Buitenlandsch c^Cieuwj FEUILLETON DE ij f derde blad Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn DE MAN VAN NERGENSHUIZEN ,ZIJ” Crème BLADZIJDE 1 ZATERDAG 1 AUGUSTUS ÏSfrl BINNENLANDSCH NIEUWS De toestand in Duitschland De strijd STOOMVAA RTLIJNEN ELCK WAT WILS l I r 1 Strijd tegen banditisme te New-Y ork Overstroomingen in Britsch-Indië Gemengde ‘Euitenlandsche ^Berichten •i BOEKBESPREKING HEEREN-BAA1 Mijahardt’s Poeders De strijd in China Het nieuwe Paviljoen te Parijs Eén Handelsverdrag met Zuid-Afrika Een vermakelijk incident Hij zal scherp gevoerd worden Kanaal LuikAntwerpen Geen stopzetting der werken Burgemeester De Vlugt Engetoche onderscheidkig Groote verwoesting De Sigaretten-Belasting Totaal 963 mlUioen pond sterling Catania n, Ve- Livingstone naar Cartagena n. Bar- Een Grootstad-Symphonie Straatlawaal in Stamboel Antw. ren te verminderen Land, Bank-overval in Spanje Rott. Eierbesluit 30 uil te Ardroasan Tralee n. 100.000 peseta's geroofd. een De Duitsch-Oostenrijksche Toi-Unie Repliek van Prof. Bruns Geestdriftige belangstelling Hof 2O-50a.p*ro>u Wexford aangevallen. op (Wordt vervolgd.) I H. M. de Koningin en Prinses Juliana 6 September-Congres R.K. Werkliedenverbond Bezuiniging in Engeland JAVA—NEW YOBK-LUN. ENGGANO, 30 Juli v. Java te New York. De onderhandelingen in een ver gevorderd stadium Geen omvangrijke handel In gebruikte banderolles beant- handel ook Ij Teruggekeerd van het verblijf in het buitenland Lonnie Bard” door L. Huislnga- Scraf. UI tg. Gebr. Kluitman. Alkrfiaar. Meisjes zullen met genoegen dit boek lezen. Op prettige wjjze vertelt de schrijfster van het weesmeisje Lonnie Bard, van haar we derwaardigheden In bet weeshuis. Van een grooten ommekeer In haar leven, van haar kennismaking met een tot dan toe voor haar onbekende wereld. Gretig geniet zjj van dat voorheen onbe kende. doch zjj weet de voordeelen, welke het nieuwe leven haar biedt, ook aan te wen den tot het geluk van anderen. Pol Dam gaf illustraties, welke het boek ten zeerste verlevendigen. v. Portlmas n. Faro. Messina n. Llpari. 4 ECHTE FRIESCHE Doos 45 ct. BJJ Uw Drogist Winst op de communisten. Tsjang Kai Sjek deelt mede, dat Toeng- koe, de laatste communistische positie in de provincie Kiangsi. vermeesterd is na de ver overing der overige communistische stellin gen en dat meer dan 100 000 man met 50 bombardementsvliegtuigen generaal Sji Hyoe Sjang zijn te gemoet gezonden. om Landdag-ontbinding in Pruisen Het Franach bezoek aan Berlijn Volgens een Havas-bericht heeft de Duit sche regeering het voornemen, minister-pre sident Laval en Brland terstond na den te rugkeer van Brünlng en Curtlus uit Rome tot het bezoek aan Berlijn u<t te noodlgen. Deze ultnoodiging zal langs diplomatieken weg geschieden. De tweede helft van Au gustus zou voor het bezoek In aanmerking komen. De Parijsch» pers meent te kunnen zeg gen. dat Lava! en Brland niet naar Berlijn zullen gaan, alvorens het plebisciet over de ontbinding van den Pruisischen landdag heeft plaats gehad. Ook Lautler. de vroegere onderstaatssecre taris, is van meening. dat een vroeger be zoek niet wenscheljjk is. Z M. de Koning van Groot-Brittanië en Ierland heeft den burgemeester van Amster dam benoemd tot Knight Commander of the most excellent order of the British Empire. De versierselen dezer orde zijn den burge meester door Z. M.'s gezant te 's-Gravenha- ge, Sir Odo Russell, ter hand gesteld. tie t Ten deeld dat uit een kletne plaats als War mond minstens 100 deelnemers naar Utrecht zullen komen met een muziekcorps, muziekcorps? Er moeten er 50 zijn, In een der groote steden overweegt men met 70 autobussen te komen plus een extra- trein. Rafsö n. Delfzijl. Swansea te Mon- Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt, is zeer binnenkort de ver schijning te wachten van een Eierbesluit in gevolge de Warenwet. Verder meldt het blad, dat benoemd is tot directeur van het Ned Eiercontrole-bureau de heer Tukker te Beekbergen. In de W aid burger a 1 pe n zijn twee touristen uit München verongelukt. Zij zijn op een hoogte van 3 400 meter doodgevro ren. Men heeft de lijken geborgen. H. H. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana vertrokken Dinsdagmiddag uit Schloss Lengberg per trein over Spittal, Salzburg naar München. Vandaar werd de reis Don derdag met den nachttrein naar Nederland voortgezet. Gistermiddag, met den trein van 13.12 uur zijn de vorstelijke personen te Arnhem aan gekomen. Na even in de wachtkamer ver toefd te hebben, vertrokken zij per auto naar Soestdljk voor het gebruikelijke Augustus- verblljf ten Palelze van H. M. de Konlngln- Moeder. werkt zacht en weldadig als een Mei regen. Uw huid ontwaakt tot nieuwe achoonheicE onder haar aanraking. Reeds sinds enkele jaren zijn onderhande lingen gaande tusschen de Unie van Zuid- Amerlka en Nederland met betrekking tot het sluiten van een handelsverdrag. Deze onderhandelingen verkeeren thans in een vergevorderd stadium, zoodat binnen niet te langen tijd het totstandkomen der overeenkomst tegemoet kan worden gezien. De onderhandelingen worden gevoerd door onzen gezant te Pretoria, dr. Lorentz, die thans met verlof hier te lande vertoeft, doch over eenlge maanden weer naar zijn post zal terugkeeren. In de laatste jaren zijn door de Zuld-Afri- ksansche republiek onderhandelingen met verschillende landen gevoerd om tot het sluiten van handelsverdragen te komen. Met Duitschland is dit reeds eenlge jaren geleden geschied. Ten aanzien van ons land waren echter eenlge moeilijkheden, welke een vlot verloop der onderhandelingen in den weg stonden. Thans zijn deze echter opgelost en ontwikkelt zich de situatie in gunstlgen zin. Wat den inhoud van het verdrag betreft, vernamen wij nog, dat deze van algemeene strekking is en een voorziening tn de han- delsbetrekklngen beoogt, ook de clausule van de wederzijdsche meestbegunstiging komt er in voor. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. EDAM, 30 uil v. New-Orleans n. Rott. GROOTENDUK. Rott. n. New-Oriean* 30 Juli te Vera Cruz. Lloyd George buiten gevaar De toestand van Lloyd George blijft be vredigend, zoodat hjj. Indien zich geen on verwachte complicaties voordoen, als bulten gevaar kan worden beschouwd. De hoofdcommissaris van politie te New- York heeft een meedoogenloozen oorlog aan de bandieten verklaard en bepaalde deelen der stad laten omsingelen. Van zes uur 's avonds tot middernacht patroullleeren politietroepen in auto's gewapend met) ver dragende geweren door de straten. Zjj heb ben order gekregen geweerschoten met ge weerschoten te beantwoorden. Door den heer Bdbn waren aan den minis ter van Financiën eenige vragen gesteld be treffende het nemen van maatregelen ter voorkoming van het meer dan eenmaal ge bruiken van dezelfde belastlngbanderolles voor sigaretten. De vraag, of het den minister bekend Is. dat de banderolles onbeschadigd van de pak jes of doosjes kunnen worden verwijderd, dat zulks veelvuldig geschiedt en dat er reeds een vrij omvangrijke handel tegen ongeveer hal- ven prijs In dergelijke banderolles plaats vindt teneinde ze zoo een tweede maal te ge bruiken, wordt door minister de Geer wat het misbruik aangaat, ontkennend woord. Een dergelijke omvangrijke in gebruikte sigarettenbanderolles is nauwelijks denkbaar, daar het den met het toezicht belasten ambtenaren niet zou ont gaan. indien op een sigarettenmerk van fa brikant of inporteur A een banderolle. voor zien met den naam van fabrikant of im porteur B. zou zijn geplakt Het antwoord op de vraag. Of de minis ter bereid is te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een regeling worde getroffen, waar bij verplichtend wordt gesteld de banderol les op het pakje of het doosje zelfs te doen aanbrengen op zoodanige wijze, dat zonder beschadiging van de banderolles het pakje of doosje niet kan worden geopend, luidde dan ook ontkennend. Naar wjj vernemen, zullen ongeveer 3000 Jeugdigen der RK. Arbeidersbeweging uit alle deelen van het land, deels in de klee- Wlsselend succes ding van „De Jonge Werkman”, deels ge tooid met vlaggen en sjerpen, aan de «-Sep tember-demonstratie te Utrecht deelnemen. Zijne Excellentie de heer Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid overweegt de meeting, waarop Prof. Kors O. P. het woord zal voeren, bij te wonen. De geestdrift voor congres en demon.stra it overal in den lande toe te nemen, wjjze daarvan werd ons medege- eenigen twijfel de Itallaansche beer was, over wien Billy gesproken had. Den andere, die een geweer In zijn hand had, herkende Met een tevreden glimlach schoof ik een weinig achteruit en verstopte mij achter een dikken rietbos, waarna ik mijn geweer zoo ver vooruit stak, dat slechts het uiteinde van den loop gelijk met den buitenkant van het riet was. Geen gevoel van genade at barmhartigheid beroerde ook maar het minst mijn hart, niettegenstaande ik persoonlijk weinig wrok tegen mijn bezoekers koesterde. Het was Northcote en niet mij, dien zij in werkelijkheid trachtten neer te schieten en de redenen, welke hun daartoe noopten, wa ren zeer gegrond waarschijnlijk. Desondanks was het mijn vaste voornemen, ze beiden aoo zorgvuldig mogelijk neer te leggen, aoodra zij maar even ondei behoorlijk bereik van mfjn zwaar jachtgeweer kwamen. Indien ik van moord aangeklaagd zou worden, dan had ik mijn doorschoten hoed als getuige k déchar ge en per slot van rekening, als een zekere dood aan den eenen kant van de weegschaal ligt, heeft het geen nut zich over den an deren te bekommeren, t Was wettige zelf verdediging. Zij kwamen al dichter en dich ter bij en ik zag den roeier naar het eiland sturen, terwijl de andere met zijn vinger aan den trekker van zijn geweer zijn hoofd, in alle richtingen van het eiland heen en weer draaide. Het partijbestuur van de Duitsche Volks partij hield gisteren in het Rijksdaggebouw een zitting, waarbij ook de minister van bul- tenlandsche zaken, dr. Curtlus, tegenwoor dig was. Na een uiteenzetting door den partijleider Dingeldey van den politieken toestand, werd besloten, een oproep te richten tot de partij leden, welke als volgt luidt: rand van een zoutwaterkreek. Het water had een breedte van ongeveer een kwart mijl en was door een strook land van de zee gescheiden. Het was een eenzaam plekje en had veel overeenkomst met sommige streken van de Argentijnsche zeekust, zon der hutje of woning om in de eentonigheid van de omringende moerassen eenige afwis seling te brengen. Het eenige voorwerp in de geheele ruimte was een oude schuit, die aan een staak tegen den oever lag vastge meerd. „Nu moeten wjj van elkander gaan”, zei Maurice, terwijl hij zich tot ons wendde. „Er zijn vier of vijf plekken, waar men de e«hdcn goed onder schot kan krijgen, als ze overtrekken; dit is een van die plaatsen. Wat denk jij ervan Stuart? Wil jij het wild hier af wachten?” Hij vroeg het zoo openhartig, dat Ik mij zelf af vroeg, of het werkelijk mogelijk zou kunnen zijn, dat hij het op mijn leven ge munt had. Hoe het ook zjj. ik was niet voornemens te weigeren. Ik was werkelijk verlangend om te zien, wat er zou gebeuren. „Zeker zei Ik. „Ik vind het best om hier te blijven; hoe luidt het programma?" Hij wees naar een kleine, zandige, met riet begroeide landtong aan den overkant van de kreek. „Daar moet je heenvaren met de schuit. Tegen half zeven vliegen de eenden vlak boven je hoofd en als je je goed verdekt hebt opgesteld, heb je minstens tweemaal kans een koppel onder schot te krijgen." KON. HOLL. LLOYD. GÖTTINGEN, 31 Juli v. Bremen te Amst. SALLAND, thuis., 29 Juli Teneriffe gep. Het rapport der Engelsche Nationale Be- zuiniglngscommlssle zal, naar MacDonald In het Lagerhuis heelt medegedeeld, naar een door de regeering ingestelde „com missie van vijf” ter bestudeering worden verwezen. De commissie bestaat uit Mac Donald Henderson. Snowden, Thomas, den minister van de Dominions, en Graham, den minister van handel. De belangrijkste voorges’elde bezuinigings maatregelen zijn de verlaging van de uerk- loosheidsultkeeringen met 2T pet. en de verhooglng der wekelijkse he b' dragen met 10 pence. Eveneens zullen de tractementen der onderwijzers met 20 jjet wo”d?n ver? laagd, die der politiebeambten met 12 >4 pet. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALCHIBA. thuisr. 30 Juli v. Santos. ALPERAT, 31 Juli V. Rott. te Hambrug. gevaar een i— volen. De beide Arbeidersteden der commissie hebben in een minderheidsrapport tegen verscheidene punten verzet aangeteekend. Reuter meldt nog. dat de aanbevolen ver laging van de loonen en pensioenen van le ger en vloot 2.690.000 pd. st., die van het onderwijs 13.600.000 pd. st.'ïou bedragen. Wat betreft de burgerlijke diensten acht de com missie zich niet gerechtvaardigd eenlge sa larisverlaging aan te bevelen, wegens de progressieve reductie, die reeds overeenkom stig de vermindering van de kasten van het levensonderhoud heeft plaats gehad. De algemeene bezuiniging, door de com missie voorgesteld, zou neerkomen op een bedrag van 96.5 millioen pd. st. Wij gingen op marsch, de honden blaften en sprongen om ons heen en een paar onbe kende mannen met bombazijnen broeken aan vormden de achterhoede. Tot mijn ge ruststelling zag ik, dat geen van belden een geweer bij zich had. Dit soort jagen was natuurlijk geheel nieuw voor mij, maar ik ben in de Zuid-Ameri- kaansche wildernis zoo dikwijls afhankelijk van mijn geweer geweest, om mij een goed maal te verschaffen, dat ik vrijwel alles, wat binnen de maat van een Engelschen vogel blijft, met zekerheid tref. Toen York dan ook een loflied op mij aanhief, nadat Ik een patrijs in de vlucht had neerge schoten, begon ik te bedenken, dat het misschien verstandiger zou zijn, mijn be kwaamheid eenlgszlns to bedwingen. Be halve betrrtfende zijn rijkdom en zijn talent voor liefdesavonturen, verkeerde ik in abso lute onwetendheid wat Northcote eigenlijk kon of niet. Omstreeks half zes kwamen wij aan den en de ossen, de motorkappen der auto's en de bedelaars en schooiers versierd, waarvan het in de straten wemelt. Dit massa-gebrulx van valsche juweelen dient als bezwerlngs- middel tegen de kwade hand. Op straat is het in Stamboel bovendien een leven als een oordeel en een musicus had hier een uitstekende gelegenheid een straat- symphonle te componeeren. Iedere straat- koopman heeft immers bij het aanprijzen van zijnen koopwaren zijn eigen toonaard, dat bij het beeld der straat past. De schoenpoetser trommelt met den bor stel op de voetbank, de arator- en llmonade- verkooper laat het eene glas tegen het an der klinken, de rondtrekkende koffleschen- ker gebruikt den langen koperen ketel als een slaginstrument, de geldwisselaar ram melt met zijn munten, kortom, leder ding heeft hier zijn eigen toon In dit concert van het straatrumoer. tenten in de verschillende deelen van Can ton hebben opgeslagen en huls aan huls vlugschriften verspreiden. De politie komt niet tusschenbeide en de Chineesche „rooden” worden driester dan ooit. Zij hebben zelfs in een van de voor steden een kantoor geopend en voeren van daaruit openlijk propaganda. Generaal Galen, de militaire adviseur der sovjets bij de Chineesche revolutlonnaire le gers van 192627 en Michael Borodin, de bekende politieke adviseur der sovjets en or ganisator der propaganda, die toegevoegd was aan de Canton-regeerlng in 1926. bevin den zich onder de onlangs aangekomen com munisten. ^ndanks alle critleken van de verdedigers vfra Bsankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije, de Duitsche thèse in tact blijft en hoe plei ter het Duitsche standpunt op alle punten handhaaft Volgens prof. Scialoja is het ideaal van Duitschland de annexatie van Oostenrijk. In- tusschen is de kwestie van den .-Anschluss" thans niet gesteld. Indien deze gesteld werd, dan zou de beslissing daarover aan den Vol kenbondsraad komen, thans is dit echter niet het geval. Volgens de tegenpartij zou Oostenrijk staan odder het protectoraat van veertien mogendheden, waarvan enkele bang zijn voor andere, die voordeelen zouden willen trekken van Oostenrijk. Dit protectoraat zou men willen Instellen twaalf jaar na het ver drag van St. Germain, in strijd met de con stante politiek door den Volkenbondsraad in zijn beschikkingen tegenover Oostenrijk gevoerd. Aan het einde van zijn betoog, zeide spre ker. dat de tegenpartij een politieke stelling heeft opgezet en haar conclusie dus even eens een politieke is. Want zij impliceert 'n wijziging van artikel 88 van het Verdrag van St. Germain en van het Protocol van Ge nèvevan 1922. Een dergelijke elsch behoort niet tot die, welke kunnen worden gericht tot het Permanente Hof van Internationale Justitie. Incident op het Int. Socialisten-Congres Op het Internationale Socialistische Con gres te Weenen is het gisteren bij de beraad slagingen over den toestand der Russische sociaal-democratie tot een incident gekomen. Een communist wierp biljetten in de zaal, waarin geprotesteerd werd tegen de anti- sovjet-houding van het congres en tegen het verbod, dat de Weensche politie uitgevaar digd heeft voor het houden van communis tische vergaderingen. Den negenden Augustus 1931 vindt in Pruisen de volksbeslisslng plaats over de kwestie van al of niet ontbinding van den landdag. De Duitsche volkspartij, die bijna zeven jaren tegen de politiek der heerschende partügroepeering in den Pruisischen landdag heeft gestreden en derhalve van het begin af haar Instemming heeft betuigd met het Volksbegehren, verwacht van haar aanhan gers. dat zjj de coalltie-politlek, welke tot nog toe Is gevoerd, zullen te niet doen, door hun stem uit te brengen voor de ontbinding van den landdag. wij komen op voor een zakeljjk en krach tig geregeerd Pruisen, dat een vaste steun van nationale politiek in het r|jk moet zijn. In een mijn van Urgaum in Indié heelt een instorting plaats gehad, tengevolge waarvan 7 personen om het leven zijn geko men. De Strijdkrachten van Moekden hebben versterking gekregen, een tegenaanval ge daan op de troepen van Shih Joe Sjan en de stellingen ten noorden van Paotingfoe hernomen, die zjj gisteren hadden verloren. Men verwacht dat de verdediglngstellingen van Paotlng in de komende dagen herhaal delijk van bezitters zullen wisselen, terwijl de strijdkrachten van Moekden er alles op zullen zetten de positie tn haar geheel te heroveren. Gisteren is in den Belgischen ministerraad de kwestie der bezuinigingen besproken. Be sloten werd, meldt het „Hbld.”, een zeer scherpe bezulnlgingspolitlek te voeren, die, in strijd met loopende geruchten, niet het stopzetten van de werken tot aanleggen van het kanaal Luik—Antwerpen ten gevolge zal hebben. NEDERLAND8CHE SCHEPEN. BATAVIER TV. 31 Juli v.m, R ii. 5 v te Qrravesend BELLTTUZ, Archangel. BRITSUM, 29 Juli Bumuda gep. Rott. n. Galveston. DUIVENDRECHT, 30 Juli v. KUlinghoima FRIEDA ms 30 Juli v. Mlddelfahrt te Holtenau. NEJACO ms. 29 Juli OOTMARSUM, 29 Juli treat. OUDEWATER. 20 Juli Finisterre gep. San Lorenzo n. Antwerpen. SEINE, m b. 28 Juli v. Amst. te Rouaan. TARA, 30 Juli v. Montevideo n. B-Ayres. THUBAN, 30 Juli v. Archangel n. Rott. TROMPENBERG, 30 Juli Vllsslngen gep. Brussel n. Onega. ZEESTER. 29 Juli te Hamburg. ZUID-BEYERLAND. 31 Juli n. Porthoustock. kant, nergens een schuilplaats te ontdek ken, groot genoeg om een konijn te herber gen. Van Billy zag ik geen spoor; indien hü in een boot rondzwalkte, dan moest het links af om de bocht van de kust zijn, waar de zeewering vooruitsprong. Ik maakte de schuit los. stapte er in en stak van wal. Overwegende, dat Indien het gevaar daar dreigde, het beter was. te zor gen op de aangewezen plaats te z|jn. voor de andere leden van het gezelschap bulten het bereik van eenlg geluld waren, maakte Ik zooveel mogelyk haast. York en Vane zouden dan tenminste iets hooren en mjjn veiligheid was dus goed verzekerd. Eenlge riemslagen brachten mij op de plaats mijner bestemming. Het eilandje, ofschoon dik met riet begroeid, was klein genoeg om te constateeren. dat ik het ge heel voor mijzelf had. Ik maakte de boot aan iets knoesterigs vast en na nog eens de vier windstreken onderzoekend te hebben gefixeerd, zocht ik tusschen het riet een plaatsje, waar ik kon gaan zitten, om de eenden en wie weet wat nog meer, af te wachten. Ik had daar misschien tien minuten ge zeten, toen uit de richting van de smalle strook land, het sombere, droefgeestige ge luid van een schreeuwende wulp mijn ooren trof. Ik nam mijn geweer op en wilde voorzichtig ópstaan Toen ik dit deed, kreeg ik een plotselinge ingeving, waarvoor ik de Voorzienigheid niet dankbaar genoeg kan zijn. Ik liet mij in mijn half ópstaande dringend noodig geaeht. Op het Congres der Socialistische Arbei ders Internationale heeft Leon Blum de krisis in Duitschland besproken. De Duitsche krisis, aldus Blum. beteekent iets verontrustends. De industrie wordt ge dwongen rekening te houden met de hulp van het geldkapitaal. Uitvoerig memoreerde h|j de krach van de Creditanstalt en die van de Danatbank, waaruit hij concludeerde, dat Duitschland door het buitenland moet wor den geholpen. Deze hulp Is niet alleen nood zakelijk geworden, doch zelfs absoluut drin gend noodzakelijk. Spr. eindigde met te zeg gen dat de toestand in Duitschland thans zoo is, dat, wanneer Brünlng valt, niet Wels of eventueel een ander socialist hem zal op volgen, doch dat men dan als alternatief krijgt Hitelr of Hugenberg. Na Blum was het woord aan Breltscheid, die verklaarde, dat de Duitsche sociaal-de mocratie zich niet vereenzelvigt met de po litiek van Brünlng doch slechts wil ver hinderen, dat het fascisme naar de macht grijpt Daarom is noodig, dat offers worden gebracht. Evenwel moet gedacht worden aan de toekomst der arbeidersklasse. Een herzie ning der vredesverdragen moet verkregen worden niet langs den weg van geweld, doch door minnelijke schikking. Communistische propaganda Naar verder gemeld wordt, hebben de communisten in Canton en omgeving hun actie sterk uitgebreid. Aanhoudend komen verontrustende berichten binnen, doch we gens de strenge censuur is het moeilijk, deze te controleeren. Onlangs is een massa Russische commu nisten het land* binnen gedrongen, die hun Gistermiddag te vier uur werd de behan deling van de kwestie der Duitsch-Oosten rijksche Tolunie voor het^Permanente I—- van Internationale Justitie voortgezet. Thans waren de replieken aan de orde. Het woord was aan den Dultschen professor Bruns voor zijn repliek, die uiteenzette hoe Ik knikte goedkeurend. „Waar kan ik Jc na afloop vinden?” vroeg Ik. Hij knikte met zijn hoofd naar rechts. „Wij zullen wel aan het strand zijn, verder op. Zou je den weg naar huis kunnen vin den?” .Nu, dat denk ik wel", zei Ik glimlachend. Het idee, om op drie kilometer afstand van Woodford in een rletboechje op een slijke- rig moeraspuntje te worden kwam mij wel gezellig voor. „Misschien heb je er dan niet op tegen, alleen naar huls te gaan na afloop. Wij be hoeven dan niet dien grooten omweg te maken, om weer hierlangs te komen. Om de eenden behoef Je Je niet te bekommeren. Als je ze In de schuit wilt deponeeren, zal Ik een van de menschen last geven hier langs te gaan om ze thuis te brengen.” „Wij zullen heni met een vrachtwagen laten komen”, schertste Vane. Zij verwijderden zich en lieten mij met mijn roem alleen achter. Een paar minuten lang bleef ik hen nastaren, toen zij langs de kreek hun weg vervolgden en ik vroeg mij nieuwsgierig af, welke aangename ver rassing op al die toebereidselen van Mau rice zou volgen. Dat er een of ander onheil op handen was, geloofde ik zeker, maar het was moeilijk met juistheid te gissen, welken vorm het zou aannemen. Ik liet mijn oog nog eens over den omtrek gaan. Zoover ik kon zien, was er behalve het plekje, dat Maurice mij had aangewezen en de lange streep land aan den tegenovergestelden KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AGAMEMNON. 21 Juli Hamburg te Amsterdam. AMAZONE. 30 Juli AURORA. 30 Juli V. BODEGRAVEN, ultr., 29 Juli te Callao. ERATO, 30 Juli V. Gothenburg n. Amst. FAUNA. 30 Juli v. Alllcante n. Genua. HERMES. 30 Juli v. Varna n. Constanza. IRENE, 31 Juli v. Amst. te Rott. PERSEUS, 30 Juli v. Kopenh. n. Aarhua. POLLUX, 31 Juli v. Amst. te Rott. POSE DON. 31 Juli v. Rott. te IJmuiden. STELLA, 30 Juli te en netië. TIBERIUS. 27 Juli V. Kingston. TRAJANUS, 30 Juli V. celona. VENEZUELA, ultr., 31 Juli bij dag te Bar bados verwacht. Uit Barcelona wordt gemeld, dat groep onbekenden, met revolvers gewapend, te Manresse het filiaal der bank Urquije zijn binnengedrongen en een bedrag van 100.000 pesata’s hebben buitgemaakt HOLLAND—AFRIKA-LUN. KLIPFONTEIN, thuisr.. 30 Juli te Genua. NIEUWKERK. 31 Juli v. Amst. te Rott. NJKERK. thuisr., 30 Juli v. Kaapstad A. Havre. RIETFONTEN, thuisr.. 31 Juli naar Rotterdam. houding weer zakken en toen ik weer op mijn oude plaats zat, nam ik mijn slappen vilten hoed van mijn hoofd en plaatste hem op den loop van mijn geweer. Daarna stak ik hem langzaam en voorzichtig omhoog, tot hjj boven het riet uitstak Pang! Weg vloog de hoed met een gat In 't mid den. en een hevige trilling in mijn arm deed mjj begrijpen, dat een gedeelte van den loop den hoed achterna was. Bliksem snel Het ik het geweer omlaag zakken, legde het op den grond en maakte daarna onmid- dellUk een sprong in de lucht, waarna ik languit tusschen het riet bleef liggen. Het was een truc, welke bij de slimme Indianen in Bolivia dikwijls werd toegepast, met de bedoeling hun argeloozen tegenstan der In den waan te brengen, dat zij doode lijk getroffen zijn en hen zoo onder het be reik van hun steeds gereed mes te lokken. Zoolets dergelijks speelde mij ook door mijn hoofd en met een boosaardig glimlachje van voldoening ontdekte ik. dat een der ge- weerloopen geheel onbeschadigd was. Ik haalde het patroon van den beschadigden loop er uit en kroop toen sluipend als een poema zoo vlug mogelijk vooruit tot ik den rand van het eiland had bereikt. Toen keek Ik door een kleine opening in het riet voorzichtig en scherp in het rond. Van de smalle streep larxl links werd juist een bootje in de kreek gestuurd. Er waren twee mannen in en zelfs op dien afstand kon ik onderscheiden, dat de eene zonder Men kan er zich geen voorsteUing van maken, met wat geringe middelen de Turk zich als handelaar zelfstandig weet te ma ken. Reeds den winkel beschouwt hjj als een luxe artikel, dat bjj den handel gemakkeljjk gemist kan worden. Een winkel, die door een donker uithangbord met opvallende let ters, zich als zoodanig kenbaar maakt, is een zeldzaamheid. Twee kluwen garen, een jeneverglas, een leege zak verbeelden een waren voorraad, die voldoende is, om een zaak en firma te ves tigen. In heele rijen ziet men langs de straten tal van mannen zitten, die achter een auto matische weegschaal wachten op klanten, die er een paar centen voor over hebben, om zich te laten wegen. Daar tusschen in ziet men ook weer in heele rijen de schoen poetsers, die hun standplaats bjj voorkeur op open pleinen of oploopende straten kie zen, waar de voorbijgangers langzamer gaan of moeten blijven staan om wat uit te rusten. De stoel, welke voor de klanten Is bestemd, is glad gepolijst en blinkt als een mulldier- zadel en evenals deze Is hij zelf ook opge smukt. Het houten voetbankje, waarvoor üe poetser werkt. te overvloedig met valsche steenen bezet. Met dergelijke schitterende prulleboel van valsche steenen zijn ook de paarden, de ezels Terwijl gistermiddag een groot aantal leden van het tentoonstelllngsbestuur en Fransche koloniale gouverneurs op de inter nationale koloniale tentoonstelling ver- eenlgd waren en sommigen hunner hun opgetogenheid hadden doen blijken over de vorderingen Ir. de omvangrijke werkzaam heden in ons navlljoen. dat gisteren geheel ender dak is gekomen, besloot het gezel schap op voorstel van maarschalk Lyautey zich naar ons paviljoen te begeven Om de werkzaamheden niet te hinderen, wandelde het gezelschap om het terrein heen, totdat de maarschalk plotseling zei; .jnaar we gaan ze feliclteeren". Op dat oogenbUk had een vermakelijk Incident plaats. Terwijl het gezelschap zich naar den hoofdingang begaf, stuitte het op een van onze bewakers, die den maarschalk cnmiddelHjk om de oranjekaart vroeg, welke h|j natuurlijk niet bezat. De wachter kende den maarschalk niet en wilde ook niet begrijpen, wat er hem gezegd werd. Toen men hem opmerkte, dat h|j met den commlssaris-generaal der ten toonstelling te doen had. zei hij slechts, dat hjj zich aan het consigne hield om niemand zonder oranje-kaart binnen te laten. Zijn houding was zoo formeel, dat één van de personen van het gezelschap vroeg, hoe de maarschalk dan binnen moest komen. De wachter zei toen droogjes, dat men maar naar het bureau moest gaan. Inderdaad begaf het gezelschap zich naar het bureau, waarbij het tijdig werd opgemerkt, zoodat de deur wagenwijd open ging en de heer Moojen kon worden ge waarschuwd om Inderdaad den maarschalk en het hooge gezelschap te komen begroe ten. De maarschalk, die eerst over het niet begrepen worden door den wachter een weinig ontstemd was, maakte weldra op geestige wijze een toespeling op den uit stekenden bewakingsdienst op het terrein en sprak den heer Moojen zeer langdurig toe hem onverholen zijn groote verrassing mede- deelend over de geweldige arbeidsprestatie die hier geleverd wordt. Hitler en Dingeldey De berichtendienst van de „V.D.Z.” ont ving uit gezaghebbende kringen der Duit sche volkspartij bevestiging van een in om loop zijnd bericht, volgens hetwelk voor hoo- ger gemelde beslissing een onderhoud heeft plaats gehad tusschen den voorzitter der Duitsche Volkspartij, Dingeldey, en Hlttler, den aanvoerder der natlonaal-socialisten. Bij dit onderhoud zijn geen andere per sonen tegenwoordig geweest; de berichten in sommige bladen over de tusschen belde lei ders besproken onderwerpen zijn dan ook door niets bewezen. Er is niet over flnancieele zaken gespro ken, doch enkel over zuiver politieke aange legenheden, met het doel elkaar op de hoogte te stellen van de wederzijdsche op vattingen over de tegenwoordige politieke kwesties. De soldij van het leger zal op de schaal van het jaar 1925 worden vastgesteld. Ook wordt voorgesteld de pensioenen der officie- Een ander gewichtig punt is het streven nar een vermindering van de kosten voor de vloot, zonder, naar het rapport zegt, de veiligheid des lands in te brengen. Bovendien worden nog reeks van kleinere besparingen aanbe- ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO, thuisr.. 31 Juli v. Singapore. DJAMBI. 31 Juli v. Batavia L te Rott. Vertrouwen in Dr. Lather De Rijksbank publiceert d.d. heden: In het gebouw van de Rijksbank heeft on der voorzitterschap van den Rükspresident, Dr. Luther, een gemeenschappelijke zitting plaats gehad van den Algemeenen Raad van de Rijksbank en het Rijksbankdirectorium. In deze zitting werden zeer belangrijke be sluiten genomen nopens het volledige herstel van het betalingsverkeer. De leden van den Algemeenen Raad maak ten van de gelegenheid gebruik, om hun volle vertrouwen uit te spreken in den president en het geheele directorium voor de leiding van de Bank en de valutapoUtiek en hun erken ning voor de zakelijke leiding en de zware met verantwoordelijkheid gevoerde werk zaam' ,d van de Rijksbank. De rivier Jamuna in Britsch-Indië is bui ten haar oevers getreden. Honderden per sonen zijn dakloos geworden, wijl door de overstrooming tal van huizen werden ver woest. Serajgang en Tangail, twee belangrijke centra van den Jutehande! in Oost-Benga- len z|jn overstroomd, terwijl de jute- en rijstoogst grootendeels is verwoest. De Eastern Bengal Railway is op verschil lende plaatsen vernield en de dienst ont wricht. Puranbaaar, een zeer belangrijke markt plaats in het Tlpperah-district, wordt even eens met overstrooming bedreigd door de Meghnarivier.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9