Buitenlandsch cd'Cieuws FEUILLETON 1 radio-omroep G DE MAN VAN NERGENSHUIZEN 1© P I De financieele toestand KORT NIEUWS Naar internationale samenwerking De nieuwe Spaansche regeering De eeuwige oorlog in China Trotzki en Moskou Gemengde buitenlandsche berichten Pijnlijk aan- en uitkleeden van Engeland Al Capone wil zich bekeeren Een verklaring van Snowden Hlj btaint een hanAMazaak! -Da poaltie van Londen is financieel vast.'* Saccharine in haringvaten Smokkelaar gearresteerd De reisbelasting in Duitschland Opheffing de volrende week V 1» zwaar g« waadt n SNOWDEN Sc Aanmunting vijf markstuk ken Door den Rijksraad goedgekend Het Congres van de S. A. I. Fransch initiatief Owtwapeninssaetie en hulp aan Duitschland Trein-ongeluk in Duitschland M licht gewend Zware verbintenissen Lord Kylsant veroordeeld Opmarsch van Feng naar Peking Tot 1 jaar gevangenisstraf Dultsch besoek aan Rome. Een communist de dader de de Banneling of Agent? ZU toeschouwers (Wordt vervolgd). 'eOl ▼a ge V< 1 en van S.-A.-tehuis door communisten verwoest ging op rentebetalingen kon worden verkre gen. en die zonder de recente financieele ge beurtenissen reeds ten uitvoer zou zijn ge il U g k t een er van het en als dat men by den Langenbergsender ge vonden had. De communist self had Langenberg Inmid dels verlaten, doch de politie hoopt weldra tot zijn arrestatie te kunnen overgaan. waarvan deerd. (I ez ht st or s a e b Ii H D P< fl w hi 1 pol 17 bei I Hl 1 Bu 10. I kri Lal vo bU t J cl n VI r BE 11 lil h ''•’ersUa Donderdag is. naar Sjnghal en Hangkal de staal gekondigd Te Sjanghai ad waarschijnlijk drie dagen gkt den en niet worden uitgebet cessies der buitenlanders. 38. „Ik weet niet, hoe je levenswijze daar ginds Is geweest", vervolgde zij, „en daarom past het mij niet een oordeel over Je te vellen, maar geheel mijn gevoel, mijn instict zei mij, dat je slecht was. door en door slecht. Ik vreesde het ergste van je invloed op Maurice." Het idee, dat iemand in staat kon zijn Maurice, indien mijn oordeel over genoemd jongmensch Juist was, nog meer te demora- llseeren. kwam mij voor, de grens van het humoristische te bereiken. Haar plotseling ontleden van Northcote s karakter was ontstellend genoeg, om mijn glimlach te weerhouden. ..Het zal zijn eigen schuld zijn zei ik openhartig, „als Maurice door mij in ongelegenheid zou komen ZIJ legde haar hand op mijn arm. „Ik ge loof je, Stuart", sprak zij. „Sedert je hier bent, hebben zich al mijn vroegere tnee- nlngen over jou gewijzigd en wel dermate, dat van mijn eerste Indrukken niets is over- Zooals men weet, leeft Leo Trotzki sinds zijn „verbanning" uit de Sovjet-Unle in Tur kije. waar hij boeken en brochures schrijft. het in orde." ïaradell! Heden werd uitspraak gedaan in het pro ces tegen Lord Kylsant, die veroordeeld werd tot een jaar gevangenisstraf «onder bijzon dere rechten. De verdediger. Sir John Simon heeft hooger beroep aangeteekend. Gistermiddag is te Kirchhundem (West falen) een rangeerende locomotief in bot sing gekomen met een op het station staan- den personentrein uit Frankfort. Door den hevigen schok vielen koffers en paketten uit de bagagenetten, waardoor ongeveer 40 rei zigers licht gewond werden, terwijl verschei dene coupé-ruiten werden vernield. XV Ik heb het diner op half negen gesteld." zei tante Mary. ..zorgt dus. dat jelui niet later dan acht uur terug bent, want wy sul len tegen dien tijd allen uitgehongerd zijn." „O. wij zijn zeker voor dien tyd terug." antwoordde Maurice. „De trek van de een- den begint ongeveer tegen half zeven en <*e afstand van hier naar het moeras is hoog stens een half uur loopen." Wy stonden, gewapend met onze geweren, in de oprijlaan hl). York. Vane en ik. Op het tennisspel was een rustige middag en een vervroegde theetafel gevolgd en nu stonden wij bij elkaar, om op de eenden- jacht te gaan. Baradell had er van afgezien deel van het gezelschap uit te bnaken. aan- gezien hij aan het gezelschap van zijn vrouw de voorkeur gaf. Hevige rheumatiek spoedig i- verdwenen Ervaringen van een Amsterdamsche dame Indien U behoort tot de velen, die maar oppervlakkig de kwellingen der rheumatische pijnen kennen, kunt U zich het geluk Inden ken van deae Amsterdamsche dame, toen zij bet juiste middel vond, dat haar spoedig genas van zeer ernstige aanvallen ran rheu matiek. ZIJ schreef ondersteunden brief om andere lijders te helpen: „Ik leed reeds geruimen tijd in hevige mate aan rheumatiek, toen men mij den raad gaf. Kruschen Salts te gebruiken. Reeds na de eerste week voelde ik verlichting. Ik kon my vóór bet gebruik van Kruschen Salts nauwelijks aonJer pijn uit- of aankleeden nu, na twee maanden uw middel gebruikt tr hebben, voel ik u>ii weer zóó goed, dat m’n dagelijksche bezigheden weer gewone verrichten ksn. Ik geef U het recht met dit schrijven naar ten te handëlen. Uw middte hei kan bekend gemaakt Auto met inzittenden verbrand Donderdagmorgen werd op den straatweg naar Roatock in de buurt van nsmgarten een heUe vuurglans waargenomen Ter plaatse trof men een vrachtauto aan. die ge heel verbrand was. De beide inzittenden, de chauffeur en een beeteller waren verkoold De oorzaak van het ongeluk is onbekend, doch waarschijnlijk is de wagen in voile vaart tegen een boom gereden, ten gevolge de benzinetank zou zijn geëxplo- Engeland niet bankroet In het buitenland heeft men den indruk, dat de financieele positie van Engeland hope loos bankroet is. Niets ligt verder van de waarheid aldus verklaarde Snowden, onder enthousiaste toe juichingen. Voor de handhaving van het crediet van het land is het absoluut nood zakelijk. dat de begroeting in evenwicht wordt gebracht. Spr. zal al het mogelijke doen om de begroeting van het volgend jaar even eens in evenwicht te brengen, ofschoon dit vrij onaangename consequenties met zich mede zou kunnen brengen Overgaande tot het rapport van de econo mische commissie zeide Snowden, dat de re geering het rapport in zeer ernstige overwe ging zou nemen en bereid zou zijn om in October de resultaten van haar desbetref fend onderzoek bekend te maken. De verant woordelijkheid voor de uitvoering van aanbe velingen moet echter door het geheele huls worden gedragen. Vervolgens ging Snowden over tot bespre king van de nationale schuld, die, naar hij verklaarde, de grootste last is op de natio nale financiën. Snowden gaf toe dat hij een plan had uit gewerkt voor een groote conversie van oor- logsleeningen. waardoor een groote bezuinl- De depressie Sedert deze begrootlng werd ingediend, is de depressie erger geworden en uitgaven van bijna 8 millioen pond zijn goedgekeurd. Bo vendien is er tengevolge van het aanvaarden van het plan-Hoover een verdere last op de begrootlng gelegd van bijna 11 millioen pond. Dat is een zeer ernstige toestand, dien de regeering en het huis zelf onder de oogen moeten zien. D begrootingstoestand van het land is echter geenszins een uitzondering. Integendeel, spr gelooft, dat, misschien met uitsondering van één land, de Engelsche po sitie meer reden tot tevredenheid geeft, dan die van eenig ander land ter wereld. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika heb ben het loopende financieele jaar juist afge sloten met een deficit van twee honderd mil- lloen pond. De Canadeesche begrootlng. die kortgeleden is Ingediend, toont, wanneer men Al Capone, de bekende bandietenleider, die gisteren voor de rechtbank moest ver schijnen om zjjn vonnis te hooren voor zijn vergrijpen tegen de drankverbodswetver klaarde. dat hy. wanneer hij uit de gevan genis komt, voor altijd met de wereld van de misdaad zal hebben afgerekend en een of andere handelszaak zal beginnen HIJ wenachte. dat zijn zoontje zal opgroeien ver van de sfeer der bandieten en in een be hoorlijke omgeving. Naar het Wolff-bureau verneemt, zullen de rfjkskanselier dr. Bruning en de rjjksmi- nlster van buitenlandsche zaken Curtlus, gevolg geven aan de uitnoodiging om bezoek aan Rome te brengen, zoodra klaarheid is gekomen in de situatie Duitschlands binnenlandsche politiek In politieke kringen verwacht men, dat dit in de tweede helft der volgende week in vol doende mate het geval zal zijn. In fen V. D.-bericht uit Berlijn heet het. dat de Rome-reis wel niet vóór de tweede helft van Augustus zal plaats hebben. Waarschijnlijk zullen eerst daarna Fransche ministers hun tegenbezoek brengen aan Berlijn. In zijn antwoord zeide Snowden, dat hij het afleggen van rekenschap alleen maar had uitgesteld. Er bestaat echter geen gegronde reden voor een gebrek aan vertrouwen in de Britsche stabiliteit. Als bewijs bracht hij het Huis de passage uit het rapport Macmlllian in herinnering, waarin vastgesteld wordt, dat de positie van Groot-Brittannië als crediteur buitengewoon krachtig is. Spr. was van meenlng. dat dit niets anders dan de waar heid was. „Het is thans een tijd, waarin een lichtvaardig uitgesproken woord, of zelfs een verkeerd geformeerde zin de ernstigste gevol gen kan hebben en ik ben van meenlng. dat het waarschijnlijk ongunstig zou zijn voor de belangen der onderhandelingen, die thans nog verder Worden gevoerd, wanneer openbare debatten zouden gehouden worden op het huidige oogenblik. De beleggers zijn van na ture nerveus en de geringste argwaan be treffende de veiligheid van hun beleggingen te In staat hen er toe te brengen richtingen in te slaan, die niet gercchtvaardgd zijn door de &ctueele feiten. De positie van Groot- Brittannië in dit opzicht is bijzonder gevoe lig. aangezien wjj de grootste wereldgeld- markt vormen en het is van essentieel be lang. dat het vertrouwen over de geheele we reld wordt gehandhaafd in de stabiliteit van de Londensche geldmarkt. Buitenlandsche eredieten worden te Londen gehouden tot een bedrag van waarschijnlijk honderden millioe- nen ponden." - sparing op verkregen „Ik wil eindigen met mijzelf aan te sluiten bij wat Chamberlain gezegd heeft over de ge zondheid van onze nationale positie. De po sitie van Londen is fundamenteel safe. Tet zal de beste markt ter wereld blijven voor buitenlandsche beleggingen en voor zoo ver mU betreft en voor zoover de regeering be treft, wij zullen lederen moge lijken stap doen, om die trotsche en vaste positie van het Britsche crediet te handhaven. lidanteit de credietkrisis van Duitschland te overwinnen, noodzakelijkerwijze een vree- seiyke druk zal ontstaan op de loonen der Duitsche arbeiders en een matelooze ar moede voor de Duitsche volksmassa's. Door een dergelijke verscherping van den toe stand zouden dan weer de werkloosheid er de loondruk over de geheele wereld vergroo- ten. Dit zou Europa een nieuwen oorlog tegemoet voeren. Hierom wordt een groot opgezette internationale credietache geëlscht voor het Dultache volkshuishouden. Deze crediethulp moet zonder uitstel gebracht worden en mag niet verbonden worden aan politieke voorwaarden. Het tweede deel van dit besluit keert zich tegen het fascisme. Dit deel zegt o.a dat het congres een volledig vertrouwen heeft in de Dultache arbeiders; zij zullen het fascisme verslaan De wereld heeft geen an- dere keuze meer: óf een onmlddellyke en groot opgezette actie toe redding van het bedrijfsleven, van de democratie en van den vrede, óf de catastrophe en den burgeroor log De Rijksraad keurde in zijn gisteravond gehouden zitting het door den Rjjksmlnister van financiën ingediende voorstel tot aan munting van vjjfmarkstukken tot een totaal bedrag van 100 millioen mark goed. De aan munting zal onverwijld ter hand worden ge nom. De aanslag op den zender van Langenberg „Wij zullen eerst een ronde doen door de velden", zei Maurice. „Voor zessen heeft bet toch geen nut in bet moeras te gaan en wellicht kunnen wij onderweg nog een pas fazanten en hazen schieten, als het lich. genoeg te" Met onthouding van stemmen van de Linksch-Catalanen is gisteren In de Spaan sche Kamer de motie van vertrouwen in de regeering-Zamora aangenomen Na herhaalde aanvallen op het gebouw der S(turm)A(btellung) leute te Neumün ster. welke steeds weer werden afgeslagen, heeft gistermiddag om vier uur opnieuw een aanval van communisten op dit gebouw plaats gehad, waarbij het hun gelukte het gebouw binnen te dringen en den geheelen inboedel kort en klein te slaan. Tien S-A- menschen werden zwaar gewond De politie had tevoren het gebouw doorzocht en daar bij de wapenen medegenomen. Het is bekend, dat Londen zeer zware bui tenlandsche verbintenissen heeft. Spreker Is derhalve Chamberlain dankbaar voor de ge tuigenis, die hjj had afgelegd betreffende de fundamenteels gezondheid van de financieele positie van Londen en het land in het alge meen. Overgaande tot de door Chamberlain uit- zeide Snowden, dat, of schoon het een gezonder verloop zou zijn, wanneer men de werkloozen kon houden teutten de gewone gelden, hij toch de bewe ging niet kon accepteeren, dat leenen gelijk luidend was met het scheppen van een last. Jie vergeleken zou kunnen worden met de vorlogsschulden. Het leenen is het alternatief tegenover het verhoogen der belastingen, waarvoor men aarzelt. Spreker had het huis reeds gewaarschuwd, dat de begrootingstoestand het volgend jaar zeer ernstig zou zjjn. tenzij er bezuinigingen zouden kunnen worden ingevoerd. Ik had werkelijk met de goede vrouw te doen. Maurice lag haar blijkbaar na aan het hart en ofschoon ik vast geloofde, dat de hondsvot van plan was mij te vermoorden, was ik toch niet voornemens nog meer voren op haar zorgdoorploegd gelaat te brengen. „Ik geef U mijn woord zei ik eenvoudig, „dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen is, om Maurice bulten ongelegenheid te hou den." Zij schonk mij een zwak, doch zeer duide lijk dankbaar glimlachje „Ik bedank je. Stuart.” sprak zij. „Het spijt mij. dat ik je verkeerd beoordeeld heb.” Toen stond zij op van haar stoel en keek naar de tennisspelers, die nu lachend en pratend uit de deur van de biljartkamer kwamen, welke in den tuin uitkwam. „Ik moet nu voor mijn huishouden gaan zorgen,” sprak zij. „Ik heb nog niet eens t menu voor vanavond vastgesteld. Wat Ik zeggen wilde, als je op de eendenjacht gaat, zal het wel laat worden, denk ik. Ik zal het Maurice eens vragen." De bewuste kwam juist het grasveld over; hij keek mij vrij koel en zeer achterdochtig aan, hetgeen in het geheel niet kleurde bij zijn mooi wit flanellen pak Tante Mary ging naar hem toe en vervolgde, na eenige oogen- blikken met hem gesproken te hebben, haar weg naar huis. Miss York wuifde my met haar racket toe. „wy verwachten heel veel applaus van U, mynheer Northcote.” riep zy vrooiyk. ,.U be hoeft niet in uw handen te klappen, als dat Verleden week ontdekte men. naar gemeld te, dat op de hoofdvoedlngskabel een clan destiene aftakkabel was geschakeld met het doel, op deae wijze een clandestiene micro foon op den Langenberg-aender van Wcst-Deutsche Rundfunk te brengen. De verdenking viel, naar aanleiding van den gelukten aanslag van veertien dagen ge leden wederom op communisten en de re cherche die een bepaald spoor volgde, ont- dekte by een communist te Langenberg een tg| ^borraad radio-materiaal van dezelfde soort Tsangtaa gevaltaa De troepen van Sjl Joe-sjan beaetten TsAngtsjau. De Mantajoerijsche troepen te Matsjlng sullen zich tot het uiterste ver dedigen teneinde Tientsin te beschermen. eigen goeddunk moet waar 1 worden." Mevr. A. H. Laanweg. Amsterdam. De oorzaak van rheumatiek ligt In de slechte werking der Inwendige organen, wat een opeenhooping van afvalstoffen ten ge volge heeft Hierdoor ontstaan gevaar!yke Uchaams- glften. die rheumatiek en jicht veroorzaken, uw bloed verarmen en den weerstand van uw lichaam tegen verkoudheden en andere epidemische ziekten verminderen. De zes zouten in Kruschen nu verhoogen de werking van lever en yiienen. U wordt inwendig bevrijd van alle onzuiverheden, die opeengehoopt, uwe organen in hun werking belemmeren. En wanneer de oorzaak van uw lijden verdreven is, moeten zonder eenlgen twyfel die vreeselyke pijnen ook verdwynen. Begin morgen met „de kleine, dagelyksche dosis" en houd dit vol. De resultaten zullen dusdanig al uwe verwachtingen overtreffen, dat U uw leven lang niet meer bulten Kruschen zult willen. Kruschen Salts te uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten A 0.90 en 1.80 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid (AdvJ Bij een botsing tusachen commu nisten en nazi's te Oesau. werd één persoon gedood en achttien werden gewond. Staat van beleg in Sjanghai en H: is. naar gemeld w^: beleg af-' deze toestand mdhaafd wor- 1 tot de con- In Oost Bohemen te de directeur van een groote industrieele onderneming gearres teerd. Hy wordt verdacht een grooten smok kelhandel van saccharine, afkomstig uit Hamburg en gezonden naar Tsjecho-Slowa kije. te hebben gefinancierd De saccharine te in groote massa’s over de grens gebracht in haringvaten en in het by- zonder verkocht aan brouwerijen. De be treffende brouwerijen worden thans door het Ministerie van Financiën vervolgd en ver oordeeld tot betaling van geldboeten tot meer dan 100.000 kr. de verhouding van de Canadeesche tot de Engelsche begrootlng neemt, een deficit van ongeveer 00 millioen pond Bovendien moet men er aan denken, dat ue financieele lasten, die Engeland op zich genomen heeft, zwaar der zyn dan die van eenig ander land. Wij hebben aldus Snowden grootendeete den oorlog gefinancierd wy hebben onze gealli eerden te veld géruggesteund. wy hebben hen voorzien van geld, en na den oorlog, in een aanval van don-Qulchotte-achtlge edelmoe digheid hebben wy hun vier vyfde of twee derde van hun schulden kwytgeeeholden. ZATERDAG 1 AUGUSTUS HUIZEN, 2M M. UiteMtend kk-O -Fr». grsasma. 8.009.15 Gramofoonpl 10.00— 11.30 Gramofoonplaten, 11.30 Godsdienstig Halfuurtje, door Pastoor Perquln, 1J.00 Poli tieberichten. 12.15 Concert K R O -Sextet, onder leiding van P. Lustenhouwer 146— 2 30 Gramofoonplaten, 2 30 V ragenhalfuur tje. 3.00 Klnderuurtje, 4.30—4 45 Technisch kwartiertje, 5.006.00 Gramofonnpisten 6.00 Esperantoberichten. 6.15 Journ. Weekover zicht door P. de Waart. 6 35—7 00 Gramo foonplaten, 7 00 B. v. d. Burg. ..Spreken fa het publiek”. 7.30 O. D. A. v d. Heyde „Onze plannen", 7.45 Politieberichten 8.00— 11.00 Concert K R O-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen met medewerking .van Guus Markman (tenor), circa 9.15 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonplaten HILVERSUM, 1875 M. 8.45—7 00 7.30—7 45 Gymnastiekles onder leiding G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonplaten. 12 00 Concert VARA-septet onder leiding van te. Eyi en Gramofoonplaten. 1.30 Pauze, loó Concert Joh. Lammen (bas), Fr. Ulttenbo- gaard planoen Gramofoonplaten. 4 00 Or gelspel door Fr. Uyttenbogaard. 5.35 Gramo foonplaten. 8.15 Gramofoonplaten. 7.00 Vlooi, recital door Loe Cohen. Begeleiding Fr. Uyv- tenbogaard, 7.35 Gramofoonplaten. 1L80— 12 00 Gramofoonplatenconcert DAVENTRT, 1554 M. 10 35 Morgenwy. dlng, 11.06 Lezing. 1.20—220 Lichte Muziek Commodore-orkest. 350 Sydney Baines en zyn orkest. 3.50 Concertorgelbespeling Heg Foort. 5.36 Klnderuurtje. 8.20 Nieuwe liede ren. 6 35 Nieuwsberichten, 7.00 Moderne so nates voor cello en piano. 7.35 Lezing, 750 Variété: Jack Payne en het BBC-Orkest en variété-artteten. 9 30 Nieuwsberichten. 9 40 Lezing, 10.00 Concert BH.C.-Uchtorkest 8 Nells, sopraan, 8. Vllven. tenor. A Hooking bariton. 1050—12.20 Dansmuziek LANGENBERG, 473 M, 7.25. 10 35 1230. 12.56 Gramofoonplaten. 125 Orkestconcert, 255 Gramofoonplaten. 4.35 Zwemkampioen- schappen, 520 Concert Stedelyk Orkest. 820 Vrooiyke avond. Kapel Wolf. Daarna tot 1120 Dansmuziek, 1120 Gramofoonplaten. 11.50 tot 130 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12 20—2.20 Concert Strijkensemble. 3 50—5 50 Concert Blaas-ensemble. 4.35 Pianosoli, 6 10 Gramo foonplaten. 820920 Concert. Orkest, Ou- derweteche Mustek, 920950 Noorsche ro mances, C. Arnseaen, zanger, 10.061120 Concert door het omroeporkest, 1120—1235 Dansmuziek BRUSSEL, 5083 M. 5 20 Orkestconcert. 6.30 Vocaal Concert. 635 Dansmuziek. 735 Lezing. 7.50 Nieuws. 8 20 Concert. 9 35 Con cert Omroeporkest (3382 M.)t 5.30 Concert Orkest, 6.30 Pianomuziek. 635 Lezing. 6.50 Gramofoonplaten. 735 Lezing. 750 Nieuws. 8.30 Gramofoonplaten. 9.05 Lezing, 9.20 Or kestconcert in Oud-Belglë. die zich oogenschyniyk scherp kanten tegen Stalin en officleele leiders van het Russische bolsjewisme Wy zeggen ..oogenschyniyk want hoe meer men zyn geschriften leest, hoe sterker het vermoeden wordt, dat Trotz ki ondanks de door hem daarin gevoerde op positie, nog altyd op «enigerlei wyae be trekkingen met het Kremlin onderhoudt en heel zjjn houding slechts een geslepen ma noeuvre van de Sovjet is, die in hem een van haar krachtigste en felste propagandisten onder het mom van vijandschap in het bui tenland voor de communistische gedachte laat yveren. Immers Indien Trotzki werkelijk de op de huidige bolsjewistische machthebbers gebe ten oppositleman is. voor wlen hy tech uit geeft. zou hy indertijd niet met vele eerbe wijzen over de grens zyn gezet, doch naar de barre onherbergzaamneid van Siberië zijn get ransporteerd. Zyn laatste vlugschrift „De Spaansche Re volutie", dat in een aanhangsel „Tien gebo den voor Spéansche communisten" bevat en op last van de uiterste linkerzijde der Com munistische Party Duitschland in 't Duitsch werd vertaald en uitgegeven, oefent welis waar heftige critiek uit op het beleid van Moskou, maar is in zijn geheel toen een zui ver communistische revolutie-fanfare. die hetzelfde hoofdthema verwerkt als Stalin heeft gedicteerd. •Het is merkwaardig te constateeren. schrijft „De Tijd”, hoe de aan Moskou-ge trouwe communisten in Spanje by de jong ste troebelen volkomen de gedragslijn heb ben gevolgd, welke door Trotzki in zyn bro chure wordt aangegeven Het samengaan van arbeiders, boeren en soldaten, zooals dit door de communisten in Spanje te beproefd, vormt het kernpunt van de door Trotzki aanbevolen tactiek. Het proclameeren van een algemeene staking acht ook Trotzki een van de doelmatigste wapenen tot het bewer ken van een omwenteling. Op den vóórgrond echter stelt hy. precies als Stalin te Moskou, de onontbeeriykheid van vaste leiding en een nauwkeurig omschreven program. Verder be pleit hy de voorloopige „ontwapening" der Kerk, door haar volstrekt te scheiden van den Staat en haar goederen te onteigenen ten gunste van de boeren. Hy acht het daar- by echter raadzaam eenigszins rekening te houden met het „bygeloof der landeiyke be volking. Tenslotte stelt hy op misleidende wyze de revolutie voor de democratische taak de nationale zelfbeschikking te bewer ken, zooals in Ca talon ië reeds gebeurd is. Het door Trotzki uitgegeven parool stemt geheel en al overeen met de generale linie van Moskou Het wil de Sovjets als organen van den bolsjew istischen opstand handhaven en stap voor stap de dictatuur van het pro letariaat naderen Ook de sinds jaar en dag door de Duit- sche communisten gevoerde agitatie past vol komen in de door TroUAi geprojecteerde tac tiek. Zou het kritiek-schuwe Moskou, dat ge vaar lyke tegenstanders als generaal Koetje- pof meedoogenloos uit den weg ruimde en kleine elgen-baasjes als Wynkoop tot een smadeiyken boetetocht naar het roode Ca nossa dwong, erin berusten, dat de officleele communisten tn Duitschland en Spanje de tactiek volgen van een uitgebannen aarts- vyand? De kapitalist Henry Ford heeft zyn beste zaken gedaan door zyn zoon Edzel in schyn tegen hem te laten concurreeren. Zou de Sovjet thans met Trotzki eenzelfde trucje uithalen? Het zou niet het eenige zyn. dat zy van het „kapitalisme" heeft afgekeken. hinderiyk voor uw pols te; U kunt uw byval wel op andere wyze uiten." „Ik verzeker U. dat het tej zal weergalmen,” antwoord<f< gend. k Miss York lachte. „Nu, dan? sprak zy. „Daar komt lady zal U wel te hulp komen." Al had ik weg willen gaan, dan zou toch al te laat geweest zyn. Bevallig kostbaar gekleed als altyd, kwam lady Bara dell uit den tuin naar de plaats waar Ik zat. „U heeft het U zelf gemakkelyk gemaakt, zie ik," zei ze glimlachend. „O, laat dat maar aan Northcote over.” riep Vane. terwyi hy een sportjasje van de meest potsleriyke kleurencombinatie aan een boompje achter zich hing. „jy hebt het beste deel gekozen. voegde Maurice erby. „wy zyn eigenlyk allemaal dwaas, om zoo in de barre zon te tennissen.” „Welnu, laat ons hopen, dat er eenige methode in je dwaasheid zal liggen." ant woordde lady Baradell. .Als zullen wy zeer crittech zyn." zy Het zich in den stoel vallen, welken tante Mary zoo juist verlaten had en uifde zich met een groot palmblad, dat zy in haar hand hield, de begeerde koelte toe. „Stuart," zei ze, toen de anderen hun plaats op het tennisveld hadden ingenomen. ,Jk zou wel eens willen weten, wat je van my denkt." „Op *t oogenblik," zei ik, „denk ik, dat 0 de mooiste vrouw van Suffolk is.” geoefende critiek het men Ik wachtte geen instructie af. doch schoof tusachen -York en Vane in. Ik achtte het wel zeer onwaarschyniyk. dat Maurice een schot-per-ongeluk te mynen nadeele zou probeeren, maar toch moest ik zorgen, te» mln mogeiyk gevaar te loopen. Men kan nooit weten, welke plotselinge inval het brein vay een wanhopigen erfgenaam kan ver helderen. zy lachte en keek met haar wonderiyke gouden oogen zydellngs naar my op. „Ik ge loof. dat ik gisterenavond overspannen van zenuwen was." sprak zy zacht. .Maar je was ook vreeselyk wreed. Stuart. Er zijn ver schillende manieren \«om een Jobstydlng mede te deelen.” En toen op eens vroeg zy ademloos: „Wie Is het?” Ik aarzelde een oogenblik. .Jk twyfel er aan. of U my zoudt gelooven,” zei ik, ,Ate ik U de waarheid zei.” „Verloren!" riep mtes York triomfauteiyk, toen Vane met veel te veel kracht en te wei nig richtlngsvermogen 'n bal in den moestuin deed terecht komen. „Verloren!" herhaalde Lady Baradell met half gesloten oogen over het tennisveld sta rende. „O ja, Stuart. ik zal je wel gelooven.” Ik leunde met mun ellebogen op myn knieën en keek haar rustig, doch ernstig aan. „Binnen een maand zult U my alles van gisteravond vergeven Er volgde een oogenblik van stilte Dan antwoordde zy op gedempten toon: .£r kan tusschen ons geen kwestie zyn van vergiffe nis." Juist zag ik, terwyl zy sprak. <)e deur van de biljartkamer opengaan en tante Mary, vergezeld van een rijzig, ernstig uitziend heer in donker costuum naar ouiten komen en de richting van het tennisveld nemen. Lady Baradell lachte vriendeiyk .Myn echtgenoot," sprak zy. „bezit aüe deugden, zelfs die van accuratesse." In het Lagerhuis zyn de debatten geopend door een verzoek vsn Chamberlain om inlich tingen betreffende de vorderingen, die ge- maakt waren in de besprekingen, die gevoerd zyn met de mogendheden. Vervolgens over gaande tot den financieelen toestand, zeide Chamberlain, dat zyn belangrijkste critiek op de begroeting de betrekking was tusschen de schatkist en het werkloosheidsverzeke- ringsfonds. bracht. „Öm die reden alleen al verlang ik ten sterkste, dat de londensche geldmarkt zich herstelt. By de eerste gelegenheid<*‘<iie zich voordoet, zal de conversie gelanceerd worden. Wanneer dit, naar ik geloof, een succes zal biyken te zijn, zal hierdoor een groote be de nationale uitgaven worden In den aanvang van de zitting van giste ren van het congres der Socialistische Ar beiders Internationale, is met vier stemmen tegen een nieuw ontwerpbesluit aangeno men van de ontwapeningscommissie. Dit be sluit beperkt zich tot dé vaststelling, dat alle partijen van de 8. A. I. één zyn in den vasten ""wil alle middelen, die binnen hun bereik liggen, toe te passen tegen de ver stoorders van den vrede. Ook wordt gewezen op het besluit van het Brssselsche congres, volgens hetwelk hieronder ook revolution- nalre middelen moeten worden verstaan. De Independent Labour Party en de On afhankelijke Socialistische Party van Polen hadden een minderheidsbesluit Ingediend, waarin o.a gezegd wordt, dat het voortdu rende oorlogsgevaar vergroot wordt door den toestand in Duitschland, waar de door de financieele kriste en de propagandisti sche uitbuiting van het door de vredesver dragen opgedrongen onrecht ontstane ver sterking der nationalistische partijen den vrede in Europa bedreigt. Verder moeten, volgens dit congresbeslult, de socialistische partijen zich verplichten om in geval van oorlog de massa’s onder de leuze „beëindi ging van den oorlog door omverwerping van de kapitalistische maatschappy-orde" te organiseeren. Vervolgens werd het woord gevoerd door Turatl als vertegenwoordiger van de Ita- liaansche uitgewekenen. Spr noemde het fascisme vader en zoon van den oorlog. Met groote bezorgdheid riep hy het congres toe, dat men niet vóór den vrede kan zyn, wan neer men het fascisme dient. Men mag niet gelooven, dat het fascisme een binnen- landsch politieke aangelegenheid is. want het fascisme is de vyand van internationale samenwerking en de Internationale moet optreden, wanneer hy wil overwinnen. Des namiddags werd rapport uitgebracht over het tweede punt op de agenda, nJ. den toestand in Duitschland en Mldden-Europa en den strijd der arbeidersklasse om de democratie. Aan dit rapport had de com missie een omvangrijk besluit toegevoegd, waarin voor alles wordt vastgesteld, dat, wanneer het niet gelukt door een snelle en groot opgezette actie van intemaSpnale so- tevald ervan ik bemoedi- Een aantal Fransche parlementsleden, fi nanciers en industrieelen heeft zich aaneen gesloten. om een comité voor een internatio nale samenwerking te vormen, gebaseerd volgens de bedoeling der oprichters, op Fransch-Dultache samenwerking. De idee gaat uit van den bekenden indus trieel en afgevaardigde van Lyon, Etienne Vougère. In het comité hebben o.a. zitting de sena toren da Jouvenel. Le Trocquer en Francois Marsal en de afgevaardigden Pierre Cot. Ju lien Durant. Laurent Eynac en Queuille. Van de industrieelen en financiers hebben o.a. Theodor Laurent. Peyerimhoff en Du- chemin zitting in het comité. Daar in dit comité, met name wat de in dustrieelen betreft, bijna alle takken van de Fransche economie vertegenwoordigd zyn verwacht men van de totstandkoming ervan in alle betrokken kringen practische resul taten. Motie van vertrouwen aangenomen geschoten. Het is opmerkeiyk, want in den regel faalt myn eerste indruk nooit." ..Het doet my genoegen, dat ik de uitzon dering op dien regel mag zyn," antwoordde ik. „En ik ben biy dat Maurice iemand heeft, die waarachtig belang in hem stelt.” voegde ik er by. „Ach," zei „het was juist over hem, dat ik eens met je wilde spreken.” Ze aarzelde een oogenblik. „Ik vrees, dat Maurice in slecht gezelschap verkeert," vervolgde zy. „Sedert een paar maanden is er iets, dat hem vreeselyk heeft veranderd. Het is mogelyk, dat het zyn fi nancieele toestand is Ik weet, dat hy zwaar gewed heeft op de wedrennen, maar ik kan het niet van my afzetten, dat er nog iets anders is, iets veel ergers." Ik was overtuigd, dat ik vry nauwkeurig wist, wat dat iets anders, veel ergers was. „Er is behalve jou niemand, by wien ik daarover myn hart eens kan luchten,” ging zy meewarig voort, „jy bent tenminste onze naaste bloedverwant cn hebt veel in je leven ondervonden, jy weet aan welke verleidin gen een jongmensch als Maurice bloot staat. Daarorti vraag Ik je, of je my den dienst zou willen bewijzen, te trachten hem te helpen. Ondanks al zyn gebreken te hy toch het kind van myn dierbare Allee. Als het alleen een geldkwestie te, dan zouden wy wel in staat zyn, dat onderling te regelen. Ik vraag hem echter niet gaarne zelf iets over die aangelegenheid. Hy zou het veel beter met jou kunnen bespreken." De Dultache noodverordening Inzake de pasbelasting wordt in den loop van de vol gende week opgeheven. Het ryksminteterie van financiën is van oordeel, dat de ver ordening alsdan haar doel heeft bereikt n.l den grooten stroom van reizen naar het bui tenland gedurende den zomer te richten op binnenlandsche reisdoelen en zoo het af vloeien van aanzieniyke geldbedragen naar het buitenland te beletten. Intusachen heb ben n.l. velen, die naar het buitenland wil den gaan, hun plannen gewyzigd en kamen besproken in Duitsche badplaatsen, enz. Nu aldus het hoofddoel van de verorde ning te bereikt, zouden de nadeelen by handhaving overwegen. Als by zonder gevolg van de verordening moet nog worden vermeld, dat talryke Duitsche badplaatsen, die eenzelfde voor de gezond heid heilzame werking als beroemde buiten landsche badplaatsen hebben, juist thans zeer gewenschte voordeelen uit de verorde ning hebben getrokken. Het te te hopen, dat de waardeering van den invloed van zulke Duitsche badplaatsen zich ook in de toe komst zal doen kennen. De burgemeester van New- York. Jim Walker, zal in Augustus naar Europa vertrekken om in Bad Nauheim een kuur te doen. Volgens Russische berichten heeft gene raal Feng zyn troepen gemobiliseerd voor den strijd tegen de Nanking-regeering. De troepen van Feng marcheeren op naar Pe king De Nanking-regeering heeft te Moek- den verzocht om militaire maatregelen ter bescherming van Peking. Door het recente ingrypen van den vroe- geren leider der Noordelijke opstandelingen in den strijd tegen Tsjankal Sjeck wordt de situatie van de Centrale regeering van Nanking, die strijd heeft te voeren tegen de Communistische horden en tegen de Kan- ton-regeering. nog moeiiyker. Terwyl Tsjangkai Sjeck op het oogenblik slechts een bondgenoot heeft in Tsjanhsuelang. den heerscher over B&ndsjoerye, hebben zyn tegenstanders, de regeering in Kanton, be halve de sterke' Communistische macht en de in het Noorden onder leiding van Tsjyu- san opereerende armee door het ingrijpen van Feng een nieuwe versterking verkregen, waardoor in het byzonder In Tschill de toestand zeer ernstig is te noemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2