ONS BLAD S. KROM Bezoekt den Katholieken Landdag STOOMERIJ EN VERVERIJ Holl. Noorderkwartier te Schoort 1 AANGIFTE moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 186 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VHF DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 f40 VOORNAAMSTE cKIEUWS BRIEF UIT ROEMENIE Uitvoer bloembollen van Zeilboot omgeslagen Autobus met bedevaart- TELEGRAFISCH WEERBERICHT De aanslag op den D-trein r t Prof. Mgr. Dr. W H. Nolens Salariskorting voor arbeidscontracten Benoemingen in het Bisdom Haarlem De „Malygin” vindt een document Opening Nederlandsch Paviljoen te Parijs gangers tegen een boom gereden Onze naam waarborgt LJ zorgvuldige behandeling. Stoomen (chem. reinigen) desver- langd binnen 2 X 24 uur. Oppersen en ontvlekken binnen 21 uur. Verven binnen 1 week. CE KRITIEKE EKONOMISCHE SITUATIE VAN ROEMENIË Hospitaallinnen diverse prijzen van JOH. LAUWERS op 15 Aug. e.k.. nam. 3 uur, achter hotel „De Roode Leeuw”. Sprekers Prof. Felix Otten O.P. en Mr. Frans Teulings. Oceaan-vlieger vermist 1 Alle <>t> dH bl»d «nn insevolKr de veriekerinu»v.,.rw«,rden In de plaat* van den Zeereerw. Pater C. J. 1 boom gereden. Eenige ticht- l Op de Rottemerrn la een zeilboot omge- U. i Spits re ri rokken naar Nog geen verandering ten goede Drievoudige moord te Halmaheira. Sterke aardbeving geregistreerd Ernstige brand te Pontlanak. Mededeeling De sociale studieweek te Roldne. Na het Pralache Volksentschetd. De moorden op Bülow-Plaz te Berlijn. Nationale bedevaart naar Dokknm. Gratis rijwielplaatjes te Twee broers verdronken Tragische afloop vso den eersten xelltocht Eenige gewonden Tegen een boom gebotst jongemannen barometerstand 772.8 mM. te Aan de gevolgen overleden barometerstand 754.5 mM. te Het verkeer hersteld Wat onze regeering deed uur Zomer-koude in Engeland Temperatuur om ’t vriespunt Muur ingestort Rukwind de oorzaak het ongeluk, dat Zaterdagmld- Gedwongen sparing Autobotsing te Delft Twee gewonden 474.787.000 Chineezen Paters van den H. Geest De Nederlandsche provincie hel werd Asn de Amstelbank is surséance van be taling verleend. Thans definitief vastgesteld op 18 Augustus De „Nautilus” naar Spitsbergen vertrokken Een regeling voor gratis-rijwielplaatjes aan zekere werk loosen. slagen, tengevolge waarvan twee broirs «Ijn verdronken. 1 Tot provincleal van de Nederlandsche pro vincie van de Paters van den H Geest, welke provincie tot nu toe behoorde tot de Belgi sche provincie, is benoemd pater B. HUhorst geboren te Amsterdam. In den toestand van prof. Mgr. dr. W. H Nolens, die de vorige week reeds bezorgd heid wekte, Is sinds dien geen verandering ten goede gekomen. Voor per 1 Augustus steuntrekkende werkloosen tot te Een regeling ten aanzien der Veenkoloniale landbouwbedrijven in vergevorderden staat van voorbereiding. Stormwaarschuwingsdienst Geseind heden van De Bilt om 10.19 aan alle posten: „Attentiesein neer!" van het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt De wegwerker D. uit Bodegraven, die eenige dagen geleden bij een aanrijding bij Nieuwer- brug ernstig werd gewond, is in net acade misch ziekenhuis te Leiden aan de oekomen verwondingen overleden. Nederlandsch autobestuurder in België omgekomen Een spoor? Bij de spoorweg-direct ie heeft zich een arts aangemeld, die in den verongelukten trein zat en onmiddellijk hulp heeft verleend aan de gewonden Hij deelde mede, dat hij in de nabijheid van de plaats van den aanslag twee jongemannen heeft zien staan, die zien noch om het lot der gewonden bekommerden, nocb op andere wijze hulp verleenden, zoodat hu vermoedde, dat deze belden betrokken zoudet kunnen zijn bij den aanslag op den irein De bewakingsdienst van den spoorweg zal zich met den arts, die een nauwkeurig signalement van de beide mannen kon opgeven, in ver binding stellen. Op het baanvak Jüterbog-Grüna-Kloster- Zinna Is bet verkeer op twee sporen weer hervat. Van de zwaarder gewonden konden er twee, van de lichtgewonden drie uit het ziekenhuis worden ontslagen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.02 uur. i BUREAU: Telefoon: Redactie No. 634 ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 0.68 hooger Te Wuestwezel in België is de heer A. Konlngs uit 8t. Wlllebrord, gemeente Ruc- phen, die een vrachtauto met pootaardappe- len vervoerde, tegen een langs den weg staan- den boom gereden, doordat hjj plotseling de macht over zijn stuur verloor. Hjj werd zoo danig gewond, dat hij spoedig, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleed. Een an dere inzittende, M. Maas, eveneens uit St. Wlllebrord, werd uit de cabine geslingerd, doch bekwam slechts lichte verwondingen. De overledene laat een vrouw en twee kin deren achter. Hoogste Biarrittz. Laagste Stensele. Verwachting: Matige tot zwakken. Noord- Westelijke tot Westelijken of Z.-WesteU)xen wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen. Iets warmer. Gisteren was het te Londen de koudste dag. dien men sedert 1917 ooit in Augustus heeft gekend. In de Londensche City stond de thermometer op 60 gr., terwijl de tempe ratuur op Croydon niet hooger dan 50 gr. was. In sommige deelenvan Oxfordshire daalde de grondtemperat uur lot het nulpunt en te Greenwich stond de grondthermometer slechts één graad boven het vriespunt. Barometerstand 9 uur v.m.: 768, vooruit. PAYGLOP 3 - ALKMAAR Met Ingang van 1 September as. zal van de salaiissen van alle RUksambtenaren, die or arbeidscontract werken, 4 procent gekort worden. De uit deze korting verkregen gelden wor den, ve. eerderd met éénzelfde bedrag, voor den betrokkene op rente vastgezet, en tri) het verlaten van den dienst aan hem uitgekeerd. De belooning verhoogd tot R.M. lOO.OUV Officieel wordt medegedeeld: De Rjjksregeermg en de hoofddirectie der Dultsche Relchbahngesellschaft hebben elk RM. 50.000 oeloonlng uitgeloofd In totaal dus R.M. 100.000 voor de opsporing en arrestatie van de daders van den op 8 Augustus 1931 bij Jueterbog gepleegden aanslag op een D- trein. Verzekerd wordt dat de naam van den- gene, die aanwijzigingen geeft, geheim zal worden gehouden. Inlichtingen worden inge wacht op het polltiepresidium te Berlijn. Het uitvoerend comité voor de Ned. deel neming aan de Intern. Koloniale Tentoon stelling te Parijs deelt ons mede, dat de opening van het nieuwe Nedei landsche Pa viljoen thans definitief is vastgesteld op Dinsdag 18 dezer te drie uur. Bij de opening zal de minister van Bultenlahdsche Zaken de Nederlandsche regeering vertegenwoordi gen.- Ook de benoemde Gouverneur Gene raal van Nederlandsch-Indlë Jhr. Mr. B. C. de Jonge zal de opening bjjwónen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 'Blijkens een Wolff-telegram uit Moskou is de Russische ijsbreker „Malygin" op weg naar het eiland Aidger door een storm over vallen, die een snelheid had van 30 meter per seconde. Het schip trachtte een schuil plaats te vinden, maar sterke wlndstooten verhinderden het de kust te bereiken. Het keerde derhalve terug en liep om de noor delijke punt van het land Brlce naar de kust van Aidger, waar de boot voor anker ging. BIJ een onderzoek aan land vond men een pealoopte sloep en een uit kisten opgetrokken en zeer bouwvallig huisje. Opvarende toeristen vonden hier een flesch, waarin een brief zat, onderteekend „Baldwin” en gedateerd 2 Juli 1902. Hierin werd gezegd, dat het schip hulpeloos was en gebrek had aan kolen. Aan het einde werd de ligging van het kamp van Ziegler aan geduid. De „Malygin" heeft naderhand koers gezet naar Nova Zembla. De Vereeniging voor den Katoenhandel te Rotterdam wzrsoekt aan de regeering te proterteeren tegen een Duitsch-Amerikaan- ache katoentransacile. ■Ii verhe» anderen vinger een verbetering der tarwe-, hout- en petroleumprljzen ook maar in beschei den mate wordt vervuld, dan zal de interne krisis in Roemenië zich van zelf oplossen, maar zonder dat de dle- pere oorzaken er van uit den weg wor den geruimd. In leder geval zal er gron dige arbeid toe noodig zijn, om de Roe- meensche ekonomie op breeden grond slag gezond te maken. Een gezelschap bedevaartgangers uit Del- den, die naar Dokkum waren geweest, is Maandagavond een ongeluk overkomen. Op den terugweg overviel den chauffeur van één der wagens even bulten Steenwijk een flauwte en dientengevolge reed de wagen met Hinken gang tegen een boom. De groote autobus werd zwaar beschadigd, terwijl de chauffeur. B. W. Luken, uit Weer- seloo, vr|j ernstig werd gewopd. De toevallig passeerende Dr. Tolen verleende de eerste hulp. Spoedig was ook Dr. Layendekker uit Steenwijk aanwezig en konden verschillende Inzittenden, die snljwonden hadden opgeloo- pen, ter plaatse worden verbonden. De chauffeur Is. na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Mej. H. J. Dissel uit Ambt-Delden werd naar Steenwijk gebracht en kon, na verbonden te zijn, met het gezelschap vertrekken. - Autobussen uit Meppel waren spoedig ge- requlreerd. waarmee de Inzittenden van den verongelukten wagen de reis konden voort zetten. Gisteravond om^1.28 uur (tijd van Green wich) werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt een buitengewoon sterke aard beving opgeteekend, afstand 6000 K.M., oor sprong in Noord-West-Chlna. Staat van beleg op Cuba Teneinde aan de opstandige beweging te gen generaal Machado een einde te kunnen maken heeft de regeering van Cuba zich genoodzaakt gezien den staat van beleg over geheel Cuba af te kondigen. Tot dus verre was de staat van beleg alleen voor Havanna afgekondlgd. De „Malygin” vindt het tamp van de In 19011902 ondernomen poolexpeditie van Ziegler en Baldwin. een zeer sterke De aardbeving Het Chlneesche ministerie van binnenland- sche zaken heeft dezer dagen de resultaten bekend gemaakt van de jongste volkstel ling. Zooals daaruit blpkt. telt de Chlneesche republiek op het opgenblik 474.78/000 inwo ners. Hierbij wordt echter opgemerkt, dat er in de binnenlanden van China nog altijd uit gestrekte gebieden zijn, die nog niet door zocht zijn en tot nu toe rils volkomen on toegankelijk beschouwd moeten worden. De volkstelling die In 1926 weid gehouden vermeldde 15 mlllloen inwoners meer dan de jongste telling. Men moet hierbij echter in aanmerking nemen, dat de telling van 1926 zeer onnauwkeurig is gehouden I Paters Dominicanen Pater V. Jansen O. P., pastoor van de St. Domlnicuskerk te Amsterdam, is benoemd tot pastoor der 8t. Domlnicuskerk te Nijmegen. Tot zijn opvolger te Amsterdam is be noemd pater H. Smits O. P., die kapelaan was te Tiel. Voorts is pater J. B. Latour O. P„ die ka pelaan was aan de St. Domlnicuskerk te Am sterdam. overgeplaatst naar de H. Hartxerk te Nijmegen; in zijn plaats is te Amsterdam benoemd pater A. Fennell O. P., kapelaan te Leeuwarden. Tot pastoor te Alkmaar (H. Domlnlcus) is benoemd de Weleerw. pater L. Ch. Blesta, O. P„ thans kapelaan te Schiedam en tot kap. te Schiedam <H. Joan, de Deo) de Weleerw. pater A. van Dieren, O.P., thans assistent In de parochie van O. L. Vr. Rozenkrans aldaar. De Weleerw. pater W. v. d. Eisen O. P., ka pelaan in de parochie van het H. Hart te Rotterdam Is benoemd tot kapelaan te Leeu warden en pater R. Jansen O.P. assistent te Alkmaar tol kapelaan te Roterdam <H. Har). Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hermans, betreffende de beperking van den invoer van Nederlandsche steenkolen in Frankrijk, heeft de minister van buiten - landsche zaken, na een uiteenzetting te heb ben gegeven van de maatregelen der Fran sche regeering, die reeds bekend zijn, geant woord, dat de Nederlandsche regeering zoo- dra zij xennis had gekregen van de Fransche plannen tot beperking van den Invoer van steenkolen, nauwe samenwerking gezocht heeft met belanghebbenden hier te lande en in verleg met dezen alles gedaan om de ge vreesde Fransche maatregelen te voorkomen, respectievelijk te verzachten. De regeering is van zins op deze wijze voort te gaan, ten einde te trachten de nadeelen, welke uit de Fransche regeling kunnen voortvloeien, tot een minimum terug te brengen yoor de maand Augustus is bereids een mildere rege ling verkregen. Te Delft is Zondagavond omstreeks 7 uur op dén hoek JulianalaanRotterdamsche weg de auto van den heer van der Z. uit Rotterdam in botsing gekomen met een auto van een Ingezetene van Delft. Eerstgenoem de wagen, die met groote snelheid reed, sloeg over den kop. De bestuurder werd vrij ernstig aan een arm verwond. Na door dr. Gribllng ter plaatse te zijn verbonden werd hij in het Gasthuis verder behandeld. Eén der beide Inzittende dames, die geheel over stuur was geraakt, we-d mede naar Gasthuis vervoerd doch bleek geen letsel te hebben bekomen. Van twee kinderen er één niet ernstig verwond. De auto moest worden weggesleept. De andere auto, waarvan geen der inzit tenden letsel had bekomen, koo door rijden. In verband met 't Koninklijk Besluit van 5 Augustus 1931 (Staatsblad 360). tot toe passing van art. 8 der landbouwultvoerwet 1929, met betrekking tot bloembollen, is bij mlnlsterleele beschikking een raad van be roep Ingesteld, waarin zijn benoemd: voorzitter, tevens lid. Ernst H. Kre'.age, Haarlem; tot plaatsvervangend voorzitter, te vens plaatsvervangend lid: H. van Zonneveld, te Sassenheim: tot leden: prof. dr. E. van Slogteren. te Llsse; Ir. A. Jonkheer, te Hille- gom; J. van Leeuwen Lzn.. te Sassenheim; A. O. v. d. Schroot Jr., te Hlllegom; J. M. van Til. te Llsse en K. Velthuys. te Hlllegom; en tot plaatsvervangende leden: dr. J. J. Beyer, te Llsse; H. J Arentshorst en Ant. Bergman, te Sassenheim. Th. M. Hoog, te Haarlem en W. A. Phlllppo en L. van Til Lzn., belden te Hlllegom. Aan dezen raad van beroep Is toegevoegd als secretaris: H. J. Voor». Leldschevaart 8. te Haarlem. De brief van Baldwin, die de opvarenden van de „Malygin" gevonden hebben, herin nert, naar net „Hdbd." meldt, aan den Noordpooltocht van den Amerikaan Ziegler met het schip „Amerika” In 1901—1902, wel ke expeditie onder leiding stond van Eve lyn Briggs Baldwin, denzelfde. die o.m Peary op zjjn tocht van 1893-1894 naar Noord- Groenland als meteorologo vergezelde en In 1899 Graham-Bell-Land ontdekte. De tocht van Ziegler en Baldwin in 1901 1902 mislukte en toen de leiders zich hadden teruggetrokken, heeft Flala In 1903 met de ..Amerika” nogmaals een tocht naar Frans Joaef-land gemaakt. Flala kwam er nog slechter af; by de overwintering in Januari 1904 in de Feplltzbaal verloor hy zyn sqhlp er eerst In 1905 werd hy door een hulpexpe ditie coder leiding van Champ gered. De „Nantilus” bergen. De .nautilus" is gisteravond 6.25 uit Tromsö vertrokken op weg naar Spitsbergen. Alles aan boord functlonneerde goed en ieder was In opgewekte stemming. Sir Hu bert Wilkins zeide. naar de „Tel.” meldt, tot de achterbiyvenden: „Wy roepen U geen vaarwel, maar tot weerziens toe." Uitvoer van bloembollen; raad van be roep ingesteld. HOF 6. ALKMAAR Administrate Nq, 433 Ook in Zwitserland geregistreerd De seismografische observatoria te Neuen burg en Zürich hebben gisteravond te 22.18 uur (Zwltserschen tyd) aardbeving geregistreerd. kwam uit Noord-Ooeteiyke richting en het centrum werd geschat circa 9000 K M ver- wyderd, dus in de nabyhetd van Japan, liggen. Onze kolen naar Frankrijk Antobns met bedevaartgangers bij Steen- wijk tegen een boom gereden. Eenige licht gewonden. a Bepaald is, dat arbeiders, die op 1 Augus tus jL. liepen In een steunregeling, goedge keurd door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dan wel op dien datum geplaatst waren by een van rykswege gesub sidieerde werkverschaffing wanneer na onderzoek door B. en W. biykt, dat de be trokken arbeiders in den repel gebruik ma ken van een rywiei van overheidswege een belastlngplaatje kunnen krijgen, waarvoor de gemeenten van rykswege een evenredige subsidie ontvangen. Arbeiders, die dus werkloos waren vóór 1 Augustus en weer voor dien datum werk heb- ben gevonden, of die na 1 Augustus werkloos worden, vallen niet onder de regeling. Een brief van Baldwin in een verlaten kamp vertelt van de expeditie-Ziegler Raad van beroep ingesteld Micklinghoff O.P„ is benoemd tot Pastoor der St. Dominicusrarochie te Alkmaar de Zeereerw. Pater L. Chr. Blesta O.P. te Schie dam. Minister Beelaerts over de Invoerbeper king van Nederlandsche kolen in Frankrijk. Omtrent het ongeluk, dat Zaterdagmid dag In de Potterstraat te Utrecht heeft plaats gehad en waarby door het Instorten van een muur een oude man eenige groote snuwonden aan het hoofd heelt bekomen, verneemt men nader, dat er naar de oor zaak van dit ongeval een onderzoek is ingesteld door den Bouw- en Woningdienst. Daarby is komen vast te stkan, dat het Instorten niet is te wytep aan het gebrui ken van ondeugdeiijk materiaal, zoodat da muur, die pas was opgetrokken, waarschijn lijk door een rukwind is los geraakt. Het 71-jarig slachtoffer is opgenomen in de Psych, neurol. kliniek, daar by hem bovendien nog een lichte hersenschudding werd geconstateerd. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—9 regels f 1JB: elke regel meer/8J5. RECLAME per regel 8.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's 0 50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bu vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 0.12 Zondag voor het laatst Gisteravond heeft op de Rottemeren, op ongeveer een half U’ r afstand van Zeven huizen <Z.H.) en ernstig ongeval plaats gehad. Twee jongemannen uit Zevenhuizen de 25 jarige Marinas Knoop en de 17-jarlge broer Gerrit waren op de Rottemeren aan het zeilen. Zjj werden door het slechte weer overvallen en naar het schynt. waren zy niet In staat, <ie boot te houden. Het vaartuig is in den icop van den avond, men weet nog niet noe laat, omgeslagen en de beide zeilers zyn vtruronken. Gedurende een groot deel van den nacht werd naar hen gezocht. Hedenmorgen tegen 8 uur hebben de jacht opziener E. Verbot 1 en de vlsscher J. Schenk op ongeveer een half uur afstand van Zevenhuizen, de lyken van de beide slachtoffers opgenaaid. Gisteravond omstreeks half 11 werden de belde jongemannen door de familie ver mist. Zy waren naar Rotterdam geweest, om de door hen gekochte zeilboot te halen. Op den eersten tocht near hul: zyn zy veron gelukt De verslagenheid tu het dorp is groot. Uit Oslo wordt gemeld, dat men tot nog toe vergeefs naar den Oceaanvlleger Cran.ei heeft gezocht. Zondagmiddag te 12.45 uur had men de laatste radioverbinding met hem. Sedert dien heeft men niets meer van hem gehoord en koestert men zoowel te Oslo als te Kopenhagen groote vrees, dat hem iets over komen is. Boven de Noordzee heerschte gis teren een hevige storm. Behalve Cramer be vindt zich in het toestel ook zyn mecanicien Paquet. ae *er*7kerln»^*—rw"“^en f qnnn *-•**•«*•»«* ^heele oniu» hikthekt tul werken door f TM met f OCfl bh ver Imp ven een nend f IOC ün v«rlM» v-n een f CQ bn èen breiifc J-n tegen onuevidlen verzekerd voor een der volgende uitkeertmten uUUU. verlicv ven beide armen, beide beenen ot beide oogen doodelhken efloop Z3U.- Mn voet ot een oo» duim ol wimvinaet 1 of •rm I De ekonomlsche situatie van Roemenië I toont een aanhoudend ernstig beeld; de I algemeene Europeesche krisis doet zich I in Roemenië bijzonder gevoelen en de regeering Jorga ziet zich voor moeilijke I problemen geplaatst. In Juni, toen er I een algemeene stormloop op alle ban ken uitbrak, scheen de catastrophe voor de deur te staan en het heeft heel wat I inspanning gekost, om de rust weer I eenlgszins te herstellen. Opmerkelijk 13 hierbij, dat de run op de banken geen gevolg was van de gebeurtenissen bij de buitenlandsche celdlnstltuten. Was dit het geval geweest, dan had men de dingen kalmer kunnen opvatten. Maar In Roemenië zijn alle banken zonder onderscheid eenvoudig bestormd, omdat het vertrouwen in de inheemsche cre- diet-organisatie plotseling volkomen ge schokt was, hoewel er toch wel al voor- teekenen op te merken wAren geweest. De krisis der banken in Roemenië houdt zoo goed als niet verband met de kri sis der wereld-ekonomie. Niet de bui tenlandsche credieten zijn bij de Roe- meensche - banken opgezegd, maar de binnenlandsche, die van de kleine in leggers. De groote menigte der spaar ders bespeurde gevaar voor haar gelden en begon deze op te nemen. De ineenstorting der Banca Generale vormde het voorspel. Men wist al lang, dat vele instituten onder de kleinere en middelgroote banken sterk gehinderd i waren in hun bewegingsvrijheid en dit was begrijpelijk, daar de heele Roe- meensche ekonomie. landbouw, handel en Industrie, diep in de schulden zit en aan een indrijven hiervan was niet te I denken. Ten slotte moest het in vriezen der credieten de likwidjteit der banken schaden. Het was een open geheim, dat het evenwicht tusschen de onmiddellijk te vervullen verplichtingen en de beschik bare middelen der banken gevaarlijk verstoord was. Men hoopte echter nog op een goeden keer en wachtte. Toen heeft de ophoualng der betaling van een kleine provinciale bank een run op het filiaal der Banca Generale veroor zaakt; de verontrusting ging over op alle filialen en de déb&cle van deze bank was het signaal voor de algemeene weg- name van depóts. De overige banken konden den storm afweren en het erg ste gevaar schijnt voor het oogenblik te zijn afgewend. Het komt er nu maar op aan, een herhaling van zulke gebeurtenissen te voorkomen en het vertrouwen van het publiek te herstellen. Het middel, dat overal nu wordt toegepast, nJ. vér gaande hulp van den Staat, werd door den minister van financiën van de hand gewezen, ook de Notenbank ‘s niet genegen, zich door reddingsacties te immobiliseeren. Er zullen dus andere middelen noodig zijn, om orde te ma ken. Het kabinet Jorga, dat sedert meer dan twee maanden aan het roer is. heeft de openbaarheid omtrent zijn ekonomlsche plannen nog niet inge- llcht. Bezuinigingen in het budget zijn niet voldoende; een nieuwe koren-pre- mle, die de bevolking in de steden te dragen heeft, is geen nieuw geschapen koopkracht. Maar toch zal men met deze twee problemen moeten beginnen. Hier en daar Is dit ook reeds gedaan, maar het ontbreekt nog aan de orga nische bljeenvatting der afzonderlijke maatregelen en de toepassing op de heeje ekonomie. Het Duitsch-Roemeen- sche handelsverdrag is de eerste pas, om het zwaartepunt der productie op den landbouw te verplaatsen. De Oos- tenrtfksch-Roemeensche verdrags-actie, waardoor de Roemeensche landbouw zich een verder afzetgebied wil verschaffen, belooft verlaging van industrierechten in het belang van den Oostenrij kschen uitvoer. Dit schijnt de juiste weg te zijn, om den landbouw te helpen. De industrie moet zich op haar ingekrom- pen arbeidsveld ratlonaliseeren, een geditehte, die de minister van handel, Manoilescu, door het scheppen van syndicaten, zoo noodig zelfs door wet- telljken dwang, wil bevorderen. Tot nu toe worden echter nog geen pogingen gedaan, om de hoedanigheid der land bouwproducten te verbeteren. Hier zal een Staatsactie onvoorwaardelijk noodig zijn; de landbouwer heeft noch de middelen, noch de kennis, om dit uit eigen kracht te doen. Eveneens ont breekt er een plan, om het probleem der kapltaaischaarschte op te lossen. Het Credit Agricole moet een pas in deze richting zijn, kan echter bet probleem slechts gedeeltelijk oplossen. In ieder geval moet het feit worden vastgesteld, dat het kabinet Jorga de situatie niet miskent en genegen is ei verbetering in te brengen. Zooals reed* "zegd, wil de regeering zooveel moge- l'jk alles vermijden, wat er uitziet‘als '‘atakapltalisme. Wanneer dc hoop op Z. H. Exc. de Blsachop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Heemstede. St. Bavo. J. M. v. d. Tuyn; tot secretaris van bet Bis dom, J. N. M. Smulders (Neomist); tot Godsdlenstleeraar aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Oravenhage G. H. Desslng; tot kapelaan te Heemstede (O. L. Vr Hemel vaart) C. M. Doeswyk (Neomist)tot kape laan: te Amsterdam O. L. V. Onb. Ont. J Th. M. Kraakman; te Langeraar R. G. Oud (Neomist); Amsterdam (R.H. Nlc. en Barb.» N. Th. J. v. Schalk; Oegstgeest, O. J Roest (Neomist); Amsterdam (O. L. Vr. Rozen krans) C. J. Lansbergen; Rotterdam (H. Jo seph) J. W. Schools; Zaandam, J. J. Suyker (Neomist); Rotterdam (H. Hlldegardis) J A v. Kleef; Loosdulnen, H. H. Westdyk; Halfweg C. de Ruyter; Noordwykerhou'. (St. Victor) A. P. Loerakker (Neomist); Amsterdam H. WUlibrordus binnen de Veste): F. J. Bemelman; 's Gravenhage (H. WUlibrordus): L. J A. Boomgaard; Rotter dam (H Familie): P. E. J. Bottelier; Was senaar (H. WUlibrordus): F H. Heemskerk (neomist); Rotterdam (H.H. Martelaren van Gorcum): W. J. M van Kester; HeUoo: L. J. Nfjs (neomist); Beverwyk «O, L. Vrouw van Goeden Raad): O. A. van Steen; Honselers- dyk: C. A. M. Verheyen (neomist); Bever wijk (St. Agatha): A. 8. van RUn (neomist); 's-Gravenhage (8t. Jeroen): B. G. Hosman; Rotterdam (H. Laurentius)H. J. A. Theis- sen; Poeldijk: K J H Lautenschülz; Weesp: J. O. Verleun; Werfershoef: P. M. J. van Vliet (neomist); ’s-Gravenhage (St. Jeroen): J. N. Kossen (neomist); Roelofarendsveen C. P. Meereboer (Neomlsl); Overveen: J. Verhaar; Hlllegom (St. Martinus): C. H. Olsthoom, die kapelaan was te Boskoop; Rotterdam (St. Antonius Abt)N. G. Pronk; LeidschendamJ. M. Dunselman (neomist HUlegersberg (Christus Koning); J. G. J. Rutten; Zwaag: Z. van der Klein (neomi't'; Schiedam (O. L. Vrouw Visitatie): A. J. M. Postma; Amsterdam (H. WUlibrordus buiten de Veste): J. R. van Dael; Zoeterwoude: H. M. J. Brans (neomist); 's-Gravenhage (H. Theresia van het Ktnd Jezus): P. de Groot; Vlaardingen; J. F. v d. Gent (neomist); ■s-Gravenhage (St. Antonius Abt): J. W. M Klumper; 's-Gravenhage (St. WUllbr.)L. J. J. Schamper; Haarlem-Noord (St. Bavo>: A. C. J. v. Houten; Obdam: H. F. Jansen (neomist); Hoorn: C. Pouw; Lutjebroek: A. Bemefeld (neomist); Noordwykerhout (St. Joseph): J. Dekker (neomist); Behagen: J. W. Redeker (neomist); Warmenhulzen: J. L. W. Wltteman (neomist)Gouda (O. L. V. Hemelvaart): W. A. A. Berding; Wate ringen: C. Bakker (neomist); Overzchie: J. H. Tesselaar; den Burg (Texel): F. P. J. Boelryk (neomist); Leiden (St. Petrus): H. J. Bangert; 's-Gravenhage (H. Martha); Th. v. Vugt; Oudorp: H. J. H. Westerkamp (neomist); ’«-Gravenhage: (H. Teresla v. h. Kind Jezus); H. W. J. Verbeek en Noord- wyk: J. B. Schotten, de belde laatste neo misten tot assistent. De Weleerwaarde heer G. Neefjes van Oosterblokker is bestemd voor de studie in de theologie te Rome.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7