J HET NIEUWE BOUWPLAN VAN JAN DE VRIES tweede blad „GOED WONEN” N. V. „VRIESIA” ZAADMARKT - Telef. 324 - ALKMAAR MAANDAG IIFaCGUSTUS 1931 ALKMAAR OFFICIEELE y MEDEDEELINGEN r PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE FINANCIËN BOEKBESPREKING OBDAM KRUIDEN-AZIJN INLEG-AZIJN TAFEL-AZIJN azijn-sprit SPANBROEK - SCHERMERHORN DEN HELDER uLADZUDib a AIXMAAR AGENDA. Om de wethoudersbenoeming de uitslag volgt: Aangereden de Burgerlijke „Stand Bekroond de ge bet De Noordhollandsche Processie Brand in de badplaats Le Touquet Wm. H. Muller en Co. Hotel gedeeltelijk vernield Belangrijke vergadering. 9 uur branden I om te trachten, in deze tijdsomstandigheden Door de Federal Reserve Board afgewezen Uit •Pe rt ’er ontworpen woningblokken van Goed Wonen aan de Schaepmankade. De hooger uitstekende hulzen xUn die voor groote gezinnen ■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■■•«I tracht verslag uit over ouden vergadering van bezorgen, adressen. wordt gemeld, dat de verras van den sterken groei van den Bond, de overtre dingen van het reglement steeds te straffen. Daarna sloot de voorzitter onder dank de vergadering. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, jJ De aankoop van Amerikaansche katoen „Netteke Dollemans”, door Nanda. Uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Met pleizier zullen jonge meisjes van 11 15 jaar dit prettige boek lezen. Van Netteke met haar ooljjke guitenstreken, doch bo venal met haar gouden hart, zuilen zij gaan houden en zjj zullen blij zijn, dat het haar goed gaat. En als er aan het einde van het boek een zusje voor Netteke komt, dan is deze den koning te rijk. Henri Pieck verzorgde de illustraties op uitstekende wijze. Woensdag 12 Aug. 8 uur in .St. Wlllibrord", Oudegracht, RK. Bond van Transportarbei ders „St Bontfaclus" Agenda om Congres Utrecht; Maatschappelijk Hulpbetoon. De firma de Wed. J. P. Boom Zonen. Kooltuin, alhier, behaalde op den 5 en 6 Augustus te St. Oedenrode gehouden k’.om- penbeurs met 79% p. twee tweede prijzen voor haar inzending iepen en Canadaklom- pen. (Voor den len pr. waren noodlg 80 punten). Deze klompen waren vervaardigd op de eigen fabriek van deze firma te Schjjndel. Vereeniging van oud-leerlingen Vrij dagavond vergaderde in het lokaal van den heer Groskamp de alhier gevestigde vereeni ging van oud-leerllngea, enderafd. van den HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR Aanmeldingen voor het tweede toelatings examen voor de Handelsschool te Alkmaar gelieve men vóór 25 Augustus ar uitslui tend schrlftelijk te nchten tot den directeur van deze school, dr J. Postma (Westerweg 90) met opgave van volledigen naam en ge boortedatum van dei' candidaat, adres van den vader, en vermelding van laatstbe- zochte school, en klasse waarvoor toelating gewenscht wordt. Alkmaar, 8 Mei 1931. In den afgeloopen nacht is brand uitge broken te Le Touquet, de badplaats aan de Fransche kust nabij Paris Plage en wel in t Royal Picardy Hotel, een van de grootste ho tels van Le Touquet en een der meest luxu euze hotels van Europa. Het hotel was bezet door ruim 100 gasten, waaronder vele Engelschen en Amerikanen. Bjj het uitbreken van den brand vluchtten vele gasten in nachtgewaad uit hun kamers, en andere kostbaarheden meene- ■iet tre.fde snelle r“* slaande Dutsche schadevergoedingen? Algemeen neemt men aan, dat de rejec ting het voorstel heeft afgewezen onder den druk der protesten van de scheepvaart maatschappijen en van de parlementaire vertegenwoordigers der Zuidelijke staten. F* juweelen mend. De brandweeren uit de omliggende plaat sen werden eveneens gealarmeerd en as sisteerden de plaatselijke brandweer. Niettemin duurde het 4 uur eer men den brand meester was. De bovenste verdieping van het hotel is ge heel uitgebrand, terwijl de lagere etages wa terschade opliepen. L. T. B. Gemelde vereeniging blijkt reeds onge veer een jaar te hebben bestaan, doch was tot heden hier ter plaatse vrijwel onbekend. Met den gebrulkelijken groet opende de heer Jb. Groot, voorzitter der vereeniging en heette allen hartelijk welkom. De heer C. Scholten secretaris, las de notulen voor van de vergadering van 5 Juni JJ. Hjj kreeg flink applaus en een woord van dank van den voorzitter voor zijn uitstekend werk. Hierna kwam de heer Stephen Kuiper met een keurig verslag, meldende den uit slag van het aantal K G bool met en zon der kali, op het land van zijn vader, den heer C. Kuiper. Het proefveld was verdeeld In 5 percee- len, tezamen groot ongeveer 18 Aren. Op al deze perceelen werd per HA. gerekend 300 K.G. kalksalpeter en 800 K.G. slakk^p- meel gestrooid. De hl» Duitsche voorstellen g in overweging te nemen, waarbij wordt gewezen op de door >et departement van de schatkist nage- ultbetaling van nog ult- „De Radiumdiefstal”, door Jac. Berghuis Jr. Uitg.Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een boek vol geheimzinnigheden, dat voor al op oudere jongens aantrekkingskracht zal blijken uit te oefenen. Een filmspook, een radlum-diefstal, een ontvoering, welke ech ter een St. Nicolaasgrap blijkt te zijn, kort om, er is zooveel spannends in het boek, dat de jeugdige lezers het in één adem uit zullen lezen. Voor een goede Ulustreering van het boek zorgde Jan Lutz. In de aandeelhoudersvergadering van Wm. H. Muller en Co, heeft dr. Kröller o.m. het volgende verklaard Het is mij bekend, dat in den laatsten tijd over mijn persoon allerhand phantastische verdachtmakingen en insinuaties worden opgerakeld en in omloop gebracht. Ik be treur dit, maar ik ben niet van plan, hierop te reageeren. Ik meen, dat Beheerende Ven- nooten en hun medewerkers in deze moeilijke tijdsomstandigheden hun geheelen tijd en denken behooren te concentreeren tp de belangen van het concern, waarvoor zij werk zaam zijn. Ik ben van opvatting, dat deze moeilijke tijden onze geheele aandacht ei- schen en dat het allereerst mijn plicht is. Ouden van dagen Vrijdag hebben de ouden van dagen met een paar auto-bussen hun jaarlijksch uitstapje gemaakt. Zjj gingen naar Bergen, Schoorl. Wijk aan Zee enz. Het weer was heel mooi en allen zander uitzon dering waren hoogst voldaan over dit uit stapje. -- Aanrijding •“•foen de auto van de firma Wübbe rechts vóór de zaak stond, werd deze door een achteruitgaanden auto zóódanig aangereden, dat deze dwars over den weg geraakte en nog tegen een flets opkwam. Het ongeval leverde bij het drukke verkeer nog eenlge stagnatie op. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Beide wagens kre gen materleele schade. Weer gaat de Processie van Alkmaar naar Kevelaer, die reeds meer dan 120 jaren den storm der tijden trotseerde en juist in dagen van nood en lilden als een lichtende vuur toren de veilige haven deed herkennen en menige arme ziel rust en verkwikking rchonk. Ook in deze niet te ontveinzen moeilijkheden schijnt het licht voor ons uit en wijst naar de Troosteres der bedrukten. Wat zouden de luttele kosten en geringe moeite ons nog weerhouden nu op te trekken naar Keve laer, naar de rijke bronnen van genade voor ons en de onzen? Zeker, niet allen, die gaarne willen, kunnen deze mooie en roomsche reis mede maken, maar met een weinig schikken en overleg, kan deze Processie toch worden een Heilig geweld om door Maria van Jezus den Zegen te verkrijgen over ons gewest. Er een vacan- tie-relsje van maken en gelijk zjjn zielehell versterken is dit een schoone gelegenheid; het nuttige en aangename is hier wel ver- eenigd. Zjj, die iets meer willen weten van de Processie A'kmaarKevelaer, die 17 Aug. a.s. vertrekt, zie de in dit blad voorkomende advertentie. J. WESTERHOF, lo.-burgemeester A. KOELMA, secretaris. Toen Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur een auto bestuurd door zekeren G. uit 8t. Pan- cras, komende van Heiloo, op den Kenne- merstraatweg een groentewagen wilde pas- seeren. kwam plotseling het 6-jarig jongen tje J. Veel van achter den groentewagen te voorschijn. Ondanks krachtig remmen kon G. niet voorkomen, dat het ventje werd aangereden. Hevig bloedend en vermoedelijk iet een lichte hersenschudding werd het ventje op genomen en naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Naar wjj vanmorgen vernamen, maakt hij het goed. Benoemd Naar men ons mededeelt, is benoemd tot lid van het R.K. Kerkbestuur dezer Parochie de heer J. Th. Schipper, alhier. R.K. V. V. „Victoria” Deze vereeniging hield Vrijdagavond te half negen een alge- meene vergadering in het clublokaal van den heer J. Dekker Cz. Ingekomen was een schrijven van de V. V. „Vios” te Warmenhulzen, houdende mededee- llng dat deze vereeniging groote athletiek- wedstrijden heeft georganiseerd, te houden in de maand September en bij welk schrijven de R.K. V. V. „Victoria” werd uitgenoodigd tot deelname. Hierover werd eenigen tijd ge- dlscusleerd, waarna op voorstel van den voor zitter tot deelname werd bes’oten. 16 der aanwezige leden gaven zich terstond op. Met de oefening- n zal spoedig begonnen worden. Het voorstel tot wijziging van art. 36 van het reglement werd besproken en vervolgens met alg. stemmen aangenomen. De elftal commissie zal bestaan uit 3 onpartijdige per sonen, tevens donateur van de vereeniging en uit de aanvoerders der elfta'len, welke laat sten alleen een adviseerende stem zullen heb ben. Het bestuur Is gemachtigd bij de bespre kingen tegenwoordig te zijn. Hierna volgde de benoeming der aanvoer ders van de elftallen. Na herstemmingen werden gekozen, voor het eerste elftal de heer J. Ursem, voor het tweede de heer A. Groot, terwijl voor’ooplg als aanvoerder van het derde elftal werd aangesteld de heer Heddes. De bespreking der training van de elftallen had tot resultaat, dat met algemeene stem men werd besloten, den heer H. Steltenpool met de training te belasten. Minstens twee avonden per week zal worden getraind onder diens leiding, terwijl goedgevonden werd dat de dagen waarop de training zal plaats heb ben, elke week bekend worden gemaakt aan het raam van het clublokaal. Bij de rondvraag dee'de de heer S. Mole naar mede, dat op 18 Aug. a s. wede om een vermakelijke vetemnenwedetrijd zal pants hebben, welke wordt opge'ulsterd door het R.K. Fanfarecorps „Muzieklust” a.hler, De voorzitter, de heer J. Dekker Cz zal dien dag op feestelijke wijze de heropening van het nieuwe clublokaal doen plaats heb ben. Nog deelde de secretaris mede, dat de D. H. V. B. heeft besloten in verband met delde gewicht aan hooi van pél ceel II en IV is 8912 K.G. per H A. van 500 KG. op gebrachte kali. Percegl III bracht, per H A. gerekend 8150 K.G. hooi aan; maakt een verschil van 762 K.G. per H A. Het verschil tusschen 250 K.G. en 500 K.G. kali per H A. leverde een verschil op van 137 K.G. per HA. De Inbraak met geringen buit Gisternacht is ingebroken in het huis "an den heer De Vries, kruidenier in de Spoorstraat. De dief of de dieven hebben zich door het uitsnijdett van een raam in de keuken toegang ver schaft. waarop zij ’n binnendeur hebben ge forceerd. Toen hebben «zij papier voor ramen geplakt, opdat men bulten niets van hen zou merken. Daarop hebben zj] kasregister geforceerd; de bult viel echter tegen, want de familie vertoeft des avonds op Huisduinen en neemt het kasgeld mee, zoodat de dieven slechts een paar centen hebben bemachtigd. Op perceel I werd 250 K.G.. II 500 K.G., I III geen, IV 500 K G. en V 350 K.G. kali gebracht. Nadat het land op 4 Juni gemaaid was, werd het daarvan komende hooi gewogen (in drogen staat) en was de uitslag als Perceel I. groot pl.m. 4 Aren, 362 K.G. of 9050 KG. per H.A. Perceel II. groot pl.m. 4 Aren 365 KG. of 9125 K.G. per HA. Perceel III. groot pl.m. 4 Aren 326 K.G. of 8150 KG. per H.A. Perceel IV. groot pl.m. 3 Aren. 261 K.G. of 8700 K.G. per H.A. en perceel V, groot plm. 3 Aren 255 K.G. of 8500 K.G. per H.A. Het gemid- heer Kuiper verklaart, dat het ver schil tusschen 250 en 500 K.G. gebruikte kali niet geheel tot uiting kwam, wijl het proefveld in gunstigen toestand verkeerde. Ingekomen was een schrijven van den heer Pijper te Hoorn, aan wlen ‘nllchtlngen waren gevraagd omtrent het kuilen van gras, en waarin hij mededeelde, dit schrijven te hebben doorgezonden naar den Rijks- landbouwconsulent. De voorzitter vraagt aan het L.T.B.-be- stuurslid, den heer J. Konmg of het werke lijk een punt voor de agenda is te zijner tijd. Deze meent van wel. vooral omdat men hier naar het schijnt op verkeerde tijden gras kuilt. Spreker acht het dan raadzaam een deskundige voor half September hier te verzoeken, waar de heer Inspecteur De Vries zich wellicht voor disponibel wil stellen. Er mag dan niet te lang gewniht worden anders verloopt de tijd voor inkuiling en we kunnen misschien wel eenlg voordeel halen uit een tijdige bespreking acht de heer Koning. De heer P. Klaver Pz. meent, dat het, om de goede zaak te steunen, wel nuttig kon zijn, aan het orgaan De R. K. Boerenstand, te verzoeken zijn blad. b.v. - en maand ach ter elkander, wekelijks te laten aan de daarvoor op te geven Spreker zegt, dat het een uitstekend vakblad is, dat bij geen enkel blad op dat gebied be hoeft achter te staan. De vergadering gevoelt er wel iets voor en geeft voorsteller mandaat om deze zaak in handen te nem-n. Bij toestemming wordt door de vereeniging voor verspreiding zergd. Men oppert om adressen op te geven, doch spr. ziet dan wel in dat de reclame dan niet veel zal helpen. Het is het beste wet, dat de leden trachten de abonné’s te win nen. Nu komt punt 6 der agenda in behande ling. Dit bevat de vraag: waarin cursus zal worden gegeven. Er wordt voorgesteld door den heer Heddes die bij loting het eerst aan de beurt is een lezing te doen geven. De heer Heddes vraagt wat men denkt van een lezing over: „bijgoed”. Dit betreft de bloem bollencultuur en deze is hier nog te weinig in zwang meent men. dat een lezing daar over eenig nut Inhoudt. Er worden nog vele voorstellen gedaan en weer-verworpen, totdat men besluit a.s. win ter een cursus te laten geven over land bouwboekhouding, ie‘s wat voor een ieder nuttig is en wat nog veel te kort in toepas sing wordt gebracht. De heer P. Commandeur vraagt of het mogelijk is, dat op de convocaties voortaan de voornaamste punten van behandeling worden geplaatst, men kan zich dan op som mige punten voorbereiden en is dan beter in staat le‘s grondig te bespreken. Spreker wordt hierin tegemoetgekomen. Nog wordt er gevraagd of het van belang is. dat bij de eerstvolgende bijeenkomst een bepaald onderwerp ter behandeling zal wor den gevraagd aa i den vakkundig adviseur, die dan tegenwoordig zal zijn. Een leder kan zich dan voorbereiden tot het doen van vra gen. De bedoeling is evenwel dat de leden een lezing geven, dat is leerzamer voor nen. De heer Heddes is goed bekend met het bloembollenvak en zal den eerstvolgenden keer een lezing houden over de narcissen cultuur. De voorzitter sluit de vergadering met den wensch, dat de vereeniging steeds in groei en bloei zal mogen toenemen en roept den leden een tot weerzien toe. Washington Federal Farm Board tot algemeene sing het Duitse h voorstel tot aankoop een deel van oen Amerikaanschen katoen- voorraad heeft afgewezen. In de offlcleele mededeellng wordt spe ciaal verwezen naar het feit, dat in tiet 5 weken geleden te Berlijn gedane Ameri- kaansche aanbod een minimumprijs was opgenomen, die zou hebben bijgedragen tot stabUiseering van den katoenprijs en tege lijkertijd de Federal Farm Board in staat zou hebben gesteld, den nieuwen oogst bij den verkoop te betrekken. Ten gevolge van de inmiddels Ingetreden daling der prijzen, moest de Duitsche rjjks- regeering de aanbieding echter afwijzen tegen de voorgestelde minimumprijzen. Federal Farm Board verklaart, dat natuurlijk bereid is eventueele andere ein overweging te over de maand Juni 1930 Geboren: Cornelius Hermanns, zoon van A. Hulberts en J. C. Sassen; Catha rina, dochter van F. Peerdeman en M. Kunst; Pertus, zoon van J. C. Smit en B. M. Kager; Cornelius, zoon van J. O. Smit en B. M. Kaber; Martlnus Catharinus, zoon van C. J. Kuipers en G. C. Sengers; Hlllegonda Anna, dochter van N. Breg en G. Groot; Anthomus Catrtnus, zoon van H. Steltenpool en P. K. Bakker; Aagje, dochter van J. ded Beurs en M Leegwater. Vrijdagavond vergaderde opnieuw de R. K. raadsfractie, om te beraadslagen over de as. wethoudersbenoeming. De heer Vennekyr w-as wegens ongesteld heid afwezig. De heer Keeso de Maandag jJ. fractievoorzitters. Breedvoerig werd gesproken over de kwestie, waarop toen de besprekingen wa ren vastgeleopen, n.l. het aanwijzen van drie wethouders (een R. K, een 8. D. A. P. en een uit de andere fracties). Men meerde te weten, dat onder bepaal de voorwaarden oa. moest een scherp omliind program worden aangenomen de S.D.AB. met een dergelijke samenstelling zou kunnen meegaan. Besloten werd, dat het R. K. program aan de fractievoorzitters zal worden toege zonden en dat dezen daarover zouden wor den gepolst. Indien geen volstrekte afwijzing volgt, ligt het in de bedoeling, deze week weer een vergadering der voltallige fracties bijeen te roepen. Het R. K. program zal dezer dagen gepu bliceerd worden. Een der grootste problemen uit den na- oorlogstijd is, dat van den woningbouw. Was er vóór 1914 in de meeste plaatsen een ze kere ruimte aan woningen, in dien zin, dat men bijna altijd een huls kon huren, dat, wat inrichting en prijs betrof, met z’n wen- schen overeen kwam, tijdens en na de Eu- ropeesche catastrophe was dit totaal anders. Een huurbordje aan een huls werd zeldza mer dan een witte raaf. De trouwdag van menig jong paartje werd veelal hierdoor be paald: „als we een huis hebben.” Door de onzekere tijdsomstandigheden stond de z.g. particuliere bouw zoo goed als stil en de prijzen van bestaande woningen werden tot faincy-hoogte opgevoerd Dat was de tijd van de sleutelgeld-mlxëre, de tijd, dat de huurcommissie met den ster ken arm van de wet den bedreigden huur der moest beschermen. Het was toen, dat alom de wonlngbouw- vereenlgingen de taak opvatten, welke üe particuliere bouwers op dat oogenbllk niet konden vervullen. Met geleidelijken steun door voorschotten en hypotheken van Rijk en gemeenten, werden in elke plaats van eenlge beteekenls heele huizen-com- plexen gebouwd, meestal voor arbeiders, soms echter ook voor middenstanders. We aarzelen niet den arbeid van deze wo- ningbouwvereenlgingen een zeer zegenrijke te noemen. Uit de donkere krotten in stegen en sloppen van de binnenstad werden hon derden gezinnen weggehaalr4 en overgebracht naar de frissche woningen in de buitenwij ken. Niet te schatten is de som van mo- reele, hygiënische en sociale waarden, welke hierdoor verkregen zijn. Er is ook in het arbeidersgezin een liefde gekomen voor de pretig Ingerichte en goed-onderhouden wo ning, wat ieder, die vergelijkt de sombere arbeidersbuurten van vroeger met de vroo- lijke woningbouwblokken van heden, met vreugde zal constateeren. Onder de Alkmaarsche wonlngbouwver- eenigingen neemt onze RK. vereeniging „Goed cWonen” zeker een vooraanstaande plaats in. Sinds 1917 in de jaren dus van de grootste moeilijkheden streeft zij onver moeid naar verbetering van de volkshuis vesting. Welk een berg van bezwaren is er niet te overwinnen geweest, alvorens de 108 woningen aan den Baansingel. op het ter rein van de vroegere touwbaan, waren tot stand gekomen. Op dit oogenbllk exploiteert „Goed Wo nen” in totaal 140 huizen, waarvan 32 in de St. Josephstraat. Behalve de gewone voorziening in wo- nlngruimte, heeft „Goed Wonen”, juist om dat het een R.K vereeniging is, nog een andere taak, n.l. te zorgen voor woningen voor het kinderrijke gezin. Wie wel eens ervaren heeft de bijna onoverkomelijke moeilijkheden, die het hoofd van een groot gezin ontmoet bij het zoeken naar een wo ning, die groot genoeg is en toch zijn II- nancieele draagkracht niet te boven gaat, zal beseffen, welk een heerlijke, doch uiterst zware taak hier op „Goed Wonen" rust. Deze vereeniging vooral is geroepen om hulp te verschaffen aan hen, die helaas maar al te dikwijls door huiseigenaren als paria’s uit hu* woning worden geweerd. Als eerste stan in deze richting zijn inder tijd in het St/josephstraat-complex elf wo ningen gebouwd, speciaal bestemd voor groote gezinnen. Het spreekt vanzelf, dat, wil men woningen bouwen van voldoende grootte en waarvan de huurprijs toch niet te veel boven de andere uitgaat, extra steun onontbeerlijk is. Gelukkig, dat Rijk en gemeente het groote belang steeds meer gaan inzien en door een toeslag op de huren den bouw mogelijk maken. Met de bestaande 140 woningen kon en mocht „Goed Wonen” niet tevreden zijn. Er is in onze stad nog steeds een tekort aan goede arbeiderswoningen, een tekort, dat vorig jaar door bevoegde autoriteiten nog op 200 woningen geschat werd. Van daar dat de vereeniging plannen ontwierp voor nieuwe woningblokken. Hierbij werd allereerst gedacht aan groote gezinswoningen. Waar er echter be zwaren bestaan om een geheel blok uit zulke woningen te doen bestaan, heeft men ze ontworpen tusschen andere woningen in. Sinds Mei van het vorig jaar zjjn de onder- handelingen over deze bouwplannen reeds aan den gang. Ondanks den ijver der be stuursleden. ondanks de buitengewone me dewerking van den directeur van Bouw- en Woningtoezicht, den heer Vos, ondanks de welwillende houding van het Alkmaarsch gemeentebestuur, was er langen tijd geen oplossing te bereiken. Eerst waren er moeilijkheden over de ter reinen. Toen kwam de wethouderscrisis in November JJ. vertraging brengen, maar ein delijk viel op 28 Mei 1931 in den Raad de be slissing om deh grond te verkoopen, het bouwkapltaal te verstrekken en een bijdrage te verleenen in de exploitatie der groote-ge- rins-wonlngen, mits het Rijk ook een bijdrage gaf. Dit laatste gaf weer aanleiding tot nieuw uitstel, want in Den Haag moeten zulke aan vragen over heel wat schijven loopen. Toch mag verwacht worden, dat de lange lijdensweg nu spoedig ten einde Is en dat nog in deze maand de aanbesteding kan plaats nebben. We hebben eens naar enkele bijzonderheden geïnformeerd over het nieuwe bouwplan, overtuigd als we zijn, dat zeer vele lezers deze met groote belangstelling zullen verne men. Het woning-complex zal komen op het ter rein bekend als de Tuin van Versteeg, aan de belangen aan mij toevertrouwd, te ver dedigen en onder alle omstandigheden te ver hinderen. dat in deze wereldcrisis onze Onafhankelijkheid en de kern onzer zaak word aangetast. Tijdens de vergadering betoogde de heer v. Huut, dat de houders van preferente aandeelen niets hebben in te brengen tegen over de 96 pCt., die de firma Kröller bezit. Zij hebben alle nadeelen van het speculatieve mijnbedrijf en ten hoogste 6 pCt. dividend. De balans van 1930, die sterk vooruit loopt op de verliezen van 1931, geeft den toestand van het oogenblik niet juist weer. In het de bet van de balans staat ƒ1.309.000 pref, aandeelen i pari. Waarom i pari Spr. neemt aan, dat de Raad van Advies hierin gekend is, en daarvoor mede verantwoordelijk is. Spr. vreesde, dat, met de voorliefde van den heer Kröller voor al wat groot is, het volgend jaar weleens een groot bankroet kon komen. Wat wij vragen, is, zeide spr. statutenwijziging, redelijke winstverdeeling en hoogere reserves medezeggenschap van advies en een raad van commissarissen, die macht hebben en raad geven, die temperend werken op de activiteit van den heer Kröller, een raad van advies, die in Den Haag woont en waarin geen juristen zitting hebben, want juristen beoordeelen teveel het juridisch toelaatbare en houden niet altijd rekening met het moreel toelaatbare. Spr. wees erop, dat de raad van advies gelden, ten behoeve van den zoon van den heer Kröller heeft toegestaan en een tan tième van 100.000 aan den heer Kröller terwijl verschillende afschrijvingen noodig waren. De voorzitter merkte op, dat de preferente aandeelhouders precies hun rechten kunnen kennen en dat deze vergadering reeds een zeer belangrijk verschijnsel is. De preferente aandeelhouders kunnen, als 6 pCt. niet wordt uitgekeerd, onmiddellijk een vergadering bijeenroepen en een nieuwen raad van advies benoemen. De heer Coeli/n merkte op, dat in April door de directie is uitgebazuind, dat 3 pCt. interim verdiend was, doch dat deze niet kon worden uitgekeerd, omdat men niet onder de bankiers wilde staan. Nu blijkt, dat er 4 millioen verloren is. Weet de directie wel iets van de zaken, die zij beheert De heer Kröller betoogde, aangaande de vraag van den heer Coelijn, dat er een tegenstelling schijnt te worden gemaakt tusschen de belangen van de preferente aandeelhouders en die van de beheerende vennooten. Deze laatsten hebben chter belang bij uitkeering op de preferente aan deelen, omdat deze cumulatief preferent Zijn. De heer v. Holst vroeg, of de balans de innerlijke waarde juist weergeeft, dan wel of de cijfers te hoog of te laag zijn. De voorz. antwoordde, dat naar de mee- ning van den raad van advies de waarde der bezittingen op 31 December in overeen stemming is gebracht met de werkelijke waarde. De heer v. Holst Komt zij ook overeen met de tegenwoordige waarde J De voorz. kan op deze vraag geen ant woord geven. Het is geen kruidenierszaak, maar een wereldconcern, waarvan men niet op ieder oogenblik kan zeggen, hoeveel de onderdeden waard zijn. De heer v. Huut deed het voorstd, dat door de vergadering een commissie worde benoemd van ’3 leden, waarin geen personeel van de fa. Muller en Co en geen lid van den raad van advies zitting mag hebben, met opdracht het actief der fa. Muller en Co te taxeeren en over deze zelfstandige taxatie binnen een maand rapport uit te brengen aan den raad van advies, die volgens aan beveling over dit rapport zal handelen. Dit werd verworpen met 2832 stemmen tegen, 1 vóór en 10 blanco. De Alkmaarsche architect, de heer P. Smit, heeft de plannen ontworpen voor de 42 hier te stichten woningen. Zj) zijn verdeeld in drie blokken: A. aan de Schaepmankade 22, waarvan 10 voor groote gezinnen; B. aan de verlengde Popelmanslaan 11, waarvan 4 voor groote gezinnen; C. in het verlengde van de Landstraat 9, waaronder 4 voor groote gezin nen. Het uiterlUk van deze blokken is zooals de foto van een perspectlef-teekenlng hier iaat zien, buitengewoon fraai De hooger-ultste- kende hulzen zijn die voor groote gezinnen. Inwendig zjjn de hulzen zeer geriefelijk in gericht. Gaande door een fraaie buitendeur, waarnaast een raampje, komt men in een vestibule, van 135 M. bij 1.80 M waar plaatsr is voor, een kapstok, maar ook b.v. voor een kinderwagen. In de gang is de trap, de W. C. en een kelderkast. Aan het einde de keuken van 1.90 M. bij 2.60 M. Beneden zijn twee kamers en suite. Bij de groote-gezias-wonlngen zijn ze groot: 3.70 M. bij 4.46 M. en 2.68 bjj 3.61 M.; in de andere woningen 3.40 bjj 4.10 M. en 3.20 bjj 3.10 M. In deze kamers zijn drie kasten gedacht en een schoorsteenmantel. De groote-gezinswonlngen hebben op de eerste verdieping vier slaapkamers (drie voor 2 bedden en één voor 1 bed) en op de zol derverdieping nog drie slaapkamers, (twee voor 2 bedden en een voor 1 bed), tevens nog een zolder. De andere woningen hebben boven drie slaapkamers voor 2 bedden en bovendien een zolder met vliering. De achterkamer hebben allen groote open slaande deuren naar den tuin. Door de bij zondere afmetingen van het bouwterrein zijn sommlg tuinen buitengewoon groot. Elk huis heeft bovendien in den tuin een schuurtje. De afscheiding tusschen de tuinen wordt voor een deel gevormd door een muurtje, waardoor de vrühled van leder gezin zeer bevorderd wordt. De huurprijs kon ons nog niet met zeker heid worden genoemd; waarschijnlijk zal hij bedragen voor de gewone woningen van 5. tot 5.50; voor de grootere woningen van f 530 tot 6. Bij het verhuren dezer woningen zal aan leden der vereeniging de voorkur gegeven worden, terwijl een viertal ter beschikking van de gemeente moeten gehouden worden. Zooals wij hierboven reeds schreven, heb ben wij de allergrootste waardeering voor het werk der wonlngbouwvereeniglngen. speciaal voor „Goed Wonen”, Toch is er nog iets, wat we nog mooier, nog idealer zouden wenschen. Er leeft dunkt ons bij de meeste Hollan ders, ook bij de arbeiders het ideaal, om een maal de woning in eigendom te bezitten. Dat geschiedt niet als men op de gewone wijze zm huls huurt. Men betaalt dan tientallen jaren zijn huurpenningen, zonder dat ook maar één steen eigendom wordt. Vroeger werd door zg. Coöperatieven bouw de moge lijkheid wel eens geschapen om na een aan tal jaren vijftien of meer de woning in eigendom te verkrijgen. Natuurlijk was de huur dan iets hooger dan normaal doch deze wijze van ongemerkt sparen viel zeer in den smaak. We kennen in de stad meerdere huizen blokken, welke op deze wijze gebouwd, nu reeds lang eigendom der bewoners zijn. Zou het nu niet mogelUk zijn, dat ook de bouwvereenlglngen op deze dusdanige wijze gaan werken? O, we weten, dat er tien tallen moeilijkheden en bezwaren zijn te overwinnen; de zaak is heusch niet zoo ge- „iiS-kelijk als ze er bij oppervlakkige be schouwing wel uitziet. Met groote voldoe ning vernamen we echter, dat deze kwestie al lang de volle aandacht van het bestuur van „Goed Wonen” heeft, en reeds nu kan vermeld worden, dat op 18 Sept. a.s. op een groote propagandavergadering. door „Goed Wonen” te houden, de heer Angenent, secretaris van den Diocesanen Bond van R.K Wonlngbouwvereeniglngen, een inlei ding zal houden over het onderwerp „Huur koop”. Reeds nu sporen we onze lezers aan, dien avond vrij te houden, om zich door een deskundige te laten inlichten over een zoo belangrijk en Interessant onderwerp. Aan „Goed Wonen” intusschen onze hulde voor haar groote activiteit en onze beste wenschen voor haar nieuwe bouw plannen. DE VERLICHTINGSAVOND OP 12 AUG. a-S. Woensdagavond 12 Augustus organiseert de V V. V. te Bergen, gesteund door de ver schillende buurtcommissies, een verlichtlngs- avond in het centrum van het dprp. Deze avond is een gewaardeerde traditie te Bergen en belooft ditmaal ter eere van het feit, dat er op het oogenblik in Bergen ruim 5000 gasten zjjn (een aantal grooter dan ooit te voren) iets heel bijzonders te worden. De buurtcommissies zorgen voor de verlichting van de Dorpsstraat, Molenstraat, Jan Jacobs- laan, Schoollaan, Raadhuisstraat, Breelaan tot Russenweg, Verlengde Oldenburglaan, Oldenburglaan en Stationstraat. De V. V. V. heeft de omgeving van de ruïne voor haar rekening genomen en stelt voor hen, die hun tuinen willen verlichten, lampions met kaarsen A 10 ct. beschikbaar, te bekomen ~bij tfe Rustende Jager Bovendien is de kans groot, dat ook de Hoflaan en de Kleine Dorpsstraat verlicht worden. Niet minder dan 10 000 oranjelam- plons zullen Woensdag het centrum van het dorp in een feëriek licht steken. Om half 9 wordt met het aansteken be gonnen en de opzet is dat alle lampions om Dit wordt alleen moge lijk, door de groote medewerking die de V. V. V voor zoo n avond van haar leden en ook van de gasten ondervindt. Bergens Harmonie verleent dien avond muzikale medewerking, terwijl bovendien net muziekgezelschap „Bt. Louis" uit Alkmaar is aangezocht, om eveneens muzikalé wande lingen door het dorp te maken. Met het oog op de te verwachten drukte zal op bepaalde punten het eenrichtings verkeer worden ingevoerd. langzaam rij dende autorijders zal het echter mogelijk worden gemaakt, om per auto de verlichting te aanschouwen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5