IN EN OM ALKMAAR :r AAR Uit den Alkmaarschen Raad mm BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD MAANDAG 13 JULI 1931 OFFICIEELE D MEDEDEELINGEN ALKMAAR 2 EBT elen, aUes voor CURSUS STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN BEKWAAM LEERAAR(ES) VRAGEN BUS KUNST EN KENNIS BERKHOUT BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De financieele toestand van Duitschland IRP rd. het zullen leiden. Naam: Naam: Adres: Adres: Naam: Naam: 1 PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING jes nd. PROVINCIAAL NIEUWS - CASTRICUM KROMMENIE „Al de allen, die wenschen Ik verzoek Uwe Conferentie merken meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen ft nemen, die tot ontwapening der naties f‘ Nagekomen Kerkberichten HOORN ---- Op he(. van den heer Sietsma werd gebroken met de tot nu toe bestaande gewoonte om de voorletters bij dergelijke straatnamen te plaatsen. Een gelukkig denkbeeld. Voor een straatnaam is noodig, dat hij gemakkelijk in den volksmond ligt en daarom weg met al die voorletters. Tenzij natuurlijk de duidelijke aanwijzing daarbij verloren gaat. Als bijvoorbeeld den A. R. Staatsman de eere van een straat zal gege ven worden, zal er ongetwijfeld de voorlet ter A. bij moeten om verwarring te voorko men met een hoogst verdienstelijken Alk- maarder. i Verbouwing Mariaschool Orpheus’ jubileum volksverbeelding M ariaschool een Btfeenbrenrinc losprijs r ons de gumenten op der Alkmaarsche industrie Personalia R. K. Padvinderij Een mooi aanbod voor Telefoon 838 van kantoorpersoneel i Eerder ver- bet o»t Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30 spre- heer een breekt.” (Pater Ohlmeier in „Nooit en nimmer meer Oorlog” J ren, tid. 'j*- ust ■its „Craa, Craa, Craa, Habemns ferias.” orlgineele, heel aardige houtsnede van Ruïne voorts de advertentie in ons nummer eiken Zaterdag. roemen, heeft het comité voor Iche deelneming aan de In- Koloniale Tentoonstelling te In den staat New-York hebben bendele den een beweging op touw geset, om geld bijeen te brengen, teneinde Jack Diamond uit de gevangenis te redden. Er is reeds voor meer dan 50 000 dollar ingeschreven. Kerkmeester. Wij vernemen, dat door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis- schop van Haarlem, tot kerkmeester in deae parochie is benoemd de heer C. de Groot. Koeiendiefstal Op zekeren nacht zijn uit een weide onder deze gemeente twee runderen ontvreemd, een zwartbonte (ken merk: dikke linkerknie en links op den uier een hard knobbeltje) 'en een Hollandsche zwartbonte. Belde koeien hebben een waar de van bijna f 300. De burgemeester vraagt opsporing van beide dieren, alsmede van den dader. ikje Md dat ■aa tat. Naar wij V de Nederlam teraationale Parijs, een aanbod van de verftabrteken Ja cob Martens te Amsterdam, om alle benoo- 5 Geen volle medewerking van Frankrijk De wederopbouw van Ned. paviljoen vooroordeelde mannen dit rapport voor hun rekening nemen, moeten we ons met den raad bij neerleggen. En toch, na alles wat sindsdien over deze zaak weer gepubliceerd is. gaat dit nog niet van harte. Voor ons is dit de vraag: Heeft de gemeente, door welke oorzaak dan ook, méér werk gekregen, dan waarvoor ze be taald heeft? Zoo neen, dan houdt alles op, en is het aanhouden van den heer Jansen zeer onsym pathiek. Zoo ja, dan bevredigt de „oplossing” rechtsgevoel allerminst. We kunnen op deze eenvoudige vraag ook in het rapport der commissie nog geen ca tegorisch antwoord vinden. De zaak moge dan nu „af” zijn, we zijn er niet zeker van. dat alle ingezetenen de over tuiging hebben, dat hier niet enkel het ju ridische, doch ook het moreele recht aan de zijde der gemeente is. dingen op de prestaties van deze gemeente lijke diensten en deszelfs directeuren. In tegendeel, we kennen weinig steden, die mooiere plantsoenen hebben en waar de zin delijkheid van straten en wegen grooter Is. En toch betreuren wij dezen gang van zaken. Er is indertijd aan de regeling der salaris sen in het G. O. avond aan avond gewerkt. Meh heeft toen salarisklassen gemaakt en lederen ambtenaar daar ingedeeld. Het Is een bouwwerk geworden, dat, als alle menschen- werk, wel fouten zal hebben, maar dat, zooals het is opgetrokken, een onverbrekelijk ge heel vormt. Nu gaat het toch niet aan in elke zitting aan dit geheel te gaan breken, en telkens iemand een plaatsje omhoog te voeren. Met de noodlottige consequentie, dat dan ook weer anderen op verhooglng aan spraak meenen te kunnen maken. Een salaris-regellng is niet voor eeuwig; op bepaalde tijden behoort ze herzien te worden. Maar dit geschiede dan voor allen, zoodat men de financieele gevolgen geheel kan overzien. Incidenteele herzieningen achten wij alleen in gevallen van de grofste onbillijkheid ge rechtvaardigd. Het spijt ons dan ook, dat de geheele raad zoo op het kompas der com missie voor Georganiseerd Overleg voer, dat deze bijlage zonder een enkel woord den voor zittershamer passeerde. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. Pater E. Peppema O. P. Ge noemd tot assistent dioceesaan geestelijk leider van de R. K. Padvinderij voor Alk maar en omstreken. digdewerfwaren, vernissen, beitsen, enz. voor het nieuwe Nederlandsche paviljoen gratis ter beschikking te stellen, aanvaard. Bij gelegenheid van Orpheus' 25-Jarig jubi leum zal het Dultsche mannenkoor „Bergi- sche Echo” uit Solingen-Wlddert. waarbij Orpheus met Plnksteren op bezoek is ge weest. Donderdag as. voor een tegenbezoek ,hler ter stede arriveeren. Hte koor zal deelnemen aan het jubileum concert Donderdagavond in de Groote Kerk. Stationsplein. Hums is dan eindelijk de vernieuwing van de bestrating van het Sta tionsplein tot stand gekomen. De aange brachte verbetering is werkelijk afdoende. De bestrating is, in tegenstelling met de vo rige, uitgevoerd in straatklinkers en geeft een zeer regelmatige en gelijke behardlng. Aanschaffing schoohneubelen en leermiddelen St. Aloysiusschool Ter bevrijding van Jack Diamond Omtrent den inhoud der besprekingen, die gisteren zijn gevoerd met den Duitachen rijks- bankpresldent, Dr. Luther, publlceeren de Pa- rijsche ochtendbladen in het algemeen slechts vage vermoedens. Volgens een aantal bladen schijnt echter vast te staan, dat zoowel de gouverneur van de Bank van Frankrijk, Morel, als de minis ter van financién. Flandin, Dr. Luther zelfs niet in de gelegenheid hebben gesteld, zijn denkbeelden geheel tot bet einde toe te ont wikkelen, zoodat een bespreking over de grootte van het aan Duitschland te verstrek ken credlet niet hegft plaats gevonden. De Franschen zouden direct reeds hebben gewezen op de gevaren voor hun eigen flnan- cleelen toestand en vooral op de garantie, die zij van Duitschland zouden moeten hebben, alvorens dit land op eenlge hulp van anderen zou kunnen rekenen. Minister Flandln zou zelfs openlijk hebben gezegd, dat thans, op het oogenbllk, dat Duitschland van de bul- tenlandsche centrale banken een credlet van 1.6 milliard mark verlangt, zoowel de demon straties van de rechts georiënteerde organisa tie, alrf'de pogingen tot een Dultsch-Oosten- rijksche aaneensluiting zeer ongelegen ko men. De heer P Smits alhier, slaagde te ’s-Gra- venhage voor het examen der Ned. Ver. voor Gemeentebelangen, afd. gemeente-admini- stratle. „De stervende soldaat opende de oogen toen ik naast hem neerknielde: „Ach. Pater Doyle, pater Doyle,” fluisterde hij met moei te en gaf mij daarna te kennen, dat Ik mij ever hem heen zou buigen, alsof hij mfj iets bijzonders had te zeggen. Toen ik mij voor over boog, sloeg hij zijn beide armen om mjjn hals en kuste mij. Het was alles, wat hij nog doen kon, om mij te toonen. hoe dankbaar hjj was, dat hij niet alleen sou sterven en den troost smaken de laatste H. Sacramenten te bntvangen, voordat hij op ging tot zfjn God.” (Brieven van Pater Aalmoezenier Doyle 8. J.) sorteerder, 1 schilder, 3 smeden, 3 stokers, 1 steenbikker, 34 timmerlieden, 1 vormer, 3 Ijzerwerkers, 1 voeger, 71 losse arbeiders, 14 transportarbeiders. Geplaatst werden: 1 bankwerker, 1 bloemist, 3 loodgieters, 2 schilders, 1 scheepstimmerman, 5 timmerlie den. 7 transportarbeiders. 1 los arbeider. Alkmaar, 10 Juli 1931. De directeur voornoemd. ED. V. d. HEUVEL. ook ouder- jongeren Bwt. Stand. Geboren: Anna Maria, d. van F. J. Bartels en O, M. Jonker. J Overleden: Mechelina Claslna Heijdelber- ger, 80 jaren, wonende te Amsterdam. Nicolaas Hollenberg, 73 jaren. zonder be roep, echtgenoot van M. Schoor!. Ondertrouwd: Hendrikus Wlllibrordus Oud- betff, 31 jaren, los werkman, wonende te Heiloo en Anna de Vries, 33 jaren, zonder beroep, wonende te Castricum. Het bezoldigingsbesluit van onze stedelijke ambtenaren enz moet wel een erg verkreu keld pakje zijn, tenminste er gaat tegen woordig bijna geen zitting voorbij of de Raad moet het strijkijzer hanteeren om enkele plooien glad te strijken. En dat ondanks de verzekering van het G. O., het vorig jaar af gelegd, dat het voorloopig uit zal zijn. Het lijkt wel op de beruchte laatste voorstelling, waarop nog een viertal aller-, allerlaatste volgen. Eerst kregen we de verhooglng voor den klerk-boekhouder aan gemeentewerken. Men scheen het daar wel over eens, doch enkele leden vonden, dat dan de echte boekhou der ook naar een hoogere klasse moest. In ambtelijke kringen behoort verschil in titu latuur versterkt te wordén met een even groote marge in salaris. Wel ja. het gemeente-geld kan niet op. Gelukkig liet de Raad zich niet meeslee- pen en stemde men de boekhouderhjke ver hooglng af. Toen deze plooi tot de gladheid van een avondcostuum-front was weggestreken, werd de bout opnieuw op het vuur gezet. Nu om een paar plotseling ontdekte oneffenheden in de hoogere regionen te slechten. Men is Ineens op het idee gekomen, dat de diensten van onze ijverige directeuren van plantsoenen en reiniging altijd veel te laag waren geschat, weshalve werd voorgesteld hen te brengen op het niveau wat hen rech tens toekomt. We sullen de laatste zijn, die let* willen af- Van Lindenlaan naar Nassaukwartler, T Is slechts een enkele stap. Iets anders Is echter, dat we in dezen ge heel aan de zijde van den Raad staan. De zaak is deze. Het college van B. en W. had aan de C. V. Autobusdienst „Noord-Holland" (Alkmaar-den Helder) vergunning geweigerd voor het bouwen van een autogarage met werkplaats en woonhuis aan de Nassaulaan. Tegen dit besluit had de aanvraagster beroep aangeteekend bij den Raad. Wij onderschrij ven volkomen de motlveering, die B. en W. bij hun afwijzend prae-advies geven, als zij schrijven: De argumenten van reclamante, die Men bericht ons, dat Vrijdagmiddag door N. V. Meibooms Handels Maatschappij de 10.000ste K.G. Kleur Carbollneum werd ver zonden. meer bekend onder den naam „Me- hamia Vanzelfsprekend ging dit met eenlge, zü het bescheiden feestelijkheden gepaard. Voor in September as. op te richten cursus in bovenstaande vakken wordt gevraagd Brieven met opgave van verlangd honorarium per lesuur in te zenden aan het bureau van dit blad. Tevens inzending van afschrift van getuigschriften of diploma's. an.” Zelfs in ons democratisch Alkmaar, waar officieel de standenschool heet afge- schaft te zijn. Ons eigen schoolbestuur zou over dit soort kwesties een lang lijdensverhaal kunnen schrijven. Maar ook het gemeentebestuur weet er over mee te praten, temeer daar dit niet beschikt over zekere remmen, die het ka tholieke schoolbestuur, niet tot ieders onver deeld genoegen, wist aan te brengen. Ditmaal speelt het stuk aan de Linden school, waar 32 kinderen meer waren aange geven dan er plaatsen zijn. Gevolg is na tuurlijk, dat er afgewezen moeten worden en er dus ontevreden ouders zijn. Vroeger werden in zoo n geval die kinde ren toegelaten, die het dichtst bij de school woonden. Heel logisch, al zal het uit meten van die afstanden wel eens tot moei lijkheden en protesten aanleiding hebben gegeven. Om die te voorkomen, meende het gemeentebestuur thans een zuiver mecha nisch principe te moeten toepassen. Het rede neerde zoo: alle kinderen toelaten, die reeds zes jaar zijn! de overigen van de oudsten af voor zoover er nog plaats is. De afgewezenen kunnen dan naar een an dere school gaan, of, zoo zij dit niet willen, zich volgend jaar opnieuw aanmelden. Dan komen zjj door hun leeftijd zeker in aan merking. De raadsleden, mej. Carols. Vogelaar en Geels vonden dit systeem nu wel heel ge makkelijk voor de gemeente-admlnistratle, doch niet in het belang der kinderen. Zij achtten het een dwaasheid, dat „Westerweg- gertjes” met een blik vol heimwee de Lln- denachool moeten voorbüloopen, om zich naar Snaarmanslaan. Brillesteeg of Koningsweg te begeven. De Raad, die zoo nu en dan wel eens gevoelsargumenten laat wegen, werd door deze redeneering verteederd en bezorg de met 13 tegen 5 stemmen den burgemees- ter-beheerder-van het onderwjjs-departe- ment een parlementaire nederlaag. Het moet gezegd, dat deze de afstemming van zijn voorstel met de gelatenheid van een Ramsay MacDonald droeg. zwaar bezochten en voorts een menschenhart bezitten. vurig, dat nimmer meer Een zelfde verschijnsel als wij hier boven signaleerden, moesten wij jammer genoeg ook constateeren bij het voorstel tot ver nieuwing van de Llndenbrug. Gevraagd, en zonder meer werd toegestaan f 3950 om de brug tusschen Varnebroek en Lindelaan te vernieuwen. Toegegeven, dat een oplossing hier dringend noodig is, hadden we toch mogen verwachten, dat de Raad zich eerst eens had overtuigd, of hier geen goedkoopere wijze van werken gvolgd kon werden. Het betreft hier de overdekking van een slootje, dat enkel maar dient voor waterver- versching. Scheepvaart is er niet, tenzij een enkele modderpraam. We hebben de situatie ter plaatse eens be keken en met een deskundige besproken. Deze was met ons van meening, dat een brug hier absoluut onnoodlg is. Gooi den boel direct dicht en leg er een betonnen buis in, van desnoods 150 M. diameter, was zijn advies. Dan behoeven er geen nieuwe landhoofden gemaakt te worden, terwijl bovendien de lastige helling voor een goed deel afgegraven kan worden. Naar zijn schatting gaf dit ze ker een f 2.000 besparing, terwijl er geen enkel belang ernstig geschaad wordt. We vreezen, dat deze stem die zal zijn van een roepende in de woestijn, maar meenen ze toch te moeten doen hooren. Wij bekijken de komende financieele situatie onzer ge meente nu eenmaal niet zoo optimistisch als wethouder Westerhof en we vinden het nu meer dan ooit dringende eisch, dat ook op de kleintjes gelet en bezuinigd wordt. In de week zijn de H.H. Missen te half 8 en kwart over 8 uur. WOENSDAG om 7 en 8 uur congregatie voor de Jongens. DONDERDAG om 7 uur Lof. ZATERDAG van 4—9 uur Biechthooren. Aa ZONDAG vergadering van de 3de Orde. oorlog tusschen de volkeren uit- Oost-Groenland officieel bezit van Noorwegen Noorwegen heeft thans officieel bezit ge nomen van Oost-Groenland. Het betreft het gebied tusschen 75 gr. 1T W.L. en 71 gr. 30’ NJB. Het besluit heeft, zooals te begrijpen is, in Denemarken groote beweging veroor zaakt. De Deensche minister van buitenlandsche zaken sprak er zijn leedwezen over uit, dat Noorwegen tot deze onberaden handeling was overgegaan. Het Deensche kabinet zal vandaag nog over de thans ontstane situatie beraadsla gen. Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 9 Juli 1931 heeft vastgesteld het navolgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar: Gezien een adres d.d. 30 Mei JJ. van het der R. K. Meisjesscholen uit de Als in langvervlogen Jaren de dag nader de, dat boeken, schriften en andere school- Ingredlënten voor enkele weken op non-ac- tivltelt werden gesteld, jubelden we in boven gaande klassieke dichtregelen onze vreugde uit, dat we „morgen, morgen, morgen, va- cantie zouden hebben.” En in die vreugde-stemming werd het nog resteerende werk met haast verbijsterende lichtzinnigheid en in een recordtijd behan deld; veroorloofde men zich zelfs grapjes, die in normale dagen, als strijdig met de heilige schoolerast, op een onvoorwaardelijke veroordeellng waren ultgeloopen. Iets van een dergelijke schooljongensachtige vacantiestemmlng proefden we Donderdag middag in de Alkmaarsche raadzaal, waar de achttien vroedenwethouder van Slinger land was wegens beroepsbezigheden uitstedlg, de op een na de laatste zitting van de huidige ambtsperiode vierden. Geen wonder, want bijna alle achttien waren geslaagd voor het op 17 Juni gehou den overgangs-examensommigen zelfs summa cum laude; er zat een pas gepromo veerde Mr. in de rechten aan de groene feest tafel, terwijl ten slotte de raadsnestor met cake 't feit herdacht, dat de vrouw, die zijn zorgen verlicht en zijn geluk verdubbelt, op dezen dag weer een jaar verder op haar eer- biedwaardlgen levensweg was voortgeschre den. Al deze factoren in combinatie waren waarschijnlijk oorzaak, dat de dertig punten lange agenda in ruim twee uur was afge handeld! En dit nog wel, ondanks het feit, dat t officieele aanvangsuur met een Alk- maarsch kwartiertje overschreden was. Booze tongen beweerden, dat dit geschiedde, wijl een paar raadsjoumalisten hun gastrono mische geneugten iets te lang hadden gerekt en men zonder hen niet wilde beginnen. De joligheid openbaarde zich ook bij en kele stemmingen. Zoo werd bij een onder- wijzersbenoeming op een stembriefje mede gedeeld, dat de uitverkoren candldaat keeper van Alcmaria was, terwijl bij aanwijzing der commissie tot nazien der gemeenterekening demonstratief door een der leden de belde vrouwelijke edelachtbaren naar voren wer den geschoven. Waarschijnlijk uit de overweging, dat in deze benarde tijden niemand beter dan zij het gemeentelijk huishoudboekje kunnen con trol eeren. Tja, nu kunnen op zoo’n middag de som berste spookbeelden in je hersens krijgertje spelen; je kunt de wereld bekijken door den zwartst-denkbaren bril, maar in dergelijke atmospheer verkleurt het donkerste pessi misme, zij het niet tot rozenroode vroolük- heid, dan toch minstens tot een grijze be rusting. Bestuur der R. K. Meisjesscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor den verbouw van de onder zijn beheer staande aan de Krugerstraat alhier; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 126 tot het verslag van 'sRaads handelingen: Overwegende dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet-1920 gestelde eischen; Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet; Besluit: A. de gevraagde medewerking te verlee- nen; B. de uit het besluit onder A voortvloeien de uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire begroeting. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het school bestuur van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Alkmaar, 9 Juli 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Besluit: I. aan te koopen van L. Berger voornoemd, het aan de Houtvaart en de Bergervaart ge legen perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie C. no. 6, groot 236.80 H.A. voor den prijs van 1 per M2, en zulks onder de volgende voorwaarden: 1. de betaling der koopsom geschiedt op het tijdstip waarop de aanvaarding kan plaats vinden; 2. de lasten van het gekochte komen van het tijdstip van de betaling der koopsom af voor rekening der gemeente; 3. verschil van de werkelijke grootte van het verkochte onroerend goed met de opge- gevene geeft geen aanleiding tot vernietiging der koopovereenkomst, maar wel tot ver meerdering of vermindering der koopsom in dier voege, dat voor meerdere maat 1.per M3, wordt bijbetaald en voor mindere maat 1.per M3, wordt terugbetaald; 4. de kosten van overdracht komen rekening van de gemeente; 5. de verkooper heeft het recht het weiland gedurende het oogstjaar 1931 te hooien, voor zoover de gemeente daarover, in ver band met de verbreedlng van de Houtvaart ter plaatse, niet de beschikking noodig heeft; 6. overigens zal moeten worden nageleetd, hetgeen door Burgemeester en Wethouders met den verkooper nader mocht worden overeengekomen II. het aangekochte onroerend goed in het grondbedrijf in te brengen tegen een waarde, welke gelijk is aan de koopsom, verhoogd met de kosten op den aankoop vallende. III. de sub I genoemde uitgave nader te regelen bij suppletoire begrootlng. Alkmaar, 9 Juli 1931. De Raad voornoemd. get WENDELAAR, Voorzitter. A. KOELMA, Secretaris. De Raad heeft in zijn vergadering van Donderdag 9 Juli j.l., na afloop van de ge heime zitting nog het volgende besluit ge nomen: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat L. Berger, alhier, bij brief van 21 Mei 1931 aan de gemeente te koop heeft aangeboden het aan de Hout vaart en de Bergervaart gelegen perceel wel land. kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie C. nr. 6, groot 2.36.80 H.A., voor de som van 1 per M2.; dat het gewenscht is dit onroerend goed in het belang van de volkshuisvesting, nJ. ten behoeve van de uitvoering van het bij raadsbesluit van 19 December 1929, no. 10, goedgekeurd door Gedeputeerde staten van Noord-Holland bij besluit van 9 April 1930; no. 163, vastgestelde uitbreidingsplan, voor de gemeente aan te koopen; Gelet op de art. 171 en 228c. der ge meentewet; Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 9—1 en van 3—5 uur. Op Maandag- en Donderdagavond 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke in gang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan ingeschre ven: 3 bakkers, 3 bankwerkers, 1 biljartmaker, 1 boekbinder, 11 chauffeurs, 1 electro-tech- nlcus, 3 electrlciens, 33 grondwerkers, 3 in casseerders, 6 kantoorbedienden, 1 kellner, 1 ketelmaker, 5 klinkers. 1 lakstoker, 1 let terzetter, 3 loodgieters, 1 mach, houtbewer ker, 3 machinisten, 3 magazijnbedienden, 12 metselaars, 1 metaalslijper, 2 meubelmakers, 1 monteur, 8 opperlieden, 7 pakhuisknechts, 1 plaatwerker, 38 sigarenmakers, 1 slgaren- N ie uwe, modem ingerichte en goed-ge- leide scholen zijn een kostelijk zij het soms ook wel eens een kostbaar bezit voor de ge meente. Maar er zijn óók hoe vreemd dit moge schijnen bezwaren aan zulk bezit verbonden, want maar al te dikwijls wordt zulk een school bedreigd met overbevolking. Vanzelfsprekend immers hechten heel veel ouders er waarde aan, dat hun kinderen plaats nemen in een school, die hygiëni scher ingericht is, dan de andere en waar van de leermiddelen nog beter op de hoogte van den tijd zijn. Komt daar nog bij, dat een dergelijke school terecht of ten onrechte 't aureool krijgt door den zg. beteren stand der Schoonheidscommissie, dat wij ten deele in onze beschikking hebben opgenomen, dooreen haspelt met de gronden .waarop wij de bouwvergunning hebben geweigerd, schijnen ons niet steekhoudend. De bezwa ren als .geraas, stank, verontreiniging”, ver meld in het advies der Schoonheidscommis sie, kunnen inderdaad geen aanleiding zijn om een bouwvergunning te weigeren, maar dat heeft ook niet plaats gehad. Het verzoek is afgewezen, omdat het uiteriijk van het te maken gebouw met hetgeen daarbij be hoort én op zichzelf én in verband met de omgeving uit een oogpunt van welstand aanstoot geeft. Er zijn dus twee gronden voor weigering: het gebouwencomplex vol doet op zichzelf niet aan de eischen van welstand en ontsiert daarenboven de omge ving. De heer Sietsma toonde zich gebelgd over den toon in het schrijven van reclamante, nota bene een dame. Ja, zoo is het nu eenmaal. De emancipatie, een vermannelijking der vrouw waaraan ook uw politieke groep heeft medegedaan, mijnheer Sietsma heeft een vrijheid en losheid van spreken en schrijven doen ge boren worden, die wij, oudere stervelingen, ietwat onvrouwelijk noemen. Maar daarvoor zijn wij dan wetsch en begrijpen de ziel der niet. Er was dezen middag geweldig veel bezoek op de publieke tribune. Het zal wel wat op timistisch zijn, te veronderstellen, dat deze belangstelling is toe te schrijven aan het feit, dat de voorbije verkiezingen het pu bliek tot een hartelijker meeleven met het gemeente-bestuur hebben opgewekt, gelooven we, dat een beetje sensatie wacht werd naar aanleiding van een tweetal raadscommissie-rapporten, die brandende kwesties behandelen. Dat dergelijke sensatie er niet geweest is, is volkomen begrijpelijk. Immers, wanneer de raad een onderzoek opdraagt aan zijn eigen vertrouwensmannen is het niet te ver wachten, dat er lang en heftig zal gediscu- sieerd worden over de conclusies, waartoe zoo’n commissie komt. Vooral niet, als daarbij oe grootst moge lijke eenstemmigheid tot uiting komt. Heel verstandige tactiek. Zoo’n commissie be schikt over al het materiaal, heeft getuigen gehoord, en al het vóór en tegen rustig en rijpelijk overwogen. Zou de zaak in openbare zitting opnieuw in details worden besproken, dan werd t een herkauwen van het werk der commissie in heel wat onrustiger en dus minder objectieve sfeer. Al zullen we. als niet ingewijde in de ge heimen achter de schermen, het voorbeeld van den raad wel moeten volgen en ons bij de conclusie der beide commissies hebben neer te leggen, toch willen we een enkele kantteekening maken. Allereerst bij het rapport over de Alk maarsche Exportveiling. Men herinnere zich even deze zaak. In het 'Oorjaa'- had de ge meente zich garant verklaard voor een lee- nlng ad f 10.000, mits de veiling uit eigen middelen f 5000 fourneerde. In de vorige raadszitting kwam de heer Van Drunen met de opzienbarende mededeeling, dat de veiling dit bedrag blijkens haar oalans over 1930 niet bezat, en dat dus de gemeente ietwat in de luren was gelegd. Groote ver ontwaardiging in den raad. Een der wethou ders deelde reeds mede, dat een oijlage zou komen om het garantiebesiult in te trek ken. Er werd, zooals alleen in hoogst ern stige gevallen geschiedt, een raadscommis sie voor onderzoek geformeerd. Met bekwa- van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseer/door de Nederlandsche Dagbladpers. Vr. Ih een winkel wordt gedurende een bepaalde periode de wekelijksche vrije och tend ingetrokken met het oog op de vacantle voor he winkelpersoneel. Mag men dezen ochtend ook aan *een winkeljuffrouw ont houden, die eerst kort in dienst is en dus dit jaar geen vacantle geniet? Anw. Neen. Wanneer geen vacantle toe gestaan wordt Is men verplicht een vrijen halven dag te geven. Vr.: Hoe kan men hars uit een beige wol len mantelstof verwijderen? Antw.: Eerst wasschen met benzine, daar na met schoon water. Zijn de vlekken reeds oud en verhard dan weekt men ze eerst met boter. Vr.:Hoe kan men hare uit een zwarten Japon verwijderen? Antw.: Zijn de vlekken reeds oud en ver hard dan weekt men ze eerst met boter. Daarna wasschen met benzine, tenslotte met schoon water. Tentoonstelling Schilderijen F. Kamstra In het huis van wijlen Dr. Dekker, bij de Ruïne te Bergen houdt de kunstschilder F. Kamstra een expositie van een 50-tal zijner werken. De heer Kamstra, die eenlgen tijd te Schoorl werkte en thans reeds enkele jaren in Bergen woont, is een Fries van af komst. Dit is in niet geringe mate in zijn werk merkbaar; het is ietwat stijf en stug en mist de spontane zonnigheid, die het werk van sommige Bergensche schilders ken merkt. Op de herdenkingstentoonstelling in het Russenduin zagen we reeds een 5-tal zijner werken hangen, waaronder enkele land schappen. Het zijn vooral zijn dulnland- sheappen. die Fokke Kamstra een heel bij zondere plaats onder onze schilders doet in nemen. Hij ziet onze duinen, zooals ze meestal zijn; niet in den gullen zonneschijn, maar bij grauwe luchten en op de vele echt- Hollandsche zon-looze dagen. Dit weet Kamstra in zijn doeken goed vast te leggen. In zijn portretten, o.a. dat van Docnela Nieuwenhuls en vooral in zijn copleën, o.a Melkmeisje van Joh. Vermeer, Molen van Ruijsdael, toont Kamstra zich o.L als schilder het best, terwijl er onder zijn vele stillevens ook verscheidene doeken zijn, die getuigen van een goede keuze en een knap palet. We noemen daarvan oa. „Papegaai- tulpen” en „Bloeiende cactus". Vermelden we nog, dat voor de bezoekers, zoolang de voorraad van 100 stuks strekt, een de disponibel wordt gesteld. Men leze van MAANDAG 8.15 uur Congregatie vrouwen. DINSDAG 7 uur lof ter eere van den H. Antoniua WOENSDAG en Donderdag geen H. Mis om 8.15 uur. WOENSDAG avond 8.15 uur Congrega tie der meisjes en aangifte der nieuwe le den. DONDERDAG feestdag van O. L. Vrouw van den berg Carmel; om 9.15 uur Veni Creator en gezongen huwelijksmis voor Eduard Smitshuyzen en Maria Janssen. Te 7 uur lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Te 8.15 uur Congregatie der mannen. ZATERDAG te half twaalf biechthoo ren voor de kinderen. Te 7 uur Rozenhoedje voor de bekeering van ons vaderland. Ten slotte willen we er onze groote vol doening over uitspreken, dat zonder eenlge oppositie besloten is, dat een nieuwe straat van „Goed Wonen” officieel de gedachtenis levendig zal houden aan onzen grooten emancipator Dr. H. J. A. M. Schaepman. Zeer terecht merkte de heer Vogelaar op. dat hij niet inconsequent handelde door nu voor te stemmen en indertijd zich tegen den naam Troelstrakade te verklaren. Toen im mers gold het de wijziging van een be- staanden naam, terwijl hier een geheel nieu we straat vernoemd moest worden. De minderheid in het College wie was dat? die zich alleen vereenigde met dit voorstel, omdat het de consequentie is van het raadsbesluit inzake de Troelstrakade, zweeg in alle talen. We waren anders erg benieuwd, welke ar- zij voor haar toch wel wat be krompen opvatting naar voren had willen brengen. Den heer Hoytink willen we gaarne toe zeggen, dat we bij gelegenheid even vurig zullen pleiten voor *n Savomln Lobman- en zonderlinge wijze de motieven uit het advies Kuiperstraat. In dit geval hadden we echter gaarne ge zien, dat het predlcaat Dr. was behouden, omdat dit voor ons met den naam Schaep man een onverbreekbare eenheid is gewor den. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 9 Juli 1931 heeft vastgesteld het navolgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een adres d-d. 5 Juni JL van het Bestuur der Vereenlging ..St. Joseph" voor de R. K. Jongensscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen ver strekken voor de aanschaffing van een pla- tenkist en leermiddelen ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Aloysiusschool aan de Koomlaan; Gezien het vporstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 110 tot het verslag van 'sRaads handelingen; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet-1920 gestelde eischen; Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet; Besluit: A. de gevraagde medewerking te verlee- nen; B. de uit het besluit onder A voortvloei ende uitgaven te zijner tijd nader te rege len bij suppletoire begrootlng. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het school bestuur van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Alkmaar, 9 Juli 1931. Burgemeester en Wethouders voorn, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. men en opgewonen spoed toog deze waar in ook de aanklager zitting had aan het werk. En het resultaat? Wat de hoofdzaak betreft moest de com missie unaniem erkennen, dat „deze zaak administratief volkomen in orde is en dat de juistheid van den Inhoud van het adres niet in twijfel behoeft te worden getrokken.” Het geheele conflict was ontstaan uit een misverstand! Als ooit van storm in een glas water mag gesproken worden, dan wel hier. Betreurenswaardlg vinden wij het, dat zelfs het college van B. en W. hier zoo wei nig zelfbeheersching getoond heeft, dat het op onvoldoende inlichtingen in een soort mondelinge bijlage van z’n nu onjuist ge bleken standpunt liet blijken. Meer willen we hier voorloopig niet van zeggen. Meer nog tot de kend, is het conflict tusschen den Jansen en de gemeente. Inzake de levering van meubelen voor het gebouw van den keuringsdienst. Iedere belangstellende kent uit Ingezonden stukken, raadsverslagen en dergelijke in hoofdzaak het verloop van dit ccnflict. In rechten is de heer Jansen in alle instanties in het ongelijk gesteld. Daar mee scheen de zaak uit. Toen kwam echter het nieuwe college. Gesteund door den heer Thomsen, stelde dit het geval opnieuw aan de orde. Immers het kon zijn, dat de heer Jansen juridisch volkomen ongelijk had, maar dat ’och de billijkheid tegenover hem een nadere regeling eischte. Ingesteld werd toen op 9 Jan. JJ. raadscommissie, bestaande uit alle fractie leiders, die na negen zittingen nu haar rap port had uitgebracht. De conclusie van haar onderzoek is, dat zij. voor de toekenning van eenlge schadeloosstelling voor het ver richten van bijwerk of wegens onbillijke of onrechtvaardige behandeling geen aanlei ding vindt. Waar vijf hoogstaande en in dezen onbe- volledlg er

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5