ONS BLAD i Ki F MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 185 f50 VOORNAAMSTE ctflEUWS •i I Buikbanden en Breukbanden Moordaanslag te Emmer- compascuum Muur ingestort Volksentscheid in Pruisen Zestig huizen in de asch gelegd De bewapening van het •Nederlandsche leger Twee ongelukken in een mijn Ernstige relletjes op den Bulowplatz te Berlijn Staking in ziekenhuizen te Barcelona Chineesch hospitaal door overstrooming verwoest De Duitsche deviezen controle 2 ca tö -- 1 BIJZONDER EN OPENBAAR MANGAAN UIT RUSLAND AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Een goede vangst van de Amsterdamsche politie NOORMOLLANDSCH DAGBLAD Een nota a\n den Volkenbond Dooden Dooden en gewonden gevallen De doop van het luchtschip Akron Moordaanslag te Emmercompascuum. Pruisen is nk- in Opheffing der rrfigieuse orden in Spanje? Frankfort— D-trein den op Feest der RUksbanier te 'Koblens. een tegenbezoek brengen zal waar- Kon. Marine, Een boevenbende op het spoor BV Barometerstand 9 uur v.m.7 64 vooruit. hoe Twee patiënten het slachtoffer 400 dooden Noord-Hollandsche Bank Een radio- Locarno De ramp met de „Sr. Philibert” Nieuwe golflengteregeling. 400 personen dakloos betreft Vier personen gewond Het Ontwapeningspetitionnement Het voorloopig resultaat Het Ned. Paviljoen te Vincennes samenkomen. Mevrouw op Handel in land- en tuinbouwproducten op Duitschland lamgeslagen - BUREAU* Telefoon: Totaal Openb. Bijzonder ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal, voor Alkmaar f L— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad Uitzending der heropeningsplechtigheid door den K. R. O. 5.890 3.424 2.466 56 44 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oo«en 100 46 54 Tabellen met toelichtingen betreffende de bewapening van Nederland.' Het bezoek der Duitsche minister» aan Italië is geëindigd. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9 04. >ii verlies van *t andere*. vinger Alle plechtigheden ter gelegenheid van de heropening van het Nederlandsche Pavi'Joen op de Koloniale tentoonstelling te Parijs, op 18 Aug. as., sullen worden uitgezonden door den Katholieken Radio Omroep. Aanvang des middags te half drie. Ook de rondgang langs de verschillende exposities zal door den mi crofoon worden weergegeven. stoort Brilnn er Door het verbindend worden der slotuitdee- HngslUst in het faillissement der Noord-Hol landsche Bank is aan concurrente crediteuren 70.65 pCt. uitgekeerd. Aanslag Berlijn. Ernstige retletjes op den Bulowplatz te Berlijn. Dr. J. Severjjn, lid der Tweede Kamer, benoemd tot hoogleeraar in 4' godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bijna 4 mihoen wrrkloozen in Duitsch land. Deviezencontróle en export naar Duitsch land Sinds de laatste opgave is het aantal hand- teekeningen van het petitionnement voor in ternationale ontwapening der Nederlandsche Dagbladpers met meer dan honderdduizend gestegen. Het aantal bedraagt thans ongeveer 2 393.400. In den afgeloopen nacht brak brand uit in een hut in ’t dorpje Bologniano bij Rlva. Het vuur greep als razend om zich heen en had binnen korten tijd zestig huizen in de asch gelegd. 400 personen zijn daardoor dak. loos geworden. De prefect van het departement en de an dere autoriteiten hebben maatregelen geno men om de getroffenen te helpen. Bjj een uitsluiting in de Fransche schoen- iHduztrie zijn 5500 arbeiders betrokken. Z Mussolini aan Berlijn. 31-12-28 7.929 3.636 4.293 van Amsterdam ’s nacht onveilig gemi de. en gewonden Het aantal slachtoffers van de overstroo- mlngsramp in het dal van de Jengtsekiang neemt dagelijks toe. Het water, dat op som mige plaatsen twee meter hoog in de stra ten staat, heeft de muren van het hospi taal van de zendlngsvereenlglng geheel on- dennjjnd, zoodat zi; begonnen te scheuren. Het geheele hospitaal is daarop plotseling ingestort, waarbij zieken en verplegers on der de puinhoopen werden begraven. Het aantal dooden bedraagt ongeveer 400. Dat van de gewonden is tot dusver nog niet bekend. Zondagavond ontstonden op den Bülow- platz ernstige communistische relletjes. Te gen 20 uur waren in de nabijheid van het gebouw van de „Rote Fahne" eenlge hon derden communisten bijeengekomen, die tegen de politie, die hen wilde versprei den, een dreigende houding aannamen. Daar niet voldoende politieagenten aan wezig waren, werd versterking ontboden. Toen daaroisde politie begon, de communis ten van het plein te drijven, vielen plotse ling uit eenlge hulzen schoten. De kapitein van politie, Anlauf werd door verschillen de kogels getroffen en gedood. Ook kapitein van politie Lenk werd zwaar gewond, zoo dat hU kort daarop overleed, terwijl een derde politieman, wachtmeester Willig zwaar werd gewond. De toestand van het slachtoffer zorgelijk ADVERTENTIEPRIJS^ Van 1—5 regels 1.25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel 0.75 voor de eerste pagina: voor ie overige pagina’s 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" b(j vooruitbetaling per plaatsing 0.00 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Het Volksentscheid geslaagd. het Karl iregeldhe- erworpen, ikken van ivond Is nog iitie gewond. Tot middernacht waren In totaal 83 personen ge arresteerd. Het aantal slachtoffers van deze relletjes staat nog niet vast. Door de Schupo wordt medegedeeld, dat, voor zoover tot dusverre kon worden vastge steld, aan de zijde van de demonstranten 1 doode en 16 gewonden zijn gevallen. Hoe groot het aantal is, kan echter niet worden vastgesteld. Dat na de schietpartijen verschei dene communisten moeten zijn gedood, wordt als vaststaand aangenomen. Zjj schijnen hun dooden en gewonden echter voor het grootste gedeelte te hebben meegenomen. Nader wordt gemeld, dat negen personen in het, ziekenhuis opgenomen zijn. Volgens onbevestigde geruchten aou het aantal dooden 15 bedragen. Vragen van den heer Colijn. De heer Colijn, lid der Tweede Kamer, heeft zich jnet de volgende vragen tot den Minister van Bultenlandsche Zaken gericht: Heeft de minister kennis genomen van de meening in zekere kringen van Duitschland, b.v. tot uiting komende in de „Frankfurter Zeltung" van 5 Augustus j.l., omtrent „Devl- sen Zwangswtrtschaft?” Deelt de minister de In dat artikel uitge sproken vrees, dat, langs den omweg van de „Devisennotverordnung”, aan den Invoer van onze landbouwproducten in Duitschland ern stige moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd? Is de regeering bereid aan deze aangelegen heid onverwijld haar aandacht te schenken en, zoo nood tg, stappen te doen ter voorko ming van dit onheil voor onzen landbouw? Voor sooveilden invoer opgeheven. Blijkens bij H. M.’s gezant te Berlijn Inge komen mededeellng Is de Duitsche noodver ordening Inzake deviezen, voor zoover den Invoer betreft, opgeheven. ^Per'politie, die tot op dat oogenblik zeer kalm was opgetreden, nam nu de hulzen, waaruit geschoten was. onder vuur. Bij het ontruimen van het plein vond men midden op het plein een man dood liggen. De schietpartij breidde zich nu verder uit tot Prenzlauer Allee. tot aan de Olivaer Strasse. Auto’s met schijnwerpers ver schenen snel ten tooneele. die daken en ge vels belichtten, teneinde verborgen commu nisten te verdrijven. De geheele buurt geleek op een legerkwartier in oorlogstijd. Op de hoeken der straten stonden agenten met de karabijn in aanslag. Alle straten wefden af- gezet. Verscheidene communisten werden ge arresteerd. Kort voor 12 uur waren de ongeregeldhe den geëindigd en was de politie den toestand volkomen meester. De Bülowplatz zelf lag geheel verlaten. Enkele politiemannen slechts patrouilleerden er. Krachtige afdeellngen po litie trokken door de omliggende straten, die systematisch werden afgezocht en met schijn werpers werden verlicht. Sedert middernacht werd vooi Liebknechthuis, de haard der oi den, aan een grondig onderzoek c evenals de bureaux en redactlove: de ,Rote Fahne”. Lateral een vierde ambtenaar van" Alle abonne’s op dit blad lijn Ingevolge de veriekeringavoorwaarden tegen ongevallen verzekerd vooreen der volgende ulrkeeringen HOF ALKMAAR Administratie Nq. 433 Redactie No. 633 Annie van der Lugt Melsert Van Ees Van een staking in een ziekenhuis te Barcelona, zijn twee patiënten het slacht offer geworden. a Bij een overstrooming in China, Is een hospitaal ingestort, waarbij 400 personen omgekomen zijn. Totaal Openb. 573.505 56 472.432 40 Bijzonder 450.320 44 683.448 60 Het aantal bijzondere scholen groeide in tien jaren tijds van 42 tot 54 pet. het aantal openbare daalde daaraan beantwoordend van 58 tot 46 pet. Het aantal „bijzondere” leerlingen groeide van 44 tot 60 pet. het aantal „openbare” zonk van 56 op 40 pet. Hiermede is meteen het antwoord ge geven op de boven gestelde vraag: deze sprekende cijfers leeren, dat ons onderwijs steeds meer bijzonder wordt, en dat we al maar dichter veler ideaal naderen: de bijzondere school regel de openbare uitzondering. Wij gelooven, dat niet alleen de onder- wijsgelijkstelllng hiervan de „schuld” Is. Zijn er geen andere redenen denkbaar, waarom de openbare school voor velen niet langer de gewenschte kan zijn? Het raadseltje Hjkt ons gemakkelijk op te lossen, als men let op de politieke richting van massa’s onderwijzers. Eindelijk Is het Onderwijsverslag het verslag omtrent den toestand van het Lager,Onderwijs op 31 December. 1928 verschenen. Wij hebben er al méér op gewezen, dat de Onderwijs-verslag-geverij heel ach terlijk Is en dat zulks voor beoordeeling van feiten en toestanden vele moeilijk heden oplevert. Men schijnt aan de Statistiek, afdee- ling Onderwijs, echter niet vlugger te kunnen werken, en zoo zullen wij ons waarschijnlijk steeds tevreden moeten stellgn met de nieuwste gegevens van enkele jaren terug. Maar, ondanks die achterlijkheid, zijn de nieuw gepubliceerde cijfers toch steeds van groot belang en wel de moei te van 1 bekijken en groepeeren waard. Wat leert ,ons het nieuwe Onderwijs verslag? Oeven wtj, alvorens deze vra&g te be antwoorden, eerst eenlge cijfers, en wel .de-lheest sprekende: omtrent het aantal scholen en omtrent het aantal leerlin gen. Om de cijfers nog sprekender te ma ken, heeft „De Nederlander” een verge lijking opgesteld met de gegevens van tien Jaar geleden en de cijfers bovendien^ herleid tot percenten. Men krijgt dan dit beeld; Het aantal scholen was: 31-12-18 100 58 42 Ten aanzien van het aantal leerlingen is volgend staatje sprekend: Aantal leerlingen; 31-12-18 31-12-28 1023.825 100 1.155.880 100 472.432 683 448 Annie van der Lugt Melsert- van Ees zal voor het eerst in het nieuwe speelseizoen op Dinsdag 11 'Augustus te 's-Gravenhage optreden In de titelrol van Boefje, thans 337 maal gespeeld. Zaterdagavond te 11 uur heeft te Emmer- compascuum een moordaanslag plaats gehad, waarbij 'n zekere Hendrik S. zwaar werd ge wond. De dader van den aanslag, de land bouwer J. van K., is door de politie gear resteerd. Wtj vernemen, dat het hier een loonkwestle betrof tusschen de dochter van S., die bjj van K. in dienstbetrekking is. Deze, die naast S. woont, heeft op laatstgenoemde voor diens woning een revolverschot gelost, waardoor deze ernstig aan het hoofd werd gewond. Hem Zijn de H.H. Sacramenten der Ster venden toegediend. Het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De politie, die den dader arresteerde, stelt een nader onderzoek in. De toestand van het slachtoffer was gis teravond zorgelijk. De man heeft een schot in het hoofd en in den onderarm bekomen Verschillende ernstige verkeersongevallen. Dooden en gewonden. Hei aantal handteekeningen voor inter nationale ontwapening loopt naar de 2J4 miHioen. Sinds geruimen tijd wordt de binnenstad onds en in den voor- kt door een kleine ben- die er zich vooral op toelegt om de ladiatordoppen van automobielen en de be- lastingplaatjes van fietsen te ontvreemden. Velen zijn van deze praktijken reeds de dupe geworden, zonder dat het gelukt is de daders te arresteeren. De schade, die zij te weegbrengen, is zeegroot, omdat vooral de radiatordoppen van auto’s dikwijls een vrij hooge waarde vertegenwoordigen. Zaterdag nacht is het de politie gelukt een vangst te doen, waardoor zij de bende op het spoor is -dromen, zoodat waarschijnlijk nog verschil lende arrestaties in de komende dagen ver richt zullen worden. Op de Reguliersgracht zag een surveilleerende agent, dat een man bezig was de dop van een radiator van een auto af te schroeven. De man nam de vlucht en de agent slaagde er niet in hem te arresteeren. Zijn signalement is echter bij de politie bekend. Echter heeft de politie in den loop van den nacht een medeplich tige van den man aangehouden. Deze was het bezit van het afsluitstuk van den radiator, dat een vrij aanzienlijke waarde vertegenwoordigde. De eigenaar had van d» zen diefstal reeds aangifte gedaan bij de politi? en herkende het voorwerp als zijn eigendom. De man is voorloopig op het bureau Sin gel In hechtenis gesteld. In de onmiddellijke nabijheid van het po- litie-bureau werd kort daarna een tweede arrestatie verricht. Twee mannen waren daar bezig met .een nijptang de belastingplaatjes van een paar rijwielen te ontvreemden. Toen een agent naderde namen ze de vlucht, le der in een andere richting en een van hen was zoo onfortulnlijk in de armen van een agent te loopen. Op hen .werden bij fouil- leering een aantal rijwlelplaatjes en een nijp tang gevonden. Hij is evenals zijn kameraad op het bureau Singel ingesloten. De politie vermoedt, dat de bende ongeveer 10 leden telt en zet haar nasporingen ijverig voort. Naar wij hernemen heeft de Nederland sche Regeering aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond, gevolg gevende aan het desbetreffende verzoek, doen toekomen een aantal tabellen met toelichtingen be treffende de bewapening van Nederland. In het begeleidend schrijven verklaart <?c Regeering, dat zij. wat betreft de inrich ting der tabellen, overeenkomstig het voor stel der Britscne Regeering. zich gehouden heeft aan het ontwerp-verdrag, dat opge steld is door de Voorbereidende Commissie der Ontwapeningsconferentie. De Neder landsche regeering verklaart zich bereid, eveneens gegevens te verschaffen over* de uitgaven, die gedaan worden voor bewape ningen, overeenkomstig de aanbevelingen van de Comnjlssle van budgetalre deskun digen. Ten slotte verzoekt de Regeering den Se- crètaris-Oeneraal van den Volkenbond zorg te willen drat-en, dat de overgelegde gegevens worden gepubliceerd en zoo spoe dig mogelijk aan da andere betrokken re- geerlngen worden medegedeeld. Uit de overgelegde gegevens moge het volgende naar voren worden gebracht: Allereerst wordt de vredessterkte van het militair personeel behandeld. In 1930 be droeg de vredessterkte van de Koninklijke Landmacht In Nederland, zonder de lucht strijdkrachten, gemiddeld 16 293 man, waar onder 1568 officieren. Aan beroepspersoneel telde de landmacht 1359 officieren, 3999 onderofficieren, korporaals en manschap pen, alsmede 675 onderofficieren, korporaals en manschappen der militaire politie. De vredessterkte van de Landmacht In de overzeesche gewesten, zonder de lucht strijdkrachten, bedroeg in 193(1 gemiddeld: in Nederlandsch-Indië 38 669 man, in Suriname 212 in Curacao 202 man, waaronder 4 Zaterdagmiddag omstreeks zes uur stortte In de Potterstraat te Utrecht één deel van een muur van een In aanbouw zijnd huls In. Tv^e dames en een heer werden daarbij licht gewond, terwijl een oudere man ern stige hoofdwonden bekwam. De geneeskun dige dienst was spoedig ter plaatse en ver leende de eerste hulp, terwijl de brandweer werd gealarmeerd om verdere ongelukken van nog naar beneden vallende steenen te voorkorten. De drie centrale landbouworganisaties de Chr. Boeren- en Tulndersbond In Neder land, de Katholieke Nederl. Boeren- en Tuln dersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomlté hebben het vollende telegram gezonden aan den Raad van ministers: „Tengevolge Duitsche verordening devle- zencontröle handel op Duitschland In Neder landsche land- en tuinbouwproducten lam geslagen. Verzoeken In dezen noodtoestand met meesten aandrang onverwijld doeltref fende maatregelen om exporthandel weer op gang te brengen." In de Roddermijn, bij Hermuehlhelm, heeft Zondagmorgen, om ongeveer zes uur een ontploffing plaats gehad. Tot nu toe sjjn reeds twee dooden te betreuren. Drie mijnwerkers werden ernstig, twee anderen licht gewond. Inzake deze ontploffing van steenkoolstof In den Roddermijn, wordt het volgende nog vernomen De ontploffing had plaats In de stofzul- veringslnrichtlng en was zoo hevig, dat alle ruiten versplinterd werden. Het grootste gedeelte der machines Is door brand ver woest. Vijf arbeiders zijn zwaar gewond door steekvlammen. Twee hunner zijn spoedig daarop overleden. Lei» derde ligt op ster ven. De twee anderen zullen waarschijnlijk het leven kunnen behouden. De ontstane brand kon onmlddellijk ge- bluscht worden. De oorzaak is nog niet ge heel opgehelderd. Een desbetreffend onder zoek wordt Ingesteld. Door het ongeluk zal de mijn waarschijnlijk tot Maandag geheel gesloten moeten blijven, doch men hoopt, dat Dinsdag allen weer aan het werk sul len kunnen gaan. Een tweede ongeluk Een tweede ernstig ongeluk Is In de Roddermijn, afdeeling Bruehl, eveneens in dan nacht op Zondag gebeurd. Hier botsten twee locomotieven In volle vaart op elkaar. Een der locomotieven stortte om, waarbij door den ontsnappenden stoom de stoker en de machinist ernstig werden gewond, zoodat zij kort* daai op overleden. Verdere persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De oorzaak is onbekend. Volgens officieuze tellingen was gister avond om ongeveer 11 uur het voorloopig eindresultaat van den Volksentscheid als volgt: Stemgerechtig waren 36.459.175. Ja-stemden 9.793 328. Neen-stemden 312 885. Ongeldig 184.143. Totaal ultgebracbt 10.340.356. Voor de ontbinding van den Prulslschen Landdag hebben due gestemd 37 pct. van het aantal stemgerechtigden, zoodat het verelschte aantal niet 18 bereikt. Onse levers zullen zich de vreeseUJke ramp nog Wei herinneren van de „SU Phili bert”, de pleizierboot, die eenlge maanden geleden tijdens een plotseling opgekomen steem op de Fransche kust kapseisde. Ongeveer 500 menschen, die een dagje voor hun genoegen uit waren, kwamen daarbij om bet leven. Twee Duitsche bokken hebben nu de boot gelicht en op do kmt gesei. Hier ziet men het tragische wrak hangen tusschen de twee schepen, die het schip boven water brachten. De „St. Philibert" zit dik onder zand en modder en wordt na schoon gemaakt. Tot nu toe zijn in de salons en machinekamer een vijftiental lijken gevonden, waaronder die van een man en een» vrouw, die elkaar omarmd hielden. Mangaan Is een metaal, dat een Ne derlander welhaast ^elk uur van den dag in handen krijgt, daar het onmisbaar is voor het harden van staal. Dit mangaan, dat na 1914 voorname lijk werd geleverd door Amerika, wordt den laatsten tijd door Rusland ook weer gewonnen en op de markt gebracht en in zóó groote hoeveelheden, dat men er in Europa over klaagt. Niet zoozeer oip- dat de prUzen door deze „laatste lood jes” het zwaarst wórden gedrukt, maar vooral omdat er nog steeds toename van den Russischen export wordt geconsta teerd, terwijl de Sovjets den heelen han del zélf in handen houden; zélf met de winsten gaan strijken. Het Jongste Jaarverslag van Müller en Co. is wel een van de meest levendige uitingen van de spijt de? West-Euro- peesche hahdelsmagnaten over het mis lukken van den handel met het Oosten. In Rusland zelf kan men er rfhiar moeilijk spijt van hebben. x In Chiaturi is een mangaan-winning in bedrijf, die vóór 193(1 weer de produc tie van vóór den oorlog bereikte en thans Rusland gesteld heeft aan de spits van alle mangaan-exporteerende landen, met een productie van 900.000 tonnen zuiver erts en 300.000 tonnen ruw erts in 1930, welke cijfers voor 1931 geraamd zijn op 1.000.000 en 300.000 ton. Het gehalte aan zuiver mangaan is hoo- ger dan dat van de Amerikaansche pro ductie. Wij hebben in Nederland den terug slag van dit alles gevoeld. In 1930 is de mangaan-invoer hier sterk teruggeloopen. Werden In 1929 nog bijna 14 mlllioen Kg. geïmporteerd, in 1930 waren het er nog maar bijna 3 mlllioen meer. Van deze 3 mlllioen kwamen er ruim 100.000 Uit Rusland zijnde bijna 4 pet. x In Januari van dit jaar veranderde eensklaps deze verhouding. Van de 6780 ton totaal Invoer, kwamen er 6639 uit Rusland. De maanden, daarop volgend, brachten slechts geringen Import uit en kele andere landen, terwijl April weer eensklaps een massalen Russischen aan voer moest constateeren. De totaalcijfers over het eerste halfjaar van 1931 Zien er dan ook heel anders uit: op een totaal van ruim 14 mlllioen Kg. leverde Rus land er bijna 13.5 miHioen, zijnde d:t* maal: 94 pet. en dkt van een totaal, dat 5 maal zoo groot was als dat van heel 1930. Toen wij onlangs soortgelijke cijfers publiceerden over het Russische graan, merkte ,J)e Morgen” daarbij op, dat er langer hoe meer bewijzen komen voor de groote plaats, die Sovjet Rus land gaat innemen in het Internationaal handélsverkeer en voor de groote kan sen, die het Sovjet-systeem krijgt om in ekonomisch opzicht het kapitalistisch deel der wereld te overvleugelen en de chaotische productie- en distributie- toestanden te verergeren. Wat zal de toekomst zijn? Zal de algemeene tendenz gericht zijn op tegenweer? Of zal zij zijn zooals die van Muller en Co., wiens directeur op de knieën valt voor den grooten Rus om de dividenden te redden? Zit er nog kern in Europa of béstaat er alleen nog maar eeri in haar kort zichtig egoïsme niets ontziende „koop- mans”-mentalltelt? Is het laatste waar, dan vreezen wij. dat Stalin winst zal behalen en eenmaal het hyper-kapitallsme gevoelige klappen zal geven. f Qnfin LêTenslaniu xeheele ongeschiktheid tot «erken door f 7Rfi een °"Kvvai met f OCH bil rerilee vsa een band ff 4 9E bU vorUee van een f Cf) bb een breuk vanf AH I OUUU," eerlies een belde innen, beide beenen of beide oogen I doodeliiken afloop I KUVe een voet of een oob duim of «bevinger been ot arm onder 1115 officieren; man; officieren. De vredessterkte van de zonder luchtstrijdkrachten bedroeg in 1930 gemiddeld 8613 man, waaronder 659 officie ren. Voor wat de vredessterkte van de lucht strijdkrachten in Nederland bétreft, zij aangeteekend, dat deke, voor land- en zee- macht tezamen, gemiddeld bedroeg 809. Tot de luehtstrijdkrachten In de over zeesche gewesten van land- en zeemacht tezamen, behoorden 688 man. Uit de gegevens blijkt, dat het wapen der Kon. Maréchaussee een gemiddelde sterkte had van 1182 hoofden, twee Indische korp sen in 1930 tezamen tellende 1604 man. 1 Het materieel der Kon. Marine voor zoo- 1 ver vallend onder bedoeld ontwerp-conven- tie, omvat 3 pantserschepen, 2 lichte krul- sers en 1 idem in ontwerp, benevens alle torpedoboot Jagers en onderzeebooten. De luchtstrijdkrachten van land- en zee- 1 macht telden: 321 vliegtuigen, waarvan 205 In Nederland en 116 in Ned.-Indlë. Ten slotte zijn ultgebrelde overzichten ver strekt nopens den duur van werkelbken dienst der dienstplichtigen. De gemiddelde duur van den werkelijker^, dienst van de dienstplichtigen der Nedere landsche landmacnt, niet aangewezen voor kaderopleiding, bedraagt, met Inbegrip der herhalingsoefeningen, 9 maanden. Het jaarlijks In te lijven contingent be draagt 19.500 man. dit is slechts 27 pet. van de ruim 70.000 jongelieden, die, gere kend over de laatste Jaren, jaarlijks den dienstplichtigen leeftijd bereiken. De verplegers van het ziekenhuis Cruz y San Paulo, te Barcelone, aangesloten bjj den Soclallstischen Arbeidersbond, zjjn In staking gegaan. De ziekenverplegers In het hospitaal van St. Jean, te Barcelona, zjjn wegens het niet Inwilligen van hun elsch tot salarisverhoo- ging, eveneens in stakng, gegaan. Twee patiënten zljn’Lls gevolg van dit on-« verantwoordelijke optreden, reeds over leden. Hst Tsjecho-Slowaaksche ministerie van Posterijen heeft, naar het „Hdbd.” meldt, tot alle poetdirectles in Europa een rond schrijven gericht, waarin een verandering van het zoogenaamde plan van Praag wordt voorgesteld In 1929 toch werd de verdeellng van zenders en golflengten van alle broad castingstations geregeld. ^Het plan van Praag, dat oorspronkelijk is uitgewerkt door de Tsjecho-Slowaaksche deskundigen, heeft bepaald, dat het minimum onderscheid In golflengte tusschen twee zenders slechts ne gen kilohertz zal hebben te bedragen. Destijds echter kon men nog geen reke ning houden met de enorme zenders, die In den tusschentud zijn gebouwd. Thans is In de practijk gebleken, dat het genoemde on derscheid van negen khz bij groote zenders te klein is Groote stations kan men niet meer zuiver ontvangen. Mühlacker Londen. Pressburg stoort Heilsberg, stoort Brussel II. In Oost-Pruisen zijn luistervinken, die Pressburg beter dan het slechts op eenlge kilometers afstand gele gen Königsberg horoen. Het Tjecho-Slownaksche ministerie van Posterijen stelt thans voor, dat het minimum onderscheid zal bedragen 12 khz. Een con ferentie, die deze kwestie zal bespreken, zal 20 October In Locarno samenkomen. De meeste betrokken staten hebben zich met het Tsjecho-Slowaaksche voorstel accoord Verklaard In geval van algemeene aanneming zullen de zenders van Europa nieuwe golflengten krijgen en eenlge groote - staten zullen af stand moeten doen van een tot twee golf lengten en kleinere zenders laten werken met gelijke golflengte. ■j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1