F BEREIDE VERFWAREN r BERICHTGEVING in den loop der EEUWEN N.V. VRIESIA - JAN DE VRIES OFFICIEELE MEDEDEELINGEN RADIO-NIEUWS KERKNIEUWS EElSf NIEUW SCHEMA Naar de Missie De financieele krisis in Duitschland POSTZEGELNIEUWS Reeds meer dan 20 dooden Grondverf, Standverf, Plemuur, Stopverf, Lijnolie, Standolie, Rijtuig- en Autolakken Uiterst lage prijzen. Eigenaardige keelziekte in Nieuw-Guinea Telefoon 324 - Alkmaar s V i be- Engelsche verliezen. 4 woord kunnen De grootste spoed Is uit was, moeten al heel lang geleden H. K. o i 5 fl rose met nog van 1 j-iïSi 10 s 1 De Danat-Bank. de ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a zij de eerste inlichtingen omtrent werkelyken nieuwsdienst. Het is alweer een kleine twee jaar geleden, dat de Radio-wereld opgeschrikt werd door het voornemen van „Philips", hare patent rechten te laten gelden. Wy van onzen kant hebben Indertijd deze aangelegenheid uit-. doet net (Pater Ohlmeier in „Nooit en nimmer meer Oorlog'*.) Gedurende drie dagen vóór gemelden dag de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingébracht, op de secretarie dezer ge- Libanon: Aanvulllngswaarde in de nieuwe serie frankeerzegels: 0 P 25 blauw (tanding 12% X 12). Perzlë: In de nieuwe teekening met het portret van den shah Pahlavi verscheen als tweede waarde de 9 c. blauw en rood. 1 I helpen, doch dat men tegelijkertijd moet trachten, de tot nu toe door Duitschland gevólgde politiek in nieuwe banen te lelden. Het woord is thans aan de regeerlngen, in het bijzonder aan de Fransche regeerlng, want zonder de hulp der regeeringen kun nen noch de internationale financieele we reld, noch de particuliere ondernemingen iets voor Duitschland doen. Mellon gaat vroeger naar Londen De -Amerikaansche staatssecretaris van fi nanciën Mellon, die voornemens was zich Het verdk-i gevihg meente van de terzake ingekomen schriftu ren kennis nemen. A'xmaar, 14 Juli 1931. In de „Matin” meldt Sauerwein uit Bazel, dat men daar algemeen van meening is, dat men Duitschland onvoorwaardeliJk moet den toestand het reddingswerk te ondernemen. Hij deed dit op roerende pathetische wijze, hetgeen niet naliet zekeren indruk te maken. Brbning en Curtins nog niet naar Parfj* Tegenover het door enkele Fransche och tendbladen geuite vermoeden, dat het be zoek van dr. Brünlng en Curtius aan Parijs zeer spoedig te verwachten zou zijn, meldt Havas, dat men in goed onderrlchte diplo matieke kringen geen rekening houdt met een zeer spoedig bezoek van de twee Duit sche ministers. Terugreis Dr. Lüther. De president van de Rijksbank Dr. Lilther wordt in den loop van den namiddag uit Bazel terug verwacht. Na zifn aankomst te Berlijn zal hy onmiddellijk met de Herstel- commissie van het Rijkskablnet besprekin gen voeren in verband met zijn onderhan- dellngen met de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel. Van het rapport van Dr. Lilther zal het afhangen, of het Rijkskablnet heden nog zal bijeenkomen. spanning aan het rooster, de afstembare kringen worden echter bevrijd van de dem ping, die anders optreedt. Het uiteinde. IJke resultaat is dan ook, dat een hoogere roos- terwlsselspannlng wordt verkregen. Het is de ontkoppelde h.f.-lamp, die thans bij de volbloed radlo-amateurs opgang maakt. Dit is een der dingen, die bewijst, dat de radlo-stryd. naast het vele kwaad, toch ook nog wel iets goeds voortgebracht heeft, daar het verre van uitgesloten is. dat men anders in deze richting niet gezocht zou hebben, althans voorloopig niet. goeds van i te zonder met hunne respectievelijke ringen overleg te hebben gepleegd. Het schijnt niet minder vast te staan, dat geen enkele bank sich aan een grootsen opgezette redding zal wagen zonder mede werking van Frankrijk, dat politieke waar borgen onmisbaar acht. gedurende eenige weken aan de Fransche Rivlèra terug te trekken, heeft besloten, reeds Vrijdag as. naar Londen te gaan. Azuren: Van de zegels van het Portu- geesche cerestype werden nog de 6 c. rood bruin en de 15 c. zwart met „Azores” over drukt. Bahamas: Van de jubllé-serie. in 1930 uit gegeven (bij gelegenheid van *t derde eeuw feest van Bahamas' onderhoorigheld aan En geland) zijn de 2 sh. en 3 sh. opnieuw uit gegeven als gewone frankeerzegels, in de zelfde kleuren, echter zonder de jubilé-data. In het type der uitgave 191218 verscheen de 3 p. violetbruln op geel, watermerk C A schrijfletter veelvoud, landing 14. België: Het aaugekondigde zegel, dat zal worden uitgegeven bij gelegenheid van de nationale postzegeltentoonstelling In het huis der oorlogsinvaliden te Brussel zal tegen 5 fra. verkocht worden. De uitgifte geschiedt ten bate van het werk der invaliden. Het zegel zal den kroonprins voorstellen In een voudig soldatenuniform met politiemuts. De oplage zou 50.000 exemplaren bedragen; het zegel zou slechts tot 30 Juli frankeerwaarde hebben. Borneo: Met de nieuwe landing 12 vtst~ schenen van de uitgave 190911: 8 c., 16 c., 50 c„ 1D, 2D, 5D. 10D en de opdruk „20 cents” op 18 c.; en van de postzegels met den opdruk „Postage Dueè” der uitgave 1927— 28 4 c„ 5 c„ 10 c. en 12 c. De zegels ondergingen overigens geen wijziging. Chili: De nieuwe serie vliegzegels werd aangevuld met de waarden 10 c. lichtbruin en 2 Peso grijs. Watermerk ster veelvoud, landing 13% X 14%. Ook de nieuwe dienst- zegels worden thans op watermerkpapier ge drukt. Eritrea: De 60 c. geelbruin van Italië (uit gave 192527) verscheen met den horizon talen éénregellgen opdruk „Colonia Eritrea”. Hongarije: Van de j^rtzegels der uitgave 192627 werden nog „4" en de 32 fl rose Als nieuw frankeerzeiapRpieldt de „Msb.”, verscheen In het type vMgjae 32 fl ^uitgave 192829) de 30 ft geelgroen, watermerk dubbelkruls landing 14. (Onderstaande berichten zijn reeds plaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). Het Soerabayasch Handelsblad verneemt uit Ternate, dat in Hollandla Noord-Nleuw- Oulnea, nabij de Australische grens een bui tengewoon eigenaardige keelziekte is uitge broken, waaraan reeds meer dan 20 personen zijn overleden. Het blad vermoedt, dat hier sprake Is van een nekkrampepidemie. De Resident van Ter nate heeft zich met spoed derwaarts begeven per ss. .Albatros.” Zooals bekend, is het grootste aantal kolonisten werkzaam in de omgeving van Hollandla. De gevolgen voor Zuid-Slavië De bladen volgen met spanning de gebeur tenissen in Duitschland. De opwinding is des te grooter. omdat ook de financieele toe stand in Belgrado door het dreigend uitbiy- ven der Duitsche betalingen, ernstig wordt. De „Prawda" vei klaart, dat onmlddelliJk na de beslissing over hulpverleenlng aan Duitschland de Zuid-Slavlsche kwestie aan de orde moet komen. Het afzien van de Duitsche betalingen zal ernstige gevolgen voor Zuid-Slavië hebben en kan tot een catastrophe leiden. Alle bladen verklaren opnieuw, dat de be sluiten van de besprekingen te Parijs voor Zuid-Slavië niet bindend zijn. Er bestaat slechts de mogelijkheid voor een moratorium op grond van het Youngplan, doch niet op een voorstel van Hoover. Wanneer thans de betalingen worden uitgesteld, dan eischt Zuid-Slavië schadevergoeding uit het garan tiefonds, dat volgens het Youngplan is in gesteld. Burg, en Weth. van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Washington verwacht energieke maatregelen in Duitschland. De gebeurtenissen van Maandag schijnen by de regeerlng te Washington de overtui ging gevestigd te hebben, dat de financieele toestand in Duitschland ondanks alle on zekerheid niet meer zoo hopeloos slecht is als tegen het einde van de vorige week. Het is duideiyk. dat de verantwoordeiyke Amerikaansche politici de oplossing van de krisis in de eerste plaats .verwachten van krachtige maatregelen der Duitsche regee- ring en men is voldaan ever de door presi dent Hindenburg genomen besluiten Inzake het sluiten van de banken. „De gezameniyke schade van den wereld oorlog beloopt 1680 milliard good-marken Daarvoor had men voor elke familie in Duitschland. Oostenrijk, Rusland, België, Frankrijk, Engeland, Canada, Australië en de Ver. Staten een huis kunnen bouwen van 10.000 M„ met een woninginrichting van 4000 M. en een tuin van 2000 M. Voor het resteerende geld zou men nog in elke stad met meer dan 20.000 inwoners bet volgende kunnen hebben gesticht: een groote bibiin theek, een ziekenhuis, kinder- en ouden- tehuis, enz.” De Duitsche banken Dinsdag en Woensdag gesloten. De Ryksregeering heeft gisteravond op grond van artikel 48 van de Ryksgrondwet een noodverordening uitgevaardigd, waarbu besloten wordt, dat alle Duitsche banken Dinsdag en Woensdag 14 en 15 Juli gesloten zullen zyn. zoodat geen betalingen gedurende deze beide dagen kunnen geschieden. Het besluit is nog gisteravond in werking getre den. Het is geteekend door Rykspresident Von Hindenburg, Rykskanseller Brünlng, den Minister van Financiën Dietrich, den Minister van Binnenlandsche Zaken Dr. Wirth en den Minister voor Economische Zaken, door den Staatssecretaris Von Trend- lenburg. voerlg besproken, we kunnen dan ook vol staan met er nog even aan te herinneren, dat tusschen de N. B. R„ den toenmaligen eenigsten Bond van Radio Handelaren, en Philips een staUd ontbrand is (nadat eerst het bestuur van den N. B. R. gewij zigd werd), welke strijd eindigde met een overeenkomst, die den vrede In de Radio wereld moest medebrengen. In den beginne leek het er werkelyk op. dat de zoozeer begeerde vrede ook Inderdaad gekomen was, (de booze „malaise” gaf al onmiskenbare bewyzen van bare zeer spoe- Roemenië: Met de beeltenis van Carol (in civiel) verschenen de 3 hooge waarden: 30 Lei oiyfbruln en blauw (oplage 500.000 stuks) 50 Lei rood en ulauw (250.000 stuks) en 100 Lel groen en blauw (200.000 stuks), landing 12. Ten bate van de padvindersorganlsatie werd een weldadlgheldsserie uitgegeven (met toeslag): 1 L. i L. karmijn. 2 L. -f- 2 L. donkergroen, 3 L. 3 L. blauw, 4 L. 4 L. oiyfgrUs en 6 L. 6 L. bruin rood. De hoogste waarde stelt koning Carol voor, de andere hebben meer speciaal op de padvin ders betrekking. Watermerk P. T. T. en kroon, meervoud. De zegels hebben als in schrift „Exposlzia Cerceseasca”, wijl ze in verband met de padvinderstentoonstelling te Boekarest uitgegeven zyn. In het type der 'Uitgave 1911 verschenen 2 portzegels: 1 L. zwart en 2 L. zwart, wa termerk P. T. T. veelvoud, landing 13%, voorzien van den tweeregellgen horizontalen opdruk in rood „Timbrul Avlatlei”. De kassen In Hongarije gesloten De financieele krisis in Duitschland. heeft aanleiding'gegeven voor de regeerlng, voorzorgsmaatregelen te nemen, om even- tueele gevolgen van de in Duitschland be staande moeilijkheden voor het economi sche leven in Hongarije te verhinderen of althans tegen te gaan. Om deze reden heeft de regeerlng sloten een verordening af te kondigen, vol gens welke elke financieele instelling en firma's, die zich uit hoofde van hun bedrijf bezig houden met de afwikkeling van hun credietzaken, hun kassen op 14, 15 en 16 Juli gesloten moeten houden. Ierland: Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan der ..Royal Dublin Society” verscheen een blauw herinneringszegel van 2 p„ voor stellende een maaier met een seis. Het in schrift luidt: „17311931 Cumann Rloga Bhalte Atha Cliath.” Hinderwet Heden is op de gemeente-secretarle ter in zage gelegd een verzoek met byiagen van de gebrs. Van der Wal, alhier, om vergun ning tot het uitbreiden van een wasschery door r.et plaatsen van een stoommachine tot aandrijving van twee centrifuges, twee waschmachlnes en een mangel in het per ceel Noorderkade nr. 67. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhulze dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 28 Juli as., vooNniddags te 11 uur, en schrifteiyk vóór of op dien tijd. In Bazel is men algemeen voor hulpverleenlng De Parysche ochtendbladen besprekenden toestand In Duitschland in verband met het besluit van de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel. De „Petit Parisien” schrijft, dat men den Indruk heeft, alsof Dr. Bruenlng zelf niet weet, wat hy wil. HU tracht vóór alles tyd te winnen. Hy heeft zeker de hoon nog niet opgegeven binnen korteren of langeren tyd toch nog credieten te verkrijgen. dlge komst), de kleine botsingen, die voorkwamen, werden geweten aan de nog verhitte gemoederen. Maar het was slechts schijn. Het is hier niet de plaats, om een verkla ring van dit verschijnsel te zoeken of te geven, wy voor ons willen hier alleen con- stateeren, dat er de laatste weken eenige klappen gevallen zyn. die de belde partyen ernstig benadeeld hebben. De belde bon den. de reeds genoemde N. B R. en de nieuwe uit den stryd geboren B. O. R. N„ hebben in de eerste instantie tegen Philips een nederlaag geleden en zyn veroordeeld tot het betalen van een niet onbelangryke boete. Een beslaglegging door Philips op de kas der beide bonden is gevolgd, waardoor de stryd in een nieuwe phase gekomen is, want uitgestreden is er nog niet, als de teekenen niet bedriegen I Tenzy, en dit is te hopen, belde partyen voor goed tot een mlnnelyke schikking kunnen komen. tervlew waar is. De adjudant van den ex-keizer, die deze telefonische mededeellng deed, voegde hier aan toe, dat het mterwlew schynbaar in Parys is gepubliceerd. a Een verzonnen Interview De .News Chronicle" heeft telefonisch in Doorn geïnformeerd naar een in de Fran sche en ook m een gedeelte van de Engel- sche pers gepubliceerd Interview met ex- kelzer Wilhelm, in welk Interview den ex- keizer hateiyke opmerkingen tegenover Frankrijk en Von Hindenburg in den mond zyn gelegd. Medegedeeld werd, dat van het z.g.n. in- van den ex-keizer geen een schema uit te vinden, dat dit mogelyk maakte, laat zich begrijpen. Velen zochten, slechts één vond. Want dat zyn schema aan alle eischen voldoet, is door een arbl- trage-commissie erkend. Het is de heer Idzerda, die dit kunststukje klaarspeelde, waarmede hy opnieuw een bewys gaf van zyn buitengewone capaciteiten. <Hy was ook de eerste die uitzond en wordt aldus terecht den „Vader van den Omroep” genoemd. kring, terwyi er verder gewerkt wordt met plaatdetectie. Gebleken is, dat met deze schakeling grootere selectiviteit te bereiken was: dat gaf dus winst. Het merkwaardigste is wel, dat men tot op heden niet beter wist, of ontvangst was alleen mogelyk met afge stemde roosterkrlngen. In bet schema is ingevoegd een serie kleine ontkoppellngs-condensatoren van 10 of 20 cM. De heer Idzerda betoogt in het huisorgaan der beide bonden waaraan wy de technische gegevens ontleenen dat dit een verminderde ontvangsterkte verwachten, terwyi Juist de praktyk omgekeerde aantoont. De opname van deze condensatoren veroorzaakt inderdaad een hJ.-spannigsgeval, geeft dus lagere Flandin over het Fransche standpunt De Fransche minister van financiën Flan- o'ln heeft zich om 1830 naar het ministerie van binnenlandsche zaken begeven teneinde met den minister-president Laval een be spreking te houden. HU deelde aan de vertegenwoordigers der pers mede dat de Bank voor Internationale Betalingen besloten had, dat Duitschland geen stortingen voor het waarborgfonds be hoefde te doen Hiermede ts zX het stand punt der Fransche regeerlng gerechtvaar digd. De „Financial” News” berekent, dat Lon den by de verliezen der Danatbank met 8 tot 9 mlllioen pond sterling is betrokken. De verliezen zyn over ongeveer 20 buizen -verdeeld. Het is duideiyk, zegt het blad, dat geen enkele Duitsche bank asm haar bul- tenlandsche verplichtingen kan voldoen, wanneer de mark In waarde verminden. Om deze reden moet de steunactie voor de mark snel geschieden. Het blad keert zich tegen de in Amerika verbreide meening, dat Duitschlands onder danen voor 80 verantwoordeiyk zyn voor den stormloop op de buitenlandsche valuta. In alle goed ingelichte kringen bestaat er geen twyfel, dat de tegenwoordige moeilijk heden In de eerste plaats het gevolg zon van het Intrekken der Amerikaansche saldi. De gebeurtenissen bewyzen, dat het Hoovet- plan alleen niet voldoende is. De „Daily Herald” meldt, dat Duitsch land voor een politieke wyziging staal. Wanneer niet in de eerste 2 of 3 volgende dagen voldoende hulp komt, kan dit leiden tot het aftreden van het kabinet-Brünlng en misschien ook tot het aftreden van Von Hindenburg en dan tot een dictatuur van de nationalisten en de nationaal-socialisten. In Amerikaansche kringen is men van meening. zegt het blad, dat een credlet van 1% milliard niet meer voldoende is en dat het dubbele bedrag noodig is. De Engelsche staatspapieren hebben Maandagochtend door de moeilijkheden 70 mlllioen pond sterling aan waarde ver loren. Wat Luther betoogde. Luther's betoog over den toestand In Duitschland hield on. in: De toestand is ernstig en bijna wanhopig indien de Diijtsche regeerlng zich alleen mei baar eigen middelen moet redden. De uit het geldwezen voortkomende moeilijkheden waarmede Duitschland te kampen heeft, kunnen slechts bestreden worden door mo- netaire maatregelen met uitsluiting van andere. Centrale banken en andere licha men hebben de middelen die Duitschland kunnen redden. Duitschland doet een beroep op ben, opdat zy deze middelen onverwyid mogen aanwenden zonder politieke overwe gingen. Het uiten van politieke wenschen onder de huidige omstandigheden zou in strijd zyn met de wenschen van de Duit sche regeerlng en het Duitsche volk. Dr. Luther deed vervolgens een beroep op de B. I. B. om zonder ander doel voor oogen dan een onmlddeliyke verbetering van willen au een Naast het nieuwe Idzerda-schema geven wy in figuur 2 de plaatstroom-gloelstroom- combinatie, zooals deze eventueel afzonder- iyk gebouwd kan worden. Als elndlamp is gedacht een 6 Watt pen tode of tetrode, de wlsselstroom-combinaMe is in dit geval een Waldorp W3k. Opval lend la verder een 2 Volt anti-brom wik keling, waarvoor een extra wikkeling in de gebruikte wisselstroom-combinatie is aan gebracht. De gloeistroom-plaatstroom-combinatie is gebouwd volgens het principe van den be- lastlngweerstand, welke bestaat uit oen serle-schakellng van een viertal weerstan den, groot resp. 7000, 8000, 5000 en 3000 Oom, welke weerstand in zyn geheel parallel geschakeld is over de volle geiykstroom- spannlng. In het schema vestigen wy verder nog de aandacht op een tweetal zekertngslampjes (40 Milli-Ampère), die den transformator moeten beschermen by een eventueel de fect raken der geiykrlchterlamp. De kathode van de detectorlamp en de h.f.-lamp wordt direct aan „aarde” ge legd. Tenslotte is by de negatieve roosterspan- nlng by een tweetal weerstanden het Ohm- teeken onderstreept, de bedoeling is. dat de weerstanden daar 0,3 Megohm en 0,025 Megohm moeten zyn. In fig. 1 treft men een geheele serie van die hooge weerstan den aan. Wy willen dit artikel eindigen met de mededeellng, dat door den beer Idzerda een nieuwe vinding wordt aangekondigd, die den hedendaagschen toestelbouw grondig zou wyzlgen. Het biyft voorloopig by deze aankondiging, welke bedoeld is als een technisch ultimatum aan Philips. En hierop doelden wy onder meer, toen wy de veronderstelling uitten, dat de stryd nog niet ten volle gestreden Is ondanks de laatste Phllips-overwlnnlng. Nu komen wy gemakkelyk tot de vraag, hoe bet komt dat de uitvinding van de drukkunst, die toch reeds in de Ibe eeuw plaats vond, geen grooteren invloed heeft uitgeoefend op het ontstaan van kranten. Daarvoor zyn echter verschillende redenen aan te voeren: in de eerste plaats was er toen weinig behoelte aan: veel contact met de buitenwereld was er niet, en voor de berichten van de gewooniyk vry kleine en besloten gemeenschappen, waarin men leef de, had men geen kranten noodig. Daarby kwam nog dat de omstandigheden zoo ongunstig mogelyk waren: een der eerste voorwaarden voor ontwikkeling van het kran ten wezenvry held van beweging was ver te zoeken: én geesteiyk, door de tallooze oorlogen, twisten, tyrannie van telkens andere machthebbers, én tech nisch, omdat er geen sprake was van een behoorlijk wegenstelsel, dus een voortdu rende verbindingsmogeiykheid. Pas de opkomst van de zeevaart en van den handel bracht, mét de mogeiykheid (verbetering der verbindingen), de nood- zakeiykheid van een goede berichtgeving met zich mede. Natuuriyk was er een ont wikkelingsgang. een overgangstydperk. Uit de uitbreiding van den koopmans brief. de handelslnformatle, dlkwyis uit het buitenland, waarin de kantoorhouder zyn chefs op de hoogte bracht van toestanden en gebeurtenissen, die van Invloed waren op het maatschappeiyk leven, dus ook op den handel, en die hoe langer hoe grooter en voornamer werd, en steeds meer be richten van steeds meer verschillenden aard bevaUe, werd de behoefte geboren aan een te drukken document. Dus de be hoefte werd niet gekweekt, maar ontstond spontaan uit het telkens terugkeerende verlangen naar geregelde vóór- en inlich ting. De mogeiykheid was tevens daar, nu men zeker kon zyn van een voldoenden af zet. Eerst verschenen er „kranten” zoo vaak er nieuws was; ze heetten toen nog „nieu- maren”. Toen het opnemen van nieuws daardoor beter geregeld was, gingen de nieumaren op vaste tydstippen verschy- nen en eerst toen ze periodiek, regelmatig verschenen en verspreid werden, verdienden zy langzamerhand den naam van ..krant" in de beteekenls, die wy daar thans aan hechten. Zoo ver was men in *t begin der 17e eeuw. Over de verdere ontwikkeling van het nieuwe verschyneel: de krant, vertellen wy een volgenden keer. Maar uit dezen stryd is ook iets geboren. Het ging om de toepassing een zestal patenten, die in handen van Phi lips waren; voor hen, die het naadje van de kous willen weten, om de patenten, ge nummerd 10581, 10999, 7398, 10155, 13345 en 7864. Indien men dit zestal patenten, die, practlsch gesproken, den geheelen toestel bouw beheerschen, niet meer noodig zou hebben, zou de stryd geëindigd zyn. Dat het verre van eenvoudig was, dit De provinciale Raad van de Hollandsche Provincie der Afrikaansche Missiën van Ca- dier-en-Keer heeft benoemd voor de Missie in de Goudkunst (West-Afrika) De EE. P.P. J. G. de Rooy uit Haarlem; G. v. d. Leeuw uit Rotterdam; C. Bouchier uit Purmerend; W. Samuels uit Schevenln- gen; P. Derickx uit Rotterdam; A. Tunn uit Glasgow. Voor de Missie in de Neder-Volta: De E. P. A. Smetsers uit Olrschot. Voor het Missiehuis te Blltterswyk (L.): De E. P. B. Eerden. Voor het Missiehuis te Cadier-en-Keer: De E. P. A. Keysets uit Helmond. ontwikkeling van de gedurende de laatste San Marino: Op 11 Juni IJ. is de nieuwe serie luchtpostzegels in koers gesteld. De waarden zyn: 50 c. groen (80.000 st.). 80 c. karmijnrood, 1 L. lichtbruin (elk 50.000 stuks), 2 L. violetbruln (25.000), 2 L. 60 blauwgroen (20 000), 3 L. gryszwart (15.000), 5 L. Oiyfgroen (10.000), 7 L. 70 bruin (8000), 9 L. oranje (6000) en 10 L. blauw (5000 st.). De voorstelling is by alle waarden dezelfde. Watermerk 3 pluimen, landing 12. Van de onlangs vermelde nieuwe provisori sche postzegels zyn 3 waarden overdrukt, zoodat we de volgende ouddrukken kregen: 15 c. op 5 c„ 20 c. op 10 c.. 25 C. op 10 c 40 c. op 30 c. en 2 L. op 30 c. De Raad van Beheer telewrgevteld. Hy stelde evenwel de leden van den Raad van Beheer zeer teleur toen bleek, dat Duitschland geen politieke waarborgen wil de geven. Onder deze omstandigheden vat de mee ning post in bankkringen, dat zy Duitsch land niet kunnen helpen. Het ligt voor de hand dat sommige re geerlngen zich niet kunnen vereenigen met de negatieve uitingen van de Duitsche re- geering en dat de leden van den Raad van Beheer geen enkelen der door Luther ge mis vraagde maatregelen wenschen te nemen, J--regee- Spoed noodzakeiy». Het bestuur van de Federal Reserve Bank te New-York, heeft Maandag in het par lementsgebouw vergaderd, daar men van de besprekingen te Bazel een practise!) resul taat verwachtte en geen tyd verloren wilde laten gaan, om de credietactie te openen. De conferentie werd eerst in den laten namiddag afgebroken, toen het bericht binnenkwam, dat overeenkomstig het te Bazel genomen besluit, verdere onderhanae- lingen tusschen de belanghebbende regee- ringen noodig zyn. Verschillende vooraanstaande particuliere bankiers, die met de Federal Reserve Bank voortdurend in contact staan, verklaarden, volgens een bericht van de „Times", dat de deelneming van him banken aan de cre- dletverleening voor Duitschland tot de mu- geiykheden behoort, echter geboden. De catastrophale Duitsche financiën dagen doet reeds thans een credlet van min der dan 500 mlllioen dollar onvoldoende achten en elke verdere vertraging brengt het gevaar mee, dat de steunactie voor Duitschland te laat komt en daardoor nut teloos wordt. I schema. slechts eenige is iets heel eigenaardigs, dat na het 'ijnen van de acta diuma de bericht- J in zooverre van berichtgeving dan no8 gesproken kan worden gedurende verschillende eeuwen een totale inzinking, bijna een vernietiging, vertoont. Van een jeorga niseerden, schrlfteiyken berichten dienst is absoluut geen sprake meer. En evenals op zooveel andere gebieden van beschaving vinden wy ook hier t_ voorloopers en redders: de monniken. Het «1 een eeuwige glorie biyven voor die veelgesmade stille figuren uit de .Juistere” Middeleeuwen, dat zy en zy zoo goed s.s alléén de fakkel der hoogere be schaving hebben brandende gehouden, om ‘Ster, in gunstiger tyden, als een nieuw geslacht van Promethiden de vlam der cultuur uit te dragen. wyd over de aarde. De monniken waren het, die de taak der geschiedschrijvers hebben overgenomen. Door de monniken, die nog ’t meeste con- »ct met elkaar hadden over de verschillen- landen, kwamen nu en dan berichten 'er, en zy waren het. die, met de mln- hZ**14 ae krv8sliedcn en eenige zeer on dernemende kooplui, de schakel hebben gevormd tusschen den georganiseer den nieuwsberichtendienst van het oude Rome istere geschriften, die zich geleideiyk ontwUtlteId, tot op de kentering van 16e en de 17e eeuw de publicaties ver- "henen, die wy met eenlg recht „kranten" nnen noemen, In figuur 1 geven wy bedoeld Wy moeten volstaan met mededeelingen betreffende het schema, dat nu wel algemeen bekend zal zyn by de Radio-handelaren en by leder, die zich er voor Interesseert. Het is een feit, dat het nieuwe Idzerda- schema vele verschillen toont, verschillen, die iedere amateur, die eenigszins thuis is in de radiotechniek, moeten opvallen. Het doel was om. een h.f.-ontkoppeling te bereiken tusschen den afgestemden an- tennekring en den aperiodlschen rooster- gr zullen wel niet veel Jeugdige Latinisten ittn onder d? velen, die dag in, dag uit in de eerste klassen van het Gymnasium moe- ploeteren en worstelen met het verta- len van „De Bello Gallico” van Gaius Julius caesar, die er zich rekenschap van geven, dat zij eigenlijk niet veel anders onder lian en hebben dan een zeer uitgebreid ver- qag van een geroutineerden oorlogscorres pondent. En toch is dat zoo. De byna dageiyksche, minutieuze beschaving van allerlei kleine en groote gebeurtenissen en lotgevallen van een heel leger op een langdurigen veld tocht kortom, de te-boek-stelllng van alles rtt gebeurde, het geschiedschryven in den meest elementairen zin, was een zuiver Jour nalistieke werkzaamheid, en zoo zouden we Caesar welhaast den eersten Journalist maar: zonder de Journalistiek kunnen noemen! Het ontbreken van een kranten- drukkery werd echter noodlottig voor onze jeugdige gymnasiastendaar Caesar zyn verslagen niet kwyt kon aan een dagblad redactie. moest hy ze wel bundelen.... en roo ontstond de werkverschaffing, het jchrikbeeld.’ maar ook de trots van de be volking onzer hedendaagsche gymnasia. Natuurlijk zyn er vóór Caesar ook wel ge schiedschrijvers geweest, de klassieken echter gaven ’t liefst beschryvlngen van mln ot meer legendarische en mythologische ge beurlijkheden, en wy grypen nu eenmaal liever terug naar iets meer reëels, iets tast- baarders. en die eigenschap heeft Caesar's krUgsbeschryving ongetwyfeld, waar zelfs een Napoleon op zyn veldtochten gaarne ge gevens gebruikte uit Caesar’s boek van eenige tientallen Jaren vóór Christus’ ge boorte. De Joodsche geschiedschryver Josephus deelt mede, dat er in Babylon reeds men- schen waren aangestcld, om dagelyks de voornaamste gebeurtenissen op te teekenen, en in China, dat immers onze beschaving meestal ongeveer een heele jaartelling voor- een soort publicaties bestaan hebben. Hoe het een georganiseerd en regelmatig werkende, moeten we' gaan op diepen in het oude Rome, waarby wy toch weer terugkomen by Julius Caesar, die in elk geval 't woord Journalistiek”, en wat daarvan is afgeleid, heeft uitgevonden. Toen Caesar in het jaar 59 vóór Chr. consul werd, was een van zyn eerste daden aldus lezen wy by den historieschryver Suetonius het instellen van de ^cta di- ■roa”. Dit waren tabulae, tabellen, tafels, waarop dagelijks berichten werden geschre ven. meestal van ambtelyken, algemeenen aard. Die acta diurna waren voor ieder, die lezen kon, beschikbaar om te lezen of over te schrijven, en al gauw waren er vele „ac- laarii”, menschen. die de berichten over schreven en verzonden om hun lastgevers bulten Rome op de hoogte te doen blyven van den stand van zaken aldaar. „Diurna'' hangt samen met „dies”, dag. Daaruit ontstond dinmaril, en de afleiding van journal, journalistiek, eischt al niet veel scherpzinnigheid meer. Reeds spoedig bleken de acta er in te gaan „als koez”, zelfs zóó, dat zy elkën morgen gedicteerd werden voor de vele ac- tuarii. De meeste en eerste berichten waren van dien aard, dat ze tegenwoordig hun plaatsje zouden vinden in de Staatscourant: al gauw echtei werd die rubriek uitgebreid met mededeelingen omtrent familie-aange- gelegenhe^"*geboorten, huwe’t*fc'“*' ’♦erf- (evallen etc en ook werd de behoefte ge voeld aan een „agenda”, waarin feesten, plechtigheden, spelen in t circus en der- gelyke aangekondigd werden. Een van de grootste voordeelen van de acta diurna was de band, die erdoor gelegd en onderhouden werd tusschen Rome en de Romeinen, die, meestal door hun ambt, buiten de stad ver- blyven moesten. Contact met Rome, het middelpunt der wereld, was hun dan ook zeer veel waard en hcrhaaldeiyk worden wy deelgenoot van Cicero's vreugde, als hy proconsul in KleLn-Azië zynde de acta uit P.ume ontvangen had. Ook Tacitus ver haalt van de graagte, waarmee zy in het leger gelezen werden. Byna alle lezers Waren vaste .Abonné’s” en in Caesars tyd waren er al een drie duizend. Dus drieduizend keer moesten tel kens de actuary de acta onerschryvenWél tets anders dan onze moderne rotatiepers! Er volgde uit, dat actuarlus een goed baan tje werd, zoodat al gauw een groote ver meerdering kwam van het aantal perso nen dat schrijven kon. Iedere patriciërs familie had een eigen scriba, een huis-schrü- ver, die de speciale familiejournalen had by te houden. Dit waren meestal slaven, eribae privati, in tegenstelling met de openbare schrijvers, de scribae publiek Keizer Augustus breidde Caesar’s berich tendienst verder uit en toonde zich een prima organisator, door de verspreiding, de distributie, in vaste banen te leiden. Niet langer werd één persoon belast met de overbrenging der acta, maar een complete bodendienst werd ingesteld, waarbij de een zjjn Ju-anten” aan een volgenden over gaf. Van staatswege ontstond een geregelde ilibodendienst naar de verschillende pro consulates Als om de overeenkomst met ons modern krantenbedryt nog te vervolmaken, ontbra ken ook de moeilijkheden en belemmeringen niet: reeds toen werd door de overheid de macht der pers gevreesd en.... gebruikt: het „verslaan van de Senaatszittingen werd verboden, terwyi de autoriteiten die berichten, welke hun dienstig waren, maar *1 te graag lanceerden. Keizer Hadrianus vervolmaakte de organi satie nóg en lang heeft dit stelsel zich ge handhaafd, zeker gedurende een vyftal eeuwen. Met de ineenstorting van het West- Rotneinsche Rijk zyn ook de acta diurna <te dagbladen van Rome, in het niet ver lonken. De Danat-Bank. De benoeming van Bergman tot ryks- commissaris voor de Danat-Bank wordt of ficieel bevestigd. Geen gelden via de post naar het buitenland. Het Duitsche rykspostminlsterie deelt mede: Daar op het oogenblik ter beurze geen koersnoteerlngen plaats hebben, is het voor de post tot nader order niet mogelyk betalingen op poststukken voor het buiten land aan te nemen. De postkantoren hebben dienovereenkom stig bericht ontvangen. Bovendien hebben de postgirokantoren bericht gekregen tot nader order geen overschryvingen te doen van gelden naar het buitenland. Naar wordt gemeld, zou de vroegere staatssecretaris van het ryksminlsterie van financiën Karl Bergman de functie van ryks-commissaris voor de Danatoank op zich nemen. De handel in Duitsche marken. Naar wy vernemen, heeft de Amsterdam- sche Banklersvereenlglng besloten, geen marken te verhandelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12