Buitenlandsch cJCieuws r HEVEA" FI-ET'SBANDEN u FEUILLETON l DE MAN VAN NERGENSHUIZEN J RECHTSZAKEN RADIQ-QMROEP FAILLISSEMENTEN KORT NIEUWS KUNST EN KENNIS UITLOTINGEN Uit de Belgische mijnindustrie STOOMVAARTLIJNEN LANDBOUW EN VEETEEL7 i Gemengde Buitenlandsche Berichten iicht/oopend Dr. Brüning over de gebeurtenissen „der laatste weken J t- Cigarettenfabriek afgebrand Veel belastingbanderollen vernield DONDERDAG 6 AUG. 1931. Radio-rede Als Gandhi op reis gaat Dan verkk.-st hü eenvoud Ora- Loobovereenkomst opgezegd Geachte Collega. 7.786, Noodweer boven Dusseldorf Grooie materieeie schade Dr. Bruning naar Nieuwe arrestaties Venetië 3 naar 3 Aug. van Tunis te Torre naar 3 Aug. van Barcelona naar Japan-Rotterdam,, 2 Aug. te de FrankrijkD uitsch een een kinderverlamming Bestrijding van Hoe gouverneur Roosevelt meehelpt te Porto Ferrajo Ham- (Wordt vervolgd.) 5 K sche staatsbezc komen, waarbij het de Opnieuw til in Griekenland de wet Inzake de verbanning van voor de samenle ving gevaarlijke menschen naar een eiland in werking gesteld worden. Deze maatregel is tegen de communisten gericht. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 3 Augustus: C. S. Attema, schilder, Oudega (W.j, R.c. Mr. J. F. van Beeck Calkoen. Cur. Mr. A. W. Haan, Sneek. 33.642, 43 926, 61.707, 80.108. 93.980. „De aanslag had plaats r voor zessen,” antwoordde „O.” zei hij, terwijl hij WILLEMSPLEIN, 3 AOg. Ouessant van Rotterdam naar B.-Aires. ZUID-BEIERLAND. 3 Aug. van Porthou- stock te Strood. ROTTERDAMSCHE LLOYD DELI (uitr.j, 4 Aug. te Boerabaja. INSULINDE (thuisr.), 7 Aug. 2 uur n.m. KOTA AGOENG (uitr.j, 4 Aug. te Soe- rabaja. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (uitr.j, 3 Aug. van Lissabon. KENNEMERLAND, 2 Aug. van Amst. te B.-Aires. GELRIA (uitr.j, 3 Aug. van Rio Janeiro. GoTTINGEN, 4 Aug. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. 14.714, 34 907, 47.017, 61.743, 83.486, 94.742, STOOMVAART MIJ. OCEAAN MENTOR, Singapore. ROTTERDAM—ZUÏD-AMERIKA-LIJN ALCHIBA (thuisr.), 8 Aug. van Victo ria. HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN MEERKERK (uitr.j, 30 Juli te Genua. OLDEKERK (thuisr.), 3 Aug. te Singa pore. 1230 Or- <Don Or- 8 35 Lc •mie hon< zij 1 ning ziet rijke over vend fotoi aans nis eeuv de t te t ten graf tig hoor maj< wulv voor -har de 1 Dt is n< mid< over ofscl sten liiku Brid gesl< gen midi Op >25) tie rede helfl D( haai de mee: brug schc eerst wori terw is vi schc neer perv keur en i haai valli bied vine beis van oms uur Oi deze volt ring O Cha haai heel veel ken. Ven hC bjj 1 font Zi zont D beui en Ir mis* de volg spre niet den had mat neei en 1 ovei naa nig 11 In i verl den Wal Bril van Brit kee: Hgg zijn Ii den ken sloc slot tegi teel Non ben Th< voo hou en CM dee gro ges nie terl rlni zijd nie zou ten ker uit het cil De strijd tegen de New-Yorksche onderwereld Volgens de ..Daily Express” heeft Gandhi voor zijn overtocht naar Engeland tegen 15 Augustus een plaats derde klasse bespro- worden De Bengalees B.swas. die ter dood was veroordeeld wegens het vermoorden van den 2en inspecteur van politie is terecht- gesteld. Te Saloniki is de cigarettenfabriek Aidlttl, die voor 83.000 pond sterling verzekerd Is, door brand verwoest. In het fabrieksgebouw bevond zich een waarde van 600.000 drach men aan belastingbanderollen, die eveneens ’n prooi der vlammen werd. na tot 12.20 dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 1220—2.20 kestconcert. 3.50—5.50 Orkestconcert. —1120 Zomer-revue 1931. 1120 tot ca. 1230 PARIJS 1905 trekking van 1 Augustus 1931 No. 241.310 is betaalbaar met frs. 100.000 de nos. 122.428 en 62.880 elk met frs. 25.000 50 nos. elk met frs. 1000 en 4480 nos. elk a pari. hebben J houden over zijn denkbeelden en plannen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN KLIPFON izJN (thuisr.), passeerde 4 Aug. Gibraltar. RANDFONTEIN (uitr.j, 3 Aug. van Port Soedan naar Berbera. SPRINGFONTEIN ultr.) 5 Aug. te Kaap stad verwacht. KON. FAKET V. MAATSCHAPPIJ BOTH, Amsterdam-Batavia, pass. 3 Aug. Kaap St. Vincent. FailUssementsstatistlek over Jull 1931 Samengesteld door v. d. Graaf A Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties* Uitgesproken faillissementen: Noord-Holland (excl. Amsterdam! 34, Am sterdam 50. Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotter dam* 20. Den Haag 22, Rotterdam 37. Utrecht 11, Gelderland 15, Noord-Brabant 31, Limburg 15, Zeeland 1. Friesland 9, Gro ningen 8, Drente 5, OverUsel 9. Totaal over Juli 267 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 2037 faillissemen ten. Totaal zelfde tijdvak vorig Jaar 1817 faillis sementen. Daar in den korten tijd van zes dagen we derom vier moorden door gangsters werden gepleegd, heeft de politie haar pogingen ver dubbeld om de gevaarlijke situatie, die door de New-Yorksche onderwereld geschapen wordt, meester te worden. Drie mannen en twee vrouwen, die er van beschuldigd worden een zekeren George Bro thers te hebben afgeperst en gefolterd, wer den reeds gearresteerd. Hun wordt verder door de politie nog ten laste gelegd, dat zij Brothers hebben gevan gen gehouden, totdat hij voor hen een chè- que schreef van zevenhonderd dollar. Ik gaf de stellige belofte, dat de marmelade prompt oo tijd bezorgd zou worden en met deze twee zoo uiteenloopende boodschappen voor oni, gingen wij na het ontbijt met de dogcar er op uit. Maurice mende en scheen zeer weinig haast te maken. ,Jk hoop, dat de politie er in slagen zal de schurken te pakken, zonder veel ophef over de zaak te maken," zet hij, terwijl hij het paard een harden slag met de zweep gaf. „Het is niet noodig, dat de kranten er de hand op leggen.” Ik twijfelde er geenszins aan, dat niets hem meer zou ergeren. „Wij zullen er het beste maar van hopen," zei ik vriéndelijk. „IX zie niet tegen een welnlgje moeite op, als ik je kan helpen deze omgeving van dat gespuis te zuive ren." Ik twijfelde er niet titan, of hij was dank baar voor mijn grootmoedigheid, maar hjj bracht zijn gevoelens niet onder woorden. Wij spraken onderweg niet veel meer en hadden weldra het politiebureau van Wood ford bereikt, waar een agent, die de wacht scheen te hebben, het trottoir overstak en *t paard bij den teugel greep. Juist kwam er een hoofdagent met een tamelijk sufferig ge zicht den hoofdingang uitslenteren. Hij bracht langzaam twee vingers in contact met zijn helm, toen hij Maurice herkende. „Is de commissaris binnen?” vroeg mijn neef. De politieman werd opeens wakker. „Zeker, mijnheer, juist gekomen, een halve minuut Boven Düsseldorf en omgeving barstte gis teren in den namiddag een hevig onweer los, dat ongeveer een half uur duurde en groote schade veroorzaakte. In de ..Siegburgerstrasse” werd een slag boom door den bliksem vernield. Doordat een trein, die juist naderde, nog tijdig tot stil stand kon worden gebracht, werd een grooter ongeluk voorkomen. Bij Holthausen werd een man, die een schuilplaats zocht, door den bliksem getroffen Op een andere plaats sloeg de bliksem op de' lichtleidihg, waardoor brand in een kamer ontstond. PARIJS „RAD/O-PARIS” Gramofoon 12 20 Protest. 1230125 Gramofoon. 430 Concert Conservatoire Americain. Kwintet. Mme. Devinsky, Iets over de randjesziekte 42. „Wees maar niet bekommerd. Maurice,” zei ik. .JDergelijke kleine voorvallen komen meermalen voor.” „Je neemt het bijzonder kalm op. North- cote,” viel sir George uit. „Als het mij over komen was, zou ik de geheele vervloekte omgeving hebben laten arresteeren, dat be zweer ik je.” „Ik zal de zaak in handen van de politie stellen," zei Maurice. „Zou Je denken, dat je die twee kerels kan herkennen?" Ik zou graag ja gezegd hebben, alleen maar om de uitwerking van zijn gelaat te zien, maar ik bedacht dat het een beetje ge vaarlijk was dit te beweren, met het oog op een onvermijdelijke aanraking met de po litie. „Ik zou er niet op durven zweren,” zei ik, „maar die hulpvaardige vreemdeling uit „De Ploeg” zal *t wel kunnen. Hij zag hen beter dan ik." Ktt zou, dacht ik, zonder Billy te compro- sloot. ken van ken. Er worden maatregelen besproken om twee geiten mee te nemen, ten einde de noodlge geitenmelk te bekomen, welke het hoofdvoedsel van Gandhi uitmaakt. Overigens zal zün bagage slechts uit enkele lendendoeken, en een groot aantal boeken en papieren bestaan. Verscheidene Engelsche vakvereenigingen ca Gandhi uitgenoodigd, lezingen te De afd. kankeronderzoek van het Instituut voor praeventieve geneeskunde heeft, volgens het .Hdbd." den volgenden brief aan dr. Ben- dien gericht: 1725 M. 8.06 Morgenwijding. -.1 v. h. Concert. in den tusschentijd heeft aangetoond, juist gebleken. Geen groote buitenlandsche leening. In Duitschland Is van tijd tot tijd gespro ken over de mogelijkheid van een buiten landsche leening en is de Rljksregeerlng ver weten, dat zij om verkeerd begrepen pres- tlgeredenen de gedachte aan een dergelijke leening niet nader heeft uitgewerkt. Met nadruk is de Rijksregeering tegen deze op vatting opgekomen. Ik stel thans opnieuw vast, dat een groote buitenlandsche leening. zoowel voor het oogenbllk als voor gerulmen tijd buiten de reëele politieke mogelijkheden ligt. Duitschland en zijn zakenleven zijn derhalvevooreerst aangewezen op „Selbst- hilfe" en op het vertrouwen In eigen kracht. Niemand mag zich hierbij bezorgd maken, dat deze houding van de Rljksregeerlng een uitvloeisel is van overdreven nationalisme. De afdeellng kankeronderzoek van het In stituut van praeventieve geneeskunde heeft uw boekje „Speclflsche Veranderungen des Blutserums (eln Belt rag zur Serologischen Diagnose von Krebs und Tuberculose”! di rect na verschijning In ernstige studie geno men. doch daarin geen aanleiding kunnen vinden het door u beschrevene als een stap voorwaart* te beschouwen op het gebied der serologische kankerdiagnostlek in het bijzon der, of het kankervraagstuk in het algemeen. Te zeer echter naar onze meening wordt in den laatsten tijd in de leekenpers aan deze ondrzoekingen aandacht gewijd. Wij hebben besloten, daarom u in de ge legenheid te stellen uwe method» van sero logische kankerdiagnostlek persoonlijk in ons laboratorium te demonstreeren, ten ein de de waarde er van aan te toonen. Ik heb dus de eer, u namens bovengenoem de afdeellng uit te noodlgen, u zoo spoedig mogelijk met ons In verbinding te stellen. Met coll, groeten. Uw dw., J. R. BRUINE GROENEVELDT. vorigen avond had plaats gehad. Telkens wendde hjj zich naar mij, om zijn aan klacht te bevestigen, hetgeen automaliscn door een hoofdknik mijnerzijds werd gevolgd. „Stroopers en wilddieven kan ik zelf wel behandelen,” besloot hjj, .maar als het zoo ver komt, dat er een koelbloedige moordaan slag op een van mijn gasten wordt gepleegd, dan geloof ik dat het tijd wordt dat de po litie tusschenbelde komt.” Ik heb nooit Iemand zoo versteld zien staan als dien armen commissaris. Hü hoorde de geschiedenis aan met een verbijstering, die aan het aandoenlijke grensde en toen Mau rice ophield, haalde hij een rood katoenen zakdoek van bijna vlagafmeting voor den dag en begon zijn voorhoofd van overtollig vocht te ontdoen. „De hemel bewaar me. mijnheer Fumlvall.” zuchtte hij, toen zijn hoofd, dank ztj de capillaire kracht van het dundoek, wee.- be hoorlijk toonbaar was. „Wie had zoolets dur ven denken?” Toen nam zijn ambtsinstince de overhand. „Ik zal, terwijl het nog vers-b In mijn ge heugen ligt, een paar notities maken,” rprak hjj, terwijl hij een groot register opensloeg. „Hoe laat heeft de aanslag plaats ge’nid?" ongeveer om kwart j schreef, „èn zou mijnheer in staat zijn, de daders te her kennen?" 8.05 -zang. LANGENBERG, 473 M. 725—1035. - - -.„’*5.20* zegd zouden hebben als zij geweten hadden, welke bult er mogelijk nog bovendien thuis gebracht had kunnen worden. Ik ging vroeg naar bed en voor de variatie bracht ik een nacht zonder avonturen door. Ik was zoo gewoon geraakt aan onderhou dende schoone vrouwen en schermutselende moordenaars, dat ik mij werkelijk verwaar loosd gevoelde. Was de avond kalm geweest, de dag be loofde beweging genoeg met zich mede te brengen. Met deze overweging troostte ik mij en stelde mij, gerust gesteld, ter dis positie van Morpheus. Onze gang naar het politiebureau werd den volgenden morgen aan het ontbijt zeer handig ter sprake gebracht. „Zeg Stuart, Ik moet voor zaken even naar Woodford,” kondigde Maurice aan. Er volgde een koor van protesten in den dameshoek. ,4a, maar wij hebben hun beloofd revanche te geven op het tennisveld," zei Miss York. „Ik wist niet, dat er In Woodford iets op zakelijk gebied te doen was. Ik dacht, dat de menschen er niets anders deden dan op de hoeken van de straten over politiek pra ten,” zei Lady Baradell. „O, 't is niet zoo’n t'üdroovende boodschap,” zei Maurice. „Wij rijden er met het wagentje heen en om elf uur zjjn wjj weer terug.” „Als Je gaat," sel tante Mary, „wil je dan bij Cooper marmelade bestellen? Je wilt het hem wel helpen onthouden, nietwaar Stuart? Maurice vergeet alles.” Gramofoon. 1.25 Orkestconcert. kestconcert 7.20 „Don Giovanni” Juan*, opera in 2 acten van Mozart. Daar- De „Peuple” maakt bekend dat de pa troons in de Belgische steenkoolindustrie de loon overeenkomst 1 Augustus hebben opge zegd. Ik hoop, dat wü binnenkort de te Parijs aangevangen Duitsch-Fransche besprekingen bij het tegenbezoek van de Fransche staats lieden te Berlijn zullen kunnen voortzetten. De resultaten van cieze buitenlandsche po litieke besprekingen zjjn natuurlijk slechts een eerste stap op een weg, aan het einde waarvan, naar wü hopen, een duurzame internationale corporatie zal staan. Tusschen het eerste resultaat van zulke büeenkomsten ert* de door den dringenden nood opgewekte verwachtingen, zal altüd een smartelüke afstand blüven bestaan. Hoezeer ik dit gevoel ook begrüp en waar deer. het zou toch betreurenswaardig zün. wanneer dergelüke aanvankelüke desillu sies in staat zouden blüken den vastbesloten wil, om op den begonnen en op den duur alleen succesvollen weg voort te gaan, te remmen. Roosevelt, gouverneur van den staat New York, gaf 57 centiliter van zün bloed om mede te helpen tot het bestrüden van de kinderverlamming. Roosevelt, die vroeger aan deze ziekte leed, offerde zün bloed ter voldoening aan een oproep van het depar tement van gezondheid, om serum van de genen, die genezen zün van deze ziekte, welke, büna epidemisch heerscht in den staat New York. Sedert begin van dit jaar werden 722 gevallen, waarvan de meeste in dc stad New York, geregistreerd. buitengemeen Indrukwekkend Is geweest. Het blad legt er den nadruk op, dat vooral de verwüzing naar het Volksentscheld veel indruk heeft gemaakt. In dit gebaar ligt de duldelükste vermaning en de krachtigste veroordeeling. De .Deutsche Zeitung’’ vermoedt, dat al diegenen door de redevoering teleurgesteld zün, die belangrüker ophelderingen over de voornemens van de regeerlng hadden verwacht. De onderzoekingen van Dr. Bendien Uitnodiging van de afd. kankeronderzoek van het Inst. voor praeventieve geneeskunde geleden. Wenscht U hem te spreken, mün- heer?” Maurice knikte en stapte uit het rütuig; ik volgde hem en samen gingen wü, voor afgegaan door den dienaar der orde, het ge bouw der gerechtigheid binnen. De commissaris, een groote man met een zeer gezond voorkomen, zat aan een bureau ijverig te schrijven. Toen wü binnenkwamen legde hü zün pen met een zucht neer en veegde zün vingers op dat gedeelte van zün broek af, dat door de slippen van zün Jas bedekt werd? „Goeden morgen, münheer Fumlvall.” sprak hü- „Waarmede kan ik U heden van dienst zün?” En toen zag hü mü schün- baar pas. „Goeden morgen, münheer.” voeg de hü er toen met een lichte hoofdneiging aan toe. „Goeden morgen, münheer de commissa ris," zei Maurice, „wü hebben een vrü ern stig geval aan de hand.” De commissaris zette zich, naar het mü voorkwam, in hetgeen hü duldelük wilde la ten uitkomen, een offlcieele houding. Hü legde zün handen op zün knieën, gaf de punten van zün schoenen een buitenwaart- sche richting en keek ons in voorovergebogen houding tamelük barsch aan. „Verklaar U eens nader, münheer,” zei hü gewichtig. Ik wilde juist beginnen, toen Maurice al het woord nam en in het kort en oogen- echünlük verontwaardigd een beschrüvlng gaf van het schandelük vergrüP, dat den De houding der Rijksregeering De Rüksregeering was in de afgeloopen maanden gedwongen bü haar maatregelen en’ vooral in de reparatiepolitiek, zonder zich om agitatiebehoeften te bekommeren, be hoedzaam op te treden, aangezien zij zich bewust was van de gevaren voor de Duit- ->egche geldmarkt. Deze politiek is dikwijls niet begrepen. De politieke en economische ge beurtenissen zün in de laatste zes weken buitengewoon snel op elkaar gevolgd. Het plan-jJIoover is in zijn essentieelen inhoud werkelükheid geworden, zü het ook met ver traging van verscheidene weken, welke ver traging op het Duitsche zakenleven ernstige reactie heeft gehad, door het onttrekken van buitenlandsche credieten op korten termün ten bedrage van milüarden uit de Duitsche bankwereld. Dit was voor ons zakenleven een plotseling en gevaarlük bloedverlies, dat ernstige beroeringen en storingen in het betalingsverkeer met zich mee moest bren gen. Een belangrijke vooruitgang is echter de leer, die men uit deze krisis getrokken heeft, waardoor de geheele wereld het er over eens is geworden, dat het lot der volkeren nauw met elkaar verbonden is, dat storingen in het organisme van een zoo groot economisch lichaam als het Duitsche volk tot ernstige consequenties ook in het buitenland kunnen lelden. Het Duitsche volk heeft de alle lagen der bevolking treffende zware beproeving met voorbeeldige rust gedragen en zün natuur- lüken zin voor rust en ordte bewaard en daarmede de onvcorwaardelüke bewonde ring van de geheele wereld gevonden. Het Duitsche publiek heeft er recht op, door de Rüksregeering te worden ingelicht over de gebeurtenissen van de laatste weken, vooral daar de Volksvertegenwoordiging, de Duitsche Rüksdag. handelende met verstandig staatsmansinzicht den wensch der Rüks regeering gevolgd heeft en afgezien heeft van een zomerbüeenkomst in dezen krislstüd. Overbrunring van tegenstellingen De Rükskanselier ging vervolgens over tot bespreking van het Volksbegehren in Prui sen en legde daarbü den nadruk er op dat deze aangelegenheid een zuiver Pruisische zaak is. Als staatsburger niet als politicus aldus verklaarde Brüning, zult u mü aan de stembus zien. Niet de toespitsing van de politieke partü- tegienstelUrnen is thans geboden, maar overbrugging van deze tegenstellingen ter doorvoering van een opbouwende staats- politiek die aan Duitschland zün plaats als gelük berecht igde in het kader van de groo te staatsvolkeren moet verzekeren, ten einde te zamen met hen de groote taak op te los sen. waarvoor de nood van een geheele we reld. gelük die nog niet Is gezien, de menscli- heid in deze uren stelt. Storm boven Engeland Het einde van de Bank Holyday viel sa men met een emstigen storm. Boven Londen en de zuldelüke graaf schappen barstte een hevige onweersbui los. De hooge zeeën in het Kanaal en aan de oevers van de Theems hadden tot gevolg, vertraging dat vele plezierjachten met een van vier 4 vüf uren terugkeerden De verbinding met Frankrijk was slechtste van dit jaargetüde. Later werd de storm gevolgd door dichten mist, waardoor een olietankboot van 6000 ton bü Dungeness aan den grond geraakte. Gistermiddag Is de beat weer vlot gebracht. 3.338, 7.786, 10.106. 17.209, 20.701, 25.546. 37.733. 39.707, 41 694, 50.305, 53.172, 60.560, 70.106 73.983, 75366, 84.083, 85 269, 87.282, De „randjesziekte” vertoont zich vooral bü bessen en appelen. De'randen der blade ren worden eerst lichtgroen, daarna geelach tig en elndelük dor en bruin, met als gevolg van de dorheid een krulling van het blad. De verschünselen zün niet te wüten aan de aantasting van den rand der bladeren, doch aan den toestand van de plant zelf, die klaar- blükeUJk niet in staat is, haar bladeren een voldoende hoeveelheid voedende stoffen toe te voeren. Ook is niet een schimmel of zwam de oorzaak. Het gevolg van de randjesziekte is, dat de struik Ü1 wordt en de dracht sterk vermin dert. De verschünselen vertoonen zich ge- woonlük in Jull; in Augustus vallen zü zeer sterk in het oog. Daar geen parasiet te con- stateeren viel, moest men wel aan een bodem- gebrek denken. In 1918 werd door den heer Ir. Maarschalk In de Betuwe een onderzoek naar de Randjesziekte ingesteld. Een proef met kalk en patentkali werd genomen, maar deze gaf geen afdoende resultaten, doordat de proeven niet konden worden voortgezet. Wel was tengevolge van de kalk en kali de stand aanmerkelük beter geworden. Later werd dan ook Ingeval van randjesziekte een flinke gift kalk geadviseerd, en wel 7 4 8000 K.G. kalk of 15000 K.G. kalkmergel, wat steeds een flinke verbetering tengevolge had. De heer Ir. T. A. C. Schoevers te Wage- ningen nam op de terreinen van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen een proef met roode aalbessen, die gedeelte- lük kalkmergel ontvingen naar rato van 15000 K.G. per H.A. Naar aanleiding van een publicatie van prof. Dr. Th. Reny te Bonn werd door dien zelfden heer een proef geno men met zwavelzure kali. De eene helft van het perceel ontving 1200 K.G. zwavelzure kali, de resultaten waren zeer frappant; de struikjes, die met zwavelzure kali waren be handeld, waren zoo goed als gezond, de an dere sterk randjesziek. Tusschen de struiken met en zonder kalkmergel was nog heel wei nig yverschil te zien; misschien komt dat later nog. Naar de heer Schoevers meedeelt, kan men evengoed patentkall neiien als zwavel zure kali, maar dan in dubbele hoeveelheid, in verband met het percentage kali. Men neemt verder proeven om te kunnen uitma ken. of op den duur met kleinere hoeveel heden kan worden volstaan. PANAMA KANAAL Trekking van 1 Augustus 1931 De volgende nos. zün elk betaalbaar met frs. 1000 van 1 September 1931 af. 863. 3.288, 12.743. 13.847, 27.576, I 43 919, 61.479, I 77.384, 90.271, I 99.193, 101.790, 105.311, 106.178. CREDIT NATIONAL 5 Pet. 1920 Trekking van 1 Augustus 1931 No 839.524 is betaalbaar met frs. 1 mll- lioen, no. 7.647.794 met frs. 500.000. no. 4.870.513 en 5.917.080 elk met frs. 200 000, de noe. 730 734, 3 658.854 en 6.897.770 elk met frs. 100.000, de nos. 1.001.435, 2.303.001, 3.118.396, 3351.826, 6.358.922 en 7307 320 elk met frs. 50.000; betaalbaar met elk frs. 500 zünde volgende nos.: 2.142.101200, 3215.101 —200, 3.830 701—800, 4 063 601—700, 4.103301 —600, 4.380.201—300, 5.684 701—800. 5.968.101 200 en 6.550201—6351.000 alsmede de ove rige nos. der met premie uitgelote series. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM, 3 Aug. van B.-Aires naar Villa Constoitucion. BATAVIER I, 3 Aug. van Rotterdam te Hamburg. BATAVIER III, 4 Aug. 8 uur 5 m. vm. van Rotterdam te Gravesend. BATAVIER VTI, 4 Aug. van Rotterdam te Middlesbro. BERGENDAL, 4 Aug. van Dunvalk naar Terhagen. DELFSHAVEN, 1 Aug. van Baltimore te Savannah. EXPRESS, mb., 2 Aug. van Rotterdam te Kingslynn. FARMSUM, - 3 Aug. van N. Orleans Barry. MAA8BRUG, 4 Aug. van naar Babena. MIRZA, 1 Aug. van Curasao te burg. SPAR, 3 Aug. van Sabang naar Marseille. gep.. Handelspolitieke samenwerking noodig Niemand kan meer overtuigd zün van de internationale verbondenheid van alle landen dan de Rüksregeering. Het is uitgesloten, dat wü Duitschland kunnen omgeven met een Chineeschen nuiur waar binnen het Duitsche volk, voorziende in eigen behoeften uitsluitend met eigen handel en wandel, zou kunnen leven. Het Duitsche zakenleven is en blüft aangewezen op nauwe handelspoli tieke samenwerking met het buitenland. Verduistering door een veldwachter De rechtbank te Assen veroordeelde gis teren IJ. B. K., gemeeente-veldwachter te Smüde, thans gedetineerd, wegens verduis tering en valschheld in geschrifte, tot 1 Jaar en twee maanden gevangenisstraf. KON. NED. S TOO MB. MAATSCHAPPIJ CLIO, 2 Aug. van Volo naar Salonica. FLORA, 3 Aug. van West-Indlë te New- York. HERMES, 3 Aug. van Constanza StambouL ILOS, 3 Aug. van Oporto naar Vigo: MINERVA, 3 Aug. van Algiers naar Bona. NEREUS, 4 Aug. van Stettin te Amster dam. RHEA (thuisr.j, 3 Aug. nam. 4 uur van Havre naar Amsterdam. STELLA, 3 Aug van Triëst. TELAMON, vieja. TITUS, 1 Aug. van P. au Prince Cap Haltien. TRAJANUS, Tarragona. Dansmuziek. ZEE SEN. 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gramo- foonpl. 1035—1220 Berichten. 12.20 Gramo- foonpl. 1.15—220 Berichten. 2.20—3.10 Gra- mofoonpi. 3.10 420 Lezingen. 4.20520 Concert. 520820 Lezingen. 820 Sympho- nieconcert. 9.20 Berichten en Lezing. 1000 Reisboek uit de Oostenrüksche Alpen. 1035 Berichten en daarna Dansmuziek. BRUSSEL 308 M. 520 Orkestconcert, 620 Gramofoon. 7.35 Lezing. 730 Nieuws. 8 20 Trio-concert. 920 Orkestconcert Mevr Hans, cello (338 M l 520 Orkestconcert 6.05 Kinderuurtje. 6.35 Lezing. 630 Gramofoon. 735 Lezing. 7.50 Nieuwsber. 820 Orkest- ccncert. 9.05 Lezing. 920 Concert in het Casino in Knokke. Verkade leest „Het Zwügen” van Andre- jef. 11.00—1.00 Concert AVRO-kwartet o 1. v. D. Groeneveld. 1.001.15 Gramofoon- pla-e- 1.15—2.00 Van Dük’s origineele Vo- len nmers. 2.00 Vacantiegangers, atten tie! Rob. Geraerds: „Het Beiersche Hoog land”. 3.004.00 Gramofoonpl. 4.00—5 00 Ziekenuur door Julia de Gruyter. 5.00 Gra- Poetma: gevaren van ——3 en zün .De Het Met Egbert over B Flcgsr. Nationaal - van Lloyd George. 320 Vesper in de Westminster Ab bey. 4.05 Jack Payne en zün dansorkest 430 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. «20 Dansmuziek. Jack Payne. 6.35 Nieuwsber 7.00 Pianomuziek van Handel. 720 Lezing 730 Royal National Eisteddfod of Wales. London symphonle-orkest en koor. 920 Nieuwsber. 9.40 Lezing. 9.55 „The bunker at the fifth”, hoorspel. 10.45 Dansmuziek. Jack Payne. Beriijnsche persstemmen De Beriijnsche bladen nemen uitvoerig stelling in zake de radlo-rede van den Rüks kanselier. De „Germania” schrüft, dat de rükskan selier in zün redevoering opnieuw heeft ge toond, dat hü de rustige en bezonnen leider is. die de Duitsche politiek in deze tüden noodig heeft. De „Vossfiche Zeitung” concludeert, dat met deze redevoering rekenschap is afge legd over het recente verleden en een pro gram van actie voor de toekomst is opge steld. De redevoering is vol Inhoud: in twee woorden samengevat internationale samen werking. Men mag rustig zeggen, dat het opnieuw een uitspreken is van de grondstel lingen van Btresemann voor de Duitsche buitenlandsche politiek. De ..Boersenzeitung” is van meening. dat de redevoering, afgezien van de zakelüke aanmahing tot een rustig beschouwen van de gebeurtenissen op de Duitsche geld markt, weinig reden tot büval biedt Vooral het stelllngnemen van den rükskanselier ten aanzien van het Volksbegehren vormt voor de buitenlandsche politiek een ernstige fout en voor de binnenlandsche politiek is feit, dat de kanselier met behulp van radio in den moeilijken toestand van Duitsch land, de aandacht van alle kringen op zün redevoering heeft pogen te trekken, een wiet te verdedigen ontoelaatbaarheld. De „Deutsche Tageszeitung” vindt in de redevoering geen uiteenzettingen, die op de toekomst wüzen, en die meer dan de recapi tulatie van de gebeurtenissen der laatste weken in staat zouden zijn geweest een basis te geven aan het door den rükskanselier ge vraagde vertrouwen. De ..Berliner Boersenkurier” zegt, dat de redevoering in haar rustigen, doch indruk- wekkenden vorm de oproep vin den leiden den staatsman is geweest aan het geheele Duitsche volk. Ook de verwijzing naar het Volksentscheld is er op gericht geweest iedere scherpte te vermijden. De „Deutsche Allg Zeit.” is van meening, dat de redevoering zeker zal bijdragen tot kalmeering, vooral voor zoover het er om gaat een run op de weder geopende kassen van de banken te verhinderen en het ham steren van geld te bestrijden. De „Lokalanzeiger” schrüft, dat in verge lijking tot de redevoering van zes weken ge leden men met de huidige rede een overzicht gekregen heeft over dat wat verwerkelükt is en wat niet. De toon van den kanselier werkt veel gedempter dan die van den eersten op- roep^aan de wereld. Het „Berliner Tageblatt” zegt, dat de rede mofoonpl. 5306-00 H. W. gevaren van de Straat en de ge-.-xr— het strand.” 6.007.30 Kovacs Lajos orkest. 7.30—8.00 P M. C. Toepoel: hondenrennen in Engeland”. 8.00—9.15 Utr. Sted Orkest o.l.v. A. van Raalte: m. v. L. Werner (celloj. 9.159.45 Veen en Pierre Palla spelen variaties een thema van Beethoven door C. Saint- Saëns. 9.4510.30 Vervolg concert. 10 30 Vaz Dias. 10.45—12 00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwü- ding. 12 20 Concertorgelbespeling. Reginald Foort. 1.20 Concert. Kwintet en’B Flegg tenor. 2 20 Gramofoon. 2.35 Eisteddfod of Wales. Speech Betrekkingen land Geen politicus kan thans meer de juist heid betwüfelen van de stelling, dat de nood van het eene volk niet het voordeel van het andere kan zün. Zes weken geleden heb ik ook gezegd, dat het lot van Europa en van de wereld daarvan afhankelük is. dat zü. die een tragisch noodlot in den wereldoorlog tot vüanden deed worden, thans de kracht vinden tot besluiten, welke de algemeen klemmende nood van hen eischt. Ik zei toen In het büzonder, dat de Duitsche regeering zich er van bewust was, 'welke belangrijke rol de toekomstige vorm van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland had. Intusschen is het Duit- te Parüs tot stand ge- vervolgens de conferentie der zeven mogendheden te Londen aan- Op deze conferentie zün de bezoe- de Amerikaansceh en Engelsche staatslieden aan Berlün gevolgd. Morgen avond begeef ik mü. op ultnoodlging der Italiaansche regeering te zamen met den minister van Buitenlandsche Zaken naar Rome. mitteeren, Maurice op z’n minst een onaan genaam kwartiertje bezorgen. „Nu, ik vind het schandelük,” barstte Vane los. „meer dan schandelük. ’t Is allemaal de schuld van de regeering, die de verschillen de klassen tegen elkaar opzet. Als het mü te doen stond, schoot ik ze allen zonder uitzondering neer.” Het was mü niet geheel duldelük, wie de denkbeeldige slachtoffers van Sir George waren, doch zün opvatting kwam mü .nogal redelük voor. „Misschien zou het wel de voorkeur ver dienen er vanavond niet verder over te spreken," stelde ik voor. „Ik vind het niet noodig, om voor een hoed het geheele huis in rep en roer te brengen.” Het gelaat van Maurice verhelderde eenlgs- zlns. ,4e hebt gelük, Stuart,” zei hü- „De dames zouden er maar zenuwachtig van worden. Wü zullen morgenochtend direct naarWood- ford gaan en met den commissaris spreken. Ik zal zorgen, dat die schurken opgespoord worden, reken daar vast op.” Met deze geruststellende verzekering gin gen wü van elkaar, om ons voor het diner te kleeden. De maaltü$ en ook het overige gedeelte van den avond ging aangenaam voorbü- Lady Baradell en Miss York waren zeer spraakzaam en plaagden ons met onze karig gevulde weitasschen, welke het resul taat waren van onze grootsch opgezette ex peditie en die slechts drie eenden bevatten. Ik had wel eens willen weten, wat zü ge- HOLLAND—AMERIKA-LIJN EDAM, N.-Orleans naan Rotterdam, 3 Aug. van Havana. GROOTENDIJK, 2 Aug. van Rotterdam te Tampico. SILVER—JAVA PACIFIC-LIJN BATOE, 3 Aug. van Calcutta te San Francisco. TABIAN, 1 Aug. van Vane, te Calcutta. HOLLAND—BR1TSCH-INDIE-LUN KOUDEKERK (thulsr.l, 3 Aug. van Oran. RIDDERKERK (thuisr.), 4 Aug. te Ma dras. o TANIMBAR (uitr.j, 3 Aug. van Antwer pen. HUIZEN 298 M. 8.00—8.15 KJt.O. 1030 N.C.R.V, 11.00 K.R.O, 2.00—1130 N.CR.V 8 009.15 Gramofoonpl. 10.00 Zang NCRV.-' Dameskoor. 10.15 Ziekendienst. 10*5 ver volg zang. 11.0011.30 Gramofoonpl. 1130 12.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Polltieber. 12.15-al.45 Con cert KRO-Trlo o.l.v. P. Lustenhouwer. 145 —2.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Gramofoon- platen. 3.153.45 VfouwenhalfuurtJe. 4 00— 5.00 Ziekenuurtje. 5.00 Gramofoonpl. 530— 6.30 Cello-recital door L. Werner. Vleugel- Mevr. H. Werner—Stuiver. 6.30 Gramofoon- platen. 6.457.00 Knipcursus. 7.00 Vragen- halfuurtje. 730 Polltieber. 7.45 Gramofoon- platen. 8.0010.20 Concert. Mej. A. Stllger (sopraan*. Mevr.. C. van Ravenzw^y— Möllenkamp (alt), W. Schansman (tejforj Joh. Lammen (basj, H. Brugman (leiding)’ D. Vos (viool en alt-viool), Gd. Snijders (orgel). 9.009.30 W. A. Krulsdük: .Rege ling zwaar autoverkeer". 9.3010.20 Vervolg concert. 10.20 Vaz Dias. 1030—1130 Qra- mofoonplatenconcert. HILVERSUM, 1875 M. 8.00—10.00 mofoonpl. 10.00 Morgenwüding. 10.15—10.30 Gramofoonpl. 10.3011.Jeanne Hunsche Toen In de negerwük van Chicago een woning ontruimd moest *worden, ontstonden bloedige botsingen tusschen politie en ne gers. Vier negers werden gedood en drie politie-beambten ernstig gewond. Rükskanselier dr. Bruening heejt gister avond de volgende radiorede uitgespro ken: Zes weken geleden heb ik op deze zelfde plaats het Duitsche volk toegesproken. Wü stonden toen oneer den indruk van den grooten historischen stap van president HooYer, waardoor Duitschland voor een Jaar bevrijd zou worden van de betaling van de reparatieverplichtingen. Juist to(*n heb ik gewaarschuwd voor de Illusie, dat wü na aanvaarding van he‘, grootsche plan al de moellükheden» zouden hebben overwonnen. Deze bezorgdheid is, gelük de ontwikkeling

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10