ONS BLAD S. KROM o J STOOMERIJ EN VERVERIJ l m3 aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 31 JULI 1931 VHF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 177 f 40 De Jezuïeten in opspraak Na de Poolreis van de VOORNAAMSTE cïCIEUWS Scheermessen F. Herder ontvlekken binnen 24 FAILLISSEMENTEN De Engelsche oorlogs- leeningen Het Ontwapenings- vraagstuk 5 millioen werkloozen in de Ver. Staten De A. V. R. O. naar Canossa JOH. LAUWERS Mr. van Doorne en de A. V. R. O. VM „Graf Zeppelin” 'i J Oppersen en uur. Stoomen (chemisch reinigen) 2 maal 24 uur. tiet geeft vertrouwen dat U weet waar On hoe Uw goederen worden behandeld. Onze naam waarborgt U zorgvuldige aflevering. - de. ^6.--.,-^— f3000.- f750.- SoSSjST^* f 250.- f 125.- f50-- geen chauvinisme, s.v.p. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Namen Geestdriftige ontvangst te Berlijn lezen De 5 aan- 5 millioen werklooren in de Ver. Staten. zal de Nieuwe gerechten in China. Disenasie in het Engeische Lagerhuis de volle Te Constantinopel geland Opcentensigarettenaccijns thans Amerika wil medewerken Waterschout te Amsterdam Het schietongeluk te Laren be- Het slachtoffer nog niet buiten gevaar. Conversie op groote schaal Mgr. W. H. Nolens Kokende thee over het lichaam Gestadige toeneming van Valsche passen Om in Amerika te komen Motie van vertrouwen in de regeering door de Spaansche Cortez kangenomen. Men siet bet, de liberale eigengerechtig heid is grensenioos, merkt de „Res.b." op. Na zelf zich in zoo bedenkelijke mate aan dit euvel te hebben schuldig gemaakt, werpt men onbeschaamd nu nog verwijten naar katho lieken en sociaal-democraten. Naar Engelsche Philip dat zoo Engeland is van plan, tot conversie van de oorlogslecningen over te gaan. Licht op De lantaarns moeten worden opgestoken op 922. glREACi Telefoon: ..Het beste is, dat wjj allen zonder onder scheid ook bjj de beoordeeling van bet verre verleden elke eenzijdigheid mijden, dat wij de feiten in historisc hlicht zien en niet heden en verleden vereenzelvigen, en dat wü de feiten in historisch licht zien en dit opzicht gaan onze Katholieken evenals onze sociaal-democraten helaas niet steeds vrij uit.” eens twee van F. A. Kammerer. Fransch gezant is benoemd te Rio de De reisbelasting in Duitachland volgende week ingetrokken worden. Barometerstand vm. 9 uur: 7.63, stilstand. PAYGLOP 3 ALKMAAR De koningin en prinses Juliana heden in ons lanö terug. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar L— Voor buiten Alkmaar 2A5 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 6.60 hooger Tot waterschout te Amsterdam benoemd gep. vice-admiraal L. J. Quant. Naar Friedrichshafen Tegen acht uur steeg het luchtschip, dat blijkens nadere berichten niet, zooals eerst gemeld, aan een ankermast was gemeerd, doch door ongeveer 200 schupo’s in bedwang werd gehouden, weder op om de reit Viaar Friedrichshafen voort te zetten. Gedurende den geheelen tijd was een talrijke menigte bij het vliegveld aanwezig, die geduldig wachtte, totdat het luchtschip xie terugreis aanvaardde. z Zooals aangekondigd werd de heele geest driftige ontvangst van de Poolreizigers te Berlijn per radio uitgezonden. Aanklachten tegen de heeren Dr. Molhuysen en Vogt De toestand van den Minister van Staat. Mgr dr. W. H. Nolens, is nog steeds onver anderd. De Amerikaansche vliegers Broadman en Polando zijn er in geslaagd van New-York naar Constantinopel te vliegen. Zü kwamen gistermiddag 13.29 te Stamboel aan. Bjj resolutie van den minister van Finan ciën zijn de ontvangers der accijnzen ge machtigd om te beschikken op verzoeken om teruggave van de accijnswaarde van over tollige aanvullingszegels c q om verminde ring van het wegens aanvragen van die zegels nog verschuldigde bedrag. Daartoe kunnen belanghebbenden zich met een schriftelijk verzoek tot hun ontvanger wenden, onder overlegging van een HJst. ver meldende voor elke accijnswaarde het aan tal. Na 10 Augustus as. kunnen geen zegels meer ter verrekening worden overgenomen. >11 W’xliee van anderen vInzer en jaartallen Dr. Bendien’s onderzoekingen Alle abonoe-a op dit bladrijn in zeroize de veraekerinzavoorwaarden tegen ongevallen veraekerd voor een der volaeode ultkeerinzen Er is door de immigratie-autoriteiten te New-York een nieuwe onwettige organisatie ontdekt, die aan duizenden vreemdelingen, die daarop geen enkel recht hadden, den toegang tot de Vereenlgde Staten zou ver zekeren door den verkoop van daartoe ver vaardigde toegangsbewljaen. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1— regels f 1.25: etke regel meer 9.25. RECLAME per regel 9.75 voor de eerste pagina: voor de overige pagina’s f 9 59. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 0.12 De Amerikaansche vliegers Boardman en Polando Castle, de onderstaatssecretaris van bul- tenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn te zamen met de andere mogendheden het ontwapenlngs- vraagstuk practlsch ten uitvoer te leggen. Mr. Vaa Doorne heeft aanklachten inge diend tegen de heeren Vogt en dr. Mol- huijsen wegens smaad. gisteravond om aangekomen acht uur naar Friedrichshafen 29 Juli opgegeven door v. d. Graaf en Co. N. V. (Afd. Handelsinfonnaties) Uitgesproken: 29 Juli. E. Hoekstra, koopman, wonende te Nieuwendam, gemeente Amsterdam. Stompe- torenstr. 53. R.c. Mr. B. de Oaay Fortman. Cur. Mr. A. F. Schepel, Amsterdam, Heeren gracht 352. 29 Juli. H. J. Spekkers, schoenwinkelier, Amsterdam. Bllderdijkstraat 84. R.C. Mr. B. de Oaay Fortman. Cur. Mr. A. F. Schepel, Amsterdam. Heerengracht 352. H. A. van Hesteren. Amsterdam. Java- plantsoen 25IU. R.c. Mr. B. de Oaay Fort man. Cur. Mr. A. F. Schepel, Amsterdam, Heerengracht 352 B. Franschman, poelier, Amsterdam, Bla- siusstraat 103huis. R.c. Mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. Mr. M. J. C. Vrij, Amsterdam. Keizers- graacht 462. A. J. Heuwekemeijer. Amsterdam, Lln- naeushof 25. R.c. Mr. A. C. N. P. Ruys. Mur. Mr. M. J. C. Vrij, Amsterdam, Kei zersgracht 462. D. Abas. Amsterdam, van Breestraat 106. R.c. Mr. A. C. N. P. Ruys. Cur Mr. M J, C. Vrij, Amsterdam. Keizersgracht 462. Comm. Venn, onder de firma J. Ph. Heu- veling van Beek en Co.. Amsterdam, Hee rengracht 101. R.c. Mr. H. P. van Berkum. Cur Mr. H. J. Scheltema. Amsterdam, Von- delstraat 45. W. Latensteln van Voorst, koopman, Am sterdam. Lairessestraat 76. R.c. Mr. H P van Berkum. Cur. Mr. R de Miranda Am sterdam, Heerengracht 498. 8. J. Puls, Amsterdam, Columbusplein 40. R.c. Mr. H. P. van Berkum. Cur. Mr. A. J. W. v. Royen, Amsterdam. Nic. Wltsen- straat 19. M. Baars, houder van een rijwielstalling Amtserdam. 2e Oosterparkstraat 73huis. Ht’ Mr. H. P. van Berkum. Cur. Mr. F. A. TM. J, Deiters, Amsterdam, Heerengracht 389. CO ts 1 Bij Kon. besl. is de heer L. J. Quant, vice- admiraal b. d. bij H. M’s zeemacht, noemd tot waterschout te Amsterdam. Onregelmatigheden bij As coöperatieve fabriek van melkproducten te F naart. Nu had men mogen verwachten, dat „De Vrijheid” loyaal dit, verweer zou hebben over genomen. Niet alleen laat zij dit na, maar zelfs vinden wü geen woord van excuus of verklaring, waarom een zoo hatelijk anti katholiek stukje werd opgenomen. En na zelf in hooge mate te hebben ge faald en op zulk een bedenkelüke wijze te hebben meegewerkt aan een ophitsing tegen de katholieken, durft ,X>e Vrijbeid’-joumallst dan nog aan het slot het volgende te schrij ven: Teruggave van de accijnswaarde van over tollige aanvullingszegels. De heer te •s-Gravenhage, Janeiro. De kanselier van de Schatkist, Snowden, heeft bekend gemaakt, spoedig mogelijk op groote schaal een con versie van de oorlogsleenlngen zal plaats hebben. Aangaande het ongeluk bij de schietoefe ningen te Laren, is het volgende komen vast te staan. Toen de 16-jarige vrüwülige kader-landstormer P. Timmer uit Den Haag op zün met losse patronen geladen geweer leunde, heeft één zijner kameraden in on nadenkendheid den haan van dit geweer af getrokken met het gevolg, dat het schot af ging. De houten dop van de excercitle-pa- tronen ia uien in den rechter-oksel gedron gen en hier versplinterd. Timmer is nog niet buiten gevaar. Naar mr. Van Doorne mededeelt, heeft hij bü den Officier ven Justitie te Amsterdam een aanklacht ingediend, wegens smaad, tegen den heer W. Vogt. directeur van de A.VJt.O., zulks naar aanleiding van de uit lating van den heer Vogt in de vergadering te Utrecht. „Berichten, die in de R. K. pers hebben gestaan over de besprekingen met den heer Oudegeest kunnen er niet anders Ingekomen zün. dan door iemand, «lle de verradersrol heeft gespeeld." Voorts heeft mr. Van Doorne bü den of ficier van Justitie te ’s-Gravenhage. we gens smaad, een aanklacht ingediend te gen dr. H. Molhuysen. voorzitter (thans oud-voorzitter> van de A.V.R.O. naar aan leiding van het antwoord van dr. Molhuy sen in dezelfde vergadering op de vraag van een afgevaardigde hoe het komt, dat de VARA soms over AVRO.-notulen beschikt. Het antwoord hield in, dat dr. H. de vüandelüke pers tart nog A.VJï.O.-notulen te publiceeren, nu leden uit het bestuur zün verdwenen, wie er een net was geroyeerd. Hoewel In beide uitlatingen de Belangrijke rede van Snowden over En glands financieelc positie. naam van naar hü. volgens het ..Hdbd.’’, meent, klaar- blükelük op hem. Het wachten is nu op een verklaring van den heer Vogt, dat hü terugkomt op zün in de Radiobode van 23 Mei 1930 neerge schreven bewering: dat de verwerving van den minlsterszetel voor dezen Minister ..afhankelük is gesteld van de bereidwillig heid om deze opdracht «de aendtüdverdee- !ing> te aanvaarden, die immers om zün gebrek aan noblesse niet door zedelük schroomvalllgen kon worden uitgevoerd’’. De golfbrekers kunnen met tevredenheid op hun werk terugzien. „Graf Zeppelin” kwart over zes op Tempelhof en tegen gestart. Het liberale weekblad ,J3e Vrüheid” ver leende de vorige week gastvrübeid aan een Ingezonden stuk van iemand, die de Jezuïe ten opnieuw achtervolgde met het doel- heiligt-de-middelen-lasterpraatje en die hun dubbelhartigheid verweet, omdat een Pater Jezuïet zitting nam in het comité ter huldi ging van Willem den Zwüger. terwül Prins Willem door den Jezuïeten leer ling” Baltha sar Gerards is vermoord. De Weleerw. Pater Daniël» 8 J. kwam daar tegen op in de Residentiebode, met name tegen den door den inzender uitgesproken twüfel aan de bewering van een katholiek blad, dat er herhaaldelük al prijzen zün uit geloofd voor hem. die nu eens de bewüzen zou brengen, dat de Jezuïeten ooit de leer van .Het doel heiligt de middelen" verkon digd hebben Pater Damëls S.J. noemt namen en jaar tallen: Reuter uit Londen meldt, heeft minister van Openbare Gezond heid, Greenwood, gisteren in het Lagerhuis de vraag beantwoord, of’ de jongste bnder- zoeklngen inzake kankerbestrijding van dr. Bendlen niet het reeds vroeger ingediende rapport van den Medical Research Council bevestigen. De minister zeide, dat de onderzoekingen zün aandacht getrokken hadden. Tezamen met andere onderzoekingen is ook deze me thode door de departementale kankercom- missle. waarin de Medical Research Council vertegenwoordigd is, in studie genomen. De heer Hannon vroeg of ’s ministers i adviseur ook in contact zal worden gebracht met den Nederlandschen geleerde, nu deze in Londen vertoeft. De minister antwoordde, dat, indien hü stappen in die richting zou doen, tüJ daaf,. zonder twijfel voor zou zorgen. Terugkomende op de beantwoording van de vraag zeide de heer Greenwood, dat ieder advies van de departementale kankercom- missle tot het Instellen van een eventueel nader onderzoek zijn volle aandacht zal hebben. „De Gelderlander” schrijft: Er is in nog geen jaar tüds veel veran derd. De minderwaardige campagne, door de A.V.R.O.-lelderz naar aanleiding van het zendtüdbesluit van 15 Mei 1930 gevoerd tegen het beleid en den persoon van den Mlnis- ^ter van Waterstaat, kwam tot een roem loos einde, doordat in den boezem der ver- eeniging een „broedertwist" ontstond, waar voor de Avro-leiders de in den loop van den vorlgen zomer In „De Gelderlander” ver schenen artikelen als oorzaak aanwüzen. Wü wijzen deze eer niet af, doch kunnen niet de meening van ons afzetten, dat onze bijdra gen tot de geschiedenis van het omroepweaen voor een deel slechts een aanlellng zün ge weest voor het daverende gevecht, dat op bet Avro-terreln geleverd Is. Met voldoening legden wü het verslag der jongste algemeene Avro-vergaderlng naast dat der beruchte Concertgebouw-büeenkomst van verleden jaar. Er is heel wat vooruitgang te bespeuren in zoo korte spanne tüds. Opruiende taal werd niet meer gehoord, het „onfatsoen” van den Staat der Nederlanden niet larger aan de kaak gesneld, terwijl geen „rossige gloed van verontwaardiging” de Avro-klm meer rood kleurt. Hoort nu Dr. Molhuysen verklaren, dat de beslissing van 15 Mei 1930 niet geheel onge daan moet worden gemaakt om tot betere verstandhouding te komen! En vóór af te treden als Avro-voorzitter, biedt Dr. Mol huysen Minister Reümer zün verontschuldi gingen aan in de verklaring, dat de Avro nimmer de bedoeling heeft gehad den Minis ter van Waterstaat persoonlijk te grieven. 2kx> komt de Avro dus geleidelijk weer op het pad der deugd, dat zü nooit had moeten verlaten. Men zou de vraag kunnen stellen, of het fulmlneeren tegen de z.g. Decembermulters ook niet zou kunnen worden gestaakt, nu het befaamde, aan den heer Vogt voorgelegde programma tot bestuursreorganisatie geleide lik wordt uitgevoerd. Immers sedert 13 December verdwenen baron Tlndal en Dr. Molhuysen uit het Dagelüksch Avro-bestuur. Het wachten is thans op een voorzitter, die de Avro met gezag zal kunnen leiden. Of het zelfs dan gemakkelük zal zijn de Avro universeel aanvaard te krijgen als algemeene omroepvereeniging. wagen wü te betwijfelen. Wat zich In het afgeloopen jaar heeft afgespeeld, zal de animo daartoe zeker niet hebben vergroot. Met een gang naar Canossa is de toestand niet te redden. Want duidelüker dan ooit is komen vast te staan, dat de Avro niet is, wat zü voorgeeft te zün. Dat is ook de reden, waarom het zoo moeüük blikt in de voorzittersvacature te voorzien. Olsternamiddag is te Zand voort het 1K- jarig dochtertje van den heer M. Frank. Kostverlorenstraat. aldaar door het om trekken van een pot kokende thee ernstig gewond. Hoofd en lichaampje van het kind, wer den met brandwonden overdekt. Na het meisje voorlooplg verbonden te hebben heeft men het per luxe-auto naar het Nederlandsch Israëlietlsche Mozei Joles Ziekenhuis aan het Groot Heiligland 27 te Haarlem overgebracht. De toestand was hedenochtend naar om standigheid redelik vel. Green, de president der Amerikaansche Federatie van den Arbeid, heeft verklaard dat de werkloosheid gestadig toeneemt en dat zü binnen zes maanden 1 millioen men- schen zal omvatten. Indien de economi sche toestand der Ver. Staten zich tot dat tüdstip niet heeft verbeterd. Het aantal werkloozen wordt voor de maand Juli op 5200.000 geschat, dl. een vermeerdering van 170.000 tegenover den stand op 23 Juni, Pater Roh deed het te Frankfort a. M. in ’52; hü wenschte aan het verzinsel een eind te maken en loofde 1000 Thaler uit aan alwle uit eenig boek door Jezuïeten geschreven bewijzen kon, dat deze leer werd verkondigd en goedgekeurd. Als scheids rechter wees hü aan de rechtskundige fa culteiten van Heidelberg en Bonn. Het be wijs bleef uit. Zie Bernhard Duhr 8.J., Jesuieten-Fabeln, Dritte Auflage, Freiburg in Breisgau, Herder 1899. bladz. 519 volg, de uitdaging werd herhaald in 1862 te Halle a. 6. Zie Duhr t_a.p.. bladz. 523. Ein- delük meende de predikant Maurer het bewüs te kunnen leveren uit het boek van Buserbaum, een bekend moralist der Jezuïe tenorde. Echter bleek hier zoo duidelük een misvatting van woorden, dat genoemde fa culteiten hem in het ongelük stelden en de premie met toekenden. Zie Duhr La.p. bladz. 524 volg. Merkwaardige woorden heeft de Pro testant Fischer geschreven: „Het is niet waar, dat.de Jézuieten als geheimen' grond regel de stelling opzetten: het doel heiligt de middelen, ja, bet is niet eens waar- schünlük en zelfs is het door de degelükste geschiedvorschers onder hun tegenstanders nooit beweerd; het berust.... op romans en is nu tot idee fixe geworden. Aangehaald bü Duhr tap bladz. 530. Kapelaan Dasbach loofde tot hetzelfde doel een belooning uit van 2000 gulden in de maand April van het Jaar 1903 op een groote vergadering te Rixdorf. Graf Paul von Hoensbroech, gewezen Jezuïet, wilde den prijs verdienen en schreef zün requi sitoir in het door hem geredigeerde tüd- schrift Deutschland (Juli 1903). Hü bracht de zaak voor het Landgericht in Trier, waar Dasbach woonde. De zaak werd af gewezen. Hoensbroech ging in hooger be roep bü het Oberlandesgericht te Keulen, dat 30 Maart 1905 de volgende uitspraak deed: ..Die von mir vorgelegten Stellen sus jesuitischen Autoren enthieten den Satz: „Der Zweck heiligt die Mittel” wéder for- meil noch materiell’Op aanraden van zün advocaat vroeg hü geen revisie bü het Reichsgencht Zoo wordt de geschiedenis verteld in het tweede deel van von Hoens broech's geschrift tegen de Jezuïetenorde: 14 Jahre Jesuit, Leipelg 1910, bladz. 468 volg. t Toespraken In het restaurant, waar talrijke autori teiten. benevens het bestuur van de Arcti sche vereeniging aanwezig waren, hield dr. Sahm een toespraak, waarin hü dr. Ecke- ner en de geheele bemanning, uit naam van de hoofdstad Berlijn, begroette, en uiting gaf aan den trots der Berlüner». dat de reis naar het Poolgebied van Berlün uit is ondernomen. Dr. Eckener dankte, ook uit naam van de bemanning, voor de hartelüke ontvangst en betuigde zün vreugde over de voldoening, waarvan dr. Sahm gewag had gemaakt, met de thans geëindigde vlucht. Ook hü en de bemanning zün verheugd over het bereikte resultaat. Misschien is niet alles vervuld, wat verwacht werd, doch dr. Eckener was niet geheel zeker, of alles, wat over de plannen in de couranten is geschreven, ook werkelijk tot de plannen heeft behoord. Intusschen was hij bijzonder verhsugd, dat het luchtschip weder zün vermogen heeft kunnen toonen. Hü zelf had er geen oogenblik aan getwüfeld. dat de reis naar het Poolgebied betrekkdlijk gemakkelük zou z^n. Thans kan hij als resultaat van hetgeen onderweg beleefd werd, vaststellen, dat de reis de meest aangenaamste, de mooiste en de minst gevaarlijke is, die men zich maar kan voorstellen. Voortdurend heeft men onder een Ita- liaansch blauwen hemel gevaren, bü goede verpleging en dlkwüls ook onder het genot van een goed glas wün. „Wü hebben den boozen mist steeds onder ons gelaten en het heeft geen groote moeite gekost, de groote eilanden en de kustgebieden, die nog voor een gedeelte onderzocht moeten worden, te bereiken, zoo gemakkelük mogelük van bovenaf te definieeren en er fotografische opnamen van te maken. De meegebrachte foto’s zullen toonen. welk een uitstekend exploratiemlddel het luchtschip is”. Dr. Eckener sprak ten slotte de overtui ging uit. dat de „Graf Zeppelin" nog dik- wüls voor zulke doeleinden zal worden ge bruikt. Na dr. Eckener sprak de gezant der sov- jetregeerlng. die de leiding van het lucht schip en van de expeditie in 't Duitsch har- telük, verwelkomde Hü verklaarde er niet aan te twüfelen, dat de resultaten van de reis door de geheele wereld groote wetenschap- pelüke waarde zullen hebben. De volken zün opnieuw verbonden door wetenschap en techniek. Het gaf hem natuurlük veel vol doening. dat Duitschland en Rusland hier hebben samengewerkt. Ten slotte wenschte hü dr. Eckener nog maals geluk met het behaalde succes. Prof. Samollowitsj verklaarde ten slotte nog, dat hü er over verbaasd is geweest, hoe 'n uitstekend middel het luchtschip vooi dergelyke exploratietochten is. Men heeft in enkele dagen op de verschillende daarvoor in aanmerking komende gebieden der wetenschap resultaten kunnen bereiken, voor het verzamelen waarvan anders twee a drie jaar noodig zouden zün geweest. HOF ALKMAAR Administratie Na. 433 Redactie No. «33 De beide Amerikaansche vliegers Russell Boardman en John Polando. die Dinsdag ochtend vroeg uit Amerika zün gestart om een non-stop-vlucht te maken naar Con stantinopel. hebben hun doel bereikt en zün gistermiddag te ongeveer één uur (MEI.) op het vliegveld van Stamboel geland. Zü hadden voor hun vlucht ruim twee dagen noodig. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten tot den aankoop van „De verloren zoon" van Hieronymus Bosch voor de som van 262.090. Terug te Friedrichtshafen In den afgeloopen nacht tegen 4 uur is de „Graf Zeppelin” van zün Pooltocht te Friedrichshafen teruggekeerd. Ondanks het vroege uur, was een ontzag- lüke menschenmenigte op de teen. Tüdens de landing speelde een kapel op gewekte marschen en om 4.52 uur precies lag het luchtschip, na een vlotte landing, weer aan den grond gemeerd. Na de begroeting deelde dr. Eckener aan de journalisten med>> dat het luchtschip zich geheel had gehouden aan de oorspronkelijk vastgestelde planner, en ook de van te voren opgemaakte route heeft gekozen. Het afgelegde traject bedraagt ongeveer 13000 KM. De postzakken, die het luchtschip boord van den sovjet-üsbreker .Malygin” had meegenomen, werden direct na aan komst te Friedrichshafen door postbeamb ten in ontvangst genomen en verder geëxpe dieerd. De „Graf Zeppelin verscheen gisteren avond, na een voorspoedige terugreis over Memel, Koningsbergen en Dantzig. om vijf tien minuten over zes boven Berlijn. Voor het luchtschip op het vliegveld landde, kruiste het gerulmen tijd op ge ringe hoogte boven Berlüns huizenzee. In de straten juichte de bevolking den luchtreus telkens en telkens weer geest driftig toe. Nog nimmer werd de ..Zepp’ met zooveel enthousiasme begroet als na dezen pooltocht. Om zeven uur werd de Zeppelin aan den ankennast van het vliegveld Tempelhof ge meerd. Een talrijke menigte was van de komst van het luchtschip getuige. Dr Eckener verliet het eerste den gon del en begroette dr. Sahm. den opperbur gemeester van Berlün. Vervolgens begaf hü zich, begeleid door de kapiteins van het luchtschip en prof. Bamoilowltsje, naar het restaurant van het vliegveld Onderweg werden hem vele bloemstukken aangeboden, terwül talrijke fotografen druk in de weer waren om opnamen te maken I Op 13 Mei antwoordde de minister president op schriftelijke vragen, hem uit de Kamer gesteld, dat er een plan had bestaan bü het legerbestuur om de in 1830’SI gevallenen te herdenken, I waaraan zou worden toegevoegd een opwekking tot dankbaarheid voor het feit, dat gedurende een eeuw de vrede in het Rijk van Europa heeft mogen I heerschen. Alleen reeds om de tüds- I omstandigheden zal de uitvoering ach- I terwege blüven, schreef de minister. De aandrang tot deze herdenking was I uitgegaan van een bepaalden kring in I het leger, een chauvinistisch centrum, I waar men op alle mogelijke manieren tracht te komen tot herdenking van I militaire wapenfeiten. Een poging om I ach op deze wüze te mengen in de poli- I tiek. is aan al die actie niet vreemd. De I officieren en in het algemeen het leger I moet zich daar buiten 'houden, want de I geschiedenis leert het, dat dit nooit I goed kan zün en dat het steeds mis loopt. I Geheel ontkomen aan het plan van I een herdenking van den Tiendaagschen I veldtocht kon de minister niet, daar zü, die het denkbeeld hadden opgeworpen, daartoe toch voorbereidingen troffen. Zooals de regeering reeds opmerkte op 13 Mei, maakte het daarom nog een punt van overweging uit, wat er voor in de plaats zou treden. Het resultaat van die overweging is geweest, dat er een voordracht zal worden gehouden over den tiendaagschen veldtocht op 5 Augus tus voor de officieren uit het garnizoen 's-Oravenhage in de Ridderzaal, die daartoe beschikbaar werd gesteld. Een garnizoensorder heeft reeds bepaald, dat allen, voor zoover zü niet beslist ver hinderd zün, daarbü tegenwoordig moe ten zün. In de andere garnizoenen wordt voor alle militairen ook een dergelüke voordracht gehouden, waartoe aan den commandant een afschrift gezonden is. Veel instemming geniet deze herden king niet. Indien een dergelüke herdenking ook had plaats gehad na 25, 50 en 75 jaar, sou er mogelük nog iets voor te zeggen lün geweest, maar 25 jaren geleden dacht niemand daaraan. Dat het nu «ineens moet geschieden en dat de tien- daagsche veldtocht, na de opvoering van Turf in je Ransel en de Van Speyk- herdenking, daartoe wordt uitgezocht, geeft te denken. Als de militaffto met alle geweld zich antipathiek willen'ma- ken, kunnen zü het in ons land, waar men van een verheerlüking van het militaire bedrüf toch niets weten wil, niet beter bereiken. Hetgeen de regeering in wüs beleid aan het legerbestuur, waar de plannen zün uitgedacht, thans heeft toegestaan, gaat den heeren blükbaar niet ver ge noeg. Buiten de regeering om zullen thans enkele vereeniglngen onder lei ding van „Ons leger” en „Onze Vloot” deze herdenking verder voortzetten. De revue aan de Belgische grens kon niet doorgaan, omdat de regeering het niet hebben wilde; nu zullen deze vereenl- gingen gaan herdenken te Tilburg en Breda. Een demonstratie, die wü vooral in deze tüden verkeerd achten. Verkeerd omdat ze nooit heeft plaats gehad en daarom iets provoceerends heeft. Het geheel achünt onder leiding te staan van den oud-mlnister Van Dük en daarbü valt het op, dat geen enkele katholieke organisatie zich hierbü heeft aangesloten^ maar wel de Bond van Chrlstelüke Oranje-Vereenigingen. Wü hopen, dat het zoo blüven mag en dat de katholieken zich hier verre van zul len houden. Vooral het Zuiden heeft hier een taak. Het kon niet anders of de vereeniglngen, die er aan mede doen en in het büzonder de nationale bond „Het Mobillsatlekruis”, zullen hiervan de nadeelige gevolgen ondervinden. Deze heele herdenking is volkomen overbodig en nu enkele besturen van organisaties xich toch voor dit militair propagandis tisch wagentje hebben laten spannen, bestaat er geen beter middel om hen het verkeerde daarvan onder de oogen te brengen, dan door een bedanken voor het lidmaatschap. Als er ooit een oogen blik geweest is, waarop wü alles moeten doen om een betere politieke en ekono- mische verhouding te bereiken met onze Zuiderburen, dan zeker thans. Laat al len, die op een goede verhouding prüs stellen, die een oplossing van de han gende geschillen noodzakelük achten er die zeker de plaats hebbende officieuze onderhandelingen niet willen bemoellü- ken, daaraan geen deel nemen en dit ook daadwerkeUjk toonen door zich af te keeren van de organisaties, die dit plan steunen en er aan medewerken. We hebben ons nooit gekeerd tegen de neutrale vereeniglngen Qns Leger, Onze Vloot en Volksweerbaarheid, maar als ze den ingeslagen weg blüven volgen, dan moeten we leder aanraden daar voor te bedanken. De vooral in deze da gen in Nederland heerschende geest verdraagt zich niet met hetgeen deze organisaties voorbereiden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1