S.J.A.keesom SPAARBOEKJES VERREKIJKERS Laatste Nieuws Prachtig, mooi en goedkoop N.V. JAN DE VRIES „VRIES IA” HET NIEUWE BOUWPLAN VAN „GOED WONEN” FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR Mient25, Alkmaar, Tel. 152 BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1931 OFFICIEELE STADSNIEUWS MEDEDEELINGEN TELEGRAFISCH WEERBERICHT FINANCIËN BERGEN rente 3 procent HEILOO BOEKBESPREKING TELEF. 324 l I ALKMAAR AFDEELING OPTIEK Leeraar M.O. Boekhouden Accountant Inrichten vaa hoeken PROVINCIAAL NIEUWS De aankoop van Amerikaansche katoen I I r s k i. k k k k k k k k k c. t. k t. k k AGENDA. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Om de wethoudersbenoeming Wm. H. Muller en Co. de Belangrijke vergadering. voordracht het pu- Bekroond De Noordhollandsche Processie Geen spreekuur wethouder DE ZIEKENBEDEVAART Aangereden selfs in Fidelis-Fancyfair Brand in de badplaats Le Touquet Hotel gedeeltelijk vernield werkzaam- Door de Federal Reserve Board afgewezen ■UH ie. De hooger uitstekende halzen zUn die voor groote gezinnen Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. of het Ook In deze niet te ontveinaen moeilijkheden schijnt het licht voor ons uit en wijst naar de Troosteres der bedrukten. Wat zouden de luttele kosten en geringe moeite ons nog weerhouden nu op te trekken naar Keve laer, naar de rijke bronnen van genade voor ons en de onsen? Zeker, niet allen, die gaarne willen, kunnen deze mooie en roomsche reis mede maken, maar met een weinig schikken en overleg, kan deze Processie toch worden een Heilig geweld om door Maria van Jezus den Zegen te verkrijgen over ons gewest. Er een vacan- tie-reisje van maken en gelijk zijn zieleheil versterken is dit een schoone gelegenheid; het nuttige en aangename is hier wel ver- eenigd. Zjj, die iets meer willen weten van de Processie AlkmaarKevelaer, die IT Aug. vertrekt, zie de in dit blad voorkomende advertentie. In het St. Fran* 1 De firma de Wed. J. P Boom Zonen, Kooltuin, alhier, behaalde op den 5 en 8 Augustus te St. Oedenrode gehouden klom penbeurs met 79 S p. twee tweede prijzen voor haar inzending iepen en Canadaklom- pen. (Voor den len pr. waren noodlg SO punten). Deze klompen waren vervaardigd op de eigen fabriek van deze tinna te Schjjndel. Weer gaat de Processie van Alkmaar naar Kevelaer, die reeds meer dan 130 Jaren den storm der tijden trotseerde en Juist in dagen van nood en lijden als een lichtende vuur toren de veilige haven deed herkennen en menige arme ziel rust en verkwikking schonk. en gemeente het - gaan Inzien en de huren den bouw „Netteke Dolleman*”, door Nanda. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Met pleizier zullen jonge meisjes van 11 15 Jaar dit prettige boek lezen. Van Netteke met haar ooluke guitenstreken, doch bo venal met haar gouden hart, zullen zjj gaan houden en zo zullen blij zijn, dat het haar goed gaat. En als er aan het einde van het boek een zusje voor Netteke komt, dan is deze den koning te rijk. Henri Pieck verzorgde de illustraties op uitstekende wijze HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR Aanmeldingen voor het tweede toelatings examen voor de Handelaschool te Alkmaar gelieve men vóór 25 Augustus as uitslui tend schriftelijk te richten tot den directeur van dese school, dr J. Postma (Westerweg 90) met opgave van volledigen naam en ge boortedatum van den candidaat. adres van den vader, en vermelding van laatstbe- zochte school, en klasse waarvoor toelating gewenacht wordt. Alkmaar. 8 Met 1931. ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den vólgen den morgen 8 uur. Woensdag 13 Aug 8 uur in ,JBt. WUllbrord", Oudegracht, RK. Bond van Transportarbei ders ,jHt. Bonifactus". Agenda om. Otxigre» Utrecht; Maatschappelijk Hulpbetoon. MEN8CHEN MET VERZWAKTE WERKING VAN HET HART verschaft een glas natuur lijk „Franz-Joeer'-bltterwater, dagelijks des ochtends op de nuchtere maag genomen, sonder forceeren gemakkelijken stoelgang. In den afgeloopen nacht is brand uitge broken te Le Touquet. de badplaats aan de Franscbe kust nabij Paris Plage en wel in *t Royal Picardy Hotel, een van de grootste ho tels van Le Touquet en een der meest luxu euze hotels van Europa Het hotel waz bezet door ruim 100 gasten, waaronder vele Engelschen en Amerikanen. Bij het uitbreken van den brand vluchtten vele gasten in nachtgewaad uit hun kamers, juweelen en andere kostbaarheden meene mend. De brandweeren uit de omliggende plaat sen werden eveneens gealarmeerd en as sisteerden de plaatselijke brandweer. Niettemin duurde het 4 uur eer men den brand meester was. De bovenste verdieping van het hotel is ge heel uitgebrand, terwijl de lagere etages wa terschade opliepen. Hoogste barometerstand 765.0 te Vestma- noeur Laagste barometerstand 7405 te Her- nÖMUld. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, aanvankelijk meest Zuid-Wes- feUjke. later Noord-Westelijke tot Noorde lijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, later lets koeler. De Wethouder voor de bedrijven en de volskgezondheid, de heer T. Bonsema, is ver hinderd Maandag as zijn gewone spreekuur ten stadhuize te houden. Op as. Zondag 9 Augustus sal de apotheek van den heer Dr. H Hartoog van Ark, Lan- gestraat. geopend zijn; de andere apotheken zjjn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apothe ken zijn behalve 's Zondags en op feestdagen J. WESTERHOF, la-burgemeester A. KOELMA, secretaris. „De Radiumdiefstal”, door Jac. Berghuis Jr. Uitg Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een boek vol geheimzinnigheden, dat voor al op oudere jongens aantrekkingskracht zal blijken uit te oefenen. Een filmspook, een radium-diefstal, een- ontvoering, welke ech ter een St Nicolaasgrap blijkt te zijn, kort- is zooveel spannends in het boes, dat de jeugdige lezers het in één adem uit zullen lezen. Voor een goede illustreering van het boek Jan Lutz Toen gistermiddag omstreeks 3 uur een auto bestuurd door zekeren G. uit St. Pan- cras, komende van Heiloo, op den Kenne- merstraatweg een groentewagen wilde pas- seeren. kwam plotseling het 6-jarig jongen tje J. Veel van achter den groentewagen te voorschijn. Ondanks krachtig remmen kon G. niet voorkomen, dat het ventje werd aangereden. Hevig bloedend en vermoedelijk met een lichte hersenschudding werd het ventje op genomen en naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Naar wij vanmorgen vernamen, maakt hij het goed. om, er Men schrijft ons' Ze zijn weder voorbij, de voor de zieken zoo heerlijke dagen van de bedevaart. Ge leld door den Zeereerw. heer Pater Huls zen, uit het Klooster te Nleuwe-Niedorp, zijn ook deze dagen weder een reuzensucces geweest. Er was slechts Mn roep over dj* Triduum en wel, dat het onvergefelijke da gen waren. Voor de talrijke zieken, welke uit verschillende plaatsen gekomen waren en velen, die in geen maanden, geen jaren in een kerk waren geweest, en nu zoo in eens geplaatst werden In het volle medeleven van onzen H. Godsdienst, brach ten deze dagen geluk en vrede. Gelukkig, ja, dat waren zij, de deelneemsters en deel nemers aan dit triduum. Na zoon langen tijd, waarin zjj niet ter kerke waren ge weest, is dit triduum voor de meesten een ongekende heerlijkheid. Wat zullen de zie len van deze menschen bij de verschillende oefeningen gejubeld hebben; bet geluk lag over hen ultgespretd. Innig voldaan gingen allen Donderdagmiddag weder huiswaarts. Een eenlge man toch, die Pater Hulssen. Inderdaad de „Pater der Zieken", eenvoudige kleed der zonen van 1 ciscus gaat hjj ronc te midden der zieken, troostend en gelux brengend. Vroolljk en opgeruimd van aard als de Pater is, stort hjj die vrooljjkheid en opgeruimdheid als het ware over in de gemoederen der zie ken. Vandaar niets dan blije en tevreden gezichten. Daarnaast de gulle, blije lach van onzen beminden Herder, de Zeereerw. heer A. 3. M. van Meeuwen, die naast Pastoor onzer Parot hie, ook is de bewaker van Maria's Heiligdom van Onze Lieve Vrouw ter Nood. En wat een schitterende gelegenheid bij de „Lle-Vrouw ter Nood”. Een heerlijk ruime kerk en een schitterend mooi park, waarin de zonnestralen als het ware stoelen met de schaduwlijnen. Ook de verdeelUig van de heden der comite-leden met hun helpers, was weer puik in orde. Een goede staf brancardiers is de Eerw. Zusters en dames- verpleegsters uit het St. Elisabethsgestlcht te Alkmaar, behulpzaam bij het in en uit dragen der zieken. Is een oefening afgeloo pen. dan staan se klaar de brancardiers om de zieken naar buiten, In het wondermooie park te dragen, waar deze dan. op hun brancard liggend, genieten van de kalme, heerlijke natuur, t I> dan een samenzlin van innig blije meiischen, die hun ziekten vergeten en In vrooljjke, opgeruimde stem ming verkeeren. Ongetwijfeld schitteren lan ge zonnestralen nog na tot ver in de zieken kamer thuis. Naast blijden moed, is het innige dank baarheid welke de zieken gevoelen voor al len die aan het triduum medewerken, en dank brengend aap God en Zijn lieve Moe der, klopt hun hart ook warm voor allen, die hun dit festijn bereid hebben. Zoo is dan nu w^der de eerste groep zie ken vertrokken en volgende week komt de tweede groep. Moge ook, onder Gods zegen en op de voorbede van Maria dit triduum een onuitwischbaren indruk op allen maken, opdat ook zij gesticht worden naar ziel en lichaam. feit, dat er op het oogenblik in Bergen ruim 5000 gasten zijn (een aantal grooter dan ooit te voren) iets heel bijzonders te worden. De buurtcommissles zorgen voor de verlichting van de Dorpsstraat. Molenstraat, Jan Jacobs- laan. Schoollaan, Raadhuisstraat, Breelaan tot Russenweg, Verlengde Oldenburglaan, Oldenburglaan en Stationstraat. De V. V. V. heeft de omgeving van de ruïne voor haar rekening genomen en stelt voor hen, die hun tuinen willen verlichten, lampions met kaarsen A 10 ct. beschikbaar, te bekomen bij De Rustende Jager. Bovendien is de kans groot, dat ook de Hoflaan en de Kleine Dorpsstraat verlicht worden. Niet minder dan 10 000 oranjelam- pions zullen Woensdag het centrum van he* dorp tn een feëriek licht steken. Om half 9 wordt met het aansteken be gonnen en de opzet is dat alle lampions om 9 uur branden. Dit wordt alleen mogelijk, door de groote medewerking die de V. V. V. voor zoo'n avond van haar leden en ook van de gasten ondervindt. Bergens Harmonie verleent dien avond muzikale medewerking, terwijl bovendien het muziekgezelschap „St. Louis” uit Alkmaar is aangezocht, om eveneens muzikale wande lingen door het dorp te maken. Met het oog op de te verwachten drukte zal op bepaalde punten het eenrichtings verkeer worden Ingevoerd. Langzaam rij dende autorijders zal het echter mogelijk worden gemaakt, om per auto de verlichting te aanschouwen. Uit Washington wordt gemeld,dat de Federal Farm Board tot algemeene verras sing het Duitsch voorstel tot aankoop van een deel van den Amerikaanschen katoen- voorraad heeft afgewezen. In de officieele mededeeling wordt spe ciaal vei wezen naar het feit, dat in het 5 weken geleden te Berlijn gedane Ameri kaansche aanbod een minimumprijs was opgenomen, die zou hebben bijgedragen tot stabiliseering van den katoenprUs en tege lijkertijd de Federal Farm Board in staat sou hebben gesteld, den nieuwen oogst bij den verkoop te betrekken. Ten gevolge van de inmiddels Ingetreden daling der prijzen, moest de Duitsche rljks- regeering de aanbieding echter afwijzen tegen de voorgestelde minimumprijzen. De Fèderal Farm Board verklaart, dat hij natuurlijk bereid is eventueels andere Duitsche voorstellen in overweging te nemen, waarbij wordt gewezen op de door het departement van de schatkist nage streefde snelle uitbetaling van nog uit staande Duitsche schadevergoedingen. Algemeen neemt men aan, dat de regee- ring het voorstel heeft afgewezen onder den druk der protesten van de scheepvaart maatschappijen en van de parlementaire vertegenwoordigers der Zuidelijke etsten De Alkmaarsche architect, de heer P. Smit, heeft de plannen ontworpen voor de 42 hier te stichten woningen. Zjj zjjn verdeeld In drie blokken: A. aan de Schaepmankade 22, waarvan 10 voor groote gezinnen; B. aan dé verlengde Popelmanslaan 11, waarvan 4 voor groote gezinnen; C. In het verlengde van de Landstraat 9, waaronder 4 voor groote gezin nen. Het ulterlUk van deze blokken is zooals de foto van een perspectief-teekenlng hier laat zien, buitengewoon fraai. De hooger-uitste- kende hulzen zjjn die voor groote gezinnen. Inwendig zijn de hulzen zeer geriefelijk In gericht. Gaande door een fraaie buitendeur, waarnaast een raampje, komt men in een vestibule, van 1.35 M. bij 150 M waar plaats is voor een kapstok, maar ook b.v. voor een kinderwagen. In de gang is de trap de W. C. en een kelderkast. Aan het einde de keuken van 150 M. bij 2.60 M. Beneden zijn twee kamers en suite. Bij de groote-gezins-woningen zijn ze groot: 3.70 M. bij 4.46 M. en 2.68 bj) 3.61 M.; In de andere woningen 3.40 bij 4.10 M en 3 20 bij 3.10 M. In deze kamers zijn drie kasten gedacht en een schoorsteenmantel. De groote-gezlnswonlngen hebben op de eerste verdieping vier slaapkamers (drie voor 2 bedden en één voor 1 bed) en op de zol derverdieping nog drie slaapkamers, (twee voor 2 bedden en een voor 1 bed), tevens nog een zolder. De andere woningen hebben boven drie slaapkamers voor 2 bedden en bovendien een zolder met vliering. De achterkamer hebben allen groote open slaande deuren naar den tuin. Door de bij zondere afmetingen van het bouwterrein zijn sommig tuinen buitengewoon groot. Elk huls heeft bovendien in den tuin een schuurtje. De afscheiding tusschen de tuinen wordt voor een deel gevormd door een muurtje, waardoor de vrjjhied van ieder gezin zeer bevorderd worat. De huurprijs kon ons nog niet met zeker heid worden genoemd; waarschijnlijk zal hij bedragen voor de gewone woningen van 5. tot 550; voor de grootere woningen van 550 tot 6. Bfj het verhuren dezer woningen zal aan leden der vereeniging de voorkur gegeven worden, terwijl een viertal ter beschikking van de gemeente moeten gehouden worden. Zooals wij hierbpven reeds schreven, heb ben wU de allergrootste waardeering voor het werk der woningbouwvereenlgingen, speciaal voor „Goed Wonen”. Toch is er nog iets, wat we nog mooier, rog idealer zouden wenschen. Er leeft dunkt ons bij de meeste Hollan ders, ook bij de arbeiders het Ideaal, om een maal de woning in eigendom te bezitten. Dat geschiedt niet als men op de gewone wijze z’n huis huurt. Men betaalt dan tientallen jaren zijn huurpenningen, zonder dat ook maar één steen eigendom wordt. Vroeger werd door z.g. Coöperatieven bouw de moge lijkheid wel eens geschapen om na een aan tal jaren vijftien of meer de woning in eigendom te verkregen. Natuurlijk was de huur dan iets hooger dan normaal doch deze wijze van ongemerkt sparen viel zeer in den smaak We kennen in de stad meerdere huizen blokken, welke op deze wijze gebouwd, nu reeds lang eigendom der bewoners zijn. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat ook de bouwvereeniglngen op deze dusdanige wijze gaan werken? O, we weten, dat er tien tallen moeilijkheden en bezwaren zijn te overwinnen: de zaak is heusch niet zoo ge- makkelljk als ze er bij oppervlakkige be schouwing wel ulteiet. Met groote voldoe ning vernamen we echter, dat deze kwestie al lang de volle aandacht van het bestuur van „Goed Wonen” heeft, en reeds nu kan vermeld worden, dat op 18 Sept. a s. op een groote propagandavergadering. door „Goed Wonen” te houden, de heer Angenent. secretaris van den Diocesanen Bond van R.K. Woningbouwvereenlgingen, een inlei ding zal houden over het onderwerp „Huur koop”. Reeds nu sporen we onze lezers aan. dien avond vrij te houden, om zich door een deskundige te laten inlichten over een zoo belangrijk en interessant onderwerp. Aan „Goed Wonen” intusschen onze hulde voor haar groote activiteit en onze beste wenschen voor haar nieuwe bouw plannen. Met de bestaande 140 woningen kon en mocht „Goed Wonen” niet tevreden zijn. Er is in onze stad nog steeds een tekort aan goede arbeiderswoningen, een tekort, dat vorig jaar door bevoegde autoriteiten nog op 200 woningen geschat werd. Van daar dat de vereeniging plannen ontwierp voor nieuwe woningblokken Hierbij werd allereerst gedacht aan groote gezinswoningen. Waar er echter be zwaren bestaan om e«n geheel blok uit zulke woningen te doen bestaan, heeft men ze ontworpen tusschen andere woningen in. Sinds Mei van het vorig Jaar zijn de onder- handelingen over deze bouwplannen reeds aan den gang. Ondanks den ijver der be stuursleden, ondanks de buitengewone me dewerking van den directeur van Bouw- en Woningtoezicht, den heer Vos, ondanks de welwillende houding van het Alkmaarsch gemeentebestuur, was er langen tijd geen oplossing te bereiken Eerst waren er moeilijkheden over de ter reinen. Toen kwam de wethouderscrisls in November JJ. vertraging brengen, maar ein delijk viel op 28 Mei 1931 in den Raad de be slissing om den grond te verkoopen, het bouwkapitaal te verstrekken en een bijdrage te verleenen in de exploitatie der groote-ge- zins-woningen, mits het Rijk ook een bijdrage gaf. Dit laatste gaf weer aanleiding tot nieuw Uitstel, want in Den Haag moeten zulke aan vragen over heel wat schijven loopen. Toch mag verwacht worden, dat de lange lijdensweg nu spoedig ten einde is en dat nog in deze maand de aanbesteding kan plaats nebben. We hebben eens naar enkele bijzonderheden geïnformeerd over het nieuwe bouwplan, overtuigd als we zijn, dat zeer vele lezers deze met groote belangstelling zullen verne men. Het woningcomplex zal komen op het ter rein bekend als d^ Tuin van Versteeg, aan Vanavond wordt de kermis geopend! Nog niet de jaarlijks wéérkeerende Alk maarsche kermis, maar een extra-kermis, een voorproefje. Het kermisterrein legt aan het Verdron- kenoord, in de groote zalen en den ruimen zomertuin van het Fidelishuis. Zooals we dat bjj de echte kermis doen, hebben we ook hier een rondgang langs de amusementsgelegenheden gemaakt om. het geen we daar gezien hebben, even in onze redactiekolommen te verfilmen. Eerst echter een antwoord op de vraag Waarom? Waarom zoon extra-kermis? Is er geen gelegenheid genoeg tot vermaak en spel? Meer dan genoeg zelfs, maar beoogt het aangename iets heel nuttigs; het doel van deze kermis is uniek en sympathiek. Luister 1 De Fldelis-vader, kapelaan van der Berg, die voor zijn bijna honderd jongens een eigen huis heeft, is tot de ontstellende ont dekking gekomen, dat het groote dak boven dat hooge huis sporen van seniele aftake- ‘ling begon te vertoonen, waarvan, tijdens de hevige stortbuien, die de laatste weken uit den Alkmaarschen hemel vielen, het on weerlegbaar bewijs geleverd werd. Nu behoeft men Juist geen architect 1 aannemer te zjjn, om te weten, dat dak bet voornaamste is van een huls. Een stevig dak waarborgt den langen duur en het behoud van een huls. Rn omdat ,Bt. Fidelis” zijn huis niet kan en niet wil mis sen. is het zaak het dak weer spoedig in goede conditie te brengen. Maar dat kost moppen; en waar moet .Bt. Fidelis”, die geen inkomen heeft, dat van betalen? AU de fancy-fair volkomen naar wensch slaagt, dan zullen de benoodigde contanten er zijn. We stonden, toen we eens een kijkje op dese wouldbe-kermls namen, perplex van de vindingrijkheid der fancy-fair-organlsa- tors en van de groote verscheidenheid amu- sementsgelegenbeden, die er zijn ingericht. De verschillende zalen en de tuin zjjn feestelijk aangekleed; daar is o*, een Ame rikaansche Hoepla, een grabbelton, een kansspel-altüd-prijs? een loterij-zonder-nie- ten. een haktent, een rad van avontuur, een Mlnerva-tent, een weegschaal, een sigaren kloek. een schiettent, een vroolUke keuken en last not least een biertent. waar de dor stige kelen kunnen worden gelaafd. De artikelen die in de vele stands als even- zoovele aardige attracties lokken, zijn alle maal welwillend beschikbaar gesteld door de Alkmaarsche burgerij, die daarvoor zeker een woord van dank toekomt; er bevinden zich vele waardevolle voorwerpen onder en de geheele verzameling schijnt onultputtelljk. lederen avond zal er iets anders geboden worden: afwisselend zullen strijkje, jazz band, zomerkermis en voordracht het pu bliek aangenaam bezighouden. Voor „St. Fidelis” hopen wij, dat er een druk bezoek komt in deze week 't Is voor een mooi doel en het Is noodlg. Gisteravond vergaderde, opnieuw de R.K. raadsfractie, om te beraadslagen over de as. wethoudersbenoemmg. De heer Venneker was wegens ongesteld heid afwezig. De heer Keesom bracht verslag uit over de Maandag jJ gehouden vergadering van fractie voorzitters. Breedvoerig werd gesproken over de kwestie, waarop toen de besprekingen wa ren vastgeloopen. nJ. bet aanwijzen van drie wethouders (een R. K.. een 8. D. A. P. en een uit de andere fracties). Men meende te weten, dat onder bepaal de voorwaarden o s. Tnoest een scherp omllind program worden aangenomen de S D AP. met een dergelijke samenstelling zou kunnen meegaan. Besloten werd, dat het R. K. program aan de fractievoorzitters zal worden toege zonden en dat dezen daarover zouden wor den gepolst. Indien geen volstrekte afwijzing volgt, ligt bet in de bedoeling, volgende week weer een vergadering der voltallige fracties bijeen te roepen. Het R. R. program zal deaer dagen gepu bliceerd worden. In de aandeelhoudersvergadering van Wm. H. Muller en Co, heeft dr. Kröller o.m. het volgende verklaard Het is mij bekend, dat in den laatsten tijd over mijn persoon allerhand phantastische verdachtmakingen en insinuaties worden opgerakeld en in omloop gebracht. Ik be treur dit, maar ik ben niet van plan, hierop te reageeren. Ik meen, dat Beheerende Ven- nooten en hun medewerkers in deze moeilijke tijdsomstandigheden hun geheelen tijd en denken behooren te concentreeren op de belangen van het concern, waarvoor zij werk zaam zijn. Ik ben van opvatting, dat deze moeilijke tijden onze geheele aandacht ei- schen en dat het allereerst mijn plicht is, om te trachten, in deze tijdsomstandigheden de belangen aan mij toevertrouwd, te ver dedigen en onder alle omstandigheden te ver hinderen. dat in deze wereldcrisis onze onafhankelijkheid en de kern onzer zaak word aangetast. Tijdens de vergadering betoogde de heer v. Huut, dat de houders van preferente aandeelén niets hebben in te brengen tegen over de 96 pCt., die de firma Kröller bezit. Zij hebben alle nadeelen van het speculatieve mijnbedrijf en ten hoogste 6 pCt. dividend. De balans van 1930, die sterk vooruit loopt op de verliezen van 1931, geeft den toestand, van het oogenblik niet juist weer. In het de bet van de balans staat 1.309.000 pref, aandeelen i pari. Waarom i pari Spr. neemt aan, dat de Raad van Advies hierin gekend is, en daarvoor mede verantwoordelijk is. Spr. vreesde, dat, met de voorliefde van den heer Kröller voor al wat groot is, het volgend jaar weleens een groot bankroet kon komen. Wat wij vragen, is, zeide spr. statutenwijziging, redelijke winstverdeeling en hoogere reserves medezeggenschap van advies en een raad van commissarissen, die macht hebben en raad geven, die temperend werken op de activiteit van den heer Kröller, een raad van advies, die in Den Haag woont en waarin geen juristen zitting hebben, want juristen beocrdeelen teveel he? juridisch toelaatbare en houden niet altijd rekening met het moreel toelaatbare. Spr. wees erop, dat de raad van advies gelden, ten behoeve van den zoon van den heer Kröller heeft toegestaan en een tan tième van 100.000 aan den heer Kröller terwijl verschillende afschrijvingen noodig waren. De voorzitter merkte op, dat de preferente aandeelhouders precies hun rechten kunnen kennen en dat deze vergadering reeds een zeer belangrijk verschijnsel is. De preferente aandeelhouders kunnen, als 6 pCt. niet wordt uitgekeerd, onmiddellijk een vergadering bijeenroepen en een nieuwen raad van advies benoemen. De heer Coelijn merkte op, dat in April door de directie is uitgebazuind, dat 3 pCt. interim verdiend was, doch dat deze niet kon worden uitgekeerd, omdat men niet onder de bankiers wilde staan. Nu blijkt, dat er 4 millioen verloren is. Weet de directie wel iets van de zaken, die zij beheert De heer Kröller betoogde, aangaande de vraag van den heer Coelijn, dat er een tegenstelling schijnt te worden gemaakt tusschen de belangen van de preferente aandeelhouders en die van de beheerende vennooten. Deze laatsten hebben ichter belang bij uitkeering op de preferente aan deelen, omdat deze cumulatief preferent zijn. De heer v. Holst vroeg, of de balans de innerlijke waarde juist weergeeft, dan wel of de cijfers te hoog of te laag zijn. De voorz. antwoordde, dat naar de mee- ning van den raad van advies de waarde der bezittingen op 31 December in overeen stemming is gebracht met de werkelijke waarde. De heer v. Holst Komt zij ook overeen met de tegenwoordige waarde De voorz. kan op deze vraag geen ant woord geven. Het is geen kruidenierszaak, maar een wereldconcern, waarvan men niet op ieder oogenblik kan zeggen, hoeveel de onderdeden waard zijn. De heer v. Huut deed het voorstel, dat door de vergadering een commissie worde benoemd van 3 leden, waarin geen personeel van de fa. Müller en Co en geen lid van den raad van advies zitting mag hebben, met opdracht het actief der fa. Müller en Co te taxeeren en over deze zelfstandige taxatie binnen een maand rapport uit te brengen aan den raad van advies, die volgens aan beveling over dit rapport zal handelen. Dit werd verworpen met 383a stemmen tegen, 1 vóór en 10 blanco. Een der grootste problemen uit den na- oorlogstUd is. dat van den woningbouw Was er vóór 1914 in de meeste plaatsen een ze kere ruimte aan woningen, in dien zin, dat men bijna altijd een huls kon huren, dat, wat inrichting en prijs betrof, met z'n wen- schen overeen kwam, tijdens en na de Eu- ropeesche catastrophe was dit totaal anders. Een huurbordje aan een huls werd zeldza mer dan een witte raaf. De trouwdag van menig Jong paartje werd veelal hierdoor be paald: „als we een huls hebben." Door de onzekere tijdsomstandigheden stond de z«. particuliere bouw zoo goed als stil en de prijzen van bestaande woningen werden tot faincy-hoogte opgevoerd Dat was de tijd van de sleutelgeld-mlsère, de tijd, dat de huurcommlssle met den ster ken arm van de wet den bedreigden huur der moest beschermen. Het was toen, dat alom de woningbouw vereenlgingen de taak opvatten, welke de particuliere bouwers op dat oogenblik niet konden vervullen. Met geleidelijken steun door voorschotten en hypotheken van Rijk en gemeenten, werden in elke plaats van eenlge beteekenls heele hulzen-com- plexen gebouwd, meestal voor arbeiders, soma echter ook voor middenstanders. We aarzelen niet den arbeid van deze wo- ningbouwvereenigingen een zeer zegenrijke te noemen. Uit de donkere krotten in stegen en sloppen van de binnenstad werden hon derden gezinnen weggehaal'4 <m overgebracht naar de frissche woningen in de buitenwij ken. Niet te schatten Is de som van mo- reele. hygiënische en sociale waarden, welke hierdoor verkregen zijn. Er is ook in het. arbeidersgezin een liefde gekomen voor de pretig ingerichte en goed-onderhouden wo ning. wat ieder, die vergelijkt de sombere arbeidersbuurten van vroeger met de vroo- Ujke woningbouwblokken van heden, met vreugde zal constateeren. Onder de Alkmaarsche woningbouwver- eenigingen neemt onze R.K. vereeniging „Goed Wonen” zeker een vooraanstaande plaats in. Sinds 1917 in de jaren dus van de grootste moeilijkheden streeft zij onver moeid naar verbetering van de volkshuis vesting. Welk een berg van bezwaren is er niet te overwinnen geweest, alvorens de 108 woningen aan den Baansingel. op het ter rein van de vroegere touwbaan, waren tot stand gekomen. Op dit oogenblik exploiteert „Goed Wo nen” In totaal 140 hulzen, waarvan 32 in de St. Josephstraat Behalve de gewone voorziening in wo- ningrulmte. heeft „Goed Wonen", Juist om dat het een R K vereeniging is. nog een andere taak, nJ. te zorgen voor woningen voor het kinderrijke gezin. Wie wel eens ervaren heeft de bijna onoverkomelijk” moeilijkheden, die het hoofd van een groot gezin ontmoet bü het zoeken naar een wo ning, die groot genoeg is en toch zijn fl- nancieele draagkracht niet te boven gaat, zal beseffen, welk een heerlijke, doch uiterst zware taak hier op „Goed Wonen” rust. Deze vereeniging vooral is geroepen om hulp te verschaffen aan hen. dl? helaas maar al te dikwijls door huiseigenaren als paria’s uit hun woning worden geweerd. Als eerste stap In deze richting zijn inder tijd In het St. Joeephstraat-complex elf wo ningen gebouwd, speciaal bestemd voor groote gezinnen. Het spreekt vanzelf, dat. wil men woningen bouwen van voldoende grootte en waarvan de huurprijs toch niet te veel boven de andere uitgaat, extra steun onontbeerlijk is. Gelukkig, dat Rijk groote belang steeds meer door een toeslag op dc 1 mogelijk maken. Met de 1 mocht DE VERLICHTTNGSAVOND OF U ADO. a5. Woensdagavond 13 Augustus organiseert de V V. V. te Bergen, gesteund door de ver schillende buurtcommissles, een verllchtlngs- avond in het centrum van het dorp. Deze avond Is een gewaardeerde traditie te Bergen en belooft ditmaal ter eere van het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9