^Binnenlandsch Nieuws I I I Voor de Huiskamer Kalenderblaad j e I BOEKBESPREKING ONDERWIJS Het Hoofdacte-examen LUCHTVAART STOOMVAARTLIJNEN KUNST EN KENNIS GEMENGD NIEUWS De roos, de koningin der bloemen 31 Juli. De Onze kolenuitvoer naar Frankrijk Kaholiek jeugdwerk Splitsing in twee deelen tot deze vergadering vrjj. Nieuwe Commissaris van Politie Aan de gevolgen overleden De Philips-krisi.» Het Philips-station verdwijnt. Verdronken Botsing tusschen autp’s 19-jarig student gedood Auto-dief aangehouden De Fransche gezant in Den Haag De Koninklijke Fatnilie Heden in het land terug. Een belangrijk schilderij aangekocht Voor het museum Boymans Bar- n. Varna. Minister Ruys de Beerenbrouck Op vacantie. rijn. IS Gent te Sobriëtas-Jeugddag gedood te De sprekers en hun stellingen te van Bordeaux n. Poor- jeugdcommissie van Sobriëtas te Diamant verdwenen gep. n Rotterdam te Brandstichting? r Noodlottige broedertwist De de dat aar 51 nieuwe Russische oorlogsvliegtuigen de- 930 Maatregelen gevraagd om de kolennjjverheld te helpen Antwoord op de vragen aan den burgemeester DE HERAUT VAN HET H. HART. Uitgave der Paters Jezuïeten. Loyo la, Vught. Augustus aflevering. Augustus-afleverlng van „De Heraut van het Heilig Hart” munt wederom uit door een keurige verzorging van den tekst en van het Illustratieve gedeelte. De algemeene Intentie van den Paus voor eelt, iden ven. vei- >nt- irta er en LS d, 1 L 1 de den u* K. uur K. Ima ler La- ike an li ng an re- I?S nk 1- ar id in n r e het gen- uit gen. 1 in J T. het men ken, i en het den. a •r &en ilk- LK. hen loer in ca- eu- re tietjes te Rotterdam de >8 der en rw. di en ige nrt lar de na tan tr- aar de JUW te •d r, X EL P Öobrlëtas P—aselljke afdeelingen en f- öoch al degenen, die Tüdens de feestelijkheden, die zijn vastge steld ter gelegenheid van den Internatio nalen Rooden Dag op 1 Augustus as. zal het Russische Commissariaat van Oorlog van de maatschappij voor luchtvaart Ossoa- viachlm 51 nieuwe oorlogsvliegtuigen ont vangen. De vlieiyuigen zijn gebouwd uit middelen, die hiervoor in geheel Sovjet Rus land zijn verzameld. Wormerveer. PARKHAVEN 29 Juli van Fernado Noron- ha gep. Montevideo n. Antwerpen. RAPID, ms. 20 Juli van Rott. te Kings- Volgens een telegram uit Parjjs zegt .Matin’ te weten, dat de regeerlng Franschen gezant te 's-Gravenhage Z.Exc. M. Kammerer heeft aangewezen als gezant te Rio de Janeiro. De heer W. Weer, uit Eibergen, die eer gisteren nabij Zeddnm door een auto werd nvorroHon icr dot naohic hot vialran Fiizia In de Kattenslngelgracht, te Gouda, ia verdronken, uit Wezep grondwerken overreden, is des nachts In het ziekenhuis te Terborg, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleden. een enthousiasme hen bezielde. Heel actueel .niet van binnen allemaal een klein beetje, wordt dit artikel verlevendigd door een re productie van het, Rerum Novarum-monu- ment, dat door den Nijmeegschen kunstenaar Eg. Everaerts ontworpen is, en de aandacht van Katholiek Nederland verdient. By Kon besl is benoemd tot commissaris /van politie te Amsterdam, de heer Bakker, thans hoofdinspecteur van het verkeerswe zen aldaar. De heer Bakker kwam in 1908 als sur numerair bij de Amsterdamsche politie. Hij doorliep alle rangen en werd in 1912 ge plaatst by de toenmalige afdeellng vervoer wezen. In 1920 werd hij hoofdinspecteur. of een groot beetje, sentimenteel? Een enkele maal wordt het ons alleen even te bar. In het bosch, op weg naar het Famlllen- bad, staan zeven eiken. Ze zjjn even groot. Een dichterlijk beambte heeft daar een schoonen naam voor verzonnen: een bordje verkondigt dat dit zijn „Die Sieben Glel- chen”. Als de storm ze omwaait, schrappen ze den O door en dan hebben ze wéér 'n mooien nym, zegt Slem. een eisch van zelfbehoud, dat 3 Jeugdwerk zich ten volle kan En zoo geschiedde het. Toen eindelijk de dag der kroning gekomen was, begonnen reeds In alle vroegte de lieve blauwe klokjes In de weiden te luiden, zoodat een heerlijk geklingel ontstond, dat alle bloemen uit haar slaap wekte. Toen werd -ie roos plechtig tot koningin uitgeroepen en alle bloemen stem den mee In de hulde, die de lelie haar bracht. Tot slot luidden weer de klokken en de plechtigheid was geëindigd. Toen de menschen later ontwaakten, ver moedden zij niets van de feestelijkheid, die onder de bloempjes had plaats gevonden. Of zjjn zij er misschien toch van op de hoogte gebracht? Hoe zou het anders moge lijk zijn, dat ook zü de roos als koningin der bloemen beschouwen? Men behoeft den omtrek van Hahnenklee slechts te exploreeren om de bevestiging te vinden van het Dultsche organisatietalent. De Dultscher is dichter en organisator te gelijk en aan deze combinatie dankt hü de gave om een bloemrijke benaming te vinden voor ieder pad. 'edere bank en iedere boom stronk. Hoog op den schoonen Bocksberg, waar wij onze al te welgedane lichamen in een uur van stevig stijgen heen slee pen, in zoete hope op herwinning van de slanke Hjn, ligt de „Llebesbank”. Verderop de Sonnen- bank en de Verlobungsbank. Zij Is niet méér Verlobungsbank dan de andere banken langs het rotsachtige bergpad, die in reeksen In gekerfde Initialen het zichtbare souvenir dragen van romantisch doorleefde uren.... of dan de „Gretchcnbank” bij Harzburg. waar ik een honderdjarige dame vond, die absoluut haar Bratwurst met mij wilde dee len, of, tenslotte, dat de „Heimwehbank” (I* bij Goslar, waar ’s avonds zóóveel soldaten met hun meisjes zitten, dat ze wel Helm- wehrbank mocht heeten, en die overigens een zoo schitterend uitzicht op het stadje bood, dat het laatste greintje heimwee uit ons wegvlood) Beneden in het dal is een Rlvieraweg, en een Prinzenteich, en een zweihundertj&hrige Eiche, en een Zwlllings- flchte, en veel Blumenschmuck, en een Denkmal, en ongetwijfeld ligt ergens In een Tannenwald een Liebestannenbaum met Lie- bestannenkpfelchen. En toch Is het zoo erg prettig. Zijn we Naar men meldt, zal met ingang van de nieuwe dienstregeling der Staatsspoorwegen te Eindhoven de stopplaats „Phillpsdorp- Zuid" aan de spoorlijn In de richting Val- kenswaard (Gestel) verdwijnen. Dit feit teekent weer eens de m-oote ver anderingen, die de laatste laren in steeds stijgende mate ten aanzien der personeels voorziening bij de Phllips-fabrieken hebben plaats gegrepen, schrijft „De Tijd”. Destijds (1929) zag. het stationnetje „Philipsdorp” da gelijks lange treinen met personeel in- en ultstoomen. Sosm hadden deze treinen een formatie tot zelfs bijna 20 personenrijtuigen. ZO voerden het Belgisch personeel voor Phi lips aan en ook het materiaal der treinen was Belgisch. De „Philips Express”, zoo heetten deze treinen, viel reeds vrij spoedig onder de mo kerslagen der krisls. Einde 1929 bestond de trein nog slechts uit 7 personenwagens. La ter volgde de definitieve uitschakeling. Thans verdwijnt als laatste overschot de halte plaats. Een symbool niet alleen van de krl- sis, maar ook van het feit, dat Philips in deze tijden er niet aan denkt buitenlandsche arbeidskrachten in dienst te houden. bloemen, wü zullen Koster overreden en In den Beierd te Breda waren twee broers aan het twisten. De moeder wond zich daar bij zóó op, dat zü dood neerstortte. De ge neesheer constateerde hartverlamming. De Raad van Rotterdam heeft gister avond goedgekeurd den aankoop voor het museum Boymans van het beroemde schil- lynn. STAD HAARLEM 30 Juli Gibraltar Porto Ferraia naar Vlaardingen. STAD ZAANDAM 29 Juli van Huelva n. Calais. TARA 29 Juli van Antwerpen te Monte video. BERNISSE 28 Juli van Hamburg. JAVA—NEW YORK-LIJN. KOTA INTEN, Java naar New York, 29 Juli van Marseille. SILVER—JAVA PACIFIC LIJN. 8IANTAR. San Francisco naar Calcutta, 28 Juli te Macassar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DELI 30 Juli van Rott., te Batavia. H. M Koningin Wilhelmina en gevolg vertoefden na haar vertrek uit Nlkolsdorf aan de Welszensee in Karlnthlë.' Hierna vertrok H M. naar München. H. M de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zouden heden om 12 18 uur per trein aan het station te Arnhem arrtveeren en rich van daar per auto naar SÓestdljk begeven. 8 K. H. Prins Hendrik houdt voorlooplg verblijf in Mecklenburg. Aan een politiebureau te Aihsterdam heeft een diamanthandelaar kennis gegeven, dat hij Woensdagmiddag J.l, terwijl hij zich te voet van het Weesperplein naar de Nietiwe Hoogstraat begaf, heeft verloren of dat van hete Is ontvreemd, een rond geslepen dia mant. 598 karaat, bruine kleur, verpakt in wit vloeipapier. rooie .vRiersD&R? New York naar Londen. HILLESOM 29 Juli van Riga naar Ant werpen. JOHANNA 29 Ji^j tershaven. MIRACH 27 Juli van Rott. te Archangel. OLGA, ms. 29 Juli van Boulogne naar Gisternacht om twee uur is op de Pauw- laan. onder Wassenaar, de 19-Jarlge Leldsche student J. O. N. Romswinckel. zoon van kolonel R„ uit Den Haag, met zijn auto te- een een-.vrachtauto opgereden. De student werd op slag gedood. Zijn lijk is naar Den Haag overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. de 27-jarige O. J. Bouman. (Gelderland), arbeider bij de voor de verbinding IJssel Gouwe, onder Moordrecht. gelegenheid dien dag des morgens een H. Mis in de Kapel van St. de Deo, Martaplaats 28, bij te wo- N*«t **leen de leidsters en leiders van het i Jeugdwerk en de besturen der „_.i van Krulsverbonden Marlavereenigingen werden uitgenoodlgd. de leiding 1—L.__ Gisternacht is te 's-Gravenhage een auto gestolen. Aangezien de dief daarmee ver moedelijk In de richting Lelden was wegge reden. werd de politie aldaar van den dief stal op de de hoogte gesteld. Eenlge agenten togen naar het Haagsche Schouw en daar passeerde Inderdaad een auto. zooals ge signaleerd. Aan de sommatie om stil te houden, gaf de bestuurder geen gehoor. Toevallig paseserde juist een andere auto, waarmee de agenten toen den dief achter volgden. Zij slaagden er In hem bij Ende- geest onder Oogstgeest In te halen. De dief bleek te zijn zekere F., uit Den Haag. De auto werd In beslag genomen en de dief naar Den Haag overgebracht. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (uitr.) 29 Juli Fernando Noron- ha gep. HOLLAND—AFRIKA-UJN. RANDFONTETN (ultr.) 30 Juli te Port Said. RIETFONTEIN (thuisr.) 29 Juli te Ant werpen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK 29 Juli van Rott. Baltimore. MAASDAM 30 Juli van New Orleans 1 Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIA-LIJN. ARENDSKERK (thuisr) 29 Juli 1 Alexandria. TOWALI (ultr.) 29 Juli van Bombay. HOLLANDBRITSCH-INDIë-LUN. HOOGKERK (ultr.) 28 Juli te Antwer pen. Reisbeschrijving VII Wat een aardbeien! Wat 'n slagroom 1 In verrukking uit. Wij zitten voor de uit spanning „Waldkater", een uurtje loopen van Hahnenklee. HIJ heeft geen word miszegd. De aard beien zijn geurig en sappig, de slagroom is smijdig en vol, het landschap Is betoove- rend. Rondom ons vormt de poëzie van den Hars een schoone tegenstelling met het proza van zijn bezoekers: weekend-gasten met bergen taart voor zich, strenge vrou wen met strakke haarknoedels. sombere heeren met kale schedels en felle mensur- kerven, het stempel der barbaren. De heete zon roostert onze .stadsmenschgezlch- ten. Binnenin het restaurant staat een muur van blauwen rook. Een gezelschap forsch gebouwde dames en heeren is in den „Waldkater” neergestreken en zit aan een tiental tafels, die beladen zijn met wijn, bier en sigarenasch. Ein Ausflug ins FTeie. opper Ik. Van de vereemging van j’reunde der Natur”, vult Slem aan. Wü vegen onze tranen af en zetten ons weer In de buitenlucht. Mahlzelt riepen de andere „Spreekt maar, ganzeb oempje, heel stil zjjn. zoodat we u goed kunnen ver staan!” „Ik dank u," zei het bloempje en vervolgde toen: „Ook ik heb in den tuin rondgekeken, zoo ver mün blikken reiken konden, maar Ik kan geen bloem vinden, die u in schoonheid zóó ver overtreft, dat zü waardig is u te be- heerseben; doch niet alle bloemen bloeien De justitie te Assen heeft in hechtenis genomen H. Z., bakker te Borger, verdacht van opzettelüke brandstichting in zün woning. van welken vorm van E_2„:_L ook. Voor alle belangstellenden is de toegang de maand Augustus aan de leden van het Apostolaat des Gebeds gegeven. Is: Heiliging van den Zondag. Op de diepe beteekenis van de Zondags-heiliglng legt een artikel van J. v. d. Bark pr. den nadruk. Bchrüver sig naleert een wonde van den modernen tijd. n.l. dat „de dag des Heeren” tot een dag van louter genoegens aan hef verworden is, tot groot nadeel voor het geestelijke leven. Dan verklaart de Redacteur, Pater Kea S.J.. de missie-intentie voor de maand Au gustus. welke luidt: Leekebroederz en Kate- chisten In de Missie. Het overgroote belang van deze leeke-apostelen voor missionaris en missie wordt duidelijk in het Uoht ge steld. Het artikel „Medisch missiewerk”, ge schreven door een zuster van het gezelschap J. M. J„ zouden wü een aanvulling kunnen noemen op het vorengenoemde. Belangwek kend is deze bijdrage zeer zeker. Immers zü geeft een scherp beeld van de opkomst en den groei van het medische missiewerk. ook van het belangrijke aandeel, dat de zus ters van J. M. J. hierin gehad hebben, en nog hebben. „Is het arbeidsveld groot ge noeg?” vraagt schrüfster. ..Er zün ongeveer 180.000.000 vrouwen in Indië. Deze mogen' geen hulp zoeken bü mannelüke medici. De groote menigte der Indische vrouwen is nog aan de willekeur van „Barblers-vrouwen" overgeleverd, die alles maar aandurven en aanpakken. Bijgevolg Is het verlies aan men- qfhenlevens ontstellend groot." Tegen de tegenwoordige sport-overdrüvlng, tegen het lezen van hartstochtelüke boeken en 't bezoeken van bioscopen waarschuwt de maandelüksche recollectie. „Want wat de mensch zaait, dat oogst hü ook.” Verder zün er nog eenlge mooie gedichten, een Interessante parabelverklarlng, van de hand van Dr. J. Simons S.J., verlicht met brillante foto's. P. v. d. Scheer S.J. heeft eenlge „Ziele- flulsteringen” omgewerkt, naar P. De Vil legas S.J. Uitingen zün het van een fün- gestemd zlele-leven en zeer geschikt om te volgen bü het Heilig Uur. De onderwüzer(es), die de kinderen episodes uit het Evangelie wil bübrengen, kan dit niet beter doen dan aan de hand van de vertellingen der Con templatieve van Bethanië welke zoo uitmun tend berekend zün op de klnder-psychoJogle. Tot slot, naast de boeken-sohouw, en korte gegevens over het leven van den maand- patroon, Pastoor van Ars, een brief uit Rome: ,Jn Rome wordt Intens geleefd". Een vlotte pen vertelt ons over de Rerum Nova- rum-vierlng der 700 Nederlandsche pelgrims te Rome; hoe onze landgenoqten door den Heiligen Vader ontvangen werden, en welk derü ,J>e Verloren Zoon” van Hieronymus Bosch, dat uit de voormalige collectie Fig- dor te Weenen afkomstig Is. De kosten van dezen aankoop bedragen f 262.000 Door particulieren is hiervan f 82.000 beschikbaar gesteld, waarvan f 25.000 van de Vereeni- ging „Rem brandt". Het restant zal door de gemeente Rotterdam worden gefourneerd uit het legaat-Van der Schilden. Naar aanleiding van de ongeregeldheden in de Tuindersstraai. te Rotterdam, in ver band met de huurdersstaking en het daar- gevolgde optreden van de politie, heeft heer A. A. Lührs vragen gesteld den burgemeester. Daar een 42-jarige een schot uit een polltierevolver weer oplaalend ernstig verzet, gepaard gaande met directe bedreiging van de poli tiedienaren, waartegen ter handhaving van het gezag in verschillende gevallen vastbe raden optreden geboden was. De burge meester kan in het voorgevallene geen aan leiding vinden het gebruik van vuurwapens door de politie te verbieden. Al Is hü van meenlng. dat daartoe slechts In geval van noodzaak en dan nog met groote voorzich tigheid mag worden overgegaan, zoo is hü niettemin van oordeel, dat In omstandig heden als de onderhavige, waarbü de po litie van verschillende züden door een tal rijke menigte, die weigert de gegeven be velen op te volgen, ernstig wordt bedreigd, een dergelük verbod de politie vrüwel weerloos zou maken. Het gebruik maken van waterstralen acht de burgemeester in dergelüke gevallen niet alleen onmogelük, doch bovendien niet doeltreffend. De OentralAreugdcommissie van Sobriëtas organiseert op Zaterdag 15 Augustus in het gebouw voor Itemsten en Wetenschappen te Vtrecht een *ugddag. Om 12 uur wordt de eerste vergadering gehouden Waarin Drs. A. v. d Poel spreekt °»er: „De noodzakelükheid van het So- brKtas Jeugdwerk” aan de hand van de vol- fende stellingen: 1- De Katholieke opvoeding moet den Jongen mensch opleiden tot een persoonlijk- held met een zelfstandige, Katholieke le- vensbc schouwing. 5. Het Katholiek jeugdwerk moet derhalve jvkening houden met de eischen, die op lateren leeftijd aan den Katholieken mensch worden gesteld en met de gevaren, die ^••owel den persoon als de gemeenschap be dreigen. Een der belangrijke zaken is de houding van den volwassen mensch tegenover het drank vraagstuk. 4. Een Jeugdbeweging voldoet niet aan haar opvoedingstaak, indien zü geen reke ning houdt met het gevaar, dat van het al- ooholisme dreigt zoowel voor de jeugd als voor de volwassenen. 5. Een jeugdbeweging dient niet alleen negatief maar ook positief afwerend te staan tegenover het alcoholisme •^Opvoeding in deze richting is het best te hereiken door innige samenwerking tusschen de verschillende vormen van jeugdwerk met het Sobriëtas Jeugdwerk. Om 15.15 wordt een tweede vergadering gehouden, waarin de Weleerw. Heer C. J. J. Terwisscha van Schelling» inleidt het on derwerp: „Hoe moet het Sobriëtas Jeugd werk zijn georganiseerd en hoe kan het sa- menwerken met andere vormen van Jeugd- Stellingen: 1 Ook het Sobriëtas Jeugdwerk dient zich a*n te passen aan de nieuwe stroomingen van onzen tüd. welke gaan naar meer jeugd beweging. Het is c het Sobriëtas ontplooien s Het Sobriëtas Jeugdwerk wenscht ten volle samen te werken met andere vormen van teugdbeweging. 4. De inrichting van het jeugdwerk in de velschillende Bisdommen laat samenwerking toe zonder oplossing in andere vormen van Jeugdwerk. 5. En het jeugdwerk in het algemeen én het Sobriëtas Jeugdwerk zullen gebaat zün een nauwe samenwerking Er is °m 11.15 Joannes ben. Dz Kamer van Koophandel en Fabrieken de Zuld-Llmburgsche Münstreek. te Heerlen, heeft een schrüven aan de Neder landsche regeerlng gericht, waaraan het voigende is ontleend: pe Kamer heeft met buitengewone be- langstelling het verloop der kwesties van den kolenlnvoer In Frankrijk gevolgd. Nu de ver schillende bemiddelingspogingen voorlooplg hebben gefaald en de ^funeste regeling, zü het met eenlge verzachtende bepalingen, voortgang zal hebben, wendt de Kamer zich tot de regeerlng om maatregelen te willen treffen, welke de nadeelen der gevallen be- tllttlng zullen ondervangen, althans de kri tieke positie der kolennüverheid zullen ver lichten. Of de te nemen maatregelen moeten ge vonden Worden In het voeren eener actieve handelspolitiek, dan wel In andere blnnen- landsche regelingen, laat de Kamer aan het beleid der regeerlng over. Zü wil slechts op enkele mogelijkheden wüzen, welke h.l. spe ciaal voor overweging in aanmerking komen, door het bevorderen van het verbruik van Nederlandsche kolen vanwege publlekrech- telüke lichamen en seml-overheldsbedrtjven, bij wie de voorkeur voor Nederlandsche pro ducten somtüds nog verre te zoeken Is. Ook tryst de Kamer op het vervoervraagstuk. dat de afzetmogelükheden zoowel naar blnnen- of buitenland, op zoo belangrüke wijze be ïnvloedt Wat het binnenland betreft, waagt zü, dat de Ned. Spoorwegen de tarlevei?voor buitenlandsche concurrenten nfet gunstiger stelt, dan die welke voor onze nationale nü- verheld gelden. Verder spreekt de Kamer de hoop uit, dat de thans voor een tüdlang con tractueel vastgelegde vervoertarleven voor onze Industrie, bü voorkomende gelegenheid tói worden herzien, dat de belangen der mijnindustrie In ruime mate zullen worden bevorderd. Ten slotte dringt de Kamer er büzonder op aan, dat de bouw van het Julianakanaal in verband met concurrentiemogelükheld met het buitenland zoo spoedig mogelük worde voltooid. op i de aan man door Is gedood en twee personen niet levensge- vaarlük zün getroffen, heeft de heer Lührs den burgemeester gevraagd of er in deze feiten geen reden is gelegen, om in de naaste toekomst maatregelen te treffen, waardoor in deze en soortgelüke gevallen het gebruik van vuurwapens onnoodig Is b.v. door het gebruik van waterstralen of anderszins of verboden wordt. De burgemeester zegt o. m. in zün ant woord, dat hü uit de tot dusver ingekomen rapporten allerminst den indruk heeft ge kregen, dat de politie bü de ongeregeldhe- den noodeloos van haar vuurwapenen heeft hebben gebruik gemaakt. Het gold hier een telkens STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX V. ST. ALDEGONDE (ultra 30 Juli te Genua. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AGEMEMNON 29 Juli nam. 5 uur 15 van Hamburg naar Amst. AURORA 29 Juli van Catania n. Messina. BRIELLE (ultr.) 28 Juli van Valparaiso naar San Antonio. CRIJNSSEN (thuisr.) 29 Juli van bados naar Plymouth. HERMES 29 Juli van Bourgas ILOS 29 Juli van Musel naar Oporto. POSEIDON 30 Juli van Amst. te Rott. NICKERIE 30 Juli van W.-Indlë te Am sterdam. DJAMBI (thuisr.) 30 Juli te Londen; zal 4 uur nam. de reis voortzetten. KEDOE (thuisr.) 29 Juli van Padang. KOTA INTEN (thuisr.) 29 Juli te Mar seille. KOTA NAPAN (ultr.) 29 Juli Gibraltar gep KOTA RADJA (uitr.) 29 Juli V. Suez. PATRIA 20 Juli van Batavia te Rott. SIBAJAK 30 Juli van'Rott. te Batavia. ROTTERDAM—ZU1D-AMERIKA-LIJN. ALPHAOCA (ultr.) 29 Juli te B -Ayres. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBLAS8ERDAM 29 Juli van Rotterdam te Riga. BATAVIER III 30 Juli v.m. 8 u. 45 van Rott. te Gravesend. BOEKELO 27 Juli BrunsbUttelkoog gep. Himango naar Calais. Dulnk. of Gent. FLENSBURG 29 Juli Holtenau gep. Vlaardingen naar Oxelöeund. FYING NORMAN 29 Juli van Koningsbergen. HAULERWIJK 30 Juli Cape Race gep. De minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck zal van 1 Au- nstuso af eenigen tfl^ met verlof afwezig Een konlng maakte eens een reis door zün land en bezocht daarbü alle steden, die hü passeeren moest, de groote zoowel als de kleine. Deze gebeurtenis bracht niet alleen opschudding onder de menschen, maar ook ronder de bloemen. „Waarom hebben ook wü niet een heer- scher zooals de menschen?” spraken de bloemen Daar verhief zich in het midden van den tuin de lelie en liet haar rustige, klankvolle stem weerklinken. Zü begon: ,Mün lieve zusters, vooral gü mün trouwe gezellinnen in dezen tuin, luistert wat ik u te zeggen heb. Ik begrüp uw wensch. Ik heb hem reeds lang In mün binnenste gekoesterd en er veel over nagedacht. Daarom wil ik u thans een voorstel doen. Uit onzen kring moet^i wü de schoonste en edelste plant tot koningin kiezen. Zü zal de kroon dragen In het rük der bloemen.” De lelie zweeg. Maar rondom haar werd het rumoerig Een gefluister ging van bloem tot bloem en levendig knikten de bonte kop jes elkander toe. Toen weerklonk het als een duizendstemmige kreet: „U zullen we kiezen! U zult onze koningin zün!” De lelie schudde echter het blanke hoofd, hief als afwerend de bladeren op en zei: „Kies een andere! Ik ben niet waardig de kroon te dragen. Wel ben ik hooger gewas sen dan vele andere van u en Ik heb ook een heerlijken geur; maar kleurloos zün müne bloemen; ik draag niet het gewaad, dat een heerscheres betaamt. Zie verder, tot gij de schoonste onder u gevonden hebt!” Na deze woorden heerschte een diepe stilte en allen lieten de blikken onderzoekend rondzweven. „Wat zoeken wü nog langer!” klonk een stem, ..hebben wü hier niet de anjelier onder ens, die even heerlük geurt als de lelie en wier bloemen in de bontste kleuren stralen?" Nu ontstond er een hevig heen en weer praten van verschillende stemmen. „Ja. ja. de anjelier!" riepen sommigen, „die zullen we kiezen!” Maar daar werd tegen geprotesteerd. .Nee, nee. zoo'n kleine, nederige plant! Wü zouden ons moeten schamen voor onze koningin! Neen, groot en statig moet onze gebiedster zün! Niet alleen in schoonheid, ook in grootte moet zü ons allen overtref fen!" „Maar kies mü dan toch!" meldde zich een stem vanaf de schutting; „ik laat me door niemand te na komen!" Als hoon vielen deze woorden in de ver gadering; want het was de brandnetel, die dat riep, de plant welke niet- eens een ge kleurde bloem bezit en slechts als onkruid haar leven voortsleept. .Neen," riep de dis tel. ..hoe kom Je toch op die gedachte? Mü moet je kiezen. Ik heb een prachtige bloem eM ben in staat me te verdedigen. Boven dien ben ik foracher dan een van u allen!" Een schaterend gelach weerklonk uit de menigte. Men riep; „Wilt gü onze koningin zün? Gü. die niemand door uw bestaan ver heugt, dan hoogstens de ezels, die je als lek ker hapje opeten! Neen, liever geen koningin dan zóó een!”. En weer begon de vergadering te beraad slagen Plotseling hoorde men in een oogen- bllk van stilte een aarzelend stemmetje, dat men tot nu toe nog niet gehoord had: „Ik wilde u wel een voorstel doen. Wilt gü het hooren?” „Zeker!” De heer Th. Boersma, koster der Geref. Kerk te Heerenveen, die per fiets achter een auto aanreed, is door een van den tegen- overgestelden kant komenden auto aangere den. Hü werd in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, waar hü eenlge uren later aan de bekomen verwondingen is overleden. nu reeds, velen slapen nog. Onder haar Is ook degene, die ik het Attest waardig acht.” .Noem ze, bloempje, vlug, noem ze!” klonk het de spreekster van alle kanten tegen. ,Jk bedoel de roos,” zei ze bescheiden. .Xük maar eens rondom u! Zün niet vele bloempjes en struiken met haar knoppen versierd?” „Het ganzebloempje heeft gelük,” klonk *t als uit één mond, „de roos Is de schoonste en de edelste onder ons allen. Zü heeft een kostelüken geur, 'n schitterende kleur, groot en weelderig zün haar bloemen en haar tak ken zün met sterke doornen bezet. Zü is de heerlükste onder de bloemen en zal onze koningin zijn, nu en altüd.” ,^oo zal het zün,” Het de lelie daarop haar stem hooren, „de waardigste hebt gü geko zen, doch wacht nog met de kroning, tot alle knoppen ontloken zün; dan zullen we het kroningsfeest vieren. We zullen er eerder niet meer over spreken, opdat geen der knoppen iets gewaar worde." Twee quaestles, verband houdende met de regeling van het examen van hoofdonderwü- zer, hebben een punt van beraadslaging uit gemaakt In de laatstgehouden vergadering van de büzonderé commissie voor georgani seerd overleg In onderwüszaken. De eerste betrof een voorstel van een harer leden, In zake een wüzlgng van de regeling, in dier voege, dat het examen in twee elk afzonder- lük niet omschreven gedeelten met een tus- schenrulmte van tfc minste één jaar kan worden afgelegd. Overtuigd, dat de wensch van splitsing van het examen zeer sterk leeft in de kringen der onderwüzers, heeft de commissie zich met algemeehe stemmen met dit voorstel vereenlgd. De tegenwoordige rege ling heeft h.l. het nadeel, dat zü een zeer groote hoeveelheid parate kennnls bü den candldaat elscht, waarover deze op één mo ment moet kunnen beschikken, met het ge volg, dat, zooals herhaaldelük voorkomt, een candldaat twee of driemaal wordt afgewe zen wegens onvoldoende voor vakken, waar voor hü bü een vorig examen dikwüls een goed cüfer verkreeg. Een splitsing van het examen kan naar haar meenlng dit nadeel opheffen, terwijl een dergelüke maatregel ook voor de belanghebbenden ongetwüfeld de studie vergemakkelükt, wat h.l. te meer van belang is. omdat de onderwüzers voor die studie meerendeels op de avonduren zün aangewezen. Naar het de commissie voorkomt, behoeft voorts geen vrees te bestaan, dat een split sing van het examen tot verzwaring van de eischen aanleiding zal geven; maar al mocht dit wél ’t geval zün, dan staat h.l. 't niet te onderschatten voordeel van een rustige studie voor den onderwüzer en een meer degelüke opleiding daartegenover. Op grond van deze overwegingen heeft de büsondere commissie den minister van Onder- wüs verzocht ter voorbereiding van een wüzl- glng van het Kon. besluit In dien zin, om trent dit punt het advies van den Onderwüs- raad in te winnen, overeenkomstig art. 210 der Lager Onderwüswet 1920. Een dergelük besluit heeft zü, hoewel niet met eenparige stemmen, ook genomen ten aanzien van een voorstel, dat de wenschelük- held uitspreekt, het mogelük te doen worden de akte van hoofdonderwüzer te behalen langs den weg van een eindexamen der B-cursussen van kweekscholen of anders door de Regee rlng aan te wüzen cursussen. Naar het oordeel van een meerderheid van de commissie kan de tegenwoordige wüze van examlneeren In hoofdzaak daarom niet bevredigen, omdat de hoofdakte-cursussen zuiver het karakter heb ben gekregen van „africhtlngslnstltuten”, zon der dat men de bedoeling heeft om den can dldaat voldoende algemeene ontwikkeling bü te brengen, terwül 'n schooleindexamen daar entegen h.L stellig meer waarborg biedt voor een betere opleiding. liLfiXuirr. 391 En toen de dokter met een groot mes den buik van het beertje opensneed, toen zag hü, tot zün schrik geen bloed, maar een poeder, dat langzaam op den grond viel. ..Daar snap Ik niets van.” zeide professor Uil tegen dokter Uhu en tegen juffrouw Snap-Snap. „Zoo heb ik nog nooit op een viool hooren spelen". ,Jk ook niet op een mond-har- monika”, zei Juffrouw Snap-Snap.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11