Advèrtentiën PER TOURINGCAR NAAR PARIJS Firma v. Geelen v. d. Berkhof Rijksstraatweg A 440 - HEILOO - Tel. 1088-1107-1329 Prijs f 80.— per persoon inclusief Hotelkosten. Plaatsbespr. uiterlijk vóór 17 Aug. a.s. Vraagt prospectus. i GEMENGD NIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS FAILLISSEMENTEN Muur ingestort ELCK WAT WILS ZUID-SCHARWOUDE Dooden De malversatie bij „De Dollart” Door een koe aangevallen Rumoerige Zaterdagavond Een goudsmid bestolen In volle vaart tegen een boom Door misstap te water geraakt en verdronken Twee ongelukken in een mijn Een goede vangst van de Amsterdamsche politie BERGEN Onze volgende reis naar Parijs en de Grotten van Han heeft plaats van 23 Aug. tot 29 Aug. a.s. Vertrek Zon dag 23 Aug a.s., ’s morgens 7 uur. ANNA PAULOWNA Koeboet met zolder DEN HELDER OUDORP ZWAAG I e L<jk gevonden Een boevenbende op het spoor 8 P Ernstige auto-botsing Vier gewonden 0 18 0 grootste t De witte stad. Twee dames ernstig gewond ver- de het par- Vier personen gewond De snelste treinen Luxe-auto contra vracht-auto i Twee ernstig gewonden het vsn alg. stemmen Met een hersenschudding opgenomen Een reeks vechtpartijen te Arnhem. de filmstad Noodlottige val f 1280.01 uitgaaf het Burgerlijk Voor 2000 ringen weggenomen Kind verbrand ge- •naken. s 3 i i van nog naar voorkomen. I i 1 i 3 r s t s i I r I t L 0 I. de en batig Se van ge le 1 5 verbindingen. heid. Op K.M.) om Ik oude vrienden kuste in'opwinding ook eeni- ge verbaasde vrienden en temidden ”an een auto-colonne reed Ik naar de sprookjesach tige voorstad dezer aarde: Hollywood.... i 0 T. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN Is U daar niet van overtuigd, probeert het dan eens. Het resultaat ud U verbaasd doen staanen tot voorstand-' Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformatles) Benoemd De Weleerw. Heer C. H. Olsthoom. vroeger kapelaan alhier, thans kapelaan te Boskoop, is benoemd tot kape laan te Hlllegom (St. Martlnus). Te Nieuwolda (Gr.) werd mevr. A. Doorn- kamp. toed zü in een welland liep, door een koe aangevallen. In bewusteloozen toestand en met een hersenschudding werd zij opge nomen. Gemeenteraadsvergadering. Vrijdag verga derde de raad. De voorzitter deelt mede, dat de aanleg van de ondergrondsche electri- sche kabel is begroot op t 171.000.waar bjj komt de kosten van bestrating. Verder dat alle gekozen raadsleden hunne benoe ming hebben aangenomen. BH de laatste kasverificatie zijn alle be scheiden In orde bevonden en bleek In kas aanwezig f 3.237.76; op de Boerenleenbank is geplaatst een bedrag van f 35.500. Door de Commissaris van de Koningin is een schrijven gericht aan de Burgemeesters inzake een te houden cursus voor de meentepolitie, speciaal voor opsporing strafbare feiten. B. en W. stellen voor het hiervoor raagde bedrag ad f 30.beschikbaar met algemeenc stemmen Personalia Onze plaatsgenoot., de heer N. Dells behaalde dezer dagen op het te Utrecht gehouden examen van de Vereenl- ging tot Veredeling van het Ambacht het diploma van Mr. Metselaar. De 95-Jarlge mejuffrouw M. Koks te Oor schot kwam, doordat zü struikelde over een steen, zoodanig te vallen, dat zij onmiddellijk daarna is overleden. en gewonden Gistermiddag omstreeks half twee zijn op den Rljksstraatweg te Wassenaar de motor rijder B. M. en de duo-passagler L H. uit Enschede in voUe vaart gereden op een vrachtauto met Ijzeren staven beladen, welke werd bestuurd door W. uit Den Haag, die de Houtlaan opdraaide. Belden werden tegen den grond geslagen en liepen een achedelfrac- tuur en andere verwondingen op. In zeer zorgwekkenden toestand werden zij vervoerd naar het ziekenhuis te Lelden. Goedkoope trein De Nederlandsche Spoorwegen laten een goedkoopen trein (2e en 3e klasse) loopen van den Helder, Anna Paulowna. Behagen, Noord- Scharwoude, Heerhugowaard en Alkmaar naar Zaandam en Amsterdam C.S. des- verklezende met een rondreis per Noord-Hol- landsche Tram van Amsterdam naar Mar ken en Volendam en terug op Dinsdag Augustus 1931. Door de prairie. Deze is heel wat romantischer wanneer men ze onder de meetkundeles geniet met een Karl May onder de bank meege voerd op de vleugelen der fantasie.. Uit de raampjes van den stalen express- treln snuivend In een afschuwelljke hitte.... naar een afschuwelijke doodsche en het wonderland der jeugd, het schim- Zaterdagmiddag omstreeks vier uur Is op den Berg, bij Veenendaal een ernstig onge val gebeurd. De chauffeur van de familie Formelne uit Tlel. reed met den auto In de richting Veenendaal. toen plotseling de wa gen in volle vaart tegen een boom reed. Door den schok draalde de wagen en sloeg met het achtereinde tegen een anderen boom, waarna de wagen kantelde. De chauf feur kwam met den schrik vrij, doch de twee inzittende dames waren er ernstig aan toe. Mevrouw de weduwe Formeine-BIom had inwendige kneuzingen bekomen, en een zware hersenschudding. ZIJ werd per zieken auto uit Zeist naar het ziekenhuis te Tlel overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Mevrouw Krop werd per luxe auto van de firma de Haas uit Veenendaal eveneens naar het ziekenhuis te Tlel overgebracht. Haar verwondingen waren niet van ernstl- gen aard. De oorzaak is waarschijnlijk het breken van een der veeren van de voorwielen. De auto is totaal vernield. Nabij Breezand is gevonden het lijk van deri 23-jarlgen bakschipper J? H. De ver ongelukte was in dienst bij de M.U.Z. te Den Oever en woonde te Den Helder. HIJ laat een vrouw en twee kinderen achter. Sedert j.l. Woensdagnacht werd hij vermist. Vermoedelijk door een misstap op een zwaar beladen steenbalk, welke wat scheef lag, is hjj te water geraakt. Het lijk is overgebracht naar Den Helder. bedragen aldus een JONGEN IN HET BALGKANAAL GEVALLEN EN VERDRONKEN Donderdagmiddag speelden eenlge kinde ren op den duiker liggende in het Balg- kanaal nabij Van Ewüccslult. waarover de spoorweg Anna PaulownaWleringen zal worden gelegd. Het zoontje van den heer W. W. viel daarbij van een der vleugelmuren In het water. De brugwachter is spoedig gaan dreggen. HU wist het knaapje vrij vlug op het droge te brengen. Helaas bleken ech ter de levensgeesten geweken. hulzen hoe het geloopen is met het verzoek van den heer J. Jonker, om een bijdrage voor de verbouwing van diens perceel, met een spr. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur stortte in de Potterstraat te Utrecht een deel van een muur van een in aanbouw zijnd huis in. Twee dames en een heer werden daarbij licht gewond, terwijl een oudere man ern stige hoofdwonden bekwam. De geneeskun dige dienst was spoedig ter plaatse en ver leende de eerste hulp, terwijl de brandweer werd gealarmeerd om verdere ongelukken beneden vallende steenen te Zaterdagavond en -nacht is het er in Arn hem rumoerig naar toe gegaan en zün ver schillende vechtpartijtjes aan de orde van den dag geweest waarbij het mes de hoofd rol speelde. Het begon al Zaterdagmiddag, toen een vader met zjjn zoon verzet plegden tegen de politie, die beiden wilde arresteeren, om dat zij te veel aan Bacchus bleken te hebben geofferd en het den voorbijgangers lastig maakten. De vader kwam te vallen en met zijn rech terhand terecht in een punt van het hek, staande om het park achter Musis Sacrum, waardoor een diepe wonde ontstond. Ook de zoon bracht het er niet zonder kleer scheuren af, zoodat belden In het Gem. Zie kenhuis moesten worden verbonden, om daarna ter ontnuchtering naar het Centraal Politiebureau te worden gebracht. Tegen den avond waren ze nauwelijks weer op vrije voeten gesteld of m de Brouwers- steeg kwam het weer tot een vechtpartij, waarbU de vrouw van een der vechtersbazen door een ruit werd gedrukt. Tijdens de wor steling kreeg een der vechtlustigen een steekwonde aan de pink van zijn rechter hand. zoodat ook deze gewonde zich naar het ziekenhuis moest begeven om verbonden te worden. Het overige gezelschap arriveerde ten twee de male dien dag in het polltie-bureau, om In verzekerde bewaring te worden gesteld. Des nachts werd de politie gewaarschuwd voor een ernstige vechtpartij in de Oever- straat, waarbij een man met een mes een «nüwonde ter grootte van 8 c.M In de lln- Een tweede ongeiak Een tweede ernstig ongeluk is in de Roddermün, afdee'ing Bruehl, eveneens in dan nacht op Zondag gebeurd. Hier botsten twee locomotieven In volle vaart op elkaar Een der locomotieven stortte om, waarbij door den ontsnappenden stoom de stoker en de machinist ernstig werden gewond, zoodat zij kort daatop overleden. Verdere persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De oorzaak is onbekend. TE KOOP een ’eats voor 13 koeien te zien Eikelberg I ■at over spoor, te beyr Hoe verwet» tigd meer het maakt toch zoon gewel digen Indruk, wat een kolossale prestaties de wereld van hier uit, volgens de regelen der kunst voorgetooverd worden. Uitgeput kwam Ik tenslotte weer in een der hoofdbureaux terecht en om mün aanwezigheid door een of ander te rechtvaardigen en de Grma de kosten van mijn reis eenigszins ie verzoe ten, begon ik een groote redevoering over mijn plannen en deed allerlei voorstellen over den aard van mijn werkzaamheden. Ik was Juist uitstekend op dreef, men luisterde met belangstelling toenets on verwachts gebeurde: de aarde begon na. plotseling te wankelen, Jawel.... te wanke len! Gedempt gerommel werd gehoord, rui ten rinkelden, klokken bleven staan, schil derijen dansten aan den muur.een aard beving! Hier In Califomië niet zoo’n bui tengewone zeldzaamheid voor mü een nooit gekende sensatie! Ik kon het niet be grijpen. Eenmaal had ik me geweldig Inge spannen, om den nooit te overbluffen Ame rikanen een bewijs te geven, dat ook een Europeaan grootsche Ideeën hebben kan.... eenmaal In het leven gelukte het mij, mën- schen nieuwsgierig te maken, en te berei ken. dat zij naar me luisterdenen daar schopt een natuurgebeurtenls alles in de war.... Tegen een aardbeving ben ik het kwijt.... geheel overmeesterd laat ik de wa pens neer voor een noodlot, dat met zulke geweldige requlsleten tegen mü strijdt.... Vermoedelljk doordat het 4-Jarig kind der familie P. te Noordbroek met lucifers speelde, is de ouderlijke woning afgeorand. Het ver koolde lijkje van het kind werd te voorschijn gehaald uit het puin. 1 Inbraak met seringen bult Gisternacht is Ingebroken in het hus "an den heer De Vries, kruidenier In de Spoorstraat. De dief of de dieven hebben zich door het ultsnljden van een raam In de keuken toegang schaft, waarop zij ’n binnendeur hebben ge forceerd Toen hebben zij papier voor ramen geplakt, opdat men buiten niets van hen zou merken. De ar op hebben zij kasregister geforceerd; de bult viel echter tegen, want de familie vertoeft des avonds op Huisduinen en neemt het kasgeld mee, zoodat de dieven slechts een paar centen hebben bemachtigd. De reis naar Sinds gerulmen tijd wordt de binnenst van Amsterdam *s avonds en in den voor nacht onveilig gemaakt door een kleine ben de, die er zich vooral op toelegt om de iadlatordoppen van automobielen en de be- lastlngplaatjes van fietsen te ontvreemden. Velen zijn van deze praktijken reeds de dupe geworden, zonder dat het gelukt is de daders te arresteeren. De schade, die zij te weegbrengen, is zeer groot, omdat vooral de radlatordoppen van auto's dikwijls een vrij hooge waarde vertegenwoordigen. Zaterdag nacht is het de politie gelukt een vangst te doen, waardoor zij de bende op het spoor is gkomen, zoodat waarschijnlijk nog verschil lende arrestaties in de komende dagen ver richt zullen worden. Op de Reguliersgracht zag een survellleerende agent, dat een man bezig was de dop van een radiator van een auto «waf te schroeven. De man nam de vlucht en de agent slaagde er niet in hem te arresteeren. Zijn signalement is echter bij de politie bekend. Echter heeft de politie In den loop van den nacht een medeplich tige van den man aangehouden. Deze was in het bezit van het afsluitstuk van den radiator, dat een vrij aanzienlijke waarde vertegenwoordigde. De eigenaar had van de zen diefstal reeds aangifte gedaan bij de politl? en herkende!7 het voorwerp als rijn eigendom. De man Is voorlooplg op het bureau Sin gel in hechtenis gesteld. In de onmiddellijke nabijheid van het po- litie-bureau werd kort das-na een tweede arrestatie verricht. Twee mannen waren daar bezig met een nijptang de belastlngplaatjes van een paar rijwielen te ontvreemden. Toen een agent naderde namen ze de vlucht, ie der in een andere richting en een van hen was zoo onfortulnlljk In de armen van een agent te loopen. Op hen werden bij fouil- Hollywood stelt er een eer in' gastvrijheid aan te bieden.... Wanneer iemand een reis naar de film stad doet, moet hjj wat kunnen vrf-tellen. En zoo nam Ik eens goed poolshoogte in de streek, die voor mij enkele maanden mijn „Mllljoh" sou zijn. In de kringen der film sterren ontstond er formeel een „gevecht" om mij. Dat is hier altijd zoo. vertelde men mij, wanneer een nieuwe landsman aan- kwa^i en ik behoefde mjj daar absoluut niets over In te beelden, want de Hollanders wenschten niets anders dan de laatste nieuwtjes uit hun land te hooren. Toch ver heugde ik mij er buitengewoon over, dat ik In den eersten tijd lederen avond aan een der 10 voor mü feestelijk gedekte tafels kon soupeeren. Ik verdeelde dat, heel verstandig en was nu voor Weken van iedere zorg om het bestaan bevrijd. Al de lieve vrienden uit vervlogen dagen, dus met volle zielen en lee- ge portemonnaies naar deze kust gevaren, ontmoette ik weer, nu In prachtige villa’s tronend menschen, die geen zorg meer kennen en die ’s nachts zoo goed slapen als waren zij opgegroeid In het bezit van bank- conto’s en als hadden zij met het chèque- bock in de handjes in de wieg gelegen Vrienden uit èen tooneelclub. die eens schou der aan schouder met my streden tegen de berekeningen van den econoom, die de In dexcijfers had uitgevonden. Broeders In het lot, met wie ik honger geleden had, haal den mü nu in prachtige limousines af en bo den mij gastvrijheid aan in de bungalows, verscholen tusschen de palmen. Laat mü hun namen verzwijgen lang vergeten, maar altijd nog openstaande rekeningen In het verre Europa, zij konden misschien weer beginnen te Jammeren Maar ook andere menschen ontmoette ik, die ook, .ginds” Iets geweest waren, zoo Arnold Korff, Paul Ludwig Stein, Ar thur Robinson, Egon van Jordan. Berthold Viertel e.a. In de woning van Viertel, die dicht aan de zee ligt, trof ik een opgerulm- den vroolljken ouden heer, die Upton Sin clair heette. „Pardon”, zei Ik, toen wü aan elkander voorgesteld werden, „ik versta im mers Sinclair?.... U bent toch tenslotte wer- kelük niet....?” ,4a wel”, lachte hij, „maar vertelt u het aan geen enkelen Amerikaan, dat u kennis met mü gemaakt hebt. Dat zou u schade be rokkenen. ik ben bü mün landgenooten niet erg geliefd!” Erlch von Bhohelm, de veel bewonderde en veel gehate, liet in zün gesprek met mü geen spoor bemerken van zijn satanisch sarcasme, dat ons altijd als zün voornaamste eigenaar digheid voorgepraat was. Hü Is een gemoe- delüke fldeele heer, wiens taal prettig her innert aam de buitenste wüken der stad, die algemeen als de stad der liederen en van „het tegenwoordige” bekend is. Hü is een gemoedelüke, fldeele heer, zooals gezegd zün bekende menschenschuwheid toonde zich het duldelükst op een partü. waarop het wemelde van gasten en waarop hü zich met mü In een stil hoekje bü het buffet terug trok; en bü heerlüke kreeften, salade en ou de sherry waren wü menschenschuw, dat het zoowat kraakte Het regent uitnoodiglngen tot „partijs" zooals de solrée’s hier genoemd worden. Bü iedere partü leert men nieuwe menschen kennen, die weer ultnoodlgen. Overal wordt hetzelfde gepraat, maar het is louter scherts hoe heerlijk, eens niets van de moeilük» problemen van onzen tüd te hooren: geen mensch weet iets van politiek, van groote processen. van gemeenteraadsverkiezingen, van studentenrelletjes, demonstraties, pro clamaties.een zalige doezellng omvangt mü reeds. Maar ziet eens naar den eeuwig blauwen hemel luistert naar het ruischen van den Oceaanblikt van het terras müner woning op de laan van Beverly Hills jen beproeft dan eens over de politiek in Hol land te sprekenIk kan het niet. al scheldt ge mü duizend maal uit als een ke rel. die niets om zün vaderland geeft.... In lief luilekkerland maar zeker komt eenmaal de tüd van gloeiend verlangen naar het drukke jachtende stadslevennaar X gebrul op vaderlandsche tooneelrepetltles naar vloekende chauffeurs.... blatend pu bliek bü een première. kortom naar al de dingen die mij Hef werden door gewoonte waarbü mü de gebraden duiven weer uit de monden zullen vliegen.... Maar voorlooplg. müne heeren. ben ik be- nüdenswaardlg gelukkig te midden van deze vroolüke menschen. die vrlendelük en kalm zün, al debatteeren zü ook niet over den No- belprüs en al mopperen zü niet tegen el kander; die nooit slecht gehumeurd zün, zü toonen dat tenminste niet..., en die altijd zorgeloos lachen, ook al hebben zü er geen reden voor.... omdat n.l „Keep smiling” op deze wereld geen leeg begrip is.... Op het gevaarUJke kruispunt Hllversum- schewegNieuwe Rijksweg te Laren is gister avond omstreeks 8 uur een luxe-auto. be stuurd door den heer 8. uit Laren aangebotst tegen een bus van de N.V. Westfriesche Auto- caronderneming. welke een tocht had ge maakt met leden van de Amsterdamsche Tooneelclub „Tonegldo De heer 8.. die uit Laren kwam, zag de bus, die In de richting Amsterdam reed, niet aankomen, daar hü alleen keek of er verkeer van rechts aan kwam. Onder de passagiers van de bus ont stond een paniek. De chauffeur en een der inzittenden liepen verwondingen op, evenals de heer S. en een Inzittende van zün wagen. De gewonden werden overgebracht naar het 8t. Janszlekenhuls, waar zü behandeld wer den. De autobus en de luxe auto werden ge heel vernield. De Inzittenden van der. bus gingen met de tram naar Amsterdam terug In den goudsmidwinkel van Tegeler in de Kalenderstraat te Enschede is een ruit Inge slagen. Een partü ringen ter waarde van f 3000 werd gestolen. itellen, waartoe wordt besloten Verzoeken om subsidie voor de ontsmet- tingslnrlchting van het Witte Kruis en het R. K. Militair Tehuis worden aangehouden tot de begrootlng 1932. Aan de orde is hierna een voorstel tot het verlecnen van een büdrage tot het vol gen van buitengewoon lager ondeqlvüs door een kind van den heer Krujjer. B. en W hebben deze zaak onderzocht en is geble ken dat, behoudens een vast bedrag van f 20 in het algemeen, voor elk kind dat dit onderwüs volgt, een bedrag van f 70. k f 80.moet betaald, waartoe de wet ver plicht. Wat nu het verzoek betreft, de kos ten van het internaat bedragen f 188. B. en W. stellen voor hiervan de helft bü te dragen. Mocht in den flnancieelen toe stand van aanvrager verandering komen. X ten goede» of ten kwade, kan dit volgend Jaar eventueel gewijzigd worden. De heer Dükhuizen zegt dat om f 150. gevraagd wordt. Is het nu wel zeker dat van dit voorstel gebruik zal worden gemaakt? De Voorz. wüst er op. dat voor aanvra ger f 84.overblüft, waar echter tegenover staat dat deze ontslagen wordt van de kosten van onderhoud. Het voorstel wordt met aangenomen. Hierna is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsleden Voor dit onderzoek worden aangewezen de heeren Kramer. Dijkhuizen en Van der Wal en wordt de vergadering geschorst. Na her opening verklaart de heer Kramer dat al les In orde is bevonden en adviseert de commissie tot toelating, waartoe wordt be sloten. B. en W. bieden hierna de gemeentereke- nlng 1930 aan, waarvan de ontvangsten ,f 68.512.75 S bedragen en de uitgaven f 58.837.54; aldus een batig saldo van f 9.67521^. De kapitaaldienst vermeldt een ontvangst van f 1280.01 en een uitgaaf van f 1096.96. saldo f 183.05%. De rekening en die van het Burgerlük Armbestuur en de Lichtbedrüven, wordt in handen gesteld van de heeren Kramer, Dük huizen en Kroon.-ter onderzoek. Vervolgens heeft de 5-jaarlüksche vast stelling der strafverordeningen plaats. Bü de rondvraag informeert de heer Dük- staar ik vlakte, doel aller jongensdroomen, noem Ik pend een vervloekte kafferstreek. Voorbü Kansas City neemt de zon een aanloop en toontvwat zü kan! In mün af gesloten compartiment werden herinnerin gen wakker aan stoombaden. Ijswater uit het reservoir werd op den weg van net glas tot den mond lauwwarm, het eene kleedlng- stuk na het andere wordt van het lichaam geworpen en tenslotte zit Adam in algen persoon daar, bereid om ook nog uit zün vel te springen. De stationsgebouwen komen mü meer en meer Spaansch voor zü zün het nok want we zün de grens van Nleuw-Mexlco gepas seerd. Indianenhoofdmannen kloppen aan mün deur; gaarne zou ik hen mün Russi sche scalp schenken om een koeler noofd te krügen. maar de roode gentlemen c'eden slechts gekleurde dekens aan en allerlei fan- tasleartlkelen. origineel wlgwamwerk ma de in Gablux. Wlnnetou is een marskramer geworden constateer Ik spütlg en Ik weiger alle Ir.- dlaansche souvenir" met de woonden „Ik kr»>p niet’ went in Europa heb ik een gro ten voorraad donderbussen, vredespüpen en tomahawks, Hugh, ik heb gezeg....” In Arizona houden de aanbiedingen op.,Ik verwacht nu offertes in lasso’s en ik had mü zeker tot enkele inkoopen laten overhalen maar de cowboys, die ik zag, schünen dit requislet nog slechts bü filmopnamen te ge bruiken, want geen enkele was te paard, al len suisden in Fords van het onmogelijkste type vaak, door dik en dun langs ce spoor- lün. De trein dondert over de Coloradorlvler en dan bevinden we ons reeds in Callfornië. De over gang van den eenen Staat In den anderen gaat ongemerkt, alleen verschünt er een beleefde levensmlddelenoontroleur in burger en vraagt of ik let wel mals bü me heb?.. Hoeveel keer zou ik, wan neer ik in Europa een reis van dezelfde lengte gemaakt had door de douane 'astig gevallen zün. douanen met telkens een an dere uniform? (Een glas Ijswater op uw ge zondheid Graaf Condenhove-KalergD. Daar is de villastad der Cresussen Pasa dena. ik ken ze uit een Chausan van den Dultschen dlcnter-vorst Kurt Nobitschek, de expresse rijdt midden door de straten, voortdurend hellend en fluitend als een een voudige tram. hü vertraagt zün vaart.... langzamer, langzamer de aankomst in X Paradüs wordt zelfs plechtig en daar is nu het open station met het zoo lang verwach te opschrift: Los Angelos. Ik stap op het perron van de stad der wereld en de lucht trilt onder een oorverdoovend. „Lang zal hü leven".... De Hollandsche filmkolonie stond laar mü te verwelkomen, ontroerd omhelsde Naar wü vernemen, heeft Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem den Weleerw. Heer, Th. van Vugt, kapelaan alhier, benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Martha). Tot kapelaan alhier, ia benoemd de Weleerw Heer H. J. H. Westerkamp. Neo mist. De malvetBrtles, gepleegd aan de N.V. Stroocartonfabrlek .De Dollart" te Nieuwe- schans in de laatste 15 Jaren, tüdens het di recteurschap van den heer B., op 30 Juni JJ. overleden, zün wel het gesprek van den dag aldaar. Niemand weet op te diepen, waar in zoo korte jaren een paar ton geld moet zün gebleven, daar het sober leven van den di recteur daartoe geen enkele aanleiding gaf. Bovendien, het toezicht der aandeelhou ders was zeer accuraat. In den regel was *n gedelegeerd lid ten kantore en in de fabriek aanwezig Buitengewoon goed stond de heer B. aan geschreven èn als directeur èn als patroon voor het werkvolk, dat samen 200 personen telt. Daarvan is getuigd op den 3den Juli, toen de begrafenis plaats had en honderden onder diepen Indruk den doodenakker ver lieten. De heer B. heeft de fabriek en het be drijf doen bloeden op ongewone wüze; niets «as hem te veel voor het,bedrijf te doen wat noodlg en mogelük was. Een ledenvergadering wordt spoedig ge houden. het oog op straatverbreedlng. Hij heeft verzoek aan den raad gericht, maar heeft er niets van gezien. De Voorz zegt dat het verzoek niet aan den Raad, maar aan B. en W. Is gericht. Nooit is het standpunt Ingenomen, dat voor straatverbreedlng een bedrag In de kosten wordt gegeven. Aangezien hier f 250 ge vraagd werd, hebben B. en W. bet verzoek afgewezen. Hierna richt de voorz. een dankwoord aan den heer Van der Wal, die in den nieuwen raad geen zitting meer zal hebben, waarvoor -leze op zün beurt dank zegt. Hierna wordt de vergadering ge«lo‘ - leering een aantal rüwielplaatjes en een nüP- tang gevonden. Hü is evenals zün kameraad op het bureau Singel Ingesloten. De politie vermoedt, dat de bende ongeveer 10 leden telt en zet haar nasporingen üverig voort. Uitgesproken 5 Augustus Firma Steengroevenbedrüven „Eleonore”, Amsterdam. Ie Constantün Huy- gensstraat 101, H. van Kan. Amsterdam, Tweede Helmersstraat 5 en C. Meijer, Ros- strasse 132, Krefeld. R.c. Mr. J. Verdam. Cur. Mr. M. van Vugt, Amsterdam, N. Z. Voorburgwal 176. 5 Augustus: N. V. Handel Maatschappü „Ultra Mare”, Amsterdam, Frederlksplein 52. R.c. Mr V G A Boll. Cur. Mrs de Koe en Masthoff, Amsterdam. Keizersgracht 305 —309. N. V. Heussen’s Glbellampenfabrlek te Arnhem. R.c. Jhr. Mr F. J. M. van Nispen tot Bevenaer. Cur. Mr J. C. de Vries Rob- bé. Jans Buitensingel 32, Arnhem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Augustus W. Verberk. Bchündel. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Augustus J. Middel ink. Aalst Waalre. 4 Augustus L. Kuüpers. Geldrop. 5 Augustus B. J. Drenth, Almelo. 5 Aug. H Gerdlng, Enschede. 5 Aug. H. J. Nümelfer, Lonneker. 5 Aug. G. W. Karenbeld, Wierden. In de Roddermün, bü Hermuehlhelm. heeft Zondagmorgen, om ongeveer ses uur een ontploffing plaats gehad. Tot nu toe zün reeds twee dooden te betreuren. Drie münwerkers werden ernstig, twee anderen licht gewond. Inzake deze ontploffing van steenkoolstof in den Roddermün, wordt het volgende nog vernomen: De ontploffing had plaats in de stofzul- veringslnrichting en was zoo hevig, dat alle ruiten versplinterd werden. Het grootste gedeelte der machines Is door brand ver woest. Vüf arbeiders zün zwaar gewond door steekvlammen. Twee hunner zün spoedig daarop overleden. Een derde ligt op ster ven. De twee anderen zullen waarschünlük het leven kunnen behouden. De ontstane brand kon onmiddellük ge- bluscht worden. De oorzaak Is nog niet ge heel opgehelderd. Een desbetreffend onder zoek wordt ingesteld. Door het ongeluk zal de mün waarschünlük tot Maandag geheel gesloten moeten blüven, doch men hoopt, dat Dinsdag allen weer aan het werk sul len kunnen gaan. Gemeenteraad Na opening werden de geloofsbrieven der gekozen leden nagezien en In orde bevonden en de leden met een kort woord van burgemeester J. Wlerlng geïn stalleerd. Op advies van dep Comm. der Koningin in N.-H. werd f 30 beschikbaar gesteld voor een door den gemeente-veld- wachter te volgen cursus In vakonderwüs. Afwijzend werd beschikt op het verzoek der afd. Hoorn van Koffiehuishouders betreffen de opheffing belasting op blllards. Het voorstel van B. en W. om geen be zwaren te hebben tegen -de Raadsbesluiten van de gemeente Alkmaar met betrekking tot rechtspositie der gemeente-ambtenaren werd goedgekeurd. Medegedeeld werd het resultaat der be sprekingen met Blokker over het medege bruik van X aldaar gereea gekomen terrein voor lichamelüke oefening. De kosten hier van bedragen f 75 per Jaar. terwül voor het eventueel vervoeren der kinderen door een autobus-ondememlng te Hoorn f 180 per Jaar moet worden betaald. Op voorstel van den voorzitter zal met de plaatselüke voetbal- vereenlglng geconfereerd worden over het ge bruik van het voetbalveld en den bouw van eenlge lokaliteiten. De voorwaarden waarop door de gemeen te Berkhout hulp zal worden verleend bij brand, vonden bü de leden geen bezwaren zoodat hét voorstel van B. en W werd goed gekeurd. Nadat reeds In vorige vergaderingen be sloten was tot algeheele verbetering van Krüerpad en Balkwelde. besloot de Raad thans het wegprofiel te maken op 1.50 me ter bestaande uit basaltlnetegels van 30 c.M. Aan'de drie leden der Commissie tot be strijding der bastaardsatün-rups, werd per lid een gratificatie van f 15 toegekend. Onze nieuwe moderne uitvindingen, zooals radio, aviatiek en niet het minst het spoor wegwezen verkleinen de afstanden tusschen de verschillende werelddeelen hoe langer hoe meer. De aarde, welke omhuld wordt door een reusachtig net van spoorwegralis schrompelt hoe langer hoe meer samen. De sneltreinen doorkruisen binnen enkele dagen verschillen de werelddeelen. Kortgeleden werd er een statistiek op ge maakt over de snelheden, welke tot nu toe op de groote trajecten bereikt werden. Enge land, Amerika en Frankrük staan, wat dit punt betreft, aan de spits. England bezit het wereldrecord, daar de treinen bü de lichte constructie der wagons slechts 250—300 ton wegen. Daar geen maxi mumsnelheid voorgeschreven Is. wordt In open vlakten een snelheid van 130 en 140 K M per uur bereikt. Het record der snelheid wordt op het tra ject LondenSwindon met een gemiddelde snelheid van 106.6 K M. behaald In de Vereenlgde Staten doen de spoor- wegmaatschappüen vanwege de concurren tie alles wat ze kunnen. Daar wordt het langste traject dér wereld: Harmon-Chicago (haast 1500 KM) door een locomotief ge reden. die niet verwisseld wordt. De groot ste snelheid op het traject ColumbusGal lon bedraagt 102 K.M., op vele andere trajec ten 9698 kilometer. Ook in Frankrük worden over het alge meen zeer groote snelheden bereikt. Op het Noordelijk net rüden 55 treinen met meer dan 90 en 150 met meer dan 80 K M. snel heid. Belgische treinen bereiken hun grootste snelheid tusschen Ostende en Brussel (86 I£M.) en GentBrussel (92 K.M.) In Duitschland zün nog lang niet alle mo gelijkheden voor de verhooglng der snelheid geëxploiteerd. Men let hier meer op goede grooter» veiligheid en stipt- traject BerlünHamburg (273 wordt een gemiddelde snelheid 88 7 K.M per uur bereikt. Italië komt wegens de vele bergen veel later. Daar bereiken alleen de treinen tus schen Bologna en Milaan een snelheid van 80 K M. Zwitserland wijdt zich met liver aan de ontwikkeling van het electrisch twH„yf Daar rijden op de Gothardbaan electrische locomo tieven van 2 30 ton gewicht, die treinen van 600 ton met 60 K M. snelheid bergop trek ken. Zoo wordt de afstand Parüs-Milaan met een gemiddelde snelheid van 73 K.M gereden Dit Is dus de plaats, waarin zü allen wer ken. wonen, eten, rusten, slapen.... als »cht ademende schepselen.... allen, die wü sport- achtlg zien en hooren op de projectledoeken In de bioscopen van Ansbach tot Zanzibar. Met een kinderlüke nieuwsgierigheid, die mü twintig jaar jonger maakte, reed Ik langs de boulevards van deze wereld, die voor mü totaal onbekend was. Reeds in de eerste uren bemerkte Ik. dat ik mü weer maar eens een heel verkeerde voorstelling gevormd had van alles wat Ik hier te zien kreeg. De hulzen waren echt en geen tooneeldecoratie. De witkiel was niet geschminkt. Ik stond perplex van verbazing, toen ik ontdekte dat mün meenlng. dat hier alles valsch was, echt valsch was. Los Angelos heeft een keurig gedeelte Hol lywood! En dat is weer een zeer groote stad met geweldige warenhuizen, reusachtige luxe hotels, petroleum-magnaten, heerlüke ken en een enorm verkeer. Men treft er ook prachtige gedenkteeke- nen aan, deze zün echter niet van marmer, doch van gips en stellen geen klassieken voor, of zelfs niet de zoo geliefde veldheeren. O, neen, het zün alle reclame-figuren Fi guren ter eere van een pneumatica-flrma of ter verheerlüklng van een soepwortel. De inwoners zün niet uitsluitend menschen van de film, ofschoon de „Mones" en alles wat bü hen behoort een groot gedeelte van de bevolking uitmaken. In de bungalows en vil la's van Beverley Hill. Santa Monica en bo ven In de bergen, wonen de „sterren”, die de wereld in ontroering brengen. Zü leven daar prachtig en voorzien van alle comfort, teruggetrokken. Met speciale belangstelling beschouwde Ik de Buen Reteros der humo risten; de residentie van Charley Chaplin, het Spaansche slot van Buster Keaton. Hoe deze laatste bü al zün rijkdom niet lacht, is mü een raadsel. Ik zag een menigte heerlüke stukken grond en op de vraag, wlen zü alle toebehooren krügt men zooals de prinses In het sprookje van konlng Drosselbart telkens weer denzelfden naam ten antwoord: Harold Lloyd. Deze Nabob, een humorist, heeft n.l. Hollywood opgekocht, voor het eigenlük bestaan heeft Met mü is het hëtaas nog niet zoo ver. moet Ik eerlük bekennen. Ik woon voorloo plg In een apartementshouse. dat op een hoogte ligt en er uit ziet als een dreigende burcht. Het heet dan ook „Chateau Mar- mont" en Ik sta heel vaak op zün tuinen, en blik met genoegen naar de sprookjesachtig mooie witte stad aan mün voeten. Duizenden lichten beneden mü, de Call- fomlsche hemel boven mü en de hulselüke zorgen achter müvoor mü in leder geval een eenigszins onzekere toekomst, want toen Ik aan de plaats gekomen was. waar ik mün talenten moest ontwikkelen, stegen bange twüfels in mü op. wat Ik hier eigenlük doen zou De nieuweling wordt voorgesteld. Allereerst werd ik door de geweldige bu reaux van die geweldige menschen gevoerd, waarvan altijd In de kranten te lezen staat, dat „zü zooeven op hun studiereis in Am sterdam zün aangekomen” en die dan in onze luxe hotels audiënties verleenen en In terviews toestaan. Bü ieder van deze film vorsten maakte ik mün buiging, leder vroeg: ..How do you do?" en hoe het mü In Amerika beviel en voor iedere schrüftafel verklaarde ik. dat ik het er geheel mee eens was. wat algemeen tot aller tevredenheid voor kennisgeving werd aangenomen. Hierna reed men mü naar de meest voor aanstaande spelers der Metro-Goldwyn- Mayer. Ik werd In de verschillende ateliers ge bracht als een schoolopziener, die door den rector gedurende de les door de verschillen de klassen geleid wordt. Zü waren allen be leefd voor mü, de beroemdheden! Het meest voorkomend echter was Adolphe Menjou, of schoon ik Juist hem door mün dwaas ge drag een weinig verblufte. Ik trok n.l. uit pure verlegenheid aan zün beroemd baardje, om te zien of het werkelük niet vastgeplakt zat. Het heele reusachtige terrein nam ik in oogenschouw Alle paleizen, oorlogsterrelnen, besneeuwde bergtoppen, leeuwen spoorwegen enz. enz., die mü bekend waren uit alle mo- gelüke filmen, begroette fk als oude kennis sen. Heel vee! Illusies werden hier vernie- kerbovenann werd toegebracht, waardoor een slagader werd doorgesneden, benevens een 10 cM. breede snüwonde in zün hals Naar het ziekenhuis vervoerd om verbonden te weden, verzette hü zich heftig tegen zün opname, zoodat hü op vrüe voeten moest worden gesteld. De dader werd door de po litie aangehouden en in het Centraal poli tiebureau ingesloten. In de Sperwersraat kreeg een vader het met zün zoon en dochter aan den stok of beter gezegd aan het mes, daar belden zich met bloedende verwondingen onder behande ling van een geneesheer moesten stellen. De vader werd aangehouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10