VRUCHTEN truffel REEPEN Gemengd oJ^ieuws D LEGER EN VLOOT DU GROOTEBROEK VEILING-O VERZICHT WARMENHUIZEN PROVINCIAAL NIEUWS SCHAGEN 3 Uitsluitend Verkrijgbaar in Hollandse h- Zwltsersche Reepen NIEUW! in 4 smaken Sinaasappel, Ananas, Frambozen, Citroen. Noodtoestand in den West- Frieschen Tuinbouw ASSENDELFT OUDKARSPEL ANDIJK HOORN Valsche bestellingen aan leveranciers De fader onbekend. Het nut der Herhalingsoefeningen Minister Deckers en de Pen Brand te Venlo De bliksem ingeslagen Aan de gevolgen overleden Bij het oversteken van den weg Man door auto gegrepen toen Drte man op een motor gewond Een jeugdig milicien gewond een Door een loose patroon o Wielrijder Zwaar gewond opgenomen De brand te Amsterdam Baldadige jongens zijn de schuld E. Schipbrug te Doesburg aangevaren (Eendr.) Alleen verkeer voor voetgangers 26.295329 58.879.986 Totaal Een inbreker aan een verkeerd adres Een kordate veehouder toen Ernstige broedertwist starter en Amsterdam, Voorzitter- boekenminnende acrobaat Een Uit een eel ontvlucht dagen geleden heeft de politie te Slachtoffers van het baden in de Lek De kruiersstaking te Amsterdam opgeheven Hollandsch Studentengilde van St. Jeroen Enschede jaar oud. Het slachtoffer van twee hardhandige kameraden wild-, den Landdag op Zondag 2 Augustus te Wannenhuisen Obdam Noord-Scharwoude 1 879 575 1200 050 382.050 2 839 500 3 271 150 16-jarige Berend diddel, afkomstig De staking der stationskruiers te Amster dam is gisteravond opgeheven. Zaterdagmid dag hadden besprekingen plaats met de direc tie van de N.V. Ambrosius, waarbij overeen stemming is verkregen ten aanstem van de betaling van den Zondagsarbeid, welke van f 4.04 op f 6 is gebracht en de betaling van overuren, welke van 40 oent op 60 cent per uur is gebracht. Aan den eisch om het loon op werkdagen te verhoogen van f 4 op f 5 is niet ioege- geven. De kruiers hebben tenslotte genoe gen genomen met de inwilliging van de beide eerste eischen. 4 Zijn broer zwaar verwond sommige de Al tel Pt V< T< Regeeringshulp gevraagd De West-Friesche tuinbouw verkeert een waren noodtoestand tengevolge van prijzen 59 te Mi gvn de 1 fase: weer van stai ste wai het ache een ven dig< ster mild Al eolir thol eens maa te t dat tcru baai te tolk geor en plas vee zelf, en 1 gen tuig „on haa tem W wer der Mui 1931 350.500 2 026 650 1.637.350 839.000 722.750 8.874.350 839.200 5.465 954 983.650 659.850 193.875 1.767.700 1.934.700 ben waa Wai goec D de het aan fijn wier hek ze kt zege in om net aan D twe< tuig mee er om war tuig het hij. ben H als stri hee «ai ZOO' krii E vre< de het kos blij noo har C het ind van E stu> Apt Roc sch zev ong zjjr ter, -co lijk ons der mil 1 Par din in hee der zoo voo kor dri< der vor rek tuil Ka I Va> kor te zjjr led de Wi in eer led joe aai nte wjj ha! eer dit lln v«: i dei vai lts tie we coi tui g» po er over het dak in een tuin van een aangren zende woning in de Nieuwsteeg terecht kwam om vervolgens zoo de straat te bereiken. De politie heeft hem echter in zijn woning gistermorgen opnieuw aangetroffen en den boekenmlnnenden acrobaat opnieuw in het politiebureau opgesloten, waarbij tevens maatregelen zijn genomen om opnieuw ont vluchting te voorkomen. Zondagmiddag had te Amersfoort op de een een of Inmiddels waren de knecht en de andere leden van het gezin ook toegeschoten. Een waarschuwde een buurman, die op beurt de politie alarmeerde. Deze liet en vele West on t- Zooals wij gisteren meldden, heeft Zater dagavond aan boord van het in de Rijnha ven te Rotterdam liggende stoomschip ..Westfalen" éen ernstige vechtpartij plaats gehad. Twee Duitsche matrozen, de 24-jarige H. W. G. S. en de 50-jarige E. G. A. E. hebben hun 41-jarigen kameraad- P. V. uit Keulen in een 7 meter diep ruim geworpen, ten gevolge waarvan de man ernstige in wendige kneuzingen, een gecompliceerde fractuur ran het linker dijbeen en een ge breken halswervel kreeg. Hij is thans in het ziekenhuis aan den Coolslngel aan de gevolgen van al die ver wondingen overleden. De daders zijn, zooals gemeld, gearresteerd en in bewaring gesteld. Zij zullen vermoe delijk naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag kre gen de gebroeders W. wonende aan de Jozef straat Venlo, een woordentwist, welke spoedig overging in een ernstige vechtpartij. De 33-jarige W. bracht zijn jongeren broer, den 27-jarigen M. W. eenige messteken toe, waardoor deze zeer ernstig werd gewond. Een der messteken trof de linkerlong. Het slacht offer werd naar het R. K. ziekenhuis ver- hij van de laatste H.H. Sacra- werd voorzien. De dader is gearres- Van dein) dader(s) is tot heden toe nog geen spoor gevonden. Naar het congres. Van den secretaris der congres-commlssie kregen we de mededee- ling, dat de deelneming uit Assendelft aan het congres te Utrecht op 6 September as zeer groot zal zijn. Reeds 175 personen ga ven zich op. betaald van f 9.10 tot f 13 per 100 K.G. Voor zilverdrielingen gaf men van f 4.70 tot f 6 30 en voor de zilveruien van f 130 tot f 3. De aanvoer bedroeg in deze week 27775 K G tegen 28350 K.G. in de vorige. Peen: 485 K.G. peen werd verkocht voor f 2.90 f 3 per 100 K.G. Twee broers verdronken Zondagmiddag te half zes zijn bij het ba rn In de Lek twee broers verdronken, de en de 19-jarige Willem uit Zwolle, wier ouders een woonwagen te Schoonhoven ver uit het onderzoek, dat de Amsterdamsche politie heeft ingesteld naar de oorzaak van den brand, die Zaterdagavond het complex houten werkplaatsen in de 2e Hugo de Grootstraat in asch heeft gelegd, is komen vast te staan, dat de veronderstelling, dat de brand door baldadige jongens veroor zaakt zou zjjn, juist was. Dit is trouwens niet te verwonderen, want deze buurt is berucht om de straatschende rijen, die de jeugd er dagelijks uithaalt. Omwonenden hebben gezien, dat in een gangetje, tusschen twee werkplaatsen in, een handkar stond te branden, die met vet en lijm was besmeurd. Klaarblijkelijk heb ben de jongens, die zelf onbekend zijn ge bleven, onder deze kar een vuurtje gestookt. Voor men er echter bij kon zijn om de vlammen te dooven, had de brand reeds te ver om zich heen gegrepen. Gistermorgen werd de Schipbrug te Does burg, zoodanig aangevaren, dat alleen voet gangers over de brug mogen. Daar de aanvaring nogal van ernstlgen aard is, zal het wel eenige dagen duren eer dc brug hersteld is. Er was een groote opstopping van auto’s, daar er geen maatregelen getroffen werden, om de automobilisten tijdig te waarschu wen. Eenige Lelden zekeren J. B. gearresteerd en op het politiebureau Ingesloten wegens diefstal van een groote hoeveelheid medische boekwerken met het oog waarop hij zich in boekwinkels had laten inslulten. Toen hem gisterenmorgen zijn ontbijt zou worden gebracht, kwam men tot de ontdek king, dat hij uit zijn cel had weten te ont komen. Na eenige ijzeren tralies, die zich in het raam van een lichtkoker bevonden te hebben verbroken, heeft hij zich door dit raampje, dat een afmeting heeft van 30 bij 25 c.M. weten te wringen en zich vervolgens in den luchtkoker weten op te werken, waarna hij Zaterdag verkocht f 0.70 per 100 K.G. Roode kool: Met de prijzen van de roode kool was het van de week eveneens aller treurigst gesteld. Verscheidene partijen wa ren onverkoopbaar, en wat er in deze week verkocht werd, bracht op van f 0.60 tot f 0.90 per 100 If.G. Aangevoerd werd In deze week 28050 K.G. tegen 18825 K.G. in de vorige. Zllvemep, drielingen en uien: BU het einde der vorige week vergeleken zijn de prijzen mooi de hoogte in gegaan. Een partijtje van S., een goede politie, werd noofdbureau hij gratis die deerlijk gewond H. H. Sacramejten waren is hij naar het ziekenhuis Bollendiefstal. Bij den tuinder C. Tuin, wonende bij hel Zaandammerped, is in een der afgeloopen nachten Ingebroken. De buit bestond uit een partijtje bloembollen Sneeuwklokjes) ter waarde van ongeveer f 150.die in een schuurtje bij het huis stonden. Deze waren al verkocht. Toen de tglnder ze wilde afleveren, bleken de kistjes wel netjes op elkander te staan, doch de inhoud was verdwenen. Burgerlijke Stand over de maand Juli Geboren: Gre, d. van Johannes Cornel is Bol kestein en Jannetje Scheltus. Overleden: Aafje Kasten, 55 jaar, echtg. van Arie de Jong; Maart je Dekker, 69 jaar, echtg. van Smon Stam, overleden te Alk maar; Trijntje Muller, 78 Jaar, wed. van Cornells Jonker; Johanna Putten, 64 jaar, wed. van Arte Bleeker, wonende te Heer- hugowaard. Ondertrouwd: Gerrit Keizer, 25 jaar, tuin bouwer te Zuid-Scharwoude en Allda Vrouw tje van Meurs, 23 Jaar. alhir; Johannes Kra mer, 26 Jaar, tuinbouwer te Zuid-Schar woude en Adina Aagatha Bommer, 23 jaar, alhier. Getrouwd: O. Iteizer en A. V. van Meurs. blijf hielden. Het lijk van het Jongste slacht offer is intusschen opgevischt. Naar het andere slachtoffer wordt nog gedregd. Gisterenmiddag te half vier is te Losser bij het baden in de rivier de Dlnkel de schil- dersknecht A. Vunderink uit Enschede in Als no. 4 werden verreden de demifinale’s' voor amateurs en onafhanke'ijken Verreden in 4 demifinale’s, waarbij de eersten zich plaatsten: le demlfinale J. v. d. Veen, 2e demlfinale H Dieterman. 3e demlfinale G. Pelser, door een auto gegrepen Te Assen hebben groote legeroefenlngen plaats gehad, waaraan ook deelnam de lich ting voor geoefenden. Bi) deze oefening werd gebruik gemaakt van losse patronen, waarmede binnen de 15 meter niet mag werden geschoten. Echter in het hevigst van het s.gm. gevecht kwamen de soldaten dichter dan 15 meter bij elkaar. Een milicien, J. Kuipers, werd gevaarlijk aan zijn gezicht gewond en bloedend naar het militair hospitaal te Assen overgebracht. Er was in den nacht van Vrijdag op Za terdag een nbreker op het pad, die zijn slag dacht te slaan in een boerderij aan den Pa- terswoldschen weg te Groningen, bewoond door den veehouder H. ten Gate. Het zal ongeveer half twee zjjn geweest de heer ten Cate een verdacht ge- drulsch in de kamer hoorde, grenzende aan de kamer, waar hij en zjjn gezin zich te bed bevonden. Hij zag de verbindingsdeur open gaan en sprong, onraad vermoedende, di rect uit bed. Dat vermoeden bleek juist. HU zag een man zich haastig uit de voeten maken en door het raam, dat opgeschoven stond de hor was ter zijde gedrukt inaar buiten verdwijnen. I De veehouder, die blijkbaar niet heel bang iis uitgevallen, werkte zich ook door het raam naar buiten en achtervolgde den on- genooden gast, dien hij in den tuin bezijden het huis te pakken kreeg en voor alle ze- Ikerheid tegen den grond wierp, om hem vervolgens goed vast te houden. Zondagmiddag omstreeks 12 uui heeft op den Bredaschenweg te Tilburg een ernstig verkeersongeval pluts gehad. J. S. uit de Besterdstraat reed op een rijwiel in de rich ting Tilburg. HIJ werd ingehaald door een anderen wielrijder, die aan zijn hand een rijwiel meevoerde, dat bij het passeeren uit gleed, met het gevolg, dat het pedaal het rijwiel van 8. even raakte, die hierdoor be gon te slingeren en op den grooten weg terecht,kwam, waar hy door een auto, be- stuurdidoor J. B. uit Rijswijk werd gegrepen. 6 bekwam een zware herschenschudding en een schedelfractuur. In hoogst bedenkelyken toestand is hij door den G. G. D. naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Postbestelling Alhier zijn pogingen in bet werk gesteld (met succes) om de och tendpost vroeger te doen bestellen, dan tot heden geschldde. De eerste bestelling zal over geheel Andijk <30 KM in omvang) voor 12 uur reeds bezorgd zijn. (Nu onge veer 2 uur) In het belang van het publiek Is deze regeling getroffen. Zy beteekent een groot voordeel, vooral voor de veie zaken- menschen. kruising UtrechtechewegLaan 1914 aanrijding plaats tusschen een auto en motorrijwiel, waarop zonder zijspan duozitting, drte personen waren gezeten. De I auto werd aan de voorzijde ingedrukt, de I motor werd geheel vernield. De chauffeur van I den auto mankeerde niets, terwijl de drie motorrijders naar het ziekenhuis „De Lich- I tenberg” vervoerd werden. Na verbonden te zijn konden ze hun weg naar huis ver- I volgen. Terwijl de aanvoer van Schotsche muizen I in deze week sterk is afgenomen is de ver- I scheidenheid van producten in deze week I weder uitgebreid, nJ. met slaboonen en wor- I telen. Schotsche muizen: Een enkel partijtje I daargelaten zijn de prijs enln deze week niet hooger geweest dan f 7 per 100 K.O. Tot en met JJ. Donderdag waren de prijzen niet bs- I paald slecht te noemen. De prijzen varieer den van Maandag tot Donderdag van I f 4.60 tot f 7. Vrijdag daarna kon de notee- I ring van daags te voren niet meer stand I houden. De prijsdaling bedroeg ruim f 0.50 I per 100 K.G. Zaterdags daarna was de ge- I ringe aanvoer van Schotsche muizen toch I nog te veel voor de vraag. Het gevolg was I nog eenige prijsdaling van f 030 A f 0.40 per I 100 K.G. De noteering van de gewone Schotsche muizen bedroeg Zaterdag jj. van I f 4.10 tot f 5.20. De prijzen van de drielingen Schotsche muizen hielden in deze week I heel goed stand. Voor deze drielingen werd betaald van t 2.70 tot f 5.40 per 100 K.O. I Prijzen als f 5 per 100 K.G. kwamen in deze week wel veelvuldig voor, terwijl In de vo- I rige week slechts op Maandag een prijs van I f 530 werd betaald en verder steeds onder I de f 5. Voor grove Schotsche muizen werd In I deze week betaald van f 230 tot t 430 per 100 K.G. Eigenheimers: De prijzen van de eigen- I heimers liepen in deze week eveneens achter uit. Waar in het begin van deze week en op I het laatst van de vorige week plm. f 5 per 100 K.G. werd betaald, kon men medio en I ultimo dezer week een prijs van f 5 niet meer I verkrijgen. Verleden Donderdag werd be- I taald van f 3.30 tot f 4.80 en verleden Za terdag slechts van f 2.80 tot f 4.30, dus bij het begin van deze week vergeleken een da- I ling van ongeveer f 1 per 100 K.G. Blauwe aardappelen: De prijzen van de blauwe aardann»ien onderg’naen hetzelfde I lot als die der Schotsche muizen en eigvn- I heimers. De daling was bij de blauwe nog I sterker waar te nemen. Op JJ. Dinsdag I werd voor de blauwe aardappelen bedongen f 430 tot f 5.30 en op Zaterdag JJ. van f 2.10 I lot f 3.80 per 100 K.G. De totale aanvoer van aardappelen bedroeg I in deze week 98020 K.G. tegen 176774 K.O. I in de vorige week. Slaboonen: Een klein partijtje slaboonen I werd Dinsdag JJ. verkocht voor f 10.40 per 100 K.G. Gele nep, drielingen en uien: De aanvoer van dit artikel is in deze week wel flink uit gebreid. Deze bedroeg deze week 4475 K.G. tegen 225 K.G. in de vorige week. Het eenige dat thans geen slechten prijs opbrengt is nep en uien. Het eerste partijtje gele nep bracht in deze week op f 9.60 per 100 K.G. Langza merhand veranderden de prijzen in de goede richting totdat op Zaterdag 1 Aug. voor de gele nep van f 11.10 tot f 13.60 werd betaald. Voor drielingen werd bedongen van f 3.80 tot f 5.70 en voor gele uien f 6.90 per 100 K.G. Bloemkool: De prijzen van de bloemkool rijn in den loop van deze week ook zoodanig 1 gedaald, dat het telen van bloemkool voor de zooveelste maal weer niet loonend is. Daar bij komt nog, dat de oogst dit Jaar weder om zeer slecht is. Dat het aantal bloemkool- verbouwers jaarlijks achteruit gaat is dus niet te verwonderen. Tot en met JJ. Donder dag varieerden de prijzen ongeveer van f 4 tot f 8, per 100 stuks, terwijl Zaterdag daarna voor eerste soort betaald werd van f 1.60 tot f 5 per 100 stuks. Tweede soort werd verkocht voor f 0.70 A f 1.90 per 100 stuks. De aanvoer bedroeg in deze week 3105 stuks tegen 1796 stuks in de vorige week. Gele kool: Slechts 750 K.G. gele kool werd Zaterdag verkocht voor den spotprijs van Botsing tusschen auto en motor de diepte verdwenen en verdronken. Na twee uur dreggen te het Ujk opgehaald en naar -vervoerd. Het slachtoffer was 18 Door dezen misoogst is voor Frlesche tuinders een noodtoestand staan. Hun financleele weerstand was ten gevolge van de lage prijzen, die zjj de laat ste jaren voor hun producten ontvingen, reeds zeer verzwakt en nu moeten zij door mislukking van den oogst met groote ver liezen werken. Menige tuinder heeft zich dan ook reeds genoodzaakt gezien bU zijn gemeentebestuur aan te kloopen om steun, teneinde in zijn levensonderhoud en in dat van zijn gezin te voorzien. Velen hebben geen geld meer om brood te koopen. De gemeentebesturen helpen zooveel zij kunnen, maar over het algemeen ztln deze weinig kapitaalkrachtig en bovendien is het aantal door de natuurramp getroffen tuinders zeer groot. Blijkens een onderzoek, dat zich over een 40-tal West-Friesche ge meenten uitstrekte, bedraagt hun aantal niet minder dan 3065. Doch de tuinders zifn niet de eenige ge dupeerden. Zij zien zich genoodzaakt ook hun werkvolk ontslag te geven, omdat zij de loonen niet meer kunnen betalen Een groote werkloosheid in het tuinbouwbedritf in West-Friesland staat daarom voor de deur. Veertien dagen geleden heeft in Alkmaar een vergadering plaats gehad van burge meesters van een 25-tal by de catastrophe betrokken gemeenten, van vellingsbesturen en van vertegenwoordigers der werknemers- organl’atles om den toestand te bespreken. Op die vergadering werd een commissie benoemd om middelen te beramen tot leni ging van den nood in vele West-Friesche gemeenten. Een vertegenwoordiger van deze commis sie heeft nu een onderhoud gehad met den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarbij aan Zijn Exc. de nood toestand werd uiteengezet en om Rflkssteun werd verzocht. Minister Rults heeft toege zegd de zaak te zullen bestudeeren. Gistermiddag is de bliksem Ingeslagen in het pakhuis van Jansen’s eieren-, zuivel producten-, wild-, en gevogeltehandel. ge legen aan den Roermondschen Weg te Venlo De brand liet zihc zeer ernstig aanzien, maar door het optreden van de Venlosche brandweer bleven de aangrenzende panden gespaard. Het pakhuis met inhoud, jonge haantjes, emballage e.d. brandde geheel uit. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, is nog niet bekend. een her in de aardappelziekte. Wel zyn de prijzen der aardappelen dit Jaar beter dan het vorige jaar, maar de opbrengst is op plaatsen tengevolge van ziekte onder aardappelen zeer gering Begunstigd doqr een echt zomerschen dag kwam het Studentengilde van Sint Jeroen per rijwiel van het kamp, dat men van 29 Juli af te Groet had opgeslagen te Warmen huizen aan. Onder hen bevond zich de Eerw. Pater van Santen uit Huissen. die als leider deze kampeerweek mede maakte. Als gasten van de katholieke inwoners van Warmenhuizen namen zü tijdens de Hoogmis en het Lof plaats in de voorste banken. Met hun drie vaandels kwamen zij de kerk binnen. Uit de Hoogmis gingen zij naar het Patronaatsgebouw, dat den geheelen dag voor hen disponibel gesteld was. Daarna had de ontvangst plaats op het raadhuis door B. en W. De heer Nolet, bur gemeester, hield een toespraak, welke door een der studenten werd beantwoord. Vervol gens werd voor het gemeentehuis een foto genomen van de studenten met burgemeester Nolet en wethouder De Groot in hun mid den. In den namiddag had een vergadering plaats in het Patronaatsgebouw. waar als spreker optrad de Zeereerw. Heer Rector Rejjmers met als onderwerp; ,JDe emancipa tie der Katholieken In Holland”. De patronaatszaal was geheel gevuld met belangstellenden. Onder het zingen van Roomsche Blijdschap, werd de vergadering geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich de Zeereerw. Heer Pastoor Brinkman, alsmede de Eerw. Heer Kossen uit deze parochie alsmede de heer en mevrouw Nolet. Een der stutenten zette in het kort de beteekenis van dezen eersten Landdag van dit studenten gilde uiteen. Het doel van hun kampeer- Burgerlijke Stand. Gebaren: Jan, zoon van J. v. d. Veen en T. de Jong. Catharina Oeer- truida, d. van O. Stam en C. Haring. Ma rie, dochter van Jb. Zomerdijk en M. Worms- becker. Theodoius Everhardus, z. van Smit en A. A. Eeken. OverledenMaria Chr. Haaselman, 19 wonende te Enkhuizen. Adriaan Bakker, jaar echtgenoot van G. Visser, wonende Warder. Martinus Molenaar, 34 jaar, alhier. Ondertrouwd: Herman v. Hees en Hendri- ka J. Buusink. Getrouwd: Even L. Melchers en Marie Kwantes. Johannus van Bockxmeer en Co lumba de Greeuw. Gemeenteraad De raad der gemeente was Vrijdag in openbare vergadering bUeen, onder presidium van burgemeester Schryn- der. De raad was voltallig. Na de opening werden de notulen onge- wyzigd vastgesteld. By het verslag over den toestand der provincie, deelt de voorzitter mee, dat de Minister niet afkeerig is om steun te ver- leenen in onbepaalden vorm. Z.Ex. stelt het op prijs wanneer de commissie, welke uit 8 personen bestaat, met voorstellen komt. Deze week nog zal wear een conferentie worden gehouden. Ingekomen was bericht van de Provincie, dat zy 2000.zal bydragen in de kosten van de T. B. C.-bestrijding. Het verslag van de gezondheidscommissie gaf een batig saldo te zien van 237.81. Er is nog een verzoek binnengekomen van de bewoners der SL Nicolaasstraat, om den berm van en weg te bestraten. B. en W. advlseeren hiermede alsnog te wachten tot gunstiger omstandigheden, waarmee de raad accoord ging. Op het verzoek om lid te worden van de vereeniglng der ambtenaren in de kosten der gemeente-financMn werd afwyzend be schikt. Het verzoek van de R.K Mllltalrenvereeni- ging te Amersfoort om f 15 subsidie werd IngewiUigd. Op het verzoek der Diaconale Gezinsver pleging om subsidie werd evenals verleden jaar 75 toegestaan: Wijzigingen gemeenterekening 1929 en suppletolre begrootlng 1930 werden goedge keurd. Voor het onderzoek geloofsbrieven werden benoemd de heeren Nieuwboer, Kenter en Kool. Na onderzoek adviseerde de commissie tot toelating van alle gekozenen. De voorzitter nam dit voorstel over onder dank aan de commissie. Volgde aanbieding rekening G. E. B. en Gemeenterekening 1930. De gewone dienst heeft de eindcijfers 124009.17 met een batig saldo van 2695.18 De kapitaaldienst heeft de eindcyfers 101.370.81 met een batig saldo van 1977.63. G. E. B. eindcyfers 3034137 met winst van f 5.529.82. De kapitaaldienst sluit met 25.47134. De begrootlng van vorig jaar was na tariefver- laging 700.De rekeningen zullen door een raadscommissie worden nagezien. Hierna volgde sluiting. NATIONALE GRASBAAN WIELERWEDSTRIJDEN Zondag werden alhier grasbaan-wedstryden gehouden, onder de reglementen van de Nederlandsche Wielren Unie. De Jury bestond uit de Heeren: H. W. Thyssing, Amsterdam, leider. J. M. Douwes, kwamprechter. Ph. D. Visser, Zaandam, Kamprechter. W. v. d. Kulk, Commissaris. De commissie van organisatie bestond uit de Heeren: C. Blaauboer, W. Gorter, J. Schenk Dz. en A. M. Kossen. Ten aanschouwe van een talryk publiek, circa 1400 personen, werd om 2.30 uur de voorstellingsronde gereden. Als no. 2 de wedstryd voor amateurs en cnafhankeiyken over korten afstand (Sprint) over 3 ronden. 5 Series, 4 demifinales en een finale. De le en 2e aankomenden in elke serie werden in de demlfinale geplaatst. le Serie 1. J. v. d. Veen, 2. W. Schlebaum. 2e Serie 1. H. Dieterman, 2. A. de Boer. 3e Serie 1. G. Pelser, 2. P. Kesselaar. 4e Serie 1. J. v. Dyk, 2. J. Korsten. 5e Serie 1. H. Thlel, 2. M. de Jonge. Voor de 10 die afvleien werd kansingsrit verreden. Hlerby wisten zich J. Hlddes en onze plaatsgenoot A. Willemse zich te plaatsen in de demlfinale. Een mooie praestatie, die een luid applaus uitlokte. Als no. 3 volgde: Afval-wedstryd voor nieuwelingen. Verreden in 2 Serie’s. Na iedere twee ronden valt de laatste af, totdat er vyf renners overbiyven. In de le serie plaatste zich J. Soeurt, H. Leeger, B. Daenen, J. Malesteln en P. Nlelen. In de 2e serie plaatste zich J. v. Nassau, Fchres, S. Veger, K. van ’t Veer, C. Kos._ f 14 daargelaten, werd voor de nep meestal Den laststen tijd spelen zich aan de deur de pastorie van het Begynhof te Am sterdam vreemde tooneelen af. Gedurende reeds vijf achtereenvolgende Vrijdagen en Zaterdagen verschynen allerlei leveranciers aam de deur, die alle mogeiyke waren komen alleveren. Banketbakkers laten groote taar ten brengen, commestlbleszaken leveren op- gemaakte schotels af en loopknechten van handelaren in dranken komen met allerlei flesscheu aan de deur. Al deze artikelen zyn een ter noch door den deken, noch door een "^“dere inwonenden van zyn huls besteld. leveranciers echter beweren, dat hun telefonische bestellingen zyn opgegeven met de opdracht deze onverwyid aan de pastorie v*** het Begynhof af te leveren. Hier weet »nw> echter van niets, zoodat de leveranciers onverrlchterzake moeten terugkeeren. Het schijnt dus een grappenmaker te zyn, die *?2^ren Vrijdag en Zaterdag zyn vernuft op aeze wyze meent, te moeten laten schitte ren, waarvan talryke leveranciers in de stad de dupe warden. JJ’ kwamcn er plotseling 16 taxi’s <^UT’ 016 a!le weer lee8 konden ver trekken. De deken heeft, zoodra dit spel be- gedaan by de politie Tot nu toe is zy er nog niet in geslaagd den grap penmaker op te sporen, daar hy alles per te- leroon afhandelt en zelf onzichtbaar blyft. De ziekte is opgetreden voordat de vrucht zich begon te zetten. Het gevolg hiervan la. dat vele planten een beschot geven van slechts enkele aardappelen, waaronder dan nog een groot percentage zieke voorkomt. Verschelrtene aardappelen-verbouwers oog sten dan ook nog niet eens of slechts ter nauwemood het kwantum, dat zy aan pootaardappelen hebben geplant. Deze toestand wordt wel scherp geteekend door een vergeiyklng van de aanvoeretjfers van vroege aardappelen op de veilingen dit jaar en^Jiet vorige jaar. Veilingens Aant. in KG. tot 15 Juli 1930 3.334,600 6.242.600 Medemblik (St. Jozef 3 972.200 Melemblik (Eendr I 908 400 Opperdoes 1.565 425 Grootebroek 18.351.500 Hoogkarspel 1.369.650 Broek op Langend ijk 12 563 286 Warmenhulzen Wognum Bobeldyk-Berkhout Avenhorn Venhuizen I week was niet, met den modernen geest van het kam pee ren mede te gaan, maar om óp echte Roomsche wyze met de landeiyke be volking in de omgeving mede te leven en den echten ouden Katholieken geest te doen herleven. Vervolgens werd het woord gegeven aan den Eerw. Rector Reljmers. Deze spreker zette in een gloedvolle en duidelijke rede uiteen, hoe de vervolging van de Katholieke Kerk in den loop der eeuwen heeft plaats gehad. Den zoeker naar het ware geloof zou i hy willen aanwyzen dat geloof, dat aldoor vervolgd is geworden, nJ. het Katholieke geloof. Naar sprekers gedachte was het nog lang niet uitgesloten, dat er geen Kerkver volging meer zou komen. De vraag moet gesteld, of we gereed zyn en paraat als een nieuwe vervolging mocht komen. Wy moeten zorgen, dat we één biyven. De Eerw. spreker sloot zyn rede, die met aandacht en in alle stilte werd aangehoord, met de woorden: Dat allen één mogen zyn in het geloof en zoo samen den stryd aanvaarden. Laat ons biy- ven verdedigen het erfdeel van onze voor vaderen. Een daverend applaus volgde hierop als dank van de aanwezigen. Voordat de opvoering plaats had van bet tooneelstuk: Krells Louwen of Alexander op het poëtenmaal, van Pieter Langendyk werd het Wilhelmus uit volle borst gezon gen, waardoor de feesteiyke stemming er in kwam. Het tooneelstuk werd keurig opge- voerd. De costuums waren schitterend. Na afloop dezer aangename vergadering sprak de Zeereerw. Heer Brinkman, Pastoor van Warmenhuizen, op gloedvolle, geestige wyze een kort woord van dank tot de studenten. Als biyvende herinnering bood zyn eerw. een zilveren kruis aan voor het vaandel van St. Jeroen. Een luid applaus met een woord van dank van een der studenten en een extra vuurpyl voor zyn Eerw., was het slot Daarna had een voetbalwedstrijd plaats tusschen de studenten en de voetbalver. „Vies". Hy liep in het nadeel van de stu denten af met 70. Het slot van dezen schoenen dag was een kort Lof, gecelebreerd door den Eerw. Pater van Santen. Daarna had nog een gezellig samenzyn plaats in het Patronaat. In optocht met de fanfare voorop, werden de studenten uitgeleide gedaan tot de woning van den burgemeester en daarna langs de kerk en pastorie met een eerbie digen groet met de vaandels aan den Zeer eerw Pastoor en den burgemeester. Dit was het einde van dezen schoonen dag. De 38-jarige fabrieksarbeider J. B. is. toer. hl) per fiets den ryksweg Nuland-Vlnkel oventak door een auto gegrepen. Nadat den ongelukkige, die deerlyk gewond was, de laatste H. H. Sacramejten waren toege diend is hy naar het ziekenhuis overge- bracht, waar hij aan de gevolgen Is over- leden. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Minister Deckers heeft de vertegenwoordi gers der Ned. Pers uit heel het land byeen geroepen in het gebouw „Voorhout" aan het Lange Voorhout 19 te Den Haag, om daar eens een gemoedeiyk praatje te houden met de Journalisten over de noodzakeiykheld van de herhalingsoefeningen. Z.Exc. was n.1. bung, dat in deze dagen van de nationale actie Inzake beperking der bewakening, onder onze Nederlandsche Jon gemannen de gedachte zou postvatten: „Waar zyn die herhalingsoefeningen nu nog goed voor, we gaan immers toch ontwape nen.” Natuuriyk is dit een waandenkbeeld, een vergissing, want van een ontwapening is I voorshands nog geen sprake. Dat 13 hoog stens een eindétappe in de verre toekomst, maar de ontwerp-conventle van Genève van 1930 spreekt in geen enkel opzicht van ont wapening. Men heeft het daar alleen over I een beperking van de vredessterkte. Daarin I wordt ultdrukkelyk gezegd, dat de verschil lende staten zelf den diensttijd moeten rege- I len; alleen moeten allen biyven beneden ze- I kere maximum grenzen. Welnu, binnen deze I grenzen zyn wU, Nederland, zeker, want ner- I gens is de eerste oefeningstyd zoo kort als hier en ook de tyd voor de herhalingsoefe ningen. In Frankrijk duurt de eerste oefen- I tyd voor de Infanterie 12 maanden, in België van 8 tot 12 maanden en hier 5S maand. In Frankrijk duren de herhalingsoefeningen van 2 tot 3 weken en hebben driemaal plaats; in België duurt de eerste herhahngs- I oefening 6 weken en daarna nog twee van I 8 dagen. Ieder, die even doordenkt, begrijpt, dat I zoolang een leger noodig is, herhalingsoefe ningen niet gemist kunnen worden. Aller- I eerst niet in het belang van den soldaat. I Wanneer hy niet behooriyk geoefend is, dan zou hy in een ever.tueelen oorlog daarvan onmlddeliyk het slachtoffer worden. Maar ook voor de leiders is het noodzakelyk, dat zy nu en dan kunnen oefenen in grooter verband. Een leger, dat niet behooriyk oefende, zou door innerlijke zwakte en gebrek aen paraat heid te kort schieten. Daarom zyn de her halingsoefeningen, zoo toonde minister I Deckers heel duidelyk aan, in het oefenings- stelsel van het leger als het ware de sluit steen. Dit ligt trouwens ook voor de hand. Een soldaat moet na zijn eersten dlensttyd 15 jaar ter beschikking biyven om in geval van nood onmlddeliyk actief te kunnen optreden. Welnu, in geen enkele publieke of private or ganisatie zou zoolets denkbaar of mogeiyk zijn. Ook het weer wennen aan tucht en I orde, de hoofdfactoren voor de paraatheid van een leger, maakt een herhalingsoefening noodzakelijk. Staat dus vast, dat de herhalingsoefe ningen noodzakeiyk zyn, van den anderen kant kan niet ontkend worden, dat zy voor I de dienstplichtigen soms een zeer zwaren last vormen, welke het psychologisch ver klaarbaar maakt, dat met een weinig opge- I wekte stemming daaraan wordt deelgeno men. Maar alles wordt gedaan om deze econo mische nadeelen zoo gering mogelyk te maken. Elk verzoek om uitstel of opheffing wordt zeer mlnltleus overwogen en wanneer het eenigszlns mogelyk is wordt aan het ver zoek zooveel mogelyk tegemoet gekomen. Het feit, dat de laatste jaren ongeveer 3500 ver zoeken om uitstel of ontheffing zyn inge- wllligd op een totaal van34000 personen, die aan de herhalingsoefeningen deelnemen, zegt voldoende, hoe ernstig men de klachten onderzoekt. Natuuriyk kan men niet voor elke moeliykheid uit den weg gaan en geen patroon vrijstelling verleenen, omdat zyn knecht minder geschikt is om zjjn zaak te drijven. Blijkt Inderdaad, dat geen plaatsvervan ging mogelyk is en het bedrijf door sluiting ernstige en blyvendc schade zou ondervin den. dan wordt ontheffing verleend. Helaas gebeurt het ook nog dikwyis, dat er werk gevers zyn, die zoo weinig nationaal gevoel hebben, dat zij een werknemer ontslaan al leen omdat hy voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moet komen. Een dergelijk optreden is natuuriyk in hooge mate laakbaar en van de zijde van *t departement wordt al het mogeiyke gedaan om dit te verhinderen. Schrifteiyk en des noods mondeling wordt er contact gezocht met een dergelyken werkgever om hem tot andere gedachten te brengen. Dlkwyis met goed resultaat. Runner ■jjn [natuuriyk niet lang op zich wachten [weldra konden een aantal agenten den be wakingsdienst overnemen. De Inbreker, de 34-jarige D. bekende van do Groningsche vervolgens geboeid naar het kan politie overgebracht, waar nachtlogies kreeg. Een goede vangst dus, dank rij t'-«t moe dige en kordate optreden van den heer des huizes. werd voerd, waar menten teerd. 4e demlfinale H. Thlel. No. 5. Finale van den afvalwedstrijd voor nieuwelingen. No. 1 werd J. Soeurt, no. 3 J. v. Nassau, no. 3 S. Veger, no. 4 H. Leeger. No. 6. Finale korte afstand (Sprint), voor amateurs en onafhankelyken (3 ronden). No. 1. H. Thlel. Hilversum. No. 2. J. v. d. Veen, Amsterdam. No. 3. H. Dieterman, Zaandam. No. 4. G. Pelser, Amsterdam. No. 7. Wedstrijd voor Nieuwelingen over 40 ronden, waarbij alle nieuwelingen startten. 1. J. v. Nassau. 2. B. Daenen, 3. P. Nlelen, 4. F. Fehres, 5. H. Leeger. Een premie van 230 beschikbaar gesteld door de jury voor dengene die één ronde het eerst zou uitloopen werd niet gewonnen. No. 8. Wedstrijd voor Schager nieuwelingen, 10 ronden. Hiervoor hadden 4 personen Ingeschreven nJ. Quant, Schene, Simons en Smit. Na een valparty en 6 ronden te hebben gereden gaf Quant op. In een mooie race werd no. 1 Smit. no. 2 Simons en no. 3 Schene. Hierna werd een kwartier gepauzeerd. No. 9. Wedstrijd voor Amateurs en onaf- hankeluken, over 75 ronden. De groote wed strijd volgde, waarby alle onafhankelyken en amateürs startten. Deze wedstrijd werd in zeer snel tempo ver reden, Hoewel verschillende ronden achter heeft onze plaatsgenoot A. Willemse tot het laatst toe volgehouden en was hy by de laatsten zeven die overbleven van de circa 20 rijders. No. 1. J. Hlddes, Amsterdam (één ronde voor). No. 2. W. Vriens, Tilburg. No. 3. J. v. Dyk, Amsterdam. No. 4. G. Pelser, Amster dam. No. 5. C. v. d. Pol, Amsterdam. No. 6. A. de Boer, Hilversum. Hlddes won tevens de premie van 5.00, uitgeloofd voor dengene die de eerste ronde zou uitloopen. Na afloop had in café Céres de prijsultdee- ling plaats. De heer C. Blanken sprak namens de com missie woorden van dank aan de juryleden, die ook dezen wedstrijd wederom zoo uitste kend hadden geleld, alsook aan de rennen voor hun goede praestatie’s ondanks de warme temperatuur. De prijaen bestonden uit fraaie luxe voorwerpen, terwijl de onaf- hankelijken hiervoor in de plaats geldprysen in ontvangst konden nemen, zoo zulks ver langd werd. Deze wedstrijden zyn voor Behagen ook thans weer een succes geweest. Hulde aan de commissie die haar werk beloond zag.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13