ONS BLAD kA Ell I DINSDAG 21 JULI 1931 JOH. LAUWERS PAVGI OP 3 ALKMAAR DJT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VI.IF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 168 f 40 VOORNAAMSTE cTCIEUWS Onze hotels en de Duitschc logeergasten Petroleumbron in brand Naam: Naam Adres: \dres: Naam: Naam: Adres» Xdres: 3 15 Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens De Spaansche belasting op grondbezit én industrie Verschrikkelijke strijd tegen Chineesche communisten Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid. die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Scheerkwasten en Scheerzeep Een hoogverraadsproces in Frankrijk f3000.- f750.- f250.- f125.- dwu«^”^ fso.- AAMOIFTE moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier er twintig uren na het ohgeval Werkstaking en botsingen in Sevilla hooverplan-cijfers NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD l Benoemingen De Winkelsluitingswet Een minteterleele verklaring Tegen den oud-minister Péret verzoekt ons opname van het vol- De ministerconferentie te Londen. Het gevaar langs den weg Droevige anto-ongevallen pera- Junl 1932 een Onrust in de Spaansche provincie Sevflhk steenkoleninvoer in Frankrijk Onze Met 10 pet. verhoogd Hofbericht Barometerstand 9 uur m: 765. Vooruit. Prinses Juliana gaat kampeerea. Uit arrestantenlokaal ontsnapt Op klaarlichten dag' EuweCapablanca Strenge „Spring2***!” In het bisdom Haarlem De ijs-export uit Tropische landen woorden Jhr. Mr. A. C. de Graeff Zal zich te Overveen vestigen. van Uitslag prijsvraag In observatie Si Vereenigde Java Suiker Producenten Reeds acht dooden Maandag Is In de omgeving De eisch van een Invoervergunning een week opgeschort. Een nieuw sanatorium voor tuberculoselijders te Bilthoven R. K. Bond van Woningbouw- vereenigingen »£^eringsmaatregelen overwogen Zwitserland aanvaardt niet de Fraaache voorstellen in zake vrije söne-kwtstie. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.36. Prinses Juliana zal de laatste weken van Augustus weer gaan kampeeren met een aantal Jongedames nabij het AardhirtR De Tolunle-kwestie voor het Permanente Hof van Internationale Justitie. Het Nederlandsche hotelwezen en de ft- naneieele moeilijkheden in Duitachland. dam van >lt verlies van 'a anderen vinger BUREAU: Telefoon: B|j een ketelontploffing te Foxham (Gr.) zfjn twee personen zwaar, vier licht gewond. o L Overwinning aan de zijde der regeeringstroepen Dwars door Brabant-Rit X der Motorclub „Brabant" te ’s-Hertogenbosch ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f 2.— Voor bulten Alkmaar 285 Mol Geïllustreerd Zondagsblad 0.66 hooger van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari .1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. De eisch van een invoervet gznnhig in Frankrijk voor vreemde steenkolen is voor een week opgeschort. Het Nederlandsch Episcopaat heeft be noemd tot Directeur van het Centraal Ka tholiek Koloniaal Bureau te 's-Oravenhage den Z.E. Heer P. O. Groenen, die Professor was aan tiet Groot-Semlnarle te Warmond. Z. H. Exc. de Bteachop van Haarlem heeft benoemd tot Professor aan het Phllosophi- cum te Warmond den Z.E. Heer N. Steur en den Z.I. Heer M. Jansen, die kapelaan was te 's-Hage (St. Jeroen). De R.K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht” te Utrecht, heeft bij onderhandsche aanbeste ding den bouw van haar nieuw Sanatorium te Bilthoven gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Joh. Windt te Voor burg, voor een bedrag van 769.800. Gistermorgen was de opperwachtmeester- hoefamld der maréchaussee F. Smit te Zwolle aan het schoonmaken van zijn re volver. Plotseling ging het wapen af en de kogel trof hem in het hoofd. HU werd op slag gedood. De getroffene la gehuwd en vader van een kind. Er sou heden wapen inspectie gehouden worden. het zou IA millioen meer te betalen hebben dan te ontvangen en wordt dus door het Hoover-plan. wat de Dultsche reparatie-be- taling betreft, ontlast. BU deze berekening blijft bulten beschou wing voor hoever het vrije jaar ook toe- passing vindt op de verplichtingen van de successiestaten der vroegere Donau-monar- chle onderling en aan derden. BIJ boven staande berekeningen is geen onderscheid ge maakt tusschen de beschermde en de on beschermde betalingen, daar de. door Frank rijk geëtechte, formeele verdere betaling der onbeschermde bedragen bij hun teruggave in den vorm eener leening van de Bank voor Internationale Betalingen aan de Rljksspoor- wegen door deze naar goeddunken kan wor den toegepast, dus ook aan de Rijkskassen kan worden overgeaaten en dit maakt bet praktisch onwaarschijnlijk, dat dit onder scheid In het budget te voorschijn zou ko men. Deze berekende getallen wijken in zonmige posities, zoo vooral bij Frankrijk, aanmerkelijk af van de eerste schatting; hierbij was nJ. nog niet gerekend op den werkelljken looptijd van het Hoover-jaar en de schatting steunde eenvoudig op de nor male annuïteit van de Haagache overeen komst. Natuurlijk zijn verdere afwijkingen in bet deflnltlvum niet buitengesloten. Zoo is er ook geen overeenkomst tusschen de begln- en elndtermljn van het vrije jaar 1 Juli resp. 30 Juni en de werkelijke betalings termijnen; bij Dultschland bijv. altUd de 15de van de maand. De berekeningen kunnen ook nog geen volledig beeld geven omtrent de uitwerking van het ééne schuldenvrije jaar op alle belanghebbenden. voor de Belgische Mark-etechen. maar exclusief den rentedlenst voor de Dawes, en Young-lee- nlng, waarvan het door het Hoover-plan wordt ontlast. Verder zouden er, op grond van de schulden-overeenkomst van verleden jaar, 66.1 millioen aan de Vereenigde Staten te betalen zijn geweest. Op Frankrijk zouden gekomen zjjn 8488 millioen, op Engeland 363.7, op Italië 1988, op België 1348 millioen en op de overige staten, Joego-Slavië, Japan. Portugal. Polen, Roemenië en Griekenland te samen 1353 millioen R.M. Van deze som men hadden verder gegeven moeten werden: van Frankrijk aan Engeland 460.7 millioen. van Engeland aan Amerika 306.4 millioen, 144 millioen van Italië aan genoemde staten, van België 33.4 millioen en een totaal van 258 millioen van de kleinere schuldetecherz. BU de verwezenlijking van bet Hoover-plan waden dus door di schulde lachende staten de volgende sommen die gedurende het vrije jaar als overschot der ontvangsten over de door hen betaalde sommen zjjn overge bleven bulten beschouwing gelaten: van de Ver. Staten 980 millioen uit de netto-betalln- gen der voormalige geallieerden en 66.1 mil lioen uit de Dulksch Amerikaansche schulden- overeenkomst van bet vorig jaar, van Frank. r|jk 388.1, van België 91.4, van Joego-Slavië 688, van Orooc-Brittanje 568, van Italië 488, van Japan 138, van Portugal 6.1, van Roemenië 1.7 en van Polen 08 millioen RJ4. In den strijd tegen de communisten heb ben de Chineesche regeeringstroepen een overwinning behaald. Voor het Fransche Staatsgerechtahof, dat door den Senaat gevormd wordt, Is het hoog verraadsproces begonnen tegen den voor- maligen Franschen minister van Justitie, Raoul Péret, de onder-staatssecretaiis Vidal en Favre, benevens den voormallgen Fran schen gezant te Rome, Bernard. Nadat ongeveer 280 senatoren plaats ge- nomen hadden, werden de vier bek'.aagden binnengeleid met hun verdedigers. Na voorlezing van het resultaat van het onderzoek las het O. M. de aanklacht voor, die ten slotte hierop neerkomt, dat de voor malige minister van Justitie zich schuldig gemaakt heeft aan een misdaad en aan een vergrijp, waardoor verschillende paragrafen van het Wetboek van Strafrecht worden overtreden. De overige drie beklaagden wor den van medep’ichtlgheld beschuldigd. Men verwacht Donderdag as. de pleidooien en de uitspraak. Mexico is een tamelijk warm land en een bericht, dat men van daaruit groote hoe veelheden Ijs naar New-York exporteert, «al In het algemeen schouderophalend gelezen worden en toch Is het bericht absoluut niet onjuist. Het gaat echter niet om natuurlijk Us, maar om z.g. droog Us. Dit Vs, dat met behulp van koolzuur ge fabriceerd wordt, kan in het Mexicaansche petroleumgebied Quebraco goedkoop ver vaardigd worden. Een petroleummaatschap- pU heeft reeds jaren geleden bij haar bo ringen naar nieuwe petroleumbronnen een sterke koolzuurbron ontdekt. Jarenlang heeft men deze bron ongebruikt laten liggen, tot een Maatschappij uit New- York op het idee kwam, de onbenut weg- stroomende koolzuur-massa's op te vangen en ze voor de fabricage van koolzuur!)» te gebruiken. Deze methode bleek uitstekend en zoo ziet men thans in de haven van Pampico de groote Usbooten, die het tusschen kurken platen verpakte Ijs uit het Zuidelijk gelegen Mexico naar Noord-Amerika tot New-York transporteeren. Gistermiddag -Is te 's-Gravenzande een Maasdijk er, die vóór diefstal in het arres- tantenlokaal daar ter plaatse was Ingesloten, ontsnapt. De arrestant was omstreeks half twee op gesloten en was het eerste uur zeer rustig. Het arrestantenlokaal is Ingedeeld In *n oud poItUepostje, waarvan alle wanden van hout zijn opgetrokken. Voor den Maasdljker was het dan ook slechts een klein kunstje om via het houten dak, dat gemakke"jk te ver nielen was, naar buiten te klauteren. Toen een dienstdoende agent teren 4 uur naar den arrestant kwam kijken consta teerde hij tot zijn schrik, dal de vo^er ge vlogen was. OnmlddeliUk heeft men de om geving afgezocht, doch gisteravond had men den vluggen arreVant nog niet gekuipt. De Spaansche regeering heeft een decreet uitgevaardigd waarbij bepaald wordt, dat de belasting op grondbezit en voor industrieën met 10 pet. verhoogd wordt ter leniging van den nood der landarbeiders in Andalusië. De berichten, die gedeeltelijk zijn voorge komen in de buitenlandsche bladen en waarin me'dlng wordt gemaakt van radicale maatregelen der regeering tegen het Groot grondbezit, worden door den minister van Binnenlandsche Zaken, gedementeerd, en ah: fantasie gekenschetst. De commissie, die Ingesteld Is, om een studie te maken van het plan voor een autonoom Andalusië heeft medegedeeld, dat zij streeft naar de autonomie van Andalusië. Voorts wil zij Noord-Marokko in haar in vloedssfeer betrekken ten einde de oude cul tuur nieuw leven te geven. De gouverneur verklaarde gisteren, dat te Sevilla de republiek slag levert. Inderdaad stieten om half 1 syndicalisten op den terugweg van de begrafenis van één hunner kameraden, die Zaterdag werd ge dood bU een gevecht, op de veiligheidswacht. Er had een hevige fusillade plaats. Er werd zonder vrucht een aanval op de kazernes on dernomen. Bjj aankomst van de garde civile namen de opstandelingen de vlucht. De nut werd hersteld. Een lid der veiligheidswacht werd gedood, twee werden gewond. De Syn dicalisten zouden één doode hebben en vier ernstig gewonden en een groot aantal licht gewonden. Zestig personen werden gear resteerd. Gemeld wordt, dat op verschillende plaat sen in de provincie Sevilla een algemeene werkstaking is begonnen. Te Osuna had een fusillade plaats. De rust werd er hersteld. Te Xeres veroorzaakten stakende metselaars onlusten. Zes syndicalisten werden gear resteerd. Maatregelen werden getroffen voor liet handhaven van de orde. De president der voorlooplge regeering en de minister van binnenlandsche zaken had den een langdurig onderhoud. ZU zagen zeer strenge maatregelen onder het oog, bestemd ter verdediging van het land tegen de kui perijen der syndicalisten. Naar onlangs is bericht, is Z. Exc de Minister van Staat Mgr. prof. mr. dr. W. H. Nolens van de werkzaamheden op de ar- beldsconferentle te Genève afgemat terug gekeerd. Ofschoon er van eenlg operatie bij den Katholieken Staatsman geen sprake is, hebben de geneesheeren hem naar de ,.TUd" meldt, in observatie genomen en voorlooplg volstrekte rust voorgeschreven. Mgr. Nolens wordt verpleegd door de Zus ters van den H. Carolus Borromaeus in het Gesticht aan de Prinsengracht te 'a-Graven- hage, waar Mgr. woonachtig ia. Ontstemming in Dnitoehland tegen nieuwe noodverordening betreffende publicaties. „Wees gegroet, Gf Koningin de» Vredes! Schenk aan de onvreedzame wereld, na een nieuwen Advent een nieuw Kerstfeest, na het Morgenrood, dat reeds voor ons schemert, nog meer zegevierend dan tot hedn, de Zon der Gerechtigheid, Jesus Christus, Usren Zoon, den wonderbaren Raadgever, den sterken God. den Vader der toekomst, DEN VOR8T DES VREDES! Amen. Uit: Wereldkerk en Wereldvrede, door Pater F. Btratmann. O. PJ. De correspondent van het „Hdbd.” te Pa rijs telefoneerde gisteravond: De Fransche administratie heeft, bepaald, dat de eisch van een Invoervergunning voor vreemde steenkolen, die oorspronkelijk van daag in werking zou treden voor steenkolen (Ue per spoor worden Ingevoerd, voorlooplg nog gedurende een week wordt opgeschort. De invoering van den maatregel valt dan sa- men met dien voor de te water aangevoerde steenkolen, op 27 Juli vastgesteld. Het is trouwens niet ónmogelijk, dat de termijn van Invoering nog wat verder verschoven wordt. De douane-kantoren aan de grens hebben de noodlge instructies ontvangen. Alle verschrikkingen van den modernen oorlog zjjn uitgestort over Nlnhtoe, in het Zuiden van de provincie Klangsl. toen strijd krachten der regeering, die werden gebruikt tot het uitroeien van de communistische bandieten, de stad te land en in de lucht aanvielen door haar te bombardeeren totdat er letter.jjf niets meer overeind stond. De regeeringstroepen trokken na een hard nekkiger! strijd van twaalf uur de stad bin nen. waarvan niets anders over is gebleven dan rockende puinhoopen. De verwoesting is verschrikkelijk. Het is bet tweede der drie bolwerken der communisten, dat zich over geeft. Men verwacht, dat het derde zien eveneens spoedig overgeeft, daar het moreel der communisten slecht is. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 185elke regel meer 885. RECLAME per regel 8.75 voor de eerste pagina; voor do overige pagina's f 8.50. RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD** bU vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van S regels: iedere regel meer f 6.12 De gisteren in Rotterdam onder leidtng van de Nieuwe Rotterdamact» Bchnakver- eenlging gespeelde n^itch Euwe-CapablancR werd aangevangen om 7 uur. Om vijf minu ten over 1 werd de partij bil de 51ste set af gebroken. Euwe is nu aan zet en iets in het voordeel. Euwe speelt zwart, Capablanca wit. Maandag la in de omgeving van Mount Pleasant Amerikaansche Staat Michigan) een petroleumbron In brand geraakt. Tot nu Mjnjeedz 8 dooden en 14 zwaargewonden In verband met de berichten in de perz over de noodverordening in Dultschland, vol gens welke de overschrijding der Dultsche grens voor Duitschers slechts mogelijk zou zijn tegen betaling van 100 Mark per per soon, is in het Palace Hotel te Scheveningen. op uitnoodlglng van het dagelljksch bestuur van „Horecaf” een vergadering gehouden van de directies van verschillende voorname hotels in den lande, op welke vergadering ook de Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer en de com missie voor de Noordzeebadplaatsen verte genwoordigd waren. Op deze vergadering kwam duidelijk tot uitdrukking, dat dit jaar reeds een aanmer kelijke vermindering van Dultsche logeer gasten te constateeren viel, maar dat daar naast van de noodverordening ernstige ge volgen voor het Nederlandsche Hotelbedrtff te duchten zijn, welke gevolgen gedeeltelijk zelfs reeds zijn Ingetreden. De Nederlandsche hotelhouders betreuren dezen gang van zaken uitermate, doch zien in dat in aanmerking genomen de bui tengewoon ernstige toestanden in Duitach- land zU zich zullen hebben neer te leg gen bU het feit, dat zU de zoo welkome Dultsche gasten dit jaar in hun hotels slechts in geringen getale zullen mogen be groeten. Eenparig hebben zij besloten Dult sche logeergasten, voor zoover zijn aanwezig zijn, of alsnog mochten kunnen komen, al le mogelijke faciliteiten te verleenen, ook met betrekking tot het aannemen van Dultsrti geld. De Nederlandsche Hotels zullen alle moei lijkheden ten spijt zoodanige schikkingen weten te treffen, dat betaling in Marken te gen den normalen koen door hen kan wor den geaccepteerd. Brand in een pakhuis Zaterdag hield de R. K. Bond van Wo- nlngbouwvereeniglngen In het bisdom Haar lem een algemeene vergadering in Restau rant de Greef te 's-Gravenhage. Te elf uur opende de voorzitter, de heer J. J. Velt uit Zaandam, de vergadering. Spr. memoreerde het feit, dat de heer A. J. M. Angenent thans 10 jaar het secretari aat van den R. K Bond van Woningbouw- vereenigingen heeft waargenomen, herdacht het vele, dat de secretaris in dit tijdvak zoo wel voor de organisatie In het bijzonder als voor den woningbouw in het algemeen heeft gedaan. Een luid applaus volgde op deze van den voorzitter. Als blijvend aandenken werd den heer Angenent namens het bestuur een klok aan geboden. Men weet, welk een fijngevoeligheid plan tenwortels toonen en hoe handig de wor tels alle hindernissen, hetzij in den vorm van een kleinen steen of iets dergelDks, die zij op hun weg ontmoeten, weten te ont wijken. Alle planten bezitten min of meer deze gevoeligheid. Het meest treedt dit echter wel aan den dag bt een plant uit de familie van het kruldje-roez-me-nlet. Het is de „Mi mosa pudica” die in Indië voorkomt en die wegens haar overgevoeligheid den naam draagt: „Nolimetangere”, d.wi. „raak me niet aan.” In haar vaderland bedekt zij den bodem met een tapijt van frisch. sappig groen en het dichte tapijt is bezaaid met kleine, rose bloemen. Een voetganger of ruiter, die de gras vlakte passeert, laat een pad van een meter breedte achter, dat in scherpe lijnen van de omgeving afgeteekend Is. Het wekt den In druk, alsof niet één mensch, maar een heele, in rijen marcheerende troep menschen, de planten vertrapt heeft! Volgens de waarnemingen van professor Louis Laplcque van de Sorbonne Is het reeds voldoende, een blad of een kleine stengel van deze mimosa af te plukken, om Iemand, die met gebogen rug den bodem beschouwt, met het verbluffend feit In kennis te stel len. dat de groene vlakte in een groot ge deelte van zijn gezichtsveld plotseling ver dwenen is. In plaats van de sappige, groene mat, die zich zooeven nog voor zijn oogen vertoonde, ziet hij nu nog slechts de naakte aarde, steenen. doode bladeren en stengels, die verdord en verwelkt schijnen. Kortom, de planten schijnen plotseling verdwenen te zijn. Hoe merkwaardig dit verschljnael op zichzelf ook is, toch overdreef Darwin, toen hjj in deze sensibiliteit van deze veranderin gen der planten de intelligentie wilde zien, terwijl het toch slechts uitgesproken prikke lingen van zuiver physlschen of mechanl- schen aard zijn. De aftredende gouvemeur-generaal Nederlandsch-Indië, jhr. mr. A. C. de Graeff, zal zich, naar men ons bericht, in ons land metterwoon gaan vestigen in huize „Op "t Zand" aan den Tetterodeweg te Overveen, gemeente Bloemendaal. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede Het aannemen van Duitsch geld Te Tiel brak gisteren omstreeks elf uur brand uit in het pakhuis aan de achter zijde van het filiaal van de firma Albert Hejjn aan de Groenmarkt. De brand vond voedsel in de daar opgeslagen goederen. De brandweer rukte met veel materiaal uit, maar zij kon niet verhinderen, dat er vrij veel goederen verloren gingen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend In de gisteren in het gebouw der Neder landsche Handel Maatschappij te Amster- gehouden buitengewone vergadering leden der Vereenigde Java Suiker Producenten is het voorstel van het bestuur tot wijziging van het Huishoudelijk Regle- 1 ment aangenomen. HOF 6. ALKMAAR Administratie Na. 433 Redactie Ns. 632 Bij het schoonmaken van een revolver Men gende: Zooals men weet, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Mr. T. J. Ver schuur, op het Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Zandvoort, het woord gevoerd. In zijn toespraak heeft de Minister verschillende mlddenstandsaangelegenheden aangeroerd, doch er was één punt, dat blijk baar niet zoo Is opgevallen, ofschoon hier een zeer belangrijke verklaring werd afgelegd. Ten aanzien van de Winkelsluiting zelde de Minister woordelijk (ontleend aan bet stenografisch verslag): „Bij de uitvoering van de Winkelsluitings wet doen zich kwesties voor, welke de Re geering nopen, zich het wezen van de Wet helder voor oogen te stellen. Ik stel mjj voor, mjj daarbij goed in te scherpen het eigen lijke doel der Wet n.l. een Wet uitsluitend in het belang van den middenstand. Ik ge loof niet, dat ik verder behoef uit te leggen bij welke kwestie dit met name duidelijk spreekt. WU moeten dit goede doel van de •Wet: bescherming van den winkelstand, voor oogen houden". De „kwestie", waarop de Minister hier doelde, is de befaamde middagslultlng, krachtens art. 6 der Wet en men zal nu be grijpen. waarom deze mlnlsterleele verklaring van buitengewone beteekenls is. Immers Mr. Verschuur zeide het zoo dui delijk, dat deze Wet is „een Wet uitsluitend in het belang van den middenstand, tot be scherming van den winkelstand". Er kan dus, naar het oordeel van den Mi nister, geen ruimte zijn voor het tusschen- wringen van andere belangen, bijv, die der winkelbedienden. Deze vallen bulten dit stuk mlddenstandswetgeving. Precies zooals wij tegenover die groepen steeds hebben betoogd: de winkelsluiting is door deze Wet bestem peld tot een uitsluitend wlnkellersbelang. En men zou art. 6 misbruiken, handelen tegen geest en strekking der Wet. wanneer men deze wilde aanwenden om het winkelperso neel een vrijen middag te verzekeren. Dit dienen de belanghebbende organisaties langs een anderen weg te bepleiten. Tegen den wil van den middenstand zullen dus geen verordeningen ex art. 6 tot stand kunnen komen, omdat zij geen Koninklijke goedkeuring zuilen erlangen. In het Saargebied op den straatweg naar Ormeshetan kwam de auto van den Departe- mentsdlrecteur, dr. Becker, in botsing met een langs den weg staanden paal, waarbij een ruit werd Ingedrukt en een glasscherf de halsslagader van mevrouw Becker door sneed. De gewonde overleed korten tjjd la ter. Dr. Becker en zijn kind werden licht gewond. Dicht in de nabijheid van dezelfde plek read een dronken chauffeur in een bocht van den weg met zijn auto tegen een hek, waardoor de wagen van een helling naar beneden stortte. Drie inzittenden werden zwaar gewond. De vereeniging voor Volkenbond en Vrede is er ook dit jaar toe overgegaan een prijs vraag uit te schrijven onder jonge onder wijzers en onderwijzeressen en onder a.s. leeraren bij het M. O., welke prijsvraag be trekking heeft op den Volkenbond en zijn arbeid. De bekroning van de winnaars van deze prijsvraag bestaat in het beschikbaar stellen van de noodlge fondsen, om onder leiding en met goede introducties een reis te maken naar Genève, ten einde ter plaatse het werk van den Volkenbond gade te slaan. De jury voor deze prijsvraag bestond uit: mej. mr. O. H. J van der Molen, secreta resse van de JeugdonderwUscommlssle der Ver. voor Volkenbond en Vrede en de hee- ren J. Bastiaans te Hilversum, voorzitter dezer commissie, prof. dr. J. A. Cramer, hoogleeraar te Utrecht en H. Ch. G. J. van der Mandele, algemeen secretaris der ver eeniging. De Jury heeft de drie prijzen, die te harer beschikking stonden, toegekend aan de hée- ren: J. G. Thoomes, onderwijzer aan de Chr. school te SoestdUk. P. Boeren, student te Nijmegen (opstel over het Kellogg-pact) en mej. Eva M. Dlzon, onderwijzeres te Veen (N.-Br.). In totaal waren dit jaar ruim 40 opstel len ingezonden. Het algemeen oordeel der Jury luidt, dat het gemiddelde dezer op stellen op aanmerkelijk hooger peil stond, dan vorige jaren het geval was en blijk gal eenerzljds van objectiviteit in het zoo moei lijk pacifistisch vraagstuk, anderzijds van goede kennis van den Volkenbond en zijn arbeid. De jury spreekt natuurlijk den wensch uit, dat volgende Jaren aan de prijs vraag in nog grooter mate door onder wjj- zers en onderwijzeressen en a.s. leeraren, dan nu van elke godsdienstige en politieke richting zal worden deelgenomen, maar het resultaat, dat dit Jaar verkregen werd, te een bewijs opnieuw, van de steeds toene mende belangstelling, die in onderwijskrin gen voor deze vraagstukken bestaat Ondanks den emstlgen keer In de situatie yen Dultschland te de hoop op de uitwerking yen het Hoover-plan niet opgegeven. Het Dultsche Instituut voor conjunctuur-onder- eoek heeft berekeningen opgesteld, welke cij fers uit het plan zullen resulteeren. Dit vast te stellen te moeilijk, daar de looptijd van *t mhuldenvrije jaar nóch samenvalt met de tyjd get- laren van de verschillende achulde- naar-staten, nóch met de annuïteiten van t Ybung-plan. Maar er te toch een overzicht over de uitwerking van het uitstel der be talingen verkregen. Dultschland had van 1 Juli 1931 tot 30 som van 1653.7 millioen R.M. te betalen, inclusief 218 millioen Hierna werd door den secretaris, den heer Angenent, eene inleiding gehouden over het onderwerp: „Bouw voor groote gezinnen”. Spr. komt tot de volgende conclusies: a. de te bouwen woningen moeten voor groote gezinnen minstens 300 M3, inhoud hebben met 4 slaapkamers en een woonka mer van 4 bij 4 50 M. b. de huurprijzen der woningen voor groote gezinnen mogen niet uitgaan boven 1/6 van het gezinsinkomen; c. bij het verleenen van bijdragen tn de huur moet worden bepaald, dat een gezin met 6 kinderen beneden 18 jaar. zoo geen der kinderen tusschen 16 en 18 jaar eenlg inkomen heeft, recht heeft op bijdrage In de huur; d. de huurbljdrage te een recht, waarop het groote gezin aanspraak kan maken als eene vergoeding voor geleverde diensten aan de maatschappij, zoodat zelfs de schijn van ar menzorg moet worden vermeden. e. de bouw van woningen voor groote ge zinnen moet vrij gemaakt worden van de krotoprulmlng en het verleenen van voor schotten en bijdragen behoort op de minst omslachtige wijze te geschieden Op 36 Juni (Zondag aa.) laat de M.C. Brabant haar jaarlijkschen motor- en auto- wedstrtJd verrijden, meer bekend onder den naam van .Dwars Door Brabantrlt”. Het te voor de 10e maal dat deze rit uitgeschreven wordt, en wie met een of meer der negen voorgaande ritten heeft kennis gemaakt weet, dat de .Dwars Door Brabantrlt X” een werkelijk sportieve gebeurtenis zal zijn. In 1928 waren er zelfs 120 ceelnemers, hetgeen wel een recordcijfer genoemd kan worden. Het morgentraject is ditmaal 140 KM. lang en herbergt eenlge aardige terreinritjes. die wel de benoodlgde strafpunten zullen opleveren. Het mlddagtraject te plus minus 100 K M. en hoewel terreinrltlooe, toch een traject waaraan zelfs ervaren rijders de han den vol hebben. De klap op den vuurpijl vormt echter een kilometer-lancé. Diverse mooie prijzen zijn beschikbaar, behalve het gebruikelijke goud, medailles, plaquettes en kunstvoorwerpen te ook een groote zilveren medaille door het gemeente bestuur van 's-Hertogenbosch uitgeloofd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1