ONS BLAD JUBILEUM CONCERT van „ORPHEUS” DE KRISIS! Allen naar het us i DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VHF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 163 WOENSDAG 15 JULI 1931 f40 VOORNAAMSTE cWIEUWS in de Groote Kerkte Alkmaar MORGENAVOND HALF ACHT rs De krisis in Duitschland Scheerstellen Scbeerdoozen Telegrafisch Weerbericht L7 Naam: Naam: Adres: Adres: Naam: Naam: Adres: i Hoe Mussolini zich verdedigt tegenover Z. H. den Paus Roofoverval op 'twee bejaarde menschen te Nuenen Luther vervangen door Schacht? Medewerking van Duitsche Zangers en Selisten PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING JOH. LAUWERS PAYGl OP 3 zm- EEN MISVERSTAND Brandewijn per liter 3. W. M. H. PELS Zoon KOOR8TRAAT 49—51 TELEFOON 207 Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, In naam der nienschelijkheid. die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. meer eten 13000.- f?so.- sisf«cr%s: f 250.- “I--.'irrf 1f 50.- MOOIFTE MOET, OP STUFFE Hl VERLIES VM ALLE RECHTER, GESCHIEDEH UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWIRTIG URER RA HET 0HGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD her- Resoluties van de fascistische party. De moeilijkheden van Duitscbiand. De import van vee en boter in België. De Spaansche Cortes geopend. Zijn prestige verminderd? betalings* De beide oudjes gewond Barometerstand 9 uur vm.: 752, stilstand. De be- ildé 8TORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvoering di Op de doorreis naar Berlijn. Twee schilderijen van Jacob van Ruysdael Pater Dr. W. Lampen O.F.M. ’r°s: f ikke ikte. C3 tö lil verlies vso ‘n anderen vinger B1O- een i en ling en volgt daarbij hetgeen door de laatste Pausen warm Is aanbevolen te geraken tot algeheele of algemeen naar verhouding verminderde bewape ning. Niet een of ander land moet dus tot afschaffing van leger en vloot over gaan, maar de vrede kan alleen gediend zijn, als alle landen en volkeren gelijk tijdig ontwapenen. Dat is dus heel iets anders dan de socialisten met hun ontwapeningsactle beoogen. We hopen, dat hiermede het misver stand uit den weg zal zijn geruimd en dat nu ook van de zijde welke aan vankelijk meende, haar steun aan de petitionnementsactle te moeten onthou den talrijke handteekeningen zullen binnenkomen. Het kost zoo weinig moeite. Men vult even een formulier in, doet het in een enveloppe, doet het aan ons adres toe komen, of wat nog gemakkelijker is geeft het aan de courantenbezorgers mede. Zegt niet, het baat toch niets. Het blijkt nu reeds duidelijk, dat het w e 1 baat. Wie de ellende der wereld rond zich ziet en weet, dat van dit alles de jongste wereldoorlog de hoofdschuldige is, zal toegeven, dat een massale vredes- actie dringend noodlg is. Doet daarom uw plicht en teekent het formulier! Levenslange xeheele oniteachiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide boenen of beide ootten by onderzoek In andere richting werd geen oplossing gevonden. Zoon handelt in drift. Hy geeft zich zelf by de politie aan. Verhooging van invoerrechten wordt overwogen. en van Geseind hedenmorgen te 9 30 aan alle poë ten: „Weest op uw hoede!” Lüther zou als directeur van de Rijksbank vervangen worden door Schacht. Te Apeldoorn is een 18-jarig meisje door haar verloofde vermoord. nen, szel- lafin unl- legd eden het In verband met den toestand in Duitschland De tocht van de „Graf Zeppelin” naar Enge land gaat niet door, in verband met den ongunstigen toestand in Duitschland. Roofoverval op twee oude menschen te Nuenen. De bejaarde lieden vry ernstig ge wond. De wijziging van het taalgebruik by het lager onderwijs in België door den Senaa* aangenomen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.43 uur. i en het eal srste In- iykx retie op. I tot ge- oyëfval alibi op.ldat bij onderzoek juist bleek te zijn Verse! beide De kleinhandelsprijzen van melk, boter en margarine. De herdenking van den Tlendaagschen Veldtocht. alng BOO- ich- s en digd het «en Jgo- aan L naar tal lem- het W u »in- uld- voor icles tide, s te van 500- Dit voor ver- l«»t der ïe- tinl- I en ■ntai echt oog- r. A. de Pre- urg- aan van door flds” gids n in Me- eurs ver- u B. tcht, Dr. Eckener zegt den Zeppelin-tocht naar Engeland af ABONNEMENTSPRIJS) £r kwartaal, voor Alkmaar f r— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 booger van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Het siyk der aarde, waar de mensch In doorsnee niet van vies Is, Veroorzaakt op den wereldbol Thans mln of meer een kriste. Omdat daarvan, juist wkir moest zijn. Een tameiyk tekort is En leder mensch nu eenmaal niet Zoo rijk gelijk een lord tel In Duitschland kraakt bet en men heeft De banken moeten sluiten. De kassen zijn dam- uitgeput, De menschen kunnen.... fluiten! En toch, verloren gaat geen cént. Daar geld te essentieel te. De rentestandaard is nihil. Juist.... wijl er een te véél Is! Maar *t Is naar één kant heengevloeld. Bij wien bet geld een dróóm te. Doch deze politiek, dat biykt, Is niet zeer ekonomisch. En nu?.... nu helpt geen theorie. Zoomin als conferee ren Het geld, dat moet niet opgepot, Het geld, dat moet.... roulééren! MARTIN BERDEN. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, zou de Duitsche Ryksregeerlng eerst in den loop van den namidaag bijeenko men om de maatregelen te bespreken, die door het acuut gebrek aan betalingsmidde len noodlg geworden zijn. Het directorium van de Rijksbank verga dert reeds In den loop van den ochtend. De besprekingen over het resultaat van as conferentie te Bazel, die Dinsdagavond wer den afgebroken, zouden dan worden voort gezet. In Oostenrijk. Na overleg met den minister van finan ciën en met goedkeuring van de Oosteuruk- sche Nationale Bank heeft de Meicure-bank gisteren besloten haar loketten voorloopig te sluiten. j Dmsuagmiddag heeft In het parlement een conferentie plaats gehad tusschen de directie van de Mercure-bank en vertegen- woortugers der pareuen over dc mogenjk held dat de Nationale Bank een credlet van 15 tot 20 millioen shilling aan de Mercure- bank zou verstrekken. Er werd op gewezen, dat een moratorium van slechts 3 maanden voldoende zou zijn, om allo moeilijkheden uit den weg te ruimen. Onder leiding van de Oostenruksche Nationale Bank hebben besprekingen plaats gevonden met verte genwoordigers van de bank ter bespreking van den toestand. De vermoedelijke daders gearresteerd, doch weer vrijgelaten Het acuut gebrek aan middelen Moordaanslag op een drankzuchtigen vader Eerlijk gezegd: tot onze niet geringe verbazing hebben we bemerkt, dat bij .een deel van het publiek een absoluut verkeerde meening heerscht omtrent de actie, welke thans door „De Nederland sche Dagbladpers” wordt georganiseerd, met hetdoel, aan de komende Confe rentie te Genève, door middel van een petitionnement, den wil van het Neder landsche volk kenbaar te maken ten aanzien van gelijktijdige en algemeene ontwapening. Deze lezers meenen nJ., dat zij door het petitionnement te onderteekenen min of meer terecht komen In het vaarwater der socialisten. Niets is echter minder w&ar dan dat. Het streven der socialisten is gericht op elke ontwapening, ook de eenzijdige, welke een land geheel weerloos zou ma ken en overleveren aan de willekeur van lederen overrompelaar. Het spreekt vanzelf, dat dit stand punt dat (gelukkig) door de over- groote meerderheid van ons volk niet wordt gedeeld geenszins steun vindt t>U de thans ondernomen petitionne- ntaart!e Dl ze actie heeft de bedoe- 1 bet officieels van de zitting van welke Ramsay Mac Donald naar Nederland De Zeereerw. Pater dr. W. Lampen OJM te benoemd tot buitengewoon hoogleeraar en niet tot gewoon noogleeraar voor hand schriftenkunde en oorkondenleer aan de R. K. Unlvcrsltelt te Nymegen. Import van vee en boter in België Gebruikt voor het inmaken van vruchten onie dubbel gedistilleerde prima ide getuigen bevestigden, dat de nen zich tegen zeven uur, toen de overval plaats vond, op het kermisterrein te Nuenen hadden bevonden. Tegen twaalf uur zyn zy wederom In vrijheid gesteld Politie en marechaussee zetten bet onder zoek in -andere richting voort. Hij beschuldigt het Vaticaan van bondgenootschap met de Vrijmetselarij Schenking voor het Mauritshuis De Graf Zeppelin zal morgen niet naar Engeland vliegen. Dr. Eckener heeft den .Master of SemphlU", die voor de leden van de aero- club van Hen worth een rondvlucht boven Engeland organlseeren wilde, het volgende telegram gezond n: ,Jn verband met den buitengewoon ongun stigen toestand in Duitschland, zie ik mij tot mijn groot leedwezen genoodzaakt de vlucht van de „Graf Zeppelin” naar Lon den voor Donderdag as. af te zeggen. Ik hoop evenwel de vlucht later in een gun stiger tijd te kunnen uitvoeren.” Dinsdagavond laat is een der vermoede- lyke daders, de 23-jarige L. van D. te Eind hoven gearresteerd. Tegen half elf werd ook de tweede ver dachte op straat aangehouden. Belde ver- ontkenden echter lets met den maken te hebben en gaven een ADVERTENTIEPRIJS: Vaa 1—5 regels f L25: elke regel meer 6.25. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste paghaa; voer de overige pagina’s 6.56. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” by vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 9.12 Tamelijk bepaalde geruchten zyn In om loop, zoo weet het „Hbd. te berichten, vol gens welke Luther ryksmlnlster van econo mische aangelegenheden zou worden en als president van de Rijksbank zou worden op gevolgd door dr Schacht. Deze geruchten teekenen den toestand toonen het groote verlies aan prestige dr. Lqther. Amerikaanse he persbeschouwingen. De Amerikaansche ochtendbladen wijden heden bijzonder veel aandacht aan de hou ding, die de Amerikaansche financiers te genover Europa, in verband met de finan- cieele moeilijkheden in Duitschland. zullen aannemen. De „New-York Times” noemt de alar- meerende berichten van gisteren voorbarig. Volgens het blad wordt In financleele krln- Op verzoek van de kinderpolitie te Am sterdam, is Maandagavond te Delfzijl aan gehouden een 17-jarig meisje uit Amsterdam, dat door haar minnaar, die tUdeiyk te Delfzijl werkzaam Is, Zaterdag op zyn mo torfiets, zonder voorkennis van de ouders, was meegevoerd en In een logement te Delfzijl ondergebracht. Het kind wordt naar haar famine overgebracht. De toestand van notaris Morra was gis termiddag bevredigend. De patiënt was voor het oogenbllk bulten gevaar. De kogel kon echter nog niet worden verwijderd. „Er zyn er, die zeggen: „het Is altyd oorlog geweest, het zal steeds oorlog blijven”. Wie soo oppervlakkig oordeelen en zoo klak keloos anderen napraten, zonder zich althans ééns met deze aangelegenheid bezig te hou den. zyn een gevaar voor den Vrede. zy dragen mede de schuld aan een oorlog.” (Pater Ohlmeler In „Nooit en nimmer meer Oorlog”.) De nieuwe burgemeester van Bloemendaal By Kon. besluit Is met Ingang van I Augustus 1931 benoemd tot burgemeester van Bloemendaal jhr. mr. C. J. A. den Tex, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Diepenhelm. Op een groot banket, dat gegeven werd ter herdenking van Amerika’s on afhankelijkheid, heeft Sir Walter Edge, gezant der Vereenlgde Staten In Parijs, gyn opinie gegeven over de wereldkrisis, een opinie, die in het kort hierop neerkwam, dat voor de oplossing der krisis twee dingen noodlg zijn: moed en vergrootlng van de consumptie. Dit laatste eenvoudig, omdat de oor zaak van de krisis ligt In overproductie. Wat men te veel heeft geproduceerd, moet men nu maar opmaken de menschen moeten meer verbruiken, meer koopen, meer eten. WU staan dus alweer voor een variant van de tallooze leuzen: eet meer brood, eet meer vleesch. Wij vermoeden intusschen, dat Sir Edge zich sterk heeft laten beïnvloeden door het feit, dat zijn rede een tafel- rede was dat hij sprak als gastheer aan een rijk banket en hy aldus zijn gasten heeft willen uitnoodigen, zich althans op ekonomische gronden niet te geneeren. Anders kunnen wU van een ernstig man toch niet verwachten, dat hy de consumptie wil regelen naar de pro ductie. Dan raken wy immers nog verder in den put. Verreweg het grootste deel van de thans heerschende ekonomische wan orde is, naar onze meening, juist ver oorzaakt in eerste Instantie door het feit, dat zich de productie niet meer richt naar de behoeften, maar dat zy naai willekeur behoeften schept, tracht te scheppen. De Industrie, die daarin slaagt, gaat met sprongen In de hoogte Ford ts er het meest sprekende voor beeld van. pe bedrijfsleider daarente gen, die zyn reclametechniek niet be heerschte, of zich verbist heeft in de Jeidzaamheld” van het publiek, ziet zijn bedrijf kelderen. Tusschen die twee uitersten beweegt zich het hedendaagsche zakenleven Dit heeft de enorme risico geschapen. En de risico schept de beursspeculatie en den paplerenzwendel. En moeten wy nu nog verder gaan op dien weg? Moeten wij maar uitgeven, uitgeven omdat de Industrie-magnaten soo onverstandig zyn maar In het wilde weg te produceeren? Moeten wij ons richten naar hen, of moeten zy zich richten naar ons? Een kenner van Amerika heeft eeni- gen tyd geleden als zyn meening te kennen gegeven, dat de heele krisis In dit land veroorzaakt Is door het feit, dat men zyn spaarcenten versnoept heeft. Zóó als het geld binnen kwam, zóó ging het er weer uit In naam van de „efficiency”. Dat Is hetzelfde verschijnsel. Het opschroeven van de behoeften leidt tot veel meer uitgeven, dan ver standig Is. Tot niet of byna niet sparen. Zoowel in de groote bedrijven als In het particuliere huishouden. Een krisis heeft altijd één goede zyde: zy toont de zwakke plekken van de maatschappy met onontkoombare juist heid. Zoo ook deze. Deze krisis toont met heldere klaar heid de fouten van een systeem, dat de behoeften van den mensch wil lelden naar willekeur. „Meer eten” Is de leuze der .Jioog- kapitallsten”. «Meer rede” Is de leuze van hen, die de krisis hebben gepeild. Meer rede in ons productiestelsel. Niet méér cynische berekening, maar méér gezond verstand. Meer Inzicht in de behoefte alleen kan een productie bouwen, die gericht is op den mensch en zyn eigen zyn na- tuuriykp verlangens. En.daar is óók moed voor noodlg. uitlating in de encycliek, dat velen der swarthemden den eed van trouw aan het fas cisme slechts zouden hebben afgelegd ter wille van hun carrière en sommigen zelfs ter wille van hun leven. De zwarthemden hebben echter bewezen, dat zy, wanneer zulks voor het vaderland en voor de fascisti sche revolutie noodlg zou zyn, bereid zyn hun leven te geven. De fascistische party Is een strijdorganisatie met een militair karakter, die de revolutie beeft gemaakt en den plicht heeft de revolutie te verdedi gen tegen Iedereen, die haar aanvalt. In de tweede resolutie wordt geprotes teerd tegen de pauseljjke verklaring, dat wederom vrijmetselaars In de rijen der fas cisten zouden worden opgenomen. De reso lutie ontkent, dat zulks het geval Is. De grootmeester der Itallaansche Orde van Vrijmetselaren, oevlndt zich In ballingschap op een der Itallaansche eilanden en het be stuur der fascistische party waakt er tegen, dat de democratische en liberale beginselen der vrijmetselarij weer hun vernielenden in vloed doen gelden. Echter blijkt er thans een bondgenootschap te bestaan tusschen, y,Hr,,n en vrijmetselarij, die elkaar hebben gevonden bij hun gemeenschappelijke aan vallen op bet fascisme. De derde resolutie protesteert tegen een klaarblijkelijk uit Vatlcaansche kringen stammend bericht over het fascistische jeugdwerk, verspreid door een der bulten- landsche nieuwsagentschappen. De organi satie van het jeugdwerk bevindt zich in handen van toegewijde en deskundige leer krachten en onderwijzers en alle fascisten worden opgeroepen om er toe by te dragen, dat de jongste generatie In haar geheel on der het bereik van de fascistische jeugd- vormlng wordt gebracht. In het communique wordt verder mede gedeeld, dat de onderstaatssecretaris van on derwijs, Rlcct, rapport heeft uitgebracht over het fascistische jeugdwerk. Hjj gaf daarby de volgende cijfers: Per 30 Juni jx waren by het fascistische jeugdwerk ruim 835.000 knapen en 277.000 jongemannen betrokken en ruim 740.000 meisjes georga niseerd. Het partijbestuur stelde een millioen Ure voor de voortzetting van het jeugdwerk beschikbaar. Bovendien werd besloten tot een mobilisatie van de fascistische massa's tusschen de rivieren de Tagllamento en de Plave. De datum der mobilisatie zal eerst 48 uur van te voren bekend worden ge maakt. opdat zy eei bewijs zal leveren, met welk een snelheid ae fascistische massa In elk deel van Italië mobiel gemaakt kan wor den. het bestuur der fascistische party, vergadering werd voorgezeten door Musso lini Er werden drie resoluties aangenomen. In de eerste wordt geprotesteerd tegen de uitlating in de encycliek, dat Het personeel van de Danat-bank. Duitsche Bankbeambtenvereeniglng deelt mede: Volgens de Rljksregellng voor het Duit sche bankwezen moeten de loonen steeds op den 15en van de maand worden uitbe taald. In verband met de ernstige crisis der Danat-bank en de steunactie der Ruks- regeering heeft de Duitsche Bankbeambten vereeniglng den Rijksarbeidsminister en den Rljksmmlster van financiën dringend ver zocht er voor te zorgen, dat ae bank zoo spoedig mogelijk over voldoende middelen beschiat om de loonen uit te betalen. Slechts op deze wyze zal het mogeluk zón het 'personeel voor broodgebrek te behoeden. Bij de Danat-bank zijn In totaal ongeveer 7200 beambten in dienst, waarvan ongeveer 2500 in Berlijn. Te Culemborg bad een ongehuwd zoon zijn vader, die drankzuchtig is. onderdak ver-, leend. Maandag moet hjj zijn zoon zoo ge sard hebben, dat deze hem in een opge wonden toestand met een mes In den buik stak. In de veronderstelling, dat hy zijn vader vermoord had, Uep hy naar den com missaris van politie, meldt het „Hbld.”, die vergezeld van een paar agenten een ondei- zoek ter plaatse Instelde. De wonde was evenwel van geen emstigen aard, zoodat ae vader, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, weer naar huis kon terugkeeren. waarvan de aard nog niet vast- De moordaanslag op notaris Morra te ’s-Gravenhage Onlangs is gemeld, dat de Belgische mi nister van Landbouw, prof dr. Emlel van Dlevoet, In den senaat tijdens de bespre king der begrootlng van zyn departement, gezegd heeft, dat maatregelen konden over wogen worden om de Belgische boternUver- heid en den veehandel tegen de buiten- landsche concurrentie te beschermen. Zooals bekend, werden van geïnteresseer de zjjde reeds eerder stappen In dezen geest gedaan by den voormaligen minister van Landbouw den heer mr. Henri Baels, die er echter niet op in Is gegaan. Nieuwe demarches zón thans met het zelfde doel by den nieuwen minister gedaan, waarvan diens hooger vermelde verklaring een gevolg was. De ,J4sb.” heeft aan minister van Die- voet gevraagd, welke maatregelen thans voor de gevraagde bescherming onder de oogen worden gezien. De heer van Dlevoet ant woordde, dat men de Inkomende rechten op de boter, die thans, evenals voor den oorlog, 20 frs. per 100 KG bedragen, op 140 frs. zou willen brengen. Wat het vee betreft, hierop werd voor den oorlog een recht geheven van frs 0.15 per K.G.. dat In 1919 werd afgeschaft. Men wil nu het recht op geïmporteerd vee weer invoeren en het Ineens vaststellen op 1 franc per K.G. Mo menteel Is hieromtrent nog geen beslissing ge nomen, maar deze aangelegenheid heeft onze volle aandacht, verklaarde de mi nister. Gisterenavond laat werd communiqué gepubliceerd vi gen te New-York verklaard, dat de Ameri kaansche banken bereid zyn, deel te nemen aan een steunactie voor Duitschland. doch dat deze actie voor een groot deel afhangt van de flnanclee’e maatregelen van de Duitsche regeering en van den polltleken toestand in Duitschland. Financleele hulp schynt niet mogelyk ty- dens een paniekstemming. Ongeveer geiykluldende opmerkingen wor den door de „New-York Herald” gemaakt, welk blad er op wyst, dat in de eerste plaats een rustige houding van het Duitsche publiek noodlg Is. De vermoedeHJke daders ge arresteerd, doch weer vrijge laten Op Vrijdag as. zal de Engelsche premier Ramsay MacDonald op zyn doorreis naar Beriyn, Waalhaven aandoen en op 20 Juli zal op de terugreis eveneens Waalhaven worden aangedaan De tocht geschiedt met drie Engelsche mi litaire machines. Dinsdagavond Is het dorp Neunen, waar op het oogenbllk kennis wordt gevierd, in op schudding gebracht door een brutalen over val op klaarlichten dag. Omstreeks half zeven drongen twee jonge mannen in de woning van den ruim 80-jarigen landbouwer J. van Bakel, die met zijn eveneens ruim 80-jhrige echtgenoote alleen woont in *n kleine boeren hofstede aan een zyweg van den weg Nuenen- Elndhoven, binnen. De indringers overvielen ós beide oudjes en hebben ben met een hard voorwerp, staat, bewusteloos geslagen. De oudjes wisten evenwel nog om hulp te roepen, wat tot gevolg had, dat de landbouwer Jansen, die op de nabygelegen boerenhofstede woont, te hulp snelde. Toen hy de woning binnenging, gingen de belde onverlaten er van door, zy sprongen op hun fiets en reden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep cnmlddeliyk ook een fiets, ondanks het feit, dat een der beide mannen hem met een revolover bedreigd, en begon de achter volging. Hy heeft deze echter moeten opge ven, omdat de ketting van zyn rijwiel brak. Onmlddeliyk werden de politie en de mare chaussee van den overval In kennis ge steld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. F. 3. Anderegg werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Hij behandelde de belde oudjes, die vrij ernstig aan het hoofd gewond waren. Direct levensgevaar bestond er niet. Van Bakel en zyn vrouw zyn voorloopig verbonden en onder bewaking In hun huisje gebleven. Zf zullen heden naar het zieken huis te Eindhoven worden overgebracht. Voor zoover kon worden nagegaan is er In het huisje, doordat de Indringers gestoord werden niets gestolen. De geldkist werd onaangeroerd gevonden. Het was bekend. dat de oude landbouwer van Bakel, ondanks bet feit, dat hy in een kleine hofstede woonde, er goed bij zat. De vermoedeiyke daders zijn by de marechaussee bekend. Het zyn de 23-jarige L van D. en de 20-jarige L. P. K. In den loop van den avond beeft de tnarechausee geholpen door de politie, alle pogingen in het werk gesteld om belde jonge mannen op te sporen. In Zweden. De Zweedsche Rijksbank heeft Dinsdag de Duitsche ruksmark niet genoteerd. Zaken in Duitsche valuta hadden niet plaats. De banken en wisselkantoren weigerden byna algemeen Duitsche marken te wisselen en in het byzonder Duitsche cheques te koo pen. Eveneens weigerden hotels en zaken be talingen in marken aan te nemen. Ofschoon de beurs te Stockhoan onder den Indiuk is van de berichten uit Duitscn- land, Is de stemmyig der beurzen sinds Maandag, toen een paniek dreigde uit te breken, veel verbeterd. Het motief nog steeds onbekend De toestand van notaris Morra, op wien gisteren een moordaanslag Is gepleegd, was hedenochtend bevredigend. De patiënt heeft een rustigen nacht gehad. Ook het voortgezette onderzoek naar de motieven, welke gelela kunnen hebben tot den aanslag op notaris Morra, heeft niet tot resultaten gelela. De heer Mom die gisteren tweemaal gehoord is. bleef by zón verklaring, dat ny geen enkele verklaarbare reden wist op te geven. Ook Hoogste barometerstand 7625 m. M. te Vardö. Laagste barometerstand 745.3 m. M. te Yarmouth. Verwachting: Aanvankeiyk matige tot krachtlgen, Zuld- Westelijke tot Westeiyken, later opnieuw krinmpende en af nemende wind: aanvan keiyk meest zwaar bewolkt of betrokken met regenbuien en kans op onweer; later opklarend, weinig verandering In tempera tuur. BUREAU! hof c alkmaar Tetefoon: Administratie Na. 433 Redactie No. 633 Prinses de Croy. geboren gravin de l'Espi- ne, te Parys, heeft aan 1en Staat der Ne derlanden, ter plaatsing In het Konlnkiyk Kabinet van Schilderijen (Mauritshuis), te ’s-Gravenhage, ten geschenke aangeboden twee belangryke schilderyen van Jacob van Ruysdael, het eer.e voorstellend een gezicht op het Damrak, te Amsterdam, met opruk kende schutters, het andere een landschap by winter, zulks ter nerln lering aan naar vader, wiens moeder een Nederlandsche was. De regeering heeft deze schenking gaarne aanvaard, en aan de schenkster Is als biyk van waardeering bU Koninziyk besluit <1* tnuseummedallle in goud toegekend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1