ONS BLAD 0 Bezoekt den Katholieken Landdag Holl. Noorderkwartier te Schoort ‘s fff f w J dit nummer bestaat uit twee bladen VI IE EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 186 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 VOORNAAMSTE cNIEUWS Benoemingen BRIEF UIT ROEMENIE Uitvoer bloembollen van Hospitaalllnnen diverse prijzen I De „Malygin” vindt een document Opening Nederlandsch Paviljoen te Parijs op 15 Aug. e.k„ nam. 3 uur. achter hotel „De Roode Leeuw”. Sprekers Prof. Felix Otten O.P. en Mr. Frans Teulings. DE KRITIEKE EKONOMISCHE SITUATIE VAN ROEMENIË I JOH. LAUWERS De nieuwe secretaris van het Bisdom Salariskorting voor arbeidscontracters EEN GOEDE DAG AANGIRE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL tö ra *5 7 I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD t Nationale bedevaart naar Dokknm. De sociale studieweek te Rolduc. d- een De moorden op Bülow-Plaz te Berlijn. Na het Prulsche Volksentscheid. Spits. vertrokken naar De aanslag op den D-trein Het verkeer hersteld Barometerstand 9 uur van.: 768, vooruit. De dader gearresteerd. De Weleerw. Heer J. N. M. Smulders Gratis rijwielplaatjes Het voorbeeld vindt navolging Weer twee huurstakingen te Rotterdam Een der drie opvarenden omgekomen De moord te Nijmegen De moordenaar aan de justitie uitgeleverd Gedwongen sparing Oceaan-vlieger vermist Zondag voor bet laatst radioverbinding 474.787.000 Chineezen Wat onze regeering deed Het jaeht behoorde aan een Noor Wees voorzichtig met benzine Een ernstige gewonde T bereids een mildere rege- A Uitvoer van bloembollen: raad van be- roep inifesteld. Thans definitief vastgesteld op 18 Augustus ■ai en m •r o ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Nederlandsch autobestuurder in België omgekomen tot te Een regeling voor gratis-rjjwielplaatjes aan zekere werklooscn. Op de Rottemeren is een zeilboot omge slagen, tengevolge waarvan twee broers ztyn verdronken. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.02 uur. Aan de Amstelbasik surséancv van beta ling verleend. te ■d >3 n Voor per 1 Augustus steuntrekkende werkloozen Bij informatie bij de Roei- en Zeil vereenl glng „De Maas" te Rotterdam is ons geble ken, dat het jaoht ..Parsifal" toebehoorde aan den heer Saetrangh uit Oslo. De heer Seatrang is lid van „De Maas” en had van deze vereenlglng ook een certificaat gekregen. Hierdoor was het mogelijk, dat zijn jacht onder de vlag van „De Maas" voer. De ..Parsifal" was een Palmas-kotter van 9% ton en is slechts éénmaal te Rotterdam geweest. Dit was in April van dit jaar. Van Rotterdam is het vaartuig toen naar Engeland vertrokken. Op het schip bevonden zich toen geen Hollanders, zoodat aangeno men mag worden dat bij het thans plaats gehad hebbende ongeval ook geen Nederlan der betrokken is. De heer 8. was gewoon met zijn jacht regelmatig reizen te maken. Een spoor? Bij de spoorweg-directie heeft zich een arts aangemeld, die in den verongelukten trein zat en onmiddellijk hulp heeft verleend aan de gewonden. Hij deelde mede, dat hij in de nabijheid van de plaats van den aanslag twee jongemannen heeft zien staan, die zich noch om het lot der gewonden bekommerden, noch op andere wijze hulp verleenden, zoodat hij vermoedde, dat deze beiden betrokken zouden kunnen zijn bij den aanslag op den trein. De bewakingsdienst van den spoorweg zal zich met den arts, die een nauwkeurig signalement van de beide mannen kon opgeven, in ver binding stellen. Autobus met bedevaartgangers bö Steen ui jk tegen een boom gereden. Eenige licht gewonden. d. die O. sle PAYGLOP I - ALKMAAR sp le 05 n- ro. 12. Te Wuestwezel in België is de heer A. Konlngs uit St. Wlllebrord, gemeente Ruc- phen, die een vrachtauto met pootaardappe- len vervoerde, tegen een langs den weg staan- den boom gereden doordat hij plotseling de macht over zijn stuur verloor. HU werd zoo danig gewond, dat hij spoedig, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleed Een an dere inzittende. M. Maas, eveneens uit 8t Wlllebrord, werd uit de cabine geslingerd, doch bekwam slechts lichte verwondingen. De overledene laat een vrouw en twee kin deren achter. Een consumptie-kraam leeggestolen wordt dat de naam van den- gene, die aanwijzlglngen geeft, geheim zal worden gehouden. Inlichtingen worden Inge wacht op het polltlepresldium te Berlijn. Op het baanvak Jtlterbog-Grüna-Kloster- Zinna is het verkeer op twee sporen weer hervat. Van de zwaarder gewonden konden er twee, van de lichtgewonden drie uit het ziekenhuis worden ontslagen. Bepaald is, dat arbeiders, die op 1 Augus tus JJ. liepen in een steunregeling, goedge keurd door den minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw, dan wel op dien datum geplaatst waren by een van rijkswege gesub sidieerde werkverschaffing wanneer na onderzoek door B. en W. blijkt, dat de be trokken arbeiders in den regel gebruik ma ken van een rijwiel van overheidswege een belastingplaatje kunnen krijgen, waarvoor de gemeenten van rijkswege een evenredige subsidie ontvangen. Arbeiders, die dus werkloos waren vóór 1 Augustus en weer voor dien datum werk heb ben gevonden, of die na 1 Augustus werkloos worden, vallen niet onder de regeling. De Weleerwaarde heer O. Neefjes van Oosterblokker is bestemd voor de studie la de theologie te Rome. Zondagmorgen was mej. 8. v. R. te Rand- wijck, Buitenveldert, bezig met het schoon maken van een regenmantel met benzine. Zij had daarbij de onvoorzichtigheid te dicht by een brandend gascomfoor te komen tenge volge waarvan de benzine vlam vatte Zwaar gewond aan het gelaat zij zal het gebruik van een der oogen moeten missen werd zij naar een ziekeninrichting te Amsterdam over- Met ingang van 1 September as. zal van de salarissen van alle Rtlksambtenaren, die op arbeidscontract werken, 4 procent gekort worden. De uit deze korting verkregen gelden wor den, ver. eerderd met éénaelfde bedrag, voor den betrokkene op rente vastgezet, en bij het verlaten van den dienst aan hem uitgekeerd. Vit Oslo wordt gemeld, dat men tot nog toe vergeefs naar den- Oceaanvlieger Cramer heeft gezocht. Zondagmiddag te 12.45 uur had men de laatste radioverbinding met hem. Sedert dien heeft men niets meer van hem gehoord en koestert men zoowel te Oslo als te Kopenhagen groote vrees, dat hem iets over komen is. Boven de Noordzee heerschte gis teren een hevige storm. Behalve Cramer be vindt zich in het toestel ook zijn mecanicien Paquet. Het Chlneesche ministerie van blnnenland sche zaken heeft dezer dagen de resultaten bekend gemaakt van de jongste volkstel ling. Zooals daaruit blijkt, telt de Chlneesche republiek op het oogenblik 474.787.000 inwo ners. Hierbij wordt echter opgemerkt, dat er in de binnenlanden van China nog altijd uit gestrekte gebieden zijn, die nog niet door zocht zijn en tot nu toe als volkomen on toegankelijk beschouwd moeten worden. De volkstelling die in 1926 werd gehouden vermeldde 15 millioen inwoners meer dan de Jongste telling. Men moet hierbij echter in aanmerking nemen, dat de telling van 1926 zeer onnauwkeurig is gehouden! Omtrent den opvolger van pastoor Tuyn. den Weleerw. Heer J. Smulders, door Z. H. Exc. den Bisschop tot secretaris van het Bisdom Li benoemd, verneemt de „Resbd." nog dat Z. Eerw. afkomstig is uit de St. Agnesparochle te Den Haag en op 5 September 1904 aldaar geboren werd. Z Eerw. ontving de H- Priesterwijding op 30 Mei jj. en droeg op den eersten Juni jJ. in de St. Agneskerk te Den Haag zijn eerste Plechtige H. Mis op. De Vereeniging voor den Katoenhandel te Rotterdam v.-rzovkt aan de reg sering te proterteeren tegen een Duitsch-Amerikaan- sche katemtransactlc. >h verlies va» ’n anderen vinaer Het uitvoerend comité voor de Ned. deel neming aan de Intem. Koloniale Tentoon stelling te Parijs deelt ons mede, dat de opening van het nieuwe Nederlandsche Pa viljoen thans definitief is vastgesteld op Dinsdag 18 dezer te drie uur. Bij de opening zal de-'minister van Bultenlandsche Zaken de Nederlandsche regeering vertegenwoordi gen. Ook de benoemde Gouverneur Gene raal van Nederlandsch-Indlë Jhr. Mr. B. C. de Jonge zal de opening btjwonen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft, naar wij vernemen, als opvolger van den Zeereerw. heer J. M. v. Tuijn tot secretaris van het bisdom benoemd den Weleerw. heer J. N. M Smulders, 30 Mei Li. priester ge wijd. Gisternacht is in het Lunapark te Die men een consumptie-kraam waar yleeschwa- ren en belegde broodjes verkocht plegen te warden, opengebroken en grootendeels leeg gestolen en -gegeten. De marechaussée stel de een onderzoek In doch kon gisterochtend omtrent den dader geen aanwijzingen ver krijgen. Gistermiddag om vier uur zagen agenten van het bureau Onderlangs een man op verdachte wijze met een handkar lilden. Zjj hielden hem aan en het bleek dat hij op deze handkar de in de consumptie-tent ge stolen hammen en andere vleeschwaren ver voerde De gearresteerde is een Duitscher. Hij beeft reeds een bekentenis afgelegd en wordt heden door de marechaussée. aan welke hij is overgegeven, ter beschikking van de justitie gesteld. jsv De „Nautilus” bergen. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25: elke regel meer 8.25. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina: voor de overige pagina’s 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0.12 Blijkens een Wolff-telegram ujt Moskou is de Russische ijsbreker „Malygin" op weg naar het eiland Aldgcr door een storm over vallen, die een snelheid had van 30 meter per seconde. Het schip trachtte een schuil plaats te vinden, maar sterke windstooten verhinderden het de kust te bereiken. Het keerde derhalve terug en liep om de noor delijke punt van het land Brloe naar de kust van Aldger, .waar de boot voor anker ging. Bij een onderzoek aan land vond men een gesloopte sloep en een uit kisten opgetrokken en zeer bouwvallig huisje Opvarende toeristen vonden hier een flesch, waarin een brief zat, onderteekend „Baldwin” en gedateerd 2 Juli 1902. Hierin werd gezegd, dat het schip hulpeloos was en gebrek had aan kolen. Aan het einde werd de ligging van het kamp van Ziegler aan geduld. De „Malygin” heeft naderhand koers gezet naar Nova Zembla. een verbetering der tarwe-, hout- en petroleumprijzen ook maar in beschei den mate wordt vervuld, dan zal de interne krisis in Roemenië zich van zelf oplossen, maar zonder dat de die pere oorzaken er van uit den weg wor den geruimd. In ieder geval zal er gron dige arbeid toe noodig zijn, om de Roe- meensche ekonomie op breeden grond slag gezond te maken. Teneinde aan de opstandige beweging te gen generaal Machado een einde te kunnen maken heeft de regeering van Cuba zich genoodzaakt gezien den staat van beleg over geheel Cuba af te kondigen. Tot dus verre was de staat van beleg alleen voor Havanna afgekondjgd Rotterdamsch jacht voor de Elbe gezonken De belooning verhoogd tot R.M. 100.00U Officieel wordt medegedeeld: De RUksregeering en de hoofddirectie der Duiteche Reichbahngesellschaft hebben elk RAf. 50.000 belooning uitgeloofd in totaal dus RM. 100.000 voor de opsporing en arrestatie van de daders van den op 8 Augustus 1931 by Jueterbog gepleegden aanslag op een D- treln. Verzekerd Staat van beleg op Cuba De „Malygin” vindt het kamp van de tn 19011902 ondernomen poolexpeditie van Ziegler en Baldwin. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hermans, betreffende de beperking van den Invoer van Nederlandsche steenkolen in Frankrijk, heeft de minister van bulten landsche zaken, na een uiteenzetting te heb ben gegeven van de maatregelen der Fran sche regeering,, die reeds bekend zijn, geant woord, dat de Nederlandsche regeering. zoo- dra zij Kennis had gekregen van de Fransche plannen tot beperking van den Invoer van steenkolen, nauwe samenwerking gezocht heeft met belanghebbenden hier te lande en in verleg met dezen alles gedaan om de ge vreesd» Fransche maatregelen te voorkomen, respectievelijk te verzachten. De regeering is van zins op deze wyze voort te gaan, ten einde te trachten de nadeelen, welke uit de Fransche regelln*. kunnen voortvloeien, tot een minimum .terug te brengen. Voor de maand Augustus ling verkregen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Heemstede. St. Bavo, J. M. v.\.d. Tuyn; tot secretaris van bet Bis dom. J. N. M. Smulders (Neomist); tot Godsdlenstleeraar aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te ‘s-Gravenhage G. H. Desslng; tot kapelaan te Heemstede (O. L. Vr. Hemel vaart) C. M. Doeswyk (Neomist)tot kape laan: te Amsterdam O. L. V. Onb. pnt. J Th. M. Kraakman; te Langeraar R. G. Oud (Neomist); Amsterdam (H.H. Nic. en Barb, N. Th. J. V. Schalk; Oegstgeest, C. J. Roest (Neomist); Amsterdam (O. L. Vr. Rozen krans) C. J. Lansbergen; Rotterdam (H. Jo seph) J. W. Schoots; Zaandam. J. J. Suyker Rotterdam (H. Hildegardls) J. Loosduinen, H. H. Westdyk; C. de --- Victor) A. H. Tegen een boom gebotst Paters Dominicanen Pater V. Jansen O. P-, pastoor van de St. Domlnlcuskerk te Amsterdam, is benoemd tot pastoor der St. Domlnlcuskerk te Nymegen. Tot zijn opvolger te Amsterdam is be- noeind pater H. Smits O. P., die kapelaan was te Tiel. Voorts is pater J. B. Latour O. P„ die ka pelaan was aan de St. Domlnlcuskerk te Am sterdam. overgeplaatst naar de H. Hartkerk te Nymegen; in zyn plaats is te Amsterdam benoemd pater A. Fennell O. P„ kapelaan te Leeuwarden. Tot pastoor te Alkmaar (H. Domlnicus) is benoemd de Weleerw. pater L. Ch. Blesta, O. P., thans kapelaan te Schiedam en tot kap. te Schiedam (H. Joan, de Deo) de Weleerw. pater A. van Dieren. O.P., thans assistent In de parochie van O. L. Vr. Rozenkrans aldaar. ■^Xi. De Weleerw. pater W. v. d. Eisen O. P.. ka pelaan tn de parochie van het H. Hart te Rotterdam Is benoemd tot kapelaan te Leeu warden en pater R. Jansen O.P. assistent te Alkmaar tot kapelaan te Roterdam (H. Har). Uit Cuxhafen wordt gemeld: Zondag Is In de nabyheid van het Doru- merdiep naby de monding van de Elbe het Nederlandsche jacht ..Parsifal” uit Rotter dam omgeslagen en gezonken. Van de drie opvarenden is er één verdron ken; de beide anderen konden m de roeiboot komen en zyn later door een visechersboot opgepikt en aan land gebracht. Nader wordt gemeld, dat het jacht trachtte Bremerhaven te bereiken om aldaar een defect aan den motor te laten herstellen. Aan boord bevonden zich de eigenaar, de schipper en een matroos. Het schynt dat men ter plaatse niet met de be’lchtlng bekend was. tengevolge waarvan het jacht Is gestrand. De eigenaar en de schipper gingen in de boot, doch de matroos wilde op het Jacht biyven. De boot werd opgemerkt door een vlsschers- boot, die de reddingsboot waarschuwde. De beide schipbreukelingen werden later opge pikt. Daarna werd getracht ook den matroos te redden, doch toen men op de plaats kwam, waar de „Parsifal” was gestrand, was van de boot niets meer te zien. Het schynt dat het jacht is omgeslagen en gezonken. In verband met ‘t Konlnkiyk Besluit van 5 Augustus 1931 (Staatsblad 360). tot toe passing van art. 8 der landbouwultvoerwet 1929, met betrekking tot bloembollen, is by mlnisterleele beschikking een raad van be roep Ingesteld, waarin zifn benoemd: voorzitter, tevens lid. Ernst H. Kre’age. Haarlem; tot plaatsvervangend voorzitter, te vens plaatsvervangend lid: H. van Zonneveld, te Sassenhelm; tot leden: prof. dr. E. van Slogteren, te Llsse; Ir. A. Jonkheer, te Hllle- gom: J. van Leeuwen Lzn., te Sassenhelm: A. G. v. d. Schroot Jr.. te Hlllegom: J. M. van Til, te Llsse en K. Velthuys. te Hlllegom; en tot plaatsvervangende leden: dr. J. J. Beyer, te Llsse; H. J. Arentshorst en Ant. Bergman, te Sassenhelm. Th. M. Hoog, te Haarlem en W. A. Phillppo en L. van Til Lzn.. beiden te Hlllegom. Aan dezen raad van beroep Is toegevoegd als secretaris: H. J. Voors. Leldschevaart 8, te Haarlem. De Nymeegsche moordenaar B. heeft nog steeds geen bekentenis afgelegd. Hy maakt den Indruk van een zieken dronkaard. H’J Is gisteren aan de justitie te Arnhem uit geleverd. De politie te Nymegen heeft voldoende getuigen gehoord, waardoor voor de justitie voldoende bewyzen geleverd worden voor de schuld van Brouwer. Minister Beelaerts over de Invoerbeper king van Nederlandsche kolen in Frankrijk. Een regeling ten aanzien der Veenkoloniale landbouwbedrijven in verge vorderden staat \an voorbereiding. Raad van beroep ingesteld Onze kolen naar Frankrijk Het Is voor Duitschland Zondag goede dag geweest. De volksstemming over ontbinding van den Prulslschen Landdag heeft tot re sultaat gehad, dat ofschoon de natio- naal-soclallsten zich met de communis ten verbonden hadden de oproerige elementen verreweg In de minderheid bleven. Er komt dus géén ontbinding van den Landdag, en een dreigend gevaar is van Duitschland afgewend. Het ging Immers niet alleen, zelfs niet In de eerste plaats om ontbinding van den Prulslschen Landdag met alle ge vaarlijke parlementaire gevolgen van dien, het was een strijd voor of tegen de politiek der regeering-Brünlng. en was de misdadige opzet der verbonden natlonaal-socialisten en consorten ge lukt, dan zouden de gevolgen voor Duitschland waarschijnlijk zeer ernstig geworden zijnde rust in het binnenland ware dan niet weinig bedreigd, maar vooralhet buitenland zou uit een en ander natuurlijk de voor de hand lig gende gevolgtrekkingen hebben gemaakt. Iets, wat voor Duitschland in de hui dige omstandigheden weinig minder dan noodlottig geworden zou zijn. Nog staat Duitschland voor de keuze, op zeer bezwarende condities van Fran sche zijde een buitenlandsch credlet los te werken, ófwel geheel zichzelf te hel- I>en, zonder steun van buiten. Dit laatste zou een heel gevaarlijk ex periment geweest zijn, want „nationale Selbsthilfe” zou beteekend hebben: loonsverlaging, inperking der sociale wetgeving, harder w%rk, drastische be zuiniging, alles met het doel, goedkooper te produceeren dan het buitenland: op deze wijze willen de rechtschen het land „redden”, waarbij zij zich reeds verheu gen in het vooruitzicht, tegen zekere an dere naties een „houding” te kunnen aannemen. De gevaarlijke elementen zijn giste ren echter behoorlijk verslagen, en wij aarzelen niet, zulks een groot geluk voor Duitschland te noemen. De kansen op een groot credlet schij nen nu aanmerkelijk gestegen. En misschien kan deze verkiezingsuit slag ertoe bijdragen, het buitenland, dat het credlet verleenen moet, eenigszins milder te stemmen. Het vertrouwen in Duitschland mogen wij in leder geval versterkt noemen. (Neomist) A v. Kleef; Halfweg C. de Ruyter; Noordwykerhout (St. Victor) A. P. Loerakker (Neomist); Amsterdam H. Wllllbrordus binnen de Veste): F. J. Bemelman; ’sGravenhage (H. Wllllbrordus): L. J. A. Boomgaard; Rotter dam (H. Familie): P. E. J. Bottelier; Was senaar (H. Wllllbrordus)F H. Heemskerk (neomist)Rotterdam (H.H. Martelaren van Gorcum): W. J. ^L*van Kester; Heiloo: L. J. Nijs (neomjst» CBeverwyk (O. L. Vrouw van Goeden/8taad>C. A. van Steen; Honselers- dyk: C. A. M. Verheyen (neomist); Bevpr- wijk (St. Agatha)A. S. van Ryn (neomist) ’s-Gravenhage (St. Jeroen): B. G. Hesman; Rotterdam (H. Laurentiusr: H. J. A. Thels- sen; Poeldyk: K. J H Lautenschütz; Weesp: J. G. Verleun; Werfershoef: P. M. J. van Vliet (neomist); ’s-Gravenhage (St. Jeroen): J. N. Kossen (neomist); Roelofarendsveen: C. P. Meereboer (Neomist);» Overveen: J. Verhaar; Hlllegom (8t. Martinus).: C. H. Olsthoom, die kapelaan was te Boskoop; Rotterdam (St. Antonlus Abt)N. G. Pronk; LeidschendamJ. M. Dunselman (neomist): Hlllegersberg (Christus Koning); J. G. J. Rutten; Zwaag: Z. van der Klein (neomist Schiedam <O. L. Vrouw Visitatie): A. J- M Post ma; Amsterdam (H. Wllllbrordus buiten' de Veste): J. R~ van Dael; ZoeterwoudeH. M. J. Brans (neomist); ’s-Gravenhage (H. Theresia van het Kind Jezus): P. de Groot; Vlaardingen; J. F. v. d. Gent (neomist); ’s-Gravenhage (8t. Antonlus Abt): J. W. M. Klumper; ’s-Gravenhage (St. Willibr.)L. J. J. Schamper; Haarlem-Noord (St. Bavo): A. C. J. v. Houten; Obdam: H. F. Jansen (neomist); Hoorn: C. Pouw; Lutjebroek: Z. A. Beroefeld (neomist); Noordwykerhout (St. Joseph): J. Dekker (neomist); Behagen: J. W. Redeker (neomist); Warmenhuizen: J. L. W. Witteman (neomist)Gouda (O. L. V. Hemelvaart): W. A. A. Berding; Wate ringen: C. Bakker (neomist); Overschle: J. H. Tesselaar den Burg (Texel)F. P. J. Boelryk (neomist); Lelden (8t. Petrus): H. J. Bangert; 's-Gravenhage (H. Martha): Th. v. Vugt; Oudorp: H. J. H. Westerkamp (neomist); ’s-Gravenhage: (H. Teresla v. h. Kind Jezus); H W. J. Verbeek en Noord- wyk: J. B. Schotten, de beide laatste neo misten tot assistent. Weleerwaarde ^^-l^evill'end«™Lrdn ioêr*e^ f 3000 - Le',en,l“n‘» «eheele onaea hiktheld tot werken door f 7*50 - bü *en me* f 9*»fl bi’ »*rhe» ven een band f IOC bil verllea van een f CQ tesen ongevallen veriegera voor een der volgende uirkeenngen 9UUU.- ,erliea van beide armen, belde beenen at belde ooami OU.- doodeliiken afloon *0U.- een voet o« een oo« 1*0." duim ot wiia.isaer been ot De brief van Baldwin, die de opvarenden van de „Malygin" gevonden hebben, herin nert. naar het „Hdbd.” meldt, aan den Noordpooltocht van den Amerikaan Ziegler met het schip „Amerika”In 19011902, wel ke expeditie onder leiding stond van Eve lyn Briggs Baldwin, denzelfde, die o.m. Peary op zyn tocht van 1893-1894 naarNoord- Groenland als meteorologo vergezelde en in 1899 Graham-Bell-Land ontdekte. De tocht van Ziegler en Baldwin In 1901 1902 mislukte en toen de leiders zich hadden teruggetrokken, heeft Fiala in 1903 met de „Amerika” nogmaals een tocht naar Frans Josef-land gemaakt. Fiala kwam er nog slechter af: by de overwintering In Januari 1904 in de Teplitzbaai verloor hy zyn schip er eerst in 1905 werd hy door een hulpexpe ditie onder leiding van Champ gered. bu een breuk »»n f Af) arm De ekonomische situatie van Roemenië toont een aanhoudend ernstig beeld; de algemeene Europeesche krisis doet zich In Roemenië bijzonder gevoelen en de regeering Jorga ziet zich voor moeilijke problemen geplaatst. In Juni, toen er een algemeene stormloop op alle ban ken uitbrak, scheen de catastrophe voor de deur te staan en het heeft heel wat inspanning gekost, om de rust weei eenigszins te herstellen. Opmerkelijk is hierbij, dat de run op de banken geen gevolg was van de gebeurtenissen bij de bultenlandsche geldlnstituten. Was dit het geval geweest, dan had men de dingen kalmer kunnen opvatten. Maar in Roemenië ztfn alle banken zonder onderscheid eenvoudig bestormd, omdat het vertrouwen in de inheemsche cre- dlet-organlsatle plotseling volkomen ge schokt was, hoewel er toch wel al voor- teekenen op te merken waren geweest. De krisis der banken in Roemenië houdt zoo goed als niet verband met de kri sis der wereld-ekonomie. Niet de bui- tenlandsche credieten zijn bij de Roe- meensche banken opgezegd, maar de blnnenlandsche, die van de kleine in leggers. De groote menigte der spaar ders bespeurde gevaar voor haar gelden en begon deze op te nemen. De ineenstorting der Banca Generale vormde het voorspel. Men wist al lang, dat vele instituten onder de kleinere en middelgroote banken sterk gehinderd waren in hun bewegingsvrijheid en dit was begrijpelijk, daar de heele Roe- meensche ekonomie, landbouw, handel en industrie, diep in de schulden zit en aan een Indrijven hiervan was niet te denken. Ten slotte moest het invriezen der credieten de likwlditelt der banken schaden. Het was een open geheim, dat het evenwicht tusschen de onmiddellijk te vervullen verplichtingen en de beschik bare middelen der banken gevaarlijk verstoord was. Men hoopte echter nog op een goeden keer en wachtte. Toen heeft de ophoudlng der betaling van een kleine provinciale bank een run op het filiaal der Banca Generale veroor zaakt; de verontrusting ging over op alle filialen en de déb&cle van deze bank was het signaal voor de algemeene weg- name van depóts. De overige banken konden den storm afweren en het erg ste gevaar schijnt voor het oogenblik te zijn afgewend. Het komt er nu maar op aan, een herhaling van zulke gebeurtenissen te voorkomen en het vertrouwen van het publiek te herstellen. Het middel, dat overal nu wordt toegepast, nJ. vér gaande hulp van den Staat, werd door den minister van financiën van de hand gewezen, ook de Notenbank ‘s niet genegen, zich door reddingsacties té immohiliseeren. Er zullen dus andere middelen noodig zijn, om orde te ma ken. Het kabinet Jorga, dat sedert meer dan twee maanden aan het roer is, heeft de openbaarheid omtrent zijn ekonomische plannen nog niet inge licht. Bezuinigingen in het budget zijn niet voldoende; een nieuwe koren-pre- mle, die de bevolking in de steden te dragen heeft, is geen nieuw geschapen koopkracht. Maar toch zal men met deze twee problemen moeten beginnen. Hier en daar is dit ook reeds gedaan, maar het ontbreekt nog aan de orga nische bijeenvatting der afzonderlijke maatregelen en de toepassing op de heele ekonomie. Het Duitsch-Roemeen- sche handelsverdrag is de eerste pas, om het zwaartepunt der productie op den landbouw te verplaatsen. De Oos- tenrijksch-Roemeensche verdrags-actie, waardoor de Roemeenache landbouw zich een verder afzetgebied wil verschaffen, belooft verlaging van industrierechten in het belang van den Oostenrij kschen uitvoer. Dit schijnt de juiste weg te zijn, om den landbouw te helpen. De industrie moet zich op haar ingékrom- pen' arbeidsveld rationaliseeren, een gedachte, die de minister van handel, Manoilescu, door het scheppen van syndicaten, zoo noodig zelfs door wet- telljken dwang, wil bevorderen. Tot nu toe worden echter nog geen pogingen gedaan, om de hoedanigheid der land bouwproducten te verbeteren. Hier zal een Staatsactie on voorwaardelijk noodig zijn; de landbouwer heeft noch de middelen, noch de kennis, om dit uit eigen kracht te doen. Eveneens ont breekt er een plan, om het probleem der kapitaalschaarschte op te lossen. Het Credit Agricole moet een pas in dez% richting zijn, kan echter het probleem slechts gedeeltelijk oplossen. In ieder geval moet het feit worden vastgesteld, dat het kabinet Jorga de situatie niet miskent en genegen is er erbetering in te brengen. Zoofds reeds ?zegd, wil de regeering zooveel moge- -ijk alles vermijden, wat er uitziet als "taatskapitalisme. Wanneer de hoop op Een brief van Baldwin in een verlaten kamp vertelt van de expeditie-Ziegler Het voorbeeld, door enkele huurders van de Tulndersstraat te Rotterdam gegeven, vindt navolging. Gisterochtend zyn de bewoners van een aantal panden aan de Beverstraat en de le Diergaardenstraat in staking^ gegaan. In de Beverstraat omvat de staking de panden 74 tot 82. waar ongeveer 30 gezinnen wonen. De huur van deze woningen be draagt f 4 30 per week en zy wenschen dit bedrag met 1 verminderd te zien. Een der huurders heeft reeds gedurende 8 weken geen huur meer betaald en heeft de aan zegging gekregen, dat hy dezer dagen uit zbn woning gezet zal worden. Ook tegen dit voornemen hebben de stakers verzet aangeteekend. zy elschen, dat deze maatregel achterwege zal worden gelaten en dat den bewusten huurder de achterstallige schuld zal worden kwyt ge scholden. In de le Diergaardenstraat omvat de staking een kleiner aantal menschen. die eveneens een huurverlaglng van 1 per week eischen. Eenigen tijd geleden hebben zy een huurdersvereeniglng gesticht, aan welke vereenlglng de huur betaald is. De huisheer heeft sinds dien tyd geen huur meer ontvangen. In belde straten was het gisterochtend nog al rumoerig. BUREAUi HOF 6. ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1