S.J.A.Keesom Z' Cheque-koersen r SPAARBOEKJES t t Amsterdamsche Beurs tweede blad DE STAD LYON EN HAAR VERMAKEN sT S xF FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR Burgerlijke Stand van Alkmaar Mient 25, Alkmaar, Tel. 152 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 ,i Dienstweigering Controleeren van boeken GEMENGD NIEUWS Het petitionnement LUCHTVAART rente 3 procent 5 BRIEVEN UIT FRANKRIJK f ALKMAAR De toekomstige samenstelling van het college van B. en W. Zeer ernstige beschuldigingen «- I I I I I I I I I I I I I I I I I I II I I I I i I I I I I I I I I 1 I I I M. KATER ALKMAAR MI&NT2V BLADZIJDE 1 Leerair M.O. Boekhouden Accountnnt r baantje IZ. dan de der VRIJDAG 31 JULI 1931 (cable) De directeur geschorst. VRUDAG 31 JULI 1931 11 Eervol ontslag W. Hoogenstraaten Co. Geslaagd Verlies 1930—1931 f 15 584 (v.j. winst 113260) 30 verricht. i. Kaasmarkt als I alle 9 De Electriciteitstarieven 307% Eerste Nederlandsche dat 20 Nog steeds stijging van het aantal handteekeningen 52 38% 6% lis S 1. aandeelen- en obligatieuitgiften vonden in zaken, op zulk een Tabak Dell Batavia Dude Dell >ostRust 'enembah axwell S taatsleenlngen 5 Nederland 1919 4H Nederl 1916 4H Nederl 1911 4% Nederland 1931 N.Ind. 1936 B W. 30 64.25 A 30 34.85 179 216% 30 262 104 8 106 102% 117 76% 56 36 voor nen OP over, het pig voor duiker RVA. ’oerworedjo Vorstenlanden Actions idem 105% 102% 116»/, 9.72»/, 34.64 12.05»/? 3.10 155 13 153 82 54% Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 20 September 1931 eervol ontslag verleend aan C. Konlng, als voorman bij de gemeente-relniging. Vorige Koersen 153% 80% 54% 42 91»/, 14 255% 30% 73% Petroleum '‘ortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Onion OU BU de examens in Stenografie en Machine- sohrijven, gehouden op 30 Juli, te Amster dam, onder leiding van den Ontwerper, den heer A. W. Groote. slaagden: Voor Kantoor - stenograaf 130 lettergr per min. mej. A. Koppijn (met lof), mej. M. Tool en Annie Boelens. Voor Machlneschrijven: mej. A. Koppijn met een snelheid van 57 lettergrepen per mi nuut. Allen te Alkmaar. 'ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8 Leather Intern. Nickel 9.70 34.60 58.80 48.35 12.95 22.30 de elgen- afgege- Robber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Tapanoeli Serbadjadi Sllau V l o. o. Allied tnterconttn Rubber 48.40 12.98 22.40 66.37% 66.40 66.35 7.35 34.85 ■oorvegen mon Pacific Wabash Jhlc Milw 8t Paul Kansas city South Erie RaUr - „Het grootste financieele schandaal van Europa?” 25 202 103 6% 75% 56% 37% 19 39 41 2«/i. In „De Gids", het orgaan van het Chrls- ♦«Uik Nederlandse!) Vakverbond komt volgend „tiriek artikeltje voor: 184 212»/, 2^^ 40 teheepvaart Holl Amerika Lijn (Ito Gem Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart- Unie Marine cotnm. Marine pref. Patent middel om een te krijgen 2 milliard gulden komen. welke verloren zijn gegaan. 91% 13»/, 254% 101»/, 102»/ 102% 101% 97*/». Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo S Stockholm Kopenhagen Praag - Weenen Warschau der ge- natuuriyk geacht maakt. Er sloot zich bij aan een verkoopregeling. inhoudende, dat uit de genoten provisie een fonds zou worden gevormd om daarmee het verlies weg te werken. Deze gang van zaken noopte de commissie voor te stellen, den directeur geen moment langer aan het hoofd der fabriek te laten, en het bestuur heeft hem daarop voorlooplg voor drie maanden geschorst. industrieën Onliever Oalve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pa( Nieuwe Philips Kuch Accoustlek Ned. Ford De vlucht van Amy Johnson en goederen en wissels Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie De post van f 150.000 (de vordering van de fabriek op den directeur) is van veel belang. Dan zullen zoo goed mogelijk de bezittingen worden geschat. Ook alle schulden, f 100.000 o.a., waarvoor de directeur machtig schuldbekentenissen heeft ven. De schulden zullen meer bedragen bezittingen. Per 31 December 1930 waren de schulden f 384.000 meer, dan de waarde van de bezittingen. Getracht zal worden het nu precies uit te maken. lit standpunt even- Frnlmgteli 101*/, 102»/, 102% 101% 97*/». Aan het verslag over 19301931 der N.V. Nederlandsche Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen vh. ,,W. Hoogenstraaten Co. Lelden” te Alkmaar is het volgende ont leend: Ook het afgeloopen Jaar zijn de abnormale toestanden op de goederenmarkt van nadee- ligen invloed op onze bedrijfsresultaten ge veest Was op 1 Mei 1930 onze voorraad naar verhouding van den omzet te hoog, speciaal In verband met het bijzondere karakter van selzoenbedryf, per 1 Mei 1931 Is hierin we derom de noodzakelijke normale verhouding verkregen, zoodat uit dit oogpunt een verbe tering onzer positie is ingetreden, welke om. ook in het banksaldo tot uitdrukking is ge komen. De aanpassing aan de markt maakte echter zoo sterk verlaagde prijzen noodzake- Ujk, dat ondanks den grooteren omzet, welke in verkoopsbedrag bijna dat van het vorige jaar evenaarde, het elnd-resultaat een ver- Ussaldo van f 15.584 naar voren brengt, met inbegrip van het conjunctuurverliés op den aanwezigen voorraad ledige blikken en kisten blik. Wij stellen u voor dit nadeellg cijfer af te boeken op de bestaande bednjfsreserve van f 19500, zoodat hierop nog resteert een be- 38 109% 7% 7% 155»/, 13 28 22% Door de Alkmaarsche vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen midden stand is aan den Raad der gemeente het volgende adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen Alkmaarsche Vereeniging voor den Han deldrijvenden- en Industrieelen Middenstand: dat in haar laatst gehouden algemeene vergadering met algemeene stemmen werd besloten zich tot Uwen Raad te wenden, ten einde efen grondige herziening der tarieven de verlichting van winkels en magazij- te bepleiten en krachtig aan te dringen cp het herstel van een onrecht, dat thans den handeldrijvenden wordt aangedaan. Het is toch een feit (zie prospectus der ■nte bij uitgifte laatste 4 pet. leenlng) de jaren 1928 tot en met 1930 respec- |k f 391.000, t 336.000 en f 334.000. uit itbedrij ven in de gemeentekas vloeiden, zij het als retributie, zij het als wlnstultkee- rlng. Ieder onbevooroordeelde met gevoelen, dat deae „indirecte” belasting voor het grootste deel wordt opgebracht door den handel en in het MMotMtek dooit daa HlnWinfl 305*/, 22»/, 82»/, 50 De satire is wel heel raak! Maar zijn de feiten waar 't hier om gaat, niet waarlijk tl te zot? Wij zouden ae vraag willen stellen, of er in onze huidige samenleving nog niet genoeg dingen op hun kop staan. Onregelmatigheden bij een Coöp. fabriek van melkproducten De Directeur der Gemeentewerken maakt bekend, dat de Hoeverweg bij den Berger- weg op Maandag 3 Augustus as. en de Ber- gerweg. tusschen den Hoeverweg en den overweg op Dinsdag 4 Augustus as. voor alle verkeer zullen zijn afgesloten. 50»/, 38% 6*/. 12”/„ Het bezoek aan de kaasmarkt was gisteren weer overweldigend druk. Men kon zien, dat het volop vacantietijd 13. Honderden auto’s parkeerden op pleinen en Steenenbrug, terwijl zeker het halve po litiekorps op lofwaardige wijse dienst deed als verkeersregelaar. Bijna 600 bezoekers beklommen den Waag- toren, om te genieten van bet Interessante panorama. 186 24% 203 104% 5*/». 8»/». 6»/», In het begin van het vorlgl jaar nam de „Vw.” een en ander over uit een brochure van den heer Rozenstok, een oud-employé der firma Wm. H Müller Co., waarin deze mededeellngen deed over onregelmatigheden bij deze firma. Thans heeft de heer A. Heyne, gewezen accountant der Comm. Venn. Wm. H. Müller en Co. naar het „Volk” meldt, In brochure vorm een open brief gericht tot den presl- dent-commlssaris der vennootschap. In den open brief verklaart de heer Hey ne, volgens bet blad, na een opsomming van zijn werkzaamheden als zelfstandig accoun tant en In dienst der fa. Müller en Co.: „dat de zaken van het MUllerconcern, ge voegd bij die van de Rotterdamsche Bank- vereenlgtng het grootste financieele schan daal vormen, hetwelk ooit in een Europeesch land heeft plaats gevonden. Erger dan het Heatry-schandaal in Engeland. Erger dan het Oustric-schandaal In Frankrijk. Door uw vrienden van de Rotterdamsche Bankvereeniglng aldus gaat de brochure verder hebben In en na de oorlogsjaren plaats ge- llchtzinnige, bedriegelijke en misdadige wijze, dat dit ten hemel schreit. Zou men van al deze uitgiften een optel ling willen maken dan zou men tot meer dan De Engelsche vliegster Amy Johnson is op haar vlucht van Londen naar Tokio gisterenmorgen uit Kazan vertrokken en te Koergan in Siberië aangekomen. Het aantal onderteekenlngen van het Petitionnement voor Internationale Ontwa pening, van de Nederlandsche Dagbladpers, Is sedert de vorige opgave, gestegen met 154.982. Het totaal bedroeg gisterenavond 2J77.383. Een schUn-vorstenleven. Ik zal aantoonen, dat de toestand uwer firma In 1917 precair was, dat gij toen f 10 mlllioen preferente aandeelen hebt uitgege ven voor handelsdoeletaden. dat gU u ge- liaast hebt een groot landgoed op de Veluwe door de firma Müller voor dit bedrag te doen koopen, waarin gij, zonder een cent bezittend en zonder huur te betalen, als een vorst gingt leven. Alleen om u door uw schljn- vorstenleven een flink credlet te verschaffen. Het welk u meesterlijk Is gelukt, want eenl- ge Jaren na den oorlog had gij veel meer dan f 200 mlllioen van anderen In handen, terwijl gij voor geen cent credietwaardlg waart. „In 1924 was het zoover gekomen, dat gij In de firma Wm. H. Müller en Co. ongeveer f 30 mlllioen nad verloren, bij een familie kapitaal van f 5 mlllioen, dat het geheele kapitaal der Componla ad f 38 mlllioen weg was. dat het gewone en preferente kapitaal der Mijnbouw Mij. ad f 10 mlllioen verloren was. dat van het kapitaal van Müllers Scheepvaart Mij. 50 pet. of 2 mlllioen weg was, dat het geheele kapitaal der Vlanda ad f 3 mlllioen schoon op was, dat by de Eng lish en Dutch Meat Co. meer dan f 15 mil- lloen verliezen waren. Zoodat gij het kunst stuk uitgehaald hebt in en na de oorlogsja ren. ongeveer f 100 mlllioen van anderen zoek te maken. Een kunststuk zooveel te er gerlijker omdat gij en uwe echtgenoote en uw hoofd-directeur als vorsten hebt geleefd, zon der een cent bijna te bezitten. t 13860); en als passiva: aandeelenkapltaal f 500.000 (onv.); statutair reservefonds f 4080 (onv.); bedrijfs- reserve f 19.500 (onv.); crediteuren en bank f 120.282 (190.416); onopgevraagd dividend t 348 (1400). De verlies- en winstrekening staat «letjpt voor: diverse kosten f 110.727 <106.219); afschrijving fabriek, machines en terreinen 9724 (9984); interest f 9893 (13243); en credit voor: bruto winst verkoop t 114.762 (143207); verliessaldo f 15.584 (v. J. winst f 13260). Grootte der schold. Geïnformeerd werd vervolgens naar den omvang van de schulden. Indertijd moet de directeur In een vergadering hebben r~~ege- deeld. dat deae in totaal wel f 880.000 be droegen. De heer Jansen. Ud van de commissie, ant woordde, dat per 31 Juli een zoo zuiver mo gelijke balans zal worden gemaakt. Dit Is de taak van den Zuid-NederL Zulvelhond. Deae hoeft «Doeerat t« maken nrt wla schulden. drag van f 3915. De balans per 30 April 1931 vermeldt als: activa: aandeelen In portefeuille f 150.000 fabriek, machines (163.750); debiteuren heden staat vast, dat de directeur eigenmachtige handelingen heeft In Londen en misschien ook elders heeft hü In 1926. naar zijn zeggen om de verliezen te dekken, gelden opgenomen voor de fabriek en voor die opgenomen gelden heeft hij schuldbekentenissen afgegeven, die door hem zelf waren onderteekend. Het gold hier aan zienlijke bedragen. De gelden heeft hij In de kas der fabriek gestort en het later doen voorkomen, alsof zij van debiteuren afkom stig waren. Daardoor werd een verkeerde voorstelling van zaken gegeven en een val- sche balans verkregen. De directeur heeft dit toegegeven. De balansen nadien zijn dus ook valsch. Pas omstreeks medio 1930 werd dit door den directeur aan het bestuur meegedeeld. Het bestuur vroeg zich toen af. wat te doen om die verliezen goed te maken. De directeur stelde voor, een regeling te treffen om de verliezen weer In te halen. In Decem ber van het vorige Jaar zijn twee contracten afgesloten, een contract en daarnaast een waarborgregellng. Het contract hield In een verkoopregeling en een provlsieregeling voor den directeur. Die verkoopregeling ging lijnrecht In tegen d« statuten en het hulshuldelijk reglement van de coöperatie, want in stede van de coö peratie, had de directeur uitsluitend den verkoop In handen. Voor elke 100 liter ver kochte melk genoot hij 30 cent provisie, on- den prijs, welke er voor werd ge- (onv); fabriek, machines en terreinen f 172.875 (163.750); goederen f 207 599 (313209); debiteuren en wissels t 94.435 <86.666); kas en giro f 3136 (1090); effecten 1 580 (580); verliessaldo f 15.584 (v. j. winst Donderdagmiddag te 4 uur vergaderden In de Raadzaal de verschillende fracties, ter be spreking van de as. wethoudersverklezlng op 1 September. Aanwezig waren alle gekozenen, uitgezon derd de heeren Woldendorp, Van der Valk en Mr. Langeveld. Waar de Katholieken als sterkste fractie deze vergadering hadden uitgeschreven, leidde de heer Keesom. Besproken werd de volgende vraag Katholieke fractie: „Zijn de verschillende fracties In beginsel bereid, steun te verleanen aan een regeering, welke In de eerste plaats beoogt het in evenwicht houden der gemeenteflnanclën, daarbij ernaar strevende belastlngverhoo- ging te voorkomen en een bestuur der ge meente te vormen, waarin de verschillende partijen zooveel mogelijk zijn vertegenwoor digd?” Over het in evenwicht houden meenteflnanclën, was men het algemeen eens. Minder eenstemmigheid bestond er over het punt: belastingen. Wel waren allen het er over eens, dat deze zoo eenlgszlns mogelijk, niet verhoogd mocht, waartegenover anderen aanvoerden, vastleggen, dat dit in geen enkel geval mocht, waartegen over anderen aanvoerden, dat men den loop der gebeurtenissen niet vooruit kan zien en het dus gevaarlijk is, zich aan een dergelijke verklaring te binden. Wat de aanwijzing der wethouders betreft werd voorgesteld: een Katholiek, een S.D A P ’r een vertegenwoordiger uit de an dere groepen. Hierover kon geen overeenstemming wor den verkregen. Sommigen meenden, dat een dergelijke samenstelling niet de zekerheid gaf van een democratisch college vaarvoor de kiezers zich, naar hun gevoelen, bij de jongste stem bus zouden hebben uitgesproken. Van SD.A-P.-zijde werd opgemerkt dat die vertegenwoordiger uit de andere groepen in geen geval een V B.’er mocht zijn, daar deze party reeds den burgemeester in het college heeft. Van V. B.-zyde werd wel bestreden. Besloten werd dat de fracties zich na deze voorlooplge besprekingen nog eens zouden beraden en dat de voorzitters Maandag avond as. opnieuw zullen byeenkome i de stad wonen. De genoegens hier zyn In de oogen der bewoners van andere steden wan hopig ouderwetse!). In deze stad, waar alles, tot zelfs de vermakeiykheden, traditie is, is men trouw gebleven aan de spelen en de ge noegens der voorouders.” De spelen te Lyon? Een merkwaardig soort kolfspel, dat met het oude Hollandsche spel slechts den naam gemeen heeft en dat op den oningewyden toeschouwer den Indruk maakt van knikke ren met voetballen. Dit spel, dat de Parijzenaar reeds meer dan twee eeuwen vergeten heeft, is In Lyon nog steeds het vermaak van oud en jong en de schatryke zydefabrikant en het deftige gemeenteraadslid stryden in de „lice” zyde aan zyde met den kleinen burgerman en den gewonen arbeider voor de eer van de vereeniging. De mooiste kolfbanen „llce” heet zoo*n baan hier vindt men aan de oevers der Rhöne. Geleund over de brugleuningen en, zittend op de kade, volgen de kenners de party. De Rhöne! Ik geloof niet, dat er één rivier is. die zulk een groote rol speelt In het leven eener stad als de Rhöne In het leven van Lyon. Zy wordt in deze stad letteriyk met alles in verband gebracht! Met den handel, met het fabriekswezen en met de vermaken Want neemt het kolfspel, dat aan de oevers dezer rivier gespeeld wordt, in de Lyonnee- sche spelen de eerste plaats In, de tweede plaats wordt ingenomen door de „joutes", een soort steekspel op het water en het spreekt van zelf, dat het Rhönewater tournooiveld dienst doet. Deze steekspelen vinden 's Zondags plaats, in Juli en Augustus, als de zon het verbiyf In de stad onmogeiyk maakt en het water de eenlge uitkomst is. Midden In de rivier wordt een vierkant stilstaand water afgebakend, gedurende wel ken tyd de „jouteurs”, muziek voorop, langs het publiek deflleeren. Er zyn twee partyen. de roode en de blau we. herkenbaar aan roode en blauwe cein turen en aan de lansen en de roeispanen, die in deze kleuren geschilderd zyn. Iedere ploeg bestaat uit een luitenant, twee stuur lieden, twaalf roeiers en den „jouteur”, deze laatste op een verhevenheid, achter in de boot. Als de scheidsrechter de meester van het spel, zegt men In Lyon het sein tot beginnen geeft, heffen de roeiers hun roei spanen hoog op en steken ze daarna, alle tegelyk, In het water. Op het oogenbllk. dat de booten langs elkander schieten, houdt het werk der roeiers op en vangt de stryd der jouteurs aan. De lansen kruisen zich, stooten tegen de yzeren borstschilden. De kampioe nen wankelen, herstellen zich, stooten op nieuw..,. Soms is de stryd zóó heftig er. zyn de jouteurs zóó sterk, dat de lansen breken. Dan verheft zich van de belde oevers, waar duizenden en duizenden saamgedrongen zyn, een waar vreugdegehuil. Er wordt opnieuw begonnen en zoo lang varen de booten elkander voorby en zoo lang buigen de lansen zich, totdat een der strij ders in het water stort, onmlddeliyk gevolgd door zyn overwinnaar, die hem zoo wü het oude gebruik naduikt en In het water omhelst.... Over de liefde der Lyonneezen voor mu- sicfc en Mug in yoigeDdsn Bergerweg en Hoeverweg afgesloten De fabel, dat deze belasting op de goede ren kan worden afgewenteld vindt al direct het bewijs harer ongerijmdheid In het left, I dat Uw Raad zyn goedkeuring heeft ge- I hecht aan veel goedkoopere tarieven voor I levering van electricitelt aan het direct con- I curreerende grootwlnkelbed'Fyf, zoodat deze Indirecte belasting alleen al hierom en om I nog vele andere redenen wel degeiyk komt uit de zakken van de toch al door de huidige crisis sterk gedupeerde winkelstand. Elk democratisch denkend mensch móet dan ook aanvoelen, dat de handeldryvende, omdat hy nu eenmaal «lectrlcitelt voor ?yn bedryf noodig heeft, met grooten wrok een zoo zware belasting opbrengt. Een belasting, zoo onblliyk en zoo weinig In overeenstemming met de geest van onzen I tyd, dat waarschyniyk wel geen andere be volkingsgroep een dergelyke onbiliyke hef fing met zoo weinig gemor zou opbrengen. De tegenwoordige conjunctuur met haar veel lagere prijzen, doet echter nog scherper deze „indirecte" heffing gevoelen en met groote ernst neemt onze vereeniging dan ook de vrijheid Uwen Raad de volle aandacht voor 'haar bezwaren te vragen. Zeer goed gevoelt zy, dat deze tarieven niet Ineens zonder meer van het Gemeente budget kunnen worden afgevoerd, maar in naam van het recht vraagt onze vereeni ging een regeling waarby haar stand In evenredig groote mate als de andere bevol kingsgroepen by draagt, aan de vorming van dit winstobject, een regeling waarby de elec tricitelt, die uit hoofde van het bedrijf wordt I betrokken, niet, of zeer weinig als winstob ject wordt gebruikt. Veelal wordt de vraag gesteld, In welke gemeenten een dergelyke regeling geldt, maar wy meenen hierin niet te moeten zoe ken naar wat anderen doen of nalaten, maar ons uitsluitend te moeten bepalen tot net wyaen op een tarieven regeling die schreeu wend onrechtvaardig is en belemmerend voor den handel. Onze vereeniging neemt dan ook de vrij heid Uwen Raad eerbiedig te verzoeken haren stand recht te doen, en een apart electrlcl- teitstarief voor te stellen voor de bedrijven door middel van een aparte meter tegen een prys. weinig hooger dan de zelf kostende. En voor de kleinere bedrijven, welke daarvan niet kunnen proflteeren wegens te hooge aanschafkosten, een tarief vast te stellen, waarby een aftrek van het basls-jaar wortjt toegepast van 40 pet. Inplaats van 10 pet. en daarvoor een vastrecht-tarief vast te stellen van 5 cent per K W. U. met een nachttarief van 2H cent. t welk doende, De voorzitter: wg. DE RAAD. De secretaris: wg. BURGER. BU het Centraal Bureau voor de Sta- üstiek is een aantal dienstweigeraars te werk gesteld op een salaris van f 65 per maand. Het Is voorlooplg voor tydeiyk Meh noemt een-aantal van 15 personen. Het zyn niet allen Hagenaars, met gevolg, dat zy op gezette tyden een reisje op rijks kosten mogen maken naar ouders, fami lie'of kennissen. BU de Post Is thans een dienstweigeraar te werk gesteld op een salaris van f 70 per maand. Hy doet het werk van hulp- besteller. Een andere hulpbesteller, geen dienst weigeraar, ziet daardoor ..zyn baantje” van hem genomen. pat is niet zoo verschrikkelijk; een dienstweigeraar moet ook wat hebben! Er Is weliswaar nog een aantal wacht gelders by bet Rijk. Iemand, die met het lot der dienst weigeraars Is begaan, zal zeer terecht op merken, dat die wachtgelders toch reeds een baantje hebben, en dat t dus onblliyk zou zyn, die menschen In een vacante be trekking te benoemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat voor een dienstweigeraar een andere jongeman in militairen dienst moet op komen. Dat is ten slotte onaangenaam voor dien Jongeman, maar waarom weigert hjj niet den dienst? Hy wil biykbaar geen betrek king by het rijk hebben. Waarom klaagt hy dan? Ziedaar dus het middel, onfeilbaar! wy leven In een gelukkig land; en In een vrij land. Ieder, die de vrijheid mint, en den militairen dienst schuwt, moet de vryheid hebben een baantje by bet rijk en straks wellicht ook bij provincie of gemeente te krijgen. Voor het aanleggen van wegen, en voor de werkzaamheden verbonden aan de af sluiting en drooglegging der Zuiderzee, zijn deze menschen te fyn gebouwd. En met het oog op weigeren van den mili tairen dienst en van bet soldatensoldy, moeten zy, vanzelfsprekend een behoor lijk salaris hebben. Dat het thans nog niet zoo boog Is, behoeft niemand af te schrikken. Dat komt vanzelf, zooals iemand eens zei. Naar men mag veronderstellen, is de tyd niet vèr, dat iemand, die geen dienstweige raar is, uit den Staatsdienst zal moeten worden verwijderd, omdat de ex-dlenst- weigeraars met een dergelyken zonderling niet kunnen en mogen samenwerken. Daarvoor zyn zij. zooals reeds opgemerkt, te fijn gebouwd. Als een onzer lezers bij geval voor zyn soon een rjjksbetrekklng zoekt, is bet aan te bevelen, dat hy zich baast. Men mom pelt, dat er een vakorganisatie van dienst weigeraars zal worden opgericht, en dat dan de allervetste baantjes gereserveerd worden voor de bestuursleden van die or ganisatie, alsmede voor hun vriendjes en kennissen. Heel in den top, wellicht als bezulnlgingsinspecteur of als Ud van de permanente bezulnlgingscommlssie, is vooruitzicht voor den vrijgestelde van den bond.” Onddrtrouwd: Hendrik us Andersson en Allda de Bakker; Jacob Kaandorp en Emma Csm; Pieter van ’t Veer en Suzanna Boel- houwer; Cornells MyihotT en Trijntje Zorg man; Herman Musters en Catharina Wage- naar; Theodorus Roest en Theresia Kraak man: Gerrit Woonyk en Ida van Duiven voorde; Hendrik van Dijk en Christina Köhler; Moritz Wolf en Sofia Colthof. Overleden: Aldert Kater, 37 jaar. De Portugeesche bankbiljettenaffaire. Verder ontleent de „Vw.” nog aan den open brief: Tydens de behandeling der strafzaak tegen Marang, die beschuldigd wordt van het druk ken van de bekende valsche Portugeesche bankbiljetten, zoekt de rechter maar steeds wie de drukkosten, welke een paar ton moe ten hebben bedragen, heeft voorgeschoten, vooral omdat noch Marang. noch de ex- Portugeesche gezant Bandelra vermogend waren. Toen den laatsten dag der rechts zitting In het geheim s morgens zeer vroeg aan de justitie werd medegedeeld, dat Gy groote bedragen aan den schuldigen Bandelra had geleend en deze In Uwe boeken zou vin den, werd Marang ’s middags yiings op vrije voeten gesteld, ofschoon er een flinke ge vangenisstraf tegen hem werd geëlscht en hy In voorarrest zat. Sedert Is hy spoorloos verdwenen en is de zaak In den doofpot. Tenzy de Portugeesche regeering U voor de schade ad ruim f 10 mlllioen aansprakeiyk stelt, betzy by onvermogen van U of Uw firma, den Nederlandschen staat voor de schade aanspreekt wegens het op vrije voe ten stellen van beklaagde Marang. In de „Nieuwe Rotterd. Courant” van Woensdag morgen 1 Juli 1931 vind Ik In blad C. dat de rechtbank in Den Haag juist besloten heeft dc schade-actie der Portugeesche regeering verder to behandelen en kan zy goed by U of by de Nederlandsche regeering terecht. De premie-reserve werd van 67.400.713 verhoogd tot 70284385. De vrije extra waarborgen beliepen f 7240.000. Het aandeelenkapltaal bedroeg f 2300.000. De gezamenlijke waarborgen be dragen 80324.385. Er werden 2074 ultkee- rlngen by overlijden verstrekt, terwyi 3480 ultkeeringen geraamd waren. Uit de winst ad 1387.679 werd 885268 toegevoegd aan de extra-reserve, welke daardoor steeg tot 6.600.000; aan verze kerden, die een verzekering hebben loopen met recht op aandeel in de winst, wordt in totaal 378.750 uitgekeerd evenals over 1939 „De reiziger, die gedwongen is, zyn reis in Lyon te onderbreken, behoudt aan deze stad I een zonderlingen en droefgeestigen Indruk, las Ik onlangs in een Fransch blad. I Ik moest onwillekeurig aan deze regels I denken, toen ik, eenlge weken geleden, van I Marseille naar Parys reizend, In de zydestad uitstapte, om een vriend, die er reeds jaren I woont, te bezoeken. De smoezelige ruitjes van myn taxi stelden me nauweiyks in staat, de sombere straten en pleinen, die ik passeerde, gade te slaan: groote, lompe blokken huizen, allen zonder eenlge versiering en alle grós, tramwagens van rood-bruin als geroest yzer, groen-gryze standbeelden, kerken, bouwval lig van ouderdom en zwart van den rook der talryke fabrieken en boven dat alles de wol ken van stof en damp van groote steden. waar de natuur, myien in den omtrek, reeds lang gestorven Is. *s Nachts in Lyon is het om tien uur ’s avonds al nacht Is het stadsbeeld nog somberder. Men zou byna gelooven. dat om tien uur de bewoners ophouden te leven. Vensters en winkels worden plotseling duis ter, als gehoorzamend aan een gemeenschap- peiyk bevel. De parken en tuinen worden gesloten en uit de stad, waar vyfhonderd- duizend menschen slapen In hun ouderwet- sche alkoven, schynt alle leven geweken. Slechts de lampen der 'lantaarns en café's stralen nog een gedempt, fluweelachtig licht uit. maar deze lichtjes zyn te zwak en te schaarsch, dan dat men van verlichting zou kunnen spreken. De straten zyn verlaten en de eenzame wandelaar, die. als bevreesd, de stilte te verbreken, geluidloos voortschrijdt en de naar de garage terugkeerende taxi rijn als schimmen In een doodenstad Een late fletser, de lampion die in Frankrnk de fietslantaarn vervangt om den hals, doet aan als een operette-figuur In een drama. Tegen middernacht gaan de theaters uit, een stoet van zwijgende menschen slape rig en uit hun gewone doen door het late uur brengt voor eenlge minuten wat leven in de doodsche straten, maar na het haastig dichtslaan van wat huisdeuren, is ook dit eenlge oogenbllk van groot-stadsbeeld voorby. In het centrum van de stad, Rue de la République. slaapt de polltie-agent In zyn wachthuisje voor het aan zyn hoede toever trouwde hoofdgebouw van de Credit-Lyon- nais. Naast het bankgebouw is de „Club De jazz-muziek. die door de zware gordynen heen naar buiten dringt, lykt In dezen don keren, triesten nacht, spookachtig en mis plaatst. De chasseur met het roode jasje leunt droefgeestig tegen den muur. Voor do deur van het speelhuis want In Frankryk is een club niets anders dan een gelegenheid waar hazard-spelen zyn toegestaan een voorhistorische vigilante; koetsier en paard slapen daar lederen nacht en dat reeds sedert zooveel jaren, dat het vermoede lijk niemand verwonderen zou. Indien zekeren nacht bleek, dat ze belden reeds lang dood waren. „Is er dan niets aangenaams In Lyon. is er hier geen gezellig café, geen gelegenheid om wat afleiding te vinden?” vroeg Ik myn vriend. „Toch wel,” antwoordde deze, „maar om de afleiding en de genoegens der Lyonneezen naar waarde te kunnen schatten, moet men Tajrwiïw rtn» ot ante ft. al M tong to tekeningen waardoor worden. Blijkens dit jaarverslag kwam In 1930 aan» de nieuwe verzekeringen een bedrag tot stand 34.070.118 5.944401 meer dan In' 1929). Het verzekerde bedrag op 31 Dec. 1930 bedroeg 248.637.702. Het aantal verzekerden te ruim 2T0.000, Wy ontvingen het jaarverslag van de Kerste Nederlandsche Verzekering Maat- •chappy op het leven en tegen Invaliditeit, ^elk jaarverslag met orlgineele toepassehjke 1 van Jo Spier is geïllustreerd, het byzonder Interessant is ge- Te Fynaart (Noord-Brabant) is Dinsdag een algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Coöperatieve fabriek van melkproducten Fynaart. waarin mededeelln gen werden gedaan omtrent een onderzoek, dat was Ingesteld naar de handelingen van den directeur, den heer F. de K., wens be leid ernstige vermoedens had gewekt. De vermoedens namen vasteren vorm aan, toen In het begin van dit jaar de commis sie van onderzoek, die de boeken moest na zien. van den directeur een voorstel te hoe ren kreeg óm eens een ouden schuldposrt van f 160.000 weg te werken, zonder dat de leden daarvan iets behoefden te merken. In de eerstvolgende vergadering bracht de com missie. wie dat verdacht voorkwam, t voor stel van den directeur ter sprake De vraag, waar de f 160.000 schuld vandaan kwamen, werd echter door den directeur of het be stuur niet beantwoord. Een commissie van onderzoek, welke be stond uit de heeren mr. Van Bësouw, rechts kundig raadsman van den N. C B.; mr. De Leeuw Jansen, voorzitter van den Brabant- schen Zulvelbond, en twee accountants, kwam, naar de „N. R. Ct." meldt, al spoedig tot de bevinding dat de directeur hande lingen had verricht, welke het noodig maak ten hem te schorsen. Het bestuur der fa briek ging •hiertoe de vorige week Dinsdag sÉhorste den heer De K.. voorloo- drie maanden en stelde de boek houding' ter onderzoek in handen van den Zuid-Nederl. Zulvelbond; het voorlooplg be heer van de fabriek werd opgedragen aan den heer Machielsen. Op advies der commis sie schreef t bestuur vervolgens n nieuwe algemeene ledenvergadering uit om de aan deelhouders met een en ander In kennis te stellen Deze vergadering is nu jj. Dinsdag te Fitnaart gehouden. Tot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5