l N I GEMENGD NIEUWS DAMMEN BINNENLANDSCH NIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS De stand der Zuiderzee werken SPORT EN WEDSTRIJDEN - -- WIELRENNEN MARKTNIEUWS KUNST EN KENNIS VOETBAL LUCHTVAART SCHAKEN 4 r De Amerikaansche vliegers Boardman en Polando Zeer ernstige beschuldigingen OBDAM Mr. van Doome en de A. V. R. O. KOEDIJK OOSTERBLOKKER BERGEN AKERSLOOT Inleiding tot het damspel alle spel" van J W. van Dartelen. heeren nog werd de gemeen terekening eerste arbeiders Van Door messteken gewond ondervinden. voor Het schietongeluk te Laren Het slachtoffer nog niet buiten gevaar. te nog Verdronken Valsche passen Om In Amerika te komen Zuiderzeewerken 2de Dr. Bendien’s onderzoekingen De directeur geschorst. Discussie in het Engelsche Lagerhuis W ackerAustria ten mag op 550 K M voor volle aandacht zal zijn onderzoek To 10e partij Pr EuweCapabianca Na 39 aetten remise Te Constantinopel geland de verricht. De wedstrijd opnieuw door regen onderbroken pr rei L O.-Wet en Naar Engelsche Geen Konlnginnefeest Men verzoekt ons mede te deelen. dat door de Commissie der Konlnginnevereeniging in een deaer dagen gehouden vergadering besloten is, dit jaar géén feestelijkheden te organteeeren ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zulks in verband met den nood toestand onder de tuinbouwers. •Cc sb Voortdurend in of boven een dikken mist hierdoor in de gelegenheid te worden ge steld, een indruk te krijgen omtrent de cul- tuurmogelijkneden in dit stadium van ont wikkeling der grinden Hiervoor zyn aan de hand van de ervaringen, verkregen In den proefpolder, gekozen somergerst, erwten, gele mosterd, suikerbieten, witte, roode- en lu cerne klaver, terwijl tevens een bekend gras- Bedankt Naar men ons mededeelt, heeft de heer Jb. Wljnker Gzn. alhier, bedankt als lid van bet R. K. Kerkbestuur deser parochie. Om het Kampioenschap van Nederland s»Het grootste financieele schandaal van Europa?” Aanklachten tegen de heeren Dr. Molhuysen en Vogt Aanleg van wegen en rijwielpaden De arbeiders Volksgezondheid Woensdagmorgen Is het 2%-Jarig zoontje van den heer Jb. Ursem te Zijdewind in een onbewaakt oogenbllk te water geraakt en verdronken. Toen het knaapje vermist werd en men het ging zoeken, vond men het lijkje in het water. Men vermocht niet de levensgeesten op te wekken. Herplaatst wegens misstelling). LANGENDIJK, 31 Juli. Aangevoeld wer den: 32000 Kg. Aardappelen. Schotsche Mul- f 4.205.20: Eigenheimers f 3.50430, of York f 3.50; Drielingen f 55.60; bos Wortelen f 2.50—4.10; 1500 stuks 22 Kg Roode kool De bewoners vonden juist Intijds een vei lig heenkomen. Huis en Inboedel gingen ge heel in vlammen op. Dank rij de windstilte en het optreden der brandweer bleef bft belendende perceel behouden. Naar we ver nemen dekt ass irantle de schade. dat A.VJl.O.-notulen hield in, dat dr. tart nog eens twee van Bjj G. B. van Goor maatschappij N.V. te 's-Gravenhage is Bij Kon. besluit zijn de opzichters klasse bjj den dienst der Zuiderzeewerken J. M. van den Berge, te 's-Gravenhage. W. J. Lindhout. te Breezand. en F. Nicolai, te De Haukes (Wieringem bevorderd tot opzichter 1ste klasse. bedriegelijke en misdadige wijze, dat dit ten hemel schreit. Zou men van ai deze uitgiften een optel ling willen maken dan zou men tot meer dan 2 milliard gulden komen, welke verloren zijn gegaan. Reuter uit Londen meldt, heeft de minister van Openbare Gezond heid, Greenwood, gisteren in het Lagerhuis de vraag beantwoord, of de jongste onder zoekingen Inzake kankerbestrijding van dr Bendlen niet het reeds vroeger ingediende rapport van den Medical Research Council bevestigen. De minister zeide. dat de onderzoekingen zijn aandacht getrokken hadden. Tezamen met andere onderzoekingen is ook deze me thode door de departementale kankercom- mlssie, waarin de Medical Research Council vertegenwoordigd Is, In studie genomen. De heer Hannon vroeg of 's ministers adviseur ook In contact zal worden gebracht met den Nederlandschen geleerde, nu deze In Londen vertoeft. De minister antwoordde, dat, indien hy stappen in die richting zou doen, hy daar zonder twijfel voor zou zorgen. Terugkomende op de beantwoording van de vraag zeide de heer Greenwood, dat ieder advies van de departementale kankercom- missle tot het Instellen van een eventueel nader hebben. Gemeenteraad. De raad deaer gemeente vergadert Dinsdag 4 Augustus, des middags om half 3. Huis afgebrand In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks 2 uur is door onbekende oorzaak de arbeiderswoning toebehoorend aan den heer O. Sijp en be woond door den Drentschen arbeider J. Bos afgebrand. Onregelmatigheden bij een Coöp. fabriek van melkproducten Op het V.U.C.-terrein te Den Haag had gisteravond een ontmoeting plaats tusschen de door ons land op tournee zjjnde Oosten- rijksche profs-clubs Austria en Wacker. Het was een spannende wedstrijd tusschen ge lijkwaardige tegenstanders Het resultaat van de eerst gespeelde helft cas, dat beide teams éénmaal wisten te scoren. Er werd onmiddellijk gedraald. Beide partijen wisten nog driemaal het net te vinden, zoodat het einde kwam met een gelijk spel, 44. As. Dinsdagavond zullen beide elftallen nog eens tegen elkaar spelen en wel in het Stadion te Amsterdam. Een schitterende gelegenheid dus om het spel tusschen twee Oostenrijksche profclubs eens te gaan zien. Voor deze ontmoeting bestaat dan ook groote belangstelling. De vliegers hebben den afstand New-York Stamboel, bedragende 4984 mijl, afgelegd in 49 uur en 5 minuten en daarmede het lange afstands wereldrecord gebroken, dat sedert October 1929 op naam stond van de Fransche vliegers Costes en Bellonte, die dit record De tiende, tevens laatste, partij van de schaakmatch Dr. EuweCapabianca. welke gistermiddag te half vijf in de Milltlezaal te Amsterdam aanving, eindigde te half ze ven na 29 zetten met remise. De opening had hetzelfde verloop als de achtste party, waaruit voor belde spelers nagenoeg geen winst was te behalen. Dr. Euwe speelde wit. De eindstand luidt: Dr. Euwe 4 punten; Capabianca 6 punten. den directeur aan het bestuur meegi Het bestuur vroeg zich toen af, doen om die verliezen goed te maken. De directeur stelde voor, een regeling te treffen om de verliezen weer in te halen. In Decem ber van het vorige Jaar zijn twee contracten afgesloten, een contract en daarnaast een waarborgregellng. Het contract hield in een verkoopregeling en een provlsteregellng voor den directeur. Die verkoopregeling ging lijnrecht in tegen de statuten en het hulahuldeiyk reglement van de coöperatie, want In stede van de coö peratie, had de directeur uitsluitend den verkoop In handen. Voor elke 100 liter ver kochte melk genoot hy 30 cent provisie, on geacht den prijs, welke er voor werd ge maakt. Er sloot zich bij aan een verkoopregeling. Inhoudende, dat utt de genoten provisie een fonds zou worden gevormd om daarmee het verlies weg te werken. Deze gang van zaken noopte de commissie voor te stellen, den directeur geen moment langer aan het hoofd der fabriek te laten, en het bestuur heeft hem daarop voorlooplg voor drie maanden geschorst. Naar mr. Van Doome mededeelt, heeft By by den Officier van Justitie te Amsterdam een aanklacht Ingediend, wegens smaad, tegen den heer W. Vogt. directeur van de A.VH.O., zulks naar aanleiding van de uit lating van den heer Vogt In de vergadering te IJtrecht; „Berichten, die in de R. K. pers hebben gestaan over de besprekingen met den heer Oudegeest kunnen er niet anders Ingekomen syn, dan door iemand, die de verradersrol heeft gespeeld." Voorts heeft mr. Van Doome by den of ficier van Justitie te 's-Gravenhage, we gens smaad, een aanklacht ingediend te gen dr. H. Molhuysen, voorzitter (thans oud-voorzitter) van de A.VJl.O. naar aan leiding van het antwoord van dr. Molhuy sen in dezelfde vergadering op de vraag van een afgevaardigde hoe het komt, de VARA soms over beschikt. Het antwoord H. de vyandelyke pers tart nog A.VJl.O.-notulen te publiceeren, nu leden nit bet bestuur ijjn verdwenen, wie er een net was geroyeerd. Hoewel in belde uitlatingen de naam van mr. Van Doome niet is' genoemd, slaan zij, naar hy. volgens het „Hdbd.”, meent, klaar- biykeiyk op hem. Mantsjoerye over een afstand van 4911 myi. De Oceaanvlegers deelden mede, dat zy slechts even by New-Foundland de zee heb ben gezien. Verder vlogen zy voortdurend in of boven een dichten mist, wat ook de oorzaak was, dat zy gedurende de geheeie vlucht niet waren opgemerkt en men zich over hun lot ongerust maakte, zy vlogen over Ierland. Londen en Parijs, zonder dat men het merkte. Boven ie Bourge hebben zy een pakket kranten naar beneden geworpen met het verzoek dit pakket namens de Oce- aanvliegers aan den Burgemeester van Parys te willen overtiandigen. Eerst gisteren heeft men de kranten op het vliegveld gevonden. Vervolgens vlogen de vliegers over de Alpen en bereikten gistermiddag om 13.16 uur, plaatselyken tyd, Stamboel. Personalia. Mej. A J. M. Twaalfhoven, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen nuttige handwerken. Te pynaart (Noord-Brabant) is Dinsdag een algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Coöperatieve fabriek van melkproducten Fynaart, waarin mededeelin- gen werden gedaan omtrent een onderzoek, dat was ingesteld naar de handelingen van den directeur, den heer F. de K.. wens be leid ernstige vermoedens had gewekt. De vermoedens namen vasteren vorm aan, toen in het begin van dit jaar de commis sie van onderzoek, die de boeken moest na zien, van den directeur een voorstel te hoo- ren kreeg om eeris een ouden schuldposrt van f 160.000 weg te werken, zonder dat de leden daarvan iets behoefden te merken. In de eerstvolgende vergadering bracht de com missie, wie dat verdacht voorkwam, X voor stel van den directeur ter sprake De vraag, waar de f 160.000 schuld vandaan kwamen, werd echter door den directeur of het be stuur niet beantwoord. Een commissie van onderzoek, welke be stond uit de heeren mr. Van Besouw, rechts kundig raadsman van den N. C B.; mr. De Leeuw Jansen, voorzitter van den Brabant- schen Zuivelbond. en twee accountants, kwam, naar de ,J4. R. Ct.” meldt, al spoedig tot de bevinding dat de directeur hando* lingen had verricht, welke het noodig maak ten hem te schorsen. Het bestuur der fa briek ging hiertoe de vorige week Dinsdag over, het schorste den heer De K.. voorloo pt voor drie maanden en stelde de boek houding ter onderzoek in handen van den Zuld-Nederl. Zuivelbond; het voorlooplg be heer van de fabriek werd opgedragen aan den heer Machielsen. Op advies der commis sie Er Is door de immigratie-autoriteiten te New-York een nieuwe onwettige organisatie ontdekt, die aan duizenden vreemdelingen, die daarop geen enkel recht hadden, den toegang tot de Vereenigde Staten zou ver zekeren door den verkoop van daartoe ver vaardigde toegangsbewyzen. voorkomen, alsof zy van debiteuren afkom stig waren. Daardoor werd een verkeerde voorstelling van zaken gegeven en een val sche balans verkregen. De directeur heeft dit toegegeven. De balansen nadien zyn dus ook valsch. Pas omstreeks medio 1930 werd dit door gedeeld. wat te De Portugeesche bankbiljettenaffaire. Verder ontleent de „Vw." nog aan den open brief: Tydens de behandeling der strafzaak tegen Marang, die beschuldigd wordt van het druk- ^n van de bekende valsche Portugeesche bankbiljetten, zoekt de rechter maar steeds wie de drukkosten, weike een paar ton moe ten hebben bedragen, heeft voorgeschoten, vooral omdat noch -Marang, noch de ex Port ugeesc he gezant Bandetra vermogend waren. Toen den laatsten dag der rechts zitting in het geheim 's morgens zeer vroeg aan de justitie werd medegedeeld, dat Gy groote bedragen aan den schuldigen Bandeira had geleend en deze in Uwe boeken zou vin den, werd Marang 's middags ylings op vrije voeten gesteld, ofschoon er een flinke ge- vangenisst raf tegen hem werd geëischt en hy in voorarrest zat. Sedert is hy spoorloos verdwenen en is de zaak in den doofpot. Tenzy de Portugeesche regeering U voor de schade ad ruim f 10 millioen aansprakelyk stelt, hetzy by onvermogen Van U of Uw firma, den Nederlandschen staat voor de schade aanspreekt wegens het op vrije voe ten stellen van beklaagde Marang. In de „Nieuwe Rotterd. Courant" van Woensdag morgen 1 Juli 1931 vind ik in blad C, dat de rechtbank in Den Haag juist beslot Bi heeft de schade-actie der Portugeesche regeering verder te behandelen en kan zy goed by U of by de Nederlandsche regeering terecht. AMSTERDAM. 31 Juli. Aardappelprijzen. De pryzen waren heden onveranderd. Aan voer 4 ladingen, 5710 K.O. ALKMAAR 31 Juli. Kaasmarkt. Aanne- voerd 85 stapels, wegende 138.000 K.G. Fa- brieks kleine 38.idem commissie 39.—, Boeren commissie 42.—, idem kleine 3630. Handel vlug. heden staat vast, dat de directeur eigenmachtige handelingen heeft In Londen en misschien ook elders heeft hy in 1926. naar zyn zeggen om de verliezen te dekken gelden opgenomen voor de fabriek en voor die opgenomen geiden heeft hy schuldbekentenissen afgegeven, die door hem zelf waren onderteekend. Het gold hier aan- zleniyke bedragen. De gelden heeft hy in de kas der fabriek gestort en het later doen Aangaande het ongeluk by de schietoefe ningen te Laren, is het volgende komen vast te staan. Toen de 16-jarlge vrijwillige kader-landstormer P. Timmer uit Den Haag op zyn met losse patronen geladen geweer leunde, heeft één zyner kameraden in on nadenkendheid den haan van dit geweer af getrokken met het gevolg, dat het schot af ging. De houten dop van de excercltie-pa- tronen is toen in den rechter-oksel gedron gen en hier versplinterd. Timmer is niet buiten gevaar. schreef 't bestuur vervolgens n nieuwe algemeene let’envc Inir uit om de aan deelhouders met een en ander in kennis te stellen Deze vergadering is nu Jl. Dinsdag te Fiinaart gehouden. Tot Een schljn-vorstenleven. Ik zal aantoonen, dat de toestand uwer firma in 1917 precair was. dat gy toen f 10 millioen preferente aandeelen hebt uitgege ven voor handelsdoe,etnden, dat gy u ge haast hebt een groot landgoed op de Veluwe door de firma Muller voor dit bedrag te doen koopen, waarin gy. zonder een cent bezittend en sender huur te betalen, als een vorst gingt leven. Alleen om u door uw schyn- vorstenleven een flink crediet te verschaffen. Het welk u meesteriyk is gelukt, want eeni- ge jaren na den oorlog had gÜ veel meer dan f 200 millioen van anderen in handen, terwyi gy voor geen cent credietwaardlg waart. „In 1924 was het zoover gekomen, dat gy in de firma Wm. H. Muller en Co. ongeveer f 30 millioen nad verloren, by een familie kapitaal van f 5 millioen, dat het geheeie kapitaal der Compania ad f 38 millioen weg was, dat het gewone en preferente kapitaal der Mynbouw My. ad f 10 millioen verloren was. dat van het kapitaal van Müllers Scheepvaart My. 50 pet. of 2 millioen weg was, dat het geheeie kapitaal der Vianda ad f 3 millioen schoon op was, dat by de Eng lish en Dutch Meat Co. meer dan f 15 mil- l'.oen verliezen waren. Zoodat gy het kunst stuk uitgehaald hebt in en na de oorlogsja ren, ongeveer f 100 millioen van anderen zoek te maken. Een kunststuk zooveel te er- geriyker omdat gy en uwe echtgenoote en uw hoofd-directeur als vorsten hebt geleefd, zon der een cent byna te bezitten. ALKMAAR 31 Juli 1931 Graanmarkt Aangevoerd in totaal 239 HL, als 52 H.L. tarwe 3.00—730, 55 HL. gerst 7.00—725, 27 HL. haver 5 00—6.75, 26 HL. boonen, Dul- venboonen 16.Witte boonen 25.00—30. 15 H.L. Karwyzaad (nieuwe) 20—, 64 H. L. Erwten, kleine erwten groene 6.007. groote erwten groene 28.id. grauwe 30. tot 40.alles per 100 K.G. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE 31 Juli. Aan voer 18.800 K.G. Aardappelen. Schotsche muizen 2.90430, Eigenheimers 2.404.—, Blauwe Eigenheimers 3.904.60, Due of York 230—3 Drielingen 430—5.40, 525 bos Wortelen 3 60—3.90, Bloemkool 260 stuks 1130, 21.800 K.O. Roode kool 0.60—030, 3000 K.G. Gele Kool 0.60—030, 11.400 K.O. Witte Kool 0.60—0.90 ZUveruien 2.10, 500 K.G. gele Nep 11.70—13.10 3600 K.G. ZUvemep 920— 12.20, ZUverdrielüigeu 6.10, 600 K.G. Bper- cieboonen 83010.525 K.G. Tulnboonen 330, 575 K.G. Kroten 030-330. In het begin van het vorig jaar nam de „Vw.” een en ander over uit een brochure van den heer Rozenstok, een oud-employe der firma Wm. H. Müller Co., waarin deze mededeelingen deed over onregelmatigheden by deze firma. Thans heeft de heer A. Heyne, gewezen accountant der Comm. Venn. Wm. H. Müller en Co. naar het „Volk” meldt, in brochure vorm een open brief gericht tot den presi dent-commissar is der vennootschap. In den open brief verklaart de heer Hey ne, volgens het blad, na een oiisommlng vare zyn werkzaamheden als zelfstandig accoun tant en in dienst der fa. Muller en Co.: „dat de zaken van het Müllerconcern. ge voegd by die van de Rotterdamsche Bank- vereenlging het grootste financieele schan daal vormen, hetwelk oöit in een Europeesch land beeft plaats gevonden. Erger dan het Heatry-schandaal in Engeland. Erger dan bet Oustric-schandaal in Frankryk. Door uw vrienden van de Rotterdamsche Bankvereeniging aldus gaat de brochure verder hebben In en na de oorlogsjaren aandeelen- en obllgatieultgiften plaats ge vonden in zaken, op zulk een lichtzinnige. De beide Amerikaansche vliegers Russell Boardman en John Polando, die Dinsdag ochtend vroeg uit Amerika zyn gestart om een non-stop-vlucht te maken naar Oon- stantinopel. nebben hun doel bereikt en zyn gistermiddag te ongeveer één uur (MEI) op het vliegveld van Stamboel geland, zy hadden voor hun vlucht ruim twee dagen noodig. WARMENHUIZEN. 30 Juli 1931 Heder, besteedde men voor: Zlivernep f 1030- 1160; ld. drielingen f 530—6 20; ld. uien 230; Gele nep 1030—11.60: ld. drielingen f 5.70—430 Roode kool 0.80—0.70; Schot sche muiten f 5.50680: ld. groote f 330— 4 20, ld. drielingen f 3 90—5 20; Eigenhei mers 3 304.80: ld. blauwe f 3 70—6.00, alles per 100 KG.; Bloemkool 4JO-330 ner 100 stuks. ENKHUIZEN. 30 Juli - Bloemenlust" - Haedly 1 A 3.10, Cofubia 030 A 2.30, Kaiserln 1.70, Roselandla 1 A 220, Gladiolen 030, per 100 stuks. Gipskruid 4 A 11 cent per bos. Een keur van aardige voorbeelden, pro blemen, slagzetten, eindspelen enz. zyn in dit werkje opgenomen, doch zóó gerangschikt dat de beginner geen moeliykheden heeft om alles te kunnen volgen, omdat een reeks eenvoudige voorbeelden hieraan voorafgaan. Wanneer men dit werkje heeft doorgestu deerd. kan men een party dam spelen en door verdere studie zich bekwamen tot een goed damspeler. Tegen den populalren prys van f 0.45 is dit werkje thans alom in den boekhandel verkrygöaar Evenals de „Practische Handleiding" van denzelfden auteur zal ook deze „Inleiding" haar weg wel vinden. Aan het driemaandelyksch bericht betref fende de Zuiderzeewerken, laatsteiyk ver schenen in Juli, is het volgende ontleend: De uitvoering van de dakvakken werd door de Maatschappy tot Uitvoering van Zui derzeewerken op zeer krachtige wyze voort gezet. In het te maken dykvak der Javarug- gen, lang 4074 M is thans de geheeie kei- leemdam boven hoogwater gebracht, soo- dat de verdere werkzaamheden zonder van stroomsnelheden hinder te kunnen worden uitgevoerd. Zoolang de keileemdam niet boven hoog water was gebracht, gingen de getystroomen tusschen het werk, dat van -twee kanten werd aangevat, door. Er zyn geen belang- ryke grond verliezen voorgekomen. Slechts enkele plaatselyke verdiepingen ‘n den zee bodem tot 3 M. toe. hebben zich voorgedaan, welke by den verderen opbouw van denriyk met zand zullen worden opgevuld. Het te maken dykvak. gelegen tusschen het in 1930 uitgevoerde werk op het Bree zand en den beteugellngsdam in de Mld- delgronden, is te onderscheiden in twee ge deelten, waarvan het eerste gelegen is ter plaatse van de z.g. Blinde Geul en het twee de op de in oostelijks richting hlerby aan sluitende zandplaat. In de Blinde Geul is op de plaat de ge heeie keileemdam boven water gebracht en zijn de kraagstukken en steengioollng over ongeveer 2/3 deel van de te maken lengte aangebracht, evenals het zandllchaam. Thans is begonnen aan bet dichten van xie geul, welke nog pl.m. 660 M. breed la. 5Het benoodigde zand voor het aanaarden van schut- en uitwateringssluizen te Komwerderzand werd, evenals het grootste gedeelte van de benoodigde keileem aange bracht, terwyi de voorgeschreven kraagstuk ken en steenbezettingen nagenoeg voltooid werden. De zuideiyke omringdyk van den bouw put van de schutsluizen werd doorgebaggerd, terwyi thans begonnen is met het op diepte brengen van de voorhaven tusschen de schutsluizen en de bruggen in den afsluit- duk. Men verwachtte, dat voor 15 Juli de schutsluizen in bedryf gesteld konden wor den, hetgeen met het oog op de optredende getystroomen in den vaarweg over den be teugellngsdam in de Middelgronden zeer ge- wenscht is. De bouw van de twee Leidammen, aan de Noordzyde toegang gevende tot de schut sluis in den afsluitdyk der Zuiderzee naby Den Oever is half Mei aangevangen met het maken van den westeiyken leldam, wel ke over ongeveer 200 M. boven water is gebracht. De verhooging van de Friesche zeedy- ken is gedeeltelijk reed voltooid, anderdeels aanbesteed en in uitvoering De zeeweringen langs de kust van Noord- Holland van Den Helder tot de uitwate ringssluizen by Oostoever moeten worden versterkt en verhoogd. Deze werken worden uitgevoerd door Rykswaterstaat. Het werk aan den zeedyk tusschen den Prins Hendrikpolder en Oude Schild op Texel werd voor de eerste maal voltooid op geleverd. Grootte der schuld. Geïnformeerd werd vervolgens naar den omvang van de schulden. Indertijd moet de directeur in een vergadering hebben meege deeld, dat deze in totaal wel f 880.000 be droegen. De heer Jansen, lid van de commissie, ant woordde. dat per 21 Juli een zoo zuiver mo- gelijke balans zal worden gemaakt. Dit is de taak van den Zuld-Nederl. Zuivelbond. Deze heeft allereerst te maken met vele schulden. De post van f 150.000 (de vordering van de fabriek op den directeur) is van veel belang. Dan zullen zoo goed mogelyk de bezittingen worden geschat. Ook alle schulden, de f 100.000 ox, waarvoor de directeur eigen machtig schuldbekentenissen heeft afgege- ven. De schulden zullen meer bedragen dan de bezittingen. Per 31 December 1930 waren de schulden f 384.000 meer, dan de waarde van de bezittingen. Getracht zal worden het nu precies uit te maken. zen Due 3900 Bloemkool 1ste soort f 7.801020; idem soort f 130—220; 30000 f 0.6Ü—0 80; 8000 Kg. Gele kool f 0.60—0.70; 12600 Kg. witte kool t 0.70—0.90. 550 Kg. Zlivernep f 8.90—10.20 764 Kg. Slaboonen f 7.70—1120; 28 Kg. Snyboonen f 11.10; 225 Kg. Bleten f 4. Gemeenteraad De raad dezer ge meente vergaderde Dinsdagmiddag. Afwezig met kennisgeving de heer Helder. Onder de ingekomen stukken was een beschikking van den Minister van Arbeid, waarby aan de gemeente 7.18 wordt toegekend betref fende kosten reiniging en ontsmetting Voorts een beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, waarby aan de gemeente f 10020 wordt toegekend als voorloopige uitkeeringskosten 11e volks telling. Schrijven van den Commissaris der Koningin betreffende een te houden vak cursus voor politiebeambten, waarby een jaariyksche bydrage van 30 wordt ver zocht. Met alg. stemmen besloten. Verzoek van A. G. de Wit Inzake nachte- lyke telefoon. De voorzitter deelt mede, dat de kosten zullen bedragen 64. De Wit ver zoekt van gemeentewge 50 bydrage in de kosten. Daar ter plaatse althans aan den Weetdyk al eerder sprake is geweest van aansluiting, stellen B. en W. voor deze aan sluiting tot stand te brengen voor Inroepen van medische hulp, brand, enz. Alaoo be sloten. Het verzoek van het bestuur van de pas opgerichte R. K. Voetbalclub ,De Meer vogels”, om gebruik te mogen maken van het terrein van llchameiyke oefening als dit gedraineerd Is, werd In handen gesteld van B. en W. om om praeadvies. Voorstel van B. en W. tot afschaffing van het vastrechttarief van het G. E. B. en invoering van een voor alle aangeslotenen geiyk aansluitrecht van 0.60 per maand 2e. tot verlaging van den stroomprijs voo- kleine krachtmotoren van 20 op 17 cent per K.W.U. en deze verlaging te doen Ingaan op 1 September a_s. De voorzitter richt een woord van dank aan de raadscommissie en den administra teur van het C. E. B., die B. en W. in de* ter zyde hebben gestaan, terwyi de heer Schut als lid der commissie B. en W. dank brengt voor d< uitvoerige toegezonden toe lichting aan de leden der Commissie. D" heer van 't Hof. ’t Is goed onder de oogeu gezien, maar Ik verwacht, dat het stroom verbruik er niet door zal toeonemen. De voorzitter, Getracht zal worden om te Gisteravond werd het nog resteerende nummer van de wielerkampioenschappen van Nederland verreden, n.l. de wedstrijd voor beroepsryders achter groote motoren over 100 KM, welke wedstryd Zondag JL door den regen niet beëindigd kon worden. De wielersportefithousiasten hadden zich dan ook niet laten afschrikken, hoewel ae regen steeds een dreigend schrikbeeld bleek, dat elk oogenbllk het afbreken van den wedstrijd zou kunnen veroorzaken. Groote teleurstelling wekte de mededee- ling, dat Schlebaum, de favoriet der Am sterdammers, die zeker ook een der beste kansen had. op advies van zyn dokter niet mee zou rijden, aangezien hy Zondag j.l weer last kreeg van zyn oude kwaal: door zitten. Kort na den start schiet Blekemolen naar voren, passeert Leddy en doet een vergeef- schen aanval op De Gtaaf Even later schiet Snoek naar voren en valt eveneens De Graaf aan, doch met meer succes. Snoek neemt de leiding, gevolgd door Van der Wulp en Blekemolen. Er is weinig strijd ea pas nal4 K.M. gereden te hebben geeft Snoek Korf, die afgezakt Is, de eerste lap. Even later doet Blekemolen met succes een aan val op Van der Wulp en neemt de tweede plaats In. Als er 65 ronden gereden zyn, komt plot seling, wat reeds zoo lang gedreigd heeft en een flksche stortbui maakt de baan verder onberijdbaar. De wedstryd wordt afgebeld. Medegedeeld wordt dat de westryd he denavond om 8 uur zal worden overgereden. De gemaakte tyden waren: De eerste 10 K.M.: 8 mln. 42 3/5 sec 20 K.M.16 min. 16 1/5 sec.; 25 KM 20 mln. 16 1/5 sec. is uitgezaaid. Aan de bestaande on (waterings proef vel den is nog een nieuw toegevoegd, doordat van een kiei-kavel met de molbuisploeg van Rud Sack uit Leipzig een oppervlak van pl.m. 12 HA. is voorzien van ondergronds getrokken geperforeerde metalen bjizen. Om nadere gegevens te verkr.jTen omtrent het effect van infiltratie van zoet water op zandgronden, met kleihoudenden onder grond is een proefveld, ter grootte van pijn. 5 HA. aangelegd In den Balgzandpolder. Het aantal tewerkgestelde arbeiden liep in April op van pl.m. 1900 tot 2330, om daar na wegens afvloeiing naar de land- en tuin bouwbedrijven in het oude land, terug te loopen tot 1719 eind Juni. Was het ziekenpercentage in het kwartaal zeer noog, in het tweede liep het terug tot ongeveer 3.6 pCt. Van de gemiddeld pl.m. 2000 waren er ongeveer 500 gehuisvest Ir de door de Directie van den Wierlngermeerpolder gebouwde arbeiderskampen. Ruim 1000 ar beiden wonen in het oude land, terwyi de overigen, meest ongehuwden, in kosthuizen in ds omgeving onderdak hebben. De gunstige weersgesteldheid had tot ge volg. dat In het verstreken kwartaal een goed weekloon kon worden verdiend. Het ge middeld uurloon voor accoordwerk varieerde tusschen 49 en 59 cent. Naar aanleiding van een door velen ge- ulten wenach om de arbeidsweek ook in Me zomermaanden tot 50 uur te beperkte, werd in overleg met de landarbeidersorganisaties een enquête onder de arbeiders ingesteld, waaruit bleek, dat de meerderheid zich voor de 50-urige arbeidsweek uitsprak, in ver band waarmede de arbeidsvoorwaarden dienovereenkomstig werden gewijzigd. De prestaties van de greppelploeg Dyk-MacLaren zyn zeer bevredigend. In het afgeloopen kwartaal we'den proe ven genomen met de draineerinstallatle Rud. Sack, welke uitstekend zyn geslaagd. De proeven met het Intrekken van houten kokers door middel van de drainage-ploeg van prof. Visser worden nog voortgezet. Een belangryk deel van den polder Is thans per flets bereikbaar, terwyi de breede rijwiel paden ook met een lichte auto kunnen wor den bereden. Vergunningen voor toelating met een auto op de rijwielpaden worden echter alleen uit gereikt aan personen, die uit hoofde van hun werkkring regelmatig in den polder moeten verkeeren. Voor den overgang over de kanalen werden eenlge ponten en vletten aangekocht. Met Ingang van 1 Juni is ingesteld de af- aeeling Domeinen. Met de leiding is voor- loopig belast de opziener I. H. A. E. Hars- hagen. Voor den bouw der arbeiderswoningen in de dorpskernen is opgericht een apart bureau, dat zien mede zal belasten met de inrichting en verzorging dezer kernen. Met de leiding is belast de bouwkundige D. van Eek. Alie in cultuur gebracht gronden worden voor zoover zy voorlooplg nog niet In tydpacht kunnen worden uitgegeven ty- deiyk in exploitatie gehouden door de land- bouwcultuurmaatschappy „Wleringermeer”. Op verzoek van de commissie voor de Volksgezondheid voor den Wleringermeer- polder, heeft de minister van Waterstaat "n tydeiyke vestlgingstoelage in het voorult- zlch gesteld ten behoeve van een in den polder geves’igden arts. Een particuliere organisatie beeft) het initiatief genomen óm op eigen kosten in het eerste dorpje een wijkverpleegster vestigen. De samenwerking met de vereeniging „Ma- lariabestryding door de bevolking,” heeft er toe geleid, dat verschillende prophylac- tische maatregelen werden genomen. Zonen's Uitgevers- Uit uit ICVVL.l --- -ZOO - vestigden door hun nön-stop-vlucht Parits— verschenen eet»-Inleiding tot het dam-- kiavermengsel geschikt, voor souisn graad, spel" van J W. van Dartelen. Dit werkje is een herdruk van de .J’ractl- sche Handleiding voor het damspel” van denzelfden schrijver, doch geheel gewyzlgd en het zien. Juist aan een populaire handleiding voor hen die het damspel willen leeren spelen, be staat nog steeds groote vraag omdat de meer uitgebreide studieboeken voor den leek dikwyis te moeiiyk en omslachtig zyn. Wleringermeer In twee belangrijke toegangswegen naar de Wleringermeer uit de richting Behagen Kolhorn en uit Wieringerwaard, zyn voor de overbruggingen over het afwateringskanaal AartswoudOostpunt te Kolhorn en te Nleuwesluls vlotbruggen ontworpen met een doorvaartwijdte van 10 M by een breedte tusschen de leuningen van 6 M. en een totale lengte van het rijdek van 61 M. Voor verschillende kanaalvakksn Is de boordvoorzlenlng in voorbereiding en in uit voering. De totale lengte der thans voltooide sloo- worden gesteld met een totaal Inhoud van ca. 1.800.000 M3 De sluizen nrs I en IV binnen de Wle ringermeer werden geheel gereeo voor de eerste maal opgeleverd. De sluis no. V by de terp zal binnen korten tyd gereedkomen. Verschillende wegen in de Wleringermeer werden aangelegd. Al deze wegen worden met klinkers bestraat. Het onderzoek betreffende de ontzlltlng der gronden, gelegen in de eerste en tweede afdeeling van de Wleringermeer, is thans in zooverre gereed, dat aan de hand van de cyfers, aangevende het zoutgehalte van het bodemvocht in de bouwvoor, kan worden nagegaan, waar in het najaar kan worden gezaaid. Bestudeering van deze gegevens heeft tot de conclusies geleid, dat behalve een aantal zandige kavels in de eerste af deeling. nog slechts een klein deel van het langs den rand liggende kleigebied dat vo- rigen herfst is begreppeld. voor bezaaiing in aanmerking komt. Door middel van her nieuwde bemonstering wordt thans de om grenzing van de in te zaaien gedeelten na der vastgesteld Volgens globale taxatie zal dezen herfst wel ten minste 1000 HA. be zaaid kunnen worden. In het algemeen Is de ontzlltlng van kleigronden der twee Je afdeeling nog niet in een zoodanig stadium gekomen, dat deze dit jaar bezaaid kunnen worden. Op het drainage-proefveld naby Kolhorn waar de grond dit voorjaar nog niet vol doende ontzilt was om er stelselmatig tot be zaaien over te kunnen gaan, is op kleine schaal een aantal gewassen gezaaid, om Toen een dertig-jarige muzikant Woens dagavond de Banaanstraat te Utrecht per rijwiel passeerde, werd hy onverhoeds over vallen door v. d. M., die den wielrijder een diepen messteek aan den schouder toe- "Iracht. waardoor de getroffene van zyn r jwiel stortte en op straat bleef liggen. Hy Werd in een polltieposthuis binnengebracht en later naar de RJjks-Kllnieken vervoerd Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat v. d. M uit wraak handelde. komen tot Invoering van een lïulshoudta- rief, hetgeen al Ir de commissievergadering is besproken. Er is ook in onderzoek alge- heele electrificatie van niet aangesloten gedeelten. De administrateur zal deze bere kening opmaken en te zyner tyd zullen voorstellen den raad worden voorgelegd. Met algemeene stemmen werd het voor- Een commissie, bestaande uit Schermerhorn. Mul en Berkhout onderzocht de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van den raao. Alles was in orde, zoodat tot toelatng kon worden besloten. Het verzoek van het bestuur van de 8t. Mlchaelstlchting tot beschikbaarstelling van een bedrag van 345, Ingevolge art. 72 der L. O.-Wet 1920 voor aanschaffing bibliotheek en schoolopschrift werd inge- wUllgd. Aangeboden i 1930, batig slot f 810721, rekening G. E. B 1930, batig slot 1512.16 en rekening Bur- gerlyk Armbestuur 1930, batig slot 1748.74%. In de commissie, belast met het onder soek werden benoemd de heeren van *t Hof, Berkhout en Mul. Voorstel van B. en W. tot aanwyzing als boekhoudkundige, buiten den tak van dienst staande, van den heer H. J. M. Keyzer, voor ondersoek rekening Q. g. g 1930 tegen een vergoeding van 50. Met alg. stemmen werd de h. K. benoemd. Vastgesteld werd een suppL begrootlng, beterffende dyk en polderlasten. De voorzitter deelde mede, dat bet vol gend jaar de Zaanl. Zellvereenlglng heer 50-jarig bestaan viert. Het plan schynt te bestaan, dat dit feest ook hier gehouden zal worden hoewel het nog niet definitief vast staat. By het 40-jarig bestaan heeft de ge meente een verguld zilveren medaille be schikbaar gesteld. Als nu In het vooruitzicht gesteld kan worden, dat de gemeente wederom van haar belangstelling biyk geeft door een medaille beschikbaar te stellen, zal de vereeniging dit op prijs stellen en hier de feesten organlseeren. By voldoende reclame zullen de neringdoenden hiervan profiteeren. Met algemeene stemmen werd besloten, een medaille beschikbaar te stel len. By de rondvraag merkte de heer van *t Hof, op, dat er nog al veel zieke boomen zyn, Hy vroeg of de menschen niet aange schreven kunnen worden. De voorzitter antwoordde, dat de zieke boomen gemerkt zyn door deskundigen en vanwege den Minister van Landbouw aan de betrokkenen een aanschrijving gezonden is, waarin medegedeeld wordt, dat se voor 1 Augustus am. de boomen moeten rooien, daar het anders op hun kosten zal gebeu ren. De heer Schut klaagde over den toestand by de vuilnisbelt. De voorzitter antwoordde, dat de belt weer opengesteld saj worden op Zaterdag van 130 tot 4 uur, evenals voorheen. Hierna volgde sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 17