ONS BLAD DE „DAGERAAD”-ACTIE IN LIMBURG u dit nummer bestaat uit twee bladen MAANDAG 27 JULI 1931 f 3000 f40 De onlusten in Korea VOORNAAMSTE cKIEUWS Voor het laatst I Telegrafisch Weerbericht Directeur Staatsvisschers- havenbedrijf te IJmuiden Chili’s president afgetreden Misdrijf gepleegd? Adres: *1 o te China door een over- strooming geteisterd PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Fototoestellen div. prijzen Droevig ongeval te Spaarnwoude De tocht van de „Graf Zeppelin” Het Spaansche Kabinet treedt af OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLUK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL CARICATUUR AAHGIFTE MOET, NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD o VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 173 Levenslange lebeele ongeschiktheid tot werken door bij ▼•rite* van een over Dageraad-fiasco in Limburg. Aftreden van het Spaansche kabinet. Met stille trom weer naar hét Noorden vertrokken Staatspresident Boycot van Japansche goederen in China. nabjj Spaarnwoude verdron- Koninklijke Familie in Tirol II.M. raat veel schilderen Motorbark aan de Fransche kust vergaan. Roe- van neerge- 17-jarige jongen verdronken auto’s en Te Leningrad aangekomen politie. Barometerstand 9 uur vjn.: 7.55. Stilstand. bus Ontslag gevraagd tegen 1 Augustus Het Lijk te IJmuiden aangespoeld Het petitionnement 4000 huizen te Nanking ingestort Naam: Naam: Adres: Adres: Naam: Naam: 1 >11 v«rlte» van 'n anderen vinger Nadat bloedige botsingen plaats gevonden hadden alkmaar No. 433 Ik verzoek Uwe Conferentie met den meestien aandrang, in naam der nienschelijkheid. die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. van Japansche winkels tegen vijandige monstratles. De staking in het Noord-Fransche textiel- gebied zoo goed als geëindigd. Ontwapeningsconferentie in November te Parijs- Op een vóórvergadering xljn resolu ties aangenomen. Enthousiaste begroeting van Henderson te Berlijn. Congres van den R.K. Bond van Handels Kantoor- en Winkelbedienden. Groote o verst rooming in China. 4.000 hui ven te Nanking ingestort. Centrale Raadsvergadering van den R. K. Bond voor groote gezinnen. Jongeman ken. heer van boord van den „Graf Zeppelin”, waarin de volgende plaatsopgave vermeld werd: 80 mijl ten N.O. van Archangelsk. tal werd Regenbuien, zoo htvlg en aanhoudend, als men in een halve eeuw tyds niet heeft waar, genomen, hebben geweldige overstroomlngen in het Jangtse-dal veroorzaakt.. Te Nanking zijn 4000 hulzen ingestort; 10.000 personen zijn dakloos. In sommige wijken van de stad staat het water verschelden voeten hoog. Ook andere steden aan den Janztse zijn deerlijk getroffen. onder commissaris verder, d door de ide halten n te Heerle Sdt en trol Aan het Zuiderstrand te IJmuiden, nabij paal 58, Is gistermiddag het Ujk aangespoeld van een goedgekleede Jonge vrouw. Naar wij vernemen, wordt verondersteld, dat misdrijf in het spel Is. Het Ujk is naar de Algemeene Begraaf plaats te IJmuiden overgebracht. Inschrijvingen op de vijfde 4 pCL leening Amsterdam 1931 ten volle toegewezen. Onrust in Mexico. Twee priesters schoten. De tocht van de „Graf Zeppelin'* naar de Noordpool. Heden begint in Spanje de eigenlijke par lementaire arbeid weer. Zamorra zal een programma-rede uitspre ken en daarna het aftreden van het kabinet meedeslen Dagelijks krachtige stijging van het aantal handteekeningen De onlusten in Chili. De af getreden. petitionnement voor ontwapening bedroeg I Beantwoord met het „aan ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger OP zich verbinding met het luchtschip. Ook is een draadlooze verbinding ‘ot stand gebracht tusschen de Graf Zeppelin en den ijsbreker Malygin. in Limburg Is op Te 7.53 uur arrl- Zaterdagmorgen een SO-tal dage- Of schoon autotochten d’Ampezzo, LICHT OP, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.29. De heer F. J. H. Schneiders, directeur van Staatsvisschershavenbedrtjf te IJmuiden, heeft met ingang van 1 Augustus as. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd ontslag aangevraagd. De heer Schneiders, die oorspronkelijk aan 't openbaar onderwijs verbonden was, werd in Juni 1899 aangesteld als administrateur- boekhouder van het korten tijd daarvoor op gerichte RljksafslagbedrUf. 1 Januari 1919 werd hij directeur van het Staatsvlsschersbe- drijf. Dit verliest in hem iemand, die dit bedrijf, dat zooveel moeilijke jaren heeft mee gemaakt, met vaste hand heeft geleld. Vooral in de Jaren der vlschdistrlbutie heeft hij veel moeilijkheden uit den weg geruimd. Huwelijk x>n Prinses Ileana menie. sehe pol de auto’l tram gin geflankeé verschil* postkant) menschen der politie Volkshuis. Het eerste alarm. Omstreeks vier uur in den morgen, meldt de „Msb.” kwam plotseling het bericht, dat een groote tourlngckr gesignaleerd was uit Noord-Holland. die In groote vaart Venlo naderde. De heele zaak was direct In rep en roer. Allen sprongen in de auto’s en men reed den geslgnaleerden wagen tegemoet. Het Zuiden werd telefonisch gewaarschuwd en alles was paraat. Het eerste contact was goed. De bus werd door ’n grooten stoet auto’s be geleid, die ze tot in Tegelen bracht. Hier hadden de inwoners zoodanige maatregelen getroffen, het aantal auto's op den weg was zoo groot, dat de geheele weg geblokkeerd was. De Het bestuur Dagbladpers" Gisterenmiddag omstreeks 1 uur heeft na bij het Penningsveer te Spaarnwoude n ern stig ongeval plaats gehad. De 17-Jarlge metselaar O. Schelvis, wo nende te IJmulden-Oost, Velserdulnweg 194, die met twee vrienden bij het Penningsveer kampeerde, huurde bij een bootenverhuur ster aldaar een kano. Op de vraag van de verhuurster of hy kon zwemmen antwoordde hij bevestigend. Later bleek dat dit niet het geval was. Na een eindje gevaren te hebben sloeg de kano om en onmiddeliyk verdween de jon gen in de diepte. Het water is ter plaatse ca. 2 M. diep. Door verschillende personen, die zich op dat moment in de nabijheid be vonden, Is onmiddeliyk naar den drenkeling gedoken, doch zonder resultaat. Aan P. Schipper, wonende te Haarlem, mocht het tien minuten later gelukken met een ankertje, uitgeworpen uit zyn motor boot, den drenkeling op te halen. Door leden der Haarlemsche Reddings brigade werd gerulmen tyd kunstmatige ademhaling toegepast en met het zuurstof apparaat gewerkt, maar helaas mocht dit niet meer baten. Dr, Kuipers uit Haarlem, die Inmiddels ter plaatse gearriveerd was, kon dan ook slechts den dood constateeren. Het iyk is per ziekenauto naar het 8t. Ellsabethsgasthuis te Haarlem vervoerd. Vandaag wordt voor de laatste maal het formulier, ter verzameling van handteeke ningen voor het ontwapeningsperitlonne- ment, georganiseerd door „De Nederlandsche Dagbladpers", in de bladen opgenomen. Na vandaan verschynt dit formulier niet meer en vandaag dus ook is het de laatste dag, dat then zyn handteekenlng kan Inzenden. Als onze lezers dit nummer van ons blad onder de oogen krygen, resten hun nog slechts enkele uren, om hun wensch ten aanzien van de internationale ontwapening kenbaar te maken. Wie nog niet geteekend beeft en dit verzuimt,, dit ook heden te doen, is voorgoed van de mogelijkheid daartoe uit gesloten. De lijst wordt gesloten en vervolgens op gezonden. In verband hiermede ook verzoeken wjj onze agenten, die nog lysten met handtee keningen in hun bezit hebben, ons deze ulter- lyk morgen ot overmorgen te doen toekomen. zy, die hun handteekenlng nog niet ge plaatst hebben, hebben nog enkele uren, om hun plicht in dezen te doen. Deze uren zyn dus kostbaar. De schterbiyvers mogen het hun voor het laatst gezegd houden: teekent beden het pltltlonnement. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Boycot van Japansche goederen in China Nog enkele uren Hierop komen Van Duinkerken’s ge dachten in het kort neer. WIJ zijn nog niet zóó ingedijkt in op- gestapeld zelfrespect, dat wij de waar heden niet zouden erkennen, die in dit alles liggen, maar voegen er aanstonds aan toe, dat ook deze caricaturen mank gaan aan hetzelfde euvel, dat de Haagsche Post onlangs signaleerde In «onunlge geteekende spotprenten: zij dienen al te vaak om de onbekwaam heid van den teekenaar te bedekken Hitler, „zooals X of Y hem ziet”, Is niet Hitler van de foto, of de Hitler, "Zooals teder hem kan zien, en zelfs niet altijd de Hitler, dien X of Y zelf in hun ge dachte hebben gehad. Het is eenvoudig Hitler, zooals hij uitvalt. Caricaturen zijn vaak niets anders dan mislukkingen van een geestige objectieve weergave. Wij krijgen sterk den Indruk dat ook Van Duinkerken es- naar getracht heeft «en objectief beeld te schetsen van den Hollander boven den Moerdijk dan doch dat hij daarin niet geslaagd is. In ieder geval moeten zijn beschouwingen *terk eenzijdig genoemd worden. WIJ moeten bij het lezen ervan telkens er aan denken, hoe Prof. Diepenhorst eens twee oordeelen van buitenlanders tegen over elkaar heeft gezet. Het eene was van Prof. Steinmetz, die verklaarde, dat Nederlanders epigonen van een groot UJdperk reeds eeuwen lang gemakke- iiike, gezapige en eenlgszins weeke men- vehen waren geworden, vleeschelljke in- Hoogste barometerstand 762.9 te Ingfl. Laagste barometerstand 745.0 te Storno way. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuld- Westeiyke tot Noord-Westelyken wind, af wisselende bewolking, waarschyniyk nog en kele regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. De „Zeppelin naar het Poolgebied vertrokken. Zondagmorgen om 10 uur 32 M. E. T. is de „Graf Zeppelin” weer opgestegen voor de voortzetting der vlucht naar het Poolgebied. By het vertrek waren aanwezig de jult- sche ambassadeur v. Dircksen, de Duitsche consul-generaal Zechlln, de vertegenwoordi gers der Sovjet Russische luchtmacht en van de Marine, zoomede vertegenwoordigers van de Ossoviachim maatschappy. De .Zep pelin" zette koers in de richting van Nova Zembla. De leider van het Russische radio station en van het meteorologische observa torium op Frans Josefseiland, Nlkilorow, stelde zich onmiddeliyk In radiografische ADVERTENTIEPRIJS! Van 1—5 regels f 1.25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel 0.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 154 RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" by vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 ^^^4 De poolcirkel gepasseerd. Volgens een te Friedrichshafen om 23 uur 45 M. E. T. ontvangen draadloos bericht van boord van de „Graf Zeppelin", bevond het luchtschip zich op dat moment op 68 graden Noorderbreedte en 43 graden Ooster lengte. (Boven het schiereiland Kanin). Het luchtschip is dus den poolcirkel gepasseerd. De dreigende treinbotsing op de Moerdjjk- brng. Op 80 mijl van Archangelsk. Boden-draadlooze station van de luchtscheepewerf te Friedrichshafen, heeft gisteravond om 7 uur bericht ontvangen, van rerita. f 750.- f 250.- f 125.- f 50.- b7uk.7m Een tweede bas gesignaleerd. Kort daarop klonk een tweede alarm. Om streeks seven uur werd een bus uit Zuid- Holland nabij Wellerlool begroet. Ook deze bus werd spoedig door zooveel vrachtwagens, versierd met de kleuren en allerlei opschriften, omringd, -^fat stoppen noodzakeiyk bleek. Enkele uitgewor pen „Dageraads”-pamfletten werden door de menschen, die langs den weg stonden, opge raapt en voor de oogen der verspreiders ver scheurd. Na deze propagandapoglng volgde geen tweede. De politie van Venlo moest het heele verkeer regelen, wat geen gemakkelyke taak bleek. In Tegelen liep de stoet opnieuw vast. Ook deze tweede bus moest omkeeren. Tevoren had er echter een incident plaats. Een van de menschen van de „Dageraad" trok een revolver. Hierbij vielen eenige klappen, doch er werd niet geschoten. Eenige personen hingen op de bus een schildje waarop ^net groote letters geschreven: „Besmettingsge vaar’, welk schildje de „Dageraad -men schen niet durfden verwyderen. De indrin gers die met luid gejoel werden begroet, stel den zich weer onder politlegelelde om naar het station Venlo terug te keeren. De voor de bus rijdende auto’s reden zoo langzaam, dat de trein van 8.53 uit Venlo reeds vertrokken was. toen de .Dageraad"- menschen aan het station aankwamen. In de stationswachtkamer hebben zy onder polltie- gelelde gewacht op den trein, die 10.19 uur uit Venlo naar het Zuiden vertrekt. De groote menschenmenlgte voor het sta tion zong ook nu weer: „Aan u, o Kofilng der Eeuwen”, terwyi jongelui schilden rond droegen met het opschrift: Allen voor Lim burg, Limburg voor Christus. De geel-wltte vlaggen wapperden van van hulzen en de geel-witte cocarde zeer veel gedragen. Carlos Ibonez del Campo is als president van Chili afgetreden De voorzitter van den Chlleenschen Se naat, Pedro Opazo, is benoemd tot voorloo- pig president. Omtrent het aftreden van president Ibo nez wordt gemeld, dat hy eerst tot aftreden besloot, nadat bloedige botsingen hadden plaats gehad tusschen de revolutlonnalren en de hem trouw gebleven soldaten. Toen van deze laatsten 5 soldaten werden gedood, vluchtte hy in een hospitaalauto en besloot officieel af te treden. van deze week zal de Koninkiyke Familie naar Nederland terug- keeren. Begin van den parlementairen arbeid o Konin& der Eeuwen” van .De Nederlandsche deelt mede dat het Zater dagavond bereikte totaal aantal ondertee- kenlngen voor het petitionnement voor internationale 1.780.460. Nog steeds biyft de dagelyksche styging krachtig. divldualisten van allerhande soort, wier ironie hen verhindert de dingen ernstig te nemen; het andere oordeel was van Ludwig §|ein. die zich verheugde by het zien van dien hoeklgen en krachtigen „mynheer”, die schynbaar onverschillig zyn weg gaat, zoolang men hem met vrede laat, maar die den leeuw van Oranje weer in zich voelt ontwaken, zoodra zyn nationale eer of zyn vryheid wordt aangerand. Ook deze belde ge tuigenissen zijn eenzydig en doen daar om Uchteiyk onaangenaam aan. Het was jammer maar het was te ver wachten, dat Van Duinkerken het juiste midden weer niet vinden zou. Zóó is zyn boekje niet eens leuk als caricatuur van den Hollander omdat het niet objectief is, omdat het maar één zijde belicht, omdat het niet fair is Zóó is dit boekje een caricatuur van den schryver zelf geworden. In Shanghai is een comité gevormd voor de organisatie van den boycot van Japansche goederen in China. Het Comité heeft een oproep gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de Japknsche re- geering niet de noodlge maatregelen heeft genomen om de Chlneesche bevolking in Korea te beschermen. Het Chlneesche volk moet daarom zelf maatregelen voor zyn be scherming nemen. Alle Chlneesche burgers worden opgeroepen, geen Japansche goederen te koopen, geen gebruik te maken van Ja pansche schepen en geen Japansch geld te ontvangen. In verschillende steden van China zyn de Japansche zaken gesloten. Er hebben demon straties plaats gevonden voor den boycot van Japansche goederen. In de haven van Shanghai liggen verscheidene Japansche schepen welker lading niet wordt gelost. De Chlneesche autoriteiten hebben ver klaard te zullen zorgen voor de bescherming de- i m aljn pas verschenen boekje; „Groot- Nederland en wij" geeft Anton van Duinkerken zyn gedachten weer het werk van Gerard Knuvelder en over den Hollander, die Vlaanderen bekykt. Over het werk van Knuvelder hebben wy reeds vroeger onze meening te ken nen gegeven, over 1 tweede gedeelte van dit boekje willen wij thans enkele opmerkingen, maken. Onze algemeene Indruk is, dat de ti tel, die er boven staat: „Vlaanderen en de Vlaamsche strijd, bezien door een Ryksnederlander” allesbehalve repre sentatief is voor den Inhoud. Veeleer toch wordt hierin een beeld ontworpen van den doorsnee-Hollander, een beeld, dat alleen kan voortgekomen zyn uit de bitterheid van lang opgekropte waarnemingen, die eindeiyk met breed gulpende stroomen worden geloosd, spattend naar alle kanten, als zy neer komen op het papier. Van Duinkerken heeft een caricatuur geteekend van den Hollander, een caricatuur, die aan cenzydige venynigheld eerder toe- dan I afneemt door de quasi vergoeHJkendc zinnen, die er tusschendoor staan. De doorsnee-Hollander geniet vol gens Van Duinkerken wel van de Vlaamsche literatuur, die hij by voor keur „sappig” noemt en de gezapige natuurverschijnselen, die Wannes Raps, Pallieter en de Pastoor vspi den Bloeyenden wyngaerdt zyn, helpen hem een Vlaanderen op te bouwen der ver beelding, dat hy waardeeren kan zonder zichzelf daarom te moeten verachten. Integendeel, zy versterken hem In zijn onschokbaar Hollandsch zelfrespect en vorderen bovendien geen groot begrips vermogen. Enfin, zy winnen voor een deel zijn sympathieën voor den Vlaming. Men moet een Hollander nooit zeggen, dat hy belacheiyk is, want de eerbied, dien hy zichzelf toedraagt, kan hem tot alles brengen, maar verbiedt hem het begrip zyner eigen belacheUjkheid. Hy kan op zyn tyd dapper en zelfs groot moedig worden, maar ronduit belache- lijk zyn kan hy niet. Daar moeten de Vlamingen rekening mee houden, wan neer zy in aanraking komen met dan Hollandschen toerist, die zijn „alge meene ontwikkeling" komt vermeerde ren en „zichzelf op reis helpt” met Fransch, dat hij door zyn schoolonder wijs behooriyk kan lezen, maar dat hij nitspreekt alsof het een dialect van een dorp In de buurt van Den Helder ware. Deze toeristen kennen weliswaar door gaans weinig van den Vlaamschen strijd, maar In elk geval: zij kennen Vlaanderen, al blijven zij het hardnek kig België noemen. Gevaariyk echter wordt de doorsnee- Hollander voor den Vlaamschen strijd, wanneer hy hem bekijken gaat van politiek standpunt uit. zyn vaderland- sche deugd is die van verdraagzaam heid, de kunst om bij volledige en gron dige kennis der gevaariyke hoeken niet temin iedere botsing te vermUden. Hy steekt zich niet graag in een wespen nest en heeft bovendien een byna pathologisch geworden vrees voor elk gebaar-ln-de-ruimte. De rust is zyn hoogste ideaal. Liever zet hy een histo risch onrecht voort, dan dat hy een huidige rust prijsgeeft. Fascisme en Sov jet zyn twee zaken, die hij van nature vreest, hoofdzakelijk omdat zjj iets be duiden. Tegen deze lm-groszen-Ganzen formalistische mentaliteit heeft de jonge Nederlandsche Intellectueel op te roeien en daarom Is zyn strijd zeker even zwaar als die van zyn stamgenoo- ten In het Zuiden. De heer F. J. H. Schneiders heeft met incang van 1 Augustus eervol ontslag gevraagd als directeur van het Staats- vischershavenbedrUf te IJmuiden. rijkspolitie, militaire politie, marechaussee te paard hebben zy by verschillende parti culiere en Staatsmijnen getracht hun lec tuur kwyt t- raken. De auto's van het antl- c'egeraadscomité waren overal vertegenwoor digd, maar Kregen het consigne van door rijden. Aan een mijn werden de Dageraad- propagandlsten letteriyk en flguuriyk Inge sloten door de schoolkinderen, die enthou siast: .Aan U, o Konlng der Eeuwen" zon gen. Tegen den middag kwam een groote groep terug in het centrum van Heerlen, bege leid door een auto met een krachtigen luid spreker waarvoor een propagandist met de wlt-gele kleuren de Dageraad-menschen met toopasseiyke woorden begeleidde. Begeleid door een groote menigte en diverse auto's, zocht het gezelschap weer rijn heil in het socialistisch tehuis. In den namiddag trokken zy wederom ai en namen hun heil in de tram naar Kerk redeHolz. Ook hier was een sterke politie macht op de been. De tram werd begeleid door tientallen van auto’s met de wlt-gele kleuren en by de Holz hadden honderden personen post gevat. Hier werd de tocht gestuit. De bedoeling was by de Doma- niaie myn vlugschriften uit te deelen, maar om daar te komen, moesten de Dageraad- mannen voor het grootste deel over Dultsch gebied. Hier stonden de Schupo’s klaar en lieten aan de hand der noodverordening en andere verordeningen de Dageraad- menschen en ook de auto’s met de wlt-gele vlaggen en anderen niet door. De Dagereaad-menschen moesten toen weer hun heil zoeken In de tram, die Inmiddels eenige minuten moest wachten alvorens te kunnen vertrekken. Op den weg stogd een breede file van auto’s en hon derden menschen, die afwisselend zongen „Limburg myn Vaderland” en „Aan U, o- Koning der Eeuwen” en de Dageraad- menschen verrasten op de bekende Lim- burgsche „boe-boe”. Na eenigen tyd zette de tram zich in beweging. De tram, die begeleid was door den bur gemeester van Heerlen en eenige inspec teurs van de Heerlenscbe politie, benevens een motorrijwiel met aanhangwagen der HgtXlensche politie, moest nog een keer 'stoppeX- Toen zetten de auto der Heerlen- Itle en het motorrijwiel zich voor l met de geei-wit-e vlaggen en de Ze werd dadelijk weer talrijke auto’s. Aan de werd gestopt. By het infstapten de Dageraad- tten onder bescherming i naar het socialistisch De begeleidende auto’s konden tien Valkenburgerweg niet opryden. Inmiddels had rich by het socialistisch Volkshuis een groote menigte samengepakt. De politie was weer sterk vertegenwoordigd, leiding van den burgemeester, den van politie, verschillende Inspecteurs en een luitenant van de mili taire politie. Tegen zeven uur reed een groote auto- voor, de Dageraad-menschen stapten daarin en vooraf gegaan door de motor- brigade van de Heerlenscbe pdltie. werd de tocht naar Holland aanvaard. Te Susteren ontmoette de bus een een 30 a 40 geel-wltte auto’s, die de ,Dageraad”-menschen weder om opwachtten. Dit was voor hen X oogen- bllk, om aan de Heerlenscbe politie te ver zoeker/, hen zoo spoedig mogeiyk Limburg uit te brengen. Deze voldeed aan het ver zoek en via Slttard, Roermond en Weert, weike plaats zy omstreeks 8 uur onder groo te belangstelling passeerden, werd langs den koristen weg Brabant bereikt. Zy achtten het biykbaar veiliger en rustiger, den Skin dag niet meer in LlmbuA door te brengen en dus geen gevolg te geven aan hun voor nemen, om op den tweeden dag ..nog een schoon gedeelte van Limbuig te bezoeken”. Te RoêTmond Te Roermond, waar de leden van Jbng Limburg in het gareel waren, heeft zich niets byzonders voorgedaan. Van uit het St. ChrlStoffelhuis had men doorloopende telefonische verbinding met de voornaamste Limburgsche- plaatsen. Vrijdagnacht om 12 uur werden verschillende posten uitgezet en werd door de stad gepatrouilleerd. By de voornaamste Ingangen der stad waren be wakers geposteerd. E&n bepaald huls op de Kapellerlaan werd speciaal in ’t oog ge houden. e In den nachttrein, die om half vyf aan bet station Roermond stopte, bevonden zich een dertigtal Dageraad-meftschen uit Groningen, Friesland en andere noordelyke provincies. Na een kort oponthoud werd de reis naar het Zuiden voortgezet. Zaterdagmorgen om half acht startte te Roermond een twaalftal auto’s met Roer- monds jongelingschap naar het Zuiden. In Echt sloten zich hlerby nog 30 wagens aan. .Dageraad"- menschen konden niet verder. Na beraad besloot men terug te kee ren. De bus werd met veel moeite gekeerd en rved terug In de richting Venlo. Alle auto’s begeleidden de ongenoode gasten, die zich onder de bescherming van de Venlosche po litie hadden gesteld en naar het station wer den gedirigeerd, waar zy met den trein van 5 07 naar Heerlen vertrokken. De bus bleef te Venlo aan het station staan. De chauffeur verklaarde niet te weten, dat hy de men schen van de .Dageraad" vervoerd had. Aan het station werd, door de groote mas sa Limburgers, die daar verzameld was, een daverend: ..Roomschen, dat zyn wy” en „Aan U, o Konlng der eeuwen" gezongen. Alle abonne’» op dit blad ai jo ingevolge de veriekeringavoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerineen De Dageraad-actie een fiasco ultgeloopen. veerde raads-menschen te Heerlen. Ofschoon er byna niemand op het perron te zien was, nepen zy dadeiyk de hulp in der politie. Zy zl)n toen getrokken naar „Ons Thuis” op den Valkenburgerweg, het huls van den rooden mynwerkersbond en van de 8.D.A.P in Limburg. Tegen elf uur zyn ze uitgetrokken en heb ben zich verzameld voor het station te Heerlen. Hier was een sterke politiemacht op de been. Van alle kanten kwamen toen de auto’s van de anti-Dageraadsbeweglng met de geel-witte vlaggen. Deze auto’s werden door de politie in een bepaalde richting gestuurd. Ook burgemeester van Grunsven was in een auto aanwezig. De Dageraad:--menschen nebben zich toen in drie clubjes verdeeld; twee gingen te voet de mUnstreek in, de grootste groep ging met de tram in de richting Heerlerheide Brunssum. Onder bescherming "an gemeentepolitie Het verbiyf der Nederlandsche Koninkiyke Familie in Tirol wordt over het algemeen begunstigd door mooi weer. In het begin van de vorige week heeft het geregend, doch daarna keerde het zomerweer terug. H. M. de Koningin gaat veel uit om te schilderen, vaak met daaraan verbonden autotochten door deze mooie streek. H. K. H. Prinses Juliana heeft eenige grootere autotochten gemaakt, o.a. naar Cortina d'Ampezzo, terwyi bezoeken aan Gross Glockener en Heiligenblut nog in het voornemen liggen. Aan het einde Het comité .Katholiek Venlo” had de organisatie en leiding der tegen-actle in handen. Aan den oproep aan de Katholieken van Venlo om op den vooravond samen te komen, hadden tal van vereeniglngen en particulie ren. vooral Jongelui, gehoor gegeven; ook waren er zeer vele auto’s. Nadat de instruc ties gegeven waren, gingen allen naar het gjnnnastieklokaal der Broederschool, waar het bureau gevestigd was. De verschillende groepen werden ingedeeld, wachtposten uit gezet en een uitstekende Inlichtingsdienst over geheel Noord-Limburg in werking ge steld, welke uitstekend functionneerde. De posten werden telkens gecontroleerd. - De vlucht van Ibanez Ibanez is in de richting van San Anto- niet gevlucht. Vermoedeiyk zal hy daar op een torpedojager of een passagiersschip scheep gaan. Na de Londensche Conferentie. Stimson, MacDonald naar BerlUn. Actie van Duitsche banken. bureaui hof Telafoon: Administratie Redactie No. 633 Onder zeer goede atmosferische omstan digheden verscheen Zaterdagavond het luchtschip „Graf Zeppelin" tegen acht uur plaataeiyken tyd boven Leningrad. Na een vaart boven de stad landde het luchtschip om 8 uur 45 gemakkeiyk op het vliegveld van Nowaja Derewnja.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9