SNELDOOD C.O F I y a a a a I B S IB IB Si a 8 B alkmaar Voor den Alkmaarschen Kantonrechter v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” ZAADMARKT tweede blad BLADZIJDE 1 MAANDAG 27 JULI 1931 PROVINCIAAL NIEUWS BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE DAMMEN 4 SCHERMERHORN T ZAND ANDIJK ia tn d. - TEL. 324 - ALKMAAR N. V. Drogisterij OUDENDIJK MEDEMBLIK LUTJEBROEK HEEMSKERK ENKHU1ZEN BOVENKARSPEL RAADSVERGADERING De Noordpool-vlucht van den „Graf Zeppelin” HEERHUGOWAARD- WERVERSHOOF Het nieuwe college mn B. en W. Adres aan den Baad Gouden jubileum stadsreiniging Te water m e- Uit Berlijn vertrokken Blindpartij B. Springer meenteraadsverkiezlng. terwijl 1 39 Te den. 5. D istricta- Arbeidsbeurs bloemist. Examen Geslaagd Gouden echtvereeniging X >te Me “t bak je Keet- doodt wandluizen en hun broedsel Groote flesch a f 1. 3* 25 SS 1. ..Maken we het niet te hoog? Zou je oom niet bang worden binnenin?” „O, nee! HU 1» er dol opI Het Is de eerste keer dat ie in een kasteel woont in tn e- 5—10 10—14 14—10 stand voor de afruüing. waaruit bleek, dat de heer Nieuwkutjk geen schijf was vooruit gegaan. Vermelden wij nog. dat de heeren F. Booü te St Pancras en Ud van W. D. O., O. Stujjt te Obdam. O. Groot te Burger Vlotbrug en W. Vertroost te Zuld-Scharwoude de winners waren. Het 9-jarig dochtertje van Vrijdagmiddag het ongeluk, al «fit de Oerboer, Th. Hoogland. M Afgewezen X Wit: 34— 30 30—24 35 24 33—30 3728 40—35 35— 24 4540 40—35 -24 44—40 40—35 Hevig onweer Vrijdagmiddag om 4 uur ontlastte zich boven Andijk onverwachts een kort, maar zwaar onweer. Door den bliksem werd een electrische paal geraakt, waardoor in de buurt Katteburg bjj een 10-tal bur gers vele lampen stuk sloegen. over voor 3 636 068 tijdvak re tn 4—10 10—14 17—21 21—38 13—18 8X17 17X38 7—13 13— 18 14— 10 10X38 35—30 1—7? bakfiets verkeers- 49—44 44 40 40— 35 -34 41- 37 38— 32 31—27 28—33 -13 37—23 33x23 39— 34 -12 12—8 8x19 43—39 47—41 19—13 De kwestie „Eik en Linden” voor en en Chemicaliënhandel 0—14 14—19 Naar we vernemen, bestaat op 1 Augustus as. de stadsreiniging hier ter stede 50 jaar. Waar voor 10 jaar het 40-jarig bestaan herdacht is. ligt het niet tn het voornemen, dit feit met büzondere teestelljkhden te vie ren. Doer den Alkmaarschen dammer J. H. Mae gewonnen 58 spelers nemen deel aan den simnltaan- wedstrfjd 35 gewonnen 19 remise 4 verloren Zoo heeft dan Alkmaar ook den were le beer B. Springer in haar Personalia. In de op Vrijdag J.l. ge houden bestuursvergadering van de R- K. Kiesvereeniging is tot secretarts aangesteld de heer S. Stokman (vacature J. N. A. Her mes i. Autotocht. Evenals vorige jaren wordt alhier een autoreisje voor ouden van da gen georganiseerd. Voor dit doei zal men met een lijst rondgaan om de benoodigde gelden in te zamelen. Vorig jaar werd Schiphol bezocht; jaar zal de tocht vermoedelijk door schoonste streken van het Gooi gaan. Arm gebroken Een dochtertje van den heer D. rolde, bij het spelen, van een zand hoop. Het kwam zóó ongelukkig terecht, dat het een arm brak. plaats toch de met de 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25 26. 27. 28 29. 30. 31. Opgegeven door zwart. Stand na den 29sten zet van zwart: Blindpartij. gespeeld door de heeren: Wit: J. H. Lisse, Alkmaar; Zwart: B. Springer, wereldkampioen. Alkmaar, den 24 Juli 1031. Zwart: 20—35 19 30 18—33 20 32 14—19 19 30 10—14 14—19 Burgerlijke Stand van 17—25 Juli 1931 Geboren Johannes Bernardus, z. van Ber nardus Glim en Anne Veronica de Boer UJsbert, d. van Willem van der Rijt en Her manns Geertruida Beumer. Ondertrouwd: Jouke Heinz en Margaretha Johanna Laarman. Getrouwd: Hosse Langereis en Jacoba He lena Bot. Met onbetrouwbare spullen gereden. De zuivelarbeider Herman H. te Oudorp was op 35 Mei op den Bergerweg te Alkmaar Op het gehouden schoolexamen der Mo- ie-Vakschool der Eerw Zusters. Oude- tracht 204. slaagde voor lingerie: L Beem- Groothuizen, O. Philips. C. Baltus, 8. Huting, A Schaaf Blijde inkomst Neomist Zaterdagavond werd de Neomist de Weleerw. Frater C. Hoogland, feestelijk Ingehaald, waaraan ge heel de parochie deelnam. Geheel de parochie was in vlaggetooi. Om 7 uur was de optocht aan het West-Elnde op gesteld waaraan 26 vereenigingen deelnamen. Aan het West-Elnde was een Welkomst-poort geplaatst met het opschrift: ..Welkom aan den Neomist.” Aan het Oost-Emde een eere- poort: „Hulde van Lutjebroek aan den jongen Priester.” Voor de ouderlijke woning een eerepoort: „Geprezen moet déez' ouderlijke woning”. De ingang van de kerkpoort tot het patro naat was een met bloemen behangen corridor. Na een welkomstwoord van Dr. Scheeren, v<.orzitter van het Parochiaal Comité van Actie, zette de groote stoet zich onder blij klokkengelui in beweging De route was van t West-Elnde naar het Oost-Einde en terug naar de kerk Nadat de kerk tot in de hoe ken gevuld was met geloovlgen kwam de Neo mist het middenpad door tusschen een rij van bruidjes met wuivende palmtakken. Uit volle borst werd een welkomstlied gezongen. Pastoor Glelen sprak den neomist 'n harte- HJk welkom toe. waarna de jonge priester het Lof celebreerde. Ecu geheele familie-conster- natic in den salon der gerech tigheid Op den d5en Mei, het drukke Pinkster feest, dat ieder die loopen of rijden kon naar buiten lokte, kwam de door den koopman M. de Z- uit Amsterdam bestuurde plezier- auto te Bergen in aanrijding met een wiel rijder, deif arbeider G. van de Voorde, op het oogenblik dat beiden een door twee paarden bestuurd voertuig wenschten te passeeren. De heer M. de Z. reed achter dat rijtuig en wenschte dat voorbij te komen, doch reeds was van de andere zijde van de Voorde gena derd en in verband met den smallen weg was toen een aanrijding onvermijdelijk en legde de zooveel zwakkere wielrijder het loodje. De heer de Z. verschijnend als verdachte, beweerde thans bij hoog en laag, dat de wiel rijder de schuld droeg en dit destijds zelf had erkend. Hij had daarbij ter staving van zijn bewering medegebracht zijn gebrekkige vrouw en zijn eenigszins dooven oom Mods, welke familieleden zich ook in het rijtuig be vonden en thans met groote activiteit hun fa milielid ter zijde stonden. Vooral oom Moos blies duchtig van den toren tegen den jeug digen wielrijder, die tegen de autoriteit van oom Moos beslist niet opgewassen bleek. Echter 'n andere ooggetuige, de heer Vink, grossier te Bergen, die eveneens met zijn auto ter plaatse was, stelde den wielrijder beslist in het gelijk. Het bleek echter moeilijk uit dezen chaos van tegenstrijdige verklaringen het goud der waarheid op te graven en werd besloten de zaak aan te houden tot volgende week, teneinde ook van de opinie van me vrouw Vink eens kennis te nemen. Vermoe de lijk is de heer de Z. dan voornemens ook nog tante Saartje mee te nemen, dus dat kan «eer goed worden. heer Leuring, gemeenteveldwachter, werd apt met procesverbaal en de toedracht der fei- De kwestie was eenvoudig, dat de heer hoe waarom en op welke wijze dan ook geen toegang had tot het café van vader G., of tot welk café dan ook, en deze om standigheid kwam voldoende aan 't licht, of hij aardappelen bracht, 'n visite maakte, Een onverwachte bokkesprong De heer J. H. Dyserinck, koopman te Haarlem, Julianastraat a, had onlangs zijn wagen beschikbaar gesteld ter uitoefening der surveillance op den weg door de vrijwil lige verkeerspolitie. Onder de gemeente Heiloo kwam men toen achter een melkauto te rijden, waarvan de bestuurder geen signaal gaf, toen hij, na aanvankelijk geremd te hebben, waarbij het stoplicht ontbrandde, weer eensklaps naar links uitweek, met gevolg dat de auto van den heer Dyserinck werd aangereden. Ook werd geconstateerd dat de vrachtauto niet was voorzien van een verkeersspiegel. De bestuurder van bedoelden vrachtauto was heden ter terechtzitting uitgenoodigd, doch niet verschenen. Het bleek te zijn de melkhandelaar Pieter B., reeds eenige malen ter zake verkeersovertredingen veroordeeld. Hem werd thans opgelegd f 15 of 15 dagen en f 8 boete of 8 dagen, respectievelij k we gens het verzuimde signaal en afwezigheid van den wegspiegel. behandeld, bracht weinig nieuwe gezichts punten, zoodat veroordeelmg tot f 5 boete of 5 dagen den veroordeelde zekerheid gaf van zijn verpletterende nederlaag. Dinsdag as. herdenkt het echtpaar Hei- Koeler, wonende Bleekerslaan 8. alhier, :Un gouden huwelijksfeest. n gecalangeerd, op grond van het feit, dat op 1. het door hem bestuurde autootje achterletter en nummer hoogst onvoldoende en klungelig met krijt waren aangebracht. De heer H. had bedoeld wagentje gehuurd van zekeren heer Cor de Boer, die had verklaard dat alles behoorlijk voorzien was, wat echter niet bet geval geweest was. Deze heer De Boer ge voelde dan zelf ook wel, dat hij den verdachte er in had laten tippelen en had zich bereid ver klaard de eventueele boete te zullen voldoen. Deze werd thans gesteld op f 5.of 5 dagen, zoodat De Boer er met een koopje afkomt. De wielrijders in verdubbel de gelederen. Een tweetal witgebuisde slagersknechts uit Alkmaar, de heeren G. v. St. en R. D., moesten terecht staan wegens het rijden met meer dan twee wielrijders n ast elkaar op het Kerkplein aldaar, welk rijwielsportexces thans bij politieverordening verboden is. De gedagvaarde of opgeroepen slagersgezellen beweerden echter, dat twee hunner collega’s, ongevraagd, ongeweigerd', naast hen waren gaan njden en op dat critieke moment de agent Webste proces-verbaal had opgemaakt welk verweer leidde tot aanhouding der zaak tot volgende week, waarop alsdan bet optreden van den heer Webster als getuige zal plaats vinden. We vernemen, dat de onderhandellngen inzake de samenstelling van het nieuwe col lege van B. en W. al eenigen tijd aan den gang zün. De R. K. fractie hield reeds eenige verga deringen en zijn we wel Ingelicht, dan sullen op uitnoodlging van de Katholieken. Don derdag as. na de raadsvergadering inter- fractloneeie besprekingen plaats hebben. bracht met de hooge prijzen, die velen eenige jaren terug voor hun bedrijfjes betaald heb ben en waarop veel afgelost moet worden, terwijl er toch nog betrekkelijk weinig is af gelost om den bezitter eenige bewegingsvrij heid te verschaffen, is dan ook wel dé hoofd oorzaak. dat hen het water zoo na aan de lippen komt, dat ingegrepen moet worden, wil men voorkomen, dat het er over vldeit. Het was weer non bis in idem Niet tweemaal voor dezelfde zaak. De 25-jarige Jb. Zw., loopknecht te Alk maar, doch wonende te Egmond aan Zee, was ter verantwoording geroepen, omdat hü in den nacht van 35 op 26 Mei, ter gelegen heid van het te Egmond aan Zee zoo prac- tisch gecombineerde Pinkster en Kermis feest, niet had voldaan aan de vordering van de Rij ksveldwachters Bergsma enMinee om het café van den heer Höppener, alwaar hij in dronkenschap de orde verstoorde, te ver laten en den gummistok van Bergsma had vastgegrepen. Voor deze feiten was ver dachte echter op 14 Juli bereids door den politierechter tot 35.— boete of 35 dagen veroordeeld, hetwelk door den vertegenwoor diger der pers kon worden bevestigd. De ambtenaar werd daarop op eigen verzoek niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering, daar het met aangaat, iemand voor hetzelfde feit a maal te yeroordeelen. Zooals men ziet is deze partij heel Jammer lijk op een teleurstelling uitgeloopen. De heer Springer had ren'-foutzetwaardoor de partij verloren was. Na deze partij namen 58 deelnemers plaats voor den slmutaan- wedstrijd waarvoor de belangstelling groot was. De uitslag daarvan was dt de heer Sprin ger 35 partijen won, 19 partijen eindigden remise en 4 partijen werden door hem ver loren. Wat een prestatie van beteekenis mag ge noemd worden. Wanneer men nagaat wat zulk een avond gevraagd wordt van het uithoudings- en denkvermogen van dengene die dezen avond zijn kunnen vertoont, dan is het aardig iets te vertellen daarvan. Ongeveer 40 maal maakte de heer Sprin ger de rondte, welke ongeveer 40 meter lang was. Hjj liep dus een afstand van 1600 meter; daarover deed hü vier uren zonder een oogen blik rust. De heer G. Nieuwkuük ondervond, dat de heer Springer goed van geheugen was. Genoemde heer was een schijf achter en ruilde daarna een drietal schijven af en dacht toen een schüf verdiend te hebben. Bü telling echter bleek dit niet zoo te zijn. Bloembollenexport De export bedroeg over de maand Juni aan gewicht 20 632 KG en de waarde f 23 945. Hiermede is bereikt een omzetcijfer het eerste halfjaar van 4.467 424 KG een waarde van 4.172.985 tegen K.G. voor 4.278.949 in hetzelfde van het vorige jaar. Bü het gehouden examen voor meester ‘utomonteur slaagde voor het praktische ge- •«Ite de heer C. F. Vis, alhier. plaataelüke industrie VQae gedupeerd wordt. Het mag uit een financieel oogpunt een voordeellg zaakje voor de gemeente zijn, maar een zuivere moraliteit is toch zeker van grooter waarde. Wetende, dat de meesten uwer hun recht vaardigheidsgevoel moesten verstikken door da opgedrongen omstandigheden, zoo doe ik nog eens een beroep op u met beleefd, doch dringend verzoek de affaire te herzien. Ik kan niet anders, dan blijven strijden voor mün eerlijk recht.” Vrijdagavond om half acht reed de heer Cohen. Langestraat, alhier, op de Zaadmarkt, toen uit de Korte St. Jacobstraat een jon gen. H. Stam, zonder remmen op zijn rij wiel kwam aanrijden en tegen den heer Co hen opreed met het gevolg dat deze met flets en 81 in het water terecht kwam. Met behulp van een voorbijganger werd de drenkeling op het droge gebracht. De heat H. Jansen heeft een adres aan den Raad gezonden, waaraan wü bet vol gende ontleenen; De Graf Zeppelin is hedenmorgen om 4.25 uur Midd. Eur. Tijd van het Berlijnsche vllegdveld „Haken" opgestegen en vertrokken voor zijn vlucht naar Leningrad als eerste étappe van zijn vlucht naar de Noordpool. Dr. Eckener arriveerde te 4 uur uit het hotel, waar .hü nad overnacht aan boord van het luchtschip en om 4.25 uur werd het gevaarte van den ankermast losgemaakt. Het werd over een grooten afstand begeleid door drie vliegtuigen. Behalve nog een groot volume gas, werden te Berlün Ingenomen: nieuwe waterballast, een hoeveelheid benzine, een vat olie en een voorraad drinkwater. Zich niet noemende de uitverkoren gunstelingen der edele heeren. Heden had plaats de voortgezette behande ling van het zwarte lijst-zaakje tegen mej. E. de B-, huisvrouw van den caféhouder G. te Noordscharwoude, die op 39 Juni een glaasje bier had verstrekt aan een liefhebber die op de z.g. zwarte lijst was geplaatst. De Ircei i-cuuug, gcuicciucvcmwaïnci, wciu gehoord en zijn relaas klopte prompt met zijn-T— ten. M.. Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken De driewielige berijder was de regelenkluts kwyt. De heer H. S. te Alkmaar, die zijn zaken voornamelijk afwikkelt per driewielige fiets, vergat op r8 Juni, toen hij de IZ grachtbrug afreed om de Oosterburgstraat in te hobbelen, dat rechts steeds voorrang heeft en kwam toen in aanrijding met den vrachtrijder Rijer Wijker uit de Egmonden, die langs de Zuidzijde van de Oude Gracht per rijwiel aan kwam peddelen. Het rijwiel van Wijker bekwam een schade van f 4.50 en toen deze niet werd voldaan, wist Wijker, ook geen vreemdeling in Jeruzalem, wel wat hem te doen stond. En zulks met schitd terend succes aangezien de heer S. wer- veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen en de civiele vordering ad f 4.50 aan den heer Wijker werd toegewezen. De heer Wijnberg moet thans zijn voorlicht ontsteken De koopman Corn. K. te N. Scharwoude woonachtig, wilde op 20 Juni te Alkmaar met zijn auto vanuit de Koorstraat de Lange-, straat inslaan, doch verzuimde de richting aan te geven, waarop hem de traditioneele bon werd uitgereikt. Thans beweerde hij evenwel, dal zijn richtingaanwijzer had geweigerd, waarop hij had gestopt. De ver keersagent had hem daarop gelast de Lange straat in te rijden en hem tevens de bekeuring aangelegd. Toen verdachte daarop zijn rich tingaanwijzer weer probeerde (tong uitsteken noemen de automobilisten dat).- bleek het apparaat weer goed te werken. Om licht in dit mysterie te brengen werd de zaak aan gehouden tot 11- week, teneinde den ver balisant Wijnberg als getuige te intervieuwen. of hij door de voor- of achterdeur of den schoorsteen binnen kwam, of hij bier, oude klare, chocolade of ranja dronk het deed allemaal niets ter zake, zijn plaats was niet in de gelagkamer Moeder G. hield nog een krachtige speech over het hen aangedane onrecht, maai 'oen zij toespelingen begon te maken op door oortjes omkoopbare po litie. achtte de kan'onrechter het tijd, de conversatie af te breken en werd mei. G con orm eisch tot 1 20 boete of 20 dager veroordeeld. Aan den Buitenkant Na de vergadering van den Raad dezer ge meente waarin werd besloten in te gaan op de voorwaarden van het Ruk om de Enkhui- zer haven te maken tot ’n vrijhaven, vormde dit voor den Buitenkant gewichtige besluit 't gesprek van den dag. Beluisterde men eenige dier gesprekken dan gingen deze meest in de zelfde richting n l. dat verwacht wordt vat het in de haven drukker zal worden. Immers de vele schepen die nu een ankerplaats zoe ken in het Krabbersgat. vlak voor Enkhulzen. zullen er de voorkeur aan geven, wanneer geen haven- en verengeld behoeft te worden betaald, met hun schepen in de haven te gaan. Dit zal temeer bevorderd worden, als de afsluiting der Zuiderzee een feit .s gewor den en er geen stroom meer zal gaan in de Zuiderzee. Hierdoor heeft het Krabbersgat dan veel verloren als goede ankerplaats. Voor de viaschers acht men den maatregel van geen groot belang, omdat de visschenj zoo goed als verdwenen zal zijn door de afsluiting. Wü vernamen nog zoo terloops, dat door enkele viaschers ernstig wordt overwogen met de afsluiting ook verandering te brengen in het bedrijf wat hierop ncerkomt dat men hoopt bulten den afsluitdijk het vlsscherste- drijf te kunnen voortzetten. Natuurlük zullen hiervoor extra kusten moeten worden gemaakt omdat men het vis- scbersbedrüf niet met hetzelfde vischwand kan uitoefenen. Hiervoor nu noopt men op tegemoetkoming der Regeering. «e- tevens werd medegedeeld, dat andere personen, die eveneens niet aan de stemming hadden deel genomen, geen boete behoefden te betalen. De heer Braakman vond dit vreemd. De Voorzitter deelde mede, dat een groot aantal personen niet aan de stemming heb ben deelgenomen en dat allen daartoe zün opgeroepen om binnen veertien dagen de re den hiervan, hetzü mondeling of schriftelük, mede te deelen. Acht personen lieten niets van zich hooren en die was spr. verplicht, aan den Kantonrechter op te geven. Wat de betaling der boete betreft kan dit onmogelük hebben plaats gehad, aangezien de terechtzitting eerst 5 Augustus «A zal plaats hebben. Hierna volgde sluiting. Te water Dr. O. had spelende achteruit loopend. in het Kanaal te vallen. Schipper L. S., die het ongeval be merkte. wist, door onmiddellük toe te schie ten, het kind te grüpen en op het droge te brengen. zün de bewijsstukken van de bekende architecten niet in het rapport op genomen? Dat zou toch neutraal zün ge weest. Waarom heeft men mü niet in de gelegenheid gesteld de adviezen van de z.g. deskundigen te weerleggen? Er mag op de gemeente toch geen blaam blüven rusten, terwijl de bevolking en de door hen gekozen raadsleden toch sympha- Uek staan tegenover een blllüke oplossing dezer zaak. Het mag toch geen voldongen feit wor- dat onder deze omstandigheden een op zoo'h geweldige Een feesteling in de rechtszaal De heer Jan L. te Egmond binnen, die terecht kwam te staan wegens het geleiden van een paard met de hand, terwijl hij zich op een rijwiel had voortbewogen, welk feit was gepleegd op 20 Juni aldaar, bleek heden zijn aosten verjaardag te vieren, waarop hij door Kantonrechter en ambtenaar zeer vrien delijk werd gelukgewenscht. Als verjarings- geschenk wenschte de ambtenaar een geringe straf te vorderen en verzocht oplegging van 4.boete of 4 dagen, waarna ook de Kan tonrechter met zijn feestgave ter tafel kwam en de gevorderde straf verminderde tot 3. of 2 dagen. kampioen den midden gehad De Alkmaarsche Damclub W. D. O. is de laatste twee jaar in ledental zeer vooruitge gaan, zoodat de club een dergelüken wed strijd durfde organlseeren. Het begon om 8 uur, toen de heer Springer in een hoek der zaal had plaats genomen met de blindpartü tusschen de heeren B. Springer en J. H. Lize, de beste der Alkmaarsche Damclub. De partü werd door een groot aantal leden van dam clubs uit den verren omtrek met groote aandacht en met in achtneming van de grootste stilte gevolgd. De heer Betlem. die den heer Springer welkom heette, toonde op een demonstratie bord de zetten, die door de spelers werden af geroepen. Het spel verliep als volgt: Vrijdagavond werd een vergadering van den Raad gehouden. De Ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Voor de gemeente-rekenlng werd een com missie van onderzoek benoemd, bestaande uit de heeren Frankena, Braakman en Silver. De gewone dienst sluit met een batig saldo van 668850 en de kapltaaldienst met een batig saldo van 412183. Zonder stemming werd besloten de begroe ting dienst 1930 te wüzlgen. Vastgesteld werden nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van school gelden voor het openbaar en büzonder on derwijs. Zonder stemming werd besloten den heer Jb. v. d. Zee te benoemen tot lid der plaat- selüke schoolcommissie. Eveneens zonder stemming werd besloten de huur van het terrein voor lichamelüke oefening aan de voetbalclub „Vitesse” per 31 October aa. op te zeggen en daarbü B. en W te machtigen dit tüdstlp eventueel vroeger te bepalen. Besloten werd het terrein voor lichame lüke oefening na beëindiging van den huur- tüd te verhuren voor één jaar aan het R.K. Kerkbestuur onder de bekende voorwaarden. De wedde van den tweeden ambtenaar ter secretarie, den heer E. Tros, werd verhoogd met 200 Bü de rondvraag deelde de heer Braak man mede, dat hem is medegedeeld, dat een jjersoon in de gemeente boete heeft betaald omdat hü niet had gestemd voor de hem Daarover niet gerust zünde. vroeg hü den heer Springer hoe dit mogelijk was; nadat deze weer alle borden was nagegaan en zon der bedenken zette hü weer de zes verdwe nen schijven op het bord en In den juiaten Bedevaart. De parochiale bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 27 Augus tus as. Een bekoorlijke maar na latige kiesgerechtigde. De 36-jarige mevrouw E. B., echtgenoote van den heer H. J. L. te Alkmaar, was zon der eenigen twijfel de aangenaamste ver schijning, die we hedenmorgen op de zitting kregen. Deze dame, ’n Duitscbe, had ver zuimd ter stembus te komen ter gelegenheid der verkiezing van leden der Prov. Staten en erkende openhartig de geheele stemming te hebben vergeten. Wat den kantonrechter aanleiding gaf lachend op te merken, dat de vrouwen nu ze om kiesrecht hebben gebeden, dit voorrecht ook moeten waardeeren. De ambtenaar voelde blijkbaar weinig voor stemdwang, doch was verplicht de wet te handhaven en vorderde de minimum straf, /0.50 boete of 1 dag, waarop de kan tonrechter conform requisitoir uitspraak deed. Die kreeg van „dik hout zaagt men planken. De heet Willem St., 'n 33-jarig arbeider uit Bergen, maakte zich op ai Juni te Alk maar nabij Geester- en Bergerweg aan een verkeersovertreding schuldig door de lin kerzijde van den westerweg te berijden, tot verontwaardiging van den aldaar gestation- neerden verkeersagent, die hem ter verant woording nep. De wie'rijder gat echter geen gehoor aan hei bevel tot stoppen en koos het hazenpad, mei achterlating van zijn meisje. Jat later aan de politie nog valse he nlicb- tingen verschafte Den beer St. werden heden flink zijn met al te kleine ooren gewasschen en de bezitter van die gereinigde gehoor- instrumenten werd veroordeeld tot /6.— boete of 7 dagen. Alkmaar, 34 Juli 1931. Edelachtbare Heeren. Het te mü niet mogelük om te berusten t bet afwijzend advies, uitgesproken op uw raadsvergadering van 9 Juli jX Ik ben over tuigd. dat de meerderheid Uwer Edeiacht- baren zelf niet tevreden te gesteld in haar rechtvaardigheidsgevoel. Het was te ver wachten. dat door dit geraffineerd in elkaar gexette rapport iedere leek op het gebied van meublleerlng in den val moest loopen. Dr hoop, dat ik door onderstaande uiteenzetting in volgorde van het rapport der Commissie u het bewü* lever van het recht müner nota. Adressant tracht voorts uitvoerig de 10 punten van het rapport der Raadscommis sie te weerleggen, daarna vervolgt adres sant: Jfa deze wHeenaetUng en met de begroo- ting van Gemeente Werken er naast, hoop ik u allen overtuigd te hebben van mün goed recht. Ik heb mü alleen willen bepalen »ot weer legging van de 16 punten ait het rapport, alhoewel mün grieven over veel meer punten gaan. De niet genoemde punten zün zeker niet vatbaar gebleken om verwarring te stichten bü de Commissieleden of kon men niet anders, dar mü daarin gelük geven? Alvorens ik mü met den geheelen gang van zaken, ingezonden stukken, persover zichten, brieven van heeren architecten tot de Kroon wend en het gebeurde noodge dwongen wereldkundig maak, wil ik nog maals tot U Edelachtbaren komen met be leefd verzoek ww gevoel voor rechtvaardig heid toe te paasen. tegenover een leveran cier. die toch zeker getoond heeft eersteklas werk geleverd te hebben en er niet voor betaald is geworden. Ate men in zün recht Is, geeft men het niet gemakkelük op en het is u allen toch bekend, dat men een mlnnelüke achlkklng met mü aan wilde gaan, mits.... ik van booger beroep afzag. Gaarne wü Ik nog eenige punten onder uw aandacht brengen. Er werd besloten een ondersoek In te stellen en dan met recht vaardigheid te werk te gaan. De juridische opvatting gpu toch buiten beschouwing blüven. Men zou in de eerste betaalde som kunnen vergelüken gemaakte begroeting. Waarom zijn de genoemde getuigen niet gehoord? Deze menschen kunnen toch ge tuigen. dat ik recht heb. Waarom heeft men mü geheel buiten het rapport gehouden? Ik had de Commissie toch al dadelük kunnen wüaen op die geraffineerde onjuiste samen stelling. Waarom Geopend van 91 en van 35 uur. Voor werknemers uitsluitend van 9—13 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Voor vrouwelük personeel afzonderlijke Ingang Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend dat heden zijn ingeschre ven: 1 autog. lasscher; 3 bakkers; 4 bankwer kers; 1 blljartmaker; 3 beton vlechter»; 1 boekbinder; 3 boerenarbeiders: I bouwk. oprichter; 12 chauffeurs; 1 electro-technicus; 4 electriciens; 23 grondwerkers; 1 incas seerder; 10 kantoorbedienden; 2 kistenma kers; 1 kellner; 3 ketel makers; 3 klinkers; 4 lettersetters; 2 loodgieters; 2 mach, hout bewerkers; 3 machinisten; le magazünoe- dunde; 11 metselaars; 3 meubelmakers; 1 metaaldraaier3 monteurs; 10 opperUe- den; 9 pstehuiskneebts19 sigarenmakers. 1 rig. sorteerder; 1 slager; 4 smeden: 1 stoker; 1 steenbikker; 1 stukadoor; 30 üm- merlieden; 1 üzerwerker; 2 tuinlieden; 1 verw. monteur; 6 voegers; 1 vormer; 81 losse- en 25 transportarbeiders. Geplaatst: 1 grondwerker; 1 sigarenma ker; 1 schilder; 3 timmerlieden; 1 los arbeider en 3 werksters. Alkmaar, ?24 Juli 1931. De directeur voornoemd, Ed. v. d. HEUVEL. De crisistoestand Naar aanleiding van het invoeren van een bonnenstelsel in ver band met den crisistoestand In het land bouwbedrijf schrijft men ons: „Viert feest, viert feest, viert daarom heden feest Het is nog geen twee jaar geleden dat deze woorden bij gelegenheid van het driehonderd jarig bestaan van onzen polder door den bur gemeester bü het openen der tentoonstelling, toen plaats vond, gesproken werden. Wel schril In tegenstelling daarmede is de toestand van thans, al merkt men er van bulten af nog niet veel van. en voor den on ingewijde moet het seker vreemd achünen. dat zoo spoedig een gemeente, die toen wel varend genoemd werd en inderdaad ook ge noemd kon worden, thans onder haar Inwo ners een betrekkelük groot getal noodluden- den telt, die door een paar jaar tegenspoed in den oogst reeds direct op de hulp van publieke of particuliere organen zün aange wezen. m.a w. zichzelf niet meer staande kunnen houden, terwül inderdaad nog vele anderen bü dit punt zün aangeland en er ook weldra zullen zün. indien dit najaar een mislukking in den kooloogst te zien geeft. Ik herinner me nog goed de woorden, ons toegevoegd door een martelaartje klein bouwertje, toen aldus genoemd, hoewel de laatste jaren dat woord aan het verdwenen te toen we een dertig jaar geleden ons van de hooge Westfriesche kleigronden in de Waard vestigden: ..Werken moet je hier, dat je krom wordt en kunstmest zaaien, want-de grond is hier niet vruchtbaar, maar wel dansbaar Moge dit gebrek aan reservestoffen in den bodem, waardoor een steeds intensief volge houden bemesting geëischt wordt, een der oorzaken zün. een andere is ook de m de laatste jaren steeds toenemende versplinte ring der groote bedrijven in vele kleinere, waarop dikwijls hooge hypotheken rusten nog gezwegen van het bügeleende losse geld zoodat de eigenaar wel eigenaar in naam is. doch als thans verkoop zou moeten plaats vinden, bitter weinig meer het züne zou kun nen noemen. Voor de gemiddelde kleine tuinder aan zichzelf toekomt, moet hü voor anderen wer ken toch komt hü onder normale omstan digheden al ploeterende vooruit. Dikwijls wordt nog op gruotere bedrijven arbeid verricht; vroege morgen en late avond vinden hem te allen tüde op eigen bedrijf. Thans heeft dit laatste echter niets opge bracht. terwül de grootere bedrijven eerder personeel ontslaan dan aannemen, zoodat een dubbele bron van Inkomsten is opge droogd. De weinige kapitaalkracchtigheid van een groot deel der ingezetenen, tn verband ge- Hevig onweer Vrijdagmiddag om 4 uur ontlastte zich boven Wervershoof onver wacht een korte, maar zware onweersbui, die gepaard ging met hagelsteenen. De blik sem sloeg in de woning van den heer C. Roosendaal Pzn. en sloeg een stuk uit den binnenmuur. B den heer F. Swan, bloemist, werden eenige éénruiters stuk geslagen en een groe ten stapel bloemenkisten om verge worpen en stuk gslagen. Het eind van het liedje was St) men betaal De zaak tegen den 35-jangen werkloozen arbeider B. M. te Alkmaar, die op 15 Juni door de tunnel bij den Bergerweg had ge fietst en toen was geverbaliseerd door dien agent Tertsma, welke heden werd voort-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5