Voor de Huiskamer r H BINNENLANDSCH NIEUWS LANDBOUW EN VISSCHERIJ KERKNIEUWS RADIO-OMROEP SOCIAAL LEVEN R. K. Werkliedenbond 1 GEMENGD NIEUWS Herkenningsteekenen FINANCIËN tl t wel maatregelen W inkel peraonee 1 De eaeanMi Het Geen vrees voor besmetting be- richten en Banketbakkersvereeniging te belang 4 zondag n nru wn 298 De Verbondavergadering Een protestmotie te FTa- 1 so- Te water gereden Het autobus-ongeluk bij Markelo Nadere bijzonderheden de vader van Clara. De Algetneene Exploratie Mij. A Voor ruim 3000 gestolen de aanbidder van Clara." i i t i i t i Het één-jarig zoontje van den heer Olz heim te Eindhoven trok In de ouderlijke wo ning een pot heete koffie van de tafel en werd door de heete vloeistof dermate ver brand, dat het knaapje weldra overleed. Mededeeling van Z. H. E. den Biaachop van Roermond is R D t li I t b r De bezittingen aan de Bataafsche Petroleum Mü. De heer H. M. Abraham voorloopt» met de leiding van het Bureau belast PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 1250 Gramofoonpl. 125 Gra mofoonpl. 430 Concert. 6.50 Oramofoonpl. »M Vlool-radtal. 9M Viool-, plano-soll en zang. DAVENTRY, 1554.4 M» 1035 Morgenwij ding. 11.05—1120 Lezing. 12.20 Concert. D. Tutt (alt). Trio. 135 Orkestconcert. 220— 230 Oramofoonpl. 430 Orkestconcert. 535 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 635 Berich ten. 7.00 Pianospel door Elsa Karen. 730 Le zing. 750 Vaudeville. 930 Berichten. 935 Berichten. 9.40 Lezing. 10.10 Kamermuziek. A. Onnou (viool), 6. Askenase (plano). 11.10 1230 Dansmuziek. vergiftigingsgeval te Erica on ge il J ti heeren W. Berkhoff. voorzitter van Nederl. t L. J .A. H. SCHRIJNEN. Blsachop van Roermond. „Leent du» het oor aan onze bede (om Vrede), ontvangt de vaderlijke uitnoodiging, die wij tot u richten in naam van den Goddelijken Verlosser, den Vorst des Vredes.” (Vredesnota Z. H. Benedictus XV) Omtrent het ongeval bü Markelo, dat be trekkelijk goed is afgeloopen, verneemt het „Hdbd.” nog het volgende: Een gezelschap van zestien personen uit Bocholt, Winterswijk en Aalten had eergis teren een autobus gehuurd van den heer M. J. van Balveren te Silvolde en maakte daar mede een tocht naar het herstellingsoord te Hellen doorn, waar een zoon van een der le den van bet gezelschap verpleegd woédt. 's Avonds keerde men naar huls terug. Toen de autobus op den weg RtfssenGoor gsfcosmin was op de plaats waar deze zich splitst in een weg naar Markelo en één naar Goor, was er onder Jiet gezelschap meenlngs- verschil welken kant men zou uitgaan. De bestuurder raakte daardoor in de war, nam dientengevolge de bocht ter plaatse verkeerd, met bet gevolg, dat de bus van den weg rolde en in een droge sloot terecht kwam. Verschillende inzittenden werden door de glasscherven gewond. Het ergste waren er aan toe een man, die zwaar aan het hoofd en een vrouw, die aan den schouder gewond werd. Dr. J. 8. B. Wanrooy te Markelo verleende de eerste geneeskundige hulp. Per zieken auto uit Almelo werden de belde zwaarge wonden naar Winterswijk gebracht, waar zü ter verpleging werden opgenomen. Hun toe stand is thans redelijk wel. Vastgesteld werd, dat de bestuurder met een matigen gang reed. De autobus kwam er nogal goed af. Alleen de carrosserie werd vernield; de bus Is naar Silvolde terug gebracht. Bestonrs verkiezing De heer A. C. de Bruün werd bü accla matie tot Verbondsvoorzitter herkozen. Tweede dag De verslagen van .Herwonnen Levens kracht” en het Sanatorium .Berg en Bosch” worden vastgesteld. Het bestuur van ..H. L.” wordt met twee leden uitgebreid. Bü enkele candldaatstel- llng wordt in de vacature-Haver deze her kozen, terwül als nieuwe bestuursleden ook bü enkele candldaatstelling worden gekozen de heeren H. v. Tongeren en J. D. Verzuu. Vervolgens houdt de zeereerw. pater mr'. dr. D. Beaufort een rede over de Encycliek „Quadragesimo Anno”. Spr. wüst er oa. op, boe kapitaal en arbeid op elkaar zün aangewezen, hoe de samenwerking dient te zün tusachen belde, arbeidersklasse zal De be- Bijzondere gebeden voor Z. H. den Paus Na de installatie van den Burgemeester van Franekeradeel Te Delft is Donderdagavond een dame uit Rotterdam, leerares aan de H. B. 8. aldaar, met haar auto ter hoogte van de schietbaan aan den Oostsingel in het provinciaal ka naal gereden, doordat de auto bü het ult- wüken voor een bakfiets slipte. Een wiel rijder werd door den auto geraakt en ging eveneens te wate%. De dame wist een raam van den onder water ziftenden auto te openen en daardoor er uit te komen. De belde drenkelingen werden gered door twee heeren, die zich gekleed te water begaven. Bestuur van de Meelcentrale LANGENBERG, 473 M. 735—830 Gramo foonpl. 11.0011.20 Gramofoonpl. 1230 Gra mofoonpl. 135—850 Concert. Orkest e praan. 530630 Soiisten-concert. 830 eert. Orkest en solisten Intermezzo: spel. Na afloop: Nieuwsberichten en tot 1130 Gramofoonpl. 11.20—12.20 Dansmuziek. Daar de transactie beeft kunnen plaats vinden op een koers van ongeveer pari on zer aandeelen, heeft het bestuur gemeend goed te doen de voorloopige overeenkomst aan te gaan en in elk geval aan aandeelhou ders het voorstel ter beslissing te moeten voorleggen. De schuchtere jonge man bracht den brief naar de post. Vier dagen lang wachtte hü .smachtend op antwoord. Eindelük lag er een brief voor hem. „Zü komt, o, wat ben ik gelukkig!” En hü drukte den brief aan zün lippen. Dan scheurde hü de envelop open. En las: „Zeer geëerde münbeer, Ik zal stipt op tüd op de door u voorge- stelde plaats verschijnen. Om niet de kans te loopen, dat u den verkeerde voor mü aan ziet, deel ik u in het kort de volgende ber- kennlngsteeteenen mee: ik zal op de link- sche punt van de tweede bank bü den vüver zitten, ik zal op mün tanden knarsen en mün handschoenen uittrekken. Ik ben ge spierd, zwart en betrekkelük «eer groot. Ik waarvan hü omstreeks 7 uur "smogens aan gifte deed bü de politie. Onmiddellük werd toen een onderzoek ingesteld. Buiten vond men een zakje, dat boven op het geld ge legen bad en door den dief was weggegooid. Met behulp van een politiehond, dien men lucht gaf aan dit zakje, kwam men terecht bü iemand in de Pollen, die echter beweer de van niets te weten. Maar de politie, die door den hond nog meer aanwüzingen kreeg, arresteerde den man. De thans ge arresteerde wist, dat Webbink pa-s een hy potheek ten bedrage van f 2700 had terug ontvangen. Hü had de vorige week nog geld van Webbink ontvangen en wist, waar deze zün geld geborgen had. De man is naar Almelo overgebracht. KALUNDBORG, 1153 M. 1230—230 Or kestconcert. 330—430 Orkestconcert. 820- 8.40 Vlool-recital. 8.40—9.40 Mannenkoor. Piano-soli. 10301130 Orkestconcert en zang. BRUSSEL, 508.5 en 3383 M. 508.5 M 520 Orkestconcert en zang. 6.05 Orkestconcert. 635 Gramofoonpl. 820 Gramofoonpl. 835 Concert. 930 Operette-uitzending. 3382 M.: 520 Orkestconcert. 696 Orkestconcert. 635 Gramofoonpl. 820 Orkestconcert, 920 Orkest concert en zang. Inbraak bij een landbouwer Een officieel communiqué geeft de samen stelling van het bestuur der Meelcentrale dat bestaat uit: Voor de Vereeniging van inlandschq tar- we-afnemers <de vereenigde maalindustrle dus kortweg genoemd de Vita) zullen in het bestuur zitting nemen de heeren A. de Koster, directeur der N. V. Meelfabriek „De Sleutels” voorheen de Koster en Co. te Lel den; J. K. P. Kraan, directeur van de N.V. Meelfabrieken der Nederl. Bakkerü te Rot terdam; en M. Molenaar, directeur der N.V. P. Molenaar en Co.’s Meelfabrieken te West- zaan; De drie leden, aangewezen door de meel- menschen. zün de heeren: Th. C. Verkley, directeur der N.V. Handel Maatschappü voorheen Grippeling en Verkley te Amster dam; J. F. F. Janssen, directeur van de N.V. Offer-Meüer's Commissiehandel te Amster dam en J. Luchsinger, directeur der N.V. Maalproducten Maatschappü te Amster dam; De heeren Fred. C StAhle, voorzitter van den Nederl. Bakkersbond te 's-Gravenhage; L. A. J. Waterreus, directeur der N.V. Kon. fabrieken voorheen Paul C. Kaiser te ’s-Gravenhage en K. de Boer, voorster van den Bond van Verbruikscoöperaties te 's-Gra- venhage; De de Amsterdam; J. C. Redelé, directeur der Vic- toriafabrieken, te Dordrecht en K. C. Honig Mzn., directeur der N.V. Stüfselfabriek „De Bijenkorf'' te Koog aan de Zaan. Als de drie zg. neutrale- leden zün in het bestuur benoemd de heeren W. M. Ebbink. referendaris bü het departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw te 's-Gra- venhage, die als voorzitter optreedt, met als dagelüksche bestuursleden naast zich: mr. J. A. van Sonsbeeck, te Amsterdam en A Boonstra, directeur van bet Station voor Maalderij en Bakkerü te Wagenlngen. Met de voorloopige leiding van het bureau der Meelcentrale is belast de heer H. M. Abraham te ’s-Gravenhage. voorgeschreven. Intentie zullen Heete koffie over het lichaam De schuchtere Jonge man ging zitten. Vóór hem op tafel lagen, netjes gerang schikt en tot het gebruik gereed gemaakt, postpapier, envelop, vloeipapier, een krant om het papier op te leggen en een vulpen houder. De schuchtere jonge man greep naar de pen, ging met de linkerhand door het haar, keek op zün horloge en bcaon te schrüven: „Zeer geëerde mejuffrouw, Eindelük is het mü gelukt, uw naam en uw adres te weten te komen. Reeds maan den lang sinds ik u voor bet eerst in de tram zag, denk ik aan niets anders dan aan u en aan de mogelükheid, u weer te zien. Ja, mejuffrouw Clara, ik heb u bef met mün heele hart en ziel en al mün vuur der jeugd. Misschien houdt u ook een beetje van mü en u zult er nooit spüt van hebben. Wilt u mü de kans geven op een ontmoeting, wilt u uw geluk de hand Meden? Ik zal aan staanden Maandag precies zeven uur In het Rubenspark op u wachten, en ik verzoek u, mü ommegaand onder motto: „De liefde komt als een dief in den nacht” te willen schrijven, of ik bet genoegen mag hebben op uw komst te rekenen. Veiligheidshalve, om niet de kans te loo pen, dat u den verkeerde voor mü aanziet, deel ik u in het kort de volgende herken ningsteekenen mee: ik zal op de rechtsche punt van de tweede bank bü den vüver zit ten, ik zal zachtjes een lied neuriën en mün handschoenen aantrekken. Ik ben slank, blond, nogal bleek en betrekkelük klein. Ik draag een bruin costuum en een roode das en een Schillerkraag. Op het hoofd heb ik een bruinen Borsallno. In de rechter hand (ik draag waschbare peau-de-suéde handschoenen) zal ik een roode roos dragen, die zich gelukkig zal achten, haar bestem ming, namelük u. zeer vereerde mejuffrouw, te mogen bereiken. Tot dat oogenbllk verblüf ik steeds Door het bestuur der Alg. Exploratie Mü- is een circulaire gericht tot aandeelhouders, welke om. opmerkt: Het geschil met de Bataafsche, onder ar bitrage is nog steeds hangende. Het loopt, zooals bekend, over de door ons gereclameer de royalty over de productie van „Noord- Kloeang”, welke productie, volgens door ons ontvangen gegevens, tot 30 April 1931 on geveer 344.000 K G ton bedroeg. Mochten arbiters ons in het gelük stellen, dan meenen wü. dat deze productie met ons moet worden afgerekend, tegen den in bet contract bepaalden prtjs. Over den eventu- eelen uitslag is niets bekend. In dezen stand van zaken en met het oog op de onzekerheid van den uitslag van het arbitrage proces, werd door ons in overleg getreden met het bestuur der Bataafsche Petroleum Mü- Dit overleg heeft tot resul taat gehad, dat dit lichaam onder zekere voorwaarden bereid is, het grootste deel on zer bezittingen tegen uitreiking van een aantal aand „Koninklijke" over te nemen, terwül dan zooals van zelf spreekt, het foo- pende geschil van de arbitrage zou moeten worden geannuleerd De a»n de Bataafsche over te dragen actl- va’s omvatten: 1. Kasmiddelen f 2.000.000. 2. Alle verkregen en event, nog te ver- krügen petroleumrechten in Ned.-Indië, de concessie Kajoe-Asoë, de royaltycontracten Kloeang en Liraau, terwül het 5-A contract te Madoera, gesloten met de Ned. Ind. Re- geering, zonder eenlge vergoeding, in haar huldigen vorm en staat In welke zich alles daar bevindt mede wordt overgedragen, be houdens goedkeuring van de Ind. Regeering Het bestuur stelt aan aandeelhouders voor thans bü bet aangaan eener overeenkomst met de Bataafsche deze renumeratie te doen vervangen door een ultkeerlng ineens In aandeelen „Konlnfclüke”» Na de openingsrede van den Verbonds voorzitter, den heer A. C. de Bruyn deed de voorzitter verschillende mededeelingen. De heer Andrieesen, voorzitter van den R. K. Bouwvakarbeiderebond sloot zich bü- zonder aan bü dat deel van de openingsrede van den Verbondsvoorzitter voor wat betreft bet toelaten der buitenlandsohe arbeids krachten. De heer Voorhuizen, R. K. Kleermakers- bond, wees er op, dat geüverd moest worden om de gehuwde vrouw buiten fabriek en atelier te krügen. De beer A. Loerakker, R. K. Landarbei- dersbond, vertelde, dat in een plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen bultenlandacbe ar beidskrachten zelfs met trompetgeschal bin nenkwamen. Spreker achtte het voorts drin gend noodig, dat men van hieruit minister Verschuur beduidt, dat bü met zün ontwerp Bedrüfsradenwet in de Tweede Kamer kan komen; men heeft daar een andere situatie dan in de H. R. v. A., bovendien moet daar maar blüken, wie er tegen is. De Verbondsvoorzitter onderstreepte nog eens het rechtmatige verlangen ten opzichte van de bultenlandscbs arbeidskrachten, waar andere regeerlngen nemen. De opgeworpen vraag ten aanslen van de gehuwde vrouw acht spreker vanzelfspre kend. Ten aanzien van het voorontwerp Bedrüfs radenwet is in de vorige Verbondsvergade- ring reeds een voorioopig standpunt ingeno men. Bovendien: het 6 September-Congres zal dat verlangen seer duidelük onderstre pen. Aan de orde kwam de behandeling van de jaarverslagen, die In concept voorlagen en later worden gepubliceerd. De heer A. J. Loerakker (RK. Landarbel- dersbond) drong met klem aan, dat het Verbond met alle energie zal trachten te be vorderen, dat de werkverschaffing een an der karakter krüge; oneindig veel beter is het vrüe werk door de regeering te doen be vorderen; bü benadering zün velen niet be kend met de onbeechrüfelüke ellende, welke er bü de landarbeiders heerscht, terwül de landarbeidersbonden slechts maximaal zeven weken, per jaar mogen ultkeeren. Er wordt ten plattelande honger geleden en de ge- heele arbeidersbeweging zal achter den eisch moeten staan, dat langer uitgekeerd wordt dan zeven weken. In de commissie voor de Volksgezondheid werd herbenoemd de heer Haver noemd door het uittreden van den Kolkman, de heer M visser. MAANDAG 13 JUU. HUIZEN. >96 M. UltaL NCRV-Uitsendlng 850 Schriftlezing. 8.15—9.45 Gramofoonpl’ 1030 Ziekendienst. 11.00 Lezen van Chr Lectuur door Mej. Doyen. 1130—1230 Gra mofoonpl 1230 Orgelconcert door Jan Zwart 145^2 35 Gramofoonpl. 2.35 A J. Herwig: „Welke 2-jarige planten kunnen nu worden gezaaid.” 3.153.45 Knipcursus. 4.00—550 Ziekenuurtje. 5.00—630 Concert Klein Koper Ensemble o: 1: van F. v. d. Hurk. M. m. v. J. A. Oosterhoff Jr. (bariton) en Mej T, Lauenroth (piano). 630 Verteluurtje voor Jongeren. 7.008.00 Harmoniumconcert door Tom Brandes. 8.00 Bach-Franck-concert uit Arnhem door Mevr. J. Vincent (sopraan) Mej. T. Versteegh (alt), C. de Wolf (orgel), Co van Beinum (viool) m. m. v. klein gem’ koor en strükorkest o. 1. van A. Wagmaar». Na afloop Vaz Dias en Gramofoonpl tot 1130. Wü verzoeken de Eerw Geestelükheid en de Geloovigen in Ons Bisdom, vurige ge beden tot den Goeden God te willen rich ten, opdat Onze Heilige Vader de Paus licht sterkte en goede uitkomst moge be komen in de droeve dagen, die Z. H. be leeft. Verder schrüven wü voor, dat vanaf he den tot het einde der maand Juli van dit jaar in alle H. H. Missen het Gebed voor den Paus (Oratio pro Papa pro re gravl) zal worden gebeden in plaats van de an dere voorgeschreven oratio imperata en dat het Onze Vader en Wees gegroet, die na de H. MIs zün voorgeschreven, tevens tot bovenstaande Intentie zullen gebeden worden. HUIZEN, 298 M. 830 NCRV. 9.36—5.64 KRO. 5.44 NCRV. 7.45—11.44 KRO. 830—930 Morgenwijding ol.v. Ds. J. Rot tenberg 93010.15 Gramofoonpl. 10.15 Uits. van de Hoogmis uit de 8t. Francis- cuskerk te Nümegen (Doddendaal) 12.15 1.45 Concert KRO-Pextet ol.v. P. Lusten- houwer 1.45—2.00 Gramofoonpl. 2.00 Litterair half uurtje door A. v. Duinkerken 2.30 -4.15 Concert. De Schola Centorum oXv. H. Cuypers (vierhandig piano door J. en A. Cuypers) 4.15430 Gramofoonpl. 430—5.00 Ziekenhalfuurtje door Ed. Hocr- nik 5.00 Kerkdienst uit de Werterkerk te Aalten. Na desen kerioiienst orgelspel door Dick van Wllgenburg 7.45 Pater G. Groot B VD.: ,De Missie in Japan” 8.10—8.15 Voetbaluitslagen 9.1510.40 Concert KRO-orkest ol.v. J. Gerritsen. Mjtn.v, Henk Angenent (Opera-ooncertzanger). Plano. FT. Boshart 10.40—11J00 Epiloog door het Klein Koor oJ.v. J. H. Picckcrs. HILVERSUM, 1875 >L 9.00 Orgelspel door Joh. Jong 9.30 Concert. Haydn- kwaret (2 violen, altviool en cello) 10.15 Vervolg strijkkwartet 11.00 Slot asicert door strijkkwartet -- 1130 Gramof'xxipi. 11.45 Concert VAHA-Mardolirie-Eisem- Ne oJ.v. J. B. Kol: en Gramofoonpl. 130 Gramofoonpl 130 Concert VARA- septet O.I.V. Is. Eyl mm.v. Mevr. J. Remy (zang) en Joh. Jong (piano) 4.00 Gramofoonpl. 430 Concert VARA-orkest ol.v. H. de Groot 5.396/X> Slot ooncert VARA-orkest 8.00 Vas Dtas 836—9.15 Oonocert Omroeporkest ol.v. N. Treep. M.m.v. Hélène Oals (sopraan) 9J5 9.45 Avro-Radlo-tooneel 9.4510.M Ver volg concert 103010.45 Grgmofronpl. 10.4512.00 Concert Kovacs La joe en zün orkest. Refretnzang: Bob Scholte. DAVENTRY, 1554.4 M. ?24 Concert. Instrumentaal Kwiu.tet, Kate Winter (sopraan) 4.15 Bübellezen voor de kin deren 435 Concert, Militair Orkest. V. Vronsky (piano) 530 Zang door The Wireless Singers 8.70 Lezing SJTO—8.05 Kerkdienst in Welsh dialect 8.15 Kerk dienst 9.06 Lezing 9.10 Btrichten 936 Concert, Orkest, B. Elbum (sopruan). Albert Sandler (riool) 10 50 Epiloog 11.001130 The Silent Fellowship. PARUS UtADIO PARIS”, 1725 M. 896 Gramofoonpl 12.50 Orgelspel 130 Gramofoonpl 150 Grunofoonpl. 220 Oramofoonpl. 620 Gramofoonpl. 730 Circus Radio Paris 820 Gramofoonpl. De vergadering keurde goed de door het Verbondsbestuur ontworpen flnancleele re geling betreffende de vorming van het film fonds. tot welke oprichting reeds eerder werd besloten. Een woord van den Verbonisadvieeur De Verbondsadviseur, kanunnik J. G. van Schalk wenschte de Arbeidersbeweging geluk met den goeden geest barer leiders. Dit is vooral van beteekenls voor de toekomst, die niet zonder zorgen is. Het prachtige élan der Katholieke Arbeidersbeweging dwingt bü ieder in ons land eerbied af. Procedamus in pace. Laat ons voortgaan in vrede, in den vrede van Christus als het moet door strüd om dien vrede te verwezenlüken in de samenleving en in het büsonder der Katholieke Arbeidersbeweging. De voorzitter onderschreef den nood schreeuw van Loerakker ten volle en welbe wust heeft spreker dan ook in zün ope ningsrede gewezen op de taak der regee ring in den komenden winter. Het Ver bondsbestuur zal met de bonden overleggen wat er ten deze dient te worden gedaan. ZEESEN, 1635 M. ca. 790—730 Gramofoon pl. 1035—1220 Berichten. 1220 Gramoéoon- pl. 1.15—220 Berichten. 220—320 Gramo foonpl. 320—420 Lezingen. 420—620 Con cert. 520—8.20 Lezingen. 820 Dansmuziek. 9.06 Lezing. 935 ,De vioolbouwer van Ab eam”, hoorspel in 5 acten van Dr. Funk. 1035 Berichten en daarna Concert. Oorzaak vermoedelük de paratyphusbacil. x. Zooals men weet wordt oa. te Utrecht op het Centraal Laboratorium voor de Volksge zondheid het onderzoek ingesteld naar de vergiftigingsgevallen te Erica. Bü informatie deelde men het „Hdbd.” mede, dat tot dusver nog niet met absolute zekerheid kan worden gezegd, welke bacil de verschünselen heeft teweeg gebracht. Zooals bü de meeste vleeschvergiftlgingsgeviiften, is het ook hier uiterst moeilük de juiste oor zaak op te sporen. Zeer waarschünlük Is het de paratyphusbacil geweest, maar waar deze vandaan komt of hü zich in het zieke dier heeft ontwikkeld, dan wel door het water of op andere wijze in het vleesch terecht is gekomen kan doorgaans moeilük met zekerheid worden nagegaan. Trouwens, een dergelük onderzoek vereischt steeds tüd, daar o.a. bacillen uit faeces van patiënten moeten worden gekweekt om later met de in de worst gevonden bacillen vergeleken te kunnen worden. Ook zal men het bloedserum moeten na gaan, hetgeen pas na tien dagen resultaten kan opleveren, omdat de patiënten thans nog geen voldoende antl-stoffen ‘bezitten Zoo zün er tal van moellükheden. Hoogst- waarschünlük echter beschikt de Keurings dienst te Assen over meer materiaal dan het Utrechtsche laboratorium, dat slechts een stukje worst en eenig braaksel ter on derzoek ontving. In leder geval, zoo zeide men ons, is het heel voorbarig, thans reeds iemand de schuld van deze vergiftiging te geven, daar van .schuld” tot dusver niets is gebleken. De onrust, veroorzaakt door de worst- vergiftiging. begint In het anders zoo rus tige Erica te luwen. De hoop, dat deze angstwekkende vergiftigingsgevallen slechte één menschenleven zullen eischen, is gemoti veerd. Bü de meeste patiënten houdt de beter- schop aan, en velen zün reeds weer in zoo verre hersteld, dat zü weer aan den arbeid zün. Ook na bet herstel gevoelen de lij ders zich echter nog lusteloos en afgemat, en eerst langzaam kotneu de levensmoed en de lust om aan te pakken terug. Bü den landbouwer Webbink, wonende in de Pollen onder Vriezenveen, is ingebzoken. Een bedrag van ruim 3000 wordt vermist. Nader wordt gemeld: Vrouw Webbink werd 's nachts om 2 uur wakker en waarschuwde haar man, dat er iemand in de kamer was. De man wilde op staan, maar kreeg tegelükertüd met een zwaar voorwerp een klap op zün schouder. Om erger te voorkomen, bleef het alleen wonende echtpaar in bed. De inbreker was voorzien van een lan taarn en onderzocht daarmee den Inhoud van een kleerenkist, waarvan hü bUJkbaar wist, dat er geld in geborgen was. Door bedreigingen wist hü de doodelük verschrik te oude menschen stil in bed te houden. De Inbreker verdween na korten tüd in bet duister door de staldeur, waardoor hü ook binnen gekomen was. Eenlgen tüd nadat de dief vertrokken -as, onderzocht de oude Webbink de kist en ontdekte den diefstal van ruim X 3100, LANGENBERG, 473 M. 726-830 Or kestconcert 8268 5U Gramofoonpl. 925—1020 K»tholiek<! Menden wüdiui; 10301130 Inwüding <an bet Tannt^berg- gedenkteeken. Tojspiakei, muziek en zang 11301235 Concert. Orgel e.n koor Orke/le oncert 3.5(>—6.65 en toespraken 5 05690 en bariton 820 „Die van J. Haydn. Koor, orkest en solisten. Danma berichten en Uit 1220 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 1220—120 Orkestconcert 4.206.06 Orkestconcert 6.10—6.40 Gramofoonpl 820—935 Or kestconcert en soli 10.1011.10 Orkest concert 11.1612.50' Dansmuziek. BRUSSEL, 5683 en 3382 M. 5065 M., 5.30 Orkestconcert 635 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert, zang en cello-soll 9.20 Orkestconcert en zang. 3382 M.: 530 Orkestconcert 635 Gra mofoonpl. 820 Concert. Strijkkwartet 920 Orkestconcert. ZEE«EN, 1635 M. 720 Concert 820 11.20 Morogenwüding 1120 Orgelconcert 1220 Orkestconcert 2.20230 Lezing 230 Solistenconcert 3.50 Duitschu Betooging voor het Saargebied 5.06 Oi- kerstconcert 620--720 Lezingen 720 Sollstenconcert 8 50 Orkestconcert mjn.v. solisten 10.35 Berichten en daarna tot 1230 Dansmuziek. draag geen bruin costuum, geen roode das en geen Schillerkraag, maar een open boeze roen, aan de armen hoog opgestroopt. Op het hoofd heb ik geen Borsallno, maar een ferme schram van mün laatste meubel transport. In mün rechterhand (ik heb een echte stevige werkmanshuid) zal ik een dik ken stok dragen, die zich gelukkig zal ach ten, zün bestemming, namelük u, zeer ge ëerde heer, te mogen bereiken. Het zal mü zeer verheugen, u eindelük te ontmoeten en uw heele hart en ziel en al het vuur der jeugd er uit te slaan. Tot dat oogenblik ver bluf ik steeds 120—220 Zang, muz’.ek Concert. Orkest Jahreszetten” In het R. K. Vereenlglngsgebouw neker is vanwege de rechtsche partijen een protestvergadering gehouden van Ingezetenen der gemeente Franekeradeel, naar aanleiding van de rede uitgesproken door den loco- burgemeester S. van der Schaaf bü de in stallatie van den nieuw-benoemden burge meester den heer Elgersma der gemeente Ranekeradeel. -De leiding was In handen van den beer F. Terpstra te Leeuwarden, die scherpe critiek leverde op de houding van wethouder v. d. Schaaf. Verschillende per sonen voerden hierop nog het woord. i De volgende motie werd aangenomen. Ingezetenen van Franekeradeel. behoorende tot de rechtsche partijen op 9 Juli te Frane- ker in vergadering büeen spreken eenparig afkeuring uit over de installatierede van den heer S. van der Schaaf op 1 Juli JJ., betui gen hunne blijdschap over de benoeming van den heer Elgersma. züne komst in onze gemeente en scharen zich aaneen aan züne züde met de bede dat God hem wijsheid en bekwaamheid moge geve om tot welzün der gemeente werkzaam te zün. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 730— 7.45 Gymnastiekles door G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonpl. 1130—12.00 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert VARA-Septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 1.45 Pauze. 3.00 Gramofoonpl. 490 Gramofoonpl. 5.15 Concert VARA-orkest o. 1. van H. de Groot en Gra mofoonpl. 7.30 Politieber. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Concert Haarl. q^kestvereen. o. 1. van Ed. v. Beinum m. m. van Ferd. Heimann (solo-viool)9.10 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias 10.10 Gramofoonpl. 12.00 sluiting. Het Tweede Kamerlid, de heer Drop, heeft den minister van Arbeid, H. en N. de vol gende vragen gesteld: Is het waar, dat er bü beschikking van 5 Juni 1931, gelet op het bepaalde bü art. 8, zevende lid, en 9, vüfde lid, van het Werktijdenbesluit voor Winkels 1929, den districtshoofden der Arbeidsinspectie mach tiging is verleend om gedurende 1931 aan hoofden of bestuurders van winkels, die het personeel een vacantie van een week of langer achtereen met behoud van loon geven, gedurende tien weken vergunnen, dat de werkweek wordt gesteld op 58% uur, voor jeugdigen op 55 uur, en dat in hun onder neming dé vrüe halve dag per week, die een compensatie bedoelde te zün voor het gemis ovan den vrijen Zaterdagmiddag, niet beschikbar behoeft te worden gesteld? Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, moet de minister dan ntet toe stemmen, dat het verleenen van deze soort vergunningen in strüd is zooal niet met de letter, doch toch met de bedoeling van het Werktüdenbesluit voor Winkels op dit punt? Is voor het nemen van de in de eerste vraag bedoelde beslissing het oordeel ge vraagd van de «betrokken arbeidersorganisa ties, welk ddvles is door deze organi saties gegeven en waarom is gelük een gepubliceerde motie doet vermoedèn dat advies niet gevolgd? - Hoe is het advies der organisaties van werkgevers geweest en was dit een eenstem mig advies? Is het waar, dat het motief voor de in meergenoemde beschikking van 5 Juni 1931 vervatte afwüking van het Werktüdenbe sluit voor Winkels was, dat met het niet be schikbaar stellen van den vrüen halven dag gedurende tien weken van de vacantie zou worden bevorderd en moet niet worden toe gegeven, dat reeds ver vóór de invoering van het Werktüdenbesluit het beschikbaar stel len van vacantie, minstens met behoud van loon, in tal van betrokken bedrüven een ▼aste regel was? Indien het laatste deel van de vorige vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat het uit gangspunt voor de beschikking van 5 Juni 1931 onjuist gekozen is, dat de dispensatie voor het beschikbaar stellen van een vrüen halven dag ten onrechte wordt verleend en dat de bedoelde beschikking behoort te wor den Ingetrokken? de klasaetegenstelllngen te doen verdwijnen en de speciale rechtvaardigheid en liefde te betrachten. Een gemeenachapsmacht ten op zichte van sommige goederen is rechtvaar dig te noemen. Een grondige hervorming is echter niet mogelük zonder herstel der ze den. Een oprechte terugkeer tot liet Evan gelie is noodzakelük. „God” moet het cen trum zün van alle dingen en de liefde tot Hem en tot de medemenschen is het aller voornaamste. Werkt en strijdt, roept spr. den aanwezi gen toe. bevordert de eensgezindheid: dat alle goedwllligen zich vereenigen om den goeden strüd van Christus te strijden, en niet zette men tot eiken prijs zün eigen wil door, doch men zü integendeel gedach tig aan het algemeen welzün, in het groote belang van den opbouw van het maatachap- pelük leven, waarvoor op allen een beroep werd gedaan. (Applaus). De. voorzitter brengt namens de vergade ring hartelük dank aan den spreker. Nadat de voorzitter er nog op heeft ge wezen hoe het werk van ’t Verbond steeds in beteekenls toeneemt en aanspoort op een vasthouden aan de bestaande eenheid onder de aangesloten bonden en leden, «preekt hü d» hoop uit, dat op 6 September te Utrecht 59.000 kameraden zullen verschijnen om te getuigen. Het vergiftigingsgeval te Erica schünt el ders de vrees te hebben gewekt voor smettingsgevaar. In Emmen ontvingen hotelhouders reads verscheidene berichten van families, die ka mers besproken hebben, doch thans in ver band met het te Erica voorgevallene hun plannen veranderen. Men verzoekt ons nu er op te willen wü- zen, dat buiten diegenen, die van de deugdeUJke worst aten, niemand ziek worden is, zelfs niet in gezinnen met meer dere patiënten; bovendien ligt Erica een paar uur van Emmen verwijderd. Vrees voor besmetting behoeft dus niet te bestaan, te meer waar de geneeskundigen verldaren, dat over een paar dagen de ziekte geheel over wonnen zal zün. Door den Verbondsvoorzitter toegellcht, kwamen in behandeling en werden goedge keurd de statuten van een op te Bond van R. K. Ziekenfondsen. Toegelicht door den heer J. A. Kolkman, werd besproken en vervolgens door de ver gadering goedgekeurd de Stichtingsacte voor de Stichting „Het Volkscrediet”. opdat er geen geprikkelde ontstaat, die in zoo’n toestand meer eischen dan haar werkelijk toekomt, enorme tegenstelling, welke er thans staat, is niet goed te keuren. Spr. geeft de grenzen aan van de hoegrootheid van het arbeidsloon, dat voldoende moet zün voor een behooriük bestaan en waarvan bü spaarzaam leven een bescheiden deel kan worden gereserveerd. Te hooge of te lage loonen noemt spr. oorzaken van de werk loosheid. De staat en de burgers streven er naar en be heer 367. 358. Ja, de slee sloe* om, en de beertjes rolden er uit. En terwijl ds slede door den vader en BoUsbulsje verder werd voortgetrokken, bleven de beertjes in de sneeuw liggen. Ze wilden opstaan, maar dit ging niet, ze vielen weer en door de helling rolden ze naar beneden, terwül de twee skiloopers nog heelemaal niets hadden bemerkt. Het ging heel lang goed. Maar de kleine beertjes begon nen doof do snelle vaart wat bang te worden, vooral toen de sneeuw hen om de ooren vloog. Verschrikt draaide de Jongste beer zich om en de andere helde ook wat al te veel naar denzelfden kant. En nu kwam het ongeluk. De slee, in woeste vaart, sloeg om.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2