Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs tweede blad HET ZILVEREN JUBILEUM VAN N.V. JAN DE VRIES „ORPHEUS” „VRIESIA” Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE 1 VRIJDAG 17 JULI 1931 STADSNIEUWS LANDBOUW EN VEETEEL1 I PROVINCIAAL NIEUWS I I ENKHUIZEN I KUNST EN KENNIS 359 I De ramp der aardappel ziekte in Noord-Holland De noodtoestand onder de tuinders Dweilen - Sponsen - Zeemleder - Boenders Va a tk wasten - Afneemdoekjes - Insmeer- dertjes - Ruiten- en Flesschenwisschers Lampenpoetsers - Nagelborstels enz. ALKMAAR I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I 22 ANNA PAULOWNA TFT FF 324 GROOTEBROEK BREEZAND HEILOO CASTRICUM ANDIJK HOORN Dultschers en Feestelijke viering Sint Jozef-Patronaat Een fietsprestatie VIUDAG 17 JULI l 9.70 (cable* Ringen IDeka 1 1 VRIJDAG 17 JULI De Kinderbewaarplaats 127 NOBILE NAAR HET POOLGEBIED M. U. L. O.-examen ons Op een Russischen ijsbreker. 7»/i. Plechtige installatie het De kaasmarkt l> 115’/ 338% 89 Faillissementen aar- hterop 160 men 1% Prolongatie - ff waarover wy In een in ons nummer van schreven, op luisterrijke Father Lefeber Directeur. Banken Koloniale Bank Indische Bank Oert. Handel-My. 12.85 23.30 66.25 66.20 66.20 7.30 34.80 12.03 2.47% >09% 106 125% Vorige Koersen 25 220 115 30 83 Burg. Stand. Geboren: Trijntje. d. van Evert Schuurman en Maartje Gutter.* Lambert, a van Barend van Dyk en Grietje Bloemen daal. Klaas, a van Aan Kar ol clubs er toe aanzetten cm zich ook een plaats op de Stichtersiyst te veroveren. scheepvaart Roll Amerika i4jn ilto Gem Eigeno :<on Ned Stoomt icheepvaart- Ome Marine comm. Marine pret. 213% 248 35 279 86% 61 42 42 35 3»/i. 53% 47 7% Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4H Nederl 1916 «H Nederl 1917 4% Nederland 1931 4H NJnd.1936 8 202% 233% 44% 260% 40 10»/, 8»/. 40 116% 8’/, 8‘/, Suiker HV A •‘oerworedjo ’nrstenlanden Actions idem Jtuoo Pacific «tfabasn Jhic MUw 8t Paa Kansas City Sou’’ arte Rallr 30»/, 85 Parijs Brussel - uonden New- York Berlijn zonen Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag - Weenen - Warschau 9.73% 34.58 12.04 2.43»/. Petroleum Tortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Onion OU hdustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 0. 8. Leather Intern. Nickel 48.22 12.96 23.30 66.30 66.35 66.30 7.33 34.97 Kosteloos* rijwieimerken. De Rijksontvan- ger alhier zal zitting houden te zynen kan tore, Molenvaart no 22. voor het behandelen van aanvragen van kostelooze rywlelmerken op Donderdag 16 Juli, 23 en 30 Juli 1931 van 's namiddags 5 uur tot 7 uur; Zaterdag 18 en 25 Juli en 1 Aug. 1931 van 's namiddags 3 uur tot 5 uur. „Eensgezindheid”. Het fanfarecorps „Eensgezindheid" behaalde op bet te Krom menie gehouden concours een tweetal eerste prijzen in de 2e afdeellng. nJ. een eersten prijs in den marachwedstriJd met 52 punten en een eersten prijs in den concertwedstrijd met 104 punten. Commissie ter bevordering van steun aan de getroffenen 326 21 82% 55.10 168% 89% 66% 43 111 43 283»% Tabak Jell Batavia hide Dell 'ostkust 'enembah well 80% 57!/,. 37 20 41% 19 39% 41 3 Men bericht ons: Gisterenavond had op het Rlngersterreln bovengenoemde ontmoeting plaats. De heer C. Wanner, die voor dezen wed strijd een medaille had beschikbaar gesteld, trapte af. Hierna volgde van belde zyden een vlug en wel eens tamelijk forsch spel. Na eenlge minuten spelen kreeg Ringers de leiding door een penalty. Tot de rust bleef deze stand ongewijzigd. Na de pauze werd het spel op dezelfde wijze voorgezet. Ringers doelpuntte nog drie maal; stand 40. Even na het vierde doelpunt kreeg Deka een vryen schop te nemen met net resultaat, dat de stand 41 werd. Deze stand bleef tot het einde onveranderd, zoodat de prijs aan Ringers word toegekend. De tuinders van Obdam er slecht aan toe de Slinger- Mr. A. De Nederlandsche Vereeniglng van Kaas handelaren heeft gisteren te Gouda verga derd, waar besloten is, voorloopig alleen te gen vooruitbetaling naar Duitschland te le veren. Hedenmorgen ging op de kaasmarkt het gerucht, dat naar Duitschland werd uit gevoerd, ook ronder vooruitbetaling. De ex port naar Duitschland is sinds Maandag aanmerkeiyk verminderd. Desondanks waren de prijzen heden goed. door „Toonkunst” en oud- 161»/, 87% 60% 42% 106% 36»/, 272% St. Bonlfacius-Missiehuls Hoorn, postrek. 120937. Men 3ordt Btlchter(es) van dit Missiehuis door ineens of by gedeelten honderd gulden te schenken. Men schrijft ons: Sinds October 1930 is de Kinderbewaar plaats gesloten, poor den slecbten staat, waarin het gebouw verkeerde, kon en mocht de winter zoo niet worden ingegaan. Er wer den plannen gemaakt om een nieuw gebouw te verkrijgen en die zullen spoedig uitge voerd worden. In de jJ. gehouden gemeenteraadszitting werd aan onze vereeniglng een stuk grond toegestaan om daarop het nieuwe gebouw te zetten. De pennlngmeesteresse heeft gewacht met het aanbieden der kwitanties tot er ze kerheid was dat het gebouw komen zou. Nu die zekerheid er is. zullen zoo spoedig moge lyk aan leden en begunstigers de kwitanties worden aangeboden en wy hopen dat allen, in het belang van deze nuttige Instelling, hun contributie aanstond zullen voldoen. Bollenveiling aan de „Tuinbouw.” Ge- iyk te verwachten was. is ook de eerste bol- lenveillng van de vereeniglng „de Tuin bouw" aangekondlgd op -14 Juli, niet kun nen doorgaan. Jhans zal de eerste veiling op 21 Juli wórden gehouden, waardoor de aangifte open staat tot en met 16 Juli. industrieën Onliever Oaive Delft Alg. Kunstzijde Van Bertel's rtt Nieuwe Philips Kuch Aocousttek Ned. Ford Moedige reader. Op onverklaarbare wyze geraakte Dinsdagavond om ongeveer 10 uur een vrouw in de zandvaart nabij 't Ceres- dorp. Een voorbyganger, de heer H. Janson, bedacht zich geen oogenblik, sprong te water en zwom naar de plaats waar de vrouw zich bevond. Met moeite wist hy haar, op het droge te brengen. Ze was reeds bewusteloos. De dok ter werd dadelijk gewaarschuwd, die de vrouw die er zeer slecht aan toe was, be handelde. Opgeheven na gedaan verzet het faillisse ment van P. van Twlsk, veehandelaar te Stompetoren, gemeente Oterleek. Failliet verklaard: N.V. Oliefabriek ..Alkmaar- gevestigd en kantoorhoudende te Oudorp by de Halve- maansbrug; mr. H. M. Fruln, Rx.; mr. J. Belonje, Cur. N.V, Timmerfabriek v.h. C. M. van Lo- tum, Bchermerweg 1, Alkmaar; mr. A. M. Ledeboer, Rx.; mr. H. Judell, Cur, - Heden is door het Hof te Amsterdam na gedaan appèl vernietigd het faillissement van M. Bak, Verdronkenoord 7, alhier. Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg. Exploratie Generaal Nobile zal deelnemen aan den tocht van een Russischen ijsbreker naar de Noordeiyke Ijszee. Hy kwam eergisteren te Moskou aan. Nobile heeft behoefte de plaats weer te zien, waar drie jaar geleden de „Italla" is verongelukt en bovendien wil hy deelnemen aan de poging om nog iets te weten te komen aangaande het lot van zes leden der bemanning van het luchtschip, die sinds de ramp zyn verdwenen zonder dat men van hen *n spoor heeft kunnen ont dekken. Ook zal men, naar gemeld wordt, met den ysbreker trachten iets te weten te komen aangaande het Fransche vliegtuig, dat Amundsen vervoerde by een poging, waaraan hy deelnam om Nobile en de zynen te hulp te komen. Nobile gaf te kennen, dat het wel niet aannemelijk was, dat er iets zou worden gevonden, maar hij beschouwde het als zyn plicht aan den tocht van den ysbreker deel te nemen. Geslaagd voor diploma A: M. Veer te Andyk. J. P. Donker te Schel- linkhout. G. v. d. Water en C. J. Btins te Hoorn, D. Groot te Venhuizen, J. D. Helder te Wognum, M Slot te Broek op Langen- dyk, 8. de Ruiter te Zuid-Scharwoude, M. Q. Kroon te Oudkarspel, W Friellnk. M A Frielink en E. A Oudshoorn allen te N’oord- Scharwoude, M. C. Schouwvlleger en A M. S. Huigen te Den Helder, A. v. d. Mark te Wieringen, L. J. Geroer te Haarlem—Noord, J. Hekhuis, O. van Pel en R. J. de Pee te IJmulden, D. H. L. JupUn te Alkmaar, N. van Zeegen. D. Visser en J. Bakker te Belloc en J. Krul te Enkhulzen. Afgewezen drie candid aten. gemeentebestuur ten stadhuize officieel ont vangen. Vooraf gaf het Duitsche Stadshuis onder groote zangnummer ten beste. Onder de aanwezigen merkten we op wethouders Bonsema, Klaver, Van land en den gemeente-secretaris Koelma. 192 209vt 115 4‘A. 8»/m 6“/m Huldiging Jubilarissen. De heer Karskens, voorzitter van de feest commissie. richtte zich hierna tot de heeren v. Beek, Groot, Hartog en Kommer, hen harteiyk gelukwenschende met hun zilveren jubileum als lid van „Orpheus”, hun allen een mooie herinnerings-medaille aanbie dend; den heer Hartog. die vyftien Jaar het vaandel gedragen heeft, bracht spr. speciaal dank voor zyn trouwen dienst. Onder ap plaus werd besloten deze vier jublleerende leden te benoemen tot lid van verdienste, waarna nog dank werd gebracht aan allen, die aan <le Dultschers huisvesting hadden verleend. Hierna bleef m«n nog langen tyd. onder het genot van een vroolyk strijkje, gezellig bijeen. 102»/.. 103*/, 103»/. 101% 97»*/.. 50% ‘3»»/m Wandelpad langs den Zeeweg Naar w# vernemen zyn de werkzaamheden tot Uit breiding van het wandelpad langs den Zee weg, dat thans is aangelegd, direct vanaf den Heerenweg af langs Fochteloo. bet bureau van het provinciaal landgoed, voor de per- ceelen van de bouwvereenlglng „Goed Wo nen", aansluitende op het reeds verleden jaar aangelegde wandelpad, zoover gereed, dat de opening voor ax. Zondag kon worden tegemoet gezien. Dit is een groote verbete ring, omdat de wandelaars thans niet meer langs den Haagzcheweg het wandelpad be hoeven op te zoeken, of langs den rijweg (Zeeweg), wat voor het verkeer vooral op Zondag gevaar opleverde. V, V. V. In de dezer dagen gehouden t bestuursvergadering van de V. V. ia. in plaats van de heer W. Pool, die wegens ver trek als bestuurslid bedankte, benoemd tot penningmeester de heer Visser. 102»/,. 103»/, 103*/, •0I»% 97»»/.. Ondertrouwd: Theodorus van Kesteren en Willemlna Koppers Willem Karaten en Geertruida Groot Johannes Kruys- veld en Jacoba Nesselaar Gerardus Her- mes en Anna Feyen Hendrikus de Bakker en Christina Besse Cornells van Vlegen en Anna Plomp Johannes Jorritsma en Catharina Kuit. Geboren: Carolina, d. van Relnler Schou ten en Johanna Denie Maria Geertrulda. d. van Hendrikus Linders en Suzanna de Groot. Overleden: Jacobus Johannes Kleverlaan. 2 j. Johannes Philippe de Munk, 81 J. 161 15% 5»/. 29»/, 23% koor vóór het belangstelling; een Ontvangst ten Stadhuize. Hedenmorgen om half 12, nadat de Duit sche gasten onder leiding van de feestcom missie onze kaasmarkt hadden bezichtigd, werden ..Orpheus" en „Berg. Echo" door het Hedenmorgen is de heer mr. Couvee plech tig geïnstalleerd als substituut-griffier aan de Arrondissementsrechtbank, alhier. De dames Buddingh en Besteman hebben een fietstocht gemaakt, die wel het vermel den waard la Maandagmorgen vroeg ver trokken zy uit Alkmaar, fietsten over Am sterdam naar Arnhem en vandaar naar 's-Hertogenbosch. Van 's-Hertogenboech ging het over Utrecht weer terug naar Amster dam. Vervolgens naar Haarlem om ten slotte Donderdagavond wederom in Alkmaar te arriveeren. Een der dames had een kilometerteller op haar fiets, welke 340 KM. aanwees. Zeer zeker een kranige prestatie voor deze leden van bet zwakke geslacht. Felteiyk behoef ik hier niets meer by te schrijven. Zoon brief zegt het veel beter dan ik het doen kan. Want zoo'n geval Is een sprekend feit, en feiten weerspreekt niet. Het spreekwoord zegt: Woorden wekken, maar voorbeelden trekken. Moge dit voor beeld dan het spreekwoord eer aandoen, moge het vele andere scholen, patronaten leden van het eere-comite, die door daarin zitting te willen nemen, deze feestviering meerderen luister hebben bygezet. Hierna maakten vertegenwoordigers van Wrschillende vereenigingen gebruik om het Jublleerende „Orpheus” te complimenteeren. Herwonnen Levenskracht Zooals op vele andere plaatsen zal ook hier as. Zondag een speldjesdag worden gehouden ten bate van „Herwonnen Levenskracht”. In onze omgeving zien wy maar al te zeer de verschrikkeiykheld der tuberculose en de ondervinding heeft geleerd, dat by vroegty- dlge hulp vele levens kunnen gered worden. Dit zal zeker een aansporing zyn het comité terzyde te staan door bet mooie werk mild te steunen. Gymnastlekvereenlging. Alhier is met 39 leden een gymnastlekvereenlging opge richt. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Schenk, voorzitter. D. Brandsma, secretaris en D. Mantel, penningmeester, terwyi de heer van der Stelne technisch leider zal zyn. Rede Burgemeester. Burgemeester W. C. Wendelaar. bescherm heer van „Orpheus". voerde allereerst L;t woord Spr. uitte zyn genoegen erover, dat „Or pheus" door het gemeentebestuur ontvan gen wilde worden. Spr. dankte „Orpheus" voor wat het In die 25 jaar voor den zang en de kunst In Alkmaar gedaan heeft. Dit 25 Jaar samengaan heeft een opbeurende wer king voor het koor gebracht. Spr. richtte eenlge harteiyke woorden tot den heer Van Beek, die tevens 25 jaar be stuurslid was. Spr. memoreert vervolgens de dirigenten, die „Orpheus” de leiding gaven en het koor tot zyn triomphen voerde. Spr. noemt de heeren de Geus. Lindeboom. Brands. Roeske en Hoogerwerf Speciaal waardeert spr. den heer Roeske als fynvoe- lig artist die oa. ook medewerking verleende tydens het eeuwfeest van Alkmaars Ontzsi eenlge jaren geleden. Spr. dankt den heer Hoogerwerf. dat hij het koor op het hooge peil wist te handhaven en dit feest zoo luis- terryk wist te vieren. Zich in het Duitsch richtend tot de gasten uit Solingen uitte spr. zyn genoegen erover, dat de Dultschers, wier land momenteel zul ke zware tyden meemaakt hier gastvrijheid genieten mogen. Zeer Eerw. Father, Hierby heb ik het genoegen u voor de 4de maal f 25 te kunnen doen toekomen uit den Missiespaarpot onzer schoolkinderen, waarmee we dus ons doel hebben bereikt en onze school in aanmerking kan komen als medestichteres te gelden van uwe heeriyke inrichting tot Gods eer en het heil Zyner nog in ongeloof of valsch geloof omdolen de kinderen, wy zyn biy het zoover te hebben gestuurd met ons sparen. Honderd gulden is wel zooveel niet, maar vele klein tjes maken een groote en als al de Katho lieke scholen in ons gewest het onze school eens nadeden, zoudt u daar zeker .een dig eindje mee ópschieten Onze school is niet groot en de leerlingen zyn veelal on bemiddeld, maar met yver en goeden wil komt men niettemin ver. Met de meeste enz. Zuster M. X.. Hoofd d. S In de gemeente Obdam heerscht onder de tuinbouwers tengevolge van de aardappel ziekte een noodtoestand. Er werd dit voor jaar voor byna f 50.000 aan tulnderscredlet verstrekt, dat hoofdzakelyk besteed is voor de aanschaffing van kunstmest. Nu vrijwel de geheele aardappeloogst verwoest is, moet dit geld als verloren worden beschouwd. Reeds is een beroep gedaan op den minis- EINDEXAMEN R. H. B. 8. Voor het eindexamen der Rijks Hoogere Burgerschool te Hoorn, afd. B. slaagden: K. Donker, Hoogwoud; P. J. Donker, Schellink- hout; J. Haring, Hoorn; H. Kieft, Opper does; P. J. Loots, Berkhout; J. Pik. Hoorn; J. Spaander. Oostwoud; Ga. Ja. Vermande, Hoorn. De receptie In t „GuMen Vlies” Na afloop van het concert begaven zich de beide zangkoren en vele genoodigden met belangstellenden naar „t Gulden Vlies”, waar het jublleerende „Orpheus” recipieerde. In een ommezien «as de groote schouw burgzaal, welke voor deze gelegenheid aardig »as versierd, geheel met belangstellenden gevuld. Vooral het tooneel was in een wa ren bloementuin herschapen. Een strijkje zorgde voor aangename muzikale opluiste ring. De voorzitter van „Orpheus" de beer van Beek, heette alle aanwezigen van harte wel kom, zyn genoegen er over uitsprekende, dat men na het mooie concert te hebben aange hoord. ook nog deze repetitie wilde mee maken Tot zyn spijt aldus spr. kan onze eere-voorzitter. burgemeester Wende- j“r, niet aanwezig zyn, daar hy in Den Helder een vergadering moet presldeeren; morgen echter zal hy ten stadhuize ons koor toespreken. Dank bracht spr. voorts aan de Benoemd. Tot tydelyk onderwyzer is benoemd de heer W. J. Petersen, thans werkzaam te Alkmaar. Aa Zondag groote fietstocht, alleen voor jongens boven de 14 jaar. Om 2 uur verza melen op het Varnebroek voor het gebouw. Alle fietsen in orde. K. R. O.-vlaggetjee of de driekleur mogen zooveel mogelyk de fiet sen versieren. Terugkomst olm. 8 uur. P. W. DE MQL, Directeur. Naar aanleiding van het vroege en zeel ernstige optreden der aardappelziekte is in betrokken kringen van land- en tuinbouw organisatie een actie op touw gezet tot het treffen van maatregelen voor steun aan de getroffenen en tot het doen gaande houden van het bedrijfsleven Deze actie heeft tot gevolg gehad, dat onder voorzitterschap van een Regeerlngsvertegenwoordiger een ver gadering is gehouden met een aantal burge meesters. welke vergadering van oordeel was dat door deze ramp in vele bedrijven en ge zinnen Mn noodtoestand is geschapen, en aan een obmmissie opdroeg, onverwyid stap pen te doen ter bevordering van steun aan deze gezinnen en bedrijven. In deze Commissie werden benoemd de Burgemeesters van Andyk. Obdam en Groo- tebroek en de heeren Th. Roosje en Jac. Groen Az. voor de tuinbouworganisaties, hieraan toegevoegd vertegenwoordigers der Landarbeiders-organisaties. In de vergadering van deze Commissie werd als voorzitter benoemd de heer N. Dek ker, burgemeester van Obdam. en tot secre taris de heer Jac. Groen Az, te Zuid- Scharwoude en besloten, ten spoedigste ge gevens te verschaffen omtrent den omvang van de geleden schade en de gevolgen hier van voor het bedrijfsleven. Te dien einde is aan de Burgemeesters van de gemeenten, die geacht worden te liggen in het vroege-aardappeldistrlct. een circulaire gezonden met b.et verzoek in overleg te tre den met de plaatselijke tuinbouwvereenlgln- gen. teneinde de geleden schade by de ge troffenen op te nemen. De Commissie, overtuigd dat in vele ge vallen spoedige hulp de beste hulp zal zyn, heeft hierbij verzocht te willen zorgdragen dat de gevraagde gegevens vóór 24 Juli wor den ingezonden by den secretaris en ver trouwt hierby op de volle medewerking van de hoofden der gemeenten en de besturen der plaatseiyke vereenigingen te mogen re kenen. Namens V. V. V. sprak de heer D. Mar- ïadant woorden van kclukwensch. er zyn &enoegen over uitsprekende, dat het Duit sche zangkoor ..Bergisches Echo" naar Alk maar was gekomen, om dit feest mede te ▼leren. 8pr. weiischte „Orpheus" in het vervolg hog veel voorspoed toe Namens het Haarlemsche Mannenkoor -Caecllla" en „Het Dubbel Manner.kwartet", vandaar, sprak de heer Dal woorden van telukwensch, hetgeen hy deed met een by- >°bdere voorliefde, omdat genoemde koren cd „Orpheus" niet alleen hetzelfde doel be- .Bergisches Echo’ antwoordde den heer N Hoogerwerf. bezitten. sPr herinnerde aan de steeds goed-ge- skagde. gecombineerde concerten van Hoo- terwerf’s koren uit Alkmaar, Wonnerveer en Haarlem en uitte den wensch, dat „Orpheus" onder zoo hoogst deskundige leiding nog steeds moge groeien en bloeien. Als biyk v*n belangstelling bood spr. het bestuur van ..Orpheus” een herinneringamedaille aan. Spr. verzekert den Dultschers van harte, dat in Holland, vooral in Alkmaar ieder sympathie voelt voor Duitschland. vooral in dezen tyd. Spr. dankt de Dultschers voor de gulle ontvangst den Alkmaardera met Pinksteren in Solingen bereid en verheugt zich over de- zlch op de hoogte te stellen van Europee- sche toestanden. Naar de burgemeester ons mededeelde, zullen de prinsen ten Stadhuize worden ontvangen door het gemeentebestuur in de Raadzaal. By de ontvangst zullen de leden van den Raad worden uitgenoodlgd en de hoofdambtenaren. De tegenwoordigheid van hun dames zal zeer op prys worden gesteld. Na de welkomstrede door den burgemees ter zal het Stadhuis worden bezichtigd, waarna volgt een bezoek aan den Dromme- daris, een rit door de stad en bezoek aan het Waaggebouw. De burgemeester ontvangst de Tengkoes aan huls, waarna een eenvoudig diner zal plaats hebben in het hotel „De Oranjezaal Schoolreisje Donderdag maakten de leerlingen der openbare en R. K. scholen onder leiding van bet onderwijzend perso neel een reisje naar Bergen. Ofschoon op den dag het gezelschap nog wel eens werd overvallen door een regen buitje, deed dit aan de algemeene stemming niet veel afbreuk. Het werd een zeer gezel lige dag. Het bezoek aan zee ging niet door, doch hiervoor werd langer in de bosschen vertoefd. Bollendief. Een knecht van den bloembol- lenkweeker den hr G. P. had gedurende 3 weken eiken dag na *t werk bloembollen meegenomen, waaronder 1 K.G. bollen ter waarde van f 75.het K.G. De diefstallen werden bemerkt en na on derzoek bleek, dat de man reeds een 10 K.G. by elkaar had. om, zooals hy zeide, een tuintje te maken. Tegen den knecht is procesverbaal opge maakt. kiesbaar zyn. Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Ruob Rott Tapanoell Serbadjadl Sliau .......M, V I O. O. Allied tnterconUn Rubber met den wensch, dat de vriendschap, die er tusschen beide koren steeds was en is er steeds blijven zal. In het Duitsch richtte spr. zich vervol gens tot zyn Solinger vrienden. By het noe men van den naam „Orpheus”. aldus spr., behoort de naam „Bergisches Echo” ge noemd te worden. Want er zyn in Duitsch land tusschen beide koren banden van vriendschap gelegd, die thans in Holland nog sterker worden gemaakt. Spr. eindigde met den aanhef: „Hoch Ber gisches Echo, Hoch Orpheus Alkmaar”, waarmee alle aanwezigen spontaan Instem den. Vervolgens voerden nog het woord: de heer Blokker, namens het Oud-Stedeiyk Mu ziekcorps, onder aanbieding van een medail le; de heer Molenaar, namens „de Halter", dankend voor de medewerking, welke „de Halter” steeds van „Orpheus" mocht onder vinden en met den wensch van een gezond vereenigingsleven, een bloemstuk aanbie dend; de heer de Rie, namens „Turnlust", eveneens bloemen aanbiedend, de heer A H. Haasbroek sprak namens bet Dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap", er aan herinnerende, dat dit koor uit de boe zem van „Orpheus’ was voortgekomen; spe ciaal complimenteerde spr. de heeren van Beek, Groot, Hartog en Kommer, die vanaf de oprichting, dus ook een kwart eeuw, Ud van „Orpheus” zyn. Ook spr. bood bloemen aan, De voorzitter dankte voor deze woorden, den wensch uitsprekende, dat de leden van „Zang en Vriendschap” het voorbeeld zul len volgen van enkele andere kinderen, die tot de moeder-(vereeniglng) terugkeerden, pan zou dit feest met nog grooter glans epertogen worden. Achtereenvolgens spraken nog de heer Vis, namens „de Vereenigde Zangers” onder aan bieding van een bloemstuk; een bestuurder van „Excelsior"; idem van het dameskoor „Orpheus"; mevr. Bands namens het da meskoor „Pro Arte", bloemen aanbiedend; een bestuurder van het christelijk gemengd koor „A. 8. A F.” (met bloemen); de heer J. Koster, namens ..Bergensch Mannenkoor" (met bloemen). In een korte pauze zette het strijkje het „Deutschland über alles" in, dat door allen spontaan werd medegezongen. waarna de se cretaris van „Bergisches Echo” in zyn lands taal „Orpheus” toesprak met woorden van gelukwensch, dankende voor de medewer king van „Orpheus”, om ondanks deze bit tere tyden het mogelyk te maken, dat ook de dames van de Duitsche zangers mede naar Alkmaar konden komen. Als biyk van dankbaarheid bood spr. een fraaie plaquette aan, mede als herinnering aan dit samengevierde jubileumfeest Nadat het woord nog was gevoerd „2ianglust” te Koedijk, „Stem des Volks”, alhier, sprak de directeur van „Orpheus”, de heer J. Brands, woorden van gelukwensch. De eere-voorzitter, de heer J. Kooy, schet ste het verleden van „Orpheus”, waarvan hy vele jaren voorzitter was. Daarvan heeft spr. nooit spyt gehad, want „Orpheus" nam altyd een eerste plaats in en het ging steeds crescendo. Spr. twyfelde er niet aan, of dank zy de deskundige leiding van den heer Hoogerwerf, zal dit In de toekomst zoo blijven. Spr. heette de gasten uit Duitsch land welkom en verheugde zich over deze internationale verbroedering. Nadat door Fraulein Bauermann, dochter van den voorzitter van „Bergisches Echo" een door de Duitsche dames vervaardigde vaandelvlag was aangeboden, bracht de voorzitter namens „Orpheus” daarvoor dank, de verzekering gevende, dat dit geschenk er toe zal bijdragen, dat de mannen van „Or-" pheus" steeds de aangenaamste herinnering aan hun Duitsche vrienden zullen bewaren. Nadien sprak nog de heer Lewyt, eerelid van „Orpheus”. die herinnerde aan den tyd van „Nieuw Leven” en aan het tot stand komen van het „Orpheus"-vaandel. De woorden van alle sprekers werden door harteiyk applaus onderstreept. ter. B. en W. stellen den raad voor om in ver band met de tijdsomstandigheden de ker mis dit jaar niet te doen doorgaan. Hoe ho peloos de toestand is, wordt ten duldelykste gedemonstreerd door het feit, dat de ge meente er toe is overgegaan, steunbonnen te verstrekken ter verkrijging van de meest noodzakeiyke levensmiddelen. Het bezoek der Indische Prinsen Om trent het bezoek van de drie Indische prin sen aan onze gemeente op Woensdag 22 Juli a-s. vernemen wy van burgemeester Mackay het volgende: Toen Baron Mackay burgemeester was van Medan stond hy in nauwe relatie met deze hooge Indische families. In Amsterdam maakte de burgemeester dezer dagen kennis met de drie prinsen in het Carltonhotel en werden de prinsen verzocht tevens een be zoek te brengen aan Enkhulzen, welk ver zoek werd geaccepteerd. Het bezoek zal plaats hebben Woensdag 22 Juli te ongeveer 2 uur. De Prinsen komen van de Oostkust van Sumatra en zyn: Teng- koe Otheman, oudste zoon van den Sultan van Dell, Tengkoe Amiroeddln, tweede zoon van den Sultan van Dell en Tengkoe Raa- Jah Anwaar. oudste zoon van den Sultan van Serdang. 'Zy brengen onder leiding van den heer Nagell een bezoek aan Nederland, ten einde ae verbroedering tusschen Hollanders, Deze dagen van gastvrijheid hebben mede gewerkt aan deze verbroedering tusschen twee volken. Spr. uit zijn spyt erover, dat l>y wegens ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn by het concert van zangers en solisten in de Groote Kerk. Spr. is daarom biy, op deze wyze ten stadhuize, nog van zyn belang stelling te hebben kunnen biyk geven. De heer Van Beek dankte den burgemees ter voor deze ontvangst. Het lied heeft ons hier te samen gebracht en de liefde, die uit het lied ontspruit. Heeft ons allen omvan gen. Een ding betreurde spr., nJ. dat de volkskunst niet overal wordt gewaardeerd. Spr. hoopte, dat het den beschermheer gege- - ven zou mogen zyn getuige te zyn van den groei van „Orpheus De voorzitter van .bergisches Echo" bracht nog eenlge woorden van dank aan het ge meentebestuur voor de genoten gastvrijheid in deze stad. Vervolgens werden ververschlngen rond gediend. waarna voor het stadhuis een toto van de aanwezigen werd gemaakt. De Duitsche zangers vertrokken heden middag naar Haarlem waar hedenavond een concert wordt gegeven. Morgenavond wordt In den Muziektuln door „Orpheus" en het Duitsche koor .ber gisches Echo" een concert tegen populaire Prijzen gegeven. Het mannenkoor „Orpheus", alhier, heeft rijn 25-jarig jubileum, geïllustreerd artikel Woensdag reeds wyze gevierd en daarby de medewerking on dervonden van het Duitsche Mannenkoor ^Bergisches Echo”, uit Solingen-Wlddert, waarby „Orpheus” met Pinksteren op be zoek is geweest. De ontvangst in den muziektuln. Pe ontvangst van het Duitsche koor, die was vastgesteld op kwart voor 4 uur in den wmwettuln. kon pas plaats hebben om half 6, doordat de gasten, per, autobus reizende, vertraging hadden gehad, ondanks de wen ken van twee leden van Orpheus’s jubi- Vtrni-comité in Arnhem, die daarheen wa ren vertrokken, om hun Duitsche zangbroe- ders op te wachten en maatregelen te ne men voor een vlot verloop van den tocht. Aan de hartelijkheid van den ontvangst heeft de late aankomst geen afbreuk ge daan. Toen de Duitsche gasten den muzlek- tnin betraden, zong „Orpheus” hen toe "Bleib Deutsch du herrliches Land am Rhein", hetzelfde lied, dat den Alkmaardera by hun komst in Solingen had tegengeklon- ken. De bergisches Echo” antwoordde hierop met bet krachtig gezongen „Wilhelmus.” De voorritters der beide koren spraken vervolgens een kort begroetingswoord, waar op de gastheeren en gasten van de gelegen heid gebruik maakten tot hernieuwing van de in Solingen begonnen kennismaking. Deze begroeting was van beide zijden by- aonder harteiyk. Lang kon zy echter niet duren, want men BOest nog dlneeien. Om half acht begon reeds het jubileum concert in de groote kerk. Het Jubileumconcert Dm avonds had in de Groote Kerk, onder belangstelling van vele honderden, het Ju- bOeum-concert plaats, waaraan medewer- jdng werd verleend door: het Mannenkoor ^Bergisches Echo”; het dubbel mannenkwar tet .Jnter Nos” uit Haarlem, dir. Nico Hoo gerwerf; mevr. Aenne Höhne, sopraan, So lingen; den heer Willy Krebs, bas, Solingen en den heer P. A van Langen, orgel, alhier. Het aantal bezoekers kan zeker op een duizend geschat worden. Onze muziekrecen sent, W. S., schrijft over dit concert het volgende: Een koorzangavond. welke by de honder den luisteraars ongetwyfeld onvergeteiyke indrukken heeft achtergelaten. „Orpheus” boeide in bet begin van het programma met een zéér mooie uitvoering van „Grabgesang" van Vlemmlng. Klankgehalte en nuancee- ring waren hier zeer voortreffeiyk. Een ware verrassing was het groote, brillante werk van Octave Isore ,J3oir d’été”. Dirigent Hoo gerwerf heeft hier met z"n ensemble een technische prestatie bereikt, welke bewon dering af dwingt; in één woord subliem ge zongen. Opvallend was hier biykbaar serieu ss voorbereldng van de Fransche uitspraak. Momenten van groote schoonheid, van idealen mannenzang en toch beschaafd, hoor den we in het grootsche werk ..De Ruïne” van T. Brandts-Buya Hier was het de voortdurende spanning, de vitaliteit, welke tot de laatste noot de luisteraars boeide. *t Duitsche koor .bergisches Echo”, onder lei ding van Willy Schell, zong zéér beschaafd en had in de pianissimo’s volmaakte oogen- bllkken. Psalm 23 van Schubert vormde wel het hoogtepunt van hun artistieke praesta- tie, prachtig gezongen. Wat meer enthou siasme in het zingen zou op sommige mo menten voorzeker een grooteren indruk heb ben gemaakt. Diepen indruk maakte het „Vexllla Regis” van Neumann, uitgevoerd door „Orpheus en Berg. Echo" onder leiding van Willy Schell. De massale en grootsche uitvoering van dit werk zal niet licht worden vergeten. Het dubbel mannenkwartet „Inter Nos” uit Haarlem, heeft naast zeer mooi stem- materiaal (voorn^meiyk de bassen) *n keurig ensemble. „Waldelnsamkeit” van M. 8endel en „Vale Carlsslma” van S. Breu werden in alle opzichten voortreffeiyk ge- rongen. De Duitsche solisten, mevr. Aenne Höhne. sopraan en de neer Willy Krebs, bas, hebben van nature prachtig stemmateriaal. Onbekendheid met de accoustiek van de kerk kan oorzaak geweest zyn van soms ta melijk détoneeren. De sopraan gaf in JBtèndchen" van Straus en de bas in een aria uit .Paulus” van Mendelssohn, zeer veel te waardeeren. De organist, onze plaatsgenoot P. A van langen, opende het concert met een keurige vertolking van een Toccata van Widor. Uit gezonderd enkele te sterke momenten, was de orgelbegeleiding van de solisten zeer smaakvol en kunstzinnig.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 15