r .MS^^wSiÉl FONGERS VACANTIE! Burgerlijke Stand o o o Vergadering van den Raad van Alkmaar BLADZIJDE! TWEEDE BLAD DONDERDAG 30 JULI 1931 STADSNIEUWS ALKMAAR 0 0 0 0 0 GEMENGD NIEUWS 0 Cl 0 0 0 0 0 0 LI 2 Opgepast ELCK WAT WILS Na den aanslag op notaris Morra SPORT EN SPEL PROVINCIAAL NIEUWS ZWEMMEN WESTWOUD FAILLISSEMENTEN 0 r 0 o VAN PUTTEN OORTMEIJER 0 3. n, sn M.KATEH ALK MAAR MI&NT26* ZIJPE Een van de weinigen - Zilveren professiefeest Een Verdronken ge- Onbetrouwbare dienstbode te be- .1 ontvreemd. Bankbiljet van f 300. Personalia Besmettelijke ziekte Conform besloten. Brand te Huissen 14 varkens omgekomen i t T uin-concert ir Vier personen vrij ernstig gewond Menschlievend Hulpbetoon 1. EEN WEERZIEN NA DEN OORLOG aan- het De toestand gunstig mej. be- Olympiade te Los Angeles gemeen tecontröleur 14/14304 i Bond koopman. A De heer L. Jongmans, alhier, slaagde te •s-Oravenhage voor bet examen handteeke- nen L. O. Mej. G. Hoekmeter, alhier, slaagde gisteren te Haarlem voor het hoof dacte-examen. Artikel IJ. Deze verordening treedt In werking op den lag. volgende op dien der afkondiging. Alsvoren. vorm van INRUILEN FAYGLOP 17 - TE LEF. 658 propaganda-bljeenkomst zal plaats hebben In September. Na rondvraag volgde sluiting. De burgemeester heeft hedenmorgen aan den heer A. J. Th. Conljn. wonende Nassau- laan 19, ten stadhuize uitgereikt een loffelijk getuigschrift in lijst, hem toegekend door het bestuur van het Camegie-heldenfonds, als beloonlng voor het op 22 April j.L redden van een kind uit het water van de Slngel- gracht. Getrouwd: Wilhelmina In de afgeloopen week is in deze gemeente 1 geval van encephalitis lethargies voorge vallen. - "-bnarUnr grondig te laten repareeren. onkosten-begroeting opgesteld. De reparaties worden oitgevoerd onder volledige garantie. UNDERWOOD-AGRNT8CHAF VERHUREN REFAREEREN. TOONKAMERS VERDRONKENOORD 30 3» SS Naar wij vernemei heeft het Nedmgand- sche Olympisch Comité van de NR^Wiel Nederlandscbe Sportpark te Amsterdam een gift van 1000.— ontvangen, ten bate van het fonds voor uiteending van Nederland- sche deelnemers aan de Oymplsche Spelen te Los Angeles en Lake Placid. Sinds heden vervoegen zich bij de Katho lieken hier ter stede huls aan huis zendelin gen, die gelden trachten in te zamelen voor bun zendingswerk. Daar zij spreken van „zending” en niet van „Missie" en ook niet de vereischte bisschop pelijke legitimatie kunnen toonen. staat het vrijwel vast, dat zjj niets met het Katholieke Missiewerk hebben uit te staan. Dit bleek om. uit het volgende: Bjj een Katholiek vervoegde zich vanmor gen een dergelijke zendeling, die een offertje vroeg voor zjjn zendingswerk. Toen onze zegsman opmerkte dat Kath. missionarissen nooit van „zending.” doch van .jnissie” spreken, zeide de man ook voor de Katholieke zending gelden in te zamelen. Nadat hij echter bewezen had de vereisch te legitimatie niet te kunnen toonen. poetste hij vlug de plaat. Men zij dus op zijn hoede. De notulen van de op 9 uil IJ. gehouden vergadering worden goedgekeurd form vastgesteld. Herziening van keurloonen. Bij lage Nr. 137 B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen de volgende verordening tot wijziging der verordening op het heffen van rechten voor X gebruik van het gemeente-slachthuls te Alkmaar. Bevolkingscijfer Van het Centraal Bu reau voor de Statistiek te Den Haag is thans bericht ontvangen, dat het definitieve bevol kingscijfer dezer gemeente op 31 Dec. 1930, is vastgesteld op 2800 mannen en 2634 vrou wen, dus totaal 5434. Notaris Morra, op wien eenigen tijd ge leden een moordaanslag werd gepleegd en die in het Roode Kruis-zlekenhuis te Den Haag een operatie heeft ondergaan, wordt nog steeds verpleegd. Zij 5 toestand is echter zeer gunstig, al Is nog niet te zeggen, tanneer hij het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Zondag 2 Augustus as. herdenkt mejuf frouw Catharina Bergmans den dag, waarop sU voor 25 jaar bij de familie Wanna, Mlent. als dienstbode in betrekking trad. Onze gelukwensch met een dergelijk, steeds zeldzamer wordend jubileum. 1 II no dt geschiktste Wd om Uw Schrfjfi Vooraf wordt een schrifteHJke - Artikel L Artikel 2 der Verordening op het heffen van rechten voor het gebruik van het ge meente-slachthuls teAlkmaar (Gemeente bladen nrs. 799, 836 en 962) wordt gewijzigd als volgt: a. onder d wordt het getal „70” vervangen door: „80”; b. onder e wordt in plaats van „boven 50 K.G. en beneden 70 K.G.” gelezen: „boven 50 K.G. en ten hoogste 80 K.G.”. Te Huissen Is Woensdagavond af gebrand de groote hofstede van Buurman. De bewo ners werden met groote moeite gered. Het geheele ’’perceel is tot den grond toe afge brand. 14 Varkens kwamen In het vuur om. De oorzaak van den brand Is onbekend. een bezoek oorlogsfront stoom booten In het fabriekspand van de firma in verf waren, H Vettewlnkel en Zonen, Haarlem merweg 354B te Amsterdam, is gistermorgen omstreeks kwart voor tien, ten gevolge van een ontploffing, een begin van brand ont staan. De brand was door de snel aanruk kende brandweer spoedig bedwongen, maar als gevolg van de explosie hebben vier per sonen vrij ernstige brandwonden oogeloopen. In het gelijkstraatsche achtergedeelte van de fabriek, in de lakstokerU. waren eenige employé s der onderneming bezig met het nemen van eenige chemische proeven in een ketel. Het staat nog niet geheel vast boe het ongeval Is ontstaan, men spreekt van zelf ontbranding van de stoffen, die zich in den ketel bevonden, terwijl de brandweer het waarschijnlijk acht, dat oliedampen in brand zijn geraakt door het vallen van een vonk uit een schoorsteen. Hoe het zij, na een ex plosie ontstond in de lakstokerlj een begin van brand, terwijl de wegspattende olie, die reeds sterk verhit was. eenige slachtoffers maakte onder degenen die met het nemen van de proeven bezig waren of daarbij as sisteerden De 43-jarige scheikundige, dr. C. B. Kap- pelmeijer, wonende in de Zocherstraat. de 47-jarige technicus. M Visser, wonende te Beemster en de 39-jarige arbeider. L. v. d. Schley, wonende in de Poianenstraat. kregen brandwanden aan hoofd, gelaat en belde banden Voorts liep ook de arbeider Joh. Krap lichte brandwonden aan belde banden op. De gewonden Visser en Krap konden ter plaatse worden verbonden. Dr. Kapoelmeljer en de arbeider Van der Schley werden ech ter naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Laatstgenoemde kon na behandeling naar zjjn woning worden gebracht. De verwondingen van dr. K. daarentegen waren van roodanlven aard, dat hij in bet ziekenhuis ter verpleging is opgenomen. Bijslag op pensioen gedurende den termijn der ziekengelduit- keering. Bijlage Nr. 135 B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen de verordening tot wijziging der Ver ordening, regelende de bezoldiging der amb tenaren in dienst der gemeenet Alkmaar. Als voren. weest. ook in Tomitj-z’tt'ng maakte de heer RL bezwaren tegen den prijs van f f toogt. dat men het heeft over een geheel complex van werken. Men moet dus niet werk apart beoordeelen. Het Lyceum komt voor werken, die tot f 80.000 a f 90.000 loopen. Het Lyceumbe-tuur heeft dus niet alles afgewlmneld op de gemeente. Spr vraagt, op welke reëele basis de heer Rin- Gistermorgen is het 2 H-jarig zoontje van den beer Jb. Ursem in een onbewaakt oogen- HUt te water geraakt en verdronken. Toen bet knaapje vermist werd en men het ging zoeken, vond men het lijkje in het water. Men vermocht niet de levensgeesten op te wakken. i-W Theodoras van Resteren en Koppers; Johannes Krujjsveld en Jacoba Messelaar. Geboren: Arend Johan, z. v. Frederik Kaarsemaker en Berendina van Vegten. Door de politie van Wilnls is aangehouden en naar Utrecht overgebracht de dienstbode van den veehouder B„ wonende aan de Geerkade te Wilnls, verdacht van diefstal ten nadeele van haar patroon van een bank- biljet van f 300. De diefstal had plaats door openslutting van een kast, waarin het geld was geborgen, met valsche sleutels expresselijk daartoe j. 1. Zaterdagavond te Woerden gekocht. Haar verloofde, een arbeider uit Kamerlk, waar het geld en de sleutel werden gevonden, is air verdacht van heling eveneens naar Utrecht overgebracht. Verdachten hebben volledig bekend. Verbetering Kennemerstraatweg. Verplaatsen leidingen. Wijziging straatverlichting. (BtfL Nr. 115). B. en W. stellen den Raad voor: I. de gasleidingen (behalve de transport leiding naar Heiloo) en electriciteltskabëtis in het gedeelte van den Kennemerstraatweg tusschen de Vier Staten en de Regulierslaan te verleggen en de verdere voorzieningen te treffen, die noodig zijn in verband met het aanbrengen van een gesloten wegdek en hun College voor genoemd» doeleinden een cre diet toe te staan van f 10.000; II. voor de verlichting van genoemd weg gedeelte aan te brengen 15 lichtmasten met zijarmen boven de trottoirs, waarvan 5 aan de Oostzijde van den straatweg zullen wor den geplaatst, zoodra de gemeente Heiloo zich bereid verklaart de daaraan te besteden kosten te vergoeden; III. hun College voor de aanschaffing en plaatsing van de sub II bedoelde lichtmasten een crediet te verleenen van f 5500; IV. de onder I en III genoemde uitgaven ten laste te brengen van de begroeting van baten en lasten der gasfabriek en van het electriclteltsbedrijf, voor zoover zij gedaan zijn ten behoeve van elk bedrijf. Als voren. Zondagmiddag te drie uur geeft het Alk- maarsch R. K. Gemengd koor, directeur de beer Jac. AL een populair concert In den Stedelijken Muzlektuin. Medewerking wordt verleend door den heer Marcus Plooyer, tenor, terwijl de bekende Alkmaarsche pianiste, mejuffr. Rle Vermeu len, zal begeleiden. l Woest gereden - Vanmorgen om plm. 7 uur zeecT op deni Huigendij k. komende van de brag aldaar, een leege zandauto, bestuurd door een chauffeur van de fa. Schot, vermoedelijk door een de fect aan de stuurinrichting tegen de woning van den heer C. Ruiter. Door den hevlgen schok sloeg er *n hoek uit dien muur en kwam, het voorste gedeelte van den auto in de wo ning terecht, waar veel vernield werd. De auto werd ernstig beschadigd en is later op den morgen door de fa. Met geborgen. De bewoners van het gehavende huls kwa men met den hevlgen schrik vrij. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Algemeen was men in de omgeving van meening, dat bet ongeluk mede aan woest rijden te wijten is, waaraan de chauffeurs van genoemde fa. zich nogal schuldig maken. Ontploffing in een fabriek van verfwaren gers aanvoert, dat de twee Meter vrijkomen de grond voor landprijswaarde moet worden overgedaan. Deze grond is het eerst in aan merking komende bouwterrein. De verbinding met de brag, die er komt, geeft voldoende verb nding tusschen Oost en West. Het is dus niet noodig. nog een straat langs de Molentoch aan te leggen. Bij de uitvoering der werken zal het college den elsch stellen, dat 80 pet. der werklieden Alk- maarders moeten zjjn, zooals bij andere wer ken steeds het geval is. Bespoediging acht spr., om werkverruiming te krijgen, zeer ge- wenscht. De VOORZITTER ontkent niet, dat de straatversmalllng het eenige afwijkende punt is van het uitbreidingsplan. De straat langs de Molentocht kan er altijd nog komen. Er wordt niets gedaan, waardoor dit ónmoge lijk wordt. Aanbrenging van plantsoenen daar ter plaatse is er thans geen beletsel voor. De heer GOVERS betoogt, dat er toe stemming nood’g is van het be:tuur van den Overdiepolder voor het dempen van de sloot. De VOORZITTER vertrouwt er op, dat de heer Govers dit in het polderbestuur wel in orde zal brengen. Wethouder VAN SLINGERLAND zegt, dat, als de heer Govers den grond, waar thans f 12 voor gevraagd wordt, waardeloos noemt, twee Jaar geleden, toen 'hij f 19 niet te veel vond, zijn gedachten toen waardeloos waren (gelach). Spr. betoogt voorts, dat de grond in het geheel niet waardeloos is. De heer SIETSMA zal tegen de bijlage stemmen, omdat de grondprijs hem ook te hoog voorkomt. De heer RINGERS wijst er op, dat het Lyceumbestuur thans een deel van de reeds genomen verplichtingen ten opzichte van het stratenplan van zich afwentelt Spr. kan zich er daarom niet mee vereenlgen, dat de ge meente zoon hoogen prijs geeft, om haar eigen terrein exploitabel te maken. Het spijt spr., dat de wethouder spr. gedachte niet cvernam, om de onderhandellngen te her vatten. Wethouder KLAVER betoogt, dat men den prijs van f 12 moet zien in het geheel van de uit te voe: en werken. Wanneer men weer gaat onderhandelen, houdt men de afwikke ling van dit stadskwartier weer maanden lang tegen. Het voorstel tot aanleg van straten nabij het R. K. Lyce im en aankoop van grond werd ten slotte met 107 stemmen aange nomen. Tegen de A.R.. C.H., V.D. en VB. Voor de 8.D A J*. en R K. (De vergadering duurt voort). De Eerw. Moeder Bernardino, Overste van Huize Sint Jozef te Bussum, viert op 19 Aug. haar zilveren Professiefeest. Reeds als portee werd Zr. Bernardino te Alkmaar ge- pir.t-st. waar zij ongeveer 26 jaar in de ver- yhillende schoten van de Zusters van de nude bracht gearbeid heeft. stemming. Zoo bestaat twijfel at bij vervan- ging van een continuarbeider. ingeval van ziekte of gewoon jaarlijksch verlof aan den vervanger een loon overeenkomstig het eerst- dan wel overeenkomstig het laatstgenoemde artikel moet worden uitgekeerd. B. en W. hebben over deze aangelegenheid het advies van de Commissie van Overleg voor de werklieden Ingewonnen. De Commis sie geeft blijkens haar advies d.d. 29 Juni in overweging voor bovenbedoelde gevallen een regeling vast te stellen, in dien zin, dat gedurende de eerste 14 dagen van de vervan ging voor alle uren bulten den gewonen rooster van den vervangenden werkman de bepalingen zullen gelden voor de 'Vergoeding wegens het verrichten van arbeid bulten den vastgestelden werktijd. B. en W. kunnen zich met het advies der commissie vereenlgen. Zij stellen mitsdien voor in dezen geest een besluit te nemen. De heer BULENS acht aanhouding .wenscht, om de i nieuwen directeur van gasbedrijf gelegenheid te geven, advte verstrekken. Wethouder WESTERHOF heeft g^n swiar. 7 De bijlage wordt aangehouden. Het conflict met 7am Braun bijgelegd Naar wij vernemen, is het conflict tus schen den Nederlandschen Zwembond en Zus Braun in der minne geschikt, zoodat deze laatste op de Europeesche kampioen schappen te Parijs zal uitkomen. Het uitkomen op de nationale kampioen schappen te Tilburg te echter nog twijfel achtig. Vergoeding vervanging continu- arbelders Ten aanzien van de vervanging van con- ttnuarbelders door nlet-contmuarbelders ztjn f>eik artikel 10 van bet werkliedenreglement (ge meenteblad nr. 1075) en artikel 13 van de loonregeling voor de werklieden (gemeente blad nr. 1143) niet met elkaar in overeen- Aanleg straten nabtf het R. K. Lyceum en aankoop van grond. B. en W. stellen den. Raad voor: A. van de Vereenlging „St. Joseph” voor de R. K. Jongensscholen te Alkmaar, ot haar rechtverkrijgenden te koopen een perceel grond, gelegen aan de Oostzijde van de oos- telijk van het R. K. Lyceum te Alkmaar geprojecteerde straal van 13 M. breedte, ka dastraal bekend in Sectie F nr. 2842, ter grootte van 3650 M3 voor den prijs van f 13 per M2. B. aan de Vereenlging ,jBt. Joseph” voor de R. K. Jongensscholen te Alkmaar, of haar rechtverkrijgenden vergunning te ver leenen op de haar in eigendom toebehoo- rende perceelen Sectie F. nrs. 2840, 2841. 2874 en 2677, gelegen tusschen de Molentocht, de Bleekersslóot en den Nieuwlanderstngel stra ten aan te leggen overeenkomstig het uit- breldingsplan-Lyceumkwartler, vastgesteld bU Raadsbesluit van 25 September 1930, nr. 12 en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 18 Februari 1931, nr. 64. C. van de Vereenlging ,j3t. Joseph” voor de R. K. Jongensscholen te Alkmaar voor den prijs van f 1.in letaal in eigendom over te nemen een oostelijk van de R. K. Jongensschool aan den Nieuw landersingel grenzend terrein, voor zoover vooi straat be stemd en voor zoover deze lanes de school loopt ter grootte van ongeveer 450 M2 vor mende een gedeelte van het kadastrale per ceel sectie F. nr. 2500 zoomede een gedeelte van de kade langs de Bleekersloot gelegen ten ^.Westen van de aan de gemeente be boerende straat westelijk van de R. K. school aan «Jen Nieuwlanderstngel liggende, loor- zoover deze kade langs bedoelde straet loopt, ter grootte van ongeveer 500 M2., vormende een gedeelte van het kadastrale perceel sec tie F. nr. 2840. D. den aanleg var straten en bijkomende werken, voor zoover deze op gemeente-etgen- dom of op aan de gemeente in eigendom over te dragen gronden zijn geprojecteerd, uit te voeren tegelijk met de uitvoering van den straataanleg door de Vereenlging „8t.’ Joseph” voor de R K, Jongensscholen te Alkmaar en daarvoor aan B. en W. een cre diet toe te staan van f 10.000. E. de onder A, C en D genoemde uitga ven nader te regelen bij suppletoire begroo- ttng F. den onder A. bedoelden gr<4id In het grondbedrijf in te brengen tegen een waarde gelijkstaande met de koopsom benevens de kosten op den aankoop vallende. De heer GOVERS verzoekt, deze bijlage, die nogal wat Inhoudt, aan te houden, ten einde den Raad in de gelegenheid te stel len, deze bijlage te bestudeeren. Wethouder VAN SLINGERLAND meent, dat de zaak algemeen bekend genoeg moet worden geacht. Spr. ziet geen reden voor aanhouding. De heer GOVERS wijst er op, dat de bij lage pas Dinsdagavond ontvangen is. De VOORZITTER zou aanhouding betreu ren. Spr. zou het toejuichen, als de omge ving van dit kwartier wat meer in overeen stemming werd gebracht met de gebouwen. De onderhandellngen duren reeds twee jaar en aanhouding beteekent uitstel van drie maanden minstens, op zijn vroegst tot Octo ber. Mogelijk ziet de Raad ook een van werkverschaffing In de uitvoering de in de bijlage genoemde werken. De heer GOVERS dringt aan op houding. De VOORZITTER vraagt, of de Raad wel licht wenscht even de openbare vergadering te schorsen. De heer THOMSEN vindt, dat het college te veel van den Raad vraagt, door te ver langen, dat deze bijlage, die spr. pas heden kon inzien zoo spoedig benandeld wordt. De heer VAN DRUNEN heeft geen ingrij pende veranderingen aangetroffen. Met het oog op de werkloosheid en om een algeheele nieuwe behandeling door een nieuw college en een nieuwen Raad te voorkomen, wil spr. de bijlage thans behandelen. waarop accoord te gaan, di f 1.58. waarover i eens te zijn. Conform net voorstel van B. en W. wordt z. h. st. beslote.i. Slootdemping en trottoiraarfeg Bergerweg (Bijlage Nr. 136) Sedert eenigen tijd zijn B. en W. In onder- handeling met de eigenaren van een drietal aan den Bergerweg gelegen perceelen, die hebben verzocht te bevorderen de aansluiting van die perceelen aan den Bergerweg, zoo mede demping van een aan de Noordzijde van den Bergerweg gelegen sloot, voor die eene helft toebehoorende aan bedoelde eige naren en voor de andere helft aan de ge meente, en aanleg van een trottoir op het te demn.’n sl^o gtdeelt». Ove eenstemmig is thans bereikt over het ontwerp eener overeenkomst, waarin de wederzljdsche rech ten en verplichtingen van partijen worden vastgelegd. Naar aanleiding van het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor: a. te besluiten tot het aangaan der over eenkomst; b. het College voor demping van een ge deelte der sloot aan de Noordzijde van den Bergerweg en aanleg van een trottoir over het te dempen slootgedeelte een crediet toe te staan van f 700.--, nader te regelen bij suppletoire begroeting De heer SIeTSMA verzoekt aanhouding, om de belanghebbenden in de gelegenheid te stellen, hun bezwaren tegen de overeen komst kenbaar te maken. Wethouder KLAVER deelt mede, dat dit reeds geschied J. Adressanten, voor zoover zij er zijn, hebben er reeds met spr. over gesproken. Spr. ziet niet de noodzakelijkheid in van aanhouding. De VOORZITTER deelt med.'*. dat er een schrijven is. waarin de belanghebbenden te kennen geven, met dl voorwaarden accoord te gaan. De heer SIETSMA deelt mede, daf het be zwaar gaat tegen het bedrag, dat voor den grond betaald wordt. De VOORZITTER: Dit is een onderdeel van de voorwaarden, waarmede zij accoord gaan. De heer BAKKER meent, <L.t, na on- derteekening van 6e voorwaarden, de belang hebbenden niet meer kunnen reclamecren. Wethouder KLAVER herinnert aan den gang van zake-i bij den aankoop van het land van Buren, waarop men deze onder handellngen heeft gebaseerd. Het gaat hier niet bij Wijze van verordening, maar bjj wijze van een gewone burgerlijke vordering. De VOORZI iTER citeert den brief van B. en W. van 14 Juli inzake de overeenkomst, adressanten antwoordden, daarmee due ook met den prijs van zij zeggen, het thans niet Ieder jaar trekken' moeders en weduwen van gesneuvelde Amerlkaansche soldaten naar Frankrijk. Dat is aanleiding tot aller lei officleele ceremoniën, zooals de ver- eering der vlam, een ceremonie, die lederen avond door een of andere deputatie van voormalige frontsoldaten aan het graf van den onbekenden soldaat verricht wordt. Maar er hebben ook zeldzame ontmoe tingen plaats, wanneer de Amerlkaansche vrouwen uit het land der emigranten en der bonte volkerenmengeling brengen aan het voormalige Zoo bracht een der laatste een hoogbejaarde dame uit Cleveland naar Europa. Mrs. Elisabeth Strelter, die met een Amerikaan getrouwd was. terwijl haar zuster de vrouw van een Duitscher gewor den was. De oorlog scheidde de Ameri- kaansche geheel van haar Duitsche zuster Ieder had een zoon. "die naar het from moest en belden sneuvelden. Qe soldaat Walter Streiber van het 11e reg Inf. der 5e Amerlkaansche Divisie, viel in de Argon- nen terwijl He.nricn Fraubel van het 57e regiment aan het Duitsche (ront in Rus land sneuvelde. De moeder van den Ameri kaan maakte nu eer hennnering rels naar Parijs. Tot haar groote verrassing en vreugde trof zij op het oerron haar zuster asm. die zij in 50 jaar niet gezien had. De zusters ondernamen te tarnen de reis in Europa en bezochten gezamenlijk de graven van haar zonen. en con ti De VOORZTTER deelt mede, dat zijn in gekomen a. een brief dd. 8 Juli 1931 nr. 75 van Ged Staten dezer provincie, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit^ van 4 Juni 1931 nr. 9 tot wijziging der Verorde ning op de veemarkten Aangenomen voor kennisgeving. b. een brief dd. 13 Juli 1931 nr. 141 van hetzelfde College, ten geleide van de door hen goedgekeurde gemeente-begrootlng voor 1931. Alsvoren. c. een brief dd. 15 Juli 1931 nr. 51 van hetzelf de College, ten gelelde van het door hen goed gekeurd raadsbesluit van 28 Mei 1931 nr 9 tot verkoop van grond en het verleenen van voorschotten aan de R. K Woningbouwver- eenlglng „Goed Wonen", alhier, ten behoeve van den bouw van 42 arbeiderswoningen. Alsvoren. d.-ten brief dd. 15 Juli 1931 nr 57 van het zelfde College, ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 4 Juni 1931 nrs. 12 II en III tot wijziging' van de Instructie voor den directeur van het gemeente- slachthula en van de verordening regelend» 29 Juli opgegeven door v. d. Graaf Co N.V. (Afd. Handelsinformatles). Uitgesproken: 27 Juli: W. Kydems. winkelier, Evgelsho- ven. Rechtercom. Mr. Hustinx. Cur Mr. van Br»uke!en, Heerlen. 27 Juli: A. G A Glesendorf. koopman. Valkenburg. Rechtercomm Mr de Nerëe tot "«DwcridT. uur, jvir. vsn iutco^rgen MmiM- tricht. 27 Juli: H. J. Leers, winke’lier. Heerler- heide—Heerlen. Rechtercomm Mr. v Dooc- pinek. Cur. Mr. Onland, Heerlen De Raad dezer gemeente vergaderde he denmiddag om 1 uur ten Stadhuize. Voorzitter: Mr. W. C. Wendelaar, burge meester. Secretaris: de heer A. F. Koelma. Aanwezig de dames Mej. Carels V. D. en Mevr. HellemanHardebol SDA.P.; voorts de heeren Klaver RK Van Slingerland RK.. Geels RK., Venneker RK.. Westerhof 8BAP, Bonsema SDA.P.. Bakker 8. D. A. P„ Bulens 8 D. A. P„ Van Drunen 8. D. A. P., Hoytink AJl„ Vogelaar CU, Rin gers C.H, Thomsen V. B„ Govers V. B. en Bietsma V. D Afwezig de heer oldendorp RK.. wegens het vervullen van dienstplichten, de heer Keesom R.K., die Iets later ter vergadering kwam. De VOORZITTER opent de vergadering met een woord van welkom. Spr. doet me- dedeellng van verhindering van den heer Woldendorp. Ofi&arzoek Geloofsbrieven Bijlage no. 134. De door den Voorzitter van den Raad be bloemde commissie tot het onderzoek van de geloofsbrieven met bijlagen van de met den eersten Dinsdag In September as. benoemde leden van den Gemeenteraad stelt den Raad voor als leden van den met den eersten Dinsdag van September as. optredenden Gemeenteraad toe te laten: Mej. N. Carels en de heeren: A. Bakker, T. Bonsema, W. J. Bu’ens. H. van Drunen, D. Geels, D Govers Jz., G. H. HoUtlnk. 8. J. A. Keesom, V. K Kejj’per, H. Klaver, Mr. P. Langeveld. J. Ringers, A. Sietsma, G. van Slingerland, A. F. Thomsen, W. van de Vall, C. Venneker, J. Vogelaar, J. Westerhof en D. J. Woldendorp. het beheer van het slachthuis en den rang, het getal en de bezoldiging en de wijze van benoeming va» het daaraan verbonden per soneel. Alsvoren. e een brief dd. 15 Juli 1931 nr. 178 van het zelfde College, ten ge’elde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 28 Mel jl. nr. 12, tot vaststelling van rooilijnen voor de Drulven’aan en de Spoorstraat hoek Geea- terslngel. K- Alsvoren. f. een brief dd. 15 Jvll 1931 nr. 179 van het zelfde College, ten gelelde van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 28 Mei JX nr. 13 tot vaststelling van rooilijnen voor ae Koomlaan. Alsvoren. g. een brief dd 13 Juli 1931 van H. B. Hel leman. houdende mededee’lng zijne benoe ming als onderwijzer aan de gemeenteschool nr 3 aan te nemen. Alsvoren. l h. een adres dd. 15 Juli 1931 van de Ouder- commissle der Lindenschool, houdende het verzoek alsnog tot het bouwen en Inrichten van een gymnastieklokaal te willen besluiten. Het verzoek wordt afgewezen. De heer SIETSMA verzoekt B. en W. te trachten, dit punt nog nader onder de oogen te zien en vraagt het te behandelen bij de ge-neente-6egrootlng. De VOORZITTER herinnert aan het be sluit tot den bouw van een school achter de Vondelstraat, waar een gymnastieklokaal b(j komt. Het college heeft gemeend, niet verder te moeten gaan met het bouwen van gymnastieklokalen. De heer SIETSMA was het niet ontgaan, dat bij de nieuwe school een gymnastiek lokaal komt; ook bij de nieuwe RK. school komt er een. De VOORZITTER spreekt dit tegen en zegt, dat ook op de twee R.K. scholen een gymnastieklokaal komt. L een adres dd. 18 Juli 1931 van de heeren P. Kreb en P. C. Bouman houdende het ver zoek hunne dochtertjes Mets Kreb en Nelll Bouman alsnog als leerlingen der Linden school te doen inschrijven. Het verzoek wordt afgewezen in verband met het raadsbesluit van 9 Juli j 1. De heer VENNEKER herinnert aan het raadsbesluit van 9 Juli en meent te weten, dat kinderen uit de Druivenlaan worden toegelaten en kinderen uit de Lindenlaan niet. Snr. vindt dit geen toestand. De VOORZITTER betoogt, dat één sys teem gevolgd wordt en dat ieder systeem zijn bezwaren heeft. De heer GOVERS onderschrijft het be toog van den heer Venneker en acht het wenschelijk, dat kinderen worden toegelaten op de Lindenschool, die in de nabijheid daar van wonen. De VOORZITTER: Dan is het U beste, "een commissie te benoemen uit den Raad, die oordeehf!'welke kinderen op de Linden school moeten worden toegelaten. Wethouder WESTERHOF herinnert er aan, dat besloten is. kinderen, die ten Noor den wonen, toe te laten. De kinderen, waar het thans over gaat, wonen ten Zuiden. Het gaat er maar om. waar de grens is. De VOORZITTER verzoekt, niet in fines ses te treden. De ambtenaren voeren het Raadsbesluit zoo goed mogelljk uit. J. een adres Ingekomen dd. 23 Juli 1931 van den heer H. Jansen, alhier, houdende het verzoek het Raadsbesluit van 9 Juli jJ.. inzake de. levering van meubelen voor hei gebouw van den Keuringsdienst van Waren, te willen herzien. Het Verzoek wordt afgewezen. k. een brief dd. 2 Juli 1931 nr. 8 van Ged Staten dezer provincie ten geleide van het door hen, voor zooveel punt I betreft goed gekeurde raadsbesluit van 9 Juli JJ. nr. 11 tot aankoop van een stukje grond in verband met de uitvoering van het z.g. ultbrel- breidingsplan Lyceumkwartier. Aangenomen voor kennisgeving. L een brief dd. 22 Juli 1931 van zelfde College ten gelelde van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 9 Juli IJ. nr. 24, tot verkoop van grond aan de NV. Bouw en Administratie Maa'scbanpij ..Pandora” gelegen aan de Van Houtenkade, hoek War- dendelstraat. Alsvoren. m een adres dd. 24 Juli 1931 van het Hoofdbestuur van de N. H. Vereenlging „Het Witte Kruis”, houdende het verzoek aan ge noemde vereenteing een subsidie uit de ge meentekas te willen verleenen ten behoeve van de door haar geëxploiteerde ontsmet- tlngsinricbtlng te Alkmaar en te Hilversum voor het jaar 1932 Te behalfdelen bij de gemeente-begrootlng voor 1932. n. een adres dd. 27 Juli 1931 van den Alkmaarschen Bestuurdersbond houdende het verzoek maatregelen te willen treffen die zullen lelden tot vermindering der werk loosheid in deze gemeente. Weth. WESTERHOF deelt mede, dat op het adres antwoord gegeven zal worden, dat B. en W. dit punt onder de oogen zullen zien en zooveel mogelljk aan de wenschen tege moet -zullen komen. o. een brief dd. 28 Juli 1931 van J. Slnje- wel te Medemblik, met verzoek om onthef fing van de betaling van schoolgeld als leer linge der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs alhier van 1 November 1930 af In handen van den gesteld ter afdoening. p. een brief dd. 27 Juli 1931 nr. van den Commissaris der Koningin in deze provincie, houdende de mededee’lng dat aan den Burgemeester verlof is verleend om zich van 3 tot en met 31 Augustus a a bulten de gemeente op te houden. Voor kennisgeving aangenomen. q een brief dd. 29 Juli 1931 van den heer J. Ape!doo*n. alhier, houdende de mededee- ling van de aanneming zltrer benoeming tot lid der Commissie van advies voor het ge- meente’”k Bureau voor Sociale Zaken. Alsvoren. Vragen mej. Carels. De VOORZITTER stelde hierna aan de orde de vragen van bet raadslid, mej. N. Ca rels. Inzake de bestaande vacatures in het college van Regenten van X Centraal Zie kenhuis, waarvan de behandeling in de ver gadering van 9 Juli JJ. werd aangehoulen. Deze vragen luidden als volgt: 1. Achten B en W het niet gewenscht. bij het college van Régenten van het Cen- 'raal Ziekenhuis aan te dringen op spoe dige voorziening in de vacatures, ontstaan door het ontslag nemen van de Regenten Mr. D. Sluis en G. Cloeck? 2. Zoo ja. zijn B. en W. bereid, hiertoe de noodlge maatregelen te beffen? De VOORZITTER deelt mede, dat het college van regenten Indertijd onder de oogen heef gezien de noodzakelijkheid, om de vacatures te vervullen. Daar het vaca tures betrof, waarvan de Raad waarschijn lijk de vervulling niet noodzakelijk acht, meenden de regenten te moeten advisee- ren eens aan te zien, of het niet met het tegenwoordig aantal gaat. Na bepaalden tijd zal advies hieromtrent verstrekt wor den. Mej. CARELS vraagt naar den termijn. De VOORZITTER deelt .mede, dat men van plan is. deze zaak in Septeember of October weer aan de orde te stellen. R.K. F. T. T.-personeel In Hotel Bul- teman hield de afdeeling Hoorn en om streken- van den Bond van RK. F. T. T.- personeel „St. Petras" haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer W. Zee- gers uit Enkhuizen. Het financieel verslag, sluitende met een batig saldo van f 13492, werd accoord be vonden door de financleele commissie. De heer J. proedersz, Wervershoof, bracht het jaarverslag uit. waaruit blijkt, dat de belangstelling van het Roomsche P. T. T.- personeel in West-Friesland voor den RK. groeiende is Het vergaderingbezoek stemt tot voldoening. De heer Zeegers werd hierna tot voor zitter benoemd terwijl de heer J Horio (Benningbroek) werd gekozen als waarne- monel nnnrivGfaw «LI TWI z>31 UxTx De wenscheljjkheid een geestelijk advi seur benoemd te krijgen werd besproken. Het bondsbestuur zal dienaangaande stap pen doen. De heer GOVERS handhaaft zijn voorstel tot aanhouding. Dit wordt verworpen met 11 tegen 7 stem men. Voor de heeren Thomsen. Bietsma. Hoy tink. Govers, Ringers en Vogelaar en Carels. De heer RINGERS herinnert er aan. dat de zaak dateert van April 1924. Spr. wijst er op, dat de breedte van de straat ten oos ten van het Lyceum van 15 tot 13 meter wordt teraggebracht. Spr heeft geen zwaar tegen het feit, dat de straat smaller wordt. Men krijgt echter twee meter meer terrein te verkoopen. waarvoor men ook f 12 verlangt. Bovendien is minder ophoor ing voor de straat noodig. In totaal wordt dit een ontvangst van f 17 per M2. Het gemeen- teterreln ligt erg ongunstig Het is diep en elders ondiep. Is het niet mogelljk, de be handeling weer ter hand te nemen en dat men f 12 geeft voor het reeds eerder aange boden terrein, terwijl men voor de twee me ter, die door de straatversmalllng vrij ko men, voor de landprijswaarde geeft voor één 4 twee gulden. Spr. vindt in de bljage geen voorstel, dat het Lyceumbestuui den grond lanes de Mo lentocht van de gemeente overneemt. Zoo wel dit als de versmalling van de straat zjjn dingen, waar gemakkeljjk overheen wordt gegaan. Spr. vraagt voorts waarborg voor aanstelling van Alkmaarsche werkloozen. ge- Spr. constateert dat er toch wel reden voor aanhouding was De heer VOGELAAR merkt op. dat steeds maar voorstellen worden ingediend, onder X motto: het geeft werkverschaffing. Dit heeft de gemeente al heel wat gekost Spr. vraagt, of er wel werkverschaffing in het zicht is. De heer GOVERS vindt t 12 voor een waardeloos terrein, dat ongeschikt is voor bouwterrein, veel te hoog. Wethouder KLAVER vindt het niet steek houdend, dat men praat van doorhameren van een voorstel, dat dateert van 4pril 1929 De heeren Ringers en Thomsen kunnen niet zeggen, dat bier van overhaasting sprake is, de zaak is herhaaldeliik ter sprake ge- dlverse commissies. In een t’ngers geen fS. Spr. be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12