Gemengd cJ^ieuws I sin |M Ij i i p-l .ft I I él Kalenderblaadje Voor de Huiskamer I I II M LUCHTVAART l I* FINANCIËN RADIO-NIEUWS aloezie f Hi BINNENLANDSCH NIEUWS 7 )t V I. O F* in' lil 11 I r la i I |t- 411 AmsterdamMuiden 1 September het viaduct gereed. Reisbeschrijving XI het zal Pak loten zoekgeraakt opge- van vliegveld Dit jaar te Helmond. Ernstig ongeval Een deur op het hoofd gekregen Ernstig ongeval bij Crailoo Seiaoenaachteruitgang Wlelrijdster door een auto gegrepen Overleden De Treinbotsing in Limburg Een doode en een zwaar gewonde Autobus-ongeval Twee inzittenden gewond Het Philipsconcern Door een electrische tram aangereden Een doode Een fietsendief fietsendiefstallen heeft schuldig Eerste Nederlandsche van Cowboy-liefde ad be- Drie Gronlngsche meisjes op stap Met een kano in levensgevaar Hü Een avontuurlijke Duitscher i i meer. iwl Aartshertog Otto Arme kleine Te Dinteloord de H. Mis gediend. 'J Ernstig ongeluk bij Den Bosch 19-jarig meisje gedood Zeldzaam Gouden Feest 39? 50 jaar raadslid. een 51 vrij een Ongewenschte practijken in den Radiohandel? De loterij ten bate van het Ned. Olympisch Comité De financieele toestand 99 Een groote troep soldaten met kolbakken op en allemaal met lange baarden, want dat was nu eenmaal zoo de mode in het land, kwam aangetreden en de officier vertelde hen, waarom de minister zoo bedroefd was en dat de fee het zoontje moest teruggeven. En alle soldaten riepen: .hoera' en ze zongen: „We allen strijden mee, tegen de booze fee. Wü brengen de jonge beer naar zijn ouders weer." Wat een dappere troep, dacht Bollebulsje. even- na de boven ondemo- iVQi&rsD&rs? De „Eerste Nederlandsche”, Verzekertng- Maatschappü op het Leven en tegen Invali diteit, vestigt op bijzondere wijze de aan docht op eenlge cijfers uit haar jaarverslag over 1990. De bekende teekenaar Jo Spier heeft n.l. voor de maatschappij een boekske geïllustreerd op een wijze, welke het verslag In klein formaat prettig doet lezen. De tee- kenlngen zjjn geestig en sprekend. Om een voorbeeld te geven, nemen wij den volgenden tekst over: „In dit boekje is sprake van millioenen. Vóórdat U dit boekje Inziet willen wij U eens een idéé geven hoeveel of eigenlijk een mlllloen wel is. Wanneer de Pharao Ramses lederen dag Contact met de (ie. des Lampes Stand proceadhtdiolampen voor Philips gunstiger Britsche verlaten. Maandagmiddag heer W. Tolboom, In op ge- han- zullen ft •n o. a. heeft medewerking bekenden ir. De „Zeppelin” 18 Augustus naar Engeland De heer A. Coenen, raadslid en oud-wet houder der gemeente Groesbeek hoopt 1 September a s. zijn gouden feest als gemeen teraadslid te herdenken. Voor de komende zlttings-periode heeft de heer Coenen die zich In zjjn halge eeuw raadslidmaatschap steeds als een voorbeeldig katholiek heeft doen kennen, geen Candida tuur meer willen aanvaarden. Zondagavond laat werden nabij het grens- U, door een electrische tram. Vaals, twee personen overreden gewond. Ofschoon de bestuur- Oud-Studentendag Juvenaat Bergen op Zoom Gistermorgen te ongeveer half acht viel de 7-Jarige M. van Strien. nabij de noter- fabriek te Raamsdonk (dorp) van een melk wagen en kwam onder de wielen terecht. Het kind was op slag dood. Een belangrijk rapport van dein radlo-ir. Mas Polak arbeider A. Lexmond, die Zaterdag morgen te Gouda bij het vervoer van een heimachine door een ijzeren staaf aan de borst werd gekwetst, is aan de gevolgen overleden. hij ging al na ver was. Ddg post ^bmili besluit met het stellen van waard om overdacht te wor- kantoor Vaals, komende uE en vreeselüx der uit alle macht remde hij vloog zelf door een ruit kon hü de aanrijding niet voorkomen. Beide personen werden naar het ziekenhuis gebracht. De werklooee 56- jarlge metselaar J. Diddem, geb. te Wlttem, is des nachts overleden. De andere persoon was Maandag nog niet tot bewustzijn geko men. Aangenomen wordt dat beiden, door auto licht verblind, op de tramrails gingen loo- pen, en niet de tram, die uit Vaals kwam, hebben bemerkt. Het Comité-Noord-Holland verzoekt mede je deelen, dat een pak van 100 loten te Amsterdam is zoekgeraakt. De nummers zjjn 07001 tot en met 07100. Het comité ver zoekt deze loten niet te koopen, doch bij aanbieding er van te willen kennis geven aan het Ned. Olympisch Oomlté, Lange Vijverberg 3, Den Haag, zoo mogelijk met opgaaf van naam en adres van den aanbie der. De hierbedoelde lotyn behooren tot een serie van zwarten druk op wit papier. Aan de Amsterdamsche politie Is van een en ander aangifte gedaan. Drie Gronlngsche jongedames van onge veer 16 jaar, vriendinnen, hadden de vorige maand, toen in Groningen een cir cus kwam, kennis aangeknoopt met eenige cowboys, welke kennismaking wederzijds op prijs werd gesteld, zóó zelfs, dat de vrien dinnen besloten hun geliefden te volgen Dies gaven zij thuis voor met vacantie naar familie te willen, maar peddelden naar Leeuwarden, waar het circus inmiddels zjjn tenten had opgeslagen. En toen ook daar de voorstelling was afgeloopen, gingen ze mee naar Enschedé Edoch hun trouwe ve hikels werden vergeten en dit wekte arg waan. De politie toog op onderzoek uit en het gelukte haar de drie vriendinnen op te sporen. Zonder gelegenheid te krijgen af scheid te nemen werden zij naar Groningen getransporteerd en aan de familie terugge geven. Vermeld kan nog worden, dat zij, om den schijn op te houden, door bemiddeling der familie, waar zij zoogenaamd waren, prent briefkaarten naar huis hadden gezonden. handel staat, heeft reeds een toestel onder zocht en rapporteerde os.: Dat hij er met alle moeite slechts in slaagde één station te ontvangen, waarbij de kwaliteit van de ontvangst slecht was td<tl ■votkomerr Gistermiddag om kwart voor drie kwam een ledige goederentram van de richting Oss door het dorp Uden gereden. Nabij het gasthuis stond een vrachtauto, welke oogenschijnlijk niet vrij stond. Toen de machinist, bij de bocht komen de, zag, dat de auto inderdaad niet stond, remde hij zeer sterk ten einde aanrijding te voorkomen. Door het sterke remmen ontspoorde der ledige goederenwagens, tengevolge waar van de 19-jarige mej. de Wuit Amster dam, dia te Uden een retraite had meege- en een zwaar gewonde Toen de landbouwersknecht P. te Kerk- rade werkzaamheden verrichtte bij den land bouwer P., viel onverwacht een zware deur der schuur uit hare hengsels. De deur kwam op P. terecht. Hij kreeg zware wonden aan het hoofd en inwendige kneuzingen, zorgwekkenden toestand werd hij medisch advies naar het ziekenhuis bracht P. verkeert in levensgevaar. Volgens de gezaghebbende maandelükache publicatie van de National City Bank of New York, heeft de Dultsche financieele krlsrf- een remmende uitwerking gehad op de ver wachtingen, dat de aakelijke uitbreiding in den herfst sneller of grooter zou zijn dan gewoonlijk. De publicatie zet uiteen, dat Dultschland de op twee na grootste kooper is van Amerikaansche goederen en dat zijn moeilijkheden de geheele wereld raken. Ter- zelfdertijd wijst zij er op, dat er geen reden is te vreezen dat de zakelijke herleving zal moeten wachten tot alle hinderpalen uit den weg zijn geruimd. “v De seizoenachteruitgang in den detailhan del blijkt £it jaar, zooals gewoonlijk, duide lijk, doch de hoeveelheid goederen, verkocht door de eenige winkels, waarvan cijfers ver krijgbaar zijn, warenhuizen en groote ma gazijnen zjjn wederom hooger dan de cij fers van verleden jaar. In dollars uitgedrukt echter zijn de verkoopen kleiner geweest. De totaal-netto winsten na aftrek van alle kosten, doch met Inbegrip der dividenden van 325 industrieele en koopmansondernemingen gedurende de eerste helft van dit jaar, be dragen volgens de bankberekenlngen onge veer 353 mlllloen dollar, tegen 639 mlllloen dollar voor dezelfde periode van het vorige Jaar, hetgeen een achteruitgang beteekent van 45 pet. Vergeleken met dezelfde periode van twee Jaren geleden bedraagt de achter uitgang 62 pet. De buitenlandsche afdeeling van de obliga- tlemarkt weerspiegelde den schok, toege bracht aan het vertrouwen door de finan cieele krisls in Europa en door ongunstige berichten gelijk het uitstel van betalingen op Chlleensche papieren. maakt en voor de vitrine van een photograaf stond te kijken met vier zusters door den derallleerenden wagen werd gegrepen. Zjj kwam onder den wagen terecht en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat zjj om vijf uur aan de gevolgen daarvan is overleden. Het offlcleele onderzoek heeft uitgewezen, dat den machinist van de tram geen schuld treft. Den Offenbarungseld zweert Iemand die failliet gaat, om te verklaren, dat hU geen enkel bezit heeft verheimelijkt. 400 Met versnelden pas en later in looppas trok men naar het bol van de booee fee. Jongens, jongens, wat liepen de sol daten Het was net alsof ze waren gevlucht om hun leven te redden. Maar dat was gelukkig niet het geval. Bang waren ze heelemaal niet en als het op vechten aankwam, dan stonden zjj hun man. Het waren echte mannetjes-put- ters. Ze liepen hard om den Jongen beer zoo gauw mogellik te redden. een gulden in een spaarpot had gedaan en hij zou hiermede voortgegaan zijn tot van daagdan zou hij nu ongeveer aan één Ongeluk met een autoped 4 - 6-jarig meisje ernstig gewond De Parijsche correspondent van bet ,Hdbd.” meldt onder voorbehoud dat aldaar het ge rucht loopt dat Philips voor den verderen afzet barer gloeilampen contact zoekt met haar voornaamste^ concurrent, de Compagnie des Lampes, fabrikant der Mazdalamp, die door Thomsonhouston met de General Elec tric een belangengemeenschap heeft Dit con tact zou industrieel en commercieel zijn, maar niet financieel. Anderzijds wordt van gewoonlijk vertrouwbare zijde vernomen dat het proces over brevetten der Philips j-adlo- dat PhlMps in eerste in stantie verloren had, er in appèl voor Philips veel beter voorstaat wégens een nieuw feit, blijkbaar bestaande in ongeldlgverklarlng van een Amerlkaansch brevet, waarop de tegenpartü zich gegrond had. Een der hotels, waar we onzen avond wel eens doorbrengen, heeft goeden wijn. En de directie heeft de goede gewoonte tweemaal op een avond ongevraagd een schoteltje met cakes op Je tafel te zetten. Je vindt het een aardige attentie en eet ze met smaak op. Maar de kellner heeft de slechte gewoonte, voor die paar koekjes 2 Mark 50 op te schrij ven. Slem is gauw geroerd. Vandaar zijn ver zuchting Arme kerels, ze kjinnen het rich niet eens meer veroorloven, eerlijk te blijven I Slachtoffer van onbewaakte overweg Marti groeide op in de kleine boerderij in het gebergte. Men nam niet veel notitie van hem. Daardoor werd Marti echter zeer vroeg zelfstandig. Zoodra hij kon, trippelde hij lustig rond. Toen hij drie jaar was, brachten zjjn onderzoekingstochten hem reeds tot het veld. Terwijl hjj met nieuws gierige oogjes rondgluurde, werd hü plotse ling opgetild, omhelsd en gekust en tot slot kreeg hü nog met vele lieve woordjes een heerlük stuk chocolade. Dat was voor Marti iets heel nieuws. Maar het scheen hem buitengewoon te bevallen. Want hij maakte het zich op den schoot der vreemde, mooie vrouw zoo gemakkelük mogelijk. Van dezen dag af was de vriend schap tusschen de twee gesloten. Marti kwam nu geregeld naar „Waule”, zooals hü zün beschermster noemde, die hem terdege ver wende en den Jongen, die geen liefde kende, al haar moederlüke teederheid schonk. De heerlüke zomerdagen gingen echter snel voorbü. In September moesten zü af scheid nemen. Toen echter de lentezon begon te stralen zie toen keerde ook Waule terug als een trekvogel. Dat was me een weerzien. De Jongen was veranderd als een blad aan een boom. Hü duikelde kopje over, stoeide piet den hond in 't gras, blies op de mee gebrachte trompet door alle kamers en liet zich heerlük verwennen Dat ging zoo ver schillende Jaren achtereen. Marti was met zün heel klein uitgehon- gehecht aan de kinderlooee #3 Naar wü vernemen, zal de Jaarlijksche reunie voor oud-studenten der Priesters van het H. Hart dit Jaar niet te Bergen op Zoom plaats hebben; doch op Zaterdag en Zondag 22 en 23 Augustus in het Missiehuis „Christus Koning” te Helmond. De oud-studenten. die nog een circulaire over deze büeenkomst van het bestuur hun ner Broederschap zullen ontvangen, worden uitgenoodigd aan den rector van 'het Missie huis te Helmond, pater A. van 't Westeinde 8.CJ., hun komst te melden. De Monstersche politie werd in den nacht van Maandag op Dinsdag gewaar schuwd, dat een persoon zich toegang ver schaft waarin waard. Bü den spoorwegovergang Veenklooster te Kollum, werd gisteren door den trein die om zeven uur uit Buitenpost vertrekt, een boerenwagen gegrepen. De bestuurder, de on geveer 50-jtrige H. Kempenaer. werd zwaar gewond en in hopeloozen toestand naar Twlj- zel overgebracht. Het paard werd vermorzeld, terwijl de wagen geheel werd vernield. De machinist deed wanhopige pogingen den trein nog tot stilstand te brengen, doch tevergeefs. had tot een der strandtenten, eenige flesschen bier werden be- Het bleek, dat een Duitscher uit München, zekere P. L., met zün kano den Waterweg was afgezakt en door den ster ken stroom in zee was geraakt. De kano was door den stroom omgeslagen, zoodat L. zich zwemmende boven water moest houden. Hü behield echter zün tegenwoordigheid van geest en is drüvende Terheyde aan Zee (gem. Monster) aangespoeld. Hü bleek na eenigen tüd uitgeput op het strand te hebben gelegen nog genoeg krachten te hebben om zich naar een der op het strand staande tenten te sleepen, waar hü eenige flesschen bier vond en deze op dronk. om bü te komen. De kano is den volgenden dag aan het strand te Hoek van Holland aangespoeld. De Duitscher werd door de politie te Monster naar den Vreemdelingendienst te Den Haag getransporteerd, die den onge- wenschten vreemdeling over de grenzen gebracht heeft 5 Aagusius. Vandaag was het .Deutecher Llederfag^ Wat het precies beteekent. weet ik niet, aangezien ik tot nu toe den indruk had, dat iedere dag een .Deutecher Lledertag" is. Maar vandaag scheen het toch wel Iets bü- zonders te zün. Toen ik vanmorgen in den tuin van mün hotel zal, merkte ik tot mün verbazing dat deze zich vulde met diverse onbekende fami lies: heeren in overhemd (een enkele chlcard met 'n vest eroverheen), dames met groote voorraden brood en worst, en kindertjes met reckitt’s-blauw of framboeen-limonade-kleu- rige petjes, die de Dultsche paedagogen heb ben uitgevonden om onmiddellük te kunnen determlneeren of een wicht in de 2e of de 3e klas van de lagere school zit. (Stel u eens de ramp voor, dat ze niet te onderscheiden wa ren!) Op een gegeven oogenblik verscheen er een kleine vrachtauto, beladen met eenige. laat ons zeggen Dultsche püperz boven aan de trap van den hoteltuin. De vredige Zondag- ochtendstemming werd aan flarden gescheurd door eenige liederen, die het midden hielden tuMchen sentimenteele liefelükheid en mar- tialY zehverheerlüking. Liederen van zwanen en rim zwaarden, velden en vestingen, bloe men en bloed. Na ieder nummer demonstra tief applaus van den geheelen tuin. Tot slot het „Deutschland über alles”. Waarna de gasten de papierproppen van het meege brachte graubrot netjes in den zak borgen en de vrachtauto verder reed om weer voor een ander hotel den gasten een hart onder den riem te steken. Alleen de Dultsche conférencier, Indien hü goed is een toovenaar op het terrein der kleinkunst, kan raet die Dultsche „Ueber- schwknglichkeif’ nog wel eens een loopje ne men. .Meine Herrachaften," riep de conféren cier van het „Deutsche Haus" uit. .singt deutache Lieder, frelt deutsche MAdchen, trlnkt deutschen Weln. schwört Ihren Offen- barungseid*) an deutschen Gerichten!” Den volgenden dag troffen we den confé rencier voor ons hotel aan. Hü was nu niet in smoking, maar in plus-fours, en hü was be zig.... het dagmenu van ons hotel over te schrijven. Hü maakte zün dagelüksche ronde langs de plaatselüke eetgelegenheden.... Merkwaardig symptoom van de bittere con currentie. Ich bBi das MAdchen fUr alles, zeide de bravert verontschuldigend. is de autobus van den die een dienst onder houdt tusschen Amersfoort en Barneveld op ruim 1 KM. afstand van laatstgenoemde plaats, aangereden door een voorbürijden- den luxe-auto, waardoor de bus op den kop in een sloot terecht kwam. Van de vüf inzittenden kregen twee personen eenlg letsel. Een man ontwrichtte zün arm ter wijl een vrouw haar heup bezeerde. De bus is ernstig beschadigd. Naar wü vernemen treft den autobestuur der geen schuld. Het 6-Jarig meisje J. Cornet, wonende Zwaanhals te Rotterdam, is bü het spelen met een autoped met haar gezicht in prik keldraad gevallen, dat gespannen iB langs een weüand aan de Linker Rottekade Hevig bloedend is de kleine met een ver wond linker oog en een gescheurd oor naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Niet onmogelük is, dat de kleine het oog zal moeten missen. Naar van kapitein von Schiller wordt vernomen, zal de oorspronkelük op 14 Juli vastgestelde vlucht van de „Graf Zeppelin” Engeland thans den 18en Augustus maken, zich schriftelük te wenden tot den voorzitter van genoemd bureau, den heer J. F. de Ren, Cobetstraat 66, te Lelden, of tot haren secretaris, den heer Th. J. van der Heyden, Ründük G. 10, te Zoeter- woude. naar aanvangen. Den 18en Augustus zal op het Croydon bü Londen worden geland. Er zal vervolgens een rondvlucht het Vereenigd Koninkrijk worden men. Den 19en Augustus zullen de deelnemers het luchtschip weer waarna de „Zepp" den 20en Augustus op Frledrlchshaven zal terugkeeren. Maandagmiddag, omstreeks half 2, reed, onder Beek, op het In aanbouw zünde mün- spoor van Geleen naar Nut, een trein, ko mende uit de richting Spaubeek, op een stils taanden trein die op een züspoor stond. De machinist heeft met alle macht geremd. Het mocht echter niet baten, want met een vaart van ongeveer 10 K.M. heeft de ma chine den laatsten wagon geraakt, met het gevolg, dat de machine kantelde en een stootnleiding brak. Door het ontsnappen van water en stoom zün de machinist en stoker getroffen. De machinist heeft zich weten te redden; de 16-jarlge stoker, A. de Weerdt, uit Heer- lerhelde, heeft de machine niet meer kun nen verlaten en werd even later deeriük verminkt opgenomen. Nadat het eerste verband gelegd was, Is de Jonge man, zwaar verwond, naar het Ziekenhuis te Bittard overgebracht, waar hü in den namiddag, onder vreeeelüke pün, is bezweken. De zwaar gewonde machinist maakt het naar omstandigheden wel.- „Kük, zü zou zoo graag met Je spelen, nietwaar Angela?” Angela knikte. ..Zü heeft Jou gestolen!” kwam het uit de samengeperste lippen van Marti en toen was het met zün kordate houding gedaan. Hü drukte de vuisten tegen de oogen en be gon hartversche^jend te snikken. Troostend sloot Waule hem* in de armen .Domme jongen! domme jongen! Jaloersch ben je. anders niet.... Denk je dan dat ik minder van je houd dan van mün nichtje?” Marti schudde het hoofd. ..Kom. dan is het goed. Wees Jü nu ook eens lief, Angela heeft nog meer verdriet dan Jü- Zü is niet gezond en kan niet zoo rondspringen als Jü. Kük eens hoe bleek ze is. Daarom moeten wü tweetjes, jü en ik, heel büzonder goed en lief voor haar zün Angela kom eens hierengeef nu elkaar een handje en dan is het in orde.” Marti was liever gestorven, dan dat hü zün hand gereikt had. Maar Angela was direct tot verzoening bereid. Zij viel den Jongen eenvoudig om den hals, gaf hem een hartelüken kus en smeekte vleiend: .Marti wees lief. Waule heeft altüd gezegd, dat Jü mün groote, goede broer was. Zullen wü samen spelen?” Toen smolt elndelük de ijskorst om Marti's hartje. Hü keek Waule en Angela verlegen aan envloqg de deur uit. Waule lachte, ^ij wist, dat er nu niets meer te vreezen was Marti rende als een bezetene het dorp in. Er was een steen van zün hart. Toen hü ver lampen te Parüs, genoeg was zong en jodelde hü uit volle’ borst. Daar kwamen een paar Jongens aan patspatshet gevecht was in vollen gang. Marti werd paars en blauw geslagen Hü voelde er niets van. Later dwarrelde hü nog een tijdje rond maar ten slotte kwam hü toch weer bü het huisje terecht. Reeds van verre zag hü Angela. Hij deed alsof er niets gebeurd was en kwam fluitend, met de handen in de zakken, langzaam dichterbü. Blü blaffend rende Lurnpl hem tegemoet. Angela nam Marti direct bü de hand en liet hem al haar speelgoed zien. Toen vergat hü al zün verdriet. En toen Waule zelfs cho colade bracht en bü hem ging zitten, vond hü zich weer in het Paradüs.... Marti kwam nu weer lederen dag. deed altüd zeer gewichtig en blufferig. Maar zonder dat hij het zelf bemerkte, onderwierp hü zich heel spoedig aan zün speelkame raadje en liet zich naar hartelust door haar tyrannlseeren. Al heel gauw wist hü niet meer van wie hü het meest hield, van Waule of Angela. In ieder geval voelde hü rich trotsch als beschermer der beide vrouwen, die hü als een echte held op leven en dood verdedigd zou hebben. Wü vernemen, dat de Commissie ter be strijding van de misstanden in het volks- credietwezen te Lelden zich kunnen verzekeren van de van den in de radio-wereld Max Polak te Voorburg. Deze expert, die geheel buiten den radio- De rijks- en gemeentepolitie te Mterio beeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van zekeren T. J. 6. uit Eind hoven, die zich in het afgeloopen Jaar aan tel van 1-- - gemaakt. Uit het voorloopig onderzoek is reeds gebleken, dat door hem een tiental gestolen fietsen aan het personeel van een in het Emdhovensche kanaal liggenden bagger molen is verkocht. Hü is aan de Eindhovensche recherche overgeleverd. Naar het „Hdbd.” verneemt, spoorwegviaduct over—denstraatweg Am- sterdamMuiden in de week tusschen 7 en 14 September in dienst worden gesteld. Te vens zal dan de rüweg onder het viaduct in gebruik worden genomen. Over een maand is dus ecu van de hin dernissen in den Muiderstraatweg ruimd. mlllloen toe geweest zünl” Verder ontleenen we aan het verslag: .De productie was wederom zeer bevre digend. Aan nieuwe verzekeringen kwam in 1930 tot stand een bedrag van 34.070.118. Dat is f 5.944.101 meer dan in 1929. Het verzekerde bedrag op 31 December 1930 bedroeg 248 637 702. De effecten 17.471305) werden wederom gewaardeerd naar de Amsterdamsche beurskoersen per ultimo December van het boekjaar, terwül de vaste goederen 685.000) ver beneden de waarde, in de balans voorkomen. Aan hypotheken stond uit een bedrag van 37.740.732. Zü zün alle uitsluitend eerste hypotheken op onderpanden, welke voor- namelük in Nederland zün gelegen. De sterfte-ultkomsten waren voor de Maatschappü zeer gunstig. De werkelüke sterfte bedroeg 51 pet. van de verwachte, voor zoover het de zeer belangrijke groep verzekeringen bü overlüden betreft; 61 pet. de verwachte met betrekking tot de minder omvangrijke groep der verzekeringen bü leven. Uit de winst ad 1.587 679 werd 885.268 toegevoegd aan de extra-reserve, welke daardoor steeg tot f 6.600.000. Aan verzekerden, die een verzekering hebben loo- pen met recht op aandeel In de winst, wordt in totaal f 278.750 uitgekeerd, evenals over 1929.” Het boekske een vraag, wel den: „Het Is niet eeker dat ge brand zult krijgen. Tóch hebt ge een brandassurantie! Het is wel zeker dat ge er op een dag niet meer zün zult. Waarom hebt ge géén levensverzekering?” te noemen; dat het tdOtl in den tegenwoordigen toestand vutkonïürr onbruikbaar is,wat niet het gevolg kan zün van een onjuiste behandeling dat bepaalde onderdeelen slordig zün uit gevoerd; dat de berekende prijs voor de installa tie te hoog is en da. de kwaliteit van een en ander den prijs niet billükt.” Dit - rapport geeft de Commissie aanlei ding het publiek nogmaals ernstig aan te raden bü het aangaan van huurkoopover eenkomsten de noodlge voorzichtigheid te betrachten, vooral omdat radio-toestellen bü de aflevering, naar het oordeel van den leek, meestal behoorlük spelen en tueele gebreken eerst eenigen tüd plaatsing te voorschijn komen. Het spreekt vanzelf, dat bona-flde de fouten onmiddellük doch Gistermiddag te ongeveer twee uur is op den Rüksstraatweg bü het gevaarlüke kruis punt Crailoo een ernstig ongeval geschied. Op hetzelfde oogenblik dat een wlelrijdster den weg wilde oversteken, kwam uit de rich ting Baarn een auto met groote snelheid aanrijden. Hoewel de bestuurder, de heer K. uit Amsterdam, krachtig remde, kon hü een aanrijding niet voorkomen. De wlelrijdster werd meegesleurd en met kracht tegen den grond geslingerd. Met een hersenschudding en een bloedende hoofd wonde is zü naar het St. Jans-zlekenhuis te Laren vervoerd. Haar toestand is ernstig. gerd hartje weduwe. Marti kan zoowat 7 Jaar geweest zün laar school toen het weer zoo _T in dag uit stond hü op zün ildig en ongeduldig. Hü staarde zün bruine oogen haast blind. Hü wist het zeker: Komen zou Waule beslist zü had het immers beloofd en wat Waule zei, dat kwam altüd uit. En werkelük op zekeren dag stapte zü uit den wagen. Marti wilde juist uit zün schuilplaats op haar toe schieten, maar.... als vastgenageld bleef hü staan, met open mond en afhangende ar men. Waule kwam niet alleen.... Zü hief er een klein meisje uit. nam het feeder bü de hand en keek toen naar alle kanten rond. Marti wist wel. wien zü zocht. Hü verroerde zich niet. Er deed hem ergens iets pün, dat hield hem vast. Hü gluurde door de takken naar de twee, tot zü verdwenen waren Daarna keerde hü langzaam, met ge bogen hoofd, naar huis. Wanneer het Marti niet geweest was dan hadden de oogen zeker niet de opdringende tranen terug kunnen houden. Marti was zwaar gekrenkt. Hoe kon Waule hem dat aandoen! Hü Het zich niet zien. Waule had echter haar pleegzoontje hee lemaal niet vergeten. Op zekeren dag kwam zü op de boerderü en vroeg bezorgd naar Marti. Hü zag haar juist komen, zoodat hü zich nog Juist op tüd verbergen kon. Men riep en zocht hem tevergeefs. Waule praatte vriendelük en een beetje bedroefd büna was hü op haar losgestormd maar neen hü vertrouwde haar niet meer. Koppig volhardde hü in zün wrok. Zün observatiepost gaf hü echter niet op. En plotseling kwam het over hem. Angela zat in het gras met Lumpl, .den hond. Zü aten beiden genoegelyk de eene kers na de andere en plaagden en stoeiden met elkan der. En toen werd hü door een hevigen toorn aangegrepeneen toorn, die zich concen treerde op het vreemde schepsel,, dat heel de liefde en al de vreugde van zün arm. troosteloos kinderleven vernield had..., Hü kende zich zelf niet meerhü was krank zinnig toen hü als een kleine duivel op het argelooze meisje toesprong, dAt bü de haren pakte en sloeg en krabde en door elkaar schudde.... uit alle macht.... Angela schreide en gildeLumpl droop met den staart tusschen de pooten wegWaule kwam geschrokken aangesneldbevrijdde de kleine en kon den kleinen booswicht, die op dit oogenblik niet hoorde of zag, nog snel pakken. Zü'nam het snikkende meisje op den arm. Zü hield Marti, die zich hevig verzette, echter stevig aan de hand vast, terwül zü hem langzaam mee naar huis trok. Binnen legde zü eerst Angela, die lang zamerhand rustiger werd, in een gemakke- lüken stoel. Toen nam zü den kleinen boos wicht onderhanden en hem een flink pak ransel .Marti mokte niet. Hü was doodsbleek. Toen Waule meende hem ge noeg bestraft te hebben, nam zü hem op den schoot en begon zachtjes tegen hem te praten. „Schaam je, Marti, hoe kan Je me toch zoo te keer gaantegen een hulpeloos meisje. Hoe kwam dat toch?.Vroeger was je toch andersHou je dan niet veel van Angela? Zü Js net zoo'n arm schaapje als Jü. zü beeft ook niemand anders dan mü Kun Je niet een beetje Hef voor haar zün?" Marti keerde koppig het hoofcl Aartshertog Otto van Habsburg en zün moeder vertoefden Zondag aan boord v\n 'n jacht te Dinteloord en woonden te Dintel oord de H. Mis bü, waarbij Aartshertog Ot to als misdienaar fungeerde. Zü brachten ook een bezoek aan den Z. Eerw. heer Pastoor. delshulzen herstellen, doch men dient er rekening mede te houden, dat er verkoopers zün. die zich achter hun goed geredigeerde contrac ten absoluut verschuilen en na de levering ten koste van alles zich alleen om de inning van de afbetalingen bekommeren. Het pu bliek mag echter niet uit het oog verliezen, dat de levensduur van een radiolamp is circa 1000 branduren. Bü een da gelüksche ontvangst van ongeveer 8 uur (wat dikwüls voorkemt) kan zoo'n lamp dus in 120 dagen opgebruikt zün. Zü die voorlichting omtrent huurkoop overeenkomsten wenschen te ontvangen of mondeling klachten wenschen in te dienen, kunnen zich vervoegen op het spreekuur van het Protestantse)! Bureau voor Sociale Adviezen, dat eiken Dinsdagavond tusschen 7.15 uur en 8 uur gehouden word in het Huiszlttenhuis (Gebouw van de Ned. Herv. Diaconie), Oude Rün nr. 44 te Leiden. De commissie heeft van verschillende daar ter stede gevestigde radio-handelaren reeds bericht ontvangen, terwül de Vereeni- nlng tot Behartiging der belangen van den Radiohandel te Rotterdam schriftelük haar volle sympathie met deze aangelegenheid heeft betuigd. De commissie verzoekt radio-handelaren, die alsnog hun meenlng willen kenbaar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7