I i; i hi P I R Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG.-4 AUGUSTUS 1931 ALKMAAR OFFICIEELE MEDEDEELINGEN BINNENLANDSCH NIEUWS w. s. Dr. Bendien thuis Een kruiersstakin& te Amsterdam KUNST EN KENNIS I L tr De omzet in den Rijksvisch- afslag te IJmuiden Plechtige Eerste H.H. Missen ft Ij i ernstige Jubileum Stadsreiniging I Alcmaria-nieuws Limonade-siroop mixtura Naar Kevelaer of Den Briel? Bekroond en in Am nieuwen Nutsspaarbank Alkmaar verbetering bezwaren bestaan de geheel Bouw „Huize Westerlicht” f1722 specifieke u genezlngsmid- itedig Burgemeester Spoorboekjes Buurt verkeer Personalia 4 1 Postduivenvereeniging „Steeds in Spanning” De Electrificatie Amsterdam HaarlemAlkmaar Hei bezwaar van het veelvuldig overstappen ging had de gemeente om de muzieknls heul aardige verlichting aangebracht. Christus, zoo ook en de zijn alhier gehou- len Juli, zijn burgemeester zal vanaf 31 inkomst als volgt: >30 54 i F ’i Drankwet Heden is Ingekomen een verzoek van Ja cob Korver. alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop In het perceel Molenbuurt no. 1. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een leder schriftelyk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof Indienen. Alkmaar, 3 Augustus 1931. Burgemeester en Wethouder» van Alkmaar, J WESTERHOF, loco-Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. het r king komt. Hebt delen? Dat Is De burgemeester zal vanaf hbderT tot sn met 31 Augustus a s afwezig zijn, wegens verblijf buitenslands. te zeggen, als my komt, die door cc“ kunnen worden, grjjp ik niet In. De heer A. M de Ree. alhier, slaagde te Haarlem voor het examen handenarbeid. rdis 6.8 10. 6.1059. \26.23 Het Bendien, zijn onderzoekingen op het gebied ÏXXtir zulk een plotselinge beroemdheid Mannenkoor „Excelsior” (Directeur Otto de Nobel) De feestcommissie van bovengenoemd Am sterdamse!) mannenkoor heeft op Zondag 9 Augustus een relstournée georganiseerd. Het touroée wordt begonnen met een boottocht naar Alkmaar. Aldaar zullen eenlge touring cars gereed staan die het gezelschap naar Bergen aan Zee en omgeving zullen voeren. Des middags geeft het koor onder leiding van zijn directeur Otto de Nobel een tuin concert in den stedelyken muziektuln in de Hout. Gemeente-reiniging In verband met het voornemen om d" her denking van het 5O-jarlg bestaan der Ge- meente-relnlglng op Woensdag 5 Augustus as. voor het personeel op eemgszins feeste lijke wyze te doen geschieden, zal dat per* soneel op dien dag g^n dienst doen. De Ingezetenen worden mitsdien ultgenoo- dlgd dien dag geen vuilnisbakken e.d. buiten te zetten. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A KOELMA. Secretaris. Voor de praktyk-examens. den den 29en. 30en Junl wh de volgende personen geslaagd: Boekhouden: A J. Bos. Alkmaar; J de Boer Wzn.. Obdam. Dultsch: P. v. d. Bovenkamp. Castrlcum. Engelsch: J. M. J. Veenenbos. Den Helder; G. A. Punt, Alkmaar; C. D. Straajjer, Hoorn. li' il L (Prijs. Meisjescongregatie der Domlnlkanenparochies) Volbrachte plicht geeft Inwendige vrede en geestelijke voldoening. Wie toetreedt tot een corporatie, neemt den plicht op zich, een trouw lid te zijn. Wie lid Is van een Con gregatie, behoort Iedere week trouw de ver gaderingen te bezoeken Zoo niet: dan plichtverzuim en zelfverwijt! Wat dit betreft, behoeft de directeur der Meisjescongregatie der beide Domlnikanen- parochles hier ter stede niet te klagen, zoo- dat de voldoening over volbrachten plicht bij ce leden in verhouding ook wel hoogstand zal noteeren. Er Is dus alle reden, om de uitgeloofde pryzen voor trouw bezoek aan bet einde van het Congregatiejaar te ver loten. Deze prijzen zijn en de nlet-leden.alsook oe weinige ontrouwe leden dienen dit goed te lezen een gratis reis naar Kevelaer, te ■n onder hen. die nooit verzuimden i gratis reis naar den Briel te verloten hen. die slechts een keer verzulm- l|i ■keer op de trajecten Alkmaar—Den Hel der en Alkmaar- Haarlem. Ongetwijfeld zal daardoor het relzigersvervoer moeten toe nemen. Het buurtverkeer naar Den Helder zal tevens het bezoek van familieleden aan de talrijke daar tn garnizoen zijnde mili tairen aanwakkeren Hinderwet Bij besluit van 29 Juli 1931 is aan den heer J. C. van Nek. te Helloo. vergunning ver leend tot het uitbeelden van een zeepziederU en een beenderenbewaarplaats door het daarin plaatsen van een electromotor van 2 PK. tn het perceel Zeglls no. 193, alhier. Alkmaar. 31 Juli 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Verjaardag H. M. de Koningin- Moeder Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen fereeren Dan ga Londen. Bovendien zoek een rapport November in de algemeene Engeische Kankerinstltuut in Overleden: Flora Allda Drek traan, 54 J.; Jacob Boojj, 66 jaar. Geborenlevenloos aangegeven kind van Cornells Ooetermeuer en Dieuwera Bot Ja cobus. z. van Johannes Hoekmeter en Aatje van Haarlem. van den te vergelijken die een bijzondere bemesting - „I voor groenten, alleeh bij Haarlem, kanker ontstaat bij een typische samèn- De aanleg voor te stellen. Over de zeg ik niets. Daar gaan en bet oorzaak van Het is de tubercel- van genezing be- „Volk" had een onderhoud met dr. den medlctu uit Zeist, die door van den De Kamer vertrouwt, dat u haar boven staande opmerkingen die worden onder steund door de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Alkmaar, wel In overweging zult willen nemen." Heden ontvingen wij het Augustus-num- mer van Alcmarla-Nieuws. De secretaris der redactie opent dit nummer, dat staat in het teeken der Olympische Spelen, die het vol gend jaar te Los Angelos zullen worden ge houden met een artikel v aaiin bij de Alcma- rianen opwekt en aanspoort het hunne er toe by te dragen, opdat het mogelyk zal zijn Ne derland aldaar te doen vertegenwoordigen. Onder de verdere bijdragen treffen we oa. aan een lezenswaardlge schets over het oud- Ud van Alcmaria Victrix, W J. G Zweedyk, architect van het Ned. Paviljoen te Parus, door Jan H. de Groot. Sylvain Bastin vervolgt wederom zijn aan gename ..Antwerpsche Causerieën’’ Na verschillende artikeltjes os. over de athletlek-afdeellng. sluit dit nummer taiet mededeellngen van het bestuur en een over zicht over de prestaties lu de afgeloopen maand. Vervolgens nog een opmerking over de In richting van de spoorboekjes, waarvan de uitgave een monopoil*. van de N. 8. Is. Het kleine boekje Is alleen geschikt voor een bepaald traject, maar door het gemis van de aanduiding der aansluitingen. Is dit In de practijk van bet reizen vrijwel onbruik baar. Het 50 cents boekje is te dik en bovendien niet volledig, doordat de buiten landsche aansluitingen niet In de tabellen Zijn opgenomen. Een terugbllk naar het boekje van vóór den oorlog zal aantoonen, dat het anders en beter kan Toen waren er twee uitgaven, het 5 cents-boekje voor de binnenlandsche verbindingen, waarin ook opgenomen waren de voornaamste verbin dingen met het buitenland onderaan de ta bellen, en het 15 cents-boekje, waarin de volledige verbindingen met het buitenland waren opgenomen. derHaarlemRotterdam, noodzakellik overstappen. Op de te Haarlem gehouden Internationale Gladiolententoonstelling verwierf een inzen ding van de firma Gebr. Bijvoet te Overveen In klasse I (de beste en meest artistiek op gestelde groep gladiolusbloemen in manden, vazen of kamer) een 2den prijs (gouden me daille). Deze inzending was gearrangeerd door den heer A. Haakman, bloemist, alhier. Zaterdagmorgen heeft een afvaardiging van het personeel van de stadsreiniging, bestaan de uit de heeren Bok, waarnemend direc teur en de vertegenwoordigers van drie vsr- bonden (de heeren L Bitsel. L. kladder en D Heertjes) hare opwachting ten stadhuiw gemaakt in verband met het 50-jarig be staan van de gemeente-reiniging. Aan den burgemeester en Weth. van Slin gerland bood de afvaardiging bij monde van den heer Bok gelukwenschen aan met dit feit. Het personeel der Reiniging heeft ter gelegenheid van dit jubileum een prachtig bloemstuk geschonken aan elk der beide Stede lijke Muziektuin Concert door Alkmaarscb R.K. Gemengd Koor Dir. Jac. N. Al In aanmerking genomen, dat men in den muziektuln zélfs by prachtig weer op con certen weinig luisteraars kan aantreffen was het bezoek voor dezen middag tamelijk bevredigend te noemen. Het eerste nummer. „Ave Verum” van Mozart, klonk wel wat te bescheiden; onmiddellyk daarna. In 't melo- dleuse en bekende ..Salve Regina van Ober- hófler, was de koorklank veel beter en. fris- scher. over 1 algemeen werd hier zeer goed gezongen. „Lente Geboort” van Bonset en ..Sterretje van Wierts vormden het hoogste punt van de koor-praestatievooral het eerst genoema nummer werd zéér mooi en beschaafd gezon gen; eveneens waren er in ..Sterretje”' voor treffelijke momenten. Dat werkjes als ..Lente tijd” van Roeske en „Bellotje” bij het publiek zeer in den smaak vielen, behoeft wel geen betoog De solist Marcus Plooyer (tenor) gaf met een groot programma nog weer eens blijk Juli weer een slechte maand Door de drie plaatseljjke afdeeiingéft va» da landelijke bouwvakarbeidersorganlsatles is het volgende schrijven gericht aan het be stuur VSn „Huize Westerlicht” Aan het bestuur „Huize Wester licht". p. a. den WelEd Heer P. V. Esch. Geacht Bestuur, Ondergeteekenden. secretarissen der geves tigde bouwvakarbeidersbonden hier ter stede, namelijk de Algemeene Ned. Bouwvakarbel- dersbond. de Ned. R. K Bouwvakarbeiders- bond ..St. Joseph”, en de Ned. Christelijke Bouwarbeider Bond, gemachtigd door een Ten slotte zou de Kamer nog eens wil len bepleiten de invoering van buurtver- een patiënt bij een operatie gered sou - -Ik beproef mijn methode pas. als de behandelende ge neesheer erkend heeft, dat operatie of meer kunnen helpen. Ik se* zijn, m&A? verantwoording van i op mijn gezag ter is uw methode in hoofd- Dezer dagen ontvingen wj) van den heer van Amstel. Laat 149 alhier, In de welbe kende zaak ..Au Gastronome”, een flesch Limonad* Siroop „Mixtura.” In deze warme zomersche dagen is deze heerlijke limonade een aangename verkwik king na den arbeid. Wjj kunnen dezen zomer- drank dan ook ten zeerste aanbevelen en wij wenachen den heer van Amatei Teei succes toe met dit nieuwe product. verlAei en èR onder den. Om echter ieder misverstand te voorko men. is de lijst der mededingsters aangesla gen tegen een dfr hoofddeuren van de St Domlnicuskerk. Heeft een lid aanmerkin gen, of meent zjj vergeten te zijn, dan kan zich vóór Donderdag at wenden tot den directeur, maar denk er om: alleen schril- telijk Men leze die lijst. Holde aan deze dappere plichtsgetrouwen! Donderdag na de Congregatie zal dan de verloting plaats vinden, alsmede de prus- uitdeeling voor de teleurgestelden. En nu Is de vacantie gekomen: met het gei aar van groot verzuim en een half leege Congregatie. Denk erom: „Noblesse oblige!”, dwz. we hebben een naam hoog te houden. Onze Congregatie staat mea haar ruim 500 leden aan de spits van het dio cees. ja van he# heele land. Dus....! Dat moeten we handhaven. Ten koste van offer tjes misschien. Maar dan heeft iedere Con- greganist zonder eenlge uitzondering daar aan mee te werken Ik kan altijd op jullie rekenen: Ik reken cp jullie ook nu. Tot Donderdag dus In de stampvolle Congregatie! Bonjour. Pater N. A. VAN RIJN OP Directeur. ueesheer X-stralen niet niet, dat dit de juiste methoden Ik mag er niet de r dragen, die methoden zijde te stellen. En wat zaak? Verandering van het serum patiënt. Naar mijn idee is het met een tuin, d’ noodig heeft voor bloemen of Bloembollen groeien omdat de grond er goed voor is. Nu beweer ik: 1 stelling van he; bloedserum kanker is daaruit vast l (Kirzaak van den kanker kunnen nog jaren overheen is ook een andere kwestie. De tuberculose kennen wij bacil, doch de methode staat immers niet daarin, dat wij"den”bacil dooden: iedereen heeft wel tubercel-bacillen by zich. Alleen sommige menschen zijn er vatbaar voor en de genezing bestaat daarin, dat wy het lichaam helpen om den bacil te bestrijden. Mijn diagnose-methode houdt bovendien nog verband met de gebruikelijke methoden van genezing want als men iemand voor kanker opereert, neemt men het gezwel weg. Maar juist bjj kanker kan het voorkomen dat de ziekte op een andere plaats in het lichaam opnieuw uitthreekt Men weet dus niet, of de operatie eigenlijk wel geslaagd is. Door mijn methode kan men dat echter vaststellen. Electrische tractie Amsterdam HaarlemAlkmaar „Vastgesteld dient te worden, dat deze eleclrilicatie vooral ooor Noord-Holland bo ven het IJ. met groute dankoaarneia ia ont vangen, daar er voor het verkeer In dit ge bied een niet voldoende te pryzen verbete ring is ingetreden. Ofschoon de werking van den nieuwen dienst nog niet geheel Is te overzien, wyl deze slechts eenlge maanden functlonneert, zyn er, volgens net oordeel der Kamer thans toch wel enkele zeer in het oog sprin gende leemten, die voor aanvulling in aan merking komen. In de eerste plaats is het wel gebleken, dat de huidige starre uurdienst tot conse- haar oordeel te verkrijgen zijn, door beurte lingen zoowel met ae buitenlandsche als binnenlandsche hoofoverbinaingen te Am sterdam C. 8.. tot meer dan lange wacht tijden aanleiding geeft. Daarin verbetering te verkrijgen, moge in de eerste plaats het doel zijn. Deze verbetering zou volgens har oordeel te verkiygen zyn, door beurte lings de treinen van AmsterdamUitgeest en HaarlemUitgeest in den halluursdlenst door te laten loopen vaH~en naar Alkmaar, waardoor de wachttijd te Amsterdam en Haarlem practised niet langer dan 30 mi nuten zou worden, waartegen geen over wegende bezwaren zouden bestaan Na de H Mis werd door het koor nog de „Priestercantate” van Jos. Vrancken uitge voerd. waarvan de bariton-solo door den heer B Landman werd gezongen. Des avonds te half 7 werd door den neo mist een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij eveneens vele geloovigen aanwezig waren. In den loop van oen dag werd den nieu wen priesters door JBt Louis" en JSl. Cae- cilla” een serenade gebracht. In de St. Josepbkerk werd door den Weleerw. Pater Jr. Alphonsus M. Hes C. R. eveneens een plechtige eer ste H Mis opgedragen. De kerk was tot in de uiterste hoeken bezet, toen te half 11 de neomist, voorafge gaan door een stoet van misdienaars en lieftallige bruidjes en de hem assisteerende geestelijken, binnentrad, terwijl de aanwezl- zigen hem het door den Weleerw. Pater W. de Mol O. P. vervaardigde feestlied toezon gen Onmiddellijk hierna voerde het mannen koor onder leiding van den heer Jac. Al het „Veni Creator” van Fr. Eppmk uit. De Eerw neomist werd geassisteerd door den Zeereerw Pater A H Baertsen O. P., pastoor der St. Jozefkerk, als presbvter-as- sistens, terwijl de Weléërw. fr. P. Jacobse als diaken en de Weleerw. heer P. Morsch als sub-diaken fungeerden Naast de wisselende Gregoriaansche ge zangen werd door het zangkoor op keurige wyze de .Missa in honorem Sanctorum Inno- centium” van Elbert Franssen ten gehoore gebracht. Na het Evangelie hield de Weleerw, fr. P. Jacobse een predikatie, naar aanleiding van den tekst „Bidt, broeders, opdat mijn en uw offerande aangenaam zy aan God den almachtlgen Vader”. De gewyde spr zette allereerst de betee- kenls van het H Misoffer uiteen. Dit toch is het eenig waardige middel, dat ons. men schen ten dienste staat, om den almachtlgen God onzen dank te betuigen. Het Is daarom voor den Priester een zoo verbeven uitver kiezing. om te mogen staan tusschen de menschen en den almachtlgen God. om Hem Zijn Zoon, Jezus Christus op te dragen. Telkenmale, voor dat de Priester de Hei lige Handelingen verricht, wendt hjj zich tot de geloovigen met de bede: ..Bidt, broeders, opdat mijn en uw offerande aangenaam zy aan God. den almachtlgen Vader” Zich tot de ouders van den neomist wen dende. wees de gewijde spr er op. welke groote offers zij zich moesten getroosten om hun zoon zijn roeping te kunnen laten vol gen en hem af te staan aan God. Doch daar tegenover staat de vreugde, die hun thans vervult nu zij hun zoon aan het altaar zien staan, als vriend van Hem. Die in het ta bernakel woont. Hij bezit thans de macht om brood en wjjn te veranderen in het Lichaam en Bloed van Christus om de zorti daren te bevrijden van den hun kwellen den last en de stervenden bü te staan, te helpen en te vertroosten. Spr. eindigde met de hartgrondige aan sporing om veel voor den neomist te bidden, die op zijn beurt dagelijks in het klooster den Almachtige smeekt om de verloren zo nen en de mlllioenen heidenen weer tot de den eenen schaapstal terug te brengen en de schatten van genade over hen uit te stor ten. Een aangrijpend moment was het. toen de neomist aan zijn vader, moeder en familie leden. waaronder wij een tweetal Eerw. Zus ters en een broeder opmerken, de H. Com munie uitrelkte. Aan het C S te Amsterdam kon men heden in verband Mc. de daar uitgebroken kmiers- staklng dit plakkaat lesen. Maandbericht Juli 1931 In den loop der maand Juli werd op spaar bankboekjes ingelegd f 229 229 87 en terugbe taald t 167.61951. derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 61.610.06. In het tUdvak 1 Januari31 Juli werd in het geheel Ingelegd f 1493 46654 en terug betaald f 1.132.624.02, zoodat sedert 1 Januari meer werd Ingelegd dan terugbetaald f 360.842 52 Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bü den aanvang van dit Jaar f 2.775.122.16 klom dientengevolge tot f 3.135 964.68 Het mantai in den loop van Juli nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 139, wo 9 aan schoolspaarders. Ingetrokken werden 48 boekjes w.o. 9 van schoolspearders. Het aan tal in omloop zijnde spaarbankboekjes ver meerderde aldus met ?1. In het tijdvak van 1 Janiiari31 Juli wer den in hët geheel uitgereikt 914 nieuwe boek jes en ingetrokken 335, derhalve een ver meerdering toet 579. Het aantal in omloop zynde boekjes by den aanvang van het Jaar 8086 klom al dus tot 8665. Van dit aantal behooren 6633 aan perso nen of instellingen te Alkmaar gevestigd. 1258 aan personen elders woonachtig en 774 aan schoolspaarders. Onder de in Juli uitgereikte 139 nieuwe boekjes zyn begrepen 5 "boekjes voor Jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten Inleg van f 1. De lediging In den loop der maand Juli van 347 spaarbusjes leverde een bedrag van f 5615 65 aan kleine besparingen op. In het tydvak 1 Jan.31 Juli werden 2457 busjes ter lediging aangeboden, waarby bleek, dat tn to taal f 36594.35 was bespaard. een veelzydig kunstenaar te zyn. In welk genre men hem ook hoort, zijn zingen blijft boelen door bezielende voordracht en uit nemend stylgevoel. Wellicht was een enkel van de concert-liederen bijv. „Die Belde Gre- nadlere” van Schumann in de concertzaal misschien meer tot recht gekomen. De Schu bert-liederen, oa. „Das Wandern en „Unge- duld werden prachtig gezongen. In Opera- nummers. zooals Cavatine: uit Faust en „Aria Lyonel” iMartha) kon de zanger vooral zijn mooi stemgeluid demonstreeren. Vol hevig-temperament en zeer schoon zong de zanger ..Walthers Pretslied” van Wagner. In het succes van Marcus Plooyer had een welverdiend aandeel mej. Rie Ver meulen. door haar muzikale en voortreffelyke klavierbegeleiding; zy mocht dan ook bloe men in ontvangst nemen. Het publiek was zeer enthousiast gestemd, zoowel tegenover koor als solist. Alzoo voor het Alkmaarsche R K. Gemengd Koor een snuccesvolle middag De leemten dienst De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft ten aanzien van de zomerdienstregellng 1931 van de Nederlandsche Spoorwegen, het vol gende schrijven gezonden aan den spoor- wegraad te 'sGravenhage Bovengenoemde vereeniging hield op Zon dag 2 Augustus een wedvlucht van uit Vilvoorde (België) Afstand 191 K.M. Gelost 1.10. Wind Oost. 9 J. Huiberts Jzn J. J. Veel 5 48.39, J. Huiberts Jzn. H MoolJ 6 6 39 G. HUmar Jac. Ding M Kro^ J. J Veel C. Stelnvoort'”» H. Mooü 1.7.40. gecombineerde bestuursvergadering, verzoe ken uw bestuur beleefd doch dringend het aannemen van arbeiders op het bouwwerk „Huize Westerllcnt” voor eiken bouwvakarbei der vry te laten ongeacht, welke godsdlenst- richtlng hy is toegedaan. Het is ons gebleken, dat bouwvakarbeiders, omdat zy Rooms-h-Katholiek zijn, geweigerd werden op genoemd bouwwerk. Het komt ons voor dat een dusdanige houding niet anders dan schadelyk zal werken op onze maat schappelijke verhoudingen. wy verzoeken uw bestuur beleefd om hier too spoedig mogelyk verandering in te bren gen. kanker zulk een heeft verworven. Den dokter werd gevraagd, hoe lang hy met zyn onder-.oeklngen al bezig is En het entvoord luidde: Van 1928 af. Toen heb Ik hopelooee gevallen gezregen en menschen, die nog maar een paar maanden te leven hadden. Zy leven hu nog en doen gewoon hun werk, op één na, dl* na twee jaar is gestorven, doch niet aan kanker, maar van ouderdom. Hy was 73. Ik had In dien tusschentyd veel patiënten uit Engeland gekregen. Dr. Piney heeft met nen gesproken en beloofde hen Is ter in Engeland onder zyn contróle te houden. Wat hem vooral zoo trof was, dat ik hem myn methode kon blootleggen Ik had geen geheimen. Het liefst zou net nul zyn, dat myn methode werd gepatenteerd op de manier van insuline tegen sulker- z.ekte, dat wil zeggen, op zoodanige wyze dat Iedereen er voordeel van kan hebben. In Londen heeft men myn methode in de hospitalen onmlddeliyk ter hand genomen, zoodat men er by myn bezoek al over ervaringen beschikte. Er was zelfs een medicus, die iemand voor maagzweren geopereerd had en nu erkende, dat het een geval van kanker was geweest. En heeft men u in Engeland nu daad- werkelyken steun oegezegd! Concrete voorstellen zyn er niet be paald gedaan, maar er is afgesproken dat wy over een week of vier eerst zullen con- Dan ga ik dus opnieuw naar wordt van het onder opgemaakt, dat op 9 -3 vergadering van -—i bespre- bloemstuk geschonken Ziekenhuizen. De burgemeester heeft de afgevaardiging dank gezegd voor haar gelukwenschen en constateerde dat de dienst der Reiniging zich in een groote populariteit mag verheu gen. dank zy de wyze. waarop het perso neel zyn taak verricht. B. en W. hebben om die reden dit jubi leum niet onopgemerkt wtllen laten voorby- gaan en aan het personeel een uitstapje aangeboden. Bovendien bestaan ernstige tegen het, vooral op het traject Den Hel- zoc veelvuldig hetgeen des te meer hlnderiyk is voor reizigers met zware bagage, die verder dan Haarlem moeten reizen welken hinder nog vergroot wordt door *t meestal ontbreken van een goeden kruiersdienst, die te Uitgeest zelfs ontbreekt. Het overstappen te Velsen op de hoofd- lyn In enkele verblnelngen lykt bovendien onlogisch, hetgeen vooral opvalt by hel reizen met den trein, die op 13.09 uur van Alkmaar vertrekt en een verbinding met het Zuiden geeft. Daar de aansluitingen te Amsterdam en Haarlem reeds meerdere maleh aanleiding geweest zyn tot klachten en deze steeds door de Directie der N. 8. beantwoord wer den met de bewering dat de Noordholland- sche spoorwegdienst moet beschouwd wor den als een lokalen dienst, die te Amster dam en Haarlem eindigt, dient vooropge steld te worden, dat ook al erkent men dit argument toen getracht kan worden dezen lokalen dienst aan te passen aan de verbindingen met het buitenland en met die der voorname hoofdiynen tn ons land. Een starre halfuurdlens'. zal aan de meeste bezwaren reeds tegemoet komen. Wenscht men deze niet In te voeren, dan zal een verschuiving van den heelenuursdienst naar de vertrektyden der hoofdtrelnen te Am sterdam zeker de gewenschte verbetering kunnen brengen, die den lust tot het reizen zal bevorderen. In het byzonder Is nog te wyzen op het ongerief, dat is ontstaan, door het verval len van de avondsneltreinverblndlng, die voorheen uit Amsterdam naar Den Helder bestond, met Asd. C S. V 2125 uur en die te Amsterdam aansluiting gat op verbin dingen uit het Oosten en het Zuiden en die thans alleen nog mogelyk zyn door den tret, die op 21.59 uur uit Amsterdam C. S. vertrekt. De sneltr-li-, die 2130 uur. alleen des Zondags vertrekt, zou o. 1. ook op werk dagen moeten loopen. De cyfers van den vischomzet In den Ryks- vischafslag gedurende de maand Juli 1931 vertoonen weer een belangryke achteruit gang. vergeleken by dezelfde maand van net vorig jaar. Ook deze maand komt deze ach teruitgang byna geheel op rekening van de stoomtrawlers; de motorloggers en de motor- kustvisschers vertoonen een niet onaanzien- lyke verbetering, vergeleken bij Juli 1930. maar desondanks is de totale omzet. 847 334 nog ruim 150.000 minder Immers bedroeg de omzet In Juli 1930 f 1.002.418. Er kwamen binnen: van de trawlervissche- ry 193 Hollandsche stoomtrawlers met 549266, tegen 334 met 801 562 In Juli 1930, een vermindering dus van 141 trawlers en 251.936. By berekening van de gemiddelde besom ming j>er reis komt men tot de conclusie, dat deze in Juli 1931 met minder dan t 450 hooger was dan in Juli 1930. n.l. j 2850 en 2400. Maar verleden jaar waren er veel meer kustbooten In dc vaart dan dit Jaar, terwyi dit jaar het aantal opgelegde trawlers veel grooter was dan in 1930, waardoor het renteverlies nauiurlyk veel grooter was. Ge rekend over de geheele vloot en rekening houdende met de uitbreiding, dan zien we dat by een normaal aantal reizen per maand de opbrengst‘In Juli 1931 omstreexs 1100 per boot was tegen ongeveer 1 1900 in Juli 1930. Behalve de 193 Hollandsche stoomtrawlers kwamen nog binnen 10 Dultsche stoomtraw lers met 38.662 besomming of gemiddeld 3866 per boot, tegen 3 met j 6718 in Juli 1930. De Dultsche trawlers hadden dus een veel beter resultaat dan de Hollendsche. Echter mag niet uit hel oog worden verloren, dat de Dultsche trawlers alle groote, sommige zelfs zeer groote booten waren. Zonder na dere gegevens omtrent reisduur, kolen ver bruik enz. Is een vergelyking met mogelyk. De vorige maand kwamen binnen 136 mo torloggers met 94.158 tegen 138 met 67233 In Juli 1930. of gemiddeld per schip resp. 700 en 525. Over de loggen valt dus niet te klagen. Het Is wel een byzonder ty pisch verschynsel, d»t de loggers, ondanks de crisis betere resultaten al werpen dan ver leden jaar. De totale aanvoer der loggers bedraagt de eerste zeven maanden van dit Jaar reeds byna 1 millloen gulden. Het gun stige resultaat dezer schepen is te danken aan de goede vangsten van tong, tarbot en schol. Juist de soorten welke ook thans het meest gewild zyn. Een aanzieniyke verbetering vertoonen ook de motorkustvlsschers: in Juli 1931 kwa men er binnen 556 met f 52.336 tegen 525 met 46 165 in Juli 1930. Dat vele kleintjes een groote maken wordt ook hier aange toond. De eerste 7 maanden van 1931 brach ten 3416 motorkustvisschers voor 231.224 vlsch aan; met de motorlogger» reeds 2'7 van het totaal der besommingen van Hollandsche stoomtrawlers. De buitenlandsche motorkotters hadden ook de vorige maand een flinke portie. Er kwamen binnen 9 Belgische met f 5311 en 32 Deensche met I 32 973. tegen resp. 4 en 5 met totaal t 8000 in full 1930 In 7 maanden was de totale besomming van de hier binnen gekomen 112 buitenlandsche kotters reeds byna f 95000. Dit is een gemiddelde besom ming van ca. f 840 Voorwaar een schitte rend resultaat, dat een pleidooi voor de snurrevaad in zich houdt. Deze vlsschery levert ongetwyfeld een aar dige winst op. want de exploitatiekosten van deze scheepjes zyn zeer gering, veel geringer dan van onze motorloggers. En thans de dryfnelvisscherij8 stoom log gers met f 46483 en 2 motorloggers met t 8749, tegen 8 en 3 met resp f 55714 en f 7790 in Juli 1930. Ook al achteruitgang dus, althans wat de stoomloggers betreft. De totale aanvoer van dryfnetvlsscher» be droeg In 1931 ruim f 80000. ongeveer even veel als in de eerste 7 maanden van het vorig jaar. In het cyfer van 1931 Is begrepen de aanvoer van 3 Engeische stoomloggers (drifters) met f 3790 besomming Onze En geische vrienden syn er ditmaal al vroeg by. De consignatiezendingen brachten op 1 15039 tegen f 8524 lp Juli 1930 De totale omset bedroeg In de eerste 7 maanden van dit jaar f 6128 227 tegen 1 7538 382 In dezelfde periode van het vorig j&ar. Indien de toestand niet spoedig verbetert, zal de totale omzet in 1931 hoogstens 1 ILOOO OOO worden, dit is 4 A 5 millloen min der dan in de jaren 1928 en 1929. In welke jaren de vloot veel kleiner was. In de St. Lanrensfcerk De Weleerw. Pater V. A. Fleur van de Congregatie der Priesters van het H. Hart, die Zondag 19 Juli uit de handen van Z. H. Exc Mgr A F. Diepen de H. Priesterwydlng ontving, droeg Zondag In de versierde deke nale parochiekerk van St. Laurentlus aan het Verdronkenoord zyn plechtige Eerste H. MIs op. Aan den ingang van de kerk werd de neo mist opgewacht door een groote schare ge loovigen. terwyl hoornblazers van „St. Louis hem by zyn aankomst met trompetgeschal verwelkomden. Voorafgegaan door een 30-tal witgekleede en palmdragende bruidjes en de assisteeren de geestelykheid. schreed de jonge priester naast den H.E. Deken E. P Reugs naar het Altaar, terwyl alle geloovigen in de kerk een welkomstlied zongen. Voor de H Mis zong het koor het Gre goriaansche Veni Creator De nieuwe priester werd by het H. Mis offer geassisteerd door den HE Deken E. P Rengs als presbyter-asslstens. door den WK. Zeergel. heer Dr. H. Dorresteyn S.CJ. <oud-Alkmaarder’ als diaken en door den WE. heer J. Dekker als sub-dlaken. Als ceremonlarius fungeerde de WE. heer Dom. N. Fleur, broeder van den neomist; cantores waren de W E pater C. v. d. Peet S.CJ. en de W E. heer Th Wanna. Het mannen- en knapenkoor zong onder de beproefde leiding van den heer Klooster en met orgelbegeleiding van den heer Kie- bert de vierstemmige Missa Regina Marty- rum van Reflce. De Z E. pater Th. v d Geest 8.C.J., pas toor te Amsterdam, hield de feestpredikatie nwv. de woorden van St Paulus aan de He breeën: „De priester is uit de menschen genomen en voor de menschen aangesteld". Na er op gewezen te hebben, dat Alk maar en In het byzonder de St I-auren- tiusparochie, weer een groote eer te beurt valt, nu een Alkmaarder en zoon der pa rochie zich weer geschaard heeft In die lange ry van priesters, die Alkmaar na de Hervorming heeft voortgebracht, schetste de gewyde redenaar het prlester-zyn. Priester zyn aldus spr. is een won deriyke samenstelling van Goddellike menschelyke eigenschappen. Hoogepriester. was tnensch: plaatsvervanger, de priester. De priester Is een mensch uit een mensch geboren en onder menschen opgegroeid, hy is een der onzen; het hart van den priester is een hart met menschelyke aandoeningen, dat ook den stryd, dien elke mensch heeft, gekend heeft. Het is goed, dat de priester mensch is, want als mensch zal hy met de menschen meevoelen, met de zwakken, met de onwe tenden en met de dwalenden. De priester zal. omdat hy menesh is, den zondaar begrijpen en hem vertrouwen in boezemen. Doch in den priester leeft ook het God- deiyke. Christus heeft den priester met Zyn eigen macht bekleed, de macht om brood en wyn In Zyn H Vleeach en Bloed te ver anderen; de macht om zonden te vergeven. Wie u hoort, hoort My. en wie u versmaadt, versmaad My aldus Christus tot »yn opvolgers, die Hy ook het zout der aarde noemde, wat wel een groote tegenstelling be teekent met de aanduiding die de wereld aan den godsdienst geeft. De wereld noemt den Godsdienst opium voor het volk; het werk der priesters door alle eeuwen heen, bewyst hoe valsch die leuze is. De gewyde spreker wekte daarna de aan wezigen op tot eerbied voor den priester; hem te verdedigen tegen hen. die raken aan de eer van dezen gezalfde des Heeren. Met een aansporing om steeds ook voor den priester te bidden, eindigde Pater van der Peet zyn schoone predikatie. Hierna werd het H Misoffer voortgezet, waaronder de Neomist aan zyn moeder, ver dere familieleden en bekenden de H Com munie uitrelkte; dat was een plechtig mo ment. Des middags maakten vele parochianen gebruik van de gelegenheid om den Neo mist en zyn familie tydens de receptie in het St. Agnes-Patronaat in de Nleuwstraat te fellciteeren Des avonds werd een plechtig Lof gecele breerd. waarna het koor de priestercantate van Elb. Franssen uitvoerde. Hij vertelt van zijn pogen Zondag vierde H. M. de Koningin-Moeder haar 73sten verjaardag. Van de openbare ge bouwen en meerdere particuliere woningen wapperde de vaderlandsche driekleur ■s Avonds gaf de R K muziekkapel Bt Louis” in den Sted. Muziektuln een pc^u- lalr concert. Deze muzlek-uitvoerlng trok zeer veel publiek, dat met de grootste aan dacht de keurige vertolking der diverse num- Bier» aanhoorde. Gememoreerd mag hier vel eens worden de buitengewoon kranige prestatie van onze Jongens, die Zondag na byna den geheelen dag blazen, nog zoo n mooi concert konden geven. Op verzoek van de Alkmaarsche Oranje- Vereenlging waren ter eere van H Majes teit» verjaardag het Wilhelmus en andere vaderlandsche liederen In hef programma op genomen. Eveneens op verzoek der Oranje-Vereenl- een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5