ONS BLAD T MAANDAG 13 JULI 1931 J. N. Hendrix j* JOH. LAUWERS PAVOLOP 3 ALKMAAR VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 161 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VOORNAAMSTE cKIEUWS Het Eerste Kamerlid De financieele toestand in Duitschland De Liberale Inquisitie HospltaalUnnen diverse prijzen Door den bliksem getroffen Drie zwemmers in zee verdronken Twee Pausen De onrustige toestand in Spanje Ernstig ongeluk te Sassenheim i AANGIRE NOCT, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEDE! UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWIHTIG UREH HA HET OH GEVAL HET DUITSCHE MIDDEN NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD es Bedevaart naar Lourdes Nationale Een politiek Kostbare schilderijen gestolen J. N. HENDRIX t Barometerstand 9 uur vm.: 741, stilstond. t Afgekeurd ook door Liberalen De Katholieke Actie in Italië Een treurige dag voor Wassenaar Motor op melkwagen gereden Ernstig ongeval onder Hiüegenberg het Drie verdachten te Nijmegen gepakt Een achtjarig meisje gedood Tractor tegen telefoonpaal gereden Eén ernstige en twee licht gewonden - De moord op den heer Esehauzier Worging de doodsoorzaak. Auto in het Winschoterdiep van Een meisje verdronken dat I Levenslange ge heele ongeschiktheid tot werken door verlies vu beide armen, beide beenen ot beide oogen Verschillende min of meer ernstige aaia- en motorongelukken. De internationale telefoon verbindingen verwoest Poging tot verbetering van het wereldvltegrecord Telegram van de A. R. K. A aan Z. H. den Paus. Schrijven van Z. H. Exe. Mgr. J. D. J. Aengenent BU Wassenaar zijn drie personen in «e Noordzee verdronken. Het Eerste kamerlid 3. N. Hendrix overle den. willen Beide Belde „Alles wat de menschheid aan nood heeft aanschouwd, werd door den wereldoorlog overtroffen.” (Pater Ohlmeler In „Nooit en nimmer meer Oorlog”.) Volgens een bericht uit Madrid hebben de stakende telefoonemployés de Internatio nale telefoonverbindingen verwoest. De telefonische verbindingen van Span je met alle Europeesche landen, met uitson dering van Portugal, zyn verbroken. Te Sidlingen bij Frankfort a. d. Main Is een Van Dtfck gestolen ter waarde van 2MAM Mark. Philips set de bestaande papierfabriek ka een afzonderlik^ maatschappij om. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.45 uur. bet ABONNEMENTSPRIJ 81 Per kwartaal, voor Alkmaar Zj— Veer bulten Alkmaar 2.S5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 9.60 hooger Heden geen beurs in Duitschland. Naar vernomen wordt, hebben de besturen der verschillende Dultsche beurzen besloten om heden alle Dultsche beurzen gesloten te houden. Deze maatregel wordt klaarblijkelijk ge nomen om te voorkomen, dat als gevolg van het langzame en moeilijke verloop van de moratorium-onderhandelingen nog meer kapitaal aan de Dultsche banken onttrokken wordt en nog meer credieten worden opge zegd. Pogingen, om een V.A.R.A.- fietstocht te uboteeren. Kopspljkerijes over den weg ver spreid. waprdoor honderden fietsbanden lek raakten. De onveiligheid op het Geldersche Platteland Oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland Naar verluidt heeft de rijksregeering in telegrammen, die hoofdzakelijk gericht zijn aan de bij het Hoover-plan geïnteresseerde regeerlngen, een overzicht gegeven van den tegenwoordigen stand van zaken, gelijk deze na de totdusverre gevoerde financieele on- cerhandellngen geworden is. Naar in verband hiermede uit Washing ton gemeld wordt, zou een nieuwe actie van Hoover naar aanleiding hiervan aanstaande zijn. Oju een Van Dfjck van 200.000 mark verdwenen. Hedennacht werd bij het inslaan van den bliksem de onderwijzeres der Bijzondere school me j. A. Prederikse te Hollum op Ame land gedood. In verschillende perceelen sloeg de bliksem in, zonder brand ot persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De heer Hendrix was mede-oprichter van den Aannemersbcnd, van welke organisatie hjj gedurende de laatste jaren eere-voorzlt- ter was. In verband daarmede vervulde hy verschillende functies. On. was hjj oprich ter en mede-lld van den Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Onder de vele andere functies in het openbare leven, die de heer Hendrix heeft waargeno men, behoorde het lidmaatschap van den Zuiderzeeraad. een commissariaat en de Werkgevers Risico Bank en het regentschap van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw ert Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats vinden Woensdag as. op de be graafplaats Bultenveldert te Amsterdam. Gistermiddag .is te Hoogzand een auto, waarin vier jongelui zaten, door tot nu toe onbelunde oorzaak in het Winschotenloep geraakt, waarbij een 20-jarig meisje, mej. H- Heasriing uit Vlagtwedde is verdronken. De Alg. R. K. Ambtenarenvereenlglng (A. R. K. A> in Nederland, smeekt voor Uwe Heiligheid de kracht af om de on schendbare rechten te handhaven, ontleend aan een Goddelijke zending. Sjef van Dongen onderscheiden Den taatsten tijd kwamen er in Nijmegen en ook in Arnhem, tot zelfs in Apeldoorn en tot in den Achterhoek toe, herhaaldeluk onoeruststellende mededeelingen over in braken, waarbij wel geen groote bedragen gestolen werden, maar het optreden der die ven meer dan brutaal was. Reeds lang heeft de politie naar deze dieven gezocht, tot er eindelijk drie gesig naleerd werden in de omgeving van Nijme gen en daar, mede op verzoek van de politie elders, werden gepakt. Deze verdachten waren zekere K. en U. uit Zutphen en zekere L. uit Apeldoorn. De drie verdachten werden door de politie in verzekerde tiewaring besteld. In zijn woning te Aerdenhout is Zondag morgen op 69-Jarigen leeftijd overleden het Eerste-Kamerlld. de heer J. N. Hendrix. De heer Hendrix werd geboren in 1862 te Amsterdam. Hij was in de hoofdstad een be kende figuur. Ongeveer vijftien jaar was hij lid van den gemeenteraad en werd daar na gekozen tot lid der Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, welke functie hy ongeveer twaalf jaar heeft bekleed. In 1929 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Ka mer. De beide bekende Fransche aviateurs Do- ret en Le Brix zijn gistermorgen uit Parijs vertrokken voor een vlucht om de wereld in vier etappen. De vliegers stellen zich voor de eerste etappe Parijs-Toklo af te leggen in 62 uren. Van Tokio zal naar San Francisco worden gevlogen, waar de tweede landing zal plaats hebben. De derde etappe is tot New York en ten slotte vandaar over den Atlan- tlschen Oceaan naar Parijs. Doret en Lebrix hopen niet alleen het re cord van Post en Gatty. doch ook het in bet voorjaar door Costes gevestigde wereldrecord lange-atstand-vliegen te breken. In verband met den terugkeer van de Nationale Bedevaart op Vrijdag 24 Juli a s. mocht de Hoogeerw. Deken J. P. Hulbers te Hoorn, als lid v»n het Comité van de Be devaart voor het diocees Haarlem het vol gend schrijven ontvangen van Z. H. Excel lentie Mgr. Aengenent: De Herstelcommiasie bijeen. De Herstelcommissie van bet Rtfkskabl- net, die tot ongeveer twee uur in' den nacht op Zondag bijeen Ir geweest, heeft haar vergadering gistermorgen om half twaalf hervat in aanwezigheid van den president der Dultsche Rijksbank Dr. Luther en ver tegenwoordigers der banken, ten einde verdere besprekingen te voeren over de door Dr. Luther te Landen en te Parijs ge houden onderhandelingen. De Commissie bleef tot laat in den mid dag bijeen. Gistermiddag te het Rijkskabtart bijeen gekomen. ten einde te beraadslagen over de financieele maatregelen welke voor bet bin nenland moeten worden genomen. De beraadslagingen der Reparatie-com- missie, zoowel als van den later bijeenge komen kabinetsraad zullen, naar verluidt, den geheelen dag voortduren. Op het oogen blik is over de te nemen financieele maatregelen niets positiefs mede te deelen. Vanzelfsprekend zijn de meerlin gen der vooraanstaande bankiers, die Zon dag weer te Berlijn in vergadering bijeen zijn geweest, niet altijd overeenkomstig de beslissingen van het kabinet. Het verluidt, dat maatregelen te verwachten zijn ter ver hindering van de deviaen- en geldafvloeüng. Een algemeene devteenblokkeerlng zal in verband met het Young-plan bijzondere moeilijkheden met zich brengen, daar de Rfjksbankwet aangepast is bij het Young- plan. Steeds moet rekening gehouden wor den met een mogelijke wijziging van de Bankwet. In dit verband moet er de na druk op worden gelegd, dat juist de Ame rikanen in de kwestie der kapitaalvlucht nog een zekere belemmering vormen voor een welslagen der loopende credietonderhan- dellngen. Gisternacht, omstreeks half twaalf, had op den Hoofdweg onder Hillegeraberg een ernstg motorongeval plaats. De 27-jarige. motorrijder J. J. M Maass, uit de Da Oosta- straat te Rotterdam, die van de T. T.-races te Assen huiswaarts keerde, kwam daar In botsing met een met een paard bespannen melkwagen van O. Stofbergen uit Hlilegerx- berg Even vóórdat Maass den wagen zou pas- steren, was een auto achter den melkwagen vandaan gekomen. De chauffeur van dezen auto had evenals M. gedimd en vóórdat de motorrijder opnieuw zijn koplicht had over geschakeld, zag hy plotseling den melk wagen van 8 vóór zich. Op den vrij donde ren weg had de melkhandelaar zonder licht gereden, hetgeen naar later bleek wel meer geschiedde. Het was te laat voor den motor rijder om door remmen of uitwijken een botsing te voorkomen, zoodat de motor met vrij groote vaart tegen den melkwagen reed, M zoowel als de 23-jarige mej. M. van Dam, die op de duo zat, werden over den weg geslingerd en bleven vrij ernstig ge wond aan den berm liggen. De melkhandel laar S. en diens vrouw, die naast hem op den bok zat, sloegen, naar de „Crt." meldt, ten gevolge van den schok van den wagen, terwijl het paard op hol ging. De vrouw van 8. bleef bewusteloos liggen, doch kon door omwonenden, die den slag van de botsing hadden gehoord en terstond ter hulp waren gekomen, weldra weer bijgebracht worden. 8. en zijn vrouw zijn er wonder boven won der zonder verder letsel afgekomen. Ernsti ger was het gesteld met den motorrijder en mej. van D. Eerstgenoemde had aan het lin kerbeen en de linkerhand alsmede aan het hoofd ernstige verwondingen opgeloopen, terwijl mej. Van D het linkerbeen had ge broken. De G. o. D. van Rotterdam ver voerde belde gewonden naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, waar opneming van mej. Van D. noodzakeiyk werd geoordeeld. De motorrijder M. kon na verbonden te zijn naar zijn woning worden vervoerd. Het paard was na de botsing met een Ceel van het lamoen achter zich den Hoofd weg in de richting Nleuwerkerk opgehold. Het kwam in volle vaart aansnellen op een met groote snelheid rijdenden auto van den heer 8., die eeveneens van de T. T.-races kwam. Een geluk was het, dat het paard, een schimmel, duidelijk te zien was, zoodat de chauffeur juist nog tijdig het stuur kon cmgooien en op den berm van den weg zijn voertuig tot staan wist te brengen. Uit de zelfde richting als de heer 8. kwamen nog eenige auto's op den Hoofdweg in de rich ting Rotterdam. Verdere ongevallen werden voorkomen, doordat de chauffeur van een volgenden auto tijdig stopte en daarna, uit zUn wagen stappend, het hollende dier wist te grijpen. Ten gevolge van de botsing was de motor zeer zwaar beschadigd, terwijl de melkwagen zoo goed als vernield werd. ADVERTENTIEPRIJS: Vaw 1— regels 145: elke regel meer 9X5. RECLAME per regel «.75 ree» de eerste pagina; voor de overige pagina's «J*- RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Dit besluit Is door den Minister van Fi nanciën ter kennis gebracht van de Her- stelbank en de belanghebbende regelin gen. De Italiaansche regeering heeft voorts de ultnoodlglng voor de deskundigenconferen tie te Londen aangenomen. Gisteravond omstreeks kwart voor negenen heeft te Sassenheim een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, meldt de „Cmt." Een parti culiere auto, komende uit de richting Lel den en op weg naar Amsterdam, met vier inzittenden, reed met een vaart van ongeveer zestig KM. tegen een autobus aan uit Rotterdam, toebehoorende aan de Oebrs. De Vos. Door den schok vloog de auto het trottoir op en botste tegen enkele daar wandelende personen aan. Een 30-jarige heer O. O., die daar liep ae wan delen, kreeg een dubbele beenfractuur, een 8-jarig meisje werd eveneens zwaar gewond. Zij werd een huis binnengedragen, waar zij na Vijf minuten, nog voor een dokter teer plaatse was, overleed. Voorts werden nog drie andere kinderen eveneens ernstig ge wond. Van de inzittenden van den open auto, die allen uit Amsterdam afkomstig zijn, was den chauffeur op de vlucht geslagen, terwijl de drie overigen lichte kwetsuren had den opgeloopen. Van één van hen bleek over brenging naar het ziekenhuis te Leiden noodzakelijk, wat ook geschiedde met de drie gewonde kinderen en den heer O. O. Bij het door de politie Ingestelde onder zoek beweerden de inzittenden van den Am- sterdamschen auto, dat zij niet wisten aan wie de auto toebehoorde, noch hoe de chauf feur heette. De auto was zeer beschadigd, terwijl de autobus aan den achterkant be schadigd werd. Volgens verklaringen ver keerden de inzittenden van den open auto onder den Invloed van sterken drank. Frankrijk handhaaft zUn standpan* De laatste noodkreet der Rijksregeering aan de regeerlngen te Washington, Lon den. Rome en Parijs, is in laatstgenoemde stad met eenlge reserve ontvangen. De Minister van Bultenlandsche Zaken, Briand, bevindt zich op zijn buitenverblijf, terwijl de Minister van Financiën, Flandln, enkele dagen met binnenlandsch verlof is gegaan. De avondbladen behandelen uitvoerig de resultaten der afgeloopen 24 uren. sche bibliotheek, zichzelf weet te docu- menteeren en de bronnen te vinden, de specialisten ondervraagt, van dag tot dag zijn kennis uitbeeldt en in de stilte van den nacht zün overpeinzingen voortzet. Het hoofdbestuur der A. R. K. A., geves tigd te 's-Gravenhage, verzond het navol gend telegram in de Fransche taal, aan Z. H. den Paus: nieuwe stap van Hoover? In de Jongste aflevering van het bekende en om rijn rite van knappe medewerkers steeds lezenswaardige tijdschrift „Revue des Deux Mondes” komt een Interessant artikel voor over de sociale encycliek van Paus Plus XL De schrijver, Eugène Dutholt, trekt een parallel tusschen den thans regeerenden Paus en Leo xill, en typeerend voor het gimsche artikel is reeds de aanhef, dien wy hier laten volgen: Italië zie* af ren de betalingen per 15 Juli In afwachting van de door de deskundi gen te Londen te houden beraadslagingen ter doorvoering van het Hoover-vacantle- jaar heeft de Italiaansche regeering be sloten. de per 15 Juli vervallende betalin gen der Dultsche reparatlelasten te laten passeeren. Leo XIII x en Pius XI, de encycliek .Rerum Novarum” van 15 Mei 1891, de encycliek „Quadragesimo anno’’ vin 15 Mei 1931: twee Pausen, twee daden, twee data, even gedenkwaardig in de^geschledenls van de Kerk en van de werelcT Na een tyds- verloop van veertig jaren klinkt de stem van Pius XI als de weerklank van Leo's stem. De boodschap, door de Kerk aan alle maatschappeiyke klassen, aan de arbeiders van alle landen gezonden, heeft zich her haald. preciseerend en aanvullend. Deze daad werpt een nieuw licht op de zoo orlgineele en machtige persooniykheid ren den regeerenden Opperherder, wiens geeste- 'jke werkzaamheid onvermoeibaar is. Bin nen enkele maanden zyn vier groote ency clieken verschenen: over de Opvoeding der Jeugd, over het Eeuwfeest ren St. Augusti nus, over het Christeiyk Huweiyk, en nu. de jongste, over het Herstel der Maat schappeiyke Orde, uitgevaardigd ter ge legenheid van den veertlgsten verjaardag der encycliek .Rerum Novarum”. Al deze werken zyn de vrucht ren de persooniyke gedachte des Pausen, die, getrouw aan zijn intellectueele gewoonten als conser vator der Ambrosiaansche en Vaticaan- De schrijver wyst dan op de eenheid van denken, welke in de daden van dit pontifi caat tot uiting komt en ze samenbindt tot een krachtig geheel, schrijft 8. in het „Centrum”. En na in den breede den inhoud der en cycliek ren 15 Mei IJ. en hare beteekenls te hebben 'besproken, daarby telkens wyzende op het verband met den vermaarden zend brief ren Leo XIII, besluit Eugène Dutholt met te zeggen, dat de sociale actie, door de natuur der dingen zelve, nauwe verwant schap toont met de religieuze actie, want Christendom is liefde en de «are liefde open baart zich in daden, in de diensten, welke zy bewyst. .Aldus" zoo luidt zyn slotwoord „maakt de encycliek „Quadragesimo anno”, in navolging ren de .Rerum Novarum", den onuitputteiyken rijkdom der christelyke broederschap dienstbaar aan de steeds zich vernieuwende behoeften der samenleving." Naar de .Avondp." verneemt, hebben dr. Rochat, prof. dr. Wester en dr. Schlrm, die door de Justitie zyn beëedlgd als deskun digen in de moordzaak Esehauzier, dezer dagen een uitvoerig medisch rapport om trent de doodsoorzaak by den, met het on derzoek belasten rechter-commissaris Inge diend. Hoewel de conclusies ren dit rapport uiteraard niet publiek worden gemaakt, meent het blad, met zekerheid te weten, dat de drie deskundigen eenstemmig tot de conclusie zyn gekomen, dat het slachtoffer tengevolge van worging is overleden. Van de geopperde veronderstelling, de heer E- tengevolge van den schrik aan een hartverlamming zou zyn overleden, is dus geen sprake. wy lezen in JDe TUd”: In ons artikel over „Sectarisme en Onder wijs”, waarin we afrekenden met de liberale inquisitie van het Kennemer Lyceum, schre ven wy: ,Xr heerscht een weinig verdraag zame, sectarische geest. Van de liberale be schaving hebben wy een beteren indruk dan de leider der vrijzinnige onderwijs-inrichting op ons maakt.” Inderdaad beeft bet jarenlang liberale universitaire en politieke leven in ons land tradities van voorname opvattingen en goede omgangsvormen geschapen, die in niet weinig punten voor andere partijen voorbeeldig kun nen wezen. Het sou onoprecht zyn, dit niet te erkennen in de vrijzinnigheid ren goeden huize eèner partij, waar beginselen en stre vingen ons voor bet overige weinig aantrek ken. Haar organen eeren dan ook zich-zelven, nu zy de verantwoordeiykheld voor het sec- tarlsch geschrijf van dr. de Vletter afwijzen. Zoo voelt t liberale ,Alg Hbl." zich genoopt te schrijven: „wy laten de mérites van het bijschrift onbesproken, maar merken op, dat we het in beginsel volkomen eens zyn met de critiek van „De Tyd” en de beide leeraren. Is het al niet erg genoeg, dat ons volk, dank zy de „nationale tradities” waarvan de beide Dordtsche leeraren spreken, zoo hopeloos ver deeld is? En moet het liberalisme nu ook al sectarisch worden? „Waar dansen wy heen”, luidt de titel van een brochure, die dr. A. de Vletter Jaren geleden publiceerde tegen mo derne dansen. „Waar danst de liberale idee heen?” vragen wy. Als ergens de opendeur-polltiek nog een veilige schuilptaata wil zoeken, «tan moet het de neutrale school zyn. Als het zout flauw wordt, waarmee zal men het «tan hartig ma ken? En als het liberalisme sectarisch wordt, waar moet dan de werkeiyk liberale gedachte een onderkomen zoeken? Naar aanleiding van Uw schrijven ren gisteren verklaren wy by deze, dat de al gemeene door Ons gegeven dispensatie voor reisenden ook geldt voor de bedevaartgan gers naar Lourdes. z«xxiat zy dus op Vrij dag 24 Juli ontslagen zyn van «ie ver- plicJitingen der onthoudlngswet. Gaarne verleenen wy aan allen, die de bedevaart zullen mede maken. Onzen Bls- schoppeiyken Zegen en geheel in het by- zouder «x* aan de zieken, vertrouwend, dat z(j in hunne gebeden, ook Ons zullen ge denken. BUREAU! HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie Na. «33 Redactie No. 633 Gistermorgen reed op den Horsterweg te Blerik een tractor, waarop vier personen ge zeten waren. Doordat de chauffeur de bocht niet goed nam, botste de tractor in volle vaart tegen een langs den weg staanden telefoon paal. met het gevolg, dat drie der opzitten den werden verwond. De chauffeur T. be kwam geen noemenswaardig letsel. De hout handelaar v. H. een vry ernstige beenwonde en enkele kneuzingen, terwyi P. A. uit Venlo een gapende hoofdwonde opliep. De 23-jarige mej. M. H. was er het ernstigst aan toe. zy bekwam een schedelfractuur en kwam in bewusteltxizen toestand langs den weg te liggen. Onmiddellyk werd d«x>r den wachtcomman dant in de Infanteriekazeme telefonisch om geneeskundige en geestelyke hulp verzocht. Dr. Bingen en rector Diederen waren spoe dig ter plaatse, meldt de „Crt.” Na verbonden te zyn konden v. H. en P. A. naar hun woning worden vervoerd. Per in middels gerequlreerden ziekenauto werd het zwaar gewonde meisje naar het St. Joseph- zlekenhuls te Venlo vervoerd. Men hoopt haar in het leven te houden. Tegen den chauffeur T. werd door de Kon. Marechaussee uit Venlo proces-verbaal opge maakt, wegens bet veroorzaken ren zwarf? lichamelyk letsel door schuld. Naar het W. B. meldt is in de villa ren dr. Cadpar te Sindlingen by Frankfort aan de Main Ingebroken. Door middel van val- sche sleutels kon men het gebouw binnen kanen, waar zich o.a. een orlgineele Van Dyck ter waarde van 200.000 mark be vond. De Van Dyck stelt voor „Jezus aan Kruis” en heeft een grootte ren 32.4 45 C.M. De politie ter plaatse is ren de daders nog geen spoor bekend. Biykbaar heeft men te doen met lieden, die zich speciaal be zig houden met het verduisteren van kost bare schilderijen. Het moet hun goed be kend zyn geweest, dat zich in de woning van dr. Cadpar deze stukken bevonden. Ook op 3 Januari werd in dezelfde villa ingebroken. Een schlltiery van 60.000 mark, dat toen verdween, is thans nog niet te ruggevonden. De verzekeringmaatschappy en de eige naar hebben een prijs van 20 pCt., zijnde 48.000 Mark, uitgeloofd voor de opsporing der stukken. De politie heeft een nauwkeu rige beschrijving van de schilderijen ver spreid on zcxxloende de kunsthandelaren te waarschuwen. De grensplaatsen zyn in ken nis gebracht met het gebeurde v«x>r het geval de dieven in het buitenland zouden willen trwhten hun bult van de hand te dMN- De Noordzee heeft gisteren te Wassen asu- drie slachtoffer» geëischt. Zondagmorgen tegen half twaalf was de 23-jarlge Leidsche student H. G. Wemer aan bet zwemmen, terwyi zich eveneens te water bevond zyn schoonzuster Gertrude Schmidt. Op zeker oogenblik dreigde laatstgenoemde door de zee te worden weggetrokken. Zy riep om hulp, waarop Wemer onmiddellyk naar haar toeging. Het meisje werd door eenlge andere zwemmers gegrepen en behouden op het strand gerbacht. Wemer werd echter meegetrokken en is verdronken. Verschillende burgers hebben nog pogingen in het werk gesteld om hem te redden. Toen na gerul- men tyd twee zwem.ners Wemer tenslotte vonden en hy met de hulp van een politie agent, die zich met een reddlngsiyn te water had begeven, aan land gebracht werd, bleken de levensgeesten reeds geweken. Twee uur is men nog bezig geweest onder leiding van dokter Stoel uit Voorschoten, te trachten de levensgeesten weer op te wekken, doch dit mocht niet baten. In den namiddag tegen half vier werden de 29-jarige gehuwde J. Andries en de 19- jarlge J. Remmerswaal, beiden uit Wasse naar, die in zee waren gaan zwemmen, ver mist. Pogingen om hen te vinden mislukten, doch het duurde niet lang of beide lyken spoelden op het strand aan. Ook by deze slachtoffers werd getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet gelukte. Het verdrinken van de drie zwemmers, hetgeen op byna dezelfde plaats aan het Wassenaarsche Slag geschiedde, veroorzaakte op het strand groote consternatie en de politie had Zondagmiddag, als gevolg van deze treurige gebeurtenis, handen vol werk. AH» abonnê*» op dit blad tita ln»evolge de veriekeringivoorwaardea f Qfinn Levenslange ceheele ongeachtktheid tot werken door f TEfl bij een ongeval met f 4EA bij verliee van een hand f «OE bij varliee van een f EQ bij een breuk ve’n f 40.- ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenOUUU.- verliee van beide armen, beide beenen of beide oogen doodelijken afloop wn. Toet of een oog duim ot wljavinger been of arm anderen vinger Onze Ptxdheld Sjef van Dongen Is door den Koning van Italië benoemd tot rldtier In de Italiaansche Kroonorde. De Italiaansche consul te Rotterdam heeft hem deze onderscheiding uitgereikt. Nu binnenkort Duitschland zijn last zal zien verminderen door de invoering van het Hoover-plan en men dus in het algemeen een betrekkelljke saneering van den bultenlandschen toestand mag verwachten, is de kwestie van „het mid den” in Duitschland eensklaps van veel grooter belang geworden. De binnenlandsche politiek van Duitschland kent In hoofdzaak drie groote richtingen: de twee extreme één naar links (communisten) en één naar rechts (natlonaal-soclallsten) en een groote groep middenpartijen. De uiterst llnksche partijen wilden het land bolsjewistisch, de uiterst rechtsche het fascistisch geregeerd zien, verfoeien het kapitalisme en hebben veel geld. De eene krijgt het uit Moskou, de andere van het Hu- genberg-concern. De partijen van het midden verdedigen het kapitalisme, voor zoover het te verdedigen valt en hebben geen geld. Fascisten en communisten groeien wel haast dagelijks in macht. De commu nisten ontvangen de afvallige socialis ten met open armen; de fascisten leven In hoofdzaak van het protestantsche platteland. Zij hebben een groot aantal provincleblaadjes in hun hand, die ge heel afhankelijk zijn van enkele groote persbureaux in Berlijn, welke deel ult- maken van het Hugenberg-concem. Met hun l&nd-wacht omsingelen zij de stad en hopen zij weldra heel Duitsch- land onder het vaandel van Hitler te hebben geschaard. Van de midden partijen Is er maar één, die op peil blijft: het centrum. De Katholieken, die natuurlijk evengoed onder de jjenarde tijdsomstandigheden gebukt gaan, blijven het centrum trouw, blijven loyaal de regeering steunen, de republiek, het Duitschland van Strese- mann en Brünlng. De sociaal-democraten, die eveneens tot het midden behooren, kunnen zich maar even handhaven. Het overige midden gaat hopeloos achteruit. De allerlaatste verkiezing van 17 Mel J.L In Oldenburg heeft dit nog duidelijk gedemonstreerd. Binnen acht maanden liep daar de Dultsche Volks partij van 1L788 stemmen terug tot MM, de Staatspartij van 13.579 tot 8.513, de Wlrtschaftspartei van 8.269 tot 4.374, de Conservatieve Volkspartij van 4.415 tot nul, de Christelijk Sociale Partij van 3.054 tot 2.942. Als dit proces doorgaat, is Duitschland verloren, want centrum en sociaal-demo craten zijn samen niet alleen niet sterk genoeg, maar hebben bovendien scherpe verschillen In opvatting. De groote vraag voor Duitschland is nu: wat gaat er gebeuren? De eerstvolgende verkiezing zal met spanning worden afgewacht. Zullen de middenpartijen v. ier aanhang krijgen? Er zijn pessimisten die meenen van niet. Het is ook ongetwijfeld waar, dat de elementen, die eenmaal radicaal ge kozen hebben, niet gemakkelijk meer terugkeeren tot dc oude regeerlngs- gezinde partijen, vooral wanneer deze door onderlinge verdeeldheid al te licht tot onvastheid en zelfs slapheid in haar politiek streven komen moeten. Eenheid en activiteit moeten in midden weer worden hersteld. Dat is de eenlge weg, waarop op d 11 moment, na het Hoover-moratorium de toestand in Duitschland weer kan worden gestabili seerd. Kan dat niet meer, dan zou het spoe dig kunnen blijken, dat zelfs Hoover al te laat gekomen is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1