i tweede blad DE SOUVEREINITEIT OVER GROENLAND WESTFALEN ROND! f 41 VRIJDAG 24 JULI J931 Door Sauer- en Munsterland Jack Hylton Drie rechthebbenden PROVINCIAAL NIEUWS VEILING-O VERZICHT 1 1 n. beverwijk. OUDESLUIS V. R. Goerings 20. ENKHUIZEN ANNA PAULOWNA BLADZIJDE 1 -I onze van Onder Ook teelt en (Van een arcttechen medewerker) prachtige, 1504) haar 10-11 130; D. Van den Rezelman see rd X deze de Dortmund (Westfalen). De Ijzeren Rünoldns naast de trap van het Kaadhnh. In de vacature werden voorge- Wlllemsen en N. Zwarthoed. Het Münster (Westfalen). Fontein op de Lambert uskerk plaats. Toren ging volkomen te niet; de >te Oceaanvaarders der wereld uitoefenen, monopolie van er en cultuur levendig goed. met Vroe- Niemands-Land Tal van arctische streken werden tot voor kort beschouwd als „Nlemanda-Land"; tot groot nadeel van alle Inwonende menschen irone roode bessen prijsden van f 9. 23.en de prolific nog tot f 40.Dit <e was evenwel een uitzondering. arte bessen liepen van t 11.tot f 18. emkool werd rulmtfr aangevoerd met de noteeringen. De hoogste noteering it het niet verder dan f 14. eerste augurken komen ter markt, zoo- e eerste en bloc veiling voor dit seizoen paald op heden Zaterdag 25 Juli, rtelen waren voor prijzen van f 3.90 tot 0 per 100 bos wel te plaatsen. De aard- aanvoer liep zeer snel terug. De prijzen Schotsche muizen liepen sterk uiteen, ar de kwaliteit was. Hiervan werd van - tot f 1030 per 100 kg. betaald. Eigen- ers konden het als hoogsten prijs niet r dan even f 8.gulden brengen. en dieren. De vrede van Versailles bracht de souverelnitelt over Jan Mayen, Berenelland en Spitsbergen aan Noorwegen. Het tractaat van 9 Juli 1924 tusschen Noorwegen en De nemarken erkent de Deensche rechten Groenland, behalve voor de Oostkust Noorden van dukt willig en de prijs goed, vooral als wij bedenken dat de boonen al zwaar zijn. Door- eengenomen liep de prijs zoo om de f 4 per 100 kg. Wat voor de tulnboonen geldt, is In niet mindere mate ook bü CApucljners en dop- PW hst geval. Hiervan liep de daardoor s^ultgavel saldo eer Aring van hun aanslag In het schoolgeld. De vergoeding voor de bijzondere scholen werd va*£gfisteld. De landelijke rijvereenlging Anna Paulow- na heeft bil gewoon ongV vangsten wai geveer, terwijl ch 1 Om het nadeellg deren, vraagt zii teruggi vermakelijkheidsbelasting, i 1 verzoek werd gunstig -bescl Een vermindering van dj Ofschoon bij het afzenden van ons over zicht wy nog niet In letterlijken zin zouden kunnen spreken van het einde der aard beiencampagne en er nog wel kleine restant- jes zullen worden geveild gedurende deze aanvoer I week. deze, partijtjes zullen weinig meer te Aan den heer G. Elzinga werd 80 pCt. ver goeding van de vervoerkosten van zijn kinde ren naar de O. L. School I toegewezen. B. en W. stellen voor, met dank voor de bewezen diensten, op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen aan den heer Joh. A. Tromp als lid van de Plaa<selijke Commis sie van toezicht op het lager onde-vrijs. Ter voorzienig dragen JkL. ontslag werd als voorgesteld verleend en de heer J. Willemsen benoemd. (De heer Zwart hoed verkreeg 3 stemmen). J. A. Rosloot, J. Kouseband en M. J. Ro zenbroek krijg-n op hun verzoek vermlnde- evenwel in nog sterker mate terug. Hoewel de prijzen vooral de laatste dagen wel Iets terugliepen, waren die toch nog bevredi gend, echter best is de kwaliteit niet meer, daar velen reeds beginnen te drogen .Voor Capucjjners (blauwschokken) kwamen de prijzen nog niet beneden de f 13 en voor dop pers niet lager dan f 10 de 100 kg. Met peulen is het behoudens eeh enkel partijtje geheel gedaan. Klapbessen en aalbessen worden reeds sterk aangeboden en hiervoor was goed plaat sing Sortiment en kwaliteit liepen hier even als de prijzen jiogal uiteen. Gele klapbessen liepen nog- tot f 31.vanaf f 9.Voor de w tie klapbes weid van f 5.tot f 13.be taald. De Eskimo’s Er is slechts één punt, waarover mogend heden, die een land tot kolonie onder hun vlag willen maken, het met elkaar eens zijn: het kan in geen geval eigendom der Inboor lingen blijven en onder hun eigen bestuur. ®U de kwestie tusschen Noorwegen en Dene marken over de souverelnitelt over Groen land zullen de Eskimo’s dan ook niet ge boord worden. Groenland is driemaal gekoloniseerd, eerst door de Eskimo’s, daarna door de Noorman nen en t£h slotte door de Denen. De zwerf tocht der Eskimo’s vanaf de kusten van de Behringstraat, waar zij oorspronkelijk van daan kwamen, over de arctische eilanden ten Noorden van Canada en het zeejjs trek kend, totdat zü ten slotte op de kust van Groenland aankwamen, is een wonderlijk verhaal van ontbering, moed en ’n ongeloofe lijk uithoudingsvermogen. Alleen doordat zfj Eskimo’s waren, Esklmanllk d.L eters van rauw vleesch, een ras, dat uitsluitend van visch en vleesch kan leven, hebben zij zich weten te handhaven In het barre klimaat en het onherbergzame landschep. Des zomers levend in tenten van rendierhuid op den wal, des winters in igloes, sneeuwhutten. op het zeeijs. Pas voor duizend jaar schijnt hun emigratie vanaf de Behringstraat te zijn be gonnen en eerst een eeuw later verschijnt hun voorhoede, over het ijs van Bafflnsbaal trekkend, op de Westkust.van Groenland. Dit arctische eiland is het grootste der we reld wanneer wjj Australië als een con tinent beschouwen. Het heeft een oppervlakte van 830.000 vierkante mijlen, waarvan echter minder dan 10 procent bewoonbaar landis. De overige 90 bestaan uit een met eeuwig ijs bedekte hoogvlakte, 20009000 Eng. voet boven zee peil, het zoogenaamde landijs van Groenland. Dit landijs vormt een slagboom tusschen de West- en Oostkust, die pas in onze dagen is doorbroken het eerst door Nansen In 1888. De kolonlseerende Eskimos hebben de Oostkust dan ook niet over dit landijs bereikt en evenmin langs de Noord kust dit zou eerst in 1900 aan Peary ge lukken maar naar het Zuiden afzakkend, om Kaap Vaarwel heen, weer naar het Noor den omhoog trekkend. Op dezen tocht waarbij vergeleken die van Israel door de woestijn kinderwerk was zijn ze tot ver be neden den poolcirkel gekomen. Greenland's Zuidelijkste punt, de reeds genoemde Kaap, ligt zeven graden ten Zuiden van den pool cirkel, de Noordelijkste punt, Kaap Jesup, slechts zes graden van de Pool. De Noorde lijkste Eskimo’s, de zoogenaamde Pool-Es- kimo’s, wonen aan de kust van Kane-Basin op plus minus 80 graden. s 8 op 0.85; 3.90—1.90, 10-12 030, ongebl. z. 9 op f 0.70; Chinl odoxls 8-7, 031, 5-8, f 0.81, 4-5 0.27; Ibes f 1.70; Proserpine z. 11K op f 350; Scllla 0.80; Om^tus d. n. f 0.65. Aardbeien „Vrije Veiling”, 13.00— 25.00; „Kennemerland”, 12.00—27.00. wjj alleen Bafflns Land, 211.000 vierkante mijlen, dat met 1000 Inwoners voor dicht bevolkt doorgaat. Waar in onze dagen met de wetenschappelijke economische ontslui ting der poolstreken pas een begin wordt gemaakt, laat zich toch alreeds zien welke schitterende mogelijkheden hier voor Noor wegen verloren zijn gegaan. goede producten naar kwaliteit schommel den van 24 ct. De aanvoeren van verschillende soorten doppers en capucljnden bereikten de afge- loopen week een flink hoogtepunt en konden de prijzen, die geregeld besteed waren, niet handhaven. Door de groote aanvoerep ko men ^iatuüïHJE weer veel meer afwijkende soorten aan de veiling, waardoor de prijzen sterk uiteen liepen. Raspers blijven altijd nog bovenaan en zijn zeer gewild en gingen naar kwaliteit van 2432 ct.. doppers van 16—28 ct.. peulen 16—32 ct. en capucljnders van 1628 ct. per K.G. Bospeen was de afgeloopen week weer ruim vertegenwoordigd, doch kon door de vraag vooral voor fabrieken, goed geplaatst worden. Voor het verschil in soort liepen ook hiervan de prijzen uit elkaar en noteerden van 612 ct. per bos. Andijvie heeft al heel weinig aftrek en ging voor alle prijzen. Het product is echter ook niet mooi, daar de meeste aanvoeren veel te groen worden aangevoerd en er te weinig werk wordt gemaakt om dit artikel geel af te leveren, zooals het door het publiek ver langd wordt. Boonen kwamen in verschillende soorten eveneens al iets ruimer aan de markt. Snü boonen en spercleboonen met en zonder draad bleven op behoorlijk prijspeil, doch dikke tuimelden de laatste veilingen sterk naar beneden. Aardappelen beginnen in groote r kwan- tums los te komen, waaronder ook flinke partijen van den zandgrond. De handel was en de prijzen over het algemeen Berleburg! Oude, historische stad aan den voet van den Wildenberg, we hebben pret tige herinneringen aan u en uw idyllisch gelegen slot, dat we bezochten, en waar we ,ulk een rijkdom van meubelstljlen lit de verschillende zalen mochten bezichtigen. In deze oude stad der Wlttgensteiners zijn nog vele dichterlijke hoekjes, in het uitgestrekte, prachtig aangelegde slotpark dat voor het publiek is opengesteld Is gelegenheid tot ’n idyllisch zitje. Het Is ook daar dat we van een vriendelljken industrieel ter plaatse een vanvulling meekregen voor onzen voorraad houten keukengereedschap, van zAlk een fij ne afwerking, uat we dit hier zeker dank baar mogen gedenken. Het brachten aan zijn keurig ingerichte houtwarenfa. briek behoorde tot de In teressantste reis. Onze tocht dan verder heuvelachtige langs -- op ten de Lindenow Fjord (60 gr 27 mln. N.) tot aan den 81sten gr., uitgenomen de Eskimo-enclave van Angmagsallk. Op het genoemde stuk /an de Oostkust doet Noor wegen verschillende rechten gelden, oa. die van jacht en vlsscherlj. Aan Engeland zijn bij deze overeenkomst dezelfde rechten als aan Noorwegen voorbehouden; Engeland dankt dit werk aan den Schot Scoresby, den bekenden wetenschappelüken walvischvaar- der omtrent 1820. Noorwegen heeft In het belang van zijn visschers sedert 1922 te Mygbutken (73* 30’) in het seizoen een draadloos station, dat eiken dag weerberichten geeft Wr Begrijpelijkerwijze hangt de souverelnitelt over de Oostkust dus nog erg In de lucht. Op het zeeüs .angs de kust zijn jaarlijks tienduizenden zeehonden te vangen. de viachgronden zijn bijzonder rijk en het mijn wezen is pas in het begin van zijn ontwikke ling; cryollet wordt reeds gedolven. Het is dus te begrijpen, dat vroeger of later de sduvereiniteitskwestie opnieuw - aanhangig moet worden gemaaM. De Denen hebben kort geleden een groote expeditie naar het betwiste gebied gezonden. Van den weerom stuit deden de Noren het direct ook. Deze laatste schijnen nu officieel de Noorsche vlag te hebben geheschen, het land „Erie de Roode’s Land” doopend. Wel desavoueert de Noorsche regeering voorloopig officieus deze daad, maar ze heeft toch direct een buitengewonen ministerraad over deze aan gelegenheid bijeengeroepen. De Deensche re geering neemt een afwachtende houding aan. maar verklaart, dat de zaak waarschijnlijk voor het Haagsche Hof zal worden gebracht Helaas zullen wü In Den Haag geen Eski mo’s in broeken van ijsberen- en jakken van zeehondenvel zien verschijnen om hun etecher. te doen hooren. Men regeert over Groenland en over hen zonder hen, al moet ter eere der Denen gezegd worden, dat zü dit sedert de laatste tientallen Jaren op voor beeldige wijze doen J, .W, na f 1.10; Le Notre 1 00—1.56rLa Reine z. 10 op 1.00; Couronne d’or 11 op 3.30. a 10 f 3.30—1.70; Murillo 11 op 1.40; Fred Moore 10 op 1.70; Gutscher 10 op 1.00; La Reine z. 11 op 130. z. 10-11, 1.20, a 954-10, 030; Gesneriana Spathulata z. 11 op 2.40, z. 10-11 130; Muse. Heavenly bleu 8 op 071; ld. 6-8 034; La reine Max z. 10 op f 170; Imperator D. N. 1.40: Blauwe druifjes 6 op 0.45; Scllla Siberica z. 8 op 0.80; Fred Moore z. 10 op 1.90; 11 op dubb. Pride lows beteekenen hebben en weinig gewicht in de schaal leggen, niet alleen wat kilo’s, maar ook wat den omzet betreft. De aanvoer bedroeg op 22 Juli aan de R.K. Coöp. Tuindersvereeniglng ..Kennemerland’’ in totaal 1.295.975 K.G. met een bedrag van f 235.555.15 met een doorsneeprijs van pl.m. 18 cent. Aan de Beverwljksche Exportvetllng 793652 K.G. met een bedrag van f 128.070.12 en aan de Vrije Veiling 423117 K.G. met een bedrag van f 75.411.27. zoodat de totaal- aanvoer van genoemde veilingen bedraagt 2.459.144 K.G. met een besomming van f 438.036.54. De doorsneeprljs van het totaalbedrag is 17.18 per K.G.. waaruit duidelijk blijkt, dat de uitkomst voor den tuinder alles behalve rooskleurig kon genoemd worden en de teelt voor deze prijs niet als loonend kon worden beschouwd. In de groentensoorten is momenteel een groote verscheidenheid en het is al moeilijk te zeggen wat thans als hoofdproduct opgeld doet. Met de sla bleef het de afgeloopen week de gewone misère en kwamen weer allerlei verschillende noteeringen voor, die over het algemeen steeds aan den lagen kant waren. Een enkele maal kwam wel eens een behoorlijke prijs naar voren, doch dit betrof een extra voorkomend partijtje De prijzen varieerden van 1045 ct. per kist Komkommers staan op het oogenbllk op zeer laag prijspeil en genieten eveneens al zeer weinig belangstelling. Partijen met ge breken hebben over het algemeen zoo goed als geen waarde, terwijl de prijzen voor de Het laatste deel van onzen interessanten tocht werd besloten met een Wasserburgen- f ahrt, een bezoek aan een aantal nog met grachten omgeven adellijke bezittingen, waarvan het Munsterland er wel een twin tigtal telt. Dülmen en Haltem, het laatste plaatsje met ’n aan oud-romeinsche historische vond sten rijk museum, vormden de laatste halteplaatsen van onze belangwekkende reis, die ons ten volle de schoonheid en de bezienswaardigheid van het Westfaalsche lan^ heeft ontvouwd. Mogen ken. B. werd opgenomen In het ziekenhuis. Jubileum 15 Augustus as hoopt men aan de N.V. Enkhulzer Paplerwarenfabriek te herdenken dat de N.V. 25 jaren bestaat. De heer D van der Spruit herdenkt dan tevens zijn 25-jarig directeurschap. Personalia De heer P. C. de Jong al hier te aangesteld als wegwerker bij de Ned. Spoorwegen, ter standplaats Schagerwaard. De Denen Een verschrikkelijk noodlot voor Noorwe gen, de Faröer, Ijsland en Groenland te het geweest, dat door de Unie van Kalmer In 1397 deze landen onder Deensche souverei- nitelt rijn gekomen. Vanaf dat oogenbllk heeft de doodsklok geluld over alles wat Noorsch was. Al deze landen werden feitelijk Deensehe kolonies en ze werden behandeld volgens *t afschuwelijke koloniale systeem, dat in die dageh algemeen goed werd geacht. De zeevloot der N> beste en eerfct mochten alleen nog kustvaart De handel kwUm als een monopolie in vreemde handen In Noorwegen van de Dultsche Hanze. Op Usland werd tenslotte elk IJslander een Deensch handelaar aange wezen, aan wien hij practtech door Kopen hagen verkocht werd: hij werd gegeeseld, In- dlen hij zijn waren naar een ander bracht. Met de Noorsche kolonie op Groenland, waarmee contact via Trondhjem of Bergen ging, werd ten slotte elke verbinding als niet loonend verbroken. Vanaf dat oogenbllk was de kolonie ten doode opgeschrevew; in slech te jaren werd het vee geslacht en opgegeten, steeds meer huwden de Noren Esklmo-mels- jes en zonder een pijl af te schieten of een lansstoot toe te brengen, overwonnen de Es kimo’s uiteipdelijk de Noren. De anthropo- logen hebOm dit uit de grafvondsten bij de rulnevelden overduidelijk gelezen. Vóór het jaar 1500 was de Noormannenkolonie ver dwenen en Groenland opnieuw een fabel- land geworden. Eerst een eeuw later zou het door walvischvaarder^ opnieuw ontdekt worden. Dit feit brengt de Denen op de kust van Groenland. Een poging om de Westkust opnieuw te kolorfiseeren mislukt, maar leidt tot de kerstening der Eskimo's, totaal op heden een 16.000 in getal. Onder hen wonen een kleine 300 Denen, met wie een sterke bloedmenging heeft plaats gehad. Nagenoeg allen wonen aan de Westkust, slechts een 750 aan de Oostkust te Angmagsallk, daar door de Denen samengebracht als een droe vig overschot van een vroeger veel grooter aantal langs de heele kust verspreid, ons Nederlanders als standplaats toegedacht voor een magnetisch station tijdens het 2de Int. Pooljaar, 19321933. Ook te Scoresby Sound doen de Denen een poging om er opnieuw Eskimo's te vestigen. beoefend maar in den grond te de ligging der hellingen minder geschikt voor men Ingesloten, is een oude stad, eenlge Industrie, ger moet men er tegen de bergen de druiven hebben. haar concours-hlpplque, bulten- mstig weer getroffen. Haar ont- gjgchts f 300 on- Tf 600 bedroegen. Igszlns te vermin- ive van de geïnde \l f 16.10 Op het Uct. y/k aanslag in het vergunningsrecht van den heer W. Walboer werd goedgekeurd. Bij den wegenaanleg te gebleken, dat men de gemeente eigenaresse van grond waande, die In werkelijkheid nog aan de Ned. Herv. Gemeente toebehoort. Aangenomen werd be doelde terrein ties, groot 353 M2, en 32 M2, te zamen f 192 50 te koopen. De gemeenterekening met de daarbij be- hoorende rekeningen over 1930 werd aange boden. B. en W. stellen voor, daar er nog al veel bijlagen zijn door de gemeentebedrijven, niet 3 maar 4 leden voor het nazien te be noemen. Aangewezen werden de heeren Berg. Jonker. Keuris en Koom. Een suppletoire begrooting van het elec- trlclteltsbedrijf werd va’tgesteld. De heeren Keuris. Koorn en zien de geloofsbrieven na van de heeren, die den nieuwen raad zullen vormen, nl de hee ren D. Stammes. W. Komen, G v. d. Berg, D. Koom, C. D Rezelman en D. Lubbert. De heer Koom bracht verslag uit. Geadvl- werd tot toelating, welk advies opge volgd werd. Na rondvraag volgde sluiting. Proserpine 11-12 2.50; Gele Prins 2.70; Enk. Galantus 0 75—035, 2.10—2.20: Bartlgon 12 op 1.60; of Haarlem 13 op J 1.80; King of the Yelli 10 op 2.703.00; Crocus Agnes Z. 8 op 1.06; Purperrea grandl flora z. 10 op f 2.40; Prins van Oostenrijk z. 11 210 2.00, 10-11 1.50; Mad. Krelage z. 12 op 1.70—2.10; Witte Scilla’s z. 7 op f 1 10, ld. Seberica 8-10 0.80. id. 7-8 0 25, ld. 6-7 f 0.17; Salvator Rose 11 op 330. 10-11 1.20, ld. los In de huis f 1.00; Cram. Bril lant 11 op 1.10, 10-11 030—1.00; Thee roos 10-11 1.20; BriUant Star 10-11 130; Princeps d n. f 1.20; Barri Bonfire d. n. f 0 90; Grand due z. 11-13 2.60—3.90; La reine Max 3.00; D. T. Couronne d’or. los huldig, f 1-10; Belg. Hyacinth, blauw. 0.75; Murillo 2.60; Gele Prins 170; Prins v. Oostenrijk 130; D.T. Schoonoord 11 op f 2.10; Ibes 11 op 1.00; Fred Moore 11 op f 1.70, 10-11 f 130; Anna Roozen 11 op f 130; Couleur Cardinal 12 op 2.80: Bril. Star 1.90; Scllle Siberica 7-8 0.17, 6-7 f 0.14; Dubb. von Sion f 3.401.80; Touroe- soll f 3 90; Scllla Siberica Fam. comb. Sanders 12 op oude schoonheid en aan herinnering rijke oudheid, dagen kan doorbrengen, en waar hij dan lederen dag weer nieuwe schoonheden ontdekken kan. Ten slotte Münster, de schoone hoofdstad van Westfalen! Ze kan net ideale doel zijn van een week end uitstapje. Zij is het middelpunt van het cultureele der provincie, economisch centrum Mtinsterland, Katholieken voerde ons door het landschap de vlekken Glei- dorf, Bremcke. Freienohl, naar Arnsberg, aan den rand van het Sauerland langs de Ruhr gelegen, en door de kronkelende rivier als het ware ge heel Arnsberg, historische heeft dan ook van jaren voorgoed vaarwel gezegd. De drui ven waren hier inderdaad te zuur. Over Oventrop en Hlrschberg voerde de tocht naar het stadje Warstein in het noor delijk deel van het Sauerland gelegen. Daar vindt men het 14000 Morgen groote Stads woud, dat voor de kleine gemeente zeer vele voordeelen afwerpt, maar daar treft men ook de Bilstelnhöhle, druipsteengrotten, eerst se dert kort ontdekt. Een bezoek aan deze on- deraardsche gangen te ten zeerste aan te bevelen, al ware het alleen maar om de in teressante uiteenzettingen te hooren van een stevig van den tongriem gesneden gids, die u zelfs in t Hollandsch verklaringen geeft, een Hollandsch, dat zich overigens beter laat hooren dan het Hollandsch var het Halver- sche Welkom zich lezen laat. En dat reeds tal van Nederlanders den weg naar dit na tuurwonder, dat in schoonheid concurreert met de druipsteengrotten van Attendorn, weten te vinden, bewees ons de ontmoeting met een Hollandsche familie, die aan den grotingang wachtte om toegelaten te worden, toen wij van de bezichtiging terugkeerden. Wanneer we eenlge Kilometers Belecke achter den rug hebben, vertoont zich in de verte een geweldig lange steenen brug, met haar talrijke zware bogen een ontzaglijk breed meer overspannend. Het is de eerste brug over de zg Möhnetalsperre, een water werk van den ailerlaatsten tijd, van reus achtige afmetingen, dat den watertoevoer regelt van de geheele omgeving en de noor delijke hellingen van het Amsburger wpud. Naar men zegt heeft men bij den bouw van deze sperre zelfs geen tijd gehad om de dorpen en vlekken, in het diepe waterdal begraven, af te breken. Wie weet vindt men over eenlge eeuwen deze plaatsen in aller- vreemdsten toestand nog eens terug. En dan komen we allengs in het land waar de ro mantiek der historie hoogtij viert. Het schoo ne Munsterland. Het loopt reeds tegen den avond wanneer we in de stad Soest, de „eerenrijke", ons hotel opzoeken. Over den ouden heilweg, welken men ons aanwijst, waarover eens de wagens rolden der trotsche Hanseaten. gaat thans ónze «tap, glijden thans de auto’s in snelle vaart over het asfalt. De massale toren van St. Patroclus schouwt van uit de hoogte beschermend neer op de eeuwenoude hulzen aan zijn voet, met de hooge, puntige gevels, de stille tuinen. We eten en drinken er in den Interessanten Raadhuiskelder en voor het slapen gaan maken we nog een wandeling door het maanbellchte oude stads gedeelte en komen diep onder den Indruk van deze droomromantiek van het verleden. Bij onze rondwandeling den volgenden mor gen door de stad en de bezichtiging der uit stekend geconserveerde kunstmonumenten. die de katholieke Patroclus-dom en de z.g. Weide-kerk Sta. Maria zur Wiese zijn, wer den we gevoerd van de eene antieke schoon heid naar de andere, maakten we aanschou- welijk de ontwikkeling en den overgang mee van den Romaanschen bouwstijl naar de gothlek, In bouw- zoowel als In schilder kunst. Soest te een stad waar de liefhebber van de Indrukken door ons op deze reis verzameld en zij het ook in nog zoo beknopten vorm weergegeven, ten slotte ook onze lezers opwekken tot een bezoek aan deze over het algemeen nog te weinig be kende streek. We weten zeker, dat niemand er spijt van zal hebben, al zal hij dan misschien ook niet met den tekstdichter van een der tal- looze reisgidsen tot de conclusie kunnen komen, er „voor altijd zijn tenten te bou wen". Maar toch, de liefde voor eigen vaderland sluit de bewondering voor buitenlandsch schoon niet uit. Te minder, wanneer het be- trekkelijk zoo dicht voor het grijpen ligt als het in Westfalenland voor ons, Nederlan ders, het geval te. Mogen het er velen zijn! en ae tainjze romaansene en gotni- parochlekerken, de Prinzipalmarkt het wereldberoemde Rathaus en de hunne arcades (voormalig de Adelshöfe den Westfaalschen De Noten Toen het jonge Christendom in Noorwegen bet geheele aanzijn der samenleving ver anderde, werd het velen vrijgeboren Vikings, ontembaar als zjj waren, te benauwd In hun vaderland. Met de strijdbijl In de hand stap ten zjj in hun open Vlkingbooten, waarover slechts 's nachts een leeren tentzeil werd ge trek ken. o en staken in zee. Vla de Orkney’s, de Shetlands en de Faröer, waar zij de bevol kingen onderwierpen, bereikten zü het onbe woonde Usland onbewoond, al huisden er een paar ..papar", lersche kluizenaars, die ijlings verhuisden, toen de ruwe Noor mannen hun eenzaamheid zoo ruw kwamen verstoren. Eric de Roode. die wegens man slag Noorwegen had moeten verlaten, sloeg op IJsland ook een paar maal verschillende lieden dood hij had het altijd direct met zijn buren te kwaad en stak, or het Althing te Thingvelllr vogelvrij verklaard, andermaal In zee. Hij zeilde op goed geluk de ondergaande zon achterna en landde ten slotte op de Westkust van een land, dat hij Groenland noemde. De kuststrook, waar hij landde, wordt door een uitloopertje van den warmen golfstroom bespoeld en heeft daar door voor ’n arctische kust ’n bijzonder gun stig klimaat. Met als gevolg overvloed van gras en berken boschjes. In Eric's kielzog zeilden tal van andere kolonisten Eric ging na een paar Jaar eens kijken op Ijsland hoe daar de wind voor hem woei en op de Groenlandsche -kust ontstond een bloeiende Noormannenkolonie, die nog tijdens het leven van den ouden zeekoning gekerstend werd. Zelfs Eric s echtgenoote werd Christin; Ertc. die zoo vlot m*t de strijdbijl tegenover der den geweest was, schijnt thuis weinig te ver tellen te hebber» gehad. Eric's zoon, Leif, die eens naar Usland op bezoek ging, miste thuisvarend Kaap Vaarwel en kwam op de kust van Labrador terecht, daarmee vijf eeuwen voor Columbus en Cabot Amerika ontdekkend. De Groenlandsche Noren zijn aangegroeid tot zeker meer dan tienduizend In getal; de blsschop van Groenland was suffragaan-bis- schop bjj den blsschoppelijken troon van Trondhjem en als het contact met het moe derland bewaard was gebleven, zouden zü er heden nog zün en was Groenland van kust tot kust Noorsch. Dan had Noorwegen op heden een groot koloniaal arctisch rijk, want ongetwijfeld zouden daartoe nu ook behoord hebben de eilanden van den archipel, die nu pas geleden door Canada in zün geheel cnoaseMd U al* bet grootste noemen s sche met lange rijen hulzen met (Unterm Bogen), het Schloés vorstbisschoppelük slot) (stadsverblüven van adel), de kunstschatten der musea en de weergaloos mooie Promenaden (aangelegd op de voormalige stadswallen) maken een uitstapje naar Münster tot een aangename en zeldzame gebeurtenis. Iedere Nederlander zou den ouden historischen, tot heden onveranderd gebleven, Friedens- saal van» 1648 in het Rathaus, de geboorte plaats dèr onafhankelükheid van zün land, gezien moeten hebben. H. M. V. brengt iedere maand een serie Jack Hylton-platen. Kan er een beter be- wüs worden geleverd van de voortreffelük- held en bruikbaarheid der Hylton-platen? Hylton’s orkest is dan ook steeds nog één der voornaamste Jazz-orkesten. Het gemeen ste liedje of dansje wordt in zün bewerking en voordracht iets speciaals! Van de nieuwe platen noemen we dit maal: B 6003 ..Thank your father” en „Wit hout love”, een leuke foxtrot-plaat. B 5950* met ..Honolulu Moon” een heerlüke wals met aan de keerzüde de foxtrot: .Jtose of Spain” en B 6013 met de aardige walsme- lodle: „Girl of a pillion dreams", met aan de keerzüde de foxtrot ..Got the brench, got the park”. Ook Da Jos Bela brengt iets speciaals. Het koddige karakterstuk..Baby-Parade” van Mannfred. Een pendant van de ..Hochzelt der Holzpuppen”. Aan de keerzüde dezer Odeonplaat 0-11495 staat een pittig Inter mezzo: „Etn Schafersttlndchen”. Een echte Bela-plaat! Hetzelfde orkest speelt op Odeon 0-11480 Suppé's Ouverture „Plotte Bursche.” Een moot stuk muziek, opgewekt en begeeste rend. 0.1. veel waardevoller en amusanter dan „Dichter und Bauer”. De aparte be werking van Dajos Bela „Künstler-Orches- ter” Is wel niet authentiek, doch ten na- deele der muziek is ze niet zoozeer. Twee uitstekende dansplaten brengt de Supraphoon met A 0407 bevattende het gees tige marschlied„Leutnant warst du elnst bei dem Husaren” en de geliefde foxtrot' „BIn keln Hauptmann, bin kein groszes Tier”. Effectvolle muziek, op uitmuntende wüze door Jazz-orkest gespeeld en met re- frelnzang. Hier kan men vooral genieten van fraai trompetspel. En A 0410 met de llcht-deinende. bekoor- lüke wals: „Schóne Frau lm Mond” en één der beste Slow-Fox’; „Nur elnen Tag hast du mich relch gemacht”. Spel, zang en or- kestbewerklng is onovertroffen „oPlydor” brengt iets eigenaardigs. Op plaat 95419-20 staat de Tannhiuser-ouver- ture van Richard Wagner in de plano-bewer- klng van Franz Liszt. NatuurUJk een gewel dig technisch nummer, brillant vertolkt door den pianist Alexander Brailowsky. Op de keerzüde der tweede plaat te op- traphoon A 932 .Btandchen” van Schubert Leschetizky en ..Spinnerlied” van Mendels sohn. Zeer goed gelukte opnamen. De violist Georg K-'iestadt speelt op Ul- traphon A 933 .StAndchen” van Schubert en ..Nocturne” van Chopin. Fün van toon en artistiek van opvatting. Ook Supraphoon heeft een mooie Knle- st&dt-plaat (A 07) met twee der charmant ste soil: de Kubellk-Serenade en Souvenir van Drdla. Prachtvol vioolspel. De Serenade heerlük melodisch, de Serenade fün gerhyth- meerd en bewonderingswaardig dubbelspel. De sopraan Lily Pons zingt met orkest begeleiding thans van de H. M. V. (D. B. de verrukkelüke aria uit Donizetti’s „Lucia dl Lammermoor”: „Ardon gl'lncensl”. Evenals haar vorige nummers met gave techniek, stralend geluid en sUJlvolle voor dracht. De volgende week vervolg o.a. met Spasti sche muziek door Dajos Bela. kende inrichtingen voor handelsonderwüs,, een aanzlenlüken dierentuin, een lucht haven, en In het Dortmnnrt-Rm«-ir anaal, met uitgebreide havenwerken ter plaatse, een waterweg naar de Noordzee. En niet temin is het een oude stad, die, gelük weinig andere, getuigen uit haar ruim duizendjarig verleden in buitengewoon aantal, büsonderen aard en schoonheid tot in onzen tüd bewaard heeft. In geen enkele te niettegenstaande de ontwikke ling der „Grozstadt” de groei en bloei van een oude Dultsche stad met haar sociale rangschikking (geestelükheld, adel, burgerij) zoo zichtbaar als in de straten Afslagvereeniging Beemster, Formerend en omstreken De hoofdschotel vormt thans het artikel slaboonen. Met den dag zien wü den aanvoer toenemen, wat ongetwüfeld de komende dagen nog wel zoo zal doorgaan. D6 laatste dagen hadden wü reeds aanvoeren van 40 tot 50.000 kg Wat de prijzen betreft, die konden er mee door, als wü In aanmerking nemen den omvang dezer teelt hier en el ders. Over het algemeen toonde de handel zich min of meer terughoudend, waaraan ongetwüfeld de financieels strubbelingen in Dultschland geen goed hebben gedaan. Ein digden wü de laatste dagen der week met een mlddenprite van f 173018 per 100 k.g., de nieuwe week zette in met f 123013. Deze prijzen gelden zoowel voor met als zonder draad. Snüboonen komen ook meer en meer uit den hoek. Uitgezonderd een enkel partijtje, waren het allemaal stamboonen en dan nog overwegend van de varëtelt ..Noordster.” Deze gingen voor prüzen van f 11 tot f 17 per 100 k g Door de groote kwallteltsvarlatle te het altüd moeilük mlddenprüzen te noe men van snüboonen wat de uiterste prüs van f 34 voor mooie stokboonen trouwens ook nu weer volkomen doet zien. De tuinboonenaanvoer is teruggaande, maar nog geenszins onbeteekenend. De ge middelde dagaanvoeren beloopen soon goede 20.000 kg. per dag. Hoewel zü den eenen dag bü den ander nog wel wat uiteenloopt, was over bet algemeen de Memmlpe voor dit pro- Duivensport De Poetdulvenvereeniglng .Altüd Verder" hield een wedvlucht van Lier. Afstand 196 K.M. De duiven werden om 8 uur 10 min. gelost. De eerste duif werd geconstateerd. om 1049.52 uur, de laatste prijswinnaar om 11.06.23 uur. De prijzen vielen als volgt: Gebr. Van Steün 1, 2, 3. 7, 11, 12, 13 en 14. G. de Boe 4. 5, 6. 9, 10 en 21. J. B. Cornelissen 8 W. Blaauwboer 15, 17, 19 en 22. L. Hoogewonlng 16. H. J. Poppen 18. Been gebroken De heer S. B. had het ongeluk bü het voetballen een been te bre id 6-7 f 0 16; Due de Berlin 1.10; Cerise Gris de -D. T. Murillo 130; Rose Grte-de-lln 1.10; Mis Stawbey 2.00; Ne gro 130; Del Ongaro 130; Prinses Julla- leven van het Münsterland, zetel van een Koomsch Katholieken blsschop, van den Oberprasident oer provincie Westfalen, van oen Landeshauptmann, van den Regie- lungsprüsldent, van een Relchsbahn- en vene Oberpostdirektton en van talrijke andere Ukken van bestuur. Münster bezit eene bloeiende universiteit met ca. 5000 studenten, waaraan een der modernste klinieken van Europa verbonden is. ultste- Gemeenteraadsvergadering Na opening legde de heer H. Roven, opvolger van den heer Jb. van der Ham, de bü de wet ver- elschte belofte af, waarna de burgemeester hem feliciteerde. De zittingsperiode van den den heer Raven zal slechts kort zün. De voor zitter hoopte dat hü in dien tüd op aange name wüze de belangen van de gemeente zou dienen. De notulen werden onder dankzegging on veranderd vastgesteld, waarna een reeds me- dedeellngen volgden. Nog te ingekomen een verzoek van Lemstra om een consumptletent op de ker mis te mogen plaatsen. B. en W. hebb»n op grond van een raads besluit van 1929 zün verzoek reeds afgewezen. De heer Lemstra richt zich nu tot den raad, Baar hü meent, dat het toen genomen besluit, alleen voor niet-lngezetenen gold. De heer Kuiken, meende ook dat in dien geest besloten was. doch voorzitter leest een uittreksel van de notulen der raadsvergade ring, waarin het besluit genomen was. voor. Het besluit te gevallen naar aanleiding van een verzoek van de Ned. Ver. tot afschaffing van het gebruik van alcoholhoudende dran ken. die bü haar verzoek natuurlük ook niet vroeg, den verkoop van drank alleen te ver bieden aan nlet-ingezetenen. Bovendien wüst voorzitter er op. dat toestaan van het ver zoek tegen de belangen van de caféhouders te. terwül zü belasting voor hun vergunning be talen. De heer Koom meent, dat we' besprekin gen zün gehouden in den geest als de heer L. aangeeft. Over de schade voor caféhou ders kan men wel heen stappen, daar dit motief ook voor andere neringdoenden geldt, nu er op de kennis ook kramerüen verkocht worden. De heer L. heeft ook op keurige wüze 'n tent op de Boltha geëxploiteerd. Spr. wil het verzoek wel toestaan De heer Komen tilt ook niet zwaar aan het nadeel voor de caféhouders. Bovendien wordt er ook in andere gelegenheden drank geschonken. Voorz. geeft ten slotte de heeren Koom en Komen toe, dat z’n motief van schade voor de caféhouders niet geheel opgaat. Nadat de heer Kuiken meegedeeld heeft, geen tüd gehad te hebben om na te zien, wat in 1929 besloten te. en de voorzitter op merkt. dat men *t maar zal houden op de notulen, stelt de heer Kuiken, ondersteund door den heer Koom voor om net besluit In te trekken. Met 8 tegen 2 stemmen wordt dit voorstel verworpen. Voor de heeren Kui ken en Koom, terwül de heer Jonker tüdelük afwezig geacht wil zün. Besloten werd 'n bedrag van ten hoogste f 30 per jaar en per man beschikbaar te stellen, waardoor de agenten van politie dezer ge meente ’n curs te voor vakonderricht kunnen volgen. overgrocAte belangstelling vond Donderdag de eerste verkooping plaats van leverbare bloembollen door de gecombineerde veiling „Beverwük." Vooraf werden de aanwezigen verwelkomd door den directeur, den heer W. de Grooz, die tevens er op wees dat vandaag met de electrtechn klok\bet nieuwste systeem van vellen, in getaUflc zou genomen worden. O.a. sprak spr. den wensch uit dat er ook in den bloembollenhandel nog eens de tüd zou aanbreken dat de kemachtige spreuk „geld bü de visch" bewaarheid zou worden. Daarna werd met de veiling begonnen. Be taald werd voor: Prins van Oostenrijk z. 12 op 3.20; ia. z. 10-12 1.60; id. X 10-11 1.30; Scllla Si berica 8 op 0.75; ld. 7-8 039; lln, ld; Rose Aplati 1.00; 130—230; Brillant Star

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5