^Binnenlandsch Nieuws EiRie 1,i I. I Voor de Huiskamer r 4' M I GEMENGD NIEUWS Een militair samengaan met Frankrijk en België Hoe ik mijn eerste hagedis schoot voorwerpen Tal van slachtoffers het t Bü Moerdijk of Willemstad? Heide-ontginning Het geval schrompelt ineen Aanrijding met doodelijken afloop Op heeterdaad betrapt Twee beruchte inbrekers in de val xr loopen. koste Sleepbootkapitein verdronken In de Wlllem-sluixen te Amsterdam te Spoorwegpersoneel Wielrijder aangereden Dr. J. Severijn Het slachtoffer overleden 1 Autobus contra motorrijwiel Motorrijder gewond A. R. K. W. V. Federatie Twee „looze” visschertjes Vergadering van het Dagelüksch bestuur Met de buit van een braak op stap Aan de gevolgen overleden St. Josephs-Gezellen-Vereeniging J. Hamdorff overleden De Nederiandsche regeering wacht af Van de Paraguaansche regeering. Ze had gelukkig niet gezien, dat BoUebuisje vlak bij het vrouw in schild De overbrugging van het Hollandsch Diep meer zet worden. raken" kwestie daaraan dit te doen onderzoeken en aan de Kamer de uitkomsten van dit onderzoek mede deelen, alvorens de beslissing gevallen is? Bedankt als lid van de Tweede Kamer wegens benoeming tot hoogieeraar te Utreeht. me er was doodgebeten, 407 Nu zü binnen het hol waren geweest, besloten zü den terug tocht te aanvaarden om versterking te halen. Dat was net op tüd, want de booce fee was toen wel in het hol geweest en kwam nu eens kijken wat er aan den hand was. Ze zag Toeki, Mauwtje en den officier weggaan en dacht, „dat is niet pluis, ik zal mijn maatregelen nemen en oppassen in der i een vorig thans Groote opdracht voor Nederiandsche Scheepsbouwwerf Een Nederlandsch financier op de vlucht? Gistermorgen te kwart voor elf is, na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 71 jaar overleden de bekende Larenaar J. Ham dorff. Hij was de stichter van het bekende Hotel Hamdorff, dat een belangrijk centrum der kunstenaarswereld is geworden. Geen vrij vervoer meer op de Engelsehe Spoorwegen Gistermorgen werd te Epe de heer H. L. Lustig, oud 67 Jaar, door een uit de richting Heerde komenden luxen auto, bestuurd door zekeren R. uit Heerde, in de nabijheid van het postkantoor aangereden. De getroffene werd met ernstige wonden aan hals en in wendige kneuzingen by een der omwonenden binnengedragen, waar een drietal medici hulp verleende. De man werd later overgebracht naar zijn woning, waar hij na eenige uren is overleden. De bestuurder was niet bevoegd motorrij tuigen te rijden. De auto is in beslag geno men. Het onderzoek duurt voort. Duitsch bank- en geldwezen en Nederiandsche crediteuren gezeld van twee andere. Laag scheerden zij over de toeschouwers en door de dichte rook wolken heen, daarbij verscheidene luchtfoto’s nemend. Met belangstelling werden deze bewegingen gevolgd, al gevoelden enkele dames zich met geheel en al veilig beneden de op een hoogte van 15 a 18 M. hoogte vliegende aviateurs. Het dichte rookgordijn, dat gedurende korten tijd over den weg hing, weerhield menig wiel rijder en enkele autobestuurders. Om 11 uur was het geheele terrein kaalgebrand en even daarna de rookmisère geleden. De verschroeide oppervlakte ml nu door de Ned. Heidemaatschappij worden omgeploegd en bezaaid wordën met lupinen, evendis aangrenzend kléiner gedeelte, dat hef v Jaar dezelfde bewerking onderging e< tl met de gele bloemen prijkt. Het grondonder- .soek moet, dagfna uitmaken of de bodem ge- Naar het Dagblad van Noord-Brabant verneemt, heeft de N. V. Scheepsbouwwerr .Jdoerdijks Welvaren” te Moerdijk, van de Paraguaansche regeering de opdracht ont> vangen tot het bouwen van 5 vrachtschepen van 1500 ton elk en 2 ferrybooten. groot 1000 ton. Het is een werk van niet minder den f 5 mlllloen, waaraan 250—300 arbeiders ge durende 2 tot 2 K Jaar werkzaam kunnen zijn. In verband met het hooge bedrag en het feit, dat een werk als het onderhavige sterk naar het overge- Bejaarde man aangereden Zaterdagochtend Is in de Willem-sluizen van het Noord-Hollandsch Kanaal te Amster dam een 38-jarige sleepbootkapitein van zijn schuit afgeslagen en te water geraakt. Hij werd door de zuiging in de sluis meegetrok ken en toen men hem na eenigen tijd aan land bracht, bleken de levensgeesten te zijn geweken De overledene, de heer P van der Veen, was mede-firmant van de sleepersfirma Gebrs. van der Veen aan het Oosterdok. Hoewel een goed zwemmer, kwam hij niet meer boven water. Toen men het lichaam na verloop van een half uur ophaalde, bleek een stuk zoogenaamd hakentouw, dat tot de outillage van de sluis behoort, om zijn eenen arm en een van zijn beenen gewikkeld te zit- ten, zoodat het vermoeden gewettigd Is. dat hij door de zuiging naar de sluisdeur is ge trokken en in het touwwerk onder water ver ward is geraakt. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Gistel mot gen te half 11 heeft op den weg Nijmegen-Grav e een ernstige aanrijding plaats gehad. Op dat moment kwam uit een boschpad een wielrijder aangereden, die plotseling dwars den weg overstak, toen een auto met volle vaart naderde. De chauffeur, de heer Hartog uit Oss trachtte nog uit alle macht te remmen, doch kon een aanrijding niet voorkomen. De wielrijder, de 24-jarige tuinman Klassen uit Hatert werd tegen den grond geslingerd en zwaar gewond Enkele oogenbllkken later is hjj aan de verwondin gen overleden. Het slachtoffer was niet ge huwd. Het lijk is naar Hatert overgebracht. namen namelijk steenen van den weg op, en slingerden die in de lucht, maar ze waren nog niet genoeg geoefend in het mikken, want meestal misten ze de lucht en raakten Ze mij. Wij lachten daar over hartelijk. Aan den ingang van het woud, bij den wegwijzer „Verboden te roc ken.” namen we afscheid van elkaar; ik ver zocht hen, voor geval mij iets menschelijks overkomen mocht, op mijn grafsteen geen spellingfouten te maken en Karl niet met een C te schrijven. Onder hoera-geroep ver wijderden zij zich. Mijn bekroonde jacht hond liep bil vergissing mee terug. Ik liep dwars door het bosch, onbevreesd, hoewel ik heel wat zangvogels tegenkwam. Bij een linde ik wil niet onhoffelijk te gen haar zijn, maar ik schat haar leeftijd op ettelijke duizenden jaren hield ik halt, legde rondom op den grond een aantal be legde broodjes, om de hagedis te lokken, en klom in de boom. Het was een erge rare Het Kamerlid van der Waerden heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de Minister van oordeel, dat, naast de verkeersverbetering der drie doorgaande we gen met overbrugging over de groote rivieren via Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Kelzers- veer, welke eerlang tot stand komen, reeds onmiddellyk een vierde overbrugging ter hand genomen dient te worden? Is de Minister bereid, gelet op de groote geldelijke offers, welke geëischt zouden wor den voor de uitvoering van een vierden door- gaanden verkeersweg met overbrugging van het Holjandsch Diep, af te wachten waartoe de verkeersontwikkellng over de genoemde overbruggingen lelden zal, alvorens tot uit breiding van het aantal over te gaan? Is de Minister van oordeel, dat nu reeds kan worden uitgemaakt, dat een vierde over brugging moet geslagen worden over t Hol landsch Diep bij Moerdijk en niet met het opg op de kortste verbinding met het Zuiden en de Zeeuwsche eilanden nabij Willem stad? Is de Minister bereid het moeilijke vraag stuk van de meest gewenschte plaats en de functie welke de bestaande Moerdükspoor- wegbrug daarbij, kan blijven vervullen, gron- er toe zal bijdragen de heerschende werk- Kenkwartier later was het weder terug, ver loosheld onder de scheepsbouwers te leni gen, is aan de Nederiandsche regeering ge vraagd om voor genoemde som, waarvoor de Amsterdamsche Bank credietgeefster zal zijn garant te zijn. De beslissing van de regeering wordt spoe dig verwacht. batterijen, enkele electrische strijkijzers en meer radio- en rijwlelonderdeelen te voor schijn kwamen. Dezer dagen kwam het dageljjksch bestuur der A. R. K. W. V. Federatie in vergadering bijeen onder presidium van Mr. M. P. L. Steenberghe. By een uitvoerige gedachtenwisseling over den gang van zaken van het voor-ontwerp van wet op de Bedrijfsorganisatie, werd nog maals de nadruk gelegd op de bereidwillig heid der R. K. Werkgeversbeweging om tot een vruchtbare samenwerking met de andere standen te geraken. Ten sterkste werd geprotesteerd tegen de dezer dagen geuite insinuatie als zou de R. K. Werkgeversvereenlging met de indiening van haar ontwerp op de Bedrijfsorganisatie slechts bedoeld hebben, het regeeringsont- werp van de baan te krijgen. De geheele pro cedure heeft wel aangetoond, dat de R. K. Werkgevers van meening zijn, dat het be treffende vraagstuk door hun ontwerp goed geregeld kan worden in tegenstelling tot het regeeringson twerp. Het program der A. R. K. W. V. Lz. de economische actie werd op eenige punten her zien en aangevuld, nadere stappen zullen zooo spoedig mogelijk bij de Regeering worden ge zet. Bij het bestuur der R. K. Staatsparty zal worden aangedrongen op het Instellen van een commissie, die tot taak zal hebben het vraagstuk der Gezinspolitiek nader te bestu- deeren. Uit mededeellngen van den voorzitter der Commissie tot bestudeering van het vraag stuk der Industrie-Banken bleek, dat een rapport ter zake binnenkort kan worden tege moet gezien. slachtoffer te N ijmegen Dr. J. Severijn is benoemd tot hoog ieeraar in de Godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Utrecht. Hij zal bedanken als lid van de Tweede Kamer. Zijn opvolger is de heer H. Amelink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond. Dr. Severyn werd geboren 8 Mei 1883 te Utrecht, waar hü de Rijksnormaallessen bezocht ter opleiding tot onderwijzer. Eeni ge Jaren was hU bij het lager onderwijs werkzaam, zich mtusschen voorbereidend voor het Staatsexamen ter toelating tot de universiteit Aanvankelijk voornemens rechten te studeeren, volgde hij, eenmaal geslaagd voor het Staatsexamen, de colleges in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hjj in 1913 het doctoraal examen aflegde. In 1914 kwam hjj als re- serve-officier onder de wapenen, doch met den rang van kapitein der infanterie zegde hij de militaire loopbaan met eervol ont slag vaarwel. In 1915 deed hij zijn intrede als predikant der Ned. Herv. Kerk te Wll- nis. Zaterdagnacht te half drie bevonden zich in een afgelegen hoek van de Molenlaan twee Hlllegerbergsche agenten van politie, die zich aldaar verdekt hadden opgesteld. Even daarna passeerden in de richting Rotterdam twee visschers per rijwiel, gepakt en gezakt, de gebruikelijke hengel aan de fiets. De agen ten vonden het vreemd, dat op dit uur vis schers zich begaven in de richting van Rot terdam. Even geconfereerd en dan werd be sloten de visschers te volgen. Bij aanhouding van belde „heeren” waren de agenten nieuwsgierig en eischten inzage der pakken. Groot was vel hun verwonde ring toen bjj opening geen visch. maar twee nieuwe luidsprekers, een stelletje radiolam- pen, gelljkrlrhters, dynamo’s, electrlsche zak- Katholieke landgenooten zoo luidt dan ons wederwoord concertreert u niet uitsluitend op de geestelyke zuiver heid van uw richting, zóó, dat gli i priori alle wereldsche raken in dat licht ziet. Want dan zult gy ééns te Iaat voor u en te laat voor ons allen bemerken, dat zekere voormannen van uw richting, die gij geestelijk tot de uwen rekent, in wereldsche zaken over, bij, zonder, doch ten koste van u en ons avonturiers- politiek in grooten stijl drijven. Zaterdagmiddag wilde op den Ryksweg Nijmegen—Venlo ter hoogte van Hotel „De Piasmolen” een auto uit Venlo, die ter plaatse met een snelheid van ongeveer 60 K M reed, een anderen auto passeeren. Direct daarna wilde de bestuurder, naar links uithalen, ten einde twee vóór hem uitrijdende wielryders te ontwijken. De asphaltweg was echter ten gevolge van den regen zeer glad en de wa gen slipte. Het gevolg was, dat een der wiel rijders, de 23-jarige P. Hasselaer. uit Amers foort, werd gegrepen en een eindweegs mee gesleurd. Zwaar gewond bleef de Jongeman liggen. Een geneesheer uit Mook constateerde oa. een zware schedelfractuur In hopeloozen toestand werd het Canisius-ziekenhuis bracht, waar hü kort daarop is overleden. De inspecteur van politie Helgeler, uit Nijmegen, die op last van de justitie te Arn hem een onderzoek instelde, constateerde dat de remmen en de stuurinrichting van den auto uitmuntend functionneerden Het rüwiel van het slachtoffer werd geheel vernield. Van den auto werden een spatbord en het zonnescherm beschadigd. De twee jongelui, die eenige dagen In Limburg ge kampeerd hadden, waren op den terugweg naar Amersfoort. linde, waar ik in beland was, want ze had overal lange dorens en rook naar accacia. Urenlang zat ik daar gehurkt, wachtend, dat de hagedis zich naar haar drinkplaats zou begeven. Büen en mieren vielen op het lokaas aan, maar ik schoot er niet op, om dat ik mün kogels voor kostbaarder wild noodlg had. Tegen den middag begon een koekoek te loeien. Aan zijn geroep telde ik na, hoeveel jaren ik nog te leven had (wü. Jagers, zün allemaal bügeloovig, alleen aan nicotine-vrye sigaren geloof ik niet) en ik was net by mjjn tweehonderdste levensjaar, toen ik en geritsel hoorde. Inderdaad, daar sloop het dier! Myn hart trilde toch een beetje, toen ik de hagedis zoo dicht bjj me zag. Het was nog maar een heel Jong dier, want het had noch horens, noch melktan den. Ik liet haar tot op drie meter afstand dichterby komen, en toen ieder is zich zelf het naast brandde ik los. Mün ge weer aan de wang leggen, afdrukken, en den tak afbreken, het was allemaal maar één seconde. Ik dacht eerst, dat het een mierenhoop was, waar ik in was gevallen, maar gelukkig was het een wespennest. Wespen zün nuttige dieren, en Ik deed hun dus niets. Bovendien waren ze ook in de meerderheid. Terwyi zy zich met mün neus bezig hielden, trok ik uit mün linkerkuit den spitsen lindedoom. die er in geraakt was, waarbü ik de opmerking maakte, dat het geen doorn was, maar mün bajonet. Ik was blü, want <ik had haar al een heelen tüd gezocht. Onder een aardbeienstruik vond ik de hagedis. Mün kemschot was haar rechts in d— -hop gedrongen. Onze houtvester heetf later wel beweerd, dat iedere hagedis dat gat in zün kop heeft, omdat 't haar oor is, en dat het dier van den schrik aan hart verlamming gestorven was, maar dat is pure jagersjaloezie. Dat ken ik. Bü "t ontweien van den buit, brak ik helaas mün hagedis den staart af, wat een bekende krügslist van dat dier is, ik heb hem er later met gom weer aangeplakt en je ziet er niets van. En een gejubel, toen ik thuis kwam! 's Avonds kwamen al mün vrienden op visite en met mün wün verkwikten ze zich van de angsten, die zy om mü hadden uitge staan. Telkens opnieuw moest ik mün Jacht verhaal vertellen en men vond, dat ik tot eereburger benoemd moest worden. Ik zei echter, dat zooiets niet strookte met de be scheidenheid van mün gemoed, en daar wa ren ze zoo verrukt over, dat ze verder mün wün lieten staan en aan mün champagne begonnen. Den volgenden morgen deed myn vrouw de verbazingwekkende mededeeling, dat dien nacht alweer een van onze kippen en dat het een vos ge- .weest moest zün. Een vos vleesch eten echte vrouwenlogica! Het hikt mü aanneme lijker, dat de hagedis misschien toch nog een beetje geleefd heeft, en 's nachts hel- naeiyk het kippenhok Is binnengeslopen. Van hagedissen kan men alles verwachten. Voor mün part mag ’t ook een vos geweest zün. Dan moet de houtvester hem maar dood schieten. Ik ben ten, slotte toch niet ver plicht, alle roofdieren uit te roeien! hoi in een boom was geklommen. Hü wou den aap uit den boom kyken en eens küken, wat de booze haar schild voerde. Hü vertrouwde de heks heelemaaï niet. Die had zeker weer wat kwaads in haar zin. dacht ae aap. terwtil hit rustle on een tak vin» vitten anhia»* De feiten liggen al .tamelük ver achter ons. want ik ga tegenwoordig alleen nog maar op de ollfantenjacht, ten eerste, om dat de tanden van die dieren zoo keurig staan aan mün horlogeketting, en ten twee de, omdat ik er zoo kolossaal pleizler in heb, met mün heele gezin rondom de tafel te zitten en een olifantenbout af te kna gen. Wie zelf geen Jager is, kan zich Ón mogelijk voorstellen, welk een gunstigen in vloed zoon olifant op het gezinsleven uit oefent. „Zeg Karl”, zei myn vróuw eens een keer tegen me, „vannacht is er alwéér een van onze kippen doodgebeten!” „Dat kan niemand anders gedaan hebben dan een hagedis!" antwoordde ik. „Ik heb al een heele poos gemerkt, dat er zoo*n beest hier ergens in den omtrek moet rond zwerven! Ik heb ‘t vannacht heel duidelük hooren huilen, vlak by mün raam! Maar Zü is met mij nog niet klaar! Wees maar niet bang, schat, we krügen ’r wel!” Maar mün vrouw was toch bang. Ze is altyd bang. Ze denkt, dat mün hartstocht voor de Jacht me nog eenmaal het leven zal kosten. Als ik büvoorbeeld in onze electri- sche kroon klim, om een vlieg te verslaan, begint ze direct te schreeuwen. Zelfs als het licht niet eens brandt. En als ik van een brug te water spring, om een stekeltje of een anderen fünen visch na te zwemmen, praat ze er nog dagenlang over. Ze had na tuurlijk liever, dat ik met een hengel bü onze badkuip ging zitten nah. wat weten vrouwen nou van de jacht! „Goed.’ zei ik echter, om mün vrouw te vreden te stellen. .Jaten we 't dan eerst maar eens met een val probeeren! Maar je zult zien, dat we haar niet vangen! Je moet mü wat vertellen over hagedissen!” Ik schoffelde in onzen tuin een kuil uit drie meter diep en twee meter breed en bedekte dien voorzichtig met takken en rijs hout. Natuurlük kreeg ik gelijk: den eersten avond vingen we niets dan den kanonnier, die naar de keuken wilde sluipen, de twee de nacht leverde heelemaaï niets op, en den derden nacht ’s morgens vond ik er een re genworm in. Daar heb ik in mün jachtver- zameling al twee exemplaren van. en mün vrouw wou hem voor de keuken ook niet hebben, toen heb ik hem in een sloot ge gooid en verder laten loopen. Intusschen had de hagedis weer op on aangename wyze van haar tegenwoordigheid blyk gegeven. Ik ben niet zenuwachtig, maar krolsche hagedissen kan ik eenvoudig niet hooren! Ik kon geen nacht meer rustig sla pen, en onze kanarievogel werd zichtbaar magerder, hoewel ik hem onze halve huis apotheek te slikken gaf. Eindelük hield ik het niet langer uit en vertelde mün vrouw vastberaden: „Nou schiet ik hem neer.” Zoo heb ik nog nooit een vrouweiyk we zen zien schreien. Zelfs onze volmaakte .Keu kenmeid heeft indertüd, toen de gebraden eend mislukt was, omdat ze vergeten had. het dier uit de pan te halen, nog niet zóó hartbrekend geweend. Maar ik sneed alle de bat af met den krachtigen jagersroep: „Kalm houden, kalmte en jenever!” Het duurde twee dagen, voor ik het spoor van de hagedis ontdekt bad. Intusschen schünt er iets van mün plan te zün uitge lekt, want ik werd letterlük belegerd door levensverzekerlngsagentende menschen op straat groetten me al uit de verte eerbiedig en de redactie van „AHeskieker" vroeg, of ze mün lijk mochten fotografeeren. Ik maak te mün testament, vermaakte al mün eet baren eigendom aan den hond en mün jacht verzameling aan den staat, en ging op pad. Ik had de bajonet op mün infanterie- geweer gestoken, want je kunt nooit we ten, of de hagedis je niet van achteren aan valt. Laf zün ze allemaal. Voorzichtigheids halve heb ik bovendien een lasso en een boemerang meegenomen. Tot aan den woudzoom werd ik door een flinke menschenmenigte begeleid. Ik zag met vreugde, dat vooral de mannelüke jeugd zich voor mün gewaagde onderneming interes seerde, en onderweg üverig lichaamsoefenin gen maakte. De jongelui Or de vragen van den beer Kortenhorst of hei de regeering bekend dat door de crisis. v.sanr het Duitsche bank- •'n geld .vezen zich beviroi vele Nederiandsche crediteuren geen betalingen van hun Duitsche debiteuren i temen verkrügen en iaarócor voer liet Nederlardsche bedrüfsle 'en moeilijkheden zijn ontstaan en of de re/eering bereid is pc'gi» gen in liet werk te ste'len om de Ne- derla.ic'tche creaiteuren in het bezit te stel- tec de ',cn toekomar. ie bedragen, heeft Je Minister vu Binnen a idsch'* 7ak-.r ge antwoord, dat in verband met het tüdelüke karakter der door de Duitsche regeering ge troffen maatregelen de regeering het oogen- bllk nog niet aangebroken acht om te over wegen in hoever de regeering maatregelen kan nemen om de Nederiandsche crediteuren ten deze behulpzaam te zün. Wü hooren, schrijft de .Morgen” in deze woorden een toon van oprechtheid en willen ze in dien zin gaarne als goed bedoeld aan vaarden, maar zonder concrete toelichting zün ze ons werkelyk te vaag en te algemeen cm er ernstige aandacht aan te kunnen schenken. Wat beteekent overigens in dit verband „geestelüke zuiverheid?" De R. K. Staatspartij heeft zich als politieke partü cok, en zelfs voornamelük, met „wereldsche te laten. Een daarvan is de landsverdediging. Zü heeft een paragraaf in haar program gewüd. Die paragraaf en dat program be slissen over hare houding; niet zooals de heer Ki s schünt te vreezen de per soonlijke sympathieën van een of anderen hoogen officier of een groepje officieren, die toevallig katholiek zün. Aangenomen, dat het standpunt van deze veronderstelde officieren in strüd zou zün met het stand- punt der R. K. Staatsparty. In het „Hbl. van Antw” lezen wü volgende „Sinds eenige dagen loopen te Watervliet. Waterland-Oudeman. Sinte-Margriet en St. Laurelns, in de gemeenten langs weerszüden der Belgisch-Nederlandsche grens, geruchten, welke heel wat opschudding hebben verwekt in de streek en die, indien zü bewaarheid worden, heel wat slachtoffers zullen maken. Een invloedhebbend inwoner van het Ne deriandsche stadje IJzgndüke. die zich thans met geldzaken bezighoudt, is sinds eenige dagen verdwenen, zonder spoor achter te laten. Bedoelde inwoner, zekere H.. van een sinds jaren bekende firma die in de Polderstreek. zoowel in België als in Holland, belangrijke zaken deed, genoot het algemeen vertrouwen, waaraan dan ook het feit is toe te schrijven, dat zooveel inwoners der grensgemeenten met belangryke sommen in de zaak zün be trokken. Volgens de in omloop zijnde geruchten, hebben talrijke inwoners aan den heer H sommen toevertrouwd, waarbü enkelen voor een bedrag van meer dan honderd duizend frank. Een onderzoek is aan den gang om klaarte in de zaak te brengen, waarvan opheldering door de talrijke belanghebbenden met onge duld wordt tegemoet gezien Naar het „Hbld." verneemt, hebben de Engelsehe spoorwegen aan de directie van de Nederiandsche Spoorwegen medegedeeld, dat zy geen vrü vervoer voor haar booten en haar lynen meer zullen verleenen aan personeel van buitenlandsche spoorweg maatschappijen. dat tot nu toe aanspraak maakte op vrü vervoer in de derde klasse. De spoorwegvak bonden hebben den per- soneelraad verzocht stappen te doen om dezen maatregel zoo mogelük ongedaan te maken. Twee surveilleerende agenten van politie te Rotterdam troffen Vrydagavond tegen half 8 op de Doklaan twee mannen aan, die zü kenden als beruchte Inbrekers. Het tweetal liep daar schünbaar dood-onschul- dlg wat te kuieren, doch de beide agenten lieten zich daardoor niet misleiden. Zü besloten een oogje in het zeil te houden en koeen daartoe een verdekte opsteUingsplaats vanwaar zy de buurt goed konden overzien. Het duurde lang voor er iets gebeurde. Tegen één uur echter doken de twee ge zichten op aan de achterzijde van het Vei linggebouw aan de Doklaan. Zü klommen over een schutting, peuterden even aan het slot van de achterdeur en verdwenen toen naar binnen. De agenten lieten hen kalm hun gang gaan, maar toen ongeveer een kwartier ver streken was en aangenomen kon worden, dat de heeren volop In hun bezigheden waren, drongen zü, de revolver in de hand, naar binnen. Zü troffen het tweetal voor de brandkast, waarvan zü het slot reeda open- gscheurd hadden. Er volgde een koztT maar krachtig „Handen op", en daarmee was de Züak afgeloopen. De Inbrekers, die nog geen kans hadden gezien iets van hun gading te vinden, wer den geboeid en naar het politie-bureau over gebracht. Het zün de 39-jarige kraanmachinist J. V. en de 28-jarige opperman J. R.. twee oude bekenden van de politie. Zü zün in bewaring gesteld. Door de politie is voorts een uitgebreide collectie inbrekersmateriaal in beslag geno men. dat de heeren bü zich hadden. Na al de arrestaties die de politie in de afgeloopen maanden reeds verricht heeft, is dit weer een buitengewoon goede slag. Aan de onveiligheid die langen tüd In bepaalde gedeelten van de Zulderstad van Rotterdam heerschte, aal op die manier wel gauw een einde komen. Naar onzen indruk is Kiés in zün combinatievermogen te ver gegaan door die gansche Fransche orienteering als een soort katholiek complot voor te stellen, waarin ook de katholieke minis ter van oorlog Deckers betrokken zou zün. Wü hebben hier waarschün- lük te maken met een reflex van een opvatting, die, naar ons bü herhaling gebleken is, in het Nederiandsche leger zeer bereid is, de opvatting nl-, dat alle belangrijke legerposten boe langer zoo stelselmatig met katholieken be- Het afbranden van 10 HA. heidegrond Belangstelling van militaire vliegtuigen ^^sa. xio^ius uii4nrtac~n ui w g sthikt is voor het aanplanten van loofhout Onder zeer veel belangstelling had Zater- den f?rO‘ dagmorgen plaats het af branden van een cir- J-**n aen moet b< palen. ca 10 H A groot heideveld, gelegen aan den Loenenscbenweg, tusschen het Troelstra- Oord en den Vrijenberg, toebehoorende aan prof. Fokker te Santpoort. Dit geschiedde on der leiding en toericht van den heer A. Roo- zenboom. opzichter bü de Nederiandsche Hei de maatschappü. Als voorzorgsmaatregel was een met heide begroeide weg, de grens vor mend tusschen een jong loof- en dennen- bosch, omgeploegd. Om half tien begon men met het verbranden in den Zuid-Westhoek van het terrein en toen de vlammen van Zuid- en Westzijde elkander ontmoetten, loeiden zy over de vlakte, gaandeweg veld winnend. Daar de heide niet erg droog was, en zich er bovendien Veel groene heide tus schen bevond, ontwikkelden zich dikke rook wolken. die ver in den omtrek zichtbaar wa ren. Die wolken trokken waarschijnlijk ook de aandacht van een militair vliegtuig, dat op het terrein van den brand afkwam, een paar malen rondcirkelde en weder verdween. Zaterdagavond moesten 'n autobus van J. Onrust uit Oostzaan en de motorrijder H. O. uit Landsmeer op een der bruggen in het Zuideinde te Oostzaan. elkaar passeeren. De motorrijder, die met nog twee passagiers reed meende als eerste de brug over te kunnen komen. De autobus stond toen reeds met de voorwielen op de zeer smalle brug, hetgeen de bestuurder van het motorrywiel niet be merkte. Een botsing kon niet uitblyven. De motorrijder sloeg tegen den grond en bekwam een ernstige beenbreuk .De beide andere pas sagiers kwamen met den schrik vrü. Door den plaatselyken geneesheer. Dr. Thorbecke, werd de eerste hulp verleend, waarna de motorrijder naar zün woning werd vervoerd. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan het slechte voorlicht van den motor. ,J)e Morgen” laat hierop vólgen: Dit .stelselmatig” is natuurlijk weer niets anders dan een los praatje. Vervolgens is het blad zoo verstandig, niet te kunnen aannemen, dat de regeering betrokken zou zün in een Fransch- Belgisch-Nederlandsch militair verbond, al acht de redactie het ‘blükbaar noodlg dit geheel vanzelfsprekend feit nog eenigszins uitvoerig te motiveeren. Alleen is heb blad niet gerust, of tus schen de generale staven der drie landen geen connecties bestaan. Veel overtuigends steekt werkeiük niet in dit stukje. Dat de lessen van een oorlog, waarin ettelüke Duitsche militaire axio ma’s gefaald hebben en de Fransche strate gie in diverse opzichten beter is gebleken dan na de ervaring van 1870/71 werd ge dacht, aan de leiding van een Nederlandsch leger niet voorbü zün gegaan, ligt nog al voor de hand En de opmerkingen over het scherp op de vingers küken van eigenge reide heeren wordt met geen enkel feit gemotiveerd en is dus voorshands niet anders te zien dan als een poging om tegen over de ineenschrompeling van de onthul ling zelve toch nog een zoo goed moglijk figuur te maken. Overigens wachten we maar weer af. „Het Volk” biedt het niet oninteressante schouwspel, dat de heer K;es op pagina zoo veel zün beweringen inzake militair contact met Frankrijk en België handhaaft, terwül de redactie op de voorpagina zich voorzich tig op diverse punten van hem los maakt. De heer Kies antwoordt met een nieuwe vermaning aan de Nederiandsche katho lieken. De visschers H. J- W. en J- C. S. beweerden deze voorwerpen te hebben gevonden. On danks deze verklaring werden ze toch maar overgebracht naar het politiebureau te Hille- Kersberg Tüdens de overbrenging trachtte W. nog een bos loopers en een paar handschoenen onopgemerkt te laten vallen. Doch deze po ging ontging de politie niet, zoodat dit ge- vaarlük bewijsmateriaal in beslag genomen is. Bij fouilleering op het politiebureau wer den nog eenige zilveren voorwerpen op W. bevonden o.a. een zilveren dameshorloge en twee zwaar zilveren sigarettenkokers. Al vrü spoedig na de aanhouding bleek, dat er ingebroken was In een groote rijwlel- zaak te Capelle aan den IJssel, alwaar de fietsen en de in beslag genomen voorwerpen ontvreemd waren. De verdachten zün aaR de politie te Capelle overgegeven. De twee aangehoudenen zün afkomstig uit Rotterdam en staan zeer ongunstig bü de politie aldaar bekend. De redactie van „Het Volk’ zelf begint met te zeggen: Vanwege het Centraal Verband der St. Josephs-Gezellen-Vereeniging wordt op Za terdag 12 en Zondag 13 September as. te Amsterdam een congres gehouden voor seniores en commissarissen der aangesloten vereeniglngen. Op belde dagen wordt een groote middag vergadering gehouden, waar telkens twee Inleiders zullen optreden, die resp. zullen behandelen de godsdienstige, de sociale en de cultureele taak der Gez. Ver., terwül afzonderlyk zal worden behandeld het Re- traitewerk. Zaterdagavond zullen de Amsterdamsche gezellen een fakkeloptocht organiseeren. waarna ontvangst en korte feestelijke sa menkomst in het Gezellenhuis aan de Stadhouderskade Zondagochtend wordt in de St. Hubertus- Kapel een plechtige Hoogmis opgedragen, waaronder Generale H. Communie. Het Congres, dat vier vijfhonderd be- stuurderen zal samenbrengen, zal onder lei ding staan van het Centraal Senioraat. een college van leeken, dat onlangs werd inge- steld teneinde het werk van den Centralen Raad van Presidenten te verlichten. 406.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7