?” ontkennend beantwoord. Uit de overwegingen, welke in het officieel communiqué over de desbetref fende zitting van den Hoogen Raad ge noemd worden, maar vooral uit het feit, dat niet minder dan 21 van de 38 leden zich tegen het wetsontwerp van minister Verschuur verklaarden, valt af te leiden, dat liberale en socialistische elementen hier samengewerkt moeten hebben om het plan van minister Verschuur in dlscrediet te brengen. Den liberalen moet het wetsontwerp te ver, den socialisten moet het niet ver genoeg gegaan zijn, althans deze laatsten schenen andere aspiraties te hebben. Nu juicht het liberate „Handelsblad” reeds, dat er van de bedrijfsradenwet niets komt: leden van Ged. Staten herkozen Vac.-BOMANS Uitgebracht 74 stemmen, waarvan 58 op Mr. J. B. Bomans (R. K 8 op den neer Gulping (V. B.j, 3 op den heer Seegers, 2 blanco. 2 op Mr. Bruch (A JR.) en 1 ongel dig- Herkozen mr. Bomans. Op een briefje was geschreven: ^ieservatlo mentails,” om dat hij zoo duvekatersch brutaal is.” Duizend toonaangevende Duitsche fir ma's uit alle belangrijke takken der indus trie hebben in een brief aan Rjjksbank- presldent dr. Luther, aangeboden, aan de Deutsche Gelddlskontbank een borgsom van 500 mlllioen mark ter beschikking te stellen, om aldus het besluit te demonstreeren van het Duitsche zakenleven, om de huidige depressie te boven te komen. De Duitsche Gelddlskontbank zal het nieuwe crediet-lnstituut voor Duitschland worden om het vertrouwen in het land te herstellen, verdere opzegging van crediet te verhinderen en de kapitaalsvlucht stop te zetten. verkiezingen deelnam. Voor wie gevaar loopen bedwelmd te worden door dergelijke overweldigende successen, zy er aan herinnerd dat er nog altijd eenige honderden gemeenten zijn, waarin de 8.DA.P. niet aan de verkiezin gen deelneemt." Over den vooruitgang in de groote ste den is het blad nog minder te spreken: ,JDe vooruitgang in de groote steden ech ter is in hoofdzaak te danken aan Amster dam en verder aan Utrecht. In vier van de zes groote steden. In Rotterdam. Den Haag. Haarlem en Gro ningen was het percentage der sociaal democratische stemmen in 1931 lager dan in 1927. Dat is dus voor de groote burchten van het socialisme een allesbehalve gunstig re sultaat. En terwijl wij in deze zes steden in het totaal één zetel winst maakten, gingen communisten en Sneevlietlanen er samen vier zetels vooruit." Mededeeling der Amerikaansche regeering departement van bultenlandsche raken te Washington deelt mede: De regeering der Vereenlgde Staten ver neemt met groote voldoening dat de Brtt- sche regeering een conferentie der groote mogendheden heeft bijeengeroepen, welke zoo spoedig mogelyk te Londen zal bijeen komen, om dt afzonderlijke punten van de tenuitvoerlegging van het plan-Hoover uit te werken. De Amerikaansche regeering is over tuigd. dat op deze conferentie, bij weder- zljdschen goeden wil en met het streven naar verbetering van den economischen toestand der wereld, door zuivering van de ctmospheer, de vertegenwoordigers der regeerlngen, bij hun pogingen om het pro bleem met goed gevolg op te lossen, slechts op geringen tegenstand sullen stuiten, mits dt conferentie met het standpunt en den wU van den president in overeenstemming Een Amerikaansche waarschuwing New York Times waarschuwt in een hoofdartikel, dat het komende moratortum- Jaar een periode van de grootste activiteit moet worden. Er is, volgens het blad, geen intet nationaal mirakel of profeet noodlg. om te kunnen voorspellen, dat het Young-plan zal moeten worden gewijzigd. In zijn ouden vorm kan het plan niet gehandhaafd blij ven. Niemand kan er van worden beschul digd. het plan te hebben gesaboteerd. Het is ineengestort ten gevolge van de wereld crisis. „WU voor ons kunnen het volstrekt niet betreuren, dat het wetje dus hiermede van de baan is. Het was geheel onverwacht uit de lucht komen vallen, in een tijd, die met de „Verstaatllchung” van sociale organisa ties elgeniyk al vrijwel had afgerekend. Tien of twaalf jaar geleden, zoo hebben wU In ons artikel van 8 December al op gemerkt, had een dergeiyk plan een betere kans gehad dan nu; men is sindsdien wat sceptisch geworden ten aanzien, niet van sociale samenwerking zelf, maar van de staats-„hulp” daarby. Veel beteekende het wetje overigens niet, want het dacht de taak van de door de regeering tn het leven geroepen algemeene bedryfsraden niet verordenend maar alleen adviseerend; toch was deze hulp zelfs misschien nog menigmaal in staat geweest om de zaak, het groeiende overleg tusschen werkne mers- en werkgevers-organisatles. te be derven. Ten slotte: ook de verwerping verwon dert ons niet, want zoomin de werkgevers gevoelden er weinig ot niet voor, en even min was er sympathie by de moderne arbeidersbeweging. Ook „Het Volk” heeft het voorontwerp „slap" en „een verdund aftreksel van bedryfsorganisatie” ge noemd. En alzoo heeft de Hooge Raad by wijze van voorparlement den minister een vermoedelijk échec in de Kamer bespaard, en zich dus in dit opzicht wel nuttig be toond: een rem tegen overijlde maatrege len.” De „Times” meldt uit Hongkong, dat het water in het overstroomde gebied in de provincie Kwamtoeng, dat slch byna tot Kanton uitstrekt, langzamerhand begint te vallen. Men schat het aantal personen, dat bij do overstroomlngen om het leven is geko- men op 4000. In den ouderdom van 73 jaar is te Dm Haag overleden Prof. Mr. W. Lu P. A. Mo- lengraaff. oud-hoogleeraar aan de Utrecht- oche Unlversitelt. In 1885 werd hy ate zoo danig benoemd en werd hem opgedragen onderwys te geven in de burgerUjke rechts vordering en handelsrecht. Meer dan 30 jaar was hij aan de Utrechtsche Unlversitelt verbonden. De begrafenis zal plaats baUMQ Vrijdag aa. om 2J0 uur te Utrecht* Ergens in Amerika hebben weer eens twee kracht-patsers met elkander gevochten. Het waren een Duitscher en ’n Amerikaan. De Amerikaan werd zóó toegetakeld, dat xUn gezicht een zeer bloederig aspect bood; halt bewusteloos hing hU tenslotte „In de tou wen.” Toen werd de Duitscher tot kampioen uitgeroepen; met een vollen buidel keen hy naar zyn vaderland terug, en zal daar als held worden ingehaald. De bladen hebben, omdat het hier nieuws betrof waarin velen belang stellen, van deze gebeurtenis melding gemaakt, geiyk steeds. Dit echter zal ons niet beletten van derge- UJke pseudo-sport onzen innigen afkeer uit te drukken, schrUft ,J>e Avondpost.” We leven in een zonderlinge samenleving. Wanneer twee mannen elkander op straat „afdrogen”, komt de politie tusschenbelde en arresteert hen; wanneer ze elkander in den boks-rlng op onmenscheiyke wijze toetake len, komt een heele polltle-macht op de been om de orde te handhaven en zit een flink deel van de geëerde mensch-heid in hevige spanning om het resultaat te vernemen. En de opper-vechtersbaas wordt met geld en roem beladen. Zoo heeft deze naar licht, vj-yheld en ver lossing snakkende wereld, waarin kunst en wetenschap zich vaak met de uiterste moeite kunnen staande houden en de hoogste en beste geesten dikwijls In armoede den stryd om het bestaan moeten voeren, haar magis trale krankzinnigheden. We leven in een grooten tyd.” Na opening door den voorzitter werd door den heer ASSCHER namens den Vryheids- bond de volgende verklaring af gelegd: Evenals vier jaar geleden biykt het, dat in de besprekingen, die ditmaal tegen den wensch der protestantsch-chrlsteiyke fracties in buiten onze fractie zyn om gegaan. de samenstelling van het College van Gedeputeerden Is bedisseld. Tevens verluidt, dat de verschillende zetels weder zullen Arorden bezet door 2 leden der 8. D. A. P.. leden der R. Kath. Staats party, 1 lid van de Anti-Rev. Party en 1 Vryz. Dem. Tegen de medewerking tot het herkiezen van meerdere Gedeputeerde zou bU ons geen bezwaar bestaan, ware het niet, dat met ons geenerlei overleg is gepleegd. De biliykheld. die is neergelegd in een evenredige vertegenwoordiging, zou mee brengen, dat het college worde samengesteld uit 2 8. D. A. P. 1 R. K.. 1 Pfotestant- Christeiyke, 1 VrUheidsbonder en I V. D. Daarom gevoelen wy het als een onrecht, dat aan de Vryheidsbond geen zetel zal worden gegeven. In verband hiermede zullen wy bU de vervulling van de vyfde vacature stemmen op een Ud van onze fractie. WU wenschen hieraan toe te voegen, dat. waar de flnancleele gestie der provincie in deze komende zittingsperiode wel als de belangrijkste factor te beschouwen is, de Staten oi het recht hebben, zich een voorstelling te kunnen maken van de door Gedeputeerden u^oggestane flnancleele poli tiek. In dit verband acht de Vryheidsbond- fractie het volgende een vraag, die ophel dering verelacht: Is de 8. D. A. P. bekeerd tot de flnancleele Inzichten, door den heer Bomans verdedigd en in geschrifte ver kondigd, of heeft daarentegen de Roomsch KathoUeke-fractie haar toekomstige finan- cieele politiek in overeenstemming ge bracht met die, welke door de 8. D. A. P. wordt voorgestaan? De beer BeUZEMAKER (C. P.) merkt op, dat de huidige economische krisis zich nog verder zal gaan ontwikkelen. De regeering-RuUs zal nog meer de lasten gaan opstapelen op de schouders der noodlijdende arbeiders, boeren en kleine mid denstanders. Er is een slechte werklooeheids- regeUng, kortom er is een ellendige toe stand en de regeering besteedt daarnaast mlllioenen voor oorlogsdoeleinden. Deze zaken beheerschen de po ttiek der regee ring en het College van Gedeputeerde Sta ten zal die politiek moeten doorvoeren. De soc.dem. leden in het College leveren mede de arbeiders aan de ondernemers over. De eenigste uitweg is de proletarische revolu- leidt tot een toestand als tn Daarom zal de communistische fractie stemmen op haar candldaat gers. De heer POLAK (8. D. A P.) is van oordeel, dat nu nog geen politiek debat ge voerd moet worden, maker zyn rede gehouden heeft, kan spr. begrijpen. Die fractie houdt zich niet aan parlementaire gebruiken. Dat de heer Asscher echter zoo gesproken heeft zoo- als thans, bewUst, dat de Vryheidsbond op den verkeerden weg is. Op de vraag van den heer Asscher, deelt spr. mede, dat de 8. D. A. P in geenen deele het standpunt deelt van den heer Bomans, zooals deze in geschrift en woord heeft verdedigd. De 8. D. A. P. heeft er zich echter van overtuigd, dat de R. K. Statenfractie de lyn der afgeloopen vier jaar wil doortrekken, behoudens onvoor ziene omstandigheden. De heer SNEEVLIET (R. 8. P.) acht de methode, toegepast by deze verkiezing van Ged. Staten, af te keuren. Voorts vraagt hy persoon vereischt wordt voor van de functie van Ud van Hoe rymt dat dan met de met een O. W.’-ers, wat een arbeidersstand. Het doel der revolutlonnalren is tot wyzl- glng te komen van de structuur. Daarom zal spr. zich onthouden van stemming by de verkiezing van leden van Ged. Staten. Geroep by de 8. D. A. P.: „Je had h-t korter kunnen zeggen.” De heer SNEEVLIET: „Ik had het korter kunnen zeggen, als ik alleri-i voor de 8. O. A. P. onaangename zaken llad verzwegen De heer DEKKER (R.K.) verklaart, dat ook de R. K. Staatsparty er prys op gesteld had, als de Vryheidsbond t«t aen bespreking uitgenoodigd was. AnderzUtj; wide de fractie de besprekingen niet laten afstuiten op het nlet-ultnoodigen van den Vryheidsbond. Op de vraag van den heer Asscher deelt spr. mede, dat de R. K. fractie zich niet ge bonden beeft, doch in volle vrUheld de lyn der afgeloopen vier jaar zal HOF 6. ALKMAAR Administratie Na. 433 Redactie No. (u Gisteravond woedde boven Beriyn een hevig onweer. Tegelykertyd viel er zooveel regen, dat de brandweer 180 maal ge alarmeerd werd, om assistentie te verlee- nen. Vooral in het Zuiden der stad overstroomde het water vele woningen. De bliksem sloeg in een aantal schoorsteenen eenige materieele schade aan. Persooniyke ongevallen kwamen niet voor. In het dorp Orealztegui, by San Sebas tian zou, volgens een V. D.-bericht, een herdersjongen de verachyntng van de H Maagd Maria hebben gezien. Deze verschUning heeft zich, naar gemeld wordt, in aanwezigheid van een talrijk publiek herhaa.o. De bevolking verkeert in groote opwin ding. Het „Volk” heeft nog al hoog opgegeven van de winsten der 8D.A P. oy de jongste Raadsverkiezingen. De percentages door baar party werden hoog opgeschroefd en leken nog te hooger, waar alleen die gemeenten m de statistiek genomen werden, waar de 8 D A.P. meedong, dat is nog niet in de helft der gemeenten. De medaiUe heeft echter ook een keerzijde. En die laat de naaste geestverwant vatt bet „Volk” even bewonderen. In de „Socialist”, het orgaan der llnkachen in de 8 DAP wordt de ,.Volk"-statlstlek even ontleed. En dan lezen we b.v. volgende harteiyke passages: „Thans, nu de gemeenteraadsverkiezin gen achter ons liggen, dient vastgeste.d te worden, dat noch de voornaamste taak. nX het bereiken van een veel sterkere positie dan die van 1929. noch de mlnl- mum-taak, het handhaven van dat peU, door de party vervuld zyn Zy, die in 1939, toen ons aandeel tn bet totaal aantal uitgebrachte stemmen met 09 pCt. was toegenomen, uitriepen: ,-.Wy marcheeren onweerstaanbaar op”, zy kunnen nu een kunstmatig optimisme ver wekken door op een vooruitgang van IJ pCt. te wijzen in de 497 gemeenten, waarin onze party aan de gemeenteraads- bl, M breuk re. f 4Q der politiek voortzetten. De heer BRUINSMA (Midd.) merkt op, dat ook zyn party buiten de besprekingen L, gehouden. Ook hier wordt het kleine niet geëerd. Sprekers fractie zal het Statenbe- leid steunen voor zoover zy dit nuttig acht De heer WIJNKOOP (C. P): Betaalde politiek!" De hr. KETELAAR <VJ>.) verklaart, dat de hr. Dekker niet by de besprekingen der fracties is geweest. De R. K. fractie heeft zich tot onderhandelen bereid verklaard, en alleen gezegd, de lyn der politiek in de afgeloopen vier jaar voort te zetten. De heer WIJNKOOP: „Wie liegt er nu? De heer HOOIJ (R. K.) onderschrijft in groote lynen wat de heer Dekker gezegd heeft. De heer Polak had aan spr. gevraagd, of in de komende periode de lyn van het geëindigde democratische beleid kon voort gezet worden. Namens zyn fractie heeft spr. toen ver klaard, dat zy daartoe bereid was, maar dat de R. K. fractie het niet onmogeiyk achtte, dat in de toekomst omstandigheden van flnandeelen aard aanleiding zouden kunnen zyn tot koersafwykingen. Directeur Prov. Ziekenhals Santpoort. Tot eerste geneesheer-dlrecteur van het Prov. Ziekenhuis wordt benoemd dr. G. Kraus, geneesheer aan dit ziekenhuis. De vergadering wordt verdaagd tot 31 Juli. Is dit geschrijf niet zeer voorbarig? Is door dit rapport van den Hoogen Raad van Arbeid het wetje van de baan? Sinds wanneer heeft dit college hoe deftig zijn naam ook klinken moge beslissingsrecht óver indiening en be handeling en al dan niet aanneming van wetsontwerpen WU willen de beteekenls van dit rap port niet onderschatten, vooral omdat in de stemmenverhouding In genoemden Raad zekere zeer sterke aanwijzingen liggen, maar minister Verschuur kan nog altyd doen wat hij wil, en t zou voor hem niet a priori een échec be hoeven te beteekenen, als hy de volks vertegenwoordiging zich eens wilde laten ultvpreken over de bedrijfsraden- gedachte. Dan zou tevens eens kunnen blijken, wie er wel en wie er niet oo uit «Ijn, den socialen vrede in solidariteit te be vorderen met althans eenige terzijde stelling van het eigenbelang. Maar wat er ook gebeure, of minister Verschuur dóórzet of niet, we weten nü al, dat als er geen bedryfsraden- wet komt dit te danken zal zijn aan liberaal-socialistlsche samenwerking. Om geheel verschillende motieven weigeren de liberalen zoowel als de so cialisten, mede te werken tot een nieuw stuk sociale wetgeving. Waarom de liberalen aldus handelen, och, dat is geen raadsel, het „Han delsblad" heeft het bovendien ronduit gezegd: de liberalen moeten niets heb ben van remmende bepalingen, al zijn die ook nog zoo in het belang van de gemeenschap in haar geheel. En de socialisten’ zy houden niet van bedrijf s- vrede: vrede 13 voor klassen- strijders uit den booze. En bovendien; dit wetsontwerp kwam van eenkatholieken minister Vac-MICHELS Ulgebracht worden 75 stemmen, waar van 81 stemmen op den beer A. W. Michels <8. D. A. P.>, 3 op den heer Seegers en 11 blanco Herkozen de heer Michels. In de hedenmorgen voortgezette verga dering van Prov. Staten van Noord-Hol land, kwam aan de orde de verkiezing van 6 leden van Ged. Staten. Nederlands Voorbeeld van Eenheid wy vragen u, al onze lezers en lezeres sen boven den leeftijd van achttien jaar, de formule vóór Internationale Ontwa pening die wij vandaag op de eerste pagina van het tweede blad afdrukken te onderteekenen en aan ons bureau te bezorgen, per post toe te zenden of aan onze couranten bezorgers mee te geven. Dit petitionnement moet de uiting zyn van den eendrachtigen wil van het Ne- derlandsche Volk. Deze formule is dan ook in volkomen overeenstemming vast— gesteld door vertegenwoordigers van alle richtingen in de dagbladpers, en het petitionnement wordt door de geheele Nederlandsche Dagbladpers gehouden. Het zal aan de Internationale Ontwape ningsconferentie te Oenéve worden aan geboden, een antwoord geven op de vraag van vele staatslieden om uiting van den volkswil, die Oenéve de dravende kracht moet geven, die het tot daden zal bren gen, en als voorbeeld van Eenheid ook in andere landen grooten Indruk maken. Zegt niet: wy zijn maar een klein volk, en wat helpt het? Zet scepticisme op zy. Daarmee is nog nooit iets bereikt. Doet Vat gy kunt, om den grootsten kanker der menschheid, den oorlog, te helpen uitroeien. Uw stem helpt wél! WU kun nen haar niet missen. Denkt aan de toe komst van uw kinderen, en beseft wat van het welslagen van deze Internatio nale Ontwapeningsconferentie afhangt! Juist omdat wij een klein volk zyn, juist omdat by ons de eendrachtige over tuiging heerscht dat Oenéve tot daden moet komen, moeten wij onze stem ver heffen en toonen hoezeer wij den die pen ernst van dh moment beseffen. Er is in de dertien jaren, verloopen sinds de wereldramp van 19141918, nog nimmer een internationale conferentie gehouden waarop de aandacht, de ver wachting, de hoop van het menschdom zóó sterk waren geconcentreerd als op deze. Van haar worden de bezinning, de kentering, de daden verwacht, zy heeft reeds door middel van verscheidene staatslieden die er een belangrijke rol by zullen vervullen, om ons aller steun ge vraagd. Onthoudt haar dien niet! Oeeft uw antwoord Bedenkt ook dat het woord der Nederlandsche gedelegeerden In Oenéve zooveel zwaarder zal wegen als zy met trots kunnen zeggen„In ons land hebben alle geestesrichtingen eenheid gezocht en gevonden om u gemeenschap pelijk te antwoorden!” Het moment tot handelen is nu geko men. De tyd is er rUp voor. Er is een wassend gety in de gansche wereld, waarvan de teekenen steeds duldeiyker worden. Er wordt* van ons, van de Hol landers, die een grooten naam hebben en van wie men weet dat zij onafgebro ken naar Internationale eenheid hebben gestreefd, een Daad verwacht. Helpt die Daad verrichten! De onderteekeningsperiode van dit pe titionnement zal tet en met 20 Juli voort duren. Wij zullen het formulier dagelijks blijven publiceeren en net voortdurend met onze krachtige aanbevelingen steu nen, om ieder in de gelegenheid te stellen het te teekenen en in te leveren. Maar wy vragen u met nadruk: teekent NU. teekent zoo spoedig mogelyk! Stelt het niet onnoodig uit Doet net ons dadeiyk toekomen. De stroom moet dadelijk krachtig zyn. Dit petitionnement, door alle richtin gen gesteund, is een unicum in de ge schiedenis van de Nederlandsche Dag bladpers. Laat het antwoord, door de lezers en lezeressen gegeven op het be roep, dat hun dagbladen thans op hen doen, evenzeer een unicum der historie worden door zijn kracht! a Hebt gy niet vele malen u de vraag gesteld: „Wat kan ik er aan doen?” Doet het nu!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1