Rechtszaken jubileum l „ORPHEUS” O tweedeblad 25 jaar Zangkunst Op Reis In eiken koffer tegen doorzitten, stukke voeten, smetten en zonverbrande huid PUROL 1906 S1931 I I Voor den Politierechter te Alkmaar Arrondiss. Rechtbank te Alkmaar I BLADZIJDE 1 WOENSDAG 15 JULI 1931 l In doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 et. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten Niemand verzuime het petitionnement voor algemeene ontwape ning te teeken^n zijn rijwiel met kind neergooide. WW Meervoudig Strafkamer Kannibalistische evolatiën Zitting ran Dinsdag 14 Juli of 7 dagen. gebeten te hebben, doch omdat deze zijn 30 dagen. Vonnis f 15 jubileerende mannenkoor. Haast n langzaam: -'enk' van bleef maar zeer kort en werd opgevolgd door De Alkmaarder Joh. Brands, de derde dirigent, wien het koor veel te danken beeft l(h"cht. te Eg- De violist Louis Z nmerm *nn, een graag gehoord solist op de „Urpheus”-concerten. een voorw. straf vergne- Onder de vele jubilea, van welken aard of belangrijkheid dan ook, is er voor een mu ziek-jubileum zooals dat van ..Orpheus", ten volle reden dit niet alleen niet onopgemerkt van een hartelijke ontvangst verzekerd zijn. De mannen van „Orpheus" roepen hen bij voorbaat reeds het welkom toe. Het spreekt vanzelf, dat het samenstellen van een dergelijk jubileum-programma van „Orpheus" groote offers vergt, maar zij prij zen zich gelukkig de internationale banden den mond van verdachte had willen bren- Voorts gaf verdachte een omsehrij- op 8 veroor- van mishande- De heer F. A. van Langen, organist der St, Dominicuskerk, een trouw en alom gewaardeerd medewerker der concerten. amourreuze wereld. De verdachte heer H. verklaarde I om verloop van de Een houten plank In de wacht ge sleept. Cornells T., inboorling uit Egmond uit Zee, Arie Kok, C verkorene zat De verdachte zccht ruzie met gezegden A. Kok. dien hij uitdaagde den beer H. Lindeboom, een zeer muzikaal en enthousiast dirigent, welke thans het Am- sterdamsch mannenkoor ..Harpe Davids" di rigeert. Met dezen leider beleefde „Orpheus” jaren van groote successen. Het dameskoor „Nieuw Leven", waarvan de heer Lindeboom eveneens de directie had, combineerde zich met „Orpheus"; het werd dus voortaan .Nieuw Leven en Orpheus”. Vele jaren had o., gemengd koor een ult- steker e ipa a ie. van oe Oratoria op haar kerk-concerten uitgevoerd, zij om ver meld ..Die Schöpfung” en „Die Jahreszelten" van Haydn en „Der Messias" van HAndel. We herinneren ons nog vele koorwerken met klavler-begeleidlng. Een succesnummer van dit koor was os. het a capella koor Winter" van Ph. Loots. Als men nog wel eens over .Nieuw Leven” hoort spreken, is het wel aardig, dat ian ook meestal de vertol king van „De Winter" wordt gememoreerd. Op zangconcoursen had Nieuw Leven en Orpheus" veel succes. De hoogste onderscheidingen vielen zoo- De zaak met hindernissen Alweder was aan de orde het proces con tra den vrachtrijder Sijmen J. te reeds twee malen door ons gesignaleerd, zoo- dat we ons van verdere aanduidingen kun nen onthouden. Nog steeds bleek het dat de zaak niet verkocht was. Het aanbod was rui mer dan de vraag. De afwikkeling verliep dan ook niet vlot. De officier overlegde een schrijven van mr. Langeveld, namens een ge dupeerde cliënte, de melkinrichting „Concor dia." Ook waren de heer Wiggers weer nieu we feiten ter oore gekomen, nadat verdachte aan hem diverse opgaven had gedaan. Ver dachte bad den laatsten tijd wel eenlge schulden afbetaald. De Officier was niet overtuigd dat herha ling sou uitblijven en requlreerde, ondanks alle medelijden voor den verdachte, 1 maand gevangenisstraf voor den verdachte. Daarop onmiddelUJk uitspraak doende, ver oordeelde mr. Ledeboer den verdachte tot f 40 boete of 25 dagen hechtenis. Niet voorzien van geldig nnmmer- bewjja De niet ter zitting verschenen heer F. J. A. v. O. was als bestuurder van een *weo- ■wjgllg motorrijtuig, get O no 86817. niet In hej bezit van *en nunuaerbewljs, daarbij passende, welke onregelmatigheid werd ont dekt door de controleer ende politiebeamb ten. die hem te Hoogkarspel op den Broe- kerhavenweg aanhiei-en. Eisch en vonnis f 25 boete of 25 dagen. *n 51-jarig ingezetene van Aardswoud. gem. Hoogwoud, had op 4 Mei van den Zeedijk weggenomen en op een handwagen, onder riet bedekt, vervoerd een batting, voor welk strafbaar feit hij thans terecht stond. Later begon T. „‘m te knij pen” en had de plank weer op den Zeedijk neergelegd. Eisch 14 dagen gev. Uitspraak méér cle ment f 30 boete of 30 dagen. bijzdpdere feiten uit de geschiedenis „Orpheus" te vernemen. 22 Juni 1906 oesloten eenlge enthousiaste zangers tot het oprichten van een mannen koor („Orpheus”); men had hier zooveel belangstelling voor, dat al heel spoedig bet koor uit een 40-tal leden bestond. De eerste dirigent was de heer Jan de Geus, doch deze Des morgens werd gezongen in de Groote Kerk, bij de herdenkingsrede van dr de Vis ser en 's avonds had „Orpheus" een gehoor j van ruim 250) person in. Sommige and-ra I concerten hadden een bezoekers-aantal van 1"<V) luisteraars. 6 jaar bleef Roeske leider van „Orpheus”. De bekende koordirigent en componist Fred. J. Roeske. die veel vooe de calU- veering van het koor heeft gedaan. Droog werd afgedroogd. Deze contradictie werd in een der Mel en kennlsnachten van Nieuwe Nledorp' ten uitvoer gebracht door den 18-jarigen tim merman Floris K. uit Grootebroek, welke beer onaangenaamheden kreeg met zekeren heer L. Droog, een 24-jarig manufacturier uit Schagen, en hem een klap toediende. De klap kwam zoo krachtig aan. dat Droog eer zg blauw oog bekwam. Requisitoir en vonnis f 15 boete of 15 da gen. deeld. Wegens het nogal provoceerend op treden van verdachte werd hU tijdelijk uil de zaal verwijderd en bij de rijksveldwacht gedeponeerd. Later werd de zaak voortgezet en vor derde de Officier, nu verdachte wat gekal meerd was, f 15 boete of 15 dagen. Uit spraak overeenkomstig requisitoir. Met een emmer water gebalanceerd. De niet verschenen mej. Marijtje B. uit 8t. Maarten onthaalde op 24 Mei den 13- Jartgen J. Hoogland op een koude douche uit een emmer water, waarvan zij den in houd over het Jonge mensch uitgoot De moeder van den begotene trad mede op als getuige toen deze zaak, a’.s mis handeling gequallflceerd, voor den Politie rechter werd behandeld. Gevorderd werd f 7 boete Vonnis f 5 boete of 5 dagen. De motor-politle van Alkmaar maakte te rechter tijd, voordat de kaniballstlsche fuif grooter proporties kon aannemen, een eind aan de vechtpartij. Vo'gens den heer Kok bestond er tusschen hen een veete, wegens verschillende voor- Een stomplwstlge Egmonder De 28-jarige trawlervlsscher Engel 81. te Egmond aan Zee had op 6 Januari zijn dorps- en vakgenoot Albert Zwart eenlge prima kwa liteit stompen op bet hoofd toegediend, zulks naar aanleiding van het feit dat Zwart par tij trok voor een nichtje, dat door den opge wonden Engel werd gemolesteerd. De heer Zart werd vastgehouden door een bezorgde tante en van deze gunstige gelegenhegl maak te Engel 8. die heden ter zake mishandeling terecht stond, dankhaar gebruik om zijn te genstander eens „af te drogen." Gevorderd werd f 20 boete of boete of 15 dagen. Het begeerlijke halskettinkje De Belgische veldarbelder Eduard de b., geb. te Bekene en verblijf houdende te Texel moest zich verantwoorden wegens diefstal of verduistering van een gouden halsketting, die het eigendom was van madame J. C. Wabeke, veehoudster aldaar. Volgens opgaaf van verdachte bad hij be doelde ketting „eerlijk" gevonden en dit sier raad afgestaan aan zijn bekoorlijke landge- noote Alice van Hlmete. Het gaf echter te denken, dat mijnbeer Eduard als knecht in dienst was van de eigenares van den ontvreemden halsketting Hij deed op zjjn manier nog erg zijn best om naar het verdwenen halssierraad te helpen zoeken. De Offlclér vorderde tegen dit zonderlinge jongmensch ter zake diefstal 1 maand gev Uitspraak conform eisch Officier. Verstoppertje met de waarheid gespeeld. Een 35-jarige tapper te Den Helder, Leen- dert de K. genaamd, was op 6 Mei gehoord als getuige voor t kantongerecht te Hoorn in een zaak contra zekeren heer de Haan, betreffende overtreding der drankwet. Ver dachte bad toen verklaard dat hij een hoe veelheid cognac niet had gebezigd voor zijn zaak, doch voor huishoudelijk gebruik, welken cognac hij niet had gekocht van de Haan, doch van den heer Dito. Hij had later toe gegeven dat zijn verklaring niet juist was geweest. De beer Dito, als getuige geboord, ver klaarde nimmer aan verdachte cognac te heb ben geleverd. Door den verdediger Ir. mr. J. N. van Leeuwen werd uitstel gevraagd van behande ling. omdat de zaak naar zijn meenlng nogal ingewikkeld was en hem ter bestudeering te laat had bereikt. De Officier voelde er echter niet veel voor, dat verzoek te steunen. Verdachte had veel vroeger rechtsbijstand kunnen inroepen. Verdediger gaf daarop te kennen zich ver der niet te willen verzetten tegen verdere af wikkeling der zaak. Door den Officier werd voor dit ernstige feit gevorderd 3 maanden gevangenisstraf. De verdere behandeling werd daarop uitge steld tot den Isten Maandag in October, 5 October. penningen gestort Op ultnoodlging van het Dultsche Mannen', oor „Berglsches Echo” te Sollngen-Wlddert werd met Plnksteren 1931 onder leiding van het reiscomlté een drie- daagsch uitstapje naar het Bergische land gemaakt. Alstoen werd, in samenwerking met genoemd koor een concert gegeven, dat voor „Orpheus” een waar succes is gewor den. De plaatselijke bladen aldaar waren vol lof over den zang van de Hollanders en de huldiging in de Concertzaal zal niet licht worden vergeten. De heer Hoogerwerf werd in de pers geprezen om zjjn rustige wijze van dlrigeeren en zijn muzikaliteit. Dat deze reis banden van collegialiteit en vriendschap heeft gelegd, blijkt uit het feit, dat de Du c e :a~ rs op het jubileum concert van „Orpheus”, morgenavond in de Groote Kerk te geven, hun medewerking verleenen. De tijding: de „Bergische zangers komen In Alkmaar” bracht groote vreugde onder de zangers van „Orpheus" Ze waren de mooie dagen in het Bergische land doorgebracht en de hartelijke ontvangst der bewoners nog niet vergeten. De Bergische zangers kunnen wederkeerig Geen gezellige conferentie. De metselaar Pieter de Greeuw te Egmond Binnen kwam op 25 Mei aldaar in minnes aangenaam contact met den melkrijder Joh. L. en den veehouder Jan O., die hem volgens dagvaarding op dien datum nogal tameiljK hadden afgetuigd. De eerste verdachte door hem te trappen en hem in t prikkeldraad te gooien, terwijl nummer twee hem compli menteerde met schoppen en trappen. De kwestie on'stpnd door een meikauto. door eersten verdachte bestuurd en die op De tegenwoordige dirigent, Nico Hooger werf, die nu al vfjf jaar op bekwame wtjse het koor leidt. deerlijk werd gewond en de heer Kok zich I onder behandeling van dr. Belonje, te Eg- 1 mond aan Zee moest stellen. Later is ook Tnfferschippersdebat met vuisten. De 39-jarige heer Joh. M. te Alkmaar stond terecht terzake, dat hij op 16 April den niet verschenen getuige A. Post had geslagen. Van de niet-verschijning des hee ren Post werd acte gevraagd en verkregen Het betrof hier een kwestie tusschen turf schippers, waarbij een der partijen, in casu den verdachte, zich benadeeld achtte. De Politierechter verbaasds er zich over, dat burgers onder elkaar, die den oorlog verafschuwen en schreeuwen om vrede door recht, er maar dadelijk opslaan, in plaats van bescherming te zoeken bij de bevoegde autoriteiten. De heer Officier vorderde f 15 boete of 15 dagen. Vonnis overeenkomstig eisch Offi cier. Solisten traden op de concerten op, oa de zan geres Annie Woud. Door omstandighe den meende hU te moeten bedanken Hjj werd opgevolgd door den heer Nico Hoogerwerf (toon kunstenaar) te Haarlem. Ongeveer 5 jaren werkt „Or pheus" nu samen met dezen bekwa men muzikalen lei. der. die door in spanning en inne mende manier var. werken de goede reputatie van het koor handhaaf*. Men heeft met de zen leider den rechten man op de rechte plaats gevonden. Moge hjj nog vele jaren in het muzikaal belang van „Orpheus" werirvaam zijn. Met medewerking van Hoogerwerf richtte het bestuur een jongenskoor op. Dit was niet gemakkelijk, doch het streven om de jonge zangers de schoonheid van bet lied bl) te brengen was te mooi om in de toekomst □let op een welslagen te mogen rekenen. De solistische medewerking bij de „Or- pheus”-concerten was vaak bijzonder; er traden veel kunstenaars op van internatio nale reputatie, oa de zangeressen Suze Lu ger. Annie Woud, de violisten Zimmermann, Francis Coenen e. a. Ook onze stadgenoot, de heer P. A. van Langen heeft zich vele jaren als organist bjj de „Orpheus’ -concer- ten groote verdiensten verworven, niet alleen met zijn begeleiding van de solisten, maar ook door het spelen van bekende werken uit de Orgel-litteratuur. o». van J. S. Bach. In den loop der jaren heeft „Orpheus” In verscheidene plaatsen van ons land concer ten gegeven. Doch men wilde het daarbij niet laten en had het oog gericht op het buitenland. Met het doel met het vljf- en-twintlgjarlg bestaan een buitenlandsche reis te maken werd er een relskas gevormd en werden door de leden Individueel de rela bel rijwielpad zou hebben gereden en waarbij om. werd geïnsinueerd: „Een boer wordt nooit geen mensch". welke uitdrukking door den melkrijder kwalijk werd genomen. De eerste verdachte, de chauffeur van den vrachtauto, beweerde door 3 mannen, be hoedende tot het gezelschap van Greeuw, te zijn aangegrepen en op de straat geslingerd. Het wze gelukkig dat de tweede verdachte hem had bijgestaan, anders was het slecht met hem afgeloopen. Verdachte G. verklaarde moreel verplicht te zijn zijn medeverdachte te assisteeren. toen hjj vanaf zjjn erf zag. dat deze door 3 mannen werd aangegrepen en mishandeld. De getuige Greeuw diende wegens bescha diging van zijn costuum een vordering in ten bedrage van 45. De stucadoor Smit, uit Helloo, die mei. Greeuw op het rijwielpad fietste verklaarde, dat de vrouw van Greeuw zeide: „'n boer wordt nooit geen mensch". terwijl Greeuw daarop zei: .Mijn vrouw heeft groot gelijk." Vervolgens werd Greeuw door den eersten verdachte aangegrepen en ge.aakte hU met zijn rjjwlel. waarop een kind, op den grona. Daarop kwam echter tweede verdachte te hulp, kreeg ook Greeuw versterking en werd het een algemeene vechtpartij. De getuige H. Groenland, ook tot de fiet sers behoorende. deelde mede dat dc weg grootendeels was versperd door den meik auto en de melkbussen. Toen h(j met moeite was gepasseerd, zag hij dat eerste verdachte Greeuw van de flets aftrok en hem schopte. Later kwam eerste verdachte nog met sen staaf Ijzer op Greeuw af. De vrouw van den tweeden verdachte werd gehoord op diens verzoek als getuige k dé charge. Zij had gehoord dat Greeuw had gezegd: boer Is geen mensch" en toen met de Dultsche-S&nger-Brilder, te mogen versterken. Het kunstminnend publiek van Alkmaar zal dit ongetwijfeld weten te waardeeren, door in grooten getale mor genavond het jubüeum-concert In de Groote Kerk te bezoeken. Onder voorzitterschap van den Edelacht- baren heer mr. W. C. Wendelaar, heeft zich een eere-comité gevormd van voor aanstaande ingezetenen uit Alkmaar en mgevlng. „Orpheus" zal recipleeren op Donderdag avond 26 Juli u, na afloop van het kerkconcert In „Het Gulden Vlies”, alhier. B. en W. zullen het koor Vrijdagmorgen officieel op het stadhuis ontvangen. Donderdagmiddag arrlveeren de Dultsche zangers In onze veste, en komen ze alzoo een sympathieke tegenvisite maken. Hun medewerking op het kerkconcert. waar ook twee solisten uit Solingen zullen zingen, verleent dit concert een bijzondere aantrek kelijkheid. De begroeting tusschen belde koren zal plaats hebben op Donderdag aa. des namiddags te 354 uur In den Ste- delljken Muziektuln. Ujk, doch steeds Ir bet doel geweest, inzake muziek „zoo goed mogelijk"; hier is altijd voor gewerkt; daaraan Is de goede reputatie en de groote populariteit van „Orpheus” bij de Alkmaarders te danken. „Orpheus" onze felicitatie, met den wensch: een lang voortbestaan en nog veel successen. Het zal onzen lezers zeker niet onverschil- I De Officier requlreerde vrijspraak, het welk door den politierechter werd bevestigd Aanvoer uit Den Helder. Den niet aanwezigen verdachte Willem V te Helder, was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 9 Met den caféhouder Govert van Zandwijk een hevlgen klap tegen den rechter wang toegebracht had, zoodat het bloed uit zijn mond spoot. Daarop wierp hij den in verdrukking ge- brachten caféhouder ook nog een aschbak naar het hoofd welk projectie! echter miste Verdachte was boos, omdat de caféhouder zjjn jeugdige broeders in net café had toe ge laten Eisch en vonnis f 15.boete of 15 Een wcerepannlge loop! Jacob Z., 'n 25-jarige loopknecht mond aan Zee, had in den nacht van 25 op 26 Mei den gummistok van den rljks- veldwachter Bergsma vastgegrepen en ge bulderd ..Bergsma, ie zult niet slaan', toen Bergsma Mine en van Essen met geweld het café van den heer Höppener Wilden ontrui men, daar niemand aan den offlcieelen last tot onmiddellijk vertrek gehoor gaf. Tengevolge van dit eigenmachtige optre den stond de heer Zw. heden terecht we gens belemmering van een ambtshandeling. De Officier requlreerde f 50 boete of 50 dagen. Vonnis f 40 boete of 40 dagen. De 20-jarige Groninger Jans F., grond werker, thans verblijvende op Texel, stond terecht terzake het bloeddorstige feit, dat hij in den nacht van Hemelvaartsdag, I< Mel JJ. te Medembllk. na afloop van een voetbalfeest. den wasscherij - machinist Jacob Kooy, een steek met een dolkmes had toe gebracht in de rechterknleschljf. De heeren hadden te voren reeds eenlge oneen igheid gehad in het café „Het Wapen van Medem- blik" en waren op last van den exploitant, die op eventueele vechtpartijtjes in zijn In richting niet gecharmeerd was. In de buiten lucht gebracht Op straat werden de discus sies voortgezet met het hierboven gerele veerde gevolg. De heer Jacob Kooy stelde thans tegen den grondwerker een civiele actie in ten te laten passeeren. de beteekenls rechtvaar digt selfs een bijzonder feestelijke herden king. Een vereeniglng, die zich in dienst van de kunst, en wel specaal van de muziek heeft gesteld, streelt idecele bedos.ing,n na. heeft vele moeilijkheden te trotseeren, en moet in stand worden gehouden door men- schen. die zooveel kunstliefde bezitten, om er desnoods zelfopoffering op verschillend gebied voor over te hebben. Ongetwijfeld heeft „Orpheus” zulke leden steeds In haar midden gehad, want anders was haar naam slechts nog een herinnering geweest, en zou zij zich zelf nooit hebben kunnen handhaven. Door energie en door zettingsvermogen heeft men veel bereikt, veel succes geboekt en is men blijven be staan. Een feit van beteekenls in het Alk- maarsche muziekleven, dat door ieder, die voor de zangkunst gevoelt, met erkentelijk heid en vreugde zal worden medegevlerd Dut een zangvereenlglng in een kwart eeuw tüds. door veel verschillende omstandigheden een varieerende ontwikkeling beleeft, van ge mengd koor tot mannenkoor is geworden, en meerdere dirigenten heeft gehad, is begrljpe- Een zwervend varensgezel, met name Chris tiaan K.. oorspronkelijk gedomlclleerd te Rot terdam. had zich op 20 Augustus te Den Helder, de aangewezen plaats" voor gesjoch ten ridders der zee. de vrijheid gepermitteerd, een rijwiel te ontvreemden, welke flets het eigendom was van den matroos-vllegtulgma- ker G. Huystee aldaar. De pikbroek, die met dezen rijwieldiefstal niet zijn eerste proeve van bekwaamheid af legde en dus bjj de justitie zijn debuut In de langvlngersport niet behoefde te maken, werd alras opgespoord, aangehouden en ter be schikking van den heer Officier van Justitie gesteld, welke magistraat op de zitting van 28 October, toen de delinquent terecht stond, legen hem 1 jaar gevangenisstraf requlreerde. Er bleken echter termen aanwezig te zijn, om de uitspraak aan te houden en een nieuw onderzoek te gelasten, aangezien niet abso luut was bulten gesloten, dat de recidivist ge heel of gedeeltelijk moest worden geacht voor zjjn on-sociale handelingen niet toerekenbaar te zijn. Deze saak werd dan heden voortgezet en werden, behalve de eigenaar van bet rijwiel, wien echter thans slechts een zeer onderge schikte rol was toebedeeld, als getuige gehoord de heer J. H. Wiggers, reclasseeringsambte- naar en de zenuwarts Dr. M. J. ter Raa, ver bonden aan het gesticht te Bakkum. Als toegevoegd verdediger opponeerde Mr. Smal en werd wegens andere samenstelling der rechtbank de zaak opnieuw behandeld, welke behandeling geen nieuwe bijzonderhe den naar voren bracht. Dr. ter Raa achtte gevangenis- of hechte- nlsstraf voor verdachte niet gewenacht. Wel dat hU werd ondergebracht in het spycho- patengestlcht .Rekken", waar hij onder goede leiding kan worden gesteld. De heer Wiggers vereenigde zich met dit advies en noemde gewone beschikking ter re- geeringstelling de meest practlache oplossing. Provlsoneele observatie is daarvoor niet noodzakelijk. De heer Officier requlreerde ter beschik kingstelling en gevangenisstraf van 1 dag met aftrekking van 1 dag. Mr. Smal sloot rich bU dit requisitoir, dat verdediger de beste oplossing vond, gaarne aan. wel koor als leider ten deel en er prijken I aan het vaandel vele gouden en zilveren 1 medailles en kransen, waaronder van H. M. de Koningin, Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Wegens vertrek naar Amsterdam moest de heer Lindeboom de directie van .Nieuw Le ven en Orpheus" beëindigen en werd tot zijn opvolger benoemd de heer Joh. Brands, eveneens een uitstekend leider. Deze stelde met Ijver alles In het werk, om de koren bij elkander te houden; het mocht echter niet gelukken. De reactie van de vele jaren In gespannen arbeid deed zich gelden. De le den van „Orpheus” besloten toen zelfstan dig en wel alleen als mannenkoor in de toe komst den mannenkoorzang te beoefenen. Op Initiatief van den heer Brands werd de bekende Nederlandrche koordirigent en com ponist, de heer Fred. J. Roeske, ultgenoodigd de directie van „Orpheus" op zich te ne men. Het voorstel van den heer Brands werd werkelijkheid en op 2 Nov. 1920 kwam de heer Roeske als dirigent voor „Orpheus”. Roeske dan heeft veel voor de verdere cul- tiveering van dit koor gedaan: hij werkte een nummer af tot in de fijnste détails. Er werd soms lang over een werk gerepeteerd. We mogen ger’st zeggen dat „Orpheus” sindsdien zich uitsluitend toelegde op het ge ven van kerkconcerten, waarvan we nog vele zeer mooie in herinnering hebben. Van de meer bijzondere concerten memoreeren we het concert, dat gegeven werd met mede werking van de Haarlemsche Orkestvereenl- ging, waarop het Koor werken van Grieg met orkestbegeleiding uitvoerde. Om. werd ook de onvoltooide symphonic van Schubert uitgevoerd. Roeske had ook de leiding van het con- Hg zijn een algemeen overzicht, bevattende eert, ter gelegenheid van de 350-jarige her- - -van A" nr>?!>r,« Q- - ?t <8 Oct. 33) 1 toen H. M. de Koningin Alkmaar bezocht Een n»itenverbrljsel*»r De 25-jarige los werkman Gerrit G. te Alkmaar had op 1 Juli een glasruit verbrij zeld in een woning, toebehoorende aan mej. de Wed. Zandvoort, aldaar. Er bestond een minder vriéndelijke stem ming onder eenlge bewoners in die buurt. Verdachte was ook onderteekenaar van het Ontwapenlngspetltionnement. Is reeds eenl- ge malen ter zake vernieling e.d. yeroor- In de strafzitting, gepresidcert door mr. J. G. Holsteyn. president der rechtbank, verscheen In de eerste piaats de 38-jarige stucadoor Mies H.. thans te Amsterdam, voorheen te Alkmaar woonachtig. Bedoelde stucadoor, die niét geacht kan worden feestelijke gelegenheden een der 1 burgers te zijn, had zich op 6 April, ter I - - ----- A llr_ I slteit. Door den getuige Kok werd Ingediend een van xljn gaaf gebit In den linkerringvinger vordering tot schadevergoeding echter genoegen met f 150, aangezien de rechtbank slechts tot een maximum van f 150 besliste. Beter toch een half ei. dan een ongedeelde dop. De verdachte bestreed deze vordering voor zoover het arbeidsverzuim betrof. Getuige Kok was. volgens door verdachte Ingewon nen inlichtingen, werkzaam geweest als kellner In den Bijenkorf. Hij wilde echter toegeven, dat Kok gedurende 4 weken zijn diensten als zoodanig niet had kunnen verrichten. Voorts werd gehoord de 22-jarlge buffet juffrouw Jozeflne Uyterwljk. welke dame eenlge bijzonderheden ten beste gaf, trent de aanleiding en nachtelljke vechtpartij. Arte Kok schreeuwde van pijn, toen verdachte zjjn vinger be werkte Dr. Belonje. arts te Egmond aan Zee. gaf als getulge-deskundige een wetenschappe lijk verslag betreffende de aan Kok toege brachte verwonding van den linkerringvin ger. Het was een leelljke ontstoken wond, waarbij Infectie dreigde. Het bovenste ge deelte van den vinger is stijf gebleven, zon der hoop op genezing. Ten slotte werd nog gehoord de Dultsche kellner Heinrich Sting, uit Westphalen, die den verdachte herkende a.s Mies H., die op den bewusten avond met Arte Kok had gevochten. Hij bediende destijds In den Ton- nlë-bar en had de ontwikkeling van het conflict gedeeltelijk bljgewoond. Voorts had hij die heeren bulten op den Dijk zien „knok, ken". Ook de vader van verdachte was tegen woordig en had Kok, volgens waarneming van getuige, eenlge slagen toegebracht. Eindelijk bracht verdachte nog een resumé uit van het gebeurde, waarin hij geen blijk gaf van onverdeelde bewondering van den persoon des heeren Kok, wien hij veronder stelde niet zoo scrupuul te zijn, om van een mes gebruik te maken, Indien zulks noodlg mocht blijken. Trouwens van Kok was de uitdaging om „mee naar bulten te komen” uitgegaan. De president wees verdachte deellngen waarvan 5 terzake Ung. De heer Officier wees In zijn requisitoir op den ernst der vechtpartij, die onder nor male omstandigheden misschien niet eens de rechtszaal zou hebben bereikt, daar ook ge tuige Kok wel eenlge schuld had door zoo gretig op de gedane uitdaging In te gaan. De door Kok geulte bedreiging dat hü ver dachte zou vermoorden, nam de Officier niet al te serieus. Ter sake toegebracht zwaar lichamelijk let sel vorderde de Officier ten slotte 3 maan den gev straf. Verdachte verzocht alsnu c~ en betoonde zich bereid de schade te den. indien hij zulks in gedeelten sou mogen af doen. dr. Van Dam er aan te pas gekomen en verbleef A. Kok 11 dagen in het ziekenhuis bij en werd later weer gerulmen tijd door dr. rustigste Belonje behandeld. 11 1 van Alkmaar maakte te gelegenheid van de Paaschdagen. naar Alk- maar begeven en bevond zich In den laten avond In den welbekenden Tonnle-bar op den Dijk, alwaar hij In conflict kwam met een I Zee, den heer hen een veete, wegens verschillende voor- dle daar rustig met zijn uit- vallen uit de strooperz- en ook wel. uit de IL™. -1tot De verdachte heer H. verklaarde niet vechten en 20 punten voor gaf. Arte, ook opzettelijk in den vinger van den heer Kok niet iemand, die zich gauw In een hoek gebeten te hebben, doch omdat deze zijn liet praten, nam ten slotte de invitatie aan vinger met minder aangename bedoeling In en belden begaven zich naar bulten, om uit te maken wien den eere-prljs toekwam. Vol- 1 gen. gens verslag van Kok kon hU den strijd- i ving der oorzaak van de bestaande anlmo- baren Mies H. gemakkelijk baas, maar deze Het zich niet kisten en beet met al de kracht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5