J F A p V I VERF HUISHOUDVERF SPIEGELGLAD „VRIESIA” JAN DE VRIES I 1 01 Zl SI Li s PROVINCIAAL NIEUWS F SPORTEN WEDSTRIJDEN WIELRENNEN ASSENDELFT Si DAMMEN Het Stayerskampioenschap van Nederland EGMOND-BINNEN HE1LOO STOMPETOREN ANNA PAULOWNA ENKHUIZEN L1MMEN UITGEEST DEN HELDER BEEMSTER *T VELD TEXEL ANDIJK ZAADMARKT Tel. 324 - ALKMAAR HOORN GEMEENTERAAD ZIJPE maar mocht Schlebaum op werd zich CREDO. der Geslaafd. van dit 4. kennis- een jaar, 77 Voor schakers en dammers De remiee-kwaal haafd. T Blekemolen kampioen Snout valt uit De Katholieke Landdag in Hollandsch Noorderkwartier te SchoorI Waar bedragen, eenigszins Serenade Door het Fanfarekorps „Eens gezindheid” werd aan het echtpaar D. Lust en T. Visser, dat Donderdag onder vele bla ken van belangstelling zijn 50-jarig huwe lijksfeest herdacht, een serenade gebracht. het den Schoolfeest. De commissie voor t jaar- hare Donder- g het feest te doch handhaven zoodat hij Op zijn Snoek v t k tot het tot BI EI en ke Vr ct. vit pel i GEMEENTERAAD Kwestie ontslag gemeentebode. Schoolbouw Ned. Hervormde School bestuur uitgesteld. Wegverbreeding bU de Kaasfabriek. Vrijdagavond vergaderde de Raad der ge meente. Voorzitter: Burgemeester Vreugde. Afwezig wegens ziekte de heer J. de Wit. De heer G. de Ruyter is weder aanwezig en wordt met enkele woorden welkom gehee- ten. Gouden bruiloft. Zondag 9 Augustus ho pen de echtelieden Cornells de Waard en Elisabeth de Waard geb. Hoogeboom. hun 50-jarige echtvereeniging te vieren. Het aal den krassen oudjes dien dag aeker niet aan belangstelling ontbreken. Wateringen Schouw. De jaarljjksche Wa teringen Schouw in den Oroot-Llmmerpol- der, zal gedreven worden op Woensdag 12 Augustus as. er nog slechts 43 ronden te rijden ging Leddy er onder gejuich van BURGERLIJKE STAND van 25 tot en met 31 Juli 1931 Geboren: Cornells, z. van Aart van Knaap en Trijntje Drijver. Kuipers en Wilhel- Vrljdag is in het Dlympisch Stadion, na- tweemaal wegens regen toch voor 'Wordt vervolgd.) Benoemd De heer G. A. M. Kroeze, on derwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier, is met ingang van 1 October as. benoemd als hoofd der R.K. Jongens- en Meisjes school te Bargercompascuum, gem. Emmen (Drenthe). van het geëindigd. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Cornells, z. van Simon Krom en Petronella Dekker. Getrouwd: Pieter van Lujjt en Anna van Stokken. Overleden: Cornells Vis, ongehuwd, oud 52 jaar. Harddraverij. Het bestuur der Schermer HarddraverUvereeniging neeft besloten, de harddraverij, die op den laatsten kermisdag 'Dinsdag) wordt gehouden, als proef voor dit jaar te houden op Zondag den eersten ker misdag. De reden hiervan is, dat de belang- Opgeheven De winkel van de Bever- wljker lichtbedrjjven, tot nog toe gevestigd op den hoek van den Meldljk, wordt opge heven. Burgerlijke Stand Martina Cornelia Hendrica dochter van G. van den Berg en J. M. van der Reep; Margaretha Maria, dochter van J. W. van der Meer en J. O. M. Rotteveel. Getrouwd: C. van Harten en N. Wljma. Overleden: D. Schrijver, oud 45 jaar, echt genoot van D. Rezelman. Bedrljfschef bedreigd Vrijdag werd de bedrljfschef van de N V. Cacaofabriek Weet- Frisla alhier bedreigd door een zestal per sonen. Het bleek dat een der oersonen na een woordenwisseling met den bedrljfschef was ontslagen en dezen ter verantwoording wilde dagen. De ontboden politie achtte het raadzaam, den bedrljfschef naar huls te begeleiden. Loos alarm Dezer dagen werden de omwonenden van het Plantsoen opgeschrikt door de mededeellng dat een kind in de Plantsoengracht was geraakt en in diepte was verdwenen. De politie werd direct gea larmeerd, welke onmiddellijk begon te dreg gen. Andere personen zochten met haken het water af, terwijl zelfs een dappere burger zich te water begaf en den bodem afzocht. Men vond echter niet het minste spoor. Toen men ongeveer een uur bezig was met dreg gen en zoeken en zich een menigte toe schouwers ter plaatse bevond, werd mede gedeeld. dat het bedoelde kind, een meisje van vier jaar, in de woning van een der buren was. stelling van het publiek niet zoo groot is. als het bestuur wel sou wenschen; het hoopt, dat dit beter zal zijn, wanneer de harddra verij op Zondag plaats heeft. Om de kans van slagen daartoe te ver- grooten, heeft het bestuur de prijzen eenigs zins verhoogd. Bedevaart O. L. Vrouw ter Nood. Onze parochie zal de jaarlljksche bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood houden op Zondag 16 Augustus. Besloten werd een jjoofdrioleering aan te leggen voor een gedeelte bouwterrein in de Lange Heit. De kosten worden later door de hoopers van het bouwterrein weer vergoed, t De gemeentere kening 1930 werd aan geboden. De gewone dienst sloot met een batig saldo van f 14346.01, de kapitaaldienst met f 310. De heer W. Jongejans doet een voorstel om in het Zuideinde een gedeelte wegsloot te dempen. B. en W. zouden zich met het pol derbestuur in verbinding kunnen stellen. De Voorzitter antwoordde, dat reeds eer- Voor de achtste maal mogen wij dan een opwekkend woord schrijven voor onze Ka tholieken landdagen en wU doen dit met steeds meer liefde en toewijding, omdat onze-Ka th. Landdagen zich in steeds grooter belang stelling mogen verheugen. Der traditie getrouw blijft hij op zijn ter rein, de godsdienstig-zedelijke belangen te bespreken en den godsdienstzin te ontplooi en en te propegeeren, om ons katholiek be wustzijn te verlevendigen en te bevestigen De Heilige Pastoor van Ars zegt: „Volgens mijn meening is het gebrek aan genoegzame godsdienstkennis de voornaam ste oorzaak, waarom vele Christenen verlo ren. gaan.” Zou dit niet waar zijn? Onbekend maakt onbemind. Onze Katholieke Landdagen dragen bij om die kennis te vermeerderen Juist in het dagelUksch practlsch beleven onzen groote en heilige beginselen ligt onze kracht. Katholiek Noord-Holland bloeit. Katholiek Noord-Holland moet 'n „bolwerk” worden tegen den steeds wassenden vloed ▼an ongeloof en zedenbederf. Vooral gij, jongeren onder OndertrouwdBerend mina Jacoba Dogger. Getrouwd: Wouter ZZ a Dief opgespoord In den afgeloopen win ter werd bij den heer B. B. alhier een blauwe heerenpantalon ontvreemd. Dezer dagen kwam een heer bij de buren van B. een fietspomp leenen. De vrouw van B. waande dezen persoon als de dader van den diefstal. De politie werd gewaarschuwd. Alhoewel de dader eerst halsstarrig ontkende, bekende hij ten slotte aan den rljksveldwachter J. v. d. Leegte de dader te zijn. Geld ontvreemd Zaterdagmiddag werd bij den winkelier KI Dol f 10 ontvreemd. De Rljksveldwachter J van der Leegte werd hiervan in kennis gesteld en stelde onderzoek in. Gistermiddag is het de politie gelukt, den vermoodelljken dader op te sporen. lijksche schoolfeest tesloot dagavond gehouden vergad organiseeren voor de laatste week van Augus tus. Als de financiën het toelaten, zal de hoogste klas Amsterdam bezoeken, klasse 3, 4, 5 en 6 een auto-tocht maken naar het Gooiland en de beide laagste klassen een feestje op het dorp vieren. In de volgende week zullen de lijsten ter inteekening voor bijdragen bij de ingezete nen worden aangeboden. In plaats van den heer J. Apeldoorn Ga., die bedankt had, werd tot lid der commissie benoemd de heer N. Bommer. Onze vroegere plaatsgenoot*: mej. A. J. M. Twaalf hoven, slaagde te Am sterdam voor ’t examen nuttige handwer ken. ALLE KLEUREN Ir busten van 1 Kilo 65 ct. Pondsbuscen 35 ct. Engelbertus Vis en oa :v,-..en kaok Dirkje Kok Antonius van Heerwaarden cn Agatha Zoetelief. baarstelling van gelden uit de gemeentekas, ten behoeve van voor de R. K. U. L. O.- school benoodigde schoolmeubelen en leer middelen. Voorstel tot vaststelling van de rooi lijn van het perceel Koepoortsweg 41 Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer D. A. A. W. Dobbe als leeraar aan de Huishoud- en In dustrieschool voor Meisjes alhier. Benoeming van lijdelijke leeraressen en een lijdelijk leeraar aan bovengenoemde school voor den cursus 1931-1932. Voorgedragen worden: Voor koken en voedingsleer mej. A. C. van Kooten te Amsterdam. Kinderverzorging en -opvoe ding mej. H. Wagenaar Reisiger te Haarlem. Huishoudkunde en waschbehandellng, Mej. V. v. d. Plaats te Amsterdam. Handwerken, Mej. J. C. Kramer alhier. Administratie, de heer W. Nljboer, alhier. Benoeming van een vakonderwijzeres in handwerken aan de openbare school voor U. L. O. Voorgedragen wordt mej. E. Bour- gonjen te Purmerend. Benoeming van eer. lid van het college van regenten van het St. Pietershof, wegens het aan den heer R. H. A. Renekens verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden de heer H. H. J. Schulte en de heer W. J. Bloem. MrFMMCFRK Deelneming Congres te Utrecht Voor de leden van den R. K. Volksbond, afdeeling Heemskerk, bestaat alsnog gelegenheid, zich als deelnemer op te geven voor het op Zon dag 6 September a.s. te Utrecht te houden congres. Te dien einde zal door de verschil lende afdeellngsbesturen zitting worden ge houden op Zondag 2 Aug. as voormiddags na de H.H. Missen, in het R. K Vereenl- gingsgebouw. de totale reiskosten slechts 1.35 vertrouwt het bestuur dat zoo i mogelijk allen zullen optrekken naar Utrecht. Plaatsing brievenbus Zeer ten gerieve van de bewoners van Heemskerk aan Duin is thans een brievenbus geplaatst aan de Luttlkcie (hoek Oudendijk) alhier. De bus zal dagelijks worden gelicht te ongeveer 10 uur v.m., den tijd, dat in die omgeving de post wordt besteld. tegen één, geen partij-winst oplevert, dan gaven wij niet gaarne toe, al voelden wU het t eel goed. Een groot geluk hadden wij met onr dam- eti in tegenstelling met het schaken 'at de veelvuldige remises niet voortsprott® uit het onder de knie hebben van dit spel. De dampartU levert zoovele onbereken- Gewetensgeld BU den ontvanger der directe belastingen, alhier, is f 115.58 aan gewetensgeld ingekomen. „Onderlinge Oefening” Ons Fanfarecorps „Onderlinge Oefening”, gaat met Septem ber naar 1 Federatieconcours te Water graafsmeer en komt ook daar uit in de 3de Afdeeling. Op 31 Aug. speelt het corps den «Kheelen dag te Amsterdam bfj de daar te houden Konlngtonefeesten. In Uitgeest zal men dus dien dag geen muziek hebben. De Burgemeester. Den heer J. J. Nieu- wenhuysen, burgemeester dezer gemeente, is tot 16 Augustus verlof verleend om bul ten de gemeente te vertoeven. Naar wij vernemen heeft de familie zich naar Duitschland begeven. Benoeming 2e gemeentebode. Dit punt is op verzoek van ’t raadslid J. Henneman ca. op de agenda geplaatst. Ge noemd lid krijgt hierover eerst 't woord. Deze stelt voor de geheimhouding over deze kwes tie op te heffen, in 't belang van den ont slagen bode. De heer De Vries vindt de heele geschie denis 'n onaangename. Voor openbare be handeling voelt spreker niet veel. De publie ke opinie over den betrokkene is ook verre Henneman deed beter te roeren. is eveneens tegen ling. art den uitslag van Sten; tegen ophef- Me Vries, Baltus, h*n voorde. ITT de uitslag Brand Vrijdagmiddag brak, tengevolge van hooi- broei, brand uit in de boerderij „De Vooruit gang” te Eierland op Texel. Reeds een, paar dagen broeide het hooi ge weldig, en maakte men zich hierover zeer ongerust. Vrijdagmorgen was de toestand zeer kritiek en werd den autoriteiten in due gemeente hiervan mededeellng gedaan. Tojn de brand omstreeks half één uitbrak, was de motorbrandspuit dan ook spoedig ter plaatse en werd direct water gegeven, ’t Vuur greep echter zóó snel om zich been, dat aan blus- schen niet meer te denken viel, in minder dan geen tijd was van de groote boerenhof stede met aangrenzende schuur niets meer overgebleven. Behulpzame buren konden slechts een weinig huisraad uit 't brandend gebouw naar buiten brengen, doch alles wat in de schuur aanwezig was, waaronder vele landbouwwerktuigen, werd een prooi der vlammen. De bewoner, de heer P. de Wit, kon met zijn talrijk gezin bijtijds in veiligheid stellen. Naar men ons mededeelt, is alles verzekerd. Burgerlijke Stand Geboren: Helena Re gina Aleib, d. van H. A. Visser en J. B. Gödde Floris Willem, z. van P. Klugt en R. Hekelaar. OverledenGeertje Brouwer, echtgenoote van Jan Oudejans. „Rood-wit” nieuws Zondag as. 2 Aug. 1ste bekerwedstrijd voor de 2de ronde nm. tegen het sterke elftal van Stormvogels I van Hoogwoud. Aanvang 2 30 o.t. paama speelt vermoedelijk „Rood-WIt" II tegen S.R.C. II van Behagen, ’s Avonds te 7 uur Is wederom de veteranen-wedstrijd vast gesteld, welke vorige week Zondag geen doorgang kon vinden, wegen- het slechte weer. Het fanfarecorbs „St. Martinus” heeft haar volle medewerking weer toegezegd. Moge het een Zondagavond schitterend mooi weer zijn» opdat zeer veel publiek op het „Rood-Wlt”- terrein aanwezig zal zijn, vooral omdat de cpbrengst zooals wellicht wel bekend zal zijn, !s voor den Weleerw. Pater C. v. Baar. Gemeenteraad Donderdag vergaderde de raad. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester J. J. J. de Boer. Na opening, en goedkeuring notulen, ging men over tot het behandelen der ingekomen stukken. De voornaamste hieruit zullen we even Tneedeelen. Van de commissie van voorbereiding tot stichting en exploitatie van een destructor te Purmerend de mededeeling, dat reeds door -ao gemeenten het besluit is genomen om toe te treden, zoodat de oprichting ervan is verzekerd. Van de Minister van Binnenlandsche Za ken een schrijven, dat de voorloopige uit- keering voor onze gemeente voor het dienst jaar 1930/1931 zal bedragen per inwoner f 11.6886. In totaal het bedrag van f 59975.04. Een schrijven van den ingenieur van den Rijkswaterstaat, dat inzake het maken van een steiger te Buitenhuizen in het Noordzee- kanaal nog geen difinitief antwoord gegeven ’•an worden. De uitslag der volkstelling gaf als resultaat tut per 31 Dec. 1930 in onze gemeente waren, 2549 m. en 2411 vr. Totaal 4960 personen. Een rapport van de schoolartsen, waarin werd meegedeeld, dat in totaal 294 kinderen waren onderzocht, waarvan het resultaat niet ongunstig kon worden genoemd. De meeste afwijkingen werden geconstateerd in het gebit. Men heeft zich in verbinding gesteld met de Nederlandsche Vereeniging tot bestrijding van het tandbederf, om tot resultaten te komen. Volgden nog verschillende declaraties voor bezoeken van scholen door leerlingen in andere gemeenten. Al deze stukken worden voor geving aangenomen. Door het Burgerlijk Armbestuur is een verzoek ingediend om de subsidie over 1931 te verhoogen. B. en W. stellen voor om nogmaals f 10.000 te verstrekken. Reeds is er f 13000 uitgekeerd, zoodat men al f 3000 boven het uitgetrokken bedrag is. De heerschende werkloosheid in de afgeloopen winter is er de oorzaak van. Op een vraag van den heer W. Jongejans deelde de Voorzitter mede, dat op 't oogenblik de toestand nog al draaglijk is. Geheel werkloozen heeft men nog weinig. De crisis commissie is echter nog intact, daar de ko mende winter zeker wel weer hulp zal moe ten worden geboden. Wanneer men echter deze f 10.000 toestaat, kan dit nog uit de ge wone middelen gevonden worden, zoodat de begroeting niet in de war raakt. Hierna wordt het voorstel goedgekeurd. Aan W. Peetam, G. J. Geuke en C. Smit, wordt een bouwcrediet verleend van f 2400. t> Een voorstel om een deskundige aan te wijzen voor het deugdelijk verklaren van het G. E. B. over 1931 en volgende jaren, werd goedgevonden. Dit wordt door de wet voor geschreven. - De geloofsbrieven der nieuwge kozen leden van den raad werden aangeboden. Tot com missie van onderzoek werden benoemd de le den G. Valkoog, IJ Veenis en W. Jongejans. Werd besloten om een crediet van f 30 toe te staan voor het volgen van een cursus van vakonderncht aan het politiepersoneel. Een verzoek van de Politie-Radio-omroep te Hilversum, om subsidie, werd aangehouden tot de behandeling van de begrooting. Verschillende bezwaarschriften tegen schoolgeld en hondenbelasting werden be handeld. Voor enkele groote gezinnen toonde 4e raad zich weer clement, en verleende vrij stelling van betaling. Voor het bezoeken van de U.L.O.-School te Zaandam, door een zoontje van den heer P. Heine, werd als tegemoetkoming in de reiskosten, f 15 uitgetrokken. dat de wedstrijd moest worden afgebroken, ten slotte de wedstrijd met motorgangmaking beroepsrijders om hel kampioenschap van Nederland over 100 KM. verreden. De ongeveer 10.000 toeschouwers hebben genoten van een aatdigen, zij het niet zeer spannenden wedstrijd. Precies 8 uur werd het stratschot gelost en Leddy nam den kop, gevolgd door De Graaf, Korf, Blekemolen, Snoek en Van der Wulp als laatste. Ook hedenavond advies van zijn dokter, niet starten. Het duurde niet lang of Blekemolen ging naar voren, gevolgd door Snoek en na 5 ron den zaten beiden resp. op de tweede en derde plaats. Inderdaad volgde na 33 ronden een ver woede aanval van Snoek op Leddy, laatstgenoemde wist zich te Snoek raakte hlerbu even los, geen kans op succes meer had. beurt trachtte hierop Blekemolen voorbij te komen, maar deze wist den aan val, hoewel men kon merken, dat hij zich zeer had ingespannen, af te slaan. Korf was inmiddels al zes ronden achter geraakt en na 50 ronden (25 K.M.) was de volgorde dezelfde met Korf 8 ronden achter. Na 100 ronden was de stand: 1. Blekemolen; 2. Snoek; 3. Leddy (op 3 ronden); 4. De Graaf (6 ronden achter); 5. Van der Wulp (7 ronden achter); 6. Korf (14 ronden achter). Voor Korf was dit een goede trainings- wedstrijd en het duurde ook niet lang (na 106 ronden) of hij stapte af. Blekemolen bleef voorloopig ongvveer 50 meter achter Snoek rijden. Na 113 ronden ging De Graaf een ronde terughalen. Toen er nog 83 ronden te rijden waren. Het Snoek los en even later stapte hij af, daar hij niet verdft kon. Blekemolen reed toen onbedreigd aan den kop met Leddy op 5 ronden, De Graaf op 9 ronden, v. d. Wulp op 10 ronden. Van een strijd kon toen niet meer worden gesproken. Na 75 K.M. (150 ronden) was de stand: 1. Blekemolen, 2. Leddy (5 ronden ach terstand), 3. De Graaf (10 ronden achter- d. Wulp (11 ronden achter- Kennis is macht De heer J. Smit, werkzaam bij den heer M. Hoesen, alhier, is aangesteld in rijksdienst bij Post en Tele grafie, afd. autodienst te Amsterdam. Een mooie promotie, die hij als vakman door zélfstudie wist te maken. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z. van P. Feenstra en G. de Boer Arie, z. van J. Sluljs en G. Kwantus Willem en Karei, zoons van K. Heesman en G. Groot Trijntje, d. van M. Bootsman en J. Haak. Ondertrouwd: G. H. Cornells en A. de Jager J. W. v. d. Braber en H. Vene- kamp. Vooral gij, jongeren onder ons, goed luisteren, neemt in u op. wat bij dergelijke gelegenheden u wordt geboden. Wordt en thousiasten voor uw priesters. leert een krachtigen „wil” vormen, schaart u onder de banieren van Christus-Konlng en Chris tus’ Kruis. En dan, dit jaar lokt zoo bijzonder tot deelneming uit in dubbel opzicht: Het Co mité heeft als plaats van samenkomst ge kozen het liefelijk SchoorI, één der oudste Parochies in Noord-Holland. Daar, bij zijn Schoon en eenvoudig kerkje aan den voet der hooge duinen in den schaduw der bos- Schen, komen wij lusteren naar de opwek kende woorden van Pater Felix Otten O P. en Mr. F. Teulings uit ’sHertogenbosch toet als onderwerp: „Het idealisme van den Katholiek.” Hierover de volgende week meer. Is er schooner onderwerp denkbaar, en dan ih de schoonste plaats van ons Noorder- itwartier, en op 15 Augustus, een vrijen dag? Ter eere van onze goede Moeder Maria \Vaan wij daar leeren. In zulk een Roomsch anillieu voelen wij ons thuis, voelen wij ons één. één In denken, één in streven één in Verlangen Katholieken, laat deze dag te SchoorI de overige dagen overtreffen Staten in zijn bezit, waarin het van den voorzitter duidelijk te lezen staat De voorzitter acht het de taak van den raad om dit te onderzoeken. Nadat nog enkele heeren over deze kwes tie het woord voeren, wordt het voorstel van den heer de Ruyter, om Ged Staten te laten beslissen, z. h. st. aangenomen. Weth. Henneman waarschuwt nogmaals voor de gevolgen. Het hoofdbestuur van den R. K. Bond van Gemeenteambtenaren heeft deze zaak reeds in behandeling. De voorzitter sluit dan de discussies over dit punt. Het ontslag blijft dus voorloopig gehand- Drogisterij en Chemicaliënhandel De raad dezer gemeente zal vergaderen Dinsdag 4 Augustus a.s., des avonds te half acht. De agenda luidt: Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw be noemde raadsleden. Ingekomen stukken, mededeellngen enz. Behandeling van een schrijven van den mi nister van Justitie Inzake salarisherziening van den commissaris van politie. Voorstel van een vergoeding als bedoeld in art. 101, negende lid. der Lager Onderwijs wet 1920, aan de besturen der Bijzondere Lagere scholen alhier, over het jaar 1928. Voorstel tot toekenning van eene vergoeding aan bovengenoemde besturen, voor bovental lige leerkrachten, over het jaar 1929. Voor stel tot het doen aanleggen van eene nieuwe huistelefoon-installatle in het Raadhuis. Voorstellen Inzake ultkeering door de direc tie van de Nederlandsche Spoorwegen van een gedeelte van de verstrekte voorschotten ten behoeve van de stoomtram Behagen— Wognum. Voorstel tot uitbreiding van het kabel net en transformatorruimte ten behoeve van het gemeentelijk Electriclteitsbedrljf. Voor stel tot wijziging van het reglement en ta rief voor de levering van electricitelt door t G. E. B. Voorstel tot vaststelling van ontwerp verordeningen tot heffing en invordering van rechten voor het vellen van boter. Voorstel tot het verleenen van een crediet ten be hoeve van eene veniieuwing van de bestra ting van het Keem. Voorstel tot het ver leenen van medewerking aan de R. K. Schoolvereenlglng ,,8t. Aloyslus” tot heerhik- De match tusschen de schaakmeesters Ca- pablanca en Euwe vestigt wederom eens voor de zooveelste maal de aandacht op de retnise- kwaal, een euvel, waaraan het schaakspel mank gaat en zij het dan ook In mindere mate ook het damspel. Want bewijst b.v. de uitslag van een twee kamp van 20 partijen wel altijd dat de sterk ste gewonnen heeft? Zeer seker wanneer het resultaat opval lend verschilt, doch ook bij een uitkomst van 3 verloren, 2 gewonnen en 15 remise-par- Hjen? En die resultaten worden in den huldigen tijd tot de normale gerekend. In de hierboven als voorbeeld aangehaalde match behaalde de winnaar wel één winst- partU meer, naaar die vijftien remises, hoe waren die? Kwam daarin ook des winnaars superioriteit aan den dag, of kon hij in al die partijen telkens onder de wjjd uitgestre'-’e vleugels van moeder remise zijn toevlucht vinden? Het is heel vaak niet de sterkste geweest die wopl Reeds Dr. Emanuel Lasker, de ex-wereld- kamploen schaken, heeft in 1920 voorspeld dat het schaakspel den remise-dood zou ster ven. WU willen deze voorspelling van Dr. Lasker laten voor wat ze is, doch willen in verband hiermede toch nog even memoreeren wat Dr Lasker toen, na afloop van een te Utrecht gehouden voordracht over zijn nieuw ont- 1 worpen spel „Lasca” verklaarde. 1 der in B. en W. deze zaak onder oogen is ge zien. Deze winter heeft men reeds eenige ge deelten gedempt, en aan de hand van de ge maakte kosten heeft men begroot, dat met het dempen van de geheele wegsloot een be drag van f 150000.is gemoeid. De kosten zijn werkelijk meegevallen, daar men aan vankelijk meende, dat er een half millioen mee gemoeid was. Besloten werd om met het polderbestuur deze zaak nog eens ernstig te bespreken, daar er vooral voor het landbouwend deel der be volking nogal bezwaren aan zijn verbonden, wanneer men het vaarwater dempt. Door wethouder Bijl wordt gewezen op de ziekte in de iepenboomen. Hij is er voor om eenige proeven te nemen met andere soorten, daar Assendelft juist door zijn vele boomen voor inwoner en vreemdeling aantrekkelijk is Besloten om eenige proeven te nemen. Namens de Katholieke fractie doet W. Way het voorstel om in de politieverorde ning een aanvulling te maken, waardoor het verboden wordt om alle dagen de menschen lastig te vallen met het aanbieden van alle mogelijke artikelen, speciaal de catagorïe venters in veters, lucifers etc., dat echter ver kapt bedelen is. In omliggende gemeenten is er één bepaalde dag voor vastgesteld, terwijl men in Assendelft maar raakt, loopt. Spreker is er daarom voor dat ook in onze plaats een vaste dag daarvoor wordt aangewezen, en men tevens een vergunning van het hoofd der politie moet hebben, waardoor ongunstige typen nog kunnen worden geweerd. Speciaal de bewoners van het Noordeinde ondervinden veel last van dit soort menschen, daar de groote trek van het station komt. Hierover wordt nog breed gediscussieerd. De heer W. Jongejans voelde er niet veel voor, daar er verschillende personen onder zijn, die het slachtoffer zijn van de werkloos heid, en zoo in hun onderhoud trachten te voorzien. De heer Way erkende dit, doch hij had een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat er personen onder zijn, die inderdaad door de werkloosheid waren getroffen. In hun woon plaats waren zij echter door hun gedragingen van steun uitgesloten, zoodat er eigen schuld bij komt. De risico daarvan moeten zij zelf dan maar dragen. Het slot was dat het voorstel werd aange nomen, en door B. en W. hiervoor een rege ling zal worden getroffen, waardoor men van een ploeg verlost zal zijn. De laatste tijd was Assendelft een eldorado voor deze men schen. Er werd door de Voorzitter nog een hartelij k afscheidswoord gesproken aan het adres van de heeren A. Zuidervaart (Kath.) en P. K. Jongejans (V.D.), die niet meer in den Raad zullen terug keeren. Vele jaren hebben zij deel uitgemaakt ervan, en hun beste krachten er aan gegeven. Dat het in hun verdere leven goed mag gaan, aldus de Voorzitter. Hierna sluiting. Raad en Pers bezichtigde nog de deze zo mer aangelegen gasverwartning in het ge meentehuis. In de raadzaal stonden eenige keurige haarden, die een geweldige hitte ga ven. Een en ander een groote verbetering. van gunstig en weth. de zaak niet meer s Weth. van Duivenw opheffing der gehetmhoikl Weth. Henneman betrk Hierover staken de stems flng stemmen de heeren Kloes, Klaasse en van Dul Weth. Henneman betreil deze stemming, 't Publiekmaken van de ware toedracht der zaak is voor den betrokkene en zfjn gezin noodzakelijk. Spreker ontzegt bovendien den Voorzitter het recht tot ge heimhouding. Nu de zaak zelf niet besproken kan wor den, bewijst de heer Henneman z.i. de on wettigheid van het ontslag. De bode is vroeger benoemd door den raad en in zijn instructie staat vermeld, dat schorsing en ontslag eveneens door den raad moet geschieden. Uit een brief van Ged. Staten blijkt, vol gens spreker, dat dit recht tot de competen tie van den raad kan behooren. De raad moet dan ook de verantwoording dragen van de gevolgen welke uit deze zaak kunnen voortvloeien. Den voorzitter bevreemdt het. dat wethou der Henneman niet beter op de hoogte is. Het benoemen, schorsen of ontslaan van den bode behoort tot de competentie van B. en W. De gemeentewet, Ged. Staten en tal van bevoegde personen beamen dit. Weth. Henneman betwist dit nogmaals en wijst op ’t vroeger genomen raadsbesluit tot benoeming. De voorzitter acht bovenbedoeld besluit in strijd met de gemeentewet en B. en W. heb ben de bevoegdheid om 'n zoodanige beslis sing te nemen. De heer N. Henneman doet ’t voorstel om aan de orde te stellen ’t ontslag van den ge meente bode. De voorzitter kan dit niet in behandeling nemen, aangezien de raad de bevoegdheid daartoe mist. De heer de Ruyter heeft alle geheime zit tingen over deze kwestie niet mee kunnen maken. Spreker spijt t dat deze zaak niet dadelijk In 't openbaar is behandeld, dan was alles al afgeloopen geweest en de heele geschiedenis is nu toch al publiek. Spreker is van meening, dat ’t standpunt van Ged. Staten nog erg onduidelijk is. Hij stelt daarom voor, genoemd college te laten beslissen. Wel pleit ’t niet voor den ernst van B en W als nieuwen gemeentebode te hebben be noemd een jongen van 16 Jaar. Ook ’t sala ris schijnt gewijzigd te zijn, zonder dat de Raad hierin gemoeid is. De voorzitter antwoordt, dat de raad dit laatste in besloten zitting heeft behandeld. Het voorstel van den heer de Ruyter is hier op zfjn plaats. Het staat spreker vrij zich persoonlijk van de Juistheid der handel wijze van B. en W ter bevoegder plaatse te overtuigen. Weth. Henneman verzoekt den voorzitter te spreken van „de meerderheid" van B. en W., aangezMn hU het heelemaal niet eens is met de genomen beslissingen en de onjuist heid daarvan staande houdt. De voorzitter heeft zelfs een brief van Ged. 111 bezlt. waarin het ongelljk stand), stand). Toen waren, het publiek van door en haalde een ronde achterstand in. Het was een aardig gezicht, de vier renners op de verlichte baan, maar de strijd was afgeloopen. Het einde kwam met on veranderden stand: 1. Blekemolen (1 uur 17 min. 4/5 sec.); 2. Leddy (4 remden achterstand)3. De Graaf (15 ronden ach terstand) 4. v. d. Wulp (17 ronden achter stand). Leddy, die inderdaad goed gereden heeft, reed zijn 100 K.M. vol onder luid applaus publiek en daarna was de strijd Blekemolen, die het kampioen schap van Nederland hiermede op zijn naam bracht en met zijn tijd een nieuw baanre cord vestigde, is door de sportcommlssie aangewezen Nederland te vertegenwoordi gen bU de wleler-wereldkampioenschappen te Kopenhagen. Op dezelfde baan heeft hij in 1914 het wereldkampioenschap voor ama teurs op zijn naam gebracht. De gemaakte tijden zijn: 10 KJd.: 8 min. 14 2/5 sec. 20 K M 15 min. 39 sec. 25 K M 19 mln. 26 sec. 30 K.M.23 mln. 10 4/5 sec 40 KM 30 min. 55 sec. 50 K.M.: 38 min. 28 2/5 sec. 60 KM.: 46 mln. 32/5 sec. 70 KM 54 min. 1/6 sec. 75 KM.: 57 min. 52 2/5 sec. 80 KM 81 mln. 46 1/5 sec. 90 KM.: 1 uur 9 min. 31 1/5 sec. 100 KM.: 1 uur 17 mln. 4/5 sec. Dr. Lasker gaf toen als zijn meening te kennen, dat het schaakspel, zooals het in den huldigen tUd gespeeld wordt, zoodanig door de meesters beheerscht wordt, dat ‘n dood loo- pen naar remise tot slot hebbende partijen schier onvermijdelijk is. Lasker heeft nog getracht door wijzigingen dit remise-gevaar te keeren, maar volgens zijn zeggen is hem dat niet mogen gelukken. Nu weten wij niet of Dr. L. uit een com mercieel oogpunt een nieuw spel in de wereld wilde brengen, maar durven toch gerust de veronderstelling uiten, dat hij hiertoe niet overgegaan zou zijn, wanneer het hem mo- gelljk geweest ware, het schaakspel, waaraan hij bijna zijn leven gewijd had, dat hem eer en roem gaf, van deze hem grievende fouten te ontdoen. Niemand beter dan hij begreep de uit drukking van Capablanca: het schaakspel zonder fouten te kunnen spelen. Zulks getuigt natuurlijk van de enorme speelsterkte des heeren Capablanca even tueels snoeverij daargelaten maar dit zegt ook dat de innerlijke kracht van dit spel te genover dezen beoefenaar minder wordt. De diepte van het spel niet meer peilloos! De combinaties niet meer ondoorgrondelijk! En niet het minste: zonder feitelijk te spelen van de remise verzekerd! Tevergeefs heeft Lasker gezocht naar de vervolmaking van het schaakspel: zUn po gingen om in het spel verbeteringen aan te brengen zijn niet gelukt. Met de besliste overtuiging, dat die fouten niet te onder vangen waren, dat voor die remlse-kwaal geen kruiden gewassen bleken, heeft hij zijn hoop laten varen, en een spel het Lasca uitgedacht en opgebouwd, hetwelk zl. het volmaakte nabij komt, en de hierboven be-, sproken ongerechtigheden niet kent. Op een toen te Utrecht door den ex- kamploen dammen, Herman Hoogland, aan Dr. Lasker gestelde vraag of hij, vóór hij bet Lasca hier wilde invoeren, wel het damspel kende, zooals w(j in Holland dit spel spelen, een vraag die Hoogland toen moeilijk kon onderdrukken, wijl het Lasca oppervlakkig beschouwd sterk aam ons damspel doet den ken, luidde Lasker's antwoord: „Toen ik te Parijs woonachtig was, had ik voldoende gelegenheid het Poolsche damspel te spelen en te bestudeeren, maar met alle respect voor het schoone en het diepe gaat dit spel toch aan hetzelfde euvel mank: de remise. En in Engeland is dat nog erger. Tijdens mijn lange verblijf aldaar heb ik dat „game of draughts” door en door als een remise-spel van de bovenste plank leeren kennen.” Inderdaad, ook ons damspel levert in de meeste gevallen, tusschen bekwame spelers, een onbevredigend resultaat op. Ook aan ons spel kleeft de overtollige remise. Lasker had niet te veel gezegd 1 De waarheid hier van is ons steeds duidelijker geworden. Het is een niet te loochenen feit: ons damspel leent zich tamelijk snel voor remi se; en gelljk-spel bevredigt maar heel zelden. Men wil nu eenmaal resultaten zien. BU in teressante matches tusschen vooraanstaande spelers Is het aantal belangstellenden, dat reikhalzend naar de resultaat brengende krant uitziet, werkelijk gering, in aanmer king nemende de vele beoefenaars, die ons spel telt. Grootendeels vindt dit haar oorzaak hierin, dat men bijna van te voren het re sultaat al zeggen kan. Ontelbaar zijn de re mises en zeldzaam de partijen met een wer kelijke uitkomst. Dat verveelt den spelers, maar niet minder het publiek. In den groo- ten oorlog verslond men helaas het nieuws over voorname krijgsverrichtingen, maar voor de dagelijksche berichten over de tien meters loopgraaf, die vandaag ge wonnen werden en den volgenden dag weder verloren girjgen, werd geen dagblad ingezien. Dat is nu eenmaal de sensatlelust. WU kennen dammers, die geen partijen naspelen, waarvan de uitkomst remise gaf. Die partijen geven hen geen voldoening. Nu is het waar, dat er velen zijn, die re- mise-partUen even graag naspelen, maar niet te ontkennen valt toch, dat de een zulks doet om het leerzame, en de ander om het Interessante, en dan Hjkt voor deze laatsten de winstpartU het geschikste object. Dikwijls heeft men in een wedstrijd een tooneel kunnen gadeslaan, dat nu allesbe halve spelverheffend genoemd kon worden. Hiermede doelen wü op die ».g. opzettelijke remise-partUen. die in schaakmatches. meer nog dan in dammatches zoo dlkwUls voorkomen. Wanneer een speler cp zijn tegenpartij b.v. in een match van tien partijen, bU het derde spel een voorsprong had van twee punten, dan gebeurde het niet zelden, dat hU 4n die resteerende partijen gelijk spel trachtte te bereiken. Zulks was wel volkomen zijn recht, maar wie oog heeft voor het schoone en mooie, kon bU het naspelen z’n hart ophalen aan een reeks van onverkwikkelijke afrull-par- tljen. Het op remise spelen zal natuurlijk altijd blijven bestaan, is op zichzelf beschouwd ook volstrekt niet erg, maar het moet dan toch altUd een groote kunde blijven I De idee: „als ik met steeds maar af rui len tot een stand van zeven om zeven zes om zeven desnoods gekomen ben, pruts ik het wel remise”, is alleen bestaanbaar omdat ons eindspel niet geheel deugdelijk is. Menigmaal moest een sterkere speler ver klaren niet te hebben kunnx winnen, omdat zijn tegenstander zich niet liet verschalken en al maar afruilende, wel meer en meer in slechtere conditie kwam, maar in de breede wateren der remise, niet meer te vangen bleek. De uitslag dier partij gaf niet te zien wie het beste gespeeld, noch wie het slechts geslagen had. WU zouden nog door kunnen gaan met het blootleggen van onaangenaamheden, die het gevolg zUn van de minder goede eind- spel-afwlkkeling, maar weten bij ervaring hiermede de echte liefhebbers nu Juist niet te streelen. WU zullen het dan ook hierbij laten. Dat neemt evenwel niet weg. dat alles wat wU hierover gezegd hebben, harde waarheden zUn die eeilljk onder de oogen gezien moeten worden. Men laat niet gaarne dat weten wU i ervaring een spel, dat men mint, af- ammen. Wanneer men ons wees op de Inconse quentie, dat ondanks de grocte moeilUkheld om de tegenpertlj één schUf afhandig te maken, toch een eindspel van drie dammen Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit, zoon van Gerrit Rademaker en Grietje de Graaf. Anna Marla Elisabeth, dochter van Jan Koesen en Elisabeth KreUger. Ondertrouwd: Reijer Schoen, 33 jaar, veehandelaar, te Behagen en Alida Visser, 29 Jaar, zonder beroep, te ZUpe; lemke Roos. 26 jaar, onderwUzer te Behagen en Nelly Yda ’t Hart, 20 jaar. zonder beroep, te Züpe. Getrouwd of overleden: Geene.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6