FEUILLETON Buitenlandsch C^Qieuws Het betalingsverkeer in Duitschland weer opengesteld DE MAN VAN NERGENSHUIZEN RADIO-OMROEP De Spaanache peseta De inhoud der noodverorderinA Personen-auto door trein Rede van Minister Dietrich over de krisis gegrepen Onrust in Duitschland Rumoerige manifestatie te Brussel KOPT NIEUWS FAILLISSEMENTEN Kathedraal te Philippopel verbrand I I Gemengde buitenlandsche berichten 1 R Relletjes op allerlei plaatsen Het proces tegen de Vors Amen van Strelitz Ik ging weer zitten; ik had stof tot na „Dan zullen alle heerlijkheden van den Vrede herschonken worden; dan zullen de zwaarden en de wapenen uit de handen vallen, als allen vrijwillig het Rijk van Christus aanvaarden en er in gehoorzamen, en alle tong zal verkondigen, dat de Heer Jezus Christus in de glorie van God den Vader is. 4 Doorvoering der «ieliiltomutiu Rede Dietrich. De inzittenden gedood De Vrijstaat veroordeeld De publicatie van koereen ver- DIETRICH Plundering van een winkel Gebouw met kanviechatten verloren (Z. H. Paus Leo XHI.) dc inhaleerend. Jo als referenties Wordt vervolgd). rf- I 01 VI tx Spaansche verklaard. Ka hei der nei 2. C. tin 35 we (91 I vol Bk 31; 21 I gei Het weer opnemen van het betalings verkeer man Trit -.6.3t Dou AX heat D pen saai plat D aan moe wet Wie pig« pile kan D geei wez Wie plte de dan de inki I bei dei lof av< vei vee we me dir art we: pla l kaï noi De Spaansche Minister van Financiën heeft verklaard, dat tegelijkertijd met de Grondwet In de Nationale Vergadering ook de stabillseerlng der peaeta ter sprake aal komen. De stabillseerlng moet dringend worden doorgevoerd. da vai vai de Ly fli Ni ie i Zi tem In land slow Pole H< Vi 19.3C Je b Ti le t Ai ven agi ne. fi r.em 1 man Si In Dresden. Gisteravond Js het naar aanleiding van den ccmmunlstlschen werkloozendag alhier tot groote samenscholingen gekomen. Twee po litieagenten werden door de menigte over vallen. Een hunner werd daarby ernstig in de borst gewond. De agent schoot hierop en verwondde een man en een vrouw. De vrouw moest naar het ziekenhuis worden gebracht. In totaal werden 7 personen ge arresteerd. De onderhandelingen met Frankrijk over het plan-Hoover, hebben, doordat zij twee weken geduurd hebben, bijgedragen tot de verontrusting van de wereld. Het gevolg hiervan is geweest het terugtrekken van de credieten op korten termijn, hetgeen een groot gevaar beteekent voor het Duitsche bedrijfsleven. Credieten, die over jaren, of tientallen van jaren loopen. zijn geheel on- gevaariyk, wat niet gezegd kan worden van de credieten op korten termijn. In den vo- rigen herfst zijn credieten ten bedrage van 78 milliard op korten termijn in Duitsch land belegd. Deze credieten zitten vast in alle mogelijke zaken, waar zij niet onmld- dellljk uit kunnen worden losgemaakt. Daar onder zijn ook schulden op korten termijn van landen en gemeenten. Het Rijk, heeft dergeiyke schulden op korten termijn in het geheel niet. In den loop van den winter is bet gelukt van deze ongeveer 8 milliard ongeveer 14 milliard aan het buitenland terug te betalen. Dit is een groote prestatie van ons bedrijfsleven, van onze banken en vooral van onze R1 Een tweede punt Zooals bekend, werden de door een scheids gerecht vastgestelde valorisatie-aanspraken der vertegenwoordigsters van het vorstenhuis Strelitz, groothertogin Elisabeth en haar dochters kroonprinses Milllza van Montene gro en prinses zum Lippe in een proces waardoor de vertrou- wenskrisis in de hand gewerkt is, is dat wij in Duitschland een groot aantal men- schen hebben, die alle door de regeerlng genomen maatregelen naar beneden trekken en onze verhoudingen dermate verslechte ren, dat het niet meer verantwoord worden kan. Daardoor is in het buitenland bet ge loof ontstaan, dat wij op zijn minst gezegd niet sparen. De berichten over de kapitaal- vlucht zijn overdreven. Vervolgens ging de minister over tot be spreking van de banken en spaarkassen. De minister betoogde, dat de banken bet ingé brachte geld niet kunnen laten liggen, doch dat zij dit rentegevend moeten beleggen. Het is ónmogelijk de banken in drie dagen te liquideeren. Daarom heeft de regeerlng de banken dan ook voor twee dagen moe ten sluiten. Hetzelfde geldt voor de spaar kassen, echter met dit verschil, dat deze veel meer geld dan de banken op langen ter mijn hebben uitgezet. Niemand kan van de spaarkassen verlangen, dat zij de gelden, die zij hebben belegd in hypotheken en pand brieven morgen opzeggen. Zooals zij er ech ter voor staan, kan bet teruggevorderde geld worden betaald. Vervolgens aide de mi nister nogmaals met nadruk, dat voor de gespaarde gelden niet bet minste gevaar be staat, alleen al daarom niet omdat de spaar kassen onder garantie staan van gemeenten en districten, zoodat de geheele bevolking ten slotte, bij eventueel failliet gaan, aan sprakelijk is. Het drankverbodsbureau der Vereenlgde Staten beschikt thans over 1900 agenten. Hedenavond begint een mee- doogenlooae actie tegen degenen, die onwettig handel drijven in alcoholische dranken. werd de arbitrale uitspraak ongeldig klaard. Tegen dit vonnis is door de aanklaagsters hooger beroep aangeteekend, zoodat de zaak gisteren voor het Oberlandesgericht te Ros tock in behandeling kwam. Als vertegen woordiger van de groothertogin en haar dochters trad Dr. Friedemann uit Berlijn op. De Vrijstaat MecklenburgStrelitz was ver tegenwoordigd door Dr. Hustaedt. Het gerecht stelde de volgende overeen komst voor: De Vrijstaat MecklenburgStrelitz be taalt een jaarlijksche reente van 100.000 RM. en een bedrag van 1 mllioen R.M. ineens. Tot 25 September as. kunnen partijen op deze uitspraak in beroep komen, doch per 1 September zullen zij reeds kunnen beslissen of zij accoord gaan met bet voorstel. De Rijksbank verstrekt bet volgend com muniqué: Heden is de goud- en deviezendekking der Rijksbank beneden 40 pet. gedaald. De bij de wet vereischte machtiging van den Ge nenden Raad is hiervoor verkregen. De Rijksbank acht het niet juist te wachten met de verhooglng van haar disoontorente tot de bjj paragraaf 29 van de Bankwet ver eischte voorwaarden vervuld zijn, doch zij heeft reeds vooruitloopend op deze verplich ting, met ingang van heden de disconto- rente tot 10 pet. verhoogd. Tegelijkertijd is de beleenlngsrente vast gesteld op 15 pet. In Gelsenkirchen. Gisteravond is het alhier herhaaldelijk tot communistische samenscholingen geko men, welke door de politie uiteengedreven werden. Hierbij werd een agent van politie gewond. Laat in den avond, tegen 10 uur, schoolden in de Olgastrasse opnieuw onge veer 600 communisten samen. De politie werd daar, toen zij ingrijpen wilde, bekogeld met steenen, steenkool en flesschen. Uit kelders en zolderramen wer den in totaal ongeveer 30 schoten op de politie gelost. Het vuur werd door de politie beantwoord. Een agent werd ernstig aan het hoofd verwond, doch of aan de zijde der communisten gewonden zyn gevallen kon in het donker niet worden vastgesteld Te gen 11 uur was de rust hersteld. Aanhoudende deviezen toe vloeiing b(j de Rijksbank Naar de Duitsche Handelsdlenst verneemt, kon het Duitsche Clrculatieinstltuut ook heden weer een sterke terugvloellng van deviezen melden. Naar schatting is 20 A 30 millloen Rijks- mark toegevloeid. De nieuwe noodverordening. Vervolgens ging de minister over tot be spreking van de nieuwe noodverordening. Er is voor gezorgd, dat de ontvangers van salarissen en loonen, rentetrekkenden en steuntrekkenden ontvangen, wat zij te vor deren hebben. De Rijksbank heeft maat regelen genomen, opdat de loonuitbetalin gen, ondersteuningen e. d. heden in bet reine kunnen worden gebracht, natuurlijk alleen ten opzichte van die firma's, die in staat zjjn langs den gewonen weg deze gel den op te eischen, Wanneer dan ook in dit verband hier of daar eenlge moeilijkheden Gisteravond heeft de Duitsche rijksmlnls- ter van financiën, Dietrich, een rede ge houden voor de radio, over „De afwikkeling van de sluiting der banken en de nieuwe noodverordening.” De minister legde er den nadruk op, dat het Rijk van zijn kant met scherpe maatregelen getracht had de be groeting in orde te brengen. Het Hoover plan heeft het Rijk een verlichting gebracht van IJS milliard. Het Rijk is daarom geens zins in moeilijkheden, doch in tegendeel in staat af te zien van een leening. Het Rijk heeft bovendien een groote hoeveelheid schatkistbiljetten verzameld. Het Duitsche bedrijfsleven heeft opnieuw credieten toege voerd gekregen ten bedrage van 300 millloen Mark. De moeilijkheden komen dan ook niet zoo zeer van den kant van het Rijk, als wel van den kant van het zakenleven. „Wel wel, miss de Rosen,” sprak hij, op zijn manier humoristisch, „dat ik U gelijk de Ara bische prinses moet vinden, onder de pal men!" De allerliefste Mercia glimlachte op meest bekoorlijke wijze. „En om dezelfde reden," sprak zjj opge wekt. ,H*t is ondraaglijk warm th de bal zaal.” „Zonder de andere aantrekkelijkheden van de woestijn,” voegde ik er aan toe. .Daar wordt men tenminste niet op zijn teenen ge trapt.” „Niettemin." zei de oude man, zich tot Mercia wendend en mij op^tteiyk negeerend, „zal ik U, met uw toestemming, uit de oase weggetogen? Toen ik U zocht, kwam ik Sir Henry tegen. Hij wilde U gaarne een oogen bllk spreken en ik beloofde hem, U bjj hem te brengen." Hij bood haar zijn arm aan en na een aarzeling van slechts een halve seconde, stond zij met 'n sierlijke beweging van haar stoel op en nam hem aan. Terwij zjj dit deed, keek zjj mij vluchtig aan. „U moet mij de rest van die geschiedenis straks verder vertellen, mijnheer Northcote," sprak zij. Ik maakte een buiging en keek haar een oogenbllk na, toen de oude Ingebeelde gek haar wegleidde, met een air van triomf, als wilde hjj te kennen geven, dat hij mij han dig bulten gevecht had gesteld. kon mij werkelijk niet indenken, dat U er iets mede te maken had." .Doe laat was het, toen dat kantoor tele foneerde," vroeg zij, nu veel kalmer. Ik schudde mijn hoofd. ,Jk weet het niet precies, maar dat kan *k wel onderzoeken. Het was in ieder geval Woensdag-namid- dag." ..Ach," sprak zij, het woord Toen zweeg zij. „Weet U. dat ik bjj dc familie Tregattock gelogeerd ben?” vroeg zij. .JLammersfleld heeft het mij zoojuist ver teld," antwoordde ik. .Maar het komt er niet op aan. Ik ga morgen naar Woodford en blijf eenlge dagen bij Maurice Furnivall, zoo doende heeft U niet veel kaïn, de onaange name ondervinding op te doen, my weder te ontmoeten.” Zij keek mij aan met vreemden blik. .Denkt U daar veiliger te zijn?” vroeg zij. Ik lachte. „Och. 't kan daar al niet gevaar lijker zijn dan hier in de stad en per slot van rekening is Maurice mijn neef „Uw neef”, herhaalde zij half ongeloovig; toen zag ik plotseling een glans van verlich ting haar oogen verhelderen, als een openba ring. Met lenig gebaar boog zij naar mij toe en legde haar hand op mijn mouw. „Om Gods wil, ga er niet heen," sprak zij gejaagd Op hetzelfde oogenblik klonken er voet stappen in de hal en verscheen de vervloekte gestalte van Beauchamp tusschen de bloe men. Koersdaling van het Engelscbe pond In verband met omvangrijke credletopzeg- glngen door Fransche banken te Londen en den internationalen toestand, is Het pond sterling op de internationale beurzen op sen- satloneele wijze teruggeloopen, wordt uit Berlijn gemeld. De frankenkoers beliep 123. doch later trad een herstel in tot 123.40. De dollamoteering bedroeg 4 84 S en herstelde zich later tot 485%. Ook op de andere geld markten liep het pond sterling terug, te Amsterdam tot 12.02 en te Zurich tot 2498. De Rijksminister van handel kan bepalen, dat hem of den door hem aangewezen plaatsvervanger de Juistheid van de gegeven inlichtingen onder eede wordt bevestigd. Na het omschrijven van straffen en over tredingen van bovenstaande bepalingen wordt dan verder vastgesteld dat de Rijks minister van Handel gemachtigd wordt, dé tot het doorvoeren van deze verordening noodzakelijke juridische maatregelen en al- gemeene bestuunbepalingen uit te vaar- denken in overvloed. Dat Mercia onder een anderen naam bij de Tregattoks logeerde, was op zichzelf iets schokkends voor myter wijl In verband met het vervalschte getuig schrift en de valsche bevestiging daarvan, op verschillende, tot dusverre duistere punten, eenlg licht werd geworpen. Toch was ik er vast van overtuigd, dat zij in het geheel niet medeplichtig was aan de Mtlford-geschlede- nls. Ja. zij had in een wanhoopsvlaag ge tracht mij dood te schieten, doch wat daar van ook zy, dat scheen een geheel op zich zelf staand feit te zijn. Maar bedienden ver giftigen was een soort van moordenaarswerk, waar ik Mercia niet mede kon vereenzelvigen. Ik vroeg mij af. hoe zij met de Tregattoks in kennis kon gekomen zijn. Lammersfield had zooiete gezegd van „opgepikt in Zuld- Amerika” en dit was wel in overeenstemming met mijn verdenking van den vorigen avond. Haar eigen uitdrukking: „de Satyr van Cule bra” kwam mij plotseling voor den geest en ik herinnerde mij, dat ik die plaats nog niet ir. den atlas had opgezocht, zooals ik voor nemens was te doen. Ik wist, dat Tregattock eenlge jaren gel‘den gezant in Bolivia was geweest dus was het zeer wel mogelijk, dat hij op de hoogte was van mijn onbekend en, naar het scheen, minder eervol verleden. Dan kwam Maurice, dien ik op het oogen bllk geen juiste plaats kon geven op dit tooneel. Mercia had my. om de een of an dere reden, een duidelijken wenk gegeven, dat dit beminnelijke jongmensch niet te ver trouwen was; trouwens de uitlatingen van RiJksbankdisconto verhoogd tot 18 pet. Beleening tot U pet. De Rijksbank heeft gisteren besloten, met ingang van heden, het wisseldisconto van 7 tot 10 pet. te verhoogen en de beleenlngs rente van 8 tot 15 pet. De Generale Raad heeft goedgekeurd de by de wet vastgesteld* dekkingsgrenzen te verlagen. Officieele mededeeling van de Rijks bank. By Oberndorf by de kruising met den straatweg van Wetzlar naar Graevenwies bach, heeft Woensdagavond tegen 7 uur een ontzettend auto ongeluk plaats gehad. Een bouwondernemer is met zijn auto, waarin zijn geheele familie was gezeten, door een trein gegrepen en ongeveer honderd vyftlg meter meegesleurd. De auto werd geheel verpletterd. Van de Inzittenden werden de bouwonder nemer. zyn vrouw en twee dochters ter plaatse gedood terwyi een derde dochter zulke ernstige verwondingen opliep dat voor haar leven wordt gevreesd. Het onderzoek is nog in vollen gang. Te Darmstadt In verband met den door de Communisten georganlseerden Rjjkswerkloozendag is het in den loop van gisteren te Darmstadt eenlge malen tot samenscholingen van werkloozen gekomen, die uit de voorsteden waren aangekomen en trachtten een demon- stratleven optocht te vormen, die door de politie werd uiteengedreven. Er werden 20 personen gearresteerd. De demonstranten vielen de politieagen ten met metalen staven aan. In de avonduren werden in de Altstadt verscheidene groote samenscholingen uit eengedreven, waarby van polltlezyde vele schoten werden gelost. Een demonstrant werd door een slag met een gummiknuppel zwaar gewond. 25. ,Ja, werkelijk." ging ik voort op eenigszlns vertrouweiyken toon. „Ik kreeg hem door be middeling van het verhuurkantoor van Sea- grave. U weet wel op Hannover-square. Het was geen vergissing, want ik was 's morgens zelf geweest en Seagr-ive verzekerde mij dat de getuigen niet alleen goed in orde waren, maar dat hy zelf Tregattock had opgebeld en deze per telefoon de goede referenties had bevestigd.” Ik zag. dat zy een lichten schok kreeg, dien zy echter oogenblikkeiyk meester was. ,En?” flulsterle zy. Ik lag achterover in mMn stoel. Ik voelde mijzelf wel een weinig wreed, maar toch deed t mU genoegen haar verslag uit te bren gen. ,J4u komen wy aan het meest interes sante gedeelte van de geschiedenis,” ver volgde ik. „Vanmorgen hoorde ik van Sea- grave dat niet alleen het getuigschrift \al-eh was. maar dat Iemand tijdens afwezig heid van Tregattock, door zijn telefoon met Seagrave had gesproken Sir Henry scheen biykbaar niets «mn de «aak te weten.” De nationale federatie van oud-strQden organiseerde gistermiddag te Brussel een groote manifestatie ten gunste van de eiseben der oud-stryders. De demonstratie omvatte 10- A 15 000 personen, die door de voornaam ste straten der stad trokken onder de tonen van treurmarschen en *t dragen van houten kruisen. Tegen half vijf slaagde een groep van 200 A 300 manifestanten er in, de ver sperring te verbreken, die was opgerleht om een neutrale zóne, en in de Rue de Lei te komen, waar vóór het parlementsgebouw vijandige kreten werden geuit. Verschei dene charges der politie en gendarmerie waren noodig om de manifestanten uit de Rue de Lol te verwyderen. Een peloton gen darmes werd in het parlementsgebouw ge posteerd. Bij het uiteendrijven van de manifestatie deed zich ook een incident voor te Montagne- la-Cour, waar aan het adres der oud-strijders provoceerende opmerkingen werden gemaakt uit het raam van een boekhandel Na een woordenwisseling werden houten kruisen in de uitstalkasten van den boekhandel ge worpen, die werd geplunderd. Verscheidene manifestanten zouden zyn gewond. By het passeeren van de tuinen van de Mont des Arts en het koninkiyk paleis wier pen de manifestanten houten kruisen op de grasperken. In aansluiting hierop heeft de ryksregee- rtng verordeningen uitgevaardigd over het pubUoeeren van koeren, waarin oju wordt vastgesteld, dat in openbare bekendmakin gen of mededeelingen, die bestemd zijn voor •n grooten kring van personen, opgaven, die betrekking hebben op prijzen, tegen welke buitenlandsche betalingsmiddelen verhan deld, range horten of gevraagd worden, niet mogen worden gedaan, tenzy het officieel vastgestelde koersen van de beurs betreft. De ryksregeering wordt gemachtigd uitzonde ringen toe te staan. Deze bepalingen gelden tevens voor termUntaansactim in koper, zink tin en lood. Overtreding van bovenstaande bepalingen wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 8 maanden, een geldboete, of belden. Te Karlsruhe, Laat in den middag poogden talrijke werkloozen onder leiding van communisten in verschillende deelen van de stad te de- monstreeren tegen de laatste noodverorde ning. Vooral in de nauwe straten van de oude stad namen de demonstranten een dreigende houding aan. De in den aanvang gezonden politiemacht was niet voldoende. De agenten werden danig in het nauw ge dreven en zagen zich genoodzaakt schoten in de lucht te lossen. Potitleversterklng dreef tenslotte de menige met de blanke sabel uiteen. Eenlge personen werden gearresteerd. mochten ontstaan, móst hieruit niet otunld- deliyk een besluit getrokken worden ten op zichte van het algemeen. De regeerlng zal haar best doen om ook de locale moeilijk heden meester te werden. De Ryksbank aal heden iets meer bankpapier in circulatie hebben dan anders. In de afgeloopen maan den is echter vaak een milliard en nog meer in omloop geweest boven hetgeen thans In circulatie is. De moeilijkheid ligt dan ook niet zoo zeer daarin, dat wy te veel bank biljetten hebben, doch dat er te weinig bankbiljetten zijn, aangezien het goud en de deviezen zyn afgevloeid. Vervolger» sprak de minister over de Ren temark. Iedereen heeft die by gelegenheid in zyn zak en niemand beeft tot dusverre verschil gemaakt tusschen een Rentemark en een Ryksmark. De Rentemark is goed ge dekt. Het verkeer der deviezen is gecentrali seerd by de Ryksbank, opdat geen Dultsch geld meer naar het buitenland zal kunnen afvloeien. Wat het noodgeld betreft, waar over zoo veel gepraat wordt, ieder, die nood geld uitgeeft zal strafbaar zyn, want het is ongeldig en waardeloos. Aan het slot van zyn uiteenzettingen waarschuwde minister Dietrich voor het hamsteren van bank biljetten. aangezien het in circulatie zijnde geld wel voldoende is voor het verkeer, doch alleen, wanneer niemand meer by zich be houdt, dan noodig is voor zyn doeleinden. In een crltiek moment van een volk komt het er op aan zyn zenuwen in bedwang te houden. Wanneer de groote meerderheid van het volk de beheerschlng over zyn ze nuwen verliest staat de regeerlng machte loos. Het komt er thans op aan de raadge vingen van de regeerlng te volgen. Ge schiedt dat dan komt men de ellende uit. De Kathedraal van den H. Lodewyk te Philippopel is in den afgeloopen nacht ge heel door brand verwoest. Toen de brand weer ter plaatse kwam, sloegen de vlammen reeds uit bet dak en viel aan redding van het gebouw met zjjn vele kunstschatten niet meer te denken. Trots de buitengewone inspanning van brandweer en vrijwilligers bleven van bet gebouw slechts de buitenmuren staan. In de kathedraal bevond zich ook het grafmonu ment van 'skonings moeder. Vele kunstschatten werden door de vlam men vernield. Northcote en mijn eigen instinct hadden reeds tot een zelfde conclusie geleid. Maar toch, als hy een neef van Northcote was en wel een. die door hem schynbaar steeds g<*d en harteiyk werd behandeld, hoe kon hy dan in 's hemels naam betrokken zyn by hetgeen Mercia deed, of die Zuid-Ameri- kaansche vrienden van haar, dti waarschyn- iyk uit zeer goede beweegrederen «oo ver langend waren een einde aan mijn bestaan te maken. Het was dan ook mogeiyk, dat hij, als mijn naaste bloedverwant, een oogje had op mijn oneeriyk verworven rijkdom: ik aarzelde echter om zelfs ten opzichte van Maurice zoon duiveische theorie te aan vaarden. Ik zat nog over deze heische complicaties mjjn hersens te pynigen, toen een vlugc tred op den mooien tegelvloer my deed op- kyken en ik Lord Sangatte haastig naar mij toe zag komen. .Mooi zoo”, sprak hy. „Ik dacht wel dit ik je hier zou vinden. Ga je mee naar myn studeerkamer?" Om de waarheid te zeggen, had de ont moeting met Mercia my de geheele afspraak doen vergeten, en het was bloot toeval. dat hy my hier vond Natuuriyk zei ik hiervan niets, doch volgde hem door den wintertuin naar een deur verderop, welke hy met een Yale-sleutel opensloot. Ik dacht by mtj «el ven, dat het mtj dezen avond aan afwisse ling niet ontbrak. Gisteren is de noodverordening inzake het weder opnemen van het verkeer in deviezen en het publiceeren van koersen bekend ge maakt. Deze noodverordening bepaalt aju het volgende: De ryksregeering wordt gemachtigd bet wederopnamen van het betalingsverkeer te regelen, zy kan maatregelen nemen tot be scherming tegen de gevolgen van het slui ten der* banken. Tevens wordt de rijksregee- ring gemachtigd voorschriften te geven voor het verkeer in buitenlandsche betalingsmid delen en het publiceeren van koersen van effecten en edele metalen. Deze verordening wordt U Juli van kracht. Voorstellen der steden ter bestrij ding der financieele krisis. De Duitsche Stedendag deelt mede: Het Dageiyksch Bestuur van den Dult- schen Stedendag heeft in aanwezigheid van den Ryksmlnister van Binnenlandsche Za ken, Dr. Wlrth, den president van het Duit sche Spaarkassen- en Giroverbond Dr. Klei ner en andere vertegenwoordigers van de Ryks- en Staatsoverheid beraadslaagd over den financieelen en economlschen toestand van de steden en der openbare banken. Deae kwestie is op het oogenblik van zooveel be lang. aangezien van de betallngscapacitelt der openbare kassen de levensmogeiykheid afhangt van groote lagen der bevolking, niet alleen om salarissen en loonen maar ook in verband met de ondersteuningen voor werk loozen enz. Men was het er volkomen over eens, dat «mmlddeliyk stappen genomen moesten worden om dè betallngscapacitelt dezer openbare kassen te verzekeren en zoo spoedig mogelijk op zyn minst een beperkt economisch en betalingsverkeer weer op te nemen, tevens echter om het volkomen on gerechtvaardigde opvragen van deposito's by Het weder openen der banken Het betalingsverkeer wordt in overeen stemming met de volgende bepalingen we der opengesteld: De by het sluiten der banken betrokken instellingen met uitzondering van de Prlvat- notenbsnken en de Duitsche Gouddlsconto- bank mogen alleen contante betalingen doen in den tyd van 16 tot 18 Juli as. voor zoo ver de ontvanger de betltngsmiddelen kan bewijzen noodig te hebben ter betaling van loonen, salarissen, pensioenen, werkloozen- en krlsisondersteunlngen, verplichtingen te genover verzekerden in de sociale verzeke ringen, belastingen en openbare bydragen, voor zoover deze niet kunnen betaald wor den zonder gebruikmaking van baargeld, ver der mogen contante betalingen nog geschie den voor zoover deze binnen de betreffende instelling geschieden, voor zoover daarmede betalingen verricht worden ter doorvoering van de wet Inzake arbeidsbemiddeling en werkloozenverzekering en voor zoover betreft betalingen aan een verzekerde ter nakoming van eep plicht tot het doen van een bijdrage. Deposito's kunnen zonder eenlge beperking door de instellingen worden 'aangenomen. Over de saldi, ontstaan door contante depo sito’» in ryksmarken. gedaan na 15 Juli jj. kan vry worden beschikt. Wanneer door het sluiten der banken of door de regeling van de hervatting van het betalingsverkeer bulten de schuld van den schuldenaar een betalingsverplichting met is nagekomen, dan kan hiervoor geen rechts vervolging worden ingesteld. De schulde naar kan zich echter hierop niet beroepen, wanneer hy na het vervallen van deze hin derpalen niet onmiddeUyk zyn betalings verplichting nakomt Ook deze verordening treedt den 16en Juli in werking. zy zweeg eenlge oogenblikken. Haar wim pers knipten snel en haar oogen hadden een verwarde uitdrukking. .Ik begryp het niet goed," sprak zy elndeiyk. „Waarom had U een nieuwen huisknecht noodig? Den nacht te voren, was er toch een In uw huis." „O ja”, onderbrak ik haar, „mHn goede Milford. Maar ziet U, een van uw vrienden is zoo welwillend geweest, hem te vergifti gen.” „Vergiftigen?” herhaalde zy gerekt, wilde zy daardoor haar oprecht gemeenden afschuw te kennen geven; toen boog zy zich voorover en vroeg: „Bedoelt U, dat uw huis knecht dood is?” „O. neen, gelukkig niet,” zei ik luchtigjes, „wy zyn heusch een taal stel, Milford en ik. Maar «y hebben toch hun best gedaan en per saldo moogt U den steen niet opnemen en op hen werpen. U miste my meesteriyk op drie meter afstand.” Ik vrees, dat de laatste zinspeling onnoodlg was. Mercia had gedurende een oogenbllk haar gelaat met haar handen bedekt en toen zy ze weer wegnam, zag Ik, dat haar oogen van toorn en verontwaardiging schitterden. „t Is verschrikkelijk,” stotterde zy. „Ik wist niet Ik ik heb wel iets gehoord maar in werkeiykneid begreep ik niet het Zy brak plotseling af. „Het is natuuriyk die scherpzinnige myn heer Guarez geweest. Juist iets, wat men kan verwachten van iemand me» Wn naam. Ik De beraadslactiigen van het Rljks- kabinet geëindigd. De beraadslagingen van het Rijkskabinet ter veiligstelling van het bedrijfsleven werd gisteravond om negen uur geëindigd. Het kabinet behandelde een noodverorde ning, waarin in het byzonder vier aange legenheden worden geregeld. Het eerste punt betreft de regeling van het devlezenverkeer, de tweede de noteering van koersen, de derde overgangsbepalingen voor het bankverkeer na de beursvacantie- dagen. de vierde een supplementaire veror dening op de Noodverordening inzake de Danatbank. Verkeer met buitenlandsche betalings middelen Over het verkeer met buitenlandsche be talingsmiddelen wordt het vólgende vastge- steld: Buitenlandsche betalingsmiddelen mogen slechts tegen binnenlandsche betalingsmid delen worden verkregen door, of door bemid- deling van de Rijksbank en kunnen slechts by de Ryksbank of haar intermediair wor den geina De Rijksbank kan de bevoegdheid tot in- en verkoop (als commlssionnalr of voor eigen rekening) aan andere credletin- stelllngen geven. De Ryksbank ia bevoegd uitzonderingen toe te Staan. Tertnynhandel in buitenlandsche beta lingsmiddelen of vorderingen in buitenland sche valuta of in edele metalen tegen bin nenlandsche betalingsmiddelen is verboden. Ais betalingsmiddelen in den zin van deze verordening worden beschouwd munten, pa pieren. bankbiljetten, cheques, wissels, pro messes e.d. Vorderingen van buitenlandsche valuta in den «in aan deze verordening zyn vorderingen, waarby de schuldelscher aan spraak heeft op uitbetaling in bultenland- sche valuta. Buitenlandsche betalingsmiddelen en vor deringen in bultenlandsch geld, waarvoor een officieele noteering te Beriyn wordt ge geven, mogen tot geen hoogêren prijs als de laatst bekend gemaakte officieele Beriynsche noteering verhandeld worden. Wanneer geen officieele noteering gegeven wordt, mogen «y niet verhandeld worden tegen een hoo- geren prijs dan de laatA bekend gemaakte officieele Fgriynsche noteering. Transacties, die afgesloten worden met overtreding van deze bepalingen, zyn niet geldig. Deze ongeldigheid mag echter niet ten nadeele zyn van personen, die de nietig heid van de door hen aangegane transactie niet kenden. De ryksmlnister van handel, of een door hem aan wyzen instantie, kan iedere gewenschte inlichting inzake het verkeer met buitenlandsche betalingsmidde len elschvn. os. het overleggen van boeken en bescheiden. da spaarkassen tegen te gaan, welke voor t grootste deel uit overdreven nervositeit ont staan. Verder was men het er over eens, dat de spaerkessen op dezelfde wyze moeten be handeld worden als de overige banken en credietlns tellingen. Het is derhalve, volgens de meenlng van den Stedendag, noodzakaiyk ook de spaar kassen in staat te stellen gebruik te maken van de hun wettig toegestane beleenings- mogeiykheden by de Rijksbank. Dit betreft in de eerste plaats de gemeen- teiyke leeningen. Verder moet er voor ge zorgd worden, dat voldoende betalingsmid delen aanwezig zyn by de openbare crediet- instellingen. In dit geval zullen de stedeiyke spaarkassen volkomen in staat zyn aan haar verplichtingen in het belang van het geheel te voldoen. De steden vertrouwen op het ge zonde verstand van de bevolking en zullen voor haar deel er aan medewerken, de kri sis te overwinnen. 13 Juli epgegeven door v. d. Graaf d Co. N.T. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 7 Juli: H. Bemelmans-Hollands, Hoens- broek, aan de Hoofdstraat 136. Rc. Mr. van Doornlnck. Cur. Mr. Camps, Heerlen. Ed. Peifer, Vaals, Koperstraat 40. Rx. Mr. Hustinx. Cur. Mr. van Breukelen, Heerlen. L. Wielert, winkelier, Hoensbroek. Kouven- derstraat 194. Rx. Mr. Gadlot. Cur. Mr. Postma, Treebeek-Heerlen. F. Terpstra, winkelier, Spekholzerheide. Klein Gravenstraat. R.c. Mr. de Nerée tot Babberich. Cur Mr. Ballieux, Kerkrade. 13 Juli: H. Uythof, aannemer, Franeker, Lyckemastraat 8. Rx. Mr. B. Ph. Baren van Harinxma thoe Slooten. Cur. Mr. K. Wes terling Leeuwarden. O. Gatsonides, smid, Oosterzee. R.c. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. Deurwaarder F. Rinsma. Lemmer. J. van Beezem, fruitventer, Schalkburger- straat 131, Amsterdam. Rx. Mr. J. J. Ter Maten. Cur. Mr. W. J. wytinhorst, Amster dam, Amstel 344. F. A. J. Broekhof, winkelier en koopman, 2e AnJellerdwarsstraat 9, Amsterdam. Rx. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. W. J wyten- horet, Amsterdam, Amstel 344 Opgeheven wegens gebrek aan actief: 7 Juli: H. A. J. Roodlag. Geleen. VRIJDAG 17 JULI 1931 HUIZEN, 298 M. Algemeen Program»», verzorgd, door den KRO 8.00—9.15 Gra- mofoonpl. 10.0011.30 Oramofoonpl. 1L30-J290 Halfuurtje voor Zieken «Q Ouden van Dagen 12.00—1.45 Concert KRO-kwintet oi v. p. Lustenhouwer L4N240 Orgelconcert Evert Haak 34jg 4.30 Concert KRO-kwartet (plano, viool, altviool en cello) 4305.00 Gramofoonpl’ 590—790 Concert KRO. Kunst Ensemble oXv. P. Lustenhouwer 790740 Cause rie door H. Th. Arts 7308.00 Declama tie door A. Laudy 8.00—11.00 Aansluiting met het Concertgebouw ,J)e Prins van Oranje" te Venlo. Medewerkenden: PhU- harmonisch Gezelschap; Muziekvereen. .Fanfare Venlo”; Venlosche Orkestvereenl- glng „O K. n. V”; Dubbelkwartet ,Jnter Noa"; Dubbelmandoline-kwartet „Onder Ons”; The United Jazz Orcestra”. Dames Attractions Kapelle .Rhein und Weser" 11.0012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM. 1875 M. 6.46—7.00 en 740—7.46 Gymnastiekles oj.v. G. Kleere- koper 8.00 Oramofoonpl. 114012.00 Oramofoonpl. 12.152.15 Concert Om roeporkest oJ.v. Nico Treep. Mm.v. Mevr. Oeysel (zang) 246—2.45 Voordracht in het Gronlngsch door H. E. Buurman 2.454.00 Concert AVRO-kwartet oj.v. D Groeneveld 4.00 Orgelspel Joh. Jong 5 15 Concert VARA-orkest ol.v. H. de Groot 6.15 Vervolg concert 7.00 Slot concert 740 Politleber. 1190—12.00 G raxnof oonplaten DAVENTRT, 1554-4 M. 1045 Morgen- wydlng 11.06 Lezing 1.20—2 20 Orkest- ccncert 4.00 Opening van het King George Hospital" door Z. M. den Koning van Engeland 4.10 Concert. Orkest G. Valle (sopraan) 5.06 Orgelspel door R. Foort 5.35 Klnderuurtje 840 Dans muziek 6.35 Berichten 7.00 Pianospel door Elsa Karen 740 Vaudeville 940 Berichten 945 Berichten 9.40 Lestalg 10.10 Orkestconcert 10401240 Dans muziek. PARIJS „RADIO PARIS”, 1745 M. 8.06 Oramofoonpl. 1250 Gramofoonpl. I. 26 Gramofoonpl. 640 Oramofoonpl. 840 .Madame Butterfly” Van Pucclnt (Gramofoonplaten) LANOENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.001145 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 125240 Orkeetoon* eert 5.20—6.20 Concert 840 Concert. Orkest, sopraan en plano. Intermezzo: Liederen-voordracht. Na afloop Berichten en tot 1120 Orkestconcert 11.20—1240 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 1240—249 Orkestconcert 340640 Orkestconcert en declamatie 840—940 Dansmuziek 940—945 Concert en declamatie 10.10— II. 10 Orkestconcert en zang 11.10—1240 Dansmuziek. BRUSSEL, 5984 en 1384 M. 5084 M.: 540 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 640 Gramofoonpl. 840 Radlo-Tooneel 920 Orkestconcert en zang. 3384 M.: 640 Orkestconcert 696 Or- kestconcert 645 Gramofoonpl. 8.30 Orkestconcert. Voorlezing. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—740 Gramo foonpl. 10461240 Berichten 1240 Gramofoonpl. 1.15—340 Berichten 240—340 Gramofoonpl. 340<40 Lezin gen 440—640 Concert 640—840 Lezingen 840 erste deutsche Schauspieler-Parlament”, hoorbertcht, ver zameld door Josef Krahé 940925 Berichten en Lezing 945 Vier Sym- phonle, O. Dur van G. Mahler. Orkest «n Soliste (sopraan) 1035 Berichten en daarna tot 1250 Dansmuziek. ifru digen. De verordening wordt den 16 Juli van kracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2