ONS BLAD f w VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 185 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 f50 VOORNAAMSTE cNTEqWS Vólksentscheid in Pruisen TELEGRAFISCH WEERBERICHT Het Ontwapeningspetitionnement Het Ned. Paviljoen te Vincennes Moordaanslag te Emmer- cotnpascuum Vliegtuigmotor ontploft Dooden en gewonden gevallen Waarschijnlijk veel slachtoffers Noord-Hollandsche Bank Complot op Cuba onderdrukt i 5 o to De bewapening van het Nederlandsche leger Zestig huizen in de asch gelegd Staking in ziekenhuizen te Barcelona Chineesch hospitaal door overstrooming verwoest De Duitsche deviezen- z controle Buikbanden en Breukbanden Noodweer boven de Middellandsche Zee De nieuwe secretaris van het Bisdom JOH. LAUWERS Handel in land- en tuinbouwproducten op Duitschland lamgeslagen De toestand van het slachtoffer zorgelijk '*Df 40 arm' ■-* Auto tegen een boom gebotst De dynamiet-aanslag op den D-trein Frankfurt- j Berlijn EEN GOEDE DAG AAMGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAR ALLE RECHTE*, GESCHIEDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL Ernstige relletjes op den Biilowplatz te Berlijn I NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD Het voorloopig resultaat De Weleerw. Heer J. N. M. Smdlders groot aantal slacht- Opstand op Cuba onderdrukt. 400 dooden van worden hebben In Opheffing dor rrtigieuze orden in Spanje? Frankfort D-trein den OP Feest der RUksbanier te Koblenz. Twee patiënten het slachtoffer ■choen- zal een tegenbezoek brengen moge het 400 personen dakloos Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64 vooruit. waar onder 1115 officieren; Kon. Marine. Nadere bijzonderheden over- Bekende persoonlijkheden gearresteerd betreft 9 Zes dooden Alle inzittenden gewond Levenslnnae «eheele onoeschiktbeid tot werken door ▼erlies van beide armen, beide beenen of belde ooaen De doop van het luchtschip Akron Pruisen is niet Uitzending der heropeningsplechtigheid door den K. R. O. Het bezoek der Duitsche ministers aan Italië is geëindigd. BV een uitsluiting in de Frai Industrie zün 5500 arbeiders t Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.04. Alle plechtigheden ter gelegenheid vaifde heropening van het Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale tentoonstelling te Parijs, op 18 Aug. a-s, sullen worden uitgezonden door den Katholieken Radio Omroep. Aanvang des middags te half drie. Ook de rondgang langs de verschil'ende exposities zal door den mi crofoon worden weergegeven. A BGNNEMENTSPRIJ8 Per kwartaal, voor Alkmaar L— Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Dr. J. SeverVn, lid der Tweede Kamer, benoemd tot hoogleeraar In As godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bijna 4 mihoen werkloosen in Duitsch land. Aanslag Berlijn. Mussolini aan Berlijn. >11 verlies van 'o anderen vinger Te Cincinnati is de motor van een vliegtuig ontploft, ten gevolge waarvan zes personen zijn gedood. Deviezencontróle en export naar Duitsch- land Sinds de laatste ópgave is het aantal hand- taafreningen van het petitionnement voor in ternationale ontwapening der Nederlandsche Dagbladpers met meer dan honderdduizend gestegen. Het aantal bedraagt thans ongeveer 2393.400. PAYGLOP 3 ALKMAAR Door het verbindend worden der slotultdee- lingslljst in het faillissement der Noord-Hol landsche Bank Is aan concurrente crediteuren 70.65 pCt. uitgekeerd. In den afgeloopen nacht brak brand uit in een hut in 't dorpje Bolognlano bij Riva. Het vuur greep als razend om zich heen en had binnen korten tijd zestig hulzen in de asch gelegd. 400 personen zijn daardoor dak. loos geworden. De prefect van het departement en de an dere autoriteiten hebben maatregelen geno men om de getroffenen te helpen. Moordaanslag te Emmercompascuum. Ernstige reUetjes op den Biilowplatz te Berlijn. New-Yorksche stemmen heeft de New- van den Pruisen, aldus de een Vragen van den heer Coljjn. De heer Colijn, lid der Tweede Kamer, heeft zich met de volgende vragen tot den Minister van Buitenlandsche Zaken gericht: Heeft de minister kennis genomen van de meenlng in zekere kringen van Duitschland, b.v. tot uiting komende In de „Frankfurter Zeltung” van 5 Augustus jj., omtrent ,J>vi- sen Zwangswirtschaft?” Deelt de minister de In dat artikel uitge sproken vrees, dat, langs den omweg van de ..Devisennotverordnung”, aan den invoer van onze landbouwproducten in Duitschland ern stige moeilijkheden In den weg zullen worden gelegd? Is de regeerlng bereid aan deze aangelegen heid onverwijld haar aandacht te schenken en, zoo noodlg, stappen te doen ter voorko ming van dit onheil voor onzen landbouw? Tabellen met toelichtingen betreffende de bewapening van Nederland. Verschillende ernstige verkeersongevallen. Dooden en gewonden. Voor zoover den invoer opgeheven. Blijkens bij H. M.’s gezant te Berlijn Inge komen mededeellng is de Duitsche noodver ordening Inzake deviezen, voor ^oover den Invoer betreft, opgeheven. Hoogste baromterstand 771.2 tè La Coruna. Laagste barometerstand 747.8 te Karlsadi. Verwachting: Matige Zuid-WestelUke tot Noord-Westeljjken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog eenlge regen en weinig verandering In temperatuur. Het aantal handtekeningen voor infcjr- nationale ontwapening loopt' naar de >54 millioen. i Bij noodweer boven de Middellandsche Zee is waarschijnlijk een groot aantal slacht offers te betreuren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft, naar wij vernemen, ais opvolger van den Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuün tot secretaris van het bisdom benoemd den Weleerw. heer J. N. M. Smulders, 30 Mei 11. priester ge wijd. De Fransche pers over het Vólksentscheid. Met groote voldoening begroeten de Pani sche ochtendbladen het resultaat van het Vólksentscheid In Pruisen. Sommige bladen echter, die In de laatste weken herhaaldelijk hebben gewezen op de groote gevaren voor de internationale politiek van een overwinning der voorstanders van het Volksentscheia. verklaren thans, dat ook de overwinning van de Pruisische regeerlng niet van zoodanigen aard is, dat zij voldoende waarborgen biedt om van den tot nog toe door de regeerlng Laval gevolgden weg van een politiek van ga rantie en veiligheid af te wijken. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels LIS: elke regel meer #35. RECLAME per regel #.75 voor de eerste pagina: voor de overige pagina's #.5®. RUBRIEK -VRAAG EN AANBOD" b(j vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.13 Zondagavond ontstonden op den Bülow- platz ernstige communistische relletjes. Te gen 20 uur waren in de nabijheid van het rebouw van de „Rote Fahne" eenlge hon derden communisten bijeengekomen, die tegen de politie, die hen wilde versprei den. een dreigende houding aannamen. Daar niet voldoende politieagenten aan wezig waren, werd versterking ontboden. Toen daarop de politie begon, de communis ten van het plein te drijven, vielen plotse ling uit eenlge hulzen schoten. De kapitein van politie, Anlauf werd door verschillen de kogels getroffen en gedood. Ook kapitein van politie Lenk werd zwaar gewond, zoo- dat hij kort daarop overleed, terwijl een derde politieman, wachtmeester Willig zwaar werd gewond. Zaterdagavond te 11 uur heeft te Emmer compascuum een moordaanslag plaats gehad, waarbij 'n zekere Hendrik 8. zwaar werd ge wond. De dader van den aanslag, de land bouwer J. van K is door de politie gear resteerd, WIJ vernemen, dat het hier een loonkwestie betrof tusschen de dochter van 8.. die bü van K. in dienstbetrekking is. Deze, die naast 8. woont, heeft op laatstgenoemde voor diens woning een revolverschot gelost, waardoor deze ernstig aan het hoofd werd gewond. Hem zijn de H.H. Sacramenten der Ster venden toegediend. Het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De politie, die den dader arresteerde, stelt een nader onderzoek in. De toestand van bet slachtoffer was gis teravond zorgelijk. De man beeft een schot in het hoofd en in den onderarm bekomen. De politie, die tot op dat oogenbllk zeer kalm was opgetreden, nam nu de hulzen, waaruit geschoten was, onder vuur. Bij het ontruimen van het plein vond men midden op het plein een man dood liggen. De schietpartij breidde zich nu verder uit tot Prenzlauer Allee., tot aan de Ollvaer Strasse. Auto’s met schijnwerpers ver schenen snel ten tooneele, die daken en ge vels belichtten, teneinde verborgen commu nisten te verdrijven. De geheele buurt geleek op een legerkwartler in oorlogstijd. Op de hoeken der straten stonden agenten met de karabijn in aanslag. Alle straten werden af gezet. Verscheidene communisten werden ge arresteerd. Kort voor 12 uur waren de ongeregeldhe den geëindigd en was de politie den toestand volkomen meester. De Biilowplatz zelf lag geheel verlaten. Enkele politiemannen slechts patrouilleerden er. Krachtige afdeelingen po litie trokken door de omliggende straten, die systematisch werden afgezocht en met schijn werpers werden verlicht. Sedert middernacht werd vooral het Karl Liebknechthuls, de haard der ongeregeldhe den. aan een grondig onderzoek onderworpen, evenals de bureaux en redactievertrekken van de „Rote Fahne". Later in den avond is nog een vierde ambtenaar van politie gewond. Tot middernacht waren in totaal 83 personen ge arresteerd. Het aantal slachtoffers van deze relletjes staat nog niet vast. Door de Schupo wordt medegedeeld, dat, voor zoover tot dusverre kon worden vastge steld. aan de zijde van de demonstranten 1 doode en 16 gewonden zijn gevallen. Hoe groot het aantal is, kan echter niet worden vastgesteld. Dat na de schietpartijen verschei dene communisten moeten zijn gedood, wordt als vaststaand aangenomen. Zij schijnen hun dooden en gewonden echter voor het grootste gedeelte te hebben meegenomen. Nader wordt gemeld, dat negen personen in het ziekenhuis opgenomen zijn. Volgens onbevestigde geruchten zou het aantal dooden 15 bedragen. Hei Vólksentscheid geslaagd. Zondagmiddag is in de Torensche Allee te Spanderen een auto van den rijwielhandelaar Ipenburg uit Deventer, bestuurd door O. Asche, ten gevolge van slippen bü het uitwij ken voor eenlge wielrijders tegen een boom gebotst en omgeslagen. De bestuurder kreeg een ernstige hoofdwonde en verdere kwets uren. De overige inzittenden werden niet ge vaarlijk gewond. De auto te zwaar gehavend en waarschijnlijk niet te herstellen. De Berljjnsche pen over het resultaat. De weinige Berljjnsche bladen, die regel matig des Maandags morgens verschijnen of ter gelegenheid van het Vólksentscheid met een extra editie verschijnen, wijden uitvoe rige beschouwingen aan den uitslag hiervan. De „Deutsche Allgemeine Zeltung" ver klaart. dat de partijen van het Volksent- scheld weliswaar niet de overwinning hebben behaald, doch dat de in Pruisen regeerende coalitie van Weimar een ernstige nederlaag heeft geleden. De vraag beantwoordende of de commu nisten het Vólksentscheid hebben bevoordeeld of geschaad, schrijt de ..Montag”, dat de communistische partij de Pruisische regee rlng den grootst mogeljjken dienst heeft be wezen door het Vólksentscheid te doen mis lukken. Waar de communisten njet zün op getreden, hebben de partijen van rechts en speciaal de Nationale Oppositie, zich niet slechts gehandhaafd, doch zelfs nog stemmen gewonnen. Waar de communisten echter in massa zijn opgetreden, hebben zij zoowel aan hangers van het Centrum als zelfs die van de Nationale Oppositie met hun propaganda voor het Roode Vólksentscheid van de stem bus verwijderd gehouden. Volgens den voorloopigen officieelen uit slag van de stemming over het volks- entscheld, hebben van de in totaal 26.553.837 stemgerechtigden aan de stemming deelge nomen 10.426.176 kiezers. Uitgebracht zün 9.793.603 ja-stemmen, 389.266 neen-stemmen en 243,329 ongeldige stemmen. Boven de omgeving van Toulon en boven de Middellandsche Zee heeft gisteren een hevig noodweer gewoed, waardoor op zee verschillende bootjes zijn omgeslagen. Eenige direct ultgeloopen stoom- en motorbooten slaagden er in een groot aantal tegen de golven worstelende drenkelingen te redden. Helaas heeft men echter ook 6 lijken opge- vtecht. Men vermoedt, dat het aantal slachtoffers van den storm nog belangrijk grooter zal zijn, aangezien men verscheidene omgeslagen booten heeft gezien, van welker Inzittenden men geen spoor meer heeft ge vonden. Met groote voldoening Yorksche pers kennis genomen uitslag van het Vólksentscheid in De overwinning der democratie, „New-York Heraid Tribune”, moge prikkel zijn voor ds Fransche regeerlng, om te trachten tot overeenstemming met Duitschland te geraken. Elke vriend van Frankrijk kon slechts wenschen, dat Laval den weg moge vinden, waar anderen ver saagden. De drie centrale landbouworganisaties de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land. de Katholieke Nederl. Boeren- en T’lin- dersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomltë hebben het volgende telegram gezonden aan den Raad van ministers: „Tengevolge Duitsche verordening devie zencontróle handel op Duitschland in Neder landsche land- en tuinbouwproducten lam geslagen. Verzoeken in dezen noodtoestand met meesten aandrang onverwijld doeltref fende maatregelen om exporthandel weer op gang te brengen.” Een nota aan den Volkenbond Volgens een mededeellng van de regee rlng van Cuba, hebben de autoriteiten bet meest ernstige revolutionnaire complot sedert 1917 onderdrukt. Bü deze onderdrukking werden twee per sonen gedood en talrijke gewond. Verschei dene opstandelingen werden gearresteerd. Omtrent de onderdrukking van den op stand kan nog gemeld Worden, dat zich onder de arrestanten verscheidene bekende persoonlijkheden bevinden, waaronder drie broeders van den vroegeren president Menocal. Menocal zelf kruist op een kanonneerboot nabü de kust en heeft zich, naar men zegt bü de opstandelingen aan- resloten. Politie en militairen bewaken de hoofd straten en houden alle voorbügangers aan. Omtrent den aanslag op den D-trein FrankfurtBerlijn wordt nader gemeld, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat ver scheidene personen b‘J den aanslag betrok ken waren. Bü het onderzoeken van het struikgewas ontdekte men een rustplaats, waar de daders sigaretten hadden gerookt en bü het heen en weer loopen het gras hadden platgetreden. Vanaf deze plaats konden zü echter de plaats, waar de ontploffing ge schiedde, niet zien. Men vermoedt, dat de daders een wacht hebben geplaatst, die hun op het goede oogenblik een teeken gaf. om de lading te ontsteken. Vermoedelük hadden zü de bedoeling, de ontploffing vlak onder de locomotief te doen plaats vinden. Blük- baar heeft hun schildwacht het signaal eenlge seconden te laat gegeven. De locomotief was de plaats reeds gepasseerd, zoodat de explosie onder een koppeling plaats vond. Voor zoo ver valt na te gaan, moeten de daders de beschikking hebben gehad over een hoogst brisante springstof De ontploffing geschied de onder den zesden wagon van den trein. Aan den wagon zelf ziet men hiervan weinig, zoodat de uitwerking zich meer op zü moet hebben doen voelen. Zoo verklaart men ook het ontbreken van ongeveer 4 Meter rail, waarvan men thans bij zorgvuldig zoeken splinters heeft gevonden. Men acht het vermoeden, dat de aanslag den uit Rome terugkeerenden Rükskanselier en den Rüksminlster van Buitenlandsche Zaken gold weinig geloofwaardig, omdat zoo wel in de dagbladen als per radio bekend was gemaakt, dat de beide ministers Rome Zaterdagavond te 9.40 uur verlaten hadden. Zü konden dus onmogelük een uur later reeds Juterbog of Luckenwalde bereikt heb ben. Dank zü den stabielen bouw der wagons, is de materteele schade betrekkelük gering, wat echter tevens te danken is aan de con structie van de Hulsepbuffers, die een in el kaar schuiven der wagons verhinderden. Slechts de achterste wagon, die nog voor zien was van gewone stootbuffers, werd ern stig beschadigd. De Rüksspoorwegen hebben op alle trajecten de spoorbewaking versterkt. De „Montagspost" meldt, dat de justitie zeer voorzichtig te met het trekken van con clusies uit het feit, dat nabü de plaats van den aanslag een nummer van de Nationaal Socialistische „Angrlff" gevonden werd. De ■Mogelijkheid zou immers kunnen bestaan, dat deze krant daar Juist zou zün neerge worpen om de politie-autoritelten op een dwaalspoor te brengen en büv. wanneer de aanslag door communisten zou zün gepleegd, de verdenking op Nationaal Socialisten te werpen. Bü een overstrooming in China, te een hospitaal ingestort, waarbij 400 personen omgekomen zUn. Alle .bonne op dit blsd siin ingevolge de versekeringavoorwearden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Uiting van de Engeteche pers. De meeste Londensche bladen beschouwen den uitslag van het Vólksentscheid in Prui sen als een feit, dat men had kunnen ver wachten. Wel wüdt men zün aandacht aan de tien millioen stemmen, die tegen de re- geering zün uitgebracht, als aan een merk waardig feit. De Liberale „News Chronicle” en de „Daily Herald" van de Labour Partij spreken In hoofdartikelen hun voldoening er over uit, dat in Pruisen niets veranderd zal worden. De Europeesche rust zal niet verstoord wor den. De ervaring van de laatste 10 jaren heeft getoond aldus de „News Chronicle” dat voor de stabiliteit van Europa een stabiel Duitschland noodlg is. De nabuurstaten mo gen Duitschland feliciteeren. Het aantal slachtoffers van de overstroo- mlngsramp in het dal van de Jengtseklang neemt dagelüks toe. Het water, dat op som mige plaatsen twee meter hoog in de stra ten staat, heeft de muren van het hospi taal van de zendlugsvereeniging geheel on- dermünd, zoodat mj begonnen te scheuren. Het geheele hospitaal is daarop plotseling ingestort, waarbij zieken en verplegers on der de pulnhoopen werden begraven. Het aantal dooden bedraagt ongeveer 400. Dat van de gewonden is tot dusver nog niet bekend. Verklaring der Nazi's De leiding der nationaal-socialistlsche partü publiceert hedenmorgen een uitvoe rige verklaring naar aanleiding van den uitslag van het vólksentscheid. In de ver klaring wordt gezegd, dat, hoewel het aan- j tal uitgebrachte stemmen niet voldoende was, om den Pruisischen Landdag te doen ontbinden, ruim 10 millioen kiezers uit drukking hebben gt «teven aan hun scherp ste wantrouwen over de rood-zwarte heer- schappij. Als zoodanig kan dit resultaat worden beschouwd a!t een overwinning der nationaal-socialistlsche partü. omdat deze partü toch het voornaamste deel heeft bü- tot het tot stand komen Bü den start van een vliegtuig, dat van Cincinnati naar Atlanta zou vliegen, ont plofte de motor, waardoor zes personen, waaronder een vrouw en twee piloten werden gedood. Naar wü vernemen heeft de Nederland sche Regeerlng asm den Secretaris-Generaal van den Volkenbond, gevolg gevende aan het desbetreffende verzoek, doen toekomen een aantal tabellen met toelichtingen be treffende de bewapening van Nederland. In het begeleld.nc schrüven verklaart de Regeerlng, dat zij. wat betreft de inrich ting der tabellen, overeenkomstig het voor stel der Britscne Regeerlng, zich gehouden heeft aan het ontwerp-verdrag. dat opge steld is door de Voorbereidende Commissie der Ontwapeningsconferentie. De Neder landsche regeerlng verklaart zich bereid, eveneens gegevens te verschaffen over de uitgaven, die gedaan worden voor bewape ningen, overeenkomstig de aanbevelingen van de Commissie tan budgetaire deskun digen. Ten slotte verzoekt de Regeerlng den Se- cretaris-Generaal van den Volkenbond zorg te willen draeen, dat de overgelegde gegevens worden gepubliceerd en zoo s[>oe- dig mogelük aan da andere betrokken re- geeringen worden medegedeeld. Uit de overgelegde gegevens volgende naar voren worden gebracht: Allereerst wordt de vtedessterkte van het militair personeel behandeld. In 1930 be droeg de vredessterkte van de Koninklüke Landmacht in Necerland, zonder de lucht- strüdkrachtep, gemiddeld 16.293 man, waar onder 1568 officieren. Aan beroepspersoneel telde de landmacht 1359 officieren, 3999 onderofficieren, korporaals en manschap pen, alsmede 675 oi.'derofficieren, korporaals en manschappen der militaire [Kilitie. De vredessterkte van de Landmacht in de overzeesche gewesten, zonder de lucht- strüdkrachten, bedroeg in 1930 gemiddeld: in Nederlandsch-Indië 38.669 man, in Suriname 212 man; - in Curacao 202 man, waaronder 4 officieren. De vredessterkte van de zonder luchtstrüdkrachten bedroeg in 1930 gemiddeld 8613 man, waaronder 659 officie ren. Voor wat de vredessterkte van de lucht strüdkrachten in Nederland betreft, zü aangeteekend, dat deze, voor land- en zee macht tezamen, gemiddeld bedroeg 809. Tot de luchtstrijdkrachten in de zeesche gewesten van land- en zeemacht tezamen, behoorden 688 man Uit de gegevens blükt, dat het wapen der Kon. Maréchaussee een gemiddelde sterkte had van 1182 hoofden, twee Indische korp sen in 1930 tezamen tellende 1604 man. Het materieel der Kon. Marine voor zoo ver vallend onder bedoeld ontwerp-conven- tie, omvat 3 pantserschepen, 2 lichte krui sers en 1 idem in ontwerp, benevens alle torpedobootjagers en onderzeebooten. De luchtstrüdkrachten van land- en zee macht telden: 32’. vliegtuigen, waarvan 205 in Nederland eu 116 in Ned.-Indië. Ten slotte zün uitgebreide overzichten ver strekt nopens deh tuur van werkelüken dienst der dienstplichtigen. De gemiddelde duur van den werkelüken dienst van de dienstplichtigen der Neder landsche landmacnt, niet aangewezen voor kaderopleidlng, bedraagt, met inbegrip der herhalingsoefeningen, 9 maanden. Het jaarlüks in te lüven contingent be draagt 19.500 man dit is slechts 27 pet. van de ruim 70.000 jongelieden, die. gere kend over de laatste jaren. jaarlüks den dienstplichtigen leeftijd bereiken. De verplegers van het ziekenhuis Cruz y San Paulo, te Barcelone, aangesloten bü den Sociallstischen Arbeidersbond, zün in staking gegaan. De ziekenverplegers in het hospitaal van St. Jean, te Barcelona, zün wegens het niet inwilllgen van nun elsch tot salarlsverhoo- glng, eveneens in stakng, gegaan. Twee patiënten s«jn als gevolg van dit on- verantwoordelüke optreden, reeds over leden. Het is voor Duitschland gisteren een goede dag geweest. De volksstemming over ontbinding van den Pruisischen Landdag heeft tot re sultaat gehad, dat ofschoon de natio- naal-soclalisten zich met de communis ten verbonden hadden de oproerige elementen verreweg In de minderheid bleven. Er komt dus géén ontbinding van den Landdag, en een dreigend gevaar is van Duitschland afgewend. Het ging immers niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats om ontbinding van den Pruisischen Landdag met alle ge vaarlijke parlementaire gevolgen van dien, het was een strijd voor of tegen de politiek der regeering-Brüning, en was de misdadige opzet der verbonden nationaal-sociallsten en consorten ge lukt, dan zouden de gevolgen voor Duitschland waarschijnlijk zeer ernstig geworden zijn: de rust in het binnenland ware dan niet weinig bedreigd, maar vooralhet buitenland zou uit een en ander natuurlijk de voor de hand lig gende gevolgtrekkingen hebben gemaakt. Iets, wat voor Duitschland in de hui dige omstandigheden weinig pnlnder dan noodlottig geworden zou zijn. Nog staat Duitschland voor de keuze, op zeer bezwarende condities van Fran sche zijde een buitenlandsch crediet los te werken, ófwel geheel zichzelf te hel pen, zonder steun van bulten. Dit laatste zou een heel gevaarlijk ex periment geweest zijn, want „nationale Selbsthllfe” zou beteekend hebben: loonsverlaging, inperking der sociale wetgeving, harder werk, drastische be zuiniging, alles met het doel, goedkooper te produceeren dan het buitenland: op deze wijze willen de rechtschen het land „redden”, waarbij zij zich reeds verheu gen in het vooruitzicht, tegen zekere an dere naties een „houding" te kunnen aannemen. De gevaarlijke elementen zijn giste ren echter behoorlijk verslagen, en wij aarzelen niet, zulks een groot geluk voor Duitschland te noemen. De kansen op een groot crediet schij nen nu aanmerkelijk gestegen. En misschien kan deze verkiezingsuit slag ertoe bijdragen, het buitenland, dat het crediet verleenen moet, eenigszins milder te stemmen. Het vertrouwen in Duitschland mogen wij in ieder geval versterkt noemen. Van een staking In een ziekenhuis te Barcelona, zijn twee patiënten het slacht offer geworden. f ^nnn >-e’en«l»nae aeheele onneachlktbeid tot werken door f TRI) -een ongeval met f ORfl b,i verlies van een band f 1 BR bil verlies van een f Rf) bH een breuk I wUVWa verlies ven beide ermen. belde beenen of belde oooen doodelliken efloop ee,, voet of een oo« duim of wijevlnzer wwe been ol gedragen dezen uitslag. Zoo dient in de 1ste plaats te vastgesteld, dat Is communisten zich voor het overgroote deei van stemming onthouden. Ook de burgerlüke partijen, die aan het referendum hebben meegedaan, hebben büna overal een negatief resultaat gehad en geen ernstige poging gedaan, om hun kiezers naar de stembus te krijgen. De Dultsch-nationale partü heeft ongeveer gedaan, wat men van haar kon verwach ten, terwül de Stahlhelm geen politieke partü te en derhalve niet voor numerieke vergelijking !n aanmerking komt. Uitvoerig betoogt de verklaring, waarom de nationaal-social'sten er speciaal in kon den slagen de kiezers wakker te maken en naar de stembus te krijgen en als verheu gend feit wordt de conclusie getrokken, dat dit referendum heeft doen zien, dat de na tionaal-socialistische partü bü een volgen de verkiezing de grootste zal zün. BUREAU: HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie Na. 433 Redactie Na. 633 Gnze lezers zullen herinneren van de „St. Phili bert”, de plelzierboot, die eenige maanden geleden tijdens een plotseling opgekomen storm op de Fransche kust kapseisde. Ongeveer 500 menschen, die een dagje voor hun genoegen uit waren, kwamen daarbij om het leven. Twee Duitsche bokken hebben nu de boot gelicht en up de kust gezet. Hier ziet men het tragische wrak hangen tusschen de twee schepen, die het schip boven water brachten. De „St. Philibert” zit dik onder zand en modder en wordt nu schoon gemaakt. Tot nu toe zjjn in de salons en machinekamer een vijftiental lijken gevonden, waaronderdie van een man en een vrouw, die elkaar omarmd hielden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9