WWW Mm Advertent iën Alkmaar N.V. VRIESIA „Bergisches Echo” bij Joh. Kühne Huigbrouwerstr. Alkmaar VRIES D E JAN AMBTENAAR Groote Uitverkoop BUREAU SOC. ZAKEN Het Duitsche Mannenkoor Zoutzuur - Zwavelzuur Accumulatorzuur - Salpeterzuur Gedistilleerd water enz. 2 AMBTENAREN 5 KUNST EN KENNIS PROVINCIAAL NIEUWS Telefoon 324 Telegrafisch Weerbericht r. SCHAKEN a MARKTNIEUWS ENKHUIZEN BINNENLANDSCH NIEUWS EXTRA GOEDKOOPE KATHOLIEKEN J r. DEN HELDER OBDAM Gij zijt voor Internationale Ontwapening o Toont het dan nu! ST. MAARTEN SPANBROEK MEDEMBLIK GROOTEBROEK OUDORP ANNA PAULOWNA WERVERSHOOF AKERSLOOT uit Solingen zingt 16 Juli a.s. op het jubileumconcert van- „Orpbeus’’ in de Groote Kerk, alhier. Aanvang half 8. Voorziet U tiidi? van kaarten, f 0.75, alles Inbegrepen. BLOKKER resp. op een jaarwedde van f 2100.— tot f 2730.— (zes 2-jaarl. verhoogingen v. f 105) en van f 1600.tot f 2200. (zes 2-jaarl. verhoogingen van f 100.—). Inlichtingen worden verstrekt door den Directeur van bet Gemeentelijk Bureau voor So ciale Zaken, Doelenstraat 30. Sollicitatiën op zegel In te zen den aan Burgemeester en Wet houders vóór 21 Juli 1931. Geen bezoek dan na oproeping. ZWAAGDIJK Bij het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken te Alk maar kunnen worden geplaatst KROMMENIE E i Een oudere kerk op de plaats der Abdij? 3 L 10 Laco- te barometerstand 748.8 te Stor- 8B a r 5 i 1 I Esperanto-Landdag te Nijmegen Een motie aan den Minister van Onderwijs Kunstmatige aardbevingen? heeft Bedoeld om proefnemingen te doen. Dr. Soederblom overleden aange- Robert Koch-herdenking in 1932 De ontdekker van de tuberkel-bacil o 5 9 Staten den 10 Personalia De heer B. 3. Trijsen, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor hj; examen der Nted. Ver. voor Gemeentebelangen, afd. gemeen te-administ ra tie. RK. Fanfarecorps by het café „De Witte Eenhoorn” te Oosterblokker. Voor een talrijk publiek werden, onder leiding van den di recteur den heer Paul Broersen uit Hoorn, de navolgende nummers uitgevoerd; 1. Mar che de Camelats. 3. Marche Triomphale 3. En Argonne (Fantasie). 4, Reveillons Nouv. 5. La vie Laborieuse. 6. Courtoise. 7. Bon Souvenir. Vrijdagavond as. zal het corps een derge- lyk zomeravond-concert geven bij café „Het Dorpshuis” te Westerblokker. het van Jammer was het dat het vertrek tot 3.30 uur vertraagd was. Ondanks deze vertraging vertrok men wel gemoed en kwamen de 18 touringcars des avonds met dankbare gezichten wederom in Krommenie aam. zoodat vrij WARMENHUIZEN, 11 Juli 1831 Heden besteedde men voor: Zllvernep 13.60; ld. drielingen 7.Schotsche muizen 5.10 7.30; id. groote 5.105.40; id. drielingen 530650. Eigenheimers 6407.00 per 100 KG. i 2.98, prima, mans- spot- t het koe Patronaat. Naar wy vernemen, zal het nieuwe vereenigingsgebouw einde Augustus officieel worden geopend. 0 0 1 L y k i: L il t i: 10 ALKMAAR. 11 Juli 1931 N.V. Kiervel- llng voor Hollnds Noorderkwartier Aan voer 310.000 kipeleren: 58/60 330—440; 60 63 4.00—4.60; 6364 4.30—530 Bruin 60'63 4.00—4.60; 63/64 430—530. Bruin 3.80. HEM, 11 Juli 1931. Zuider Kogge. Roode- kool f 430—530. Aanvoer 50.000 K.G. Aard appelen. Schotsche groote f 340—330. ld. kleine f 340—330. BOVENKARSPEL (Station) 11 Juli 1931. Aardappelen gr. muizen f 340—3.30. ld. EL muizen f 3.55—3.75. Koks Nln. Due. f 330— Eigenheimers f 3.05—445. Kriel f 045—035. 1ste soort bloemkool f 930. ld. 3e soort f 7.70. ld. 3e soort f 3.80, per 100 stuks. Roods kool per 100 K.G. f 4.60—5.60. Witte kool f 430— 4.60 per 100 K.G. HOOGKARSPEL, 11 Juli 1931. J3e gen dracht". Aardappelen. Schotsche f 345—3.65. Kleine aardappelen f 3.30335. DE EERSTE VEILING VAN WEST- FRIESLAND Extra koopje vooral wijde modellen xoopt niet in winkels waar onze- deiljke of N. Maithusiaansch* artikelen worden verkocht of voorhanden syn. Koopt aan Statlonboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR. WKLKf GEEN GEVAAR OFLEVKB1 Opmerkelijke groei in de laatste tien jaren Zaterdag 11 Juli 1931 hield de Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland te "s Hertogenbosch zijn alge meens vergadering. Uit de openingsrede van den voorzitter, den heer P. P. J. A. van der Pul, stippen we het volgende aan: Het totale boekenbezit der R. K. Leeszalen bedroeg in 1931: 130.000, thans 360.000. Met deze verdubbeling correspondeert een ver- hoogtng der uitleening met bijna 100 pet.; het totaal aantal uitgeleende boeken be droeg in 1931: 390.000. Toen, evenals thans werd het boekenbezit 3.1 uitgeleend. Het aantal R. K. Leeszalen steeg door opening van de R K. Leeszalen te Amster- Personalia De heer G. C. Sloof, alhier, slaagde te ’s-Gravenhage voor het examen der Ned. Ver. voor Gemeentebelangen, afd. gemeen te-admlnlstratle. Schapen te water. Alhier is bij de po litie aangifte gedaan van het te water ja gen van schapen door een hond. Drie schapen zijn verdronken. Personalia. De heer Chr. Kramer alhier Li geslaagd voor het eindexamen H. B. 8. men het den voor- van een ENKHUIZEN, 11 Juli. Aardappelen- en Fruitmarkt. Schotsche muizen (groote) f 3 3.25; idem (kleine) f 3.40—3.50 per baal; Snijboonen t 0.34035; Slaboonen t 038 0.29 per Kg. Turnbond West-Friesland Het jaarlijk- sche Tuinfeest werd dit jaar gehouden te Grootebroek. op het ruime veld achter het weeshuis. Zaterdag werden de uitvoeringen geopend met een eere-avond. Begunstigd door mooi weer was er veel belangstelling. Na een opmarsch van „Tumlust", Groote broek, opende de burgemeester, eere-Voors. van het Eere-Comlté met den wensch, dat deze gymnastiek-ultvoeringen mochten sla gen. Namens het Eere-Comité bood spr. een zilveren lauwerkrans aan, warana een uitgebreid programma werd afgewerkt. Op Woensdag 15 Juli zal de eerste vei ling van leverbare bollen door de bloem- bollenvetlingsvereenlglng West-Friesland ge houden worden. De a^o0(te voor aanvoer..„bedraagt vijf en een half millloen bollen. r_ Bliksem ingeslagen. Tijdens het hevig onweer van Zaterdagavond, is de bliksem ingeslagen in de boerenwoning, bewoond door den beer Akkerman, aan den Huygen- dijk. Het electrisch licht geraakte defect, terwijl de radio eveneens beschadigd werd en een op tafel staand servies is aan stukken ge sprongen. Er werd geen brand veroorzaakt, de bewoner met een hevigen schrik kwam. HOORN, 11 Juli 1931 Veemarkt 1 Zeug 70; 99 Schrammen f 15—33; 153 Biggen f 713; 7 Schapen met Lammeren 5065. Handel vlug. WOGNUM, 11 Juli 1931 Aardappelen, gr. Muizen 3.75; kl. Muizen 3.40—340, alles per H L. dam en Kerkrade tot rijf en twintig; voor een R. K. Openbare Ultleenblbliotheek te Voorburg zijn van rijkswege gelden gevo teerd. Uti het verslag van den secretaris. dr. mr. L. J. O. van Oorkom, vernamen we. dat de Bond contact zocht met het secretariaat der Vlaamsche boekerijen te Antwerpen; voorts werd melding gemaakt van de instelling van een commissie voor lectuur der rijpende jeugd, die blijkens de verklaringen van mej. Toos Post uit Delft, grootendeels met haar taak gereed is, aoodat de uitgave van een keurcatalogus binnen afzienbaren tjjd kan worden tegemoet gezien. Bij de bespreking van de verhouding der huurprijzen voor de gebouwen der aangeslo ten R. K. O. L. B tot het geheel der uit gaven, in verband met de salarissen van het personeel, bleek, dat de vergadering van meenlng was, dat de Centrale Vereeniglng van Openbare Leeszalen, onvoldoende de groote moeilijkheden beseffend, te sterk normallseerend en schematiseerend optreedt. Vermelden we nog. dat de vergadering gesloten werd met een causerie vaYi mr. W. P. M. van der Loo uit ’s Gravenhage over de werking van de Ziektewet voor het per soneel der R. K. O. L. B. Als plaats van samenkomst voor het ko mende jaar werd Roosendaal aangewezen. Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland Koe losgebroken. Einde dezer week werd aan de Kleine Sluis te Anna Paulowna een koe afgeladen van den vrachtauto van Jb. B„ voor de slagerij van den heer R. De vrachtrijder was in Koegras bij inladen reeds gewaarschuwd, dat de wat wild was. Toen de koe afgeladen was maakte het dier een sprong en wist daardoor te ont komen. Hij rende bij den dokter den tuin in en kwam in een sloot terecht. Met vereende krachten had men het dier spoedig op het droge. By den slager aangekomen wist het dier weer te ontsnappen en rende de Molenvaart af tot bij de nieuwe Christelijke kerk, waar het dier het land inging Van vangen was geen sprake, zoodat de veldwachter, na toe stemming van den burgemeester gekregen te hebben, de koe met een karabijn neerschoot, waarna de slager het dier den kop afsneed, om daarna het kadaver naar de slagerij te vervoeren. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Robert Koch Herdenkingx-fond*. terwijl men voorts zal trachten op de beste wijze het publiek een beter inzicht te geven in de be- teekenis van het werk van Koch. Rjjkspresldent Von Hindenburg zal verzoeken bet beschermheerschap over Congres te willen aanvaarden, terwijl RÜkskanseller zal worden verzocht het zltterschap te willen aanvaarden eere-comité. naar de Parljsche stormachtig werden 7.10, 73.000 KG. vroege Roode Kool 330— 430, 3900 K. O vroege Witte Kool 330— 330, 675 K.G. Zllvernep 1340—1330. NOORD-8CHARDWOUDE, 13 Jult 84.800 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 5.106.10; Blauwe Eigenheimers 6.60; Drie lingen 4^-5.10; Kleine 3.40—3.70; 1800 stuks Bloemkool 7.10—10.30; 1300 K.G. Roode Kool 4.80—430; 3800 K.G. Witte Kool 3— 330; 1050 K.G. Zllvernep (uien) 13—18.10. NOORD-SCHARWOUDE. 11 Juli. Aanvoer 13800 Kg. AardappelenSchotsche Muizen f 4307.00; Blauwe Eigenheimers f 4.70 6.80; Drielingen f 4.36—5.40; Wortelen t, 030 3.70; 1100 stu^s Bloemkool 1ste soort f 7.30 —10.40; 3800 stuks Roode Kool f 536—5.80; - 4700 stuks Gele kool f 4.304.70; Drielingen f 7.80; 1800 Kg Zllvernep f 840—1380; 1900 Kg. Snijboonen f 35. ALKMAAR, 13 Juli Veemarkt vette koeien 300380, matig; 13 vette kal veren 60135; Vette kalveren per K.G. 0.80 1.30; 37 nuchtere kalveren per stuk 818; 564 vette varkens zware p. K.G. 0.40 0.45; zouters 0390.42, goed. AVENHORN, 11 Juli Aardappelen: Gr. Schotsche f 5.20—630 per 100 K G., 48500 KG Kleine Schotsche 5.105.60 per 100 K.G., 5300 K.G.; Slaboonen: Dubbele z. dr. f 340330 per zak, aanvoer 30 zak A 15 K.G. I>. Soederblom is gistermiddag om 5 uur te Upsala overleden. Dr. Soederblom, die plotseling is overleden, is verleden week in een ziekenhuis te Stock holm opgenomen, waar hij een darmoperatie heeft ondergaan. Na het slagen der operatie deelde de dienstdoende arts den persvertegenwoordigers mede, dat de toestand van den zieke vrij goed was. Tegen vier uur kreeg Dr. Soederblom een aanval van hartzwakte, ten gevolge waar van hjj om 5 uur is overleden. Dr. Soederblom is 66 jaar oud geworden. Verleden jaar ontving de thans ontslapene den Nobelprijs. Melkboer (voor den zoo- veelsten keer zijn fleschje melk brengend)„Ik begin warempel te geloo- ven, dat ze de stad uit rijn.” (Dimanche illustré) De kerk van Egtnond Vertrek Zuster Irmina Zaterdag 11 Juli is de zoo bekende en beminde Zuster Irmina, in de wereld mej. M. E. Hellmann, naar haar Moederhuis te Salskotten (Dultsch- land) vertrokken, om rust te nemen na haar opofferend leven. Wat heeft die goeden ijverigen Eerw. Zuster hier veei gedaan! Met toewijding heeft zij 53 jaren in het St. Gertrudesgesticht zieken en hulpbehoevenden liefderijk verzorgd. Ook vele buiten het gesticht heeft zij geholpen. Een dankbaar en hartelijk vaarwel verge zelt haar door de bewoners van het 8t. Ger trudesgesticht en van alle parochianen van Wervershoof en velen daarbuiten. Vergadering R. K. Voetbalvereenlgihg Bovengenoemde vereeniglng hield Vrijdag avond een algemeene ledenvergadering in het 6t. Werenfridus-gebouw. De voorzitter, de heer Jn. Paal Pz., opende de vergadering met den Christeiyken groet en heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder den geestelijken adviseur, kapelaan T. J. Verleun. Het kardinale punt der vergadering was bespreking offlcleele opening van het nieuwe terrein, die reeds enkele weken terug ge schied zou zijn, maar wegens de slechte Weersomstandigheden niet kon plaats vinden. De leden, behalve de spelers, zullen na Loftijd te ongeveer kwart voor drie een op tocht door het dorp maken met muziek. De opening zal luisterrijk geschieden, waar bij het bestuur der jeugdraad en het bestuur der R. K. Kaatsclub zijn uitgenoodigd. Hoogstwaarschijnlijk zal de aftrap bij den wedstrijd »V. V. W. I—De Gezellen (Hoorn) door den Zeereerw. heer pastoor Karskens worden gedaan. Vervolgens werd het woord vooral tot de leden gericht, om de saamhoorigheid onder de elftallen aan te kweeken en hoog te houden. Na breedvoerige bespreking van genoemd punt werden de elftallen vastgesteld. Medegedeeld werd dat de Weleerw. heer kapelaan in de laatst gehouden bestuursver gadering was benoemd tot lid van de elftal commissie. Na stemming werd tot aanvoerder van het derde elftal benoemd de heer 8. Laan, we gens bedanken van Th. Tensen Jlz. Bij de rondvraag werd besproken training- materiaal. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Landen-schaaktoumooi te Praag De uitslagen der beide eerste ronden van het landenschaaktournooi waren als volgt: Eerste ronde: SpanjeItalië 3— 1*. Enge land—Roemenië 3—6’, Polen—Noorwegen 30*, AmerikaDenemarken 30*. Letland Litauen 11*. HongarijeJoegoslavië 1 l,„ChechoslovakljeZweden IK1K*. Oos tenrijk—Frankrijk 3K—IK, Zwitserland— Nederland 10’. In deze match staat Wee- nink gelijk. Van den Bosch staat goed, Ad- dicks heeft verloren en Van Doesburg staat Slecht. Tweede ronde: Frankrijk—Zweden IK H*. Joegoslavië—Cechoslovakije 1—1’, Hon garijeLitauen 31‘, AmerikaLetland 3 DenemarkenNoorwegen 3KH. Enge landPolen IKIK*, Roemenië—Italië IK DuitschlandZwitserland 3KK’. NederlandSpanje 30’. In deze match wonnen Van den Bosch en Addicks; Wee- nink staat goed en Noteboom zeer goed. hangpartljen. In dit nummer van ons blad vindt u op nieuw het formulier voor Internationale Ontwapening af gedrukt, dat de Nederland- sche Dagbladpers sinds enkele dagen aan haar lezers aanbiedt. Wü vragen al diegenen, die dat nog niet gedaan hebben: Teeken het nu dadelijk. Doe het vanavond nog. Teeken het met uw huls- genooten en uw dienstpersoneel Allen, die ouder dan 18 jaar zijn, wordt dit gevraagd, et is maar een klein steentje, dat wij elk voor ons kunnen bijdragen, maar het is on misbaar. Het helpt tot het optrekken van een machtig gebouw. Gij zijt toch voorstander van Internatio nale Ontwapening? Natuurlijk zijt gij dat. Dan is het ook zeker up plicht, hierbij te helpen. Weet gij, dat de jaarlijksche uitgaven der naties aan bewapening nu. in 1931, tien milliard bedragen? Tien duizend millioen guldens? Beseft gil hoeveel er ten goede ge daan zou kunnen worden ais dit fabuleuse bedrag aan opbouw inplaats van vernieti ging besteed werd? ,J)e mislukking van deze Ontwapenings conferentie zou een ramp zijn.” heeft de Ne- derlandsche voorzitter van de Voorbereiden de Commissie in Genève, Loudon, gzegd. Dat is het waarschuwend woord van een man, die den toestand kent. Wij mogen geen poging achterwege laten, om die ramp te helpen voorkomen. En wat wij u daartoe vragen is toch wel heel een voudig. Teekent het formulier, zendt het aan ons per post /(het kan als drukwerk verzonden worden) zoodat de kosten precies IK cent bedragen), of bezorgt het aan onze bureaux of bij onze agenten. Of geef het aan den bezorger van ons blad mee. Denk aan de talloozen mlllloenen, die sneuvelden in den vorigen oorlog, aan die andere tallooze millioenen, die voor het le ven verminkt werden of in krankzinnigenge stichten belandden. Denkt ook aan de ver schrikkelijke ontwrichting der gansche we reld, die er het gevolg van is geweest. De voortdurende wedstrijd in bewapening mag niet blijven voortgaan! Er moet een einde aan komen! Er zal een einde aan komen, als wij allen onzen wil daartoe zetten. Snpportersvereeniging „Onderling noegen”. Naar wij vernemen is bovenge noemde vereeniglng thans definitief opge richt met aanvankelijk 60 leden. Burg. Stand. Ondertrouwd: Hosse Lan- gereis en Jacoba Helena Bot. Harm Beis- huizen en Meinoutje van Veen. GehuwdFranciscus Johannes van On- zenoort en Catharina Jacoba Gortel. Kinderuitstapje. De coöperatieve vereenl- glng „Werkmanslust” heeft de kinderen van haar leden Zaterdagmiddag een heerlijk uitstapje naar ..Kraantje Lek” bezorgd. Het uur van vertrek was op 2 uur bepaald. West-Frisia II EnkhuizenForward I, Hoorn Zondagmiddag kwam de R.K. Voetbalclub Always Forward op bezoek bU West-Frisia II voor een vriendschappelijke ontmoeting en welke eindigde in een gelijk spel van 33. Deze uitslag geeft voor dezen wedstrijd zeer goed de verhouding weer al was enkele momenten West-Frisia iets sterker. De For ward-keeper kan op ’n niet zeer gelukkigen wedstrijd terug zien en toonde zich niet zeer safe. Over het algemeen toonde Forward zich een flinke ploeg. Een oude bekende zagen we nog in het veld in den persoon van A. Freeeen, de oud-Hollandiaspeler, welke echter niet weer de oude was. Het laatste kwartier, toen ret spel gelijk stond, werd vooral van West-Frisiazijde forscher ge speeld, wat ten gevolge had. dat keeper Entius kort voor het einde het veld verlaat, waarvoor C. Hart zich in het doel plaatst. Over het spel het volgende: De aftrap is voor W die op Forward-doel afgaat. Free- meijer mist en reeds denken we W. te zien doelpunten, doch het schot gaat naast. De volgende aanval Is voor F. Dan gaat het spel eenigen tijd over en weer, tot Zijmni van W. alleen voor den keeper komt, doch kans ziet te missen. W. komt terug, doch ontvangt retour. Freesen Sr. krijgt den bal en geeft zijn club de leiding. Een W.-aanval wordt door Entius onschadelijk gemaakt. De W.-aanvallen houden aan. met gevolg dat Zijmni gelijk maakt. De volgende aanval is voor F., de paal redt voor W. een punt. A. Freesen verlaat hierna enkele oogenblikken het veld voor een blessure. De laatste oogen blikken leveren een vlug spel. W. moet ver dedigen om punten te voorkomen. Na de rust ontwikkelde zich weder een vlug spel. Beide doelen verkeeren beurtelings in ge vaar. Freesen Jr. weet te triompheeren en brengt den stand op 13. Enkele corners warden hierna genomen, totdat West-Frisia door Bakker gelijk maakt. Het laatste kwartier doen beide partijen hun best voor het winnende punt. West-Frisia speelt forsch, doch in den stand komt geen verandering meer. Het was een bezienswaar- dige wedstrijd. Concert en huldiging „Onderling Genoe gen” Zaterdaga'-ond heeft het Fanfa recorps „Onderling Genoegen" alhier, dir. de heer G. Schaar ter gelegenheid van het concours uitgeschreven door ..Exelslor", een concert gegeven in het Wilhelminapark. Dank zij het prachtigê weer bestond hier voor een groote belangstelling. Vooral ging de belangstelling uit werken, die dan ook beapplaudiseerd. Na de pauze sprak de „Excelsior" eenige waardeerende en feliciteerde „Onderling de behaalde successen. Hierna werd een prachtige bloemen mand aangeboden waarvoor de heer van Harlingen als voorzitter van „Onderling Genoegen” met een enkel woord dankte. Ook 4e overige nummers vonden een dankbaar gehoor. Met de Finale van Verdi werd dit hoog staande concert besloten. In het Concertgebouw „De Vereeniglng” te Nijmegen is Zaterdag en Zondag een twee- daagsche Esperanto-landdag gehouden. Des middags om 4 uur werd de landdag geopend met een receptie van de Nijmeeg- sche Centrale Esperanto- Propagande-com- missie ter gelegenheid van haar eerste lustrum Om vijf uur werd in de groote zaal de offlcleele vergadering geopend met een wel komstwoord van den heer A. van Weerhorst. Hierna was het woord aan den cursus leider, den heer A. van Straaten die een Esperantorede hield. Vervolgens sprak de heer P. Heilker uit Hoofddorp, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. leider van den radio- Esperantocursus, die wees op de groote be- teekenis van het onderwijs in Esperanto op de lagere scholen. De voorzitter deed hierna voorlezing van een motie, te zenden naar den Minister van Onderwijs, waarin deze verzocht wordt drin gend te bevorderen de invoering van het staatsdiploma van Esperanto en het invoe ren van Esperanto als facultatief leervak op de lagere scholen. Deze motie werd bij acclamatie nomen. Tenslotte voerde nog het woord de heer W. Wipgen uit Keulen, die schetste het be lang van Esperanto voor de volksschool. Zaterdagavond werd in het Concertgebouw een feestavond gehouden. Zondag maakten de Esperantisten eenige korte tochten in de omgeving van Nijmegen, terwijl In den namiddag per boot naar Arn hem vertrokken werd, waar een bezoek werd gebracht aan het Esperantistenhuls .JPree- sikhaaf’. Ter gelegenheid van dezen Landdag wer den in den loop van Zaterdag Esperanto- examens gehouden, waarbij ongeveer 330 candldaten geëxamineerd werden. Omtrent de oudste kerkelijke geschiedenis het vermaarde Egmond wordt algemeen het'volgende aangenomen: Bij den dood van den apostel van Kenne- merland, 8t. Adelbert, in 740, werd door de geloovigen een kerk gebouwd op zijn graf, uit de opgravingen van Dr. Holwerda te gebleken, dat deze stichting later tot een kerfcfort, een fsdeilum te uitgebouwd, bedoeld als bescher ming tegen de strooptochten van Noorman nen en Denen. Deze versterkte kerk kwam In 933 bij leenglft van Karei den Eenvoudi- gen aan Dirk, graaf van Holland. Deze Dirk I liet ongeveer recht tegenover de kerk op 10 minuten afstand een houten nonnenklooster bouwen, waarheen het gebeente van 3t. Adel bert werd overgebracht. Dirk n heeft dit klooster in steen herbouwd en de nonnen werden vervangen door Benedictijner mon niken. Aldus ontstond de vermaarde abdij van Egmond. Deze geschiedenis doet een vraag rijzen. Wat kan Dirk I bewogen hebben, om in de otunlddelliJke nabijheid van zijn castellum.' waarbinnen een door de geloovigen druk be- lochte kerk lag, een tweede kerk met bijge bouwen te stichten? In de betreffende litera tuur werd het bedenkelijk en ongerijmd ge acht, dat Dirk kort by en recht tegenover *n bestaande kerk die een zekere reputatie ge noot en druk bezocht werd, een ander kerk liet bouwen. De heer Willem Stumpff traeht thans in de „Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde” (VHe reeks Deel I) een oplossing voor deze moeilijkheid aan de hand te doen. Hij meent, dat er vóór de kerk van 740, nog een andere kerk te Egmond heeft bestaan. Deze kerk zou door St. Adelbert zélf bij zijn leven zijn gesticht, waarvoor verschillende aanwijzingen voorhanden zijn. Jan van Ley den maakt er gewag van en verder te er sprake van konlng Adglldus, die voor 8t. Adelbert een huis timmerde. Dat Adelbert van zijn huis een verzamelplaats voor zijn getrouwen zal hebben gemaakt, waar hij den geloovigen voorging in gebed en oefening, spreekt vanzelf. Aldus te de kerk ontstaan, waarvan Adelbert de stichter was, zooals vermeld bij Jan van Leyden. Maar te deze kerk niet Identiek, zal men zich afvragen, met de latere kerk van Eg mond boven het graf van den heiligen ge loofsverkondiger? Neen, zegt de schrijver in de „Bijdragen.” Adelbert wilde begraven worden op een „heymelycke plaatse” en dat te geschied. Maar dat kan niet op dezelfde plaats zijn als waar de konlng hem „een huis timmerde.” Bovendien wordt er in 740 een kerk gebouwd, en niet herbouwd of hersteld. Er waren dus in Egmond twee kerken, een door Adelbert zelf gesticht, en een door de geloovigen gebouwd op zijn graf. De plaats van deze laatste te bekend, maar waar kan de andere gestaan hebben? Nu vinden wij bij Vossius een uitdrukking* die ons op weg kan helpen. Over het bouwen van het houten nonnenkloster na 932 door Dirk I zegt hij: „Heeft hy de kerk, ter eere van den Hyligen Adelbert gesticht, die te 'vooren van de Noormans omverre was ghe- worpen, wederom van hout opgetimmerd, la tende een nonnenklooster daerby bouwen”. Hieruit kan men niet anders lazen, dan dat Dirk een bouwval heeft gevonden van een kerk, haar wederom van hout heeft opgetrok ken en er een nonnenklooster bij heeft ge bouwd. Aan de kerk van 740 mogen wij niet denken; die was nog Intact. De genoemde resten waren van de kerk, door Adelbert zelf gesticht. De heer Stumpff vat zijn beschouwingen aldus samen: Toen Dirk I in 923 het castel lum, de „ecclesia Ekmunde”, als erfelijk leen aanvaardde, vond bij te Egmond resten van een vroegere kerk en de bewoners wisten hem nog uit de overlevering te verbalen, waarvan die resten afkomstig waren. Het waren de overblijfselen van Adelbert’s eenvoudig bede huis dat Dirk besloot te herbouwen. Hij stichtte dus het klooster op dezelfde plaats, waar Adelbert had gebouwd en eerde hier mede de nagedachtente van den apostel van de streek. Dat later het gebeente van den heilige, na het visioen van de non Wilfrit, overgebracht werd naar dezelfde plaats, waar zyn bedehuis had gestaan en waar hij de ge loovigen eertijds om zich heen verzamelde, begrijpen wij thans beter. lepziekte. In deze gemeente te de iep- ziekte geconstateerd floor personeel van den Plantenziektenkundlgen dienst en van het Staatsboschbeheer bij boomen der gemeente en van enkele particulieren. Hoogste barometerstand 7634 runa. Laagste noway. Verwachtitng: Matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind. Meest half tot zwaar bewolkt. waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. voorzitter van woorden Genoegen” met Directeur benoemd Tot directeur van het fanfarekorps „8t. Pancratius” alhier, te benoemd de heer Leo Konlng, muziekleeraar en dirigent te Hoorn Concert Vrijdagavond concerteerde het Voorzitter „Schuttevaer”. In een dezer dagen gehouden vergadering van de afdee- llng Enkhuizen van „Schuttevaer" werd de burgemeester, baron Mackalj, gekozen tot voorzitter. AMSTERDAM. 13 Juli 1931 Amster- damsche Veemarkt Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit f 0.961.04, 2e kwaliteit f 034—034, 3e kwaliteit f 0.70 0.82. mindere soorten f 0.600.70 per kilo slachtge wicht; Melk- en Kalfkoeien f 280380 per stuk; 187 Vette Kalveren: 3e kwaliteit f 0.64—0.73; 3e kwaliteit f 0.53 tot f 0.63 per Kg. levendgewicht. 115 nuchtere kalveren f 814 per stuk, 24 schapen, 28 lammeren, 900 varkens: Vleeschvarkens, we gende van 90110 Kg. t 0.500.51; zware varkens f 0.49—040: vette varkens f 0.47 0.48 per Kg. slachtgewlcht; 153 paarden f80 tot f 180 per stuk. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 5 wagods geslachte runderen uit Denemar ken. BROEK OP LANGENDIJK 13 Juli. Lan gendijker Groentenveiling. Aanvoer 5800 K.G. Tomaten A 28.—, B 20.60, O 2330, CC 1030, 98.600 K.G. Aardappelen Schotsche Muizen 4.907 30. Eigenheimers 4.00—830, Drielingen 4.305.50, 5400 stuks Bloemkool, 1ste soort 840—14.60, idem 2e soort 7.40 ENORME VOORRAAD Heeren Overhemden van 3.00 voor 2.19; werkover- hemden vanaf 1.09, mans- flanellen 1.14; flanellen manshemden 1.18; Ijzerster ke Manchesterbroekén grijsllnnen colberts, 1.99; blauwkeperen broeken en -jassen, goedkoop, enz. Witte en gekleurde dames- stofjassen van 3.00 voor 1.98, gekleurde dameshem- den, onderjurken, nachthem den, ook in tricot, spot goed" koop. Zware graslinnen 3K els lakens van 3.00 voor 1.98. Gefestonneerde Sloopen 34 et, groote kunstzijden bed spreien van 4.50 voor 4.29. Heeren Overhemden. Jongens Overhemden. Heerensokken 18 K et. enz. enz. Alle stukgoederen enorm goedkoop. Deze prijzen gelden alleen contant. Zegt het voort! Zegt het voort! In corsetten, maten, alle BEVERWIJK, 11 Juli Aardbeien Zaterdagavond liepen de prijzen aan de exportveiling van 15—18 per 100 K.G. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbe steding werd de aanbouw van een Patro- naatszaal aan de R. K. Bewaarschool ge gund aan de laagste inschrijvers de heeren J. Ruyter, timmerman en G. Vestelman, metselaar alhier. Op 24 Maart Ig32 zal het 50 jaar geleden zijn, dat Robert Koch zijn buitengewoon be langrijke ontdekking deed van de tuberkel bacil, welke ontdekking van onschatbare beteekenis was voor den strijd tegen de ge vreesde tuberculose. De Duitsche Rljksregeering en de Pruissi- sche regeering hebben in overleg met de be voegde instanties en de daartoe aangewezen wetenschappelijke colleges besloten, in dank bare herinnering aan den grooten onderzoe ker de noodlge maatregelen voor een waar dige herdenking te treffen. Er heeft zich een voorbereidend comité gevut n>d .Robert Koch- Huldiging 1933", dat een Robert Koch-Ccn- gre« zal organiseeren van 17 tot 20 Mei 1933 wel met een plechtige herdenklngszittlng "P 18 Mei en twee wetenschappelijke zit tingen op 19 en 20 Mei. Het tengevolge van de inflatie eeniysrins verwaarloosde Robert Koch-fonds zal op- nleuw georganiseerd woeden onder den naam De directeur van het sljsmografisch in stituut te Leningrad, Professor Nlkiforow, heeft een plan uitgewerkt tot het verwek ken van kunstmatige aardbevingen, op een beperkt terrein, die hij wil ge bruiken, om proefnemingen te doen met bouwmateriaal en bouwconstructies, in de hoop op deze wijze te komen tot construc ties voor huizenbouw, die tegen aardbevin gen bestand zijn en toegepast kunnen wor den in de gebieden, die voortdurend van aardbevingen te lijden hebben, zooals oa de Krim en de Kaukasus. Aanbesteding. Dezer dagen gemeentebestuur aanbesteed den bouw een muziektent in het nieuwe Park. Inge komen waren 10 biljetten. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver den heer Crok, Assendelft voor f 5444.—.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 3