ONS LAD 13000- itso- jjüaaraj- nso- f 125- fso.- nr-r™!». 1 tp VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 158 DONDERDAG 9 JULI 1931 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Groote Internationale VOORNAAMSTE cNTEUWS Auto met vier inzittenden te water BOEK EN BLAD neemt er gaarne aan deel De a.s. Ontwapenings conferentie De worstvergiftiging te Erica De publicatie der nieuwe encycliek Gladiolustentóonstelling te Haarlem Gespannen toestand in Italië JOH. LAUWERS PAYGIOP 3 ALKMAAR Wlndkussens en IJszakken DE BEDRIJFSRADENWET MNGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWIRTIG UREH HA HET OHGEVAL NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD t 1 Door de publicatie der encycliek drie mIB- Om Reeds 300 patiënten Barometerstand 9 uur vjn.: 758 stilstand. De geknipte voortvluchtige Een gestoord autotochtje Telegram aan Z. H. den Pans Schip in nood Reddingsboot van Lemmer nftgevam Een doode ongeluk Amok R. K. Bouwvakarbeidersbond Drie slachtoffers Bondsraadsvergadering Maastricht die Amerika Antony Fokker als De Romeinsche zangers Mgr. Caslmiri weer naar ons land? I I Amokmaker doodt in Atjeh talren. Van 31 Juli tot 2 Augustus in het Krelage-huis Ernstig ongeluk op een onbewaakten over weg, waarbij een jongeman uit Botterdam gedood ia. Naar de .Msb." verneemt, bestaat er veel kans, dat Mgr. Caslmiri met zijn „Cantor! Roman!” in October as. weer een touraée door ons land cal maken. ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal, voor Alkmaar l Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger De Fransche Minister van Koloniën aal in Ned.-Indlë de kwestie der communisti sche propaganda bespreken. De reis van H. M. de Koningin naar Ti rol. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgeetoken om: 9.41 uur. bij verlies van 'n anderen vinger Onderstaand talecram werd door de Alge meens RJC. Werkgevers ▼ereenlging aan ZB. den Paus verzonden: „De leden der Algemeens Roomsch-Katho- lleke Werkgeversvereenlging in Nederland brengen aan Z. H. den Paus hun grooten dank voor de wijze en verheven leering, neer gelegd In de Encycliek „Quadragesimo Anno”, waarin sU onder meer met groote vreugde een hernieuwde verdediging vinden voor bet beginsel van confessioneele organisatie, ook voor de werkgevers, 'betuigen bun diepen eerbied en trouwe aanhankelijkheid aan den H. Vader in de huidige voor Hem zoo zorg volle omstandigheden en bidden den Almach- tigen God om sterkte en kracht tot meerdere eer en glorie van de Katholieke Kerk en Haar Opperherder.” De regeerlng der Ver. Staten heeft giste ren de ultnoodiging van den Volkenbond tot i deelneming aan de ontwapeningsconferentie, in Februari as. te Genève te houden, ont vangen. De ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken verklaren, dat binnen enkele dagen het antwoord zal worden ver zonden, waarin de ultnoodiging van gan- scher harte wordt aanvaard. ver bet Norgervaart in het wa- van den heer Door de Italiaansche regeering in zekeren zin gedwongen Water de oorzaak? Voorts werden gisteren monsters genomen van het kanaalwater uit de Verlengde Hoo- geveenschevaart, daar dit water meermalen sterk verontreinigd is en dikwijls gebruikt wordt als drinkwater en voor voedselberei ding. Het is niet uitgesloten, dat ook de sla ger dit water als zoodanig heeft gebruikt. Auto in de Norgervaart te Assen gere den. Een doode en een ernstig gewonde. De lijken van del twee jongemannen, wier boot op de Maas was omgeslagen en die daarbij zjjn verdronken, zijn thans opge haald. De „Osservatore” weerlegt de beschuldi gingen, die door de Italiaansche pers Inzake de laatste encycliek tegen den H. Stoel wer den geformuleerd. Het Vatlcaansch orgaan verklaart, dat het pauselijk document werd gepubliceerd, nadat de Italiaansche regeerlng den H. Stoel in ze keren zin gedwongen had, om de algemeene wereldopinie in te lichten, doordat zij in het buitenland den Inhoud van de Italiaansche nota door een communiqué van een telegraaf agentschap bekend maakte op hetzelfde oogenblik, dat deze nota aan het Vatlcaan werd overhandigd. De door de pauselijke encycliek over de Katholieke Actie geschapen nieuwe toestand wordt in welingelichte Italiaansche kringen als zeer gespannen beschouwd. Men vreest, dat door de encycliek een verergering van den toestand is ontstaan, zooals hij tijdens de wisseling van nota's nog niet is geweest. De geruchten over een persoonlijk antwoord dat binnenkort door de Italiaansche regee rlng op de laatste nota van het Vatlcaan zou worden gegeven, moeten onder deze om standigheden worden beschouwd als voorbij gestreefd door de feiten. Een besluit van de Italiaansche regeerlng ten opzichte van de encycliek is intusschen nog niet genomen en zal ook in de eerste dagen niet te verwachten zijn. Een tegenspraak Naar aanleiding van dit bericht verneemt het „Hbld." van de Nederlandsche vllegtui- genfabrlek, dat haars Inziens hier sprake moet zijn van een misverstand. Wel toch zijn in de Amerikaansche Fokker-fabrleken. be boerende tot de General Aviation Corpora tion. verschillende mutaties in het leidingge vend personeel uitgevoerd en ten deele In voorbereiding, doch dit staat bulten den per soon van Fokker, die nJ. als Nederlander geen dlrecteursfunctie in Amerika kan be- kleeden (en dus evenmin als zoodanig zou kunnen aftreden), doch die technisch advi seur is en blijft. Naar Reuter meldt heeft Antony Fokker geweigerd, inlichtingen te verstrekken om trent de geruchten als zou hem gevraagd zijn af te treden als directeur van de Fok ker Aircraft Corporation. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels L25: elke regel meer flM. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina; voer de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD** b(j vooruitbetaling per plaatsing f 9.60 por advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 0.12 Het Indische legerbestuur ontving een tele gram uit Atjeh, meldende, dat een amok- makende schildwacht in het Blreuensche den Europeeschen sergeant Desera, een Ja- vaanschen korporaal en een fuselier neer schoot. De dader is met de karabijn gevlucht. Nader wordt gemeld, dat de amokmakende schildwacht zelfmoord heeft gepleegd. rend, dat Jenny op z'n minst getuige is ge weest van een of andere misdaad door een der hoofdpersonen. Afgezien echter van deze opmerkingen, welke aan de waarde van het boek als geheel weinig afbreuk doen, heeft de lezing ervan ons zeer geboeid en kunnen we het onzen lezers zeer aanbevelen. Voor een groot deel schrijven we dit toe aan de uitmuntende vertaling van H. Harting. Zoo’n transscrip tie leest men met pleizier. Hoe jammer daarom, dat óók bij dit vierde boek, dat we met zooveel pleizier doorwerkten, de correc tie nog met zooveel nonchalance geschiedde! De Hooge Raad van Arbeid heeft met 21 tegen 17 stemmen de vraag ,Js een wet in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp tot Instelling van bedrljfsraden gewenscht?” ontkennend beantwoord. Uit de overwegingen, welke in het officieel communiqué over de desbetref fende zitting van den Hoogen Raad ge noemd worden, maar vooral uit het feit, dat niet minder dan 21 van de 38 leden zich tegen het wetsontwerp van minister Verschuur verklaarden, valt af te leiden, dat liberale en socialistische elementen hier samengewerkt moeten hebben om het plan van minister Verschuur in discrediet te brengen. Den liberalen moet het wetsontwerp te ver, den socialisten moet het niet ver genoeg gegaan zijn, althans deze laatsten schenen andere aspiraties te hebben. Nu juicht het liberale „Handelsblad” reeds, dat er van de bedrljfsradenwet niets komt: „Wij voor ons kunnen het volstrekt niet betreuren, dat het wetje dus hiermede van de baan is. Het was geheel onverwacht uit de lucht komen vallen, in een tijd, die met de „Verstaatliohung” van sociale organisa ties eigenlijk al vrijwel had afgerekend. Tien of twaalf jaar geleden, zoo hebben wij in ons artikel van 8 December al op gemerkt, had een dergeljjk plan een betere kans gehad dan nu; men is sindsdien wat sceptisch geworden ten aanzien, niet van sociale samenwerking zelf, maar van de staats-,hulp" daarbij. Veel beteekende het wetje overigens niet, want het dacht de taak van de door de regeering in het leven geroepen algemeene bedrljfsraden niet verordenend maar alleen advlseerend; toch was deze hulp zelfs misschien nog menigmaal in staat geweest om de zaak, j het groeiende overleg tusschen werkne mers- en werkgevers-organlsatles, te be derven. Ten slotte: ook de verwerping verwon dert ons niet, want zoomin de werkgevers gevoelden er weinig of niet voor, en even min was er sympathie bij de moderne arbeidersbeweging. Ook „Het Volk” heeft het voorontwerp „slap” en „een verdund aftreksel van bedrijfsorganisatie” ge noemd. En alzoo heeft de Hooge Raad bij wijze van voorparlement den minister een vermoedelijk échec in de Kamer bespaard, en zich dus in dit opzicht wel nuttig be toond: een rem tegen overijlde maatrege len." M»n, die van het dak naar beneden valt: ..Goeien morgen, juffrouw Jones Morgen, mevrouw Bruin Morgen Wlllum Morgen juffrouw Vink Dag Jansen —Goeie, juf frouw Wlt-Boemmmmm!!!l" Man in kelderwoning: Jk bin zeker niet deftig genoeg voor hem, om te groeten." en een ernstig gewonde De politie van het bureau Nassaukade te Rotterdam werd dezer dagen des middags 4 uur 50 van Zwjjndrecht opgebeld, door Iemand, die mededeelde, dat binnen onge veer tien minuten over de Xrzilngsbrug te -Rotterdam een nader beschreven auto zou pasaeeren, waarin zich iemand bevond, die een Zwljndrechtenaar had opgelicht en wiens aanhouding deswege in 't „Alg. Politieblad" was verzocht. OnmlddeUiJk werden de noodlge maatrege len genomen en even over vijven kwam werkelijk de aangeduide auto in de richting van de brug. Den bestuurder werd verzocht even te willen medegaan naar het bureau aan de Nassaukade, daar men van verlangen brandde, de kennismaking met zijn passagier te vernieuwen. Aan het verzoek werd voldaan en de passagier moest uitstappen. Tegen zijn vervoerder had hij verteld, Sybrandy te hee- ten en motorTenner'jte zijn, waarop deze die den naam wel kende er niets tegen had gehad, hem via Rotterdam mede te nemen naar de residentie. Met weinig verwonderd was de chauffeur, toen de politie hem mededeelde, dat zijn reisgenoot de 22-jarige ex-journalist J. van K. was, die reeds vier malen gesignaleerd stond in het .Alg- Politieblad", daar men op verschillende plaatsen nog een appeltje met hem heeft te schillen terzake van oplichting. Van K. was eenige maanden geleden naar België uitgeweken en had nu blijkbaar ge dacht, dat de zaakjes wel vergeten zouden zijn. Wat een pech voor hem dus, dat een zijner slachtoffers juist de auto door Zwjjn- drecht moest zien passeeren I Voor de verdere afwikkeling der tegen hem aanhangig zijnde zaken en ter „uitzlttlng” der tegen hem ge wezen vonnissen (o.a. te Middelburg en te 's Hertogenbosch) is bij ter beschikking van de justitie gesteld. Men schrijft ons uit Haarlem: Opnieuw staat den vrienden en liefhebbers van bloemen hier te lande een groote ten toonstelling op bloemengebled te wachten. Waren het in Februari de bloeiende hyacln- then, tulpen en narcissen, welke duizenden bloemenliefhebbers naar het gebouw der Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur hebben gelokt, thans, nu op de velden de zomerbloem bij uitnemendheid, de Gladio lus of Zwaardlelie begint te bloeien, treft men in het Kre'.agehuis de voorbereidende maatregelen voor een groote demonstratie, uitsluitend met afgesneden bloemen van Gladiolus. De Nederlandsche Gladiolus Vereeniging zet aan de viering van haar twlntlg-jarlg bestaan luister bi) door het uitschrijven van een internationale tentoonstelling van dit belangrijke gewas, dat voor tuinverslering en als snijbloem een belangrijke plaats inneemt in de tuinen en hulzen van de bloemenlief hebbers over de geheele wereld. De tentoonstelling zal werkelijk internatio naal zijn. Reeds zijn inzendingen uit Dultsch- land en Engeland opgegeven en meerdere sullen volgen. Een internationale jury is samengesteld. De aan het publiek van vorige tentoonstellingen bekende groote beurszaal van het Krelagehuis zal onder leiding van den heer C. Thlm te Amsterdam in een in- drukwekkenden tuin worden herschapen, waarin tienduizenden bloemen in de nieuw ste variëteiten zullen worden geëxposeerd. De tentoonstelling zal voor de vele vreemdelingen die in den vacantietijd in Haarlem en om geving verblijf houden, een bijzondere attrac tie zijn voor een bezoek aan de bloemenstad aan het Spaarne, welke door bet houden van deze tentoonstellingen steeds meer bekend heid in den lande verkrijgt. Provinciale Staten van Zuid-Holland Hedennacht heeft een ernstig plaats gehad a. d. Norgervaart. On> plus minus 12 uur vertrok uit As sen een auto van de firma Burlage uit Rotterdam, waarin waren gezeten de hee ren M. J. van Dijk, afkomstig uit Tiel, oud 31 jaar benevens de heeren J. Al, A. van Wjjk en de chauffeur Krombach, al len uit Rotterdam. Vermoedelijk tengevol ge van te groote snelheid, is de auto in de bocht van de ter gereden. Een broeder Al, die in een anderen auto volgde en de chauffeur van het circus Oleich stelden direct alle pogingen in het werk om de slachtoffers te redden. Het mocht hun gelukken de heeren Al, A. v. Wijk en Krombach boven te bren- gen^ De wielrenner M. J. van Dijk is ver moedelijk tengevolge van den slag uit den wagen gevallen. HIJ werd levenloos uit het water opgehaald. Hij was gehuwd en vader van één kind. Dr. Nienhuis uit Assen, die onmiddellijk ter plaatse was, kon slechts den dood constateercn. De heer A. van Wijk die ernstige wondlngen had opgeloopen, is naar ziekenhuis te Assen overgebracht. Burgemeester en politie van Smilde wa ren spoedig op de plaats van bet ongeval aanwezig. Passiebloemen, door Isabel C. Clarke. Uitgave van J. Philip Kruseman, 's-Hage. Een boeiend verhaal geheel spelend in Ka tholiek milieu, waarvan Prances Amory, het weeldevrouwtje van een rijken bankier, en haar zoon David, de dappere geloofsheld, de sympathieke hoofdpersonen zijn. Voor het grootste deel speelt de geschiedenis zich at in Afrika, waar de Jonge vrouw, na de vlucht van haar wegens vervalschlngen achtervolg den echtgenoot, haar Intrek neemt in haar landgoed, dat sinds eenige jaren wordt be stuurd door een verren Franschen neef, Paul de Vernay. Door een schrijven van haar echtgenoot, die haar mededeelt, haar in Afrika te willen opzoeken, ontbrandt in het hart van de ver laten vrouw een strijd om den voorrang tus schen haar gevoel voor haar echtgenoot of dat van den zooveel meer betrouwbaren neef. Frances Amory blijft echter haar echtgenoot trouw. Op weg echter naar Afrika veronge lukt de laatste. Daarop vertrekt Frances met haar zoon naar Engeland, waar, na een jaar, Paul de Vernay haar komt opzoeken en haar vraagt, zijn met zooveel moed en adeldom gekoesterde, maar onbeleden liefde, te wil len deelen. De ontwikkeling naar het ongemeten offer van deze twee groote zielen, evenals t held haftige gedrag van den voor zijn geloof door de Arabieren gemartelden kleinen David is aangrijpend, ofschoon wat onsamenhangend, beschreven. Een aantal vreemde woorden hadden in de vertaling beter door Hollandsche kunnen worden vervangen, en de vertaling zelf had hier en daar wat vlotter en vooral wat los ser kunnen zijn. Overigens een uitstekend en spannend ver haal, dat men met graagte zal lezen. aardige verloofde, de Mackay met de bekoorlijke en domineesvrouw Sally Chanse de helpende hand bieden. Zoo selfs, dat de aanvankelijk minder sympathieke, wijl te veel met zichzelf Ingenomen figuur van dominee Schuyler, er geheel achter te loor gaat. De liefde van Gordon Mackay voor Joe Jenny komt wel wat onverwacht en het geheim van den in de gevangenis vertoeven- den broeder dezer laatste, voor ons de hoofdfiguur uit het boek, wordt den lezer wel wat laat onthuld, en laat eenlgszlns onbevredigd. Men denkt immers vooctdu- Oisteravond kwam te Lemmer bericht binnen, dat ter hoogte van het Vrouwen zand een schip in nood verkeerde. Het be stuur der afdeeling Noord- en Zuld-Hoi- landsche ReddlngmaatschappiJ gaf daarop order, dat de reddingboot Hilda, kapitein KoU^uit zou varen ter assistentie. Heden morgen was de reddingsboot nog niet terug gekeerd. Het Kersen plein. Een familie roman door Grace S. Richmond. Uitgave van J. Philip Kruse man, 's-Gravenhage. Een fijne psychologische roman, dit boek, waarvan alleen de naam ons minder goed gekozen schijnt. Immers, het is niet zoozeer de geschiedenis van het Kersenplein of zijn bewoners, welke we te hooren krijgen, wel de geschiedenis van den ztelestrijd van den beroemden dominee en predikant een deftig New-Yorksch kerspel die uiteindelijke zelfoverwinning. Joe Jenny, het aardige onderwijzeresje en haar verloofde. de dorpspredikant Gordon Mackay met de bekoorlijke sympathieke MO slachtoffers van de bedorven worst in Erica. Velen in behoeftige omstandigheden. Dr. Mieremet uit Groningen, die gisteren sectie verrichtte op het lijkje van het 8- Jarig meisje van het gezin Stuiting, heeft vastgesteld, dat vergiftiging de doodsoorzaak is geweest. Uit maatregelen door den ge neesheer na beëindiging van het onderzoek genomen, kan worden afgeleid, dat besmet tingsgevaar aanwezig wordt geacht. De ter aardebestelling van het slachtoffer zal he den geschieden op de R.K. Begraafplaats te Erica. Noch de vader, noch de moeder van het gestorven kind kunnen daarbij te genwoordig zijn, daar zij tot de zeer ern stige patiënten behooren. Volgens opgave van de gemeente-politie, die in opdracht van den burgemeester en den geneeskundigen dienst een onderzoek heeft ingesteld naar het aantal patiënten, dat zich in den loop van gisteren sterk beeft uitgebreid, bedraagt dit thans ongeveer 300. Verschillende autoriteiten hebben gisteren een bezoek aan het getroffen dorp gebracht, o. w. de waarnemend directeur van den lan- delfjken gezondheidsdienst, Dr. Waanders te Nijmegen, de inspecteur van de Volkageaond- heid te Groningen, Dr. Ten Hopen, inspec teur van den Veeartaenijkundlgen Dienst te Leeuwarden en de directeur van den Bacte- riologlschen Dienst te Utrecht. De burge meester van Emmen, tot welke gemeente ook Erica behoort, de heer J. L. Bouma heeft aan het Armbestuur opdracht gegeven om onmiddellijk te onderzoeken, welke bijzon dere ondersteunlngsmaatregelen genomen dienen te worden, in verband met het feit, dat vele patiënten in zulke behoeftige om standigheden verkeenen, dat het meest noo dlge voor hun verzorging ontbreekt. Verzwakking der lijders. Opmerkelijk snel is de verzwakking der lijders. Lichte patiënten, die op de been blijven, slingeren als dronken rond. Hoe hevig de pijnen zijn, welke de zwaarst aan getasten te doorstaan hebben blijkt uit het feit, dat sommigen in de houten wanden van hun ledikanten bijten in verzet tegen het hevig lijden. Judy van Rogwss Harbor, door Grace Miller White Uitgave van J. Kruseman, ’s Hage. het in enkele woorden te zeggen: dit boek verhaalt ons van een straatarm meisje, Judy (waarom geen Judith?), dat middels tal van avonturen, weer in het bezit komt van har eigen moeder en van de fortuin van haar vader, welke dezen door een mlsdadigen advocaat afhandig werd gemaakt. In de aankondiging op den omslag van het boek wordt gesproken over de origineele denkbeelden van de hoofdpersoon over God. het leven en de menschen en dieren. Inder daad zelfs M te origineel. En haar men- schenllefde en haar vergevingsgezind held zijn, zooals ze hier beschreven worden, eer dweeperig dan gezond. Men houde er overigens echter rekening mee, dat het verhaal nogal chauvinistisch anti-Duitsch getint is: het heeft er veel van weg, dat het midden in de eerste Ameri- kaansche oorlogsroes geschreven zou zijn Enkele karakters zijn bovendien uiterst on- warschijnlijk en we kunnen niet zeggen, ondanks de veelheid van verwikkelingen, dat het verhaal ons steeds even sterk heeft geboeid. In de vertaling ontmoet men nogal eens anglicismen, en het herhaaldelijk zonder reden terugkeeren „verdoemd" als zoowat de eenige krachtterm is niet alleen um aesthetische redenen te veroordeelen. Bo- dien ontsieren een vrij groot aantal druk fouten den tekst. Enkele zinspelingen van de, ondanks haar naïviteit, op sexueel gebied blijkbaar goed op de hoogte zijnde Judy, doen ons dit boek reserveeren voor volwassenen, die met het oordeel des onderscheids kunnen lezen. De R. K. Bouwvakarbeidersbond ,Bt. Jo seph” hield te Maastricht zijn bondsraada- vergadertng onder voorzitterschap van den heer J. Andriessen, welke door ruim een «e»- tigtal leden werd bijgewoond. Het ledental steeg sinds Januari 1930 tot einde Juni 1931 van 23 132 tot pi. 28.600, on derverdeeld in ongeveer 440 afdeellngen. De jeugdorganisatie telt 2800 leden. De flnan- cieele toestand biedt hoopvolle perspectieven. Op 31 December JJ. bedroeg het bondsver- mogen iets meer dan een millioen gulden, het voordeellg saldo over 1930 bijna f 196.000. Aan bondscontributle werd bruto ontvangen ruim f 567.000. Het saldo der werkloozenkas bedroeg 31 December JJ. f 695.528 en onderging gedu rende het jaar 1930 een vermeerdering van rond f 175.000. In 1930 bedroegen de ultkee- ringen rond f 827.864. Gedurende het eerste halfjaar van 1931 werd echter niet minder dan f 166.0000 van het saldo ingeteert. Dank zü succesvolle acties konden de ar beidsvoorwaarden gedurende de komende twee jaren op peil gehouden en zelfs ver beterd worden. Een zestal aftredende be stuursleden werd herkozen. Jaarverslag en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. De Zeereerw. Heer van Leeuwen. Bonds- advlseur, sprak over de economische en psy chologische zijde van het sociale probleem, terwijl dp heer Nijkamp een propagsnda- rede hield voor het nieuwe sanatorium in Bllthoven. Bij de behandeling van de voorstellen der afdeeling volgde men het prae-advles van het hoofdbestuur, dat verscheidene voorstel len ontried, in het bijzonder de verhoogde werkloozenultkeeringen, welke dit jaar pijn, anderhalf millioen van de «onrink», zullen eischen. Tot de aanwezigen werden nog opwekken de woorden gericht door den Zeereerw. heer Steegman, aalmoezenier van den Arbeid tb Maastricht en den heer Drubera, waarop de voorzitter de vergadering sloot, na «wn ult- ulteeneettlng te hebben gegeven van het •taenaetterzconflict te Amsterdam. van en van waarbij Fascistische beschuldigingen. De polemiek van de fascistische pers tegen de encycliek van den Paus en tegen de „Os servatore Romano” duurt voort. De buitenlandsche persstemmen geven de „Gioipale d'Italla” aanleiding tot de opmer king, 'dat de encycliek de uitwerking heeft van een bijdrage van den H. Stoel tot de poli tieke agitaties van het buitenlandsche anti fascisme. Op deze wijze ontstaat een, zij het ook ongewenschte, samenwerking tusschen vrijmetselarij, socialisme, alle overige anti fascistische en tegelijkertijd antl-katholleke strootnlngen met de politiek van het Vatlcaan. Het Italiaansche volk, aldus het blad, dat katholiek is, verliest evenwel niet het ver stand, zal deze nieuwe golf van vijandelijk heden weten te weerstaan en slechts de re geering verzoeken, zijn afweermaatregelen te steunen. De .Lavoro Fascistsdie, zooals bekend. Indertijd door zijn onthullingen den strijd tegen de Katholieke Actie opnam, levert een nieuw element in dezen strijd. Het blad zegt te hebben vernomen, dat Don Sturzo, de ziel der vroegere Italiaansche volkspartij, vier maanden geleden een plan tot omverwerping der fascistische regeering zou hebben uitgewerkt, dit den lelden der Katholieke Actie heeft voorgelegd en het pauselijk staatssecretariaat verzocht zou heb ben, van Londen naar Parijs te mogen ver trekken, om daar zijn plannen voor te be reiden. Kardinaal Paoeili zou de voorgenomen actie van Don Sturzo van de hand hebben gewezen, doch dank zij de interventie van Mgr. Plzsardo, zou Dun Sturzo verder hebben kunnen werken aan zijn plan. Het plan sou, aldus vervolgt de „Lavoro Fasclsta”, behalve door Plzzarcta, ook door graaf dalla Torre, den directeur van de „Os servatore Romano”, ondersteund zijn. Kardinaal Pacelli heeft, zoodra hij van de zaak op de hoogte was gebracht, den Paus onmiddelltjk verzocht, te mogen aftreden en dringt ook den laatsten tijd weer aan op zijn demissie. Deze nieuwe onthulling van de „Lavoro Fasclsta" zal ongetwijfeld door de ..Osserva tore Romano” worden gedementeerd, doch opent een nieuwe phase in den strijd, die thans niet meer volledig te overrien is. (On- noodig te zeggen, dat wtj de boven gegeven bijzonderheden alleen weergeven A titre d’In formation Red. Msb In regeeringskringen neemt men de uiter ste reserve in acht. Het verluidt evenwel, dat de regeerlng den toestand met de uiterste kalmte beschouwt en thans bestudeert, wel ke weg zal moeten worden ingeslagen. De gisteren gehouden verkiezing van le den van Gedeputeerde Staten had den vol genden uitslag: Vacature Jhr. mr. L. E. M. von Flsenne (R.K.)Uitgebracht 78 stemmen, waarvan op de heer Von Flsenne 73, L. de Visser (C. PJ 1, A. J. Kersten (S. G.) 4, blanco 1, zoodat herkozen is de heer Von Flsenne, va cature H. J. Borghols (R.K.)uitgebracht 81 stemmen, waarvan op de heeren Borghols 50, P. Gardenier (8.D.A.P.) 23, Kersten 4, L. de Visser 1, blanco 2 en ongeldig 1, zoo dat herkozen is de heer- Borghols. Vacature Th. Heukels (A.R.)Uitgebrachte stemmen 81, waarvan op de heeren Heukels 72, Kersten 4, L. de Visser 3, blanco 3, zoo dat herkozen is de heer Heukels. Vacature H. v. Boeyen (C.H.)Uitgebracht 81 stem men, waarvan op de heeren Van Boeyen 72, Kersten 4, L. de Visser 2 en blanco 3, zoodat herkozen is de heer Van Boeyen. Vacature J. H. Schaper (S.D.A.P.): uitge bracht 81 stemmen, waarvan op de heeren Schaper 69, Kersten 4, L. de Visser 2, mr. G. van Baren (A.R.) 1, P. Zandt 2, mr. L. A. Donker 1, W. Drees 1, blanco 11, zoodat her kozen is de heer Schaper. Vacature mr. A. C. Crena de longh (VB.): uitgebracht 77 stemmen, waarvan op de heeren mr. J. D. Verbroek (VB.) 70, Kersten 3, L. de Visser 2, Gardenier 2, P. J. Kanter 1 en blanco 1. Gekozen de heer Ver broek. Is dit geschrijf niet zeer voorbarig? Is door dit rapport van den Hoogen Raad van Arbeid het wetje van de baan? Sinds wanneer heeft dit college hoe deftig zijn naam ook klinken moge beslissingsrecht over indiening en be handeling en al dan niet aanneming van wetsontwerpen? Wij willen de beteekenis van dit rap port niet onderschatten, vooral omdat in de stemmenverhouding in genoemden Raad zekere zeer sterke aanwijzingen liggen, maar minister Verschuur kan nog altijd doen wat hij wil, en *t zou voor hem niet a priori een échec be hoeven te beteekenen, als hij de volks vertegenwoordiging zich eens wilde laten ultepreken over de bedrljfsraden- gedachte. Dan zou tevens eens kunnen blijken, wie er wel en wie er niet op uit zijn, den socialen vrede In solidariteit te be vorderen met althans eenige terzijde stelling van het eigenbelang. Maar wat er ook gebeure, of minister Verschuur dóórzet of niet, we weten nü cd, dat als er geen bedrijfsraden- wet komt dit te danken zal zijn aan liberaal-socialistlsche samenwerking. Om geheel verschillende motieven weigeren de liberalen zoowel als de so cialisten, mede te werken tot een nieuw stuk sociale wetgeving. Waarom de liberalen aldus handelen, och, dat Is geen raadsel, het „Han delsblad” heeft het bovendien ronduit gezegd: de liberalen moeten niets heb ben van remmende bepalingen, al zijn die ook nog zoo in het belang van de gemeenschap in haar geheel. En de socialisten? ZIJ houden niet van bedrijfs-vrede: vrede Is voor klassen strijders uit den booze. En bovendien: dit wetsontwerp kwam van een.... katholieken minister! De patiënt van kamer 18, door Mignon G. Eberhart. Uit gave van J. Ph. Kruseman, Den Haag. Den gansche serie misdaden, welke tot het laatste moment onopgelost blijven, en waar van de hoofddader een geheel andere is, dan men vermoeden kan, omdat beurtelings allen, die bjj de mis daden in kamer 18 van het Bt. Anna-Zlekenhuis betrokken zijn, worden verdacht. De schrijfster dezer „detectlve-story” van de goede soort weet er danig de span ning in te houden en men zal het boek met pleizier lezen, ondanks enkele wjjd- loopigheden, die de bewerker In zijn overi gens vlotte vertaling wel had kunnen ver mijden. BUREAU i HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 6U lil

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1