^Bmnenlandsch Nieuws Kalender blaadj e Voor de Huiskamer KERKNIEUWS Afscheid van missionarissen Bezem-Betje KUNST EN KENNIS LUCHTVAART -V.. - -H I 5; 5t '2i i u 4 Augustus PimeUjke ondencheidinc Om de Schneider trofee Minister Deckers Bezoek aan zieke militairen Groote snelheid verwacht De vlucht AmerikaJapan mislukt Met verlof De classificatie der gemeenten station nair. ongeveer Algemeene vergadering te Utrecht De reis van de Indische Prinsen Goud op Nova Zembla Naar Londen, Parijs en Berlijn Goudvervoer ddor de lucht Ongeregeldheden of praatjes? Van voor haar rekening, Nederl. R. K. Blindenbond „St. Odilia” Gemeenteraadsverkiezingen te Zoeterwoude veranderd De heer De K. L. M. vervoert in een *eek voor 104 millioen gulden De Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, is tot het einde der maand Augustus met verlof. Mr. A. Baron van Wijnbergen, aan wlen asopgedragen de verzorging van de Rome- sifder Nederlandscbe Katholieken, bij ge- Engeland 175.705220. weinig te laat van ver- Algemeene vergadering te Utrecht. i mlsslo- ■rqp. dat zy bij de schel- familieleden, tot troost bil Bezoek van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen het gebied opdrachten en Volgens een draadloos bericht van Novrt Zembla hebben aldaar twee Russische geo logen goudafzettlngen ondekt. De academie van we enschappen is voor nemens, een nieuwe expeditie naar Nova Zembla te zenden, teneinde verdere onder zoekingen te doen. legenheid van het Gouden Priesterfeest van Z H. Pius XI, in 1929, is door Z. H. begif tigd met de zilveren medaille „Bene MaronU”. De afgevaardigden der diverse afdeelingen van den Nederlandschen R. K. Blindenband .jSt. Odilia" kwamen Maandag in de alge meene bondsvergadering te Utrecht bijeen. Het financieel verslag fv*r et jaar 1330 sloot met een nadeellg saldo van f 266.67, terwijl het huidige bezit van den Bond nog f 122856 bedraagt Het ledental bleef n.l. 315. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den minister van Waterstaat, waarin deze mededeelde dat geen uitbreiding van vrij vervoerbiljetten voor geleiders van blinden kon worden gegeven. Tevens was er nog een schrijven van mi nister Reymer, waarin afgewezen werd het verzoek van den bond om de herkennlngs- teekens van blinden wetteiyk voor te schrij ven. Daarna ging men tot de bestuursverkiezing over. Vacatures waren ontstaan door de ont slagname wegens ziekte van den heer van Gessel en het periodiek aftreden van de hee- ren Cornet, Den Bosch. Louman, Haarlem en Beenboer te Amsterdam. Gekozen werden mej. Esser uit Limburg en de heeren Coppes, Haarlem, Schutte (N. Brabant en Gelder land) en herkozen de heer Veenboer. Wat u verder van onzen tocht te vertellen zonder u te vervelen? Wjj waren Amerika nen: we „did" the Harz. Dertig gemeenten in twaalf uur. Wij snoven de zoetste geuren op; heel de boerenwereld was aan bet hooien en waar wij kwamen gingen de vrouwtjes met bloote beenen en witte hoofddoeken ge bukt onder 'de veel te zware vrachten hooi, terwijl de mannen op de fel bezonde hellin gen de zeis zwaaiden en ons het schoonste Mlllet-décor voor oogen tooverden. WU stegen, daalden en bewonderden, en zelfs Slem werd er stil van. Maar aan het avondeten hervond hij zich. ,JEr is In den Harz maar één ding dat boven het landschep gaat", sprak hij; „dat is een Kalter Auf- schnitt met Harzer KAse na.” Op 16 Juli jJ heeft de gemeenteraad van Zoeterwoude met 6 tegen 3 stemmen beslo ten de nieuw gekozen raadsleden geen van allen toe te laten op grond van ongeregeld heden. die bij de verkiezing zouden zijn ge constateerd. Van dit besluit waren de heeren H. F. Noordman en 6 anderen, benoemde raadsle den, in beroep gekomen bij Ged. Staten van Zuld-Holland. welk college dit geval giste renmiddag behandeld heeft. In deze zaak rapporteerde de heer Boeyen. Uit diens rapport bleek o.m., dat B. en W. van Zoeterwoude geadviseerd hebben "het be sluit van den raad te vernietigen. Mr. Bolsius trad op namens de appellan ten. Hjj erkende, dat de raad de bevoegd heid heeft te oordeelbn over geschillen, die bjj verkiezingen zijn ontstaan, ook al wordt over die geschillen zooals hier het geval is in het proces-verbaal niet gerept. Dit middel moet echter voorzichtig gehanteerd worden. Pleiter was van meenlng, dat de raad ‘zich hier geen voldqende rekenschap van zjjn taak had gegeven, gezien zijn groo- t*> bevoegdheid ten dezen. Een zekere heer Starrenburg heeft beweera. dat er onregel matigheden zjjn gesenied in district III (Hoogt Rijndijk) doordat sommige kiezers niet vrij zouden hebben gestemd, maar ge holpen zjjn door Zusters uit een klooster. Maar welke kiezers dan niet In vrijheid zou- ge jaarvergadering door den secretaris Jony Ponten, bracht deze zyn verslag uit. Op 31 Juli j.l. bedroeg het aantal leden 194 (190) en het aantal begunstigers 50 (47). De penningmeester, Ol. Koop, zorgde voor een sluitende begroeting voor het nieuwe vereenlgingsjaar. Uit het jaarverslag van den bibliothecaris, J. A. F. Vergroesen, bleek, dat het aantal muziekwerken gestegen Is van 440 tot 469. De voorzitter en de bibliothecaris waren periodiek aan de beurt van aftreden. Beide heeren werden’ opnieuw in het bestuur ge kozen met 30 en 29 stemmen. In de vacature van den heer P. Kallenbach (ondervoorzit ter). die bedankt had, werd voorzien door de verkiezing van den heer W. van Kalmt- hout met 21 stemmen. Door de voortreffelijke zorgen van den heer Ol. Koop, wiens boeken door de kas commissie, de heeren F., Pielage, J. Nellssen en J. Nleland wederom In de beste orde waren bevonden, werd na afloop der verga dering een demonstratie gehouden met een kjeurcollectie gramofoonplaten. 74.000 Ibe. goud overbracht. Bulten kleine zendingen die met de vliegtuigen der geregel de diensten werden meegegeven, waren samen 31 extra goudvliegtulgen in dienst. Alleen op 22 Juli vlogen 8 speciale goudvliegtulgen tus schen Londen en Amsterdam. Sommige ma chines maakten dien dag twee reizen, ver trokken des morgens vroeg van Schiphol en waren vóór den middag met een lading goud uit Londen terug, waarop ze opnieuw naar Londen vlogen om des middags weer, beladen met het edele metaal, cp Schiphol te arri- veeren. D» totale waarde van het goud dat de K L. M. in de derde weex van Juli van 1 onden naar Anv erdam over acht, oedraagt 8.656.500 of in Hollandse») geld f 103 878.000! Het totaal aan goud dat door de lucht uit Engeland werd uitgevoerd, bedraagt t Toespraak van den Aartsbisschop Z. H. Exc. Jan sen nam hierna het woord. Mgr. verklaarde verheugd te zjjn, zjjn Pontificaat onder de bescherming van den groeten Germaanschen Missionaris Bonlta- tlus te hebben gesteld, en als opvolger van dien heiligen geloofsverkondiger dezer lan den, thans de misslekruisen aan de jonge missionarissen te mogen uitreiken. Zich wendende tot de scheidende narissen wees Mgr. ei ding van de dierbare hebben het besef dat Christus steeds hen is. „Christus is bjj U” aldus Mgr., „waar gij ook toeft. Overal zult gij een tuin van Gods 'liefde vinden, ook in de prairiën, ook in de woeste berglanden, ook in de zandwoestijnen, want in elk menschenhart zult gij een tuin van Gods liefde aantreffen. Het zaad van Gods woord zult gij In die tuinen uitstrooien en beschermen, door de llefdezon van uw missionarishart zal dit gbede zaad welig óp schieten en rjjkelijk vrucht dragen.” Ook de hulp der Eerw. Zusters en broe ders werd door Mgr. zeer geprezen. „Vooral het heilige bidden der Slotzusters” zoo ver volgde Mgr. „zal U steun en sterkte geven In uw moeilijk missiewerk!” Na nogmaals te hebben bedankt voor de gulle gastvrijheid, in Stejjl genoten, gaf Mgr. aan alle aanwezigen zjjn blsschoppeljjken zegen. Tot slot sprak de generaal-overste een woord van bemoediging tot de ouders der vertrekkende missionarissen en las een tele gram voor van Z.H. den Paus, die aan de scheidende missionarissen Zjjn Apostoli- schen Zegen verleende. 2.101 000 transporteerde. Het leeuwenaandeel nam de K. L. M. voor die tusschen 14 en 27 Juli De vliegers, die op wag waren naar Tokio moesten wegens een defect aan den motor naar Fairbanks (Alaska) terugkeeren Hier mede in hun tweede poging van Amerika naar Japan te vliegen mlsiukt. De beide vlieg rs, Robbinus en Johns, wa ren met hun eendekker .Forth Worth" te Seattle opgestegen. Zij waren voornemens in de lucht benzine bij te vullen. Een Japansch blad had voor de non-stop vlucht naar Tokio 25.000 dollars beschikbaar gesteld. die den vliegers thans zjjn ontgaan. De Minister van Defensie mr. dr. L. N Deckers, bezocht de vorige week in het Mil. Hospitaal te Den Haag den sergeant der Jagers Snel, die onlangs tijdens een marseb werd -angereden. Gisteren bracht de Minister een bezoek aan den marinier Diks in het Mil. Hospitaal Utrecht en aan den kaderlandstormer Tfflimer In heUR. K. ziekenhuis te Laren. De marinier Diks werd onlangs gewond, doordat een motorrijder In een marcheeren- den troep mariniers reed, de kaderlandstor mer Timmer uit Den Haag kreeg door een noodlottig ongeval bij oefeningen In den omtrek van Laren een los geweerschot in de borst. R. K. Organisten- en Directeuren- Vereeniging Gedeputeerden, wenschte de leden van het stembureau te hoorenc De heer Stadhouder heeft niet gezien, dat er iets onoirbaars gebeurde. De heer De Graaf had den stemopnemer Hendrikse hooren roepen: Voorzitter, mag dat zoo maar, dat Iedereen hier geholpen wordt?” De heer Hendrikse, stemopnemer, ver klaarde. dat, toen- de kloosterzusters kwamen stemmen zij telkens tegelijk met „peniten ten" in één hokje stemden. Toen spr. den voorzitter daarop opmerkzaam maakte, zelde deze: Laat dat maar aan mij over! De heer Noordman, voorzitter van het stembureau, zeide dat hij voor eenige ge vallen toestemming tot hulp had verleend. De heer Schaper: Waren die personen lichamelijk gebrekkig? De heer Noordman: Ja! De behandeling was hiermee afgeloopen. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. van zjjn Reriault. die leder 12 cylinder motoren van 2300 P. K. hebben gebouwd. Op 24 Juli deed de vlie ger Lasne een val. terwijl hy oefende te Caudebec aan de Seine met een Nieuport - Delage oefentoestel. Lasne, een der beste Fransche race-vllegers, brak verscheidene ribben. Verder gebeurde op 30 Juli een ernstig ongeluk met een der Fransche race- toestellen op het meer van Berre In Zuld- Frankrljk dat kort na den start neerstort te, waarbij de vlieger het leven liet. o n, schralen man naar haar toekomen. Ondanks de toenemende duisternis schijnt ze hem te herkennen en blijft hem rustig af wachten, en nu hij dicht bjj haar staat, doch geen woord zegt, vraagt ze kalm: „Waar ga je nog zoo laat heen?" „Naar jou, Betje," antwoordt hij, en boort daarbij de punt van een der zware klompen, die hy aan de voeten heeft, In den heide grond. Ze laat hem rustig staan, antwoordt niets en vraagt ook niet verder, hetgeen hjj klaar blijkelijk had verwacht. Eindelijk kan hjj het zwijgen niet meer uithouden, en met weife lende stem zegt hjj: „Ik wou je wat vragen?” „Wat dan?” geeft ze onverschillig ten ant woord, zonder een zweem van belangstelling. „Het Is nu tien jaar geleden!” klinkt het met moeite van z'n lippen, „toen stond ik hier ook ik dacht toen, dat je m'n vrouw wel zou willen worden; toen heb je: „neen," ge zegd.” „Zoo was het niet,” antwoordt Betje, in wier stem nu toch eenige ontroering klinkt. „Ik zei, dat ik m’n zieken vader niet kon verlaten, en In t armhuis wilde ik hem op z'n ouden dag niet laten gaan; en toen ik je dat zei, ben je weggebleven; zóó was het, Hen drik.” ,4a, zie je,” antwoordt Hendrik, zonder hier iets tegen in te brengen; .mijn familie zei maar altijd tegen me, dat ik met Marie moest trouwen; ze had dan ook een paar morgens land en toen heb ik fyet gedaan. Nu is z« dood; onze kinderen bezorgen mij veel last, en er wordt 's middags niet eens 'n fat soenlijk maal bij me op 't land gebracht. Het heele huishouden verloopt. En toen heb Ik aan jou gedacht en ben hierheen gekomen, om je te vragen. Wil je nu mijn vrouw wor den, Betje?" Hü steekt haar de hand toe, maar ze schijnt het niet je bemerken; ze kijkt recht voor zich uit en zegt, met die kalmte, die haar geheele wezen kenmerkt: „Neen, Hendrik, nü ftïoet je ook maar iemand anders zoeken. Voor je kinderen kan ik geen goede moeder en voor jou ook geen goede vrouw meer zijn; want, zie je, van dien tijd af, toen je niet meer terugkwam, omdat je niet op mij wou wachten, en toen vader stierf, ben ik altijd alleen geweest; niemand heeft zich om mjj bekommerd, maar nu ben ik het ook verleerd, voor anderen te zorgen en te werken.” Zonde? verder op haar bezoeker te letten, gaat Betje de hut binnen en trekt de deur achter zich toe. De man blijft 3iog een poosje bulten staan en ziet door het kleine venster, hoe het vuur op den haard nog een paar maal opflik kert en dan uitgaat; dan eerst keert hij zich om en gaat met gebogen hoofd heen. Wjj vernemen, dat de hier te lande ver toevende Indische Prinsen hedenochtend voor eenigen tijd naar Londen zjjn vertrok ken, vanwaar zij rechtstreeks zullen door reizen naa< Parijs, om bij de opening van het herbouwde Nederlandscbe Paviljoen op de Internationale Tentoonstelling tegenwoor dig te zijn. Na het verblijf te Parijs volgt een bezoek aan Berlijn. Begin September is het prinseljjk gezel- •chap hier te lande terug om op Dinsdag 15 September a.s. de opening van de Staten- Generaal bij te wonen. Baron van Nagell, oud-admlnlstrateur van de Delimaatschappy, zal de Prinsen op hun reis in het buitenland vergezellen. Reisbeschrijving X Toen wij 4 Augustus In Hotel Hannover te rugkwamen. moesten wij ons voorstellen aan aen directeur, die zich niet herinnerde, dat wij tot zijn pensiongasten behoorden. Het misverstand was niet zoo onbegrijpelijk, want twaalf uren zon- hadden ons totaliter ver minkt. ondanks onze klep-pettemzonnebril- len en andere zonwerende folterwerktuxgen en zelfs, ondanks 81etake’s créme-araenaaL Men spreekt wel eens van iemand het vel over de ooren halen, maar als een van ons op de ongelukkige gedachte was gekomen de uitdrukking in practyk te brengen, ware het een klein kunstje geweest. Onze vellen hin gen erbij, zooals in een werkmanswljk de wasch uit de ramen hangt te drogen. De oorzaak van de catastrophe wal, dat wjj het herstel van den auto vierden met een zegetocht door den heelen Harz, een tournée die om 8 uur 's morgens bij fel blikkerende zon aanving en om 8 uur 's avonds bij on dergaande zon werd besloten. Ziehier, voor degenen die den Harz ken nen, de route, zooals Siem deze voor mij op schreef: Hahnenklee, Clausthal - Zellerfeld. Braunlage, Kaffee mlt Sahne. Hohegelsz, li fe ld, Kelbra. Festessen mlt Forelle, Rothen burg. Kyffhauserdenkmal, Erdbeeren mlt Schlagsahne, Stolberg. Wernigerode, Bad Harzburg, Kaffee mlt Kuchen, Goslar, Hah- nenklee. De tocht verliep geheel volgens het pro gramma; alleen werd de bestemming .Kaf fee mlt Kuchen” wegens het schoone verge zicht tweemaal aangedaan. Ik heb nu, na het kolossale Hermann- denkmal In Detmold te hebben gezien, ook voor het aan Keizer Wilhelm I gewijde Kyffhauserdenkmal in de KyffhAuserbergen gestaan en mU er opnieuw over verbaasd, hoe een volk, dat de natuur dermate aan bidt. dat de wandelaar overal de meest roe rende uitnoodigingen vindt om de natuur te .schonen" en „den jungen Waldbestand zu schützen” (Slem moet soms minutenlang tegen de boomen staan uithuilen, zoo aan gedaan is hij van de treffende bewoordingen dezer proclamaties) dat een dergelljk volk op een zoo barbaarsche wijze het brute geweld verafgoodt. Deze beide monsterachtige torens van Babel, die mlllloenen en mlllioenen heb ben gekost, deze steden van graniet slaan den toerist, die gekomen is om de liefelijk heden van het land te bewonderen, met stomme ontzetting. Zij zijn In dezen tijd een treffend getuigenis voor de kortstondige waarde van de overwinningen des zwaards. Zooals mijn vriend Siem het zoo juist uit drukte: „Het is teekenend, dat lieden die dergeiyke palelzen-van-monumenten bezitten. President Hoover voor hen uit bedelen moe ten sturen.” Vergadering van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel. Dezer dagen was het bestuur van de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel onder leiding van den voorzitter den heer G. Bulten in Den Haag In vergadering bijeen. Besproken en vastgesteld werd de voor dracht van personen in te dienen bij den Mi nister van Justitie, ter plaatsing op de lijst van leden bedoeld in art. 6 van de Ambtena renwet (lidmaatschap ambtenarengerecht). Aan de orde kwam de flnancieele positie van bet Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Het werd zeer gewenscht geacht nadere ge gevens te bezitten omtrent het bezit van het fonds en de verhouding hiervan tot de ver plichtingen ten opzichte der pensioengerech tigden. Besloten werd de noodlge stappen in deze richting te doen. Naar aanleiding der behandeling in den Partijraad der R. K. Staatsparty van het prae-advies van dr. Moller, betreffende clas sificatie der gemeenten, vond een uitvoerige bespreking van dit vraagstuk plaats. Het bestuur der R. K. Centrale stelde als haar conclusie vast, niet slechts dat het hui dige stelsel zeer onbevredigend is, doch te vens dat er naar zyn oordeel geen billijk stelsel van classificatie is samen te stellen. Te veel factoren werken by bepaling van le vensstandaard er bij in de onderscheidene gemeenten op elkander in. Vandaar dat naar het oordeel der R. K. Centrale haar oude standpunt dient gehand haafd: opheffing der classificatie ten aan zien der rijksloonen en salarissen. Zich plaatsend op den bodem der realiteit, stelde het bestuur echter vast, dat byzonder óe huidige economische omstandigheden het voeren van een vruchtbare actie voor dit doel zeer bemoeilijken In plaats van den heer Vulink, hoofdbe stuurder van den Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel ..St. Paulus” die terug trad als plaatsvervangende vertegenwoordiger ^er R. K. Centrale in de centrale commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, werd aangewezen de heer Sewalt, eveneens hoofdbestuurder van ,Bt. Paulus.” Tot vertegenwoordiger in de Rijkskleeding- commlssie werd benoemd de heer M. v. d. Broek voorzitter van den Ned. R. K. Bond van P. T. T. personeel. Besproken werd de uitvoering van artikel 125 van de Ambtenarenwet en de ac tie die daaromtrent by de openbare colleges aan de orde is. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Janssen, aarts bisschop van Utrecht die sinds Zaterdag te gast was by de Eerw. Paters van het God delijk Woord, te Steyi, heeft Zondagmorgen by de plechtige Hoogmis, welke werd opge dragen om Gods zegen af te smeeken over het werk der vertrekkende missionarissen, pontificale assistentie verleeno. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door den eerw. pater Duschek, daarbij ge assisteerd door pater Cwik, als diaken en pater Lelnenbach als sub-diaken. Als troon- diakens fungeerden pater Dr. van .Berkel en pater Dr. Molenaar. Het koor zong, onder leiding van pater Jochum. de vierstemmige Mis van Rlkovsky. Na afloop van deze plechtigheid bracht Mgr. een bezoek aan 't Klooster der Missie zusters, waarna Z. H Exc. nog het bekende Mlssie-Muse im bezocht. Te half drie celebreerde Mgr., in de kerk van het Missiehuis, een pontificaal Lof. met assistentie van den Mlssleprocurator, Pater Balkenhol en Pater Kopster Vervolgens reikte Z. H. Exc. aan 48 paters en 24 broeders plechtig het Missiekruis uit. Mgr. hield een feestpredlcatie tot de mis sionarissen, die nu, met het kruis van Chris tus getooid, de leer van het H. Evangelie gingen prediken naar alle deelen der aarde. Te 5 uur had m de aula het afscheidsfeest der missionarissen plaats, waaibu talryke familieleden en genoodlgden aanwezig wa ren. Mgr. woonde ook dit afscheidsfeest by, in gezelschap van den generaal-overste der Orde, pater dr. Gier. - Nadat meerdei^voordrachten ten gehoore waren gebracht eiy het zangkoor, de sym phonic en de harmonie nog enkele mooie zang- en myat^knummers hadden uitge voerd, werd door pater v. d. Heyden, na mens de scheidende missionarissen van de Nederlandscbe Provincie in *t Nederlandsen, en door pater Syga, namens de paters van de Dultsche Provincie, in de Dultsche taal, een afscheidsrede uitgesproken. Te Utrecht, in Hotel „Noord-Brabant hield gisteren de R. K. Organisten- en Di- recteurenvereeniging haar jaariyksche alge meene vergadering. Uitvoerig zette de voorzitter uiteen, welk nut de R.K.O.D.V. heeft, waartoe de ver- eeniging noodzakelyk is, welk doel zy Mr. A. baron van Wijnbergen eeniging noodzakelyk is, welk doel zy na streeft en wat zy reeds bereiktheeft, o.a. met haar jaariyksche examens, de samen werking met de Nederlandscbe St. Gregorius- vereenlging en den R. K. Orgel- en Klokken- raad. etc. Na voorlezing van de notulen van de vori- den hebben gestemd, Is niet gezegd. De raad kan dat onmogeiyk zelf onderzoeken. Toch had moeten vaststaan, welke onregelmatig heid heeft plaats gehad. De raad had moe ten vragen naar een nauwkeurige osnschry- vlng der feiten en niet op praatjes moeten afgaan. Hetzelfde geldt ook voor Ged. Sta ten. Er is hier geen enkel positief feit en de voorzitter van het bewuste stembusbureau heeft verklaard, dat zich by hem geen en kele onregelmatigheid heeft voorgedaan. Bovendien achtte pleiter het raadsbesluit formeel onjuist, daar de raad eerst had moe ten nagaan of, zoo de beweerde onregelma tigheden niet hadden plaats gehad, de uit slag der stemming anders zou zyn geweest. Een feit is, dat beweerd werd, dat er in drie gevallen niet in vrijheid zou zyn gestemd. Was dit geval 4, dan zou de uitslag er door J^Ln’ nu echter nict- W. de Clercq trad op als ge machtigde van de meerderheid van den raad. ZJ. was er meer dan praatjes. De belde overige leden van het stembureau hebben zelf medegewerkt aan het besluit van den raad, n.l. de heeren Hendrikse en otadi>ovder. Dit zouden zy zeker niet gedaan hebben, als zy niet zelf deze onregelmatigheden hadden geconstateerd. Het beroepschrift achtte pl. zóó sober gemotiveerd, dat het feltelyk niet ontvankeiyk moest worden ver klaard. In stemdistrict I is een stem meer uitgebracht dan het aantal kiezers bedroeg. Hierdoor krygt men een anderen kiesdeeler. Er komt dan wél verschil in den uitslag Tot het ongeldig verklaren der stemming alleen in district III was de raad niet ver plicht. Mr. Bolsius repliceerde. Hy constateerde, dat de praatjes nu werden voortgezet. Men heeft in plaats van 3, nu 4 onregelmatigheden noodlg. Het bleek, dat men er één te kort kwam. De heer De Clercq kwam hiertegen op en vroeg aan Ged. Staten de beide leden van het stembureau zelf te hooren, daar zy aanwezig waren (er waren meer dan 30 be langstellenden uit Zoeterwoude meegekomen). De heer v. Boeyen: Ik kan niet in het proces-verbaal lezen, dat in kiesdistrict I een stem te veel is uitgebracht. Op welken grond wordt dat beweerd? De heer De Clercq: My is medegedeeld, dat iemand twee biljetten in de bus heeft geworpen. De voorzitter Jhr. v. Kamebeek: Noemt u een naam? De heer De Clercq: De vrouw van Star renburg heeft dat gezegd. De heer Schaper, lid van dar race van 1929 gewonnen werd met een dfcorsnee-snelheld van ca. 525 K.M. per /iur. Als deelnemer is uitgevallen Itn. Hope, die 3 Juli by het oefenen met een Supermarine 8. 6 aan het hoofd gewond werd door een losgeraakt deel van den koeler. Hope daalde normaal, maar op het water neergestreken zynde, werd zyn ran ke eendekker door het boegwater van het Nederlandscbe -stoomschip „Gelrla" om geworpen. De machine zonk, doch Hope wend gered. De Franschen zyn tot nog toe fortuinlijk. Als gewooniyk zyn ze begonnen met het bouwen van hun moto ren en vliegtuigen voor de race Het plan is uit te komen met Dewoitine, Nieuport Delage en Bernard race-vliegtuigen, alle enkel-motorlge eendekkers met twee dry- verz. Merkwaardig is, dat geen motoren besteld zyn by Hispano Suiza, welke frma de meeste ervaring op race-motoren heeft. De gegeven aan Lorraine Voor den wedstryd om de Schneider trofee, die 12 September a.s. op de Solent in Engeland zal plaats hebben, zyn Italië en Engeland thans zoo goed als gereed. Verwacht wordt, dat de kamp, waarby men snelheden hoopt te zien ontwikkelen van 600 K.M. per uur, buitengewoon hardnek kig zal zyn. In de tweede week van Augus tus reeds komen 12 Italianen met 3 oefen- race-vliegtuigen naar Calshot by Sout hampton. om op het wedstrydterrein te kunnen oefenen Op 26 Augustus ariveert de hoofdgroep, bestaande uit 12 officieren en 40 man, die de elgeniyke race-vliegtui gen meebrengen. Er komen mee 2 Macchi- racers. elk uitgerust met 2 in tandem ge plaatste Fiat-motoren van 1500 PK per motor. De vlieger zit tusschen de motoren in. Met een dezer vliegtuigen is, naar ge zegd wordt, een snelheid ontwikkeld ruim 550 KM. per uur, maar men wacht ook ruim 700 K.M. per uur te halen. De Engelschen hebben twee nieuwe Su permarine Rolls Royce S. 6 racers laten bouwen van het type waarmede dB Schnel- Het goudvervoer van Engeland naar het Continent dat Jn de derde week van Juli door de lucht heeft plaats gehad, heeft alle vroegere records overtroffen. Waarom de banken dezen vorm van vervoer verkiezen boven het transport met boot en trein, is om de grooter veiligheid die het luchttransport biedt. In de eerste plaats is de mogelijkheid van roof zeer gering, want van de banken naar het vliegveld kan het goud makkelijk sterk worden bewaakt, terwyi het in de lucht volkomen veilig is, zoolang de vliegers nog niet gehinderd worden door de bekoring om er met vliegtuig en al van door te gaan Agn een overval In de lucht zyn natuuriyk groote roof-technische moeiiykheden ver bonden. die dit werk weinig aantrekkelyk maken. Doordat het luchttransnort dus veilig is, is ook de verzekeringspremie laag. Een verder groot voordeel is, dat het goud uit de bank in Londen verzonden kan worden na bet openingsuur en aan de banken op het Continent kan worden afgeleverd vóór het sluitingsuur, zoodat een dag Interest wordt bespaard. Bijna alle lynen die von Londen naar het Continent gaan, hebben de laatste twee we ken groote hoeveelheden goud vervoerd. In enkele gevallen zyn op één dag wel meer dan ’n dozlin extra vliegtuigen („snecie-speclals” genoemd) in dienst geweest. Van 15 tot 24 Juli vervoerde Imperial Airways Ltd. 17 ton goud naar verschillende Euroneesche centra. De „Handrian” vervoerde óp 15 Juli 4300 lbs., ter waarde van 2.171.000. De Luft Hansa vervoerde op 16 Juli met de groote Junkers G 38 en de kleinere G. 31 voor een waarde van 1.712.500. terwyi de Air Union Ieder kind kent haar. In *t heele dorp is er nauweiyks één te vinden, dat haar niet al eens met de Wreedheid, die byna allen kinderen eigen is, een poets heeft gespeeld. Daar komt ze de lange, rechte dorpsstraat door; ze is een wonderiyke verschynlng. Welk een zonderlingen gang heeft ze. Als op rol len beweegt ze zich langzaam voort, die ge heele lange, styve gestalte. En even onbe weeglijk als haar lichaam zyn haar gelaats trekken, die als uit hout gesneden zyn. Lichtblauwe oogen zien met rustlgen, vasten blik voor zich uit, het blond men zou byna kunnen zeggen wit haar is glad over har^r slapen gestreken. Op haar hoofd draagt ze, als het laatste overbiyfsel van een vergeten volksdracht, een met goud geborduurde muts, die aan ’t achterhoofd den vorm van een klein wagenrad aanneemt. Zoo ziet ze er uit. Nu vormt zich reeds een oploopje van*,on schuldige kindertjes” om haar heen, wier spottend geroep: „Bezem-Betje! Bezem- Betje!" haar achterna klinkt. Ze is reeds jaren lang er aan gewend, dat men met haar eeriyken arbeid den spot dry ft; op haar ge laat spiegelt zich ten minste niet de ge ringste ontroering af; rustig loopt ze verder het dorp uit, aan welks grenzen de lieve jeugd haar verlaat. Door het hooge heidekruid schuift Betje verder. Haar gestalte schynt nog grooter in den herfstnevel. die over de ruime, onbe grensde vlakte hangt. Nu biyft ze staan voor een eenzame, lage hut en doet de deur open. Den sleutel heeft ze vaj»-CT»<ltr eenugeranlumpot te voorschyn ge^adald, dieSsp-Cen stapel takkebossen, haar afateriaal voor het bezembinden staat. Thans gaat ze naar binnen. Het vertrek, waarin zy komt, is het eenige van de hut. t>e avondschemering heeft haar schaduwen dubbel zwaar op de gerookte muren ''ge spreid; noch door de openstaande deur, noch door het kleine venster met de verweerde ruitjes, dringt genoeg licht om lets in T vertrek te onderscheiden. Maar Betje vindt alles, ook zonder licht. Ze bukt zich, neemt een bundel droog hout van den grond, steekt het aan op den haard, en spoedig flikkert een groote vlam omhoog. Betje neemt haar groot hoofddeksels af, waarbij een paar lichtblonde, om haar hoofd geslagen vlechten zichtbaar worden. Zorgvul dig wikkelt zy haar met goud versierde muts In een wit- en rood geruiten linnen doek en legt haar dan op een reuséchtig bed. Het is het bed harer ouders, dat haar nachtelyke rustplaats is geworden, nadat men haar vader had begraven; tot dien tyd had een op den grond liggende, met berkeblade- ren gevulde zak haar tot leger gediend. Nu hangt ze een ketel water over het vuur op den haard, neemt een houten bankje en gaat bulten voor de huisdeur zitten. Het is daar buiten zóó stil en vreedzaAm. In de verte golven dq nevels zacht heen en weer; een vochtige geur trekt over de helde, en uit de Trut dringt het zachte knetteren van het vuur tot haar door. Hier heeft Betje reeds van haar vroegste jeugd af, op zachte zomer- en herfstavonden gezeten. Jaren geleden wel is waar niet zpo alledn en niet zoo werkloos als thans. Toen was ze vlytig, totdat het donker werd, want ze moest Immers voer twee geld verdienen, voor haar verlamden vajjer en voor zich zelve en naast haar zat Hendrik. .Hendrik," sprak ze half luid; hoe vreemd klonk haar dat nu! Hy had, als hy van z’n werk terug kwam, eiken avond naast haar gezeten en naar haar gekeken, hoe zy in het heidekruid woelde, de beste tak jes uitzocht en de kleine paarse bloe- 'metjes van de steel afstroopte, en dan hield hy soms d’r belde handen vast. Hoe lachten ze dan, en hoe moeiiyk was het zich weer te bevrijden. En eens ze weet het nog alsof het vandaag is gebeurd waren d’r blonde vlechten los geraakt. Toen had Hen drik haar lang aangekeken en tegen haar gezegd: „Betje, je lykt wel een zonnebloem." Wat was dat dwaas; een mensch en een bloem, hoe konden die nu op elkaar gelyken! Maar telkens als ze een zonnebloem zag, moest ze weer aan die gekke vergelyklng denken neen, nu ook al lang niet meer maar vandaag komen al die gedachten weer terug; ook den laatsten avond, dat hy by haar was, herinnert zy zich nu weer^wat scheelt haar vandaag? Zy wil naar bed gaan en slapen, dan zal het morgen weer rustig in haar zyn, zooals het jaren lang altyd is geweest. zy staat op, neemt haar bankje in de hand en treedt op de deur toe. Plotseling hoort zy het geluid van naderende schreden; nooit komt er zoo laat iemand by haar. Wie kan het zyn? Sneller dan gewooniyk in haar aard ligt, wendt ze zich in de richtipg van waar de voetstappen komen, en nu ziet ze een Ml d. L v. n f. h !1 0- oo 398 Toen liet minister de Beer den minister van oorlog komen en die beloofde hem een troep soldaten naar het hol van de booze fee te sturen, onder bevel van een dapper officier. En de officier, een man met een langen gryzen baard ael. dat hy den minister beloofde alles te zullen doen om zyn kind torug te brengen. Hy zou zelf den troep aanvuren. 397 Toen hy het beertje zag, dat met zyn pootjes en zyn kopje zoo slap hing als een gebarsten luchtballon, zeide hy lachend: „Men heeft u beet willen nemen, meneer Minister de Beer. Dit is uw zoontje niet. Dit is, wat de menschen een Teddy-Beer noemen. Zoo’n beest heeft geen bloed, maar zaagsel oen het op te vullen. Nee. de booce fee heeft uw zoontje nog en daarom moet het haar weer worden ont nomen". f n en e. i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10