ONS BLAD DE „DAGERAAD”-ACTIE IN LIMBURG MAANDAG 27 JULI 1931 JOH. LAUWERS dit nummer bestaat uit twee bladen VI.ÏF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 173 f40 f50 VOORNAAMSTE cXIEUWS Koninklijke Familie in Tirol Beantwoord met het U, Met stille trom weer naar het Noorden vertrokken Voor het laatst Chili’s president afgetreden De onlusten in Korea R. K. Bond Van de trap gevallen N; Naam: Adres Adres: Naam: Naam: PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Te Leningrad aangekomen PAYGLOP 3 ALKMAAB Fototoestellen dlv. prijzen :n aanbod*' g per plaatsing itie van 5 regels: meer 4.13 China door een over strooming geteisterd De tocht van de „Graf Zeppelin” CARICATUUR Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen lelden. o Koning der Eeuwen" AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD H.M. raat veel schilderen „aan Dageraad-flauea in Limburg. van V andalenwerk Een kruisbeeld omver gehaald ..Motorbark aan de Franscbe kust vergaan. neerga- Boycot van Japansche goederen in China. De Het Spaansche Kabinet treedt af Berin van den pariementairen arbeid propagandapoging volgde geen Danseres zwaar gewond politie. Groote Gezinnen voor Centrale raadsvergadering. 4000 huizen te Nanking ingestort Te Roermond het van Opgeheven 4 Ook burgemeester van Centrale Raadsvergadering van den B. K. Bond voor groote gerfnnen. >ll verlies van anderen vinger De staking aan de N.V. Kistenfabriek „Noordzee” te IJmuiden Boycot van Japansche goederen in China Nadat bloedige botsingen plaats gevonden hadden ALKMAAR No. 413 onder commissaris een van Inschrijvingen op de vijfde 4 pCt. leening Amsterdam 1911 ten volle toegewezen. De tocht van de „Graf Zeppelin” naar do Noordpool. De staking in het Noord-Franaehe textiel - gebled zoo goed als geëindigd. Huwelijk van Prinses Ileana van menië. Onder digheden UI werd Heden begint in Spanje de eigenlijke par lementaire arbeid weer. Zamorr» zal een programma-rede uitspre ken en daarna het aftreden van het kabinet meedeelen. Regenbuien, zoo hevig en aanhoudend, als men in een halve eeuw tjjds niet heeft waar genomen, hebben geweldige overstroomlngen in het Jangtse-dal veroorzaakt. Te Nanking zjjn 4000 huizen Ingestort; 10.000 personen zijn dakloos. In sommige wijken van de stad staat het water verschelden voeten hoog. Ook andere steden aan den Jangtse zijn deerlijk getroffen. Aftreden van het Spastische kabinet. Groote overstrooming in China. 4.004 hal zen te Nanking ingestort. De onlusten in Chili. De af getreden. De dreigende treinbotsing op de Moerd*- bmg. C3 Barometerstand 9 uur vjn.: 7.55. Stilstand. LICHT Of*. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.29. Onrust In Mexico. Twee priesters schoten. van hat Nsderlandschn Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Ceneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. De poolcirkel gepasseerd. Volgens een te Friedrichshafen om 23 uur 45 M E. T. ontvangen draadloos bericht van boord van de „Oraf Zeppelin", bevond het luchtschip zich op dat moment op 68 graden Noorderbreedte en 43 graden Ooster lengte. (Boven het schiereiland Kanin). Het luchtschip is dus den poolcirkel gepasseerd. in Limburg is op Te 7.53 uur arri- Zaterdagmorgen een 60-tal dage- Ofschoon autotochten d’Ampezzo. 6-Jarig jongentje aan de gevolgen over leden. Carlos Ibonez del Campo is als president van Chili afgetreden. De voorzitter van den Chlleenschen Se naat, Pedro Opazo, is benoemd tot voorloo- pig president. Omtrent het aftreden van president Ibo nez wordt gemeld, dat hij eerst tot aftreden besloot, nadat bloedigs botsingen hadden plaats gehad tusschen de revolutlonnalren en de hem trouw gebleven soldaten. Toen van deze laatsten 5 soldaten werden gedood, vluchtte hU in een hospiUalauto en besloot officieel af te treden. ADVEBTENTIEFBIJS: Van regels 1.25: elke regel meer 4-kS. BECLAME per regel 4-75 voer de eerste pagina: vooe de overige pagina's RUBRIEK „VRAAj bij vooruitbei f 0.60 per adv< Iedere Na de Londenache Conferentie. Stimson. MacDonald naar Berlijn. Actie van Duitocho banken. Tragisch ongeluk bij een filmopname Doodelijke val van een zeilvlieger zeer goede atmosferische omstan- verscheen Zaterdagavond het luchtschip „Graf Zeppelin" tegen acht uur plaatseljjken tijd boven Leningrad. Na een vaart boven de stad landde het luchtschip om 8 uur 45 gemakkeljjk op het vliegveld van Nowaja Derewnja. Volgens een bericht in den Montag is gis termorgen bjj den Ruinenberg, die dicht bij het exercitieveld nabij Zossen ligt, een ern stig ongeluk gebeurd. Toen 't zellvllegtuig van ir. Koelgen, zich op een hoogte van 35 M bevond stortte het plotseling neer en werd geheel verwoest. De zeilvlieger werd bewuste loos gevonden. Een ijlings geroepen arts kon slechts den dood constateeren. Tijdens een hevig, maar kort onweder, dat zich Zaterdagmorgen omstreeks acht uur bo ven Leiden ontlastte, sloeg het hemelvuur in den pinakel op den zuidelijken gevel van de bekende Sint Pieterskerk. Onder oorverdoo- vend geraas werden de groote stukken steen, van het slertorentje weggeslagen. De stukken steen, welke wel de grootte hadden van IK kub. d.M„ kwamen in de Kloksteeg en Heerensteeg terecht, waar zij tot gruis uit eenspatten. gelukkig zonder verder onheil aan te richten. Daar het gevaar voor instorting van het torentje niet denkbeeldig is, zette de politie een gedeelte van de Kloksteeg at, terwijl men onmiddellijk pogingen in het werk stel de den pinakel weg te halen of zoo te schra gen, dat er geen gevaar meer bestond. kenbaar te maken. Wie nog niet geteekend heeft en dit verzuimt,, dit ook heden te doen, is voorgoed van de mogelijkheid daartoe uit gesloten. De lijst wordt gesloten en vervolgens op gezonden. In verband hiermede ook verzoeken wij onze agenten, die nog lijsten met handtee- kenlngen In hun bezit hebben, ons deze uiter- HJk morgen of overmorgen te doen toekomen. Zjj. die hun handteekening nog niet ge plaatst hebben, hebben nog enkele uren, om hun plicht in dezen te doen. Deze uren zijn dus kostbaar. De achterblijvers mogen het hun voor het* laatst gezegd houden: toekent heden het pititionnement. Nog enkele uren Te Maastricht (L.) werd in den nacht van 23 op 24 Juli het aan den provincialen weg Schllberg-Grathem staande kruisbeeld om ver gehaald. Het kruis, waarop een iizeren Christusbeeld, was van eikenhout, is nabij het voetstuk met geweld afgebroken. Om trent den dader tast de politie nog in het duister. Door de directie der N.V. Kistenfabriek ..Noordzee is Zaterdag een bespreking met de arbeldersleiders verzocht. Als resultaat hiervan is nog Zaterdag het werk door de arbeiders hervat. Dinsdag 28 Juli zal het contract, waarin verschillende verbeteringen voor de arbeiders zijn opgenomen, worden geteekend. Het contract loopt tot 1 Mei 1932. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Het comité „Katholiek Venlo" had de organisatie jn leiding der tegen-actie in handen. Aan den oproep aan de Katholieken van Venlo om op den vooravond samen te komen, hadden tal van vereenlgingen en particulie ren, vooral jongelui, gehoor gegeven; ook waren er zeer vele auto's. Nadat de Instruc ties gegeven waren, gingen allen naar het gymnastieklokaal der Broederschool, waar het bureau gevestigd was. De verschillende groepen werden ingedeeld, wachtposten uit gezet en een uitstekende inlichtingsdienst over geheel Noord-Limburg in werking ge steld. welke uitstekend functionneerde. De posten werden telkens gecontroleerd. bh een breuk van been of arm Hierop komen Van Duinkerken’s ge dachten in het kort neer. Wjj zijn nog niet zóó Ingedijkt in op gestapeld zelfrespect, dat wij de waar heden niet zouden erkennen, die in dit alles liggen, maar voegen er aanstonds aan toe, dat ook deze caricaturen mank gaan aan hetzelfde euvel, dat de Haagsche Post onlangs signaleerde in aommige geteekende spotprenten: zij dienen al te vaak om de onbekwaam heid van den teekenaar te bedekken. Hitler, „zooals X of Y hem ziet”, is niet Hitler van de foto, of de Hitler, zooals leder hem kan zien, en zelfs niet altijd de Hitler, dien X of Y zelf in hun ge dachte hebben gehad. Het is eenvoudig Hitler, zooals hij ultvalt. Caricaturen *Un vaak niets anders dan mislukkingen van een geestige objectieve weergave. Wij krijgen sterk den indruk dat ook Van Duinkerken er naar getracht heeft een objectief beeld te schetsen van den Hollander boven den Moerdijk dan doch dat hij daarin niet geslaagd is. In leder geval moeten zijn beschouwingen sterk eenzijdig genoemd worden. Wij moeten bij het lezen ervan telkens er aan denken, hoe Prof. Diepenhorst eens twee oordeelen van buitenlanders tegen over elkaar heeft gezet. Het eene was van Prof. Steinmetz, die verklaarde, dat Nederlanders epigonen van een groot tijdperk reeds eeuwen lang gemakke- lijke, gezapige en eenigszins weeke men- when waren geworden, vleeschelljke in- In zijn pas verschenen boekje: „Groot- Jfederland en wij’’ geeft Anton van Duinkerken zijn gedachten weer over het werk van Gerard Knuvelder en over den Hollander, die Vlaanderen bekijkt. Over het werk van Knuvelder hebben wij reeds vroeger onze meening te ken nen gegeven, over *t tweede gedeelte van dit boekje willen wij thans enkele opmerkingen maken. Onze algemeene indruk is, dat de ti tel, die er boven staat: „Vlaanderen en de Vlaamsche strijd, bezien door een Rljksnederlander” allesbehalve repre sentatief is voor den inhoud. Veeleer toch wcfrdt hierin een beeld ontworpen van den doorsnee-Hollander, een beeld, dat alleen kan voortgekomen zijn uit de bitterheid van lang opgekropte waarnemingen, die eindelijk met breed gulpende stroomen worden geloosd, spattend naar alle kanten, als zij neer komen op het papier. Van Duinkerken heeft een carlcatuur geteekend van den Hollander, een carlcatuur, die aan eenzijdige venijnigheid eerder toe- dan afneemt door de quasi vergoelijkende zinnen, die er tusschendoor staan. De doorsnee-Hollander geniet vol gens Van Duinkerken wel van de Vlaamsche literatuur, die hU bij voor keur „sappig” noemt en de gezapige natuurverschijnselen, die Wannes Raps, Pallieter en de Pastoor van den Bloeyenden Wijngaerdt zijn, helpen hem een Vlaanderen op te bouwen der ver beelding, dat hij waardeeren kan zonder zichzelf daarom te moeten verachten. Integendeel, zij versterken hem in zijn onschokbaar Hollandsch zelfrespect en vorderen bovendien geen groot begrips vermogen. Enfin, zij winnen voor een deel zijn sympathieën voor den Vlaming. Men moet een Hollander nooit zeggen, dat hij belachelijk Is, want de eerbied, dien hij zichzelf toedraagt, kan hem tot alles brengen, maar verbiedt hem het begrip zijner eigen belachelijkheid. HU kan op zijn tijd dapper en zelfs groot moedig worden, maar ronduit belache lijk zijn kan hij niet. Daar moeten de Vlamingen rekening mee houden, wan neer zij in aanraking komen met den Hollandschen toerist, die zijn „alge meene ontwikkeling” komt vermeerde ren en ..zichzelf op reis helpt” met Fransch, dat hU door zUn schoolonder wijs behoorlijk kan lezen, maar dat hij uitspreekt alsof het een dialect van een dorp in de buurt van Den Helder ware. Deze toeristen kennen weliswaar door gaans weinig van den Vlaamschen strijd, maar in elk geval: zU kennen Vlaanderen, al blijven zij het hardnek kig België noemen. Gevaarlijk echter wordt de doorsnee- Hollander voor den Vlaamschen strijd, wanneer hij hem bekijken gaat van politiek standpunt uit. Zijn vaderland- iche deugd Is die van verdraagzaam heid, de kunst om bij volledige en gron dige kennis der gevaarlijke hoeken niet temin iedere botsing te vermijden. Hij steekt zich niet graag In een wespen nest en heeft bovendien een bUna pathologisch geworden vrees voor elk gebaar-ln-de-ruimte. De rust is zijn hoogste ideaal. Liever zet hU een histo risch onrecht voort, dan dat hij een huidige rust prijsgeeft. Fascisme en Sov jet zijn twee zaken, die hij van nature vreest, hoofdzakelijk omdat zij iets be duiden. Tegen deze im-groszen-Ganzen formalistische mentaliteit heeft de Jonge Nederlandsche intellectueel op te roeien en daarom Is zijn strijd zeker even zwaar als die van zijn stamgenoo- ten in het Zuiden. Het eerste alarm. Omstreeks vier uur in den morgen, meldt de „Msb.” kwam plotseling het bericht, dat een groote touringcar gesignaleerd was uit Noord-Holland. die in groote vaart Venlo naderde De heele zaak was direct In rep en roer. Allen sprongen In de auto's en men reed den gesignaleerden wagen tegemoet. Het Zuiden werd telefonisch gewaarschuwd en alles was paraat. Het eerste contact was goed. De bus werd door 'n grooten stoet auto’s be geleid. die ze tot in Tegelen bracht. Hier hadden de inwoners zoodanige maatregelen getroffen, het aantal auto's op den weg was zoo groot, dat de geheele weg geblokkeerd was. De .Dageraad "menschen konden niet verder. Na oeraad besloot men terug te kee pen De bus werd met veel moeite gekeerd en reed terug in de richting Venlo. Alle auto's begeleidden de ongenoode gasten, die zich onder de bescherming van de Venlosche po litie hadden gesteld en naar het station wer den" gedirigeerd, waar zu met den trein van 5 07 naar Heerlen vertrokken. De bus bleef te Venlo akn het station staan De chauffeur verklaarde niet te weten, dat hU de men schen van de ..Dageraad" vervoerd had. Aan het station werd, door de groote mas sa Limburgers, die daar verzameld was, een daverend: .Jtoomschen, dat zijn wU" en .Aan U, o Koning der eeuwen” gezongen. Gisteravond omstreeks 5 uur is de onge veer 6-jarige H de Bok, wonende in de Grofbaan te Schiedam in de ouderlijke wo ning van 41e trap gevallen. In bewustelozen toestand werd hjj opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, waar hjj is overleden dividuallsten van allerhande soort, wier ironie hen verhindert de dingen ernstig te nemen; het andere oordeel was van Ludwig Stein, die zich verheugde bij het zien van dien hoekigen en krachtlgen „mUnheer”, die schijnbaar onverschillig zijn weg gaat, zoolang men hem met vrede laat, maar die den leeuw van Oranje weer in zich voelt ontwaken, zoodra zijn nationale eer of zUn vrijheid wordt aangerand. Ook deze belde ge- tulgenissen zijn eenzijdig en doen daar om llchtelUk onaangenaam aan. Het was Jammer maar het was te ver wachten, dat Van Duinkerken het juiste midden weer niet vinden zou. Zóó is zUn boekje niet eens leuk als carlcatuur van den Hollander omdat het niet objectief is, omdat het maar één zUde bëlicht, omdat het niet fair is. Zóó Is dit boekje een carlcatuur van den schrijver zelf geworden. uur reed een groote auto- voor. de Dageraad-menschen stapten en namen onder bescherming der politie de hazenvlucht naar Holland Ze hebben blijkbaar afgezien, door de overweldigende ontvangst, van een verder bezoek aan andere mijnen in deze omge ving. In Shanghai is een comité gevormd voor de organisatie van den boycot van Japansche goederen in Ghina. Het Comit# heeft een oproep gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Japansche re- geering niet de noodige maatregelen heeft genomen om de Chineesche bevolking in Korea te beschermen Het Chineesche volk moet daarom zelf maatregelen voor zijn be scherming nemen. Alle Chineesche burgers worden opgeroepen, geen Japansche goederen te koopen. geen gebruik te maken van Ja pansche schepen en geen Japansch geld te ontvangen. In verschillende steden van China zijn de Japansche zaken gesloten. Er hebben demon straties plaats gevonden voor den boycot van Japansche goederen. In de haven Shanghai liggen verscheidene Japansche schepen welker lading niet wordt gelost. De Chineesche autoriteiten hebben ver klaard te zullen zorgen voor de bescherming van Japansche winkels tegen vijandige de monstraties. t Het verblijf der Nederlandsche Koninklijke Familie in Tirol wordt over het algémeen begunstigd door mooi weer In het begin van de vorige week heeft het geregend, doch daarna keerde het zomerweer terug. H. M. de Koningin gaat veel uit om te schilderen, vaak met daaraan verbonden autotochten door deze mooie streek. H. K. H. Prinses Juliana heeft eenige groojere autotochten gemaakt, o.a. naar Cortina d’Ampezzo, terwijl bezoeken aan Gross Glockenei. en Heiligenblut nog in het voornemen liggen. Aan het einde van deze week zal de Koninklijke Familie naar Nederland terug- keeren. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeringen f 3000.- verlies ven* t^d^a'rmc^^dV^ne^ 0^^” oo«n f 750.- dSodeTüken'’ifloop f 250.- f 125.- Vandaag wordt voor de laatste maal het formulier, ter verzameling van handteeke-. ningen voor het ontwapenlngspetltionne- ment. georganiseerd doen- „De Nederlandsche Dagbladpers", In de bladen opgenomen. Na vandaan verschijnt dit formulier niet meer en vandaag dus ook is het de laatste dag. dat men zijn handteekening kan inzenden. Als onze lezers dit nummer van ons blad onder de oogen krijgen, resten hun nog slechts enkele uren, om hun wensch ten aanzien van de Internationale ontwapening Te Roermond, waar de leden van Jong Limburg in het gareel waren, heeft zich niets bijzonders voorgedaan. Van uit het St. 'Christoffelhuis had men doorlooj?ende telefonische verbinding met de voornaamste Limburgsche plaatsen. Vrijdagnacht om 12 uur werden verschillende posten uitgezet en werd door de stad gepatrouilleerd. Bij de voornaamste ingangen der stad waren be wakers geposteerd. Een bepaald huis op de Kapellerlaan werd speciaal in 't oog ge houden. In den nachttrein, die om half vijf aan het station Roermond stopte, bevonden zich een dertigtal Dageraad-menschen uit Groningen, Friesland en andere noordelijke provincies. Na een kort oponthoud werd de reis naar het Zuiden voortgezet. Zaterdagmorgen om half acht Startte te Roermond een twaalftal auto's met Roer mond» jóngelingschap naar het Zuiden. In Echt sloten zich hierbij nog 30 wagens aan. De Dageraad-actie een fiasco uitgeloopen. veerde raads-menschen te Heerlen. Ofschoon er bijna niemand op het perron te zien was, riepen zij dadelijk de hulp in der politie. Zij zijn toen getrokken naar „Ons Thuis” op den Valkenburgerweg. het huis van den rooden mijnwerkersbond en van de 8.D.A.P. in Limburg. Tegen elf uur zijn ze uitgetrokken en heb ben zich verzameld voor het station te Heerlen. Hier was een sterke politiemacht op de been. Van alle kanten kwamen toen de auto's van de anti-Dageraadsbeweging met de geel-witte vlaggen. Deze auto's werden door de politie in een bepaalde richting gestuurd. Ook burgemeester van Grunsven was in een auto aanwezig. De Dageraads-menschen hebben zich toen in drie clubjes verdeeld; twee gingen te voet de mijnstreek in, de grootste groep ging met de tram in de richting Heerlerhelde Brunaaum. Onder bescherming van gemeentepolitie, Een tweeBe bus gesignaleerd. Kort daarop klonk een tweede alarm. Om streeks zeven uur werd een bus uit Zuld- Holland nabu Wellerlooi begroet. Ook deze bus werd spoedig door zooveel auto's en vrachtwagens, versierd met de pauselijke kleuren en allerlei opschriften, omringd, dat stoppen noodzakelijk bleek. Enkele uitgewor pen ..Dageraads -pamfletten werden door de menschen. d'e langs den weg stonden, opge raapt en voor de oogen der verspreiders ver scheurd. Na deze propaganda poging volgde geen tweede. De politie van Venlo moest het heele verkeer regelen, wat geen gemakkelijke taak bleek. In Tegelen liep de stoet opnieuw vast. Ook deze tweede bus moest omkeeren. Tevoren had er echter een incident plaats. Een van de menschen van de „Dageraad" trok een revolver. Hierbij vielen eenige klappen, doch er werd niet geschoten. Eenige personen hingen op de bus een schildje waarop met groote letters geschreven: „Besmettingsge vaar", welk schildje ‘de „Dageraad "-men schen niet durfden verwijderen. De indrin gers die met luid gejoel werden begroet, stel den zich weer onder politlegeleide om naar het station Venlo terug te keeren. De voor de bus rijdende auto’s reden zoo langzaam, dat de trein van 8.53 uit Venlo reeds vertrokken was. toen de ..Dageraad"- menschen aar. het station aankwamen. In de stationswach'kamer hebben zij onder politie- geleide gewacht op den trein, die 10.19 uur uit Venlo naar het Zuiden vertrekt. De groote menschenmenigte voor het sta tion zong ook nu weer: „Aan u. o Koning der Beuwen”, terwijl jongelui schilden rond droegen met het opschrift: Allen voor Lim burg, Limburg voor Christus. De geel-witte vlaggen wapperden van van huizen en de geel-witte cocarde zeer veel gedragen. In de klank filmateliers van de Ufa in Neubabelsberg is men sinds eenigen tijd bezig met de opname van de Charell-film „Het congres danst". Toen gistermiddag vele honderden fllmzpelers en figuranten in het groote atelier verzameld waren, viel door nog niet «pgehelderde oorzaak plotseling uit een booglamp een gloeiend stuk kool op de japon van een 22-jarige danseres Er nesto De danseres stond in den tijd van een oogenblik in vlammen. Van de aanwezigen maakte zich een paniek meester. De jonge danseres werd zwaar geweid in het zieken huis opgenomen. Volgens de geneesheeren verkeert zij in levensgevaar. St. Pieterskerk te Leiden door den bliksem getroffen De „Zeppelin naar het Poolgebied vertrokken. Zondagmorgen om 10 uur 32 M. E. T. is de „Graf Zeppelin" weer opgestegen voor de voortzetting der vlucht naar het Poolgebied. Bjj het vertrek waren aanwezig de Duit- sche ambassadeur v. Dircksen, de Duitsche consul-generaal Zechlin, de vertegenwoordi gers der Sovjet Russische luchtmacht en van de Marine, zoomede vertegenwoordigers van de Ossoviachim maatschappij. De „Zep pelin” zette koers in de richting van Nova Zembla. De leider van het Russische radio station en van het meteorologische observa torium op Franz Josefseiland. Nikilorow. stelde zich onmiddelllik in radiografische verbinding met het luchtschip. Ook is een draadlooze verbinding tot stand gebracht tusschen de Graf Zeppelin en den ijsbreker Malygin. Op 80 mijl van Archangelsk. Het Boden-draadlooze station van de luchtscheepswerf te Friedrichshafen, beeft gisteravond om 7 uur bericht ontvangen, van boord van den „Graf Zeppelin", waarin de volgende plaatsopgave vermeld werd: 8Ó mijl ten N.O. van Archangelsk. rijkspolitie, militaire politie, marechaussee ie paard hebben zij bu verschillende parti culiere en Staatsmijnen getracht hun lec- tuur kwijt te raken. De auto's van het antl- f egeraadscomité waren overal vertegenwoor digd, maar kregen het consigne van door rijden. Aan een mijn werden de Dageraad- propagandisten letterlijk en figuurlijk Inge sloten door de schoolkinderen, die enthou siast: .Aan U, o Koning der Eeuwen" zon gen. Tegen den middag kwam een groote groep terug in het centrum van Heerlen, bege leid door een auto met een krachtlgen luid spreker waarvoor een propagandist met de wlt-gele kleuren de Dageraad-menschen met toepasselijke woorden begeleidde. Begeleid door een groote menigte en diverse auto's, zocht het gezelschap weer zijn heil in het socialistisch tehuis. In den namiddag trokken zij wederom af en namen hun heil in de tram naar Kerk- radeHolz Ook hier was een sterke politie macht op de been. De tram werd begeleid door tientallen van auto's met de wlt-gele kleuren en bij de Holz hadden honderden personen poet gevat. Bier werd de tocht gestuit. De bedoeling was bij de Doma- niale mijn vlugschriften uit te deelen. maar om daar te komen, moesten de Dage raad- mannen voor het grootste deel over Duitsch gebied. Hier stonden de Schupo's klaar en lieten aan de hand der noodverordening en andere verordeningen de Dageraad- menschen en ook de auto’s met de wit-gele vlaggen en anderen niet door. De Dageraaad-menschen moesten toen weer hun heil zoeken in de tram, die inmiddels eenige minuten moest wachten ’.vorens te kunnen vertrekken. Op den weg stond een breede file van auto's en hon derden menschen, die afwisselend zongen .JJmburg mijn Vaderland” en .Aan U. o Koning der Eeuwen" en de Dageraad- menschen verrasten op de bekende Lim burgsche „boe-boe”. Na eenigen tijd zette de tram zich in beweging. De tram, die begeleid was door den bur gemeester van Heerlen en eenige inspec teurs van de Heerlensche politie, benevens gen motorrijwiel met aanhangwagen der ■ieerlensche poUtle. moest nog een keer stoppen. Toen zetten de auto der Heerlen sche politie en het motorrijwiel zich voor de auto's met de geel-witte vlaggen en de tram ging verder. Ze werd dadelijk weer geflankeerd door de talrijke auto's. Aan de verschillende halten werd gestopt. Bij het postkantoor te Heerlen stapten de Dageraad- menschen uit en trokken onder bescherming der politie wederom naar het socialistisch Volkshuis. De begeleidende auto’s konden den Valkenburgerweg niet oprijden. Inmiddels had zich bij het socialistisch Volkshuis een groote menigte' samengepakt De jxilitie was weer sterk vertegenwoordigd. leiding van den burgemeester, den van jjolltie. verschillende inspecteurs en een luitenant van de mili taire politie. Tegen zeven bus daarin Onder groote belangstelling werd in café Zomerzorg te Den Haag, onder presidium van den heer J. W. F. v. Meegeren uit Venlo de Centrale Raadsvergadering gehouden van oen R. K. Bond van Groote Gezinnen. De notulen, gepubliceerd in „Het Gezin” werden ongewijzigd goedgekeurd evenzoo het jaarverslag van den pennlngmeeser. eveneens in druk verschenen waaraan enkele beschou wingen in verband met het bestuursbeleid werden vastgeknoopt. Even voordat dr. J. de Boer zjjn voor dracht hield „Wat kunnen onze afdeelingen doen", bracht mr. dr. L. N. Deckers, minister van Defensie, 'n bezoek aan de vergadering, waar hij hartelijk welkom werd geheeten door den voorzitter. Zijn Exc. hield een korte toespraak waann hij wees op het groote nut van den Bond, welke zijn bijzondere sympathie neeft. De begrootuig werd aangenomen op bedrag van inkomsten en uitgaven f 14.600 De aftredende bestuursleden, de heeren J. W. van Meegeren. Venlo, voorzitter. Chr. van den Dries. Utrecht, redacteur v. het orgaan, en P. de Lange, Bussnm. commissaris, wer den bjj enkele candidaatstelling herkozen. Op voorstel van Gouda werd het hoofdb-- stuur verzocht de directie van de Nederl Spoorwegen te verzoeken de leefijdsgrens voor scholierkaarten te verhoogen tot 21 jaar. Vervolgens werd van de afdeeling Nijme gen een voorstel aangenomen, waarin het hoofdbestuur werd ongedragen, de regeerlng te verzoeken bjj voorkomende vacatures bij openbare betrekkingen on de eerste plaats mannelijke krachten in aanmerking te laten komen. Van de afdeelingen Amsterdam. Arnhem en Zevenaar waren voorstellen Ingekomen, om te streven naar een kindertoeslag. Na uitvoerige gedachlenwissellng werd een mo tie aangenomen, om In de studiecommissie van den Partijraad Inzake kindertoeslag een vertegenwoordiger van den R. K. Bond voor groote gezinnen te doen opnemen. De voorzitter hield een voordracht over moederschajoszorg. waarin hij propageerde, de jaariüksche viering in de maand Mei van een dag ter eere van de Moeder en het moe derschap als een Innig familiefeest. Aan het slot van de vergadering bracht de heer Ahrentz. vertegenwoordiger vaa den Reichsbund der Klnderreichen Deutschlands de groeten over van sijn organisatie BL'REAUi HOF 6. Telefoon: Administratie Redactie No. «33

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1