ONS BLAD S. KROM I a Fl tó I STOOMERIJ EN VERVERIJ aamoifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval t dit nummer bestaat uit twee bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 163 WOENSDAG 15 JULI 1931 ZN VOORNAAMSTE cKIEUWS van u een KOFFIE-SCHANDALEN Scheerstellen Scheerdoozen VERZOEK De krisis in Duitschland I Luther vervangen door Schacht? Hoe Mussolini zich verdedigt tegenover Z. H. den Paus Alle goederen door ons in behande ling genomen, worden binnen week keurig afgeleverd. ONZE NAAM ZEGT U ALLES JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Roofoverval op twee bejaarde menschen te Nuenen VERNIETIGEND Adverteerders It te KM naar Vta- De import ran vee en boter In België. ua. De beide oudjes gewond n ta Resoluties van de fascistische partij. 3a». De moeilijkheden van Dnitschland. De Spaansche Cortes geopend. lila- na. Hon. Lm wer- ■nga. ■chL hai ling. unp- Barometerstand 9 uur vtn.: 7.52, stilstand. «t. N t. >r»i- n te Gerofabriek ottb. e a. L tamelijk Jte- a te Herdenking Tiendaagsche Veldtocht 1 a. ■aar o n. verdienen een 277.000 aan Eerste Kamer Bijeengeroepen tegen Woensdag 22 Jeü Algemeene Kunstzijde Unie Zijn prestige verminderd? Verkoop van werkplaatsen te HilUgersberg Pater Dr. W. Lampen O.F.M. DB DIRECTIE reeds bij de fabrieken te Arnhem en te Ede V» L iOB- Verhooging van invoerrechten wordt overwogen. ■Tdd. rrna. In verband met den toestand in Duitschland i Lüther sou als directeur van de Rijksbank vervangen worden door Schacht. Moordaanslag op een drankzuchtigen vader De kleinhandelsprijsen van melk, boter en margarine. k. ark. ster- Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ver tie. r.n beide armen, beide boenen of beide oogen Inningen over den Ttendaagschen Veldtocht voor het officierencorps Zoon handelt in drift. Hij geeft zich zelf bfj de politie aan. De wijziging van het taalgebruik bfj het lager onderwijs in België door den Senaa1 aangenomen. Te Apeldoorn is een 18-jarig meisje door haar verloofde vermoord. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.43 uur. zich n ds i ta- due- Usen ttlo- oops bet kan shier >est- voor ■tu- Aanpaasing van de melk- boter- en margarineprfjzen aan die in den groothandel Roofoverval op twee oude menschen te Nuenen. De bejaarde lieden vrij ernstig ge wond. De herdenking van den Tlendaagsehen Veldtocht. ieha a te I. own waren Dr. Eckener zegt den Zeppeiin-tocht naar Engeland af ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geninstreerd Zondagsblad 0 60 hooger Het kanaal KolhomSchagen Stolpen Het grootste deel der eigendommen van de Alen te Hillegersberg Is verkocht aan een pa- wetsontwerp, houdende bepalingen tot plerfabrlek, meldt het JIdbd." De sorteering, welke tot voor enkele maan- TeLulemborg had een ongehuwd zoon sjjn vader, die drankzuchtig is, onderdak ver leend. Maandag moet hij zijn zoon zoo ge sard hebben, dat deze hem in een opge wonden toestand met een mes in den buik stak. In de veronderstelling, dat hij zijn vader vermoord had, liep hij naar den com missaris van politie, meldt het „Hbld.”, die vergezeld van een paar agenten een ondei- zoek ter plaatse instelde. De wonde was evenwel van geen emstigen aard, zoodat oe vader, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, weer naar huls kon terugkeeren. Nationale Bedevaart naar Lisieux en Lourdes De Zeereerw. Pater dr. W. Lampen OTH is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar en niet tot gewoon hoogleeraar voor hand- I Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld. zou de Duitsche Rijksregeerlng eerst in den loop van den namiddag bijeenko men om de maatregelen te bespreken, die door het acuut gebrek aan betalingsmidde len noodig geworden zijn. Het directorium van de Rijksbank verga dert reeds in den loop van den ochtend. De besprekingen over het resultaat van de conferentie te pazel, die Dinsdagavond wer den afgebroken, zouden dan worden voort- gezet. over dit voorstel is er voortdurend op gewezen, dat de regeering toegegeven had aan elschen van de ambtenaren en daardoor niet was gekomen met een grondige reorganisatie. Zij weet thans, dat de Kamer niet bereid isdatzelfde te doen en met d«*ze zekerheid zal de regeering mogelijk de kracht vinden tot meer doortastend handelen. Ruim twee maanden zijn daarvoor nog beschik baar. Het is te hopen, dat de regeering daar gebruik van maakt, want anders kon dit vernietigend staatsstuk, dat het voorloopig verslag over den economi- schen voorlichtingsdienst vormt, wel eens het voorspel zijn varf een crisis, omdat de Kamer met het tot heden gevolgde economische beleid geen ge noegen meer neemt. Import van vee en boter in België Hij beschuldigt het Vaticaan van bondgenootschap met de Vrijmetselarij I lil rerllee van 'n anderen rinser Maandagavond reeds was het overvol in Roosendaal met pelgrims, die zouden deel nemen aan de nationale bedevaart naar Lisieux en Lourdes. Van alle streken uit het land waren ze la den vooravond bin nen gekomen en daar de hotels se niet allen konden herbergen, vonden velen bij particulieren een onderdak. Gistermorgen precies op tijd, om 735 uur, vertrok de trein naar Lisieux. Er 425 deelnemers. Allen maakten het De vermoede!ijke daders gearresteerd, doch weer vrijgelaten De Graf Zeppelin zal morgen niet naar Engeland vliegen. Dr. Eckener heeft den .Master of Semphill”, die voor de leden van de aero- elub van Henworth een rondvlucht boven Engeland organiseeren wilde, het volgende telegram gezond m: ,Jn verband met den buitengewoon ongun- stigen toestand In Duitschland, zie ik mij tot mijn groot leedwezen genoodzaakt de vlucht van de „Graf Zeppelin" naar Lon den voor Donderdag az. af te zeggen. Ik hoop evenwel de vlucht later in een gun stiger tijd te kunnen uitvoeren.” ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels t 135: elke regel meer 635. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bu vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van S regels: Iedere regel meer 0.12 J>e tocht van de „Graf Zeppelin" naar Enge land gaat niet door, In verband met den ongunatlgen toestand in Duitschland. Arbeidscontract met directeuren goedgekeurd Het gister verschenen voorloopig ver slag van de Tweede Kamer over het voorstel van.de regeering tot reorgani satie van den economlschen voorlich tingsdienst Is in zoodanige termen ge steld, dat de minister maar het best zal doen het ontwerp zoo spoedig mogelijk in te trekken. Iedere poging zijnerzijds om In een memorie van antwoord het voorgestelde nog te verdedigen, kan reeds bij voorbaat als mislukt worden aangemerkt. Getracht wordt den minister persoon lijk te sparen, door de opmerking, dat het niet tegen hem persoonlijk gaat, omdat men meent dat hij de indiening van het onderhavige wetsontwerp zoo veel mogelljk heeft bevorderd, maar dat de bezwaren hoofdzakelijk gericht zijn tegen de geheele regeering, die geen blijk geeft van doortastendheid In het staatsbestuur. We gelooven niet, dat er in de laatste jaren ooit zulk een vernietigende kri tiek is uitgeoefend op eenig regeerings- ontwerp aan de Staten-Generaal aange boden. Door niet één lid van de volks vertegenwoordiging wordt het voorge stelde verdedigd. Dat de regeering een poging doet om in den bestaanden toe stand verbetering te brengen, werd ge waardeerd, maar tot een andere waar- deering dan die van erkentelijkheid over een poging kan men zich niet op werken. Van de gewenschte en nood- zake lijke concentratie in den economi- schen voorlichtingsdienst komt vrijwel niets terecht, oordeelt de geheele Ka mer. Het aan de Kamer voorgelegde schema voldoet niet aan de minimale elschen op dit punt, zoodat nagenoeg algemeen het voorstel dan ook als on voldoende en ondeugdelijk wordt aan gemerkt, terwijl er aan wordt toegevoegd dat het zelfs niet is te aanvaarden als een eerste stap naar het gewenschte doel Wordt er in andere voorloopige ver slagen altijd gesproken van eenige, ver scheidene of meerdere leden, die het aan de orde zijnde ontwerp bestrijden, of niet gewenacht oordeelen, hier heeft de commissie van rapporteurs een der- gelljke aanduiding overbodig geacht en spreekt ze steeds van men, waarmede dan blijkbaar de geheele Kamer bedoeld wordt. Men was zoo lezen we dan aan het slot, als een soort conclusie van de be schouwing alzoo niet bereid aan de tot standkoming van de voorgestelde rege ling mede te werken, men was tevens van meening, dat met verwerping van het onderhavige wetsontwerp niet kon worden volstaan. In scherpere bewoordingen kan het moeilijk worden gezegd, dat de Kamer zeer ontevreden Is over dezen gang van zaken en teleurgesteld over het voor stel, dat na zoovele jaren van voorbe reidlng en na In September jj. In de Troonrede te zijn aangekondlgd, thans aan de Kamer gezonden is. Het moet nu maar eens uit zijn met het getreuzel, want regeering en belang hebbenden hebben voor de behartiging van hun commercleele belangen direct behoefte aan een goeden en snellen voor lichtingsdienst, die nu maar georgani seerd moet worden in den kortst moge- Hjken tijd, desnoods met geheele wijzi ging van de thans bestaande departe mentale indeeling. De geheele regeering en dus niet alleen de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, die dit ontwerp heeft onderteekend en voorge steld, wordt daarvoor verantwoordelijk gesteld. Hier komt het op aan, want daaruit blijkt duidelijk, dat er een aanval wordt gedaan op het beleid van de geheele regeering en om dit nog scherper te laten uitkomen, dreigen verscheidene leden, waaronder men in parlementaire taal wel eens belieft te verstaan de meerderheid der leden, te zullen stem men, tegen de verschillende begrootlngs- hoofdstukken, waarin gelden zullen worden aangevraagd voor de Instand houding van afzonderlijke economische afdeellngen en diensten. Dat wil in dit geval dus zeggen tegen de begrootingen van vijf van de negen departementen, zoodat all-en Defensie, Justitie, Water staat en Onderwijs er buiten vallen. Over dit voorloopig verslag, dat zulk een vernietigend oordeel bevat over het regeerlngsbeleid, waarop We nog wel eens terug zullen komen In het reces, mag niet te licht gedacht worden, want tenzij de regeering spoedig komt met andere voorstellen, dreigt er een ernstig conflict, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. In woorden, die niet mis verstaan kunnen worden, wordt dan ook gezegd, dat men algemeen van meening was, dat een goede en afdoende econo mische outillage der Regeering onder de huidige economische omstandigheden een zoo alles overheerschend belang voor Nederland beteekent, dat geen ge noegen kan worden genomen met halve maatregelen. In de Dinsdagmiddag te Zeist gehouden buitengewone vergadering van aandeelhou ders der Gerofabriek is ongewijzigd met 818 stemmen voor en 239 stemmen blanco, goed gekeurd, het door commissarissen met elk der directeuren aan te gaan arbeidscontract krachtens artikel veertien der statuten. De voorzitter zeide os. nog dat de basis van het bedrijf gezond is, zoodat sin-., on danks de malaise, de toekomst onbezorgd wenscht tegemoet te zien. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de Kamer bij een te roepen tegen Woensdag 22 Juli as., des namiddags te twee uur, ten einde als dan in de afdee'lngen te doen onderzoeken het regeling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken, en den volgenden dag den te HilUgersberg geschiedde, heeft thans in openbare vergadering af te doen de wets- Door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werden de hoogleeraren prof. dr. N. J. Polak te Rotterdam en prof. H. A. Kaag te Tilburg ultgenoodigd van advies te willen dienen inzake de vraag door welke oorzaken en in welke mate de kleinhandels prijzen van die artikelen (of van de grond stoffen voor de vervaardiging daarvan) bij daling niet of onvoldoende volgen. Het eerste gedeelte van het terzake door genoemde hoogleeraren uitgebrachte rap port de tarwe-, bloem- en broodprijzen be treffende, verscheen onlangs. Als tweede gedeelte is thans als no. 4 der verslagen en mededeellngen van de afdeellng Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid openbaar gemaakt het verslag aangaande de melk-, boter- en margarineprijzen. waaraan een 5- tal tabellen en drie grafieken als bijlage zjjn toegevoegd. Ten opzichte van het artikel melk wordt Geen herdenking van 1831 van Regeerlngszljde In de eerste helft van Augustus zullen in verschillende garnizoensplaatsen voor offi cieren en hoofdofficieren voordrachten van zutver milltalr-wetenschappelljk karakter, naar aanleiding van den veldtocht van 1831, gehouden worden. Zoo zal b.v, naar het „Hdbd." ter oore kwam, op 5 Augustus as. de reserve-kolonel De Gelder voor de hoofa- offlcleren en officieren In Den Haag In de Ridderzaal een lezing over die periode houden. Het betreft hier voordrachten en lezin gen uitsluitend bij wijze van voorlichting te organiseeren en slechts voor den beslrten kring van het officierencorps bestemd. Het blad kan hier nog aan toevoegen, dat. naar het van de meest bevoegde zijde verzekerd is, er van de zjjde van de regee ring tn het geheel niets zal worden onder nomen ter herinnering aan den Tiendaag- schen Veldtocht. Herdenkingsplsnnen van „Ons Leger" Gelijk de oud-mlnlster van Oorlog, het Tweede Kamerlid den heer Van Dijk, de vorige week reeds in de algemeene vergade ring van „Ons Leger" heeft medegedee.d. schijnt men in de kringen van die organi satie het voornemen te koesteren om m Augustus den Tiendaagschen Veldtocht te herdenken. Heeft het „Hdbld.” het wel, dan zou het In de bedoeling liggen tot een nationale he; denking te komen en hoopt men zulks door samenwerking van verschlUende vereenlgln- gen te bereiken Beleefd verweken wU de medewerking van enae H H Adverteerders inzake het vroegtijdig toezenden ran de voor de Zaterdag-num- mers bestemde advertentlën. WU sullen bet seer op prijs stellen indlen wij de an nonces. bestemd voor Zater dag. reeds des Donderdags of ulteilljk des VrUdagsmorgens ontv*ngui. Door het vroegtijdig tnsen- den vaj advertentien run nen <u ssk aaa de aitvss- rtag. dus aan bet setten van de advertentie, meer aandacht achenken. hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede m Uw eigen belaiM vertrouwen wfl op Uwe medewerking buake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bij voorbaat onsen dank. ALKMAAR Teteioon: Administratie No. 433 Redactie Ns. 633 Het aantal voorbeelden, die op schrij nende wijze de gebreken van het heden- daagsche hoog-kapitallsme demonstree- ren, Is in Brazilië weer met een vermeer derd. De regeering aldaar is met de regee- rlngen van enkele nabuur-staten over eengekomen een belasting te heffen op den uitvoer van koffie, die na eenig overleg werd vastgesteld op 10 shilling pei; baal, een bedrag dat ongeveer 40 pct. van den prijs uitmaakt. De opbrengst van deze belasting zou niet aan de di verse staatskassen ten goede komen, maar gestort worden in een speciaal fonds, dat uitsluitend tot taak had de belangen van den koffiehandel te behar tigen. De beheerders van dit dus van staatswege gestichte fonds meenden hun opdracht niet beter te kunnen na komen, dan door het geld te besteden aan het aankoopen van groote voorra den koffie' en deze te vernietigen. Een aanvang is hiermede gemaakt door het in zee gooien van 5000 balen, die spoedig door meerdere tienduizenden zullen worden gevolgd. Hiermee denkt men den koffieprijs te stabiliseeren en dus de belangen van den handel te be vorderen. De wereldkrisis is een krisis van over- productie. Er heerscht dus ellende, omdat er te veel wordt geproduceerd. Een groot aantal menschen moet hon ger lijden, omdat er te véél 1st Hoe dat mogelljk is in een gezond stelsel Is onbegrijpelijk. Maar nog veel onbegrijpelijker Is het hoe een verantwoordelijke regeering dus niet een troepje gewetenlooze zaken- menschen een dergelijken maatregel kan nemen, waardoor een zóó groot kwantum levensmiddelen In één slag absoluut onttrokken wordt aan elke ver- deellng en aan elk verbruik. Reeds is In ons land opgemerkt, dat de Westlandsche tuinders, die een soortge lijke manoeuvre hebben uitgevoerd met hun producten, toch beter hadden ge daan hun overschotten ter beschikking te stellen van steuncomlté’s voor werk- loozen, die graag de noodlge garanties hadden gegeven. Soortgelijke opmerkingen zijn gemaakt toen de Canadeesche boeren hun over tollig graan In de zee deponeerden, ter wijl In China millioenen omkwamen eenvoudig stierven of lijken aten van den honger. Het heeft alles niet mogen baten: re- geeringen zijn zelfs niet wijzer geble ken. Zulke regeeringen schandmerk. Brazilië verdiende een Multatuli. „Er zijn er, die zeggen: „het is altijd oorlog geweest, het zal steeds oorlog blijven". Wie aoo oppervlakkig oordeelen en zoo klak keloos anderen napraten, zonder zich althans ééns met deze aangelegenheid bezig te hou den. zijn een gevaar voor den Vrede. Ztj dragen mede de schuld aan een oorlog." (Pater Ohlmeler In „Nooit en nimmer meer Oorlog".) Dinsdagavond laat is een der vermoede- Hjke daders, de 23-jarige L. van D. te Elnd- boven gearresteerd. Tegen half elf werd ook de tweede ver dachte op straat aangehouden. Beide ver dachten ontkenden echter iets met den overval te maken te hebben en gaven een sllbl op, dat bij onderzoek juist bleek te zijn. Verschillende getuigen bevestigden, dat de beide mannen zich tegen zeven uur, toen de overval plaats vond, op het kermisterrein te Nuenen hadden bevonden. Tegen twaalf uur zijn zjj wederom in vrijheid gesteld Politie en marechaussee setten het onder- poek In andere richting voort. De vermoedeltjke daders ge arresteerd, doch weer vrijge laten Dinsdagavond Is het dorp Neunen, waar op het oogenbllk kermis wordt gevierd. In op schudding gebracht door een brutalen over vél op klaarlichten dag. Omstreeks half zeven drongen twee jonge mannen in de woning van den ruim 80-jarlgen landbouwer J. van Bakel, dik met zijn eveneens ruim 80-jirlge echtgenoote alleen woont in ‘n kleine boeren hofstede aan een zijweg van den weg Nuenen- Eindhoven, binnen. De indringers overvielen de belde oudjes en hebben hen met een hard voorwerp, waarvan de aard nog niet vast staat, bewusteloos geslagen. De oudjes wisten evenwel nog om hulp te roepen, wat tot gevolg had, dat de landbouwer -Jansen, die op de nabijgelegen boerenhofstede woont, te hulp snelde. Toen hij de woning binnenging, gingen de belde onverlaten er van door. Zj] sprongen op hun flets en reden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep cnmlddellijk ook een flets, ondanks het feit, dat een der belde mannen hem met een revolover bedreigd, en begon de achter volging. Hij heeft deze echter moeten opge ven, omdat de ketting van zijn rijwiel brak. Onmlddellljk werden de politie en de mare chaussee van den overval In kennis ge steld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. F. J. Anderegg werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. HU behandelde de beide oudjes, die vrij ernstig aan het hoofd gewond waren. Direct levensgevaar bestond er niet. Van Bakel en zjn vrouw zijn voorloopig verbonden en onder bewaking in hun huisje gebleven. Zij zullen heden naar het zieken huis te Eindhoven worden overgebracht. Voor zoover kon worden nagegaan is er In het huisje, doordat de Indringers gestoord werden niets gestolen. De geldkist werd onaangeroerd gevonden. Het was bekend, dat de oude landbouwer van Bakel, ondanks het feit, dat hjj In een jdetne hofstede woonde, er goed bij zat. De vermoedelijke daders zijn bij de marechaussee bekend. Het zijn de 23-jarige L van D. en de 20-jarige L. P. K. In den loop van den avond beeft de ptaroebausee - geholpen door de Politie, alle dat te trage aanpes- het werk gesteld om belde jonge mannen op te sporen. Tamelijk bepaalde geruchten zijn in om loop. zoo weet het .Jlbd." te berichten, vol gens welke Luther rljkrmlnlster van econo mische aangelegenheden zou worden en als president van de Rijksbank zou worden op gevolgd door dr. Schacht. Deze geruchten teekenen den toestand en Mobilisatie van de fascistische jeugd Gisterenavond laat werd het officieele communiqué gepubliceerd van de zitting van het bestuur der fascistische partij, welke vergadering werd voorgezeten door Musso lini. Er werden drie resoluties aangenomen. In de eerste wordt geprotesteerd tegen de uitlating in de encycliek, dat velen der zwarthemden den eed van trouw aan het fas cisme slechts zouden hebben afgelegd ter wille van hun carrière en sommigen zelfs ter wille van hun leven. De zwarthemden hebben echter bewezen, dat sU, wanneer zulks voor het vaderland en voor de fascisti sche revolutie noodig zou zijn, bereid zijn hun leven te geven. De fascistisch? partij Is een' strijdorganisatie met een militair karakter, die de revolutie heeft gemaakt en den plicht heeft de revolutie te verdedi gen tegen Iedereen, die haar aanvalt. In de tweede resolutie wordt geprotes teerd tegen de pauselljke verklaring, dat wederom vrijmetselaars In de rijen der fas cisten zouden, worden opgenomen. De reso lutie ontkent,' dat zulks het geval Is. De grootmeester der Itallaansche Orde van Vrijmetselaren, bevindt zich In ballingschap op een der -Itallaansche eilanden en het be stuur der fascistische partij waakt er tegen, dat de democratische en liberale beginselen der vrijmetselarij weer hun vernielenden In vloed doen gelden. Echter blijkt er thans een bondgenootschap te bestaan tusschen Vaticaan en vrijmetselarij, die elkaar hebben gevonden bij hun gemeenschappelijke aan vallen op het fascisme. De derde resolutie protesteert tegen een klaarblijkelijk uit Vatlcaansche kringen stammend bericht over het fascistische jeugdwerk, verspreid door een der buiten- landsche nieuwsagentschappen. De organi satie van het jeugdwerk bevindt zich In handen van toegewijde en deskundige leer krachten en onderwijzers en alle fascisten worden opgeroepen om er toe bij te dragen, dat de jongste generatie In haar geheel on der het bereik van de fascistische jeugd- vormlng wordt gebracht. In het communique wordt verder mede gedeeld, dat de onderstaatssecretaris van on derwijs, Rlcci, rapport heeft uitgebracht over het fascistische jeugdwerk. Hij gaf daarbij de volgende cijfers: Per 30 Juni JJ. waren bij het fascistische jeugdwerk ruim 835.000 knapen en 277.000 jongemannen Het acuut gebrek aan betalings middelen Onlangs is gemeld, dat de Belgische mi nister van Landbouw, prof. dr. Emiel van Dievoet, In den senaat tijdens de bespre king der begroeting van zijn departement, gezegd heeft, dat maatregelen konden over wogen worden om de Belgische boternljver- heid en den veehandel tegen de bulten- landsche concurrentie te beschermen. Zooals bekend, werden van geïnteresseer de zijde reeds eerder stappen in dezen geest gedaan bij den voormaligen minister van Landbouw, den heer mr. Henri Baels, die er echter niet op m is gegaan. Nieuwe demarches zijn thans met het zelfde doel bij den nieuwen minister gedaan, waarvan diens hooger vermelde verklaring een gevolg was. De .Msb." heeft aan minister van Die voet gevraagd, welke maatregelen thans voor de gevraagde bescherming onder de oogen worden gezien. De heer van Dievoet ant woordde, dat men de Inkomende rechten op de boter, die thans, evenals voor den oorlog. 20 frs. per 100 KG. bedragen, op 140 frs. zou willen brengen. Wat het vee betreft, hierop werd voor den oorlog een recht geheven van frs. 0.15 per K.G.. dat In 1919 werd afgeschaft. *Men wil nu het recht op geïmporteerd vee weer Invoeren en het ineens vaststellen op 1 franc per K.G. Mo menteel is hieromtrent nog geen beslissing ge nomen, maar deze aangelegenheid heeft onze volle aandacht, verklaarde de mi nister. bh een breuk van f Af) been of arm ging van de kleinhandelsprijzen aan die In den groothandel niet kan worden gesproken. Ook ten aanzien van de boterprljzen is de conclusie, dat de dating van de kleinhan delsprijzen in bet algemeen niet bjj die van de gröothandelsprljzen is ten achter geble ven. Een uitzondering vormt slechts Maas tricht. Hoewel hier de marge gedurende het afgeloopen jaar doorgaans belangrijk onder het algemeen gemiddelde bleef, vertoonde zfj sedert 1927 een voortdurende stijging. Het schijnt echter onredelijk de zeer lage marge van 1927 voor de volgende jaren als maatstaf aan te nemen. Bijzonder fraai is de aanpassing te Eindhoven. Ten opzichte van de margarine wordt ge durende de laatste paar Jaren voor de grond stoffen. zoowel plantaardige als dierlijke, een algemeene en scherpe prijsdaling ge constateerd. De vrij verkochte, niet onder fabrieksmerken verhandelde goedkoopere kwaliteiten margarine vertoonen een over t algemeen tamelijk bevredigende prijsaan passing. Voor de meest bekende onder fabrieks merk verkochte soorten Is evenwel een zeer trage ultelndelljk door merkverandering te weeggebrachte aanpassing. 835.000 knapen en 277.000 jongemannen betrokken en ruim 740.000 meisjes georga niseerd. Het partijbestuur stelde een mlllioen lire voor de voortzetting van het jeugdwerk beschikbaar. Bovendien werd besloten tot een mobilisatie van de fascistische massa's tusschen de rivieren de Tagllamento en de Piave. De datum der mobilisatie zal eerst 48 uur van te voren bekend worden ge maakt, opdat zij een bewijs zal leveren, met welk een snelheid de fascistische massa In elk deel van Italië mobiel gemaakt kan wor den. f3000.- v«nT teide°armêa^^êide,^eene^o|Wteidel ooaen f750.- SaJSjgr^ f 250.- ff 125.- ^«Tw^X f 50. Naar wij vernemen, zal eerlang de aanbe steding plaats vinden van de werken voor het graven van het kanaal Kolhom— Scha genStolpen. Het staat thans vast, dat o.m. een vaste brug zal worden gelegd tus schen Nesdijk en Klons, in het kanaalvak KolhomSchagen, welke voor dubbelspoor zal worden gemaakt en een breedte van 40 M. zal krbgen. Kleinhandelsprijzen van eenige verbruiksartilcelen HOF

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9